ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 14:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Φίλε Ζιπ θεωρώ οτι καλώς ή κακώς έχεις κάνει αρκετές προσωπικές παρερμηνείες. [ KAI καλώς ΚΑΙ κακώς ]

Δεν είναι αυτή η ουσία της ασκησης! [ ok ](Δεν έχουν τα πάντα να κάνουν με τον υλικό κόσμο). Για να έχει αποτέλεσμα η άσκηση πρέπει να την κάνεις με αυτοσυνείδηση! Ασκήσεις σημαντικές ή λιγότερο σημαντικές σαν αυτή μπορούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να κάνει συνειδητοποιήσεις.Αυτό..[ ok, υποθέτω πως εσύ την έχεις κάνει αυτήν την άσκηση. Αν την έκανες, για πες μας, τι έγινε ; έγινε κάτι ; ]

Αυτό ο υποθετικός λόγος όπως λες ανάμεσα σε παύλες κ ο ίδιος δεν έχει λογική. Μέσα απο ένα μπουκάλι μπορείς να δεις, αυτό δεν σημαίνει και οτι θα δείς τα πράματα και όπως είναι όμως! Αυτο ακριβώς ισχύει και για τον νού.. [ Ναι, αλλά αυτό που λες ξέρεις τι σημαίνει ; Πως η λέξη "καλημέρα" δεν θα είναι "καλημέρα", αλλά "κΑliMeρα", δηλ. παραμορφωμένη από το "μπουκάλι του νου" ]

Δεν νομίζω οτι είπε κανείς αυτή η άσκηση να γίνεται συνεχώς, είναι και ανούσιο δηλαδή, αλλα πάλι η πιθανότητα που αναφέρεις κάποιος άνθρωπος να φτάσει στο σημείο τρέλας απο αυτήν είναι απίθανη όπως θα χεις καταλαβει κ ο ίδιος. [ τίποτε δεν είναι απίθανο, όμως ok, αν το νομίζεις αυτό, δεν επιμένω. Πρόσεχε όμως ... ]

Αυτό που κατάλαβα οτι λες είναι οτι ένας άνθρωπος με πολλά Εγω που θα αποκτούσε αυτογνωσία θα την χρησιμοποιούσε για το κακό των άλλων/το συμφέρον του.[ ναι, είναι πολύ πιθανόν, οι άνθρωποι ζητούν πάση θυσία να αποκτήσουν ένα είδος εξουσίας και επιβολής στους συνανθρώπους τους, πολύ πιθανόν λοιπόν να συνέβαινε κάτι τέτοιο ... ]

Η ΓΝΩΣΗ όμως δεν έχει να κάνει μόνο με την ένα δυνατό νοητικό(που τυχαίνει να χει η κατηγορία ανθρώπων που αναφέρεις) αλλα αντίθετα έχει να κάνει με μια εσωτερική κατανόηση της καρδιας, ή με άλλα λόγια, του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΊΑ. Ο Άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει τι είναι ευτυχία σχεδόν κάθε άλλη γνώση του είναι α-χρηστη. Σκοπός δεν είναι να ικανοποιούμε όσες περισσότερες επιθυμίες μπορούμε:είναι αέναες, ακόρεστες. Σκοπός είναι να κατανοησουμε σε τέτοιο βαθμό τον κόσμο και τον εαυτό μας που να αποκτήσουμε την ευτυχία του ΕΙΝΑΙ. Και όχι αυτο δεν έχει καμιά σχέση με την απάθεια είναι κάτι που το βιώνεις, το (συν)αισθάνεσαι. είναι το να μην επιθυμείς, είναι το να ΕΙΣΑΙ(=ελεύθερια). [ αυτή η παράγραφος είναι μεγάλη ιστορία ... ok, την διάβασα πάντως ]



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 14:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υ.Γ. Άσκηση:

Πες νοητικά την λέξη "καλημέρα".
...
Επανέλαβε την ίδια λέξη με μπάσα φωνή.
...
Κάνε το ίδιο με ψιλή φωνή.
...
Ψιθυριστά...
...
Φώναξε την με όλη την δύναμη της ψυχής σου, σαν να στέκεσαι σε ένα βουνό και θες να σε ακούσουν στο απέναντι.


Μπορεί να μου πει κάποιος ΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ προσφέρει αυτή η άσκηση στον εκπαιδευόμενο ;

Γιατί να πει την λέξη "καλημέρα" ΝΟΗΤΙΚΑ ; Γιατί να μην την πει, με το στοματάκι του, ΦΥΣΙΚΑ ; Γιατί να την φωνάξει με τον νου του - όταν οι ίδιοι κάπου λέτε (σωστό αυτό) ότι ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης - και να μην την φωνάξει με το στόμα του στον φίλο του, στον συνάνθρωπό του, στο γείτονά του ; Τι αξία έχει να το κάνει με το μυαλό και να μην το κάνει με την καρδιά ; Έχει καμιά αξία ; Τι να το κάνει κάποιος να ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ την λέξη "καλημέρα" μπρος στον γείτονά του, και να ΛΕΕΙ "άντε ρε μαλάκα" μπρος στον γειτονά του ;

Πως συνδέεται το ότι ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης με αυτήν την άσκηση ; ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ! Αν ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης - που είναι - πως είναι δυνατόν να πει κάποιος ΝΟΗΤΙΚΑ την λέξη "καλημέρα!" ;

ΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ του προσφέρετε ; ΠΩΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΕ ότι αυτός ο άνθρωπος, ΑΝ συνεχίσει να κάνει αυτό που λέτε, συνέχεια, κάθε μέρα, κάθε ώρα, δεν θα καταλήξει μισότρελος, δεν θα καταλήξει να παραμιλάει, όπως κάποιοι μοναχοί στο Όρος ;


Edited by - zip on 15/07/2009 12:28:11


Φίλε zip,

Πραγματικά με έχεις αφήσει άφωνο...

Πήγα να γράψω κάτι πάνω στην άσκηση που παραθέτεις επειδή εγώ την είχα πρωτογράψει αλλά μάλλον ότι και να γράψω δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει απάντηση σε αυτά που ρωτάς γιατί είτε δεν αφιερώνεις τον κατάλληλο χρόνο για να κατανοήσεις αυτά που γράφονται σχετικά με τις πρακτικές είτε δεν το θέλεις και τόσο.

Αυτά τα γράφω αυστηρά για αυτά που γράφτηκαν στις πρώτες σελίδες της παρούσας συζήτησης και έχουν να κάνουν με την άσκηση που αναφέρεις. Η οποία παρεπιπτόντως κρατάει μερικά δευτερόλεπτα όσο να πεις μερικά καλημέρα από μέσα σου (ούτε ώρες ούτε μέρες ούτες εβδομάδες).

Αναρωτιέμαι ποτέ δεν είπες κάτι στην ζωή σου μέσα σου; Επειδή κάποιος σου είπε να ακούσεις την φωνή σου τί το διαφορετικό έχει;

Τέλοσπάντων, αυτά τα γράφω περισσότερο προς ενημέρωση όσων διαβάζουν και όχι τόσο δικιά σου καθώς από ότι κατάλαβα δεν σε ενδιαφέρουν και τόσο οι πρακτικές που δίνονται απλά να εκφράσεις την άποψη πως δεν είναι δυνατό να φέρουν αποτέλεσμα μέσα από τα forum.

Με εκτίμηση,

Υ.Γ. Επιστρέφω στην παράκληση μου να δώσεις "χώρο" σε όσους από εμάς θέλουν να συνεχίσουν την προσπάθεια (ποιά προσπάθεια; κοιτάξτε το θέμα της συζήτησης) όπως και αν την εννοούν.

Edited by - Chela on 15/07/2009 14:58:40

Edited by - Chela on 15/07/2009 15:00:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip μου μην ανησυχείς
Ξεχνάς βρε ότι μεγαλώνω έναν γιο? οι μητέρες είναι σκληραγωγημένες.

Εξάλλου θεωρώ ότι δεν υφίσταται κανένα βρώμικο παιχνίδι. Όταν ο άνθρωπος διακρίνει πως αυτός που βρίσκεται απέναντί του δεν πρόκειται ότι και να ακούσει να σκεφτεί κάτι κακό και όλα θα τα διαχειριστεί με σεβασμό προς την ζωή, μπορεί να επιχειρήσει κάποια πράγματα που δοκιμάζουν τα όρια που θέτει ο απέναντι.
Έχω εμπιστοσύνη στον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΈΤΗΣ όπως έχω και σε σένα.

Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Μα και βέβαια δεν είμαι θυμωμένη, ούτε ήμουν ποτέ, τι λόγο είχα άλλωστε?

Καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν οι αναλύσεις αλλά θεωρώ ότι πρέπει κάπως να προσέχεις στο πως συντάσσεις τις προτάσεις σου.
Π.χ.λες
"Συμβαίνει πάντα όταν δείχνω «κατάμουτρα κάποια ελαττώματα» που.. όπως έχω πει τα έχουμε όλοι μας. Άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό άλλοι σε μικρότερο."

Εάν λες κάτι για καλό όσων το διαβάζουν ή το ακούν, σίγουρα δεν θέλεις να τους δημιουργήσεις μια ανασφάλεια ούτε να τους κάνεις να εστιαστούν σε κάτι που θα τους δυσκολέψει την ζωή τους.
Το προτέρημα ή το ελάττωμα το αναγνωρίζει ο άνθρωπος που το έχει από μόνος του κατόπιν αλληλεπίδρασης με τον συνάνθρωπο, και το κρατάει ή το πετάει αντίστοιχα.

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde
Έχω την εντύπωση ότι κάτι έχει αλλάξει σε σένα, κάτι εσωτερικό. Σαν να υπάρχει περισσότερη τάξη, σαν να έχει αυξηθεί η δυναμική, δεν ξέρω τι ακριβώς, πάντως είναι καλό.


Να έχουμε όλοι μια όμορφη ημέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι αυτή η ουσία της ασκησης! [ ok ](Δεν έχουν τα πάντα να κάνουν με τον υλικό κόσμο). Για να έχει αποτέλεσμα η άσκηση πρέπει να την κάνεις με αυτοσυνείδηση! Ασκήσεις σημαντικές ή λιγότερο σημαντικές σαν αυτή μπορούν να βοηθήσουν τον άνθρωπο να κάνει συνειδητοποιήσεις.Αυτό..[ ok, υποθέτω πως εσύ την έχεις κάνει αυτήν την άσκηση. Αν την έκανες, για πες μας, τι έγινε ; έγινε κάτι ; ]

Και γιατι δεν την εφαρμόζεις instead

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γιατι δεν την εφαρμόζεις instead

Μα εγώ εσένα ρωτάω που ως φαίνεται εσύ την έκανες. Εγώ δεν την έκανα. Ε, αν την έκανες, για πες μας ... τι έγινε, έγινε τίποτε, συνέβει τίποτε ; συνειδητοποίησες κάτι ; και αν ναι, τι ακριβώς ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Chela

Πραγματικά με έχεις αφήσει άφωνο... [ sorry γι' αυτό, συμβαίνει μερικές φορές ]

Πήγα να γράψω κάτι πάνω στην άσκηση που παραθέτεις επειδή εγώ την είχα πρωτογράψει αλλά μάλλον ότι και να γράψω δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει απάντηση σε αυτά που ρωτάς [ αν δεν μπορεί ο δημιουργός ενός πράγματος να απαντήσει για την δημιουργία του, τότε ok ... ]γιατί είτε δεν αφιερώνεις τον κατάλληλο χρόνο για να κατανοήσεις αυτά που γράφονται σχετικά με τις πρακτικές είτε δεν το θέλεις και τόσο. [ μην κοιτάς εμένα στην απάντησή σου ]

Αυτά τα γράφω αυστηρά για αυτά που γράφτηκαν στις πρώτες σελίδες της παρούσας συζήτησης και έχουν να κάνουν με την άσκηση που αναφέρεις. Η οποία παρεπιπτόντως κρατάει μερικά δευτερόλεπτα όσο να πεις μερικά καλημέρα από μέσα σου (ούτε ώρες ούτε μέρες ούτες εβδομάδες).[ και ; ]

Αναρωτιέμαι ποτέ δεν είπες κάτι στην ζωή σου μέσα σου; [ ψψςςςς ... τι ρωτάς τώρα ... άπειρες φορές! ] Επειδή κάποιος σου είπε να ακούσεις την φωνή σου τί το διαφορετικό έχει;[ Αυτό που ακούγεται δεν είναι ΦΩΝΗ, κατά πρώτον. Κατά δεύτερον, δεν είναι η ΦΩΝΗ ΜΟΥ. Και κατά τρίτον, αν είσαι fun του πραγματικού, στην πραγματικότητα, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. Ξέρεις πότε θα ακουστεί ; Όταν η φωνή μου βγει από το στοματάκι μου, εντελώς φυσικά ... τότε, ναι, θα την ακούσω ... η πλάκα ξέρεις ποια είναι ; πως δεν θα την ακούσω μόνον εγώ, αλλά θα την ακούσει και ο συνάνθρωπός μου (μ' ένα σμπάρο, δυο τριγώνια) ... γιατί έτσι και την πω από μέσα μου ... άσ'το, δεν θα πάρει πρέφα ο άλλος αν του είπα "καλημέρα" ή αν τον έβρισα ... ]

Τέλοσπάντων, αυτά τα γράφω περισσότερο προς ενημέρωση όσων διαβάζουν και όχι τόσο δικιά σου καθώς από ότι κατάλαβα δεν σε ενδιαφέρουν και τόσο οι πρακτικές που δίνονται απλά να εκφράσεις την άποψη πως δεν είναι δυνατό να φέρουν αποτέλεσμα μέσα από τα forum. [ με ενδιαφέρουν. Αν δεν με ενδιέφεραν, δεν θα τις σχολίαζα, ούτε θα έκανα και αυτές τις ερωτήσεις που κάνω ]


Μια φορά που λες, βρέθηκα με μια ομάδα που κάνανε κάτι τέτοια. Μια άλλη άσκηση ήτανε, εκείνη που πρέπει να κλείσεις τα μάτια, να φανταστείς πως είσαι σε ένα δάσος και σου συμβαίνουν διάφορα : πηδάς μάντρες, μπαίνεις σε καλύβια, βλέπεις προβατάκια, ποτάμια, αλεπούδες, αρκούδες, βρίσκεις κλειδιά, θησαυρούς και τέτοια. Κεντέρης φάση. Τέλος πάντων λοιπόν, που λες φίλε, όταν τελείωσε η άσκηση, ήρθε και η σειρά μου να πω τι μου συνέβει. Τους είπα λοιπόν πως δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να κάνω την άσκηση, γιατί ούτε για ένα δευτερόλεπτο δεν μπόρεσα να φύγω από την θέση μου (εννοούσα την καρέκλα, το κάθισμα που καθόμουν, ήταν και μεταλλικό, κρύωσε ο πισινός μου, τέλος πάντων) και πως δεν μπόρεσα να βρεθώ σ' αυτό το δάσος που έλεγαν. Εγώ παρέμεινα καρφωμένος στην θέση μου. Ε, οι περισσότεροι έμειναν άφωνοι, όπως εσύ ... γ' αυτό σου είπα, sorry γι' αυτό, συμβαίνει μερικές φορές ...

Edited by - zip on 15/07/2009 15:54:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Εξάλλου θεωρώ ότι δεν υφίσταται κανένα βρώμικο παιχνίδι. Όταν ο άνθρωπος διακρίνει πως αυτός που βρίσκεται απέναντί του δεν πρόκειται ότι και να ακούσει να σκεφτεί κάτι κακό και όλα θα τα διαχειριστεί με σεβασμό προς την ζωή, μπορεί να επιχειρήσει κάποια πράγματα που δοκιμάζουν τα όρια που θέτει ο απέναντι.

Έχω εμπιστοσύνη στον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΈΤΗΣ όπως έχω και σε σένα


ok.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde
Έχω την εντύπωση ότι κάτι έχει αλλάξει σε σένα, κάτι εσωτερικό. Σαν να υπάρχει περισσότερη τάξη, σαν να έχει αυξηθεί η δυναμική, δεν ξέρω τι ακριβώς, πάντως είναι καλό.

Χαίρομαι που το ακούω αυτό και είναι αλήθεια οτι απο όταν γράφτηκα στο φόρουμ με αυτόν τον λογαριασμό έχουν γίνει πολλές και ριζικες αλλαγές στην αντιληψή μου.
Κυρίως βέβαια έπαιξαν ρόλο οι αλλαγές που έγιναν στην αντίληψη μου μέσα απο
α)τις καινούριες μου γνώσεις και β)την εσωτερική δουλειά

Αν βλέπεις κάποια ουσιαστική αλλαγή αυτή οφείλεται στην αύξηση της αναγνώρισεις του εγωισμού μου
και μόνο έτσι ένας άνθρωπος οδηγείται στην πραματική αλλαγή..

Πάντως πρέπει να χεις υπόψη σου οτι δεν έχω πάντα ούτε ξεκούραστο μυαλό ούτε βέβαια το εγω με έχει εγκαταλείψει, και πάντα ένα απο αυτά τα δύο(η κούραση, το εγώ ή κ τα δυό μαζί) θα επιρρεάει απο μια γραμμη στα μηνυματα μου εως και ολόκληρο μήνυμα.
Όταν αυτά συμβαίνουν σε μικρότερο βαθμό τότε υπάρχουν και θετικότερες απαντήσεις απ τα λοιπά μέλη.
Αυτό βέβαια που με στεναχωρεί είναι οτι ενώ με κάποια άτομα(εντός κ εκτός φόρουμ) ξεκινάμε απο κάποια διαφωνία και καταλήγουμε σε μια ολική σχεδόν συμφωνία, εκείνα συνεχίζουν κάποιες εγωικές τάσεις τα ιδια είχαν καταδικάσει!Και απορώ μετά τι εγινε στην σπίθα αλήθειας που φάνηκε για λίγο μέσα τους.. είναι μεγάλο κρίμα αλήθεια αλλα συμβαίνει και σε μένα...

quote:
Εξάλλου θεωρώ ότι δεν υφίσταται κανένα βρώμικο παιχνίδι. Όταν ο άνθρωπος διακρίνει πως αυτός που βρίσκεται απέναντί του δεν πρόκειται ότι και να ακούσει να σκεφτεί κάτι κακό και όλα θα τα διαχειριστεί με σεβασμό προς την ζωή, μπορεί να επιχειρήσει κάποια πράγματα που δοκιμάζουν τα όρια που θέτει ο απέναντι.
Έχω εμπιστοσύνη στον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΈΤΗΣ όπως έχω και σε σένα.
Και γω πιστεύω στις καλές του προθέσεις του ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ και τον εμπιστεύομαι καθώς και εμένα με έχει βοήθησει πολυ, ειδικα στο θέμα των συνειδητοποιήσεων.
Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει οτι δεν έχει εγώ, δεν παραλογιζόμαστε, αλλα σαν άτομο που έχει βιωματική εμπειρία αυτών για τα οποία μιλάει και έχοντας καλή πρόθεση και κάνωντας αρκετή εσωτερική δουλειά, είναι πολυ λιγότερο επικίνδυνος απο ότι ίσως εμείς στον εαυτό μας
Αλλωστε, τι ουσιαστικό έχουμε να χάσουμε απο τη ζωή οι περισσότεροι μας που δεν έχουμε ήδη χάσει?
ή τι έχουμε να ζήσουμε που δεν έχουμε ζήσει?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Chela
Αναρωτιέμαι ποτέ δεν είπες κάτι στην ζωή σου μέσα σου; [ ψψςςςς ... τι ρωτάς τώρα ... άπειρες φορές! ] Επειδή κάποιος σου είπε να ακούσεις την φωνή σου τί το διαφορετικό έχει;[ αυτό που ακούγεται δεν είναι η φωνή ΜΟΥ. Στην πραγματικότητα, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. Ξέρεις πότε θα ακουστεί ; Όταν η φωνή μου βγει από το στοματάκι μου, εντελώς φυσικά ... τότε, ναι, θα την ακούσω ... ]

Φίλε zip,

Τώρα χαίρομαι πολύ, βρήκαμε σημείο επαφής, να που τα λόγια οδήγησαν και κάπου. Πάμε χέρι χέρι τώρα.

Δηλαδή, όταν λες κάτι μέσα σου δεν ακούς τίποτα; Μα αν δεν το ακούς, τότε πως ξέρεις ότι το είπες; Άρα με κάποιον τρόπο το αντιλαμβάνεσαι.

Ας το αναλύσουμε λίγο.

Εμείς έχουμε τις πέντε αισθήσεις με τις οποίες λαμβάνουμε δεδομένα από τον εξωτερικό κόσμο. Τώρα, όταν λέμε κάτι από μέσα μας, πάλι το ακούμε (ας γίνουμε ειλικρινείς) αλλά η διαφορά είναι πως το ακούμε μόνο εμείς!

Ακόμα και αν έρθω και κολλήσω το αυτί μου στο αυτί κάποιου άλλου, δεν πρόκειται να ακούσω τίποτα, γιατί αυτός ο ήχος δεν ανήκει στον τρισδιάστατο κόσμο και για αυτό δεν χρησιμεύει η αίσθηση της ακοής, αλλά παρόλα αυτά αυτός το ακούει μέσα του... αυτό έχει ενδιαφέρον.

Άρα αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα πως υπάρχει μια ακόμα αίσθηση πέρα από τις πέντε φυσικές αισθήσεις με την οποία λαμβάνουμε πληροφορίες για τον εσωτερικό μας κόσμο (σκέψεις συναισθήματα κτλ.)

Φυσικά η κάθε αίσθηση είναι απλά ένα εργαλείο.

Π.χ. όπως ένα τηλεσκόπιο από μόνο του δεν προσφέρει κάτι αλλά στα χέρια ενός επιστήμονα γίνεται μια προέκταση της φυσικής του όρασης.

Δηλαδή πίσω από κάθε αίσθηση υπάρχει κάποιος που την χρησιμοποιεί.

Η άσκηση με το "Καλημέρα" απλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον να αποκτήσει επίγνωση αυτού που ακούει, αυτού που χρησιμοποιεί την αίσθηση. Αυτό είναι όλο.

Αν δεν σε βοήθησε, συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα. Πάντως αν όντως ενδιαφέρεσαι στις πρώτες σελίδες γράφτηκαν πιο τακτοποιημένες πληροφορίες από αυτές που γράφω τώρα και μπορεί να σου φανούν χρήσιμες.

Ευχαριστώ,

Edited by - Chela on 15/07/2009 15:56:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα εγώ εσένα ρωτάω που ως φαίνεται εσύ την έκανες. Εγώ δεν την έκανα. Ε, αν την έκανες, για πες μας ... τι έγινε, έγινε τίποτε, συνέβει τίποτε ; συνειδητοποίησες κάτι ; και αν ναι, τι ακριβώς ;

Την έχω κάνει ναι, μα χωρίς την εμπειρία εσύ τι έχεις να αποκομίσεις? Εξάλου τι σε κάνει να πιστεύεις οτι "το συμπέρασμα" θα είναι νοητικό ?
Το μονοπάτι της κόψης του ξυραφιού είναι καθαρά βιωματικό για αυτό και δεν υπάρχουν "ευκολες λύσεις".. Είναι για τους τολμηρούς

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 15:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή, όταν λες κάτι μέσα σου δεν ακούς τίποτα; Μα αν δεν το ακούς, τότε πως ξέρεις ότι το είπες; Άρα με κάποιον τρόπο το αντιλαμβάνεσαι.

Ναι, το σκέφτομαι. Σκέψη είναι, δεν είναι φωνή. Τώρα, την ανάλυση που κάνεις ... τι να σου πω ; Δεν της ρίχνεις άλλη μια ματιά ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την έχω κάνει ναι, μα χωρίς την εμπειρία εσύ τι έχεις να αποκομίσεις? Εξάλου τι σε κάνει να πιστεύεις οτι "το συμπέρασμα" θα είναι νοητικό ?
Το μονοπάτι της κόψης του ξυραφιού είναι καθαρά βιωματικό για αυτό και δεν υπάρχουν "ευκολες λύσεις".. Είναι για τους τολμηρούς

Ναι ρε παιδί μου, ok, τι συνέβει σε σένα ρωτάω. Συνέβει κάτι ; Είδες κάτι ; Άντε, ok, πες πως δεν είναι νοητικό, ok. Αισθάνθηκες κάτι ; Και αν ναι, τι ακριβώς ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα, την ανάλυση που κάνεις ... τι να σου πω ; Δεν της ρίχνεις άλλη μια ματιά ;

:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άσκηση με το "Καλημέρα" απλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον να αποκτήσει επίγνωση αυτού που ακούει, αυτού που χρησιμοποιεί την αίσθηση.

Σου είπα : Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα τίποτε να ΑΚΟΥΣΤΕΙ. Κατ' αρχήν αυτή δεν είναι άσκηση. Οποιοσδήποτε, οποτεδήποτε, οπουδήποτε, μπορεί να σκεφτεί την λέξη "καλημέρα" με το νου του. Δισεκατομμύρια σκέψεις περνάνε την ώρα από το νου. Ε, ας περάσει και μια σκέψη που να λέει "καλημέρα", ok, δεν με χαλάει εμένα. Δεν είναι φωνή όμως. Εδώ γίνεται το λάθος. Γιατί ουσιαστικά, ονομάζετε κάτι ως "φωνή", κάτι το οποίο δεν είναι. Δηλ. δίνετε μια ονομασία σε κάτι που δεν είναι. Αυτό, στο χωριό μου το λένε, παραμύθιασμα.

Εμένα, ξε'ς τι μου κάνει εντύπωση ; Γιατί δεν λέτε ρε παιδί μου τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη ; Γιατί ας πούμε δεν λέτε την σκέψη σκέψη και την φωνή φωνή ; Δηλ. πρέπει η σκέψη να γίνει φωνή, να αλλάξει νόημα ας πούμε, για να την συνειδητοποιήσει ο άλλος ; Αυτό, ειλικρινά, ποτέ δεν το κατάλαβα σε σας. :)


Edited by - zip on 15/07/2009 16:19:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω πόσο προχώρησε το θέμα

Με τρομάζετε

Ουσιαστικά zip μας λες να εμπιστευόμαστε την εμπειρία μας

Μπορείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;

Χμμμ ωραία ερώτηση . Και θα προσπαθήσω να απαντήσω

Όχι, γιατί πολλές φορές εννοούμε διαφορετικά πράγματα ο καθένας .
Όμως ασαφώς μπορώ να υποδείξω μιά κατεύθυνση , και πολλές φορές ο κώδικάς μας συμπίπτει


Πέρα από αυτό κάτι άκουσα για μιά εικόνα θάλασσας !!

Αν έχεις κάποια σχέση με τον helios2012 τότε υποπτεύομαι ότι μπορεί να θυμίζει μία γνωστή μου γάτα .....

Δυστυχώς την παράτησα .... Και ακόμα νιαουρίζει .....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η άσκηση με το "Καλημέρα" απλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον να αποκτήσει επίγνωση αυτού που ακούει, αυτού που χρησιμοποιεί την αίσθηση.

Σου είπα : Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα τίποτε να ΑΚΟΥΣΤΕΙ. Κατ' αρχήν αυτή δεν είναι άσκηση. Όποιοσδήποτε, οποτεδήποτε, μπορεί να σκεφτεί την λέξη "καλημέρα" με το νου του. Δισεκατομμύρια σκέψεις περνάνε την ώρα από το νου. Ε, ας περάσει και μια σκέψη που να λέει "καλημέρα", ok, δεν με χαλάει εμένα. Δεν είναι φωνή όμως. Εδώ γίνεται το λάθος. Γιατί ουσιαστικά, ονομάζετε κάτι ως "φωνή", κάτι το οποίο δεν είναι. Δηλ. δίνετε μια ονομασία σε κάτι που δεν είναι. Αυτό, στο χωριό μου το λένε, παραμύθιασμα.

Edited by - zip on 15/07/2009 16:10:03


Φίλε Zip,

Αν δεν θες να το λες φωνή, πες το αυγολέμονο. Στην ορολογία θα κολλήσουμε;!;

(φαντάσουμε κάποια μέρα να έρθει ένα καθεστώς που να τουφεκίζει όσους λένε την λέξη φωνή... ε εκεί θα αρχίσουμε όντως να λέμε την φωνή αυγολέμονο, αλλά μεταξύ μας πάλι το ίδιο πράγμα θα εννοούμε ;)).

Η ομάδα, η κοινότητα, η χώρα κανονίζει την ορολογία της, την γλώσσα με την οποία επικοινωνούν τα άτομα μεταξύ τους. Μια λέξη από μόνη της δεν λέει κάτι, απλά δηλώνει ένα αντικείμενο.

Ή όπως από μόνος σου το σημείωσες, είναι μια σκέψη που δεν ήρθε από μόνη της, απλά εσύ αποφάσισες και την προκάλεσες.

Πάντως δεν θέλω να σε παραμυθιάσω, συγνώμη αν έδωσα τέτοια εντύπωση. Απλά ενδιαφέρεσαι και σχολιάζεις αυτά που γράφω για αυτό απαντάω. Αλλιώς σταματάμε και τώρα τον διάλογο, κανένα πρόβλημα.

Edited by - Chela on 15/07/2009 16:22:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για όλα όσα είπες πριν εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσπαθείς να προβληματίσεις τον Υπηρέτη(μάλλον όχι για κακό) .

Και σε ρωτώ εσένα και μόνο εσένα εδώ και τώρα .....

Για να δούμε αν Μπορείς εσύ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;

Αυτά τα οποία λέει ο Υπηρέτης σχετικά με τα εγώ (απάντησε μου με την εμπειρία σου )
είναι ψέμματα ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωωωπ πολλά μηνύματα μαζί !!!!!

Κάτσε zip μην μπλοκάρεις !

Απάντησε στην chela προηγείται χρονικά

Παρόλα αυτά θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εσείς, αυτό εκμεταλεύεστε. Την ορολογία. Εφευρήσκετε όρους που στην ουσία δεν υπάρχουν, δεν υφίστανται, ονομάζετε άλλα αντί άλλων, λέτε την σκέψη φωνή, και διαβάζει ο άλλος πως οι σκέψεις έχουν φωνή και λέει "πωωπππωωωω τι λένε τα άτομα ;" Εισάγετε έννοιες που ούτε κι εσείς οι ίδιο τις κατανοείτε, διάβαζα πριν κάτι για "υπερ-εγώ", "υπο-εγώ", ότι να 'ναι δηλ.

Αν δεν θες να τα χαλάσουμε στην ορολογία, τότε η "άσκηση" που προτείνεις, ξέρεις πως θα γίνει ; Για δες ...

π.χ Άσκηση : Σκεφτείτε 3 φορές την λέξη "καλημέρα". Ποιος την σκέφτεται ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα εσείς, αυτό εκμεταλεύεστε. Την ορολογία. Εφευρήσκετε όρους που στην ουσία δεν υπάρχουν, δεν υφίστανται, ονομάζετε άλλα αντί άλλων, λέτε την σκέψη φωνή, και διαβάζει ο άλλος πως οι σκέψεις έχουν φωνή και λέει "πωωπππωωωω τι λένε τα άτομα ;" Εισάγετε έννοιες που ούτε κι εσείς οι ίδιο τις κατανοείτε, διάβαζα πριν κάτι για "υπερ-εγώ", "υπο-εγώ", ότι να 'ναι δηλ.

Αν δεν θες να τα χαλάσουμε στην ορολογία, τότε η "άσκηση" που προτείνεις, ξέρεις πως θα γίνει ; Για δες ...

π.χ Άσκηση : Σκεφτείτε 3 φορές την λέξη "καλημέρα". Ποιος την σκέφτεται ;


Καλώς!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για όλα όσα είπες πριν εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσπαθείς να προβληματίσεις τον Υπηρέτη(μάλλον όχι για κακό) .

Ναι, ίσως να είναι κι έτσι. Πάντως, δεν είναι για κακό, αυτό στο βεβαιώνω.

quote:
Αυτά τα οποία λέει ο Υπηρέτης σχετικά με τα εγώ (απάντησε μου με την εμπειρία σου )
είναι ψέμματα ???

Από μια ματιά που έριξα, όχι, δεν νομίζω πως είναι ψέμματα.

Όμως, θα σου πω κάτι άλλο. Εγώ δεν είπα πως αυτός ο άνθρωπος λέει ψέμματα. Εγώ συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λέει. Δεν γίνεται να μην δεν συμφωνήσω. Όμως το θέμα, δεν είναι αν αυτός ο άνθρωπος λέει ή όχι ψέμματα. Το θέμα είναι πως μπορούν όλα αυτά, που τώρα είναι γραμμένα σε μια οθόνη ενός υπολογιστή, να "ζωντανέψουν" με κάποιον τρόπο μέσα στο "είναι" του καθενός και να εφαρμοσθούν. Όταν ένας άνθρωπος λέει κάποια πράγματα από την μια, ενώ από την άλλη αδυνατεί να τα εφαρμόσει, τότε το θέμα δεν είναι αν αυτά που λέει είναι αλήθεια ή ψέμματα. Είναι ένας απλός αχθοφόρος. Κάπου τα βρήκε, κάποιος του τα 'δωσε, κάτι πλήρωσε για να τα πάρει ΑΣΦΑΛΩΣ, όμως δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας μεταφορέας, ένας ξενιστής. Κι ένας μεταφορέας, μπορεί να μεταφέρει απλώς την Γνώση. Δεν είναι δική του & σαφώς, δεν μπορεί να την διδάξει στους άλλους.


Edited by - zip on 15/07/2009 16:50:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουσιαστικά zip μας λες να εμπιστευόμαστε την εμπειρία μας [ εγώ σας λέω να εμπιστεύεστε την ΖΩΗ, αυτό σας λέω ]

Μπορείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;

Χμμμ ωραία ερώτηση . Και θα προσπαθήσω να απαντήσω

Όχι, γιατί πολλές φορές εννοούμε διαφορετικά πράγματα ο καθένας .
Όμως ασαφώς μπορώ να υποδείξω μιά κατεύθυνση , και πολλές φορές ο κώδικάς μας συμπίπτει [ χε, χε ... καλή προσπάθεια, μου θυμίζει Βουλή ]


Πέρα από αυτό κάτι άκουσα για μιά εικόνα θάλασσας !!

Αν έχεις κάποια σχέση με τον helios2012 τότε υποπτεύομαι ότι μπορεί να θυμίζει μία γνωστή μου γάτα ..... [ όχι, δεν έχω ]

Δυστυχώς την παράτησα .... Και ακόμα νιαουρίζει ..... [ ε, έτσι κάνουν οι γάτες ... νιαουρίζουν, τι άλλο θα ήθελες να κάνει ; ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτή τη στιγμή κάνεις μία κρίση , όμως για να κάνεις μία κρίση αυτό προυποθέτει (αν θέλεις να είσαι σωστός δηλαδή ) γνώση .
Πιστεύεις ότι κατέχεις αρκετή γνώση για να διατυπώσεις κρίση ???
Εγώ πάντως δεν έχω

Πέρα από αυτό .....

Μας προτείνεις να μαζέψουμε γνώση από την ζωή μας , αν κατάλαβα καλά ...

Και πως ακριβώς θα μαζέψουμε αυτή την γνώση ?

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι 80 και 90 χρονών και έχουν αποκομίσει ελάχιστα ...

Πως θα δούμε εμείς που κρύβεται η γνώση ?

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτό που λες για το σχολείο της ζωής ίσως είναι σωστό όμως πως μπορεί να ξέρει κανείς που διδάσκει αυτή τη στιγμή και το σημαντικότερο , τι ακριβώς διδάσκει !

Δηλαδή είναι κακό κανείς να χρησιμοποιεί ένα εργαλείο όπως αυτό εδώ το φόρουμ για να αποκωδικοποιήσει κάτι το τόσο περίπλοκο όσο η ζωή ?
Με όποιες ατέλειες έχει αυτό ενδεχομένως ....

ΑυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 16:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτή τη στιγμή κάνεις μία κρίση , όμως για να κάνεις μία κρίση αυτό προυποθέτει (αν θέλεις να είσαι σωστός δηλαδή ) γνώση .
Πιστεύεις ότι κατέχεις αρκετή γνώση για να διατυπώσεις κρίση ??? [ Ναι, στην συγκεκριμένη περίπτωση, στο συγκεκριμένο θέμα & με τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον οποίο κρίνω, ναι ]
Εγώ πάντως δεν έχω [ ok ]

Πέρα από αυτό .....

Μας προτείνεις να μαζέψουμε γνώση από την ζωή μας , αν κατάλαβα καλά ... [ ναι ]

Και πως ακριβώς θα μαζέψουμε αυτή την γνώση ? [ υποθέτω, μελετώντας και παρατηρώντας τον εαυτό σου καθώς ο ίδιος θα ζεις ]

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι 80 και 90 χρονών και έχουν αποκομίσει ελάχιστα ... [ ε, ok, δεν μου λέει κάτι αυτό, ok πάντως ]

Πως θα δούμε εμείς που κρύβεται η γνώση ? [ κοιτάζοντας βαθιά μέσα σου, έτσι νομίζω πως γίνεται ]

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτό που λες για το σχολείο της ζωής ίσως είναι σωστό όμως πως μπορεί να ξέρει κανείς που διδάσκει αυτή τη στιγμή και το σημαντικότερο , τι ακριβώς διδάσκει ! [ αν είναι συνειδητός σε ότι κάνει, θα το ξέρει ]

Δηλαδή είναι κακό κανείς να χρησιμοποιεί ένα εργαλείο όπως αυτό εδώ το φόρουμ για να αποκωδικοποιήσει κάτι το τόσο περίπλοκο όσο η ζωή ? [ αυτό εδώ που λες φίλε ... είναι μεγάλη ιστορία, πολύ μεγάλη ... είναι και άλλο θέμα ... δεν είναι κακό πάντως ] Με όποιες ατέλειες έχει αυτό ενδεχομένως ....

Αυτά



Edited by - zip on 15/07/2009 17:03:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 17:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, το σκέφτομαι. Σκέψη είναι, δεν είναι φωνή. Τώρα, την ανάλυση που κάνεις ... τι να σου πω ; Δεν της ρίχνεις άλλη μια ματιά ;

Φίλε Ζιπ πολύ συχνά στον εσωτερισμό η σκέψη και κυρίως όμως η σκέψη που προέρχεται απο το υποσυνειδήτο(μια αρνητική σκέψη δηλαδη: μια σκέψη θυμού/μίσους, σκέψη παραπλανητική απο την φνωή της καρδιάς μας γνκ)την ονομάζουμε "φωνή"(η "φωνούλα μες στο κεφάλι" που λεμε). Φαίνεται βέβαια το πότε μιλάμε για αυτή τη φωνή και πότε μιλάμε για τη φωνή κυριολεκτικά, δηλαδη ανθρώπινο λαρυγγικό ήχο, είναι εύκολα διακριτό απο το νόημα. Θα συνηθίσεις την 'ορολογία'. Αντιστοιχα όταν λέμε για εσωτερική φωνή ή φωνή της καρδιά αναφερόμαστε σε αυτο που ο πολύς κόσμος(και εμείς βέβαια) αποκαλεί ως "φωνή της συνείδησης" καμιά φορά και ως "φωνη της λογικής"..

quote:
[ Ναι, αλλά αυτό που λες ξέρεις τι σημαίνει ; Πως η λέξη "καλημέρα" δεν θα είναι "καλημέρα", αλλά "κΑliMeρα", δηλ. παραμορφωμένη από το "μπουκάλι του νου" ]

Εξαρτάται τι εννοείς με αυτό. Όσον αφορά την συγκεκεριμένη άσκηση του καλημέρα μπορεί να συμβεί και αυτό. Δε το θεωρώ δηλαδη απίθανο. Αλλα αναφέρομαι γενικά στο τρόπο που αντιλαμβάνεται ο νούς τον κόσμο..
Μια άλλη άσκηση που μπορείς να κάνεις ακόμα πιο απλή είναι έχοντας τον νου σου στο φυσικό επίπεδο(δηλαδη να μη σκέφτεσαι κάτι) και κατα πορτίμηση κάποια ήσυχη στιγμή στη μέρα(βράδυ ξέρω γω) που θα είσαι μόνος κοίτα τον εαυτό σου στον καθέπτη όντας στο εδώ και το τώρα και πες νοητικά "Καλημέρα". Αυτό αν το κάνεις σωστά ίσως σε βάλει σε κάποιες σκέψεις.. καλα εσύ μη κατσεις να σκεφτείς όλες αυτές τις προϋποθέσεις πριν το κάνεις απλά κάντο(αυτό συνήθως δουλεύει καλύτερα) ΟΙ ασκήσεις συχνά είναι θέμα εμπείρικο να "βρείς" πώς δουλεύουν και πού, το θέμα είναι να πειραματίζεσαι και να μην βιάζεσαι να τις κάνεις αργά και με υπομονή. Η συγκεκεριμένη "άσκηση" που σου ανέφερα θα σου πω τι επιδραση είχε σε μένα σε 8 μέρες απο τώρα...

quote:
Γιατί ας πούμε δεν λέτε την σκέψη σκέψη και την φωνή φωνή ; Δηλ. πρέπει η σκέψη να γίνει φωνή, να αλλάξει νόημα ας πούμε, για να την συνειδητοποιήσει ο άλλος ; Αυτό, ειλικρινά, ποτέ δεν το κατάλαβα σε σας. :)
Βασικά τους περισσότερους μας εκφράζει η λεξη φωνή. Απλά η λέξη σκέψη καταργεί το στοιχείο της επικοινωνίας αν καταλαβαίνεις..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 18:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Αν βλέπεις κάποια ουσιαστική αλλαγή αυτή οφείλεται στην αύξηση της αναγνώρισεις του εγωισμού μου
και μόνο έτσι ένας άνθρωπος οδηγείται στην πραματική αλλαγή..

Εάν εννοείς ότι κατάφερες να αναγνωρίσεις τον εγωισμό σε διάφορες συμπεριφορές σου τότε συμφωνώ ότι μπορείς σε περίπτωση που δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα να το αλλάξεις.
Εάν όμως εννοείς ότι όσο περισσότερο αναγνωρίζεις τον εγωισμό μέσα σου τόσο πιο εύκολα μπορείς να αλλάξεις, θεωρώ πως όσο δεν τον ελέγχεις τόσο πιο εύκολα σε καταλαμβάνει.

quote:
Πάντως πρέπει να χεις υπόψη σου οτι δεν έχω πάντα ούτε ξεκούραστο μυαλό ούτε βέβαια το εγω με έχει εγκαταλείψει, και πάντα ένα απο αυτά τα δύο(η κούραση, το εγώ ή κ τα δυό μαζί) θα επιρρεάει απο μια γραμμη στα μηνυματα μου εως και ολόκληρο μήνυμα.

Σχετικά με το εγώ η οπτική μου είναι πως δεν θα σε εγκαταλείψει ποτέ, αυτά τα πράγματα είναι ανέφικτα και ούτε χρειάζεται να τα σκέφτεσαι. Ζεις επειδή αυτά υπάρχουν, εάν πάψουν να υπάρχουν τέλος και εσύ.

quote:
Και απορώ μετά τι εγινε στην σπίθα αλήθειας που φάνηκε για λίγο μέσα τους.. είναι μεγάλο κρίμα αλήθεια αλλα συμβαίνει και σε μένα...

Μην στενοχωριέσαι, τίποτα δεν είναι κρίμα, δουλεύουν τα θέματά τους. Να χαίρεσαι γιατί εργάζονται όπως και εσύ, δεν υπάρχει τέλμα.


Μα φυσικά ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν είναι επικίνδυνος για κάθε έναν από εμάς, εμείς όπως και αυτός αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας, δεν έχουμε τα περιθώρια να ασχοληθούμε και με άλλους.

quote:
Αλλωστε, τι ουσιαστικό έχουμε να χάσουμε απο τη ζωή οι περισσότεροι μας που δεν έχουμε ήδη χάσει?
ή τι έχουμε να ζήσουμε που δεν έχουμε ζήσει?

Δεν μου λες, πιστεύεις στο δόγμα της μετενσάρκωσης και το κρύβεις?
Σε τσάκωσα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 18:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω οτι σκεπτικιστές θα θυμώσουν με αυτό που θα πώ,αλλά είναι δική μου άποψη.Μετά απο αυτά που έχω μελετήσει και πειραματιστεί,εχω συμπεράνει οτι το μόνο εμπόδιο(μιλώντας για οτιδοίποτε) είναι η πίστη.Αρκεί κάποιος να πείσει τον εαυτό του 100% και το εμπόδιο εξαφανιζεται,το σκοτάδι φεύγει.

Το θέμα όμως εδω πέρα έχει να κάνει πολλύ περισσότερο με το υποσυνείδητο παρά με το συνειδητό μέρος του εαυτού μας.Πρέπει να πείσουμε το υποσεηνείδητο.Αυτό γίνεται με τον οραματισμό.
Αλλά το σημαντικότερο είναι να πιστευούμε 100% οτι θα πετύχει.Δέν με ενδιαφέρει αν το πιστεύετε αυτό ή όχι σε μένα πετυχαίνει 100%,απλά σκέφτηκα οτι θα βοηθούσε κάποιους που το θέλουν.Τα αποτελέσματα όπως έχω συμπεράνει και ο ίδιος βγαίνουν στην πραγματικότητά μας έπειτα απο 3 μέρες,επίσης θα πρέπει να είναι η προσοχή μας στραμένη προς τον επιθυμητό στόχο τουλάχιστον για 3 λεπτά.

Όταν το δοκίμασα και πέτυχε,έπαθα σόκ. Κάποια πράγματα τα οποία σου φένονται τόσο δύσκολά, για το υποσυνείδητο είναι παιχνιδάκι,αρκεί να το πείσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 19:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Ζιπ πολύ συχνά στον εσωτερισμό η σκέψη και κυρίως όμως η σκέψη που προέρχεται απο το υποσυνειδήτο(μια αρνητική σκέψη δηλαδη: μια σκέψη θυμού/μίσους, σκέψη παραπλανητική απο την φνωή της καρδιάς μας γνκ)την ονομάζουμε "φωνή"(η "φωνούλα μες στο κεφάλι" που λεμε). Φαίνεται βέβαια το πότε μιλάμε για αυτή τη φωνή και πότε μιλάμε για τη φωνή κυριολεκτικά, δηλαδη ανθρώπινο λαρυγγικό ήχο, είναι εύκολα διακριτό απο το νόημα. Θα συνηθίσεις την 'ορολογία'. Αντιστοιχα όταν λέμε για εσωτερική φωνή ή φωνή της καρδιά αναφερόμαστε σε αυτο που ο πολύς κόσμος(και εμείς βέβαια) αποκαλεί ως "φωνή της συνείδησης" καμιά φορά και ως "φωνη της λογικής"..

Πριν μπεις στο μονοπάτι, η σκέψη είναι σκέψη και η φωνή είναι φωνή. Μέσα στο μονοπάτι η σκέψη δεν είναι σκέψη (μπορεί να γίνει και φωνή, μπορεί να γίνει και αυγολέμονο που λέει ο φίλος). Όταν βγεις από το μονοπάτι, η σκέψη γίνεται πάλι σκέψη και η φωνή γίνεται πάλι φωνή.

Μέσα στο μονοπάτι υπάρχει η ορολογία. Όταν τελειώσεις το ταξίδι, τα πράγματα είναι αυτά που είναι. Δεν υπάρχει ορολογία.

quote:
Εξαρτάται τι εννοείς με αυτό. [ εννοώ αυτό που γράφω ] Όσον αφορά την συγκεκεριμένη άσκηση του καλημέρα μπορεί να συμβεί και αυτό. Δε το θεωρώ δηλαδη απίθανο. Αλλα αναφέρομαι γενικά στο τρόπο που αντιλαμβάνεται ο νούς τον κόσμο.. [ γενικά ; o νους από μόνος του δεν μπορεί να αντιληφθεί τίποτε. Αυτό που ονομάζουμε "αντίληψη" - κατά την δική μου άποψη - είναι μια πολύπλοκη και συλλογική εργασία των αισθητήριων οργάνων μας που τίθεται σε επεξεργασία υπό την Αριστοτελική Αρχή του Αποκλειόμενου Τρίτου, πέρνοντας μια λογική μορφή δυαδικού αριθμητικού συστήματος (σε νοητικό επίπεδο) και μια μορφή αφηρημένης Τέχνης (σε συναισθηματικό επίπεδο) ]

Μια άλλη άσκηση που μπορείς να κάνεις ακόμα πιο απλή είναι έχοντας τον νου σου στο φυσικό επίπεδο(δηλαδη να μη σκέφτεσαι κάτι) και κατα πορτίμηση κάποια ήσυχη στιγμή στη μέρα(βράδυ ξέρω γω) που θα είσαι μόνος κοίτα τον εαυτό σου στον καθέπτη όντας στο εδώ και το τώρα και πες νοητικά "Καλημέρα". Αυτό αν το κάνεις σωστά ίσως σε βάλει σε κάποιες σκέψεις.. [ γενικά, αποφεύγω τις πολλές σκέψεις. Όλο μπελάδες φέρνουν ... κι εσύ τώρα μου λες να κάνω μια άσκηση που θα μου φέρει κι άλλες ; ] καλα εσύ μη κατσεις να σκεφτείς όλες αυτές τις προϋποθέσεις πριν το κάνεις απλά κάντο(αυτό συνήθως δουλεύει καλύτερα) ΟΙ ασκήσεις συχνά είναι θέμα εμπείρικο να "βρείς" πώς δουλεύουν και πού, το θέμα είναι να πειραματίζεσαι και να μην βιάζεσαι να τις κάνεις αργά και με υπομονή. Η συγκεκεριμένη "άσκηση" που σου ανέφερα θα σου πω τι επιδραση είχε σε μένα σε 8 μέρες απο τώρα...[ ok, θα περιμένω ]

Βασικά τους περισσότερους μας εκφράζει η λεξη φωνή. Απλά η λέξη σκέψη καταργεί το στοιχείο της επικοινωνίας αν καταλαβαίνεις.. [ sorry, αλλά δεν ... ]


Edited by - zip on 15/07/2009 19:28:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 19:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά απο αυτά που έχω μελετήσει και πειραματιστεί,εχω συμπεράνει οτι το μόνο εμπόδιο(μιλώντας για οτιδοίποτε) είναι η πίστη.Αρκεί κάποιος να πείσει τον εαυτό του 100% και το εμπόδιο εξαφανιζεται,το σκοτάδι φεύγει.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Τι μιλώντας για οτιδήποτε ; Σε οποιοδήποτε θέμα δηλ ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 19:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά μιλάω.
Τα περνάς όλα απο το μικροσκόπο της διαλέκτου.Νομίζω οτι η τελειώτερη επικοινωνία είναι με τα μαθηματικά σύμβολα για να μήν μπερδευόμαστε .

Όταν λέω οποιοδοίποτε εννοώ οποιοδοίποτε,χωρίς όρια.Σε όλα τα θέματα,στα πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1894531
Maintained by Digital Alchemy