ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 10:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό του, ξέρεις ; έχεις ιδέα πόσο ΑΚΡΑΙΟ είναι ;;; Τι νομίζεις εσύ ρε φίλε, πως είναι εύκολο ; Πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακραίο ; Φίλε, το να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό του, είναι σαν να βουτάει στα -3000m να βρει τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ. Τι το πέρασες εσύ ; Εύκολο ;

Εσύ το ταυτίζες με την επινιδυνότητα όχι με την αυτογνωσία. Και επειδή είναι δύσκολο δεν θα το ξεκινήσουμε?
Ή θα αρκεστούμε στην ψευτο-ελευθερία της αγνοιας μας
Επιλογή του καθενός οκ. Όχι όμως δικιά μου, όχι του εγώ μου.

quote:
Τώρα, τι μας λες ρε μεγάλε ; Ό,τι ο Σαμαέλ δεν κάνει λάθος ; Άμα ο Σαμαέλ κάνει λάθος, τότε και αυτός που παραθέτει επακριβώς τα λόγια του Σαμαέλ, τότε και αυτός κάνει λάθος. Και μάλιστα κάνει 2 φορές λάθος!

Σου εξηγώ πώς δουλεύει το σύστημα. Ο Σαμαελ σαφώς και δεν θα είχε το αλάνθαστο(γιατι βέβαια και η ιδια η γλώσσα που χρησιμοποιούμε και χρησιμοποιεί και αυτός για να εκφράσουμε διάφορες αλήθειες είναι ένα λάθος, μια σύμβαση) Τώρα είνα θέμα του καθενός ατομικά αν τον αποδέχεται και σε τι βαθμό. Εγω απο αυτά παντα που έχω διαβάσει τον αποδέχομαι σε ένα σημαντικό βαθμό. Πλήρως δεν τολμάω να πώ γιατι δεν έχω και πλήρη εικόνα του. Και ο άνθρωπος επειδή πάντα βρίσκεται σε άγνοια λόγω των περιορισμών που τον διέπουν δεν έχει και το περιθώριο να είναι σίγουρος για οτιδήποτε. Μόνο κάποιος παντογνώστης θα μπορούσε να είναι απόλυτος σε κάποιο θέμα.ίσως..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/07/2009 11:07:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 10:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τι έκανα εγώ ρε μεγάλε, άσε με εμένα. Μην κοιτάς εμένα. Είναι ή δεν είναι δύσκολο ; Και ποιος σου είπε, πως το δύσκολο δεν είναι ΚΑΙ επικίνδυνο μαζί ; Ποιος το είπε αυτό ; Ποιος σου είπε πως ένα πράγμα όταν είναι δύσκολο δεν είναι και επικίνδυνο ; Τα δύσκολα πράγματα είναι επικίνδυνα φίλε, κρύβουν πολλούς κινδύνους. Γι' αυτό είναι και δύσκολα.

Edited by - zip on 18/07/2009 10:54:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 10:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεν το ΤΑΥΤΙΣΑ, το ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΑΒΑ. Συμπεριέλαβα την επικινδυνότητα που έχει η αυτογνωσία, στην δυσκολία της. Ρώτα τον ΥΠΗΡΕΤΗ να σου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά. Άλλο "ταυτίζω", άλλο "συμπεριλαμβάνω" ένα πράγμα μέσα σε κάποιο άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 11:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άσε τι έκανα εγώ ρε μεγάλε, άσε με εμένα. Μην κοιτάς εμένα. Είναι ή δεν είναι δύσκολο ; Και ποιος σου είπε, πως το δύσκολο δεν είναι ΚΑΙ επικίνδυνο μαζί ; Ποιος το είπε αυτό ; Ποιος σου είπε πως ένα πράγμα όταν είναι δύσκολο δεν είναι και επικίνδυνο ; Τα δύσκολα πράγματα είναι επικίνδυνα φίλε, κρύβουν πολλούς κινδύνους. Γι' αυτό είναι και δύσκολα.

Κρύβουν και πολλά πλεονεκτήματα όμως.
Μα για αυτό η ανοδική πορεία λέγεται κόψη του ξυραφιού

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 11:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου εξηγώ πώς δουλεύει το σύστημα.

Δεν με νοιάζει εμένα το σύστημα ρε φίλε.

quote:
Και επειδή είναι δύσκολο δεν θα το ξεκινήσουμε?
Ή θα αρκεστούμε στην ψευτο-ελευθερία της αγνοιας μας ?

Δεν είπα εγώ τέτοιο πράγμα. Ξεκινήστε το!

quote:
Μα για αυτό η ανοδική πορεία λέγεται κόψη του ξυραφιού

Ναι, έτσι λέγεται, ok, αυτό σημαίνει πως το ξυράφι δεν μπορεί να σε κόψει κιόλας ;

Τέλος πάντων, φίλε, εντάξει, πρόσεχε, ότι και να κάνεις ... πρόσεχε. Άντε καλημέρα :)

Edited by - zip on 18/07/2009 11:25:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 11:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα επίσης
Καλήμερά..
Καλημέρα
Καλημέρα
Ε πόσο πιο δυνατά?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 11:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ Φίλε ΖΙΡ

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ σε καταλαβαίνω. Αυτή σου η απολογία ήταν πολύ σημαδιακή. Δεν με ενοχλεί που με συκοφάντης και με βρίζεις, με «ενοχλεί» που δεν μπορείς να δεις και που δεν μπαίνεις στο κόπο να δεις ένα από αυτά που «λέμε»

Δεν είμαι εχθρός σου αλλά φίλος σου και αυτό γιατί δεν θέλω το κακό σου. Δεν θέλω τα λεφτά σου, δεν θέλω να σου πουλήσω τίποτα, δεν σε έχω ανάγκη και δεν εξαρτούμε από εσένα, δεν θέλω να με ακολουθήσεις σαν πρόβατο γιατί τα πρόβατα δεν είναι επαναστάτες. ακολουθούν το κοπάδι.

Δεν θέλω να αφιερώσεις κάτι για εμένα αλλά για εσένα. Αυτά που λέω δεν είναι για να σε εντυπωσιάσω ή για να σε καταστρέψω ούτε για να στην πω ,αυτά είναι πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσω να σου μεταδώσω κάτι που θα πάρει φωτιά μέσα σου.

Υπάρχουν πολύ τρόποι , δεν έχει σημασία ο τρόπος. Ο τρόπος είναι απλά το μέσο.

Μπορεί να είναι γλυκός. Αλλά πολλές φορές αυτός ο τρόπος λειτουργεί σαν μια αδυναμία και τότε όλοι σε βρίζουν και εσύ απλά αποσύρεσαι στην αφάνεια μη μπορώντας να μεταδώσεις.

Ο άλλος τρόπος είναι να γίνεις σκληρός γιατί αυτός ο τρόπος δεν αφήνει περιθώρια.

Για να δώσει κάποιος πρέπει και ο άλλος να είναι έτοιμος να πάρει.

Φίλε ΖΙΡ δεν εμφανίστηκα σαν δάσκαλος και ούτε είμαι. Ο εσωτερικός δρόμος έχει μια ας το πούμε απόσταση που πρέπει να καλύψεις. Κάποιος είναι στην αρχή κάποιος άλλος στην μέση κάποιος τον έχει τερματίσει και κάποιοι άλλοι τον έχουν τερματίσει έξη φορές αυτό είναι …..

Είναι λογικό το ότι όταν κάποιος έχει καλύψει μια απόσταση να είναι πιο «μπροστά» από κάποιων που δεν έχει καν ξεκινήσει. Άλλοι είναι πίσω από εμένα άλλοι το ίδιο με εμένα και άλλοι πολύ μπροστά από εμένα.

Όλοι αυτοί που είναι μπροστά σε απόσταση στο δρόμο βοηθούν όλους αυτούς που είναι πιο πίσω. Αυτό λειτουργεί σαν μια αλυσίδα.

Αυτοί που έχω βοηθήσει βοηθούν και αυτοί με την σειρά τους άλλους.

Ο Dr Jekyll Mr Hyde είπε ότι έχει βοηθηθεί και είμαι σίγουρος ότι και αυτός με την σειρά του βοηθά άλλους. Σε εμένα η βοήθεια που λαμβάνω είναι συνεχόμενη. Όσο πιο πολύ προχωράμε στο δρόμο τόσο πιο πολύ αυξάνει και η κατανόηση.. αυτά πάνε μαζί.

Δες το σαν θέμα ύψους. Κάποιος είναι στην πεδιάδα και κάποιος άλλος έχει αρχίσει να ανεβαίνει το βουνό.

Αυτός που είναι πιο ψηλά αρχίζει να βλέπει την θάλασσα. Λέει στο άνθρωπο που είναι στη πεδιάδα «βλέπω την θάλασσα» Και ο άλλος του λέει «πια θάλασσα μωρέ πας με τα καλά σου εγώ δεν βλέπω καμιά θάλασσα»

Τότε του λέει ο άλλος «έλα ανέβα εδώ πάνω για να την δεις»
«και γιατί να ανέβω αφού δεν υπάρχει θάλασσα αν υπήρχε θα την έβλεπα, αν υπάρχει δείχτη μου για να την δω»

« Δεν μπορώ να στην δείξω. Το μονό που μπορεί να γίνει είναι να ανεβείς και να την δεις εσύ ο ίδιος»

«Αν δεν μπορείς να μου την δείξεις τότε μην με απασχολείς με βλακείες»

Φίλε ΖΙΡ παρόλο που συνεχίζεις να κρατάς αυτό το υφακι κατά βάθος «είδα» μια αλλαγή μέσα σου. Ίσως να μην την έχεις συνειδητοποιήσει αλλά την βλέπω.
Αυτή η μικρή αλλαγή μπορεί να μεγαλώσει ή μπορεί να επισκιαστεί για πάντα.

Αν νομίζεις ότι αυτό το τοπικ δεν σε αφορά αστό για να μπορέσουν να συζητήσουν αυτοί που κάτι παίρνουν. Αν πάλι θες να φέρνεις μια αντίθετη άποψη μπορείς να το κανείς με ένα πιο ευγενικό τρόπο χωρίς να βρίζεις ,να συκοφαντείς, και να μπαίνεις στην συζήτηση « ας τον θα τον κανονίσω εγώ τώρα» Αν στο έλεγα αυτό θα μου έλεγες « σιγά ρε μεγάλε ποιος είσαι …. Θα μας κανονίσεις »


Δεν πειράζει μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε και να εκφράζουμε απόψεις ή να δείχνουμε. Όχι να συκοφαντούμε και να βρίζουμε.

Ο φίλος ο ΚΕΝΟ μου είπε «θα ήταν υποκριτικό εκ μέρους μου να μην σου επισημάνω ότι εμφάνισες ένα εγώ την ώρα που έγραφες»

Αυτός ο άνθρωπος είναι πραγματικά φίλος μου δεν θέλει το κακό μου αλλά να με πάει πιο μπροστά. Να γίνω καλύτερος άνθρωπος, να δω τα λάθη μου και τις αδυναμίες μου.

Παρόλο που ήταν απρόσεκτος οφείλω να του πω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ειλικρινή πρόθεση που είχε ώστε να με βελτιώσει.

Ελπίζω να συνεχίσουμε να μιλάμε με έναν πιο κατανοητό τρόπο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 12:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή σου η απολογία ήταν πολύ σημαδιακή.

Γύρνα σελίδα και ΔΕΣ σε ποιον απαντάω & σε ποιον απολογούμαι. Όχι σε σένα, στον - Κενό -.

quote:
Ο εσωτερικός δρόμος έχει μια ας το πούμε απόσταση που πρέπει να καλύψεις. Κάποιος είναι στην αρχή κάποιος άλλος στην μέση κάποιος τον έχει τερματίσει και κάποιοι άλλοι τον έχουν τερματίσει έξη φορές αυτό είναι …..

Και μόνο αυτό που λες, δείχνει πως δεν τον έχεις τερματίσει ούτε μία φορά. Γιατί το τέρμα του εσωτερικού δρόμου είναι ΙΔΙΟ & ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ είτε το τερματίσεις μία, είτε 6, είτε 16, είτε 26, είτε ... όλα τ' άστρα του ουρανού φορές, ΣΤΟ ΙΔΙΟ θα καταλήξεις, το ΙΔΙΟ θα βρεις, το ΙΔΙΟ θα γεννηθεί μέσα σου. Αυτό που αλλάζει κάθε φορά, είναι η διαδρομή. Το ΤΕΡΜΑ είναι ΙΔΙΟ, όσες φορές κι αν τρέξεις, όσο διαφορετική κι αν είναι η διαδρομή. Μην μπερδεύεις τις διαδρομές λοιπόν, με το τέρμα, ούτε να μετράς πόσες φορές έτρεξες. Αν τερματίσεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ, είναι σαν να έχεις τερματίσει ΑΠΕΙΡΕΣ & ΚΑΜΙΑ! (ταυτόχρονα)

quote:
Τότε του λέει ο άλλος «έλα ανέβα εδώ πάνω για να την δεις»

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το λάθος σου! Αυτός που είναι στην πεδιάδα, είναι πολύ δυσκολότερο να ΑΝΕΒΕΙ στο βουνό από αυτόν που είναι ήδη ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. Είναι ευκολότερο να ΚΑΤΕΒΕΙ αυτός που είναι ψηλότερα, παρά να ΑΝΕΒΕΙ αυτός που είναι χαμηλότερα. Αυτό ακριβώς έλεγα και στον makfor. Μην περιμένεις τους ανθρώπους να ανεβούν σε σένα (αν νομίζεις δηλ. πως βρίσκεσαι κάπου ψηλότερα απ' αυτούς). Δεν θα μπορέσει κανένας να το κάνει. Εσύ θα πρέπει να κατεβείς σ' αυτούς.

Θες να σου πω κι ένα τραγουδάκι ακριβώς γι' αυτό ; "Τώρα είμαι εδώ και γελάω / στην ανύπαρκτη ετούτη κορφή / το ταξίδι αυτό τραγουδάω / που τελειώνει στην ίδια αρχή" Η "κορυφή" σου λοιπόν δάσκαλε, είναι ανύπαρκτη κι εκεί που νομίζεις πως είσαι κάπου ψηλά ... αχ! --- > "αχ! φίλε ZIP"

Θες να σου πω κι άλλο ; "Δεν το μπορείς, δεν γίνεται, τα μούτρα σου θα σπάσεις / άμα στο πρώτο πάτωμα, το τρίτο πας να πιάσεις"

quote:
Ax φίλε ZIP

Και μην απολογείσαι. Κατανοώ ΑΠΟΛΥΤΑ το "αχ" σου, στην αρχή αρχή της απάντησής σου. Πόνεσες λίγο, αλλά δεν πειράζει. Τα υπόλοιπα που λες, δεν χρειάζονται, δεν μου κάνουν τίποτε. Δεν είμαι φίλος σου, να με βλέπεις σαν εχθρό σου. Ούτε που μ' αγγίζεις καν, όχι να με καταλάβεις κιόλας. Κάνε λοιπόν αυτό που είναι να κάνεις ...


Edited by - zip on 18/07/2009 13:34:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 13:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να δώσει κάποιος πρέπει και ο άλλος να είναι έτοιμος να πάρει.

Και μια απάντηση που έρχεται από το 2005 >

quote:
"Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος". Αν δεν έχεις κάτι και το ψάχνεις, πως είναι δυνατόν να το δώσεις ? Τι να δώσεις ? Το τίποτα ?

Για να δώσει λοιπόν κάποιος πρέπει ΠΡΩΤ' ΑΠΟ ΟΛΑ, το ΠΡΩΤΟ δηλ. ΑΠ' ΟΛΑ είναι ΝΑ ΕΧΕΙ. Να ΕΧΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ κάτι για να δώσει. (το αν ο άλλος συνάνθρωπός του είναι έτοιμος να το πάρει είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο) Γιατί άμα δεν έχει, τι να δώσει ; Τον Σαμαέλ ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 14:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με αυτό που Ο ΙΔΙΟΣ λες στην σελίδα 10 :

quote:
Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από εσένα τον ίδιο με μια φαινομενική διαφορετική μορφή!!

και με αυτό που λες σ' αυτήν την σελίδα :

quote:
Φίλε ΖΙΡ παρόλο που συνεχίζεις να κρατάς αυτό το υφακι κατά βάθος «είδα» μια αλλαγή μέσα σου. Ίσως να μην την έχεις συνειδητοποιήσει αλλά την βλέπω.

μάλλον αυτήν την αλλαγή την είδες ΕΣΥ ο ίδιος μέσα σου ...

quote:
Παρόλο που ήταν απρόσεκτος οφείλω να του πω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ειλικρινή πρόθεση που είχε ώστε να με βελτιώσει.

Παρακαλώ. Τι έγινε, για πες μας ; Βελτιώθηκες ; (άσε, μην μας λες ... θα το δούμε παρακάτω ...)

Edited by - zip on 18/07/2009 14:06:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 14:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φίλε ZIP κοπανιέσαι μόνος σου.

Αυτό το έξη φορές που είπα το ξερόυν μονό κάποιοι που…..

Το μονό που μπορώ να κάνω φίλε ΖΙΡ είναι να περιμένω να ωριμάσεις .Στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά.


Πόσο προβλέψιμος είναι αυτός ο γάιδαρος ο νους που γκαρίζει όλη την ώρα. Μόλις το εγώ της αλαζονείας δει σημάδια καλοσύνης το θεωρεί αδυναμία και μεγάλη ευκαιρία για να επιτεθεί σαν ζώο που του πήραν την λεία.

Ένα λαβωμένο άγριο ζώο γίνετε πολύ επικίνδυνο .Δαγκώνει με λύσσα το χέρι αυτού που θέλει να το βοηθήσει.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 14:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Αν θέλετε οι υπόλοιποι μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση μας σε θέματα ποιο πρακτικά. Στο Αστρική προβολή είχαμε κάποιον που φώναζε, έβριζε και απειλούσε όλη την ώρα.

Εδώ έχουμε κάτι ανάλογο και το λέω αυτό επειδή αυτά τα άτομα δεν έχουν καμιά διάθεση να αλλάξουν ή να δουν ..με αποτέλεσμα να δημιουργούν τεράστια αναστάτωση στον εαυτό τους αλλά και στους άλλους.

Εδώ σταματώ τον διάλογο μου με τον ΖΙΡ γιατί θεωρό πως πρέπει να αφιερώσω το χρόνο μου σε κάτι ποιο ουσιαστικό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 14:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που θέλει να βοηθήσει, πρέπει πρώτα να βοηθήσει τον εαυτό του.

Μπα ... καμιά βελτίωση ...

Μανώλη, κάνε την στροφή
και πάρε την επιστροφή
στο λαϊκό τραγούδι
αυτό μονάχα έχει ζωή
το άλλο είναι φλούδι

Τι είναι λαός ;
Τι είναι ναός ;
να το ξανασκεφτούμε
κι αν δεν θα βγει συμπέρασμα
καθόλου δεν πτοούμαι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 14:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας

Αν θέλετε οι υπόλοιποι μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση μας σε θέματα ποιο πρακτικά. [ τι πρακτικά ; καμιά άσκηση πάλι ; ] Στο Αστρική προβολή [ ωχ! άλλο θέμα είναι αυτό ; αμάν αυτό δεν το είδα! κάτσε να 'ρθω κι απ' εκεί ... ψψςςς είμαι master στην Αστρική Προβολή, διδάκτορας ... ]είχαμε κάποιον που φώναζε, έβριζε και απειλούσε όλη την ώρα. [ Δεν φωνάζω αγορίνα, ούτε σε απείλησα. Το ότι σε έβρισα, ναι, σε έβρισα, είπα : είσαι τενεκές και παπαρόβιος ]

Εδώ έχουμε κάτι ανάλογο και το λέω αυτό επειδή αυτά τα άτομα δεν έχουν καμιά διάθεση να αλλάξουν ή να δουν .. [ ΕΣΥ ρε μεγάλε μου, έχει διάθεση να αλλάξεις ; ή έχεις διάθεση να δεις ; ] με αποτέλεσμα να δημιουργούν τεράστια αναστάτωση στον εαυτό τους αλλά και στους άλλους. [ Αναστατώθηκες χρυσέ μου ; sorry δάσκαλε, τι να κάνω ; εγώ ακούω τσιφτετέλια πάντως ... "Με τον Ομπάμα, αντάμα", Χρήστος Νικολόπουλος - Μανώλης Ρασούλης, Νέο λαϊκό CD, SUPER!!! ]

Εδώ σταματώ τον διάλογο μου με τον ΖΙΡ γιατί θεωρό πως πρέπει να αφιερώσω το χρόνο μου σε κάτι ποιο ουσιαστικό. [ έτσι μπράβο ... μπορώ να συνεχίσω να γράφω εγώ στο θέμα ; ε ; μπορώ ; ]

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

[ και σε σένα master, και σε σένα ... ]



Edited by - zip on 18/07/2009 14:51:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 17:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι να πω και γω βρε παιδιά τι να πω ..........

Στο όνομα της συνείδησης έχουν τραβηχτεί μαχαίρια !

Τι ειρωνεία ......

Δεν ξέρω εσεις πως το παίρνετε αν γελάτε ή αν κλαίτε αλλά εγώ έχω σκάσει στα γέλια !

Καλύτερη κωμωδία από την ίδια τη ζωή δεν υπάρχει ούτε θα βγει .
(Ωχ, ωραία ατάκα ας την κατοχυρώσω )

Υπογραφή -Κενό-
Και ήθελα να χρησιμοποιήσω εκέίνο το emoticon του helios2012
Καλά δεν πειράζει ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 13:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κενό πράγματι φαίνεται να είναι για γέλια, αλλά είναι και ένα μάθημα για όσους μπορούν να το δουν έτσι.

Η διάφορα μας είναι ότι δεν συκοφαντώ αλλά δείχνω τα εγώ που έχουν μια άμεση σχέση με την ανέλιξη της συνείδηση. Αυτή μου η στάση φαίνεται να είναι μην είναι καλή ..αλλά υπάρχουν πολλοί τρόποι για να δούμε.

Δεν έχει σημασία ο τρόπος αλλά το αν μπορούμε να διδαχτούμε κάτι.

Το καλύτερο θα ήταν κάποια πράγματα να παραμένανε σε προσωπικό επίπεδο επειδή κάθε προσωπικότητα είναι διαφορετική. Άλλη θέλει γλυκύτητα, άλλη σοβαρότητα άλλη χιούμορ άλλη σκληρότητα .

Δεν είναι εύκολο να μιλάς δημόσια και να ικανοποιείς τους πάντες. Όπως είδες όταν άρχιζα να αποκαλύπτω τα εγώ αυτά μαζεύτηκαν και κρύφτηκαν. Όταν έδειξα ελαστικότητα αυτά βρήκαν πάλι ευκαιρία για να φανούν.

Είναι σαν να έχουμε μια μηχανή. Πατάμε ένα κουμπί φωνάζει, πατάμε ένα άλλο σταματά, ξαναπατάμε το άλλο ξανά φωνάζει.

Σε μια γυναίκα άμα της πεις «πόσο όμορφα είναι τα μαλλιά σου» αμέσως θα νιώσει όμορφα. Άμα της πεις «πόσο άσχημα είναι θα νιώσει χάλια» Από αυτό βλέπουμε ότι αντιδράμε μηχανικά και τα εγώ είναι 100% τα 100% μηχανικά.

Που βρίσκετε η ελεύθερη βούληση σε αυτή την αντίδραση;


Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να μάθεις. Θα ήσουν έτοιμος φίλε ΚΕΝΟ να είχες για δάσκαλο τον Δον Χουαν και να σε έστελνε να μαθητεύσεις κοντά σε ένα τύραννο;

Εσύ ξέρεις τι λέω γιατί μιλάω για κάτι που γνωρίζω σε σχέση με εσένα . Έχουμε μια κοινή κατανόηση για αυτό. Κάποιος άλλος μπορεί να το χλευάσει γιατί δεν ξέρει αυτό που ξέρουμε.
Είναι λοιπών σωστό να χλευάζουμε και να κατηγορούμε όταν δεν γνωρίζουμε κάτι;


Η δυσφήμηση φίλε ΚΕΝΟ προέρχεται από το ΕΓΩ της ΟΡΓΗΣ. Ψεύτικες φήμες ....για εκδίκηση. Αυτό δηλώνει μια κατάσταση πληγωμένης περηφάνιας που κρύβει οργή.

Μέσα από την υποκρισία αυτό το ΕΓΩ χρησιμοποιεί το ψέμα και συκοφαντεί με σκοπό να υποβαθμίσει και να εκδικηθεί για την οργή που νιώθει.

Αν δεν μπορούσα να απόταυτίζομαι και να κατανοώ στο βαθμό που η συνείδηση μου μου το επιτρέπει δεν θα μπορούσα να βλέπω και να αναλύω με αυτό τον τρόπο.


quote: ________________________________________
Ακόμη κι αν δει αυτήν την ταύτιση που λες, δεν θα την αντιληφθεί & δεν θα την κατανοήσει.
________________________________________


quote:
Εδώ Φίλε zip κανείς ένα τεράστιο λάθος. Η εμπειρία μου…με έχει διδάξει το αντίθετο και ξερώ πως μπορούν και αλλά άτομα να επιβεβαιώσουν αυτό που λέω.

Εν μέρη υπάρχει μια αλήθεια. Οταν δεν μπορείς να δεις την ταύτιση πώς να δεις και να κατανοήσεις ΤΑ ΕΓΩ;

Και το λέω γιατί εδώ υπάρχει το «ΑΚΟΜΗ» που δηλώνει ότι είναι μια σκέψη ένας συλλογισμός όχι μια εμπειρία. Δεν μπήκε στο κόπο να δει αλλά μονό να σκεφτεί. Ακόμη και αν…..

Αλλά τώρα ρωτώ δεν υπάρχουν άτομα μέσα σε αυτό το τοπικ που η εμπειρία τους να τους έχει διδάξει ότι μπορούν

ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ , ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ;

Μονό ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ τόλμησε να πει ότι τα εγώ μπορούμε να τα δούμε και να τα κατανοήσουμε;

Φίλε ΚΕΝΟ μια πληγή επάνω στο σώμα μπορεί να σου απονεκρώσει την αίσθηση ότι την έχεις. Όταν κάποιος στην ξύσει τότε η πληγή πονάει.

Αυτή η πληγή είναι τα ΕΓΩ και έχουμε πολλές.

Μετά το ξύσιμο ή θα δεις ότι έχεις αυτή την πληγή και θα κανείς κάτι για αυτό ή θα την καλύψεις επειδή φοβάσαι τον πόνο, με αποτέλεσμα η πληγή να συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να φτάσει στα βαθύτερα στρώματα.



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 19/07/2009 13:52:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 16:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλέ μου άνθρωπε γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάτι δείχνεις?
Προσωπικά θεωρώ παρωχημένη αυτή την θεώρηση με τα εγώ αλλά εάν εσένα σου αρέσει να την συζητάς είναι δικό σου θέμα, μην θεωρείς όμως ότι υπάρχουν κάποιοι που κάθονται και κοιτάνε με το στόμα ανοικτό.

Τις θεωρίες του Σαμαέλ τις έχουμε ακούσει δεκάδες φορές, δεν είσαι ο πρώτος ούτε θα είσαι και ο τελευταίος που εμφανίζεται κουβαλώντας τες.
Γιατί δεν μένεις σε όσα είπε ο Chela που ευγενέστατα ζήτησε απλώς χώρο για να προσπαθήσει με τον τρόπο που αυτός θεωρεί ορθό να μεταφέρει γνώση? Αυτό μάλιστα, έτσι μπορώ και να συμμετάσχω με κάποιες ερωτήσεις και με ανταλλαγή απόψεων επί κάποιων θεμάτων.

Τέλος πάντων αυτή είναι η άποψή μου, κάντε ότι καταλαβαίνετε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 17:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας

Ναι, θα συμφωνήσω σε αυτό που λες και θα κάνω χώρο για να συνεχίσουμε.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 18:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε πεί πολλά πάνω στην ανέλιξη της ψυχής,δέν λέω οτι είναι λάθος, ο καθένας το βλέπει απο την δική του οπτική.

Στην πραγματικότητα το μόνο πράγμα που χρειάζεται για να γίνει η ανέλιξη ή η <<φώτιση>> το μόνο που χρειάζεται, έιναι απλά να κάτσουμε ήσυχα σε μία θέση με κλειστά τα μάτια και να μήν κάνουμε τίποτα.
Τίποτα απολύτως. Έχουμε μάθει πολλά πράγματα να κάνουμε αλλά δέν έχουμε μάθει το πιό απλό,το να μήν κάνουμε τίποτα.

Πόσοι απο εσάς μπορούν να το κάνουν αυτό? Μα φυσικά κανένας.Ξέρουμε ένα σωρό αηδίες και δέν ξέρουμε κάτι τόσο απλό και ταυτόχρονα τόσο ουσιαστικό.

Αυτό που λέω δέν το θεωρώ κάν τεχνική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 10:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΛΕΞ

Πολύ ωραία αυτή η ΖΕΝ προσέγγιση του θέματος. Αυτό θα ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα

Όλα αυτά που λέμε όπως «ΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ;» « ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ;» «ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ» «ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ, ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΚΟΙΤΑ;» «ΟΛΑ ΕΛΑΤΤΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ Η ΜΟΝΑΔΑ ΣΕ ΤΙ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΕ;» ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ;»

Η εκφράσεις «ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΩΝ» « Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ» « ΟΤΑΝ Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΦΟΜΟΙΩΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ» Όλα αυτά δείχνουν την κατάσταση του να μην κάνουμε το απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Επειδή το να ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ είναι μια κίνηση της συνείδηση έξω από αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Όταν όλες οι κινήσεις που μας οδηγούν μέσω της ταύτισης και της γοητείας στην περιφέρεια της φαινομενικής πραγματικότητας ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ τότε η συνείδηση απόκτα την επίγνωση της αυταπόδεικτης παρουσίας χωρίς την μεσολάβηση του νου. Επειδή η σκέψη είναι ένα αντικείμενο προσοχής ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥ .

Όλες οι τεχνικές και τα κλειδιά είναι οι τρόποι και η τεχνικές για να φτάσουμε στην ΜΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΤΟ ΜΗΝ ΤΡΟΠΟ .Αν προσκολληθούμε στην τεχνική τότε η τεχνική έχει γίνει μηχανική και άχρηστη.

Όλες η τεχνικές δείχνουν ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΔΙΧΩΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗ. Όλα όσα ξέρουμε πρέπει να καταρρεύσουν. ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ ΣΙΩΠΗ ΒΡΙΣΚΕΤΕ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟ-ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ.

Το πρόβλημα φίλε ΑΛΕΞ δεν είναι ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις ένα ΣΑΤΟΡΙ Ή ένα ΣΑΜΑΝΤΙ αλλά ότι αυτή η κατάσταση δεν παραμένει ΑΙΩΝΙΑ. Όταν εισέρθεις στην εμπειρία της σιωπηλής επίγνωσης της ΟΥΣΙΑ σου κάποια στιγμή αυτή η εμπειρία θα τελειώσει και ενώ ήσουν σε μια κατάσταση που δεν υπήρχαν ΕΓΩ θα εισέλθεις πάλι στην κατάσταση με όλα τα ΕΓΩ και τα ελαττώματα που έχεις.

Μπορείς πάλι να μπεις σε αυτήν την φωτισμένη κατάσταση αλλά πάλι θα βγεις από αυτή έχοντας ξανά τα ΕΓΩ να σε περιμένουν. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι αν δεν ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΥΠΑΡΞΙΑΚΑ ΣΩΜΑΤΑ δεν μπορούμε να έχουμε μόνιμα την παρουσίας της ΟΥΣΙΑΣ ΜΑΣ.


Αυτά που σου λέω δηλ το ότι μπορείς πάλι να μπεις σε αυτήν την φωτισμένη κατάσταση αλλά πάλι θα βγεις από αυτή έχοντας ξανά τα ΕΓΩ να σε περιμένουν μπορούν στο επιβεβαιώσουν όλα τα άτομα που μέσα από τον διαλογισμό έφτασαν σε αυτή την ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ και μετά την έχασαν έχοντας πάλι όλα τα ΕΓΩ .

Τώρα ίσως να καταλαβαίνεις ποσό σημαντικό είναι να εξαλείψεις τα ΕΓΩ.

ΓΝΩΡΙΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.

Κάποιος που έχει κατασκευάσει τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα μπορεί να μπει σε αυτή την κατάσταση μόνιμα. Αλλά για να μπορέσεις να καταλάβεις όλη την εσωτερική πορεία πρέπει να ξέρεις τι είναι τα τρία βουνά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/07/2009 10:21:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 10:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ από την άλλη δεν τη θεωρώ τόσο παρωχημένη pyramid . Αν κοιτάξουμε γύρω μας θα δούμε πολλά <<εγώ>>. Και όχι δεν είμαστε τρελοί που βλέπουμε χίμαιρες αν αυτό εννοείς . Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι ονομάζουμε εγώ : ένας άνθρωπος που γνωρίζω τι μία στιγμή ήταν απόλυτα φυσιολογικός και την άλλη έτοιμος να εκραγεί χωρίς προφανή αιτία , και φώναζε για θέματα τελείως ανούσια Π.Χ τα ρέστα που πήρε στο σουπερμάρκετ ή γιατί είναι ανοιχτό το παράθυρο .

Τι συνέβη τον κυρίευσαν οι δαίμονες ??

Μπα όχι, απλά ένα εγώ του βγήκε για φαγητό.

Και σε μένα συμβαίνει αυτό αλλά και σε κάθε άλλο <<φυσιολογικό>> ανθρωπο .

Φοβόμαστε όμως να αντιταχθούμε σε μία μαζική αδυναμία .
Αν είμασταν οι μόνοι που το είχαμε θα κάναμε τα πάντα για να απαλλαχθούμε .

Τώρα όμως έχουμε να τα βάλουμε με μία κοινωνία που σου λέει θα αντιταχθείς ΣΕ ΕΜΕΝΑ ?

Σε αυτό το πλαίσιο εντάσσονται και οι τύρρανοι που είναι τα πρωτοπαλίκαρα του νόμου της ζούγκλας , ή οι πράκτορες του MATRIX .
Και πάλι δεν μιλάω για επιστημονική φαντασία . Όταν αντιμετωπίζεις κάποιο που φωνάζει και σου φέρεται με βία δεν έχεις πολλές επιλογές .
Ή θα αρχίσεις και εσύ να φωνάζεις (join them ) ή θα τον αφήσεις να σε αποδυναμώσει (or die ) . To κουρτινάκι νούμερο 3 είναι ο δρόμος του πολεμιστή αλλά αυτός θέλει μαεστρία .

Ουσιαστικά όλη η φασαρία που έγινε παρακάτω δεν έγινε επειδή κάποιος δεν παραδέχεται την ύπαρξη των εγώ . Οι διαφορές εγκεινται στον τρόπο αντιμετώπισης .

Υπάρχει η μέθοδος <<μαζική εξολόθρευση >> , δηλαδή όπου βλέπεις εγώ βάρα!

Εδώ θέλω να μιλήσω για μια ταινία φαντασίας που είχα δει παλαιότερα ...

Τον ήρωα τον κυνηγούσε μία σκιά που ήθελε να γίνει ένα μαζί του κλπ
Η σκιά ζητούσε από τον ήρωα να τη μισήσει (δηλαδή ουσιαστικά να τη θρέψει με τα συναισθήματά του )
Εκείνος όμως όχι μόνο δεν έδειξε κακία εναντίον της αλλά και της έδωσε το όνομά του απορροφώντας την .

Για αυτό ανέφερα πριν όχι διαπληκτισμούς με τα εγώ . Γιατί έτσι απλά τους μοιράζεις φαγητό . Εξάλλου όπως αναφέραμε έχουν κομμάτι της ΟΥΣΙΑΣ μας . Δεν θες να κόψεις το χέρι σου επειδή έχεις πληγή έτσι δεν είναι ? Για αυτό η αλλαγή πρέπει να γίνει σιωπηλά με τον ίδιο τρόπο που ένας NINTZA αποτελειώνει τον εχθρό του .Και χωρίς υπερβολές να τονίσω . Γιατι πάλι δεν κόβουμε το πόδι μας επειδή ενδεχομένως να αποκτήσει πληγές .

DISCLAIMER :
Μην φανταστείτε ότι είμαι κανένας master , έτσι ?

Την άποψη μου λέω και είμαι απόλυτα ανοιχτός σε κάθε είδους συζήτηση και διαπραγμάτευση , γιατί τι να κάνουμε λάθη είμαστε , ανθρώπους κάνουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 10:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να παραθέσω μία άσκηση . Εμπνευσμένη από τον ZIP

Λοιπόν.......

Προσέχτε καλά εεεε?? ναι...

ΆΣΚΗΣΗ : Αυτοσυνείδηση στα μπαράκια


1.Πάμε σε ένα μπαράκι
2.Παραγγέλνουμε ουζο .
3.Πίνουμε ΟΛΟ το μπουκάλι (προσέχτε έχει σημασία το ΟΛΟΝ εε? Στο κάτω κάτω την ολότητα του εαυτού μας ψάχνουμε εε ?)
4.Ξαναπαραγγέλνουμε
5.Ξαναπίνουμε

Όλη την ώρα προσπαθούμε να επιτύχουμε την αυτοσυνείδηση



Αν μετά από δύο τρία ούζα μπορείτε να πετύχετε αυτοσυνείδηση ε είστε master τι να πούμε

Που και που λέμε και καμιά χαζομάρα για να εκτονόνουμε τις εντάσεις ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 12:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ από την άλλη δεν τη θεωρώ τόσο παρωχημένη pyramid . Αν κοιτάξουμε γύρω μας θα δούμε πολλά <<εγώ>>. Και όχι δεν είμαστε τρελοί που βλέπουμε χίμαιρες αν αυτό εννοείς . Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι ονομάζουμε εγώ : ένας άνθρωπος που γνωρίζω τι μία στιγμή ήταν απόλυτα φυσιολογικός και την άλλη έτοιμος να εκραγεί χωρίς προφανή αιτία , και φώναζε για θέματα τελείως ανούσια Π.Χ τα ρέστα που πήρε στο σουπερμάρκετ ή γιατί είναι ανοιχτό το παράθυρο .

Τι συνέβη τον κυρίευσαν οι δαίμονες ??





Ποιός ειναι αυτός που μπορεί να ορίσει και να οροθετήσεικαι να επισημάνει , ποιό ειναι και ποιό δεν ειναι το φυσιολογικό και ο φυσιολογικός/ή?

Έχω την αίσθηση πως όλα ΕΝΥΠΑΡΧΟΥΝ μέσα μας και αρκεί ενα ερέθισμα που θα ενεργοποιήσει τους μηχανισμούς εκείνους που θα το ανασύρουν και θα το προβάλλουν στην σκηνή!

Δεν μπορεί κανένας άνθρωπος να "βγάλει" και να προβάλλει κάτι που δεν υπάρχει μέσα του...έστω και σε νάρκη!

Γίνονται πολλές αναφορές σε διάφορες θεωρίες διαφόρων θρησκειών και γκουρού , καθένας προσπαθεί να προσεγγίσει τον φόβο του θανάτου με τον δικό του τρόπο και να νοιώσει ότι διαμέσου αυτής της γνώσης γίνεται πιο δυνατός , υπέρτερος ίσως και ίσως ακόμα την ασφάλεια που χρειάζεται για να πορευθεί στην ζωή του!

Όλα και όλες οι θρησκείες όμως δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο απο ψυχαναλυτικά εργαλεία , προορισμένα να προσφέρουν ανακούφιση και τίποτ"αλλο!

Τούτο γίνεται έκδηλο απο την προσπάθεια πολλών να πείσουν για την αλήθεια των θεωριών αυτών και ουσιαστικά με ψυχολογικούς όρους το μόνο που προβάλλουν ειναι η μεγάλη τους αγωνία να πείσουν τον ίδιο τους τον εαυτό!


Οι άνθρωποι τείνουν πέραν κάθε ορίου να συναντήσουν τον εαυτό τους και αυτό ειναι εύκολα διακριτό σε κάθε αποκρισή τους , θεμελιώνοντας έτσι το υποσυνείδητο σαν την κύρια και κυρίαρχη σκηνή , μια σκηνή που ο άνθρωπος πρόσβαση δεν έχει!

Τίποτα δεν ειναι τυχαίο , ποτε δεν ήταν , ιδιαίτερα η συνεχής προσπάθεια να πείσουμε και να πεισθούμε , αυτό ποσφέρει μια ανακούφιση και μια ανάσα ΄"ζωής"!

Για τα υπόλοιπα τώρα και για όσους έχουν τέτοιες αναζητήσεις περί αστρικών υλών , αρμόδιες ειναι οι πρωινές εκπομπές της τηλεόρασης με τα μέντιουμ και τους "αιθεροβάμονες" συμβουλάτορες και γνώστες των πλανητών και των πάσης φύσεως υλών!!

Καλημέρα Ελλάδα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 13:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα φίλε ΑΛΕΞ δεν είναι ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις ένα ΣΑΤΟΡΙ Ή ένα ΣΑΜΑΝΤΙ αλλά ότι αυτή η κατάσταση δεν παραμένει ΑΙΩΝΙΑ.

Μερικοί άλλοι λένε οτι αυτό το πρόβλημα είναι εειδή δέν έχουν μονιμοποιηθεί οι συνάψεις του εγκεφάλου.Δηλαδή για να φτάσει κάποιος στο σαμάντι, θα πρέπει να εισέλθει στα εγκεφαλικά κύματα Δ.Σε αυτή την κατάσταση ο εγκέφαλος είναι πιο ήρεμος και πιο δεκτικός απο οποιαδοίποτε άλλη κατάσταση. Υποθέτω οτι αυτό επιτυγχάνεται με χρόνιο διαλογισμό. Ο εγκέφαλος προσαρμόζεται και αλλάζει η δομή του,γίνεται εργαλείο του πνεύματος.

Με λίγα λόγια η άποψή μου πάνω σε αυτο το θέμα είναι, οτι πρόκειται για συνήθεια,όλλα τα πράγματα στην φύση λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να μπείς στα κύματα Δ,ένας απο αυτούς είναι ο προγραμματισμός του υποσυνείδητου.

Το οτι βλέπουμε αυτό που βλέπουμε και γενικά το οτι βρίσκόμαστε σε έναν κόσμο τόσο περιοριστικό, οφείλεται αποκλειστικά στο υποσυνείδητο.
Υπάρχουν εμφυτευμένα προγράμματα που μας κάνουν να νομίζουμε το λάθος για σωστό,το αντιχριστικό για χριστικό.Ο επαναπρογραμματισμός του υποσυνείδητου γίνεται με το να αλλάξουμε τα πιστεύω μας,με το ανοίξουμε ουσιαστικά το μυαλό μας στο άπειρο.Στο γεγονός οτι όλλα είναι πιθανά και όλα εξαρτώνται απο εμάς, είμαστε η δημιουργοί της μοίρας μας.

Αυτό που λένε μερικοί, <<πίστεψε το και θα το δείς.>>

Το όλο θέμα της ανέλιξης είναι επικίνδυνο, γιατί πολλύ απλά δυστηχώς υπάχουν και οι ψεύτικοι,οι υποκριτές που το παίζουν καλοί και άγιοι,αλλά οι σκοποί τους είναι κακοί. Με λίγα λόγια θέλουν να μας ρουφήξουν την ζωτική ενέργεια,επειδή δέν τροφοδοτούνται απο την πηγή.

Για αυτό κάποιος πρέπει να είναι πολλύ προσεκτικός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 14:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κενό ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του προσέγγιση. Πιθανόν για σένα και κάποιους άλλους ανθρώπους να είναι κάτι ενδιαφέρον και να το εξετάζετε σοβαρά, δεν υπάρχει θέμα, όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

Αφού αναφέρεις την περίπτωση του ατόμου που θα επιχειρήσει να φερθεί βίαια και δίνεις κάποιες επιλογές θα σου πω την δική μου οπτική.
Σε εμένα δεν θα φερθεί βίαια εκτός εάν τον αφήσω αλλά και πάλι θα δυσκολευτεί πολύ.

Οι θεωρίες για τις σκεπτομορφές είναι ατέλειωτες αλλά άλλο η θεωρία άλλο η πράξη. Το να έχει κάποιος διαβάσει κάποια βιβλία, να έχει οραματιστεί κάποιες ή και πολλές φορές, να έχει κάνει κάποιες χ ασκήσεις δεν τον κάνει γνώστη ή/και έμπειρο.

Αυτό το «όπου βλέπεις βάρα» είναι για απλά νοητικά κατασκευάσματα και σαν έκφραση δεν είναι ακριβής, δεν ισχύει όπως παρουσιάζεται.
Η απορρόφηση από την άλλη δεν είναι παίξε γέλασε.

Προσωπικά δεν θα συζητήσω το θέμα, όποιος το ξέρει καλά κάνει, όποιος δεν το ξέρει δεν μπορώ να κάνω κάτι. Άλλο η συζήτηση άλλο η μαθητεία. Αυτά μεταφέρονται μόνο από ανθρώπους που ξέρουν τι θα πουν, πότε και σε ποιόν.

Σχετικά με τους διαπληκτισμούς, από τα άτομα που έγραψαν στο θέμα ξέρω μόνο τον zip και όσα είπε ισχύουν. Ενδιαφέρεται για τους ανθρώπους και αυτός είναι ο λόγος που έγραψε και επέμενε σε κάποιες απαντήσεις. Δεν ασχολείται με διαμάχες του στυλ, το εγώ μου, το εγώ σου, είμαι δάσκαλος, εγώ ξέρω, κλπ κλπ

--------------------------------------------------------------------------
Όσο για την άσκησή σου, θα πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι άπαιχτη.

Μια διευκρίνιση μόνο, εκεί που λες
«Αν μετά από δύο τρία ούζα μπορείτε να πετύχετε αυτοσυνείδηση ε είστε master τι να πούμε»
εννοείς 2-3 μπουκάλια?

Όχι τίποτε άλλο βρε αδελφέ μην κάνω λάθος την δοσολογία και δεν βρω εάν είμαι ή δεν είμαι master!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 14:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός

Ο νους μπορεί να πειστεί για κάτι σήμερα και αύριο να πειστεί ότι αυτό που πίστευε σήμερα δεν ήταν παρά μια ανοησία και μετά από λίγο καιρό ή και χρονιά να ξανά πειστεί για το αντίθετο.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΙΘΕΤΕ;

Και πρέπει να σε ρωτήσω κάτι που πρέπει να δεις για να μου απαντήσεις. Το έχουμε ξαναπεί και μάλλον θα το ξαναπούμε.

Μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου;

Μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα σου;

Μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου;

Αν μπορείς ,τότε ποιος παρατηρεί αφού κατά μια έννοια δεν είσαι το σώμα ,δεν είσαι τα συναισθήματα, δεν είσαι οι σκέψεις, τότε ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

Δεν είναι μια απάντηση που μπορεί να έρθει μέσα από το σώμα ούτε μέσα από τα συναισθήματα, αλλά ούτε μέσα από τις σκέψεις. Είναι μια απάντηση ΜΗ ΛΕΚΤΙΚΗ που «κεντράρει» την ύπαρξη σου. Είναι μια «απάντηση» της συνείδηση που είναι ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ.

Μπορεί να μην φτάσεις στην απάντηση αλλά σίγουρα αν μπεις στον κόπο να κοιτάξεις έτσι όπως σου είπα θα νοιώσεις μια αισθήσεις ότι κάποιος άλλος σε κοιτά τι κανείς, πως νοιώθεις, πως σκέφτεσαι.

Από αυτό το σημείο μπορούμε να πούμε ότι αρχίζει η αυτοπαρατήρηση.

Αυτό προσπαθούμε να το εξασκούμε καθημερινά ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ όλα αυτά τα οποία κάνουμε. Αρχίζουμε να βλέπουμε τα λάθη μας ,τα ψέματα μας, τα ελαττώματα μας ,τα πάθη μας ,τον τρόπο που συμπεριφερόμαστε ,την στάση που παίρνουμε απέναντι στις διάφορες καταστάσεις.

Αυτός ο διαχωρισμός το να μπορούμε να ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ
μας δίνει την δυνατότητα της σταδιακής από-ταύτισης της συνείδηση και δια μέσω της ελεύθερης επίγνωσης την κατανόηση των ΕΓΩ.

Αυτό είναι κάτι που αυξάνει όσο το εξασκούμε κάθε στιγμή κάθε λεπτό.

Αν κάποιος παραμείνει μονό στην ανάγνωση τον γραφτών και δεν μπει στο κόπο να εξετάσει από πρώτο χέρι αν αυτά που λέγονται είναι αλήθεια ,τότε δεν μπορεί να έχει και τις αποδείξεις για το αν είναι σωστό ή λάθος.

Χωρίς πειραματική απόδειξη καμιά απαντήσει δεν μπορεί να σταθει.

Τότε χωρίς να έχουμε την απόδειξη από εμάς του ιδίους , μιλάμε για το αν με έπεισες ή δεν με έπεισε .

Αυτό το με έπεισε ή όχι προέρχεται μέσα από την διανόηση τα επιχειρήματα και πολλά αλλά. και οποίος πειστεί με αυτό τον τρόπο μπορεί πολύ εύκολα να πειστεί για το αντίθετο.

Κάποιον που έχει φαει μέλι δεν μπορείς να τον πείσεις ότι το μέλι είναι πικρό όσα επιχειρήματα και να φέρεις.

Κάποιος που δεν έχει φάει πότε του μέλι μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει γνώμη επειδή δεν ξέρει πως είναι το μέλι. Οπότε ότι του φαίνεται και λογικό σαν επιχείρημα τον πείθει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/07/2009 15:04:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 15:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινός

Ο νους μπορεί να πειστεί για κάτι σήμερα και αύριο να πειστεί ότι αυτό που πίστευε σήμερα δεν ήταν παρά μια ανοησία και μετά από λίγο καιρό ή και χρονιά να ξανά πειστεί για το αντίθετο.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΙΘΕΤΕ;


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/07/2009 15:04:30



e-Φίλε , υπηρέτη..

Διάβασα προσεκτικά όσα έγραψες και δεν έχει καμμιά μα καμμιά σημασία , αν συμφωνώ ή διαφωνώ , μιας και δεν βρίσκεται εκεί το ζητούμενο μιας ανταλλαγής απόψεων!

Απλά εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι δεν προσπάθησα να πείσω κανένα και ούτε ανήκει στην σφαίρα των επιδιωξεών μου να πείσω κανέναν!

Και το ποιός πείθετε και πάλι ούτε και αυτό με απασχολεί!

Παρακαλώ μην παρεξηγηθώ , μιάς και οι προθέσεις μου εστιαζονται μόνο στο να ανταλλάξω απόψεις μαζίσας/ου και στην πορεία αυτής της ανταλλαγής έχω την αίσθηση πως όλοι όλο και κάτι θα αποκομίσουμε!

Ακόμα και αυτή καθ"εαυτή η αταραξία που ενδεχομένως θα υπάρξει μέσα απο την διαφορετική άποψη , θα ειναι κέρδος(τουλάχιστον για μένα)!

Ταπεινά θα ήθελα να καταθέσω αυτό:"το πραγματικό εντός μας δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα"...και ειναι αυτό που αίρει την αρμονία μεταξύ των ανθρώπων καθημερινά!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 15:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλη pyramid κανείς δεν ξέρει πως είναι μια μαθητεία επειδή η μαθητεία δεν έχει να κάνει με τις προκαταλήψεις που έχουμε για το τι είναι μια μαθητεία.

Έχουμε ένα ιδανικό μέσα στο μυαλό μας για το πώς ΠΡΕΠΕΙ να είναι η μαθητεία.

ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑ.

ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΑΣ ,ΜΑΣ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΑΣ.

ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ.

Ένας στερεότυπος νους δεν μπορεί να μάθει .Δεν είναι τυχαίο που λένε ότι πρέπει να αδειάσει πρώτα το ποτήρι για να γεμίσει από κάτι άλλο.

Έτσι μέσα από ένα νου κλειστό ,στερεότυπο, άκαμπτο δεν μπορούμε να δώσουμε την σωστή αξία, ούτε το τι ισχύει ή όχι. Όλα θέλουμε να τα φέρνουμε στα μέτρα μας , ότι είναι έξω από αυτά «δεν ισχύει»

Αυτός που θέλει να μάθει ξεπερνά αυτά τα εμπόδια και μαθαίνει από τα πάντα, από όλα αυτά που βλέπει, ακούει , και αισθάνεται.

Η διάφορα είναι στο αν θέλουμε να είμαστε επαναστάτες ή αν θέλουμε να υπηρετούμε αυτά που μας δεσμεύουν.

Και ρωτώ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ;

Για εμένα ότι με ελευθερώνει είναι σωστό είτε είναι σκληρό, είτε γλυκό και όμορφο είτε τρομαχτικό και άσχημο. Ενώ ότι με κρατά δεσμευμένο ,μου συντηρεί τις αδυναμίες μου ,και μου τρέφει τα πάθη μου είναι κακό όσο και όμορφο ή άνετο και αν είναι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 16:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε Εαρινός συμφωνώ σε αυτο

quote:
το πραγματικό εντός μας δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα"...και ειναι αυτό που αίρει την αρμονία μεταξύ των ανθρώπων καθημερινά


Απλά έφερα αυτό το παράδειγμα που μου ειπες επειδή είναι μια «αλήθεια» που είναι άξια παρατήρησης

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/07/2009 16:05:09

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/07/2009 16:06:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 16:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το πραγματικό εντός μας που λες εννοείς την υποκειμενικότητα του καθενός. Η κατάλαβα λάθος;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy