ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 09:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ... εδνιαφέρον. Πρώτη φορά ακούω τη φράση "ψυχολογικός χρόνος" πάντως.. γιατί χρόνος; Χρόνος αντίδρασης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 13:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου δοκτορ,

Πολλα πράγματα θα ακούσεις για πρώτη φορα, 
και να είσαι σίγουρος, πως δεν θέλω τίποτα,
Μου έρχεται φορές να ανέβω στην ταράτσα, και να φωνάξω,

Μα ποιος ακούει?

Είναι πολυ πιθανό να μου φορέσουν ζουρλομανδια,
Μα μια και έχω ακόμα τας φρενας...:)))

συμπαθα με αν δεν γράφω για παραδείσους, υποσχέσεις,
Και ότι θα άρεσε, μα το παραμύθι μας, 

θα μπορούσε να ειχε συνεχιστεί για πολλα πολλα επισοδεια, 

Και δεν θα ήταν ιδια με όσα γνωρίζεται,

μα γράφτηκε απο αρκετούς, πως η προσωπική εμπειρία δεν ενδιαφέρει,
(και είναι σωστό)

Έτσι τα παρακάτω είναι για σένα, 
(Μην ανησυχείς, δεν είμαι δάσκαλος, ούτε θέλω μαθητές)

και δυο τρεις ακόμα,

και δεν θα γράψω τίποτα άλλο, ακομα και να ρωτήσεις.
Σαν ενδείξεις φτάνουν και περισευουν,

είμαι σιγουρος πως αρκετοί θα θέλανε να γνωρίσαζε πως άνοιξε η πόρτα, 

τι είδε ο κ.αρνολντ στο ισόγειο, γιατί όταν πάτησε στο ασσανσερ για το τελευταίο πάτωμα, το ασσανσερ τον οδήγησε στον υπόγειο, τι είδαν τα ματια του, και γιατί  ανέβηκε τις σκάλες με τα πόδια, στο ισόγειο που γύρισε στους διαδρόμους, και άνοιξε τις αίθουσες με τις πελωριες αμοιβαδες,  άρρωστους και σακατεμενους που δεν ειχαν κεφαλια, η τους έλειπαν  οργανα να ζητάνε βοήθεια, πως βρήκε την πόρτα να γυρίσει στη ζωη που είχε και πριν, με τις λίμνες  και τις όμορφες παραλίες, μα τώρα θυμωταν και το γκριζιο κτήριο και τους άλλους, 

γύρισε,  

πως  ανέβηκε παντα σκαλι σκαλι τους ορόφους με κάθε λογής βιβλίο και μυστικό, όταν έφθασε  στο τελευταιο βιβλίο, με τις λευκες σελίδες, στο τελος 

Γραφει

ξεχασετα ολα, 
Μα σαν φθασει το τσουνάμι, 
θα μάθεις την αλήθεια.

(Μικρά τσουναμια, είναι οι θάνατοι συγγενών και αγαπημένων)

.....μα το μεγάλο τσουνάμι........

Και το μεγαλο τσουνάμι φθάνει, 

και ενώ όλοι τρέχουν να σωθούνε,
 ο κ.αρνολντ με τον υπηρέτη γύριζουν στο γκρίζο κτήριο, μαζί με  πολυ λίγους που θέλανε να μάθουν. 

Αυτη τη φορά δεν χρειάσθηκε να περιμένουν το άνοιγμα της πόρτας,
οταν μπήκαν στο ασσανσερ ο κ.αρνολντ είδε πως πανω απο το 12 πάτωμα, (που προηγουμένως είχε ανεβεί, σκαλί σκαλί,  να γράφει,

ταράτσα.

Ετσι, πάτησε το κουμπί.

Βγαίνοντας,
είδαν το τσουνάμι που πλησίαζε,
 μα ήταν χαμηλότερο απο το ύψος του γκριζιου κτηρίου, 
και ενώ όλοι φοβοντουσαν και φωναζαν, 
τους κάλεσε να το δουν, το τσουνάμι  (θανάτου και ζωής) καθώς περνάγε.

Μα το μεγάλο μυστικό, ο κ.αρνολντ, το καταλαβαίνει, και το λέει στον υπηρέτη, καθώς κατεβεναι απο το κτήριο.

Τίποτα δεν εσυνεβει,

Πράγματι,ανοιγωντας την πόρτα,

Υπάρχουν πάντα οι φυλακισμένοι,

Αυτός είναι ο χρόνος, 
ψυχολογικος θα πει πως διαδραματίζεται κ´ μέσα, 
σαν ανθρωπότητα  βρισκόμαστε στο ίδιο ρεύμα, 
Τώρα και πριν 10.000 η 100.000 χρόνια,

Τον φόβο σου, τον εχει και ο γειτωνας,
Την ζήλια, την απληστία, την λαγνεια, την κακια το ίδιο,
Τα εγω, το ίδιο,

Νομίζουμε απλά πως είμαστε διαφορετικοί, ο ένας απο τον άλλο,

μα,

ΑΤΟΜΑ, 

Δεν γίναμε ακόμα,

Σαν συνηδειση, είμαστε κάτι ομαδικό, 

Πριν χρονια, εγινε ένα πείραμα σε ένα είδος (οικογένεια) απο ποντίκια,

Τα χώρισαν,

20 στην Αυστραλία
20 στην Αμερική
20 στην Αγγλία

Ζούσαν σε όμοια κλουβιά, και όταν άναβε ένα φωτακι, είχαν μάθει πως στην μαύρη τρύπα (υπήρχε και μια κόκκινη), 
Υπήρχε τροφή.

Έτσι ήταν κανονισμενα.

Κάποια στιγμη, αυτα που ήταν στην Αμερική καθώς άναβε το φωτακι και πήγαιναν στην μαύρη τρύπα, άρχισαν να δέχονται ηλεκτρικές κενωσεις,
μια δυο τρεις φορές, μέχρι που βρήκαν την τροφή στην κόκκινη τρύπα, 
Όταν άναβε το φωτακι, πήγαιναν στην κόκκινη τρύπα,

(κρατούσαν νυστικα εκείνα στη Αυστραλία και Αγγλία)

Όταν λοιπον με το φως, 
όλα τα ποντίκια στην Αμερική πήγαιναν στην κόκκινη τρύπα, 

έδωσαν φως για φαγητό και στα ποντίκια στην Αυστραλία και Αγγλία. 

Κανένα ποντίκι δεν πήγε στην μαύρη τρύπα, 
μα κατευθείαν στην κόκκινη.

Αυτός είναι ο ψυχολογικος χρόνος, για μας και για ότι ζωντανό. 

Μένει το θείο. 
Έγραψε ο Ηράκλειτος.

Εγω είμαι, είναι θεϊκή κίνηση.

Ναι, μα ποτε?

Όταν ελευθερωθεις απο την κινηση του ψ.χρόνου,
 ΕΙΝΑΙ αυτο που είναι, 

Τοτε μόνο μπορείς να το πεις. (είσαι άτομο, ξεχωρο,)

Αλλιώς είσαι αυτο που είναι όλοι, 

περισσότερο η λιγωτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 21:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
baroque
quote:
Πείτε ότι μετά από χρόνια άσκησης άνοιγα το τρίτο μάτι μου. Αν άρχιζα και έβλεπα διαβόλους που λέει ο λόγος θα ήμουν ικανοποιημένη;
Το να έχεις ικανότητες είναι καλό, το θέμα είναι αυτές οι ικανότητες να συνοδεύονται με αγνότητα, γιατί διαφορετικά, αυτές οι ικανότητες γίνονται κατάρες.
Αυτό στο οποίο πρέπει να εστιάζουμε ως χριστιανοί, δεν είναι άλλο από αυτό που αναφέρει το ίδιο το ευαγγέλιο: Να γίνουμε τέλειοι όπως ο πατέρας μας στον ουρανό. Για να το πετύχουμε αυτό θα πρέπει να κάνουμε το εξής πράγμα που είναι κοινό στην χριστιανική και στην βουδιστική παράδοση: Θάνατος της επιθυμίας. Κάθαρση απο όλα τα αντιχριστικά στοιχεία. Δεν πρέπει να μείνει τίποτα μέσα μας που να μην είναι άγιο. Η μέθοδος είναι η εξής: Πρώτα κατανόηση, μετά θάνατος. Πρώτα κατανοούμε σε βάθος ένα ελάττωμα ή μια επιθυμία, και μετά ζητάμε απ' τον Κύριο ή το Άγιο Πνεύμα ή την Παρθένα μητέρα, να μας το εξαλείψει.
Αν ασκείς πολύ την προσευχή κάποια στιγμή μπορεί να φτάσεις σε μια κατάσταση διαλογισμού ή και φώτισης. Κάθε άνθρωπος έχει πολλά πράγματα στο μυαλό του, σκέφτεται πολλά πράγματα. Όταν συγκεντρωνόμαστε στην προσευχή τα άλλα πράγματα χάνονται. Η προσευχή μας φέρνει σε επαφή με τον θεό, η προσευχή δημιουργεί την γέφυρα με το θείο. Ο Χριστός βρίσκεται στη καρδιά μας. Ο Πατήρ στην κεφαλή μας, το Αγ. Πνεύμα προς στα γενεσιουργικα όργανα. Η προσευχή καλό είναι να γίνεται με συγκέντρωση στη καρδιά. Αν κάποιος απο εκατό σκέψεις καταφέρει να τις μειώσει σε "μία", την προσευχή, μετά δεν έχει παρα να πέσει στο κενό (το μηδέν, τον διαλογισμό). Οι σκέψεις μας είναι το μοναδικό πράγμα που μας χωρίζει από τον Πατέρα μας. Στην κατάσταση "μηδέν" είμαστε σε θέση να βγούμε με αστρικό σώμα και να επικοινωνήσουμε αμεσότερα με τον Πατέρα ή να βιώσουμε κάποιου είδους εμπειρία κλπ. Αυτά..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 00:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙ ΑΥΤΌ ο θεός τον ανέβασε πολύ ψηλά,
και του χάρισε Όνομα,
που είναι πάνω από όλα τα ονόματα,
έτσι στο Όνομα του Χριστού θα γονατίσουν,
όλα τα επουράνια τα επίγεια και τα καταχθόνια,
και κάθε γλώσσα θα ομολογήσει ότι ο Ιησούς Χριστός
είναι Κύριος προς δόξα θεού Πατρός.

ο Χριστός κρατά με το ένα του χέρι εσένα και με το άλλο του χέρι τον Θεό,
πετυχαίνει να σε συμφιλιώσει με τον Πατέρα,γίνεται μεσολαβητής , μεσίτης, (ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΟΎ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ)
της Νέας Διαθήκης κι εσύ κατανοείς ότι δεν υπάρχει άλλο όνομα δια του οποίου δύνασαι να σωθείς..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 00:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Χριστός κρατά με το ένα του χέρι εσένα και με το άλλο του χέρι τον Θεό,
πετυχαίνει να σε συμφιλιώσει με τον Πατέρα,γίνεται μεσολαβητής , μεσίτης, (ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΟΎ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ)
της Νέας Διαθήκης κι εσύ κατανοείς ότι δεν υπάρχει άλλο όνομα δια του οποίου δύνασαι να σωθείς..
Ναι, αλλά δεν σε σώζει το όνομα, αλλά το περιεχόμενοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 06:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΟΝΟΜΑ Τζέκιλ, το Όνομα,δεν ανέβηκε ο Ιωάννης στο σταυρό για να πεθάνει για σένα..ΈΧΕΙΣ ΛΟΙΠΌΝ, ΣΩΤΗΡΑ!
Και δι αυτού του Όνόματος, του Χριστού,εσύ ΘΑ... σωθείς..
Δεν αξίζει λοιπόν, να τον δοξάζουμε εν όσο είμαστε σ'αυτό το σκήνωμα?
Και ιδού Έρχομαι ταχέως, για να αποδώσω εις έκαστον ως θέλει είσθε το έργον αυτού.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω,ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΣΧΑΤΟΣ. 13.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ,Ο ΑΣΤΗΡ Ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΟΡΘΡΙΝΟΣ. 16.

ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΝΥΜΦΗ ΛΕΓΟΥΣΙΝ, ΕΛΘΕ,

όστις διψά,ας ελθη, και όστις θέλει,ας λαμβάνει δωρεάν το ύδωρ της ζωής..

Ναι έρχομαι ταχέως.

Αμήν. Ναι, Έρχου Κύριε Ιησού. η ΧΑΡΙΣ το Κυρίου ημών Ιησού Χριστού είη μετά πάντων υμών.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 08:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Το Χριστικο μηνυμα,το βαθυ νοημα του οποιου βρισκεται,στην επι του ορους ομηλια,στις παραβολες και στις επιστολες του Παυλου,περασε
κβαντικα στην ανθρωποτητα κατα την επιφυτιση των αποστολων και του Παυλου,οι οποιοι-αποστολοι και Παυλος-συντελουσαν την κρισιμη μαζα της εποχης μεταβασης απο το ζωδιο του κριου στο ζωδιο των ιχθυων.
-Χριστος,ειναι η ασαρκη οντοτητα,η οποια ανελαβε απο τους διδασκαλους της ανθρωποτητας την μεταδωση του μηνυματος,ακριβως εκεινη την στιγμη που η ανθρωποτητα το χρειαζοταν για να ανεβει
συνειδισιακα.
-Οι στρεβλωσεις του μηνυματος,ηταν μερος του θειου/συμπαντικου σχεδιου για να παρει η ανθρωποτητα αυτο το μαθημα.Παρα της στρεβλωσεις,το νοημα παρεμεινε και τα αποτελεσματα του θα ερθουν και παλι με κβαντικο τροπο την εποχη μας της μεταβασης απο το ζωδιο των ιχθυων στο ζωδιο του υδροχοου.Το Χριστικο μηνυμα το λεει καθαρα
με τα λογια του Χριστου:"πρεπει να φυγω εγω για να ερθει ο παρακλητος",οπου παρακλητος,το Αγιο Πνευμα που συμβολιζεται απο το ζωδιο του υδροχοου.
-Η κρισιμη μαζα για το νεο κβαντικο αλμα,ολοκληρωνεται συντομα στην εποχη μας και αυτο φαινεται απο την αμφισβιτιση των παντων που ειναι
κατα καποιο τροπο η αρχη του τελους τη παλιας εποχης.Ο νεος μεσσιας δεν θα ειναι ενα προσωπο, αλλα μεγαλο μερος της ανθρωποτητας που θα ανεβει πνευματικα.
Το εωτερικο νοημα του Χριστικου μηνυματος ειναι επικαιρο οσο ποτε πριν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 09:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Kανένας δεν μπορεί να έλθει κοντά μου (τους λέει ο Χριστός), αν δεν ελκύσει αυτόν ο Πατέρας που με έστειλε,κι εγώ θα τον
αναστήσω την έσχατη μέρα .σας βεβαιώνω,όποιος πιστεύει σε μένα αυτός έχει την αιώνια ζωή."

"Εγώ είναι η Οδός, η Αλήθεια και η Ζωή κανείς δεν πηγαίνει προς τον Πατέρα παρά μόνο αν περάσει από μένα,
αν με είχατε γνωρίσει, θα είχατε γνωρίσει και τον Πατέρα."

"Δεν μπορεί να προέλθει από κανέναν άλλο η Σωτηρία ούτε υπάρχει άλλο Όνομα η Πρόσωπο κάτω από τον ουρανό δοσμένο στους ανθρώπους
με το οποίο να μπορούμε να σωθούμε."

Τα πάντα παραδόθηκαν σε μένα απ'τον Πατέρα,κανείς δεν γνωρίζει ποιος είναι ο Υιός παρά μόνο ο Πατέρας, ούτε ποιος είναι ο
Πατέρας παρά μόνο ο Υιός, κι εκείνος, στον οποίο θέλει ο Υιός να το φανερώσει"

Ο φυσικός άνθρωπος δεν δέχεται του Πνεύματος του Θεού,διότι είναι μωρία γι αυτόν,και δεν μπορεί να τα γνωρίσει αυτά
διότι πνευματικώς ανακρίνονται.

Ο πνευματικός άνθρωπος ανακρίνει μεν τα πάντα,αυτός όμως από ουδενός ανακρίνεται.
διότι ποιος γνώρισε το Νου του Κυρίου, ώστε να διδάξει Αυτόν? ημείς όμως έχουμε τον Νουν του Χριστού.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 10:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk

Το Χριστικο μηνυμα,το βαθυ νοημα του οποιου βρισκεται,στην επι του ορους ομηλια,στις παραβολες και στις επιστολες του Παυλου,περασε
κβαντικα στην ανθρωποτητα κατα την επιφυτιση των αποστολων και του Παυλου,οι οποιοι-αποστολοι και Παυλος-συντελουσαν την κρισιμη μαζα της εποχης μεταβασης απο το ζωδιο του κριου στο ζωδιο των ιχθυων.

Το Χριστικο μηνυμα το λεει καθαρα
με τα λογια του Χριστου:"πρεπει να φυγω εγω για να ερθει ο παρακλητος",οπου παρακλητος,το Αγιο Πνευμα που συμβολιζεται απο το ζωδιο του υδροχοου.
-Η κρισιμη μαζα για το νεο κβαντικο αλμα,ολοκληρωνεται συντομα στην εποχη μας και αυτο φαινεται απο την αμφισβιτιση των παντων που ειναι
κατα καποιο τροπο η αρχη του τελους τη παλιας εποχης.Ο νεος μεσσιας δεν θα ειναι ενα προσωπο, αλλα μεγαλο μερος της ανθρωποτητας που θα ανεβει πνευματικα.



Ήσουνα που ήσουν τρελός, ακούς και τον άλλον τον παλαβό, για κβαντικά άλματα και κρίσιμες μάζες, και έκανες μέγα “υπερβατικό άλμα”, πολύ “κρίσιμης μάζας”.

Βρε άσε το λιβάνι και οργανώσου στο.... ντιβάνι.

Η ζωή είναι μικρή και ο γαρ καιρός εγγύς

Τι τις θες τις επιστημονικές .... “ορολογικές” αρλούμπες, τις αστρολογικές παπαριές και τα “παράκλητα πνεύματα”?.

Έχετε μπλέξει τελείως - μα τελείως - τα φρύδια με τα @ρχίδι@

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 10:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[quote]gianipseftis


Έχετε μπλέξει τελείως - μα τελείως - τα φρύδια με τα @ρχίδι@

=================================================================

-NTΡOΠHHHH ! !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 11:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζέκιλ ,τι γράφεις εδώ...η μέθοδος είναι η εξής ,πρώτα κατανόηση..
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ΒΉΜΑΤΑ ΕΊΝΑΙ,

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ --ΠΙΣΤΗ (πίστη η οποία έρχεται εξ ακοής,να ακούσεις,και η πίστη ν'αυξηθεί)
ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ--ΜΕΤΑΝΟΙΑ (αλλάζω στρατόπεδο έρχομαι στο στρατόπεδο του Χριστού ..αλλάζω νου..)
ΤΡΙΤΟ ΒΗΜΑ--ΣΩΤΗΡΙΑ (αποδέχομαι τον Χριστό Κύριό μου..κανένας δεν μπορεί να πει τον Χριστό Κύριο,παρά μόνο δια Πνεύματος Αγίου)
ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΗΜΑ--ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ(γέννηση από άνωθεν,θα βαπτιστείτε με Πνεύμα καιΦωτιά,"Αυτός θέλει σας βαπτίσει εν Πνεύματι Αγίω και Πυρί").

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 11:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999
quote:

Τζέκιλ ,τι γράφεις εδώ...η μέθοδος είναι η εξής ,πρώτα κατανόηση..
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ΒΉΜΑΤΑ ΕΊΝΑΙ,

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ --ΠΙΣΤΗ (πίστη η οποία έρχεται εξ ακοής,να ακούσεις,και η πίστη ν'αυξηθεί)
ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ--ΜΕΤΑΝΟΙΑ (αλλάζω στρατόπεδο έρχομαι στο στρατόπεδο του Χριστού ..αλλάζω νου..)
ΤΡΙΤΟ ΒΗΜΑ--ΣΩΤΗΡΙΑ (αποδέχομαι τον Χριστό Κύριό μου..κανένας δεν μπορεί να πει τον Χριστό Κύριο,παρά μόνο δια Πνεύματος Αγίου)
ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΗΜΑ--ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ(γέννηση από άνωθεν,θα βαπτιστείτε με Πνεύμα καιΦωτιά,"Αυτός θέλει σας βαπτίσει εν Πνεύματι Αγίω και Πυρί").

anahs



Αναφέρομαι στον τρόπο που "σκοτώνουμε" τα ψυχικά επιπρόσθετα, τα ψυχολογικά συμπλέγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 12:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999
quote:
ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ --ΠΙΣΤΗ (πίστη η οποία έρχεται εξ ακοής,να ακούσεις,και η πίστη ν'αυξηθεί)
ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ--ΜΕΤΑΝΟΙΑ (αλλάζω στρατόπεδο έρχομαι στο στρατόπεδο του Χριστού ..αλλάζω νου..)
ΤΡΙΤΟ ΒΗΜΑ--ΣΩΤΗΡΙΑ (αποδέχομαι τον Χριστό Κύριό μου..κανένας δεν μπορεί να πει τον Χριστό Κύριο,παρά μόνο δια Πνεύματος Αγίου)
ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΗΜΑ--ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ(γέννηση από άνωθεν,θα βαπτιστείτε με Πνεύμα καιΦωτιά,"Αυτός θέλει σας βαπτίσει εν Πνεύματι Αγίω και Πυρί").
Συμφωνώ γενικά με αυτά, όμως θέλω να εξηγήσω ότι δεν πρέπει να αντιλαμβανόμαστε τον Χριστό σαν κάτι το εξωτερικό. Ο Χριστός ενυπάρχει μέσα μας, και υπήρχε στον άνθρωπο πολύ πριν εμφανιστεί ο Χριστιανισμός. Ο Χριστός είναι αιώνιος. Δεν υποτασσεται ο άνθρωπος σε κάποιον "εξωτερικό κατακτητή", σε κάποιο ξένο στοιχείο απο ένα μακρινό σύμπαν, αλλά πολύ απλά αποδέχεται, αυτό που ήδη υπάρχει μέσα του, τον Χριστό. Οι άνθρωποι που δεν αποδέχονται στοιχεία του εαυτού τους, είναι τρελοί. Ο άνθρωπος που λέει "Εγώ δεν έχω δύο χέρια", "εγώ δεν έχω δύο μάτια", είναι τρελός. Κατα τον ίδιο τρόπο, ο άνθρωπος που δεν αποδέχεται τον Χριστό, είναι ένας τρελος ή ένας διεστραμμένος. Ο άνθρωπος που δεν αποδέχεται την θεϊκή ουσία μέσα του, είναι ένας τρελός.
Εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις ίσως ανθρώπων, που πιθανόν να μην την έχουν αυτή την ουσία.

Το να υποτάσσεις την ανθρωπινη φύση στην θεϊκή, δεν είναι θυσία, είναι δώρο προς τον εαυτό σου. Ένα δώρο που κοστίζει πολύ ακριβά για να το αποκτήσεις.
Ως χριστιανός πρέπει να καλλιεργείς τον Χριστό. Μετά ο Χριστός ανθοφορεί και βγάζει καρπούς. Απο αυτούς τους καρπούς πρέπει να τρέφεσαι, από τους καρπούς του Χριστού για να μετατρέπεσαι σε Χριστό.
Κάπως έτσι το βλέπω. Αυτά είναι θέματα που οι λέξεις είναι δύσκολο να περιγράψουν.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/11/2011 12:25:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 12:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΌΛΕΜΟ ε,να σκοτώσουμε και μάλιστα ψυχικά επιπρόσθετα..
κι ακόμα πιο δύσκολα..ψυχολογικά συμπλέγματα..
χωρίς θεμέλιο, χωρίς να έχει γίνει καν η σύλληψη,
δηλαδή το μωρό όταν υπάρχει μόνο στην οσφύν του πατέρα του,
μπορεί να πολεμά συμπλέγματα κ.λ.π. ?

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 13:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δεν μπορεί, εκτός αν είναι κανένα υπερ-μωρό. Αλλά και γιατί να το κάνει, αφού τα μωρά δεν έχουν ακόμα αναπτύξει ιδιαίτερα ψυχολογικα συμπλέγματα, αυτά αποκτιούνται με τον καιρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 13:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά το μωρό θα πρέπει να απαλλαχτεί απ' την πεπτωκυία φύση αργά ή γρήγορα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 13:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
intuition

Ενα φρυδι και ενα αρχιδι ελκουν παντα ενα μυδι!


Σωστός!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 16:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
intuition

Ενα φρυδι και ενα αρχιδι ελκουν παντα ενα μυδι!



Ισχύει broΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 09:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ΑΝΘΡΩΠΕ...

Θανάτωσε πρώτα τον ψυχολογικό χρόνο Ιωσήφ..

δώσε αίμα στην ψυχή σου για να αναστηθεί..

γίνε άτομο διότι στην ψυχική ζωή είσαι νεκρός..

απλώθηκε η ενέργεια στη θάλασσα Ιωσήφ..

"ανέγειρε τον πένητα από του χώματος κι ελθέ.."

και ιδέ..η θάλασσα βάφτηκε με αίμα..

ρωτάς..τι σημαίνει θάλασσα..

..μια θάλασσα ο κόσμος όλος.. Ιωσήφ..

ξυπνά ο κόσμος Ιωσήφ..

τρέφει την ψυχή του για πρώτη φορά..

κι αυτό ανάσταση σημαίνει..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 11:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δώσε μου Αγάπη για Σένα και την Αγάπη εκείνων των πλασμάτων Σου που Σε αγαπούν,ενστάλαξε μέσα μου τη λαχτάρα που θα με φέρει πιο κοντά στην Αγάπη Σου,δημιούργησε μέσα μου τόσο έντονη επιθυμία να σε Αγαπώ όση έχει αυτός που ζητά να πιει κρύο νερό -αυτός που πεθαίνει από δίψα-κι ακόμα πιο έντονη κάνε την επιθυμία μου-στ' αλήθεια".

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 13:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα πει Θανάτωσε πρώτα τον ψυχολογικό χρόνο;
Ενας είναι ο χρόνος.
Υπαρχει ψυχολογικος και αψυχολογητος;
Τι θα πει δηλαδη ψυχολογικος και γινεται να θανατωνεται κιολας;
Μαλλον μεταφορικο δεν είναι το νοημα;
Και ποιος ειπε αυτό το πράγμα στον Ιωσήφ;
Toν γνωστό Ιωσήφ του Ιησού Χριστού;


to puzzle ths xilietias
http://www.youtube.com/watch?v=u8_sXVjbyNc&ob=av2eΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 14:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα πει Θανάτωσε πρώτα τον ψυχολογικό χρόνο;
Ενας είναι ο χρόνος.
Υπαρχει ψυχολογικος και αψυχολογητος;
Τι θα πει δηλαδη ψυχολογικος και γινεται να θανατωνεται κιολας;
Μαλλον μεταφορικο δεν είναι το νοημα;
Και ποιος ειπε αυτό το πράγμα στον Ιωσήφ;
Toν γνωστό Ιωσήφ του Ιησού Χριστού;
Ο Χρόνος είναι ένα φαινόμενο χώρου. Είναι μια σταθερά που ορίζει ο ίδιος ο άνθρωπος, για να μετράει της μεταβολές του χώρου. Αν π.χ. μετακινήσεις ένά στηλό από τη θέση Α στη θέση Β, μπορείς να πεις ότι πριν μετακινηθεί το στηλό στη θέση Β βρισκόταν στη θέση Α ή ότι μετά τη θέση Α, το στηλό πήγε στη θέση Β. Ο Χρόνος είναι μια μηχανική σταθερά που την ορίσαμε οι ίδιοι. Αν δεν υπήρχαν μεταβολές χώρου, τότε δεν θα χρειαζόμασταν και τον χρόνο για να λειτουργήσουμε σωστά. Ουσιαστικά ο χρόνος είναι μια μέθοδος καταγραφής μεταβολών χώρου. Έτσι το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον με τις γνώσεις μου.
Δε ξέρω αν ο χρόνος υπάρχει σαν αυτοδημιούργητο μέγεθος ανεξάρτητο απ' τον χώρο.


Όσον αφορά στον ψυχολογικό χρόνο.. αυτό είναι λίγο δύσκολο να το ορίσει κάποιος. Ο Χρόνος είναι κάτι που ορίζουμε οι ίδιοι και κάθε άνθρωπος μπορεί σε μικρό ή μεγάλο βαθμό να αντιλαμβάνεται μεταβολές του "χρόνου" με το εσωτερικό του ρολόι. Παρόλα αυτά, μπορεί να είσαι σε μια παρέα και να περάσει μια ώρα και να νομίζεις ότι έχουν περάσει 20λεπτά ή να είσαι σε μια ουρά αναμονής για 20λεπτά και να νομίζεις ότι έχει περάσει μια ώρα. Αυτός είναι ψυχολογικός χρόνος.

Αν δεν υπήρχε ο ψυχολογικός χρόνος για εμάς, δεν θα μπορούσαμε να αντιληφθούμε πότε τελειώνει ένα γεγονός και πότε αρχίζει ένα άλλο, τα πάντα θα είχανε για εμάς συνεχή ροή. Όπως αντιλαμβάνομαι για έναν άνθρωπο που δεν έχει ψυχολογικό χρόνο, η ζωή και όλες οι μεταβολές που περιλαμβάνει είναι για αυτόν ένα και μοναδικό συνεχές γεγονός χωρίς αρχή και χωρίς τέλος. Αυτό είναι το άχρονο, αυτό είναι η αποδέσμευση από τον ψυχολογικό χρόνο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/11/2011 14:24:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 17:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Xριστός κατάγεται από τη γενιά του Ιούδα,είναι ένας από του δώδεκα υιούς του Ιακώβ.
Ο Ιούδας συμβολίζει τον κατά σάρκα Χριστό.

Μετά την βάπτιση του από τον Ιωάννη τον βαπτιστή ο Χριστός ονομάζεται ο κατά Πνεύμα Χριστός.
ο Ιωσήφ κι αυτός υιός του Ιακώβ, συμβολίζει τον κατά Πνεύμα Χριστό δια τούτο εγκωμιάζονται και η αγνότητα και τα χαρίσματά του.

Κι επειδή στον κόσμο μας όλα κύκλος είναι, ο λόγος αυτός είναι επίκαιρος και πάλι.
"Τώρα θα καρποφορήσει η γη επταπλασίως Ιωσήφ και συ συνήγαγε τον σίτον ως την άμμον της θαλάσσης πολύν σφόδρα.
Και συνήγαγε τον σίτον ο Ιωσήφ, ώστε έπαυσε να μετρή αυτόν διότι ήτο αμέτρητος.
Και αι τροφαί θέλουσι μένει πεφυλαγμέναι για τα έτη της πείνης,για να μην απολεσθεί ο τόπος υπό της πείνης".

Όλοι μπορούν να ομοιάσουν τον κατά Πνεύμα Χριστόν δια τούτο και ο Ιωσήφ που είναι τύπος Χριστού είναι επίκαιρος και πάλι.
Τώρα αυτό για τις τροφές κι αυτό σύμβολο,εδώ εννοούμε την πολυπόθητη πνευματική τροφή.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 18:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν χρειάζεται να ρωτάς Ιωσήφ,όλα θα έρχονται στην ώρα τους,
δεν γνωρίζει ο Θεός τα διανοήματα της καρδιάς σου?

με τη φορά του ανέμου να πηγαίνεις κόντρα στον άνεμο να μην πετάς..

"όταν όλα όσα συμβαίνουν είναι άσχημα
τότε είναι πραγματικά ωραία!"

τι αντίφαση κι αυτή..
θα δούμε όλες τις αντινομίες..
θα δούμε όλες τις αντιθέσεις..
θα ρίξουμε φως και στη διάσπαση..

όλοι εμείς μέλη στο δικό Του σώμα,
μην ψάχνεις να βρεις ποιος είναι το χέρι ποιος είναι το πόδι, όλοι είμαστε"εν"
Εκείνος δημιουργεί, Εκείνος μόνο εξεύρει,δικό Του είναι το Έργο ..

Εκείνος είναι ο Μεγάλος Σκηνοθέτης,
κι εμείς τα πιόνια στη σκακιέρα..

"άφεσις λοιπόν,"

να αφήνεσαι κι εσύ σ'αυτό το ποτάμι,
που θα σε φέρνει πάντα στον ωκεανό της αγάπης Του..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 18:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΣΥΝΑΡΧΙΑ

Eίναι αυτό που Ιερεύς Μελχισεδέκ Βασιλεύς Σαλήμ, αποκάλυψε για τη Συναρχία.
Η Συναρχία μπορεί να αποκαλυφθεί ακόμα και σε ένα μόνο πρόσωπο.
Όταν πρόκειται για τον εξωτερικό κόσμο χρειάζονται τρία πρόσωπα,τρία είναι καλύτερα.
Για το ένα πρόσωπο η Τριάδα είναι ήδη μέσα του και αυτή η Τριάδα αντιπροσωπεύει το Ένα.

Αυτή είναι η Τριάδα:
Με την πνευματική του διάνοια σκέπτεται,(διάνοια του ανώτερου ανθρωπου)
Με την πνευματική του καρδιά αισθάνεται,
Με την ανωτερη θέληση του ενεργεί.

Και λοιπόν κατάφερε να εξελίξει τόσο πολύ αυτή τη διάνοια του ώστε έγινε φωτεινός σαν τον Ήλιο,και η Σοφία εγκαταστάθηκε μέσα του,
ανάπτυξε τόσο πολύ την καρδιά του με θέρμη, την αγάπη, τη θυσία, ώστε η θεία αγάπη εγκαταστάθηκε μέσα του και η θέληση του με την άσκηση, με τη δύναμη του και τον δυναμισμό του γίνεται τόσο ισχυρή, ώστε έτσι δέχεται την παντοδυναμία του Κυρίου.

Αυτή η Αγία Τριάδα, Αγάπη, Σοφία και Ισχύς είναι που τον ελευθερώνει και αυτό που ελευθερώνει είναι η Αλήθεια,κι έτσι γίνεται ο αντιπρόσωπος της Αγάπης της Σοφίας και της Αλήθειας, γίνεται η αυθεντία και το πρότυπο εφόσον είναι ”ακέραιος.”
Είναι,αλλά πως εφτασε ως εκεί?Γι αυτό ακριβώς θα μιλήσουμε σήμερα.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 19:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συναρχία..

Υπάρχουν επίσης μέσα του επτά πρόσωπα που αντιπροσωπεύει η ΙΣΧΥΣ, η Ισχύς είναι η εβδομη αρετή,η εβδομη ιδιότητα των επτά πλανητών.
Και αυτές οι ιδιότητες είναι πρώτα η Σελήνη ο Ερμής ,η Αφροδίτη,ο Ήλιος, ο Άρης, ο Δίας και ο Κρόνος,αυτές είναι που αντιπροσωπεύουν την Ισχύ,αυτός είναι η αυθεντία, αλλά έχει τις αρετές, τις ιδιότητες που τον υπηρετούν.

Αυτός είναι πάνω από τις αρετές,και αυτές τις ιδιότητες.
Αυτές οι ιδιότητες, αυτές οι αρετές είναι οι υπηρέτες του κι αυτός είναι η αυθεντία.

Και τώρα τι είναι αυτό που αντιπροσωπεύεται?
*η Σελήνη η αγνή ζωή, η αγνότητα, η αγιοσύνη
*ο Ερμής η εξυπνάδα, αλλά όχι η πονηριά, η ευελιξία
*η Αφροδίτη η καλοσύνη, η προσήνεια, η γλυκύτητα η αγάπη
*ο Ήλιος το μεγαλείο, η φωτεινότητα,το να είναι κάποιος ακέραιος, υπερήφανος, να είναι πιστός και αληθινός
*ο Άρης να έχεις την ισχύ της θέλησης,να είναι τολμηρός, να μην φοβάται να μη δειλιάζει, ενεργητικός, δυναμικός.
*ο Δίας να είναι πονόψυχος, επιεικής, γενναιόδωρος, έντιμος,ακέραιος και να είναι πραγμάτικά ένα πρότυπο αγάπης προς τον πλησίον
*ο Κρόνος να είναι σταθερός,δηλαδή υπομονετικός,ανθεκτικός, επίμονος και αμετάβλητος,δηλαδή να αντέχει στα πάντα για να μπορεί να πραγματοποιεί, επομένος να είναι σταθερός..

Με αυτό τον τρόπο,αυτες τις αρετές και αύτες τις ιδιότητες, η αυθέντία που είναι αυτός ο ίδιος, ενεργεί και αυτές (οι αρετές οι ιδιότητες) μπορούν να μεταβιβάσουν τις εντολές που εύχεται η αυθεντία στους δώδεκα που είναι στον οινονομικό τομέα. Αυτοί είναι:

1.ο Κριός το κεφάλι
2.ο Ταύρος ο λαιμός
3.ο Δίδυμος οι βραχίονες και οι πνεύμονες
4.ο Καρκίνος το στομάχι
5.ο Λέων η καρδία και το κυκλοφορικό συστημα
6.ο Παρθένος το ηλιακό πλέγμα
7.ο Ζυγός τα νεφρά
8.Ο Σκορπιός τα γεννητικά όργανα
9.ο Τοξότης οι μοιροί
10.ο Αιγόκερως τα γόνατα
11.ο Υδροχόος οι κνήμες
12.οι Ιχθείς τα πόδια
Τότε λοιπόν οι επτά αρετές οι επτά ιδιότητες επενεργούν πάνω στα δώδεκα μέλη του συμβουλίου για να τα αφυπνίσουν, να τα εναρμονίσουν,να τα γιατρέψουν,να τα καλυτερεύσουν, να τα ξανανιώσουν.

Και μετά υπάρχουν ακόμα 360 εργάτες σε ολόκληρο το σώμα που ασχολούνται με την πλευρά της ισορροπίας,της εναρμόνισης,και του συγχρονισμού όλου του ανθρώπινου όντος με τα αστέρια. Αυτό είναι υπέροχο .Και να η πραγματική Συναρχία!.

Ενώ η πλειονότητα των ανθρώπων καταλαβαίνει την Συναρχία εξωτερικά, εξωτέρικά είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθεί γιατί που να βρεί κανείς τρία πρόσωπα που βρίσκονται στην κορυφή ακόμα κι αν ζουν εδώ? επομένως..

Ενώ αυτό που είναι δύσκολο να υλοποιηθεί εξωτερικά είναι πιό εύκολο να πραγματοποιηθεί εσωτερικά αν ξέρει κανείς πως να το κάνει.
Και τώρα πρέπει να αρχίσουμε απ την αρχή κι αυτό που θα μας βοήθήσει να υλοποιήσουμε μια Συναρχία μέσα μας είναι το Δένδρο της Ζωής.
Αλλά όποιος δεν ξέρει απο που να αρχίσει δεν θα κατορθώσει να πραγματοποιήσει την Συναρχία.

Και τι θα πεί Συναρχία?
Θα πει εμείς οι ίδιοι να είμαστε ο βασιλιάς,ο αρχηγός,το κεφάλι, εμείς θα διατάξουμε,θα οργανώσουμε,θα διευθύνουμε ότι βρίσκεται μέσα μας δηλάδή τις σκέψεις μας τα αισθήματά μας, την συγκίνησή μας,τα ένστικτα μας,τα ελαττώματα μας (τα βίτσια μας).

Αντί να κυβερνιόμαστε από τα ελατώματα μας,τα ένστικτα μας και εμείς οι ίδιοι να είμαστε σκλάβοι, δεν είναι καλύτερα, να μην παρηγορουμε και να μην τροφοδοτούμε αυτές τις δυνάμεις και αυτά τα ελαττώματα?

Όλοι στον κόσμο βρίσκονται στην υπηρεσία της «ομίχλης» τους (της ομιχλώδους συνείδησής τους) των έντονων επιθυμιών τους ,για να μπορούν να τροφοδοτούν τις αδυναμίες τους, τις επιθυμίες τους και δεν καταλαβαίνουν ότιδεν έίναι φωτισμένοι και ότι είναι σκλάβοι.

Δεν είναι αυτοί οι βασιλιάδες, το νομίζουνε,το λένε αλλά όχι.Αλλοι είναι που ιδιοποιηθήκανε τα εντός και την καρδιά τους που διατάζουνε και αυτοί οι ίδιοι βρίσκονται κάπου εκεί, υποφέρουνε,είναι δυστυχισμένοι ποδοπατημένοι.
Γι αυτό χρειάζεται τώρα περισότερο Φως, περισσότερο Φως ,περισότερο Φως.

Ο Γκαίτε πριν φύγει είπε:
Περισσότερο Φως Κύριε,περισσότερο Φως, έβρισκε ότι δεν υπήρχε αρκετό Φως.

Πως να φωτίσει κανείς ανθρώπους, όταν αντί να εργασθούν εντός ,θέλουν να πέτουν από δω κι από κει, παραμελώντας την εργασία που πρέπει να γίνει μέσα τους..

Οι περισότεροι είναι σκλάβοι,τρέφουν τον παλιό ανθρωπο μέσα τους,γιατί ο Νέος Ανθρωπος(ο Χριστός εν υμίν )απουσιάζει, τρέφουν άλλους ,τους εχθρούς τους, κι οι εχθροί διατάζουνε κοροιδεύοντας, και οι ίδιοι σπαταλάνε τα πάντα, και «φαντάζονται» ότι αυτοί κυβερνάνε.

Όχι! Στους μεγάλους δασκάλους συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο,αυτοί οι ίδιοι είναι που κυβερνάνε και οι αλλοι υπακούν,δεν έχουν την άδεια οι μαθητές να κάνουν ότι θέλουν και μόνο όταν ο Κύριος αποφασίζει να τους δώσει ψίχουλο η μια γουλια απ’ το Ζωντανό Νερό αυτό γίνεται.

Γι αυτό, κι επειδή ο Κύριος κρατά τα πάντα για τον Εαυτό Του και δεν δίνει την Δόξα Του σε άλλον,οι άλλοι δεν έχουν,οι άλλοι βρίσκονται πάντοτε καταγής μπρουμουτιασμένοι, πάντοτε ανήσυχοι, πάντοτε αδύναμοι,και κλαψουρίζουν ,φωνάζουν,ουρλιάζουν,και διαπράτουν εγκλήματα.
Αυτό αποδεικνύει ότι δεν έχουν Φως.

Ας αρχίσουμε όμως από την αρχή!!
Και που είναι η αρχή?
Είναι η Σελήνη,όταν λέμε ότι είναι στη Σελήνη δηλαδή στα σύννεφα?, κάποιοι δεν ξέρουν ακριβως τι θα πεί αυτό,μήπωςθα πει στη φαντασία, στα σύννεφα, στο κενό? Όχι, είναι η αρχή της προόδου,είναι η βάση,όλες οι άλλες Σεφιρά βασίζονται στο Ιεσόντ που θα πει «βάση».
Και βάση τίνος?
Της αγνότητας.
Και γιάτί η αγνότητα είναι η βάση των πάντων?
Γιατί υπάρχουν ορισμένα στοιχεία μη αγνά,που είναι δηλητήρια που εμποδίζουνε την καλή λειτουργία του οργανισμού που δεσμεύει πολλά πράγματα (τα μπλοκάρει) που εμποδίζει, την κυκλοφορία τις ενέργειες κτλ.
Και ...τότε να η αρρώστια που ανάλογα με το όργανο η το μέρος του σωματος της δίνουμε διαφορετικά ονόματα.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 12:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τι θα πει Θανάτωσε πρώτα τον ψυχολογικό χρόνο;
Ενας είναι ο χρόνος.
Υπαρχει ψυχολογικος και αψυχολογητος;
Τι θα πει δηλαδη ψυχολογικος και γινεται να θανατωνεται κιολας;
Μαλλον μεταφορικο δεν είναι το νοημα;
Και ποιος ειπε αυτό το πράγμα στον Ιωσήφ;
Toν γνωστό Ιωσήφ του Ιησού Χριστού;
Ο Χρόνος είναι ένα φαινόμενο χώρου. Είναι μια σταθερά που ορίζει ο ίδιος ο άνθρωπος, για να μετράει της μεταβολές του χώρου. Αν π.χ. μετακινήσεις ένά στηλό από τη θέση Α στη θέση Β, μπορείς να πεις ότι πριν μετακινηθεί το στηλό στη θέση Β βρισκόταν στη θέση Α ή ότι μετά τη θέση Α, το στηλό πήγε στη θέση Β. Ο Χρόνος είναι μια μηχανική σταθερά που την ορίσαμε οι ίδιοι. Αν δεν υπήρχαν μεταβολές χώρου, τότε δεν θα χρειαζόμασταν και τον χρόνο για να λειτουργήσουμε σωστά. Ουσιαστικά ο χρόνος είναι μια μέθοδος καταγραφής μεταβολών χώρου. Έτσι το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον με τις γνώσεις μου.
Δε ξέρω αν ο χρόνος υπάρχει σαν αυτοδημιούργητο μέγεθος ανεξάρτητο απ' τον χώρο.


Όσον αφορά στον ψυχολογικό χρόνο.. αυτό είναι λίγο δύσκολο να το ορίσει κάποιος. Ο Χρόνος είναι κάτι που ορίζουμε οι ίδιοι και κάθε άνθρωπος μπορεί σε μικρό ή μεγάλο βαθμό να αντιλαμβάνεται μεταβολές του "χρόνου" με το εσωτερικό του ρολόι. Παρόλα αυτά, μπορεί να είσαι σε μια παρέα και να περάσει μια ώρα και να νομίζεις ότι έχουν περάσει 20λεπτά ή να είσαι σε μια ουρά αναμονής για 20λεπτά και να νομίζεις ότι έχει περάσει μια ώρα. Αυτός είναι ψυχολογικός χρόνος.

Αν δεν υπήρχε ο ψυχολογικός χρόνος για εμάς, δεν θα μπορούσαμε να αντιληφθούμε πότε τελειώνει ένα γεγονός και πότε αρχίζει ένα άλλο, τα πάντα θα είχανε για εμάς συνεχή ροή. Όπως αντιλαμβάνομαι για έναν άνθρωπο που δεν έχει ψυχολογικό χρόνο, η ζωή και όλες οι μεταβολές που περιλαμβάνει είναι για αυτόν ένα και μοναδικό συνεχές γεγονός χωρίς αρχή και χωρίς τέλος. Αυτό είναι το άχρονο, αυτό είναι η αποδέσμευση από τον ψυχολογικό χρόνο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/11/2011 14:24:43


Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη ντοκτορ ο χρόνος είναι η τέταρτη διάσταση του σύμπαντος και νοείται μαζί με τον χώρο, σε ένα σύνολο που ονομάζουμε χωροχρόνος.
Ο χωροχρόνος δεν μπορεί να νοηθεί χωρίς την ύπαρξη υλοενέργειας, που με την σειρά τους δεν νοούνται χωρίς την ύπαρξη του χωροχρόνου.

Κατά την δική μου άποψή ο χωροχρόνος και η υλοενέργεια θα πρέπει να θεωρούνται αυθύπαρκτα
(όχι αυτοδημιούργητα ) μια και είναι αδύνατον να δημιουργηθούν εκ του μηδενός.
Εκ του μηδενός, τίποτα δεν μπορεί να παραχθεί/δημιουργηθεί , μήτε ο θεός

Η “ροή” του χρόνου, μπορεί να διαφέρει και η μέτρηση του – κατά την γνώμη μου - σχετίζεται
με την ταχύτητα και την θέση του παρατηρητή.

Όσο για τον “ψυχολογικό χρόνο” που αναφέρεις, θαρρώ πως δεν υπάρχει.
Στην ουσία μιλάς για μια ψευδαίσθηση.

Οι αναφορές σε “θανάτωση του χρόνου” χρειάζονται καλύτερης ερμηνείας, εξήγησης.
Τι ακριβώς περιγράφουν?
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 13:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι αναφορές σε “θανάτωση του χρόνου” χρειάζονται καλύτερης ερμηνείας, εξήγησης.
Τι ακριβώς περιγράφουν?


Περιγράφουν το άχρονο.
Εκείνο που δεν υπάρχει κανείς,να το παρατηρήσει!
Την ανυπαρξία της ύλης.
Εκεί που οι τεχνοκράτες δεν έχου κανένα λόγο ύπαρξης!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 14:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εκεί που κανείς δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Στο τίποτα?

Μπορεί να νοηθεί μια τέτοια κατάσταση σαν πραγματική?
Και από ποιόν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 14:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή εκεί που κανείς δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Στο τίποτα?

Μπορεί να νοηθεί μια τέτοια κατάσταση σαν πραγματική?
Και από ποιόν?



Σου εχω ήδη απαντήσει!
Δεν το πρόσεξες?
Τεχνοκράτες δεν εχουν θέση εκεί.Δεν μπορούν να το αντιληφθούν το θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy