ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 21:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios
Μην γελάς βρε, εγώ φταίω που πήγα να σε προειδοποιήσω

Διαφωνώ με την διαδικασία που προτείνεις αλλά όλα καλά, σου εύχομαι κι εγώ καλή συνέχεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 22:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip:
Το ερώτημα είναι : Αυτά που είπες, τα πιστεύεις ;

Χα χα χα α ρε Ζίπ, να σου πώ αφού ρωτάς...
Μπορεί και ναί μπορεί και όχι...
Μπορεί να λέω και μ@λ@κίες. (το είπα και σε προηγούμενο μήνυμα εξάλλου!)
Χίλια δυό μπορεί...τα πάντα ρεί!
Αλλά φίλε μου το θέμα είναι, εσύ πιστεύεις ότι, κάτι απ'όλα αυτά που είπα θα μπορούσε να είναι μέρος μιας πιθανής πραγματικότητας?
Αν ναι, τότε σίγουρα έχεις πρόβλημα φίλε μου! χε χε χε

pyramid:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 22:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

εσύ πιστεύεις ότι, κάτι απ'όλα αυτά που είπα θα μπορούσε να είναι μέρος μιας πιθανής πραγματικότητας?


Όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 02:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22
Κατα την γνώμη μου οι εξωγήινοι δημιούργησαν όλο αυτό που βλέπουμε σήμερα, μια φυλή γιγάντων γνωστοί με το όνομα Αννουνάκις.

Πηγή?

quote:
alex22:
Φίλε κενό το 2012 θα ανοίξουν κάποιες ενεργειακές πύλες με αποτέλεσμα η γή να μπεί στην 5η διάσταση.Ουσιαστικά θα έρθουν στην γή ενέργειες που θα μας επιτρέψουν να αφυπνιστούμε και να θυμηθούμε ποιοί πραγματικά είμαστε.Ενας guru αποκαλεί αυτές τις ενέργειες "grace light". Όσοι προσπαθούν να αφυπνίσουν την συνείδηση είναι βέβαιο οτι θα το καταφέρουν, αφου θα υπάρχουν οι κατάληλες δυνάμεις στην γή.

Πηγή?

quote:
makfor:
(εκ φυσεως τα κοριτσακια και τα αγορακια μετα τα 13-14 ειναι ετοιμα για σεξ και ειμαι σιγουρος οτι το ξερεις, γιατι εκανες το πρωτο "σεξ" μονο σου ... και για πολλα αλλα , μαλιστα σε παρα πολλες κοινωνιες, μεχρι πριν μερικα χρονια και στην ελλαδα μας οι γαμοι γινονταν στα 14 ακομη και στα 10,

Άλλο να το κάνεις μόνος σου.....και άλλο με την κοπέλα σου....να φανταστώ ότι κακώς υπάρχει η λέξη παιδεραστία?.....κάποιοι ανόητοι μας την επέβαλλαν?

Και σήμερα γίνονται γάμοι στα 10 και στα 14!.....αν αποφασίσεις να παντρέψεις λοιπόν τα παιδιά σου σε αυτή την ηλικία, θα βρεις σίγουρα γαμπρούς στο Ζεφύρι....αν δεν τα καταφέρεις εκεί υπάρχουν και άλλοι καταυλισμοί!.....μην απογοητεύεσαι!

Παλιά όχι βέβαια στα 10 ή 14! Αλλά γύρω στα 16 οι γάμοι γινόντουσαν σε μικρή ηλικία για λόγους βιοποριστικής ανάγκης.

Πολύ παλαιότερα βέβαια όταν ο μέσος όρος ζωής ήταν στα 40, γινόντουσαν και σε μικρότερες ηλικίες.

quote:
Εαρινός:
Ακόμη και η ίδια η εκκλησία και ο λόγος της, όπως και η ύπαρξη της στηρίζεται στην ύπαρξη του διαβόλου...διότι αν δεν υπήρχε ο διάβολος τότε δεν θα υπήρχε λόγος για την ύπαρξη και διατήρηση της ιδίας!

Όσο τον επικαλείται και ριζώνει στις ψυχές των ανθρώπων ως ο βιαστής και θρυμματιστής της ανθρώπινης ψυχής ...αλλο τόσο στεριώνει την ανάγκη των ανθρώπων για την υπαρξη και διατηρησή της!

Έχει ανάγκη ο άνθρωπος απο δημαγωγούς..ενίοτε και οχλαγωγούς(είτε πολιτικούς, είτε θρησκευτικούς)!

Αρκεί να έχουν την μαεστρία να μιλησουν στην αρχέγονη ψυχή...στην συλλογική και όχι την ατομική ψυχή του ατόμου...αλλα της αρχέγονης ορδής , δολοφόνων-βιαστών-εμπρηστών και καταστροφέων!

Η περιφρόνηση και οι διωγμοί δεν κάνουν τίποτ'αλλο απο να τους εξιτάρουν!

Δεν έχει καμμια σημασία αν η ιδέα που υπερασπίζονται ειναι παράλογη...αντίθετα εξαφανίζεται μπροστά στην δύναμη της συλλογικής ψυχής..θυσιάζουν και την ίδια τους την οικογένεια ...ακόμα και την ζωή τους την ίδια!

-Τα παραδείγματα πολλά σε όλες τις περιόδους της ιστορίας..

-Διωγμοί
-Σταυροφορίες
-Ακόμα και οι φίλαθλοι των ποδοσφαιρικών ομάδων , συγκροτούνται σε μια συλλογική ψυχή..αρκεί μια διαβεβαίωση, μόνο μια διαβεβαίωση απο τον οχλαγωγό και ξεχνούν την ατομική ψυχή τους και εντάσσονται σε μια καταστροφική συλλογική ψυχή..αυτή του όχλου!

Τα θρησκευτικά βιβλία και οι κώδικες όλων των εποχών , ενήργησαν με μια απλή διαβεβαίωση!

Η επανάληψη λειτουργεί καταλυτικά για την αποτύπωση και στέριωμα της ιδέας στο υποσυνείδητο..ως αληθή και σωστή!

Παρόμοιος με τα ζώα , ο άνθρωπος δεν έπαψε ποτέ να ειναι μιμητικός και οι οχλαγωγοί και οι δημαγωγοί ακόμα και οι βιομήχανοι το γνωρίζουν...βλέπετε πόσο καλά μας χειρίζονται???

Τρέχουμε πίσω απο τις "δοσμένες" ανάγκες μας (κατασκευασμένες) ...και πληρώνουμε κιόλας γι'αυτό...αδρά!!

Εκχωρούμε όλη την ζωή και την ενεργειά μας ...και η ειρωνία ειναι ότι πισυευουμε πως ότι κάνουμε αποτελεί δική μας επιλογή..αλλοίμονο!

Δεν θα σταθώ ηθικά στο θέμα που αναφέρθη για τις σεξουαλικές επαφές πριν τα δεκαπέντε και το έλεος που το συνόδευσε...όχι δεν θα μπώ κριτικά!

Ο καθένας , ας κρίνει μόνος του!

Προσωπικά δεν θα κρίνω την φύση και τις ενορμήσεις των ανθρώπων !

Και τα ναρκωτικά δεν αποτελούν τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο απο ένα μεγάλο καθρέπτη της κοινωνίας μας...μιας κοινωνίας συνεχώς ομιλούσας και μηδέποτε πράττουσας..λόγια , παντού λόγια , για λόγους εντυπωσιασμού και μόνο!

Περιμένω , τις δικές σας διατυπώσεις!



Για την εκκλησία, διάβολος είναι ότι σχετίζεται με το κακό! το ψέμα, το βιασμός,την κλεψιά, το φόνος, την απάτη.
Δεν στηρίζεται σε κανέναν διάβολο με ουρά και κέρατα!

Στηρίζεται στο Λόγο του Ιησού.

Ποιος είναι ο παραλογισμός της Εκκλησίας του Χριστού? η διδασκαλία για αγάπη και ειρήνη?....μήπως παραλογίζεσαι?

Αν ψάχνεις τα αίτια του κακού αυτά να τα αναζητήσεις αλλού και όχι στο Λόγο του Θεού!.....ο Θεός δεν έκανε ούτε σταυροφορίες, ούτε πολέμους! ενδιαφέρθηκε για τον άνθρωπο και προσπάθησε να του μιλήσει. Τώρα το τι άκουσε ο άνθρωπος!....αυτό δεν έχει να κάνει με τον πομπό!......αλλά με τον δέκτη!

quote:
Εαρινός:
"Tα παιδιά λειτουργούν αντιδραστικά σε μια καθεστηκυία τάξη και μάλιστα βαθειά παρακμάζουσα που μονίμως κρίνει και ενοχοποιεί...α! και μονίμως απαγορευει και ηθικολογεί , με αποτέλεσμα , ότι κάνουν σε μεγάλη πλειοψηφία να αποτελεί προιον αντίδρασης και όχι πηγαία επιλογή , ακόμα και το σέξ!

Εκείνο που θάθελα να επισημάνω ειναι το εξής:"πολλές φορές μέσα στην άκρατη αντιδρασή τους , θυματοποιούν τον ίδιο τους τον εαυτό...!"



Ναι!!....έχουν πολλά προβλήματα τα παιδιά!!.....πως θα ρίξουν τη συμμαθήτριά τους στο κρεβάτι!....πως θα τη γυρίσουν βίντεο!....πως θα φάνε το χαρτζιλίκι του μπαμπά!....πως θα προμηθευτούν εισιτήρια για τις συναυλίες........πολλά προβλήματα!!!

quote:
makfor:
τωρα οσο αφορα τον εγκεφαλο και την δημιουργια θρησκειων και πνευματων μεσω αυτου , αποτελει επιστημονικο θεμα απο το 1950 και μετα και τα τελευτια 30 χρονια υπαρχουν παρα πολλες ενδειξεις και θα ερθουν και αλλες συντομα ... οπως σου ειπα μη κλεινεις πορτες ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις φιλε μου

Πες τους και για το πείραμα!!! με τις ακτίνες που έριξαν στον εγκέφαλο οι επιστήμονες και έκαναν τον ένθεο άθεο!!! ή το αντίθετο?....να μην ψάχνω τώρα!! τι από τα δύο είχες πει?

quote:
makfor:
και θα σε ρωτησω και παλι , μαζι και ολους τους φιλους , ΕΑΝ αυριο αποδειχθει το συγκεκριμενο πραγμα οτι ολα αυτα που εδω και αιωνες βασανιζουν τους ανθρωπους ειναι απλα φαντασιωσεις , ΤΙ θα σημεινει αυτο για ΣΕΝΑ και τι νομιζεις για τον ΥΠΟΛΟΙΠΟ κοσμο ?

μπορει την γατα να την τρωει η περιεργεια , αλλα τον ανθρωπο τον τρωει η βεβαιοτητα!!!!



Πώς να αποδειχτεί? Να βρεθεί ο Θεός και να πει ότι εγώ δεν ξέρω τίποτα μη μ’ ανακατεύεται?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 09:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alex22

Δεν στηρίζεται σε κανέναν διάβολο με ουρά και κέρατα!

Στηρίζεται στο Λόγο του Ιησού.

Ποιος είναι ο παραλογισμός της Εκκλησίας του Χριστού? η διδασκαλία για αγάπη και ειρήνη?....μήπως παραλογίζεσαι?

Αν ψάχνεις τα αίτια του κακού αυτά να τα αναζητήσεις αλλού και όχι στο Λόγο του Θεού!.....ο Θεός δεν έκανε ούτε σταυροφορίες, ούτε πολέμους! ενδιαφέρθηκε για τον άνθρωπο και προσπάθησε να του μιλήσει. Τώρα το τι άκουσε ο άνθρωπος!....αυτό δεν έχει να κάνει με τον πομπό!......αλλά με τον δέκτη!

[quote] Εαρινός:
"Tα παιδιά λειτουργούν αντιδραστικά σε μια καθεστηκυία τάξη και μάλιστα βαθειά παρακμάζουσα που μονίμως κρίνει και ενοχοποιεί...α! και μονίμως απαγορευει και ηθικολογεί , με αποτέλεσμα , ότι κάνουν σε μεγάλη πλειοψηφία να αποτελεί προιον αντίδρασης και όχι πηγαία επιλογή , ακόμα και το σέξ!

Εκείνο που θάθελα να επισημάνω ειναι το εξής:"πολλές φορές μέσα στην άκρατη αντιδρασή τους , θυματοποιούν τον ίδιο τους τον εαυτό...!"



Ναι!!....έχουν πολλά προβλήματα τα παιδιά!!.....πως θα ρίξουν τη συμμαθήτριά τους στο κρεβάτι!....πως θα τη γυρίσουν βίντεο!....πως θα φάνε το χαρτζιλίκι του μπαμπά!....πως θα προμηθευτούν εισιτήρια για τις συναυλίες........πολλά προβλήματα!!!



Μου αρέσει να παραλογίζομαι...
Το μόνο που δεν μ'αρέσει ειναι να είμαι δογματικός και με ξύλινη γλώσσα!

Ποιός τον δημιούργησε τον δέκτη αγαπητέ μου???

-Πάντως , όχι εγώ!

Και φταίει ο δέκτης αν κάτι δεν το πιάνει ή αυτός που τον κατασκεύασε-δημιούργησε?

Βέβαια , πάντα υπάρχει μια απάντηση για όλα , απάντηση -δήλωση...αυτό πάντα κάνουν όλα τα δόγματα...και όποιος ζητάει αποδείξεις...ε! πρόκειται περί απίστου...!

Τώρα βέβαια δεν πρόκειται να μπώ σε καμμιά διαδικασία συζήτησης θρησκευτικού περιεχομένου...ούτε σε καμμια διαδικασία να συζητήσω μαζί σου , αυτές τις θέσεις σου περι των νέων παιδιών...που αν μη τι άλλο ... τις βρίσκω ρηχές και φαιδρές!

Πίστευε ότι θέλεις...ότι "γουστάρεις" και εφόσον εσένα σε καλύπτουν όλ'αυτά...εμένα δεν μου "πέφτει" κανένας λόγος!

Νάσαι καλά..καλή σου μέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ helios2012

Στα τελευταία σου μηνύματα νομίζεις ότι έχεις πει κάτι τελειωτικό (δεν λέω ότι είναι κακό απλά το παρατήρησα)

Δεν με έχεις καταλάβει και παρερμηνεύεις αυτά που λέω με αποτέλεσμα να βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Αυτό που λες εσύ με "το να κατευθύνουμε της ενέργειες εκεί που θέλουμε" «ΕΜΕΙΣ» το λέμε «ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ»

Φαντασου ότι αυτό που είσαι σαν ΟΥΣΙΑ της ΥΠΑΡΞΗΣ σου (ας πούμε)
βρίσκετε φυλακισμένη μέσα σε μια ταύτιση. Δηλ αντί να γνωρίζεις αυτό που είσαι νομίζεις ότι είσαι η εντύπωση που έχεις.

Όπως π.χ βγάζεις λάθος συμπεράσματα από αυτά που λέω και ο ένας υπηρέτης αποκτά μια εντύπωση για το τι είναι μέσα στον νου σου. Αυτή η εντύπωση είναι μια εσφαλμένη νοητική εικόνα που μπορεί να αλλάξει από λεπτό σε λεπτό. Το ίδιο ισχύ για όλες τις εντυπώσεις.

Τότε μπορούμε να πούμε πως υπάρχουν εντυπώσεις που τρέφουν την φυλακή δηλ την ταύτιση και υπάρχουν εντυπώσεις που μετατρέπονται και τρέφουν την συνείδηση.

Για να γίνω καλύτερα κατανοητός οι εντυπώσεις είναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Όλα είναι ενεργεία. Εμείς δια μέσω των αισθήσεων πληροφορούμαστε για το περιβάλλον. Αυτό που περνά από τις αισθήσεις περνά σαν ενεργεία (σαν σήμα) στα νεύρα από τα νεύρα φτάνει στον εγκέφαλο οπού και λαμβάνει μια επεξεργασία και αποκτά μια εντύπωση διανοητική μέσα στο νου.

Από εκεί « ΚΑΤΙ ; » το οποίο δεν είναι ένα υλικό όργανο (όπως και ο νους) αντιλαμβάνεται αυτή την νοητική πληροφορία. Δηλ μπορεί να «κοιτά» μέσα στο νου και να τον χειρίζεται σαν έναν βιο-υπολογιστή. (ο χειριστής δεν είναι ο υπολογιστής)

Αν υποθέσουμε (λέω) ότι ο βιο-υπολογιστής είναι ένα μηχάνημα τότε αν αυτό το «ΚΑΤΙ» ας το πούμε συνείδηση είναι ο χειριστής, τότε η εντυπώσεις που έρχονται από έξω πληροφορούν ή τρέφουν την συνείδηση.

Αν ο βιο-υπολογιστής είναι ο «χειριστής» τότε η συνείδηση κοιμάται .Όλα συμβαίνουν μηχανικά ,δεν επιλεγούμε αλλά αντιδράμε και οι εντυπώσεις τρέφουν την μηχανή. Και η μηχανή θέλει ενεργεία για να τρέφει όχι την συνείδηση αλλά την λαγνεία, την περηφάνια, την τεμπελια ,την λαιμαργία, την οργή, την ζήλεια, και την απληστία.

Με αυτά αντιδράμε ,δεν επιλέγουμε.

Το να «θανατώνουμε» ή με το να στερούμε την τροφή με συνείδηση σε αυτά τα εγώ δεν σημαίνει ότι σε μια κατάσταση κινδύνου θα κάτσουμε σαν ένα αποβλακωμένο ον και δεν θα κάνουμε απολύτως τίποτα.

Έτσι φίλε helios2012 Ο τρόπος που υποδεικνύει ο υπηρέτης δεν είναι αυτό που σου θυμίζει το παράδειγμα με το ψυγείο.

Μετά κανείς μια εξήγηση που μας φέρνει κοντά στην κατανοήση αλλά μετα απέχουμε ξανά σε σχέση με αυτό που λες για τα εγώ και για το πόσο χρήσιμα είναι.

Ο άνθρωπος έχει κάποια κέντρα ένα από αυτά είναι το ένστικτο. Σε μια κατάσταση κινδύνου δηλ, οδηγούμε το αυτοκίνητο μας και μας πετάγεται ένα άλλο αυτοκίνητο αντιδράμε άμεσα χωρίς να σκεφτούμε. Λες

quote:
Ακόμα και ένα εγώ το οποίο είναι αλαζονικό και επιθετικό αν δεχτούμε επίθεση από κάτι που θέλει να μας βλάψει, θα μας χρειαστεί, ενώ αν το έχουμε αποκόψει απ'το είναι μας θα πάμε χαμένοι αμαχητί...)

Όταν φρενάρω με το αυτοκίνητο μου σε μια κατάσταση κινδύνου δεν χρησιμοποιώ την αλαζονεία ή κάποιο άλλο ελάττωμα για να αντιδράσω. Το κάνω χωρίς να προλάβω να σκεφτώ άμεσα.

Μετά μπορώ να σκεφτώ και να εκφράσω για τον άλλο που μπήκε στον δρόμο μου ,θυμό ,αλαζονεία, επιθετικότητα, ζήλεια πολλά κοσμητικά επίθετα και πολλά άλλα αυτά που ξέρουμε .


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε υπηρέτη , με τα ανωτέρω περιγράφεις τον ερπετοειδή εγκέφαλο και τον ανώτερο εγκέφαλο(ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΌ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ) και θα συμφωνήσω εν γενει με αυτές τις διατυπώσεις σου!

Το ερωτημά μου προς εσένα ειναι τούτο:"Ποιός σκέπτεται κάθε φορά...το συνειδητό ή το ασυνείδητο?"

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός

Σου έχω θέσει μια ερώτηση που περιμένω να την βιώσεις για να μου απαντήσεις. Αν δεν την θυμάσαι να στην ξαναπώ.

Αν την θυμάσαι τότε μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε αφού επιβεβαίωσης αυτό που σε ρωτώ. Από αυτή σου την πράξη θα έχουμε μια κοινή κατανόηση που θα μας βοηθήσει να προχωρούμε την συζήτηση μας.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός

Σου έχω θέσει μια ερώτηση που περιμένω να την βιώσεις για να μου απαντήσεις. Αν δεν την θυμάσαι να στην ξαναπώ.

Αν την θυμάσαι τότε μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε αφού επιβεβαίωσης αυτό που σε ρωτώ. Από αυτή σου την πράξη θα έχουμε μια κοινή κατανόηση που θα μας βοηθήσει να προχωρούμε την συζήτηση μας.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Δεν την θυμάμαι...υπενθυμισέ μου την σε παρακαλώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Ακόμα και ένα εγώ το οποίο είναι αλαζονικό και επιθετικό αν δεχτούμε επίθεση από κάτι που θέλει να μας βλάψει, θα μας χρειαστεί, ενώ αν το έχουμε αποκόψει απ'το είναι μας θα πάμε χαμένοι αμαχητί...)
Τα βασικά κλειδιά είναι αυτοέλεγχος (όχι κατάργηση και θάνατος) και διατήρηση της ενέργειας (όχι σπατάλη και τροφοδότηση άλλων) αρχικά για να γιατρέψουμε τις ανοιχτές μας πληγές και ύστερα για ν'αρχίσουμε να τη χρησιμοποιούμε ώστε ν'ανέβουμε επίπεδο.

Αν δεν κάνω λάθος εννοείς οτι αν για παράδειγμα μας την "έπεφτε" στο δρόμο κάνας μεθυσμένος θα ήταν απαραίτητο να έχουμε το εγώ του θυμού για να μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε.
Δίνεις δηλαδή και την "άλλη άποψη" όσον αφορά τα εγώ, οτι μπορεί να φανούν και χρήσιμα.
Έχουμε λοιπόν την "κατώτερη ενέργεια" του θυμού που πρέπει να τη μετατρέψουμε στην ανώτερη του αντιστοιχου στοιχείου(πυρ) δηλαδή στην αγάπη.
Ωραία..
Πώς το κάνουμε αυτό?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
(Ακόμα και ένα εγώ το οποίο είναι αλαζονικό και επιθετικό αν δεχτούμε επίθεση από κάτι που θέλει να μας βλάψει, θα μας χρειαστεί, ενώ αν το έχουμε αποκόψει απ'το είναι μας θα πάμε χαμένοι αμαχητί...)
Τα βασικά κλειδιά είναι αυτοέλεγχος (όχι κατάργηση και θάνατος) και διατήρηση της ενέργειας (όχι σπατάλη και τροφοδότηση άλλων) αρχικά για να γιατρέψουμε τις ανοιχτές μας πληγές και ύστερα για ν'αρχίσουμε να τη χρησιμοποιούμε ώστε ν'ανέβουμε επίπεδο.

Αν δεν κάνω λάθος εννοείς οτι αν για παράδειγμα μας την "έπεφτε" στο δρόμο κάνας μεθυσμένος θα ήταν απαραίτητο να έχουμε το εγώ του θυμού για να μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε.
Δίνεις δηλαδή και την "άλλη άποψη" όσον αφορά τα εγώ, οτι μπορεί να φανούν και χρήσιμα.
Έχουμε λοιπόν την "κατώτερη ενέργεια" του θυμού που πρέπει να τη μετατρέψουμε στην ανώτερη του αντιστοιχου στοιχείου(πυρ) δηλαδή στην αγάπη.
Ωραία..
Πώς το κάνουμε αυτό?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα


Απλά πράγματα..
Είσαι θυμωμένος , του "σκάς" ένα μπουκετάκι και του γυρίζουν τα μάτια ανάποδα...αυτόματα , τον παίρνεις αγκαλιά και του λές πόσο τον αγαπάς..ενίοτε του ζητάς και συγγνώμη...

Πλάκα κάνω...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός

Θα στην πω αλλά τμηματικά.

Μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου;

Να με συγχωρέσεις αν δεν σου απαντήσω γρήγορα αλλά πρέπει να φύγω κάποια στιγμή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 11:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός

Θα στην πω αλλά τμηματικά.

Μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου;

Να με συγχωρέσεις αν δεν σου απαντήσω γρήγορα αλλά πρέπει να φύγω κάποια στιγμή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Κάθε μέρα το παρακολουθώ...βλέπεις έχω και κορμάρα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 12:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Έχουμε λοιπόν την "κατώτερη ενέργεια" του θυμού που πρέπει να τη μετατρέψουμε στην ανώτερη του αντιστοιχου στοιχείου(πυρ) δηλαδή στην αγάπη.
Ωραία..
Πώς το κάνουμε αυτό?


Ο θυμός φοβάται ένα πράγμα : την ομολογία. Αν ομολογήσεις τον θυμό σου, ο θυμός σου θα φύγει ... μάλλον καλύτερα, θα αντικατασταθεί από κάποιο άλλο συναίσθημα, ανώτερης ποιοτικά ενέργειας. Η μετατροπή (έτσι όπως το θέτεις δηλ) του θυμού σε αγάπη, χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο και υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια πρωτού να γίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 12:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο εαυτός σου. Παρατήρησέ τον λοιπόν κάποια στιγμή που θα θυμώσεις με κάτι ή με κάποιον. Αν καταφέρεις να μην αντιδράσεις στην δράση, τότε μέσα σου θα δημιουργηθούν άλλα συναισθήματα που θα πάρουν παροδικά την θέση του θυμού. Ένα από αυτά θα είναι και η απάθεια. Άλλο θα είναι η χαρά. Κάποιο άλλο μπορεί να είναι η συμπάθεια. [μπορεί π.χ να γελάσεις αργότερα γι' αυτό για το οποίο είχες θυμώσει ή να το συμπαθήσεις] Για να κάνεις αυτόν τον θυμό όμως αγάπη, θα χρειαστείς πολύ χρόνο και πολλά ενδιάμεσα στάδια. Αν κάνεις αυτό που σου λέω, θα το δεις και μόνος σου. Παρατήρησε τον εαυτό σου την στιγμή που θυμώνει, ομολόγησε πως είσαι θυμωμένος και μετά θα δεις σιγά σιγά τι συμβαίνει μέσα σου [το πως αλλάζει δηλ. όλο αυτό] και ποια ακριβώς στάδια θα περάσεις μετά τον θυμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 12:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις καλύτερα από προσωπική εμπειρία.

Όταν χώρισα με κάποια πρώην μου, αισθάνθηκα πάρα πολύ θυμό. Θύμωσα πολύ γιατί μου συμπεριφέρθηκε πρόστυχα. Έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια και μόλις πριν από λίγο καιρό συνειδητοποίησα πως τελικά, αυτό που είχα αισθανθεί έχει παραδώσει τώρα την θέση του σε ένα αίσθημα αγάπης με την έννοια πως δεν θέλω το κακό της, θέλω να είναι καλά και να περνάει καλά. Αυτό είναι ένα είδος αγάπης για το συγκεκριμένο πρόσωπο. Τότε όμως, εκείνη την εποχή, αυτά τα συναισθήματα δεν υπήρχαν μέσα μου. Έβλεπα μόνο θυμό, αγανάκτηση και μίσος. Χρειάστηκαν 10 χρόνια σχεδόν και πολλές ενδιάμεσες καταστάσεις, όπως σου είπα, απάθεια, χαρά, συμπάθεια, αδιαφορία, λύπη κτλ, κτλ, κτλ. μέχρι αυτό όλο να γίνει αυτό το είδος αγάπης. Μην ξεχνάς "για να γυρίσει ο ήλιος / θέλει δουλειά πολλή", το λέει κι ο Ελύτης ...

Edited by - zip on 30/07/2009 12:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 13:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός

Ωραια.

Μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα; σου δηλ αυτά που νιώθεις κάθε στιγμή;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 14:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός

Ωραια.

Μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα; σου δηλ αυτά που νιώθεις κάθε στιγμή;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Αμέ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 14:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855

Φίλε europaios εγώ πο εδώ τα έμαθα,μέσα στο τόπικ αν διαβάσεις μόνο αυτά που λέει ο θεματοθέτης θα καταλάβεις και θα πάρεις πολλές πηγές.Οι άλλοι που μιλάνε είναι απλώς μαριονέτες,αγνόησέ τους για να μήν χάνεις χρόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 14:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Εαρινός

Ωραία!.

Μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου πως εμφανίζονται μέσα στο νου σου;.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 18:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ποιός τον δημιούργησε τον δέκτη αγαπητέ μου???

-Πάντως , όχι εγώ!



Mπα? με τον κρίνο σ' έκανε η μαμά σου?

quote:
Εαρινός:
Και φταίει ο δέκτης αν κάτι δεν το πιάνει ή αυτός που τον κατασκεύασε-δημιούργησε?

Ο Θεός μέσα στα πλαίσια της άκρα δικαιοσύνης που τον διέπει, έδωσε το μυαλό στον άνθρωπο με όλες τις αισθήσεις και τα χαρακτηριστικά, που ο ίδιος επιλέγει ώστε να συνθέσει το χαρακτήρα του.

Αν λοιπόν ο δέκτης επιλέγει να χρησιμοποιεί το κακό υλικό για να συνθέσει το χαρακτήρα του, δεν φταίει ο Θεός!

quote:
Εαρινός:
Βέβαια , πάντα υπάρχει μια απάντηση για όλα , απάντηση -δήλωση...αυτό πάντα κάνουν όλα τα δόγματα...και όποιος ζητάει αποδείξεις...ε! πρόκειται περί απίστου...!

Σαν την παραπάνω?

quote:
Εαρινός:
Τώρα βέβαια δεν πρόκειται να μπώ σε καμμιά διαδικασία συζήτησης θρησκευτικού περιεχομένου...ούτε σε καμμια διαδικασία να συζητήσω μαζί σου ,

Τότε γιατί έκανες νύξη περί θρησκείας?

quote:
Εαρινός:
αυτές τις θέσεις σου περι των νέων παιδιών...που αν μη τι άλλο ... τις βρίσκω ρηχές και φαιδρές!

Γιατί δεν είναι έτσι?...... μια φορά μπήκα σε λεωφορείο (είχα πάει το αμάξι σε συνεργείο) και δε σηκώθηκε κανένας από τους νεαρούς-ες για να καθίσει ένας ηλικιωμένος!.....αυτό είναι το λιγότερο!...οι συζητήσεις τους ήσαν άκρως προκλητικές αφού δεν κρατούσαν καν τα προσχήματα απέναντι στους μεγαλύτερους που βρισκόμασταν στο λεωφορείο.

Κι εμείς ήμασταν πιτσιρίκια! αλλά σεβόμασταν τους μεγαλύτερους! και όταν συζητούσαμε περί σεξουαλικών το κάναμε χαμηλόφωνα χωρίς να ενοχλούμε με τις εξυπνάδες μας τους γύρω μας!

quote:
Εαρινός:
Πίστευε ότι θέλεις...ότι "γουστάρεις" και εφόσον εσένα σε καλύπτουν όλ'αυτά...εμένα δεν μου "πέφτει" κανένας λόγος!

Νάσαι καλά..καλή σου μέρα!



Και συ να είσαι καλά!

quote:
alex22:
Φίλε europaios εγώ πο εδώ τα έμαθα,μέσα στο τόπικ αν διαβάσεις μόνο αυτά που λέει ο θεματοθέτης θα καταλάβεις και θα πάρεις πολλές πηγές.Οι άλλοι που μιλάνε είναι απλώς μαριονέτες,αγνόησέ τους για να μήν χάνεις χρόνο.

Αγαπητέ φίλε θα προσπαθήσω να διαβάσω περισσότερες σελίδες! Ωστόσο δεν μπορώ να αγνοήσω τους συνομιλητές μου.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 18:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δεν είναι έτσι?...... μια φορά μπήκα σε λεωφορείο (είχα πάει το αμάξι σε συνεργείο) και δε σηκώθηκε κανένας από τους νεαρούς-ες για να καθίσει ένας ηλικιωμένος!.....αυτό είναι το λιγότερο!...οι συζητήσεις τους ήσαν άκρως προκλητικές αφού δεν κρατούσαν καν τα προσχήματα απέναντι στους μεγαλύτερους που βρισκόμασταν στο λεωφορείο.

Συμφωνώ, έπαιρνα κάθε μέρα το λεωφορείο και ξέρω τι εννοείς.Οι περισσότεροι είναι άστα να πάνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πολλά αλλά που προσωπικά δεν θα τα πω δημόσια.

Κρίμα δέν είναι? Θα μπορούσαν να επωφεληθούν κάποιοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 10:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.myspace.com/shadowman144

Εδώ υπάρχουν συμπηκνωμένες οί <<new age>> πληροφορίες.
Πραγματικά είναι τεράστιο το εύρος των πληροφοριών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 11:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια..
Ποια είναι η δύναμη της ΤΑΥΤΙΣΗΣ?
Τι μπορει(αν μπορεί) να πετύχει κάποιος με την απόλυτη ταύτιση?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εννοείς την ταύτιση ώς την ικανότητα να γίνεσαι το ίδιο το αντικείμενο,τότε μιλάμε για την ικανότητα του βουδικού σώματος.

Σκέφτεσαι ένα αντικείμενο και ταυτόχρονα άμα θέλεις γείνεσαι αυτό το αντικείμενο και μαθαίνεις τα πάντα για αυτό.

Αντιστοιχεί με την τέταρτη κατάσταση συνείδησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταύτιση μπορεί από τη μια μεριά να επιφέρει θαυμαστά αποτελέσματα, από την άλλη όμως μπορεί να φέρει και την καταστροφή. Τώρα θα μου πεις πότε συμβαίνει το ένα και πότε το άλλο : ένας ηθοποιός π.χ αν ταυτιστεί με τον ρόλο του στο σανίδι, στην σκηνή, μπορεί να γίνει πολύ σπουδαίος. Αν ταυτιστεί όμως με αυτόν τον ρόλο του στην ζωή, μπορεί και να καταστραφεί.

Edited by - zip on 31/07/2009 12:26:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ' αρέσει που βάζετε αριθμούς στην συνείδηση > 1η κατάσταση, 2η κατάσταση, 3η κατάσταση, 59η κατάσταση. Όλα αυτά, το ξαναλέω, ανήκουν στα διάφορα συστήματα στείρας "γνώσης". Η Αληθινή Γνώση τα περικλύει όλα αυτά μαζί και ταυτόχρονα δεν περικλύει και κανένα από αυτά.

Edited by - zip on 31/07/2009 12:31:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Σκέφτεσαι ένα αντικείμενο και ταυτόχρονα άμα θέλεις γείνεσαι αυτό το αντικείμενο και μαθαίνεις τα πάντα για αυτό.


Που τα διαβάζετε αυτά τα πράγματα ; Ποιος σας τα λέει και τα αναπαράγετε σαν κρεατομηχανές ;

Φίλε μου, όσο και να θέλεις, όσο και να το σκεφτείς, ΔΕΝ μπορείς να γίνεις λεκάνη της τουαλέττας [ε, ένα αντικείμενο είναι κι αυτό ]. Όμως ασφαλώς μπορείς να μάθεις τα πάντα γι' αυτήν αν π.χ ήσουν κατασκευαστής ειδών υγιεινής. Συνεπώς, ως κατασκευαστής, μην συμπεριφέρεσαι ρε άνθρωπέ μου σαν αυτήν, για να σου ρίχνει ο οποιοσδήποτε μέσα σου τις ακαθαρσίες του.

Edited by - zip on 31/07/2009 12:41:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα πράγματα λέγονται στα θεοσοφικά βιβλία.
Είτε σου αρέσει είτε όχι είναι αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy