ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ; [ Ένας απλός άνθρωπος. Αυτό είσαι και αυτό θα βρεις στο τέλος ότι είσαι. (αν δεν τρελαθείς δηλ. κατά την διαδρομή) ]

Πως μπορούμε να γνωρίσουμε αυτό που δεν μπορεί να προσδιοριστή μέσα από το ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ‘Η ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ; [ Αν κάτι δεν μπορεί να προσδιοριστεί τότε δεν μπορούμε να το γνωρίσουμε. ]

Πως μπορώ να ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΝΩΣΗ; [ Δεν μπορείς. ]
Ρωτώ σε πρώτο πρόσωπο γιατί όταν διαβάζεις την ερώτηση θυσιάστηκα την κάνεις στον εαυτό σου.


Σε αυτή την περίπτωση η απαντήσεις είναι μέσα από το διανοητικό σου και αφορούν εσένα . Στην περίπτωση μου έχω τις «απαντήσεις» που δεν είναι μέσα από το διανοητικό.

Και επειδή τις έχω και ξέρω ότι υπάρχουν προσπαθώ για αυτούς που θέλουν να τις βρουν ,όχι μέσα από εμένα ,αλλά μέσα από την δικιά τους ΟΥΣΙΑ.

Αυτή είναι η χαρά μου και όχι να πείσω ότι αυτά που λέω είναι σωστά. Το να πείσω κάποιον είναι για τα σκουπίδια.

Αξία έχει όταν ο ίδιος φτάσει να πάρει αυτές τις «απαντήσεις» μόνος του. Στην θέση σου με τη στάση που έχεις και την συμπεριφορά σου θα ένιωθα μεγάλη ντροπή. Αυτή η απαξιώσει και η ισοπέδωση , ο χλευασμός που έχεις, έχεις σκεφτεί σε τι εξυπηρετούν. Τι συντηρούν και τι τρέφουν;

Παρά όλα αυτά Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο ΖΙΡ

Υπάρχει ανέλιξη της συνείδησης; και αν ναι ,με ποιο τρόπο θεωρείς ότι γίνετε αυτό.

Ευχαριστώ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν υπάρχουν ΥΠΕΡαισθήσεις ρε παιδιά, ηρεμήστε δηλ...

Αν μια μητέρα νιώθει ότι το παιδί της κινδυνεύει ενώ είναι χιλιόμετρα μακριά αν δεν λέγετε ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ πως λέγετε; [ η διαίσθηση δεν είναι υπερ-αίσθηση, χαλάρωσε αδερφέ ...]

Όταν χτυπάει το τηλέφωνο και μας έρχεται μια απάντηση άμεση για το ποιος είναι ή ταυτόχρονα περνούμε ο ένας τον άλλο ψάχνοντας την επικοινωνία μήπως αυτό είναι κάτι σαν ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ; [ Κολοφαρδεία είναι, όχι τηλεπάθεια. Άντε να στο πω πιο ευγενικά : τύχη, σύμπτωση είναι ]

Όταν κάποιος ταξιδεύει συνειδητά σε άλλους κόσμους και διαστάσει αυτό πως λέγετε; [ ψωνίαση από την λέξη "ψώνιο" ]

Όταν κάποιος θεραπεύει με τα χεριά πως λέγετε; [ κομπογιαννιτισμός ]

Όταν ακούμε μέσα μας μια φωνουλα να μας λέει πιο είναι το σωστό πως λέγετε; [ μούρλα ] Και πολλά αλλά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - zip on 23/07/2009 14:42:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.


- Τι 'χα Γιάννη ;

- Τι 'χες πάντα.


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχουν ΥΠΕΡαισθήσεις ρε παιδιά, ηρεμήστε δηλ...

Να υποθέσω οτι εννοείς κατι άλλο ή μας κοροιδεύεις κανονικά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε αυτή την περίπτωση η απαντήσεις είναι μέσα από το διανοητικό σου και αφορούν εσένα . Στην περίπτωση μου έχω τις «απαντήσεις» που δεν είναι μέσα από το διανοητικό. [ ε, άμα τις έχεις, πιο το πρόβλημα ρε φίλε ; Πες τις μας και μας. Πες μας ας πούμε : Τι είσαι εσύ πέρα από αυτές τις ιδιότητες ; Μόνο μην μου πεις ότι είσαι αθάνατος γιατί ήδη έχουμε 2-3 εδώ στο esoterica.gr, please δηλ. ]

Και επειδή τις έχω και ξέρω ότι υπάρχουν προσπαθώ για αυτούς που θέλουν να τις βρουν ,όχι μέσα από εμένα ,αλλά μέσα από την δικιά τους ΟΥΣΙΑ. [ άσε ρε φίλε τον κοσμάκη στην ελευθερία του! (όση του απέμεινε δηλ.) ]

Αυτή είναι η χαρά μου και όχι να πείσω ότι αυτά που λέω είναι σωστά. Το να πείσω κάποιον είναι για τα σκουπίδια. [ ok, μπράβο ]

Αξία έχει όταν ο ίδιος φτάσει να πάρει αυτές τις «απαντήσεις» μόνος του. [ σωστά ] Στην θέση σου με τη στάση που έχεις και την συμπεριφορά σου θα ένιωθα μεγάλη ντροπή. [ Δεν είσαι στην θέση μου, ούτε νομίζω δηλ. πως θα καταφέρεις ποτέ να έρθεις ] Αυτή η απαξιώσει και η ισοπέδωση , ο χλευασμός που έχεις, έχεις σκεφτεί σε τι εξυπηρετούν. Τι συντηρούν και τι τρέφουν; [ Eσένα. Αν σταματήσω να γράφω, δεν θα έχεις τίποτε ΔΙΚΟ ΣΟΥ να πεις. ]

Παρά όλα αυτά Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο ΖΙΡ

Υπάρχει ανέλιξη της συνείδησης; [ Υπάρχει ] και αν ναι ,με ποιο τρόπο θεωρείς ότι γίνετε αυτό. [ αντ' αυτού, θα σου πω ένα τραγουδάκι > http://www.youtube.com/watch?v=LCQ8ECp3AQk

"Μπορεί να αλλάξει Σαμαέλ"


Ευχαριστώ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - zip on 23/07/2009 14:56:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Δεν υπάρχουν ΥΠΕΡαισθήσεις ρε παιδιά, ηρεμήστε δηλ...

Αν μια μητέρα νιώθει ότι το παιδί της κινδυνεύει ενώ είναι χιλιόμετρα μακριά αν δεν λέγετε ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ πως λέγετε; [ η διαίσθηση δεν είναι υπερ-αίσθηση, χαλάρωσε αδερφέ ...]


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - zip on 23/07/2009 14:17:04



Οι μητέρες , ούτως ή άλλως πάντα ανησυχούν και το βρίσκω φυσικό επακόλουθο...δεν χρησιμοποίησα τη λέξη "λογικό" ...οπότε κάποιες (μητέρες) ,φυσικό κι'επόμενο ειναι να επαληθευθούν οι φόβοι τους!


Κάποιες στιγμές , όλο και κάτι θα συμβεί και η εν φοβεία μητέρα θα πεί:"Και το είχα νοιώσει , ότι κάτι συνέβη.."

Μπορεί πάλι να λέω βλακείες...αλλα δεν έχει αποδειχθεί τίποτα ρε παιδιά..στατιστικού τύπου πιστευω ότι ειναι όλ'αυτά...έτσι πιστεύω!

Ας μιλήσει κάποιος που γνωρίζει το θέμα και θα ήθελα να γνώριζα αν υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία!

Εννοώ με επιστημονικά ευρήματα και αποδεδειγμένα...όχι αστρολόγων και μέντιουμ , που κοιτάζουν την γυάλα ή έχουν κολλήσει απο παραισθησιογόνα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Εαρινός όταν δείχνω κάτι δεν το βλέπετε, τότε επαναλαμβάνομε επειδή εξακολουθώ να δείχνω το ίδιο.

Ας συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε.

quote:
quote:
________________________________________
Σωστα.
Αυτή η υποκειμενικότητα από πού λαμβάνει πληροφορίες για να μπορεί να υφίσταται;
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
________________________________________
Εαρινός :Πολύ εύστοχη ερώτηση που "προσανατολίζει" σε δύσκολη απάντηση μιας και υπάρχουν πολλοί υποθετικοί όροι στην ψυχολογία προκειμένου να δώσουν μια "λογική" απάντηση!
Θα μπορούσε κάποιος να πεί:"απο το υποσυνείδητο" , όπου εναι καταχωρημένες ανεξέλεγκτες γονεικές και κοινωνικές πεποιθήσεις και ηθικές προσταγές! Απο καταχωρημένες (εκεί) προκαταλήψεις και ιδεοληψίες που χειραγωγούν και κατευθύνουν το υποκείμενο καθημερινά και το καθιστά υποκείμενο και δέσμιο όλων αυτών των καταχωρήσεων μη επιτρεποντας του να "δεί" και άλλους δρόμους αντίληψης της ζωής!
Ένα σύνολο ανεξέλεγκτων καταχωρήσεων που καταχωρήθηκαν ανεξέλεγκτα και ορθώνουν έναν πελώριο τοίχος με τους υπολοίπους ανθρώπους , θέτοντας το υποκείμενο σε μια διαρκή διαπάλη και προσπάθεια υπεράσπισης αυτών των πεποιθήσεων που χειραγωγούν και κατευθύνουν όλο το ειναι του σε καθημερινές συνδιαλέξεις!
Όλα αυτά συνθέτουν την δηλωμένη θέση ζωής του καθενός και σε συνδιασμό με τον πρωτογενή ναρκισσισμό του καθενός , συνθέτουν ενα εκρηκτικό μείγμα που καθημερινά εμφανίζεται με την προβολή συγκινησιακών πειρατειών του ερπετοειδούς!
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να καλύψω την ερωτησή σου...μα προσπάθησα!
καλημέρα!
soul

Το υποσυνείδητο φαίνεται να είναι μια περιοχή που καταγράφονται ή καταχωρούνται διάφορα πράγματα. Είτε είναι από το περιβάλλον το οποίο ζούμε είτε από αυτά που η φύση μας έχει δώσει και αυτά εκδηλώνονται με διαφόρους τρόπους μέσα από την καθημερινότητα.

Σωστά έχω καταλάβει μέχρι εδώ;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινός όταν δείχνω κάτι δεν το βλέπετε, τότε επαναλαμβάνομε επειδή εξακολουθώ να δείχνω το ίδιο.

Ας συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε.

quote:
quote:
________________________________________
Σωστα.
Αυτή η υποκειμενικότητα από πού λαμβάνει πληροφορίες για να μπορεί να υφίσταται;
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
________________________________________
Εαρινός :Πολύ εύστοχη ερώτηση που "προσανατολίζει" σε δύσκολη απάντηση μιας και υπάρχουν πολλοί υποθετικοί όροι στην ψυχολογία προκειμένου να δώσουν μια "λογική" απάντηση!
Θα μπορούσε κάποιος να πεί:"απο το υποσυνείδητο" , όπου εναι καταχωρημένες ανεξέλεγκτες γονεικές και κοινωνικές πεποιθήσεις και ηθικές προσταγές! Απο καταχωρημένες (εκεί) προκαταλήψεις και ιδεοληψίες που χειραγωγούν και κατευθύνουν το υποκείμενο καθημερινά και το καθιστά υποκείμενο και δέσμιο όλων αυτών των καταχωρήσεων μη επιτρεποντας του να "δεί" και άλλους δρόμους αντίληψης της ζωής!
Ένα σύνολο ανεξέλεγκτων καταχωρήσεων που καταχωρήθηκαν ανεξέλεγκτα και ορθώνουν έναν πελώριο τοίχος με τους υπολοίπους ανθρώπους , θέτοντας το υποκείμενο σε μια διαρκή διαπάλη και προσπάθεια υπεράσπισης αυτών των πεποιθήσεων που χειραγωγούν και κατευθύνουν όλο το ειναι του σε καθημερινές συνδιαλέξεις!
Όλα αυτά συνθέτουν την δηλωμένη θέση ζωής του καθενός και σε συνδιασμό με τον πρωτογενή ναρκισσισμό του καθενός , συνθέτουν ενα εκρηκτικό μείγμα που καθημερινά εμφανίζεται με την προβολή συγκινησιακών πειρατειών του ερπετοειδούς!
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να καλύψω την ερωτησή σου...μα προσπάθησα!
καλημέρα!
soul

Το υποσυνείδητο φαίνεται να είναι μια περιοχή που καταγράφονται ή καταχωρούνται διάφορα πράγματα. Είτε είναι από το περιβάλλον το οποίο ζούμε είτε από αυτά που η φύση μας έχει δώσει και αυτά εκδηλώνονται με διαφόρους τρόπους μέσα από την καθημερινότητα.

Σωστά έχω καταλάβει μέχρι εδώ;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Περίπου ,ναί...ποιά ειναι η ερώτηση ή η επισήμανση που θες να κάνεις?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 14:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΖΙΡ ο σκοπό σου είναι ξεκάθαρος. Δεν έχεις να απαντήσεις τίποτα ουσιαστικό μονό να χλευάζεις και να ισοπεδώνεις.

quote:
zip Δεν είσαι στην θέση μου, ούτε νομίζω δηλ. πως θα καταφέρεις ποτέ να έρθεις

Το βρείσκω αδύνατο κάτι τέτοιο . H συνειδηση μου δεν μου το επιτρεπει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε Εαρινός όταν δείχνω κάτι δεν το βλέπετε, τότε επαναλαμβάνομε επειδή εξακολουθώ να δείχνω το ίδιο. [ Αυτό θα πει κόλλημα, έτσι ντε! ]

Φίλε ΖΙΡ ο σκοπό σου είναι ξεκάθαρος. Δεν έχεις να απαντήσεις τίποτα ουσιαστικό μονό να χλευάζεις και να ισοπεδώνεις. [ Και σένα ο δικός σου είναι ξεκάθαρος. Να μας πουλήσεις Σαμαέλαδο. ]

Το βρείσκω αδύνατο κάτι τέτοιο . H συνειδηση μου δεν μου το επιτρεπει. [ Καλά κάνει. ]


Edited by - zip on 23/07/2009 15:10:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Εαρινός

Αν το υποσυνείδητο είναι ένα μέρος που καταγράφονται ή καταχωρούνται διάφορα πράγματα, ποιο μέρος τότε είναι αυτό που λαμβάνει την εμπειρία ή αν θες την αντίληψη αυτής την καταγραφής;

Επίσης ξέρουμε ότι το υποσυνείδητο είναι μια περιοχή ,αλλά το υποσυνείδητο δεν είναι κάτι που μπορούμε να το δείξουμε σε κάποιων κάνοντας ανατομία του ανθρωπίνου σώματος. Άρα μιλάμε για κάτι που δεν είναι υλικό αλλά για κάτι άλλο το οποίο υπάρχει αλλά δεν φαίνεται.


Κάποιος πρέπει να πληροφορείτε ότι κάποια πράγματα έχουν καταγραφή και μπορεί αν το θέλει να τα ψάξει να τα βρει και να τα αναλύσει.

Αυτό το κάποιος, που είναι; Που λαμβάνετε αυτή η εμπειρία;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΖΙΡ ο σκοπό σου είναι ξεκάθαρος. Δεν έχεις να απαντήσεις τίποτα ουσιαστικό μονό να χλευάζεις και να ισοπεδώνεις.

quote:
zip Δεν είσαι στην θέση μου, ούτε νομίζω δηλ. πως θα καταφέρεις ποτέ να έρθεις

Το βρείσκω αδύνατο κάτι τέτοιο . H συνειδηση μου δεν μου το επιτρεπει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Συγγνώμη που παρεμβαίνω , αλλα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου απαντούσες στο εξής:" Όλ'αυτά που καταθέτεις ειναι πρωτογενείς δικές σου σκέψεις βιωματικού ή άλλου χαρακτήρα...ή επιστημονικά καταχωρημένα και δή αποδεδειγμένα στοιχεία?"

Έχει μεγάλη σημασία αυτό για την πορεία της συζήτησης και έχω την αίσθηση ότι κανείς δεν σε χλευάζει...απλά , είσαι λίγο δυσνόητος και λίγο ακατάληπτος!!

Υπάρχει βεβαίως το ενδεχόμενο να μην μπορούμε (τουλάχιστον , εγώ) να αρθούμε στο δικό σου επίπεδο διανόησης!!!


Προσωπικά θα χαιρετήσω μια νέα διάσταση αντίληψης εφόσον κινείται σε αποδεδειγμένα στοιχεία!

Ευχαριστώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζιρ τώρα που κατάλαβες ότι θέλω να πουλήσω, έχω εκτός από ΣΑΜΑΕΛ. ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ, ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ, ΝΙΣΑΡΓΚΑΤΑ ΜΑΧΑΡΑΤΖ, ΡΑΜΑΝΑ ΜΑΧΑΡΣΙ ,JEAN KLEIN,ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΖΕΝ,ΤΑΟ, ΚΑΜΠΑΛΑ ,ΒΟΥΔΑ,ΡΑΜΠΟΛΟΥ ,OMRAAM MIKHAEL AINVANHOV και κάτι αλλά. Σε πολυ καλη τιμη.

Δεν ξέρω αν σου κάνει κάτι από αυτά, αλλά δεν έχω αλλά. Λείπαμε που δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω. Πρέπει να πας κάπου άλλου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 23/07/2009 15:25:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζιρ τώρα που κατάλαβες ότι θέλω να πουλήσω έχω εκτός από ΣΑΜΑΕΛ ,ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ, ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ, ΝΙΣΑΡΓΚΑΤΑ ΜΑΧΑΡΑΤΖ, ΡΑΜΑΝΑ ΜΑΧΑΡΣΙ ,JEAN KLEIN,ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΖΕΝ,ΤΑΟ, ΚΑΜΠΑΛΑ ,ΒΟΥΔΑ,ΡΑΜΠΟΛΟΥ ,OMRAAM MIKHAEL AINVANHOV και κάτι αλλά.Σε πολυ καλή τιμη

Δεν ξέρω αν σου κάνει κάτι από αυτά, αλλά δεν έχω αλλά. Λείπαμε που δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω. Πρέπει να πας κάπου άλλου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε Ζιρ τώρα που κατάλαβες ότι θέλω να πουλήσω έχω εκτός από ΣΑΜΑΕΛ ,ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ, ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ, ΝΙΣΑΡΓΚΑΤΑ ΜΑΧΑΡΑΤΖ, ΡΑΜΑΝΑ ΜΑΧΑΡΣΙ ,JEAN KLEIN,ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΖΕΝ,ΤΑΟ, ΚΑΜΠΑΛΑ ,ΒΟΥΔΑ,ΡΑΜΠΟΛΟΥ ,OMRAAM MIKHAEL AINVANHOV και κάτι αλλά.Σε πολυ καλή τιμη

Δεν ξέρω αν σου κάνει κάτι από αυτά, αλλά δεν έχω αλλά. Λείπαμε που δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω. Πρέπει να πας κάπου άλλου.


Προς το παρόν & λέγοντας αυτό, πουλάς ή μάλλον ... ξεπουλάς τον εαυτό σου. Τζάμπα ... και ειλικρινά, το μόνο που έρχεται στο μυαλό μου, διαβάζοντας μια τέτοια απάντηση από έναν άνθρωπο - υποτίθεται - του χώρου του Εσωτερισμού είναι αυτό > http://www.youtube.com/watch?v=RJWq9hulrFo&feature=related

Edited by - zip on 23/07/2009 15:44:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ Εαρινός

Αν το υποσυνείδητο είναι ένα μέρος που καταγράφονται ή καταχωρούνται διάφορα πράγματα, ποιο μέρος τότε είναι αυτό που λαμβάνει την εμπειρία ή αν θες την αντίληψη αυτής την καταγραφής;

Επίσης ξέρουμε ότι το υποσυνείδητο είναι μια περιοχή ,αλλά το υποσυνείδητο δεν είναι κάτι που μπορούμε να το δείξουμε σε κάποιων κάνοντας ανατομία του ανθρωπίνου σώματος. Άρα μιλάμε για κάτι που δεν είναι υλικό αλλά για κάτι άλλο το οποίο υπάρχει αλλά δεν φαίνεται.


Κάποιος πρέπει να πληροφορείτε ότι κάποια πράγματα έχουν καταγραφή και μπορεί αν το θέλει να τα ψάξει να τα βρει και να τα αναλύσει.

Αυτό το κάποιος, που είναι; Που λαμβάνετε αυτή η εμπειρία;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Αν είχες διαβάσει προηγούμενες απαντήσεις μου , θα είχες ήδη πιστεύω καλυφθεί!

Ας έχει...θα ξανατοποθετηθώ!!

Όλα , όσα αναφέρονται ως συνειδητό , υποσυνείδητο , εγώ , υπερεγώ , ιδεώδες του εγώ , διάτρηση , φαντασιακό , συμβολικό κλπ είναι όροι...ψυχολογικοί όροι και έννοιες!

Έχω αναφέρει και σε προηγούμενη απαντησή μου ,ότι η ψυχολογία δεν στηρίζεται σε κάποιες μονάδες μέτρησης (όπως π.χ τα μαθηματικά , η φυσική , η γεωμετρία κλπ)..και εκεί έγκειται ακριβώς και η δυσκολία του εγχειρήματος...να απαντήσουμε δηλαδή σε ερωτήματα που έχουν σχέση με την ψυχή και να θεμελιώσουμε ένα κοινά αποδεκτό κώδικα!

Παρ'ολα αυτά , μεγάλοι ψυχολόγοι-ψυχαναλυτές έχουν τεκμηριώσει κάποιες βασικές έννοιες και θεωρίες πάνω στις οποίες μπορούμε να κινηθούμε , κατα το μάλλον!

Οι όποιες βιωματικές εμπειρίες που έχουμε , έχει αποδειχθεί ότι καταγράφονται στον εγκέφαλό μας και μάλιστα συνοδευονται κατα την καταγραφή και με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα , το συναίσθημα δηλαδή που νοιώσαμε κατα την εμπειρία!

Όλα αυτά καταγράφονται στον εγκέφαλο μας και γίνεται ανάσυρση και ανβιωσή του τότε συναισθήματος!

Επίσης έχει αποδειχθεί και ο μηχανισμός της απώθησης ενός οδυνηρού συμβάντος ή εμπειρίας!

Έχω δε την αίσθηση ότι βάσει τελευταίων ανακαλύψεων έχουν βρεθεί τα μέρη του εγκεφάλου όπου γίνεται η αποτυπωσή τους!

Αν έχεις κάτι άλλο υπ'οψιν σου θα ήταν χρήσιμο να κατατεθεί!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 15:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός

Αυτά που περιγράφω είναι από βιώματα. Όταν μιλάω γενικά μπορεί να παντρεύω γνώση που έχω λάβει εξωτερικά και βιωματική εμπειρία που έχει σχέση με την απόδειξη της λαμβανουσας γνώσης στο επίπεδο που η κατανόηση μου μου το επιτρέπει.

Για αυτό θα δεις πολλές φορές όταν αναφέρομε σε κάτι που το έχω λάβει σαν γνώση εξωτερική δηλώνω την βιωματική μου εμπειρία σε σχέση με αυτή την γνώση. Και λέω σύμφωνα με τον βαθμό τις συνείδηση που έχω και στο βαθμό που η κατανόηση μου μου το επιτρέπει φαίνεται….. να είναι έτσι.

Αν αλλάξει ο βαθμός αντίληψης που έχω τότε θα δω διαφορετικά. Εξετάζω τα πράγματα σε εμπειρία. Έχω μάθει ότι ένας επιστήμονας βρίσκει πειραματικά την απόδειξη αυτών που ψάχνει. Χωρίς απόδειξη μένει στην θεωρία.

Αυτό είναι κάτι που το διδάχτηκα. Δηλ να βρίσκω τις αποδείξεις αυτών που ακούω. Για αυτό σου λέω ότι το να πείσω η να με πείσουν είναι ένα άχρηστο θεώρημα που δεν έχει καμιά απόδειξη.

Πείθετε κάποιος όχι από τον άλλο αλλά από τις αποδείξεις που έχει ο ίδιος.

Αποφεύγω να κατεβάζω αποσπασματα από διάφορους δασκάλους γιατί αυτό εξοργίζει κάποιους που θεωρούν ότι όσοι κατεβάζουν κείμενα άλλων δεν έχουν δικές τους εμπειρίες.

Αυτά που έγραψα για την αποταυτηση της συνείδηση ίσως δεν θα τα βρεις σε κανένα βιβλίο επειδή είναι μια καθαρή βιωματική εμπειρία.

Με όλη μου την ειλικρίνεια και την αγάπη που έχω, μοιράστηκα μαζί σας αυτή την εμπειρία που με οδήγησε σε όλα αυτά που επιμένω.

Παρόλο που γίνομαι κουραστικός ίσως και ανυπόφορος, παρόλο που δέχομαι την συκοφαντία και την απαξιώση. προσπαθώ για κάτι που γνωρίζω ότι αξίζει το κόπο κάποιος να το «βρει».


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 16:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε Εαρινός

Αυτά που περιγράφω είναι από βιώματα. Όταν μιλάω γενικά μπορεί να παντρεύω γνώση που έχω λάβει εξωτερικά και βιωματική εμπειρία που έχει σχέση με την απόδειξη της λαμβανουσας γνώσης στο επίπεδο που η κατανόηση μου μου το επιτρέπει.

Για αυτό θα δεις πολλές φορές όταν αναφέρομε σε κάτι που το έχω λάβει σαν γνώση εξωτερική δηλώνω την βιωματική μου εμπειρία σε σχέση με αυτή την γνώση. Και λέω σύμφωνα με τον βαθμό τις συνείδηση που έχω και στο βαθμό που η κατανόηση μου μου το επιτρέπει φαίνεται….. να είναι έτσι.

Αν αλλάξει ο βαθμός αντίληψης που έχω τότε θα δω διαφορετικά. Εξετάζω τα πράγματα σε εμπειρία. Έχω μάθει ότι ένας επιστήμονας βρίσκει πειραματικά την απόδειξη αυτών που ψάχνει. Χωρίς απόδειξη μένει στην θεωρία.

Αυτό είναι κάτι που το διδάχτηκα. Δηλ να βρίσκω τις αποδείξεις αυτών που ακούω. Για αυτό σου λέω ότι το να πείσω η να με πείσουν είναι ένα άχρηστο θεώρημα που δεν έχει καμιά απόδειξη.

Πείθετε κάποιος όχι από τον άλλο αλλά από τις αποδείξεις που έχει ο ίδιος.

Αποφεύγω να κατεβάζω αποσπασματα από διάφορους δασκάλους γιατί αυτό εξοργίζει κάποιους που θεωρούν ότι όσοι κατεβάζουν κείμενα άλλων δεν έχουν δικές τους εμπειρίες.

Αυτά που έγραψα για την αποταυτηση της συνείδηση ίσως δεν θα τα βρεις σε κανένα βιβλίο επειδή είναι μια καθαρή βιωματική εμπειρία.

Με όλη μου την ειλικρίνεια και την αγάπη που έχω, μοιράστηκα μαζί σας αυτή την εμπειρία που με οδήγησε σε όλα αυτά που επιμένω.

Παρόλο που γίνομαι κουραστικός ίσως και ανυπόφορος, παρόλο που δέχομαι την συκοφαντία και την απαξιώση. προσπαθώ για κάτι που γνωρίζω ότι αξίζει το κόπο κάποιος να το «βρει».


Τσουπ! ο γοητευτικός Νικολής. Αααα ... μα τι ωραία που τα λέει ; Α, ρε μπαγάσικο, πως σε πιάνω, ε ; Συγκινήθηκα ... "ειλικρίνεια", "αγάπη" ... "ίσως να γίνομαι κουραστικός, ανυπόφορος" ... μη μεγάλε, θα βάλω τα κλάμματα.

Για γύρνα ρε Εαρινός στις πρώτες σελίδες του θέματος να δεις τι λέει το παλικάρι και αν όλα αυτά που λέει είναι δικά του ή του Σαμαέλ ... για γύρνα, please δηλ ...

Edited by - zip on 23/07/2009 16:05:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 16:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΖΙΠ
Τα αστεία σου και τις συκοφαντίες σου πρέπει να τις δεχόμαστε. Αν κάνω ένα αστείο πάνω στην προσβολή σου πρέπει να ντρέπομαι. Είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς τα πάντα για να καταστρέψεις ένα άνθρωπο που δεν θέλει το κακό σου. Πρέπει να με φθονείς θανάσιμα.

Ειλικρινά σταμάτα δεν οδηγεί πουθενά αυτό που κανείς.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 16:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι από κάπου έχουμε πάρει κάτι. Δεν ντρέπομαι να πω από πού. Για αυτό λέω

quote:
Αυτά που περιγράφω είναι από βιώματα. Όταν μιλάω γενικά μπορεί να παντρεύω γνώση που έχω λάβει εξωτερικά και βιωματική εμπειρία που έχει σχέση με την απόδειξη της λαμβανουσας γνώσης στο επίπεδο που η κατανόηση μου μου το επιτρέπει.

Για αυτό θα δεις πολλές φορές όταν αναφέρομε σε κάτι που το έχω λάβει σαν γνώση εξωτερική δηλώνω την βιωματική μου εμπειρία σε σχέση με αυτή την γνώση. Και λέω σύμφωνα με τον βαθμό τις συνείδηση που έχω και στο βαθμό που η κατανόηση μου μου το επιτρέπει φαίνεται….. να είναι έτσι.


Και δεν αρνουμε ότι έχω λάβει γνώση. Το λέω στην αρχή του κειμένου. Εσύ Ζιρ επιμένεις να τα παρουσιάζεις διαφορετικά. Τι να σου πω άλλο συνέχισε την δουλειά σου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 16:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός μου αρέσει το επιστημονικό πνεύμα που έχεις και θα ήθελα να συνεχίσω μαζί σου την συζήτηση σε αυτό το επίπεδο. Θα σου απαντήσω μόλις μπορέσω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 16:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΖΙΠ
Τα αστεία σου και τις συκοφαντίες [ Δεν συκοφαντώ κανέναν. Λέω την άποψή μου ] σου πρέπει να τις δεχόμαστε. Αν κάνω ένα αστείο πάνω στην προσβολή σου πρέπει να ντρέπομαι. [ Περίεργο που το λες ... δεν είδα πουθενά να ντρέπεσαι ... ] Είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς τα πάντα για να καταστρέψεις ένα άνθρωπο που δεν θέλει το κακό σου. [ ε, όχι και να σε καταστρέψω, χαλάρωσε ρε φίλε λίγο ... κουβεντιάζουμε. Ούτε εγώ θέλω το κακό σου. ] Πρέπει να με φθονείς θανάσιμα. [ Τι είναι αυτά που λες ρε αγόρι μου ; Για ποιο λόγο να σε φθονώ και μάλιστα θανάσιμα ; Χαλάρωσε λέμε ... χαλάρωσε ... Ούτε σε ξέρω, ούτε με ξέρεις. Λες, λέω. Δεν έγινε τίποτε, μην αγχώνεσαι. ]

Ειλικρινά σταμάτα δεν οδηγεί πουθενά αυτό που κανείς. [ θα δούμε, θα δούμε φίλε ... μην βιάζεσαι ... ]


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Edited by - zip on 23/07/2009 16:54:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 16:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όλοι από κάπου έχουμε πάρει κάτι. Δεν ντρέπομαι να πω από πού.


Ναι αλλά δεν το διαφημίζουμε. Δεν βγάζουμε πανό, ούτε γινόμαστε κράχτες και τελάληδές του ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 17:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Και δεν αρνουμε ότι έχω λάβει γνώση. Το λέω στην αρχή του κειμένου.


Δεν έχεις λάβει τίποτε ρε αγόρι μου. Δεν είναι τίποτε ΔΙΚΟ ΣΟΥ, όλα αυτά που λες είναι ΔΑΝΕΙΚΑ. Τα δανείστηκες. Με δάνεια ήρθες εδώ να μας μιλήσεις ; Πως την έχεις δει ρε φίλε δηλ. ; Διάβασες εκεί 5-10 βιβλία εσωτερισμού, διάβασες και Σαμαελάκο "τρία βουνά και τρία λαγκάδια", έκανες 5-10 διαλογισμούς, 5-10 ερωτήσεις στον εαυτό σου (άσε που δεν πήρες απάντηση γιατί στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα), τα 'κανες όλα μια ωραία σούπα και ήρθες εδώ να μας το παίξεις master και να μας την σερβίρεις. Έλα ρε φίλε τώρα ... κάνε μας την χάρη ... μη! κακά! Θες πάμε άτα ;

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Εσύ Ζιρ επιμένεις να τα παρουσιάζεις διαφορετικά. [ ε, τι να κάνουμε ; αλλιώς το βλέπω εγώ ... ]

Τι να σου πω άλλο συνέχισε την δουλειά σου. [ Κι εσύ την δική σου ... ]


Edited by - zip on 23/07/2009 17:29:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 18:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν :

Στρατηγέ κινήθηκα στις Προηγούμενου Θέματος και έχω την τιμή να αναφέρω :

Στις προηγούμενες μία με δύο σελίδες του Θέματος παρατήρησα ελαφρώς θετικά φορτισμένη ατμόσφαιρα . Περαιτέρω έγινε απόπειρα συννενόησης και προωθήθηκε ο << Βιωματικός λόγος >>. Δεν ξέρω πόσο βιωματικός είναι στρατηγέ μου όμως θα μάθω .

Επιπλέον παρατήρησα ότι ο zip προσπάθησε να βγάλει τον Υπηρέτη εκτός συστήματος .... Τελικά ο διάλογος έλειξε με αγορίνες και μπινελίκια ...
Στην τελευταία σελίδα παρατηρούμε ατμόσφαιρα ΑΡΝΗΤΙΚΩΣ φορτισμένη .

Πέρι του στρατού ΖΙΠ δεν μάθαμε πολλά στρατηγέ μου , εκτός του ότι εμφανίστηκε από το πουθενά σαν καμικάζι .Δεν ξέρουμε τις προθέσεις του , δηλαδή δεν ξέρουμε ΚΑΝ αν έχει προθέσεις και που το πάει .

Πάντως εξάγει ψυχολογικό πόλεμο δίνοντας τραγούδια του στυλ ΓΙΟΥΡΟΥΣΟΥΜ-ΑΣΙΜΟΣ προκειμένου να μας τρελάνει .

Υιοθετεί ποικίλλα στυλ : Τη μία πετά ένα<< σε ενόχλησα χρυσέ μου>> και την άλλη λέει << Εσύ μιλάς με γνώση δανεική >> . Με χρήση ανιχνευτή υπόηχων υποκλέψαμε τα παραπάνω : << Εσύ μιλάς με γνώση δανεική ,όμως εγώ μιλάω με γνώση αγορασμένη!

Τώρα αν την αγόρασε η όχι εμείς δεν ξέρουμε, υπάρχει η περίπτωση όμως να νομίζει ότι την αγόρασε αλλά τελικά να μην έχει αγοράσει τίποτα ....

Μάλιστα κράταγε ένα φωτόσπαθο και ούρλιαζε : ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΚΪΣΩ ΟΛΟΥΣ ! ΟΛΟΥΣ! τον ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ,τον ΝΙΣΑΡΓΚΑΤΑ ΜΑΧΑΡΑΤΖ,τον ΡΑΜΑΝΑ ΜΑΧΑΡΣΙ ,τον JEAN KLEIN,τον ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΖΕΝ,το ΤΑΟ,την ΚΑΜΠΑΛΑ ,το ΒΟΥΔΑ, το ΡΑΜΠΟΛΟΥ ,το OMRAAM MIKHAEL και τον βλάκα τον AINVANHOV!
Εδώ έχουμε και τα πειστήρια :
http://www.youtube.com/watch?v=-bzWSJG93P8ΣΑΜΑΕΛΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 18:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 19:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν :

Στρατηγέ κινήθηκα στις Προηγούμενου Θέματος και έχω την τιμή να αναφέρω :

Στις προηγούμενες μία με δύο σελίδες του Θέματος παρατήρησα ελαφρώς θετικά φορτισμένη ατμόσφαιρα . Περαιτέρω έγινε απόπειρα συννενόησης και προωθήθηκε ο << Βιωματικός λόγος >>. Δεν ξέρω πόσο βιωματικός είναι στρατηγέ μου όμως θα μάθω . [ ναι, για μάθε και πες μας ... για μάθε και πες μας ... ]

Επιπλέον παρατήρησα ότι ο zip προσπάθησε να βγάλει τον Υπηρέτη εκτός συστήματος .... Τελικά ο διάλογος έλειξε με αγορίνες και μπινελίκια ...
Στην τελευταία σελίδα παρατηρούμε ατμόσφαιρα ΑΡΝΗΤΙΚΩΣ φορτισμένη .

Πέρι του στρατού ΖΙΠ δεν μάθαμε πολλά στρατηγέ μου , εκτός του ότι εμφανίστηκε από το πουθενά σαν καμικάζι .Δεν ξέρουμε τις προθέσεις του , δηλαδή δεν ξέρουμε ΚΑΝ αν έχει προθέσεις και που το πάει .[ Και ούτε θα μάθεις ]

Πάντως εξάγει ψυχολογικό πόλεμο δίνοντας τραγούδια του στυλ ΓΙΟΥΡΟΥΣΟΥΜ-ΑΣΙΜΟΣ προκειμένου να μας τρελάνει . [ εεε, νισάφι ρε μεγάλε, πως κάνεις έτσι για ένα τραγουδάκι ; ]

Υιοθετεί ποικίλλα στυλ : Τη μία πετά ένα<< σε ενόχλησα χρυσέ μου>> και την άλλη λέει << Εσύ μιλάς με γνώση δανεική >> . Με χρήση ανιχνευτή υπόηχων υποκλέψαμε τα παραπάνω : << Εσύ μιλάς με γνώση δανεική ,όμως εγώ μιλάω με γνώση αγορασμένη!

Τώρα αν την αγόρασε η όχι εμείς δεν ξέρουμε, υπάρχει η περίπτωση όμως να νομίζει ότι την αγόρασε αλλά τελικά να μην έχει αγοράσει τίποτα .... [ Η αγορασμένη γνώση είναι προτιμότερη από την δανεική. Το να αγοράσει κάποιος κάτι σημαίνει πως το πλήρωσε, πάει, τέλος. Επιπλέον, η αγορασμένη γνώση δεν επιστρέφεται. Αγοράσθηκε, πάει, τέλος. Ενώ τα δανεικά, αφ' ενός δεν πληρώθηκαν, αφ' ετέρου κάποια στιγμή θα πρέπει να τα επιστρέψεις ... με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο ... με εννοείς ; oohhh no! ]

Μάλιστα κράταγε ένα φωτόσπαθο και ούρλιαζε : ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΚΪΣΩ ΟΛΟΥΣ ! ΟΛΟΥΣ! τον ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ,τον ΝΙΣΑΡΓΚΑΤΑ ΜΑΧΑΡΑΤΖ,τον ΡΑΜΑΝΑ ΜΑΧΑΡΣΙ ,τον JEAN KLEIN,τον ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΖΕΝ,το ΤΑΟ,την ΚΑΜΠΑΛΑ ,το ΒΟΥΔΑ, το ΡΑΜΠΟΛΟΥ ,το OMRAAM MIKHAEL και τον βλάκα τον AINVANHOV!
Εδώ έχουμε και τα πειστήρια : http://www.youtube.com/watch?v=-bzWSJG93P8

ΣΑΜΑΕΛ [ ΚΑΡΟΥΖΕΛ ][ http://www.youtube.com/watch?v=6J-No9u_ank ]



Edited by - zip on 23/07/2009 19:08:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 19:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και άντε πάλι στην αρχή. Το να συνειδητοποιείς τα εγω σου είναι να συνειδητοποιείς οτι έχεις μέσα σου μια τάση αρνητική, μια τάση καταστροφής, συκοφαντίας κοκ και να συνειδητοποιείς οτι αυτή η τάση δεν έχει λογική. Ο Χριστός είπε: Δεν γίνεται κάποιος να υπηρετεί δύο αφέντες.
Ένας τα εγώ(θυμός, εκδικητικότητα κοκ) και ένας
η συνείδηση η οποία δεν έχει τίποτα να χωρίσει ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Εσείς εδώ διαρκώς χωρίζεστε, άρα και δεν έχτε συνειδητοποιήσει τα Εγώ σας. Αν κάποιος μας βρίσει δεν θα πρεπε να θυμώσουμε γιατι εμείς δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε μαζί του. Το οτι θυμωνουμε είναι μια εγωική κατάσταση. Οτιδήποτε είναι Α-χρηστο, ανούσιο, είναι Εγώ. Το να βρίσω κάποιον που με βρίζει δεν μου προσφέρει κανένα κέρδος, ίσα ίσα κάνει τα πράματα χειρότερα αντι να τα βελτιώνει, άρα
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ??
Μα γιατι το υπαγορεύει το Εγώ! Αυτο που τρέφεται απο την ελευθερία μου! Ο "δεύτερος" "εαυτός" μου.
Το "εγώ" ψάχνει για τρωφή.
Το εγώ τρέφεται απο το βρισίδι που ρίχνεις στον άλλον.

Το ΑΝΟΥΣΙΟ, ΑΝΟΗΤΟ, ΑΧΡΗΣΤΟ βρισίδι που του ρίχνεις. Για ποιο λόγο του το ρίχνεις?Δεν υπάρχει αληθινή αιτία, απλά επειδή το θέλει το εγώ!

Αντ'αυτού αν είμασταν αντικειμενικές ψυχες-συνειδήσεις άρα κ χωρίς εγώ αν κάποιος μας έβριζε θα αναρωτιόμασταν τι έχει και πώς μπορούμε να τον βοηθήσουμε. Αλλα δεν το κάνουμε παρα αφηνόμαστε στο εγώ μας και του ανταπαντάμε σαν σκύλοι και εμείς(γιαιτ θεωρούμε οτι είμαστε σκύλοι ενω δεν είμαστε).
Αυτο είναι Εγωική κατάσταση πλήρως, αλλα
η τρέλα θεωρείται φυσιολογική στις μέρες μας.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/07/2009 19:15:46

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/07/2009 19:19:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 19:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδί μου ΖΙΡ τι έχεις πάθει; σε καταδιώκει ο Σαμαελ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 23/07/2009 19:12:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 19:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα ποιος σε καταδιώκει ; εγώ.

Όλοι καταδιωκόμαστε ... χαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2810059
Maintained by Digital Alchemy