ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 11:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκαιο μεγάλη Γερόντισσα pyramid... οι εμπειρίες της γριάς κουκουβάγιας την καθιστούν σοφότερη

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 12:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεγάλε Dr Jekyll Mr Hyde

η άπαιχτη ατάκα!!!
άκου "μεγάλη Γερόντισσα"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 22:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι , μικροί και μεγάλοι

Μήπως θα είχε κάποιος την ευγενή καλοσύνη να απαντήσει στο εξής ερώτημα : (το οποίο βέβαια έθεσα και στη σελίδα 5)


Ταυτίζονται οι επιθυμίες με τα εγώ ??????


Αυτά και καλό σας βράδυ


ΥΓ : Τα σέβη μου κυρία γερόντισσαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 08:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ταυτίζονται οι επιθυμίες με τα εγώ ??????

Φίλε Κενό,

Αν αναφέρεσαι στα εγώ όπως αυτός ο όρος χρησιμοποιείται στην γνωστική διδασκαλία μπορώ να πω τα ακόλουθα:

Κάθε εγώ είναι μια προσοποποιημένη οντότητα η οποία έχοντας εγκλωβίσει ένα κομμάτι της ουσίας μας ζει παρασιτικά μέσα στο ψυχισμό μας, στην 5η διάσταση.

Κάθε φορά που ένα εγώ θέλει να φάει είναι απαραίτητο να "βγει", να εκδηλωθεί στα πέντε κέντρα της οργανικής μηχανής (διανοητικό, συγκινησιακό, κινητικό, ένστικτο, σεξουαλικό).

Αυτό το κάνει ταυτίζοντας την ουσία, γοητεύοντας την με σκέψεις, συναισθήματα, ορμές. Μας τραβάει την προσοχή και νιώθουμε μια γοητεία, μια έλξη προς αυτήν την κατάσταση που έχει αρχίσει να διαδικάζεται στα κέντρα μας.

Αν δεν προβάλουμε καμία αντίσταση ήδη έχουμε γίνει οι σκέψεις, τα συναισθήματα και οι ορμές. Έχουμε ξεχάσει τον πραγματικό μας εαυτό και είμαστε τώρα πια αυτό το ελάττωμα, νομίζουμε ότι σκεφτόμαστε αλλά στην πραγματικότητα σκέφτεται το εγώ.

Αυτή η κατάσταση ονομάζεται αντιληπτικός ύπνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 09:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπληρώνοντας ώστε να κάνω λίγο πρακτικό το προηγούμενο μήνυμα μου θέλω να πω πως για να μπορέσει κάποιος να μελετήσει στον εαυτό του την διαδικασία της ταύτισης, της γοητείας και του ύπνου πρέπει για μια πρώτη φορά να βιώσει το γεγονός πως δεν είναι οι σκέψεις, τα συναισθήματα κτλ.

Είναι απαραίτητο για μια πρώτη φορά η ουσία να αποκτήσει επίγνωση του εαυτού της, να φτάσει στην λεγόμενη Ανάμνηση Εαυτού, όπως αυτό περιγράφηκε σε προηγούμενες σελίδες αυτής της συζήτησης.

Όπως το ψάρι μέσα στο νερό, δεν μπορεί να δει το νερό, αλλά πρέπει να βγει έξω από αυτό για να το παρατηρήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 09:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Οι επιθυμίες έρχονται μέσα από το «ΕΓΩ ΘΕΛΩ» Αυτό το «ΕΓΩ ΘΕΛΩ» θέλει να ικανοποιηθεί. Όπως σου λέει και ο Chela

quote:
Κάθε φορά που ένα εγώ θέλει να φάει είναι απαραίτητο να "βγει", να εκδηλωθεί στα πέντε κέντρα της οργανικής μηχανής (διανοητικό, συγκινησιακό, κινητικό, ένστικτο, σεξουαλικό).

Αυτό συμβαίνει λόγω της ταύτισης της συνείδηση η οποία δεν γνωρίζει τον εαυτό της και έχει εκλάβει ως «εαυτό» την «ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ» η οποία περιέχει όλα αυτά που έχουμε διδαχτεί από το περιβάλλον το οποίο αναπτυχθήκαμε, δηλ αυτά που πήραμε ως αρχές από τους γονείς μας και την κοινωνία γενικότερα μαζί με τα ήθη και τα έθιμα και επίσης περιέχει την εκδήλωση των ΕΓΩ.

Αυτό λέει ο Chela "αντιληπτικός ύπνος", επειδή ενώ αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα γύρω μας και μπορούμε να κάνουμε δισεκατομμύρια πράγματα στην πραγματικότητα ως προς την αντίληψη του ΕΑΥΤΟΥ κοιμόμαστε.

Φίλε κενό ρωτάς

quote:
Ταυτίζονται οι επιθυμίες με τα εγώ

Οι επιθυμίες και τα εγώ πάνε μαζί όπως το κέρμα που έχει δυο όψης. Δεν μπορεί να υπάρχει η μια όψη δίχως την άλλη.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/07/2009 09:13:38

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/07/2009 09:14:45

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/07/2009 09:15:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 09:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη pyramid λες.

θεωρώ λανθασμένο τον συγκεκριμένο τρόπο μεταφορά της γνώσης

Το ότι μιλάμε Ελληνικά είναι γιατί κάποιος μας έδωσε αυτή την γνώση όπως και πολλές άλλες γνώσης που είναι χρήσιμες αλλά…. επίσης έχουν γίνει και η «ΝΟΗΤΙΚΗ ΜΑΣ ΦΥΛΑΚΗ».

Οι δάσκαλοι μεταδίδουν ένα είδος γνώσεις που σκοπό έχει να αποκτήσει κάποιος την ΕΜΠΕΙΡΙΑ αυτού που ΕΙΝΑΙ πέρα από αυτό που φαίνεται.

Έτσι υπάρχουν δυο επιλογές. Η μια είναι να πάρεις μια γνώση που θα σε οδηγήσει στο να αποκτήσεις μια άμεση εμπειρία. Αυτή η γνώση είναι που έχει πραγματικά αξία.

Η δεύτερη επιλογή είναι να μαζεύεις γνώσεις χωρίς ποτέ να έχεις εμπειρία.

Φίλη pyramid με ποιο τρόπο πρέπει να μεταφέρετε η γνώση από την στιγμή που βρίσκεις λανθασμένο τον συγκεκριμένο τρόπο του τοπικ.

Ο αντίλογος πρέπει να έχει και επιχειρήματα για να μπορεί να είναι άξιος να σταθεί. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να λέει δεν συμφωνώ.

Περιμένω τον σωστό τρόπο που πρέπει να μεταδίδετε η γνώση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 14:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

quote:
-Κενό- Ένας άνθρωπος με αναπτυγμένη ουσία γίνεται ένας ηλίθιος άγιος ....

Αυτό φίλε -Κενό-μπορώ να στο απαντήσω αλλά επειδή δεν αναφέρθηκα σε αυτό… περιμένω να απάντηση ο SOLIM

quote:
-Κενό-Είναι σημαντικό να θυμόμαστε εκείνο το μέρος του εαυτού μας ως Θεία Μητέρα ή θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε παραλλαγές της άσκησης ???
Δηλαδή αντί να χρησιμοποιήσουμε για παράδειγμα τη Θεία Μητέρα να χρησιμοποιήσουμε τον Θείο Πατέρα που στοχεύει τα ελλατώματά μας με φλεγόμενα βέλη (και λέω φλεγόμενα γιατί υποπτεύομαι ότι στη φωτιά υπάρχει κάποιος κρυφός συμβολισμός ).

Ή να φανταστούμε όλο το σύμπαν να συσσωρεύει ενέργεια και να την ρίχνει στα ελλαττώματα μας σαν το Ιερό Πυρ .
Όπως και να χει αυτές είναι μόνο ιδέες που μου ήρθαν στο μυαλό και για αυτό ρωτάω αν το πρόσωπο της Θείας Μητέρας έχει κάποιο σημαντικό ρόλο για τον οποίο πρέπει να επαναλαμβάνουμε την άσκηση αυτούσια όπως δόθηκε παραπάνω.


Η δική μου κατανόηση φίλε -Κενό-λέει πως επειδή η θεϊκή μητέρα είναι ένα ιδιαίτερο μέρος του ΕΙΝΑΙ μας έχει και συγκεκριμένες λειτουργίες.

Είναι σαν να πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα μάτια σου για να δεις.

Είναι μια συγκεκριμένη ικανότητα ,δεν μπορείς να δεις με τα αυτιά σου, ούτε με την γλώσσα σου. Για να δεις πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα μάτια σου.. όχι κάτι άλλο.

Φίλε alex22 η θεϊκή μητέρα κουνταλινι είναι μακροκοσμικα η ενεργεία που δημιουργεί το σύμπαν!!!;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 15:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κενό-

quote:
ΥΓ : Τα σέβη μου κυρία γερόντισσα

Και εσύ τέκνον Βρούτε!
Ωιμέ, σε λίγο θα μου φυλάτε το χέρι λες και είμαι παπάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 15:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτή είναι μια πολλή εύκολη ερώτηση

Πότε πας στον γιατρό? Εγώ πάω όταν δεν αισθάνομαι καλά.

Έχει έρθει ο γιατρός να μου χτυπήσει την πόρτα? Ή μήπως έχει στείλει τον βοηθό του γι΄αυτό?
Τίποτα απ΄αυτά. Εγώ ψάχνω και εγώ τον βρίσκω γιατί εγώ τον χρειάζομαι.

Όταν τον βρω αρχίζει ο γιατρός να μου αραδιάζει τα συμπτώματα και τις θεραπείες όλων των ασθενειών? Όχι. Εγώ τον ρωτάω αυτά που θέλω και αυτός δίνει τις απαντήσεις που θεωρεί ότι πρέπει να ακούσω καθώς και την θεραπεία.

Αυτός είναι ένας σωστός τρόπος κατά την γνώμη μου.

------------------------------------------------------------------------

Επιπλέον θα ήθελα να σου πω ότι η παρακάτω πρότασή σου


quote:
Ο αντίλογος πρέπει να έχει και επιχειρήματα για να μπορεί να είναι άξιος να σταθεί. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να λέει δεν συμφωνώ.

έχει ισχύ σε άτομα που προσπαθούν να επιβάλλουν τις απόψεις τους εγώ όμως δεν θα πάθω κάτι εάν κάποιος μου πετάξει στα μούτρα την δική μου.


Η δική μου οπτική είναι
Μπορώ να λέω δεν συμφωνώ χωρίς κανένα επιχείρημα διότι έτσι μου αρέσει να κάνω, εγώ θα λάβω τα αποτελέσματα της δράσης μου και δεν πέφτει σε κανέναν λόγος για τις επιλογές μου στην ζωή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 16:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε alex22 η θεϊκή μητέρα κουνταλινι είναι μακροκοσμικα η ενεργεία που δημιουργεί το σύμπαν!!!;

Ευχαριστώ φίλε υπηρέτη, τώρα καταλαβαίνω πώς το εννοούν οι γνωστικοί όταν αναφαίρονται σε αυτήν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 16:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη pyramid αυτά που γράφεις τα ονομάζω υπεκφυγές.

Δεν ταιριάζουν και θα σου πω το γιατί. Απαντάμε σε αυτούς που ρωτούν. Η μας απαντάνε γιατί ρωτάμε εμείς.

Στο παράδειγμα σου λες

quote:
Πότε πας στον γιατρό? Εγώ πάω όταν δεν αισθάνομαι καλά.
Έχει έρθει ο γιατρός να μου χτυπήσει την πόρτα? Ή μήπως έχει στείλει τον βοηθό του γι΄αυτό?
Τίποτα απ΄αυτά. Εγώ ψάχνω και εγώ τον βρίσκω γιατί εγώ τον χρειάζομαι.

Έτσι και τα άτομα μέσα σε αυτό το τοπικ ηρθαν γιατί αυτά ψάχνουν. Δεν πήγαμε εμείς να τους χτυπήσουμε την πόρτα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πει δυο φορες ότι «βρίσκεις λανθασμένο τον συγκεκριμένο τρόπο που μεταδίδετε η γνώση» Όταν αυτοί ρωτούν.

Και λες

quote:
Εγώ τον ρωτάω αυτά που θέλω και αυτός δίνει τις απαντήσεις που θεωρεί ότι πρέπει να ακούσω καθώς και την θεραπεία.

;;;;;;

Φίλη pyramid το «έτσι μου αρέσει» μου δείχνουν έναν άνθρωπο με πολύ ανεπτυγμένο εγωισμό, κλεισμένο στο καβούκι του που έχει βρει μια ωραία φόρμα για να ξεγλιστρά σαν χέλι.

Συνήθως όταν δείχνεις σε κάποιον ένα ελάττωμα σου λέει «και λοιπών εμένα έτσι μου αρέσει τι να κάνουμε τώρα θα μου κανείς κουμάντο στην ζωή;

Και έτσι είναι δεν κάνουμε σε κανέναν κουμάντο ασχολούμαστε με αυτούς που θέλουν να δουν τα ελαττώματα τους τις συνήθειες τους τα πάθη τους τις μηχανικοτητες και τα στερεότυπα της πεζής ζωής και να αλλάξουν. Δηλ πάνε στο γιατρό γιατί έχουν καταλάβει ότι είναι άρρωστοι και θέλουν να ακολουθήσουν μια θεραπεία.

Από εμένα φίλη pyramid δεν ξεγλιστράς σε βλέπω.

Δες πόσο πολύ τονίζεις το εγω

Εγώ πάω όταν δεν αισθάνομαι καλά.
Εγώ ψάχνω και εγώ τον βρίσκω γιατί εγώ τον χρειάζομαι.
Εγώ τον ρωτάω αυτά που θέλω
εγώ όμως δεν θα πάθω κάτι
εγώ θα λάβω τα αποτελέσματα της δράσης μου και δεν πέφτει σε κανέναν λόγος για τις επιλογές μου στην ζωή.

Βλέπω ένα εγώ ισχυρογνώμων που δεν θέλει να μάθει από κανέναν τίποτα επειδή πιστεύει ότι δεν χρειάζεται κανένα και αν χρειάζεται «ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ»
Μέσα σε αυτό το εγώ βλέπω ένα κόμπλεξ ανωτερότητας.

Οι επιλογές είναι πράγματι δικές σου όπως δική μου είναι και η επιλογή να σου πω όλα αυτά που σου είπα και όπως λες δεν σου πέφτει λόγος για αυτή μου την επιλογή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 17:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα φυσικά φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν μου πέφτει λόγος για την επιλογή σου.

Ο κάθε άνθρωπος περιορίζεται από τα λόγια του, ας πρόσεχες λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 09:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη pyramid

Ξέρω τι γράφω και το έγραψα έτσι για να σου δείξω τον τρόπο σου. Είπες για τις απόψεις

quote:
εγώ όμως δεν θα πάθω κάτι εάν κάποιος μου πετάξει στα μούτρα την δική μου.

Και πράγματι αντί να δεις τι σου δείχνω βρήκες πάλι κάτι για να δικαιολογήσεις και να καλύψεις τον τεράστιο εγωισμό σου δείχνοντας για ακόμα μια φορά την ψεύτικη υπεροχή σου.

Τα εγώ τρέφονται από το ψέμα και τον φόβο. Αυτά τα δυο είναι το βασικό υπόβαθρο όλων των εγώ.

Κάθε εγώ φοβάται να αποκαλυφθεί και κρύβετε πίσω από ένα ψέμα ή μια δικαιολογία.

Πόσο δύσκολο είναι να παραδεχτεί κάποιος ότι έχει λάθος. Πόσο δύσκολο είναι να δει αυτά τα οποία τρέφει μέσα από την ψεύτικη και απατηλή εικόνα που έχει για τον εαυτό του.

Ο εσωτερισμός δεν ξεκινά με τις ιδέες για το τι είναι ο θεός και για το πώς έγινε ο κόσμος αλλά από το να μπορέσουμε να δούμε αυτό το όποιο νομίζουμε ότι είμαστε.

Ο εσωτερισμός ξεκινά με το να μπορέσουμε να δούμε την ταύτιση και την γοητεία σε όλα αυτά που νομίζουμε ότι είναι αυτά που φαίνονται.

Κάθε στιγμή τρέφουμε κάποιο εγώ που σημαίνει ότι συνεχίζουμε να τρέφουμε την ταύτιση και την γοητεία βουτηγμένοι μέσα στην Σαμσάρα.

Ο τρόπος που βλέπουμε, που ακούμε, που αισθανόμαστε, που κινούμαστε, που γευόμαστε, που μυρίζουμε, που σκεφτόμαστε, δίνουν την ποιότητα σε αυτό που ζούμε.

Όταν αλλάζει ο τρόπος, αλλάζει και η ποιότητα αυτού που ζούμε.

Το ψέμα είναι σαν το σκοτάδι, το πνευματικό σκοτάδι. Η αγνότητα είναι σαν το φως, το φως της συνείδηση.

Πρέπει να καλλιεργούμε την αγνότητα και το φως στα μάτια στα χέρια στις σκέψεις και γενικά σε όλα. Αυτό είναι μια πράξη συνείδησης.

Μια συνείδηση που έχει αντιληφθεί ότι δεν ξέρει πια ΕΙΝΑΙ ,αλλά έχει καταλάβει ότι αυτό που δεν την αφήνει να έχει την επίγνωση να ΕΙΝΑΙ αυτό που ΕΙΝΑΙ......είναι η ταύτιση και η γοητεία σε κάτι που αυτή δεν ΕΙΝΑΙ.... αυτή η συνείδηση έχει την πιθανότητα να φτάσει στην εμπειρίας της αδιάσπαστης προσοχής του ΕΑΥΤΟΥ.


Μέσα σε αυτή την πράξη της συνείδηση να απόταυτιστεί από όλα αυτά που νομίζει ότι είναι, έρχεται ο ΦΟΒΟΣ του ψυχολογικού θανάτου.

Λόγω αυτού του φόβου και της έλλειψης του κουράγιου να αντιμετωπίσουμε αυτόν τον ψυχολογικό θάνατο δημιουργούμε υποσυνείδητα το οποιοδήποτε ψέμα ώστε να συνεχίσουμε να τρέφουμε αυτό το οποίο νομίζουμε ότι είμαστε.

Φίλη pyramid αυτά που γράφω είναι για όλους μας. Όλοι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο τρέφουμε αυτό τον ψεύτικο φαινομενικό εαυτό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 14/07/2009 09:36:58

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 14/07/2009 09:44:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 11:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ασε στην άκρη τις αναλύσεις, δεν θα έρθεις να μου δείξεις τα αμπελοχώραφά μου.

Εκνευρίστηκες γιατί
-είχες κάνει αρνητική σύνδεση από προηγούμενη συζήτησή μας
-ταυτίστηκες με την δράση σου στα φορουμς και θεώρησες ότι απορρίπτω εσένα όταν μίλησα για λανθασμένο τρόπο μεταφοράς της γνώσης
-θεώρησες ότι σε απαξίωσα με την απάντησή μου διότι περίμενες μια άλλη ορολογία και ανάλυση


Όταν έγραψες στα φορουμ, είπες ότι θέλεις να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα, προφανώς οι υπόλοιποι που διάβασες τα είχαν μπερδέψει. Άρα δεν σε ρώτησε κανείς, δεν σε ήξεραν για να σε ρωτήσουν, ήρθες και συστήθηκες ως γνώστης.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τους γνώστες, ούτε θα μου πάρουν κάτι ούτε θα τους πάρω κάτι, αλλά στην επικοινωνία με εμένα εγώ θέτω τα όρια για εμένα.

Το ότι ήρθαν κάποιοι άνθρωποι στο τοπικ και θέτουν ερωτήσεις δεν σημαίνει ότι ήρθαν να σου χτυπήσουν την πόρτα, χτύπησαν την πόρτα του esoterica.
Γράφουν στο εδώ τοπικ όπως γράφουν και στα άλλα, συζητούν τα θέματα που τους ενδιαφέρουν και πιθανόν κάποια στιγμή να βρουν κάτι που θα τους διευκολύνει στην πορεία τους.

Όλος ο κόσμος δεν γυρίζει γύρω από εσάς (δεν ξέρω ποιους εννοείς με τον πληθυντικό αριθμό απλώς ακολούθησα την υπόδειξη).

Λέγε, εσύ ή εσείς ότι επιθυμείτε. Εγώ θα το διαχειριστώ όπως θεωρώ ορθό και θα σχολιάσω το ίδιο.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσους χαρακτηρισμούς γνωρίζεις και μη, μπορείς να νευριάσεις και να γράφεις μηνύματα όπως αυτό που διάβασα χτες, όμως πραγματικά είναι δικό σου πρόβλημα και την δικαιολογία με τον καθρέφτη να την χρησιμοποιήσεις σε ερασιτέχνες.

Εάν θέλεις να μάθεις κάτι να ρωτάς με ευγένεια χωρίς να απαιτείς και εάν εγώ θέλω να σου απαντήσω θα το κάνω εάν όχι κάποιο λόγο θα έχω που δεν έχει βεβαίως καμία απολύτως σχέση με εσένα.

Αναγνωρίζω την προσφορά σου στους ανθρώπους και σε σέβομαι ως ον, εκεί τελειώνει το θέμα για εμένα.


Άντε πολλά έγραψα και οι άλλοι δεν μπορούν να παρακολουθούν διαπληκτισμούς, κάνει και ζέστη, όλα καλά λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 12:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω τον σωστό τρόπο που πρέπει να μεταδίδετε η γνώση.

ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ που προσπαθείτε να μεταδώσετε με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα, πάντως, ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ μέσω forums & internet. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο μεταδίδεται, είναι πολλοί οι τρόποι, τόσοι όσοι οι άνθρωποι που θα αποφασίσουν να την δεχτούν, ΠΑΝΤΩΣ, όχι έτσι, όχι με αυτόν τον τρόπο που επιλέξατε.

Βασική γενική αρχή είναι πως η Γνώση της συνειδητότητος και της συνειδησιακής ανέλιξης είναι βιωματική, όχι θεωρητική. Είναι πρακτικά εφαρμόσιμη, όχι θεωρητικά. Συν του ότι προσαρμόζεται στο κάθε είδος και τύπο ανθρώπου, ανάλογα με την αντιληπτική του ικανότητα και τις επιμέρους γνώσεις του.

Ο δρόμος είναι ίδιος για όλους. Διαφέρει όμως ο βηματισμός του κάθε ανθρώπου. Δεν έχουμε όλοι το ίδιο βήμα, τον ίδιο τρόπο που περπατάμε ασχέτως αν περπατάμε στο ίδιο μονοπάτι ...

quote:
Ο εσωτερισμός ξεκινά με το να μπορέσουμε να δούμε την ταύτιση και την γοητεία σε όλα αυτά που νομίζουμε ότι είναι αυτά που φαίνονται.

Ο εσωτερισμός ξεκινά με την αποδοχή & την παραδοχή της άγνοιά μας, την αυτο-παρατήρηση. Τι να μπορέσει κάποιος να δει, όταν δεν ξέρει ο ίδιος ΠΩΣ βλέπει ; Ακόμη κι αν δει αυτήν την ταύτιση που λες, δεν θα την αντιληφθεί & δεν θα την κατανοήσει. Ακόμη και το να ΒΛΕΠΕΙ κάποιος κάτι στον εαυτό του, θα πρέπει να το διδαχθεί ΠΩΣ να το κάνει, να εκπαιδευτεί σ' αυτό. Χωρίς εκπαίδευση, το μάτι δεν βλέπει τίποτε ...

quote:
... με ποιο τρόπο πρέπει να μεταφέρετε η γνώση από την στιγμή που βρίσκεις λανθασμένο τον συγκεκριμένο τρόπο του τοπικ.

Με ένα τσίπουρο & μεζέ super στην παραλία (ώρα που είναι), είναι αποτελεσματικότερο. Άπειρη γνώση ... συμπικνωμένη σε δυο παγάκια, αραιωμένη, νεφελωμένη και πνευματώδης ... δοκίμασέ το φίλε και θα με θυμηθείς ...

quote:
Δες πόσο πολύ τονίζεις το εγω

Ένας άνθρωπος που γνωρίζει αρκετά καλά τον εαυτό του, όπως είναι η pyramid, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιεί το "εγώ" του, όποτε, όπου και σ' όποιον γουστάρει. Κανένα απολύτως πρόβλημα, πίστεψέ με ...

Πως γνωρίζεις πως αυτό που λες να δει η pyramid, δεν το έχει δει η ίδια ; Δεν το γνωρίζεις αγαπητέ μου. Παρά τούτο, λες "δες". Δες πρώτα εσύ. Μετά θα πεις "δες" και στην pyramid.

Edited by - zip on 14/07/2009 13:06:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 12:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη pyramid

Από αυτά που σου είπα πρέπει να με βλέπεις σαν φίλο σου και όχι σαν ένα άτομο που σου επιτίθεται.

Αυτή η φαινομενική επίθεση έχει μια σκοπιμότητα. Δες καλυτέρα αυτά που σου έχω πει και θα καταλάβεις τι κρύβετε πίσω από τις λέξεις.

Δεν θέλω να σου δείξω και αλλά από αυτά που έγραψες σου έχω πει ήδη αρκετά.

Πάντως φίλη pyramid στο λέω φιλικά και προσπάθησε να καταλάβεις το πνεύμα μου….. αυτή σου την δήλωση δεν την είδα να την τηρείς.

quote:
έχει ισχύ σε άτομα που προσπαθούν να επιβάλλουν τις απόψεις τους εγώ όμως δεν θα πάθω κάτι εάν κάποιος μου πετάξει στα μούτρα την δική μου.

Αν θες να δεις μπορείς…και όπως λες είναι δικιά σου επιλογή για το τι θα κάνεις.

Το μόνο που μου μένει είναι να δεχτώ απόλυτα και με σεβασμό την επιλογή σου.

Σε αυτό το τοπικ οι διαπληκτισμοί είναι τα καλύτερα ζωντανά παραδείγματα για να δούμε πως εκδηλώνονται τα εγώ και…πως χρησιμοποιούν το διανοητικό για να κρύβονται και να δικαιολογούνται.
Χαρά μου είναι να μου δείχνεις τα ελαττώματα μου και τα λάθη μου…με σπρώχνεις πιο μπροστά.

Ο φόβος μας κρατά πάντα πίσω και μας βάζει να φωλιάζουμε στην ψεύτικη ασφάλεια αυτού που νομίζουμε ότι είμαστε. Αν δεν αφήσουμε αυτό που νομίζουμε ότι έχουμε πως θα αποκτήσουμε αυτό που πραγματικά είμαστε.

«Κάποτε ο Ναστραντιν ήθελε να μάθει κολύμπι. Πήγε σε ένα δάσκαλο και ο δάσκαλος του είπε. ¨έλα μαζί μου. Πηγαίνω στο ποτάμι. Δεν είναι δύσκολο ,θα μάθεις. Είναι απλό , ακόμα και τα παιδιά μπορούν να μάθουν.¨

Όταν όμως ο Ναστραντιν έφτασε στην όχθη , υπήρχε πολύ λάσπη εκεί ,γλίστρησε έπεσε και φοβήθηκε πολύ. Αμέσως απομακρύνθηκε τρέχοντας και κάθισε στο σημείο που αισθάνθηκε ασφαλής, κάτω από ένα δέντρο. Ο δάσκαλος τον ακολούθησε. Τον ρώτησε :¨Γιατί το έβαλες στα πόδια; που πας;¨

Ο Ναστραντιν είπε: ¨Πρώτα να με διδάξεις κολύμπι κι υστέρα θα πλησιάσω. Αυτό είναι επικίνδυνο! Αν κάτι πάει στραβά, ποιος θα είναι υπεύθυνος; Για αυτό , θα πλησιάσω το ποτάμι μόνο όταν θα έχω μάθει να κολυμπώ.»

Άραγε υπάρχει τρόπος να μάθουμε να κολυμπάμε χωρίς να μπούμε στο ποτάμι.
Έτσι είναι και η ζωή ένας κοσμικός ποταμός ή κάθεσαι στις όχθες ή μαθαίνεις να κολυμπάς με την ζωή. Το ποτάμι ρέει δεν έχει μια συγκεκριμένη μορφή ούτε και στασιμότητα.

Τροφοδοτεί τα πάντα στο πέρασμα του, είναι μέσα σε όλα αυτά που φαίνονται στάσιμα αλλά η κίνηση είναι η φύση του. Πηγάζει από τον αιώνιο ωκεανό και σε αυτόν επιστρέφει.
Η μορφή είναι απατηλή επειδή δεν μπορεί να είναι αιώνια. Και εμείς ζητάμε την ασφάλεια σε μια μορφή. Μια μέρα όμως αυτή η μορφή θα χαθεί μέσα στην αιωνιότητα.

Η συνείδηση που δεν έχει μάθει να ρέει θα ψάχνει να προσκολληθεί σε μια νέα απατηλή μορφή που και αυτή με την σειρά της θα χαθεί για πάντα.

Μέσα στο άγνωστο που είναι πέρα από τις σκέψεις πεθαίνει το γνωστό ,το νομίζω ,οι πεποιθήσεις ,οι ιδέες, το κατεστημένο.
Μέσα στο άγνωστο αναγεννάτε το παράδοξο συνεχώς χωρίς τέλος και αρχή.

Φίλη pyramid Δεν σε βλέπω ανταγωνιστικά και δεν είχα θυμώσει μαζί σου όταν σου έγραφα. Απλά δείχνω κάτι που έχουμε όλοι μας.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 12:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ που προσπαθείτε να μεταδώσετε με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα, πάντως, ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ μέσω forums & internet. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο μεταδίδεται, είναι πολλοί οι τρόποι, τόσοι όσοι οι άνθρωποι που θα αποφασίσουν να την δεχτούν, ΠΑΝΤΩΣ, όχι έτσι, όχι με αυτόν τον τρόπο που επιλέξατε.

Βασική γενική αρχή είναι πως η Γνώση της συνειδητότητος και της συνειδησιακής ανέλιξης είναι βιωματική, όχι θεωρητική. Είναι πρακτικά εφαρμόσιμη, όχι θεωρητικά. Συν του ότι προσαρμόζεται στο κάθε είδος και τύπο ανθρώπου, ανάλογα με την αντιληπτική του ικανότητα και τις επιμέρους γνώσεις του.


Ναι και τί να κάνουμε? Να περιμένουμε να έρθει απο μόνη της η γνώση? Χωρίς τις απαραίτητες κατευθυντήριες πληροφορίες δέν είναι δυνατόν να προχωρήσεις.Απλώς μελετάμε τον χάρτη.Χωρίς την μελέτη του μπορεί να χαθούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

quote:
Ακόμη κι αν δει αυτήν την ταύτιση που λες, δεν θα την αντιληφθεί & δεν θα την κατανοήσει.

Εδώ Φίλε zip κανείς ένα τεράστιο λάθος. Η εμπειρία μου…με έχει διδάξει το αντίθετο και ξερώ πως μπορούν και αλλά άτομα να επιβεβαιώσουν αυτό που λέω.

Μέσα σε αυτό το τοπικ έχουν δοθεί τεράστια κλειδιά και ακόμα υπάρχουν άτομα που αρνουντε να τα δουν.

Όποιος μένει στα λόγια νομίζει ότι ξέρει τα πάντα επειδή η σκέψη μπορεί να ανακατασκευάσει το οτιδήποτε. Αλλά φίλε zip η συνείδηση είναι πέρα από την σκέψη και αυτή είναι που αποκτά επίγνωση της ταύτισης αλλά και αυτό –επίγνωση πέρα από οποιοδήποτε νοητικό περιεχόμενο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και και τί να κάνουμε? Να περιμένουμε να έρθει απο μόνη της η γνώση? Χωρίς τις απαραίτητες κατευθυντήριες πληροφορίες δέν είναι δυνατόν να προχωρήσεις.Απλώς μελετάμε τον χάρτη.Χωρίς την μελέτη του μπορεί να χαθούμε.

Σου είπα : να ζήσεις! Βγες και ζήσε, κλείσε τον υπολογιστή, πάρε τηλ. την παρέα σου και τράβα για ένα τσιπουράκι στην παραλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η εμπειρία μου…με έχει διδάξει το αντίθετο και ξερώ πως μπορούν και αλλά άτομα να επιβεβαιώσουν αυτό που λέω.

Η εμπειρία σου ; Και ποια είναι η εμπερία σου ; Πως να την ξέρουμε εμείς αφού τίποτε δεν μας έχει πει για την εμπειρία σου ... ;;; !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι σημαντικό να θυμόμαστε εκείνο το μέρος του εαυτού μας ως Θεία Μητέρα ή θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε παραλλαγές της άσκησης ???
Δηλαδή αντί να χρησιμοποιήσουμε για παράδειγμα τη Θεία Μητέρα να χρησιμοποιήσουμε τον Θείο Πατέρα που στοχεύει τα ελλατώματά μας με φλεγόμενα βέλη (και λέω φλεγόμενα γιατί υποπτεύομαι ότι στη φωτιά υπάρχει κάποιος κρυφός συμβολισμός ).

Ή να φανταστούμε όλο το σύμπαν να συσσωρεύει ενέργεια και να την ρίχνει στα ελλαττώματα μας σαν το Ιερό Πυρ .

Όπως και να χει αυτές είναι μόνο ιδέες που μου ήρθαν στο μυαλό και για αυτό ρωτάω αν το πρόσωπο της Θείας Μητέρας έχει κάποιο σημαντικό ρόλο για τον οποίο πρέπει να επαναλαμβάνουμε την άσκηση αυτούσια όπως δόθηκε παραπάνω.


ΥΓ :
Φανταστείτε ένα μυώδη Σβαρτζενέγκερ να έχει πιάσει ένα ελλάτωμά μας από το πόδι και να το κοπανάει πάνω κάτω σαν χταπόδι !


Μερικές σκέψεις της στιγμής:

Το να ξεκινάμε να ελέγχουμε την λειτουργία της φαντασίας είναι μια πρώτη ανταρσία στο κατεστημένο του δικού μας νου.

Αντί να αφήνεις το νου να προβάλει συνεχώς, τον "γεμίζεις" εσύ, αναπτύσσοντας πρωτοβουλία...

Έχει ειπωθεί πως η φαντασία έχει δύο πόλους, δύο άκρα.

Το ένα άκρο είναι η συνειδητή φαντασία, η διόραση, η άμεση εμπειρία του πραγματικού.

Το αλλο άκρο είναι η ονειροπόληση, η μηχανική φαντασία, τα σκουπίδια που προβάλει ο νους.

Από το ένα άκρο (ονειροπόληση) φτάνουμε στο άλλο (συνειδητή φαντασία) μέσω της ελεγχόμενης φαντασίας.

Πείραμα:

Κάθεσαι κάπου άνετα, κλείνεις τα μάτια, φαίρνεις την προσοχή στο μαύρο της οθόνης του νου που απλώνεται μπροστά σου και νιώθεις ότι είσαι αυτός που κοιτάει.

Μόλις έρθει μια σκέψη, μια εικόνα, ξεκινάει το παιχνίδι. Αναπτύσσεις πρωτοβουλία και αλλάζεις την εικόνα... δεν χρειάζεται να "σκεφτείς" κάτι άλλο... απλά ζωγράφισε.

π.χ. σου έρχεται η εικόνα ενός πράσινου μήλου... βάψε το κόκκινο...

π.χ. έρχεται η εικόνα του αφεντικού σου να σου μιλάει... πες του, "Μισό λεπτό, ξανά έρχομαι"... βγες από το δωμάτιο που λαμβάνει χώρα εκείνη η σκέψη και πέτα λίγο στον ουρανό...

Καλή διασκέδαση!

Υ.Γ. Δεν γνωρίζω ποιος είναι ο αποτελεσματικός τρόπος μετάδοσης της γνώσης απλά νιώθω να μιλάω σε μια παρέα φίλων όπου τα πάντα είναι ευπρόσδεκτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα σε αυτό το τοπικ έχουν δοθεί τεράστια κλειδιά και ακόμα υπάρχουν άτομα που αρνουντε να τα δουν.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Νομίζω πως δεν έχει δοθεί τίποτε. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να έχει δοθεί και δεν φταις εσύ γι' αυτό. Μόνο λόγια. Σε πολλά απ' αυτά που λες, προσωπικά συμφωνώ απόλυτα. Τα λόγια όμως δεν δίνουν & δεν μεταδίδουν τίποτε ζωντανό.

Edited by - zip on 14/07/2009 13:17:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εμπειρία ΣΟΥ, είναι δική ΣΟΥ. Κανένας δεν μπορεί να επιβεβαιώσει τίποτε γι' αυτήν. Μόνο εσύ μπορείς να επιβεβαιώσεις την δική ΣΟΥ εμπειρία. Όμως θα πρέπει να μας μιλήσεις γι' αυτήν, έτσι ώστε να μας μάθεις (να μάθουμε δηλ. από εσένα) τι συνέβει στην ζωή σου, να κοινωνήσεις δηλ. την ζωή σου σε μας & να επι-κοινωνήσεις μαζί μας. Κοινώς, θα πρέπει να ξεπουπουλιαστείς μπροστά μας. Αναρρωτιέμαι, μπορείς να το κάνεις ; Αν όχι, τότε πως περιμένεις να δουν κάποιοι τα "κλειδιά" που λες ότι δίνεις ; Εσύ πρέπει πρώτα να φανερωθείς σε όσους "αρνούνται" όπως λες αυτά που δίνεις. Αν δεν φανερωθείς, απλά θα παραμείνει η κρίση σου γι' αυτούς. Και μια κρίση, δεν είναι τίποτε περισσότερο από μια κρίση ... χα! ένα απόλυτο τίποτε δηλ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου είπα : να ζήσεις! Βγες και ζήσε, κλείσε τον υπολογιστή, πάρε τηλ. την παρέα σου και τράβα για ένα τσιπουράκι στην παραλία.

Δέν διαφωνώ στο οτι ένας άνθρωπος πρέπει να έχει ισοροποίες στην ζωή του,αλλά απο την άλλη δέν είναι και πολύ χρήσημο να βγεις με μερικά άτομα που το μόνο πράγμα που έχουν στο μυαλό τους είναι οι γκόμενες.
Είναι χάσιμο χρόνου. Η ισοροποία είναι απαραίτητη.

Όντως έχουν δοθεί πολλά κλειδιά, μέσα απο αυτά μπορεί κάποιος να βιώσει αυτά που λέμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ : Βάζε ερωτηματικά στις ερωτήσεις σου και όχι τελείες. Δεν είναι κακό να χρησιμοποιείς το ";" όταν θες να ρωτήσεις κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα αγαπητη pyramid , απλα συμφωνω μαζι σου και ειπα να σου πω μια "καλησπερα"

αλεξ , η αποψη μου ειναι οτι οσοι μιλησαν , μικροι μεγαλοι , που τους εχουμε ονομασει ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ , μιλησαν για τους ιδιους , για τα βιωματα τους , για τις ανακαλυψεις τους ,για τις διαπιστωσεις τους χωρις να εχουνε το αλαθητο , ουτε μαθητες ηθελαν ουτε δασκαλοι ηταν (πολλα απο τα κειμενα τους τα εχουμε μεσω των μαθητων ή τριτων) , εαν ΘΕΛΟΥΜΕ να πετυχουμε κατι , ΠΡΟΣ οποια κατευθυνση θελει ο καθενας , θα πρεπει να τα ΒΡΟΥΜΕ μονοι μας , οι πληροφιρες τους ΠΡΕΠΕΙ απλα να ειναι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ , ουτε κατευθυνσεις ουτε τιποτα, δεν ειναι δυνατον να βιωσω οσα βιωσαν αυτοι οι ανθρωποι, αλλοι καιροι , αλλες καταστασεις , αλλες γνωσεις , ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!! εαν θελουμε να παμε παρακατω ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ,μονοι μας θα ανακαλυψουμς τις αληθειες μας , μονοι μας θα κρινουμε και θα κατασταλαξουμε , γιαυτο και κανεις δεν εχει ΔΙΚΙΟ/ΑΔΙΚΟ γιαυτο κανεις δεν ΕΧΕΙ την γνωση , ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ , γιατι ολοι ξερουμε ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ δικιο, αληθεια και ο καθενας μας εχει την δικη του μοναδικη ΓΝΩΣΗ. Το εαν αυτα ευαπτονται ή οχι με αλλων ανθρωπων δεν εχει σημασια στην αναζητηση μας. γιαυτο οπου ακους πολλα κερασια , παρε το καλαθι και φευγα τρεχοντας ΧΑΧΑΧΑ

τελος δεν ξερω εαν υπαρχε ΜΕΤΑΔΩΣΗ της γνωσης , εγω νομιζω οτι υπαρχει ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ και βαση αυτου , αυτος που μπορει να μας εξηγησει καλυτερα και να μας δωσει να καταλαβουμε κατι , ισως ειναι και αυτος που μπορει να μας μεταδωσει καλυτερα αυτα που γνωριζει χωρις αυτο να αποτελει τροπο μεταδοσης , ομως και παλι με εναν περιορισμο , πρεπει και εγω να ειμαι σε θεση να κατανοησω/καταλαβω. Η καταναοηση ομως πολλες φορες περναει απο τον "πειραματισμο" που κανει το ατομο που θελει να ΜΑΘΕΙ , πειραματισμο ειτε με "χαρτι και μολυβι"/"πραξη" ειτε με το μυαλο, ετσι ερχεται η κατανοηση.

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 14/07/2009 14:00:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 13:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέν διαφωνώ στο οτι ένας άνθρωπος πρέπει να έχει ισοροποίες στην ζωή του,αλλά απο την άλλη δέν είναι και πολύ χρήσημο να βγεις με μερικά άτομα που το μόνο πράγμα που έχουν στο μυαλό τους είναι οι γκόμενες.
Είναι χάσιμο χρόνου. Η ισοροποία είναι απαραίτητη.

Δεν μιλάω για ισορροπίες. Που είδες να λέω κάτι για ισορροπία ;

Χμμ ... και ποιος σου είπε πως από τις γκόμενες δεν μπορείς να μάθεις για την συνείδηση ; Θέλεις να σου αποδείξω πως μια γκόμενα μπορεί να σου μάθει περισσότερα πράγματα ακόμη κι από τον πιο "σοφό" εσωτεριστή πάνω στο θέμα της συνείδησης ;

Κανένα χάσιμο χρόνου φίλε. Τίποτε δεν χάνεται, το 'πε κι ο Αϊστάϊν. Κατ' αρχήν, οι γκόμενες είναι οι κατ' εξοχήν masters για να σου διδάξουν την συνειδητότητα. Λέγοντας "γκόμενες" βέβαια, εννοώ αυτήν την γυναικεία μυστηριώδης φύση. Εκεί να δεις εσωτερισμό. High level, high class. Εκμεταλλεύσου το αυτό. Σου είπα : Η ζωή, η ίδια η ζωή, σου δίνει έναν τεράστιο όγκο πληροφοριών. Αξιοποίησέ τις εσύ και δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως χάσιμο από πουθενά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 14:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως έχουν δοθεί πολλά κλειδιά, μέσα απο αυτά μπορεί κάποιος να βιώσει αυτά που λέμε.

Πες μου ΕΝΑ και θα σου αποδείξω πως δεν είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 14:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει ρε παιδιά,είναι δικαίωμα σας να τα ισοπαιδώνετε όλα, να τα μηδενίζετε.Ο καθένας διαλέγει και παίρνει ή δεχεται την βοήθεια που κάποιος προσφέρει ή θεωρεί οτι δέν χρειάζεται καμία βοήθεια. Το σύμπαν είναι περίπλοκο υπάρχουν άνθρωποι όλων των ειδών, δέν θεωρώ οτι μερικοί είναι λάθος και μερικοί σωστά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy