ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 12:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Υπάρχει ένα παλιό βιβλίο που λέγετε «ΟΙ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ»του BRETT L. BOLTON

Σε αυτό το βιβλίο υπάρχουν καταγραμμένα πειραματα.

Εάν δέχεστε ότι όλα είναι ενεργεία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δεχεστε ότι και τα συναισθήματα είναι ενεργεία. Μπορεί βιολογικά να είναι ένα χημικό φαινόμενο αλλά και η χημεία δεν μπορεί να μην είναι πάλι ένα ενεργειακό φαινόμενο .Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο η ενεργεία υπάρχει στο οτιδήποτε.

Δεν το δεχόσαστε αυτό δηλ;


Μεταφορικά ρε φίλε μου λέμε πως τα συναισθήματα είναι ενέργεια. Μεταφορικά. Δεν σημαίνει ότι είναι.

Εγώ δεν έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο που λες. Όμως κοίτα και μόνο από τον τίτλο του τι λέει > «ΟΙ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ». Σου είπα, πως η ενέργεια πιθανόν να προέρχεται από τα δύο μοναδικά φυσικά (το "φυσικά" εδώ σημαίνει συμπαντικά, δηλ. αφορά το σύμπαν) μεγέθη του σύμπαντος : την δύναμη και το μήκος.

Λες :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Έχεις ακούσει για την μυστική ζωή των φυτών. Από πειράματα που γίνανε είδαν ότι τα φυτά έχουν συναισθήματα. Αυτό γιατί μέτρησαν κάποια αλλαγή στην ενεργεία τον φυτών. Πρέπει να το έχεις ακουστά.


ΟΚ, κανένα πρόβλημα, μπορεί να την μέτρησαν και καλώς την μέτρησαν. Σημαίνει αυτό ότι ένα φυτό, έχει συναίσθημα ; Σημαίνει αυτό ότι μπορούμε να αποδώσουμε μια ανθρώπινη κατάσταση (την κατάσταση του ανθρώπινου συναισθήματος) στο φυτό και να λέμε πως ένα φυτό έχει συναίσθημα, εννοώντας την έννοια του συναισθήματος με τον ίδιο τρόπο σε ένα φυτό όπως την εννοούμε εμείς ;

Δηλ. το φυτό το ρώτησες αν έχει συναίσθημα ; Που ξέρεις εσύ αν αυτό που ονομάζεις "συναίσθημα του φυτού", είναι για το ίδιο το φυτό, συναίσθημα ; Το ξέρεις ;

Γι' αυτό σου λέω : Υπάρχουν διαφορετικά συστήματα αναφοράς. Δεν τα ξέρεις, δεν τα γνωρίζεις. Δεν μπορείς δηλ. να μιλάς γι' αυτά, γιατί δεν είσαι το "όλο" αυτών. Είσαι ένα πολύ πολύ μικρό μέρος αυτών. Μπορεί μια σταγόνα να μιλήσει για ολόκληρο τον ωκεανό ; Μπορεί ένας κόκκος άμμου να μιλήσει για ολόκληρη την παραλία ; Είσαι ένας εξωτερικός παρατηρητής και οι μετρήσεις που κάνεις, ισχύουν για το σύστημα αναφοράς που βρίσκεσαι. Δεν βρίσκεσαι μέσα στο φυτό, είσαι έξω απ' αυτό. Καταλαβαίνεις την διαφορά ;

Κι εγώ σου λέω πως ένα φυτό δεν αισθάνεται απολύτως τίποτε. Δεν έχει συναίσθημα. Δεν αισθάνεται ούτε χαρά, ούτε λύπη, όταν σου προσφέρει το άρωμά του. Σου το προσφέρει ... απλά, χωρίς συναισθηματισμούς. Το ότι αλλάζει η ενέργειά του, είναι επειδή εμείς την κάναμε να αλλάζει. Εμείς κάναμε το πείραμα δηλ. στο φυτό. Πάρε ένα σπόρο, φύτεψέ τον και άφησέ τον να γίνει φυτό, χωρίς να παρέμβεις, εσύ, ο ανθρώπινος παράγοντας. Δεν θα παρατηρήσεις καμία απολύτως μεταβολή της ενέργειάς του εκ των έσω του φυτού, σε διαβεβαιώ.

Edited by - zip on 11/09/2009 13:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 13:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία, αφού δεν αλλάζει η ουσία, εσύ γιατί την λες "αύρα"

και "ζωτικό επίπεδο" και δεν την λες μπόχα ;


Είναι ένα άλλο σύστημα. Είπα πριν.


Αυτό το «βασικό υπόβαθρο» όλων ψάχνει η επιστήμη με των δικό της τρόπο. Το ίδιο ψάχνει και ο εσωτερικός αναζητητής αλλά με άλλο τρόπο.

Η επιστήμη το αναζητά έξω από τον εαυτό της . Ο αναζητητής το ψάχνει μέσα στον εαυτό του επειδή ο εαυτός του και η «ουσία των πάντων» δεν απέχουν από αυτό που ανέκαθεν είναι.


Ο πρώτος ανακαλύπτει ιδιότητες. Ο δεύτερος γίνεται αυτές η ιδιότητες.
Ο Πρώτος μπορεί να βρει το «θεό» απέναντι του. Ο δεύτερος, όχι επειδή δεν θα υπάρχει κάτι έξω από αυτόν τον ίδιο.

Στο παράδειγμα που έχω φέρει με την θάλασσα και τα κύματα.. ο πρώτος βλέπει την θάλασσα αλλά παραμένει κύμα. Ενώ ο δεύτερος είναι η θάλασσα με όλα τα κύματα.

Το σύστημα με το οποίο ερευνώ χρησιμοποιεί αυτή την ωρολόγια. Το δικό σου έχει άλλη. Για εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα δέχομαι αυτά που λες και καταλαβαίνω πως το βλέπεις. Αυτό δεν με εμποδίζει να ερευνώ με έναν διαφορετικό τρόπο.

Δεν έχω καμιά ανάγκη να αλλάξω κανένα όνομα. Εσύ θετής τέτοια προβλήματα. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα.


Πολλά από αυτά που λες με βρίσκουν συμφωνω παρόλο που νομίζεις ότι δεν τα γνωρίζω.

Δεν είπα ότι αυτά που λέω αναιρούν την επιστήμη. Απλά αυτό που λέω ξανά είναι ότι προσεγγίζω με έναν διαφορετικό τρόπο αυτό που λέμε το μυστήριο της ζωης ή και της ύπαρξης αν θες.

Αν εσύ δεν θέλεις να ακολουθήσεις την δική μου προσεγηση και θέλεις να ακολουθήσεις κάποια άλλη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Είναι σεβαστό.

Λέω αυτά που βλέπω από τον τρόπο που κοιτώ τα πράγματα. Πες και εσύ τον δικό σου. Καλό κάνει. Εμένα με βοηθά ο τρόπος όλων. Ακόμα και όταν μου τα χώνεις με βοηθάς.

Αλλά μια επίθεση που έχει από πίσω ένα ψυχολογικό υπόβαθρο μπορεί να βοηθά εμένα αλλά όχι την συζήτηση.


Αυτή η αντιμετώπιση απομακρίνει και άλλους ανθρώπους ώστε να μιλήσουν και να πουν την γνώμη τους. Πώς να τολμήσουν να μιλήσουν όταν βλέπουνε ότι έχουν μια διαφορετική γνώμη. Φοβούνται ότι θα αντιμετωπιστούν σκληρά.

Το πείραμα που έγινε με τα φυτά ήταν το εξής . έβαλαν κάποιους μετρητές σε ένα φυτό και μέτρησαν μια συγκεκριμένη ενεργεία . Αυτή η ενεργεία άλλαζε όταν κάποιος του μιλούσε τρυφερά και όταν κάποιος πριν είχε τσάκιση αλλά φυτά.

Άλλαζε ενέργεια όταν του δίνανε αγάπη ή όταν ένα άλλο φυτό καιγόταν δίπλα.

Από αυτό το πείραμα είδαν ότι το φυτό αισθανόταν όταν κάποιος το αγαπούσε ή αν κάποιος ήθελε να του κάνει κακό. Αυτή την μεταβολή της ενεργείας κάτω από αυτές της συνθήκες την ονόμασαν συναισθήματα.

Φίλε Εαρινός
Σου ζητώ συγνώμη αλλά και αυτό το βρίσκω ανώριμο.

Τελικά δεν μας είπες υπάρχει για εσένα η ανέλιξη της ψυχής ή η ψυχή ή όλα αυτά δεν είναι παρά βιολογικά φαινόμενα που σβήνουν με τον θάνατο του σώματος.

Αυτό μας ενδιαφέρει. Το να με μειώνεις η να μου λες δεν παίζομαι δεν έχει και τόση σημασία.

Δώσε μας την άποψη σου. Στο ξαναλέω μου είναι σεβαστή. Το μπορεί να έχω μια άλλη άποψη δεν σε εμποδίζει να πεις την δική σου. Συζήτηση θέλουμε να κάνουμε.
Μπορείς;

Φίλε αλεξ

Εσύ τώρα έχεις μια άλλη γνώση και αυτά που θα πω είναι μονό για εσένα.

Αν το πάρεις με την Καμπάλα υπάρχουν 13 , σε ένα άλλο σύστημα 3 σε ένα άλλο 7 σε ένα άλλο άπειρες. Το να πω 13 γιατί τόσες είπα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κανείς άλλες υποδιαιρέσεις. όσες όμως υποδιαιρέσεις και να κανείς αυτό που μετράει δεν είναι η αριθμοί αλλά η εμπειρία αυτών που θέλεις να ονομάσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 13:38:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 13:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι' αυτό σου λέω : Υπάρχουν διαφορετικά συστήματα αναφοράς. Δεν τα ξέρεις, δεν τα γνωρίζεις. Δεν μπορείς δηλ. να μιλάς γι' αυτά, γιατί δεν είσαι το "όλο" αυτών. Είσαι ένα πολύ πολύ μικρό μέρος αυτών. Μπορεί μια σταγόνα να μιλήσει για ολόκληρο τον ωκεανό ; Μπορεί ένας κόκκος άμμου να μιλήσει για ολόκληρη την παραλία ; Είσαι ένας εξωτερικός παρατηρητής και οι μετρήσεις που κάνεις, ισχύουν για το σύστημα αναφοράς που βρίσκεσαι. Δεν βρίσκεσαι μέσα στο φυτό, είσαι έξω απ' αυτό. Καταλαβαίνεις την διαφορά ;

Αυτό σου εξηγώ. Το δικό σου σύστημα είναι ένα εξωτερικό σύστημα βλέπει τα πράγματα από απέξω. Κανένα προβλημα.

Ο τρόπος που βλέπω είναι από μέσα. Θα εξετάσω το ποιος είμαι με έναν εσωτερικό τρόπο με μια βιωματική εμπειρία. Θα ζήσω το φαινόμενο, δεν θα το εξετάσω από απέξω. Γιατί θα πρέπει αυτό να είναι πρόβλημα;

Το λες και μόνος σου …διαφορετικά συστήματα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 13:46:24

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 13:52:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 13:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν το πάρεις με την Καμπάλα υπάρχουν 13 , σε ένα άλλο σύστημα 3 σε ένα άλλο 7 σε ένα άλλο άπειρες. Το να πω 13 γιατί τόσες είπα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κανείς άλλες υποδιαιρέσεις. όσες όμως υποδιαιρέσεις και να κανείς αυτό που μετράει δεν είναι η αριθμοί αλλά η εμπειρία αυτών που θέλεις να ονομάσεις.

Δέν καταλαβαίνω,αφου το δέντρο της ζωής της καμπάλα,δείχνει είτε 9 ή 10 είτε 11,ποτέ πάνω απο 11.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 14:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΚΟΥΤ
ΙΕΣΟΝΤ
ΧΟΝΤ
ΝΕΤΣΑΧ
ΤΙΦΕΡΕΤ
ΓΚΕΠΟΥΡΑΧ
ΧΕΣΕΝΤ
ΜΠΙΝΑΧ
ΧΟΚΜΑΧ
ΚΕΤΕΡ
ΑΙΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ
ΑΙΝ ΣΟΦ
ΑΙΝ
και μια κρυμενη που εχει σχεση με την σοφια η νταατ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 14:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε όμως γιατί το δέντρο της καμπάλα δείχνει μόνο 11?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 14:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι 10 γνωστά και 3 επιπλέον στα οποία οιστεύουν οι γνωστικοί και είναι κρυφά. Τουλάχιστον αυτό που ανέφερε ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 14:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,

μου φαίνεται ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τίποτε απ' όσα γράφω. Ήδη σου απαντάω σ' αυτά που ΘΑ πεις.

Για το πείραμα με τα φυτά, ήδη σου είπα πως η ενέργεια αλλάζει επειδή εμείς την αλλάζουμε, δεν την αλλάζει το φυτό από μόνο του. Εμείς κάνουμε το πείραμα στο φυτό, όχι το φυτό σε μας. Εμείς βάζουμε κάποιον να του μιλάει τρυφερά, εμείς βάζουμε κάποιον να του μιλάει σκληρά. Εμείς δημιουργούμε ένα ερέθισμα στο φυτό και το φυτό ανταποκρίνεται σ' αυτό. Αν δεν δημιουργήσουμε αυτό το ερέθισμα, το φυτό δεν θα κάνει απολύτως τίποτε. Το "συναίσθημα" αυτό, του φυτού, έχει προκληθεί από μας, είναι εξαρτημένο. Δεν είναι αυτεξούσιο, δεν είναι ιδιοφυές.

Και ήδη σου έχω εξηγήσει πως εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του αυτεξούσιου γιατί δεν υπήρξες ποτέ αυτεξούσιος. Ό,τι συμβαίνει σε σένα, δεν συμβαίνει επειδή εσύ το προκαλείς, αλλά επειδή το προκαλούν άλλοι σε σένα και εσύ απλά ανταποκρίνεσαι σ' αυτό.

Ήδη επίσης σου είπα, πως δεν μπορεί μια σταγόνα να μιλήσει για τον ωκεανό, ακόμη κι αν αυτή η σταγόνα είναι μέρος του ωκεανού. Ακόμη δηλ. κι αν είσαι μέσα στον εαυτό σου και βλέπεις τον εσώτερο εαυτό σου, δεν μπορείς να μιλήσεις για το σύνολο των ανθρώπων, για τους εαυτούς των άλλων. Αν θες να μιλήσεις, μπορείς να μιλήσεις μόνο για τον εαυτό σου. Αν θέλει μια σταγόνα να μιλήσει, μπορεί να μιλήσει μόνο τον εαυτό της. Όχι για ολόκληρο τον ωκεανό.

Όταν εσύ ξεκινάς να μιλάς για το σύνολο των ανθρώπων, γράφοντας πως όταν λες φύση εννοείς τα πάντα, ήδη αναγνωρίζεις ένα σύστημα ως βάση όλων των συστημάτων στο οποίο ισχύουν καθολικά, οι "νόμοι" του δικού σου. Δεν συμβαίνει αυτό, στο ξαναλέω και αλίμονο αν συνέβαινε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί αυτό που βλέπεις ως δέντρο της ζωης απεικονίζετε με 10 σεφιροθ και ένα κριμένο. υπάρχουν όμως και τα αρνητικά σεφιροθ που λεγωντε κλιφοθ.

Πέρα από τα σεφιροθ και τα κλιφοθ υπάρχουν το αιν σοφ αουρ το αιν σοφ και το αιν.
Αυτή η τριάδα είναι μυστική και απρόσιτη στο οτιδήποτε.

Αιν σημαίνει αρνητικό με την έννοια ότι καμιά λέξη δεν μπορεί να το εξήγησει.

Το σοφ σημαίνει απεριόριστο και το αουρ σημαίνει φως (αν θυμάμαι καλά)


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η τριάδα είναι μυστική και απρόσιτη στο οτιδήποτε.

Ναι,είναι γνωστό οτι οι έκπτωτοι δέν μπορούν να προχωρήσουν παραπέρα απο τη 11 διάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, το ξέρουνε κι οι πέτρες ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 15:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, το ξέρουνε κι οι πέτρες ...

Μιλάω με βάση την εσωτερική παράδοση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 16:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,

μου φαίνεται ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τίποτε απ' όσα γράφω. Ήδη σου απαντάω σ' αυτά που ΘΑ πεις.

Το "συναίσθημα" αυτό, του φυτού, έχει προκληθεί από μας, είναι εξαρτημένο. Δεν είναι αυτεξούσιο, δεν είναι ιδιοφυές.

Και ήδη σου έχω εξηγήσει πως εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του αυτεξούσιου γιατί δεν υπήρξες ποτέ αυτεξούσιος. Ό,τι συμβαίνει σε σένα, δεν συμβαίνει επειδή εσύ το προκαλείς, αλλά επειδή το προκαλούν άλλοι σε σένα και εσύ απλά ανταποκρίνεσαι σ' αυτό.



Διάβασε την δομή του υποκειμένου και μετά να αρχίσεις να τοποθετείσαι!!!

Κάνεις κακό και πειραματίζεσαι με την ανθρώπινη ψυχή και δείχνεις προς εντελώς ανύπαρκτους δρόμους!!!

Αλήθεια απο που αντλείς τις γνώσεις σου αυτές ...τι σπουδές έχεις κάνει για να σου δίνουν το δικαίωμα να μιλάς με αυτό τον απόλυτο τρόπο??

Ποιός σου είπε αυτή τη μαλακία ότι εσύ η εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να προκαλέσει συναισθήματα σε έναν άνθρωπο ή ένα φυτό???

Δεν ξανα-ασχολούμαι ...τέρμα...λυπάμαι μόνο όλους όσους κάθονται και διαβάζουν τις απείρου ανυπόστατες θέσεις σου!!!

Ελπίζω μόνο , κάποιοι να μελετήσουν την ανθρώπινη ψυχολογία και να δώσουν τέρμα στην όποια επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων μαζί σου και με τους ομοίους σου...είσαι επικίνδυνος άνθρωπος!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μου φαίνεται ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τίποτε απ' όσα γράφω. Ήδη σου απαντάω σ' αυτά που ΘΑ πεις.

Και βεβαία διαβάζω. Αυτή είναι η άποψη σου δεν έχω πρόβλημα με αυτό.
Αυτοί που κάνανε τα πειράματα έβαλαν νομίζω ηλεκτρόδια. Κάνανε πολλά πειράματα όπως : ήταν ένας άνθρωπος που είχε μια πολύ τρυφερή σχέση με ένα φυτό.


Το φυτό ήταν μονό του σε ένα δωμάτιο αλλά είχαν τα όργανα της παρατήρησης σε λειτουργία τα οποία κατέγραφαν όλες τις ενεργειακές λειτουργίες.

Όταν αυτός που φρόντιζε το φυτό ο οποίος ήταν σε ένα άλλο μέρος πονούσε εσκεμμένα το φυτό άλλαζε ενεργειακή συμπεριφορά σαν να ήξερε ότι το άτομο που το προσέχει πονάει.

Αυτοί έκαναν τα πειράματα και καταγράψανε πολλά περιστατικά. Τα ηλεκτρόδια κατέγραψαν αυτό που γινόταν στο φυτό όταν κανείς άλλος δεν ήταν εκεί.


quote:
Και ήδη σου έχω εξηγήσει πως εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του αυτεξούσιου γιατί δεν υπήρξες ποτέ αυτεξούσιος. Ό,τι συμβαίνει σε σένα, δεν συμβαίνει επειδή εσύ το προκαλείς, αλλά επειδή το προκαλούν άλλοι σε σένα και εσύ απλά ανταποκρίνεσαι σ' αυτό.


Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις για εμένα. Το αυτεξούσιος ξεκινά από ένα επίπεδο που συνεχώς μιλώ για αυτό το οποίο είναι πέρα από τις σκέψεις τα σύμβολα τις ιδέες τις θεωρίες τις πεποιθήσεις.

Σε αυτό το επίπεδο κάποιος βιώνει την καθαρή επίγνωση της παρουσίας του. Ξέρω ότι αυτό που λέω δεν είναι κατανοητό αλλά υπάρχει μια βιωματική κατάσταση που δεν είναι του νου. Είναι πέρα από τις σκέψεις.

Αυτός είναι και ο εσωτερικώς τρόπος της αναζήτησης. Μιλώ συνέχεια για αυτό αλλά δεν γίνομε κατανοητός. Μέσα σε αυτή την κατάσταση δεν υπάρχει καμιά ανταπόκριση εξωτερική επειδή η περιφέρεια έχει χαθεί. Υπάρχει μονό το κέντρο.

quote:
Ήδη επίσης σου είπα, πως δεν μπορεί μια σταγόνα να μιλήσει για τον ωκεανό, ακόμη κι αν αυτή η σταγόνα είναι μέρος του ωκεανού. Ακόμη δηλ. κι αν είσαι μέσα στον εαυτό σου και βλέπεις τον εσώτερο εαυτό σου, δεν μπορείς να μιλήσεις για το σύνολο των ανθρώπων, για τους εαυτούς των άλλων. Αν θες να μιλήσεις, μπορείς να μιλήσεις μόνο για τον εαυτό σου. Αν θέλει μια σταγόνα να μιλήσει, μπορεί να μιλήσει μόνο τον εαυτό της. Όχι για ολόκληρο τον ωκεανό.


Δεν υπάρχει στην κατάσταση της καθαρής επίγνωσης "βλέπω τον εαυτό μου". Θα προσπαθήσω να φέρω ένα παράδειγμα αλλά χρειάζεται λίγη διαίσθηση.

Η ΟΡΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΟΡΑΣΗ. Μπορεί όμως να έχει την επίγνωση αυτής.

Όταν κάποιος φτάνει σε μια κατάσταση που είναι πέρα από τον νου ξέρει ότι όλοι οι άνθρωποι μπορούν να βιώσουν αυτή την κατάσταση.

Αφού το έκανε ένας άνθρωπος τότε υπάρχει η δυνατότητα σε όλους τους ανθρώπους. Αυτό μπορείς να το ξέρει. Όπως εσύ σκέφτεσαι έτσι ξέρεις ότι και ο άλλος σκέφτεται και το βλέπεις. (δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο τώρα)

Αυτό που είχα πει ότι από τον ήλιο φεύγουν άπειρες ακτίνες και ότι κάθε ακτίνα είναι και μια μορφή αυτού του κόσμου (δεν ξέρω αν το θυμάσαι) Αυτή η επίγνωση για την οποία λέω είναι αρχικά της ακτίνας μετά υπάρχει ένα μεγαλύτερο ταξίδι που κάποιος αποκτά επίγνωση ή αν θες την μυστικιστική εμπειρία του ηλίου οπού όλες η ακτίνες απορρέουν.


Αυτό δεν είναι κάτι που έχω. Αλλά ο Χριστός και πολλοί άλλοι για εμένα την είχαν αυτή την εμπειρία. Και μίλαγαν μέσα από αυτήν.

Έτσι ο ωκεανός μιλάει για όλες τις σταγόνες ή για όλα τα κύματα επειδή όλα έχουν μια κοινή αιτία ή αν θες ουσια.


quote:
Όταν εσύ ξεκινάς να μιλάς για το σύνολο των ανθρώπων, γράφοντας πως όταν λες φύση εννοείς τα πάντα, ήδη αναγνωρίζεις ένα σύστημα ως βάση όλων των συστημάτων στο οποίο ισχύουν καθολικά, οι "νόμοι" του δικού σου. Δεν συμβαίνει αυτό, στο ξαναλέω και αλίμονο αν συνέβαινε.


Από ότι φαίνεται και από αυτό που μου επιτρέπει η κατανόηση μου να δω βλέπω πως όλα είναι φύση. Το πιο απειροελάχιστο μέχρι το πιο μεγαλειώδες.

Τίποτε δεν μπορεί να είναι έξω από την φύση ούτε και το κενό. Το οποίο για εμένα δεν υπάρχει. Αν η επιστήμη βρει το σωματίδιο του χιγκς τότε θα πρέπει να υπάρχει ένα ενιαίο πεδίο.(αν έχω καταλάβει καλά).

Σύμφωνα με τον τρόπο τον οποίο κινούμε και ερευνώ βλέπω ότι αυτοί οι νόμοι υπάρχουν. Πάντως είναι άξιο παρατήρησης να δεις πόσες φορές εμφανίζετε το τρία και μετά το 7.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 16:16:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 16:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης η έννοια του αυτεξουσίου είναι μια έννοια. Αυτό για το οποίο δεν γίνομε κατανοητός δεν είναι μια έννοια. Είναι πώς να στο πω αντιληψη χωρίς ιχνος ενοιας.

Υπάρχουν τρεις σχέσεις. Η μια έχει να κάνει με το σώμα μας. η άλλη με το περιβάλλον και τους άλλους.

Σε αυτή την σχέση ανήκει και η επιστήμη. Υπάρχει μια ακόμα σχέση που είναι αυτή με τον εαυτό μας . Αυτή η σχέση γίνετε με την αυτογνωσία.

Μέσα από αυτή σχέση αποκτά κανείς επαφή με αυτό που ΕΙΝΑΙ. Η αυτογνωσία μπορεί να ξεκινά με ένα είδος εσωτερικής γνώσεις ΣΑΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ αλλά τελειώνει χωρίς κανέναν συλλογισμό και χωρίς καμιά έννοια.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 17:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Εαρινός

quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,

μου φαίνεται ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τίποτε απ' όσα γράφω. Ήδη σου απαντάω σ' αυτά που ΘΑ πεις.

Το "συναίσθημα" αυτό, του φυτού, έχει προκληθεί από μας, είναι εξαρτημένο. Δεν είναι αυτεξούσιο, δεν είναι ιδιοφυές.

Και ήδη σου έχω εξηγήσει πως εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του αυτεξούσιου γιατί δεν υπήρξες ποτέ αυτεξούσιος. Ό,τι συμβαίνει σε σένα, δεν συμβαίνει επειδή εσύ το προκαλείς, αλλά επειδή το προκαλούν άλλοι σε σένα και εσύ απλά ανταποκρίνεσαι σ' αυτό.


ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟς ΚΑΝΕΙΣ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 17:21:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 17:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός σου είπε αυτή τη μαλακία ότι εσύ η εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να προκαλέσει συναισθήματα σε έναν άνθρωπο ή ένα φυτό???


Δεν ξέρω σε ποιον απευθύνεσαι αλλά θέλω να σε ρωτήσω... ο θυμός είναι κάτι που σου συμβαίνει χωρίς τους άλλους; Γιατί έτσι όπως το λες κανείς δεν μπορεί να σου προκαλέσει θυμό. Εκτός και αν ο θυμός δεν είναι συναίσθημα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 17:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 17:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν συμβολίζαμε το θυμικό ως ένα σάκο μέσα στον οποίο υπάρχουν όλα τα συναισθήματα, κομμάτι του σάκου και μάλιστα πολύ δυνατό θα ήταν και ο θυμός, διότι είναι ένα πανίσχυρο συναίσθημα που συνδέεται με καταστάσεις οργής, άγχους και επιθετικότητας. Σπάνια νιώθουμε θυμό χωρίς να νιώθουμε πληγωμένοι (προσβεβλημένοι) σε κάποιο βαθμό και σπάνια νιώθουμε πληγωμένοι ψυχικά χωρίς να νιώθουμε θυμό γι’ αυτό που προκάλεσε τον πόνο. Μερικές φορές απλά και μόνο η απειλή του να πληγωθούμε ή να ντροπιαστούμε μπορεί να πυροδοτήσει το συναίσθημα του θυμού.


Όλες οι εμπειρίες των διαπροσωπικών σχέσεων που μας υποτιμούν, μας ντροπιάζουν, μας πληγώνουν, μας τραυματίζουν ψυχικά, μας μειώνουν, μας κάνουν να νιώθουμε θυμό. Αν ακόμα αντιληφθούμε ότι στα παραπάνω κρύβεται μια σκοπιμότητα εις βάρος μας τότε θα νιώσουμε περισσότερο θυμό και ή θα τον στρέψουμε ανοιχτά σε αυτόν που μας τον προκάλεσε ή θα τον στρέψουμε σε μας τους ίδιους ή σε κάποιους άλλους.


Ο καθένας μας ξέρει για τον εαυτό του αν είναι ο άνθρωπος που συσσωρεύει το θυμό του για πολύ καιρό, για βδομάδες ή χρόνια ή είναι ο τύπος που εκρήγνυται εκείνη τη στιγμή και σε δέκα λεπτά δεν μπορεί να κατανοήσει πως έχασε τόσο πολύ τον έλεγχο.
Συνέπειες του θυμού

Ο θυμός που έχει θαφτεί ή έχει αναχαιτιστεί ή έχει εκφραστεί λάθος έχει συνέπειες στο σώμα

Έκανα μια μικρή ερευνά και βρήκα αυτό . Πρέπει να είναι ψυχολόγοι.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2654


και αν χτυπήσετε.. θυμός και ψυχολογία θα βρείτε πολλά.

Εσυ φιλε Εαρινός ποια ψυχολογία ακολουθείς που λέει :

quote:
ότι εσύ η εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να προκαλέσει συναισθήματα σε έναν άνθρωπο

Μπορώ να έχω ένα αποδειχτικό επιστημονικό-ψυχολογικο στοιχειό ότι οι άλλοι δεν μας προκαλούν συναισθήματα;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 17:56:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ξέρω ότι αυτό που λέω δεν είναι κατανοητό [...]


Τα περισσότερα απ' αυτά που λες δεν είναι κατανοητά. Όμως το θέμα δεν είναι αυτό. Το ζήτημα με το οποίο πρέπει να ασχοληθείς είναι το γιατί. Αναρρωτήθηκες ποτέ γιατί δεν είναι κατανοητά ; Ή την έχεις έτοιμη την απάντηση πως φταίνε οι άλλοι που δεν καταλαβαίνουν ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Μιλάω με βάση την εσωτερική παράδοση.


Κι εγώ μ' αυτήν την βάση μιλάω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις για εμένα.


Γνωρίζω πολύ περισσότερα για σένα, απ' όσα γνωρίζεις εσύ για τον ίδιο σου τον εαυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Έτσι ο ωκεανός μιλάει για όλες τις σταγόνες ή για όλα τα κύματα επειδή όλα έχουν μια κοινή αιτία ή αν θες ουσια.


Άλλο σου λέω, άλλο καταλαβαίνεις, άλλο θες να πεις κι άλλο λες. Ασφαλώς και ο ωκεανός μπορεί να μιλήσει για όλες τις σταγόνες και για όλα τα κύματα. Η σταγόνα, μπορεί να μιλήσει για τον ωκεανό ; (Αυτό σε ρωτάω, δες παραπάνω). Το κύμα, το ένα, το μόνο του, μπορεί να μιλήσει για τον ωκεανό ; Ή μήπως θέλεις να μας πεις πως εσύ είσαι ο ωκεανός ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Κι εγώ μ' αυτήν την βάση μιλάω.(Με την εσωτερική παράδοση)

Πολύ αστείο.Αφου πάντα μιλάς σάν υλιστής,που απορίπτει πλήρως την εσωτερική παράδοση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 19:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ:
quote:
Τα περισσότερα απ' αυτά που λες δεν είναι κατανοητά. Όμως το θέμα δεν είναι αυτό. Το ζήτημα με το οποίο πρέπει να ασχοληθείς είναι το γιατί. Αναρρωτήθηκες ποτέ γιατί δεν είναι κατανοητά ; Ή την έχεις έτοιμη την απάντηση πως φταίνε οι άλλοι που δεν καταλαβαίνουν ;

Τα περισσότερα απο αυτά χρειάζονται συνειδητοποίησεις, και δεν είναι πάρα πολύ εύκολο να αποκτήσεις τέτοιες, είναι σκέτο εύκολο, αλλά πρώτα πρέπει να σκεφτείς ή μάλλον να νιώσεις αν αυτά που λέει ο άλλος είναι αλήθεια ή περιέχουν αλήθεια και έπειτα να πειραματιστής που εκεί θέλει... πειραματισμό.

Νομίζω οτι απλά δυσκολεύεστε να παραδεχτείτε οτι ο ανθρωπος είναι μια μηχανή αντιδράσεων(ή μια μηχανή, σκέτο) και παύει να είναι μηχανή με την ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ καθώς έτσι διαπιστώνει την μηχανικότητα με την οποία αντιδρά στα διάφορα ερεθίσματα και την ελεγχει(ή συνεχίζει να είναι ζώο υποκρινόμενος τον άνθρωπο).

Είναι αυτό εύκολα κατανοητό απο όλους?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/09/2009 19:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 20:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όταν κάποιος φτάνει σε μια κατάσταση που είναι πέρα από τον νου ξέρει ότι όλοι οι άνθρωποι μπορούν να βιώσουν αυτή την κατάσταση.


Η μόνη κατάσταση πέρα από το νου, το έχω ξαναπεί, είναι η παράνοια. Κι επειδή παρακάτω σ' αυτό που λες, αναφέρεις και τον Χριστό, να σε ενημερώσω αν δεν το ξέρεις, πως ο Jesus δεν μιλούσε παρανοϊκά. Ήταν λογικότατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 20:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Πολύ αστείο.Αφου πάντα μιλάς σάν υλιστής,που απορίπτει πλήρως την εσωτερική παράδοση.


Πάντα ; Ε, όχι και πάντα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 20:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όπως εσύ σκέφτεσαι έτσι ξέρεις ότι και ο άλλος σκέφτεται και το βλέπεις. (δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο τώρα)


Ναι, ε ; Μακάρι να μπορούσα να το πω κι εγώ αυτό ... αλλά για σένα. Εγώ μπορεί να σκέφτομαι. Για σένα ... αμφιβάλλω λίγο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tyxaiosperastikos
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2009, 00:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tyxaiosperastikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:Απεστάλη: 08/09/2009, 14:45:23

Η επιστημονική κοινότητα έχει ήδη επιβεβαιώσει τον Χριστό, τον Βούδα και τον Κρίσνα και πολλούς άλλους. Βέβαια, δεν τους έχει επιβεβαιώσει με τον τρόπο που εσύ θα ήθελες να τους επιβεβαιώσει, αλλά πάντως το έχει κάνει. Το ότι δεν το ξέρεις, αφ' ενός δεν με εκπλήσσει, αφ' ετέρου επιβεβαιώνει την ασχετοσύνη σου.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η φύση του φωτός. Οι επιστήμονες συμφωνούν πια πως το φως είναι ΚΑΙ σωματίδιο ΚΑΙ κύμα. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ; Τ Ρ Ι Α Δ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α. Αυτό σημαίνει. Σημαίνει πως το φως παρουσιάζει, όχι 2 αλλά 3 καταστάσεις : 1η σωματίδιο, 2η κύμα και 3η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ. Είναι αυτό που λέμε πως το φως είναι κβαντισμένο. Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα για τον Χριστιανισμό, Βράχμα, Βισνού, Σίβα για τον Βραχμανισμό & τον Ινδουϊσμό.


Εντελώς καφενειακό επιχείρημα. Σαν κάποιος που διάβασε Science Illustrated στην τουαλέτα και μετά πήγε στο καφενείο να το πει και στους άλλους.
Δηλαδή, αυτό εννοούσαν οι σοφοί πατέρες του Χριστιανισμού και οι αντίστοιχοι σοφοί των Ινδουιστικών θρησκειών ε; Ήθελαν να μας πουν για τη φύση του φωτός, αλλά είπαν να το πούνε με τρόπο, μη μας πέσει βαρύ στο στομαχι, ε;
Κι εγώ σου λέω πως οι ιδιοκτήτες των οβελιστηρίων το απέδειξαν πρώτοι. Σκέψου... ντομάτα, κρεμμύδι και τζατζίκι... Τι σημαίνει αυτό; ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ! ... Τι; Λέω μ@λ@κίες; Εσύ τις άρχισες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2009, 07:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλούσαν για την τριαδική υπόσταση του θεού. Αν το φως είναι τριαδικό και δεδομένου οτι ο θεός συχνά αποκαλούταν
"το φως" τότε και αυτός θα έχει τριάδικη υπόσταση.
Πατήρ, Μητήρ,(ΑΠ) Υιός οπού ο Υιός είναι αποτέλεσμα της συνένωσης Πατήρ+Μητήρ κάνοντας μια αντιστοιχεία όχι απαραιτήτως σωστή.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/09/2009 07:33:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2009, 10:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ποιός σου είπε αυτή τη μαλακία ότι εσύ η εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να προκαλέσει συναισθήματα σε έναν άνθρωπο ή ένα φυτό???


Δεν ξέρω σε ποιον απευθύνεσαι αλλά θέλω να σε ρωτήσω... ο θυμός είναι κάτι που σου συμβαίνει χωρίς τους άλλους; Γιατί έτσι όπως το λες κανείς δεν μπορεί να σου προκαλέσει θυμό. Εκτός και αν ο θυμός δεν είναι συναίσθημα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/09/2009 17:29:11


Tα συναισθήματα (οργής ..θυμού..λύπης..κλπ) προκαλούνται απο μας τους ιδίους , υπάρχει ένας μηχανισμός (εσωτερικός) που δημιουργεί τα συναισθήματα , αυτό στο οποίο αναφέρεσαι δηλώνεται ως εξωτερικό ερέθισμα...ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ!!!

Και βέβαια ο όλος μηχανισμός ενεργοποιείται απο την ασυμβατότητα που εμφανίζεται ...ανάμεσα σε θέσεις ενός εξωτερικού άλλου σε σχέση με τις θέσεις του υποκειμένου..και τις οποίες εκλαμβάνει ως απειλή ...ως απόρριψη όλου του είναι του , κανοντάς το να νοιώθει μειονεκτικά!!

Δεν μπορεί κανείς να δημιουργήσει συναισθήματα -'οπως αναφέρεις- σε άλλους...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!!

Λές ανυπόστατα πράγματα και καλά είναι εμφανές ότι δεν γνωρίζεις -ως εδώ καλά- αλλά γιατί παίρνεις θέση???


Αναφέρεσαι και στο αυτεξούσιο -ότι δεν το έχει ο άνθρωπος- , αλήθεια τι εννοείς???

Έχεις κάνει συρραφές-πληροφοριών- απο δώ κι'απο κεί και τα πετάς χάριν εντυπώσεων...και δεν φθάνει που είσαι ο ίδιος μπερδεμένος...προσπαθείς να μπερδέψεις και τους άλλους!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy