ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 21:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε alex22

Όπως επίσης όταν ταξιδεύουμε στην 5η διάσταση δηλ στο Αστρικό και ο Νοητικό βλέπουμε τον κόσμο τρισδιάστατα και όχι πενταδιάστατα. Από όσο έχω γνωρίσει όταν αποκτάς επίγνωση του ΜΠΟΝΤΙΣΙΤΑ είναι σαν να κεντράρετε η ύπαρξη σου.

Δεν διαφεύγει η συνείδηση σου από τον εαυτό της παρόλο που μπορείς να κοιτάς αλλά αντικείμενα. Ο νους είναι σιωπηλώς και οι προθέσεις για να κανείς κάτι είναι σαν μια ήρεμη θάλασσα που αντανακλά την σιωπή του ουρανού.

Το διαφορετικό είναι όταν κάποιος ανεβάζει την ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ .Τότε αποκρυσταλλώνετε η ανθρώπινη ψυχή. Αυτό το άτομο έχει καταπληκτικές ικανότητες ως προς την κατανόηση και την επίγνωση για το τι είναι ο κόσμος.

Μετά από αυτό κάποιος μπορεί να κατακτήσει την θεϊκή ψυχή που είναι το ΜΠΟΥΝΤΙ και μετά από αυτό υπάρχει ένας μυστικιστικός γάμος ανάμεσα στο ΜΠΟΥΤΙ και το ΑΤΜΑ.

Ο δας. Σαμαελ δίνει στο ΑΤΜΑ τον κόσμο της ΝΙΡΒΑΝΑ.

Όλα αυτά έχουν σχέση με την μυητική πορεία που την περνά ο άνθρωπος εσωτερικά.
Διάβασε τα τρία βουνά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 21:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προτιμούσα πάντως να πούμε πιο ουσιαστικά πράματα απο τις διαστάσεις.. εγω βασικα τα ψιλοβαριέμαι αυτά πλεον... αλλα κάνετε ό,τι θεωρείται καλύτερο....

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 22:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 23:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα αυτή είναι μια καλή ερώτηση.. θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για συμπαντικούς νόμους για παραδειγμα.. Θα ήταν καλο βασικά να μιλήσουμε για οτιδήποτε μπορει να μας φέρει κάποια συνειδητοποίηση...
Θεωρώ οτι θα ήταν οφέλιμο να μιλήσουμε για τον αγώνα στα πιο καθημερινά μικρά πράματα που πρέπει να κάνουμε τι προβλήματα συναντάμε κλπ.
Εγώ για παραδειγμά χρησιμοποιώντας για λίγο καιρό κλειδί ΥΑΤ(Υπ. Αντ. Τοπ.) είχα έρθει(θεωρω) σε μια μια φάση συνειδησιακή που αντιμετωπιζα τα πάντα με κατανόηση(μια "αυτόματη" ας το πο κατανόηση) και έτσι είχα ειρήνη και τα πράματα πήγαιναν καλα. Τώρα το χω χάσει αυτό και το κλειδί ΥΑΤ δε φαίνεται να δουλεύει. Συχνά γίνεται σαν σκέψη που χάνεται στο κενο και δε παίρνει απο πουθενά και κανενώς είδος απάντηση, απλά χάνετε. Αυτό κατ'εμέ είναι βαθύς ύπνος(ή όχι?).

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 09:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έχουμε ίσως ασχοληθεί πολύ με πολύ προχωρημένα κομμάτια του Μυητικού Δρόμου και πολύ λιγότερο με το σκαλοπάτι ή τα σκαλοπάτια που έχουμε άμεσα να ανέβουμε μπροστά μας.

Ένα από αυτά αφορά την ανάπτυξη της συνειδητότητας στην αντίληψη ή Ουσία και αν είναι δυνατόν η δημιουργία συνείδησης.

Για μένα υπάρχουν τρεις όροι και συγχωρέσε με αγαπητέ Δ. αν αναφέρομαι πάλι σε όρους, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Οι όροι, οι λέξεις είναι οχήματα ιδεών και αν δεν προέρχονται από κοινές αντιλήψεις χρήζουν επεξηγήσεων.

Υπάρχει λοιπόν ο όρος Ουσία. Ουσία ή αντίληψη σχεδόν ταυτίζονται μιας και η βασικότερη λειτουργία της Ουσίας είναι η αντίληψη.

Όπως όλα στο Σύμπαν έτσι και η Ουσία δονείται. Όμως η συχνότητα των δονήσεων της ποικίλει. Άλλη η δόνηση της Ουσίας όταν είναι εγκλωβισμένη μέσα σε κάποιο εγώ, άλλη η δόνηση της ελεύθερης Ουσίας και επίσης άλλη η συχνότητα δόνησης μιας παθητικής από μιας ενεργητικής Ουσίας.

Όσο μικρότερη συχνότητα δόνησης στην Ουσία τόσο μικρότερη αντιληπτικότητα εκδηλώνεται. Όσο αυξάνουν οι δονήσεις τόσο αυξάνει και η αντιληπτικότητα αλλά μέχρι ένα πολύ καθορισμένο σημείο και εδώ πλησιάσαμε στο σημείο που πρέπει να μιλήσουμε για την Συνείδηση.

Φανταστείτε ένα δοχείο με νερό το οποίο έχουμε τοποθετήσει πάνω σε φωτιά. Το υγρό ζεστένεται και οι δονήσεις των μορίων του αυξάνουν αλλά δεν αλλάζει ποιότητα. Αν μιλήσουμε από την οπτική των ενεργειών θα λέγαμε ότι αυξάνει η ενέργεια του, μιας και αποθηκεύει θερμική ενέργεια αλλά όπως είπαμε δεν αλλάζει η κατάσταση του, παραμένει υγρό, έως ένα πολύ καθορισμένο σημείο όταν δηλαδή φθάσει η θερμοκρασία του τους 100 βαθμούς. Από το σημείο αυτό και μετά αλλάζει η κατάσταση του και από υγρό μετατρέπεται σε αέριο.

Έχω την άποψη λοιπόν ότι παρόμοια συμβαίνει και με την Ουσία. Μπορεί να αυξάνει η συχνότητα δόνησης της μέχρι ένα σημείο στο οποίο πια η Ουσία αλλάζει χαρακτηριστικά τελείως και μετατρέπεται σε αυτό που ονομάζουμε με τον όρο Συνείδηση.

Φίλοι μου επιτρέψτε μου μια παρένθεση. Είναι καλλίτερα να χρησιμοποιούμε τους όρους Ουσία και Συνείδηση από οποιουσδήποτε άλλους. Είναι οι πιοι ακριβείς. Για παράδειγμα συναντάμε τους όρους "συνείδηση" για την Ουσία και "αφυπνισμένη Συνείδηση" για την Συνείδηση με την έννοια που ανέφερα πιο πριν. Όμως θεωρώ ότι αυτοί οι όροι δεν είναι δόκιμοι μιας και δεν είναι δυνατόν κάποιος να έχει συνείδηση και να μην είναι συνειδητός. Έτσι η δυάδα Ουσία και Συνείδηση είναι πιο ακριβής.

Ξαναγυρνώντας στο θέμα μας, θα ήθελα να προσθέσω επίσης οτι η Συνείδηση έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες από ότι η Ουσία αν και προέρχεται από την Ουσία. Επίσης με την σειρά της και η Συνείδηση δονείται και επίσης και αυτής οι δονήσεις δύνανται να αυξάνουν ή να μειώνονται. Έτσι έχουμε και εδώ πολλών ποιοτήτων συνειδήσεις ή αλλιώς συνειδήσεις διαφορετικών λαμπροτήτων.

Και εδώ τώρα μπαίνει το κρίσιμο ερώτημα; Και πως αυξάνονται οι δονήσεις της Ουσίας;

Επιτρέψτε μου όμως απο έλλειψη χρόνου να απαντήσω αυτό το ερώτημα σε επόμενο μήνυμα μου.


Edited by - SOLIM on 15/06/2009 09:41:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 11:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θα κάνω τον χαζό και αρχίσω να ρωτάω πράματα..
Η συνείδηση πώς λαμβάνει τις "ειδήσεις"? Απο τις αισθήσεις του σώματος?
Η συνειδηση προυποθέτεθ αισθήσεις? Η συνείδηση προυπθέτει θέση στο χώρο(γιατι είναι εκεί και δεν είμαι εκει)? Απο ένα σημείο μπορείς να δείς όλα τα άλλα σημεία? Απο όλα τα άλλα σημεία μπορείς να δεις ένα σημείο? Η ουσία έχουν θέση στον "χώρο"? Η ουσία έχει συνείδηση? Ο τείχος έχει συνειδηση? Αν όχι γιατι? Τι καθορίζει ποιο είναι το αντικείμενο και ποιο το υποκειμενο? Οσο η συνείδηση δεν είναι ένα με την ουσία αυτά τα δυο έχουν ξεχωρίστή "συνείδηση" ή κάποιο απ τα δυό δεν έχει καθόλου? Κάτι που δεν έχει συνείδηση είναι υπαρκτό?

Αυτά για αρχή αλλα θα μπορούσα να γεμίσω πολλές γραμμές με τέτοιες ερωτήσεις.. νομίζω τώρα καταλαβαίνεται λίγο πού το πάω, στα πολύ θεμελιώδη..

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έχουμε ίσως ασχοληθεί πολύ με πολύ προχωρημένα κομμάτια του Μυητικού Δρόμου και πολύ λιγότερο με το σκαλοπάτι ή τα σκαλοπάτια που έχουμε άμεσα να ανέβουμε μπροστά μας.

Σωστά άλλωστε το μονοπάτι το βαδίζεις δε το χαρτογραφείς. Η χαρτογράφιση είναι για τη γνώση, το μονοπάτι είναι για την εμπειρία.
Θεωρώ και επειδή γράφω για παρόμοια θέματα με αυτά που αναλύουμε εδώ και σε άλλο θέμα οτι τα πράματα για τον απλό νού δεν είναι όσο δεδομένα όσο τα παίρνετε. Και νομίζω οτι ο όλος "μυστικισμός" υπάρχει περισσότερο γιατι δεν έχει φτιαχτεί ένα μονοπάτι βήμα βήμα για τους "ηλιθίους" στη γνώση. Όταν αδυναμείς να τα εξηγήσεις όλα σε όλους λογικό είναι να έχεις παρεξηγήσεις, το να τα εξηγούνται βεβαίως τα πάντα σε εσένα για τον εαυτό σου που τα ψάχβνεις που σου κόβει κοκ δεν κάνει κανέναν άλλό εκτός απ τον εαυτό σου. Το πλήθος όμως των ανθρώπων δε γνωρίζει καν την ύπαρξη της γνώσης για την αναζητήσει και όταν το γνωρίζει δε συνειδητοποιει πάντα την δύναμη της αν κάποιος άλλος δεν του τη δείξει. Θα πρεπε να εστιασουμε στο καλό του συνόλου.
Ένας είναι ο λαός του θεού..
quote:
Φανταστείτε ένα δοχείο με νερό το οποίο έχουμε τοποθετήσει πάνω σε φωτιά. Το υγρό ζεστένεται και οι δονήσεις των μορίων του αυξάνουν αλλά δεν αλλάζει ποιότητα. Αν μιλήσουμε από την οπτική των ενεργειών θα λέγαμε ότι αυξάνει η ενέργεια του, μιας και αποθηκεύει θερμική ενέργεια αλλά όπως είπαμε δεν αλλάζει η κατάσταση του, παραμένει υγρό, έως ένα πολύ καθορισμένο σημείο όταν δηλαδή φθάσει η θερμοκρασία του τους 100 βαθμούς. Από το σημείο αυτό και μετά αλλάζει η κατάσταση του και από υγρό μετατρέπεται σε αέριο.

Να αυτό είναι ένα παράδειγμα που είναι κατανοητό σε κάθε άνθρωπο. Ωραία παραδείγματα έχει πει και ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ.. αυτά είναι που έλκουν τους "χαζούς"στη γνώση τα μικρά απλά καθημερινα πράματα(δηλαδη μέσα απο ενα παραδειγμα της καθημερινότητας έχεις εξηγήσει μια ίσως μεγάλη αλήεθεια κ αυτό είναι το σημαντικό).

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 14:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Καθώς θα περιμένουμε να ολοκληρώσει ο Φίλος SOLIM θα ήθελα να σου πω φίλε Dr Jekyll Mr Hyde ότι το κλειδί Υ.Α.Τ αλλά και άλλοι τρόποι της αφυπνίσεις της συνείδησης είναι δυνατόν να μηχανοποιηθούν.

Ακούγεται παράξενο αλλά ήδη έχεις την απόδειξη. Είναι απαραίτητο να βάζουμε πολλά «ξυπνητήρια» Δηλ πράγματα που θα μας θυμίζουν ότι ήμαστε μηχανικοί.

Αυτό μπορεί να είναι μια άβολη στάση, ο μετασχηματισμός του πόνου σε ενθύμηση του εαυτού, το ότι κάθε βράδι πλένουμε τα δόντια μας, ένα πετραδάκι μέσα στα παπούτσια μας, το ότι γράφουμε στο φορουμ, κάτι που εμείς έχουμε βάλει σαν «σημαδι» ώστε να μας αναγκάζει να θυμηθούμε τον εαυτό μας.

Αλλά ποιο περίπλοκα είναι: τα πράγματα τα οποία βλέπουμε με τα μάτια μας να μας θυμίζουν ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε τον εαυτό μας. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε με όλες μας τις αισθήσεις. Άλλο να μπορούμε να έχουμε την επίγνωση της παρουσίας της απουσίας της αυτόενθύμησης!!

Αλλά πρέπει να ξέρω ότι κανείς το κλειδί Υ.Α.Τ με τον σωστό τρόπο.

Η αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατήρησης δεν είναι κάτι απλό και δεν είναι τυχαίο που ο Δ. Σαμαελ απευθύνετε με τον όρο αίσθηση.

Κάποτε ρώτησαν τον Δάσκαλο:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αξιοσέβαστε Δάσκαλε, ένα πρόσωπο που ποτέ δεν έχει εμπειριώσει το ΕΙΝΑΙ και ποτέ δεν έχει δεχθεί τέτοιο είδος σπουδών, τι ψυχολογική στάση πρέπει να πάρει για να μην ξεχνά τον εαυτό του και να επαναβεβαιώνει το ΕΙΝΑΙ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Η Προσωπικότητα πρέπει να γίνεται κάθε φορά όλο και πιο παθητική, με το σκοπό να γίνουμε αντιληπτικοί. Όταν κάποιος γίνει αντιληπτι¬κός, θα νιώθει κάθε φορά και περισσότερο το ΕΙΝΑΙ, μέσω. του Ανωτέρου Συγκινησιακού του Κέντρου. Γι' αυτό είναι γραμμένο: ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΨΟΝΤΑΙ... Πρέπει να καθαρίσουμε την καρδιά για να υπάρχει ΣΥΓΚΙΝΗΣΙΑΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ πιο εξυψωμένη από την ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.

Όταν υπάρχει εγκεφαλικότητα όσο και αν είναι αυτή μεγά¬λη, φαίνεται πολύ φτωχή μπροστά στη ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. Η Συναισθηματική νοημοσύνη επιτρέπει (σε κάποιον) να εμπειριώσει το ΕΙΝΑΙ. Εδώ σας διδά¬σκω λοιπόν πως επιτυγχάνεται η ανάπτυξη της συναι¬σθηματικής νοημοσύνης, που θα αναπτύσσεται (κάθε φορά περισσότερο) καθώς η καρδιά καθαρίζει, δηλαδή καθώς εξαλείφονται τα "ψυχικά πρόσθετα".

Εάν στην αρχή ή συγκινησιακή νοημοσύνη υφίσταται μονάχα με μια μορφή σαφώς ελλειμματική αρχικά, όσο εξαλεί¬φουμε το ΕΓΩ, αυτή η συγκινησιακή νοημοσύνη θα γίνεται κάθε φορά και πιο καθαρή, πιο ικανή...

Ας μη ξεχνάμε το ΕΙΝΑΙ, ας δίνουμε πάντοτε προσοχή στη καρδιά ώστε να είναι καθαρή και έτσι, είναι πέρα για πέρα αλήθεια, ότι δε θα δημιουργή¬σουμε νέα ΕΓΩ. Αλλά ενώ εμείς ξεχνάμε το ΕΙΝΑΙ, οι εντυπώσεις θα φτάνουν στο Νου και θα μένουν "αχώνευτες". Τότε αυτές θα μετατραπούν σε καινούρ¬για "ΕΓΩ" ή θα ενισχύσουν τα ήδη εγκαθιδρυμένα στους πέντε κυλίνδρους της οργανικής μηχανής. Αυτό είναι προφανές.

Κάπου άλλου λέει: :

Ο ASHIATA SHIEMANS, ο μεγάλος Αβατάρας της Βαβυλωνίας, αναντίρρητα είχε επιτύχει την ολοκληρωτική αποσύνθεση όλων των "ψυχικών πρό¬σθετων". Έτσι λοιπόν αυτός δεν ξεχνούσε του εαυτό του. Από στιγμή σε στιγμή, από λεπτό σε λεπτό δέχο¬νταν και "χώνευε" τις εντυπώσεις. Χάρη σ' αυτό μετα¬τράπηκε στον ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ. Αυτό είναι όλο...

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde Από στιγμή σε στιγμή, από λεπτό σε λεπτό. Πάνω σε αυτό έχουμε να πούμε πολλα.

Περιμένουμε τον SOLIM για να μην μας πέσουν και όλα μαζεμένα. Ίσως μέσα σε αυτά που θα πει να καλύψει και αυτό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 16:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν στην αρχή ή συγκινησιακή νοημοσύνη υφίσταται μονάχα με μια μορφή σαφώς ελλειμματική αρχικά, όσο εξαλεί¬φουμε το ΕΓΩ, αυτή η συγκινησιακή νοημοσύνη θα γίνεται κάθε φορά και πιο καθαρή, πιο ικανή...

Συγκινισιακή νοημοσύνη είνα ιας πούμε το κλάμα των ζώντων αγίων για την ανθρωπότητα(και τη προσευχή τους για εμας)? Τι διαφορά έχει απο το να βλέπει ξέρω γω "τον μονομάχο" και να κλαίς στο τέλος της ταινίας?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 20:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Πολλές φορές οι λέξεις δεν φτάνουν να καλύψουν κάποια πράγματα. Η συναισθηματική νοημοσύνη έχει να κάνει με το ανώτερο συναισθηματικό κέντρο που είναι μια λειτουργία της συνείδηση και όχι του νου.

Το ερώτημα και η διατύπωση που κανείς προέρχεται από τον νου αλλά η απάντηση είναι πέρα από αυτόν.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 20:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλές φορές οι λέξεις δεν φτάνουν να καλύψουν κάποια πράγματα. Η συναισθηματική νοημοσύνη έχει να κάνει με το ανώτερο συναισθηματικό κέντρο που είναι μια λειτουργία της συνείδηση και όχι του νου.

Ναι βασικά αυτό βγάζει νόημα, αλλα για να το πετύχει κάποιος αυτό πρέπει να ταυτιστεί η συνείδηση με τη καρδια ε?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 10:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε Dr Jekyll Mr Hyde


Η λέξη ταύτιση είναι λάθος. Αυτό που θέλω να πω δεν λέγετε . Απλά οι λέξεις δείχνουν προς μια κατεύθυνση. Είναι πίσω από της λέξεις στο άγραφο φόντο, δεν είναι μέσα σε ένα βιβλίο αλλά ούτε έξω από εσένα , δεν είναι ένα αντικείμενο προσοχής αλλά η αίσθηση της επίγνωσης της Ουσίας.

Αυτό δεν είναι του νου αλλά της καρδιάς, επειδή η καρδιά «νοιώθει» . Η καρδιά δεν έχει λογική και η συνείδηση έχει μια σχέση με την καρδιά.

Για εμένα όλο το θέμα της αφύπνισης της συνείδηση έχει να κάνει με τον διαλογισμό. Το κλειδί Υ.Α.Τ είναι το μέσω για σε φέρει σε αυτή την κατάσταση μέσα από την καθημερινότητα μέσα από την κάθε στιγμή επειδή εμείς είμαστε κάθε στιγμή παρών. Δεν χρειάζεται να πάμε κάπου για να βρούμε τον εαυτό μας επειδή είναι ήδη εδώ.

Από μια παλαιότερη συζήτηση με έναν φίλο:

Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

Ο Διαλογισμός είναι μια ανάπτυξη, μια άνθηση μέσα στο όλο. Δεν είναι κάτι που μπορούμε να έχουμε υπό την κατοχή μας. Καμιά λέξη και καμιά εντύπωση δεν μπορεί να «φτάσει» στον Διαλογισμό.

Ο Διαλογισμός ανήκει στην ύπαρξη και η ύπαρξη είναι πάντα εδώ. Η αγάπη είναι το άρωμα του διαλογισμού και αυτή η αγάπη δεν είναι του Νου. Η αγάπη του Νου πηγάζει μέσα από τα εγώ και μεταμορφώνετε ανάλογα με το ποιο κέντρο λειτουργεί.

Αν λειτουργεί το σεξουαλικό κέντρο τότε η επιθυμία και οι προθέσεις των εγώ μεταμορφώνονται σαν αγάπη. Αλλά όταν η σεξουαλική πράξη ολοκληρωθεί τότε αυτή η αγάπη σβήνει.

Η αγάπη όμως που έρχεται από την Καρδιά δεν σβήνει ,είναι σαν πηγή που αναβλύζει νερό και πάντα δίνει , πάντα μοιράζετε και δεν κρατά τίποτε για τον εαυτό της.

Μέσα από την σιωπή του Διαλογισμού ανθίζει η αγάπη χωρίς αιτία. Και τυχαίνει πολλές φορές μέσα στην ημέρα να νιώθουμε μια ανεξήγητη χαρά χωρίς καμιά αιτία δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Αυτές τις στιγμές βρισκόμαστε πιο κοντά σε αυτό που είμαστε.

Όταν βρισκόμαστε στην 3η κατάσταση συνείδησης δηλαδή σε Αυτοενθήμηση αυτή η χαρά αναβλύζει από την καρδιά. Και σε αυτή την χαρά που πηγάζει από την καρδιά είναι που πρέπει να εξασκούμε την διαιρεμένη προσοχή.
Οι καταστάσεις γύρο μας θα αλλάζουν αλλά εμείς πρέπει να μπορούμε να ενθυμούμαστε αυτή την αίσθηση που πηγάζει από την καρδιά. Και σιγά σιγά να γίνει μια μόνιμη υπαρξιακή κατάσταση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 16/06/2009 10:46:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 13:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τον διαλογισμό φίλε υπηρέτη,υπάρχουν άπειρα είδη διαλογισμού.
Ποιός απ'όλους σου προσφέρει αυτό που λές?
Ο διαλογισμός είναι μια ιδιότητα του νού και όχι της καρδιάς,δέν διαλογιζόμαστε με την καρδιά.

Πάντως σίγουρα το αναχάτα τσάκρα παίζει σπουδαίο ρόλο σε όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 13:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν βρισκόμαστε στην 3η κατάσταση συνείδησης δηλαδή σε Αυτοενθήμηση αυτή η χαρά αναβλύζει από την καρδιά. Και σε αυτή την χαρά που πηγάζει από την καρδιά είναι που πρέπει να εξασκούμε την διαιρεμένη προσοχή.
Οι καταστάσεις γύρο μας θα αλλάζουν αλλά εμείς πρέπει να μπορούμε να ενθυμούμαστε αυτή την αίσθηση που πηγάζει από την καρδιά. Και σιγά σιγά να γίνει μια μόνιμη υπαρξιακή κατάσταση.

Με αυτό που λές εννοείς οτι πρέπει να θυμόμαστε τον εατό μας στην καρδιά και όχι στο κεφάλι? Γιατί ο Δασκαλος Σαμαέλ λέει πρέπει να θυμόμαστε τον εαυτό μας στην επίφυση,στον θρόνο της δηλαδή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 15:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε alex22

Πρακτικές υπάρχουν πολλές που μπορούν να σε οδηγήσουν στο διαλογισμό.

Υπάρχει μονό το ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ. Οπως ΤΟ ΥΠΑΡΧΩ. Δεν κάνω κάτι για αυτό. Και ο διαλογισμός είναι πέρα από της σκέψεις πέρα απο το οτι πρεπει να κάνω κάτι.

Μπορεί να ξεκινά κάποιος με μια πρακτική αλλά για να μπει σε μια διαλογιστική κατάσταση πρέπει να αφήσει και την πρακτική, γιατί ακόμα και αυτή γίνετε μια προσκόλληση.

Υπάρχουν πρακτικές που μπορούν να κάνουν το νου σου να σωπασει και να βιώσεις μια διαλογιστική ή μια υπαρξιακή κατάσταση του ΕΙΜΑΙ πέρα από τις σκέψεις και τα αντικείμενα του νου. Η άρχη είναι η πρακτηκή, το τέλος ο διαλογισμός.

Στο διαλογισμό δεν υπάρχει κάποιος που κάνει κάτι γιατί δεν υπάρχει καμία λανθασμένη ψυχολογική εντύπωση που να προέρχετε απο τόν νου.

Λανθασμένα χρησιμοποιούμαι τον όρο «θα κάνω ένα διαλογισμό» Κανονικά πρέπει να λεμέ «θα κάνω μια πρακτική» που σκοπό μπορεί να έχει να με φέρει στο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ, σε ένα άνθισμα του ΤΩΡΑ.

Υπάρχουν πολλές πρακτικές και κάθε πρακτική έχει ένα ορισμένο αποτέλεσμα. Άλλη η πρακτική για την συγκέντρωση άλλη για μια αστρική προβολή για ένα ταξίδι μέσω του υπερδιαστήματος άλλη μια πρακτική με μαντραμ άλλη πρακτική για οραματισμό και άλλη για τον διαλογισμό.

Πιο πάνω έχω ένα αποσπασμα από τον δασκαλο που τελειωνει με αυτά τα λόγια:


quote:
Εάν στην αρχή ή συγκινησιακή νοημοσύνη υφίσταται μονάχα με μια μορφή σαφώς ελλειμματική αρχικά, όσο εξαλείφουμε το ΕΓΩ, αυτή η συγκινησιακή νοημοσύνη θα γίνεται κάθε φορά και πιο καθαρή, πιο ικανή...

Ας μη ξεχνάμε το ΕΙΝΑΙ, ας δίνουμε πάντοτε προσοχή στη καρδιά ώστε να είναι καθαρή και έτσι, είναι πέρα για πέρα αλήθεια, ότι δε θα δημιουργήσουμε νέα ΕΓΩ. Αλλά ενώ εμείς ξεχνάμε το ΕΙΝΑΙ, οι εντυπώσεις θα φτάνουν στο Νου και θα μένουν "αχώνευτες". Τότε αυτές θα μετατραπούν σε καινούργια "ΕΓΩ" ή θα ενισχύσουν τα ήδη εγκαθιδρυμένα στους πέντε κυλίνδρους της οργανικής μηχανής. Αυτό είναι προφανές.


Αλλά φίλε αλεξ πως γίνετε να μην ξεχνάς το ΕΙΝΑΙ όταν δεν ξέρεις πιο είναι αυτό που δεν πρέπει να ξεχάσεις. Για αυτό και τον ρωτάνε!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αξιοσέβαστε Δάσκαλε, ένα πρόσωπο που ποτέ δεν έχει εμπειριώσει το ΕΙΝΑΙ και ποτέ δεν έχει δεχθεί τέτοιο είδος σπουδών, τι ψυχολογική στάση πρέπει να πάρει για να μην ξεχνά τον εαυτό του και να επαναβεβαιώνει το ΕΙΝΑΙ;

Την συνέχεια την ξέρεις. Αλλά θα με ενδιεφερε να δω που είναι αυτό που λες:

quote:
Γιατί ο Δασκαλος Σαμαέλ λέει πρέπει να θυμόμαστε τον εαυτό μας στην επίφυση,στον θρόνο της δηλαδή.


Σαν αναζητητής της Αληθείας θα ήθελα να παρουσιάσω τα λόγια ενός δασκάλου που μιλά μόνο από το «κέντρο» και για το «κέντρο» Όλα τα φαινόμενα είναι στην περιφέρεια, η ύπαρξη είναι στο κέντρο αλλά σε ένα κέντρο που μπορεί να φτάσει να μην έχει όρια.

quote:
ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ : Μόλις χαρακτηρίζετε ένα αντικείμενο αποδίδοντας του όνομα και μορφή, εμπλέκεστε σε αυτό. Αλλά όταν η προσοχή σας είναι ανοιχτή, το αντικείμενο εμφανίζεται στην επίγνωσή σας.
Νοιώθετε κάποιο χώρο ανάμεσα στη σιωπηλή παρατήρηση και το παρατηρούμενο, και αυτή η σχέση χώρου απελευθερώνει την ενέργεια που μέχρι τότε ήταν εντοπισμένη λόγω της διαδικασίας σχηματισμού εννοιών.
Έχετε, λοιπόν, ταυτόχρονα επίγνωση τόσο του αντικειμένου που ζει μέσα σας, όσο και της επίγνωσή σας.

Το πρώτο βήμα είναι να έχετε επίγνωση του εαυτού σας στη καθημερινή ζωή. Να εξοικειωθείτε με το να βλέπετε και να ζείτε χωρίς να χαρακτηρίζετε, χωρίς να βάζετε ετικέτες σε αυτό που βλέπετε.

Μόλις εξαφανιστεί το ανακλαστικό να παρεμβαίνετε στο παρατηρούμενο, και η αντίληψη δεν κατευθύνεται και δεν περιορίζεται, τότε γίνεται ζωντανή, χωρίς όρια, πολυ-διάστατη. Σε αυτό το άνοιγμα δεν υπάρχει προσωπική ταυτότητα, η εικόνα ότι είστε κάποιος, παρά μόνο η καθολική ελευθερία.
Αυτό δεν μπορεί να αναζητηθεί ή να επιτευχθεί, γιατί είναι η ίδια η φύση σας, προς την οποία δείχνει κάθε αντίληψη.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 21:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχριστώ πολύ φίλε Δ. υπάρχει μεγάλη αλήθεια στα λόγια σου και αυτό φένεται απο χιλίομετρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2009, 21:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://gnosticteachings.blogspot.com/2006/05/blog-post_29.html

Εδώ λέει αυτό με την επίφυση. Είναι μια γνωστικιστική σελίδα,αλλά φένεται οτι αυτά δέν τα έχει γράψει ο Δάσκαλος Σαμαέλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 08:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

quote:
Όταν προφέρουμε αυτό το μάντρα νιώθουμε τους εαυτούς μας στον αδένα της επίφυσης, και όταν νιώθουμε τον εαυτό μας στον αδένα της επίφυσης, όταν φωνοποιούμε το μάντρα, πρέπει να θυμόμαστε το Θεό. Στην αρχή απλώς στέλνουμε αυτή την εντύπωση (μάντρα) στον αγαπημένο μας Πατέρα που είναι στους Ουρανούς, πέρα από του νου.

Μάλλον αυτό ειδές. Εδώ απλά λέει ότι όταν κάνουμε αυτήν την άσκηση νιώθουμε τον εαυτό μας στην επίφυση.


Δεν εξηγεί αν αυτό είναι κάτι που προκύπτει από την άσκηση ή αν πρέπει να συγκεντρωνόμαστε στον αδένα της επίφυσης.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 11:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ανώτερο συναισθηματικό κέντρο έχει να κάνει με την βουδική μας φύση.
Δηλαδή το ΜΠΟΥΝΤΙ.

Το ανώτερο νοητικό κέντρο έχει να κάνει με το αιτιατό σώμα,δηλαδή το ΜΑΝΑΣ.

Άραγε υπάρχει πνευματικό κέντρο μέσα μας? Δηλαδή το ΑΤΜΑ. Με τον ίδιο τρόπο που χρησημοποιηούμε αυτά τα δυο κέντρα θα μπορούσαμε να χρησημοποιήσουμε και το ατμικό.

Υπάρχουν κάποιες συσχετίσεις,τα αποτελέσματα του του αιτατού σώματος αντανακλόνται στο νοητικό σώμα.

Τα αποτελέσματα του βουδικού σώματος αντανακλώνται στο αστρικό σώμα(ανώερο αστρικό).

Και τέλος τα αποτελέσματα του ατμικού σώματος αντανακλώνται στο
αιθερικό σώμα.

Ίσως θα ήταν εφικτό με κάποιο τρόπο να βιώσουμε την αίσθηση του ατμικού κέντρου.( Δέν ξέρω αλλά εμένα η λογική μου, μου λέει οτι υπαρχει αυτό το κέντρο,ασχετα με το ότι δέν το λέει πουθενά,θα υπάρχει λόγος.)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 14:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ουσία βρίσκεται σε δύο καταστάσεις:
1. Εγκλωβισμένη σε ψυχικά ακόλουθα τα οποία προσωποποιούν ελαττώματα, τα εγώ δηλαδή της ψυχολογίας και
2. Ελεύθερη Ουσία.
Η εγκλωβισμένη Ουσία δεν μπορεί από μόνη της να κάνει τίποτα. Αγνοεί την ύπαρξη της, την κατάσταση στην οποία βρίσκεται, αγνοεί τα πάντα…….
Η εγκλωβισμένη Ουσία, απεγκλωβίζεται είτε με ηθελημένες δράσεις του ελεύθερου ποσοστού είτε με τον «δεύτερο θάνατο», στον πυθμένα των παραδιαστάσεων του πλανήτη.
Έχει παρατηρηθεί από διορατικούς του Θιβέτ και αναφέρεται στην Γνωστική διδασκαλία, ότι από νόμο, εγκλωβίζεται το σύνολο της Ουσίας εκτός από ένα κατώτερο όριο, που ανέρχεται στο 3% και το οποίο και ευτυχώς, δεν μπορεί να εγκλωβιστεί.
Η μέθοδος για το απεγκλωβισμό του 97% Ουσίας, δεν είμαι σίγουρος ότι αφορά το παρόν τόπικ, αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον καλό θα ήταν να το συζητήσουμε αφού εξαντλήσουμε την τεκμηρίωση για την ανάπτυξη του 3% ελεύθερης Ουσίας σε Συνείδηση.
Πληροφοριακά σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι τα Εγώ αποτελούνται από:
1. Σεξουαλική ενέργεια
2. Διανοητική ύλη
3. και φυσικά, Ουσία.
Η γνώση αυτής της πληροφορίας θα μας φανεί χρήσιμη στο μέλλον.
Η ελεύθερη Ουσία με την σειρά της μπορεί να βρίσκεται σε δύο καταστάσεις
1. Σαν παθητική Ουσία
2. Σαν ενεργητική Ουσία
Η πρώτη κατάσταση, είναι η συνηθισμένη κατάσταση, σχεδόν του συνόλου της ανθρωπότητας, η οποία κατέχει μεν, ελεύθερη Ουσία, αλλά Ουσία, τελείως μηχανοποιημένη, παθητική και πλήρως ελεγχόμενη από την εσφαλμένη προσωπικότητα και τις αισθήσεις εξωτερικές ή εσωτερικές. Επίσης και σε αυτήν την κατάσταση η παθητική Ουσία αγνοεί τα πάντα για την ύπαρξη της και τον εαυτό της. Αγνοεί πια είναι, από που προέρχεται, τον σκοπό της, τις ικανότητες της, τις λειτουργίες της, τις αισθήσεις που κατέχει κοκ.
Όμως η ελεύθερη Ουσία μπορεί να αναπτυχθεί με βοήθεια από έξω, σε Ουσία ενεργητική. Όταν αυτό συμβεί τότε η «Ενεργητική» πλέον Ουσία μπορεί με ηθελημένες ταλαιπωρίες και συνειδητές προσπάθειες να μετατραπεί σε Συνείδηση.
Αλλά αυτό που πρέπει να διευκρινίσουμε και να κρατήσουμε προς το παρόν, είναι ότι μόνο από μια ενεργητική Ουσία μπορεί να παραχθεί Συνείδηση.
Η ενεργητική Ουσία, έχει επίγνωση του εαυτού της, των λειτουργιών της, των ικανοτήτων της και επιπλέον πλέον πια ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ – ΚΑΤΑΝΟΕΙ και τέλος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ αυξάνοντας έτσι σταδιακά την συνειδητότητα της και προετοιμάζοντας το έδαφος για την οριστική μετατροπή της σε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Είναι γνωστό και έχει συζητηθεί πολύ το γεγονός ότι η Ουσία ταυτίζεται – γοητεύεται και κοιμάται. Δεν δεν έχει γίνει το ίδιο όμως για την αντίθετη κατεύθυνση που μπορεί να ακολουθήσει μια ελεύθερη Ουσία και η οποία είναι:
ΥΠΑΡΧΩ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΝΟΜΑΙ – ΚΑΤΑΝΟΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ.
Αυτό αποτελεί τον δρόμο της ελεύθερης Ουσίας προς την Συνείδηση. Δρόμο όμως που αν και είναι αρκετά δύσκολο θα γίνει προσπάθεια να περιγραφεί.
Η παθητική Ουσία πάντα φέρεται και άγεται. Πάντα ταυτίζεται, γοητεύεται και κοιμάται περαιτέρω.
Η ενεργητική Ουσία συνεχώς βιώνει την ύπαρξη της, ΥΠΑΡΧΕΙ όπως λέγεται και όταν υπάρχει εκδηλώνει την ύπαρξη της, δηλαδή λειτουργεί και αυτό σημαίνει ότι κατανοεί. Η κατανόηση είναι μια από της σημαντικότερες λειτουργίες της Ουσίας. Ο πόθος κάθε μαθητευόμενου στην Γνώση είναι στο να φθάσει στο επίπεδο της «κατανόησης».
Σ΄ αυτό το επίπεδο η Ουσία ΥΠΑΡΧΟΝΤΑΣ, έχει διαρκώς επίγνωση του εαυτού της και αντιλαμβάνεται και διακρίνει όχι μόνο ότι δεν είναι η ίδια αλλά μπορεί και να αναγνωρίζει την πραγματικότητα όλων αυτών που δεν είναι.
Πίσω από αυτό κρύβεται αυτή η εσωτερική λειτουργία της Ουσίας που αναφέρεται ως χώνευση εντυπώσεων.
Σ΄ αυτό το σημείο πια ανάπτυξης, αρχίζει η εσωτερική εργασία πάνω στον εαυτό μας, μιας και μόνο από αυτό το σημείο και μετά μπορούμε να έχουμε αποτελέσματα και σταθερές σχετικά προόδους, στην δημιουργία του εσωτερικού ανθρώπου.
Καινούργια είδη ενέργειας και ύλης παράγονται στον ανθρώπινο οργανισμό δίνοντας την δυνατότητα για περαιτέρω αλχημιστικές μετατροπές και την δημιουργία νέων εσωτερικών πολυδιάστατων συστημάτων και λειτουργιών, που παρέχουν νέες αισθήσεις στην αντιληπτική μηχανή και νέες ικανότητες στον μυημένο.
Η ελεύθερη Ουσία κατέχει πολλαπλές ικανότητες, αισθήσεις, πολλαπλά εργαλεία λειτουργίας.
Όμως για να γίνουν αντιληπτά όλα αυτά από την Ουσία θα πρέπει αυτή να ΥΠΑΡΞΕΙ.
Μια παθητική Ουσία ποτέ από μόνη της δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Θα πρέπει να έρθει η πρώτη σπίθα από έξω. Θα πρέπει να λάβει βοήθεια από έξω. Είναι σαν να υπάρχει ένα τεράστιος όγκος από ξύλα που θα μπορούσαν να παράγουν μια τεράστια πυρκαγιά. Όμως ποτέ από μόνα τους δεν θα αναφλέγονταν αν δεν έρχονταν από έξω η πρώτη φλόγα.
Η παθητική Ουσία μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο με εξωτερική βοήθεια. Αυτή η βοήθεια θα μπορούσε να έχει την μορφή συγκεκριμένων πληροφοριών, τρόπους εργασίας αλλά κυρίως διαμορφωμένα περιβάλλοντα τέτοια που να αναγκάζουν την Ουσία να λειτουργεί. Κάτι τέτοιο μπορεί να συναντήσει κανείς στις αυθεντικές μυητικές σχολές ή σε κάποια μοναστήρια και ναούς.
Τι σημαίνει όμως ΥΠΑΡΧΩ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΝΟΜΑΙ, τι ΒΙΩΝΩ και τι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ; Και πως επιτυγχάνονται όλα αυτά;
Όλα αυτά θα απαντηθούν στα επόμενα μηνύματα μου.


Edited by - SOLIM on 17/06/2009 14:33:18

Edited by - SOLIM on 17/06/2009 14:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 15:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Φίλε SOLIM

Μπορείς να μας κανείς μια ανάλυση για το ότι τα εγώ αποτελούνται από σεξουαλική ενεργεία. Το ρωτώ επειδή τον ορισμό «σεξουαλική ενεργεία» μπορεί κάποιος να το αποδώσει όπως θέλει. Ευχαριστώ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 20:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μέθοδος για το απεγκλωβισμό του 97% Ουσίας, δεν είμαι σίγουρος ότι αφορά το παρόν τόπικ, αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον καλό θα ήταν να το συζητήσουμε αφού εξαντλήσουμε την τεκμηρίωση για την ανάπτυξη του 3% ελεύθερης Ουσίας σε Συνείδηση.

Φυσικά και είναι εντός θέματος...

quote:
Πληροφοριακά σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι τα Εγώ αποτελούνται από:
1. Σεξουαλική ενέργεια
2. Διανοητική ύλη
3. και φυσικά, Ουσία.

"Φυσικα" ουσία? Εγώ γιατι δε το βρίσκω τόσο φυσικό? Αν η ουσία αποτελεί τον θεό μέσα μας.. πώς δικαιολογείται κλατι τέτοιο? Νόμιζα δηλαδη οτι η ουσία χειραγωγείται όχι χειραγωγεί..ίσως να βρήκα εναν χαμένο κρίκο στην κατανόηση μου.. για να δούμε..

quote:
τέλος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ αυξάνοντας έτσι σταδιακά την συνειδητότητα της και προετοιμάζοντας το έδαφος για την οριστική μετατροπή της σε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Και ρωτώ εγώ, ποιός άνθρωπος δυνάται να έχει τόση ενέργεια ωστέ να μένει συνεχώς σε κίνηση και όχι σε παθητικότητα?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2009, 20:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου ειλικρινά λυπάμαι, γιατί ξαφνικά αυτό τον καιρό έχω όπως λένε "πνιγεί" από εξωτερικές υποχρεώσεις. Ήδη το βράδυ ξεκινώ για Κω, για επαγγελματικούς λόγους και «εν πάση περιπτώσει», θα είμαι μακριά από τον Η/Υ μου έως την Κυριακή. Όμως έχω την πεποίθηση ότι θα έχετε όλες τις απαντήσεις σας, γιατί κάποτε και εγώ είχα τις ίδιες απορίες.
Μάλιστα δε, θα γίνει μια προσπάθεια, όσο αναπτύσσεται το θέμα, για περισσότερη πρακτικότητα και αμεσότητα, ώστε όχι στο μακρινό μέλλον, αλλά εδώ και τώρα, όποιος εφαρμόσει αυτά που θα αναφέρονται να βιώνει αυτό που γενικότερα ονομάζεται σαν "ξύπνημα".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 10:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Η χρονολογική σειρά των βιβλίων στα ισπανικά.

http://www.gnosis2002.com/tabla.htm


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 18:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ωραία προσπάθεια απο τον Solim για την κατανόηση αυτών που ασχολούμαστε.

Εμείς, όντας στην τρίτη διάσταση είναι αδύνατον να έχουμε καθαρή εικόνα για όλα αυτά.

Η κατανόηση όλων αυτών δέν είναι καθόλου απλή υπόθεση.Πιστεύω οτι με την κατανόηση της κβαντικής φυσικής θα έρθουμε πίο κοντα στο να καταλάβουμε τις λειτουργίες της συνείδησης ή της ουσίας.

Σε ένα site φυσικής διάβασα οτι τα ηλεκρόνια και γενικά τα σωματίδια τέτοιας φύσης ανήκουν στην 5η διάσταση. Οπότε αυτό βοηθάει στο να έχουμε μια πλησιέστερη εικόνα.

Μια παρατήρηση σχετικά με την μετατροπή της ενέργειας.Όταν λέμε για την μετατροπή των κατώτερων συναισθημάτων ή σκέψεων σε ανώτερα συναισθήματα ή σκέψεις ενοούμε στην πραγματικότητα την διάσπαση των βαρύτερων ατόμων της ύλης σε ελαφρύτερα άτομα.Υπάρχει όμως και μια άλλη λειτουργεία που μπορεί να εξηγήσει πολλά.Το γνωστό παράδειγμα του διαμαντιού με τον άνθρακα. Η ουσία τους είναι το ίδιο.Όμως το διαμάντι είναι λαμπερό και όμορφο ενώ ο άνθρακας είναι σάν κάρβουνο.
Αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αλλαγή της θέσης των ατόμων.Εδώ δέν μιλάμε για μετατροπή βαρύτερων υλικών σε ελαφρύτρα αλλά απλά για την αλλαγή των θέσεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 10:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε αλεξ θα κάνω έναν ελεύθερο συλλογισμό. Αν μπορούσε η επιστήμη να έχει ένα όργανο που να μετρά την ενεργεία στις ανώτερες διαστάσεις, θα βλέπαμε πως η ενεργεία μετασχηματίζετε από τα πυκνότερα ας το πούμε έτσι στα πιο λεπτεπίλεπτα και το αντίστροφο. Μια συμπαντική ανακύκλωση .

Αν δούμε τα πάντα σαν ενεργεία που έχει την ιδιότητα να έχει άπειρες δονήσεις, τότε μπορούμε να καταλάβουμε ότι παρόλο που βλέπουμε διαφορετικές μορφές, στην πραγματικότητα η ΟΥΣΙΑ όλων, είναι η ΙΔΙΑ ενεργεία που είναι ταυτόχρονα η αιτία και το αποτέλεσμα όλων.

Αυτή η μετατροπή της ενέργειας ,τουλάχιστον μέσα από τον μετασχηματισμό της στον άνθρωπο μετριέται στην απόκρυφη επιστήμη με τα ΥΔΡΟΓΟΝΑ και με τον νόμο των οκτάβων.

Σε έναν άνθρωπο που δεν προσπαθεί να αφύπνιση την συνείδηση ο μετασχηματισμός της ενέργειας αγγίζει ένα ορισμένο σημείο. Ενώ ένας άνθρωπος που αφυπνίζει συνείδηση, μετατρέπει την ενεργεία σε υψηλότερα υδρογόνα που είναι απαραίτητα για να κατασκευαστούν τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα.

Κατά αυτό, αν η επιστήμη μπορούσε να μετρήσει αυτές της ενέργειες, θα έβλεπε ότι ο ανθρώπινος «κβαντικός» οργανισμός μπορεί να εμπλουτιστεί με ενέργειες ανώτερου τύπου ή συχνότητας που κάποιοι μπορούν να έχουν και κάποιοι άλλοι όχι.

Το παράδειγμα με το κάρβουνο που γίνετε χρυσό είναι μια μεταφορά που δείχνει κάτι. Αλλά το κάρβουνο και ο χρυσός ανήκουν ακόμα στο ορυκτό βασίλειο. Δηλ. Παραμένουν ακόμα παχυλά.

Είναι μια σπουδαία μετατροπή και ένα πολύ ωραίο παράδειγμα λέγοντας «να μετατρέψουμε την προσωπικότητα κάρβουνο σε χρυσό του πνεύματος»

Αλλά αν θέλουμε να βάλουμε ένα επιστημονικό παράδειγμα ,τότε η μετατροπή του νερού μέσω του βρασμού είναι η πιο κατάλληλη.

Και ας το προχωρήσω λίγο ακόμα . Αν ξεκινήσουμε με έναν ήχο περίπου 10.000 hertz και μπορούμε να τον αυξήσουμε σε συχνότητα , τότε αυτός ο ήχος κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει φως και αν είναι ορατό θα μπορεί να αλλάζει φάσμα μέχρι που δεν θα μπορούμε να το δούμε και η μετατροπή θα μπορεί να συνεχίζετε μέχρι το έσχατο.

Κατά αυτόν τον συλλογισμό η Ουσία ή η συνείδηση σαν ενέργειες έχουν μια «δόνηση» η μετατροπή αυτής της δόνηση μας «ανεβάζει» υπαρξιακά επίπεδα.

Η τροφή όταν μπαίνει στο σώμα είναι υδρογόνο ντο- 768 και φτάνει μέσω μιας μετατροπής στο μι-192 αν δεν δεχόταν ένα σοκ από τον αέρα που αναπνέουμε που είναι ντο-192 δεν θα μπορούσε να ξεπεράσει αυτό το ημιτόνιο του μι και να πάει στο φα-96. Το τέλος όλης αυτής της μετατροπής είναι το σι-12 που είναι η ανώτερη ενεργεία που παράγετε στο σώμα!!!

Μετά μετασχηματίζετε σαν ενεργεία και ο αέρας, το ίδιο και οι εντυπώσεις που λαμβάνουμε με της πέντε μας αισθήσεις δια μέσου του νου. Όλα είναι ενεργεία.

Οι εντυπώσεις είναι ντο-48 αυτή δεν μετασχηματίζετε αν δεν δημιουργήσουμε ένα σοκ. Αυτό το σοκ το πετυχαίνουμε με την αφύπνιση της συνείδηση. Αυτή η πράξη είναι που επιτρέπει να μετασχηματίσουμε τα λεπτότερα υδρογόνα όπως το Υδρογόνο 24,12,6. Από αυτά τα υδρογόνα «τρέφονται» τα ανώτερα σώματα. Δηλ το Αστρικό το Νοητικό το Αιτιατό. Αν εμείς δεν είμαστε ικανοί να τα «ταΐσουμε» τότε και αυτά μένουν ατροφικά για όλοι μας την ζωή.

Αυτά με λίγα λόγια.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 15:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Για να γίνω λίγο πιο κατανοητός.

Πρέπει να σκεφτούμε την ανθρώπινη μηχανή η οποία δέχεται αλλά και παράγει ενεργεία σαν ένα τριώροφο εργοστάσιο.

Από τον πρώτο όροφο δηλ το ισόγειο εισέρχεται η στερεά τροφή η οποία μετασχηματίζετε μέσα στον οργανισμό παρέχοντας ενεργεία . Παίζει σπουδαίο ρόλο το είδος της τροφής. Χωρίς τροφή μπορούμε να ζήσουμε ας πούμε 40 μέρες.

Από τον δεύτερο όροφο εισέρχεται ο αέρας που μας δίνει μια ενεργεία πιο υψηλή. Χωρίς αέρα μπορούμε να ζήσουμε αν είμαστε αθλητές της άπνοιας 5-6 λεπτά.

Και στον τρίτο όροφο εισέρχονται οι εντυπώσεις. Που είναι ακόμα πιο λεπτεπίλεπτες.
Χωρίς εντυπώσεις δεν μπορούμε να ζήσουμε.

Θα μου πείτε «καλά αν δεν σκέφτομαι θα πεθάνω»
Όχι γιατί και η μη σκέψη είναι μια εντύπωση. Καλό είναι όμως να ξεχωριστούμε τι είναι μια ψυχολογική εντύπωση και μια εντύπωση γενικά. Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΕΙΝΑΙ. Χωρίς αυτήν τίποτα δεν θα μπορούσε να ΕΙΝΑΙ.

Και η ψυχολογική εντύπωση είναι αυτή που λαμβάνει ο ψυχολογικός εαυτός. Έχουμε τέσσερις καταστάσεις συνείδηση. Ύπνος, εγρήγορση, αυτοσυνείδηση και αντικειμενική συνείδηση.

Στις δυο πρώτες καταστάσεις οι εντυπώσεις περνούν αχώνευτες δηλ μηχανικά έτσι γίνονται τροφή για τα μηχανικά εγώ και για τον ψυχολογικό εαυτό που είναι αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε..

Ενώ στις δυο άλλες καταστάσεις οι εντυπώσεις μετατρέπονται έτσι ώστε είναι δυνατόν να αναπτυχθούν υψηλότερες ενέργειες ή κοσμικές εντυπώσεις δηλ «ενέργειες» που λόγω της υψηλής δονήσεις που έχουν δεν τρέφουν τα εγώ αλλά την συνείδηση και όχι μονό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 22:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παράδειγμα με το κάρβουνο που γίνετε χρυσό είναι μια μεταφορά που δείχνει κάτι. Αλλά το κάρβουνο και ο χρυσός ανήκουν ακόμα στο ορυκτό βασίλειο. Δηλ. Παραμένουν ακόμα παχυλά.

Συμφωνώ, αλλά η αξία τους δέν είναι πια το ίδιο.

Δέν λέω οτι αυτού του είδους μετατροπή είναι το πάν.
Αλλά σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις χρυσό παρά κάρβουνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 23:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://autognosia.pblogs.gr/

Αξίζει κανείς να διαβάσει αυτό το blog.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 10:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Αριστοτέλης είχε τοποθετηθεί με τον δικό του τρόπο,πάνω στην ευτυχία:"Ευδαιμονίη ψυχής ή κακοδαιμονίη" , όπου ως ψυχή , όριζε τον χαρακτήρα του ανθρώπου!

Ο χαρακτήρας είναι ένα ολόκληρο θεματικό κεφάλαιο , με ατέλείωτες προσεγγίσεις και τοποθετήσεις!!!

Σε κάθε περίπτωση , έχω την αίσθηση ότι διαμορφώνεται και δεν έχει σχέση με την ιδιοσυγκρασία του ατόμου!

Καλημέρα σε όλους!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 10:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας


Και η ψυχολογική εντύπωση είναι αυτή που λαμβάνει ο ψυχολογικός εαυτός. Έχουμε τέσσερις καταστάσεις συνείδηση. Ύπνος, εγρήγορση, αυτοσυνείδηση και αντικειμενική συνείδηση.


-Θα ήταν πολύ σημαντικό , όπως και ενδιαφέρον να προσδιορισθεί με σαφήνεια , ποιός ειναι και που εδράζει ο "ψυχολογικός" εαυτός!

Είναι το , εγώ?
Το υπερεγώ?
Το ιδεώδες?
Το φαντασιακό?
Το συμβολικό?
Το συνειδητό?
Το ασυνείδητο?

Τίποτα απ"ολα αυτά?

Και αν , ναι...τι ακριβώς ορίζουμε ως ψυχολογκό εαυτό?

Ευχαριστώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy