ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 14:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη ντοκτορ ο χρόνος είναι η τέταρτη διάσταση του σύμπαντος και νοείται μαζί με τον χώρο, σε ένα σύνολο που ονομάζουμε χωροχρόνος.
Ο χωροχρόνος δεν μπορεί να νοηθεί χωρίς την ύπαρξη υλοενέργειας, που με την σειρά τους δεν νοούνται χωρίς την ύπαρξη του χωροχρόνου.


Ναι, δε διαφωνώ, και εγώ απλά έδωσα μια αντίληψη σχετικά με το θέμα του "χρόνου" γενικά. Αυτά τα ξέρουν καλά οι επιστήμονες και εγώ δεν θα θελα να επεκταθώ σε κάτι που γνωρίζω μόνο εγκυκλοπαιδικά.
quote:
Κατά την δική μου άποψή ο χωροχρόνος και η υλοενέργεια θα πρέπει να θεωρούνται αυθύπαρκτα
(όχι αυτοδημιούργητα ) μια και είναι αδύνατον να δημιουργηθούν εκ του μηδενός.
Εκ του μηδενός, τίποτα δεν μπορεί να παραχθεί/δημιουργηθεί , μήτε ο θεός


Έχεις δίκαιο, και εγώ αυτή τη λέξη ήθελα να χρησιμοποιήσω βασικά αλλά επειδή δεν μου ερχότανε έβαλα το "αυτοδημιούργητο".
quote:
Η “ροή” του χρόνου, μπορεί να διαφέρει και η μέτρηση του – κατά την γνώμη μου - σχετίζεται
με την ταχύτητα και την θέση του παρατηρητή.


Ναι.
quote:
Όσο για τον “ψυχολογικό χρόνο” που αναφέρεις, θαρρώ πως δεν υπάρχει.
Στην ουσία μιλάς για μια ψευδαίσθηση.


ΕΙΝΑΙ μια ψευδαίσθηση. Η αίσθηση του χρόνου ΕΙΝΑΙ μια ψευδαίσθηση.
quote:
Οι αναφορές σε “θανάτωση του χρόνου” χρειάζονται καλύτερης ερμηνείας, εξήγησης.
Τι ακριβώς περιγράφουν?

Ναι, είναι σωστό το ερώτημά σου.
Εδώ τίθεται ένα πρόβλημα όμως γιατί αυτό που ζητάς να περιγραφεί είναι μια βιωματική κατάσταση. Είναι σαν να ρωτάς δηλαδή κάποιον τι ένιωσε όταν έκανε σεξ. Μπορεί να σου γράψει με λέξεις ένιωσα αυτό και αυτό. Αλλά άμα δεν το κάνεις, δεν θα καταλάβεις.
Μπορεί να γίνει παραπληνητικό το να προσπαθήσει κάποιος να εκ-λογικεύσει ή να βάλεις σε λέξεις καταστάσεις βιωματικές. Και έτσι είναι σαν να τις μειώνει κιόλας.
Παρόλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο θάνατος του χρόνου,
πάει να πει να ΜΗΝ υπάρχει χρόνος, για τον παρατηρητή.

Δεν εννοούμε ότι καταργείται η "διάσταση" του χρόνου από τον κόσμο, δεν λέμε δηλαδή ότι μια καλή πρωία ξυπνάμε και όλα τα ρολόγια έχουν σταματήσει.
Το μοναδικό πράγμα που έχει σταματήσει είναι η προηγούμενη δικιά μας αντίληψη του χωροχρόνου. Η αλλαγή συντελείται στην αντίληψη που έχουμε, όχι σε κάποιο φυσικό μέγεθος.
Τα ίδια δηλαδή φυσικά μεγέθη τα αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά. Χάνεται το χτες και το μετά, και συγχωνεύονται στο ΤΩΡΑ. Χάνεται το ΜΠΡΟΣΤΑ και το ΠΙΣΩ και συγχωνεύονται στο ΕΔΩ.
Αυτό είναι μια αλλαγή που συντελείται μέσα στην αντιληψή μας. Γιατί ο άνθρωπος βλέπει τα πράγματα διαχωριστικά: ο χρόνος είναι διαχωριστικός,
στον χρόνο υπάρχει το πριν, το μετά κλπ.
Ενώ αν δεν υπάρχει (ψυχολογικός) χρόνος, υπάρχει μόνο ένα συνεχές ΤΩΡΑ
Σε θεωρητικό επίπεδο, αυτά νομίζω είναι που εννοεί ο φίλος Πλάτωνας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/11/2011 14:34:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας τεχνοκράτης δεν είναι κακός, αν λειτουργεί μέσα στα πλαίσια μιας διευρυμένης οπτικής των πραγμάτων.

(Αυτό βέβαια ισχύει για όλους τους ανθρώπους, όχι μόνο τους τεχνοκράτες. Όποιος δρα απο μια μικρή, προκατειλημμένη οπτική των πραγμάτων, δεν μπορεί να δρα σωστά)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/11/2011 15:34:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 17:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ψυχολογικός χρόνος

Δεν υπάρχει αυτός ο χρόνος..ωραία πότε δεν υπάρχει?
πότε δεν κατέχεις κάτι?όταν είσαι νεκρός?
Ωραία..ο ζωντανός παραδίδει κάτι όταν το έχει ανάγκη ?
όχι .. μπορείς να μην έχεις θέλω ?
μπορείς να μην έχεις επιλογές? πάθη αδυναμίες κλπ.
μπορείς να τον εμπιστευθείς κατά πάντα?
Είναι πιστός κι αληθινός?
μπορείς να πράξεις τέλεια παράδωση ?
μπορείς να εξαρτάται αποκλειστικά από τον εκείνον?
μπορείς να γίνεις παρατηρητής να παρατηρείς τον εαυτό σου?
μπόρεις να ζήσεις στην πράξη όλο το γεγραμένο λόγο του?
το πάθος του τη σταύρωση, τη ταφή και την ανάσταση?
μπορείς να περασεις από τα χνάρια του με μια διαφορετική διαδικασία?
Μήπως μόνο αυτός που έχει αηδιάσει την σαπίλα αυτού του κόσμου μπορεί..?
Πότε τους είπε όταν δεν έρχεστε απο τη θύρα είστε κλέφτες και ληστές?
Γιάτι τους είπε εγώ για κρίσιν ήρθα σ’αυτό τον κόσμο?
για να κάνω τυφλούς αυτούς που λένε ότι βλέπουν,
και να ανοίξω τα μάτια σ’αυτους που δεν βλέπουν,
και τέλος με ποιους είσαι,με τους τυφλούς που θα τους δώσει φως
ή με τους άλλους που ανεβαίνουν αλαχόθεν?
λενε ότι βλέπουν και απατώνται πλάνην οικτράν?
Πιστεύεις ότι αν δεν είχα πεθάνει αυτόν τον κατώτερο εαυτό
(που δεν είναι δικό μου κατόρθωμα αλλά χάρη)
Θα μπορούσα να γράψω έστω μια λέξη?
απάντησε μόνο στον εαυτό σου..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 19:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δηλαδή εκεί που κανείς δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Στο τίποτα?

Μπορεί να νοηθεί μια τέτοια κατάσταση σαν πραγματική?
Και από ποιόν?



Σου εχω ήδη απαντήσει!
Δεν το πρόσεξες?
Τεχνοκράτες δεν εχουν θέση εκεί.Δεν μπορούν να το αντιληφθούν το θέμα.


Βρε Μάριε εγώ κατάλαβα τι μου απάντησες .
Και για τον λόγο αυτό σε ρώτησα
Ποιος θα είναι αυτός που θα μπορέσει να εννοήσει μια τέτοια κατάσταση σαν πραγματική?
Τους τεχνοκράτες τους απορρίπτεις.

Από ποιους μπορεί να νοηθεί το “τίποτα” ,
Η μη “ύπαρξη”?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 20:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοκτορ

Η αίσθηση του χρόνου ΕΙΝΑΙ μια ψευδαίσθηση.

..................................................
Εδώ τίθεται ένα πρόβλημα όμως γιατί αυτό που ζητάς να περιγραφεί είναι μια βιωματική κατάσταση.

...................................................
Η αλλαγή συντελείται στην αντίληψη που έχουμε, όχι σε κάποιο φυσικό μέγεθος.



Η ροή του χρόνου κατά την δική μου γνώμη, δεν είναι μια ψευδαίσθηση, αλλά μια επιβεβαιούμενη πραγματικότητα, που μπορεί να διαφέρει και να συσχετίζεται με κάποιο σύστημα αναφοράς.
Έτσι αυτή η ροή δεν είναι κάτι απόλυτα σταθερή σε όλες τις περιοχές του χωροχρόνου.

Η εναλλαγή ημέρας νύχτας, καθώς και η διάρκεια που αυτή η μεταβολή συντελείται – για παράδειγμα - δεν είναι ψευδαίσθηση, είναι ενα πραγματικό γεγονός μετρήσιμο με κάποια μονάδα μέτρησης.

Μάλλον αναφέρεσαι σε μια φιλοσοφική προσέγγιση του χρόνου.
Υπό αυτή την έννοια – την φιλοσοφική – θα μπορούσα να σου προτείνω και ένα αυθύπαρκτο χρόνο σαν μια αφηρημένη έννοια, ανεξάρτητο από τον χώρο και την ύλη.
Υπάρχουν και άλλες φιλοσοφικές προσεγγίσεις.

Εδώ όμως μιλάμε για τον κόσμο που παρατηρούμε και που προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε όχι “βιωματικά” - όπως εσύ λες -, αλλά με μια συνολική κοσμοθεωρία που δίνει σαφείς εξηγήσεις στα φαινόμενα που παρατηρούμε.
Αυτή η θεωρία κάνει επιπλέον προβλέψεις που θα μπορούν να επαληθευτούν πειραματικά.
Μπορεί ανα πάσα στιγμή να αναθεωρηθεί απο μιά άλλη, που να εξηγεί ακόμα καλύτερα τον κόσμο μας.

Μια “βιωματική” προσέγγιση της αλήθειας – όπως λές - , είναι άκρως υποκειμενική, η σοβαρότητα και η αλήθεια της είναι ισχυρή ΜΟΝΟ για αυτόν που την βιώνει.
Επί πλέον δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί πειραματικά, και ούτε κάτω από τις ίδιες συνθήκες οδηγεί ΠΑΝΤΑ στο ίδιο αποτέλεσμα.

Έχεις κάποιο παράδειγμα “θανάτωσης ψυχολογικού χρόνου” που θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε πειραματικά ?.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 22:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια “βιωματική” προσέγγιση της αλήθειας – όπως λές - , είναι άκρως υποκειμενική, η σοβαρότητα και η αλήθεια της είναι ισχυρή ΜΟΝΟ για αυτόν που την βιώνει.
Επί πλέον δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί πειραματικά, και ούτε κάτω από τις ίδιες συνθήκες οδηγεί ΠΑΝΤΑ στο ίδιο αποτέλεσμα.

Έχεις κάποιο παράδειγμα “θανάτωσης ψυχολογικού χρόνου” που θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε πειραματικά ?


Τώρα βλέπεις γιατι δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις τι λέμε?
Μόνος σου τα λές!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 22:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ετσι ειναι Νικ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 11:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι παραπανω περιγραφες για το θεμα του χρονου οδηγουν κατα τη γνωμη μου στο οτι ο <<ψυχολογικος χρονος>> ειναι μια φιλοσοφικη προσεγγιση αυτου του υποκειμενικου συναισθηματος οπως περιγραψατε πολυ καλα στο παραδειγμα με το πως μας φαινεται οτι κυλαει ο χρονος, με μια ευχαριστη παρεα η μια ωρα φαινεται σε εναν ευχαριστημενο ανθρωπο να ειναι σαν να εχουν περασει 10-20 λεπτα, ενω στην περιπτωση της αναμονης σε μια ουρα τα 10-20 λεπτα φαινονται σαν να εχει περασει μια ωρα λογω ανυπομονησιας που ειναι υποκειμενικη αισθηση.

Aν τη συνδυασουμε και με τα λογια του Ιησου στο Πατερ Ημων αυτο φαινεται ξεκαθαρα.
Λεει <<Τον άρτον ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον>>
Λεει σημερον δε λεει αυριον
Ο Ιησους εχει πει ακομα να νοιαζεστε για το σημερα και οχι για το αυριο γιατι το αυριο θα φροντισει τον εαυτο του.
Αρα ο Ιησους ειχε δωσει μια φιλοσοφικη προσεγγιση στο θεμα αυτο σαν υποκειμενικη αισθηση του ανθρωπου.

Μηπως η εκφραση <<θανατωση του ψυχολογικου χρονου>> ειναι αυτο το πραγμα που λεει ο Ιησους δηλαδη να <<μην νοιαζεστε για το αυριο γιατι το αυριο θα φροντισει τον εαυτο του>> και <<δος ημιν σημερον>>;

to puzzle ths xilietias
http://www.youtube.com/watch?v=u8_sXVjbyNc&ob=av2eΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 12:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nikomaxos
Τώρα βλέπεις γιατι δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις τι λέμε?
Μόνος σου τα λές!!!!!




Αν θεωρείς αυτή απάντηση στο ερώτημα που έθεσα σε σένα, προφανώς δεν μπορούμε να κουβεντιάσουμε, γιατί δεν κατάλαβες τι σε ρώτησα ή δεν γνωρίζεις την απάντηση

Επαναλαμβάνω λοιπόν το ερώτημα

Από ποιους μπορεί να νοηθεί το “τίποτα” ,
Ποιοι είναι αυτοί που μπορούν να ορίσουν την μη “ύπαρξη”
Λες οι “τεχνοκράτες” δεν μπορούν.
Ποιοι μπορούν?
Εσύ για παράδειγμα?
Εμπρός λοιπόν περιέγραψέ μου το “τίποτα” , το “ουδέν”
Όρισε μου με όρους λογικούς και αντικειμενικούς το “μη υπαρκτό”
Μια και έχεις το “κέφι', απάντησε εσύ σε αυτό που ρώτησα τον ντοκτορ περί “ψυχολογικού χρόνου” ορίζοντας τον αντικειμενικά, και εξηγώντας και πως αυτός θανατώνεται.
Με κρεμάλα? Ντουφεκισμό? Με ηλεκτρική καρέκλα? Ή κομματάκια με ηλεκτρικό πριόνι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 13:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψευτης
Μια και έχεις το “κέφι', απάντησε εσύ σε αυτό που ρώτησα τον ντοκτορ περί “ψυχολογικού χρόνου” ορίζοντας τον αντικειμενικά, και εξηγώντας και πως αυτός θανατώνεται.
Με κρεμάλα? Ντουφεκισμό? Με ηλεκτρική καρέκλα? Ή κομματάκια με ηλεκτρικό πριόνι?


Με την βλακεία...!!!
Είναι το ασφαλέστερο μέσο <<θανάτωσης>> ιδεών,εννοιών και νοημάτων!!

Μόνο ενας βλάκας ζητά να του ορίσουν το <<τίποτα>>,τον <<ψυχολογικό χρόνο>>,και το <<ποιοί μπορεί να ορίσουν την μη ύπαρξη>>.

ή ενας τεχνοκράτης!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 13:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nikomaxos

Με την βλακεία...!!!
Είναι το ασφαλέστερο μέσο <<θανάτωσης>> ιδεών,εννοιών και νοημάτων!!

Μόνο ενας βλάκας ζητά να του ορίσουν το <<τίποτα>>,τον <<ψυχολογικό χρόνο>>,και το <<ποιοί μπορεί να ορίσουν την μη ύπαρξη>>.

ή ενας τεχνοκράτης!!!!


Ένας πανηλίθιος μονό μπορεί να αραδιάζει τόσες λέξεις χωρίς να λέει τίποτα.

Να είσαι καλά βρε
Δεν είναι υποτιμητικό αν δεν ξέρεις τι να απαντήσεις.
Κατανοώ την εγγενή σου αυτή αδυναμία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 19:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μια προσευχή για σας τους άνδρες, επειδή το ζητήσατε..

Διότι όταν βρίσκεσαι στην αρχή καλό είναι να επιδεικνύεται προσοχή σ’ εκείνα που ακούει κανείς διότι η λατρεία σου σήμερα είναι τετραπλή.
Λατρεία εξιλεώσεως, εξαγνισμού, συμφιλιώσεως και εξαγιασμού.

Γι αυτό η λέξις Άγιε προφέρεται τέσσερις φορές.

Άγιε, Άγιε, Άγιε, Άγιε, Πανάγιε, γονυπετής ενώπιόν Σου, Παντοδύναμε Δημιουργέ, Άναρχε άνευ τέλους...σ’ Εσέ και μόνον καταφεύγω άκουσέ με εισάκουσέ με προστάτευσέ με είμαι το πιστό Σου δημιούργημα. Ενίσχυσε όλες τις αρετές και τις δυνάμεις τις οποίες Εσύ έχεις θέσει εντός μου, από την αρχή της δημιουργίας. Προς τούτο αφιερώνω την ψυχή μου και την ακουμπώ στα Πόδια Της Υψίστης Σου Θειότητος, καθαρμένη, εξαγνισμένη από κάθε ρυπαρότητα απαλλαγμένη απολύτως από καθε υλική μέριμνα ή συμφέρον, πράγματα που η ίδια απεκήρυξε όταν θέλησε να συμφιλιωθεί μαζί Σου.

Ρίψε στην ψυχή μου μια ακτίνα του Θείου Πυρός Σου, ώστε δι αυτής να καταστή ικανότερη να συγκρατεί εκείνο που συ θα ευαρεστηθής να της επιδαψιλεύσεις, όπως το επιθυμεί διακαώς...διότι η θέλησις και η επιθυμία της ψυχής μου είναι η εκπλήρωσις του Άγίου Θελήματός Σου. Αμήν.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2011, 20:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΙς 3 Νοεμβρίου απαντάς:

ερώτηση: αν άνοιγε το τρίτο μάτι..με άσκηση..

απάντηση: το να έχεις ικανότητες είναι καλό, το θέμα είναι να συνοδεύονται με αγνότητα,διαφορετικά αυτές οι ικανότητες γίνονται κατάρες.

αν είχες κάνει μια πρώτη ανάγνωση της Κ.Δ. Θα απαντούσες:

Aυτές δεν είναι απλές ικανότητες είναι χαρίσματα του Πνεύματος, στον καθένα δωρίζονται αυτά τα χαρίσματά για το συμφέρον όλων, ένας έχει το χάρισμα να μιλάει με θεία σοφία,σ' έναν άλλον δίνει το χάρισμα να μιλάει με θεία γνώση,σ' έναν άλλο το ίδιο Πνεύμα δίνει τη δύναμη πίστεως, άλλον δίνει αυτό το Πνεύμα δύναμη θεραπείας ασθενειών, σ' άλλον δίνει τη δύναμη να κάνει θαύματα, σ' άλλον δίνεται από το Πνεύμα το δώρο να μεταβιβάζει μηνύματα από το Θεό, άλλος διακρίνει τα ψεύτικα πνεύματα από το αληθινό Πνεύμα, κλπ.

Αν άνοιγε ο Θεός το τρίτο μάτι,(θα έλεγες) τότε θα είχες το χάρισμα της Πνευματικής Όρασης, δεν θα άνοιγε όμως με ασκήσεις, διότι τότε δεν θα ήταν κάτι Θεϊκό αλλά κάτι λερωμένο, γι αυτό θα έβλεπες και διαβόλους.

ΟΥΔΕΠΟΤΕ Τζέκιλ τα έβαλα μαζί σου το πνεύμα μου είναι ενωτικό, το ότι δεν εννοείς συμβαίνει διότι η πνευματική διάνοια είναι κλειστή, όχι για πολύ όμως, άλλωστε Άλλος ανοίγει, όπως και Άλλος κλείνει, εμείς παρακολουθούμε μόνο το "έργο".

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2011, 22:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ουρανός Ποσειδώνας Πλούτωνας, τρεις μυστηριακοί Πλανήτες.

Ουρανός=ο ανακαινιστής της καρδιάς
Ποσειδώνας= ο ανακαινιστής της κεφαλής
Πλούτωνας= ο τελικός αναπλαστής

Μέσω του Ουρανού μαθαίνουμε να σκεπτόμαστε με την καρδιά δηλ. να κυριαρχούμε στην συναισθηματική μας ζωή, ώστε σαν αληθινή Χρηστική σύνθεση, σαν ορθή έκφραση, να μην μπορεί πια να πληγώσει, να βλάψει, να θίξει,αλλά η καρδιά η κυριαρχούμενη αφήνει να γίνονται όλα καλά, αγνά κι ωραία.
Σαν ανεμοστρόβιλος μαίνεται μέσα μας η συναισθηματική μας ζωή, διαρρηγνύοντας,στροβιλίζοντας, διαταράσσοντας και δράττοντας τους καλύτερους από μας.
Η θύελλα πυρός του Υδροχόου δεν επιτρέπεται να προκαλέσει χάος στη συναισθηματική μας ζωή.

Ο ανακαινιστής της καρδιάς Ουρανός λέει: "όποιος θέλει να χάσει την καρδιά του θα τη βρει". Αυτό σημαίνει ολοκληρωτική απάρνηση της προσωπικότητας, συντριβή των δεσμών μας, εγκαταλείπουμε το δικό μας κύκλο για να εργαστούμε για την ανθρωπότητα, να πάρουμε επάνω μας συνειδητά τη συλλογική δυστυχία, τον πόνο, και να τα αφυπνίσουμε σ' αυτήν το Θεϊκό Σπινθήρα σε πράξη.
Να είσαι τα πάντα στα πάντα, με αυταπάρνηση, ή α-προσωπικότητα.
Αν οφείλει να γεννηθεί μέσα μας η εσωτερική Χριστική σύνθεση, ας αποσυρθούν τα πάντα.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2011, 23:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτές δεν είναι απλές ικανότητες είναι χαρίσματα του Πνεύματος, στον καθένα δωρίζονται αυτά τα χαρίσματά για το συμφέρον όλων, ένας έχει το χάρισμα να μιλάει με θεία σοφία,σ' έναν άλλον δίνει το χάρισμα να μιλάει με θεία γνώση,σ' έναν άλλο το ίδιο Πνεύμα δίνει τη δύναμη πίστεως, άλλον δίνει αυτό το Πνεύμα δύναμη θεραπείας ασθενειών, σ' άλλον δίνει τη δύναμη να κάνει θαύματα, σ' άλλον δίνεται από το Πνεύμα το δώρο να μεταβιβάζει μηνύματα από το Θεό, άλλος διακρίνει τα ψεύτικα πνεύματα από το αληθινό Πνεύμα, κλπ.

Αν άνοιγε ο Θεός το τρίτο μάτι,(θα έλεγες) τότε θα είχες το χάρισμα της Πνευματικής Όρασης, δεν θα άνοιγε όμως με ασκήσεις, διότι τότε δεν θα ήταν κάτι Θεϊκό αλλά κάτι λερωμένο, γι αυτό θα έβλεπες και διαβόλους.


Αν ήσουν αγνός, δεν θα ήταν λερωμένο, αυτό λέμε. Ότι ο θεός μπορείς να δώσει πνευματικά χαρίσματα.. μπορεί. Οταν και εφόσον όμως ανοίξω και εγώ 'από τον Θεό' ή με όποιον τρόπο π.χ. το τρίτο μάτι, τότε -και μόνο τότε- θα ξέρω να μιλήσω σχετικά με αυτό. Προς το παρόν ούτε διαφωνώ, ούτε συμφωνώ μαζί σου.

Ερώτηση.
Κατά τη δική σου ερμηνεία, πότε δίνει ο θεός ένα πνευματικό χάρισμα;

quote:
ΟΥΔΕΠΟΤΕ Τζέκιλ τα έβαλα μαζί σου το πνεύμα μου είναι ενωτικό,
Μα ούτε εγώ τα έβαλα μαζί σου. Εγώ είπα ότι δεν είσαι κατανοητή και ότι δεν σου χρειάζονται τέσσερα θέματα για παρεθέσεις, αλλά ένα-δύο. Τα άλλα ήταν ένα χτύπημα για τη συνείδηση και για το Εγώ που -λες- ότι δεν έχεις.
quote:
το ότι δεν εννοείς συμβαίνει διότι η πνευματική διάνοια είναι κλειστή, όχι για πολύ όμως, άλλωστε Άλλος ανοίγει, όπως και Άλλος κλείνει, εμείς παρακολουθούμε μόνο το "έργο".
Οκ..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/11/2011 23:13:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 00:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aς αρχίσουμε από το πως το δίνει αυτό το Πνευματικό Χάρισμα.
Δουλεύει με την καρδιά,φαντάζεσαι έναν στο κελί, στην απομόνωση,στο πιο πυκνό σκοτάδι.
Άν ο προβολέας πέσει επάνω του, τυφλώνεται, δεν βλέπει τίποτα, φωνάζει, δεν θέλει το φως, κλείσε κλείσε,το φως λέει..γιατί αν περάσει μια ακτίνα απ' αυτό το φως μέσα στην καρδιά του αυτός άλλαξε.

'Οταν όμως ανοίξει την καρδιά του, ΣΥΝΕΙΔΗΤΆ και καλέσει αυτή την ακτίνα φωτός τότε κάτι έξω απ'αυτόν, κάνει μια περιτομή στην καρδιά του κατά το Πνεύμα -δηλαδή-αρχίζει να εννοεί αλλιώς, κανένας δεν μπορεί να τον νιώσει, όμως αυτός αφυπνίστηκε. (βίωσε το πρώτο του σατόρι,που λένε οι φίλοι μας εκεί κάτω.

Κατά το Πνεύμα, λοιπόν, κι όχι κατά το γράμμα, το γραμμα θανατώνει το Πνεύμα ζωοποιεί, δηλαδή δεν ακολουθούμε το πρέπει που έχει νόμο, αλλά το Πνεύμα, που περιέχει τη Χάρη."πρέπει να κάνεις εκείνο, το άλλο" και νάτος ο νόμος, δεν πέτυχες το στόχο, πάρτον κάτω, ο νόμος,(το γράμμα του νόμου) σε σκότωσε. αυτά.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 00:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟΤΕ, αυτομάτως λαμβάνει τον αρραβώνα του Πνεύματος μέσα στην καρδιά του, ανοίγεται η Πνευματική του όραση
χωρίς κόπο όμως,και το Πνεύμα μέσα του και η φωνή του, μαρτυρά και λέει "αβά ο Πατήρ". ΕΙΣΉΛΘΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΥΙΩΝ!
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΕΝΗΣΗ! ΑΠΟ ΑΝΩΘΕΝ.
ΚΑΙ μετά λέει πατέρα ..τα μα σα, και τα σα εμά =μάσατα.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 00:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999
τότε κάτι έξω απ'αυτόν, κάνει μια περιτομή* στην καρδιά του

Το * δικό μου


Παραστατικότατη σε βρίσκω anna999
αν και δεν κατανοώ γιατί τόση "βαρβαρότητα" και "αίμα"
στα λόγια σου (συνειρμικά)
Απο την άλλη, η καρδιά είναι συνυφασμένη με την αγάπη,
μια ακρωτηριασμένη καρδιά μάλλον θα παρουσίαζε μερικές "δυσλειτουργίες" δε νομίζεις ?
(πάντα συνειρμικά)


*Περιτομή = Ακρωτηριασμός

ΥΓ
Το λεω γιατι κάπου ειχες γράψει κατι (αν δεν κάνω λάθος)
και υπονοούσες οτι εχει σημασία "το τι λες και πως το λες"
και το λεω αυτο γιατί (πίστεψε με) καταβάλω μεγάλη προσπάθεια να κατανοήσω τον λογο σου (και τον σκοπό του βέβαια )


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 01:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα πάντα διπλά μέσα μας,
ο λόγος αναφέρει, η καρδιά των ανθρώπων είναι σφόδρα απατηλή και υπέρ πάντα διεφθαρμένη.
στη γέννεση, η καρδιά των ανθρώπων είναι γεμάτη κακία εκ παιδιόθεν, εννοεί μετά την πτώση..

μετά την γέννηση από άνωθεν, γεννιέται μια άλλη καρδιά από άνω, σφόδρα ταπεινή, μια συντετριμμένη καρδιά, που ηδύνεται να πράττει το θείο θέλημα και την θεία βουλή Του!

κι αλλού αναφέρετε ότι το αστέρι καρφώνεται τότε στο δεξιό λοβό της καρδιάς (δηλ. το Χριστικό Πνεύμα σαν Άστρο)
το οποίο σημαίνει, όπως αναφέρει ο προφήτης, ότι η καρδιά του σοφού δεξιά ευρίσκεται(στο δεξιό λοβό της καρδιάς )η οποία μεταπλάστηκε και μεταστοιχειώνεται..

* περιτομή =σημ.ότι καθάρισε ο Θεός το λέρωμα και την μεταστοιχείωσε.

..κι αυτό συμβαίνει τώρα, αυτή την χρονική στιγμή διότι ήρθε η διατεταγμένη ώρα!

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 08:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μυστηριακός Πλανήτης Ποσειδώνας ο Ανακαινιστής της κεφαλής!

Άν αντιδρούμε αρνητικά στον Ουρανό,
τότε αναπόφευκτα ακολουθούμε την δηλητηρίαση και την διαταραχή
του αρνητικού Ποσειδώνα. Αν ακολουθούμε όμως το μεγάλο εγχείρημα, τότε εμφανίζεται
η Θεϊκή λάμψη Φωτός του Ποσειδώνα!

Τότε, μετά την μεταστοιχείωση και ανακαίνιση της καρδιάς,και αφού πραγματοποιηθεί η αληθινή αγάπη,
ακολουθεί η ανακαίνιση της κεφαλής,
που αφυπνίζει το Θεϊκό Σπινθήρα,
και το Φλεγόμενο Πυρ,
καταβροχθίζει τα πέπλα του σκοταδιού, και συμβαίνει το μεγάλο Θαύμα,

ο απελευθερωμένος αγκαλιάζει και λέει: "Είσαι για μένα τα πάντα"

"Ώ, ακατανόητο ον, είσαι για μένα τα πάντα".

Aυτό είναι το Υδροχοικό κίνημα δράσης, μας οδηγεί σε ανακαίνιση της κεφαλής , στον Ποσειδώνα!


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 09:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλούτωνας ο τελικός αναπλαστής

Σε όλη τη δραστηριότητα του Ουρανού και του Ποσειδώνα στο κόσμο,
για τον ξεκάθαρο κι επάγρυπνο άνθρωπο,

η δραστηριότητα του Πλούτωνα είναι σημαντικότατη.


ο Πλούτωνας είναι ο Δραστήριος,
ο Πυρσοφόρος,
ο οποίος ρίχνει τον πυρσό, στο χαλασμένο οίκο, στο σαθρό και πεπαλαιωμένο.

Είναι
ωραίο να μιλάμε για αυτό,
άλλα πως το πραγματοποιούμε αυτό?

Αποσπούμε βίαια από την καρδιά και το κεφάλι το σαθρό, το αξιοθρήνητο?
πως απελευθερωνόμαστε από την αθλιότητα?

Αυτό είναι σημαντικότατο.
Γι αυτό χρειαζόμαστε το Πνεύμα του Πλούτωνα.

Ποιος είναι ο Πλούτωνας?
"Ότι κάνατε στον μικρότερο από τους αδελφούς μου, σε μένα το κάνατε"

Αυτός είναι ο Πλούτωνας!

Όταν μας διαπερνά το Πνεύμα του Πλούτωνα, που πραγματοποιεί, που συντρίβει, αναπλάθει και αναγεννά,
την δημιουργική ικανότητα του ανθρώπου,

"Το ανώτερο μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο στο βαθμό που δαμάζεται και εξουδετερώνεται το κατώτερο".

Αυτό που ισχύει για τον μεμονωμένο ισχύει και για την ολότητα.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 20:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να κατανοηθεί περισσότερο..

ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ

Όσα λέει ο νόμος ισχύουν για όσους ζουν κάτω από την εξουσία του νόμου.
Κι αυτό το λέει για να κλείσει κάθε στόμα «να εμφραχθεί παν στόμα» και για να γίνει όλη η ανθρωπότητα υ π ο δ ι κ ή στον Θεό.
Για να πλεονασει το παράπτωμα.
Και στην πορεία να γίνει η επίγνωση της αμαρτίας.

Γιατί κανένας δεν μπορεί να δικαιωθεί, διότι δεν μπορεί να φυλάξει όλο το νόμο.
Το μόνο που καταφέρνει(αφού βρίσκεται κάτω από νόμο)είναι να συνειδητοποιήσει πόσο μεγάλη δύναμη έχει η αμαρτία.
Αν αυτός ο νόμος είχε δοθεί σε υπεύθυνους ανθρώπους οι οποίοι θα μπορούσαν να τον φυλάξουν,
τότε αφού θα τηρούσαν το νόμο, θα παρουσίαζαν και την δική τους δικαιοσύνη.

Όλοι οι υλικού τύπου άνθρωποι, δεν μπορούν να τηρήσουν αυτόν, και υφίστανται την δίκαια ποινή.
Και ούτως δια της αδικίας και δια της κρίσεως, συνιστούν την δικαιοσύνη Του.
Και αυτός είναι ο πραγματικός σκοπός που ο Θεός παρέδωσε ένα τέτοιο νομο, ώστε να μην μπορέσουν οι άνθρωποι να τον πραγματοποιήσουν ώστε μόνον Εκείνος να δικαιωθεί.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 20:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανεξιχνίαστη η κρίση του Θεού για το πλάσμα Του
δεν είναι απλώς "τιμωρία",
ούτε δια των κρίσεων του τιμωρούνται υπεύθυνοι εγκληματίες.

Όσο αυστηροί κι αν είναι αυτοί οι νόμοι
είναι παιδαγωγικοί είναι σωφρονιστικά μέτρα,

τα οποία συνεργούν ώστε να φτάσει το πλάσμα Του
στην τελική αποκαταλαγή*
μετά του Θεού.

*"θα αποκαταλάξω πάντας εις Εμαυτόν",
*"θα φέρω πάντας μέσα στον Εαυτό Μου!"

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 21:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποιοι και πόσοι έζησαν σύμφωνα με τον κανόνα τούτο του νόμου?

Ουδείς,διότι το πλάσμα δεν υποτάσσεται
αλλ' ούτε (και να θέλει) μπορεί,(δεν δύναται).

Μόνο ένας άνθρωπος φύλαξε το νόμο, και αυτός είναι ο Υιός του Θεού.
Διότι ας εννοήσουμε ότι όποιος διακατέχεται από αμαρτωλές ανθρώπινες επιθυμίες,
εχθρεύεται το Θεό, αφού και να θέλει δεν μπορεί να υποταχθεί.

ρωμ.ι'5,γαλ.γ'12,ρωμ.ε'20,ρωμ.γ'19-20,γαλ.γ'21.ρωμ.η'7.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 21:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999:
Και αυτός είναι ο πραγματικός σκοπός που ο Θεός παρέδωσε ένα τέτοιο νομο, ώστε να μην μπορέσουν οι άνθρωποι να τον πραγματοποιήσουν ώστε μόνον Εκείνος να δικαιωθεί.

Πλάκα μας κάνεις τώρα ε ?

Μου δίνεις την αίσθηση οτι αντιγράφεις απο κάποιο βιβλίο
ή απο κάποιον μπούσουλα που σε έχουν διδάξει κάποιοι
και οταν κάνεις την υπέρβαση σου, και γράφεις κατι δικό σου,
είναι πέρα για πέρα αντιφατικό με την κατήχηση που αποφάσισες να μας κάνεις,
με την είσοδο σου στο φόρουμ


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 21:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παραθέτω εδάφια, μελετήστε κι αν μπορέσετε να τα αντικρούσετε.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 21:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μιλάς σωστά !

Όπως θα εχεις καταλάβει
(και σου έχουν υποδείξει αρκετοί συνομιλητές)
στο φόρουμ του esoterica κάνουμε ΔΙΑΛΟΓΟ
και κείμενα ή web link, videos και οτι αλλο θέλουμε
το παραθέτουμε ΜΟΝΟ για να ενισχύσουμε τον ΔΙΚΟ μας λόγο ή άποψη.
Επομένως καταλαβαίνεις οτι αυτο που κάνεις είναι εντελώς ξένο με τον τρόπο που είναι αποδεκτός στην κοινότητα μας .


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 22:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999
'Οταν όμως ανοίξει την καρδιά του, ΣΥΝΕΙΔΗΤΆ και καλέσει αυτή την ακτίνα φωτός τότε κάτι έξω απ'αυτόν, κάνει μια περιτομή στην καρδιά του κατά το Πνεύμα -δηλαδή-αρχίζει να εννοεί αλλιώς, κανένας δεν μπορεί να τον νιώσει, όμως αυτός αφυπνίστηκε. (βίωσε το πρώτο του σατόρι,που λένε οι φίλοι μας εκεί κάτω.

Φίλη anna999 , για μένα που τυχαίνει να έχω από μικρός την περιτομή σε άλλο σημείο του σώματός μου ισχύουν τα παραπάνω ?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 22:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αυτός είναι ο πραγματικός σκοπός που ο Θεός παρέδωσε ένα τέτοιο νομο, ώστε να μην μπορέσουν οι άνθρωποι να τον πραγματοποιήσουν ώστε μόνον Εκείνος να δικαιωθεί.
Και ποιο το νόημα σε αυτό ρε Άννα; Μπορείς να μου πεις και μένα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 22:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν αυτός ο λόγος εμπεριέχει αλήθεια,(τον δοκιμάσατε άραγε)
και θα βοηθήσει αποδεδειγμένα την εκπεσμένη ανθρωπότητα
να ελευθερωθεί,

τότε δεν αξίζει να κάνετε οικείο αυτό τον τρόπο,
κι αν κάποιοι βοηθούνται,
αλλά επειδή
είμαστε στην αρχή,
δεν καταννοούν,και ο διάλογος συμβεί την επόμενη ημέρα?

κι επειδή ειδικά εσείς, πιστεύω ότι αγαπάτε τον συνάνθρωπο,
μπορείτε άραγε να του στερήσετε την απελευθέρωσή του?

Κι αν αυτό όλο είναι από το Θεό, μπορείτε να τα βάλετε με το Θεό?

Έχω την αίσθηση ότι είμαι εδώ για να απάντω, είμαι εδώ για το διάλογο.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2617188
Maintained by Digital Alchemy