ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 11:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός

quote:
ανυπόστατα πράγματα...προφανώς (εκεί θα το αποδώσω),

Το προφανώς είναι το επίπεδο που μπορείς να διακρίνεις. Και είναι λογικό να μην μπορείς να το αποδώσεις κάπου άλλου. Δεν πειράζει έτσι και αλλιώς υπάρχουν πολλές ξεχωριστές κατανόησης.

Αυτό που σε είχα ρωτήσει κάποτε « αν μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου»

Και η απάντηση σε αυτό είναι ναι .Τότε πρέπει να σου πω ότι αυτός που παρατηρεί δεν μπορεί να είναι οι σκέψεις αλλά κάτι άλλο. Αυτός είναι ο οδηγός.

Αλλά επειδή ο άνθρωπος είναι ταυτισμένος με τον νου νομίζει ότι είναι και ο νους .

Αν ο νους τρελαθεί νομίζει λόγω ταύτισης ότι είναι τρελός. Η συνείδηση δεν είναι ο νους ή αν θες ο εγκέφαλος. Μπορεί να χαλάσει το σώμα και να πεθάνει και ο εγκέφαλος να γίνει χώμα αλλά η συνείδηση ή ακόμα και η ψυχή συνεχίζουν σε ένα άλλο επίπεδο.

Αυτό το ξέρω γιατί σε μια εξωσωματωση δεν παίρνεις μαζί σου και τον υλικό σου εγκέφαλο. (θα μου πεις ονειρεύεσαι) θα σου πω εντάξει επειδή η απόδειξη είναι υποκειμενική και μια υποκειμενική απόδειξη δεν μπορεί να είναι αντικειμενικά αποδεχτή και λογικό είναι . Δεν περιμένω και ούτε έχω την απαίτηση η εμπειρία μου να γίνει αντικειμενική απόδειξη.

Για τα πράγματα τα οποία μιλάω η απόδειξη βρίσκετε μέσα στον καθένα.

Αν θες να μιλήσουμε σε ψυχολογικό επίπεδο και σε ανθρώπινες συμπεριφορές στο βαθμό που το ορίζεις μπορούμε δεν έχω πρόβλημα.

Εξάλλου σε αυτά που έχεις πει όσο αφορά την ψυχολογία σε αντικειμενικό και επιστημονικό επίπεδο σε σχέση με την ανθρώπινη συμπεριφορά δεν διαφωνώ επειδή για εμένα είναι καθαρά μια προσέγγιση σε ένα μηχανικό άνθρωπο που δρα και αντιδρά στο περιβάλλον του με ένα καθορισμένο τρόπο που μπορεί να μελετηθεί.

Αυτό επιβεβαιώνει ότι ο άνθρωπος είναι μια μηχανή. Αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μονό μια ανθρώπινη μηχανή αλλά και κάτι παραπάνω από αυτό. Το κάτι παραπάνω από αυτό η ψυχολογία δεν το πιάνει. Το πιάνει η θρησκεία, μυστικισμός, η ποίηση η έμπνευση και αλλά.

Ότι φαίνεται λογικό δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι.

Κάποτε η επιστήμη έλεγε ότι η γη είναι επίπεδη. Κάθε φόρα η επιστήμη ξεπερνά τα στερεότυπα της. Σήμερα έτσι αύριο αλλιώς. Στον εσωτερισμό δεν υπάρχει αλλιώς.
Η γνώση του εαυτού δεν αλλάζει. Η αλήθεια υπάρχει. Η ¨πραγματικότητα¨ κατασκευάζετε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 12:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινός

quote:
ανυπόστατα πράγματα...προφανώς (εκεί θα το αποδώσω),

Το προφανώς είναι το επίπεδο που μπορείς να διακρίνεις.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


To προφανές είναι ότι προσπαθώ να έχω ήπιες τοποθετήσεις , με σεβασμό στην προσωπικότητα του κάθε συνδίκτυου και όχι μόνο!

Προφανώς , μπορείς να το αντιληφθείς και εν πάσει περιπτώσει έχω την αίσθηση ότι με την επανατοποθετησή μου έγινα σαφής , ως πρός αυτή μου τουλάχιστον , την διατύπωση!

Ως πρός την τοποθέτησή σου τώρα και τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζεις την ψυχή , έχω να πώ τούτο:

"Κάθε θρησκεία προσεγγίζει με έναν διαφορετικό τρόπο την ψυχή..σαν κάτι "φερμένο" ...άυλο...και προφανώς αθάνατο , το οποίο υπήρχε(προυπήρχε) και θα συνεχίσει να υπάρχει και μετα θάνατον της ύλης!"

Αναφέρεται δε μάλιστα ότι κάποιες ψυχές , ανάλογα με τις πράξεις και τα έργα τους ...θα πάνε , είτε στον παράδεισο..είτε στην κόλαση!

Φεύ...

Αναφέρεται επίσης το γεγονός της απόδρασης της ψυχής απο το σώμα και της περιδιαβασής του σε διαφόρους χώρους και η επιστροφή του ξανά μέσα στο σώμα του υποκειμένου!

Προσωπικά δεν μπορώ και ούτε θα προσπαθήσω ποτέ να εμποδίσω τον οποιοδήποτε να πιστεύει όπου του αρέσει και τον βοηθάει να ισσοροπεί!

Δεν πίστεψα , ούτε θα πιστέψω σε "προστακτικούς" ηθικούς κώδικες προκειμένου να εμφανίζομαι ως "ηθικός" και "καλός" άνθρωπος...προκειμένου να καταλάβω κάποιο απο τα έδρανα του παραδείσου...όχι!!!

Θέλω να είμαι καλός ...πρωτίστως για την δική μου ψυχική ηρεμία , εμφανίζοντας αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση...και αυτό δεν χρειάζεται οποιαδήποτε θρησκεία ή οτιδήποτε άλλο να μου το εμφυσήσει , αποτελεί καθαρά προσωπική υπόθεση και φαντάζομαι ότι μπορεί να αποτελέσει προσωπική υπόθεση για τον καθένα...όσοι δεν το μπορούν , απευθύνονται σε ειδικούς(παπάδες..γκουρού..κλπ...κλπ!)

Γονιδιακά έχει αποδειχθεί ότι υπάρχουν μεταφερόμενες μνήμες και εμπειρίες απο γονείς σε παιδιά και μάλιστα κλινικά έχουν αποδειχθεί και τεκμηριωθεί τα όσα αναφέρω!

όλα τα νεογέννητα..είτε των ανθρώπων...είτε των ζώων , ξέρουν τι να κάνουν απο την στιγμή που γεννιούνται και αυτό "κληροδοτείται" γονιδιακά καθρεπτίζοντας την σοφία της φύσης!

Κάθε προσπάθεια εκ μέρους των ανθρώπων να καθυποτάξουν ή να καλωπούσουν την φύση στα δικά τους μέτρα και σταθμά απέβη άκαρπη και ανώφελη , μιάς και η φύση προίσταται πάντων και όλα υπάγονται νομοτελειακά σ'αυτήν!


Η φύση των ανθρώπων , είτε μας αρέσει ...είτε όχι , είναι καταστροφική και μάλιστα όταν "αφυπνίζεται" η συλλογική ψυχή(ΨΥΧΉ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ) στην οποία καθυποτάσσεται κάθε ατομική ψυχή!

Υποβλητικότητα και μάλιστα με μια μόνο δήλωση ήταν πάντα τόσο μα τόσο ισχυρή...αρκεί μια υπόσχεση για ένα όραμα..τόσο απλά!

Στις μέρες μας , το άρθροισμα των ασταθών γνωμών των μαζών ειναι πιο μεγάλο απο ποτέ για πολλούς και σημαντικούς λόγους.

Αποτέλεσμα αυτής της αστάθειας αποτελεί και η ύπαρξη και η στήριξη διαφόρων μεσσιών και για μένα αυτό δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο απο μια μορφή αντίδρασης και άρνησης σε παλιές και σαθρές πεποιθήσεις !

Οι άνθρωποι μου μοιάζουν ως ναυαγοί που πηδούν απο ένα πλοίο που βουλιάζει σε ένα άλλο παρακείμενο που εμφανίζεται να πλέει σταθερά...αλλά δεν γνωρίζουν ότι λίγο πιο κάτω μέλλεται να βουλιάξει και κείνο!!!

Όλα ειναι βαθειά ψυχολογικού τύπου θέματα και μάλιστα προβλεφθέντα ...μου θυμίζει λιγάκι Γιούνγκ...μία μη αιτιατή συνδετική αρχή!

Νάσαι καλά Υπηρέτη...διαφωνώ μαζί σου αλλά κανείς δεν μου αποστερεί το δικαίωμα να συνομιλώ μαζί σου...εξάλλου θα ήταν τόσο μα τόσο ανούσιο να συζητάμε και να καμαρώνουμε επι συμφωνιών και δεδομένων πεποιθήσεων...!!!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 13:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός

Βεβαία δεν είναι κακό να διαφωνείς απλά βλέπω να φαίνεται οτι αυτά που λέω για αστρικές προβολές ,για αυτοσυνείδηση και εξαλείψει των εγώ, για τηλεπάθεια και αλλά πράγματα… να τα κατατάσσεις κάτω από την λογική ότι όλα εξηγούνται από την νεύρωση και από την ψύχωση.

Δηλ η αστρική προβολή μπορεί ανήκει στην ψύχωση. Αλλά που ανήκει ένα γεγονός που βλέπετε στο αστρικό και επιβεβαιώνετε στο φυσικό;

Που ανήκει το γεγονός να είναι κάποιος σε ένα χειρουργικό τραπέζι κοιμισμένος και μετά να περιγράφει όλα όσα είδε.

Που ανήκει μια μεταθανάτια εμπειρία.

Που ανήκει ένα θρησκευτικό όραμα.

Αν όλα αυτά εξηγούνται από την νεύρωση και από την ψύχωση τότε ο Χριστός ,ο Βούδας και πολλοί άλλοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Όλοι η κοινωνία είναι νεκρωτική. Οποίος όμως δεν είναι νευρωτικός όπως όλη η κοινωνία…χρειάζεται θεραπεία.

quote:
Η φύση του άγχους της νεύρωσης οφείλεται σε μια εσωτερική διαμάχη, απωθημένες επιθυμίες ή ανάγκες έρχονται σε σύγκρουση με τη συνείδηση, που έρχεται να απαγορεύσει την ικανοποίησή τους.

Για αυτό το λόγο οι επιθυμίες, οι σκέψεις ή οι ανάγκες αυτές που παραμένουν απόκρυφες και ασυνείδητες, εξωτερικεύονται ως αδικαιολόγητο άγχος ή υπερβολικός φόβος δυσανάλογος προς τον πραγματικό.

Έχει σημειωθεί ότι το νευρωτικό άγχος έχει τις ρίζες του στην παιδική ηλικία σε μία παιδική νεύρωση δηλαδή που δεν αντιμετωπίστηκε κατάλληλα στην ώρα της.


Όλα προέρχονται από την ψυχολογική καταπίεση του ατόμου. Οι κοινωνία έχει θέση το τι είναι σωστό και τι το λάθος ,το ηθικό και το ανήθικο. Ότι δεν είναι μέσα στα στερεότυπα της κοινωνίας είναι επικίνδυνο.

Επειδή αλλά λέει η συνείδηση και αλλά η ανάγκες της κοινωνίας καταλήγουμε όλοι νευρωτικοί

Όταν ένα άτομο εμφανίζετε μέσα στην κοινωνία που δεν είναι νευρωτικό και έχει ισορροπήσει με την συνείδηση του τότε πρόκειται για ένα άτομο επικίνδυνο.

Αυτό το άτομο είναι περίεργο και επικίνδυνο γιατί δεν πάει με την γραμμή της κοινωνίας.

Συνεχίζετε…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 13:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή αλλά λέει η συνείδηση και αλλά η ανάγκες της κοινωνίας καταλήγουμε όλοι νευρωτικοί

Όταν ένα άτομο εμφανίζετε μέσα στην κοινωνία που δεν είναι νευρωτικό και έχει ισορροπήσει με την συνείδηση του τότε πρόκειται για ένα άτομο επικίνδυνο.

Αυτό το άτομο είναι περίεργο και επικίνδυνο γιατί δεν πάει με την γραμμή της κοινωνίας.


Ακριβώς,οι μεγάλοι των περασμένων εποχών υπέφεραν για αυτόν τον λόγο,π.χ.Σωκράτης.Απλώς υπάρχουν κάποιοι που δέν θέλουν να είναι στρατιωτάκια,οι άλλοι όμως του περνάνε για τρελούς.Περιμένω την συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 15:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός

Αυτό το άτομο είναι περίεργο και επικίνδυνο γιατί δεν πάει με την γραμμή της κοινωνίας.

Συνεχίζετε…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Aναφέρθηκες σ'ενα κομμάτι μείζονος σημασίας το οποίο έχει την δυνατότητα να συζητηθεί και να αναλυθεί , κι'αυτό διότι είναι ένα υπαρκτό και θά'λεγα καθημερινό θέμα!

Θα συμφωνήσω μαζί σου επί της αληθείας του συγκεκριμένου και ανακύπτοντος καθημερινά θέματος , το οποίο θυματοποιεί και ενοχοποιεί ..όπως και εγκλωβίζει ανθρώπους , σε μια ατερμονη κατάσταση ... βίαια καταστροφική , ιδιαίτερα για τους νέους ανθρώπους και ταυτόχρονα για την ίδια την κοινωνία και τους θεσμούς της!

Tαυτόχρονα δε , θα ήθελα να επισημάνω ότι καμμιά σχέση δεν έχει για την επίλυση του συγκεκριμένου και υπαρκτού θέματος ...η προσέγγιση της ψυχής και οι αστρικές ή όπως άλλως θές πές το μεταφυσικές ..ή μεταθανάτιες ανησυχίες!

Η δηλωμένη θέση ζωής του καθενός..υποσυνείδητα καταχωρημένη διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο στις καθημερινές συνδιαλέξεις όλων ανεξαιρέτως...ενηλίκων και ανηλίκων...ανδρών και γυναικών!

Το θέμα αγαπητέ φίλε υπηρέτη ειναι είς -έκαστος εξ ημών να μην ενοχοποιεί τον εαυτό του για τις παραβατικές δηλώσεις των άλλων και να αποδίδει το όλο πρόβλημα στην πηγή του!

ΚΑΙ οι πηγές εκπομπής παραβατικών πεποιθήσεων και δηλώσεων ολοένα και αυξάνονται , αποτέλεσμα μιάς βαθειά παρακμάζουσας κοινωνίας...μιάς κοινωνίας με λάθος χάρτες!

Μιάς κοινωνίας που προσπαθεί να αποδώσει τα γενικευμένα προβλήματα πάντα σε καποιον άλλο και κανένας δεν είναι διατεθειμένος να δεί το προφανές...τον εαυτό του!

Ανέφερες προηγουμένως την ψύχωση και την νεύρωση και τους τρόπους με τους οποίους "συγκροτούναι" ..δημιουργούνται , θάθελα να επισημάνω τούτο:"Μία ειδοποιός διαφορά , ανάμεσα στην νεύρωση(όλοι την έχουμε , σε διαφορετικό βαθμό ο καθένας)) και στην ψύχωση είναι η εξής...ο νευρωτικός τις περισσότερες φορές γνωρίζει το λάθος του και το παλεύει...για τον ψυχωτικό αυτό που κάνει πάντα ειναι το σωστό και δεν βλέπει ποτέ κανένα λάθος...οπότε και δεν εμφανίζεται κανένας λόγος για διαπραγμάτευση και αλλαγή θέσεως(εντός του)!

Τώρα αν θές να συζητήσουμε για το πώς ανακύπτουν τα ψυχολογικά προβλήματα με αποτέλεσμα να έχουμε τόση παράβαση και παραβατικούς ανθρώπους και οι οποίοι εν'τέλλει καταστρέφουν τον ίδιο τους τον εαυτό και την ίδια τους την ζωή , προσωπικά είμαι στην διαθεσή σου καιθα τοποθετηθώ άμεσσα σε κάθε διατυπωμένη θέση σου!

ΚΑΙ εκεί θα αναδειχθεί και ποιός ειναι ο ρόλος και η χρησιμότητα ή όχι της ψυχολογίας...αναμένω και ανυπομονώ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 15:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Επειδή αλλά λέει η συνείδηση και αλλά η ανάγκες της κοινωνίας καταλήγουμε όλοι νευρωτικοί

Όταν ένα άτομο εμφανίζετε μέσα στην κοινωνία που δεν είναι νευρωτικό και έχει ισορροπήσει με την συνείδηση του τότε πρόκειται για ένα άτομο επικίνδυνο.

Αυτό το άτομο είναι περίεργο και επικίνδυνο γιατί δεν πάει με την γραμμή της κοινωνίας.


Ακριβώς,οι μεγάλοι των περασμένων εποχών υπέφεραν για αυτόν τον λόγο,π.χ.Σωκράτης.Απλώς υπάρχουν κάποιοι που δέν θέλουν να είναι στρατιωτάκια,οι άλλοι όμως του περνάνε για τρελούς.Περιμένω την συνέχεια.



Μία τεχνική η οποία καθορίζει και τα αποτελεσματά μας στην ζωή είναι η σωστή επικοινωνία ...η έλλειψη της οποίας οδηγεί σε ακαμψία και σε αντιδράσεις εκ μέρους των άλλων με όλα όσα αποτελέσματα συνεπάγονται!

Δεν αρκεί κάποιος να έχει δίκιο...ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίζει τους ανθρώπους προκειμένου να γίνει αποδεκτή η θέση του παίζει μεγάλο ρόλο!

Ο σεβασμός κερδίζεται όπως και η εμπιστοσύνη ...δεν είναι a-priori δοσμένα!

Σοφία και ορθότητα απόψεων ή θέσεων δεν είναι το ίδιο πράγμα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 15:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός

Αυτό το άτομο είναι περίεργο και επικίνδυνο γιατί δεν πάει με την γραμμή της κοινωνίας.

Συνεχίζετε…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Δεν μου έδωσες , καθόλου μάλιστα την εντύπωση επικίνδυνου ατόμου αντίθετα θάλεγα!

Ίσως κάποια στιγμή να μου δόθηκε η εντύπωση ότι ο μόνος που κινδυνεύει είσαι σύ ο ίδιος και απο τον ίδιο σου τον εαυτό...αλλα αυτό ειναι καθαρά υποκειμενική κρίση και δεν έχει καμμιά αξία!


Έχω την αίσθηση ότι κανείς δεν πρόκειται να σε ενοχλήσει και να μπεί σε διαδικασία να σου επιτεθεί για τα όσα ασπάζεσαι αλλα νομίζω ότι δεν σ'ενδιαφέρει κιόλας κάτι τέτοιο!

Πάντως εγώ δεν πρόκειται να σου επιτεθώ...και να σε θεωρήσω επικίνδυνο..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 11:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο ¨επικίνδυνος άνθρωπος ¨ είχα κατά νου τον Χριστό ,τον Βούδα το Σωκράτη και πολλούς άλλους.

Υπάρχουν ας πούμε τρεις νόες.

Ο Αισθητήριος ,ο ενδιάμεσος και ο εσωτερικός.


Ο Αισθητήριος νους ανήκει ή χαρακτηρίζει τον άνθρωπο που δέχεται μονό αυτά τα οποία του μαρτυρούν οι αισθήσεις του. Ότι είναι πέρα από τις αισθήσεις του δεν μπορεί να είναι αληθινό. Αυτός είναι ο νους ενός υλιστή. Αυτός ο νους έχει ένα συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ το οποίο βασίζετε μονό σε αυτά τα οποία του μαρτυρούν οι αισθήσεις του.

Ο ενδιάμεσος νους ανήκει ή χαρακτηρίζει τον άνθρωπο της πίστης (με την έννοια της αυτοπεποίθησης).

Αυτός ο νους περιέχει τον πρώτο νου αλλά δέχεται πράγματα τα οποία λέει η επιστήμη ή η θρησκεία και γενικά από ότι μπορεί να πληροφορηθεί.

Αυτά τα διαφορετικά είδη πιστής ή πεποιθήσεις δημιουργούν τα ανάλογα ψυχολογικά προφίλ και τις ανάλογες διαμάχες οι οποίες έχουν σαν βάση το τι έχει υιοθέτηση ως πεποίθηση κάποιος για το πώς έχουν τα πράγματα.
Πχ. Ο ενδιάμεσος νους κάποτε είχε την πεποίθηση ότι η γη είναι επίπεδη.

Αργότερα αποδείχτηκε ότι είναι στρογγυλή. Μετά πολλά πράγματα έγιναν ακόμα, όπως η θεωρία της σχετικότητας και σήμερα κάποιοι την αμφισβητούν. Μέσα από αυτό τον νου είναι που ξεκινά ο φανατισμός ,η διαμάχες και η υπεράσπιση των ιδεών.

Φανατισμός στα γήπεδα στην πολιτική στα ήθη και έθιμα στα σχολεία στην δουλειά στον «εαυτό μας» και γενικά παντού. Αυτές οι πεποιθήσεις είναι υποκειμενικές και φαίνεται να είναι το καζάνι των νευρο-ψυχωτικών ανθρώπων.

Ο εσωτερικός νους δεν βασίζετε στις εξωτερικές πληροφορίες οι οποίες είναι βεβαίως χρήσιμες όπως είναι οι πληροφορίες που έχουμε από τις αισθήσεις μας και ακόμα από αυτές που έχουμε ως γενετικό υλικό. Δεν βασίζετε στις πεποιθήσεις αλλά τρέφετε από την συνείδηση.

Και για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε πρέπει να έχουμε έναν σωστό ορισμό τις συνείδηση.

Τώρα σύμφωνα με αυτά που είπα υπάρχουν δυο τρόποι για αυτό ο ένας είναι να έχουμε ένα ορισμό από μια ιδέα ή από μια πεποίθηση δηλ από τον ενδιάμεσο νου και έτσι μπορούμε να έχουμε πολλές υποκειμενικές ιδέες που η μια μπορεί να αναιρεί την άλλη ή να έχουμε έναν ορισμό ο οποίος να έχει προκύψει από την εμπειρία του τι είναι συνείδηση.

Αυτή η εμπειρία δεν ανήκει σε καμιά ιδέα και σε καμιά πεποίθηση.

Συνεχίζετε…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 14:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο ¨επικίνδυνος άνθρωπος ¨ είχα κατά νου τον Χριστό ,τον Βούδα το Σωκράτη και πολλούς άλλους.

Υπάρχουν ας πούμε τρεις νόες.

Ο Αισθητήριος ,ο ενδιάμεσος και ο εσωτερικός.


Ο Αισθητήριος νους ανήκει ή χαρακτηρίζει τον άνθρωπο που δέχεται μονό αυτά τα οποία του μαρτυρούν οι αισθήσεις του. Ότι είναι πέρα από τις αισθήσεις του δεν μπορεί να είναι αληθινό. Αυτός είναι ο νους ενός υλιστή. Αυτός ο νους έχει ένα συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ το οποίο βασίζετε μονό σε αυτά τα οποία του μαρτυρούν οι αισθήσεις του.

Ο ενδιάμεσος νους ανήκει ή χαρακτηρίζει τον άνθρωπο της πίστης (με την έννοια της αυτοπεποίθησης).

Αυτός ο νους περιέχει τον πρώτο νου αλλά δέχεται πράγματα τα οποία λέει η επιστήμη ή η θρησκεία και γενικά από ότι μπορεί να πληροφορηθεί.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Σύμφωνα με τα επιστημονικά ευρήματα και την χαρτογράφηση του ανθρωπίνου εγκεφάλου , έχουν επισημανθεί δύο είδη εγκεφάλων:

-O πρώιμος ή ερπετοειδής εγκέφαλος που συνδιάζεται με τον ιππόκαμπο και την αμυγδαλή (συναισθηματικός εγκέφαλος), ο οποίος βρίσκεται στην βάση της σπονδυλικής στήλης στο σημείο που ενώνεται με το κρανίο του ανθρώπου!

-Και ο ανώτερος , ο οποίος αναπτύχθηκε αργότερα (ο λογικός εγκέφαλος) ο οποίος συναρτάται με τον ανώτερο φλοιό!

Στον συναισθηματικό εγκέφαλο καταχωρούνται εμπειρίες επενδεδυμένες με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα με τον οποίο βιώθηκε το οποιοδήποτε γεγονός...και βέβαια γίνεται ανάκληση και συσχέτηση κάθε νεου ερεθίσματος με αυτήν την παρακαταθήκη "πληροφοριών" που είναι καταχωρημένες στο συγκεκριμένο χώρο!

Γίνεται αυτοματική αναβίωση παρελθόντων εμπειριών και βιώνει το υποκείμενο το αντίστοιχο συναίσθημα σε παρόντα χρόνο...και βέβαια , γίνονται αυτοματικές κινήσεις σε χιλιοστά του δευτερολέπτου και το μήνυμα δεν προλαβαίνει να αξιολογηθεί ορθολογιστικά απο τον ανώτερο φλοιό με όλα όσα αποτελέσματα έχουν υπάρξει και υπάρχουν σε καθημερινό επίπεδο και τα οποία χαρακτηρίζονται "εν βρασμώ ψυχής"!!!

Ο ανώτερος εγκέφαλος είναι αυτός που συνεκτιμά καταστάσεις και γεγονότα (εφ'οσον) προλάβει το ερέθισμα να πάει εκεί και δεν "εναγκαλισθεί" απο τον συναισθηματικό εγκέφαλο...και είναι αυτός που αξιολογεί ορθολογιστικά και με ηρεμία τα εισερχόμενα δεδομένα οπτικοακουστικά και ερεθίσματα αφής!

Ασφαλώς η πρώιμη παιδική ηλικία και οι πρωτογενείς εμπειρίες , όπως και οι ανεξέλεγκτες γονεικές προσταγές...πληγές...απορρίψεις...τιμωρίες...εσωτερικευμένοι φόβοι και απειλές διαδραματίζουν κυρίαρχο ρόλο και στις καθημερινές (παρούσες) συνδιαλέξεις και συμπεριφορές των ανθρώπων!

Κάθε διαφορετικά διατυπωμένη άποψη με την οποία το ενδογενές σύστημα επιτυχίας του καθενός μας δεν βρίσκει καμμιά συμβατότητα την απορρίπτει και εγείρει συναισθηματικές φορτίσεις , μιάς και τις εκλαμβάνει ως απειλή απόρριψης του ιδίου του υποκειμένου και όχι ως απλά μια διαφορετική άποψη!

Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η θέση της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας επιγραμματικά!

Καμμιά αναφορά για ψυχές και ανελίξεις και διάφορα άλλα θρησκευτικού ή άλλου τρόπου προσέγγισης "κοσμοθεωρίες"!

Η δε χαρτογράφηση του εγκεφάλου και του d.n.a , είναι στην διάθεση του καθενός ...και αυτό χάριν των επιτευγμάτων της επιστήμης ..ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

Και των νευρωνικών κυκλωμάτων..και όλων των άλλων!

Δεν οφείλεται σε κανέναν γκουρού..παππά..ή οποιονδήποτε "ειδήμονα"!

Στα επιτεύγματα της επιστήμης...

ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 16:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου δίνεις την εντύπωση ότι μπέρδεψες τον νου με τον εγκέφαλο.
Τον εγκέφαλο μπορείς να τον κάνει κομματάκια και να τον βγάλεις όσες φωτογραφίες θέλεις .Το νου και τις σκέψεις μπορείς;


Μήπως η επιστήμη μπορεί να χαρτογράφηση και τον πόνο; Τις περιοχές του πόνου ναι, αλλά τον ίδιο τον πόνο όχι. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις που το πάω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 18:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
34. Νούς

Δοκίμασε πάλι


Νούς

Αυτή είναι η κατάσταση του κεφαλιού σου: Βλέπω χειρολαβές ποδηλάτου και πετάλια και παράξενα πράγματα που έχεις μαζέψει από παντού. Μια τόσο μικρή κεφαλή ... και χωρίς χώρο να ζήσεις. Και αυτές οι ανοησίες συνεχίζουν να κινούνται στο κεφάλι σου, το κεφάλι σου συνεχίζει να περιστρέφεται και να κλώθει - σε κρατά απασχολημένο.

Απλά σκέψου τι είδους σκέψεις συνεχίζουν μέσα στο νου σου. Μια μέρα απλά κάθισε, κλείσε τις πόρτες σου και γράψε κάτω για μισή ώρα οτιδήποτε περνά από το νου σου και θα καταλάβεις τι εννοώ και θα εκπλαγείς με αυτό που συμβαίνει εσωτερικά στο νου σου. Παραμένει στο βάθος, είναι συνεχώς εκεί, σε περιβάλλει σαν ένα σύννεφο. Με αυτό το σύννεφο δεν μπορείς να γνωρίσεις την πραγματικότητα, δεν μπορείς να φθάσεις σε πνευματική αντίληψη.

Αυτό το νέφος - πρέπει να εγκαταλειφθεί. Και είναι μόνο με τη δική σου απόφαση να εγκαταλειφθεί, ότι θα εξαφανιστεί. Είσαι προσκολλημένος σ’ αυτό - το σύννεφο δεν ενδιαφέρεται για σένα, να το θυμάσαι αυτό.
Osho The Sun Rises in the Evening Κεφάλαιο 9

Σχόλιο:
Αυτό συμβαίνει όταν ξεχνάμε ότι ο νους υπάρχει για να είναι ο υπηρέτης και αρχίζουμε να τον αφήνουμε να κατευθύνει τις ζωές μας. Το κεφάλι είναι γεμάτο με μηχανισμούς, το στόμα φωνασκεί και παραληρεί και όλη η ατμόσφαιρα ολόγυρα είναι μολυσμένη με αυτή τη βιομηχανία επιχειρημάτων και απόψεων.

«Αλλά περίμενε» λες. «Ο νους είναι αυτό που μας κάνει ανθρώπινους, είναι η πηγή κάθε προόδου, όλων των μεγάλων αληθειών». Εάν πιστεύεις αυτό, κάνε ένα πείραμα: πήγαινε στο δωμάτιό σου, κλείσε την πόρτα, βάλε μια κασέτα στο μαγνητόφωνο, και δώσε στον εαυτό σου ολοκληρωτικά άδεια να πει οτιδήποτε «είναι στο νου σου». Εάν πραγματικά αφήσεις όλα να έλθουν προς τα έξω χωρίς καθόλου λογοκρισία και διεύθυνση, θα εκπλαγείς με την ποσότητα ανοησιών που ξερνιόνται προς τα έξω.

Ο Ακόλουθος των Σύννεφων σου λέει ότι κάποιος, κάπου, είναι κολλημένος σ’ ένα «αρχηγιλίκι». Ρίξε μια ματιά και βεβαιώσου ότι δεν είσαι εσύ.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 21:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Η ψυχική μνήμη σβήνεται και το άτομο δέν μπορεί πλέον να θυμηθεί τίποτα πέρα απο την 11η διάσταση,αυτό είναι το ταβάνι του.

Τότε γιατι κατέβηκε in the first place? Προφανώς για κάποιο λόγο πέρα απ τη "γνώση" αφού υποθέτω οτι του είναι και άχρηστη στο κάτω κάτω της γραφής. Γιατί το απόλυτο διαιρείται και ξαναδιαιρείται επ άπειρον το οτι μια ουσία απόκτησε "Γνώση" δεν λέει κάτι, συνέχεια θα υπάρχουν ουσιές που θα το κάνουν αυτό. Εκτός και αν υπάρχει κάποιος απώτερος σκοπός...


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 09:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου δίνεις την εντύπωση ότι μπέρδεψες τον νου με τον εγκέφαλο.
Τον εγκέφαλο μπορείς να τον κάνει κομματάκια και να τον βγάλεις όσες φωτογραφίες θέλεις .Το νου και τις σκέψεις μπορείς;


Μήπως η επιστήμη μπορεί να χαρτογράφηση και τον πόνο; Τις περιοχές του πόνου ναι, αλλά τον ίδιο τον πόνο όχι. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις που το πάω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Η αλήθεια είναι ότι είμαι τόσο μα τόσο πεζός...ρηχός στην σκέψη!!!

Δεν παλεύεσαι με τίποτα πάντως...ουσίες κι'οινοπνεύματα έχουν κάνει αγκυροβόλι στο μυαλό σου!!!

Τι να σου πώ φίλε υπηρέτη...καλή ανέλιξη!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 09:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου δίνεις την εντύπωση ότι μπέρδεψες τον νου με τον εγκέφαλο.
Τον εγκέφαλο μπορείς να τον κάνει κομματάκια και να τον βγάλεις όσες φωτογραφίες θέλεις .Το νου και τις σκέψεις μπορείς;


Μήπως η επιστήμη μπορεί να χαρτογράφηση και τον πόνο; Τις περιοχές του πόνου ναι, αλλά τον ίδιο τον πόνο όχι. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις που το πάω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Το θέμα είναι ότι βρίσκεσαι εδώ υπηρέτη...και γώ ...και όλοι μας!
Εδώ , ανάμεσα σε ανθρώπους και εδώ πρέπει να "επιχειρήσεις" , να επικοινωνήσεις , να ζήσεις...δεν βρίσκεσαι σε κάποια διάσταση εξώκοσμη!

Μην αρνείσαι την πραγματικότητα , κοιτα γύρω σου...εδώ είναι ο παράδεισος , εδώ και η κόλαση...για την ακρίβεια μεσα στο μυαλό και στις σκέψεις μας!

Κι αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή..ας μας απασχολήσει τότε που θα βρισκόμαστε εκεί!!

Μου θυμίζεις μαθητή της πρώτης Δημοτικού , που σκέπτεται την έκτη τάξη και δεν ασχολείται καθόλου με τα της πρώτης καθόλου...σκεπτόμενος :"ανόητα πράματα...ούτως ή άλλως , εγώ θα πάω στην έκτη...αυτός ειναι ο προορισμός μου...και βέβαια πάντα μένει στην ίδια τάξη"!

Περπάτα στην γή που βρίσκεσαι (καλώς ή κακώς) και ανελίσσεσαι αργότερα!

Πεζή γνώμη μου..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 13:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι ότι βρίσκεσαι εδώ υπηρέτη...και γώ ...και όλοι μας!
Εδώ , ανάμεσα σε ανθρώπους και εδώ πρέπει να "επιχειρήσεις" , να επικοινωνήσεις , να ζήσεις...δεν βρίσκεσαι σε κάποια διάσταση εξώκοσμη!

Μην αρνείσαι την πραγματικότητα , κοιτα γύρω σου...εδώ είναι ο παράδεισος , εδώ και η κόλαση...για την ακρίβεια μεσα στο μυαλό και στις σκέψεις μας!

Κι αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή..ας μας απασχολήσει τότε που θα βρισκόμαστε εκεί!!

Μου θυμίζεις μαθητή της πρώτης Δημοτικού , που σκέπτεται την έκτη τάξη και δεν ασχολείται καθόλου με τα της πρώτης καθόλου...σκεπτόμενος :"ανόητα πράματα...ούτως ή άλλως , εγώ θα πάω στην έκτη...αυτός ειναι ο προορισμός μου...και βέβαια πάντα μένει στην ίδια τάξη"!

Περπάτα στην γή που βρίσκεσαι (καλώς ή κακώς) και ανελίσσεσαι αργότερα!

Πεζή γνώμη μου..


Ρε εσύ Εαρινέ,τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις οτι δέν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο? Κάποιοι θέλουν να γνωρίσουν άλλα πράγματα,τόσο κακό είναι? Μπορεί να έχουν βαρεθεί αυτά που βλέπουν και να θέλουν κάτι καινούριο,απο την στιγμή που δέν επιβάλεται σε κανέναν να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο και του δίνεται η επιλογή,δέν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.

Δέν ξέρω άν σου αρέσει η γνώση,η αληθινή γνώση,αλλά η ουσία είναι οτι αυτή η γνώση δέν βρίσκεται στα βιβλία ψυχολογίας και νευροψυχολογίας,βρίσκεται στην ίδια την ζωή και τις εμπειρίες της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 14:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποιοι θέλουν να γνωρίσουν άλλα πράγματα,τόσο κακό είναι? Μπορεί να έχουν βαρεθεί αυτά που βλέπουν και να θέλουν κάτι καινούριο,απο την στιγμή που δέν επιβάλεται σε κανέναν να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο και του δίνεται η επιλογή,δέν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.

Δέν ξέρω άν σου αρέσει η γνώση,η αληθινή γνώση,αλλά η ουσία είναι οτι αυτή η γνώση δέν βρίσκεται στα βιβλία ψυχολογίας και νευροψυχολογίας,βρίσκεται στην ίδια την ζωή και τις εμπειρίες της.



-------------------------------------------------------------------

Απο μένα ανελίξου ελεύθερα...οι ουρανοί ειναι δικοί σου!!!

Εγώ θα παραμείνω εδώ...φοβάμαι τις πτήσεις!!!

Εξάλλου εσύ γνωρίζεις και που βρίσκεται η αληθινή γνώση...βέβαια τώρα το έμαθα και γώ...

Ανακοινωσέ το στο διαδίκτυο...θα ωφεληθούν πολλοί..

soul

Edited by - Εαρινός on 03/09/2009 14:27:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 14:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το θέμα είναι ότι βρίσκεσαι εδώ υπηρέτη...και γώ ...και όλοι μας!
Εδώ , ανάμεσα σε ανθρώπους και εδώ πρέπει να "επιχειρήσεις" , να επικοινωνήσεις , να ζήσεις...δεν βρίσκεσαι σε κάποια διάσταση εξώκοσμη!

Μην αρνείσαι την πραγματικότητα , κοιτα γύρω σου...εδώ είναι ο παράδεισος , εδώ και η κόλαση...για την ακρίβεια μεσα στο μυαλό και στις σκέψεις μας!

Κι αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή..ας μας απασχολήσει τότε που θα βρισκόμαστε εκεί!!

Μου θυμίζεις μαθητή της πρώτης Δημοτικού , που σκέπτεται την έκτη τάξη και δεν ασχολείται καθόλου με τα της πρώτης καθόλου...σκεπτόμενος :"ανόητα πράματα...ούτως ή άλλως , εγώ θα πάω στην έκτη...αυτός ειναι ο προορισμός μου...και βέβαια πάντα μένει στην ίδια τάξη"!

Περπάτα στην γή που βρίσκεσαι (καλώς ή κακώς) και ανελίσσεσαι αργότερα!

Πεζή γνώμη μου..


Ρε εσύ Εαρινέ,τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις οτι δέν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο? Κάποιοι θέλουν να γνωρίσουν άλλα πράγματα,τόσο κακό είναι? Μπορεί να έχουν βαρεθεί αυτά που βλέπουν και να θέλουν κάτι καινούριο,απο την στιγμή που δέν επιβάλεται σε κανέναν να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο και του δίνεται η επιλογή,δέν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.


Μέχρι εδώ καλά το πήγες και συμφωνώ απολύτως...ελεύθερος εισαι να επιλέξεις ότι σου αρέσει!!!

-----------------------------------------------------------------

Δέν ξέρω άν σου αρέσει η γνώση,η αληθινή γνώση,αλλά η ουσία είναι οτι αυτή η γνώση δέν βρίσκεται στα βιβλία ψυχολογίας και νευροψυχολογίας,βρίσκεται στην ίδια την ζωή και τις εμπειρίες της.


Εδώ όμως το χάλασες και δείχνεις ότι δεν σ'ενδιαφέρει απλά να πιστευεις και να επιλέγεις ότι σε εκφράζει...αλλά θέλεις και να το ασπασθούν και οι άλλοι!

Ως την αληθινή γνώση...εδώ πρόβαλλες την επιθυμία σου!!!

Έλεος ρε Άλεξ...ειναι δυνατόν στην σύγχρονη κοινωνία , να ασχοληθούν άνθρωποι με τέτοιου είδους υποθέσεις που βασίζονται σε βιωματικές - προσωπικές καταστάσεις κάποιων "ειδικών"???

ΑΝ μου έλεγες ότι ...ρε σύ εαρινέ , εμένα με βοηθάει και ισσοροπώ , θα σου έλεγα οκ...αλλα μέχρι εκεί..κάθε άλλη προσπάθεια ότι πρόκειται για την αληθινή γνώση κλπ...έχω την αίσθηση , ότι υπερβαίνει τα "όρια"..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 14:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το θέμα είναι ότι βρίσκεσαι εδώ υπηρέτη...και γώ ...και όλοι μας!
Εδώ , ανάμεσα σε ανθρώπους και εδώ πρέπει να "επιχειρήσεις" , να επικοινωνήσεις , να ζήσεις...δεν βρίσκεσαι σε κάποια διάσταση εξώκοσμη!

Μην αρνείσαι την πραγματικότητα , κοιτα γύρω σου...εδώ είναι ο παράδεισος , εδώ και η κόλαση...για την ακρίβεια μεσα στο μυαλό και στις σκέψεις μας!

Κι αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή..ας μας απασχολήσει τότε που θα βρισκόμαστε εκεί!!

Μου θυμίζεις μαθητή της πρώτης Δημοτικού , που σκέπτεται την έκτη τάξη και δεν ασχολείται καθόλου με τα της πρώτης καθόλου...σκεπτόμενος :"ανόητα πράματα...ούτως ή άλλως , εγώ θα πάω στην έκτη...αυτός ειναι ο προορισμός μου...και βέβαια πάντα μένει στην ίδια τάξη"!

Περπάτα στην γή που βρίσκεσαι (καλώς ή κακώς) και ανελίσσεσαι αργότερα!

Πεζή γνώμη μου..


Ρε εσύ Εαρινέ,τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις οτι δέν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο? Κάποιοι θέλουν να γνωρίσουν άλλα πράγματα,τόσο κακό είναι? Μπορεί να έχουν βαρεθεί αυτά που βλέπουν και να θέλουν κάτι καινούριο,απο την στιγμή που δέν επιβάλεται σε κανέναν να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο και του δίνεται η επιλογή,δέν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.


Μέχρι εδώ καλά το πήγες και συμφωνώ απολύτως...ελεύθερος εισαι να επιλέξεις ότι σου αρέσει!!!

-----------------------------------------------------------------

Δέν ξέρω άν σου αρέσει η γνώση,η αληθινή γνώση,αλλά η ουσία είναι οτι αυτή η γνώση δέν βρίσκεται στα βιβλία ψυχολογίας και νευροψυχολογίας,βρίσκεται στην ίδια την ζωή και τις εμπειρίες της.


Εδώ όμως το χάλασες και δείχνεις ότι δεν σ'ενδιαφέρει απλά να πιστευεις και να επιλέγεις ότι σε εκφράζει...αλλά θέλεις και να το ασπασθούν και οι άλλοι!

Ως την αληθινή γνώση...εδώ πρόβαλλες την επιθυμία σου!!!

Έλεος ρε Άλεξ...ειναι δυνατόν στην σύγχρονη κοινωνία , να ασχοληθούν άνθρωποι με τέτοιου είδους υποθέσεις που βασίζονται σε βιωματικές - προσωπικές καταστάσεις κάποιων "ειδικών"???

ΑΝ μου έλεγες ότι ...ρε σύ εαρινέ , εμένα με βοηθάει και ισσοροπώ , θα σου έλεγα οκ...αλλα μέχρι εκεί..κάθε άλλη προσπάθεια ότι πρόκειται για την αληθινή γνώση κλπ...έχω την αίσθηση , ότι υπερβαίνει τα "όρια"..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 16:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ όμως το χάλασες και δείχνεις ότι δεν σ'ενδιαφέρει απλά να πιστευεις και να επιλέγεις ότι σε εκφράζει...αλλά θέλεις και να το ασπασθούν και οι άλλοι!

Ως την αληθινή γνώση...εδώ πρόβαλλες την επιθυμία σου!!!

Έλεος ρε Άλεξ...ειναι δυνατόν στην σύγχρονη κοινωνία , να ασχοληθούν άνθρωποι με τέτοιου είδους υποθέσεις που βασίζονται σε βιωματικές - προσωπικές καταστάσεις κάποιων "ειδικών"???

ΑΝ μου έλεγες ότι ...ρε σύ εαρινέ , εμένα με βοηθάει και ισσοροπώ , θα σου έλεγα οκ...αλλα μέχρι εκεί..κάθε άλλη προσπάθεια ότι πρόκειται για την αληθινή γνώση κλπ...έχω την αίσθηση , ότι υπερβαίνει τα "όρια"..


Ok,δεκτό αυτό που λές,για σκέψου όμως λίγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 16:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου λέω να σκεφτείς επειδή εγώ ποτέ δεν αμφισβήτησα την ψυχολογία ή τα μαθηματικά,εσύ όμως αρνήσαι καταφατικά το υπερφυσικο.Εγώ πιστεύω και στην ύλη και στο πνεύμα,εσύ πιστεύεις μόνο στην ύλη,ύλη χωρίς πνεύμα και πνεύμα χωρίς ύλη δέν υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 21:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός είχα πεί:

Ο Αισθητήριος νους ανήκει ή χαρακτηρίζει τον άνθρωπο που δέχεται μονό αυτά τα οποία του μαρτυρούν οι αισθήσεις του. Ότι είναι πέρα από τις αισθήσεις του δεν μπορεί να είναι αληθινό. Αυτός είναι ο νους ενός υλιστή. Αυτός ο νους έχει ένα συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ το οποίο βασίζετε μονό σε αυτά τα οποία του μαρτυρούν οι αισθήσεις του.

Ο ενδιάμεσος νους ανήκει ή χαρακτηρίζει τον άνθρωπο της πίστης (με την έννοια της αυτοπεποίθησης).
Αυτός ο νους περιέχει τον πρώτο νου αλλά δέχεται πράγματα τα οποία λέει η επιστήμη ή η θρησκεία και γενικά από ότι μπορεί να πληροφορηθεί.

Αυτά τα διαφορετικά είδη πιστής ή πεποιθήσεις δημιουργούν τα ανάλογα ψυχολογικά προφίλ και τις ανάλογες διαμάχες οι οποίες έχουν σαν βάση το τι έχει υιοθέτηση ως πεποίθηση κάποιος για το πώς έχουν τα πράγματα.
Πχ. Ο ενδιάμεσος νους κάποτε είχε την πεποίθηση ότι η γη είναι επίπεδη.

Αργότερα αποδείχτηκε ότι είναι στρογγυλή. Μετά πολλά πράγματα έγιναν ακόμα, όπως η θεωρία της σχετικότητας και σήμερα κάποιοι την αμφισβητούν. Μέσα από αυτό τον νου είναι που ξεκινά ο φανατισμός ,η διαμάχες και η υπεράσπιση των ιδεών.

Φανατισμός στα γήπεδα στην πολιτική στα ήθη και έθιμα στα σχολεία στην δουλειά στον «εαυτό μας» και γενικά παντού. Αυτές οι πεποιθήσεις είναι υποκειμενικές και φαίνεται να είναι το καζάνι των νευρο-ψυχωτικών ανθρώπων.

Ο εσωτερικός νους δεν βασίζετε στις εξωτερικές πληροφορίες οι οποίες είναι βεβαίως χρήσιμες όπως είναι οι πληροφορίες που έχουμε από τις αισθήσεις μας και ακόμα από αυτές που έχουμε ως γενετικό υλικό. Δεν βασίζετε στις πεποιθήσεις αλλά τρέφετε από την συνείδηση.

Έχω συναίσθηση της γης ζω σε αυτό τον πλανήτη και αντιμετωπίζω αυτό που λέγετε «πραγματικότητα» ή αν θες καθημερινότητα αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να έχω επαφή και με τον ουρανό.

Ο εσωτερικός νους ..μου επιτρέπει να έχω επαφή με τον ουρανό

Ο ενδιάμεσος νους μου επιτρέπει να έχω επαφή με αυτά που δεν μπορώ να γνωρίζω από πρώτο χέρι δηλ τις διανοητικές πληροφορίες και τις πεποιθήσεις-πιστη

Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΝΟΥ Ο οποίος ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ Της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΟΡΓΑΝΟ ΑΥΤΟΥ, ΕΡΧΩΝΤΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΣΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ δηλ στον ενδιάμεσο νου σου και συγκρούονται με τις πεποιθήσεις σου και τις καταβολές σου.

Συγκρούονται με αυτά που έχεις αποδεχτεί χωρίς ποτέ να μπεις στον κόπο να δεις αν υπάρχει ΦΩΤΙΣΜΕΝΟ ΚΕΝΟ… Ή Η ΣΙΓΗ ΤΟΥ ΝΟΥ… Ή Πως ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΦΛΥΑΡΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ…. Ή Πως ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΑΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ.

Αυτή σου η άρνηση του να αποχτήσεις μια εσωτερική εμπειρία πέρα από τις λέξεις ,πέρα από τα σύμβολα πέρα από τις καταβολές πέρα από την κοινωνία πέρα από ότι είναι μια ιδέα.. ακριβώς αυτό σε κάνει να φαίνομαι στο ενδιάμεσο νου σου ο κοιλημένος, και να λες… Δεν παλεύεσαι με τίποτα πάντως...ουσίες κι'οινοπνεύματα έχουν κάνει αγκυροβόλι στο μυαλό σου!!!

Δεν σε κατηγορώ. Πρόσεχε μην με παρεξηγήσεις. Δεν κοιτώ την κορφή γιατί αυτό με εμποδίζει να περπατώ στο τώρα. Θα δω την κορφή όταν το τώρα μου το επιτρέψει.

Η ΠΡΩΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΈΡΧΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΝΟΗΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ.

Όταν αυτό που θέλεις να είσαι έρχεται σε σύγκρουση με αυτό που είσαι, όχι σαν ουσία δηλ ως ΕΙΝΑΙ αλλά ως ότι είσαι, τότε αρχίζουν και η νευρώσεις.. η χαμηλή αυτό-εκτίμηση ,οι μελαγχολίες ,οι ζήλιες και πολλά αλλά.

Ελπίζω να γίνομε κατανοητός.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 09:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλίνθοι , κέραμμοι ατάκτως ερριμένα!!!

Πού , πές μου πού και πότε και ποιός βρήκε και επισήμανε αυτό τον περίφημο ενδιάμεσο νού..πές μου , δείξτο μου...!!!

Λοιπόν επειδή δεν υπάρχει και είναι ένα "νοητικό" κατασκεύασμα και τίποτε άλλο κάποιων "ειδημόνων" , το οποίο υιοθετείται άκριτα και απο σένα και απο κάποιους άλλους...μην περιμένεις να υιοθετηθεί και απο τους υπολοίπους λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους!

Αναφέρεσαι συνέχεια στην ουσία κλπ...

Ειλικρινά δεν ξέρω αν και τι ακριβώς υπάρχει , ο Χαρδαβέλας(δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο..μου είναι και συμπαθής)μπορεί ενδεχομένως , ομού και οι καλεσμένοι του να δώσουν απαντήσεις στις μεταθανάτιες ανησυχίες σου...εγώ όχι..είμαι αδαής επι αυτών των θεμάτων!

Αλλά ας υποθέσουμε ότι όντως κάτι συμβαίνει...η ερώτησή μου ειναι απλή:"Παίζει κανένα ρόλο αυτό στην εδώ ζωή μας...θα γίνει καλύτερη και ευτυχέστερη με την αποδοχή και ενασχόληση μας με τέτοιου είδους ενασχολήσεις η ζωή μας??"

Απο την άλλη μου ζητάς να υιοθετήσω όρους υποθετικούς μιάς και δεν υπάρχουν πουθενά τεκμηριωμένοι...απλά μου λές ειναι βιωματικού χαρακτήρα..όλοι έτσι λένε...με μια δήλωση , κάποιου ειδικού και μόνο να υιοθετηθούν άκριτα..και οι Χριστιανοί...και οι Μωαμεθανοί...και οι Βουδιστές..όλοι με μια δήλωση τους αναμένουν και απαιτούν να ταυτισθούμε και να δεχθούμε τις όποιες εικασίες και οράματα..

Ε! τότε ας δεχθούμε τα πάντα..Σαιεντολόγους..γκουρού..τον Παπαδάκο..την Αγία Αθανασία απο το Αιγάλεω...όλους!!!

Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά φίλε υπηρέτη??

Το είπα και θα το ξαναπώ...άν εσένα σε βοηθάει η συγκεκριμέμη πίστη σου σε όλες αυτές τις θεωρήσεις..μαζί σου και γώ..συνέχισε να ασχολείσαι και να ευτυχείς...ΑΛΛΑ ..μέχρι εκεί , μην περιμένεις και μην προσπαθείς να περάσεις αυτό το θεωρητικού-βιωματικού χαρακτήρα πιστεύω σου και στους υπολοίπους!!!

Άντε διότι σε λίγο θα τρελλαθούμε...θα πλακώσουν(και δικαίως) και οι δωδεκαθειστές και ο Δίας με την Αργώ..και θα γίνει το έλα να δείς!!!

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου...μπορεί να είσαι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου..αλλα αυτά που λές και με πείσμα υπερασπίζεσαι και πιστευεις(δικαιωμά σου) δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο ... ειναι βιωματικού χαρακτήρα και όταν ο άνθρωπος αυθυποβάλλεται όλα ειναι δυνατόν να γίνονται πιστευτά και αποδεκτά εκ μέρους κάποιων ανθρώπων που είναι έτοιμοι για δικούς τους λόγους να τα υιοθετήσουν!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 12:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν προσπαθώ να επιβάλω σε κανέναν τίποτα. Αν κάποιος υιοθετεί άποψης χωρίς να έχει εμπειρίες τότε συνεχίζει να είναι ένα κοιμισμένος μηχανικός άνθρωπος.

Αυτά που λέω μπορεί να είναι σε σχέση με εμένα «εσωτερική ψυχολογία» και σε σχέση με εσένα «αοριστίες» αλλά αυτά που λέω.. δεν αναιρούν την σύγχρονη ψυχολογία.

Υπάρχουν ιδία ψυχολογικά συμπτώματα που μοιάζουν σε διαφορετικούς ανθρώπους επειδή υπάρχει η μηχανική του νου. Ακριβώς για αυτό είναι που μπορεί η σύγχρονη επιστήμη αλλά και ψυχολογία να έχει αντικειμενικές αποδείξεις.

Αλλά δεν μπορεί να έχει αντικειμενικές αποδείξεις για την ύπαρξη της ψυχής επειδή αυτό απαιτεί μια προσπάθεια από το ίδιο το άτομο για το ίδιο το άτομο.
Αυτή η αποδείξη είναι πέρα από αυτά που μπορεί να συλλαβει ο νους.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 13:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αλλά δεν μπορεί να έχει αντικειμενικές αποδείξεις για την ύπαρξη της ψυχής επειδή αυτό απαιτεί μια προσπάθεια από το ίδιο το άτομο για το ίδιο το άτομο.


Τότε, γιατί δεν αφήνεις στην ησυχία του το ίδιο το άτομο να αναζητήσει μόνο του και να προσπαθήσει μόνο του ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 13:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί πολύ απλά μοιραζόμαστε εμπειρίες και απόψεις.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 13:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει εδώ ένας γενικότερος σοδομισμός των εννοιών "εμπειρία" & "βίωμα". Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ - λόγω ασθενείας κατά πάσα πιθανότητα - έρχεται εδώ και λέει "κοιτάξτε, εγώ μιλάω ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ, έχω βιώματα, έχω εμπειρίες κι αυτά που λέω τα λέω επειδή τα έχω ζήσει". Βέβαια, κανένας άλλος δεν μας λέει αν αυτά τα έχει ζήσει εκείνος - μόνον αυτός το ισχυρίζεται αυτό - ή αν τα έχει φανταστεί (το πιθανότερο).

Γιατί ο καθένας μπορεί να βγει και να πει πως έχει ζήσει, έχει βιώσει δηλ. μία παρτίδα σκάκι με τον Βασιλιά Αλέξανδρο και να πει μάλιστα πως κέρδισε κιόλας. Δεν έχουμε εδώ έναν ταξιδιωτικό οδηγό, μια περιγραφή ενός ταξιδιού π.χ μια "οδύσσεια" ενός περιπλανώμενου που περιγράφει τα μέρη και τις τοποθεσίες που επισκέφτηκε, τα σημεία που σταμάτησε ή τους τόπους που πολέμησε ώστε να μπορεί να γίνει επαλήθευση των περιγραφών και των λεγομένων. Έχουμε μια αυθαίρετη εικασία, έναν αβάσιμο ισχυρισμό, μια ψυχοτραυματική ομολογία και κατ' επέκτασην, ένα προσωπικό δράμα. Γιατί το να βγαίνει κάποιος και να λέει πως εγώ περνάω μέσα από τοίχους, πως πετάω σε άλλους τόπους μέσα σε μια νύχτα και όλα αυτά τα κάνω συνειδητά, δεν τα φαντάζομαι δηλ. είναι ένα πολύ μεγάλο δράμα για τον ίδιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 13:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε υπηρέτη,μήπως οι 3 νόες που αναφέρεις,είναι κάποια τμήματα του εγκεφάλου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 13:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Γιατί πολύ απλά μοιραζόμαστε εμπειρίες και απόψεις.


Είναι άλλο να μοιράζεσαι την άποψή σου για κάτι με κάποιον, κι άλλο να περιγράφεις τις εμπειρίες σου σε κάποιον. Το πρώτο μπορεί πολύ εύκολα να γίνει μέσα από μια δημόσια διαδικτυακή αγορά. Το δεύτερο δεν μπορεί να γίνει.

Αν εγώ έρθω και σου πω, σου γράψω δηλ. πως εγώ έχω βιώσει το θεϊκό, έχω βιώσει την "φώτηση", είναι αυτό άποψη μου ; Δεν είναι. Είναι ένα "γεγονός" το οποίο το ισχυρίζομαι, εκμεταλλευόμενος ΑΚΡΙΒΩΣ την ανικανότητά σου να το επαληθεύσεις. Όχι μόνον την δική σου, ολονών που με διαβάζουν. Σου λέω εγώ "εγώ έχω βιώσει την φώτηση". Μπορείς εσύ να το επαληθεύσεις αυτό ; Μπορείς να ελέγξεις την ακρίβειά του, την αλήθεια του ; Όχι. Ή θα το πιστέψεις ή δεν θα το πιστέψεις. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο.

Η παρουσίαση όμως των απόψεων μου και όχι των απλών ισχυρισμών μου, είναι επαληθεύσιμη. Μπορεί να ελεγχθεί, να δοκιμαστεί ή να δώσει έναυσμα για περαιτέρω διερεύνηση ενός θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να ερευνούμε για να μπορούμε να αποκτούμε εμπειρία. Η ΠΡΩΤΗ κολόνα της ΓΝΩΣΗΣ είναι η επιστήμη. Ο επιστήμονας ψάχνει για αποδείξεις μέσα από το πείραμα και όχι μέσα από έναν διανοητικό συλλογισμό. Για αυτό από τα λίγα που μου έχεις πει πειραματίστηκα και έβγαλα κάποια συμπεράσματα.

Δώσε μου και άλλες πληροφορίες για το που να δω αλλά να είναι στα ελληνικά.

Εχθές είχα ένα περιστατικό οικογενειακό που μου έβγαλε πολύ θυμό τον οποίο βεβαία τον είχα εξωτερικά υπό έναν ελέγχω, αλλά εσωτερικά μου είχε κάνει κατάληψη στο διανοητικό και στο συναισθηματικό.

Συγκεντρώθηκα και οραματίστηκα όλα τα τσακρας να περιστρέφονται από την αριστερή μέρια δηλ από την μεριά της καρδιά. Μετά από λίγο ηρέμισα και ο θυμός είχε φύγει. Μόλις όμως σκεφτόμουνα το περιστατικό πάλι ο θυμός επέστρεφε.

Δοκίμασα να συγκεντρωθώ στην καρδιά και είχα το ίδιο αποτέλεσμα, μετά δοκίμασα το πατερ ημών και το αποτέλεσμα ήταν και πάλι το ίδιο.

Αυτό που συμπέρανα είναι ότι όταν η προσοχή μαζί με την συνείδηση από-ταυτίζετε από το θυμό τότε ο θυμός δεν μπορεί να αυτό-ενισχυθεί.

Ομως η ταύτιση της συνείδηση παραμένει σε κάτι άλλο. Μπορεί να από-ταυτίστηκε από τον θυμό αλλά ταυτίστηκε με έναν οραματισμό ή με μια προσευχή ή με κάτι άλλο.

Όσο υπάρχει ταύτιση υπάρχει και κοιμισμένη συνείδηση. Το ότι ηρέμισα δεν σημαίνει ότι αφύπνισα και συνείδηση.

Για αυτό η διαίρεση της προσοχής είναι αναγκαία και επείγων για κάποιον που θέλει να αφύπνιση την συνείδηση του.

Όταν η προσοχή μου μπορεί να βλέπει τον θυμό ή να οραματίζετε ή να προσεύχεται ή να λέει μαντραμ ή να συγκεντρώνετε σε οτιδήποτε και παράλληλα μια δεύτερη προσοχή έχει την ενθύμηση ότι είμαι αυτός που κοιτά ή αυτός ο οποίος βλέπει σαν ένας αμέτοχος παρατηρητής….
τότε όλα έχουν μια σημασία λόγω του ότι η διαιρεμένη προσοχή σε οδηγεί αναπόφευκτα στην επίγνωση αυτού που κοιτά έξω από το περιεχόμενο του νου.

Όσο δεν υπάρχει διαιρεμένη προσοχή υπάρχει χάσιμο χρόνου. Αυτά μέχρι στιγμής θα εξετάσω όσο μπορώ ότι άλλο μου δώσεις.

Μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί που μας προτείνε ο doktor



Φίλε υπηρέτη,δυστηχώς δέν υπάρχουν στα ελληνικά αυτά.Ο Πάνος δίνει πολύ υλικό στα ελληνικά.

Αυτό που μου λές με τα τσάκρα,εμένα μου φένεται πολλύ επικίνδυνο,η αριστερή περιστροφή των τσάκρας είναι για να μαζεύει μαγνητική ενέργεια,χρειάζεται και η δεξιόστροφη περιστροφή που απελευθερώνει ηλεκτρισμό.Τα τσάκρα έχουν 2 όψεις και πρέπει να ενεροποιούνται και τα δύο.Εκτός απο το 1ο και το 7ο που έχουν μία όψη.Είναι πολλύ επικίνδυνη η λάθος περιστροφή τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε αλεξ

Όχι δεν είναι περιοχές του εγκεφάλου αλλά μοιάζει να είναι η κατάσταση του νου σύμφωνα από την κατανόηση που έχει αναπτύξει το άτομο.

Ένα άτομο με που λειτουργεί με τον ενδιάμεσο νου, δηλ των πιστεύω και τον πεποιθήσεων χλευάζει με μεγάλη δεξιοτεχνία αν έχει και μια μόρφωση, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που αντιτίθεται στις πεποιθήσεις του.


Φέρνω εδώ την συζήτηση μας από το άλλο τοπικ.

Πρέπει να ερευνούμε για να μπορούμε να αποκτούμε εμπειρία. Η ΠΡΩΤΗ κολόνα της ΓΝΩΣΗΣ είναι η επιστήμη. Ο επιστήμονας ψάχνει για αποδείξεις μέσα από το πείραμα και όχι μέσα από έναν διανοητικό συλλογισμό. Για αυτό από τα λίγα που μου έχεις πει πειραματίστηκα και έβγαλα κάποια συμπεράσματα.

Δώσε μου και άλλες πληροφορίες για το που να δω αλλά να είναι στα ελληνικά.

Εχθές είχα ένα περιστατικό οικογενειακό που μου έβγαλε πολύ θυμό τον οποίο βεβαία τον είχα εξωτερικά υπό έναν ελέγχω, αλλά εσωτερικά μου είχε κάνει κατάληψη στο διανοητικό και στο συναισθηματικό.

Συγκεντρώθηκα και οραματίστηκα όλα τα τσακρας να περιστρέφονται από την αριστερή μέρια δηλ από την μεριά της καρδιά. Μετά από λίγο ηρέμισα και ο θυμός είχε φύγει. Μόλις όμως σκεφτόμουνα το περιστατικό πάλι ο θυμός επέστρεφε.

Δοκίμασα να συγκεντρωθώ στην καρδιά και είχα το ίδιο αποτέλεσμα, μετά δοκίμασα στο πατερ ημών και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.

Αυτό που συμπέρανα είναι ότι όταν η προσοχή μαζί με την συνείδηση από-ταυτίζετε από το θυμό τότε ο θυμός δεν μπορεί να αυτό-ενισχυθεί. Ώμος η ταύτιση της συνείδηση παραμένει σε κάτι άλλο. Μπορεί να από-ταυτίστηκε από τον θυμό αλλά ταυτίστηκε με έναν οραματισμό ή με μια προσευχή ή με κάτι άλλο.

Όσο υπάρχει ταύτιση υπάρχει και κοιμισμένη συνείδηση. Το ότι ηρέμισα δεν σημαίνει ότι αφύπνισα και συνείδηση.

Για αυτό η διαίρεση της προσοχής είναι αναγκαία και επείγων για κάποιον που θέλει να αφύπνιση την συνείδηση του.

Όταν η προσοχή μου μπορεί να βλέπει τον θυμό ή να οραματίζετε ή να προσεύχεται ή να λέει μαντραμ ή να συγκεντρώνετε σε οτιδήποτε και παράλληλα μια δεύτερη προσοχή έχει την ενθύμηση ότι είμαι αυτός που κοιτά ή αυτός ο οποίος βλέπει σαν ένας αμέτοχος παρατηρητής…. τότε όλα έχουν μια σημασία λόγω του ότι η διαιρεμένη προσοχή σε οδηγεί αναπόφευκτα στην επίγνωση αυτού που κοιτά έξω από το περιεχόμενο του νου.

Όσο δεν υπάρχει διαιρεμένη προσοχή υπάρχει χάσιμο χρόνου. Αυτά μέχρι στιγμής θα εξετάσω όσο μπορώ ότι άλλο μου δώσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy