ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μελέτησες Τζέκιλ όλα τα εδάφια που έχω παραθέσει και δεν εννόησες τότε η ανάλυση θα επεκταθεί.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να εννοήσουμε την κρίση των πλασμάτων του Θεού με την βαθειά της έννοια,
ας σπουδάσουμε την δική μας κρίση αυτή που γίνεται μέσα μας, διότι στην παρούσα οικονομία
δεν κρίνονται οι αμαρτωλοί του κόσμου τούτου,

αυτοί είναι υπόδικοι δια κρίση.. ρωμαίους γ'19.

η οποία θα γίνει ενώπιον του λευκού Θρόνου,αποκάλυψη κ'11-15.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λεγόμενη ισχυρά θέληση των ανθρώπων
εις το να πράττουν ότι θέλουν ως υπεύθυνοι,
αυτό αναιρείται από το Λόγο του Θεού,

που διακηρύττει ότι, δεν είναι του θ έ λ ο ν τ ο ς ούτε του τ ρ έ χ ο ν τ ο ς, αλλά του ελεούντος Θεού.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μελέτησες Τζέκιλ όλα τα εδάφια που έχω παραθέσει και δεν εννόησες τότε η ανάλυση θα επεκταθεί.

Α ρε Dr !!! μας έκαψες


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999
quote:
Και αυτός είναι ο πραγματικός σκοπός που ο Θεός παρέδωσε ένα τέτοιο νομο, ώστε να μην μπορέσουν οι άνθρωποι να τον πραγματοποιήσουν ώστε μόνον Εκείνος να δικαιωθεί.
Εγώ δεν διαφωνώ ότι οι άνθρωποι στην κατάσταση που βρίσκονται, δεν μπορούν να είναι σε όλα σύμφωνοι με τον θεϊκό νόμο. Πλην όμως ο νόμος δεν μπήκε για να νιώσει ο θεός ικανοποίηση.. ότι δικαιώθηκε, αλλά μπήκε προκειμένου ο άνθρωπος να αποκτήσει κατανόηση.

Παράκληση: Θα ήθελα να παραθέτεις τις απόψεις σου στο δικό σου θέμα, και αν είναι να κάνουμε εκεί διάλογο πάνω σε αυτές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή δεν έχουμε δόγμα εδώ, αλλά μόνο αλήθεια και μ'αυτήν πορευόμαστε, ας γνωρίζουμε
ότι πολεμάμε με ύπουλες αόρατες δυνάμεις

που ενεργούν πέριξ ημών
για να εκτελούν τα θελήματα του άρχοντα της εξουσίας του αέρος
του πονηρού πνεύματος
που ενεργεί τώρα
στους υιούς της απειθείας. εφεσίουςβ'2.

κι αυτό κάνει την εργασία μας ακόμη πιο δύσκολη..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παράκληση, θα με ελευθέρωνες αν αφαιρούσες την τραγουδοποιό..από το θέμα μου..
ας θυμηθουμε το ρητό, ¨"μην κάνετε στους άλλους αυτό που δεν θέλετε οι άλλοι να κάνουν σε σας..."

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 23:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι η "τραγουδοποιός";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 00:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έστειλες 16/11 /2011,δεν θυμάσαι?

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 00:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ρώτησα ποια είναι η τραγουδοποιός, δε σε ρώτησα τι έχω στείλει.

Βέβαια στην ημερομηνία που αναφέρεις, δε βλέπω να 'χω στείλει κάτι περίεργο έτσι και αλλιώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 01:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor

Με το να συνεχίζεις να δηλώνεις ότι δεν κατανοείς αυτά που σε ρωτάει, υπάρχει κίνδυνος να επεκταθεί η επέκταση της ανάλυσης.

Οπότε, όταν σου λέει "αν αφαιρούσες την τραγουδοποιό από το θέμα μου", η σωστή απάντηση είναι "την αφαιρώ αμέσως" (ό,τι κι αν είναι αυτό που εννοεί), όχι "ποιά είναι αυτή;"

Δεν είναι να παίζουμε με την τύχη μας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 09:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είναι ο αναζητητής,

ποιος ψάχνει,

και τι ζητά, από τη γη, τον αέρα και το νερό,

κρατά μυστικά η γη, ο αέρας και το νερό για σένα,

αν δεν γνωρίσεις το μυστικό της Φωτιάς;

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2011, 23:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ καλό θέμα ντόκτορ!

Αυτές τις μέρες το πρόσεξα με ένα χρόνο καθυστέρηση για εμένα,και όταν πέρσι το δεκέμβρη γραφόμουν μέλος του εσωτέρικα,την ίδια περίοδο περίπου η συζήτηση απ' ότι βλέπω στο θέμα είχε μια απο τις κορυφώσεις της.

Αν και έχω σκοπό να το διαβάσω όλο, ρίχνω μια ματιά στις 5-6 προς τα πίσω σελίδες και είναι ευχάριστη έκπληξη για εμένα διαβάζοντας όσα έχουν γραφεί για την κουνταλίνη το ανέβασμα(άνοδο) και το κατέβασμα(κάθοδο) της, για τον ψυχολογικό χρόνο και για την πολύ ωραία πράγματι ξεχωριστή ιστορία με τον κύριο άρνολντ.

Ενώ είχα διαβάσει για ψυχολογικό χρόνο πέρσι τον οκτώβρη του δέκα(απο τόλλε) πρoτού μπώ στο εσωτέρικα, ναι μεν είχα συναντήσει την έννοια και είχε κάνει έντονα κλίκ στο μυαλό μου, η ουσιαστικότερη σύνδεση και βαθύτερη κατανόηση της άρχισε να συμβαίνει και συνεχίζει να συμβαίνει απο τις μετέπειτα συζητήσεις που έίχαμε κάνει(καταλυτική η βοήθεια σου πλάτων όπως και των άλλων φίλων), και να μαι λοιπόν τώρα να διαβάζω μερικές σκέψεις ακόμα των μεταξύ σας τότε διαλόγων που είναι πολύ ουσιαστικές. Ερχονται να επαληθεύσουν και να επιβεβαιώσουν σαν επιστέγασμα όλα όσα μέχρι τώρα και για την ώρα έχουν ματσάρει-ταιριάξει στο μυαλό μου εδώ και ένα χρόνο απο τις συζητήσεις μας και όλες τις έννοιες που έχουν διαμορφωθεί και τις πληροφορίες που κουβαλάω εδώ και κάποια χρόνια στο κεφάλι μου.

Μου ήρθε λοιπόν κατά νού κάτι που διάβασα κάμποσο καιρό πριν στο διαδίκτυο για τον ψυχολογικό χρόνο.
Κατά μια διευρυμένη έννοια χωρίς όμως και να προσβάλλει το θρησκευτικό χαρακτήρα του συμβόλου του σταυρού, εκτός από την γνωστή σε όλους σταυρική θυσία του Ιησού που αναπαριστά, ίσως μπορεί να εννοηθεί και κάποιος άλλος συμβολισμός.
Η οριζόντια γραμμή μπορεί να εννοηθεί ότι συμβολίζει και την κίνηση του νού μέσω της σκέψης παρελθόν-μέλλον (πίσω-μπρός) κατά μήκος της οριζόντιας γραμμής, του ψυχολογικού χρόνου δηλαδή.
Η κάθετη γραμμή μπορεί να εννοηθεί ότι συμβολίζει τον θάνατο και την ανάσταση (πάνω-κάτω,άνοδος-κάθοδος),τον θάνατο του ψυχολογικού χρόνου,αυτού που διακόπτει τη συνέχεια του.
Η οριζόντια και η κάθετη γραμμή τέμνονται σε ένα σημείο. Αυτό το σημείο μπορεί να εννοηθεί ότι συμβολίζει το Τώρα.

Να σαι καλά φίλε και χρόνια πολλά.
Ευχές για Καλά Χριστούγεννα σε όλους μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2011, 11:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον trelantonis

Χαίρομαι που βρίσκεις ενδιαφέρον το θέμα μας!
Πράγματι έχει πολλά κλειδιά

Αρκεί όμως ένα μέλος (εσύ π.χ.) για να μπουν και άλλα. Απαραίτητη προϋπόθεση το ενδιαφέρον και ο ενδιαφερόμενος για κάθε τέτοιο διάλογο.


quote:
Μου ήρθε λοιπόν κατά νού κάτι που διάβασα κάμποσο καιρό πριν στο διαδίκτυο για τον ψυχολογικό χρόνο.
Κατά μια διευρυμένη έννοια χωρίς όμως και να προσβάλλει το θρησκευτικό χαρακτήρα του συμβόλου του σταυρού, εκτός από την γνωστή σε όλους σταυρική θυσία του Ιησού που αναπαριστά, ίσως μπορεί να εννοηθεί και κάποιος άλλος συμβολισμός.

Ο Σταυρός είναι ένα σύμβολο με άπειρες ερμηνείες και χρήσεις. Κατα "σύμπτωσις" μόλις χτες έφτιαξα σε χαρτί αυτό το σχήμα του σταυρού(αλλά πιο αναλυτικά) σε κάποιον:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2011, 11:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλαμε να το δούμε πιο αναλυτικά:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2011, 11:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είναι προφανές, ο κάθε άνθρωπος βρίσκεται παράλληλα σε δύο μονοπάτια.

Ένα πνευματικό και ένα ας το πούμε υλικό.

Όταν η οριζόντια γραμμή ανεβαίνει, το λέμε εξέλιξη ή ανέλιξη, όταν κατεβαίνει, το λέμε καθέλιξη.
Μιλάμε πάντα για μια πνευματική ανέλιξη και μια πνευματική καθέλιξη, όχι για την βιολογική ανέλιξη ή καθέλιξη, αν και το πνεύμα επηρεάζει κατα κάποιο τρόπο ακόμα και σε αυτό την ύλη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/12/2011 11:42:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2011, 22:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Deva Parinito, 06/02/2005 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5534

Η πραγματική λοιπόν εξέλιξη της σκέψης, η εξελιγμένη νοημοσύνη, είναι αυτή. Η κατανόηση της κάθετης σκέψης, που θα εξηγήσω πως αναπτύσσεται. Ο νους είναι εξελιγμένος όταν μπορεί να κινηθεί όχι μόνο στον οριζόντιο αλλά και στον κάθετο άξονα. Αυτό είναι εξέλιξη ! Ναι ! γιατί η κίνηση του θα είναι σύμφωνη με τους φυσικούς κανόνες, με την διπλή όψη των πραγμάτων, με τον δυϊσμό της Φύσης, με την κρυμμένη αρμονία της φύσης, με το καλό και το κακό, με τον εχθρό και τον φίλο. Ο νους θα μπορεί να σκέφτεται όχι μονοδιάστατα, όχι κινούμενος σε μία γραμμή, αλλά δισδιάστατα, όπως ακριβώς η φύση των πάντων. Μέσα από την κατανόηση της καθετότητας, ο νους ξεφεύγει πλέον από την αριστοτελικά πλασμένη φύση του, ξεφεύγει από τους προβληματισμούς και τις παγίδες που του δημιουργεί τούτο το πισωγύρισμά του από το παρελθόν στο μέλλον και τούμπαλιν, ξεφεύγει από διλήμματα, από άλυτα μυστήρια, δεν υπάρχει τίποτε μυστήριο γι’ αυτόν, βρίσκει λύσεις σε όλα, ακόμη και στον Θάνατο. Μπορεί να τα καταφέρει όλα, μπορεί να κινείται πότε οριζόντια, να είναι δηλαδή, προσαρμοσμένος στην κοινωνία, κοινωνικός, να συναναστρέφεται με τους ανθρώπους, αλλά μπορεί να κινείται και κάθετα, να συναναστρέφεται με τον Θεό. Αυτό είναι το επικίνδυνο σημείο, αυτή είναι η κίνηση σε επικίνδυνο έδαφος που αναφέρω κάπου στο topic για την αυτογνωσία.

Ο νους πρέπει να εξασκηθεί στην κάθετη σκέψη. Πρέπει να μπορεί άλλοτε να κινείται οριζόντια και άλλοτε κάθετα. Αν παραμείνει εκεί, στην κάθετη σκέψη, αυτό θα ήταν καταστροφικό, γιατί θα παραφρονήσει τελείως. Μα και στην οριζόντια σκέψη αν παραμείνει, όπως συμβαίνει στο κόσμο την σήμερον., πάλι καταστροφικό θα είναι. Γι’ αυτό ακούτε που λένε, πως αν ο νους δεν εξελιχθεί, η ανθρωπότητα θα σβήσει. Αν συνεχίσει να υπάρχει τούτη η στασιμότητα του διχασμού των σκέψεων, τούτη η πάγια αντίληψη, πως το Α είναι Α και το Β είναι Β, τότε μοιραία, ο κόσμος θα βρεθεί στο ίδιο αδιέξοδο που βρέθηκε ο δόλιος ο Αϊνστάιν. Θα πέσει σε τοίχο. Κι όταν πέσεις σε τοίχο, τρως τα μούτρα σου, αυτοκαταστρέφεσαι. Λέγεται πως «η φύση του ανθρώπου είναι αυτοκαταστροφική», όχι ! μην «τσιμπάτε», η φύση του ανθρώπου είναι τέλεια στο βαθύτερο υπόστρωμα της ύπαρξής του, αλλά πρέπει ο άνθρωπος να γνωρίσει την καθετότητα για να φτάσει εκεί. Βαθιά θα πάει, κάτω ή πάνω, όχι αριστερά δεξιά. Και λέω βαθιά, κάτω η πάνω, που μπορεί αυτό να φανεί αντιφατικό, μα ο Ηράκλειτος είχε προχωρήσει ακόμη περισσότερο και έλεγε «Οδός άνω κάτω, μία», γιατί αυτή η καθετότητα θα σε βοηθήσει να δεις πως η φύση σου ως άνθρωπος δεν διαφέρει από την φύση του Θεού που όλα τα βλέπει όλα δίκαια, όλα τέλεια, όλα φιλικά, όλα ζωντανά γιατί ο Θεός δεν ξεχωρίσει. Μην ξεχωρίζεις λοιπόν κι εσύ.

Μην λες «αυτό είναι καλό», «αυτό είναι κακό», «αυτός είναι έτσι», «αυτός είναι αλλιώς». Μην ξεχωρίζεις ! Μην διαχωρίζεις αν δεν θες να σε διαχωρίσουν. Μην ελέγχεις των συνάνθρωπό σου, αν δεν θες να ελεγχθείς. Μην σκλαβώνεις, αν δεν θες να σκλαβωθείς. Μην κρίνεις αν δεν θες να κριθείς – να ! το νόημα της φράσης του Ιησού – μην κυριαρχείς αν δεν θες να κυριαρχηθείς. Θυμήσου : Αν θέλεις να εκμεταλλεύεσαι, θα υποστείς την εκμετάλλευση. Αν κρίνεις, αν διαχωρίζεις, αν ξεχωρίζεις, θα κριθείς, θα διαχωριστείς. Γι’ αυτό λέω κάπου «Ιδού ! Διαχωρίζομαι από εσάς για να σας δείξω πως είμαστε ίδιοι !». Αν θες να είσαι ελεύθερος, άφησε και τους συνανθρώπους σου ελεύθερους. Είναι πλευρές του ίδιου νομίσματος. Αυτή είναι η δυσκολία της αυτογνωσίας. Γι’ αυτό λέω κάπου «Δεν σε πιάνει κανείς από το λαιμό, φτιάξε το δικό σου εμπάργκο και μην «αγοράζεις, είσαι ελεύθερος !».

Αν γνώριζες άνθρωπε πόσο ελεύθερος είσαι, τότε ναι ! θα ήσουν εξελιγμένος. Αν γνώριζες την κάθετη κίνηση, την καθετότητα της σκέψης, θα έβλεπες πως ελευθερία δεν σημαίνει αυτό που λες «είμαι ελεύθερος να κάνω ό,τι θέλω, να πιστεύω όπου θέλω, να έχω όποιο Θεό θέλω», αλλά θα έβλεπες την ελευθερία ως κοινό, μοναδικό Θεό, γιατί Θεός είναι ελευθερία και ελευθερία είναι Θεός. Θα έβλεπες την ελευθερία ως φως, γιατί Θεός είναι φως και φως είναι Θεός. Θα έβλεπες την ελευθερία ως μία, μοναδική αγάπη, γιατί Θεός είναι αγάπη και αγάπη είναι Θεός, θα έβλεπες την ίδια την φύση σου, ως μία, μοναδική, κοινή, μυριάδες για σένα θα ήταν ένας, και ένας θα ήταν μυριάδες, θα έβλεπες την αλήθεια, την μία, την μοναδική και τέλεια !


Τα σχήματα που λείπουν σ' αυτό το θέμα, είναι ακριβώς όμοια με τα δικά σου Dr Jekyll Mr Hyde. Κάποτε είχα μιλήσει κι εγώ γι' αυτό, με διαφορετικά λόγια βέβαια ... είσαι πάντως σε σωστό δρόμο φίλε ...

quote:
Ο χρόνος είναι διανυσματικό μέγεθος. Ως διάνυσμα, έχει φορά, μέτρο και κατεύθυνση. Τα διανύσματα μπορούν να παραστούν γραφικά με ευθείες. Για να υπάρξει καθετότητα πρέπει να έχουμε τουλάχιστον δύο ευθείες, έναν οριζόντιο άξονα και ένα κάθετο σ’ αυτόν, διαφορετικά, ο κάθετος άξονας είναι κάθετος που ? Έχουμε λοιπόν, έναν οριζόντιο άξονα που είναι ο άξονας του χρόνου, ως διανυσματικό μέγεθος, και έναν ακόμη κάθετο σ’ αυτόν.

Δείτε τα σχήματα 1 και 2. Ο νους δύο κινήσεις μπορεί να κάνει. Είτε να σκεφτεί το παρελθόν, είτε το μέλλον. Το παρών (που στο σχ. 1 είναι το t0) αδυνατεί να το σκεφτεί.

Το παρών (t0) δεν παραμένει στάσιμο, μα διαρκώς κινείται, και αλλάζει από t0, σε t1, t2, t3, tx, συνεχώς, ασταμάτητα, ες αεί.

Το παρών είναι μια λεπτή διαχωριστική γραμμή που χωρίζει το παρελθόν από το μέλλον, τόσο μικρή, σχεδόν ανύπαρκτη, που ο χώρος για να αναπτυχθεί η σκέψη είναι ελάχιστος, σχεδόν μηδενικός. Να θυμάστε πως οι σκέψεις είναι σαν τα αντικείμενα, δεν είναι λεπτοφυής, δεν είναι πνευματικές, καταλαμβάνουν χώρο. Είναι αυτό που έλεγα με τις έννοιες, στο topic για την γνώση. Η γνώση είναι έννοια, αντικείμενο νόησης, σκέψης, καταλαμβάνει και αυτήν τον χώρο της και έχει βάρος. Λέμε «άσε με τώρα, ο νους μου βαραίνει από τις σκέψεις!». Καταλαμβάνει τον χώρο του παρελθόντος και τον χώρο του μέλλοντος αντίστοιχα, όπως φαίνεται στα τεταρτημόρια των σχημάτων. Ο νους βρίσκει άφθονο χώρο στο παρελθόν και στο μέλλον, γι’ αυτό μπορεί να αναπτύξει σκέψη, συλλογισμό, να εργαστεί, να κάνει αυτό για το όποιο είναι φτιαγμένος, να σκέφτεται ! Στο παρών, για δείτε, τι χώρο να βρει, μια κάθετη γραμμή είναι, που να απλωθεί, τι σκέψη να κάνει ?

Όταν ο νους κατευθύνεται σε έναν από τους δύο χώρους, λέμε πως «ταξιδεύει» πάνω στην γραμμή του χρόνου. Πάει μία μπρος και μία πίσω, μια στο παρελθόν, μια στο μέλλον. Έτσι είναι γιατί ότι γνωρίζεις προέρχεται από το παρελθόν σου, το οποίο έχει αποτυπωθεί στο νου σου ως μνήμη. Ότι επιθυμείς, ανήκει μέλλον, γιατί η επιθυμία είναι η τάση που εμφανίζεις να πραγματοποιήσεις κάτι σε εκείνον τον χώρο. Αν η επιθυμία σου έχει πραγματοποιηθεί, είναι κιόλας μνήμη. «Ο χρόνος τρέχει πάει μπροστά κι ο νους ακολουθάει», λέει εύστοχα ο Μανώλης.

Κίνηση σε οριζόντια γραμμή. Να η οριζόντια σκέψη, να η αριστοτελική λογική, δες το σχήμα 3.

Η ανθρωπότητα, έχει προχωρήσει βάση της Αριστοτελικής λογικής, της δυτικής σκέψης που λέμε. Ο Αριστοτέλης θεωρείται ο θεμελιωτής της. Όλοι, και εννοώ, όλοι, ουδείς δεν εξαιρείται από τούτο, όλοι, σκεπτόμαστε, συλλογιζόμαστε, συμπεραίνουμε, βάση της Αριστοτελικής λογικής. Εγώ, εσείς, όλοι ! Για τον Αριστοτέλη, κατά συνέπεια και για όλη την ανθρωπότητα, το Α είναι Α και το Β είναι Β. Μπορείς να πας από το Α στο Β και από το Β στο Α, αλλά ποτέ, το τονίζω αυτό, ποτέ το Α δεν μπορεί να γίνει Β. Ποτέ το Α και το Β δεν μπορούν να γίνουν ένα, να ενωθούν, να φτιάξουν κοινή ενότητα. Από αυτό το σημείο ξεπηδούν όλα τα προβλήματα, όλες οι αντιπαλότητες, όλες οι συγκρούσεις. Είναι πολύ λεπτό σημείο, σκεφτείτε, είμαι Α, είσαι Β, είμαι ένας διαφορετικός κόσμος, είσαι ένας διαφορετικός κόσμος, έχω τον Θεό μου, έχεις τον Θεό σου, έχω την αλήθεια μου, έχεις την αλήθεια σου. Ποτέ η λογική σου, γιατί είναι Αριστοτελική, δεν θα επιτρέψει, ο κόσμος μου να ενωθεί με τον δικό σου, ποτέ δεν θα παραδεχτείς τον Θεό μου, την αλήθεια μου, τις δικές μου κατευθύνσεις, γιατί πολύ απλά, έχεις κι εσύ τις δικές σου.

Προσοχή όμως ! Αν δεν υπήρχε η αριστοτελική λογική, δεν θα υπήρχε ο οριζόντιος άξονά μας, και συνεπώς δεν θα μπορούσαμε να ορίζουμε και κάθετο σ’ αυτόν. Αν δεν υπήρχε ο Αριστοτέλης, ο Ηράκλειτος δεν θα είχε αξία, αλλά και το αντίθετο. Προσέξτε πως συμπληρώνεται ο ένας με τον άλλον, δύο γραμμές, αν λείψει η μία, χάνεται η καθετότητα, χάνεται ο ένας από τους δύο παίχτες, το παιχνίδι δεν έχει συνέχεια, έρχεται η στασιμότητα, έρχεται η παύση, ο θάνατος. Να η διπλή όψη των πραγμάτων, να η αντίφαση, να η σύγκρουση των αντιθέτων, πίσω από τούτη όμως κρύβεται η αρμονία της φύσης.

Γι’ αυτό λέει ο Ηράκλειτος «η κρυμμένη αρμονία είναι καλύτερη από την φανερή.»


quote:
[...] για μας προϋπάρχει ένας οριζόντιος άξονας. Γεννηθήκαμε με αυτόν, και η σκέψη μας κινείται πάνω σε αυτόν. Παράδειγμα : Τα παιδία στο σχολείο, όταν έρχονται σε πρώτη επαφή με την επιστήμη της Φυσικής, μαθαίνουν την Κλασσική Φυσική, την Νευτώνεια. Σαφώς έτσι συμβαίνει γιατί μπορούν να την κατανοήσουν. Πότε έρχονται σε επαφή με την Άχρονη Μηχανική ?

Η Άχρονη Μηχανική είναι ένας τομέας της φυσικής επιστήμης, που δηλ. μπορεί να κατανοηθεί, όχι απλώς από κάποιον που τελείωσε το Πανεπιστήμιο, όχι από κάποιον που είναι πτυχιούχος Φυσικός, μπορεί και από αυτόν βέβαια, αλλά συνήθως διδάσκεται – αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την λέξη – από κάποιον που κάνει διδακτορική διατριβή επί του θέματος. Είναι ο τομέας της Φυσικής, που εξηγεί την κίνηση των σωμάτων / σωματιδίων, όχι με τους κλασικούς τύπους και τις κλασσικές εξισώσεις, ταχύτητας και επιτάχυνσης, αλλά με εξισώσεις και τύπους στους οποίους απουσιάζει η μεταβλητή t (time) και τα αποτελέσματα των μετρήσεων, των πειραμάτων, είναι ακριβώς τα ίδια με εκείνα που λαμβάνονται κάνοντας χρήση της Κλασσικής Φυσικής.

Αν εγώ ως καθηγητής Φυσικής, ή ως γνώστης της Άχρονης Μηχανικής, προσπαθήσω να διδάξω στους μαθητές της Β’ Γυμνασίου αυτόν τον τομέα της Φυσικής, παρακάμπτοντας την Κλασσική Φυσική, τι νομίζετε πως θα συμβεί ? Σκάνδαλο ! Θα είναι αδύνατο να κατανοηθεί, γιατί θα απουσιάζει ο οριζόντιος άξονας από τα μυαλουδάκια τους, ο γνωστός άξονας του χρόνου, από τον συλλογισμό τους, οπότε όσο μπορεί να μιλήσει ένας τοίχος, άλλο τόσο θα μιλούσανε και τα παιδιά.

Εγώ όμως τώρα, δεν απευθύνομαι σε μαθητές Β’ Γυμνασίου μέσα από το φόρουμ σας, αλλά σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά τον οριζόντιο άξονα, που έχουν μάθει να σκέφτονται, να κινούνται από το Α στο Β, από το Α στο Γ, από το Γ στο Α, όπως στο σχ. 3, που έχουν μάθει να χρησιμοποιούν την οριζόντια σκέψη, να μεταπηδούν από συμπέρασμα σε συμπέρασμα, που έχουν παρελθόν ικανό και εμπειρίες, που μπορούν και είναι απολύτως ικανοί να χρησιμοποιούν όπως εκείνοι νομίζουν την σκέψη τους που κινείται οριζόντια, που έχουν βιώσει την αριστοτελική λογική τους, που αμφιβάλλουν στο να δεχτούν πως το Α μπορεί να γίνει Β, και το Β μπορεί να γίνει Α.


Η βασική υπόθεση στην όλη ιστορία είναι πως ο χρόνος είναι υπαρκτό φυσικό μέγεθος. Η Άχρονη Μηχανική είναι η μηχανική του κάθετου άξονα, όχι του οριζόντιου. Συνεπώς, δεν χρειάζεται τον χρόνο και εξηγεί τα φαινόμενα "απελευθερωμένη" από την μεταβλητή (t). Έχει δικό της άξονα, αυτόν που εσύ Dr Jekyll Mr Hyde ονομάζεις "πνευματικό".

Edited by - zip on 26/12/2011 23:39:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 00:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Η βασική υπόθεση στην όλη ιστορία είναι πως ο χρόνος είναι υπαρκτό φυσικό μέγεθος. Η Άχρονη Μηχανική είναι η μηχανική του κάθετου άξονα, όχι του οριζόντιου. Συνεπώς, δεν χρειάζεται τον χρόνο και εξηγεί τα φαινόμενα "απελευθερωμένη" από την μεταβλητή (t). Έχει δικό της άξονα, αυτόν που εσύ Dr Jekyll Mr Hyde ονομάζεις "πνευματικό".

Χέχε... και έλεγα ότι κάτι λείπει. Να τι λείπει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2011, 02:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άχρονο παρόν.

Τι είναι αυτό?Είναι πολύ δύσκολο να εκφράσω με λόγια,το πώς ακριβώς το βλέπω.

Πιστεύω ότι το άχρονο παρόν,[όπως υπέροχα αναλύει ο Ζιπ για το -t,το πρόθεμα δικό μου],είναι μια κατάσταση "λύτρωσης",επειδή δεν υπάρχει τρόπος να το αναζητήσουμε και να το επιβεβαιώσουμε άμεσα.Η αντίληψή μας φαντάζεται το παρόν,σαν κάτι αιώνιο,επειδή δεν κατανοεί,ότι ακόμη και η τελευταία κλασματική διαίρεση του τελευταίου νανοδευτερολέπτου,απομακρύνει αυτό που νομίζουμε "παρόν".Και αυτο δεν μπορεί να συμβαίνει,γιατι είναι αδύνατο να υπάρχει έστω και ένα επόμενο χρονικό διάστημα,μέσα σε ένα χρονικό συνεχές.Δεν μπορεί να υπάρχει,για την αντίληψή μας μια στιγμή σε ένα συνεχές,είτε στο παρελθόν,είτε στο ανύπαρκτο παρόν,είτε στο μέλλον.
Αλλοιώς, έλεγε ο Αριστοτέλης, κάτι που συνέβη στο παρελθόν,θα μπορούσε να υπάρχει ταυτόχρονα και στο μέλλον.

Επειδή τα διανύσματα που παραθέσατε Dr Jekyl και Ζιπ,είναι αποδεκτά ώς έννοιες,ώς απεικονιστικές θεωρήσεις και επεξηγηματκά νοημάτων,δεν πρέπει να ληφθούν ώς αξιωματικά,καθ'όσον τους λείπει,το αξίωμα στήριξης.Καταλαβαίνεις τι εννοώ Ζιπ.Δεν απορρίπτω τίποτα απο όσα λέτε,αντιθέτως τα υποστηρίζω θερμά.

Συνεπώς το παρόν δεν υπάρχει για σένα,μόνο άν είσαι εκεί.Αν λείπεις υπάρχει,επειδή κάποιος άλλος ίσως το παρατηρεί.Δηλαδή άν υποθετικά κάποιος ευρίσκεται στην κορυφή του διανύσματος του Ζιπ,επι του καθέτου άξονος,έχει ταυτόχρονη παρατήρηση του παρελθόντος,του παρόντος [οχι για αυτον] και του μέλλοντος.Βλέπει καθαρά το -t το t και το +t.

Σκεφθείτε,πώς άν και η ίδια η αντίληψή μας,ήταν άχρονη δεν θα μπορούσαμε κάν να καταλάβουμε ότι έχουμε,αντίληψη!!!Γιατι θα ήταν άπειρη,όσο άπειρο είναι και το t.

παιδιά δεν ξέρω κατά πόσον τα "σκάτωσα",στην απόδοση των νοημάτων των σκέψεών μου,αλλά τουλάχιστον κάτι θα απέδωσα σωστά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy