ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 20:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου και σένα αγαπητέ makfor
Ωραίο και εξαιρετικά εύστοχο αυτό το τραγούδι της Αρλέτας,
έτσι είναι
«αν θες ν' αγιάσεις πρέπει ν' αμαρτήσεις
ε κι αν προλάβεις, ας μετανοήσεις»

και βέβαια το
«εαν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ πως θα την "ριξεις" στο κρεβατι»


δεν μου λες zip, διαβάζεις τις σκέψεις μου?
Βρε μπας και γράφω εγώ και δεν το έχω πάρει είδηση?
Μπας και διαβάζω εγώ τις δικές σου σκέψεις?

Δε με το τελευταίο με έστειλες
«όποιος ρωτάει, κάποια στιγμή θα πάρει και την απάντηση»!!!!


φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ξέρεις πως λέω τον zip? Aλχημιστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 20:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

δεν μου λες zip, διαβάζεις τις σκέψεις μου?


Ψςςςς ... εδώ και καιρό ...

quote:
pyramid

Μπας και διαβάζω εγώ τις δικές σου σκέψεις?


Ψςςςς ... εδώ και καιρό ...

quote:
pyramid

Δε με το τελευταίο με έστειλες
«όποιος ρωτάει, κάποια στιγμή θα πάρει και την απάντηση»!!!!


Σιγά ρε ... τι σε έστειλα ; φιλοσοφία θέλει ; ... απλό είναι ...

quote:
pyramid

φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ξέρεις πως λέω τον zip? Aλχημιστή


Αυτό δεν το 'ξερα γλυκιά μου. Δεν μου το 'χεις πει ποτέ. Μπα ; Έτσι με λες ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 20:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φεύγω τώρα. Με περιμένει το γυναικάκι μου. Αλχημιστής, ξε-αλχημιστής, δεν πρέπει ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ, να αφήνουμε μια γυναίκα να περιμένει. Είναι θέμα ... εσωτερικού σαβουάρ βιβρ ... με πιάνεις δάσκαλε ; Κοίτα, μην ξεχνιέσαι ... περιμένω απάντηση. Ciao tutti!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 20:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΖΙΡ

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σου. Πάντα απαντώ σε αυτό που με ρωτάνε και σου απαντώ συνέχεια σε όλη μας την συζήτηση.

Αυτή την φορά σου απάντησα μέσα από μια ιστορία και το διανοητικό σου κόλλησε στην ιστορία και όχι σε αυτό που δείχνει η ιστορία.

Φίλε ΖΙΡ το έχω ξαναπεί σε άλλους και θα το πω και σε εσένα αντί να κοιτάς που δείχνει το δάκτυλο κοιτάς το δάκτυλο… είσαι μέχρι στιγμής αδιόρθωτος .

Αυτή σου η συμπεριφορά είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής εγώ που έχει εμφανιστεί στο τοπικ που προσπαθεί με όλα τα μέσα να επιβιώσει ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 20:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλη pyramid κατάλαβα γιατί τον λες έτσι .Πολύ εύστοχο.(αν και ο Αλχημιστής είναι κάτι διαφορετικό)

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 21:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εαν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ πως θα την "ριξεις" στο κρεβατι

Δηλαδή makfor με λίγα λόγια με συμβουλεύεις να δοκιμάσω και απο αυτό.
Κοιταξε γενικά ξέρω οτι άν δέν πάθεις δέν θα μάθεις.Προσπαθώ να μάθω απο τα παθήματα μου και έχω μάθει πολλά μέχρι στιγμής,προσπαθώ όμως να μάθω και απο τα παθήματα των άλλων,μπορώ να γίνω σάν τον αποιονδοίποτε άλλον που <<ζει>> κάτι τέτοιο αλλά δέν είμαι τόσο βλάκας να πέσω σε αυτήν την παγίδα.Ενα απο τα πράγματα που σιχαίνομαι περισσότερο απ όλα είναι η πολυγαμικότητα, είναι 100% συνήθεια των ζώων,αλλά μας έχουν κάνει να πιστεύουμε οτι αυτό είναι το σωστό και άλλες τέτοιες μπούρδες,ειναι 100% αντιχριστικό,κι όμως οι μεγάλοι συμβαουλεύουν τα παιδιά για αυτά τα θέματα και φυσικά η διαστροφή συνεχίζεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 21:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί να διδάσκουν οι γονείς στα παιδιά την αγάπη τους διδάσκουν το sex.
Δέν εννοώ οτι διδάσκεται η αγάπη,αλλά μπορούν να τους μιλήσουν για αυτήν και να τους παροτρείνουν,να τους διδάσκουν το σωστό(το πραγματικό σωστο)απο το λάθος,τί ωραία που θα ήταν ο κόσμος μάς αν όλα ήταν στο όνομα της αγάπης.

Δέν μου αρέσει κάν να ακούω το όρο <<γκόμενες>>,ουσιαστικά έχουμε σκοτώσει την αγάπη για χάρη του sex. Η απόλυτη ξεφτίλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 22:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντί να διδάσκουν οι γονείς στα παιδιά την αγάπη τους διδάσκουν το sex.
Δέν εννοώ οτι διδάσκεται η αγάπη,αλλά μπορούν να τους μιλήσουν για αυτήν και να τους παροτρείνουν,να τους διδάσκουν το σωστό(το πραγματικό σωστο)απο το λάθος,τί ωραία που θα ήταν ο κόσμος μάς αν όλα ήταν στο όνομα της αγάπης.

Και τι είναι αγάπη?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2009, 23:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που το λες zip, ναι δεν έχει τύχει να στο αναφέρω.
Ήταν στο θέμα με την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς, είχαμε διαφωνήσει σε κάτι και όταν το κοίταξα ξανά μετά από κάποιες μέρες σκέφτηκα «μάλλον και αυτό ως αλχημιστής το λειτουργεί» -εάν θυμάσαι και για κάτι άλλο είχαμε καταλήξει στην αλχημιστική διαδικασία- και έτσι έμεινε το αλχημιστής.

Α! βεβαίως και δεν πρέπει να στήνεις γυναίκα, καλά να περάσεις.


Ώστε κατάλαβες φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ γιατί τον λέω έτσι.
Πως δηλαδή το κατάλαβες αφού σε αυτό το μήνυμα του εξηγώ γιατί τον ονόμασα έτσι? Δεν σχολιάζω καν την φράση «αν και ο Αλχημιστής είναι κάτι διαφορετικό», φαντάζομαι ότι είναι πασιφανές το γιατί.


Alex
Αφού δεν σου αρέσει καν να ακούς την λέξη «γκόμενες» γιατί την έφερες στο θέμα?


Ξέρετε τι παρατήρησα?
Ανοίξατε το θέμα 12/5/09 και μέχρι 11/7/09 ήταν στην σελίδα 5.
Σήμερα 14/7/09 είναι στην σελίδα 8.
Εντυπωσιακό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 06:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΖΙΡ

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σου. Πάντα απαντώ σε αυτό που με ρωτάνε και σου απαντώ συνέχεια σε όλη μας την συζήτηση.

Αυτή την φορά σου απάντησα μέσα από μια ιστορία και το διανοητικό σου κόλλησε στην ιστορία και όχι σε αυτό που δείχνει η ιστορία.

Φίλε ΖΙΡ το έχω ξαναπεί σε άλλους και θα το πω και σε εσένα αντί να κοιτάς που δείχνει το δάκτυλο κοιτάς το δάκτυλο… είσαι μέχρι στιγμής αδιόρθωτος .

Αυτή σου η συμπεριφορά είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής εγώ που έχει εμφανιστεί στο τοπικ που προσπαθεί με όλα τα μέσα να επιβιώσει ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Ναι, ok, εντάξει. Παρά τούτο, συνεχίζεις να μην απαντάς σε αυτά που σε ρώτησα ...

Edited by - zip on 15/07/2009 06:55:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 07:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΖΙΡ

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σου. [ κατ' αρχήν, ποιος σου είπε πως μπορείς να καταλάβεις το κόλλημά μου ; σου το είπε κανένας ; ή νομίζεις πως μπορείς να καταλάβεις τα πάντα ; ] Πάντα απαντώ σε αυτό που με ρωτάνε [ πάντα ; δεν νομίζω, δεν έχεις απαντήσει σε τίποτε απ' όσα σε ρώτησα ] και σου απαντώ συνέχεια σε όλη μας την συζήτηση. [ δεν απαντάς σε αυτά που σε ρωτάω. απαντάς, νομίζοντας πως απαντάς. Ο συνομιλητής σου όμως είναι ξεκάθαρος. Θέλει απάντηση σε αυτά που ρωτάει, κι όχι απάντηση που βολεύει εσένα. Γιατί ; Γιατί ΑΥΤΟΣ ρωτάει ΕΣΕΝΑ, κι όχι ΕΣΥ ΑΥΤΟΝ ]

Αυτή την φορά σου απάντησα μέσα από μια ιστορία [ η ιστορία δεν απαντά στην ερώτηση αν μπορείς να απαντήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος. Απαντά σε κάτι άλλο. Και γι' αυτό το κάτι άλλο που απαντά η ιστορία, δεν ρωτήθηκες. Όταν θα ερωτηθείς, μπορείς να απαντήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο ] και το διανοητικό σου κόλλησε στην ιστορία και όχι σε αυτό που δείχνει η ιστορία. [ Δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι κάνει το διανοητικό μου ]

Φίλε ΖΙΡ το έχω ξαναπεί σε άλλους και θα το πω και σε εσένα αντί να κοιτάς που δείχνει το δάκτυλο κοιτάς το δάκτυλο… [ από το δάχτυλο ξεκινάει κάποιος πρώτα. Μετά κοιτάει που δείχνει αυτό ] είσαι μέχρι στιγμής αδιόρθωτος . [ και ποιος σου είπε πως γουστάρω να διορθωθώ ; ]

Αυτή σου η συμπεριφορά είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής εγώ που έχει εμφανιστεί στο τοπικ που προσπαθεί με όλα τα μέσα να επιβιώσει ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. [ μέχρι στιγμής το μόνο που κάνεις είναι να με κρίνεις. Εξαιρετική συμπεριφορά, εύγε! ]

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 07:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πάρα πολύ εύκολη η ερώτηση που σου έκανα. Μέχρι και ο alfa-omega, έχει απαντήσει σ' αυτήν και μάλιστα με αρκετή επιτυχία.

Μπορείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;

Τι δεν καταλαβαίνεις στην παραπάνω ερώτηση ; To "πραγματικά" ; ή το "απαντήσεις" ; ή και τα δύο ; Είναι δύσκολο ;

Προς το παρόν (δες πόσο πίσω είσαι ακόμη) δεν μας ενδιαφέρει ΤΙ θα απαντήσεις. Μας ενδιαφέρει να απαντήσεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ σε ΑΥΤΟ που θα σε ρωτήσει κάποιος. Αυτό ακόμη δεν το έχεις καταφέρει. Όταν το καταφέρεις, μετά θα πάμε και στο ΤΙ απαντάς. Προς το παρόν, πρέπει να μάθεις να απαντάς σε ΑΥΤΟ που σε ρωτάει κάποιος. Αν δεν καταλαβαίνεις ΤΙ σε ρωτάει, μπορείς να ζητήσεις κάποιες διευκρινήσεις. Αν και, γενικότερα δεν το κάνω, για σένα ίσως κάνω μια εξαίρεση.

Λοιπόν ... περιμένω μια πραγματική απάντηση σε αυτό που σε ρώτησα. Μετά, θα σε ρωτήσω κι άλλα πράγματα. Αλλά πρώτα, απάντησέ μου σε αυτό που σε ρωτάω. Μέχρι στιγμής δεν έχω γράψει για σένα το συμπέρασμά μου αν και το έχω βγάλει από την πρώτη κιόλας σελίδα που διάβασα τον τρόπο με τον οποίο απαντάς. Αντιθέτως εσύ, στις όποιες "απαντήσεις" γράφεις προς εμένα, συμπεραίνεις πράγματα για μένα, πράγματα που ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ να γνωρίζεις για μένα, επειδή είναι η πρώτη φορά που συνομιλώ μαζί σου. Αν αρχίσω να κάνω κι εγώ το ίδιο, θα χαλάσει το θέμα και δεν είναι σωστό. Σου έκανα μια απλή ερώτηση. Περιμένω μια απλή απάντηση για να προχωρήσουμε. Όσο δεν την δίνεις - χωρίς φυσικά να γνωρίζω τον λόγο που το κάνεις - η κουβέντα μας δεν πρόκειτε να προχωρήσει κι αυτό θα είναι εις βάρος και δικό σου, αλλά και των αναγνωστών που θα βαρεθούν να με βλέπουν να σε ρωτάω το ίδιο πράγμα. Γιατί, αν δεν απαντήσεις, θα σε ρωτάω το ίδιο πράγμα. Είναι κρίμα λοιπόν και το κρίμα είναι δικό σου, όχι δικό μου, να έρχεται ένας άνθρωπος με όλη την καλή διάθεση να κουβεντιάσει μαζί σου και εσύ να μην μπορείς να του απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάει. Γιατί ; Σε ξαναρωτάω :

Μπορείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;

Διαβάζοντας τι γράφεις, έχω πάρα πολλά πράγματα να σε ρωτήσω. Όμως αν είναι να μην μου απαντάς σε αυτά που θα σε ρωτάω, τότε με απογοητεύεις. Πως να προχωρήσω ; Δεν με βοηθάς. Θα με βοηθούσες πολύ αν απαντούσες σε αυτό που σε ρωτάω, παρ' ότι εσύ δεν το βλέπεις κατ' αυτόν τον τρόπο αν και θα έπρεπε να το δεις έτσι. Δες το λοιπόν κατ' αυτόν τον τρόπο. Πως είναι δυνατόν να βοηθήσεις κάποιον που σε ρωτά, όταν δεν του απαντάς σε αυτό που σε ρωτά ; Ήδη με χαρακτήρισες "κολλημένο", και είπες πως "δεν καταλαβαίνεις το κόλλημά μου". Δεν σε ενδιαφέρει προς το παρόν αυτό. Σε ενδιαφέρει να επικοινωνήσεις, να συντονιστείς. Όμως πως θα επικοινωνήσεις, όταν ο συνομιλητής σου λέει ξεκάθαρα "απάντησέ μου σε αυτό που σε ρωτάω". Είναι σαν να σου λέει "ξέρεις φίλε, εγώ ταλαντεύομαι στην x συχνότητα. Αν μου απαντήσεις στην x συχνότητα κι εσύ, θα έχουμε συντονισμό". Από την στιγμή όμως που εσύ απαντάς σε y συχνότητα, πως θα γίνει αυτό ; Θέλεις να κουβεντιάσουμε ; Θέλεις να ανταλλάξουμε απόψεις ; Αν θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, θα πρέπει να μου απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω. Διαφορετικά, δεν γίνεται. Μήπως δεν βολεύεσαι με τον ρόλο σου ; Θέλεις να αλλάξουμε ρόλους ; Μήπως θέλεις να με ρωτάς εσύ ; Δεν έχω πρόβλημα.

Απάντησέ μου λοιπόν σε παρακαλώ σε αυτό που σε ρωτάω, για να προχωρήσουμε ...

Edited by - zip on 15/07/2009 07:50:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 07:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλη pyramid

Μου ταίριαξε πολύ η εικόνα ενός ανθρώπου που είναι κλεισμένος σε ένα εργαστήριο και παίρνει ένα πράγμα από εδώ ένα πράγμα από εκεί και κάνει κάτι άλλο.

Σε μια όχι απόκρυφιστική ορολογία λέμε ότι αυτός κάνει αλχημείες.

Ανακατεύει με τέτοιο τρόπο το διανοητικό του που είναι ένας «αλχημιστής» του διανοητικού.

Είσαι ακόμα θυμωμένη μαζί μου;

Σωστή η παρατήρηση σου με τις σελίδες. Συμβαίνει πάντα όταν δείχνω «κατάμουτρα κάποια ελαττώματα» που.. όπως έχω πει τα έχουμε όλοι μας. Άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό άλλοι σε μικρότερο.

Αυτός ο τρόπος είναι σκληρός αλλά φανερώνει και πολλά αλλά ελαττώματα.
Σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον κάποια εγώ δεν εκδηλώνονται με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να τα δούμε.

Με αυτό τον σκληρό τρόπο όλοι τρέχουν να αμυνθούν, να δικαιολογηθούν, να μειώσουν τον άλλο με σαρκασμό και υπεροψία... γιατί μας πλήγωσε με αυτά που είπε και τώρα πρέπει να πληρώσει.

Το εγώ του φθόνου περιέχει τον ανταγωνισμό, την υποκρισία, τον φόβο για το τι θα που οι άλλοι. Μέσα από τον φθόνο έρχεται η επίθεση.

Μέσα από το εγώ της αλαζονείας εκδηλώνετε ο σαρκασμός. Η κοροϊδία του άλλου με το χαμόγελο της υπεροψίας το οποίο διακρίνετε μέσα από την οργή.

Τα κόμπλεξ της ανωτερότητας. Αυτή η πεποίθηση ότι είμαστε σε αξία περισσότερο από τον οποιοδήποτε. Μέσα από αυτό εμφανίζετε το εγώ που λέει «ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ» συνήθως όταν εκδηλώνετε αυτό το εγώ σταματά και οποιαδήποτε προσπάθεια να μάθουμε κάτι από κάποιον άλλο.

Αυτοί που μπορούν να δουν βλέπουν. Δεν μπορεί να υπάρχει ανέλιξη της συνείδησης αν δεν κατανοηθούν αυτά τα ελαττώματα. Ο καθένας από εμάς έχει μια εσωτερική ψυχολογική κόλαση. Αυτή η κόλαση πρέπει να εξαγνιστεί. Αλλά πώς να εξαγνιστεί όταν δεν θέλουμε ούτε και να την δούμε.

Για αυτό ο εσωτερικός δρόμος είναι για αυτούς που έχουν την δύναμη να μπουν μέσα στην εσωτερική τους κόλαση και να αντιμετωπίσουν όλα τα δαιμόνια που βρίσκονται εκεί. Οι άλλοι μπορούν να κάθονται απέξω και να παραμυθίαζωντε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 07:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid, μην απαντάς. Παίζει βρώμικο παιχνίδι το παλικάρι. Άσ' τον σε μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 08:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστή η παρατήρηση σου με τις σελίδες. Συμβαίνει πάντα όταν δείχνω «κατάμουτρα κάποια ελαττώματα» που.. όπως έχω πει τα έχουμε όλοι μας. Άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό άλλοι σε μικρότερο.

Αυτός ο τρόπος είναι σκληρός αλλά φανερώνει και πολλά αλλά ελαττώματα.
Σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον κάποια εγώ δεν εκδηλώνονται με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να τα δούμε.

Με αυτό τον σκληρό τρόπο όλοι τρέχουν να αμυνθούν, να δικαιολογηθούν, να μειώσουν τον άλλο με σαρκασμό και υπεροψία... γιατί μας πλήγωσε με αυτά που είπε και τώρα πρέπει να πληρώσει.

Το εγώ του φθόνου περιέχει τον ανταγωνισμό, την υποκρισία, τον φόβο για το τι θα που οι άλλοι. Μέσα από τον φθόνο έρχεται η επίθεση.

Μέσα από το εγώ της αλαζονείας εκδηλώνετε ο σαρκασμός. Η κοροϊδία του άλλου με το χαμόγελο της υπεροψίας το οποίο διακρίνετε μέσα από την οργή.

Τα κόμπλεξ της ανωτερότητας. Αυτή η πεποίθηση ότι είμαστε σε αξία περισσότερο από τον οποιοδήποτε. Μέσα από αυτό εμφανίζετε το εγώ που λέει «ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ» συνήθως όταν εκδηλώνετε αυτό το εγώ σταματά και οποιαδήποτε προσπάθεια να μάθουμε κάτι από κάποιον άλλο.

Αυτοί που μπορούν να δουν βλέπουν. Δεν μπορεί να υπάρχει ανέλιξη της συνείδησης αν δεν κατανοηθούν αυτά τα ελαττώματα. Ο καθένας από εμάς έχει μια εσωτερική ψυχολογική κόλαση. Αυτή η κόλαση πρέπει να εξαγνιστεί. Αλλά πώς να εξαγνιστεί όταν δεν θέλουμε ούτε και να την δούμε.

Για αυτό ο εσωτερικός δρόμος είναι για αυτούς που έχουν την δύναμη να μπουν μέσα στην εσωτερική τους κόλαση και να αντιμετωπίσουν όλα τα δαιμόνια που βρίσκονται εκεί. Οι άλλοι μπορούν να κάθονται απέξω και να παραμυθίαζωντε.


Λόγια ... που μείναν λόγια ... Τι αξία μπορεί να έχουν όταν ο ίδιος που τα λέει, δεν τα εφαρμόζει ;

Edited by - zip on 15/07/2009 08:26:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 10:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ & Chela, διαβάστε παρακαλώ το θέμα που βρίσκεται στο :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6492&whichpage=1&ARCHIVE=

Νομίζω θα καταλάβετε γιατί επιμένω πως αυτή η Γνώση, δεν μπορεί να μεταδωθεί μέσω forums & internet. Το θέμα που αναφέρομαι είναι αμιγώς πρακτικό. Βέβαια είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΑΘΟΣ ο τρόπος που παρουσιάζεται γιατί ο συγγραφέας του, έχει την αίσθηση πως απευθύνεται σε ζωντανό κοινό. Το ζωντανό κοινό έχει ένα πλεονέκτημα που μπορούμε, εσείς κι εγώ, να το εκμεταλευτούμε. Αν ρωτήσεις κάποιον κάτι, σε μια ζωντανή κουβέντα, έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις μια απάντηση αυθόρμητη. Και οι αυθόρμητες απαντήσεις είναι σχεδόν όλες αληθινές. Δηλ. προέρχονται από την ουσία & όχι από την προσωπικότητα του ερωτηθέντος. Το αναγνωστικό κοινό όμως ενός forum, δεν δίνει αυθόρμητες απαντήσεις. Δίνει απαντήσεις που προέρχονται από την προσωπικότητά του (αυτή που έχει φτιάξει, που έχει χτίσει κατά την διάρκεια της ζωής του), όχι από την ουσία του. (Αν έδινε, τότε εσύ ΥΠΗΡΕΤΗ, θα είχες απαντήσει από την πρώτη κιόλας στιγμή σ' αυτά που σε ρωτάω). Αυτή η λεπτομέρεια καταστρέφει όλη την προσπάθεια που γίνεται.

Το σύστημα το οποίο παρουσιάζετε, ευδοκιμεί σε περιοχές που το νοητικό είναι αδρανοποιημένο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που καθορίζεται από τον εκπαιδευτή. Το αδρανοποιεί ο ίδιος ο μαθητής χωρίς να το αντιλαμβάνεται. Βάζοντας όμως τον μαθητή να γράψει μια απάντηση σε ένα forum, ήδη του ενεργοποιούμε εμείς οι ίδιοι το διανοητικό του. Δεν μπορεί να γράψει τίποτε χωρίς το νοητικό του. Θα πρέπει να σκεφτεί τι θα γράψει. Έτσι, από την μια χτίζουμε μια διαδικασία, από την άλλη, εμείς οι ίδιοι, την γκρεμίζουμε. Δεν υπάρχει αποτέλεσμα.

Επίσης, διαβάστε αν θέλετε και ένα θέμα δικό μου : http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10016&whichpage=1&ARCHIVE=

Αυτό το θέμα, είναι η εξέλιξη του πρώτου θέματος, της Ασκητικής ΙΙ. Εδώ τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Η Γνώση μεταδίδεται. Πως μεταδίδεται ; Ανάγεται σε μια δραστηριότητα : την κατάδυση. Κάτι που μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει. Κάτι που μπορεί οποιοσδήποτε να καταλάβει και κάτι που είναι δια-δραστικό από τον ίδιο τον εκπαιδευόμενο.


Edited by - zip on 15/07/2009 11:11:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 10:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip,

Ευχαριστώ για την διεύθυνση που παρέθεσες.

Σχετικά με τον τρόπο μετάδωσης της γνώσης για τον οποίο αναφέρεσαι ήδη εξέφρασα παραπάνω την άποψη και την επιθυμία μου.

Να είστε καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 11:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip,θυμάμαι μια φορά σε είχα ρωτήσει μαζί με τον helios2012, για το πώς γίνεται η εσωτερική κατάδυση στον εαυτό,ξέρεις το τόπικ που άνοιξες,η απάντηση σου ήταν να μας δώσεις μια σελίδα με κάταδύσεις στην θάλλασσα.Μέτα είπες οτι αρχίζει με την αυτοπαρατήρηση,δεκτό αλλά δέν είναι μια ικανοποιητκή απάνηση του τύπου σε ρωτάω και απαντάς στ ίσια.Εφ'όσον ξέρεις πώς γίνεται(αφού μας λές οτι είσαι καταδύτης)παρ'όλα αυτά δέν μας απάντησες.Εγώ σκέφτηκα μετά απο συτό, οτι τέτοια πράγματα είναι προσωπικά,άρα δέν γίνεται να μιλάμε έτσι για αυτά.

Καπου αλλού επίσης μας είχες προτύνει,σε όσους θέλουμε και προχωράμε στην αυτογνωσία,να μήν μιλάμε.Μετά απο αυτό πώς είναι δυνατόν να θέλεις κάποιος να σου πεί για δικό του προσωπικό βίωμα. Κατα την γνώμη μου η περιπώσεις μοιάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 11:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Φίλε zip,θυμάμαι μια φορά σε είχα ρωτήσει μαζί με τον helios2012, για το πώς γίνεται η εσωτερική κατάδυση στον εαυτό,ξέρεις το τόπικ που άνοιξες,η απάντηση σου ήταν να μας δώσεις μια σελίδα με κάταδύσεις στην θάλλασσα.[ χμμμ ... ξέρεις τι υπήρχε ΠΙΣΩ από αυτήν την σελίδα ;;; γιατί παρέμεινες σ' αυτό που φάνηκε ανοίγοντας την σελίδα και δεν πήγες λίγο πιο βαθιά ... ;;; ]

Μέτα είπες οτι αρχίζει με την αυτοπαρατήρηση,δεκτό αλλά δέν είναι μια ικανοποιητκή απάνηση του τύπου σε ρωτάω και απαντάς στ ίσια. [ γιατί το λες αυτό ; με ρώτησες "Για πές μας πως μαθαίνει κανείς να καταδύεται στα βάθη του εαυτού του?" και σου απάντησα ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό που με ρώτησες, σου είπα "Υποθέτω πως αυτό γίνεται με την μελέτη & την παρατήρηση του ίδιου του εαυτού του". Θεωρείς πως δεν είναι ευθεία απάντηση ; γιατί ; ] Εφ'όσον ξέρεις πώς γίνεται(αφού μας λές οτι είσαι καταδύτης)παρ'όλα αυτά δέν μας απάντησες. [ σου απάντησα φίλε μου ] Εγώ σκέφτηκα μετά απο συτό, οτι τέτοια πράγματα είναι προσωπικά,άρα δέν γίνεται να μιλάμε έτσι για αυτά. [ ok, ΕΣΥ το σκέφτηκες αυτό ]

Καπου αλλού επίσης μας είχες προτύνει,σε όσους θέλουμε και προχωράμε στην αυτογνωσία,να μήν μιλάμε. [ αυτό, να σου πω την αλήθεια, δεν το θυμάμαι, που ακριβώς είπα εγώ κάτι τέτοιο ; μπορείς να μου φρεσκάρεις την μνήμη μου λίγο ; θα το εκτιμούσα ... ]

Μετά απο αυτό πώς είναι δυνατόν να θέλεις κάποιος να σου πεί για δικό του προσωπικό βίωμα. [ ναι, έχεις κάποιο δίκιο, όμως αυτός ο "κάποιος" δεν είναι - τουλάχιστον δεν παρουσιάζεται έτσι - κάποιος τυχαίος, κάποιος άσχετος με τον Εσωτερισμό, έτσι δεν είναι ; ]

Κατα την γνώμη μου η περιπώσεις μοιάζουν. [ μπορεί ... θα δούμε ... ]


Edited by - zip on 15/07/2009 11:31:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 11:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καπου αλλού επίσης μας είχες προτύνει,σε όσους θέλουμε και προχωράμε στην αυτογνωσία,να μήν μιλάμε. [ αυτό, να σου πω την αλήθεια, δεν το θυμάμαι, που ακριβώς είπα εγώ κάτι τέτοιο ; μπορείς να μου φρεσκάρεις την μνήμη μου λίγο ; θα το εκτιμούσα ... ]

Στο τόπικ του alfa omega στην κατανόηση προσωπικής συμπεριφοράς.


Η αλήθεια είναι οτι και γώ θέλω οι άνθρωποι να μιλάνε για τα βιώματα τους,αλλά ίσως οι ίδιοι φοβούνται οτι θα τους χλευάσουμε ή οτιδοίποτε άλλο. Θα ήταν ενδιαφέρον(ακούγεται τρελό) να ανοίγαμε ένα τόπικ που να λέμε όλες τις εσωτερικές μας εμπειρίες,εγώ είμαι πραγματικά ανοιχτός σε αυτό.

Όσο για την κατάδυση, η απάντηση που ήθελα είναι η ακριβής τεχνική,αλλά δέν πειράζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 11:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Στο τόπικ του alfa omega στην κατανόηση προσωπικής συμπεριφοράς. [ α, μάλιστα, ναι, ίσως, μπορεί ... ok ]

Η αλήθεια είναι οτι και γώ θέλω οι άνθρωποι να μιλάνε για τα βιώματα τους,αλλά ίσως οι ίδιοι φοβούνται οτι θα τους χλευάσουμε ή οτιδοίποτε άλλο. Θα ήταν ενδιαφέρον(ακούγεται τρελό) να ανοίγαμε ένα τόπικ που να λέμε όλες τις εσωτερικές μας εμπειρίες,εγώ είμαι πραγματικά ανοιχτός σε αυτό. [ είναι πολύ δύσκολο αυτό ]

Όσο για την κατάδυση, η απάντηση που ήθελα είναι η ακριβής τεχνική,αλλά δέν πειράζει. [ α, μάλιστα, η "ακριβής τεχνική". Το πολυπόθητο "πως". Αν θες να μ' ακούσεις, δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που θα σου πει την "τεχνική" για το ΠΩΣ μπορείς να κάνεις κάτι, για το ΠΩΣ μπορείς να καταδυθείς ΕΣΥ στον εαυτό ΣΟΥ. Όποιος προσπαθήσει να το κάνει αυτό σε σένα, θα είναι ψεύτης, απατεώνας, επικίνδυνος και ανόητος. Χώρια που μπορεί να σου κάνει μεγάλο κακό αν είναι γιαλαντζί δάσκαλος. Η "τεχνική" υπάρχει μέσα σου & είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Απλά, θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο ... :) Εγώ μπορώ να σου πω ΠΟΥ να δεις. Αυτό το γνωρίζω για όλους. Δεν μπορώ όμως να σου πω ΠΩΣ να δεις. Αυτό το γνωρίζω ΜΟΝΟ για μένα. Δεν το γνωρίζω για όλους.

Στο θέμα της κατάδυσης, δίνω βασικές αρχές της τεχνικής που ζητάς. Με μία διαφορά : Θα πρέπει ο κάθε αναζητητής, να κάνει ΜΟΝΟΣ του, την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΓΩΓΗ και να προσαρμόσει την ΔΙΚΗ ΤΟΥ βουτιά στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ "είναι". Δεν γνωρίζω τον βυθό του καθενός. Δεν γνωρίζω την θάλασσα του "είναι" του καθενός. Οι βασικές αρχές αυτής της τεχνικής είναι ίδιες σε όλα τα βιβλία του Εσωτερισμού, από Μπλαβάτσκυ μέχρι Π.Ο. Μάρτιν, από Βούδα μέχρι Κρισναμούρτι, από Χριστό μέχρι Γκουρτζίεφ, από Λάο Τσε μέχρι Ηράκλειτο.

Δεν μπορώ να σου μάθω να τρως. Μπορώ να σου μάθω να ψαρεύεις ή να κυνηγάς. ]


Edited by - zip on 15/07/2009 11:59:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 12:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ , οχι δεν σε συμβουλευω τιποτα, δεν μου αρεσει να συμβουλευω , καποιοι απο τους λογους ειναι αυτα που εγραψε ο ζιπ , και που συμφωνω μαζι του !!! εσυ θα διαλεξεις , εσυ θα χαραξεις , εσυ θα βαδισεις ... εαν ηταν να δωσω συμβουλη αυτη θα ηταν ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ !!! και εαν θες να ανταλξουμε αποψεις εδω ειμαστε ,αυτο κανουμε ... ουτε σωστο , ουτε λαθος , ουτε καλο ουτε κακο ... !!!

κατα την αποψη μου , οι πληροφιρες που υπαρχουν απο το παρελθον ειναι χρησιμες , αλλα εαν παμε να τις εφαρμοσουμε ειμαι σχεδος σιγουρος οτι θα αποτυχουμε ΓΙΑΤΙ δεν γραφτηκαν για εμας , πρεπει δηλαδη να παρουμε το ΖΟΥΜΙ και να προχωρησουμε / δημιουργησουμε

τωρα με την αγαπη (αραγε τι ειναι?) ανοιγεις μεγαλο θεμα , παντως θεωρω οτι ειναι ο μονος ισως δρομος που μπορει να μας οδηγησει εμας σε μια "ομορφη" ζωη και το συνολο σε εναν καλυτερο "κοσμο".

εγω απλα λεω την δικη μου αποψη , οταν ακουμε μια αποψη , μια σκεψη , μια προταση , το μυαλο μας αυτοματα επεξεργαζεται της "πληροφοριες" και καταληγει σε "συμπερασματα" που μας οδηγουν να δεχτουμε κατι , να το αποριψουμε , να μπουμε στην διαδικασια να το ψαξουμε κτλπ ακομη και εαν αυτο δεν βγαινει καμια φορα στα οσα γραφω , δεν εχω κανενα σκοπο ουτε να συμβουλευσω ουτε να διδαξω (ειδικα για τετοια θεματα ,τωρα αμα μου πεις πως πηγες και εσβυσες το φακελο των windows απο το σκληρο σου δισκο , και θα σε μαλωσω και θα σε διδαξω και θα σε συμβουλευσω αλλα αυτο ειναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ χαχαχα) ΟΛΕΣ οι αποψεις ειναι σεβαστες οταν αυτες δεν ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ !!! ειπαμε κανουμε οτι θελουμε (αραγε το κανουμε ? χαχα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 12:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι πως ένας άνθρωπος που έχει συνειδητότητα, που γνωρίζει τον εαυτό του απόλυτα και απ' όλες τις μεριές, έχει στα χέρια του μια τεράστια δύναμη. Μπορεί να κάνει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟ & το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ σε έναν συνάνθρωπό του. Ξέρεις τι απίστευτη ευθύνη είναι αυτή ; Ξέρεις τι μεγάλο βάρος ; Μπορείς να διανοηθείς ; Σε όσους λοιπόν έχουν την τύχη και την ατυχία να κατέχουν αυτήν την Γνώση, είναι προτιμότερη η Άγνοια. Πολλές φορές εύχονται να μην ήξεραν τίποτε, να μην γνώριζαν τίποτε. Η Άγνοια είναι ευδαιμονία αγαπητέ μου φίλε alex22. Μερικές φορές είναι ευδαιμονία ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 12:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε makfor σε καταλαβαίνω απόλυτα,(ή τουλάχιστον αυτό νομίζω,αλλά ξέρεις τί εννοώ).

Φίλε zip συμφωνώ,κάπου είχα ακούσει οτι η μεγάλη δύναμη θέλει και μργάλη ευθύνη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 12:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Άσκηση:

Πες νοητικά την λέξη "καλημέρα".
...
Επανέλαβε την ίδια λέξη με μπάσα φωνή.
...
Κάνε το ίδιο με ψιλή φωνή.
...
Ψιθυριστά...
...
Φώναξε την με όλη την δύναμη της ψυχής σου, σαν να στέκεσαι σε ένα βουνό και θες να σε ακούσουν στο απέναντι.


Μπορεί να μου πει κάποιος ΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ προσφέρει αυτή η άσκηση στον εκπαιδευόμενο ;

Γιατί να πει την λέξη "καλημέρα" ΝΟΗΤΙΚΑ ; Γιατί να μην την πει, με το στοματάκι του, ΦΥΣΙΚΑ ; Γιατί να την φωνάξει με τον νου του - όταν οι ίδιοι κάπου λέτε (σωστό αυτό) ότι ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης - και να μην την φωνάξει με το στόμα του στον φίλο του, στον συνάνθρωπό του, στο γείτονά του ; Τι αξία έχει να το κάνει με το μυαλό και να μην το κάνει με την καρδιά ; Έχει καμιά αξία ; Τι να το κάνει κάποιος να ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ την λέξη "καλημέρα" μπρος στον γείτονά του, και να ΛΕΕΙ "άντε ρε μαλάκα" μπρος στον γειτονά του ;

Πως συνδέεται το ότι ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης με αυτήν την άσκηση ; ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ! Αν ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης - που είναι - πως είναι δυνατόν να πει κάποιος ΝΟΗΤΙΚΑ την λέξη "καλημέρα!" ;

ΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ του προσφέρετε ; ΠΩΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΕ ότι αυτός ο άνθρωπος, ΑΝ συνεχίσει να κάνει αυτό που λέτε, συνέχεια, κάθε μέρα, κάθε ώρα, δεν θα καταλήξει μισότρελος, δεν θα καταλήξει να παραμιλάει, όπως κάποιοι μοναχοί στο Όρος ;


Edited by - zip on 15/07/2009 12:28:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 13:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22, φίλε μου, κοίτα να δεις τι βρήκα ψάχνοντας στο θέμα της Ασκητικής ΙΙ, το 2005! Σου φέρνω μια ερώτηση από εκεί :

quote:
Μπορεί ποτέ να μάθει κανείς τα πάντα γύρω απο την άβυσσο της ψυχής του?

και μια απάντηση από εκεί :

quote:
Μπορεί, αρκεί να το θελήσει. Πρέπει κάποιος να έχει πολύ ισχυρή επιθυμία για λύτρωση και να είναι πρόθυμος να θυσιάσει τα πάντα, να διακινδυνεύσει τα πάντα για να λυτρωθεί και να γνωρίσει τα πάντα γύρω από τον εαυτό του. Αυτό, αποτελεί την υπέρτατη γνώση που μπορεί ένας άνθρωπος να κατακτήσει, και να επωφεληθεί των ιδιοτήτων της, που είναι η ατομικότητα, η συνειδητότητα, η αθανασία και άλλες πολλές που μέσα στην τύφλα μας και στην άγνοιά μας, τις αποδίδουμε στον εαυτό μας.

Η γνώση ενός τέτοιου ανθρώπου είναι δική του και δεν μπορεί να του αφαιρεθεί ποτέ. Είναι η αντικειμενική και απόλυτα πρακτική γνώση των Πάντων.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 13:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζιπ θεωρώ οτι καλώς ή κακώς έχεις κάνει αρκετές προσωπικές παρερμηνείες.
quote:
Γιατί να πει την λέξη "καλημέρα" ΝΟΗΤΙΚΑ ; Γιατί να μην την πει, με το στοματάκι του, ΦΥΣΙΚΑ ; Γιατί να την φωνάξει με τον νου του - όταν οι ίδιοι κάπου λέτε (σωστό αυτό) ότι ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης - και να μην την φωνάξει με το στόμα του στον φίλο του, στον συνάνθρωπό του, στο γείτονά του ; Τι αξία έχει να το κάνει με το μυαλό και να μην το κάνει με την καρδιά ; Έχει καμιά αξία ; Τι να το κάνει κάποιος να ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ την λέξη "καλημέρα" μπρος στον γείτονά του, και να ΛΕΕΙ "άντε ρε μαλάκα" μπρος στον γειτονά του ;

Δεν είναι αυτή η ουσία της ασκησης! (Δεν έχουν τα πάντα να κάνουν με τον υλικό κόσμο). Για να έχει αποτέλεσμα η άσκηση πρέπει να την κάνεις με αυτοσυνείδηση! Ασκήσεις σημαντικές ή λιγότερο σημαντικές σαν αυτή μπορούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να κάνει συνειδητοποιήσεις.Αυτό..


quote:
Αν ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης - που είναι - πως είναι δυνατόν να πει κάποιος ΝΟΗΤΙΚΑ την λέξη "καλημέρα!" ;

Αυτό ο υποθετικός λόγος όπως λες ανάμεσα σε παύλες κ ο ίδιος δεν έχει λογική. Μέσα απο ένα μπουκάλι μπορείς να δεις, αυτό δεν σημαίνει και οτι θα δείς τα πράματα και όπως είναι όμως! Αυτο ακριβώς ισχύει και για τον νού..

quote:
ΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ του προσφέρετε ; ΠΩΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΕ ότι αυτός ο άνθρωπος, ΑΝ συνεχίσει να κάνει αυτό που λέτε, συνέχεια, κάθε μέρα, κάθε ώρα, δεν θα καταλήξει μισότρελος, δεν θα καταλήξει να παραμιλάει, όπως κάποιοι μοναχοί στο Όρος ;

Δεν νομίζω οτι είπε κανείς αυτή η άσκηση να γίνεται συνεχώς, είναι και ανούσιο δηλαδή, αλλα πάλι η πιθανότητα που αναφέρεις κάποιος άνθρωπος να φτάσει στο σημείο τρέλας απο αυτήν είναι απίθανη όπως θα χεις καταλαβει κ ο ίδιος.

quote:
Η αλήθεια είναι πως ένας άνθρωπος που έχει συνειδητότητα, που γνωρίζει τον εαυτό του απόλυτα και απ' όλες τις μεριές, έχει στα χέρια του μια τεράστια δύναμη. Μπορεί να κάνει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟ & το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ σε έναν συνάνθρωπό του. Ξέρεις τι απίστευτη ευθύνη είναι αυτή ; Ξέρεις τι μεγάλο βάρος ; Μπορείς να διανοηθείς ; Σε όσους λοιπόν έχουν την τύχη και την ατυχία να κατέχουν αυτήν την Γνώση, είναι προτιμότερη η Άγνοια. Πολλές φορές εύχονται να μην ήξεραν τίποτε, να μην γνώριζαν τίποτε. Η Άγνοια είναι ευδαιμονία αγαπητέ μου φίλε alex22. Μερικές φορές είναι ευδαιμονία ...

Η ΑΓΝΟΙΑ δεν είναι για κανένα λόγο ευδαίμονία! Είναι συγκεκεριμένες οι ομάδες ανθρώπων που το ευαγγελίζονται αυτό(κάθε άλλο παρα θετικές είναι) και για κανέναν λόγο δεν πρέπει κάποιος να πιστεψει σε αυτο. Είναι απ'τα μεγαλύτερα εγωικά ψέματα που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ στο πλανήτη. Τώρα, καταλαβαίνω σαφώς οτι εσύ δεν το εννοείς με σκοπο παραπλάνησης κλπ και οτι αναφέρεσαι στο λογικό κομμάτι αυτης της πρότασης. Αυτό που κατάλαβα οτι λες είναι οτι ένας άνθρωπος με πολλά Εγω που θα αποκτούσε αυτογνωσία θα την χρησιμοποιούσε για το κακό των άλλων/το συμφέρον του. Ναι, αλλα τότε δεν μιλάμε για ολοκληρωμένη γνώση, μιλάμε για λειψή γνώση. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που αναπτυσει άνισα τις αρετές του. Η ΓΝΩΣΗ όμως δεν έχει να κάνει μόνο με την ένα δυνατό νοητικό(που τυχαίνει να χει η κατηγορία ανθρώπων που αναφέρεις) αλλα αντίθετα έχει να κάνει με μια εσωτερική κατανόηση της καρδιας, ή με άλλα λόγια, του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΊΑ. Ο Άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει τι είναι ευτυχία σχεδόν κάθε άλλη γνώση του είναι α-χρηστη. Σκοπός δεν είναι να ικανοποιούμε όσες περισσότερες επιθυμίες μπορούμε:είναι αέναες, ακόρεστες. Σκοπός είναι να κατανοησουμε σε τέτοιο βαθμό τον κόσμο και τον εαυτό μας που να αποκτήσουμε την ευτυχία του ΕΙΝΑΙ. Και όχι αυτο δεν έχει καμιά σχέση με την απάθεια είναι κάτι που το βιώνεις, το (συν)αισθάνεσαι. είναι το να μην επιθυμείς, είναι το να ΕΙΣΑΙ(=ελεύθερια).


"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 13:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε zip,διάβασα αρκετά απο αυτό το τόπικ(όχι όλλα).Όλα αυτά που λέει είναι γνήσια πράγματα.

μου έκανε εντύπωση το εξής, <<ΠΡΟΣΟΧΗ! Θυμήσου, ο νους δεν μπορεί να αδρανοποιηθεί περισσότερο από 2 με 3 δευτερόλεπτα. Διαχώρησε την φαντασία από την πραγματικότητα. Μην φανταστείς τίποτε. Θα είναι λάθος. Αν σου συμβεί αυτό, τότε συνέχισε να κάνεις αυτό που έκανες πριν, χωρίς να πιέσεις και να πιεστείς από τίποτα. Μην πιέζεις το νου σου να αδρανοποιηθεί. Θα αντιδράσει.Πρόσεχε, και κάνε απλά την δουλειά σου, φυσικά, κανονικά. Αν ασκήσεις δράση στον νου, ο νους θα αντιδράσει, δεν το λέω εγώ αυτό, το λέει η Φύση. >>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 13:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι φίλε zip,διάβασα αρκετά απο αυτό το τόπικ(όχι όλλα).Όλα αυτά που λέει είναι γνήσια πράγματα.

μου έκανε εντύπωση το εξής, <<ΠΡΟΣΟΧΗ! Θυμήσου, ο νους δεν μπορεί να αδρανοποιηθεί περισσότερο από 2 με 3 δευτερόλεπτα. Διαχώρησε την φαντασία από την πραγματικότητα. Μην φανταστείς τίποτε. Θα είναι λάθος. Αν σου συμβεί αυτό, τότε συνέχισε να κάνεις αυτό που έκανες πριν, χωρίς να πιέσεις και να πιεστείς από τίποτα. Μην πιέζεις το νου σου να αδρανοποιηθεί. Θα αντιδράσει.Πρόσεχε, και κάνε απλά την δουλειά σου, φυσικά, κανονικά. Αν ασκήσεις δράση στον νου, ο νους θα αντιδράσει, δεν το λέω εγώ αυτό, το λέει η Φύση. >>


Το γιατί συμβαίνει αυτό, το "τεχνικό" δηλ. κομμάτι της υπόθεσης, θα το βρεις στο θέμα της Καθόδου, σε εκείνη την δημοσίευση που αναφερέται στην συμπεριφορά του οξυγόνου (02). Πιο συγκεκριμένα :

quote:
Ο ασκούμενος της καθόδου εκμεταλλεύεται αυτές τις προσαρμογές του ανθρώπινου μηχανισμού ρυθμίζοντας την αναπνοή του. Τι σημαίνει “ρυθμίζοντας την αναπνοή του” ; Σημαίνει πως ελέγχει την τροφή του. Σε γενικές γραμμές, φιλτράρει τον αέρα του, τις εντυπώσεις του, κουμαντάρει τις σκέψεις του, κατανέμει τις σκέψεις του, δεν αποφασίζει, δεν κρίνει, δεν επιλέγει, αλλά χειρίζεται το πλήθος των συλλογισμών του. Αν συνεχίσει να διαλογίζεται, το ίδιο το οξυγόνο, η ίδια η τροφή του δηλ. θα προκαλέσει ελάττωση της αιμάτωσης στον εγκέφαλό του.* Έτσι, μετά από κάποιο σημείο, δεν σκέφτεται. Δεν μπορεί να σκεφτεί! Και – σημειώστε – αυτή η περίπτωση είναι ανεκτή από τον ανθρώπινο οργανισμό. Δεν είναι παρα φύσην δηλ. ούτε είναι μεταφυσικό φαινόμενο. Μπορεί να συμβεί. Ο οργανισμός δηλ. μπορεί να προσαρμοστεί σε ένα ενδεχόμενο ”μη σκέψης”. Αυτό είναι πολύ σημαντικό.**

Όσοι απο εσάς είστε γονείς, θα γνωρίζετε ποιους κινδύνους κρύβει η λεγόμενη θερμοκυτίδα και πως αν υπερ-τροφοδοτήσουμε ένα νεογνό με οξυγόνο μπορεί να προκαλέσουμε βλάβη και στους πνεύμονες του, αλλά κυρίως στον εγκέφαλό του. Στην περίπτωση όμως της καθόδου, δεν έχουμε υπερ-τροφοδότηση αλλά υπο-τροφοδότηση - αν μπορούμε δηλ. να χρησιμοποιήσουμε αυτό τον όρο. Δεν αιματώνεται ο εγκέφαλος. Και ο εγκέφαλος για να δουλέψει, για να σκεφτεί δηλ. (αυτή είναι η δουλειά του, η σκέψη) χρειάζεται οξυγόνο.

Βλέπουμε λοιπόν πως το οξυγόνο συμπεριφέρεται σαν “βοηθός” για να εμβαθύνουμε την αναζήτησή μας, όμως μέχρι κάποιο όριο. Αν ξεπεραστεί αυτό το όριο, το οξυγόνο γίνεται τοξικό, γίνεται δηλητήριο.

Μιλήσαμε για το ενδεχόμενο της μη σκέψης και ερμηνεύσαμε - νομίζω επαρκώς - γιατί αυτό το ενδεχόμενο είναι υπαρκτό αλλά και γιατί είναι μια κατάσταση την οποία μπορεί να την ανεχτεί ο άνθρωπος, μέσα όμως σε κάποια όρια τα οποία δεν θα τον βλάψουν και δεν θα του προκαλέσουν κάποιο "κακό". Το ενδεχόμενο αυτό εντάσσεται όπως είπαμε στις αυτόματες προσαρμογές που κάνει ο άνθρωπος για να δεχτεί την μεταβολή της μερικής πίεσης του οξυγόνου στο αίμα του.

Αν ξεπεραστούν αυτά τα όρια και ο άνθρωπος συνεχίζει να αδειάζει το νου του τότε στο τέλος, πολύ απλά ... δεν θα μείνει τίποτε. Και τότε τι θα έχουμε ; Θα έχουμε μια κατάσταση "νου εν κενώ", δηλ; Δεν θα έχουμε νου! Θα προκαλέσουμε δηλ. μια ολοκληρωτική καταστροφή του νοητικού κέντρου.


Το ενδεχόμενο λοιπόν αυτής της αδρανοποίησης του νου, δεν μπορεί να διαρκέσει πάνω από 2 με 3 sec. Αν συμβεί αυτό, αν ξεπεραστεί δηλ. αυτό το χρονικό όριο, κατά 99,9% θα προκαλέσουμε κάποια βλάβη. Ποια θα είναι η αντίδραση του νου ; Ο νους, βλέποντας την επερχόμενη ζημιά, για να προστατευθεί απ' αυτήν, θα κάνει ΕΝΑ από τα δύο πράγματα που ξέρει πολύ καλά να κάνει : Ή θα ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ή θα ΜΝΗΜΟΝΕΥΣΕΙ. Δηλ. είτε θα ενεργοποιήσει την ΦΑΝΤΑΣΙΑ του, είτε θα ενεργοποιήσει την ΜΝΗΜΗ του, είτε θα στραφεί προς το μέλλον, είτε προς το παρελθόν. Γι' αυτό, τις περισσότερες φορές που κάποιος διαλογίζεται, είναι πολύ πιθανόν, σχεδόν πάντα συμβαίνει αυτό, κάποια από αυτά που βλέπει, να μην είναι τίποτε άλλο παρά φαντασίες.

Ο ίδιος ο εκπαιδευόμενος όμως, δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πόσα sec έχουν περάσει. Θα μπορούσε - πρωτού ξεκινήσει - να έχει βάλει ένα χρονόμετρο δίπλα του, ένα ξυπνητήρι. Ε, πολλές φορές, τον ρόλο ενός ξυπνητηριού, τον παίζει ο εκπαιδευτής του. Γι' αυτό ίσως να έχεις ακούσει και την φράση "αν θες αφύπνιση, βάλε ξυπνητήρι" :)


Edited by - zip on 15/07/2009 14:41:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 14:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.Εχει συνέχεια προβλήματα και πρέπει να τα λύσει,δέν μπορεί να τα ξεχάσει όλα έτσι απλά.Πώς μπορεί κάποιος να ξεχάσει όλα όσα τον βασανίζουν?

Πάντως είναι τρομακτικό,η αίσθηση της απώλειας του εαυτού.



Όλα όσα συμβαίνουν και θα συμβούν σην ζωή του καθενός , ειναι αποτέλεσμα της νοητικής στάσης και του αντιληπτικού επιπέδου του καθενός!

Ο τρόπος με τον οποίο ο καθένας αντιλαμβάνεται , αναλύει και προσεγγίζει εξωτερικά ερεθίσματα , διαδαραματίζει κυρίαρχο ρόλο στα αποτελεσματα του (στη ζωή)!

Θα έλεγα , ότι το υποσυνείδητο των ανθρώπων ειναι η "κρυφή" και η κυρίαρχη σκηνή στην οποία καθυποτάσσεται το συνειδητό , ένασ "χώρος" όπου πρωτογενείς πληγές , ελλείψεις , διατρήσεις και δοσμένες πεποιθήσεις έως προκαταλλήψεις έχουν καταχωρηθεί και προβάλλονται σε ενεστώτα χρόνο και κατα κάποιο τρόπο γίνεται αναβίωση τους με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy