ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαλ' τα φωτιά καλύτερα αυτά τα θεοσοφικά βιβλία γιατί σου 'χουν κάνει το μυαλό μίξερ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνεσαι εντελώς απόλυτος.Βάλε και λίγη διάκριση.Επειδή κάποιος διαβάζει αυτά τα βιβλία δέν σημαίνει οτι γίνεται κολλημένος ή κάτι άλλο.

Απλώς σου παρέχουν πληροφορίες, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?

Με όλο τον σεβασμό στο πρόσωπό σου,δέν νομίζω οτι είσαι σε θέση να αμφισβητίσεις την Μπλαβάτσκυ, την Μπεσάντ ή τον λιντπίτερ και πολλούς άλλους ακόμα,μήν τρελαθούμε τελείως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου εξηγήσω το απόγευμα ... Καλή είναι κι η Μπλαβάτσκυ, καλή κι η Μπεσάντ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτή την περίπτωση πρώτη φορά την βλέπω αλεξ.. Έναν άνθρωπο που μιλά για καταδύσεις στον εαυτό ,για συνείδηση ,για αυτογνωσία και μετά λέει η επιστήμη για όλα αυτά λέει πως είναι ταχα μου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην παρεξηγηθώ ότι συκοφαντώ.

quote:
(ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ 4 )Ακριβώς επειδή το έχω νιώσει κι εγώ αυτό, ακριβώς γι' αυτό λέω πως όλο αυτό το δημιουργεί ο νους. Και θα σε ρωτήσω, ακριβώς αυτά που είχα ρωτήσει εγώ τον εαυτό μου, κάθε φορά που μου συνέβαινε
αυτό. Πάλι ξαναλέω πως αυτό είναι μια απλή διαταραχή του ύπνου μας.

α) Κατ' αρχήν, ποιος είναι αυτός που σου λέει πως πρόκειτε για "μεταφορά συνείδησης" ;

β) Ποιος είναι αυτός που σου λέει πως αυτή η "μεταφορά συνείδησης" γίνεται σε άλλο "σώμα" ;


γ) Ποιος είναι αυτός που σου λέει πως η συνείδηση βρίσκεται αλλού ;

Οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις γίνονται & δίνονται αντίστοιχα, για να εκλογικευτεί το συγκεκριμένο φαινόμενο, το οποίο εξηγείται εν μέρει από την Επιστήμη.

Εμείς όμως δεν θέλουμε να ακούσουμε την Επιστήμη, προτιμούμε να ακούμε την Μεταφυσική, η οποία στην προσπάθειά της να εξηγήσει το φαινόμενο, έχει εφεύρει τους όρους "αστρική προβολή", "αστρικό επίπεδο" & "αστρικό σώμα". [ κατ' αρχήν, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ όλοι οι άνθρωποι "αστρικό σώμα", κάποιοι μπορούν να το αποκτήσουν στην ζωή τους και κάποιοι δεν μπορούν ].

H εκλογίκευση λοιπόν του φαινομένου μέσω της μεταφυσικής, δίνει όλες αυτές τις ανοησίες πως τάχαμ η συνείδηση μεταφέρεται σε άλλο "σώμα", τάχαμ έχουμε "αστρική" έξοδο κτλ. κτλ. Όλο αυτό είναι μια ακόμη δημιουργία του φοβερού και τρομερού απατεώνα που ονομάζεται "νους". O νους λοιπόν το ονομάζει όλο αυτό "μεταφορά συνείδησης". Ο νους το ονομάζει "μεταφορά συνείδησης σε άλλο σώμα".

Και το κάνει αυτό, γιατί αυτός ο έρ'μος ο άνθρωπος, θέλει ΟΛΑ να τα εκλογικεύει, όλα να τα συμμαζεύει και να τα φτιάχνει θεωρίες και συστήματα. Η Αστρική προβολή, δεν έχει καμία σχέση με αυτό το φαινόμενο.

Είναι τελείως διαφορεικό πράγμα & η ονομασία της και μόνο "αστρική προβολή" είναι λάθος. Είναι ένα είδος προβολής, ναι, αλλά καμία σχέση με αυτό που λέει το όνομά της.


Κατά αυτό το σκεπτικό φαίνεται ότι το αστρικό. το νοητικό .το αιτιατό .το βουδικό .το ατμικό, η τριαδικότητα τα λόγου δεν είναι παρά εκλογικεύσεις του ΝΟΥ.

Αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που λέει ΖΙΡ είναι ότι όλα είναι μέσα στον νου μας …τα πάντα. Είτε λέγετε αυτογνωσία ,είτε συνείδηση ,είτε αστρική είτε θεός. Όλα είναι κατασκευάσματα του νου. Πέρα από τον νου τίποτα.
Τότε φίλε ζιρ

Όταν πεθαίνουμε ο νους χάνετε και μαζί του όλα αυτά;… ή συνεχίζει.;

Υπάρχει ψυχή; ή και αυτή είναι ένα ακόμα απόκτημα της φαντασίας του νου;.

Υπάρχει συνείδηση ;ή είναι απλά ένα μοτερακι που σκέφτεται και μετά τέλος.

Η αυτογνωσίας τότε τι είναι;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/07/2009 14:28:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εφοσον δεν ξερουμε την αληθεια καλα ειναι να μη ασπαζομαστε ουτε να ευαγγελιζομαστε την αληθειες ... αλλωστε ο καθενας μας εχει την δικη του αληθεια ...

το προβληματισμο που αναφερει ο ζιπ , ηταν και ειναι και δικος μου

πως μπορω να ξεχωρισω οτι αυτο που βιωνω , που σωστα λες υπηρετη οτι ΣΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ? μπορω να το ξερω ? και μαλιστα πως μπορω να το ξερω ΟΤΑΝ ολα οσα αντιλαμβανομαι τα αντιλαμβανομαι μεσω του μυαλου και μονο ???

εγω λεω οχι , δεν μπορω να το ξερω , τουλαχιστον για την ωρα τιποτα δεν με εχει πεισει για το αντιθετο , οσα και εαν εχω βιωσει , οσο και εαν τα πιστευα καποτε για "αληθινα" !!!

ετσι μενει σε εμας , να πουμε , οκ , εγω δεν τα δεχομαι , αρα προσπαθω να βρω κατι αλλο , εχω τις αποψεις μου , εχω τις εμπειριες και την ψαχνω ή ΟΚ εγω τα δεχομαι ολα αυτα και ακολουθω αυτο το μονοπατι. ΣΙΓΟΥΡΑ ομως κανεις δεν μπορει να πει ή να απαιτησει, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ , ειτε λεει δεν υπαρχει αστρικη προβολη ειτε λεει οτι υπαρχει ...

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μη πεσουμε στην παγιδα της ΠΙΣΤΗΣ γιατι εκει θα ειμαστε χαμενοι οποια πλευρα και εαν διαλεξουμε


οσο αφορα τα βιβλια , δεν νομιζω (αποψη μου , αλλοι το νομιζουν κανενα προβλημα) οτι υπαρχουν θεοσοφικα βιβλια , αφου οσο αφορα το πρωτο συνθετικο δεν το πιστευω ουτε το αποδεχομαι και οσο αφορα το δευτερο ειναι υπο συζητηση τι θεωρει ο καθενας σοφια (εγω εννοω τη τυπισα απεναντι με το σουπερ μινι που με κοιταει τωρα ΧΑΧΑΧΑΧΑ)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 15:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου φένεται δέν καταλαβαίνεις τον όρο "αντίχριστος".Ο Αντίχριστος δέν είναι ένα τέρας που ξαφνικά θα εμφανιστεί και θα κυριαρχήσει.

Αντιχριστικό είναι αυτό που παραβιάζει τους νόμους του θεού.

Η περισσότερς συνήθεις των παιδιών είναι αντιχριστικές.
Π.χ. ναρκωτικά, σεξ πριν απο τα 15(έλεος), και άλλα πολλά. Σου φένονται αυτά σωστά?


Ανθρωπέ μου , άρες - μάρες κουκουνάρες αναπαράγεις συνεχώς!

Πολύ δογματικός εμφανίζεσαι..πρέπει να πονάς πολύ στην ζωή σου!

Όλο κρίση είσαι και "ταμπελοποιός" εμφανίζεσαι...κοίτα τον εαυτό σου και άσε τα υπόλοιπα...εδώ προσπαθούμε να μιλήσουμε λιγάκι...εσύ μάλλον να επιβάλλεις προσπαθείς...να γνώριζες έστω κάτι...κάτι θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε ...!

Άστο , καλύτερα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 15:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Alex
Έχω την γνώμη ότι η προσωπικότητά μου θα αντέξει αυτή την έλλειψη αντίληψης, σχετικά με τον αντίχριστο, που μου καταλογίζεις.

Δεν θα συζητήσω το θέμα των παιδιών.
Θεωρώ ότι οι ενήλικες πρέπει να κοιτάξουν τα χάλια τους και να αφήσουν τα παιδιά στην ησυχία τους.


ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτοί οι εκφυλισμένοι που έχουν επιλέξει να είναι έτσι και εναντιώνονται στην απελευθέρωση από την πλάνη τι είναι, εξωγήινοι?


Συμφωνώ , απόλυτα μαζί σου...μάλλον εξωγήινος είμαι...αλλα το προτιμώ απο το να είμαι άλλο ένα δογματικό, επικριτικό και ισοπεδωτικό μέλος μιας βαθειάς παρακμάζουσας κοινωνίας!

Μιας κοινωνίας "εν χριστώ" διαπαιδαγωγημένης που κατόρθωσαν να αναθρέψουν τέτοια παιδιά...και μετά φροντίζουν να τα κατηγορούν!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 15:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά, βγές με το αστρικό και μπες στο σπίτι του γείτονα οπου δεν έχεις ξαναμπεί και έτσι άμεσα επαληθεύεται αν πρόκειται για βλακείες ή κάτι άλλο...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το ειπα αυτο.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτοί οι εκφυλισμένοι που έχουν επιλέξει να είναι έτσι και εναντιώνονται στην απελευθέρωση από την πλάνη τι είναι, εξωγήινοι?

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/07/2009 16:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε εαρινέ μυωπία έχεις?Γιατί βάζεις το όνομα σου σε άλλουνού το κείμενο?

quote:
Ανθρωπέ μου , άρες - μάρες κουκουνάρες αναπαράγεις συνεχώς!

Πολύ δογματικός εμφανίζεσαι..πρέπει να πονάς πολύ στην ζωή σου!

Όλο κρίση είσαι και "ταμπελοποιός" εμφανίζεσαι...κοίτα τον εαυτό σου και άσε τα υπόλοιπα...εδώ προσπαθούμε να μιλήσουμε λιγάκι...εσύ μάλλον να επιβάλλεις προσπαθείς...να γνώριζες έστω κάτι...κάτι θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε ...!

Άστο , καλύτερα!!!


Αν το βλέπεις έτσι δέν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.Αυτό που προσπαθώ είναι να ανοίξω τα μάτια.Γιατί είμαι δογματικός επειδή λέω την αλήθεια?Τί απο απο αυτά δέν ισχύει? Το οτι είναι χάλια η κοινωνία μας μήπως? Δέν είναι αλήθεια αυτό?

Όυτος η άλλως εδω μέσα ο καθένας λέει την άποψη του,λογικό είναι να ξεφέυγουμε, δέν είναι όλες οι απόψεις το ίδιο.

Πάντως ζητώ συγνώμη άν βγαίνει προς τα έξω κάτι το δογματικό, και εγώ το απεχθάνομαι αυτό.Αλλά φένεται οτι ξεφεύγω και γώ κάπου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,έχεις μπερδέψει φένεται τα ονόματα, και πρίν έβαλες το όνομα μου σε κείμενο του ευρωπαίου.Οπότε ίσως να έχεις μπερδέψει και τα γραφόμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην τελική, αυτό το τόπικ λέγεται ανέλιξη της ψυχής.Άρα τί δουλειά έχουν οι σκεπτικιστές εδω μέσα? Να πάνε σε κάποιο αντίστοιχο τόπικ.Προκαλούν συνέχεια προβλήματα.Το τόπικ απευθύνεται σε αυτούς που πιστεύουν.Δέν το φτιάξαμε για να βρούμε άν ισχύουν αυτά ή όχι αλλά για να αλληλοβοηθηθούμε.Είναι αγενές αυτό που κάνετε.Αν δέν πιστεύεις αυτά που λέω εαρινέ, δικαίωμά σου.Αλλά να σου πώ κάτι, καρφί δέν μου καίγεται τί πιστεύεις και τί όχι.Δέν με νοιάζει να σου επιβάλω την άποψη.Με νοιάζει όμως να βοηθηθούν αυτοί που ενδιαφέρονται απο τις πληροφορίες που μεταφέρω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
alex22:
Αυτά τα πράγματα λέγονται στα θεοσοφικά βιβλία.
Είτε σου αρέσει είτε όχι είναι αλήθεια.

Από που κι ως που θεοσοφικά?.....τα έχει υπαγορεύσει ο ίδιος ο Θεός?.....τα έχουν πει κατ' εντολή του οι απόστολοί του?

Γιατί περιέχουν τη σοφία του Θεού?......ποιος μας το εγγυάται αυτό?

Μήπως ήθελες να πεις φιλοσοφικά ή έστω θεολογικά? Γιατί ο καθένας μπορεί να αναπτύξει τόσο τη φιλοσοφία του όσο και τη θεολογία του.......το "θεοσοφία" όμως παραπέμπει στον ίδιο το Θεό!


quote:
makfor:
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μη πεσουμε στην παγιδα της ΠΙΣΤΗΣ γιατι εκει θα ειμαστε χαμενοι οποια πλευρα και εαν διαλεξουμε

Γιατί? ποιος σου είπε ότι όποιος πιστεύει! σταματάει να κάνει και έρευνα?......από που το συμπέρανες αυτό?


quote:

Μου φένεται δέν καταλαβαίνεις τον όρο "αντίχριστος".Ο Αντίχριστος δέν είναι ένα τέρας που ξαφνικά θα εμφανιστεί και θα κυριαρχήσει.

Αντιχριστικό είναι αυτό που παραβιάζει τους νόμους του θεού.

Η περισσότερς συνήθεις των παιδιών είναι αντιχριστικές.
Π.χ. ναρκωτικά, σεξ πριν απο τα 15(έλεος), και άλλα πολλά. Σου φένονται αυτά σωστά?

--------------------------------------------------------------------------------

Εαρινός :
Ανθρωπέ μου , άρες - μάρες κουκουνάρες αναπαράγεις συνεχώς!

Πολύ δογματικός εμφανίζεσαι..πρέπει να πονάς πολύ στην ζωή σου!

Όλο κρίση είσαι και "ταμπελοποιός" εμφανίζεσαι...κοίτα τον εαυτό σου και άσε τα υπόλοιπα...εδώ προσπαθούμε να μιλήσουμε λιγάκι...εσύ μάλλον να επιβάλλεις προσπαθείς...να γνώριζες έστω κάτι...κάτι θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε ...!

Άστο , καλύτερα!!!


Γιατί να έχει άδικο ο φίλος? ..... πρέπει ντε και καλά να είναι κάποιος άνθρωπος ο αντίχριστος?..... η παραβίαση και το αντίθετο ως προς τη διδασκαλία του Ιησού δεν δημιουργούν αυτόματα αντιχριστιανικές καταστάσεις?

quote:
Εαρινός :
Μιας κοινωνίας "εν χριστώ" διαπαιδαγωγημένης που κατόρθωσαν να αναθρέψουν τέτοια παιδιά...και μετά φροντίζουν να τα κατηγορούν!


Εάν η κοινωνία μας ήταν "εν χριστώ" διαπαιδαγωγημένη, δε θα είχαμε ούτε μίση, ούτε πολέμους, ούτε διαφθορά, κακία και απάτη.....το να είναι όμως διαμορφωμένη επάνω σε αντίχριστο παιδεία, μας έχει φέρει όλα τα παραπάνω.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22:
Αυτά τα πράγματα λέγονται στα θεοσοφικά βιβλία.
Είτε σου αρέσει είτε όχι είναι αλήθεια.


quote:
Από που κι ως που θεοσοφικά?.....τα έχει υπαγορεύσει ο ίδιος ο Θεός?.....τα έχουν πει κατ' εντολή του οι απόστολοί του?

Γιατί περιέχουν τη σοφία του Θεού?......ποιος μας το εγγυάται αυτό?

Μήπως ήθελες να πεις φιλοσοφικά ή έστω θεολογικά? Γιατί ο καθένας μπορεί να αναπτύξει τόσο τη φιλοσοφία του όσο και τη θεολογία του.......το "θεοσοφία" όμως παραπέμπει στον ίδιο το Θεό!


Παιδιά έχετε δίκιο, αυτό που είπα ήταν 100% δογματικό.Απλώς μου ξέφυγε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 17:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια φίλε Εαρινός είναι ότι η εγκληματικότητα και η αδιαφορία σε κάποια πράγματα έχουν αυξηθεί παρά πολύ.

Παιδική πορνεία ,ναρκωτικά σε πολύ νεαρή ηλικία, ,πολλοί χωρισμένοι γονείς, βιασμοί, απαγωγές παιδιών για τα όργανα τους, μόλυνση του περιβαλοντος και πολλά αλλά .

Αυτά φαίνεται ότι ο αλεξ παρομοίασε σαν τον αντίχριστο επειδή δεν βλέπει να καλλιεργούνται οι αρετές στην ανθρωπότητα αλλά το αντίθετο.

Μια μεταφορά σε μια κοινωνία που φαίνεται να σαπίζει. Δεν νομίζω ότι διαφωνείς σε αυτό; Έτσι δεν είναι;


Φίλε Εαρινός

Περιμένω και την απάντηση σου στην τρίτη ερώτηση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/07/2009 17:18:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 17:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex έγραψε
quote:
Στην τελική, αυτό το τόπικ λέγεται ανέλιξη της ψυχής.Άρα τί δουλειά έχουν οι σκεπτικιστές εδω μέσα? Να πάνε σε κάποιο αντίστοιχο τόπικ.Προκαλούν συνέχεια προβλήματα.Το τόπικ απευθύνεται σε αυτούς που πιστεύουν.Δέν το φτιάξαμε για να βρούμε άν ισχύουν αυτά ή όχι αλλά για να αλληλοβοηθηθούμε.Είναι αγενές αυτό που κάνετε.Αν δέν πιστεύεις αυτά που λέω εαρινέ, δικαίωμά σου.Αλλά να σου πώ κάτι, καρφί δέν μου καίγεται τί πιστεύεις και τί όχι.Δέν με νοιάζει να σου επιβάλω την άποψη.Με νοιάζει όμως να βοηθηθούν αυτοί που ενδιαφέρονται απο τις πληροφορίες που μεταφέρω.


Να φύγετε, να πάτε αλλού

sorry βρε alex όλο ξεχνάω ότι εσείς δεν παίζετε ηλεκτρικό μαντολίνο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 18:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά εχω αηδιάσει.Δέν υπάρχει λόγος να χάνω τον χρόνο μου.

Φίλοι Δημήτρη,chela και solim θεωρώ οτι κάνετε σπουδαία δουλειά, συνεχίστε έτσι.

Φίλε zip,ακόμα δέν έχω καταλάβει πολλά πράγματα για σένα,(είσαι ο πιό παράξενος,αλλά και ο πιό αστείος εδω μέσα.

Γειά σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 18:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πραγματικά εχω αηδιάσει.

Εξαιρετική ατάκα.
Εάν έχεις αηδιάσει να φροντίζεις να μην γεννάς βόθρο και να μην καταπίνεις βόθρο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 19:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που λέει ΖΙΡ είναι ότι όλα είναι μέσα στον νου μας …τα πάντα. Είτε λέγετε αυτογνωσία ,είτε συνείδηση ,είτε αστρική είτε θεός. Όλα είναι κατασκευάσματα του νου.


Λάθος κατάλαβες. Να τα ξαναδιαβάσεις αυτά που λέω. Να τα καταλάβεις σωστότερα. Εγώ δεν είπα τέτοια πράγματα. Άλλα πράγματα είπα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Απλά, βγές με το αστρικό και μπες στο σπίτι του γείτονα οπου δεν έχεις ξαναμπεί και έτσι άμεσα επαληθεύεται αν πρόκειται για βλακείες ή κάτι άλλο...


Εσύ, το έχεις κάνει αυτό ; [ την αλήθεια να μας πεις όμως ... ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου απάντησες στο άλλο θέμα, ok φίλε Dr Jekyll Mr Hyde.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, είχες δει σ' αυτό το θέμα την ερώτησή μου όταν απαντούσες στο άλλο ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μπέρδεψα τα θέματα. Συχνά κλείνω τον firefox και ξεχνάω να στείλω το μήνυμα. Δεν την είχα δει. Άλλωστε εκείνο το μήνυμα το έιχα ποστάρει
στις 20:14 ενώ η ερώτηση σου έγινε στις 20:22.
Για ποιο λόγο να πω ψέματα άλλωστε για τις εμπειρίες μου?
Αυτά τα κάνουν αυτοί που θεωρούν οτι ξέρουν εκ των προτέρων την αλήθεια..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 23:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όταν πεθαίνουμε ο νους χάνετε και μαζί του όλα αυτά;… ή συνεχίζει.; [ όταν πεθαίνουμε ... πάπαλα μεγάλε! χαιρετίσματα! ο νους γίνεται θαυμάσια τροφή για πεινασμένους Lumbricus rubellus ]

Υπάρχει ψυχή; ή και αυτή είναι ένα ακόμα απόκτημα της φαντασίας του νου;. [ Ασφαλώς υπάρχει, δες > http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=27 για να μάθεις τι είναι. Μετά θάνατον, όχι ]

Υπάρχει συνείδηση ;ή είναι απλά ένα μοτερακι που σκέφτεται και μετά τέλος. [ ασφαλώς και υπάρχει, μετά θάνατον όχι ]

Η αυτογνωσίας τότε τι είναι; [ πότε ; μετά θάνατον ; δεν ξέρω, για τώρα άμα θες να σου πω > είναι η γνώση του εαυτού μας ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 23:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτή την περίπτωση πρώτη φορά την βλέπω αλεξ.. Έναν άνθρωπο που μιλά για καταδύσεις στον εαυτό ,για συνείδηση ,για αυτογνωσία και μετά λέει η επιστήμη για όλα αυτά λέει πως είναι ταχα μου.


Δεν έχω πει τέτοιο πράγμα. Λάθος κατάλαβες πάλι. Να τα ξαναδιαβάσεις αυτά που λέω. Να τα καταλάβεις πιο καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 23:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Φίλε zip,ακόμα δέν έχω καταλάβει πολλά πράγματα για σένα


Δεν πειράζει φίλε μου, δεν πειράζει ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 10:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζιρ δεν μπορείς να δεις ότι όλα τα έχεις ταυτίσει με τον νου.

Άλλο εγώ λέει αυτό [ όταν πεθαίνουμε ... πάπαλα μεγάλε! χαιρετίσματα! ο νους γίνεται θαυμάσια τροφή για πεινασμένους Lumbricus rubellus ]

Άλλο εγώ λέει αυτό [ ασφαλώς και υπάρχει, μετά θάνατον όχι ]

Άλλο εγώ λέει αυτό [ πότε ; μετά θάνατον ; δεν ξέρω, για τώρα άμα θες να σου πω > είναι η γνώση του εαυτού μας ]

Και εσύ έχεις την ψευδαίσθηση ότι ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ.. Τι τραγικό αστείο να μην βλέπεις ποσό μηχανικός είσαι μέσα σε τρεις σειρές.


Πάπαλα ο νους πάπαλα όλα.


Και όπως καταλάβαμε όλοι από τα λεγόμενα στην ερώτηση τι είναι η αυτογνωσία; Η απάντηση είναι η γνώση του εαυτού. ΜΑΛΙΣΤΑ.

Άμα σε ξαναρωτήσω η απάντηση θα είναι είναι η γνώση του εαυτού(στο λεξικό το είδες;)



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 10:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Ζιρ δεν μπορείς να δεις ότι όλα τα έχεις ταυτίσει με τον νου.

Άλλο εγώ λέει αυτό [ όταν πεθαίνουμε ... πάπαλα μεγάλε! χαιρετίσματα! ο νους γίνεται θαυμάσια τροφή για πεινασμένους Lumbricus rubellus ]

Άλλο εγώ λέει αυτό [ ασφαλώς και υπάρχει, μετά θάνατον όχι ]

Άλλο εγώ λέει αυτό [ πότε ; μετά θάνατον ; δεν ξέρω, για τώρα άμα θες να σου πω > είναι η γνώση του εαυτού μας ]

Και εσύ έχεις την ψευδαίσθηση ότι ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ.. Τι τραγικό αστείο να μην βλέπεις ποσό μηχανικός είσαι μέσα σε τρεις σειρές.


Πάπαλα ο νους πάπαλα όλα.


Και όπως καταλάβαμε όλοι από τα λεγόμενα στην ερώτηση τι είναι η αυτογνωσία; Η απάντηση είναι η γνώση του εαυτού. ΜΑΛΙΣΤΑ.

Άμα σε ξαναρωτήσω η απάντηση θα είναι είναι η γνώση του εαυτού(στο λεξικό το είδες;)



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Ασφαλώς και ειναι ένας...τώρα αν κάποιος βλέπει εναν άνθρωπο τριπλό..αυτό ειναι άλλο θέμα!

Η ψυχολογία ...και όχι η αστρολογία , έχουν δώσει απαντήσεις περί αυτού!

Πραγματικό-συμβολικό-φαντασιακό!

Η επιθυμία και η σκέψη...όπως και η συμπεριφορά του ανθρώπου , οροεξαρτούνται απο τις ανωτέρω παραμέτρους!

Τα είπαμε και τα ξανάπαμε αυτά φίλε υπηρέτη αλλα απ'οτι βλέπω είσαι προσκολλημένος με διάφορες άλλες θεωρίες μεταφυσικού περιεχομένου!

Απλά διαφωνούμε...και μάλιστα απόλυτα!

Ε! και , τί έγινε...?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 10:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy