ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 10:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης φίλε Εαρινός όταν γεννήθηκες είχες λαγνεία ,περηφάνια, ζήλεια οργή και πολλά αλλά;

Ποτέ εμφανιστήκαν στην ζωή σου και μέσα από ποιο μέσω εκδηλώνονται. Δηλ αν δεν υπάρχει η σκέψη μπορεί να υπάρχει η λαγνεία;

Η δικιά σου εμπειρία και όχι των ειδικών ή του ένα υπηρέτη τι σε πληροφορεί; Μπορεί το εγώ να εκδηλώνετε χωρίς την σκέψη;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 10:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΛΙΚΑ ΕΝΟΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑΣ ,ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 10:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Εαρινός

Κάθε φορά ένα συναίσθημα κατακλύζει αυτό που λες ένας. Είσαι το συναίσθημα ή είσαι αυτός που μπορεί να βλέπει το συναίσθημα;.

Σε ρώτησα αν μπορείς να παρατηρείς τα συναισθήματα σου και μου είπες «ΑΜΕ»

Λογικά η εμπειρία σου σου είπε ότι όταν μπορείς να τα παρατηρείς τα συναισθήματα σου τότε ΑΥΤΟΣ που βλέπει και αυτό που βλέπετε δεν είναι το ίδιο παρόλο που μπορείς να νιώθεις τα συναισθήματα σου.

Όταν αποκτάς μια επαφή με την αφή δεν είσαι το αντικείμενο που ακουμπάς παρόλα αυτά νιώθεις μια αντίδραση . Αυτή η αντίδραση είναι η επαφή σου για το τι είναι αυτό που νιώθεις. Άλλο αυτό που νιώθεις και άλλο το αντικείμενο που νιώθεται.

Κατά κάποιο τρόπο αυτό που παρατηρείς σας συναίσθημα είναι ένα αντικείμενο που μπορείς να το παρατηρήσεις αλλά αυτό το αντικείμενο προκαλεί μια αντίδραση ας το πούμε στην συνείδηση σου που λόγω ταύτισης και μη αναγνωρίσεις του εαυτού της εκλαμβάνει αυτή την αντίδραση ότι είναι αυτή.

Έτσι δεν μπορεί να διακρίνει ότι το αντικείμενο και η αντίδραση από αυτό δεν είναι η συνείδηση και λόγω ταύτισης νιώθει ότι αυτή είναι αυτό που νιώθετε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/08/2009 11:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 11:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Η επιθυμία και η σκέψη...όπως και η συμπεριφορά του ανθρώπου , οροεξαρτούνται απο τις ανωτέρω παραμέτρους!

Πραγματικό-συμβολικό-φαντασιακό!


Ωραια! ΤΙ ΕΙΝΑΙ Πραγματικό;

ΤΙ ΕΙΝΑΙ συμβολικό;

ΤΙ ΕΙΝΑΙ φαντασιακό!


quote:
Τα είπαμε και τα ξανάπαμε αυτά φίλε υπηρέτη αλλα απ'οτι βλέπω είσαι προσκολλημένος με διάφορες άλλες θεωρίες μεταφυσικού περιεχομένου!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΙΑΖΕΣΕ αυτα που λες που ανηκουν; στο πραγματικο; στο συμβολικο; ή στο φανταστικο;

Περιμενω τις εξηγησεις σου.

Δεν μιλάω μέσα από θεωρίες αλλά μέσα από εμπειρίες.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 11:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Εαρινός

Μην με αρχίσεις για το τι λένε η ψυχολόγοι. Τι λες ΕΣΥ έχει σημασία αλλιώς αυτό

quote:
Τα είπαμε και τα ξανάπαμε αυτά φίλε υπηρέτη αλλα απ'οτι βλέπω είσαι προσκολλημένος με διάφορες άλλες θεωρίες μεταφυσικού περιεχομένου!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΘΕΩΡΙΕΣ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 13:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης φίλε Εαρινός όταν γεννήθηκες είχες λαγνεία ,περηφάνια, ζήλεια οργή και πολλά αλλά;

Ποτέ εμφανιστήκαν στην ζωή σου και μέσα από ποιο μέσω εκδηλώνονται. Δηλ αν δεν υπάρχει η σκέψη μπορεί να υπάρχει η λαγνεία;

Η δικιά σου εμπειρία και όχι των ειδικών ή του ένα υπηρέτη τι σε πληροφορεί; Μπορεί το εγώ να εκδηλώνετε χωρίς την σκέψη;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Τι ειναι υτά που λές , φίλε υπηρέτη?

Η ενόρμηση , ειναι καταστατικής φύσεως της ανθρώπινης ύπαρξης και πραγματικότητας!

Έχω τποθετηθεί επ'αυτού και προφανώς δεν το πρόσεξες!

Δεν πειράζει...προφανώς προσπαθείς να εκλογικεύσεις κάποια πράγματα μέσα απο κάποιες θεωρίες οι οποίες σ'εχουν "καθυποτάξει"..άμα εσένα σου δίνουν λύσεις και ευτυχέστερο σε κάνουν..κανένα πρόβλημα..συνέχισε!

Λοιπόν για να σου απαντήσω..

-Κάθε άνθρωπος αναγνωρίζει τα συναισθηματά του...όχι μόνο εγώ αλλα όλοι...δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο και πνευματικό επίπεδο προκειμένου κάποιος να αναγνωρίσει τα συναισθηματα του!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια χωρίς σκέψη μπορεί και υπάρχει λαγνεία...ένα οπτικό ερέθισμα αρκεί και όταν η τεστοστερόνη κατακλύζει το είναι του αρσενικού..όχι μόνο λαγνεία αλλα και όλα τα όμορφα θεματολόγια εμφανίζονται!

Δηλαδή , εσύ το σκέφτεσαι και αποφασίζεις πότε θα σου σηκωθεί και θα επιθυμήσεις..συγχαρητήρια...εγώ δεν προλαβαίνω να σκεφθώ...παθαίνω ταράκουλο άμα μου αρέσει μια γυναίκα!

Όσο αφορά την ψυχολογία στην οποία αναφέρομαι...αν δεν κανω λάθος πρόκειται για επιστήμη...με θεωρητικό υπόβαθρο , έρευνα και κλινική εμπειρία...τι μου λές , δηλαδή???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Εαρινός
Δεν δείχνεις να έχει καταλάβει τι σου λέω

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ Εαρινός

Μην με αρχίσεις για το τι λένε η ψυχολόγοι. Τι λες ΕΣΥ έχει σημασία αλλιώς αυτό

quote:
Τα είπαμε και τα ξανάπαμε αυτά φίλε υπηρέτη αλλα απ'οτι βλέπω είσαι προσκολλημένος με διάφορες άλλες θεωρίες μεταφυσικού περιεχομένου!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΘΕΩΡΙΕΣ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Σίγουρα είμαι "προσκολλημένος" σε θεωρίες και κλινικές εμπειρίες που έχουν αποδεικτική ισχύ και ικανότητα..όπως και στην θεωρία των μαθηματικών , όπου 1+1=2...μου το απέδειξαν και το δέχτηκα...!

Και ότι γνωρίζω..δεν ειναι γνώση απο προσωπική εμπειρία αλλα απο διάβασμα και μελέτη επιφανών ψυχολόγων - νευροψυχολόγων!

Το σίγουρο είναι ότι δεν μου αρέσουν και δεν υπόκειμαι σε δηλώσεις αλλα σε επιστημονικές αποδείξεις που έχουν και μια βαρύτητα!

Στον Σαμαέλ δεν θ'απευθυνθώ σίγουρα..πάντως όχι εγώ...!

Τα περισσότερα αντανακλαστικά , φίλε υπηρέτη διυθύνονται απο το ΑΥΤΟΝΟΜΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ για την διατήρηση της εσωτερικής βιολογικής λειτουργίας!

Μια μορφή αυτών..τα εξαρτημένα αντανακλαστικά , δημιουργούνται οταν ουδέτερα ερεθίσματα δρούν μαζί με τα ανεξάρτητα ερεθίσματα που προκαλούν τα ανακλαστικά αυτά.

Ανεξάρτητο ερέθισμα .......> Ανεξάρτητη αντίδραση

Πεπτικό σύστημα .......> έκκριση σάλιου,αδιαθεσία, ναυτία,εμετός κλπ!

Σύστημα αναπαραγωγής ........> ύγρανση κόλπου, στύση πέους, οργασμός!

Κατα τον ίδιο τρόπο υπάρχουν και εκδηλώνοντα και λειτουργούν και οι συναισθηματικές αντιδράσεις..μην γράψω ολόκληρο κατεβατό τώρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 19:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Δηλαδή , εσύ το σκέφτεσαι και αποφασίζεις πότε θα σου σηκωθεί και θα επιθυμήσεις..συγχαρητήρια...εγώ δεν προλαβαίνω να σκεφθώ...παθαίνω ταράκουλο άμα μου αρέσει μια γυναίκα!


Σωσττοοός, πολύ σωστός ο κύριος Εαρινός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 14:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Δηλαδή , εσύ το σκέφτεσαι και αποφασίζεις πότε θα σου σηκωθεί και θα επιθυμήσεις..συγχαρητήρια...εγώ δεν προλαβαίνω να σκεφθώ...παθαίνω ταράκουλο άμα μου αρέσει μια γυναίκα!


Σωσττοοός, πολύ σωστός ο κύριος Εαρινός!



Συγγνώμη , για την έκφραση που χρησιμοποίησα...αλλα τι να πώ ...???

Αυτές οι επιθυμίες (ενορμήσεις) είναι καταστατικής φύσεως , έτσι ειναι ο άνθρωπος...απλά!

Δηλαδή , εμείς λέμε πότε θα φάμε..εμείς το αποφασίζουμε???

Όχι , βέβαια...ο οργανισμός μας αυτομάτως το απαιτεί και δίνει την εντολή!

Και όταν το μάτι δεί ένα αγριοθήλυκο...αυτό αποτελεί ένα εξωτερικό ερέθισμα που διεγείρει συγκεκριμένα σημεία απελευθερώνοντας διάφορες ορμόνες..που καιρό για σκέψεις και συνδιασκέψεις..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 17:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά. Αυτά είναι για τους Γκουρού...
Όποιος αισθάνεται "απλός άνθρωπος" δεν νιώθει ενοχές για τη λαγνεία του. Υπάρχουν τόσα άλλα που μπορεί να εστιάσει (μίσος, κακία, ζηλεια, θυμός, οργή, απληστία κ.α.). Η λαγνεία είναι το τελευταίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 18:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά. Αυτά είναι για τους Γκουρού...
Όποιος αισθάνεται "απλός άνθρωπος" δεν νιώθει ενοχές για τη λαγνεία του. Υπάρχουν τόσα άλλα που μπορεί να εστιάσει (μίσος, κακία, ζηλεια, θυμός, οργή, απληστία κ.α.). Η λαγνεία είναι το τελευταίο.

Εγώ τον όρο λαγνεία,μέσα στο μυαλό μου το έχω σαν κάτι μή καθαρό.
Το διαχωρίζω απο την επιθυμία που νιώθεις για την κοπέλα σου.
Σκεφτείτε λίγο όλα τα προβλήματα και την δυστηχία που φέρνει.

Συνέχεια υπάρχουν διαζύγια και χωρισμοί.Στις μέρες μας είναι σπάνιο να δείς ένα πετυχημένο ζευγάρι.Και ο βασικός λόγος είναι η λαγνεία.

Άλλο η επιθυμία που νιώθεις για μιά όμορφη γυναίκα(είναι απολύτως φυσιολογικό)και άλλο να έχεις βρόμικες σκέψεις για αυτήν με σκοπό να ικανοποιθείς σεξουαλικά(και να είναι αυτός ο σκοπός σου.)

Αυτό που θεωρώ προσωπικά πως είναι το σωστό,(δέν ισχύει απαραίτητα για όλους)είναι οτι πρώτα πρέπει να υπάρξει η αγάπη.

Πιστεύω πως οι περισσότεροι όταν ακούν τον όρο "λαγνεία" την μπερδεύουν με την φυσιολογική επιθυμία και για αυτό ίσως δημιουργείται παρεγήξηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 18:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, αν δεν έχεις δίπλα σου τον κατάλληλο άνθρωπο, τον άνθρωπό σου, το "σεξουαλικό σου ταίρι" (Ράϊχ) λογικό είναι να χωρίσεις όταν κατάλάβεις το λάθος σου.
Παλαιότερα οι άνθρωποι δεν χώριζαν, για κοινωνικούς λόγους κυρίως. Σήμερα τα πράγματα είναι πιό ελεύθερα, δεν τους περιορίζει η κοινωνία ή η θρησκεία. Γιατί να μη χωρίσουν αν βρούν κάτι καλύτερο; Γιατί να μην αναζητήσουν το σεξουαλικό τους ταίρι;
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τη λαγνεία όμως;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 18:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τη λαγνεία όμως;


Καμία, αλλά είπαμε ... ορισμένοι άνθρωποι τα απλά τα κάνουν δύσκολα ... αυτά που για έναν φυσιολογικό και απλό άνθρωπο είναι απλά, αυτοί τα κάνουν δύσκολα ... πως αλλιώς θα πουλήσουν ; πως αλλιώς θα μπερδέψουν ; πως αλλιώς θα μπουρδουκλώσουν ; πως αλλιώς θα "προβληματίσουν" ; Λες και ο κοσμάκης δεν έχει άλλα προβλήματα ... "λαγνεία" σου λέει, ωωω! ψαρώνει ο αφελής ... καλά λέει ο Εαρινός.

Edited by - zip on 04/08/2009 18:41:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 18:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τη λαγνεία όμως;

Αυτό που θέλω να πώ βασικά,είναι οτι άμα έχεις τον κατάλληλο άνθρωπο δίπλα σου,δέν παρασύρεσαι σε λάθη.Εχεις βρεί αυτόν που σε συμπληρώνει και δέν έχεις ανάγκη για κάτι άλλο.Ζείς μια ευτηχισμένη ζωή χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα.Χωρίς λαγνεία(που επαναλαμβάνω δέν θεωρώ οτι είναι το ίδιο με την επιθυμία.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 18:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... είχα την εντύπωση ότι με τον όρο λαγνεία εννοούμε γενικά την επιθυμία για σάρκα. Δηλ οι Γκουρού του τελευταίου σταδίου (εεεε;), δεν νιώθουν αυτή την επιθυμία. Ούτε καμμία άλλη. Ούτε τρώνε! Διαλογίζονται για κανά δίμηνο.
Γι αυτό δεν λέμε; Ο γάμος κολλάει πουθενά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 18:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καμία, αλλά είπαμε ... ορισμένοι άνθρωποι τα απλά τα κάνουν δύσκολα ... αυτά που για έναν φυσιολογικό και απλό άνθρωπο είναι απλά, αυτοί τα κάνουν δύσκολα ... πως αλλιώς θα πουλήσουν ; πως αλλιώς θα μπερδέψουν ; πως αλλιώς θα μπουρδουκλώσουν ; πως αλλιώς θα "προβληματίσουν" ; Λες και ο κοσμάκης δεν έχει άλλα προβλήματα ... "λαγνεία" σου λέει, ωωω! ψαρώνει ο αφελής ... καλά λέει ο Εαρινός.

Οκ, για πές μου ποσοι φυσιολογικοί άνθρωποι συζητάνε για ανέλιξη της ψυχής?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πουλήσουν,ναί όντως αυτό έχω έχω σκοπό να πουλήσω.Απο τις μεγαλήτερες πατάτες που έχω ακούσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τελικά λαγνεία είναι η επιθυμία για κάποιον-α άλλη εκτός του συντρόφου μας (κατάλληλου-ακατάλληλου);

Edited by - mimosa on 04/08/2009 19:08:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστο καλύτερα μήν το μπερδεύουμε άλλο.Όχι τίποτα άλλο αλλά καραδοκούν οι φύλακες της γνώσης και της αλήθειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Να πουλήσουν,ναί όντως αυτό έχω έχω σκοπό να πουλήσω.


Δεν αναφέρομαι σε σένα. Βαλ'το μέσα σε εισαγωγικά. Να "πουλήσουν" ... όχι πάντως εσύ.

quote:
alex22

Οκ, για πές μου ποσοι φυσιολογικοί άνθρωποι συζητάνε για ανέλιξη της ψυχής?


Με τον τρόπο και μ' αυτά που λέγονται στο συγκεκριμένο θέμα ; Σχεδόν κανένας.


Edited by - zip on 04/08/2009 19:18:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λες και ο κοσμάκης δεν έχει άλλα προβλήματα ... "λαγνεία" σου λέει, ωωω! ψαρώνει ο αφελής ...

Πρώτα απο όλα ο κοσμάκης δέν θα έρθει στο ESOTERICA για να λύσει τα προβλήματά του.Δέν κατάλαβα δηλαδή, επειδή π.χ. υπάρχει πρόβλημα στο οικονομικό πρέπει να σωπάσουμε και να μήν μιλάμε για κάτι άλλο?

Είναι φόρουμ ειδικής θεματολογίας, δέν μιλάμε για τα προβλήματα του κοσμάκη(ή και μπορεί να μιλάμε σε κάποιο άλλο τόπικ),όχι πάντως σε αυτό εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο η επιθυμία που νιώθεις για μιά όμορφη γυναίκα(είναι απολύτως φυσιολογικό)και άλλο να έχεις βρόμικες σκέψεις για αυτήν με σκοπό να ικανοποιθείς σεξουαλικά(και να είναι αυτός ο σκοπός σου.)

Αν και εκείνη έχει τον ίδιο σκοπό υπάρχει πρόβλημα;; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας κάνει κάνει ότι γουστάρει στην ζωή του.

Καλά εμένα ρωτας άν υπάρχει πρόβλημα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 19:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαγνεία
Η λαγνεία είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του κόσμου. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "…επειδή κάθε τι που υπάρχει στον κόσμο: η επιθυμία της σάρκας και η επιθυμία των ματιών και η αλαζονεία του βίου, δεν είναι από τον Πατέρα, αλλά είναι από τον κόσμο. Και ο κόσμος παρέρχεται και η επιθυμία του. Εκείνος όμως που πράττει το θέλημα του Θεού, μένει στον αιώνα." (Επιστολή Ιωάννη Α΄ 2: 16 – 17)
Η λαγνεία αυτή καθ’ εαυτή είναι μια αμαρτωλή αντίληψη και χρησιμοποιείται συχνά ως δικαιολογία για την πραγματοποίηση μιας άλλης αμαρτίας. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που κοιτάζει μια γυναίκα, για να την επιθυμήσει, διέπραξε ήδη μοιχεία μέσα στην καρδιά του." (Ματθαίος 5: 28)

Το λάγνο άτομο θα υποστεί τις συνέπειες. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Μην ορεχθείς το κάλλος στην καρδιά σου. Και ας μην σε θηρεύσει με τα βλέφαρά της. Επειδή εξαιτίας μιας πόρνης γυναίκας καταντάει κανείς μέχρι ένα κομμάτι ψωμί, ενώ η μοιχαλίδα γυναίκα θηρεύει την πολύτιμη ψυχή. Μπορεί κανείς να βάλει φωτιά μέσα στον κόρφο του και τα ρούχα του να μην καούν; Μπορεί κανείς να περπατήσει επάνω σε κάρβουνα φωτιάς και τα πόδια του να μην κατακαούν; Έτσι κι εκείνος που μπαίνει στη γυναίκα του διπλανού του. Όποιος την αγγίζει δεν θα αθωωθεί.." (Παροιμίες 6: 25 – 29)

Η χάρη του Θεού, μας βοηθάει να αρνηθούμε τη λαγνεία. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Επειδή φανερώθηκε η σωτήρια χάρη του Θεού προς όλους τους ανθρώπους διδάσκοντας μας να αρνηθούμε την ασέβεια και τις κοσμικές επιθυμίες και να ζήσουμε με σωφροσύνη και με δικαιοσύνη και με ευσέβεια στον παρόντα αιώνα." (Επιστολή προς Τίτο 2: 11 – 12)

Πηγή: εκκλησιαστικά βιβλία.
Υπάρχουν αναφορές και αλλού για να συγκρίνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 20:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το λάγνο άτομο θα υποστεί τις συνέπειες. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Μην ορεχθείς το κάλλος στην καρδιά σου. Και ας μην σε θηρεύσει με τα βλέφαρά της. Επειδή εξαιτίας μιας πόρνης γυναίκας καταντάει κανείς μέχρι ένα κομμάτι ψωμί, ενώ η μοιχαλίδα γυναίκα θηρεύει την πολύτιμη ψυχή. Μπορεί κανείς να βάλει φωτιά μέσα στον κόρφο του και τα ρούχα του να μην καούν; Μπορεί κανείς να περπατήσει επάνω σε κάρβουνα φωτιάς και τα πόδια του να μην κατακαούν; Έτσι κι εκείνος που μπαίνει στη γυναίκα του διπλανού του. Όποιος την αγγίζει δεν θα αθωωθεί.." (Παροιμίες 6: 25 – 29)

Είναι πολύ "βαριά" αυτά τα λόγια. Δηλάδη τί να περιμένει κάποιος που έχει διαπράξει την αμαρτία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 20:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ναι, βλέπεις λοιπόν γιατί πιο παλιά δεν χώριζαν;; Πολύ καταπίεση. Και η καταπίεση των παθών ποτέ δεν χρησίμευσε.
Αυτό βρήκα μόνο.
Ο Σαμαέλ πώς ορίζει τη λαγνεία; Η κυραΜπλαβάτκσυ; τα άλλα παιδιά;


Edited by - mimosa on 04/08/2009 20:38:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 20:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κυρά Μπλαβάτσκυ ξέρω ότι την αφορίζει. Το πρώτο και το τελευταίο πράγμα που διάβασα απο εκείνη... Αλλά πώς την ορίζει;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 20:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν ξέρω πως ορίζουν την λαγνεία τα άλλα παιδιά.Εγώ έδειξα κάτι που σκεφτόμουν εγώ,χωρίς να εννοήσω οτι ισχύει για όλους.Απλώς είπα μια άποψη.

Πάντως άμα θές να μάθεις τί λένε για την λαγνεία αυτοί, θα μπορούσες να το τσεκάρεις μόνη σου.Δέν νομίζω οτι λένε κάτι αντίθετο απο την αγία γραφή.Η ουσία όμως αγαπητή mimοsa είναι,πως σύμφωνα με την αγία γραφή είμαστε όλοι αμαρτωλοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy