ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 16:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό το πραγματικό εντός μας που λες εννοείς την υποκειμενικότητα του καθενός. Η κατάλαβα λάθος;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Ασφαλώς..αναφέρομαι στην υποκειμενικότητα , η οποία όμως φαντάζει ως πραγματικότητα για το υποκείμενο , θετοντάς το σε "δεινή" κατάσταση !!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 16:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστα.

Αυτή η υποκειμενικότητα από πού λαμβάνει πληροφορίες για να μπορεί να υφίσταται;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 08:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η υποκειμενικότητα από πού λαμβάνει πληροφορίες για να μπορεί να υφίσταται;

quote:

09/04/2009

Όπως είπαμε, η προσωπικότητα ενός ανθρώπου αποτελείται από ένα πλήθος "εγώ", κι αν τον άνθρωπό μας τον λένε Νίκο, η προσωπικότητα του Νίκου αποτελείται από πολλούς μικρούς Νικολήδες. (βάζω το όνομα Νίκος, τυχαία, για να γίνεται πιο απλή η αναφορά και από αυτό το σημείο και μετά ο άνθρωπος κουκί γίνεται Νίκος). Ο Νίκος λοιπόν, αποτελείται από ένα σωρό Νικολήδες.


07/04/2009

Οι πράξεις ενός ανθρώπου, το πως πράττει δηλ. αυτός, είναι κάτι που δεν απορρέει ως επί το πλήστον από την ουσία του, αλλά από την προσωπικότητά του και πιο συγκεκριμένα από το τελευταίο "εγώ" του, το πιο "πρόσφατο" δηλ. "εγώ" του, το πιο "φρέσκο", το πιο δυνατό.

Παράδειγμα > ένας άνθρωπος θέλει να ξυπνήσει πρωϊ. Ένα "εγώ" του, του λέει "πρέπει αύριο να ξυπνήσεις πρωϊ". Ένα άλλο "εγώ" του, του λέει "γιατί ρε παλικάρι μου να ξυπνήσεις πρωϊ ; τι θα κάνεις έτσι και ξυπνήσεις πρωϊ ;", και ένα τρίτο "εγώ" του, του λέει "ε, ξάπλωσε λίγο ακόμη, 5 λεπτά, δεν έγινε και τίποτε για 5 λέπτα, άκομη λίγο". Το αν εν τέλει, θα ξυπνήσει αυτός ο άνθρωπος πρωϊ εξαρτάται από το πιο "εγώ" του θα καταφέρει να επιβληθεί στα υπόλοιπα. Αυτό που θα επιβληθεί, είναι και το τελευταίο που θα προηγηθεί της πράξης του. Αυτό το "εγώ" που θα επιβληθεί, καθορίζει τις πράξεις ενός ανθρώπου. Αυτό το "εγώ" γίνεται αφέντης των άλλων "εγώ", γίνεται καθοδηγητής για την συμπεριφορά του ανθρώπου, γίνεται ένας κινητήριος μοχλός με τον οποίο ο άνθρωπος θα συμπεριφερθεί. Και μπορεί αυτό το "εγώ" να οδηγήσει τον άνθρωπο σε εσφαλμένες πράξεις, σε εσφαλμένες αποφάσεις.

Συνήθως οι άνθρωποι πληρώνουν καθ' όλην την διάρκεια της ζωής τους, αυτές τις ακάλυπτες επιταγές του τελευταίου τους "εγώ". Αυτή είναι η δυστυχία τους δηλ. Θα πρέπει ο άνθρωπος να μπορεί όλα αυτά τα διάφορα "εγώ" του που διαφωνούν μεταξύ τους - π.χ στο προηγούμενο παράδειγμα για το αν θα ξυπνήσει αυτός ο άνθρωπος πρωϊ - να μπορεί να τα κάνει να συμφωνήσουν, να ομοφωνήσουν. Να πουν και τα τρία μαζί, με μια φωνή : "αύριο θα ξυπνήσεις πρωί!". Έτσι και συμβεί αυτό, ο άνθρωπος γλυτώνει από έναν πολύ μεγάλο μπελά που ονομάζεται ενοχή ή αυτό που λέμε για κάποιον πως έχει "ενοχική συμπεριφορά".

Στην ουσία, αυτό που δημιουργεί αυτές τις ενοχές στον άνθρωπο είναι κάποιο από τα υποτακτικά του "εγώ", δηλ. ένα "εγώ" που δεν εισακούστηκε από το τελευταίο, από το πιο δυνατό. Έρχεται αυτό το "εγώ" και λέει "να, είδες ; δεν μ' άκουσες, σου έλεγα να κάνεις αυτό, εσύ δεν μ' άκουσες, γιατί ; γιατί ; γιατί ;" Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, εμφανίζεται η ενοχή, η ενοχική συμπεριφορά σε έναν άνθρωπο. Όταν όμως όλα τα "εγώ" του συμφωνούν για την πράξη ενός ανθρώπου, όταν όλα τα "εγώ" του συνεργάζονται αρμονικά, τότε δεν υπάρχει ούτε προϊστάμενο "εγώ", ούτε υφιστάμενο "εγώ". Δεν υπάρχει ενοχή, δεν μπορεί να δημιουργηθεί.


Η υποκειμενικότητα λαμβάνει πληροφορίες από το εξωτερικό περιβάλλον ενός ανθρώπου. Ο κάθε Νικολής που είναι ένας μικρός ανθρωπάκος μέσα μας & και έχει το δικό του νοητικό & συναισθηματικό κέντρο, ερμηνεύει υποκειμενικά όλες αυτές τις πληροφορίες που δέχεται. Συγκεντρώνονται με αυτόν τον τρόπο πολλές υποκειμενικότητες στον ίδιο τον άνθρωπο. φτιάχνοντας ένα κουβάρι. Γι' αυτό πολλές φορές αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί ή είναι πολύ δύσκολο γι' αυτόν να αποφασίσει να κάνει κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 08:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά τώρα ρωτώ δεν υπάρχουν άτομα μέσα σε αυτό το τοπικ που η εμπειρία τους να τους έχει διδάξει ότι μπορούν

ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ , ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ;


Μπορεί να υπάρχουν. Αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του εμπειρίες. Το ότι ένας άνθρωπος μέσα από μια συγκεκριμένη εμπειρία έφτασε σε κάποιο βαθμό να κατανοήσει ΕΝΑΝ από τους εκατοντάδες Νικολήδες που έχει μέσα του, δεν σημαίνει πως έχει κατανοήσει το ΣΥΝΟΛΟ των Νικολήδων του, δεν σημαίνει πως έχει κατανοήσει τον Νίκο δηλ.

quote:
29/07/2005

Έτσι και ο άνθρωπος κατανοήσει και αναγνωρίσει πως το όνομά του είναι λεγεώνα, δεν θα χρειάζεται πλέον να πηγαίνει στον κινηματογράφο για να δει την ερμηνεία του Ομάρ Σαρίφ στο "Ο Λώρενς της Αραβίας"...


Πολλοί τα έχουν πει αυτά ... εδώ και χρόνια.

quote:
Μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου;

Μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα σου;

Μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου;


Μπορώ. Όλοι μπορούν.

quote:
Αν μπορείς ,τότε ποιος παρατηρεί αφού κατά μια έννοια δεν είσαι το σώμα ,δεν είσαι τα συναισθήματα, δεν είσαι οι σκέψεις, τότε ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

Αυτός που είμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα φίλε ΑΛΕΞ δεν είναι ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις ένα ΣΑΤΟΡΙ Ή ένα ΣΑΜΑΝΤΙ αλλά ότι αυτή η κατάσταση δεν παραμένει ΑΙΩΝΙΑ.

Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Είναι Φύση, είναι ένα ευτυχές γεγονός. Κάποιοι το κάνουν πρόβλημα. Στην πραγματικότητα δεν είναι. Κάποιοι θέλουν να είναι πρόβλημα. Και αυτοί που θέλουν να είναι, αυτοί οι ίδιοι προτίνουν συστήματα και "λύσεις" για να μην είναι - οι ανόητοι! Αυτός που λέει "αυτό είναι πρόβλημα", δεν έχει βρει την λύση του. Γι' αυτό ακριβώς το λέει αυτό. Αυτός όμως που έχει βρει την λύση του, γι' αυτόν δεν είναι πρόβλημα. Δεν υφίσταται πρόβλημα.

ΕΥΤΥΧΩΣ που αυτή η κατάσταση δεν παραμένει αιώνια. Αλλά δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά γιατί τότε δεν θα μπορούσαμε να χαρούμε πραγματικά τίποτε. Είναι μια απολύτως φυσιολογική κατάσταση και η ευτυχία βρίσκεται μέσα σ' αυτήν την φυσικότητα, μέσα σ' αυτήν την κανονικότητα.

Το μάτι σου βλέπει ό,τι βλέπει μέσα σε ένα συγκεκριμένο οπτικό φάσμα, μέσα σε κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες. Αν μπορούσε να δει π.χ την υπεριώδη ακτινοβολία ή τις ακτίνες Χ, αν μπορούσε να δει τα πάντα, τα μόρια, τα άτομα, τα ηλεκτρόνια και τα πρωτόνια, τότε ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Μπορείς να φανταστείς έναν άνθρωπο σε ένα αιώνιο σατόρι ; Στην πραγματικότητα θα ήταν νεκρός! Πολύ καλώς λοιπόν αυτή η κατάσταση δεν διαρκεί αιώνια. Πολύ καλώς ...

Η "μαγεία" ενός σαμάντι βρίσκεται ακριβώς σ' αυτό : στο ότι δεν κρατάει αιώνια. Γιατί θέλεις να "αφαιρέσεις" αυτήν την "μαγεία" του ; Γιατί θέλεις να το καταστρέψεις ;

Μπορείς να φανταστείς ένα λουλούδι να ευωδιάζει αιώνια ; Δεν θα ήταν λουλούδι φίλε, δεν θα ήταν λουλούδι!

Edited by - zip on 22/07/2009 09:34:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά για να μπορέσεις να καταλάβεις όλη την εσωτερική πορεία πρέπει να ξέρεις τι είναι τα τρία βουνά.

Τα τρία βουνά είναι απλώς ένα σύστημα. Μπορώ να σου φτιάξω το ίδιο και αντί για βουνά, να πω "τρία ποτάμια". Είναι απλώς ονομασίες. Μην κολλάς στις ονομασίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για εμένα ότι με ελευθερώνει είναι σωστό είτε είναι σκληρό, είτε γλυκό και όμορφο είτε τρομαχτικό και άσχημο. Ενώ ότι με κρατά δεσμευμένο ,μου συντηρεί τις αδυναμίες μου ,και μου τρέφει τα πάθη μου είναι κακό όσο και όμορφο ή άνετο και αν είναι.

Αυτό που σε ελευθερώνει είναι το ίδιο με αυτό που σε κρατά δεσμευμένο. Όταν το κατανοήσεις αυτό, δεν θα χρειάζεσαι ούτε τα τρία βούνα, ούτε τα τρία ποτάμια, δεν θα χρειάζεσαι κανένα σύστημα.

Αυτό που σε ελευθερώνει ΤΩΡΑ, κάποτε σε κρατούσε δέσμιο. Κι αυτό που σε κρατάει δέσμιο ΤΩΡΑ, κάποτε σου χάρισε την ελευθερία. Είναι το ίδιο πράγμα. Αν το νιώσεις αυτό με όλο σου το "είναι", τότε δεν θα χρειάζεται να λες τίποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μονό ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ τόλμησε να πει ότι τα εγώ μπορούμε να τα δούμε και να τα κατανοήσουμε;

Όχι ασφαλώς. Υπήρξαν κι άλλοι στο παρελθόν. Αυτοί που έλεγαν αλήθεια, δεν έδωσαν όμως κανέναν ΤΡΟΠΟ για να γίνει αυτό. Αυτοί που έδωσαν τρόπο, έλεγαν ψέματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά το ξύσιμο ή θα δεις ότι έχεις αυτή την πληγή και θα κανείς κάτι για αυτό ή θα την καλύψεις επειδή φοβάσαι τον πόνο, με αποτέλεσμα η πληγή να συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να φτάσει στα βαθύτερα στρώματα.

Ο κάθε άνθρωπος θα κάνει αυτό που θα κάνει για τον εαυτό του. ΕΣΥ δεν χρειάζεται να ξύσεις κανενός πληγή, κανενός "εγώ", παρά μόνο τα δικά σου. Αλλά και δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, ΑΝ δεν σου το επιτρέψει πρώτα ο άλλος. Πως γνωρίζεις πως θα αντιδράσει αυτός που θα ξύσεις εσύ τις πληγές του ; Γι' αυτό σου είπα : ΔΕΝ προσφέρεις απολύτως καμία ασφάλεια με τις ασκήσεις σου.

Θέλεις να σου ξύσουν άλλοι τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ πληγές ; Τα δικά σου "εγώ" ; Το αντέχεις ; Από την στιγμή λοιπόν που ΕΣΥ δεν αντέχεις τις δικές ΣΟΥ πληγές, πως περιμένεις να το αντέξει αυτό ο άλλος ;

Η ελευθερία του κάθε ανθρώπου βρίσκεται ΚΑΙ στο πως ο ίδιος διαχειρίζεται τις πληγές του, τα "εγώ" του. Αν αυτός θέλει να καλύψει αυτές τις πληγές του, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον αφήσεις να το κάνει. Να του δώσεις δηλ. την ελευθερία να το κάνει. Γιατί του στερείς αυτό το δικαίωμα ;

Μάθε να αφήνεις τους ανθρώπους ελεύθερους.

Edited by - zip on 22/07/2009 09:49:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 09:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, θα συμφωνήσω σε αυτό που λες και θα κάνω χώρο για να συνεχίσουμε.

Παρ' ότι το είπες την 19/7, δεν το έκανες. Συνέχισες να γράφεις και μετά απ' αυτήν την δήλωσή σου.

Κάνε πέρα λοιπόν !

Edited by - zip on 22/07/2009 09:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωστα.

Αυτή η υποκειμενικότητα από πού λαμβάνει πληροφορίες για να μπορεί να υφίσταται;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Πολύ εύστοχη ερώτηση που "προσανατολίζει" σε δύσκολη απάντηση μιας και υπάρχουν πολλοί υποθετικοί όροι στην ψυχολογία προκειμένου να δώσουν μια "λογική" απάντηση!

Θα μπορούσε κάποιος να πεί:"απο το υποσυνείδητο" , όπου εναι καταχωρημένες ανεξέλεγκτες γονεικές και κοινωνικές πεποιθήσεις και ηθικές προσταγές! Απο καταχωρημένες (εκεί) προκαταλήψεις και ιδεοληψίες που χειραγωγούν και κατευθύνουν το υποκείμενο καθημερινά και το καθιστά υποκείμενο και δέσμιο όλων αυτών των καταχωρήσεων μη επιτρεποντας του να "δεί" και άλλους δρόμους αντίληψης της ζωής!

Ένα σύνολο ανεξέλεγκτων καταχωρήσεων που καταχωρήθηκαν ανεξέλεγκτα και ορθώνουν έναν πελώριο τοίχος με τους υπολοίπους ανθρώπους , θέτοντας το υποκείμενο σε μια διαρκή διαπάλη και προσπάθεια υπεράσπισης αυτών των πεποιθήσεων που χειραγωγούν και κατευθύνουν όλο το ειναι του σε καθημερινές συνδιαλέξεις!

Όλα αυτά συνθέτουν την δηλωμένη θέση ζωής του καθενός και σε συνδιασμό με τον πρωτογενή ναρκισσισμό του καθενός , συνθέτουν ενα εκρηκτικό μείγμα που καθημερινά εμφανίζεται με την προβολή συγκινησιακών πειρατειών του ερπετοειδούς!

Δεν ξέρω αν μπόρεσα να καλύψω την ερωτησή σου...μα προσπάθησα!

καλημέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την 1η σελίδα

(ας αρχίσουμε πάλι από τη αρχή ... )

Δέν ξέρουμε κάν τί είναι η συνείδηση ή η ουσία.

Θα ήθελα πολύ να μιλάμε με ξεκάθαρους όρους, ώστε να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον.


quote:
6/4/2009


Η ουσία του κάθε ανθρώπου είναι όλα εκείνα που είναι πραγματικά δικά του, ενώ η προσωπικότητα είναι όλα εκείνα που δεν είναι δικά του.

Για παράδειγμα, οι επιρροές ενός ανθρώπου από το εξωτερικό του περιβάλλον, η θρησκεία, η γνώση που προσλαβάνει αυτός μέσω των βιβλίων, η κοινωνία, η οικογένεια, τα δόγματα, το σχολείο, ο κοινωνικός του περίγυρος, η φύση κτλ. είναι πράγματα που διαμορφώνουν ... ποια ; Την προσωπικότητα ενός ανθρώπου, όχι την ουσία του. Είναι πράγματα που δεν είναι δικά του, ιδιοφυή του δηλ. Αυτά που είναι δικά του, τα ίδιο-φυή του δηλ. που δημιουργούνται, που καλλιεργούνται και αναπτύσσονται από τον ίδιο ή που ο ίδιος τα κάνει κτήμα του και τα κατέχει με κάποιον τρόπο, τα δικά του δηλ. αυτά αποτελούν την ουσία του.

Η Τέχνη για παράδειγμα που εμφανίζεται σαν μορφή έκφρασης ενός καλλιτέχνη, η ιδιοφυής, πρωτότυπη και αυθεντική Τέχνη [αυτή δηλ. που πηγάζει από μέσα από τον ίδιο τον καλλιτέχνη], όχι η αντιγραφή, αποτελεί δείγμα ουσίας του ανθρώπου αυτού. Το πως συμπεριφέρεται αυτός ο καλλιτέχνης στους φίλους του όμως, αποτελεί δείγμα της προσωπικότητάς του.

Καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα γιατί οι άνθρωποι έχουν επενδύσει τα μέγιστα για την προσωπικότητά τους και τα ελάχιστα για την ουσία τους. Με αυτόν τον τρόπο, η μία γραμμή αναπτύσσεται εις βάρος της άλλης. Οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για τα ιδιοφυή τους, για τα δικά τους, αλλά ενδιαφέρονται στο να φτιάξουν μια ισχυρή προσωπικότητα, ενδιαφέρονται για τις επιρροές τους, γι' αυτά που δεν είναι δικά τους. Πως θα φαίνομαι εγώ π.χ στους άλλους, πως να διαβάσω όσο το δυνατόν περισσότερα βιβλία για να φτιάξω έτσι μια ισχυρή, μια σεβάσμια προσωπικότητα έναντι των άλλων. Όλα γίνονται σε σχέση με τους άλλους, τίποτε δεν κάνει ο άνθρωπος για τον εαυτό του, για να αναπτύξει την ιδιοφυϊα του, την αυθεντικότητά του και την πρωτοτυπία του, για να αναπτύξει την ουσία του.

Η ουσία ενός ανθρώπου σχετίζεται άρρηκτα με την ιδιοφυϊα, με την αυθεντικότητα ή την αυθεντία του και με την πρωτοτυπία του. Το χιούμορ - άλλο παράδειγμα - είναι δείγμα ουσίας ενός ανθρώπου. Τι είναι αυτό που κάνει τους παλιούς κωμικούς [π.χ Αυλωνίτη, Βασιλειάδου, Χατζηχρήστο κτλ] να ξεχωρίζουν έναντι των σημερινών ; Είναι η ουσία τους, το ιδιοφυής αυτό χιούμορ, το αυθεντικό αυτό χιούμορ, το διαχρονικό αυτό χιούμορ τους με το οποίο γελάμε ακόμη και τώρα. Χιούμορ που δεν περιέχει ίχνος ανηθικότητας ή βρωμιάς. Καθαρό, ατόφιο, πεντακάθαρο χιούμορ. Το χιούμορ όπως και η Τέχνη, είναι δείγματα ουσίας ενός ανθρώπου.

Η ουσία ενός ανθρώπου δεν είναι εύκολα αντιληπτή στους άλλους. Αυτό που γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό είναι η προσωπικότητα. Βάσει της προσωπικότητας γίνεται η επικοινωνία των ανθρώπων, όχι βάσει της ουσίας τους. Και βάσει της προσωπικότητας κρίνουν οι άνθρωποι τους συνανθρώπους τους. Γιατί αυτό που φαίνεται σε έναν άνθρωπο, είναι πρώτα οι προσωπικότητά του, αυτοί οι "κανόνες" δηλ. αυτές οι "επιρροές" του - που δεν είναι δικές του -. Για να μπορέσει κάποιος να διακρίνει την ουσία του συνανθρώπου του, θα πρέπει να μπορεί να βλέπει λίγο βαθύτερα στο "είναι" του συνανθρώπου του. Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο. Η προσωπικότητά του, μπορεί να σε μπερδέψει πολύ εύκολα και να νομίσεις πράγματα γι' αυτόν, που στην ουσία, δεν ισχύουν. Γι' αυτό και οι άνθρωποι συνεχώς παρεξηγιούνται. Γιατί, αυτό που τους ενδιαφέρει - επειδή κι οι ίδιοι επενδύουν σ' αυτό - είναι η προσωπικότητα του άλλου, όχι η ουσία του.

Το αίσθημα - ακόμη ένα παράδειγμα - είναι δείγμα ουσίας ενός ανθρώπου. Το πως αισθάνεται αυτός, τα συναισθήματά του, οι αισθήσεις του. Παρ' ότι ο alfa-omega έχει αντίθετη άποψη λέγοντας πως οι αισθήσεις μας είναι δανεικές, τις δανειστήκαμε δηλ. από κάπου ή από κάποιον, με την έννοια πως ο ίδιος ο άνθρωπος δεν τις έχει κατασκευάσει, δεν είναι ο δημιουργός τους δηλ, ωστόσο οι αισθήσεις μας αποτελούν κτήμα μας. Είναι δικές μας. Το πως αισθάνεται ένας άνθρωπος, το πως βλέπει, το πως ακούει - όχι από βιολογικής ή από επιστημονικής πλευράς - είναι δείγμα ουσίας του, είναι ιδιοφυής του χαρακτηριστικό.


Κατάλαβες τι είναι η ουσία ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να κάνω χώρο δεν ζητήθηκε σε εμένα «ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΗΣΑ» Το να κάνει χώρο ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ζητήθηκε από αυτούς που ενοχληθήκαν όταν τους ζήτησαν ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ

quote:
ΖΙΡ'Όλα τα παραπάνω είναι τόσο χρήσιμα, όσο χρήσιμο είναι ένα καρτελάκι tab (ξέρετε, το στρατιωτικό) στο λαιμό μιας μύγας


quote:
Chela
Φίλε zip,
Πραγματικά με έχεις αφήσει άφωνο...
Πήγα να γράψω κάτι πάνω στην άσκηση που παραθέτεις επειδή εγώ την είχα πρωτογράψει αλλά μάλλον ότι και να γράψω δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει απάντηση σε αυτά που ρωτάς γιατί είτε δεν αφιερώνεις τον κατάλληλο χρόνο για να κατανοήσεις αυτά που γράφονται σχετικά με τις πρακτικές είτε δεν το θέλεις και τόσο.
Υ.Γ. Επιστρέφω στην παράκληση μου να δώσεις "χώρο" σε όσους από εμάς θέλουν να συνεχίσουν την προσπάθεια (ποιά προσπάθεια; κοιτάξτε το θέμα της συζήτησης) όπως και αν την εννοούν.


Θα κάνω χώρο εννοώ ότι θα δείξω μια υποχώρηση για να συνεχίσουμε την συζήτηση με τα άτομα που ενδιαφέρονται .Όχι το να «την κάνω»

Ας δούμε με όμορφο τρόπο τώρα αυτά που λες. Σε κάποια συμφωνούμε.

Λες Ο Νίκος λοιπόν, αποτελείται από ένα σωρό Νικολήδες.

Η λεγεώνα έχει την έννοια των πολλών ατόμων και δεν είναι κάτι που το είπε ο ένας υπηρέτης αλλά Ο ΧΡΙΣΤΟΣ.

Αν συμφωνείς ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ τότε γιατί ειρωνεύεσαι (φαίνεται να ειρωνεύεσαι)λέγοντας

quote:
Έτσι και ο άνθρωπος κατανοήσει και αναγνωρίσει πως το όνομά του είναι λεγεώνα, δεν θα χρειάζεται πλέον να πηγαίνει στον κινηματογράφο για να δει την ερμηνεία του Ομάρ Σαρίφ στο "Ο Λώρενς της Αραβίας"...

Και το ότι το έχουν πει εδώ και χρόνια δεν σημαίνει ότι δεν έχει αξία.

Και επίσης δεν είναι σκοπός μας να μάθουμε ότι το όνομα είναι λεγεώνα αλλά να μπορέσουμε να δούμε ένα ένα αυτά τα άτομα ή τους Νικοληδες που αριθμούν μια λεγεώνα από πάθη, ελαττώματα συνήθειες μηνανικοτητες .Μετά να κατανοήσουμε τον τρόπο που εκφράζονται και μετά να τα εξαλείψουμε.

quote:
quote:
________________________________________
Μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου;
Μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα σου;
Μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου;
________________________________________
Μπορώ. Όλοι μπορούν.
quote:
________________________________________


Αν μπορείς ,τότε ποιος παρατηρεί αφού κατά μια έννοια δεν είσαι το σώμα ,δεν είσαι τα συναισθήματα, δεν είσαι οι σκέψεις, τότε ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
________________________________________

Αυτός που είμαι.


Δηλ…ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΜΑΙ;

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ;

Όταν κοιμάσαι σε ένα ύπνο δίχως όνειρα αυτό το ΕΙΜΑΙ συνεχίζει να υπάρχει ;

δηλ συνεχιζεις να έχεις την επίγνωση της παρουσίας του ΕΙΜΑΙ, ή χάνετε;… και αυτό που βιώνεις είναι μια ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΠΟΥ κανείς ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙΣ;

Αν είναι έτσι τότε αυτό το ΕΙΜΑΙ… ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΕ; Πια είναι η φύση του;

Όταν ο νους σταματά και δεν υπάρχει ένα νοητικό περιεχόμενο. Αυτό το «ΕΙΜΑΙ» ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ; Ή χρειάζεται ένα μέσο για να μπορεί να λέει «ΕΙΜΑΙ»

ΤΟ "ΕΙΜΑΙ" ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ;
---------------------------------------------------------------------

Όσο για την φυση.
Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ είτε υπάρχει μορφή είτε όχι. Αν η φύση δεν είναι αιώνια τότε όλα θα χάνονταν για πάντα. Αυτό που δεν είναι αιώνιο είναι η μορφή.

ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Η ΜΟΡΦΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Όλα έχουν μια κοινή φύση που είναι σαν ένας κοσμικός Ήλιος που ζωοποιεί τα πάντα.

Αυτός ο Ήλιος είναι σαν να μένει σε ένα απανταχού παρών και τα πάντα πληρών μέρος που στην πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι ένα μέρος επειδή δεν υπάρχει κάτι που αυτός να μην ΕΙΝΑΙ.

Αυτός ο Ήλιος εκδηλώνετε μέσα στο εαυτό του με τις κοσμικές του ακτίνες που είναι οι διαφορετικές εκδηλώσεις του ΙΔΙΟΥ.

Ως προς τον ΙΔΙΟ δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ Αυτός ΕΙΝΑΙ.

Οι διαφορετικές ακτίνες δεν είναι ποτέ ξέχωρες από την πηγή τους. Και η πηγή ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ. Όλα όσα απορρέουν από αυτόν σαν ξεχωριστές μορφές επιστρέφουν πάλι σε αυτόν επειδή τίποτα δεν μπορεί να είναι έξω από αυτόν αλλά ούτε μέσα σε αυτόν επειδή μέσα και έξω δεν υπάρχει …και τίποτα δεν έρχεται και φεύγει σε κάτι που «καλύπτει» το ΠΑΝ.


Η πλάνη ή η ΣΑΜΣΑΡΑ ο κόσμος της ψευδαίσθησης ,δημιουργείτε σε αυτούς που η συνείδηση τους ταυτίζετε και γοητεύετε με την «ύπαρξη των απατηλών φαινόμενων»

Αυτή η SAMSARA είναι σαν μια φυλακή για την συνείδηση ,που είναι σαν μια ακτίνα του κοσμικού Ηλίου ή καλυτέρα η συνείδηση είναι θερμότητα της ακτίνας και το ιδιαίτερο ΕΙΝΑΙ μας η ακτίνα.

Σαφώς αν δεν υπήρχε η γέννηση και ο θάνατος δεν θα μπορούσε να υπάρχει το φρέσκο λουλούδι.

Η φύση είναι ΙΝRI δηλ. ΙΓΚΝΕ ΝΑΤΟΥΡΑ ΡΕΝΟΒΑΤΟΥΡ ΙΝΤΕΓΚΡΑ Με την φωτιά η φύση ανανεώνεται ολοκληρωτικά.


Αυτό που θέλουμε «ΕΜΕΙΣ» ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ είναι το πώς η συνείδηση μπορεί να αποταυτιστεί από την SAMSARA και να επιστρέψει με πλήρη επίγνωση στην αιώνια πηγή της.

Αυτή είναι η επανάσταση της συνείδηση και έχει πολλά εμπόδια. Αυτά θέλουμε να συζητήσουμε, να δούμε και να ανταλλάξουμε εμπειρίες πάνω στην προσπάθεια που κάνουμε.

Και όπως η φύση δουλεύει με τον ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ για να ανανεώνετε ,έτσι και εμείς δουλεύουμε με τον ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΥΠΑΡΞΙΑΚΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ.

Ο αρχικός σκοπός αυτού του τοπικ είναι αυτός. Δηλ για άτομα που ήδη προχωρούν στο δρόμο έχοντας εμπειρίες και αναζητούν κάποιες λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Κάποτε ο ΔΟΚΤΩΡ είπε να συνεχίσουμε πιο ιδιωτικά στο ΣΚΑΙΠ.

Ίσως ΔΟΚΤΩΡ αν δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση αλλά χώρος για να εκφράζετε η κακία και η συκοφαντία το μισός, ο θυμός, και η ισοπέδωση της προσπάθειας των ατόμων που θέλουν να κάνουν κάτι ως προς τον εαυτό τους αλλά και ως προς τους άλλους τότε θα πρέπει να το σκεφτούμε σοβαρά.

Ο χρόνος που αφιερώνω είναι πολύτιμος και θα ήθελα να τον αφιερώσω σε αυτούς που έχουν τον ίδιο σκοπό με εμένα δηλ ΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει Ατμα-μπούντι-μάνας.Λένε οτι η ουσία είναι το μπούντι,το άτμα είναι το πνεύμα και το μάνας είναι ο νούς.

Το μπούντι λοιπόν ή μπουδάτα είναι μόνο κατα 3% ελέυθερο σε έναν κοινό άνθρωπο.


Είναι απλές ονομασίες μιας Ανατολικής διδασκαλίας. Σωστές είναι αλλά δεν είναι οι μόνες. Η ουσία εδώ είναι η Τριαδικότητα. Συναντάται σχεδόν σε όλες τις αρχαίες διδασκαλίες. Συναντάται και στον Χριστιανισμό.

Πατήρ - Υιός - Άγιο Πνεύμα / Άτμα - Μπούντι - Μάνας / Βράχμα - Βισνού - Σίβα.

Σε άλλα συστήματα, σε άλλες διδασκαλίες υπάρχουν κι άλλες τριάδες. Όλες αυτές οι τριάδες, λένε το ίδιο και το αυτό. Μην κολλάς στα ονόματα, στην ονοματολογία. Δεν έχει σημασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλ…ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΜΑΙ;

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ;


Αυτός που είμαι.

Πίσω από μια οθόνη ενός υπολογιστή, σε μια αναπαυτική πολυθρόνα ενός γραφείου, στο κέντρο μιας πολύβουης πόλης. Ε, δεν θα σου δώσω και στίγμα ... χαλάρωσε ...

Στο αποδεικνύω ήδη. Σου γράφω ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1) Όταν κοιμάσαι σε ένα ύπνο δίχως όνειρα αυτό το ΕΙΜΑΙ συνεχίζει να υπάρχει ;

2) δηλ συνεχιζεις να έχεις την επίγνωση της παρουσίας του ΕΙΜΑΙ, ή χάνετε;… και αυτό που βιώνεις είναι μια ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΠΟΥ κανείς ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙΣ;

3) Αν είναι έτσι τότε αυτό το ΕΙΜΑΙ… ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΕ; 4) Πια είναι η φύση του;

5) Όταν ο νους σταματά και δεν υπάρχει ένα νοητικό περιεχόμενο. Αυτό το «ΕΙΜΑΙ» ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ; Ή χρειάζεται ένα μέσο για να μπορεί να λέει «ΕΙΜΑΙ»

6) ΤΟ "ΕΙΜΑΙ" ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ;


Μία μία τις ερωτήσεις ... ηρέμησε :

1) Φυσικά συνεχίζει να υπάρχει. Αλλά είναι κοιμισμένο. Αν εγώ κοιμάμαι, κοιμάται και το "είναι" μου. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχει.

2) Δες την απάντηση Νο1. Τα υπόλοιπα που ρωτάς είναι παγίδες του νου σου που σου τις έφτιαξε πριν απο λίγο.

3) Από μένα εμφανίζεται, σε μένα χάνεται. Εγώ το φτιάχνω, εγώ το γκρεμίζω. Εγώ το δημιουργώ, εγώ το καταστρέφω.

4) Η φύση του είναι η δική μου φύση.

5) Τίποτε δεν χρειάζεται.

6) Όχι, δεν είναι ξέχωρο από το νου. Περιλαμβάνει ΚΑΙ το νου.

Αντικατέστησε τώρα στις απαντήσεις μου την λέξη "είναι" με την λέξη "γίγνεσθαι". Γιατί στην ύπαρξη δεν υπάρχει "είναι", δεν υπάρχει "είμαι". Υπάρχει "γίγνεσθαι", "γίγνομαι" δηλ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο χρόνος που αφιερώνω είναι πολύτιμος και θα ήθελα να τον αφιερώσω σε αυτούς που έχουν τον ίδιο σκοπό με εμένα δηλ ΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Όπως κατάλαβες, εγώ ελέγχω το χρόνο σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 12:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν συμφωνείς ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΙΚΟΛΗΔΕΣ τότε γιατί ειρωνεύεσαι (φαίνεται να ειρωνεύεσαι)λέγοντας "Έτσι και ο άνθρωπος κατανοήσει και αναγνωρίσει πως το όνομά του είναι λεγεώνα, δεν θα χρειάζεται πλέον να πηγαίνει στον κινηματογράφο για να δει την ερμηνεία του Ομάρ Σαρίφ στο "Ο Λώρενς της Αραβίας".

Κατά πρώτον, δεν το έχω πει εγώ αυτό. Κατά δεύτερον, δεν είναι ειρωνεία αλλά χιούμορ. Κατά τρίτον, όλοι αυτοί οι Νικολήδες, είναι ρόλοι ηθοποιών που παίζουν σε μια κινηματογραφική ταινία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνούμε καθόλου σε αυτό και το χιούμορ σου ωραίο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε ΖΙΠ συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις ότι δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε με το διανοητικό ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ αλλά ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ

Επίσης κάποιος πρέπει να σου πει με ένα ξεκάθαρο τρόπο τι ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑ
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΓΩ.

Μάλλον η ελλείψει κοινής ορολογίας δημιουργεί προβλήματα.

Για εμένα η ΟΥΣΙΑ δεν είναι αυτό.


Η ουσία ενός ανθρώπου σχετίζεται άρρηκτα με την ιδιοφυϊα, με την αυθεντικότητα ή την αυθεντία του και με την πρωτοτυπία του. Το χιούμορ - άλλο παράδειγμα - είναι δείγμα ουσίας ενός ανθρώπου. Τι είναι αυτό που κάνει τους παλιούς κωμικούς [π.χ Αυλωνίτη, Βασιλειάδου, Χατζηχρήστο κτλ] να ξεχωρίζουν έναντι των σημερινών ; Είναι η ουσία τους, το ιδιοφυής αυτό χιούμορ, το αυθεντικό αυτό χιούμορ, το διαχρονικό αυτό χιούμορ τους με το οποίο γελάμε ακόμη και τώρα. Χιούμορ που δεν περιέχει ίχνος ανηθικότητας ή βρωμιάς. Καθαρό, ατόφιο, πεντακάθαρο χιούμορ. Το χιούμορ όπως και η Τέχνη, είναι δείγματα ουσίας ενός ανθρώπου.

Όσα λέει για την προσωπικότητα είναι σωστά. Τα έχουμε πει πολλές φορές. Όσα όμως λέει για την ΟΥΣΙΑ είναι λάθος. Και αυτό φαίνεται ότι είναι θέμα ορισμού.

Η ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΙΔΙΟΦΥΙΑ.

Ιδιοφυείς μπορεί να είναι ένα επιστήμονας ή κάτι ανάλογο. ΟΥΣΙΑ αφυπνισμένη έχει αυτός που κατανοεί με έναν τρόπο που δεν είναι του νου αλλά ούτε και τον αισθήσεων.

Μέσα στην ΟΥΣΙΑ βρίσκονται όλες αυτές οι δυνάμεις όπως η τηλεπάθεια, η διόραση, η διακοη, η πολυοραση η διαίσθηση και άλλες.

Η ουσία μπορεί να υπάρχει χωρίς το φυσικό σώμα ,χωρίς τις αισθήσεις.

Είπα δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε με το διανοητικό ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ αλλά ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ.

Χρησιμοποιούμε το διανοητικό σαν ένα εργαλείο. Τα πόδια μας τα χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να περπατήσουμε. Τον νου μας όταν θέλουμε να σκεφτούμε ή να επικοινωνήσουμε με τους άλλους.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ Ο ΝΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, όπως είδες, εγώ σου απάντησα σε ότι ρώτησες. Θέλεις να μου απαντήσεις κι εσύ σε μερικές ερωτήσεις μου ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις να ταυτίζεις την συνείδηση σου με κάποιο ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ.

Εγώ κάθομαι εγώ, βλέπω, εγώ χάνομε, εγώ ερχομέ.

Δεν χρειάζεται να ρωτάς αν θα κανείς ερωτήσεις. Απλά ρώτα. Και αν είμαι σε θέση να σου απαντήσω πολύ ευχαρίστως.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνεχίζεις να ταυτίζεις την συνείδηση σου με κάποιο ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ.

[Σου είπα : η συνείδησή μου είμαι εγώ κι εγώ είμαι η συνείδησή μου.]

Εγώ κάθομαι εγώ, βλέπω, εγώ χάνομε, εγώ ερχομέ. [ Ακριβώς! Εγώ, ποιος ήθελες να τα κάνει όλα αυτά ; o άλλος ; ]

Δεν χρειάζεται να ρωτάς αν θα κανείς ερωτήσεις. Απλά ρώτα. Και αν είμαι σε θέση να σου απαντήσω πολύ ευχαρίστως. [ ok ]


Λες λοιπόν :

quote:
δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε με το διανοητικό ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ αλλά ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ

Με ποιον τρόπο ; Με το να γράφεις ολόκληρα κατεβατά περιγράφοντας ένα σύστημα κάποιου Σαμαέλ ;

Edited by - zip on 22/07/2009 13:56:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 14:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Από την 1η σελίδα

(ας αρχίσουμε πάλι από τη αρχή ... )

Η ουσία του κάθε ανθρώπου είναι όλα εκείνα που είναι πραγματικά δικά του, ενώ η προσωπικότητα είναι όλα εκείνα που δεν είναι δικά του.



θΑ μπορούσε κάποιος να πεί .. ότι αναφέρεσαι στην ιδιοσυγκρασία ενός ανθρώπου , όταν αναφέρεσαι στην ουσία!

Αναφέρεσαι με στόμφο και διαχωρίζεις σε αυτά που ειναι εγγενή και σ'αυτά που επεβλήθησαν έξωθεν!

Αναφέρεσαι π.χ στο "πηγαίο" χιούμορ και στην "πηγαία" καλλιτεχνική έκφραση ενός ανθρώπου ...

Θα μπορούσα να αντιπαρέλθω του επιχειρηματός σου αντιπαραθέτοντας το δικό μου:"Aκόμα και το χιούμορ , ο τρόπος που κάποιος αστειεύεται, μοιάζει με των γονέων του και πως οι καλλιτεχνικές δυνατότητες κάποιων ανθρώπων ειναι άρρηκτα συνδεδεμένες με εμπειρίες και παραστάσεις της πρώιμης παιδικής τους ηλικίας και ότι ήταν αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο μπόρεσαν να εκφρασθούν διότι ο συμβατικός τρόπος έκφρασης και επικοινωνίας για πολλούς λόγους δεν βρήκε ανταπόκριση ή αποστερήθηκε!!

Πώς μπορείς τόσο αυθαίρετα να κάνεις τέτοιους διαχωρισμούς και μάλιστα να προσπαθείς να επιβάλλεις τις όποιες απόψεις σου (που τελικά ασχέτως αν δεν συμφωνούμε , μπορούν να γίνουν σεβαστές)!

Μια διατύπωση του τύπου:"αυτή , ειναι η δική μου άποψη" την καταλαβαίνω...αλλα το :"'ετσι ,ειναι"...αδυνατώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 14:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Από την 1η σελίδα

(ας αρχίσουμε πάλι από τη αρχή ... )

Η ουσία του κάθε ανθρώπου είναι όλα εκείνα που είναι πραγματικά δικά του, ενώ η προσωπικότητα είναι όλα εκείνα που δεν είναι δικά του.



θΑ μπορούσε κάποιος να πεί .. ότι αναφέρεσαι στην ιδιοσυγκρασία ενός ανθρώπου , όταν αναφέρεσαι στην ουσία!

Αναφέρεσαι με στόμφο και διαχωρίζεις σε αυτά που ειναι εγγενή και σ'αυτά που επεβλήθησαν έξωθεν!

Αναφέρεσαι π.χ στο "πηγαίο" χιούμορ και στην "πηγαία" καλλιτεχνική έκφραση ενός ανθρώπου ...

Θα μπορούσα να αντιπαρέλθω του επιχειρηματός σου αντιπαραθέτοντας το δικό μου:"Aκόμα και το χιούμορ , ο τρόπος που κάποιος αστειεύεται, μοιάζει με των γονέων του και πως οι καλλιτεχνικές δυνατότητες κάποιων ανθρώπων ειναι άρρηκτα συνδεδεμένες με εμπειρίες και παραστάσεις της πρώιμης παιδικής τους ηλικίας και ότι ήταν αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο μπόρεσαν να εκφρασθούν διότι ο συμβατικός τρόπος έκφρασης και επικοινωνίας για πολλούς λόγους δεν βρήκε ανταπόκριση ή αποστερήθηκε!!

Πώς μπορείς τόσο αυθαίρετα να κάνεις τέτοιους διαχωρισμούς και μάλιστα να προσπαθείς να επιβάλλεις τις όποιες απόψεις σου (που τελικά ασχέτως αν δεν συμφωνούμε , μπορούν να γίνουν σεβαστές)!

Μια διατύπωση του τύπου:"αυτή , ειναι η δική μου άποψη" την καταλαβαίνω...αλλα το :"'ετσι ,ειναι"...αδυνατώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 14:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την διαιρεμένη προσοχή στα τρία.

Κάνω τη ερώτηση νοητικά ποιος είμαι; Όχι για να πάρω μια απάντηση αλλά για να κατευθύνω την προσοχή μου μια σε μια εσωτερική σιωπηλή αφουγκραση.

Μετά λέω, τι κάνω; Και διαιρώ την προσοχή μου στο να αποκτήσω επίγνωση του κάνω

Χωρίς να χάνω τις δυο προηγούμενες προσοχές κάνω μια τρίτη ερώτηση Που είμαι; έτσι ώστε να αποκτήσω την επίγνωση του χώρου γύρο μου.

Αυτές η τρεις ταυτόχρονες προσοχές δίνουν ένα σοκ ή ένα άνοιγμα στη συνείδηση αυτό το σοκ αφυπνίζει την συνείδηση σταδιακά με σκοπό να μας φέρει στην επίγνωση της ΟΥΣΙΑΣ.

Αυτό που είναι εμπόδιο σε αυτό είναι η ΤΑΥΤΙΣΗ Η ΓΟΗΤΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ .

Στην ταύτιση η συνείδηση έχει προσκοληθεί στο αντικείμενο που βλέπει Στην γοητεία έχει απορροφηθει εντελώς και στον ύπνο είναι σαν να ζει σε ένα ονειροπόλημα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 22/07/2009 14:34:10

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 22/07/2009 14:36:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 14:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός είναι καλό να γράφεις σε ποιον απευθύνεσες.

Γιατί σε αυτό το κομμάτι που λες ξέχασα να κάνω quote


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 14:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θΑ μπορούσε κάποιος να πεί .. ότι αναφέρεσαι στην ιδιοσυγκρασία ενός ανθρώπου , όταν αναφέρεσαι στην ουσία! [ αναφέρομαι στην ιδιο-φυϊα, σ' αυτό δηλ. που φυτρώνει / που γεννιέται / που ξεπηδάει σαν φλόγα, σαν ένα μικρό big-bang, σαν ένα τσαφ, σαν ένα φλας μιας φωτογραφικής μηχανής / μέσα στον κάθε άνθρωπο από τον ίδιο τον άνθρωπο, όχι στην ιδιοσυγκρασία ]

Αναφέρεσαι με στόμφο [ αφού βλέπεις στόμφο, τότε για σένα είναι στόμφος ] και διαχωρίζεις σε αυτά που ειναι εγγενή και σ'αυτά που επεβλήθησαν έξωθεν! [ ναι, διαχωρίζω τα έσω από τα έξω ]

Αναφέρεσαι π.χ στο "πηγαίο" χιούμορ και στην "πηγαία" καλλιτεχνική έκφραση ενός ανθρώπου ... [ χωρίς εισαγωγικά, ναι, στην πηγή, στο πηγαίο, ακριβώς αυτή είναι η ουσία, η πηγή, η μήτρα ]

Θα μπορούσα να αντιπαρέλθω του επιχειρηματός σου αντιπαραθέτοντας το δικό μου:"Aκόμα και το χιούμορ , ο τρόπος που κάποιος αστειεύεται, μοιάζει με των γονέων του και πως οι καλλιτεχνικές δυνατότητες κάποιων ανθρώπων ειναι άρρηκτα συνδεδεμένες με εμπειρίες και παραστάσεις της πρώιμης παιδικής τους ηλικίας και ότι ήταν αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο μπόρεσαν να εκφρασθούν διότι ο συμβατικός τρόπος έκφρασης και επικοινωνίας για πολλούς λόγους δεν βρήκε ανταπόκριση ή αποστερήθηκε!! [ δεν αντιπαρέρχεσαι λέγοντας αυτό, απλά, λες το ίδιο πράγμα, με άλλα λόγια ... δικά σου, όπως το αντιλαμβάνεσαι ... σε μένα αυτό που λες, δεν φαίνεται ως αντίλογος. Αναφέρεσαι στην παιδική ηλικία ενός ανθρώπου. Εδώ υπάρχει μια λεπτομέρεια. Στην παιδική ηλικία, η ουσία ενός ανθρώπου είναι περισσότερο εμφανής. Συνεπώς είναι πιο επηρρεπής. Δεν έχει αναπτυχθεί ακόμη η προσωπικότητα γι' αυτό και το χιούμορ ή οι καλλιτεχνικές του ικανότητες μπορούν σε ένα μικρό βαθμό να επηρρεαστούν - το ακριβές ρήμα είναι "καλλιεργηθούν"- , σωστό είναι αυτό που λες, δεν είναι αντίθετο με αυτό που λέω εγώ ]

Πώς μπορείς τόσο αυθαίρετα να κάνεις τέτοιους διαχωρισμούς [ Κατ' αρχήν, μπορώ να κάνω διαχωρισμούς. Το αν είναι αυθαίρετο αυτό ή όχι, καλύτερα ας το αφήσουμε, εγώ λέω πως αυτό δεν είναι αυθαίρετο, εσύ λες πως είναι, ok, no problem ] και μάλιστα να προσπαθείς να επιβάλλεις τις όποιες απόψεις σου [ ώπα! δεν προσπαθώ να επιβάλλω τίποτε και σε κανέναν ](που τελικά ασχέτως αν δεν συμφωνούμε , μπορούν να γίνουν σεβαστές)!

Μια διατύπωση του τύπου:"αυτή , ειναι η δική μου άποψη" την καταλαβαίνω...αλλα το :"'ετσι ,ειναι"...αδυνατώ! [ αυτή είναι η δική μου άποψη ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 14:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με την διαιρεμένη προσοχή στα τρία.

Κάνω τη ερώτηση νοητικά ποιος είμαι; Όχι για να πάρω μια απάντηση αλλά για να κατευθύνω την προσοχή μου μια σε μια εσωτερική σιωπηλή αφουγκραση.

Μετά λέω, τι κάνω; Και διαιρώ την προσοχή μου στο να αποκτήσω επίγνωση του κάνω

Χωρίς να χάνω τις δυο προηγούμενες προσοχές κάνω μια τρίτη ερώτηση Που είμαι; έτσι ώστε να αποκτήσω την επίγνωση του χώρου γύρο μου.


Σωστά κάνεις. Όμως απαντήσεις παίρνεις απ' αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις και αν ναι, ποιες είναι αυτές οι απαντήσεις ; Π.χ όταν ρωτάς "ποιος είμαι ; ", τι απάντηση παίρνεις ; Όταν ρωτάς "τι κάνω ; ", τι απάντηση παίρνεις ; Και όταν ρωτάς "που είμαι ;" τι απάντηση παίρνεις ;

Αν δεν παίρνεις καμία απάντηση σε καμία ερώτηση, δεν κάνεις τίποτε. Μην νομίζεις δηλ. πως κάνεις και κάτι σπουδαίο. Είναι σωστό αυτό που κάνεις, όταν και μόνον όταν, παίρνεις απαντήσεις σ' αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις. Άμα δεν παίρνεις ... άσ' το ... πρέπει να παίρνεις απαντήσεις. Αυτή είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να λειτουργήσει το όλο πράγμα.

Και στο λέω αυτό γιατί : Γιατί άμα εγώ ρωτήσω τον εαυτό μου τώρα "τι κάνω ;" και δεν πάρω απάντηση, τότε είναι σαν να μην ξέρω τι κάνω. Αν στην ερώτηση "τι κάνω ;", πάρω μια απάντηση του τύπου "ποστάρω στο esoterica.gr", τότε ξέρω τι κάνω. Καταλαβαίνεις ;

Σου λέω, είναι σωστό αυτό που κάνεις. Αλλά πρέπει να παίρνεις απαντήσεις. Διαφορετικά ... δεν κάνεις τίποτε.

quote:
Αυτές η τρεις ταυτόχρονες προσοχές δίνουν ένα σοκ ή ένα άνοιγμα στη συνείδηση αυτό το σοκ αφυπνίζει την συνείδηση σταδιακά με σκοπό να μας φέρει στην επίγνωση της ΟΥΣΙΑΣ.

Σωστά, αλλά πότε γίνεται αυτό ; Όταν υπάρχουν οι απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνεις. Μόνον τότε ... Αν δεν υπάρξουν οι απαντήσεις, δεν υπάρχει κανένα σοκ. Το σύνολο ερώτηση-απάντηση είναι που δημιουργεί το σοκ. Μονάχα η ερώτηση, από μόνη της η ερώτηση, δεν μπορεί να δημιουργήσει τίποτε. Η ερώτηση-απάντηση (σαν ένα σύνολο δες το) μπορεί να επιφέρει σοκ.

quote:
Αυτό που είναι εμπόδιο σε αυτό είναι η ΤΑΥΤΙΣΗ Η ΓΟΗΤΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ .

Κατ' αρχήν, πρέπει να παίρνεις απαντήσεις. Αυτό είναι το πρώτο. Μετά πρέπει να δεις ΠΟΙΟΣ απαντάει. Είναι το δεύτερο αυτό. Αν αυτός που απαντάει, είναι ΕΝΑΣ Νικολής, τότε αυτή η απάντηση είναι για τα σκουπίδια και να μην την λάβεις υπ' όψην σου ως απάντηση. Γιατί αυτός ο Νικολής ταυτίζεται με όλους τους άλλους, ταυτίζεται δηλ. με τον Νίκο. Τον ξεγελάει.

Αν όμως η απάντηση προέρχεται όχι μόνον από ΕΝΑΝ Νικολή αλλά από ΟΛΟΥΣ τους Νικολήδες μαζί & ταυτόχρονα, είναι ομόφωνη δηλ. τότε αυτή είναι και η σωστή. Τότε δεν υπάρχει ταύτιση, ούτε γοητεία, ούτε ύπνος. Τότε αυτός που απαντάει ΕΙΝΑΙ ο Νίκος.

quote:
Στην ταύτιση η συνείδηση έχει προσκοληθεί στο αντικείμενο που βλέπει [ ακριβώς! στον ENAN Νικολή δηλ που απαντάει ] Στην γοητεία έχει απορροφηθει εντελώς [ ακριβώς ! γιατί ο ένας Νικολής απαντάει πολύ όμορφα, πολύ ευγενικά & πολύ πειστικά. Μέλι στάζει το στοματάκι του ! Είναι πολύ γοητευτικός! Θες να σου πω ποια είναι η αγαπημένη του φράση ; "αχ φίλε μου, σε καταλαβαίνω". Αυτή την φράση την λατρεύει ! ] και στον ύπνο είναι σαν να ζει σε ένα ονειροπόλημα. [ ακριβώς ! γιατί ο ένας Νικολής έχει πάρει την κατάσταση στα χέρια του, έχει αποκοιμήσει τον Νίκο, τον έχει υπνωτίσει και ασφαλώς μπορεί να τον κάνει ότι θέλει ]


Edited by - zip on 22/07/2009 16:34:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινός είναι καλό να γράφεις σε ποιον απευθύνεσες.

Γιατί σε αυτό το κομμάτι που λες ξέχασα να κάνω quote


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Απευθύνομαι στον e-φίλο που κάνει διαχωρισμό , ανάμεσα σε ουσία και προσωπικότητα...σαν να λέει :"άλλο ρόδα και άλλο κινητήρας" , η ουσία βρίσκεται και στη ρόδα και στον κινητήρα και σε όλα τα μέρη ενός οχήματος...και χωρίς την ύπαρξη του ενός δεν έχει ουσία και καμμιά λειτουργικότητα το άλλο!

Ο άνθρωπος καταστατικά ειναι διυποκείμενος και διηρημένος , ανάμεσα στο συνειδητό και στο ασυνείδητο !

Ο τρόπος με τον οποίο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα και τα συμβολοποιεί με όλα όσα συνεπάγεται αυτό διαδραματίζει μείζονος σημασίας ρόλο και εδώ θα πρέπει να δούμε τον μητρικό λόγο που αναφερόταν στο όνομα του πατέρα όπως και τις διατυπωμένες θέσεις ζωής του καθενός!

Έχω δεί ότι γίνεται μια προσπάθεια να προσεγγισθεί η ψυχή με θρησκευτικούς όρους , με συμπαντικούς και διάφορα άλλα...στο τέλος θα καλέσουμε και κανένα μέντιουμ και κανένα γκουρού στην όλη συζήτηση!

Ασφαλώς και θα σεβαστώ κάθε άποψη η οποία στηρίζεται επιστημονικά και ειναι όσο το δυνατόν αποδεδειγμένη , έστω και εμπειρικά , μιας και η ψυχολογία των ανθρώπων στην οποία αναφερόμαστε δεν έχει μονάδες μετρήσιμες...αλλά το να γίνονται αναφορές και μάλιστα με ποσοστά και νούμερα...ε! ειναι λιγάκι δύσκολο να το καταλάβω!

Άλλο πράξη και άλλο κατάσταση...μιας και η κατάσταση εμφανίζεται ως προυπόθεση για να γεννηθεί μια πράξη και μια συμπεριφορά ή ακόμα και μια σκέψη!

Ο Αριστοτέλης π.χ είχε αντιστοιχίσει την ψυχή με τον χαρακτήρα του ανθρώπου και είχε αναφέρει μάλιστα:"Ευδαιμονίη ψυχής ή κακοδαιμονίη"!

Τώρα αν αρχίσουμε να ψάχνουμε περί υλών, ουσίας των τριών βουνών θα τρελλαθούμε εντελώς!

Θα καταλήξουμε να κυκλοφορούμε με ναρκωτικά στο χέρι...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy