ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 15:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
θΑ μπορούσε κάποιος να πεί .. ότι αναφέρεσαι στην ιδιοσυγκρασία ενός ανθρώπου , όταν αναφέρεσαι στην ουσία! [ αναφέρομαι στην ιδιο-φυϊα, σ' αυτό δηλ. που φυτρώνει / που γεννιέται / που ξεπηδάει σαν φλόγα, σαν ένα μικρό big-bang, σαν ένα τσαφ, σαν ένα φλας μιας φωτογραφικής μηχανής / μέσα στον κάθε άνθρωπο από τον ίδιο τον άνθρωπο, όχι στην ιδιοσυγκρασία ]

Αναφέρεσαι με στόμφο [ αφού βλέπεις στόμφο, τότε για σένα είναι στόμφος ] και διαχωρίζεις σε αυτά που ειναι εγγενή και σ'αυτά που επεβλήθησαν έξωθεν! [ ναι, διαχωρίζω τα έσω από τα έξω ]

Αναφέρεσαι π.χ στο "πηγαίο" χιούμορ και στην "πηγαία" καλλιτεχνική έκφραση ενός ανθρώπου ... [ χωρίς εισαγωγικά, ναι, στην πηγή, στο πηγαίο, ακριβώς αυτή είναι η ουσία, η πηγή, η μήτρα ]

][/red]





Προσωπικά θα σεβασθώ όλα όσα λές μα δεν θα συμφωνήσω , εξάλλου δεν αποτελεί και προυπόθεση για να συνεχισθεί η συζήτηση , μάλλον το αντίθετο!

Θα πώ μόνο τούτο:"Όλα όσα κατατίθενται λεκτικά και όχι μόνο απο όλους μας ειναι ασφυκτικά εναγκαλισμένα και οροεξαρτούνται απο κοινωνικούς όρους και σύμβολα , που δεν έχουν καμμιά σχέση με την γλώσσα της ψυχής"

Πάντα γίνεται μια προσπάθεια να αποσαφηνισθεί η επιθυμία που αναβλύζει απο την ψυχή μόνο που δεν μπορεί να ερμηνευθεί ποτέ σωστά...εκφέρεται ως αίτημα και ειναι ήδη αλλοιωμένο!

Με αποτέλεσμα ποτέ να μην ικανοποιείται...εξ"ου και το συνεχές τρεχαλητό των ανθρώπων...διότι δεν ξέρουν τι θέλουν!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 15:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Απευθύνομαι στον e-φίλο που κάνει διαχωρισμό , ανάμεσα σε ουσία και προσωπικότητα...σαν να λέει :"άλλο ρόδα και άλλο κινητήρας" , η ουσία βρίσκεται και στη ρόδα και στον κινητήρα και σε όλα τα μέρη ενός οχήματος...και χωρίς την ύπαρξη του ενός δεν έχει ουσία και καμμιά λειτουργικότητα το άλλο! [ η ουσία & η προσωπικότητα ασφαλώς βρίσκονται στο ίδιο όχημα (άνθρωπος) και ασφαλώς, άλλο πράγμα είναι ο κινητήρας του και άλλο πράγμα το σασί του (όχι η ρόδα). Και φυσικά είναι σωστό αυτό που λες, πως χωρίς το ένα,δεν υπάρχει και το άλλο, το όχημα χάνει τον "εαυτό" του, δεν είναι καν όχημα. Δεν διαφωνώ. Απλώς, τα διαχωρίζω. Και ξέρεις γιατί ; Γιατί πίσω απ' αυτόν τον διαχωρισμό κρύβεται η ομορφότερη ενότητα, η ομορφότερη ενοποίηση! ]

[...]

Προσωπικά θα σεβασθώ όλα όσα λές μα δεν θα συμφωνήσω , εξάλλου δεν αποτελεί και προυπόθεση για να συνεχισθεί η συζήτηση , μάλλον το αντίθετο!

Θα πώ μόνο τούτο:"Όλα όσα κατατίθενται λεκτικά και όχι μόνο απο όλους μας ειναι ασφυκτικά εναγκαλισμένα και οροεξαρτούνται απο κοινωνικούς όρους και σύμβολα , που δεν έχουν καμμιά σχέση με την γλώσσα της ψυχής" [ δεν έχω αντίρρηση σ' αυτό ]

Πάντα γίνεται μια προσπάθεια να αποσαφηνισθεί η επιθυμία που αναβλύζει απο την ψυχή μόνο που δεν μπορεί να ερμηνευθεί ποτέ σωστά...εκφέρεται ως αίτημα και ειναι ήδη αλλοιωμένο!

Με αποτέλεσμα ποτέ να μην ικανοποιείται...εξ"ου και το συνεχές τρεχαλητό των ανθρώπων...διότι δεν ξέρουν τι θέλουν! [ ok ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 16:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπειτα ΥΠΗΡΕΤΗ, αυτός ο τρόπος που λες, ναι, είναι σωστός αλλά αφ' ενός είναι ο δικός σου τρόπος (εντάξει, ίσως να είναι και ο δικός μου. Μερικές φορές). Όμως, ποιος σου είπε, ποιος μας είπε, πως αυτός ο τρόπος είναι ο ίδιος και για τον alex22 και για τον makfor και για την pyramid και για τον x άνθρωπο που θα βρεθεί στο διάβα μας, στο διάβα μου ;

Και είναι και κάτι άλλο (πιο δύσκολο) : Λες πως ο τρόπος σου είναι η διαιρεμένη προσοχή στα τρία. Γιατί στα τρία και όχι στα τέσσερα ; Γιατί όχι στα πέντε ; ή στα δέκα ;

Γιατί π.χ δεν προσθέτεις άλλη μία ερώτηση σ' αυτές που κάνεις ; π.χ την ερώτηση "γιατί είμαι εδώ ;" ή και την ερώτηση "τι θέλω ;". Υπάρχουν πάρα πολλές ερωτήσεις για να διαιρέσεις την προσοχή σου. Γιατί μόνο τρεις ; Ξέρεις τι σημαίνει να διαιρέσεις την προσοσχή σου σε 10 μέρη ή σε 20 ; Μπορείς να διανοηθείς τι θα σημαίνε αυτό για έναν άνθρωπο ;

Σου είπα, αυτός ο τρόπος είναι σωστός. Αν έχει αποτελέσματα σε σένα, ok, είναι σωστός. Όμως πρέπει κάθε φορά να παίρνεις απαντήσεις.

Το ζητούμενο δεν είναι μόνο η διαίρεση της προσοχής. Ξέρεις γιατί πρέπει κάποιος να μάθει να διαιρεί την προσοχή του ; Για να μπορεί να την ξανα-ενώσει. Χωρίς την επανένωση της προσοχής, την συγκέντρωση δηλ. η διαδικασία είναι μισή, δεν ΟΛΟκληρώνεται και ο άνθρωπος καταλήγει να έχει πρόβλημα στην υπόλοιπη ζωή του. Γι' αυτό σου είπα : εγώ είμαι η συνείδησή μου και η συνείδησή μου είμαι εγώ.

Αυτοί οι Νικολήδες αφού διαχωρισθούν πρέπει να επανενωθούν. Αν δεν επανενωθούν ... τότε ... πρόσεχε! - η ψυχολογία το ονομάζει αυτό "διχασμένη προσωπικότητα" ... ε, όσο να πεις, δεν είναι και ότι καλύτερο.

Είδα πως σε όλη την διάρκεια του θέματος, βάζεις αυτό το "ποιος απαντάει". Αυτό σημαίνει πως κάνεις ναι μεν τις ερωτήσεις στον εαυτό σου - σωστά - αλλά δεν παίρνεις απάντηση. Αν ρωτάς εμένα, εγώ γνωρίζω, εγώ απαντάω.

Δεν σταματάει εκεί το πράγμα. Πρέπει να υπάρξει απάντηση. Πρώτα αυτό. Αν δεν υπάρχει απάντηση, τότε ποιος ο λόγος να κάνεις την ερώτηση ; Μάλλον λοιπόν δυσκολεύεσαι στο να βρεις ποιος απαντάει. Όχι ότι δεν υπάρχει απάντηση, μην νομίζεις κάτι τέτοιο. Υπάρχει.

Μην επιμένεις άλλο σ' αυτό. Κάνε κάτι άλλο αν θες : Αντικατέστησε αυτήν την ερώτηση με κάποια άλλη. Αντί για το "ποιος απαντάει", ρώτα "ποιος γράφει". Είναι ευκολότερο να βρεις αυτόν τον Νικολή. Γιατί αυτός δεν κρύβεται πολύ καλά. Αν παρατηρήσεις τα χέρια σου την στιγμή που πληκτρολογείς, θα τον βρεις ...


Edited by - zip on 22/07/2009 16:47:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 17:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω λοιπόν τι λες. Θα σου δείξω όμως και κάτι άλλο - βέβαια αυτό είναι πρόβλημα έκφρασης - αλλά θα σου το δείξω. Λες :

quote:
Kάνω τη ερώτηση νοητικά ποιος είμαι;

Ήδη την πάτησες. Χρησιμοποίησες ήδη το νοητικό σου. Στην πραγματικότητα, δεν κάνεις ΕΣΥ την ερώτηση, αλλά ΕΝΑΣ Νικολής, ο υπεύθυνος ας πούμε, του νοητικού σου. Αυτός ρωτάει. Όχι εσύ. Γι' αυτό και δεν υπάρχει απάντηση. Γιατί αυτός ο Νικολής που ρωτάει, δεν ξέρει ο έρ'μος να απαντήσει. Καταλαβαίνεις ; Κι άμα λοιπόν αυτός δεν ξέρει, τότε τι απάντηση να πάρεις ; 'Ντάξει, καταλαβαίνω όμως πως είναι λίγο δύσκολο να το πεις με λόγια, ok.

Άσε δηλ. που η ερώτηση που κάνεις, κατατάσσεται δηλ. στην τελευταία θέση του Ερωτηματολογίου της Αυτογνωσίας - αν μπορούμε να το πούμε έτσι, χαριτολογώντας δηλ. - Στην ουσία με αυτήν την ερώτηση επιστρέφουμε στην αρχή αφού έχει ολοκληρωθεί ΟΛΗ η διαδικασία & την κάνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί θέλουμε να επιστρέψουμε ξανά εκεί και να επαναλάβουμε από την αρχή την διαδικασία, την διαδρομή που σου 'λεγα παραπάνω. Εσύ ξεκινάς με την τελευταία ερώτηση, από το τέλος δηλ. Σαν να πηγαίνεις μπροστά με την όπισθεν ...

quote:
Μετά λέω, τι κάνω; Και διαιρώ την προσοχή μου στο να αποκτήσω επίγνωση του κάνω

Εδώ σε ποιους Νικολήδες κάνεις την ερώτηση, ξέρεις ; Εδώ κατ' αρχήν, απευθύνεσαι σε 5 Νικολήδες. Στις πέντε αισθήσεις σου δηλ. Και πρόσεξε, η απάντηση που θα πάρεις πρέπει να είναι ΜΙΑ, όχι ΠΕΝΤΕ. Δηλ. πρέπει και οι 5 αισθήσεις να συμφωνήσουν στο τι κάνεις. Ξε'ς πόσο δύσκολο είναι αυτό ; Ο Νικολής του ματιού λέει "βλέπω", ο Νικολής του χεριού λέει "πληκτρολογώ, κουνώ τα χέρια μου", ο Νικολής της μύτης τι λέει ; ο Νικολής της γλώσσας ; ο Νικολής του αφτιού ; Καταλαβαίνεις τι παίζει ; Άντε τώρα αυτούς να τους κάνεις ΕΣΥ να σου δώσουν μια ομόφωνη απάντηση.

Τι να λέμε τώρα ... Όχι πως δεν γίνεται. Γίνεται. Αλλά πρώτα αυτό πρέπει να μάθουν οι άνθρωποι. Τους είπες εσύ "διαίρεση της προσοχής" και το κατάλαβαν αυτοί ... αμέσως ... τι λες τώρα ;;;


Edited by - zip on 22/07/2009 17:13:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 17:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι μου είπε κάποτε μια φίλη ; Μου είπε "'ντάξει, καλά και άγια είναι αυτά που λες, αλλά ΠΩΣ θα παρατηρήσω τον εαυτό μου; Δώσε μου ένα παράδειγμα να το καταλάβω". Στην ουσία ήταν σαν να μου έλεγε, "ξέρεις ; εγώ δεν ξέρω πως να δω, δεν ξέρω πως να γευτώ, δεν ξέρω πως να ακούσω, δεν ξέρω πως να μυρίσω, δεν ξέρω πως να ψιλαφίσω". Έλα πες μου εσύ τώρα, ΠΩΣ θα κάνεις αυτήν την γυναίκα να μάθει π.χ να μυρίζει. Εγώ ; Εγώ θα την πήγαινα στα Hondos Centers! Που έτσι και πας δηλ. εκεί, ε, θα σπάσει η μύτη σου ρε φίλε, δεν γίνεται. Πάει αυτό, θες δεν θες, θα μυρίσεις. Είναι αδύνατον δηλ. να μην μυρίσεις, εκτός κι αν είσαι γριπωμένος. Πως θα κάνεις αυτήν την γυναίκα να μάθει να γεύεται ; Εγώ ; Εγώ θα την πήγαινα στο πιο high εστιατόριο ας πούμε, με κάτι γεύσεις ... να της φύγει το μυαλό! Καταλαβαίνεις τι σου λέω ; Εσύ προσπαθείς μέσω του internet να τα κάνεις αυτά. Ε, δεν γίνονται αυτά ρε φίλε ... δεν γίνονται ... τι να λέμε ;

Τον θυμάσαι τον Μιγιάγκι στο Karate Kind ; Αυτός τι έκανε ; Έβαζε το παλικάρι να πλένει αυτοκίνητα. Γουαξ ον, γουαξ οφ. Δεν καταλάβαινε ο άλλος ότι μαθαίνει. Έτσι και καταλάβει ο άλλος πως προσπαθείς να τον διδάξεις, όσο σπουδαίος κι αν είσαι, όσο ψηλά κι αν έχεις φτάσει, την πάτησες φίλε. Τζάμπα όλη η προσπάθειά σου. Η πραγματική διδασκαλία στον άνθρωπο φτάνει χωρίς ο ίδιος να την καταλάβει. Το ίδιο συμβαίνει σχεδόν με όλες αυτές τις όμορφες έννοιες που μας αρέσει να κουβεντιάζουμε : την ελευθερία, την αγάπη, την αλήθεια κτλ, κτλ, κτλ.

Edited by - zip on 22/07/2009 17:35:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 17:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε τώρα ας πούμε τι λες

quote:
Μέσα στην ΟΥΣΙΑ βρίσκονται όλες αυτές οι δυνάμεις όπως η τηλεπάθεια, η διόραση, η διακοη, η πολυοραση η διαίσθηση και άλλες.

Και σε ρωτάω : Γιατί ρε φίλε μου ψάχνεις την τηλεπάθεια ; Γιατί ψάχνεις την διο-όραση και δεν ψάχνεις την όραση ; Γιατί ψάχνεις την δια-ακοή και δεν ψάχνεις την ακοή ; Δηλ. άμα τα βρεις όλα αυτά ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ; Για πες μου ... τι θα γίνει ; τι θα κάνεις ; Θα κάνεις κάτι ; Άντε πες και τα βρήκες όλα αυτά, όλες αυτές τις "δυνάμεις" όπως λες. Και ; τι έγινε ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 18:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid, θες κοπέλα μου εσύ να βρεις την "πολυ-όραση" ; Έχεις νταλγκά μεγάλο γι' αυτό ;

Εσύ alex22, θες να βρεις την "δια-ακοή" ; Σε νοιάζει εσένα αυτό ;

Εσύ makfor, γουστάρεις τηλεπάθεια ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 18:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η πραγματική διδασκαλία στον άνθρωπο φτάνει χωρίς ο ίδιος να την καταλάβει. Το ίδιο συμβαίνει σχεδόν με όλες αυτές τις όμορφες έννοιες που μας αρέσει να κουβεντιάζουμε : την ελευθερία, την αγάπη, την αλήθεια κτλ, κτλ, κτλ.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια.

Σχετικά με τις διάφορες τεχνικές. Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο.
Δέν είναι δυνατόν μια τεχνική να κάνει σε όλους. Η τεχνική που λέει ο υπηρέτης, σε μερικούς δουλεύει(πιστεύω) και σε άλλους όχι.

Ο υπηρέτης απλώς δίνει μια τεχνική,άν κάνει σε κάποιον καλώς, άν όχι τότε θα υπάρχει άλλη που να του ταιριάζει καλύτερα.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει πολλές τεχνικές,μερικές πετυχαίνουν ενώ μερικές άλλες δέν πιάνουν και τόσο καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 20:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις τι μου είπε κάποτε μια φίλη ; Μου είπε "'ντάξει, καλά και άγια είναι αυτά που λες, αλλά ΠΩΣ θα παρατηρήσω τον εαυτό μου; Δώσε μου ένα παράδειγμα να το καταλάβω". Στην ουσία ήταν σαν να μου έλεγε, "ξέρεις ; εγώ δεν ξέρω πως να δω, δεν ξέρω πως να γευτώ, δεν ξέρω πως να ακούσω, δεν ξέρω πως να μυρίσω, δεν ξέρω πως να ψιλαφίσω". Έλα πες μου εσύ τώρα, ΠΩΣ θα κάνεις αυτήν την γυναίκα να μάθει π.χ να μυρίζει. Εγώ ; Εγώ θα την πήγαινα στα Hondos Centers! Που έτσι και πας δηλ. εκεί, ε, θα σπάσει η μύτη σου ρε φίλε, δεν γίνεται. Πάει αυτό, θες δεν θες, θα μυρίσεις. Είναι αδύνατον δηλ. να μην μυρίσεις, εκτός κι αν είσαι γριπωμένος. Πως θα κάνεις αυτήν την γυναίκα να μάθει να γεύεται ; Εγώ ; Εγώ θα την πήγαινα στο πιο high εστιατόριο ας πούμε, με κάτι γεύσεις ... να της φύγει το μυαλό! Καταλαβαίνεις τι σου λέω ; Εσύ προσπαθείς μέσω του internet να τα κάνεις αυτά. Ε, δεν γίνονται αυτά ρε φίλε ... δεν γίνονται ... τι να λέμε ;
όπως το λες είναι φίλε Ζιπ.. όπως το λες ακριβώς.

Το κλειδί ΥΑΤ(Υποκείμενο-Sobject αντικείμενο-Object τοπος-Location)
είναι ένας τρόπος να ξεκινήσει η αυτοπαρατήρη. Έχεις δίκαιο οτι μπορεί να μη δουλέψει σε όλους η ίδια πρακτκή, και αυτό την κάνουν λάθος. Και την κάνουν λάθος γιατι δεν πειραματίζονται με αυτή.

Εγώ χρησιμοποιώ συχνά συγκοινωνίες και συχνά έτσι αντιμετωπίζω καταστάσεις που μου είναι δυσάρεστες. Δηλαδά θα πάω να περάσω τον δρόμο απέναντι και(ως γνωστόν) κανείς δεν θα σταματήσει για να περάσεις αλλα θα πρέπει σε κάποιο μεγάλο κενό μεταξύ των αυτοκινήτων να περάσεις γρηγορα γρήγορα απέναντι γιατι ο 'Ελληνας με το που θα δει το κενο θα γκαζώσει και ας περνάει και κόσμος. Τλετοιες καταστάσεις ορίζω ως δυσάρεστες, καταστάσεις που θα σε βάλουν να κατακρίνεις τον άλλον ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. Το κάνεις επειδη ανάβει η φωτιά μέσα σου, η φωτιά, αυτή η ενέργεια που πρέπει να μετατραπεί σε αγάπη, αλλιώς θα μεγαλώνει και θα καίει ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.

Αυτός είναι ο σκοπός του Αλχημιστή:να μετατρέψει κατώτερες ενέργειες σε ανώτερες. Ενεργειες που του κάνουν τη ζωή πατίνη σε ενέργειες που του την διευκολύνουν κ όχι μόνο.

Αρχίζω και αναρωτιέμαι λοιπόν: Σε τι αντιδρά η φωτιά μου και κυρίως ΓΙΑΤΙ?
Ως είναι γνωστόν δουλειά της φωτιάς είναι να καταστρέφει. Η φωτιά λοιπόν δεν συγχωρεί αλλα ό,τι-κατα την ίδια-είναι ελαττωματικό αναλαμβάνει να το ΕΞΟΛΟΘΡΈΨΕΙ.

ΕΚΕΙ έχουμε το Εγώ. Το εγώ δεν είναι ένα. Τα εγώ είναι πολλά. Εκτος απ τη φωτιά έχουμε το νερο τον αέρα την γη κ τον αιθέρα. Κάθε ένα απο αυτά με τις δικές τους ιδιότητες και εγώ. Το εγω θα λέγαμε είναι ο ανθ-ενωτικός παράγοντας. Είναι το κάθε στοιχειακό να ζητάει την εξατομίκευση του, τον διαχωρισμό του απ τα άλλα τέσσερα(αιθήρ, ύδορ, πυρ, γαία, αηρ). Τι όμως ενώνει αυτά τα τρία?? Ιδού η απορία. Σίγουρα μια κοινή συνείδηση. Αν λοιπόν αυτά τα τριά χωριστούν η συνείδηση που τα ενωνει είναι λογικό να παύει να υπάρχει. Τι έχουμε τότε? Θάνατο. Σίγουρο θάνατο?

θεωρώ οτι θα μπορούσαμε σε αυτό το φόρουμ κ συμβάλοντας όλοι σε αυτό να φτιάξουμε έναν "(καθ)οδηγό" της εσωτερική πορείας..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/07/2009 20:58:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 09:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Είναι το κάθε στοιχειακό να ζητάει την εξατομίκευση του, τον διαχωρισμό του απ τα άλλα τέσσερα(αιθήρ, ύδορ, πυρ, γαία, αηρ). Τι όμως ενώνει αυτά τα τρία??


quote:
07/08/2005

Μια Ανατολική διδασκαλία, περιγράφει τον άνθρωπο σαν ένα μείγμα διαφόρων μεταλλικών σκονών που βρίσκονται σε ένα δοχείο. Οι σκόνες δεν έχουν καμιά σύνδεση μεταξύ τους και κάθε τυχαία αλλαγή της θέσης του δοχείου (από εξωτερικές επιδράσεις) αλλάζει την σχετική θέση των μορίων της σκόνης. Αν κουνήσουμε το δοχείο ή το χτυπήσουμε με το δάχτυλο, τότε η σκόνη που ήταν στην επιφάνεια μπορεί να πάει στον πάτο ή στο μέσο, ενώ εκείνη που ήταν στον πάτο μπορεί να εμφανιστεί στην επιφάνεια. Δεν υπάρχει τίποτε το μόνιμο στην θέση των μορίων της σκόνης και σε τέτοιες συνθήκες, δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Αυτή, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι μια πιστή εικόνα της ψυχικής μας ζωής.


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Εγώ χρησιμοποιώ συχνά συγκοινωνίες και συχνά έτσι αντιμετωπίζω καταστάσεις που μου είναι δυσάρεστες. Δηλαδά θα πάω να περάσω τον δρόμο απέναντι και(ως γνωστόν) κανείς δεν θα σταματήσει για να περάσεις αλλα θα πρέπει σε κάποιο μεγάλο κενό μεταξύ των αυτοκινήτων να περάσεις γρηγορα γρήγορα απέναντι γιατι ο 'Ελληνας με το που θα δει το κενο θα γκαζώσει και ας περνάει και κόσμος. Τλετοιες καταστάσεις ορίζω ως δυσάρεστες, καταστάσεις που θα σε βάλουν να κατακρίνεις τον άλλον ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.


quote:
Την κάθε στιγμή λοιπόν, νέες επιδράσεις μπορούν να αλλάξουν την θέση της σκόνης που βρίσκεται στην επιφάνεια και να βάλουν στην θέση της μια άλλη, που βρίσκεται στο αντίθετο μέρος. Η επιστήμη ονομάζει αυτήν την κατάσταση των μορίων της σκόνης, μηχανικό μίγμα. Νομίζω τώρα, μπορείτε να καταλάβετε τον βαθύτερο λόγο που δίνεται αυτή η ονομασία. Το ουσιαστικό γνώρισμα της αμοιβαίας σχέσης των μορίων, σ’ αυτό το είδος του μίγματος, είναι η αστάθεια αυτής της σχέσης και η ποικιλομορφία της.

Είναι αδύνατον να σταθεροποιηθεί η αμοιβαία σχέση των μορίων της σκόνης όσο αυτά βρίσκονται στην κατάσταση του μηχανικού μίγματος. Αλλά είναι δυνατόν να συγχωνευτούν γιατί αυτό είναι στην φύση τους, όπως ακριβώς συμβαίνει με τον κύκλο και το κέντρο του. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανάψει κάποιος μια ειδική φωτιά κάτω από το δοχείο που, αφού θερμάνει και λιώσει τις σκόνες, τις κάνει τελικά να συγχωνευτούν. Έτσι, τα μόρια της σκόνης, συγχωνευμένα πια, ενοποιημένα, αποτελούν μια χημική ένωση. Η φωτιά, και σ’ αυτό το παράδειγμα, μπορεί να δημιουργεί με την τριβή.

Για θυμηθείτε, πως άναβαν οι πρόγονοι τις φωτιές στα σπήλαια ? Ε, κάπως έτσι. Μόνο αν ο άνθρωπος αρχίσει σιγά σιγά να καίει, ότι έχει σχηματιστεί εντός του από τις λαθεμένες «εικόνες» που έχει δημιουργήσει για τον εαυτό του, μπορούμε να μιλάμε για μια διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας και του πραγματικά αντικειμενικού κόσμου. Η κάθε φωτιά, είναι σαν μια επιταγή που πρέπει να πληρωθεί από τον άνθρωπο στον ίδιο του τον εαυτό, αν θέλει να πάρει τις απαντήσεις που κρύβονται μέσα του...


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Σε τι αντιδρά η φωτιά μου και κυρίως ΓΙΑΤΙ?


Η φωτιά σου, δημιουργείται από μια έντονη τριβή ενός "όχι" και ενός "ναι" μέσα σου, από μια σύγκρουση μιας άρνησης και μίας κατάφασης, ενός θετικού και ενός αρνητικού. Αυτά τα δύο τρίβονται μεταξύ τους και ανάβουν μια φωτιά.

Στην κβαντομηχανική, αυτό ονομάζεται εξαϋλωση και η ενέργεια που εκλύεται παίρνει την μορφή μιας στιγμιαίας εκτυφλωτικής λάμψης.


Edited by - zip on 23/07/2009 09:13:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 09:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ως είναι γνωστόν δουλειά της φωτιάς είναι να καταστρέφει. Η φωτιά λοιπόν δεν συγχωρεί αλλα ό,τι-κατα την ίδια-είναι ελαττωματικό αναλαμβάνει να το ΕΞΟΛΟΘΡΈΨΕΙ.


Σωστό αυτό αλλά όχι μόνον αυτό. Η φωτιά δεν είναι μόνο καταστροφέας και εξολοθρευτής αλλά μπορεί να γίνει και αφετηρία μιας νέας κατάστασης, ενός καινούργιου, φρέσκου πράγματος. Μέσα από την φωτιά, μπορεί να υπάρξει αναγέννηση & δημιουργία. Να ξεφυτρώσει κάτι νέο, να γεννηθεί κάτι καινούργιο.

Edited by - zip on 23/07/2009 09:41:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 09:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε στιγμή όπου βρισκόμαστε και με ότι ασχολούμαστε εμπεριέχει ένα "ναί" και άπειρα "οχι"...διότι όταν π.χ λέμε "ναί" σε κάτι , τότε λέμε "όχι" σε όλες τις άλλες επιλογές που θα μπορούσαμε να είχαμε!

Άρα εκ των πραγμάτων και καταστατικά η ζωή ταυτόχρονα την ίδια στιγμή εμπεριέχει και χαρά και οδύνη!

Το μέτρο της προαναφερθείσας "τριβής" συναρτάται απο το αν η επιλογή ήταν ενεργητική ή παθητική με την έννοια του ότι η επιλογή που κάναμε ήταν "μοιρολατρικά" η συγκεκριμένη μιάς και δεν μπορούσαμε να έχουμε μια άλλη και η οποία ήταν στην κορυφή της ιεράρχησης των επιθυμιών μας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 09:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Κάθε στιγμή όπου βρισκόμαστε και με ότι ασχολούμαστε εμπεριέχει ένα "ναί" και άπειρα "οχι"...διότι όταν π.χ λέμε "ναί" σε κάτι , τότε λέμε "όχι" σε όλες τις άλλες επιλογές που θα μπορούσαμε να είχαμε!

Άρα εκ των πραγμάτων και καταστατικά η ζωή ταυτόχρονα την ίδια στιγμή εμπεριέχει και χαρά και οδύνη!


Εξαιρετική παρατήρηση! Και μεγάλη αλήθεια ...

Edited by - zip on 23/07/2009 09:44:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 10:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε στιγμή όπου βρισκόμαστε και με ότι ασχολούμαστε εμπεριέχει ένα "ναί" και άπειρα "οχι"...διότι όταν π.χ λέμε "ναί" σε κάτι , τότε λέμε "όχι" σε όλες τις άλλες επιλογές που θα μπορούσαμε να είχαμε!

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και θα μπορούσε να το υοθετήσει κάποιος σάν μια στάση ζωής.Αν θέλουμε να μιλήσουμε πρακτικά,αυτά τα άπειρα όχι καταχωρούνται στο υποσυνείδητο και εκδηλώνονται στην ζωή μας σάν καθορισμένες καταστάσεις και αντιλήψεις,π.χ. η ψευδής γραμμική αντίληψη για το χρόνο και άπειρα άλλα που μας περιορίζουν.

Απο την δική μου οπτική πιστεύω οτι ο τρόπος να μήν γίνεται αυτό, είναι απλώς να μήν λέμε "ναι" και να αφήνουμε ορθάνοιχτες όλες τις άλλες πιθανότητες.

quote:
pyramid, θες κοπέλα μου εσύ να βρεις την "πολυ-όραση" ; Έχεις νταλγκά μεγάλο γι' αυτό ;

Εσύ alex22, θες να βρεις την "δια-ακοή" ; Σε νοιάζει εσένα αυτό ;

Εσύ makfor, γουστάρεις τηλεπάθεια ;


Ρε zip, πλάκα κάνεις? Ποιός δέν θα ήθελε να έχει υπερδυνάμεις? Μέσα απο αυτές θα είχαμε ανώτερη γνώση.Το ζητούμενο είναι η γνώση, μιλώντας πάντα για τις δυνάμεις.Μέσα μας έχουμε αυτήν την ακατανίκητη επιθυμία για γνώση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 11:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΖΙΡ κάτι πάμε να κάνουμε.


quote:
quote:
________________________________________
Kάνω τη ερώτηση νοητικά ποιος είμαι;
________________________________________
Ήδη την πάτησες. Χρησιμοποίησες ήδη το νοητικό σου. Στην πραγματικότητα, δεν κάνεις ΕΣΥ την ερώτηση, αλλά ΕΝΑΣ Νικολής, ο υπεύθυνος ας πούμε, του νοητικού σου. Αυτός ρωτάει. Όχι εσύ.

Έτσι είναι στην αρχή την ερώτηση φαίνεται να την κάνει κάποιο εγώ. Ο σκοπός δεν είναι να πάρουμε μια νοητική απάντηση αλλά


«ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΈΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ»

Αυτή η «απάντηση» δεν είναι ένα αντικείμενο

του ΝΟΥ ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΈΝΝΟΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΑΣΥΡΕΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΟΥΤΕ Μας ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΙΣ.

Αυτή η «ΑΠΑΝΤΗΣΗ» ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ»

Αν δεις συνεχώς συλλογιζόμαστε για όλα. Βλέπουμε ένα δέντρο και το δέντρο γίνετε μια ιδέα ή μια εντύπωση που διαμορφώνετε μέσα στον νου μας από τις 5 μας αισθήσεις.

Αυτές η 5 μας αισθήσεις είναι πολύ περιορισμένες .Μέσα από αυτόν το περιορισμό διαμορφώνουμε την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Έτσι κάνουμε με όλα, διαμορφώνουμε μια νοητική εντύπωση ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ…. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Ή ΜΙΑ ΛΕΞΗ Ή ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ …ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ.

Έτσι έχουμε

ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ.

Όλα αυτά είναι μια νοητική ιδέα διαμορφώνη μέσα στο νου μας .

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ .

ΚΑΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΟΗΤΙΚΗ ΦΥΛΑΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ (Όσο είμαστε ταυτισμένοι)ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΥΣ.

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΑΜΕΣΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ.

Όταν ανέφερα για την Διόραση και για όλα τα αλλά το έκανα όχι γιατί υπάρχει "ΕΝΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΔΙΟΡΑΣΗ" αλλά επειδή αυτές η ικανότητες δεν είναι του νου αλλά ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ.

Ο νους γίνετε ο υπηρέτης . Σαν μια ήσυχη λίμνη που αντανακλά τον ουρανό.
Όταν ο νους είναι ο κύριος.. τότε είναι τόσο ταραγμένα τα νερά, που κανείς δεν μπορεί να δει καμιά αντανάκλαση.

Κοιτά ΖΙΠ που από «ένστικτο» η συνείδηση σου και όχι τα εγώ σου μου έκανε την εξής σωστή παρατήρηση που δεν μπορώ να αρνηθω ότι είναι έτσι.

quote:
Στην πραγματικότητα, δεν κάνεις ΕΣΥ την ερώτηση, αλλά ΕΝΑΣ Νικολής, ο υπεύθυνος ας πούμε, του νοητικού σου. Αυτός ρωτάει. Όχι εσύ.

Αν πολύ σωστά! ρωτάει κάποιος Νικολης και όχι «ΕΣΥ»

ΑΦΟΥ ΤΟ «ΕΣΥ» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΕΣΥ» ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΣΥ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ;

Αν μου πεις ότι το «ΕΣΥ» είναι «όλοι οι Νικοληδες μαζί» τότε θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ….κάθε Νικολης έχει διαφορετικά Θέλω ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ. Οι εφτά βασικοί ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ

ΛΑΓΝΕΙΑ
ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ
ΟΡΓΗ
ΤΕΜΠΕΛΙΑ
ΖΗΛΙΑ
ΑΠΛΗΣΤΙΑ

Μέσα σε αυτά υπάρχει ο ΦΟΒΟΣ και το ΜΙΣΟΣ.

Αν εκδηλώσουμε όλα αυτά τα ελαττώματα ή τους ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ταυτόχρονα τότε θα έχουμε ένα ΤΕΡΑΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ.


Για να δεις ότι είναι ολοκληρωμένα αυτά που λέω .Αλλά αναγκάζομε να επαναλαμβάνομε επειδή δεν γίνομε κατανοητός.

quote:
Είπα δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε με το διανοητικό ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ αλλά ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ.

Χρησιμοποιούμε το διανοητικό σαν ένα εργαλείο. Τα πόδια μας τα χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να περπατήσουμε. Τον νου μας όταν θέλουμε να σκεφτούμε ή να επικοινωνήσουμε με τους άλλους.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ Ο ΝΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ.


Ο ΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.

Όταν είμαστε μόνοι μας και δεν επικοινωνούμε με άλλους τότε έχουμε μια εσωτερική φλυαρία.
Τι κάνουμε… έχουμε μια διαιρεση μέσα μας. Αυτόν που μιλάει εσωτερικά ή φλυαρεί και αυτόν που ακούει αυτόν που μιλάει.

Αν ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ…. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ.

Αυτό είναι μια μηχανική πράξη που κάνουμε όλοι μας. Όταν κατανοήσουμε αυτόν τον μηχανισμό τότε σιγά σιγά αναστέλλουμε αυτή την μηχανικοτητα επειδή η συνειδησιακή μας προσοχή κατανοεί αυτή την μηχανική λειτουργία και μέσα από αυτή την κατανόηση η μηχανικοτητα σπάει.

Τότε ερχόμαστε σε ένα είδος σιωπής και η εσωτερική μας ποιότητα αλλάζει. Η επικοινωνία με τον εαυτό μας έχει έρθει σε ένα πιο εσωτερικό και άμεσο επίπεδο.

Πχ. Αν εσωτερικά επαναλαμβάνω ασταμάτητα μια λέξη αυτό δεν με εμποδίζει να μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αλλά αυτή η σκέψη δεν είναι μια λεκτική επικοινωνία αλλά μια σκέψη που είναι πιο πολύ σαν ΙΔΕΑ.

Εμφανίζετε σαν μια ιδέα εικόνα. Είναι σαν να βλέπω νοητικά αυτά που θέλω να κάνω. Άλλο το βλέπω νοητικά και άλλο το φλυαρώ για αυτά που θέλω να κάνω διανοητικά.

Όταν η συνείδηση μου αποκτήσει επίγνωση αυτής της λειτουργίας τότε αφού έχει σταματήσει την άσκοπη λεκτική μονολογία ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΩ αρχίζει να αναστείλει και την λειτουργία του ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ. Η συνείδηση αποκτά την επίγνωση ότι και αυτό ακόμα είναι μια ταύτιση.

Αναστέλλοντας και αυτή την λειτουργία η συνείδηση εισέρχεται σε ένα επίπεδο που το λέω ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ . Από αυτό το επίπεδο ξεπηδάνε όλες οι πιθανές σκέψεις. Είναι σαν ένα καζάνι που κοχλάζει. Κάθε φούσκα από το καζάνια που κοχλάζει είναι και μια σκέψη που θέλει να ολοκληρωθεί. Ο τρόπο που γίνετε είναι:

Από το ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ επίπεδο η συνείδηση ταυτίζετε και με την φυλακισμένη συνειδησιακή προσοχή αυτή η φούσκα έχει την απαραίτητη ενεργεία για να συνεχίσει να εκδηλωθεί στο πιο κάτω επίπεδο που είναι το ΕΙΚΟΝΟΠΛΑΣΤΙΚΟ.

Σε αυτό το επίπεδο έχουμε την πιθανή ιδέα που μας λέει τι να κάνουμε. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Πολλές ΙΔΕΕΣ ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ. Κάποια ιδέα κλέβει περισσότερο την προσοχή μας και τότε φτάνει ή στο λεκτικό επίπεδο δηλ να την συζητάμε ή στην πράξη δηλ στην υλοποιήσει της ιδέας.

Τώρα η συνείδηση παρατηρώντας και κατανοώντας ότι αυτά που κοχλάζουν μέσα στο καζάνι της κλέβουν την προσοχή την ενεργεία αναστείλει αυτή την μηχανική λειτουργία μη επιτρέποντας σε τίποτα να της κλέψει την προσοχή.

Τότε όταν η προσοχή δεν απορροφάτε σε κάποια φούσκα του καζανιού που κοχλάζει… το καζάνι αρχίζει να ηρεμεί και από εκεί που υπήρχαν χιλιάδες φούσκες τώρα υπάρχουν εκατοντάδες, μετά δεκάδες, μετά μια στο τόσο και μετά καμιά.

Τότε η προσοχή απορροφάτε στην αρχική της κατάσταση που «ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ»

ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ; ΑΥΤΟ-ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ Ή ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΣΟ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ.

Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΑΥΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ «ΚΑΘΑΡΗ ,ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ, ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ.»

Ας διαιρέσουμε στα τρία για αρχή και μετά πάμε και στα 100

Αυτά για τώρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 23/07/2009 11:34:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 11:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επ alex, σε τσάκωσα, γιατί έδωσες απάντηση για μένα? Με ρώτησες?

Όσο για τις υπερδυνάμεις να σου πω, εάν μπορώ με αυτές να καθαρίζω το σπίτι, να σιδερώνω και να μαγειρεύω σε δέκα λεπτά…άντε ένα τέταρτο, βεβαίως και να έρθουν.

Βασικά, το ζητούμενο είναι να κάνουμε κουμάντο στον άλλον αλλά ας μην το κάνουμε θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 11:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

Να μιλάς με απλά λόγια. Σου είπα : Αν δεν πάρεις απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνεις ΕΣΥ σε ΣΕΝΑ από ΣΕΝΑ, τότε δεν κάνεις τίποτε. Τα υπόλοιπα που λες ανήκουν σε ένα σύστημα. Προσπάθησε να ξεφύγεις λίγο απ' αυτό. Διεύρηνε λίγο την αντίληψή σου. Μην είσαι κολλημένος σ' αυτό το σύστημα. Οι Νικολήδες δεν είναι μόνο 7, είναι 777.

Edited by - zip on 23/07/2009 11:56:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip , θα ηθελα πολυ την "τηλε-παθεια" αλλα φοβαμαι μη "παθω" τιποτα !!!! :) :) :)

την δικη μου αποψη (την εχω ηδη πει) ειναι οτι ψαχνουμε ολα τα δι/εν/ οραση και ολα τα αλλα ΑΠΛΑ γιατι δεν ΜΑΣ αρεσει η ΟΡΑΣΗ ΜΑΣ , δεν μας αρεσει η ΖΩΗ ΜΑΣ , ετσι την ΑΡΝΙΟΜΑΣΤΕ και αυτο εχει ως συνεπεια το μυαλο να ΨΑΧΝΕΙ/ΦΤΙΑΧΝΕΙ αλλους κοσμους , αλλες αισθησεις , θεους , πνευματα , ψυχες και πολλα αλλα. για μενα τα πραγματα ειναι πολυ ποιο απλα το ιδιο ο τροπος με τον οποιο πρεπει να βλεπουμε τον κοσμο γυρω μας , χωρις αυτο να συμαινει οτι δεν υπαρχουν προβλημα , αλλα φοβαμαι οτι ψαχνοντας αυτο που δεν εχουμε χανουμε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ και ετσι το κρινουμε απαξιωτικα , οπως ειναι αυτο το υπεροχο πραγματα μεσα στο κεφαλι που το λεμε εγκεφαλο !!!


εγω θα ρωτουσα , ξερουμε κανεναν με τηλεπαθεια/διοραση ή οτι αλλο ? εαν ναι , τοτε να το συζητησουμε το θεμα, να τον φωναξουμε να πει κει 2 κουβεντες .... αλλα ΔΕΝ το νομιζω

μου αρεσε το παραδειγμα με το αυτοκινητο και την διαβαση ή κενό που περναει ο πεζος !!! και αναρωτιεμαι γιατι καποιος να ΦΟΥΝΤΩΣΕΙ για ενα τετοιο θεμα ? θα αλλαξω λιγο το παραδειγμα και θα το κανω ως εξης , περπαταω στο δρομο και με ρωταει ενας πολυ καλος μου φιλος , ΤΙ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ και του απανταω ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ !!!
α) εχω καποιο λογο , υποχρεωση , ή οτι αλλο να ΛΕΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ?
β) ο φιλος μου γιατι πρεπει να θυμωσει ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ την ωρα βαση το α?

ποιο απλα , ΔΕΝ δεχομαστε την αρνηση , το ΟΧΙ , και δεν το δεχομαστε καθαρα για θεμα εγωισμου , οτι παει κονστα στο ΘΕΛΩ μας το κρινουμε ΑΡΝΗΤΙΚΑ , το γιατι δεν το ξερω ισως ετσι μας μαθαν , αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να λεω παντα "ΝΑΙ" , με ρωταει ο συναδερφος " να σε ρωτησω κατι ?" και του λεω ΟΧΙ , και με κοιταει παραξενα ,,, ΓΙΑΤΙ ??

ψαχνουμε την τηλεπαθεια οταν ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ , το φανταζεστε τι θα γινοταν ? θα γεμιζε το κεφαλι μας με φωνες , σκετη τρελα θα ηταν , ο καθενας το μακρυ και το κοντο του χωρις να μπορεις να του πεις "ΟΚ ολα καλα αλλα ΣΤΑΜΑΤΑ" ή να πεις "κοκ ολα καλα αλλα φευγω τωρα" !!!

δεν ξερω εαν εχω 1 , 10 ή 1000 εγω , ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΞΕΡΩ ΕΜΕΝΑ και εμενα προσπαθω να με μαθω, να μαθω τις αισθησεις μου και ποτε με παραπλανουν , να ξεχωριζω την χρησιμη απο την αχρηστη πληροφορια και να ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ το διαφορετικο , να δεχομαι το ΟΧΙ !!! και εαν καταφερω καποια στιγμη να αγαπαω και τον εχθρο μου ( αν και πρεπει να βρω πρωτα γιατι νομιζω δεν εχω χαχαχαχαχα)

ο ανθρωπος μπορει να εχει πολλα "κακα" και πολλα "καλα" , στην ουσια δεν εχει ουτε το ενα ουτε το αλλο , απλα οι ενεργειες μας επιρεαζουν λιγο ή πολυ καποιους αλλους και αυτο το αλισβερισι μας παει παρακατω , ειτε καποιος ειναι δολοφονος , ειτε ειναι αγιος ειναι το ΙΔΙΟ πραγμα ΟΣΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ (πειτε του αγαπατε αλληλους ή οπως θετε , εμενα μου μοιαζει για αληθεια, απο αυτες τις λιγες ισως που μπορει να υπαρχουν), κατηκουσαμε σε σπηλιες , μας προεκυψαν αρχηγοι , γεννηθηκαν θεοι και ιερεις , προχωρησαμε σε βασιλιαδες καναμε στρατους ,σκοτωνουμε για κερδος(ειτε ειναι του εγω μας ειτε της τσεπης μας) ... αλλα γραψαμε ποιηματα , ζωγραφησαμε , αναπτυξαμε τεχνολογια , γιναμε πουλια και πεταμε , ξεγελαμε τον θανατο με τα φαρμακα , φτιαξαμε μουσικη ... ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ , και ετσι πορευομαστε ουτε καλοι ουτε κακοι , ουτε μαυροι ουτε ασπροι , ουτε αγγελοι ουτε διαολοι ... πρεπει πρωτα να δεχτουμε τον ανθρωπο μετα να καταλαβουμε ΠΩΣ δουλευει ΚΑΙ ΜΕΤΑ εαν θελουμε ψαχνουμε τα δι ή τα τηλε ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 23/07/2009 12:39:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΦΟΥ ΤΟ «ΕΣΥ» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΕΣΥ» ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΣΥ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ;


Δεν καταλαβαίνω τις ερωτήσεις σου. Μην μπερδεύεις ρε φίλε μου έτσι το νου σου δηλ! Σου είπα :

Όταν ρωτάς τον εαυτό σου π.χ "ποιος είμαι;", στην πραγματικότητα η ερώτηση αυτή γίνεται από έναν Νικολή (αυτόν που είναι υπεύθυνος του νοητικού σου). Αυτός ρωτάει, όχι ΕΣΥ (Το "ΕΣΥ" εδώ, σημαίνει σύνολο, ολότητα, σύνολο των Νικολήδων, όλοι οι Νικολήδες μαζί, είτε είναι 7, είτε 17, είτε 107, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, το σύνολο δηλ. το συνολικό, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ρε φίλε ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ, δεν έχει σημασία ο αριθμός!) Δεν ρωτάνε δηλ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ "ποιος είμαι;", την ερώτηση αυτή την κάνει μόνο ΕΝΑΣ απ' αυτούς. Αυτός λοιπόν που κάνει την ερώτηση, ο ένας Νικολής, δεν γνωρίζει την απάντηση. Γι' αυτό ακριβώς ρωτάει. Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζει την απάντηση, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ και απάντηση.

quote:
Αν μου πεις ότι το «ΕΣΥ» είναι «όλοι οι Νικοληδες μαζί» τότε θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ….κάθε Νικολης έχει διαφορετικά Θέλω ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ. [ ασφαλώς ] Οι εφτά βασικοί ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ

ΛΑΓΝΕΙΑ
ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ
ΟΡΓΗ
ΤΕΜΠΕΛΙΑ
ΖΗΛΙΑ
ΑΠΛΗΣΤΙΑ

Μέσα σε αυτά υπάρχει ο ΦΟΒΟΣ και το ΜΙΣΟΣ.


Εδώ τώρα πας αλλού. Αυτά που αναφέρεις είναι τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, έτσι ονομάζονται δηλ. 'ντάξει, ok. Εγώ άλλο πράγμα σου λέω.

Ο κάθε άνθρωπος, το "εγώ" του δηλ. αυτό που αλλού θα το συναντήσεις σαν "ανώτερο εαυτό" αποτελείται από μικρά μικρά "εγώ". Έτσι, αν ένας άνθρωπος λέγεται Νίκος, τότε αυτός αποτελείται από ν Νικολήδες. Ο κάθε Νικολής, είναι ένας μικρός ανθρωπάκος, δηλ. έχει κι αυτός τα κέντρα του. Δεν είναι οι εφτά βασικοί Νικολήδες αυτοί που λες. Οι "προϊστάμενοι" Νικολήδες είναι τόσοι όσα είναι τα κέντρα του ανθρώπου. Καθένας απ' αυτούς τους Νικολήδες μπορεί ασφαλώς να εκδηλώσει ένα από τα 7 ή και τα 7 "αμαρτήματα" μαζί. Αν ένας άνθρωπος έχει 7 κέντρα, τότε έχει 7 βασικούς Νικολήδες με 7 θανάσιμα "αμαρτήματα" ο κανένας τους δηλ. 7x7=49 "αμαρτήματα". Αυτά όμως φίλε μου, ανήκουν ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ. Δεν με ενδιαφέρουν εμένα τα συστήματα, το έχω ξαναπεί.

quote:
Αν εκδηλώσουμε όλα αυτά τα ελαττώματα ή τους ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ταυτόχρονα τότε θα έχουμε ένα ΤΕΡΑΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ. [ εμ, τι νόμιζες ; κάπως έτσι είναι ένας ασυνείδητος άνθρωπος, "τέρας τρελαμένο", δεν έχεις κι άδικο ]

Edited by - zip on 23/07/2009 12:58:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ο ΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ. [ δεν διαφωνώ ]

Όταν είμαστε μόνοι μας και δεν επικοινωνούμε με άλλους τότε έχουμε μια εσωτερική φλυαρία. [ όχι απαραίτητα ]
Τι κάνουμε… έχουμε μια διαιρεση μέσα μας. Αυτόν που μιλάει εσωτερικά ή φλυαρεί και αυτόν που ακούει αυτόν που μιλάει. [ Θα σου πω κάτι : Όποιος μιλάει, είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά, ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ πρόβλημα. ]

Αν ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ…. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ. [ ταλαιπωρείσαι άδικα ρε φίλε μου ... όλο αυτό είναι μια παγίδα του νου σου, αυτό λέμε ]

Αυτό είναι μια μηχανική πράξη που κάνουμε όλοι μας. Όταν κατανοήσουμε αυτόν τον μηχανισμό τότε σιγά σιγά αναστέλλουμε αυτή την μηχανικοτητα επειδή η συνειδησιακή μας προσοχή κατανοεί αυτή την μηχανική λειτουργία και μέσα από αυτή την κατανόηση η μηχανικοτητα σπάει.

Τότε ερχόμαστε σε ένα είδος σιωπής και η εσωτερική μας ποιότητα αλλάζει. Η επικοινωνία με τον εαυτό μας έχει έρθει σε ένα πιο εσωτερικό και άμεσο επίπεδο.

Πχ. Αν εσωτερικά επαναλαμβάνω ασταμάτητα μια λέξη αυτό δεν με εμποδίζει να μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αλλά αυτή η σκέψη δεν είναι μια λεκτική επικοινωνία αλλά μια σκέψη που είναι πιο πολύ σαν ΙΔΕΑ.

Εμφανίζετε σαν μια ιδέα εικόνα. Είναι σαν να βλέπω νοητικά αυτά που θέλω να κάνω. Άλλο το βλέπω νοητικά και άλλο το φλυαρώ για αυτά που θέλω να κάνω διανοητικά. [ αυτό ονομάζεται ΦΑΝΤΑΣΙΑ ]

Όταν η συνείδηση μου αποκτήσει επίγνωση αυτής της λειτουργίας τότε αφού έχει σταματήσει την άσκοπη λεκτική μονολογία ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΩ αρχίζει να αναστείλει και την λειτουργία του ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ. Η συνείδηση αποκτά την επίγνωση ότι και αυτό ακόμα είναι μια ταύτιση.

Αναστέλλοντας και αυτή την λειτουργία η συνείδηση εισέρχεται σε ένα επίπεδο που το λέω ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ . Από αυτό το επίπεδο ξεπηδάνε όλες οι πιθανές σκέψεις. Είναι σαν ένα καζάνι που κοχλάζει. Κάθε φούσκα από το καζάνια που κοχλάζει είναι και μια σκέψη που θέλει να ολοκληρωθεί. Ο τρόπο που γίνετε είναι:

Από το ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ επίπεδο η συνείδηση ταυτίζετε και με την φυλακισμένη συνειδησιακή προσοχή αυτή η φούσκα έχει την απαραίτητη ενεργεία για να συνεχίσει να εκδηλωθεί στο πιο κάτω επίπεδο που είναι το ΕΙΚΟΝΟΠΛΑΣΤΙΚΟ.

Σε αυτό το επίπεδο έχουμε την πιθανή ιδέα που μας λέει τι να κάνουμε. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Πολλές ΙΔΕΕΣ ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ. Κάποια ιδέα κλέβει περισσότερο την προσοχή μας και τότε φτάνει ή στο λεκτικό επίπεδο δηλ να την συζητάμε ή στην πράξη δηλ στην υλοποιήσει της ιδέας.

Τώρα η συνείδηση παρατηρώντας και κατανοώντας ότι αυτά που κοχλάζουν μέσα στο καζάνι της κλέβουν την προσοχή την ενεργεία αναστείλει αυτή την μηχανική λειτουργία μη επιτρέποντας σε τίποτα να της κλέψει την προσοχή.

Τότε όταν η προσοχή δεν απορροφάτε σε κάποια φούσκα του καζανιού που κοχλάζει… το καζάνι αρχίζει να ηρεμεί και από εκεί που υπήρχαν χιλιάδες φούσκες τώρα υπάρχουν εκατοντάδες, μετά δεκάδες, μετά μια στο τόσο και μετά καμιά.

Τότε η προσοχή απορροφάτε στην αρχική της κατάσταση που «ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ»

ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ; ΑΥΤΟ-ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ Ή ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΣΟ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ. [ η εμπειρία του νου ονομάζεται ΜΝΗΜΗ ]

Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΑΥΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ «ΚΑΘΑΡΗ ,ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ, ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ.» [ σου είπα : ΟΛΟ αυτό που λες είναι μια ΦΑΝΤΑΣΙΑ, μια φαντασίωση. Με άλλα λόγια όλη αυτή η ανάλυση που κάνεις για μορφογεννετικά και εικονοπλαστικά επίπεδα, είναι μια παγίδα που έστησε ο νους σου (ο Νικολής του νου σου) και έχεις πέσει μέσα (έπεσε ο Νίκος δηλ μέσα) Ο νους, έλεγε κάποιος, είναι σαν μια πόρνη. Πάντα πηγαίνει με αυτόν που την πληρώνει περισσότερα. ]

Ας διαιρέσουμε στα τρία για αρχή και μετά πάμε και στα 100 [ ok ]

Αυτά για τώρα.



Edited by - zip on 23/07/2009 12:48:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ , εκτος απο τα θετικα των ΥΠΕΡαισθησεων , σκεψου και τα αρνητικα που αυτες θα εχουν και που πολυ πιθανον γιαυτο δεν υπαρχουν

δεν μας λειπουν οι υπεραισθησεις , αλλα πραγματα μας λειπουν

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 23/07/2009 12:44:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχουν ΥΠΕΡαισθήσεις ρε παιδιά, ηρεμήστε δηλ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 12:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΖΙΡ κάτι πάμε να κάνουμε.


quote:
quote:
________________________________________
Kάνω τη ερώτηση νοητικά ποιος είμαι;
________________________________________
Ήδη την πάτησες. Χρησιμοποίησες ήδη το νοητικό σου. Στην πραγματικότητα, δεν κάνεις ΕΣΥ την ερώτηση, αλλά ΕΝΑΣ Νικολής, ο υπεύθυνος ας πούμε, του νοητικού σου. Αυτός ρωτάει. Όχι εσύ.

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 23/07/2009 11:34:38



Μπλέξαν οι γραμμές μας...μπλέξαν οι γραμμές!!

Ο Νικολής με το νοητικό και απο την άλλη ο υπεύθυνος του νοητικού...ολέ!

Ο άνθρωπος εμφανίζεται ως μια τέλεια μηχανή ...όντας ατελής!
Αυτή του η ατέλεια είναι και η κινητήριος δυναμή του , η πηγή απ"οπου εφορμάται και αναζωπυρώνεται η επιθυμία του καθημερινά και τον κινεί προκειμένου να την καλύψει!

Η ζωή ειναι κίνηση και η έλλειψη (καταστατική του ανθρώπου) απαιτεί την καλυψή της , την ικανοποιησή της!

Το αντικείμενο της επιθυμίας δεν βρίσκεται ποτέ σε κάποιον εξωτερικό΄Αλλο , παρα στο χώρο του υποσυνειδήτου και ειναι καταστατικά δηλωμένο...οπότε και δεν θα καλυφθεί ..δεν θα πληρωθεί ποτέ!

Ποιός μιλάει...

Εμείς και οι βιωματικές καταστάσεις , πληγές , πεποιθήσεις , ενοχοποιητικά σύνδρομα κα , υποσυνειδήτως καταχωρημένα με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα!

Ανάσυρση και αναβίωση...φοβικά σύνδρομα...σύνδρομα απώλειας..βιωμένα στο παρελθόν ανασύρονται και αναβιώνονται σε ενεστώτα χρόνο!

Μια ψυχανάλυση για όσους έχουν τέτοιου είδους αναζητήσεις , ίσως να τους έπειθε για την εγκυρότητα των όσων καταθέτω!

Η απώθηση είναι ένας θαυμαστός μηχανισμός της ανθρώπινης πραγματικότητας και ψυχολογίας και ζωοσωτήριος που προσφέρει ψυχολογικές ανάσες!

Ψυχοφθόρες εμπειρίες απωθούνται για να μην τραυματίζουν και θυματοποιούν το υποκείμενο...ωστόσο δεν εξαλείφονται και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα με την ανάσυρση και αναβιωσή τους..αρκεί μια εικόνα μόνο για να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός αυτός!

Αυτές οι απωθημένες εμπειρίες δεν εμφανίζονται στην καθημερινή μας ζωή , αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν ή υπάρχουν σε ένα άλλο μέρος εκτός του εγκεφάλου μας!

Είναι εκεί...σε ενός είδους χειμερία νάρκη...νάρκη όπως το λέω!

Αρκεί να υπάρξει ο λόγος και η αιτία και να εμφανισθεί ...με δυνατή έκρηξη..όσο για μας , όσο και για τους παρευρισκομένους!

Ποιός μιλάει??

-Αυτός/ή...απλά..τόσο απλά..αυτός/ή , κάθε άλλη προσπάθεια περιγραφής ειναι τόσο μα τόσο ελλειπής και περιορισμένη!

Όσο περιορισμένη ειναι και η κάθε γλώσσα..μια κατασκευασμένη γλώσσα..που προσπαθεί να αποδώσει την ομιλία της ψυχής...του υποσυνειδήτου...επι ματαίω!!!

Μιλάνε οι άνθρωποι συνεχώς για να καταλήξουν σε ένα συμπέρασμα:" ..Δεν καταλάβαμε τίποτα"!!!

Ποιό είναι το φεγγάρι??
ΑΠ:"...Αυτό!" δειχνοντάς το...ΑΥΤΟ!!!

-Ούτε έτσι , ούτε αλλοιώς .... ΑΥΤΟ , ειναι το φεγγάρι!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός, κουβέντα κάνουμε ... χαλάρωσε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο περιορισμένη ειναι και η κάθε γλώσσα..μια κατασκευασμένη γλώσσα..που προσπαθεί να αποδώσει την ομιλία της ψυχής...του υποσυνειδήτου...επι ματαίω!!!

ή μηπως η ψυχη ειναι δημιουργηα της γλωσσας ?

καποιος που δεν γνωριζει την λεξη ψυχη , γνωριζει ή σκεφτεσαι την "ψυχη" ? την λεξη "θεο" ? " γη" ? "ανθρωπος" ? "φεγγαρι" ?

καποιος που ΔΕΝ εμαθε ποτε να μιλαει (δεν ειχε καμια επαφη με ανθρωπους που μιλουν) θα ρωτουσε ποτε 'ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ?' θα ελεγε ποτε 'θελω να μαθω τι ειμαι?'

νομιζω (αποψη μου) οτι τα κοιταμε αναποδα , σημερα μετα απο τοσους αιωνες εξελιξης της γλωσσας , ερμηνευουμε το κοσμο γυρω μας , ισως οχι γιατι υπαρχει αυτος(φυσικα και υπαρχει) αλλα γιατι "ειμαστε σε θση να τον ερμηνευσουμε μεσα απο την γλωσσα μας" και πεφτουμε στην παγινα να ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ με τον ιδιο ΤΡΟΠΟ και ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και ειναι δημιουργημα ειτε της γλωσσας ειτε της φαντασιας ... αραγε πως φανταζομαι κατι εαν δεν ξερω να μιλαω ? ποσο ποιο απλες γινονται οι σκεψεις αλλα και οι φαντασιωσεις μου ? τα ερωτηματα μου ?


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 23/07/2009 13:06:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ή μηπως η ψυχη ειναι δημιουργηα της γλωσσας ?

Ο Τέρενς Μακένα έλεγε : "Δεν πιστεύω ότι ο κόσμος αποτελείται από άτομα, πρωτόνια ή ηλεκτρόνια. Πιστεύω ότι ο κόσμος αποτελείται από την γλώσσα." Αν έχει δίκιο, τότε μάλλον η ψυχή είναι δημιούργημά της ... χεχεχε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις να μην αντιλαμβάνεσαι για τι πράγμα σου μιλάω και τι σε ρωτώ.

Και επειδή ήξερα τι θα απαντήσεις σου απάντησα νωρίτερα σε αυτό που μου είπες αργότερα.


quote:
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΣΥ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ;

Αν μου πεις ότι το «ΕΣΥ» είναι «όλοι οι Νικοληδες μαζί» τότε θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ….κάθε Νικολης έχει διαφορετικά Θέλω ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ. Οι εφτά βασικοί ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ

ΛΑΓΝΕΙΑ
ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ
ΟΡΓΗ
ΤΕΜΠΕΛΙΑ
ΖΗΛΙΑ
ΑΠΛΗΣΤΙΑ
Μέσα σε αυτά υπάρχει ο ΦΟΒΟΣ και το ΜΙΣΟΣ.

Αν εκδηλώσουμε όλα αυτά τα ελαττώματα ή τους ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ ταυτόχρονα τότε θα έχουμε ένα ΤΕΡΑΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ.


Ένας άνθρωπος με την ελάχιστη συνείδηση μπορεί να δει ότι κάθε φορά εκφράζουμε κάποιο ΕΓΩ από τα παραπάνω. Αυτός που δεν τα βλέπει είναι γιατί είναι απόλυτα ταυτισμένος με ένα από αυτά τα ΕΓΩ.

Θέλω να ρωτήσω όλους αυτούς που συμμετέχουν σε αυτή την συζήτηση

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΩ ΛΑΓΝΕΙΑ
ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ, ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ, ΟΡΓΗ, ΤΕΜΠΕΛΙΑ, ΖΗΛΙΑ, ΑΠΛΗΣΤΙΑ Ή Τούς «ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ» ΜΑΖΙ Ή ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΖΙ ,ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ,ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ .

Το λέω αυτό γιατί ένας Νικόλης δεν μπορεί, ενώ σύμφωνα με τα παρακάτω όλοι μαζί μπορούν.

quote:
Το "ΕΣΥ" εδώ, σημαίνει σύνολο, ολότητα, σύνολο των Νικολήδων, όλοι οι Νικολήδες μαζί, είτε είναι 7, είτε 17, είτε 107, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, το σύνολο δηλ. το συνολικό, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ρε φίλε ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ, δεν έχει σημασία ο αριθμός!

Δεν ρωτάνε δηλ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ "ποιος είμαι;", την ερώτηση αυτή την κάνει μόνο ΕΝΑΣ απ' αυτούς. Αυτός λοιπόν που κάνει την ερώτηση, ο ένας Νικολής, δεν γνωρίζει την απάντηση. Γι' αυτό ακριβώς ρωτάει. Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζει την απάντηση, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ και απάντηση.


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΕΝΑ ΕΓΩ ΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.

ΕΝΩ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ.

Όσο κάποιος δεν μπορεί να δει αυτή την διάκριση σε ένα εμπειρικό επίπεδο..ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΩΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΚΛΑΒΟΣ ΤΩΝ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ.

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΖΕΙ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟ ΠΕΘΑΙΝΕΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Αν έχω ένα ελάττωμα δηλ τρώγω πολύ λέω ΕΙΜΑΙ ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ
Αν έχω ένα ελάττωμα δηλ θυμώνω πολύ λέω ΕΙΜΑΙ ΟΞΥΘΥΜΟΣ
Αν έχω ένα ελάττωμα δηλ τα θέλω όλα λέω ΕΙΜΑΙ ΆΠΛΗΣΤΟΣ
Αν έχω ένα ελάττωμα δηλ έχω πάθος με την ηδονή λέω ΕΙΜΑΙ ΛΑΓΝΟΣ

Και πολλά αλλά ΕΙΜΑΙ όπως ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ, ΕΙΜΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ,ΕΙΜΑΙ…ΕΙΜΑΙ..

Αυτά είναι ιδιότητες. ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ;

Πως μπορούμε να γνωρίσουμε αυτό που δεν μπορεί να προσδιοριστή μέσα από το ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ‘Η ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ;

Πως μπορώ να ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΝΩΣΗ;

Αυτή είναι η πρόκληση σε αυτόν που θέλει να αφυπνίσει συνείδηση.


Έδωσα ένα παράδειγμα για την μεθοδική απο-ταύτιση της συνείδησης αλλά και αυτό για κάποιους έγινε ένα ακόμα σύστημα ,μια ακόμα καταχώριση στο διανοητικό, έγινε μια ιδέα που μπορεί μια άλλη ιδέα να την καταργήσει.

Ιδέες μέσα σε άλλες ιδέες, ιδέες που αντιμάχονται ιδέες που συμφωνούνε, ιδέες έξυπνες, ιδέες τρελές.

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΛΑΒΕΙ . ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΧΩΡΙΣ ΝΟΥ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 23/07/2009 13:27:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ; [ Ένας απλός άνθρωπος. Αυτό είσαι και αυτό θα βρεις στο τέλος ότι είσαι. (αν δεν τρελαθείς δηλ. κατά την διαδρομή) ]

Πως μπορούμε να γνωρίσουμε αυτό που δεν μπορεί να προσδιοριστή μέσα από το ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ‘Η ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ; [ Αν κάτι δεν μπορεί να προσδιοριστεί τότε δεν μπορούμε να το γνωρίσουμε. ]

Πως μπορώ να ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΝΩΣΗ; [ Δεν μπορείς. ]


Edited by - zip on 23/07/2009 13:46:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.


- Τι 'χα Γιάννη ;

- Τι 'χες πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 13:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχουν ΥΠΕΡαισθήσεις ρε παιδιά, ηρεμήστε δηλ...

Αν μια μητέρα νιώθει ότι το παιδί της κινδυνεύει ενώ είναι χιλιόμετρα μακριά αν δεν λέγετε ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ πως λέγετε;

Όταν χτυπάει το τηλέφωνο και μας έρχεται μια απάντηση άμεση για το ποιος είναι ή ταυτόχρονα περνούμε ο ένας τον άλλο ψάχνοντας την επικοινωνία μήπως αυτό είναι κάτι σαν ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ.

Όταν κάποιος ταξιδεύει συνειδητά σε άλλους κόσμους και διαστάσει αυτό πως λέγετε;

Όταν κάποιος θεραπεύει με τα χεριά πως λέγετε;

Όταν ακούμε μέσα μας μια φωνουλα να μας λέει πιο είναι το σωστό πως λέγετε; Και πολλά αλλά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy