ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 16:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ναι, γενικά ζούμε σε μια εποχή όπου προσπαθούν να μας επιβάλλουν ότι το αγνό και το όμορφο είναι ιδεαλιστικά και ανέφικτα

Εκτός απο αυτό,προσπαθούν να μας πείσουν οτι είναι και λάθος.Πολεμάνε με λύσα την αληθινή αγάπη και όλες τις καταστάσεις που οδηγούν σε αυτήν(αγνότητα π.χ.).Είναι εγκληματικό κάποιος να έχει φτάσει ας πουμε στα 25 και να μην έχει κάνει ένα σωρό σχέσεις one night stand και άλλα τέτοια όμορφα πραγματάκια.Αυτή είναι η σύγχρονη μόδα,όποιος δεν τα κάνει αυτά είναι μισογήινος.


Έχω την αίσθηση Άλεξ , ότι σε νοιώθω σε όλα όσα λές...και μπορώ να πώ ότι συμπλέω μαζί σου συναισθηματικά αλλα και νοητικά...
Το γεγονός , ότι καθώς αντιλαμβάνομαι ο στόχος είναι κοινός και έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και απόψεις αλλα ωστόσο διαφέρει ο τρόπος και ο δρόμος του καθενός μας ... ως πρός τον τρόπο που αυτό θα επιτευχθεί , έχω την αίσθηση ότι δεν μπορεί αυτό να αποτελεί αιτία για αντιδικίες μεταξύ μας...
Θα ήθελα δε να αναφέρω , ότι για να φθάσει ένας άνθρωπος εκεί που θεωρεί ότι είναι το μέρος που τον εκφράζει , αναγκαστικά θα περάσει μέσα απο διάφορες εμπειρίες και θα βιώσει όλα εκείνα τα συναισθήματα που ενδεχομένως αφού γνωρίσει , τελικά θα απορρίψει και θα εστιάσει την προσοχή του σε αυτό που πραγματικά τον εκφράζει και τον κάνει να αισθάνεται όμορφα....
Δεν θα μπώ σε μια διαδικασία λοιπόν προσωπικά , τέτοια που να κατακρίνει ακόμα και αυτό το "one night stand" μιάς και το θεωρώ ως κάτι που θα συναντήσουμε όλοι μας στην "πορεία μας ,για την Ιθάκη" και θα αποτελέσει χρήσιμο οδηγό για την μετέπειτα πορεία μας....

Εξ'αλλου , το/α λάθη μας , αποτελούν τα συστατικά εκείνα που χρειάζονται για να συντελλέσουν μια διορθωτική διαδικασία εντός μας ... οπότε καλοδεχούμενα φίλε μου...

Αν το δούμε έτσι , τοτε ίσως πάψουμε να μιλάμε για λάθη ....

Ελπίζω , ότι με κατάλαβες ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 16:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την αίσθηση Άλεξ , ότι σε νοιώθω σε όλα όσα λές...και μπορώ να πώ ότι συμπλέω μαζί σου συναισθηματικά αλλα και νοητικά...
Το γεγονός , ότι καθώς αντιλαμβάνομαι ο στόχος είναι κοινός και έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και απόψεις αλλα ωστόσο διαφέρει ο τρόπος και ο δρόμος του καθενός μας ... ως πρός τον τρόπο που αυτό θα επιτευχθεί , έχω την αίσθηση ότι δεν μπορεί αυτό να αποτελεί αιτία για αντιδικίες μεταξύ μας...

Ο τρόπος και ο δρόμος του καθενός,όπως πολύ σωστά αναφέρεις,διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο(όχι μόνο μεταξύ μας),και μπορεί να είναι η αιτία παρεξηγήσεων.Η επικοινωνία είναι αυτή που πρέπει να διορθωθεί.Οπως πολύ σωστά λέει ενας αρχαίος,"αυτός που δεν έχει μάθει να ακούει,δεν έχει μάθει και να μιλάει".Σε αυτή την φράση στηρίζεται η σωστή επικοινωνία των ανθρώπων,πρέπει να μάθουμε να καταλαβαίνουμε πλήρως τον άλλον πρωτού πούμε τα δικά μας.Οι περισσότεροι ανθρωποι δεν ενδιαφέρονται κάν να προσέξουν τα λεγόμενα του άλλου,ανυπομονούν να μιλήσουν αυτοί με αποτέλεσμα να μήν έχουν καταλάβει και να δημιουργείται η παρεξήγηση.Μπάχαλο με λίγα λόγια.


quote:
Θα ήθελα δε να αναφέρω , ότι για να φθάσει ένας άνθρωπος εκεί που θεωρεί ότι είναι το μέρος που τον εκφράζει , αναγκαστικά θα περάσει μέσα απο διάφορες εμπειρίες και θα βιώσει όλα εκείνα τα συναισθήματα που ενδεχομένως αφού γνωρίσει , τελικά θα απορρίψει και θα εστιάσει την προσοχή του σε αυτό που πραγματικά τον εκφράζει και τον κάνει να αισθάνεται όμορφα....

Δηλαδή να μάθουμε απο τα λάθη μας,να δουμε ποιά απο αυτά που κάναμε είναι σωστά για εμάς και ποιά όχι.Μακάρι να ήταν τόσο ευκολο να γίνει αυτό,δυστυχώς όμως ο άνθρωπος κοιμάται συνειδησιακά και δεν μπορεί να κρίνει.Δεν μπορεί να δεί τα λάθη του.Λάθη είναι αυτά που στο τέλος θα σου δώσουν πόνο.Οταν έρθει ο πόνος,ο άνθρωπος θα τα ρίξει στον θεό και στην κακή μοίρα.

(περιμένω να έρθει ο makfor και να μου πεί:πώς ορίζεις το λάθος?κατα τν γνώμη μου δεν υπάρχει λάθος και σωστό?)

quote:
Δεν θα μπώ σε μια διαδικασία λοιπόν προσωπικά , τέτοια που να κατακρίνει ακόμα και αυτό το "one night stand" μιάς και το θεωρώ ως κάτι που θα συναντήσουμε όλοι μας στην "πορεία μας ,για την Ιθάκη" και θα αποτελέσει χρήσιμο οδηγό για την μετέπειτα πορεία μας....

Εγω απλά σου λέω οτι αυτά τα πράγματα είναι αντιχριστικά,σε οδηγούν στον πόνο,είναι όμως δική σου υπόθεση να το ερευνήσεις και να το καταλάβεις μεσα απο την εμπειρία σου.

Αν όλοι οι ανθρωποι Εαρινέ,μάθαιναν απο τα λάθη τους,τότε θα ζούσαμε απείρως καλύτερα.Αυτό είναι το πρόβλημα,οτι δεν μαθαίνουν απο τα λάθη τους.Αυτό που προτείνεις,να δοκιμάσουμε πρώτα και να πάρουμε αυτό που θέλουμε,δυστυχώς είναι αδύνατον να γίνει άν αθρωπος είναι μηχανικός και ασυνείδητος.Μόνο αν αποφασίσει να ξυπνήσει απο τον λήθαργο,μπορεί να διαλέξει αυτό που είναι καλό.

Ο λόγος είναι οτι η φύση της επιθυμίας είναι η ελξη προς την απόλαυση,
δεν μπορείς να αντισταθείς σε αυτήν αν δεν έχεις συνειδητοποιήσει οτι θα σε φέρει στον πόνο.Θα έλκεσαι μονίμως απο αυτήν και δεν θα φέρενεις αντίσταση επειδή δεν θα βλέπεις που σε πάει πραγματικά(στην κόλαση).

Edited by - strangerz2 on 29/11/2010 16:47:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 16:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
 Απεστάλη: 29/11/2010, 12:20:04    
Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες. 
Και όλα αυτά που εσύ πέτυχες, τα πέτυχες απλά όντας συνειδητός;

......................

Πρέπει να είσαι πολυ νέος δοκτορ, μα αν θέλεις μια συμβουλή, ότι και να ακούσεις, απο οποία πηγή και να έρχεται, συμπεριλαμβανομένης αυτών που λέω, αμφεβαλε. Η τουλάχιστον, πες ντούκου, θα το ερευνησω καλύτερα, θα πείραματησθω με ότι λέει.

...............................

Λοιπόν λοιπόν.. γιατί μπερδεύτηκα. Η κουνταλίνη με την οντότητα αυτή που δε ξαναείδες, ανέβηκε ή κατέβηκε; Πάει αυτό.

Πάμε στο επόμενο. Η κουνταλίνη ανεβαίνει όταν ας πούμε.. 

Την έχω καιρό αυτή την απορία.
........................

Κατέβηκε. 

πρέπει να πειραματισθεις. Εξηγούμαι.

 Το ανέβασμα είναι πολυ αργό. Δεν πιστεύω πως υπάρχει δάσκαλος για αυτο. Απλες  ενδειξεις, οπως προσοχή, σταθερά σημεία, εγκρατεια. Το πλέον σπουδαίο,  (για μενα),είναι η προσοχη, (κοιτάς ακουγωντας, και ακούς βλεπωντας) αισθανομενος το σώμα. Επί-γνώση.

Διάβασα  αυτα που αναφει ο δάσκαλος βεορ, να έχεις σχέσεις με τη σύντροφο, χωρίς οργασμο. 

Προσωπικά εκανα αποχή κάτι μήνες. 

Αν φτάσει στην καρδιά,δεν κατεβαίνει ποτε πια. Έχεις πλεονασμα ενέργειας, ότι και να κανείς...

Είναι φυσιολογικό όταν η ενεργια  δεν σπαταλιεται, να συμβαίνουν ορισμένα περίεργα, όπως α.προβολες, να βγαινεις και να παρατήσεις το σώμα κάτω, κλπ. 

Ξεπερασετα το συντομότερο. 

Είναι εμπειρίες που μανώλης πας, μανώλης γυρνας. 

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 18:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να είσαι πολυ νέος δοκτορ, μα αν θέλεις μια συμβουλή, ότι και να ακούσεις, απο οποία πηγή και να έρχεται, συμπεριλαμβανομένης αυτών που λέω, αμφεβαλε. Η τουλάχιστον, πες ντούκου, θα το ερευνησω καλύτερα, θα πείραματησθω με ότι λέει.
Καλά εννοείται. Μα δε περιμένω να μάθω την αλήθεια από σένα ούτε να σε κάνω δάσκαλό μου απλά θέλω να μάθω τις εμπειρίες σου. Εγώ πώς να ανεβάσω την κουνταλίνη μου και να πειραματιστώ αφού δεν έχω σύντροφο για τέτοια δουλειά;
quote:
Διάβασα αυτα που αναφει ο δάσκαλος βεορ, να έχεις σχέσεις με τη σύντροφο, χωρίς οργασμο.

Προσωπικά εκανα αποχή κάτι μήνες.

Αν φτάσει στην καρδιά,δεν κατεβαίνει ποτε πια. Έχεις πλεονασμα ενέργειας, ότι και να κανείς...


Άρα λοιπόν λες ότι με την αποχή από τον οργασμό η κουνταλίνη ανεβαίνει;
(Ο Σ.Α.Β. αναφέρει και για μάντρα και για άλλα πράγματα.. ίσως αν τα κάνεις αυτά να ανεβαίνει πιο γρήγορα.)
Άρα σου πήρε κάποιους μήνες για να φτάσεις την κουνταλίνη στη καρδιά; Μου φαίνεται σύντομο διάστημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 19:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ναι, γενικά ζούμε σε μια εποχή όπου προσπαθούν να μας επιβάλλουν ότι το αγνό και το όμορφο είναι ιδεαλιστικά και ανέφικτα

Εκτός απο αυτό,προσπαθούν να μας πείσουν οτι είναι και λάθος.Πολεμάνε με λύσα την αληθινή αγάπη και όλες τις καταστάσεις που οδηγούν σε αυτήν(αγνότητα π.χ.).Είναι εγκληματικό κάποιος να έχει φτάσει ας πουμε στα 25 και να μην έχει κάνει ένα σωρό σχέσεις one night stand και άλλα τέτοια όμορφα πραγματάκια.Αυτή είναι η σύγχρονη μόδα,όποιος δεν τα κάνει αυτά είναι μισογήινος.


Έχω την αίσθηση Άλεξ , ότι σε νοιώθω σε όλα όσα λές...και μπορώ να πώ ότι συμπλέω μαζί σου συναισθηματικά αλλα και νοητικά...
Το γεγονός , ότι καθώς αντιλαμβάνομαι ο στόχος είναι κοινός και έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και απόψεις αλλα ωστόσο διαφέρει ο τρόπος και ο δρόμος του καθενός μας ... ως πρός τον τρόπο που αυτό θα επιτευχθεί , έχω την αίσθηση ότι δεν μπορεί αυτό να αποτελεί αιτία για αντιδικίες μεταξύ μας...
Θα ήθελα δε να αναφέρω , ότι για να φθάσει ένας άνθρωπος εκεί που θεωρεί ότι είναι το μέρος που τον εκφράζει , αναγκαστικά θα περάσει μέσα απο διάφορες εμπειρίες και θα βιώσει όλα εκείνα τα συναισθήματα που ενδεχομένως αφού γνωρίσει , τελικά θα απορρίψει και θα εστιάσει την προσοχή του σε αυτό που πραγματικά τον εκφράζει και τον κάνει να αισθάνεται όμορφα....
Δεν θα μπώ σε μια διαδικασία λοιπόν προσωπικά , τέτοια που να κατακρίνει ακόμα και αυτό το "one night stand" μιάς και το θεωρώ ως κάτι που θα συναντήσουμε όλοι μας στην "πορεία μας ,για την Ιθάκη" και θα αποτελέσει χρήσιμο οδηγό για την μετέπειτα πορεία μας....

Εξ'αλλου , το/α λάθη μας , αποτελούν τα συστατικά εκείνα που χρειάζονται για να συντελλέσουν μια διορθωτική διαδικασία εντός μας ... οπότε καλοδεχούμενα φίλε μου...

Αν το δούμε έτσι , τοτε ίσως πάψουμε να μιλάμε για λάθη ....

Ελπίζω , ότι με κατάλαβες ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Θα συμφωνήσω με τον Εαρινό από την άποψη ότι όλοι έχουν δικαίωμα στον πειραματισμό και την ικανοποίηση της περιέργειάς τους.

Ακόμα,Strangerz2, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να κατακρίνουμε πράξεις ανθρώπων που δεν βλάπτουν τους συνανθρώπους τους.

Πχ, to one night stand που αναφέρατε, πέρα από τα οποιαδήποτε προβλήματα μπορεί να προκαλέσει σε αυτόν που το κάνει, δεν προκαλεί κακό σε άλλους.

Σίγουρα είναι αντιχριστικό, όπως είναι και το υπερβολικό φαγητό, ο υπερβολικός πλούτος, η υπερβολική περηφάνεια, η υπερβολική φιλοδοξία.

Γενικά, προσπαθώ να μην κατακρίνω ανθρώπους για τις επιλογές τους.

Ό,τι γεμίζει τον καθένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 20:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2

Εγω απλά σου λέω οτι αυτά τα πράγματα είναι αντιχριστικά,σε οδηγούν στον πόνο,είναι όμως δική σου υπόθεση να το ερευνήσεις και να το καταλάβεις μεσα απο την εμπειρία σου.


strangerz2, οτιδήποτε υπάρχει σ' αυτήν την ζωή, είτε ονομάζεται "one night stand", είτε "αρπαχτή", είτε "ένα γρήγορο πηδηματάκι", έχει λόγο που υπάρχει, έχει λόγο να υπάρχει. Αν δεν είχε, δεν θα υπήρχε. Το αν αυτός ο λόγος είναι χρήσιμος ή όχι, το αν εμπεριέχει χρηστικότητα ή όχι, αυτό είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό. Θα μπορούσε για κάποιον το one night stand να είναι χρήσιμο. Για κάποιον άλλον, όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 21:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2, οτιδήποτε υπάρχει σ' αυτήν την ζωή, είτε ονομάζεται "one night stand", είτε "αρπαχτή", είτε "ένα γρήγορο πηδηματάκι", έχει λόγο που υπάρχει, έχει λόγο να υπάρχει. Αν δεν είχε, δεν θα υπήρχε. Το αν αυτός ο λόγος είναι χρήσιμος ή όχι, το αν εμπεριέχει χρηστικότητα ή όχι, αυτό είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό. Θα μπορούσε για κάποιον το one night stand να είναι χρήσιμο. Για κάποιον άλλον, όχι.

Θα μπορούσε να είναι χρήσιμο για κάποιον το one night stand,ΠΟΥ και σε τί? Οκ ξέρω οτι είναι υποκειμενικό.

Εγω συμφωνώ με το να δοκιμάζει ο άνθρωπος αυτό που δεν ξέρει,αν το θέλει ο ίδιος,αλλά μόνο με την προυπόθεση οτι μετά θα καταλάβει οτι είναι λάθος,δηλαδή να του γίνει το μάθημα που λέμε.Να καταλάβει εμπειρικά.Ετσι διδάσκεται.

Γενικά όλα τα κακά στη ζωή,υπάρχουν ακριβώς για αυτό τον λόγο,για να μας κάνουν τελειώτερους.Τώρα αν σε κάποιον του αρέσει να κάνει επανελειμένα αυτά τα πράγματα(γιατί απο την στιγμή που ξεκινάει κάποιος ακολασίες,δεν γίνεται να σταματήσει εύκολα),ε τότε έχει βουτήξει για τα καλά μέσα στα σκατά.

Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λές,το κακό έχει σκοπό που υπάρχει,εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό.Αλλό το να μάθουμε,να γνωρίσουμε το κακό και να πάψουμε να το πράτουμε γιατί ξέρουμε τί είναι,και άλλο να το κάνουμε συνέχεια.


Edited by - strangerz2 on 29/11/2010 21:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 21:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ό,τι γεμίζει τον καθένα.

Να δείς στο άδειασμα όμως τί γίνεται.

quote:
Ακόμα,Strangerz2, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να κατακρίνουμε πράξεις ανθρώπων που δεν βλάπτουν τους συνανθρώπους τους.

Μα εγώ δεν κατέκρινα κάποιον,απλά είπα την άποψή μου.Δεν κρίνω κανέναν,εξάλου ποιός είμαι εγώ που θα το κάνω.

quote:
Πχ, to one night stand που αναφέρατε, πέρα από τα οποιαδήποτε προβλήματα μπορεί να προκαλέσει σε αυτόν που το κάνει, δεν προκαλεί κακό σε άλλους.

Προκάλει κακό στην ίδια την αγάπη.Απομακρύνεσαι απο αυτήν και ξέρεις τί υπάρχει μακριά απο την αγάπη? Ο θάνατος της ψυχής.

quote:
Σίγουρα είναι αντιχριστικό, όπως είναι και το υπερβολικό φαγητό, ο υπερβολικός πλούτος, η υπερβολική περηφάνεια, η υπερβολική φιλοδοξία.

Δηλαδή ένα one night stand το μήνα είναι καλά έτσι?

Edited by - strangerz2 on 29/11/2010 21:31:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 21:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2

Εγω συμφωνώ με το να δοκιμάζει ο άνθρωπος αυτό που δεν ξέρει,αν το θέλει ο ίδιος,αλλά μόνο με την προυπόθεση οτι μετά θα καταλάβει οτι είναι λάθος,δηλαδή να του γίνει το μάθημα που λέμε.Να καταλάβει εμπειρικά.Ετσι διδάσκεται.


Αυτό το λες γιατί ήδη έχεις σχηματίσει μια άποψη για το "one night stand", η οποία δεν είναι θετική ασφαλώς.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα : Δεν ξέρω αν μου αρέσει η πουτανέσκα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Τυγχάνει όμως να βγω με κάποιους φίλους, να πάμε σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, φουλ στη μακαρονάδα, και λέω "Ε, θα δοκιμάσω πουτανέσκα". Παραγγέλνω λοιπόν την πουτανέσκα μου, την τρώω και - "Pε συ, αυτή η μακαρονάδα είναι ωραία!!!". Ερώτηση : Τι μάθημα πήρα & σε τι διαφέρει η πουτανέσκα από το "one night stand" ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 21:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το λες γιατί ήδη έχεις σχηματίσει μια άποψη για το "one night stand", η οποία δεν είναι θετική ασφαλώς.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα : Δεν ξέρω αν μου αρέσει η πουτανέσκα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Τυγχάνει όμως να βγω με κάποιους φίλους, να πάμε σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, φουλ στη μακαρονάδα, και λέω "Ε, θα δοκιμάσω πουτανέσκα". Παραγγέλνω λοιπόν την πουτανέσκα μου, την τρώω και - "Pε συ, αυτή η μακαρονάδα είναι ωραία!!!". Ερώτηση : Τι μάθημα πήρα & σε τι διαφέρει η πουτανέσκα από το "one night stand" ;


Οτι δεν πρέπει να μιλάς προτού δοκιμάσεις κάτι?

Η διαφορά της πουτανέσκα απο το one night stand είναι οτι το πρώτο είναι κάτι που ΔΕΝ βλάπτει ενώ το δευτερο καταστρέφει,αυτή είναι η διαφορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 21:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2

Οτι δεν πρέπει να μιλάς προτού δοκιμάσεις κάτι? [ Μπίγκο! Ακριβώς! ]

Η διαφορά της πουτανέσκα απο το one night stand είναι οτι το πρώτο είναι κάτι που ΔΕΝ βλάπτει ενώ το δευτερο καταστρέφει,αυτή είναι η διαφορά. [ "Καταστρέφει" ; Γιατί τόση υπερβολή ; ]


ΚΑΤΙ(οτιδήποτε κι αν είναι αυτό) καταστρέφει ΚΑΠΟΙΟΝ, όταν ΚΑΙ μόνο όταν, αυτός ο κάποιος ΑΦΗΣΕΙ αυτό το ΚΑΤΙ(το οτιδήποτε) να τον καταστρέψει.

Ένα "one night stand", ασφαλώς και δεν μπορεί να σε καταστρέψει ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ να το κάνει. Σκέψου το λίγο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ό,τι γεμίζει τον καθένα.

Να δείς στο άδειασμα όμως τί γίνεται.

quote:
Ακόμα,Strangerz2, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να κατακρίνουμε πράξεις ανθρώπων που δεν βλάπτουν τους συνανθρώπους τους.

Μα εγώ δεν κατέκρινα κάποιον,απλά είπα την άποψή μου.Δεν κρίνω κανέναν,εξάλου ποιός είμαι εγώ που θα το κάνω.

quote:
Πχ, to one night stand που αναφέρατε, πέρα από τα οποιαδήποτε προβλήματα μπορεί να προκαλέσει σε αυτόν που το κάνει, δεν προκαλεί κακό σε άλλους.

Προκάλει κακό στην ίδια την αγάπη.Απομακρύνεσαι απο αυτήν και ξέρεις τί υπάρχει μακριά απο την αγάπη? Ο θάνατος της ψυχής.

quote:
Σίγουρα είναι αντιχριστικό, όπως είναι και το υπερβολικό φαγητό, ο υπερβολικός πλούτος, η υπερβολική περηφάνεια, η υπερβολική φιλοδοξία.

Δηλαδή ένα one night stand το μήνα είναι καλά έτσι?

Edited by - strangerz2 on 29/11/2010 21:31:35



Xaxaxa!
Ok, μου την έφερες.
Δεν το εννοούσα έτσι...
Και για την ακρίβεια και γω είμαι κατά αυτού, απλώς δεν θέλω να είμαι απόλυτη.
(Παρακαλώ τον μπαμπά να μην σχολιάσει τίποτα))

Όταν λες ότι απομακρύνει από την αγάπη εννοείς ότι προσφέρει μόνο σαρκική ικανοποίηση και καμία περαιτέρω συναισθηματική και ψυχική ένωση, σωστά?

Δεν θα διαφωνώ καθόλου σε αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοεί ότι μπορεί να κάνει κακό στην υγειή συναισθηματική σου λειτουργία...


Τς τς τς οι νέοι σήμερα....

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/11/2010 22:43:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπη , τι δύσκολο πράμα.....τόσο όμορφη , όσο να πνίγει και να εγκλωβίζει , αυτός εν γένει είναι και ο λόγος της εκφοράς της...η υποχρέωση και η ενοχοποίηση άλλων σκέψεων και επιθυμιών του "απέναντι"....αγάπη...μια "μεθονομασμένη ανάγκη" και μια στρατηγική του είναι μας για να δεσμεύσει τον απέναντί του που τόσο έχει ανάγκη...μια εγωϊστική διάθεση και μόνο...

Ο Έρωτας είναι "κραταιός"...και σαν φύγει , χάνεται και η αγάπη , τα υπόλοιπα όλα προσωπικά τα θεωρώ παραμύθια...συγγνώμη φίλοι μου...

Να μιλήσουμε καλύτερη για την αδελφική αγάπη..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε γαμώτο,2-0 η Μπαρτσελόνα.Καταραμένη ομάδα.


quote:
ταν λες ότι απομακρύνει από την αγάπη εννοείς ότι προσφέρει μόνο σαρκική ικανοποίηση και καμία περαιτέρω συναισθηματική και ψυχική ένωση, σωστά?

Σωστά,όμως πέρα απο αυτό η πράξη έχει αντίκτυπο στην ζωή σου,δημιουργείται το κάρμα.Το κάρμα κλείνει την πύλη για το ανώτερο.
Είναι θέμα δονήσεων,οι αργές δονήσεις(ωμη σεξουαλικότητα) δεν επιτρέπουν στς γρήγορες δονήσεις να εκδηλωθούν,στο πνευμα δηλαδή.

quote:
Εννοεί ότι μπορεί να κάνει κακό στην υγειή συναισθηματική σου λειτουργία...

Ετσι όπως το λές είναι σαν να δοκιμάζει κάποιος να μεθύσει πού και πού.

quote:
Ένα "one night stand", ασφαλώς και δεν μπορεί να σε καταστρέψει ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ να το κάνει. Σκέψου το λίγο ...

Θα το σκεφτώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε, το σκέφτηκες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι όπως το λές είναι σαν να δοκιμάζει κάποιος να μεθύσει πού και πού

Βασικά το έθεσες πολύ ωραία! Δηλ. όταν πίνεις, μεθάς. Το να μεθάς μια στο τόσο, δεν είναι κακό. Αλλά χάνεις εγκεφαλικά κύτταρα...
Ο Ζιπ όμως σου λέει, αφού θες να πιείς, πιές, αλλά με μέτρο.. μη κάνεις δηλαδή τον εγκέφαλό σου τρυπητήρι..μμμ...τροφή για σκέψη και για τους δυό μας

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/11/2010 22:58:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Esperos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα με τον ζιρ, ο κάθε άνθρωπος καθορίζει τι είναι λάθος και τι σωστό για τον εαυτό του, και ισχύει μόνο για αυτόν. Από την στιγμή που κάποιος θέλει να κάνει κάτι και δεν ενοχλεί κάποιον άλλον με αυτό, είναι απόλυτα σωστός. Διότι δυστυχώς κάνεις σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι και ούτε πρόκειται πότε να γίνει κάτοχος της απόλυτης αλήθειας, έτσι όπως γουστάρει ο καθένας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άντε, το σκέφτηκες?

Βασικά έχω μια ιδεα,αλλά είναι υποκειμενική.

quote:
Ο Ζιπ όμως σου λέει, αφού θες να πιείς, πιές, αλλά με μέτρο..

Ξέρεις οτι είναι δύκολο να κρατηθείς,ώσο ταίζεις το εγώ σου,αυτό αλλο τόσο πεινάει.Αν κάνεις ενα αθώο πηδηματάκι με την συμφοιτήτριά σου,μην νομίζεις οτι αυτό ήταν,δεν θα το ξανακάνεις,θα θέλεις συνέχεια μετά,με άλλες όμως.Παρασύρεσαι όλο και πιό μέσα με αποτέλεσμα τις διαστροφές που παρατηρούμε,απο εδώ αρχίζουν οι διαστροφές,απο κάτι απλό και "αθώο".
Όλα αυτά βέβαια καταλήγουν στην ασεξουαλικότητα.Χανεις την σεξουλική σου ενέργεια.

Τουλάχιστον οι εσωτεριστές δεν πρέπει να την χάνουν.

Edited by - strangerz2 on 29/11/2010 23:07:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμμερίζομαι τα όσα λες strangerz2...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 00:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλά εννοείται. Μα δε περιμένω να μάθω την αλήθεια από σένα ούτε να σε κάνω δάσκαλό μου απλά θέλω να μάθω τις εμπειρίες σου. Εγώ πώς να ανεβάσω την κουνταλίνη μου και να πειραματιστώ αφού δεν έχω σύντροφο για τέτοια δουλειά;

Άρα λοιπόν λες ότι με την αποχή από τον οργασμό η κουνταλίνη ανεβαίνει;
(Ο Σ.Α.Β. αναφέρει και για μάντρα και για άλλα πράγματα.. ίσως αν τα κάνεις αυτά να ανεβαίνει πιο γρήγορα.)
.................

Το πρόβλημα δεν είναι στο ανέβασμα, δεν χρειάζεται καν να το σκέφτεσαι. Το πρόβλημα είναι τα 7777 εγω μας. (οι διάφορες μορφές) και λίγες λέω. 

Δεν φτάνει μια ζωη, αν τα αντιμετοπισεις ξέχωρα. 

Αν ομως καταλάβεις, πως αυτά χωρίς σκέψη, δεν μπαίνουν σε κίνηση, είναι σαν να κόβεις το ρεύμα,
 τοτε θα σε απασχολήσει περισσότερο να καταλάβεις την φύση της, (της σκεψης) τι είναι. 

Και αυτο δεν διδάσκεται, πάλι ενδείξεις μπορείς να βρεις.

Αυτο πείρε περισσότερο χρόνο, παρα το ανέβασμα της κουνδαλινης.

 Χρειάζεται τρομερή εγρήγορση, για να δεις τι συνδεση/σχεση/ροή, 
σε αίσθηση/εικόνα/ευχατιστηση/λέξη, 
του Έξω με το μέσα. 

Και εδω η βοήθεια του σοφου ηρακλειτου. 

Στις ψυχές, αρέσει να είναι υγρες. (οργασμος)

Η σοφή ψυχή, είναι ξερη. 

Κανένας απο όσους διάβασα μέχρι σήμερα,
 δεν προσεξε πως αποδίδει πληθυντικό στο υγρες, 
άρα και στα εγω μας, ψυχή αποδίδει.

Ενώ για τη σοφία, 
σοφή ψυχή, μιλάει στον ενικο. (Ένα)

Το βρίσκεις και σε ένα άλλο απουθεγμα, 

Ένας, αν είναι αριστος, καλύτερος απο 10.000, 
μα οι διανοούμενοι, 
τρεξανε να πούνε πως δεν είναι δημοκράτης. 

.....................

Άρα σου πήρε κάποιους μήνες για να φτάσεις την κουνταλίνη στη καρδιά; Μου φαίνεται σύντομο διάστημα.

".......................

Θα σου πω κάτι, εύχομαι να το καταλάβεις.

Δεν είναι θέμα χρόνου.
Δεν σκεφτικα ποτε μου την κουνδαλινη. 
Δεν χρειάζονται θυσίες.
Δεν με ενδιαφέρουν οι διαστάσεις
Δεν θέλω να μοναχεψω

Δεν....στην 1000000000

Μα,

Μια στιγμη μόνο,
Βγες απο το χρόνο,

Μπορείς να εγκατασταθεις εκει?

Αυτο είναι.

Στο φίλο υπηρέτη, για όσα έγραψε σήμερα,
Α και για τον
Ζιπ, 
πολυ ζηζανιο είσαι αδερφέ,

μην τους τα....:))))))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 00:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2

Ξέρεις οτι είναι δύκολο να κρατηθείς,ώσο ταίζεις το εγώ σου,αυτό αλλο τόσο πεινάει. [ Κατ' αρχήν, το να κάνεις ένα one night stand, δεν σημαίνει ότι ταϊζεις το "εγώ" σου. Απλά, ικανοποιείς μια επιθυμία του εαυτού σου. Αυτή η επιθυμία δεν σημαίνει ότι είναι και το "εγώ" σου. Είναι μια επιθυμία, ενός από τα "εγώ" σου, ok, αλλά δεν είναι το ολοκληρωτικό "εγώ" σου. Κι έπειτα, ποιος σου είπε πως όσο ταϊζεις κάτι, αυτό συνεχίζει να πεινάει ; Εγώ ξέρω πως όταν κάτι πεινάει και το ταϊσεις, ε, δεν πεινάει μετά. Κι άμα το ταϊσεις και καλά δηλ. θα περάσει καιρός μέχρι να ξαναπεινάσει ή μπορεί να μην ξαναπεινάσει και ποτέ. Το νηστικό "εγώ" να φοβάσαι, όχι το χορτάτο. ]

Αν κάνεις ενα αθώο πηδηματάκι με την συμφοιτήτριά σου,μην νομίζεις οτι αυτό ήταν,δεν θα το ξανακάνεις,θα θέλεις συνέχεια μετά,με άλλες όμως. [ Γιατί το λες αυτό ; Αν κάνεις όπως λες ένα αθώο πηδηματάκι με την συμφοιτήτριά σου, μπορεί ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, συνεπώς, γιατί σώνει και ντε να θέλεις να το ξανακάνεις ; ]

Παρασύρεσαι όλο και πιό μέσα [ Γιατί φίλε μου παρασύρεσαι ; Αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να παρασυρθείς, δεν παρασύρεσαι. Είναι βέβαιον αυτό που σου λέω. ] με αποτέλεσμα τις διαστροφές που παρατηρούμε,απο εδώ αρχίζουν οι διαστροφές,απο κάτι απλό και "αθώο". Όλα αυτά βέβαια καταλήγουν στην ασεξουαλικότητα.Χανεις την σεξουλική σου ενέργεια.[ Δεν χάνεις τίποτε. Άμα τύχει, καλό είναι και το one night stand, μια εμπειρία δηλ. με προφυλάξεις όμως, έτσι ; Μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Τώρα, άμα προκύψει αίσθημα, ε, το ζυγιάσεις ... ]


Edited by - zip on 30/11/2010 00:42:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 10:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip Αν κάποιος έχει σχέση και νιώθει την πραγματική αγάπη,τότε κατα την γνώμη σου, το one night stand είναι αθώο ή όχι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 10:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άντε, το σκέφτηκες?

Βασικά έχω μια ιδεα,αλλά είναι υποκειμενική.

quote:
Ο Ζιπ όμως σου λέει, αφού θες να πιείς, πιές, αλλά με μέτρο..

Ξέρεις οτι είναι δύκολο να κρατηθείς,ώσο ταίζεις το εγώ σου,αυτό αλλο τόσο πεινάει.Αν κάνεις ενα αθώο πηδηματάκι με την συμφοιτήτριά σου,μην νομίζεις οτι αυτό ήταν,δεν θα το ξανακάνεις,θα θέλεις συνέχεια μετά,με άλλες όμως.Παρασύρεσαι όλο και πιό μέσα με αποτέλεσμα τις διαστροφές που παρατηρούμε,απο εδώ αρχίζουν οι διαστροφές,απο κάτι απλό και "αθώο".
Όλα αυτά βέβαια καταλήγουν στην ασεξουαλικότητα.Χανεις την σεξουλική σου ενέργεια.

Τουλάχιστον οι εσωτεριστές δεν πρέπει να την χάνουν.

Edited by - strangerz2 on 29/11/2010 23:07:22


Μάλιστα. Δηλαδή, πέρα από διάφορους-ας πούμε-ηθικούς φραγμούς, εσύ προσεγγίζεις κατά κύριο λόγο το θέμα εσωτεριστικά.

Κατά τη γνώμη μου, έχεις απόλυτο δίκιο.

Οι εσωτεριστές τουλάχιστον δεν πρέπει να την χάνουν. Σωστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 10:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα. Δηλαδή, πέρα από διάφορους-ας πούμε-ηθικούς φραγμούς, εσύ προσεγγίζεις κατά κύριο λόγο το θέμα εσωτεριστικά.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη ενστασή μου,υπάρχουν αλλοιώσεις στο σύστημα,γίνεται ζημιά.Το ηθικό με το εσωτεριστικό είναι ένα στην βάση τους.Λέμε να είμαστε πιστοί και αγνοί μέσα μας,δεν το λέμε όμως έτσι για πλάκα,δεν είναι μια ιδέα των ανθρώπων αυτό,σε εσωτεριστικό επίπεδο αυτή η στάση σημαίνει την σωστή λειτουργία του πολλυδιάστατου όντος και κατα συνέπεια την ευθυγράμμιση με την πηγή-θεό.

Edited by - strangerz2 on 30/11/2010 10:34:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 10:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να μιλήσουμε καλύτερη για την αδελφική αγάπη..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
[/quote]

Το άιτημά σας καταχωρήθηκε

Τι έχεις να πεις για την αδελφική αγάπη? Ξεκίνα εσύ την κουβέντα, αφού το πρότεινες, μέχρι να οδηγηθούμε κάπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 10:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2

zip Αν κάποιος έχει σχέση και νιώθει την πραγματική αγάπη,τότε κατα την γνώμη σου, το one night stand είναι αθώο ή όχι?


Αν υπάρχει σχέση (και είναι ικανοποιημένος από την σχέση αυτή), δεν τίθεται καν θέμα για one night stand. Δεν υπάρχει λόγος δηλ. να το κάνει. Σου είπα : ό,τι υπάρχει, υπάρχει και λόγος που υπάρχει. Αν δεν υπάρχει λόγος, δεν υπάρχει.

Αν εγώ έχω σχέση και είμαι ικανοποιημένος από την σχέση μου, νιώθω δηλ. πραγματική αγάπη όπως λες, ποιος θα ήταν ο λόγος μου να κάνω ένα γρήγορο πηδηματάκι με μια συμφοιτήτριά μου ; Δεν θα είχα δηλ. κανένα λόγο για να το κάνω. Αν το κάνω, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα, θα κληθώ να δώσω λόγο για την πράξη μου. Και μπορεί να μην κληθώ από την κοπέλα μου (δηλ. μπορεί η κοπέλα μου να μην πάρει πρέφα καν αυτήν την αρπαχτή μου), αλλά μπορεί να κληθώ από τον ίδιο μου τον εαυτό. Αν λοιπόν, δεν έχω να του δώσω λόγο, τότε τι θα πω στον ίδιο μου τον εαυτό ; Τίποτε. Ε, αυτό είναι μια κόλαση.

Edited by - zip on 30/11/2010 10:55:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 11:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υπάρχει σχέση (και είναι ικανοποιημένος από την σχέση αυτή), δεν τίθεται καν θέμα για one night stand. Δεν υπάρχει λόγος δηλ. να το κάνει. Σου είπα : ό,τι υπάρχει, υπάρχει και λόγος που υπάρχει. Αν δεν υπάρχει λόγος, δεν υπάρχει.

Αν εγώ έχω σχέση και είμαι ικανοποιημένος από την σχέση μου, νιώθω δηλ. πραγματική αγάπη όπως λες, ποιος θα ήταν ο λόγος μου να κάνω ένα γρήγορο πηδηματάκι με μια συμφοιτήτριά μου ; Δεν θα είχα δηλ. κανένα λόγο για να το κάνω. Αν το κάνω, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα, θα κληθώ να δώσω λόγο για την πράξη μου. Και μπορεί να μην κληθώ από την κοπέλα μου (δηλ. μπορεί η κοπέλα μου να μην πάρει πρέφα καν αυτήν την αρπαχτή μου), αλλά μπορεί να κληθώ από τον ίδιο μου τον εαυτό. Αν λοιπόν, δεν έχω να του δώσω λόγο, τότε τι θα πω στον ίδιο μου τον εαυτό ; Τίποτε. Ε, αυτό είναι μια κόλαση.


Α,οκ.Κατανοητό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 05:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα παραμύθι.

Μια φορά και ένα καιρο, καπου στο Μαϊάμι  της Αμερικής, ζούσε ένας διευθυντής μιας πολυεθνικής, ο κ.αρνολντ,  με την γυναίκα του. 

Ηταν πολυ εξυπνος, συνδιαζε την δουλειά του με το διάβασμα, και τον ελευθερο χρονο, τον περναγε μεσα στη φυση, με ταχτικους περιπατους σε λυμνες και ονειρεμενες παραλιες.

 Ανα διαστηματα, ταξίδευε στον κοσμο για δουλιες, μονος η με την γυναικα του, απολαμβάνοντας πλουσιοπάροχα τα αγαθά που αποκομουσε απο την εργασία,  και την κοινωνική του θεση, εώς ότου μια μέρα.

Βρήκε τη γυναίκα του νεκρή, γυρίζοντας απο ένα περίπατο. 

Χάθηκε ο κόσμος κάτω απο τα πόδια του, και το χειρότερο, μην έχοντας αλλωθι την ώρας του εγκλήματος, η αστυνομια του κατελογησε τη δολοφονια. 

Αφημενος στον πονο του, δεν αντεδρασε, τα πουλια και η φύση δεν μπόρεσαν να καταθέσουν στο δικαστήριο, έτσι, βρεθηκε κατηγορούμενος και σύντομα ισοβητης, για κάτι που δεν διέπραξε.

Μέσα στη παράξενη φυλακή, αρχισε να γνωριζει ανθρώπους απο όλες τις κοινωνικές θέσεις. 

Όλοι ήσαν ισοβητες και φυλακισμένοι, μα για κάτι που δεν θυμοντουσαν πως έκαναν. Γνώριζαν μόνο πως η θέση τους, ηταν εκει, μπορούσαν να δουν ο ένας τον άλλο, τον περίγυρο μιας σκεπασμενης φυλακής, και ενα ψυλο γκριζιο κτηριο στο μέσον, με παρα πολλα πατήματα.

Που και που, απο ένα μικρο παράθυρο, που περναγαν κάθε τόσο, τους επιτρεποταν να ριξουν μια ματια προς τα εξω.

Ο κ.αρνολντ, αφού πέρασε λόγος καιρός και συνήλθε απο το σοκ, αρχισε να σκέφτεται πως θα ξεφυγη.

 Όταν λοιπόν, πήγε να μιλήσει στους άλλους φυλακισμένους, για το τι θα κανουν, ωστε να γυρισουν στην όμορφη ζωη,  τον κοιτάξαν όλοι τους παράξενα. 

Για ποια ζωη μηλας? εδω είναι η ζωη μας. Έχουμε τροφή, έχουμε τηλεόραση, συζητάμε, τι άλλο θες?

Μα δεν θυμοσαστε την ελευθερια? δεν θυμοσαστε πόσο όμορφα περνουσαμε? ψελισε ο κ.αρνολντ. Δεν θέλετε να δραπετευσετε?

Κανείς δεν θυμοταν τίποτα, ένας ηλικιωμένος, κάποια στιγμη, πείρε το λόγο και είπε. 

Που θες να πάμε. Εδω είμαστε σίγουροι. Ποιος Ξέρει εκει Έξω τι υπάρχει.

Ο κ.αρνολντ έκανε μια προσπάθεια να τους υπενθυμίσει, μα καθώς μιλάγε η φυλακή και το περιβάλλον άλλαξε χρώμα.

 Πρωτα εγινε μπλε και μετα απο λίγο κόκκινη.

 Παρατυρησε τους φυλακισμένους να κλείνουν για λίγο τα ματια, και όταν ξαναγύρισαν τα πράγματα νορμαλ, ο κ.αρνολντ ρώτησε.

Τι ήταν αυτο?

Κανείς δεν απαντησε, σηκώθηκαν και περπάτησαν προς τα κελιά τους. Ο ηλικιωμένος κοντοσταθηκε λίγο, κοίταξε τον κ.αρνολν στα ματια και είπε. 

Το μπλε φως, το ονομάζουμε συνήθεια, το κόκκινο ευχαρίστηση.

Ο κ.αρνολντ σαστισε. 

Αυτο είναι όλο ? αυτο είναι η ζωη σας?

Πέρασε αρκετός καιρός, και ένα απόγευμα, στο προαυλιο της φυλακής, παρατυρησε ένα νέο φυλακισμένο, να κοιτά το ψυλο γκριζιο κτήριο. 

Μιας και δεν μιλάγε με κανένα, ο κ.αρνολντ τον πλησίασε.

Ξέρεις τι είναι αυτο?

Ο νέος του έριξε μια φευγαλέα ματια, και ρώτησε.

Θυμάσαι? 

Θυμάμαι, απαντησε χαρούμενος ο κ.αρνολντ και αγκάλιασε το νέο. 

Ο νέος του συστήθηκε. 

Με λένε υπηρέτη.

Σκέφτεσαι να δραπετευσεις?

Ναι, υπάρχουν λίγοι, ακόμα που έχουν αναμνήσεις, η Μονή έξοδος είναι αυτο το ψυλο κτήριο. Πρέπει λένε να ανεβεις όλα τα πατωματα,  υπαρχουν γνωσεις και πληροφωριες για το πως θα ανεβεις στο πιο πανω πάτωμα, μα στο τέλος δεν ξέρουμε τι υπάρχει.

Τι άλλο γνωρίζεις?

Είναι αδύνατο να μπεις σε αυτο το κτήριο. Κανείς δεν γνωριζει, πως ανοίγει αυτη η πόρτα. Απο ψυθηρους ορισμένων δεσμοτων, λέγεται πως κάποια στιγμη, ανοίγη για πολυ λίγο, μα σύντομα κλίνει, και δεν θυμάται δεν θυματε κανεις το ποτε και το πως. Ακουσθηκε,πως πρεπει να αποφύγεις για καιρο, το μπλε και το κόκκινο φως. Μα δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε.

Συνεχίζεται....:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 19:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως αρκετοί να ειναι απλά περίεργοι για την συνέχεια του παραμυθιού, μα απλά θα σας γράψω, πως έζησαν αυτοί καλα, και εμεις......

Υπάρχει κάποιος απο σας που θα ήθελε να μάθει τη συνέχεια? 

Ναι?

Τοτε απο τι στιγμη που έμαθες για τον κ.αρνολντ, η για την ατλαντιδα, η για το Βουδα, η για το Χριστό, τους εξωγηινους, και εσυ κάτι περιμένεις, μέσα σου δημιουργηθηκε ο ψυχολογικος χρόνος. 

Το γεγονος ειναι, πως ο ψυχολογικος χρόνος, αν η ιστορία είναι αληθινή η όχι, αν τα πράγματα έχουν έτσι η δεν έχουν, ακόμα και με την αραβωνιαστικια η και την γυναίκα μας, σε μας δημιουργείται το ίδιο. 

Η ιδεα που σχηματίζουμε λοιπόν για όλα, είναι οι σκέψεις, αυτο που τυπωνουμε μέσα μας, και κατα πόσο ταυτιζομαστε η όχι, με όλη αυτη την κίνηση της σκέψης και των συναισθημάτων.

Στην ουσία, άμα σας μιλήσω άσχημα για τον κ.αρνολντ, εσάς σκασηλα σας, προφανώς δεν εχετε ταυτιστεί μαζί του, μα αν πω κάτι για το Χριστό, η κατι που εσείς πιστεύεται και αγαπάτε, (μπορεί μα είναι και μια κοπελια), θα αντιδρασετε ανάλογα.

Σκεφθηται μόνο, αν πριν χρόνια σας μιλαγαν άσχημα για το αγόρι σας, η για το είδωλο σας, που τώρα, (που πέρασε π.χ Σάκης) :)
 οτι και να σας πουν, δεν αντιδρατε.

Αν Κάνετε ένα ζούμ στο όλο σας, σαν εαυτός, θα δειται αυτο το κέντρο, που είναι ο εαυτό σας, να συμπεριφέρεται ανάλογα. 

Μα αν κατα κάποιο τροπο, (στο μέλλον θα γινεται) κάποιος σβήνει απο τη μνήμη σας τον κ.αρνολντ, η ότι γνωρίζεται για το Σάκη, πως θα συμπεριφεροσαστε αν κάποιος σας τους υποτιμουσε?


Αν καταλαβεται το μηχανισμό, τοτε η έμφυτη εξυπνάδα που ο καθένας εχει, θα είναι σε θέση, όταν κάποιος σας λέει βλάκες, να μην δημιουργεί ψυχολογικό χρόνο, μα και όταν σας λέει πανεξυπνους, να κάνετε το ίδιο, γιατί απλά καταλάβατε πως ο ψυχολογικος χρόνος, είναι κάτι που δεν υπάρχει. 

Τώρα στην αρχη σας ρώτησα αν περιμένετε συνέχεια. 

Μα αν ο εαυτός σας αντι να δημιουργεί (περιμένετε), χρησιμοποιεί την εμφυτη εξυπνάδα, (που ποτε δεν περιμένει, μα ζει έντονα), τι θα συνέβαινε τοτε, πραγματικά στον εαυτό σας?

Που βρίσκεστε όταν δεν περιμενεται απολύτως τίποτα?

Δεν είναι σαν να μην γνωρίζεται?

Και αν δεν γνωρίζεται, δεν συναντατε τα πάντα, σαν για πρώτη σας φορά?

Διλαδη, Φαντασθηται να είναι δυνατό κάτι τέτοιο και με τη γυναίκα σας.

Μα δεν θα ηταν μονο  η γυναίκα σας, μα η ίδια η ζωη.

Και έζησαν αυτοί καλα, και εμείς...?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy