ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 17:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Πλάτωνα φαίνεται να είσαι από τα λίγα άτομα που καταλαβαίνουν τι γράφω και αυτή η κατανόηση σου φαίνεται να μην προέρχεται από μια διανοητηκή εντύπωση αλλα από μια ζώσα συνείδηση. Να είσαι καλά φίλε μου.. μου έδωσες άπειρη χαρά..Προσπάθησε να ξεκαθαρίσεις λίγο το μήνυμα σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/11/2010 18:51:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 17:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φιλεstrangerz2 βλέπω κάποια αλλαγή και δεν σου κρύβω ότι χαίρομαι πολύ για εσένα. Σου εχω πει και παλαιοτέρα ότι είμαι φίλος σου και αυτό δεν αλλάζει.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/11/2010 18:52:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 18:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,πάντα σε έβλεπα σαν φίλο,είσαι μια θετική και ήρεμη δύναμη εδω μέσα.

Οι καλοί ανθρωποι δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα,μπορεί να διαφωνούν σε τεχνικές λεπτομέριες,ωστόσο έχουν ώς στόχο πάντα να γεφυρώσουν το χάσμα που τους χωρίζει σε συγκεκριμμένα θέματα και όχι να το αφήσουν να μεγαλώσει.

Εξάλου, ποιός θα μπορούσε να πεί όχι,δεν πρέπει να ζουμε στο τώρα,δεν πρέπει να είμαστε συνειδητοί,ή,όχι δεν πρέπει να ασχολούμαστε με τα ελλατώματα μας.Αυτά είναι δεδομένα πράγματα.Η όποια αντίρρηση μου βρίσκεται στην ανατομία του ανθρώπινου σώματος.Το πώς είναι δομημένο και το πώς λειτουργεί σε βάθος.

Στην τελική όμως αυτό που έχει σημασία είναι η ουσία του πράγματος.Μπορεί στην δουλειά μου οι κευλόντια μηχανική να είναι ένα σπουδαίο εργαλείο,ομως σε καμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να ζώ με την συνείδηση κοιμισμένη και να αφήνω τα ελλατώματα μου να με διακατέχουν και να με οδηγουν σε λάθος μονοπάτια.
Το να ζείς συνειδητά,είναι υπέρ-απαραίτητο στον εσωτερισμό,είναι ο ακρογωνιαίος λίθος.

Edited by - strangerz2 on 28/11/2010 18:37:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 18:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης όταν δίνουμε αγάπη είμαστε συνειδητοί; δηλ έχουμε επίγνωση της παρουσίας μας;

Αν όχι ,τότε σίγουρα αυτό που δίνει είναι ένα εγώ και σίγουρα θέλει να πάρει κάτι..είτε φυσικό είτε¨ μεταφυσικό¨.




Αγαπητέ Υπηρέτη,

υπάρχει και απο ψυχολογικής-ας πούμε- άποψης μια ερμηνεία για την έννοια της (ερωτικής κατά κύριο λόγο) αγάπης.

Όταν ερωτευόμαστε/αγαπάμε κάποιον άνθρωπο, ουσιαστικά ερωτευόμαστε/αγαπάμε τον ίδιο μας τον εαυτό, όπως αυτός αντικατοπτρίζεται μέσα από τα "μάτια" αυτού του ανθρώπου.

Λόγου χάρη, εσύ μπορεί να είσαι για κάποιον τα πάντα, η "τέλεια" ύπαρξη, ο καλοσυνάτος, ο ευαίσθητος, ο έξυπνος κτλπ και να στο δείχνει αυτό...

Αν εσύ δεν φέρεις μέσα σου τη δυνατότητα μιας αγνής και ανιδιοτελούς αγάπης, είναι πολύ πιθανό να αγαπήσεις αυτό το άτομο, μόνο και μόνο γιατί μέσα στα μάτια του μπορείς να δεις τον ιδανικό εαυτό σου.

Δηλαδή, ουσιαστικά να "ερωτευτείς" τον ίδιο σου τον εαυτό, όπως αυτός εκφράζεται μέσα από κάποιον άλλο άνθρωπο.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με αυτή την άποψη, απλώς ήθελα να την αναφέρω ως μια πιθανή περίπτωση ανιδιοτελούς αγάπης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 18:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Υπηρέτη,

υπάρχει και απο ψυχολογικής-ας πούμε- άποψης μια ερμηνεία για την έννοια της (ερωτικής κατά κύριο λόγο) αγάπης.

Όταν ερωτευόμαστε/αγαπάμε κάποιον άνθρωπο, ουσιαστικά ερωτευόμαστε/αγαπάμε τον ίδιο μας τον εαυτό, όπως αυτός αντικατοπτρίζεται μέσα από τα "μάτια" αυτού του ανθρώπου.

Λόγου χάρη, εσύ μπορεί να είσαι για κάποιον τα πάντα, η "τέλεια" ύπαρξη, ο καλοσυνάτος, ο ευαίσθητος, ο έξυπνος κτλπ και να στο δείχνει αυτό...

Αν εσύ δεν φέρεις μέσα σου τη δυνατότητα μιας αγνής και ανιδιοτελούς αγάπης, είναι πολύ πιθανό να αγαπήσεις αυτό το άτομο, μόνο και μόνο γιατί μέσα στα μάτια του μπορείς να δεις τον ιδανικό εαυτό σου.

Δηλαδή, ουσιαστικά να "ερωτευτείς" τον ίδιο σου τον εαυτό, όπως αυτός εκφράζεται μέσα από κάποιον άλλο άνθρωπο.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με αυτή την άποψη, απλώς ήθελα να την αναφέρω ως μια πιθανή περίπτωση ανιδιοτελούς αγάπης.


Και είναι μόνο 17 χρονών!!!


Στην περίπτωση της αληθινής αγάπης,πιστεύω οτι ανεξάρτητα απο το οτιδήποτε, θα το νιώσεις μόνο για τον άνθρωπο με τον οποίο είστε μια ψυχή.Αυτός ο ανθρωπος υπάρχει.

Δεν έχει σημασία δηλαδή να μοιάζει στην μητέρα σου,ή να βλέπεις τον εαυτό σου μέσα της ή οτιδήποτε άλλο που ψυχολογικά σε κάνει να την θέλεις επειδη "ταιριάζει",αυτό που έχει πραγματική σημασία είναι να είναι το άλλο σου μισό.Αν την δείς θα το καταλάβεις αμέσως.

Edited by - strangerz2 on 28/11/2010 18:58:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχά. Πέρα από την άποψή σου αυτή (με την οποία συμφωνώ και δεν τίθεται θέμα ρομαντισμού κτλπ...), ο Υπηρέτης προφανώς μιλάει για ανθρώπους που τρέφονται ιδιαίτερα από το εγώ τους(δηλαδή σχεδόν για όλους τους ανθρώπους )

Με λίγα λόγια, το ότι θα ανακαλύψεις το άλλο σου μισό, δεν σημαίνει ότι θα είσαι και ικανός/έτοιμος να του προσφέρεις μια αληθινή, ουσιαστική και ανιδιοτελή αγάπη.

Έτσι κι αλλιώς, η ιερότητα της αληθινής αγάπης, είναι κάτι τόσο περίπλοκο και συνάμα τόσο απλό που πολλοί άνθρωποι δεν καταφέρνουν ποτέ να αποκωδικοποιήσουν...

Δεν είναι κάτι "κακό". Είναι στη φύση των ανθρώπων να υποκινούνται από τον εγωισμό τους ή τουλάχιστον έτσι θέλουμε α πιστεύουμε εμείς οι εγωιστές

Πού κολλάει το 17 χρονών?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Narkissa555 σε ψυχολογικό επίπεδο δηλ μεσα από κάποιο εγώ όλα είναι δυνατά και βέβαια σε μια τέτοια σχέση δεν υπάρχει ανιδιοτέλεια αλλα κάποιο ¨συμφέρων¨ όποιο και αν είναι αυτό.

Αυτό όμως που μπορεί να μας δώσει κάτι σε μια σχέση στην οποία υπάρχει ¨έλξη¨ είναι ο καθένας από το ζευγάρι να προχωρεί τον εσωτερικό δρόμο και αυτό σημαίνει να ζει συνειδητά.

Μεσα από αυτήν την συνειδητότητα και την αύξηση αυτής στον βαθμο της αυτοσυνείδησης το ζευγάρι πρέπει να βλέπει τα ελαττώματα του και να τα ξεπέρνα βοηθώντας ο ένας τον άλλο ως προς την κατανόηση και όχι να επιπλήττουν και να κατηγορούν ο ένας τον άλλο.

Όλοι έχουμε ελαττώματα και κάνουμε λάθη. Αυτά τα λάθη πρέπει να μπαίνουν κατω από το φως της συνείδησης!

Τότε η σχέση παίρνει μια νέα ποιότητα και το ζευγάρι δένεται σε μια μυστικιστική και συνειδητή σχέση που συνεχώς αυξάνει ,εμβαθύνει, και εξυψώνει. Αυτή η σχέση δεν είναι ακόμα ανιδιοτελής αλλα είναι μεταμορφωτική..αλχημική.. μετατρέπει το κάρβουνο προσωπικότητα-εγω σε χρυσό του πνεύματος. Όταν ολοκληρωθεί αυτή η μεταμόρφωση τότε μπορούμε να μιλήσουμε για ανιδιοτελή αγάπη.

Αυτά για τώρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πού κολλάει το 17 χρονών?

Αυτό που λέγαμε με τα κρασιά, δηλ. ένα κρασή 17 ετών είναι καλύτερο από ένα δύο ετώ ή τριών. Όσο παλιότερο τόσο το καλύτερο..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/11/2010 19:17:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενεργοποιούμε και αυξάνουμε συνειδητότητα όταν μεσα σε μια σχέση ζούμε με την αίσθηση της παρουσίας του παρατηρητή αναγνωρίζοντας ότι μεσα σε κάθε πλάσμα ή ύπαρξη υπάρχει αυτή η αίσθηση της παρουσίας ως αγάπη χωρίς καμία κατεύθυνση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά εγώ δε ξέρω αν πιστεύω στις αδερφές ψυχές που λένε.. στους soulmates.. αν και έχω ζήσει κάτι παρόμοιο σε υπερ-φυσικό επίπεδο.
Ίσως να χρειάζεται πλήρη αγνότητα για να συνατήσει κάποιος το ήμισύ του, δε ξέρω.. γνωρίζουμε κάποιον που να το έχει βρει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πού κολλάει το 17 χρονών?

Αυτό που λέγαμε με τα κρασιά, δηλ. ένα κρασή 17 ετών είναι καλύτερο από ένα δύο ετώ ή τριών. Όσο παλιότερο τόσο το καλύτερο..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/11/2010 19:17:56


Dr, χρειάζεσαι Dr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λίγα λόγια, το ότι θα ανακαλύψεις το άλλο σου μισό, δεν σημαίνει ότι θα είσαι και ικανός/έτοιμος να του προσφέρεις μια αληθινή, ουσιαστική και ανιδιοτελή αγάπη.


Μπορεί να μην είσαι ικανός να προσφέρεις διάφορα,όπως τέλεια οικονομική άνεση,ή τέλειο χαρακτήρα που να είναι ακριβώς όπως αυτή το ονειρευόταν(εξυπνος,αστείος και μπλα μπλά μπλά)ωστόσο η αγάπη ρέει μέσα σου και υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ σας.Αυτό γίνεται γιατί εκείνη την στιγμή υπάρχει ροή ενέργειας μεταξύ σας στο ψυχικό επίπεδο.Αρα προσφέρεις την τέλεια ανιδιοτελή αγάπη σου επειδή απλά την νιώθεις.Οταν το νιώθεις εσύ,το νιώθει και ο άλλος.Είναι κάτι που γίνεται ταυτόχρονα μέσα σας.Αν δεν υπήρχε κυκλοφορία της ενεργειας σε ψυχικό επίπεδο,τότε δεν θα ένιωθες τον άλλον.

Με λίγα λόγια,απο την στιγμή που αγαπάς,προσφέρεις ταυτόχρονα την αγάπη σου.

quote:
Πού κολλάει το 17 χρονών?

Δεν ξέρω και πολλές 17χρονες με αυτές τις απόψεις και μάλιστα να ασχολούται με τον εσωτερισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά εγώ δε ξέρω αν πιστεύω στις αδερφές ψυχές που λένε.. στους soulmates.. αν και έχω ζήσει κάτι παρόμοιο σε υπερ-φυσικό επίπεδο.
Ίσως να χρειάζεται πλήρη αγνότητα για να συνατήσει κάποιος το ήμισύ του, δε ξέρω.. γνωρίζουμε κάποιον που να το έχει βρει;


Πιστεύω ότι ο Strangerz2 το έχει βρει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδιά εγώ δε ξέρω αν πιστεύω στις αδερφές ψυχές που λένε.. στους soulmates.. αν και έχω ζήσει κάτι παρόμοιο σε υπερ-φυσικό επίπεδο.

Τι έχεις ζήσει?Αν επιτρέπεται.

quote:
Ίσως να χρειάζεται πλήρη αγνότητα για να συνατήσει κάποιος το ήμισύ του, δε ξέρω.. γνωρίζουμε κάποιον που να το έχει βρει;

Υπάρχουν πολλοί φίλε μου.


Edited by - strangerz2 on 28/11/2010 19:32:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω ότι ο Strangerz2 το έχει βρει

Να σαι κάλα,το ίδιο πιστεύω και για σένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας δρ, και υπηρέτης. 
Γεια σε όλους.

Έφθασαν μέχρι την 18 σελίδα, αυτου του τοπικ, μα θα βρω χρόνο να διαβάσω και τα υπόλοιπα. 

Για ότι διάβασα μέχρι τώρα, ειδικα στην αρχη, υπάρχουν πολλές ενδείξεις που βοηθούν, μερικες φορες η εμπειρία του αλλου βοηθα, άλλες, ίσως γινεται εμποδειο στην ολοκλήρωση μας. 

Ο ίδιος ο Πλάτωνας, δεν τα είπε ουτε και τα έγραψε όλα, μα εδεινε ενδειξεις, ήταν αρκετές (ετσι ελεγε),για κάποιον που φλέγεται για ελευθερια. 

Δεν είμαι θρησκος με την έννοια του θρησκευομενου. Αν ζεις εν συνηδειση και αγαπάς,  φτανει και περισσευει για ολα. Για αυτο, την έρευνα, μην την παρατησεται ποτέ σας.

Μια ενδειξουλα..:)))

Όταν ήμουν νέος, είχα μάθει για την σωκρατικη εγκρατεια. Δεν υπάρχει σοφία, ελεγε, δίχως εγκρατεια.

Όσο λοιπον απομακρινομουν απο τα υλικα αγαθα της ηλικίας αυτής, τόσο περισσότερο παρουσιαζοντουσαν ευκαιρίες, για έρωτα, για χρήματα, και ότι θες βάζεις. Είχε περάσει καιρός,  είχα απανωτες και περιεργες εμπειρίες, αντιστεκομουν, και υπέφερα..

Εύρισκα ηρεμία σε ένα δάσος, κοντά στον ποταμό παδο. 

Δεν ξέρω αν τα εγω μου καλούσαν, μα ένα απόγευμα, παρουσιάσθηκε εκει στο δάσος, μια κοπέλα......(ούτε την ξαναειδα)

.........Και ήταν η πρώτη φορά στη ζωη μου, που ένοιωσα στην σπονδυλική στήλη την κουνδαλινη, τι ήταν, και πως κατεβενε.

Ότι και να γράψουμε (για ελευθερια) θα εχει σαν επακόλουθο αντίδραση, θετική η αρνητική, (ελπίδας η άρνησης, αντίδραση είναι.) 

και προκειμένου να δημιουργήσουμε εικόνες για κάτι που θα έπρεπε να είναι η πραγματική μας φύση, το αφηνω, γιατί δεν βοηθάει.

Ίσως βοηθήσει να καταλάβουμε, πως τους περισσοτερους απασχολεί το μαμ, νινι, η απόλαυση, το αν θα γίνουν μια μέρα δάσκαλοι, μυστες, πλούσιοι και  σπουδαιοι στην κοινωνία, 
στο αν πανε στην κόλαση στον παράδεισο και σε άλλη διάσταση, 
στο αν έχουν spiritual και εξωσοματικες εμπειρίες,

μα ελάχιστους απασχολεί 

στο που βρίσκονται ΤΩΡΑ, αυτη τι στιγμη.

Θα σας παρακολουθώ, έχω αρκετά να διαβάσω. :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 19:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Παιδιά εγώ δε ξέρω αν πιστεύω στις αδερφές ψυχές που λένε.. στους soulmates.. αν και έχω ζήσει κάτι παρόμοιο σε υπερ-φυσικό επίπεδο.

Τι έχεις ζήσει?Αν επιτρέπεται.



Σίγουρα κάτι σχετικό με κρασιάααα

Πλακίτσα κάνω, Δόκτωρ.
Για πες, είμαι και γω πολύ περίεργη να μάθω.

Έλα, πόρωσέ με, με τα υπερφυσικά σου.

Edited by - Narkissa555 on 28/11/2010 19:39:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2010, 22:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Παιδιά εγώ δε ξέρω αν πιστεύω στις αδερφές ψυχές που λένε.. στους soulmates.. αν και έχω ζήσει κάτι παρόμοιο σε υπερ-φυσικό επίπεδο.

Τι έχεις ζήσει?Αν επιτρέπεται.



Σίγουρα κάτι σχετικό με κρασιάααα

Πλακίτσα κάνω, Δόκτωρ.
Για πες, είμαι και γω πολύ περίεργη να μάθω.

Έλα, πόρωσέ με, με τα υπερφυσικά σου.

Edited by - Narkissa555 on 28/11/2010 19:39:57



Ναρκίσσα καλησπέρα...
Διάβασα τα όσα είπες στον συνδίκτυο και με εκπεφρασμένες τις θέσεις μου -όλοι τις γνωρίζουν- με την πρώτη ματιά και αυθόρμητα θα μπορούσα να συμφωνήσω...

Φυσικά και υπερ-φυσικά...άραγε γνωρίζουμε -σκέπτομαι- το υπερφυσικό , ούτως ώστε να είμαστε είτε Θετικοί ... είτε αρνητικοι ως προς αυτό???

Προσωπικά δεν γνωρίζω αλλα αυτό πχ ... μπορω όμως να πώ ή να υποθέσω έστω , ότι μου δίνει το δικαίωμα να τοποθετούμαι με απόλυτο τρόπο..???

Έχω την αίσθηση , πως "όχι"...

Μια γωνιά αυτού του άπειρου σύμπαντος...είναι η γή...σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας μπροστά σε όλη την γή και ίσως και πολύ είναι...φαντάσου τι είμαστε εμείς ως άνθρωποι μπροστά του...κυριολεκτικά ένα τίποτα...

Κι'ομως κανείς δεν θα αρνηθεί , ότι είμαστε δημιουργήματα αυτου του σύμπαντος και έχουμε δομικά υλικά απο αυτό σε όλο μας το είναι...
Δομικά υλικά που ένα μέρος τους υποτίθεται ότι γνωρίζουμε αλλα είναι έτσι..???

Αν υποθέσουμε ότι είμαστε νοήμονα όντα -όντως είμαστε- τότε δεν μένει να παραδεχθούμε , ότι και όλα γύρω μας είναι και κείνα νοήμονες υπάρξεις αλλα αν δεχθούμε τα προηγούμενα , εύκολα -έχω την αίσθηση- ότι μπορούμε να φθάσουμε στο συμπέρασμα , ότι και το σύμπαν απο το οποίο προήλθαμε είναι αναμφίβολλα νοήμον...


Αλλά μπορούμε να πούμε , ότι εμείς ως οντότητες περικλείουμε όλη την σοφία και νοημοσύνη αυτού απο το οποίο προήλθαμε..???

Απ'οσα γνωρίζω να διαδραματίζονται εκεί έξω -τα λίγα- είμαι σίγουρος πως όχι...απλά είμαστε μια ασήμαντη μικρογραφία του όλου...οπότε σύμφωνα με την μεταβατική ιδιότητα -αν δεχθούμε ότι ισχύει και κεί έξω- μπορούμε να εξάγουμε το ασφαλές συμπέρασμα , ότι θα ήταν τουλάχιστον αφελές να υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει το υπερφυσικό και το οποίο εμείς ως άνθρωποι -περιορισμένοι απο την φύση μας- δεν γνωρίζουμε...οπότε οδηγούμαστε στην σκέψη , ότι δεν μπορούμε να απαντήσουμε με απολυτότητα σε σκέψεις που μιλούν και αναφέρονται σε αυτό...

Θα ήμουν ιδιαιτερα ευτυχής αν μπορούσα να είχα μια ξεκάθαρη θέση πάνω στο ζήτημα αλλα δυστυχώς οι γνωσεις μου είναι περιορισμένες σε γήινες που αφορούν αποκλειστικά -υποτίθεται- σε θέματα γήινης προελεύσεως ... λέμε τώρα...

Όσο δε περνάει ο καιρός , αισθάνομαι την "μικρότητα-του-είναι-μου" και την αφέλειά του ως προς την υποτιθέμενη γνώση που έχει...αμφιβάλλω φίλη μου πλέον για ΟΛΑΑΑΑ....

Γι'αυτό και προσπαθώ πάντα -και σε κάθε συζήτηση- να θέτω ορισμένα απο κοινού και εκ πρωιμίου συμφωνηθέντα...μπάς και μπορέσω να βγάλω κάποια άκρη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 28/11/2010 22:48:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 01:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν πολλοί φίλε μου.




...και γιατί δεν μας το λένε οι ίδιοι;


Λοιπόν guys(and girls) όσο αφορά ότι έχω ζήσει δε θέλω να σας μιλήσω για αυτό.. Θα σας πω μόνο ότι κάτι κάποτε έγινε στη διάρκεια του ύπνου μου σε αρκετά μικρή ηλικία και το θυμάμαι ακόμα μέχρι σήμερα.


quote:
Δεν ξέρω αν τα εγω μου καλούσαν, μα ένα απόγευμα, παρουσιάσθηκε εκει στο δάσος, μια κοπέλα......(ούτε την ξαναειδα)

.........Και ήταν η πρώτη φορά στη ζωη μου, που ένοιωσα στην σπονδυλική στήλη την κουνδαλινη, τι ήταν, και πως κατεβενε.


Υπερφυσική οντότητα, φυσική, ή δε ξέρεις τι από τα δύο; Και τι ακριβώς ένιωσες;
Η κουνταλίνη σου ήταν "ήδη" ανεβασμένη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 09:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και γιατί δεν μας το λένε οι ίδιοι;

Μα οτι και να σου πούν δεν έχει σημασία,αν δεν το βιώσεις ο ίδιος τί θα καταλάβεις?

quote:
Λοιπόν guys(and girls) όσο αφορά ότι έχω ζήσει δε θέλω να σας μιλήσω για αυτό.. Θα σας πω μόνο ότι κάτι κάποτε έγινε στη διάρκεια του ύπνου μου σε αρκετά μικρή ηλικία και το θυμάμαι ακόμα μέχρι σήμερα.

Υπεκφυγές doctor,υπεκφυγές.

Μήπως είδες κανέναν άγγελο και έμεινες άφωνος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 09:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός και άλλοι φίλοι καλημέρα.

quote:
Αλλά μπορούμε να πούμε , ότι εμείς ως οντότητες περικλείουμε όλη την σοφία και νοημοσύνη αυτού απο το οποίο προήλθαμε..???

Δεν θέλω να σου πω με σιγουριά κάτι, απλά θέλω να σου δώσω έναν συλλογισμό.

Όλα τα πράγματα προήρθαν από μια αιτία και όλα τα πράγματα μπορούν να ελαττωθούν σε αυτήν την αιτία. Αυτή η αιτία δεν είναι απαραίτητο να εχεί μια αρχή για αυτό και είναι μια αναίτια αιτία.

Για να μην ¨μακρήγορο¨. Ένα σώμα αποτελείτε από μόρια τα μόρια από πρωτόνια και ηλεκτρόνια, αυτά έχουν την αιτία της ύπαρξης τους σε μια άλλη αιτία και η μια άλλη αιτία σε κάτι άλλο.

Όλα τελικά ελαττώνονται αλλα και συντηρούνται από μια αναίτια αιτία ενεργειακού πνευματικού πεδίου όπου δεν έχει πέρας. Ο χώρος και η πνεύματο- ουσία βρίσκονται απανταχού παρών αδιάσπαστα. Δεν υπάρχει ούτε το ένα ούτε το δυο.
Δηλ ο χώρος που λέω και η πνεύματο-ουσία-ενέργεια-πεδίο-πηγή-θεός δεν είναι ούτε ένα ούτε δυο.. απλά ΕΙΝΑΙ και αυτό το ΕΙΝΑΙ δεν έχει αρχή δημιουργίας. Είναι άναρχο και ατελές.
Που θέλω να καταλήξω. Όλα αυτά που υπάρχουν έχουν υπάρξει ή θα υπάρξουν είτε σαν μορφές, είτε σαν ενέργειες, είτε σαν ιδιότητες, είναι πάντα αυτό το ίδιο το αναίτιο ΕΙΝΑΙ.

Δεν υπάρχει τίποτα έξω από τον ΕΑΥΤΟ του αλλα ούτε και μεσα σε αυτόν επειδή ΑΥΤΟ δεν έχει ούτε μεσα ούτε έξω. Έτσι αν αυτή η πνεύματο-ουσία-ενεργεια-πεδίο-πηγή-θεος είναι σοφία-συνειδηση ή οτιδήποτε άλλο, τότε αυτή η σοφία-συνειδηση υπάρχει σε όλα αυτά που βλεπουμε και σε όλα αυτά που δεν βλεπουμε επειδή δεν υπάρχει τίποτα άλλο από αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Έτσι αγαπητέ φίλε Εαρινός τελειώνοντας τον συλλογισμό μου σου απαντώ επάνω σε αυτό που λες: «Αλλά μπορούμε να πούμε , ότι εμείς ως οντότητες περικλείουμε όλη την σοφία και νοημοσύνη αυτού απο το οποίο προήλθαμε..???»

Είμαστε αυτή η σοφία και η νοημοσύνη. Και αυτή η σοφία και η νοημοσύνη υπάρχει από το πιο μικρό εως το πιο μεγάλο, από το ορατό εως και το μη ορατό και αν το δεις ότι η πνεύματο-ουσία-ενεργεια-πεδίο-πηγή-θεός-νοημοσύνη-σοφια ΕΙΝΑΙ απανταχού παρών, τότε και εμείς αλλα και όλα τα ορατά και μη ορατά δεν προήρθαν από καπου, επειδή στην απανταχού παρουσία δεν υπάρχει απόσταση για να καλυφτεί.
Τίποτα δεν εξέρχεται από αυτή την παρουσία και τίποτα δεν εισέρχεται.
Μια εικόνα που μπορεί να μας δώσει κάτι επάνω σε αυτό που λέω είναι ότι όλες η μορφές ορατές και μη δεν είναι παρά τα διαφορετικά κύματα τις θάλασσας.

Φαίνονται ξεχωριστά και κάθε κύμα έχει την δική του παρουσία αλλα όλα είναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. Έτσι λοιπων αν ο θεός είναι νοημοσύνη-σοφία-συνειδηση αυτό είμαστε και εμείς και το να γνωρίσουμε αυτό που είμαστε είναι να αφυπνιστούμε ως προς αυτό που είμαστε.

Από αυτόν τον συλλογισμό θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί ότι αυτό που λέμε θεός έχει ένα συνειδητό μέρος της παρουσίας του και ότι υπάρχει και ένα ασυνείδητο μέρος τις παρουσίας του που προσπαθεί να συνειδητοποιηθεί Δηλ εμείς τώρα είμαστε ΑΥΤΟ αλλα είμαστε ασυνείδητοι ως προς ΑΥΤΟ.

Έτσι αν υπάρχει ένα συνειδητό μέρος της θεϊκής παρουσίας και ένα ασυνείδητο μέρος ταυτόχρονα, τότε ο θεός αυξάνει την συνείδηση της παρουσίας του σε μια αύξηση που δεν τελειώνει πότε επειδή η ίδια του η παρουσία δεν έχει ούτε αρχή αλλα ούτε και τέλος.

Ως προς το απολυτό δεν υπάρχει αύξηση αλλα ούτε και μέρη και δεν υπάρχει τίποτα να γίνει επειδή αυτό ΕΙΝΑΙ όλα όσα έχουν γίνει, όσα μπορούσαν να γίνουν και δεν έγιναν, όλα αυτά που γίνονται και όλα που θα μπορούσαν να γίνουν και όλα αυτά που θα γίνουν και όσα δεν γίνουν.

Και τέλος.. αυτά παθαίνει ο νους που προσπαθεί να εξηγήσει το μυστήριο της ανεξήγητης παρουσίας του Θεού.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/11/2010 09:35:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 11:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα οτι και να σου πούν δεν έχει σημασία,αν δεν το βιώσεις ο ίδιος τί θα καταλάβεις?
Μα αν για παράδειγμα, δεν υπήρχε κανείς που να μου πει ότι έχει προσπαθήσει και καταφέρει να πετύχει πχ την αυτοπραγμάτωση ή το Σαμαντί και ούτω καθ εξής, τότε ούτε και εγώ θα προσπαθούσα γιατί θα θεωρούσα ότι δεν υπάρχει απόδειξη ότι κάτι τέτοιο υφίσταται. Βέβαια στη περίπτωση του Σαμαντί δεν θα είχε δημιουργηθεί και το όνομα στη περίπτωση που δεν υφισταντο αυτή η κατάσταση -πράγμα που σου δημιουργεί σκέψεις.

Αλλά το ερώτημα παραμένει. Γιατί για soulmates ακούμε μόνο στα βιβλία και στα παραμύθια.

quote:
Υπεκφυγές doctor,υπεκφυγές.

Μήπως είδες κανέναν άγγελο και έμεινες άφωνος


Μπορέι και να είχα δει αυτό. Άφωνος απο πολλές απόψεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 11:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
 [/quote] Υπερφυσική οντότητα, φυσική, ή δε ξέρεις τι από τα δύο; Και τι ακριβώς ένιωσες;
Η κουνταλίνη σου ήταν "ήδη" ανεβασμένη;
[/quote]

Πως δεν ξέρω βρε,

Μελαχρινη οντότητα ήταν, με μια άσπρη lancia !!

Ένιωσα υπέροχα !! :))

Όσο για κουνδαλινη,
Αυτά χρειάζεται κανείς  να τα ζήσει, 
τέλος πάντων, 
ανέβαινε, 
έχεις την αίσθηση, υδραργύρου στο σπονδηλο, (όταν κατεβαίνει)
Και δεν φτάνει μόνο εγκρατεια σε κάθε μορφή δαπάνης ενέργειας, 
Και για καιρο, 
μα για να ανέλθει,  
χρειζεται ολοημερη προσοχή,
 (οι περισσωτεροι γνωρίζουν να συγγεντρωνονται, όχι να προσέχουν.),
η οποία συνεχιζει και στον ύπνο.
................

Στην αρχη του τοπικ, μιλώντας για τα εγω, αναφέρθηκε πως οι θυβετανοι μοναχοί ενωρατιστες, βλέπουν οντότητες να μπενοβγαινουν. Αν το σώμα σας γίνει αρκετά ευαίσθητο, την στιγμη που θα γυρίσετε την προσοχή σας, και εχεται επιγνωση της δρασης του, το προσέξετε, αισθανεσθαι το πως αφήνουν το σώμα. Όταν γίνει σε αρκετό βαθμό κάθαρση, κάποια στιγμη, θα αρχίσουν να ανοίγουν τα ονομαζομενα τσάκρα, αισθανεσθαι τη ζέστη και την ενέργεια που ρέει. 

Αυτη είναι η άνθηση μας, σαν ανθρώπινα όντα.

 Η έννοια μεταφυσική, δωθηκε περισσότερο για τη δυσκολία τους, στην κατάνοηση, και τα περισσότερα που γράφονται, προέρχονται απο όχι direct esperienc.

Τέλος διαβάζοντας το τοπικ, γέλασα, με την καρδιά μου. 

Όταν διαβάζεται, προσπαθητε να ακούσετε προσεχτικα τον άλλο. 

Ο Σωκράτης έλεγε, πες μου και αλλά, να δω καλλίτερα. 

Έτσι λοιπόν είδα την Κυριακή, ενα κοντουλη, χοντρουλη με μαγουλακια, :)) 
Ακου μαγουλακια..:))))

να googlari εδω μέσα. 

Μόνο που τα 10 χρόνια πέρασαν, άφησαν, μα δεν σβήστηκαν.
 Ξέρει αυτός. :)))

Α δευτέρα σήμερα, πρέπει να πάω για δουλιες. 

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 12:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες.
Και όλα αυτά που εσύ πέτυχες, τα πέτυχες απλά όντας συνειδητός;

quote:
Όσο για κουνδαλινη,
Αυτά χρειάζεται κανείς να τα ζήσει,
τέλος πάντων,
ανέβαινε,

Λοιπόν λοιπόν.. γιατί μπερδεύτηκα. Η κουνταλίνη με την οντότητα αυτή που δε ξαναείδες, ανέβηκε ή κατέβηκε; Πάει αυτό.
Πάμε στο επόμενο. Η κουνταλίνη ανεβαίνει όταν ας πούμε.. έρχεσαι σε οργασμό -ή τέλος πάντων περνάς "σωματικώς" καλά αλλά δεν...
(δηλαδή "πας" αλλά χωρίς να "φτάνεις")

Ή χωρίς να υπάρχει καμία σωματική ηδονή(χωρίς να "πηγαίνεις" καν) ΚΑΙ να μην "φτάνεις";

Την έχω καιρό αυτή την απορία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/11/2010 12:22:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 12:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να διατυπώσω μια σκέψη μου όσον αφορά στις soulmates.

Αν λόγου χάρη, η αδερφή ψυχή μας "χαθεί" πριν τη γνωρίσουμε , θα είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε την υπόλοιπη ζωή μας χωρίς τη δυνατότητα για αληθινή αγάπη(που φέρει και την απόλυτη ευτυχία)?

Κι αν κάποις χάσει την αδερφή ψυχή του (θεωρώντας ότι υπάρχουν αυτές οι αδερφές ψυχές), τότε ποιο θα είναι το νόημα της ύπαρξής του??

Θέλω να πω ότι πολλές φορές η έννοια των αδερφών ψυχών μπορεί να καταδικάσει τον άνθρωπο.

Αυτό δεν θα ήταν πολύ εγωιστικό από την πλευρά του σύμπαντος?

Να σου δίνει μία και μοναδική ευκαιρία για ευτυχία, η οποία περικλείεται στην έννοια Soulmate?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 12:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Εαρινό με τους ωραίους του προβληματισμούς

Για να σου πω την αλήθεια, δηλαδή τη δική μου κοσμοθεωρία, πιστεύω ότι είτε εξετάσεις ένα λουλούδι,είτε ένα έντομο, είτε έναν άνθρωπο, είτε ένα άστρο ,"μέσα" του μπορείς να ανακαλύψεις όλα τα μυστικά της ζωής και του σύμπαντος.

Δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο, μεγάλο ή μικρό, άσχημο ή όμορφο.

Τα πάντα έχουν την αξία τους, όποια και αν είναι αυτή.

Τη σοφία μπορείς να την ανακαλύψεις τόσο στην πολυπλοκότητα, όσο και στην απλότητα.

Για αυτό πιστεύω πως ο άνθρωπος "κρύβει" μέσα του πράγματα που δεν μπορεί ούτε ο ίδιος να φανταστεί...

Πράγματα που μπορεί να κρύβει και ένα λουλούδι ή ένα άστρο...

Παντού υπάρχει η σοφία και το -για μας-υπερφυσικό.

Τώρα, αν εννοούσες κάτι άλλο και μπερδεύτηκα και σου απαντάω κάτι άσχετο, σου ζητώ να με συγχωρέσεις.Άσε που μόλις γύρισα από το σχολείο και δεν παίρνει μπρος μετά από τόση ώρα που άκουγα μουσική στο μάθημα.

Edited by - Narkissa555 on 29/11/2010 13:11:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 14:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς τον Εαρινό με τους ωραίους του προβληματισμούς

Για να σου πω την αλήθεια, δηλαδή τη δική μου κοσμοθεωρία, πιστεύω ότι είτε εξετάσεις ένα λουλούδι,είτε ένα έντομο, είτε έναν άνθρωπο, είτε ένα άστρο ,"μέσα" του μπορείς να ανακαλύψεις όλα τα μυστικά της ζωής και του σύμπαντος.

Δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο, μεγάλο ή μικρό, άσχημο ή όμορφο.

Τα πάντα έχουν την αξία τους, όποια και αν είναι αυτή.

Τη σοφία μπορείς να την ανακαλύψεις τόσο στην πολυπλοκότητα, όσο και στην απλότητα.

Για αυτό πιστεύω πως ο άνθρωπος "κρύβει" μέσα του πράγματα που δεν μπορεί ούτε ο ίδιος να φανταστεί...

Πράγματα που μπορεί να κρύβει και ένα λουλούδι ή ένα άστρο...

Παντού υπάρχει η σοφία και το -για μας-υπερφυσικό.

Τώρα, αν εννοούσες κάτι άλλο και μπερδεύτηκα και σου απαντάω κάτι άσχετο, σου ζητώ να με συγχωρέσεις.Άσε που μόλις γύρισα από το σχολείο και δεν παίρνει μπρος μετά από τόση ώρα που άκουγα μουσική στο μάθημα.

Edited by - Narkissa555 on 29/11/2010 13:11:56


Κατάλαβες πολύ καλά Ναρκίσσα...καλύτερα απ'οσο ενδεχομένως θα νόμιζες...τέλεια θα έλεγα...

Την καλησπέρα μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 15:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά το ερώτημα παραμένει. Γιατί για soulmates ακούμε μόνο στα βιβλία και στα παραμύθια.

Ισως επειδή θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε οτι υπάρχουν μόνο εκεί και όχι στην πραγματικότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 15:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλλά το ερώτημα παραμένει. Γιατί για soulmates ακούμε μόνο στα βιβλία και στα παραμύθια.

Ισως επειδή θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε οτι υπάρχουν μόνο εκεί και όχι στην πραγματικότητα.



Ναι, γενικά ζούμε σε μια εποχή όπου προσπαθούν να μας επιβάλλουν ότι το αγνό και το όμορφο είναι ιδεαλιστικά και ανέφικτα. Σε όλα τα θέματα.

Και ακριβώς επειδή πιστεύουμε στο ανέφικτο δεν μπορούμε να πετύχουμε το ιδανικό, αυτό που όλοι καταβάθος θα θέλαμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 15:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, γενικά ζούμε σε μια εποχή όπου προσπαθούν να μας επιβάλλουν ότι το αγνό και το όμορφο είναι ιδεαλιστικά και ανέφικτα

Εκτός απο αυτό,προσπαθούν να μας πείσουν οτι είναι και λάθος.Πολεμάνε με λύσα την αληθινή αγάπη και όλες τις καταστάσεις που οδηγούν σε αυτήν(αγνότητα π.χ.).Είναι εγκληματικό κάποιος να έχει φτάσει ας πουμε στα 25 και να μην έχει κάνει ένα σωρό σχέσεις one night stand και άλλα τέτοια όμορφα πραγματάκια.Αυτή είναι η σύγχρονη μόδα,όποιος δεν τα κάνει αυτά είναι μισογήινος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy