ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 10:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε helios2012


quote:
Ο άνθρωποι όπως και όλα τα νόημοντα πλάσματα στο σύμπαν, φοβούνται. Και αυτό που φοβούνται είναι τόσο αδιανόητο, τόσο ασύλληπτα σκοτεινό και Άγνωστο και εντούτοις έχει διαποτίσει τόσο πολύ τα πάντα μέσα μας και γύρω μας και είναι τόσο ανατριχιαστικά οικείο που θέλωντας και μή το γνωρίζουμε, άσχετα αν δεν έχουμε επίγνωσή του.

Θα ήθελα να δώσω μια άλλη οπτική:

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ;

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΊΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ!!

Όλος ο φόβος προέρχεται από το να μην χάσουμε αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε.

Όλα αυτά που είμαστε δεν είναι παρά ψευδείς εντυπώσεις (πολλά νομίζω) που μέσα σε αυτά έχουμε φωλιάσει και νιώθουμε ασφάλεια.

Η δύναμη και το θάρρος και η ανέλιξη της συνείδηση έχει να κάνει

ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ Τις ΨΕΥΔΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

quote:
Και είναι αυτό το φρικιαστικο Κάτι που δεν υπόκειται σε κανόνες, που βρίσκεται πέρα από κάθε παιχνίδι, δεν ελέγχεται με ξόρκια και προστατευτικές τελετουργίες, δεν μπορεί να το προσεγγίσει ούτε στο ελάχιστο καμία θρησκεία, κανένα αποκρυφιστικό, πνευματικό, φιλοσοφικό κίνημα και που εξαιτίας αυτού του φρικτού Κάτι διαμορφώθηκε ολόκληρο το οικοδόμημα του πολιτισμού μας, για να μας προστατέψει απ'αυτό και να μας βοηθήσει να το ξεχάσουμε.
Οι άνθρωποι γελούν.Γελούν για να ξεχάσουν το σκοτάδι..

Κάποιοι έχουν αυτό το θάρρος και έχουν Ίδη ξεκινήσει να αντιμετωπίζουν όλες αυτές τις ΨΕΥΔΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ακόμα και τον «φόβο του αγνώστου».

Έτσι όπως μας τα λες φίλε helios2012 είναι σαν να μας λες ότι ΝΑ Η ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ θρησκεία, αποκρυφιστικό, πνευματικό ΚΑΙ φιλοσοφικό κίνημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΑΣ.

Φίλε helios2012 βλέπω ξεκάθαρα τα μηνύματα που περνάς με έξυπνο τρόπο όπως αυτό

quote:
Εξακολουθούν να φοβούνται, απλά τώρα έχουν αναπτύξει περισσότερα αμυντικά συστήματα για τους φόβους τους. Μιλούν πιό δυνατά, πιό έξυπνα, πιό γρήγορα, πιό αστεία και παπαγαλίζουν αυτά που ακούνε απ'τους ειδικούς για να ξορκίσουν τους φόβους τους.

Συνεχίζεις να δείχνεις ότι όχι μονό δεν υπάρχει ελευθερία αλλά όλοι αυτοί που κάνουν μια επανάσταση για να σπάσουν τα δεσμά ή ακόμα και αυτοί που τα έχουν σπάσει δεν είναι παρά κάποιοι φυλακισμένοι που δεν έχουν καμιά ελπίδα και απλά προσποιούνε τους ελεύθερους και ότι υπάρχει ελευθερία.

Μέσα σε αυτούς μπορούμε να βάλουμε τον Χριστο,το Βουδα, και πολλούς άλλους που μας έχουν ξεγελάσει σύμφωνα με αυτά που υποστηρίζεις. Λες:

quote:
δεν μπορεί να το προσεγγίσει ούτε στο ελάχιστο καμία θρησκεία
(πρέπει να προσδιορίσουμε τι είναι θρησκεία και τι θρησκοληψία)

Αυτό το «φρικιαστικό Κάτι» ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

Είναι λίγο αντιφατικο το κείμενο σου. Από την μια λες

quote:
Και είναι αυτό το φρικιαστικο Κάτι που δεν υπόκειται σε κανόνες, που βρίσκεται πέρα από κάθε παιχνίδι, δεν ελέγχεται με ξόρκια και προστατευτικές τελετουργίες, δεν μπορεί να το προσεγγίσει ούτε στο ελάχιστο καμία θρησκεία, κανένα αποκρυφιστικό, πνευματικό, φιλοσοφικό κίνημα και που εξαιτίας αυτού του φρικτού Κάτι διαμορφώθηκε ολόκληρο το οικοδόμημα του πολιτισμού μας,

Και από την άλλη


quote:
Και απαντώ ότι καμία ψυχή δεν μπορεί ν'ανελιχθεί αν δεν είναι διατεθειμμένη να έρθει αντιμέτωπη με αρχέγονους φόβους που βρίσκονται κρυμμένοι στο σκοτάδι του Ασυνειδήτου και που σκοπίμως έχουν κατακερματιστεί και έχουμε υψώσει προστατευτικά τείχη έτσι ώστε να νιώθουμε την ψευδαίσθηση της ασφάλειας...

Και σε ρωτώ για να μου το ξεκαθαρίσεις. Όταν στην μια σου δήλωση αποκλείεις την προσέγγιση ,τότε με ποιο τρόπο Η ΨΥΧΗ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΑΝΕΛΙΧΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΗΣΕΙ τους ΑΡΧΕΓΟΝΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ;

Με λίγα λόγια θέλω να σου πω πως από την οπτική που βλέπεις το όλο θέμα νομίζεις ότι έρχεσαι αντιμέτωπος με το σκοτάδι, με το άγνωστο με αυτό το ΚΑΤΙ που δεν ξέρεις τι είναι και μπορεί να σε καταπιεί. Με τον φόβο ποιου;

Από την δικιά μου οπτική απλά με αυτό που έρχεσαι αντιμέτωπος είναι ο φόβος να χάσεις την ταύτιση με αυτό που νομίζεις ότι είσαι, με το όνομα σου, την μορφή σου, τις εντυπώσεις σου, με όλα αυτά που σου λένε ότι υπάρχεις (αλλά μπορείς να υπάρχεις χωρίς κάτι να σου λέει ότι είσαι;)

Όλη αυτή η ασφάλεια δεν είναι παρά μια ψευδαίσθηση και ο φόβος για το άγνωστο είναι και αυτό μια ψευδαίσθηση.

Ο κόσμος όπως τον παρουσίασες εκπροσωπεί την μια πλευρά του νομίσματος. Οι άνθρωποι που έχουν την οπτική σου την άλλη πλευρά. ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΥΘΙΣΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ.

Η επανάσταση της συνείδηση ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΥΛΑΚΗ

Για αυτό και ο πρώτος παράγοντας της επανάστασης της συνείδηση ξεκινά με την αντιμετώπιση των «αρχεγόνων φόβων». Αυτή η αντιμετώπιση λέγετε

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΓΩ.

Δεν γυρνάμε την πλάτη στον κόσμο, ούτε ξεφεύγουμε από τα προβλήματα τις καθημερινής ζωης. Αντιμετωπίζουμε κατάματα όλα αυτά που συμβαίνουν, αλλά παράλληλα σκοτώνουμε τους αρχέγονους φόβους μας.

Φίλε helios2012 καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να πεις και το πόσο συναισθηματικά φορτισμένο είναι αλλά η οπτική μου δεν μου επιτρέπει να παραμηνω σε αυτά που λες. Θέλω πάλι να σε ρωτήσω.

ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 10:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε alfa-omega καλός ειρθες στην συζήτηση μας.

Θα ήθελα να σου τραβήξω την προσοχή σε κάτι. Μιλάς για προγράμματα και όλα αυτά που λες σε σχέση με αυτά ,φαίνονται να είναι έτσι.

Και είναι ετσι από την άποψη ότι μέσα σε ένα σπόρο υπάρχει ένα ολόκληρο δάσος που έχει πάρει γενετικές πληροφορίες για να υπάρχει χιλιάδες χρόνια.

Όλα αυτά τα προγράμματα από κάπου αντλούν ενεργεία . Από πού;

Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 10:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χρησημοποιώ το mozilla firefox 3.5.

Κοιτάξτε ένα περίεργο μήνυμα που βγάζει σε κάθε ιστοσελίδα όταν πατάω το μεσσαίο κουμπί του ποντικιού και κατεβάζω κάτω την σελίδα για να δώ, κρατώντας πατημένο το κουμπί όταν κατεβαίνει η σελίδα.

"Οι προσωπικές φιλοδοξίες,σκοποί, και ενδιαφέροντα συναντούν αναπάντεχες δυσκολίες ή διακυμάνσεις.Ημέρα μεγάλων γεγονότων, η οποία σας έχει καταβάλλει ψυχολογικά.Οι δυσκολίες μπορεί να είναι τόσο έντονες που σε μεμονομένες περιπτώσεις μπορεί να σας υποχρεώσουν να ανβάλετε ή να εγκαταλήψετε κάποιο σχέδιό σας.Πολλές φορές θα πιστεύετε πως εδώ βρίσκεται το τέλος και η αρχή κάποιας άλλης πραγματικότητας.Συγκλονισικές εμπειρίες μαζί με άλλους ανθρώπους και κάτω απο δύσκολες συνθήκες".

Παιδιά τί στο καλό σημαίνει αυτό,υπάρχει κάτι στο πρόγραμμα mozilla? είναι μια είδηση ή κάτι τέτοιο? Αν δέν βρώ μια λογική εξήγηση θα υποθέσω οτι είναι υποσυνείδητο μήνυμα με σκοπό να προάγει τον φόβο.

Ελπίζω να μου βρείτε καμια λύση.

Το γεγονός οτι το μήνυμα εμφανίζεται για λίγο μόνο, ενισχύει τις πιθανότητες για υποσυνείδητο αρνητικό μήνυμα.Συν φυσικά το οτι εμφανίζεται στο ξεκάρφωτο,χωρίς να κολλάει πουθενά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 11:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σκέψη που μου ήρθε είναι οτι μπορεί απλώς να είναι τα ζώδια!!

Φένεται πολύ λογικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 13:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου φίλε alfa-omega καλός ειρθες στην συζήτηση μας.

Θα ήθελα να σου τραβήξω την προσοχή σε κάτι. Μιλάς για προγράμματα και όλα αυτά που λες σε σχέση με αυτά ,φαίνονται να είναι έτσι.

Και είναι ετσι από την άποψη ότι μέσα σε ένα σπόρο υπάρχει ένα ολόκληρο δάσος που έχει πάρει γενετικές πληροφορίες για να υπάρχει χιλιάδες χρόνια.

Όλα αυτά τα προγράμματα από κάπου αντλούν ενεργεία . Από πού;

Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων



Σας χαιρετώ και εγώ ,αν και καθυστερημένα .
Φίλε μου ,μπορώ να απαντήσω μόνο υποκειμενικά .
Η εσωτερική πορεία του εγώ (μου ) ,δεν είναι μεγάλη .
Σύμφωνα λοιπόν με την υποκειμενική άποψη της διαμορφωμένης προσωπικότητας , (η οποία δεν μου ανήκει * (* ας το αφήσουμε όμως αυτό το ερώτημα σε ποιον, η σε τι ανήκει για αργότερα ,αν υπάρξει ενδιαφέρον και από άλλους συνομιλητές ) , οι ψυχές δεν είναι μία .
Κάθε ανθρώπινο ον έχει την δική του ψυχή και φυσικά μπορεί να την αγνοεί ,για όσο χρονικό διάστημα δεν θα ενδιαφέρει την προσωπικότητα που διαμορφώνει , το αιτιατό σώμα .
Δέχομαι προσωπικά ότι υπάρχουνε Υπερανθρώπινες οντότητες ,οι οποίες αποκλειστικό στόχο έχουνε την διαπαιδαγώγηση των ψυχών των ανθρώπων .
Εμείς εδώ ασχολούμαστε με την προσωπικότητα .
Καλό είναι αυτό .
Αλλά από ποιον διαμορφώνεται η προσωπικότητα ,από εμάς τους ίδιους ;
Η ψυχή δεν είναι αυτή που ,όταν μία προσωπικότητα αρχίσει να την αναζητάει , πλησιάζει την προσωπικότητα ?
Ας σταθούμε στον ανώτερο εαυτό .
Γιατί δεν μπορούμε να αντιληφθούμε (πλειοψηφικά ) το τι σημαίνει ανώτερος εαυτός ?
Δεν είναι το διαφορετικό σημείο συνειδησιακής εξέλιξης που διανύει εκάστη προσωπικότητα ?
Η προσωπικότητα δεν είναι αυτή που διχάζει και η ψυχή αυτή που ενώνει ?

Η απάντησή μου στο ερώτημα σου , είναι οι οντότητες (Υπερανθρώπινες ) ,οι οποίες με την σειρά τους αντλούνε ενέργεια από κάπου ψιλότερα και την μεταβιβάζουνε στις ψυχές των ανθρώπων ,οι οποίες πάλι με την σειρά τους ,την μεταδίδουνε στις προσωπικότητες όταν αυτές ωριμάσουνε ( εδώ τίθεται θέμα ,το πότε δηλαδή μπορεί να είναι ώριμη μία προσωπικότητα ) , μέσω νοητικής ύλης .

Θα πρέπει όμως να διευκρινισθεί τι μπορεί να σημαίνει για την κάθε προσωπικότητα ,νοητική ύλη και τι αντιλαμβάνεται ως νοητική ύλη ?
Ένα στοιχείο , δεδομένο της νοητικής ύλης , για εμένα προσωπικά είναι οι ιδέες .
Δεν έρχονται από το πουθενά .
Ανάλογα με την εσωτερική εξέλιξη της κάθε ανθρώπινης μονάδος , προέρχονται από την ψυχή ,οι από Υπερανθρώπινες οντότητες ,η γενικότερα από το Α Π Ε Ι Ρ Ο .

quote:
Όλα αυτά τα προγράμματα από κάπου αντλούν ενεργεία . Από πού;


Από το ΑΠΕΙΡΟ .(Θα μπορούσα να είχα απαντήσει, δίχως εξηγήσεις .)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 13:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σε όλους!
Όπως βλέπω το θέμα έχει εξελιχθεί απ'το τελευταίο μου μήνυμα και τέθηκαν πολλά ερωτήματα από διαφορετικούς συνομιλητές.
Μου είναι πρακτικά, κομματάκι δύσκολο ν'απαντήσω ξέχωρα στον κάθε συνομιλητή και φυσικά να καταφέρω ν'απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα που μου θέσατε με ικανοποιητικό και πλήρως επεξηγηματικό τρόπο.
Και πώς θα μπορούσα άλλωστε αφού τα περισσότερα απ'αυτά που με ρωτήσατε αλλά και γενικότερα ολόκληρο το θέμα αφορά έννοιες που δεν χωράνε σε λέξεις και περιγραφές, έννοιες που είναι αδιανόητες.
Εξάλλου πολλές φορές μέσα σ'ενα μήνυμα βρίσκονται λέξεις-κλειδιά που μπορούν να ξεκλειδώσουν πόρτες σε όσους ενδιαφέρονται ή γενικότερα μπορούν να πυροδοτήσουν προβληματισμό και περαιτέρω αναζήτηση σε όσους μπορούν να διαβάζουν ανάμεσα απ'τις γραμμές και να βλέπουν πίσω απ'τις λέξεις και απ'το ίδιο το κείμενο...
Οπότε θα κάνω μια ύστατη προσπάθεια ν'αποδώσω με λέξεις κάποια απ'τα όσα με προβληματίζουν με την ελπίδα να σας δημιουργήσω μια διάθεση να το ψάξετε το θέμα λιγάκι και όχι να σας χορηγήσω έτοιμες συνταγές και λύσεις (εξάλλου δεν υπάρχουν), όταν τα περισσότερα απ'τα ερωτήματα που μου θέσατε, απασχολούν τον άνθρωπο διαχρονικά.
Μίλησε ο υπηρέτης για πόνο... Μια λέξη-κλειδί που με ωθεί να ξεδιπλώσω λίγο περισσότερο το σκεπτικό μου, ίσα ίσα για ν'αγγίξει όσους έχουν παρόμοιες ανησυχίες αλλά και να μη βλάψει τους υπόλοιπους.
Ε λοιπόν ναι, φίλε υπηρέτη, πονάω, αλλά ο πόνος δεν είναι τίποτα μπροστά στη Φρίκη. Μια φρίκη που στο διάβα της θα μπορούσε να τσακίσει έναν άνθρωπο ωσάν λεπτό κλαδάκι προκαλώντας έναν απόλυτο και ισοπεδωτικό τρόμο που στην καλύτερη των περιπτώσεων θα οδηγούσε σ'ενα βίαιο και ακαριαίο θάνατο. Ο άνθρωποι όπως και όλα τα νόημοντα πλάσματα στο σύμπαν, φοβούνται. Και αυτό που φοβούνται είναι τόσο αδιανόητο, τόσο ασύλληπτα σκοτεινό και Άγνωστο και εντούτοις έχει διαποτίσει τόσο πολύ τα πάντα μέσα μας και γύρω μας και είναι τόσο ανατριχιαστικά οικείο που θέλωντας και μή το γνωρίζουμε, άσχετα αν δεν έχουμε επίγνωσή του.
Και είναι αυτό το φρικιαστικο Κάτι που δεν υπόκειται σε κανόνες, που βρίσκεται πέρα από κάθε παιχνίδι, δεν ελέγχεται με ξόρκια και προστατευτικές τελετουργίες, δεν μπορεί να το προσεγγίσει ούτε στο ελάχιστο καμία θρησκεία, κανένα αποκρυφιστικό, πνευματικό, φιλοσοφικό κίνημα και που εξαιτίας αυτού του φρικτού Κάτι διαμορφώθηκε ολόκληρο το οικοδόμημα του πολιτισμού μας, για να μας προστατέψει απ'αυτό και να μας βοηθήσει να το ξεχάσουμε.
Οι άνθρωποι γελούν.Γελούν για να ξεχάσουν το σκοτάδι..
Εξακολουθούν να φοβούνται, απλά τώρα έχουν αναπτύξει περισσότερα αμυντικά συστήματα για τους φόβους τους. Μιλούν πιό δυνατά, πιό έξυπνα, πιό γρήγορα, πιό αστεία και παπαγαλίζουν αυτά που ακούνε απ'τους ειδικούς για να ξορκίσουν τους φόβους τους.
Αμ δε...Κάθε φορά που έθνη, οικογένειες, τάξεις, ομάδες διασπώνται και καταρρέουν, απ'τις χαραματιές αναβλύζει αυτή η φρίκη που εισχωρεί ανάμεσα σε όλα τα πλάσματα του σύμπαντος μετατρέπωντάς τα σε μοναχικούς κόκκους ζωής, καταδικασμένα να μένουν για πάντα μακριά το ένα απ'το άλλα, νιώθοντας μονάχα μια καταθλιπτική απουσία κάθε νοήματος στο σύμπαν και ατενίζοντας στο μέλλον βλέπουν μονάχα θάνατο.
Έτσι οδηγούνται σε αποδοχή του κατακερματισμού της γνώσης και στην συνειδητή έλλειψη της επίγνωσης, για ν'αποφύγουν την αντιμετώπιση του Απόλυτα Φρικτού Ζοφερού Σκοταδιού.
Βέβαια ένα ακόμα σκοτάδι είναι και το Ασυνείδητο, παρόλο που το έχουμε ονοματίσει και μπροστά του η συνείδηση τρεμοπαίζει σαν μικρή φλογίτσα που είναι έτοιμη να σβήσει και να χαθεί μέσα στο λαμπερό του Σκοτάδι.Τι σχέση μπορεί να έχει το Ασυνείδητό μας με αυτή την άχρονη Φρίκη?
"Τί σχέση έχουν όλα τα παραπάνω με την ανέλιξη της ψυχής"?,θα μπορούσε να είναι μια ερώτηση από κάποιο συνομιλητή ή "γιατί μας τα λές όλα αυτά ρε φιλαράκι και μας σκοτεινιάζεις βραδιάτικα"?, θα μπορούσε να είναι μια άλλη.
Και απαντώ ότι καμία ψυχή δεν μπορεί ν'ανελιχθεί αν δεν είναι διατεθειμμένη να έρθει αντιμέτωπη με αρχέγονους φόβους που βρίσκονται κρυμμένοι στο σκοτάδι του Ασυνειδήτου και που σκοπίμως έχουν κατακερματιστεί και έχουμε υψώσει προστατευτικά τείχη έτσι ώστε να νιώθουμε την ψευδαίσθηση της ασφάλειας...
Μετά απ'όλα αυτά, δεν πιστεύω να υπάρχει συνομιλητής που θα είχε διάθεση ν'ανοίξουμε κουβεντούλα, οπότε αποσύρομαι διακριτικά...
Καλή συνέχεια σε όλους...

Υ.Γ. Κενό- εξακολουθείς να θέλεις να σου δείξω τα κάγκελα?


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 14:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σε όλους!
Όπως βλέπω το θέμα έχει εξελιχθεί απ'το τελευταίο μου μήνυμα και τέθηκαν πολλά ερωτήματα από διαφορετικούς συνομιλητές.
Μου είναι πρακτικά, κομματάκι δύσκολο ν'απαντήσω ξέχωρα στον κάθε συνομιλητή και φυσικά να καταφέρω ν'απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα που μου θέσατε με ικανοποιητικό και πλήρως επεξηγηματικό τρόπο.
Και πώς θα μπορούσα άλλωστε αφού τα περισσότερα απ'αυτά που με ρωτήσατε αλλά και γενικότερα ολόκληρο το θέμα αφορά έννοιες που δεν χωράνε σε λέξεις και περιγραφές, έννοιες που είναι αδιανόητες.
Εξάλλου πολλές φορές μέσα σ'ενα μήνυμα βρίσκονται λέξεις-κλειδιά που μπορούν να ξεκλειδώσουν πόρτες σε όσους ενδιαφέρονται ή γενικότερα μπορούν να πυροδοτήσουν προβληματισμό και περαιτέρω αναζήτηση σε όσους μπορούν να διαβάζουν ανάμεσα απ'τις γραμμές και να βλέπουν πίσω απ'τις λέξεις και απ'το ίδιο το κείμενο...
Οπότε θα κάνω μια ύστατη προσπάθεια ν'αποδώσω με λέξεις κάποια απ'τα όσα με προβληματίζουν με την ελπίδα να σας δημιουργήσω μια διάθεση να το ψάξετε το θέμα λιγάκι και όχι να σας χορηγήσω έτοιμες συνταγές και λύσεις (εξάλλου δεν υπάρχουν), όταν τα περισσότερα απ'τα ερωτήματα που μου θέσατε, απασχολούν τον άνθρωπο διαχρονικά.
Μίλησε ο υπηρέτης για πόνο... Μια λέξη-κλειδί που με ωθεί να ξεδιπλώσω λίγο περισσότερο το σκεπτικό μου, ίσα ίσα για ν'αγγίξει όσους έχουν παρόμοιες ανησυχίες αλλά και να μη βλάψει τους υπόλοιπους.
Ε λοιπόν ναι, φίλε υπηρέτη, πονάω, αλλά ο πόνος δεν είναι τίποτα μπροστά στη Φρίκη. Μια φρίκη που στο διάβα της θα μπορούσε να τσακίσει έναν άνθρωπο ωσάν λεπτό κλαδάκι προκαλώντας έναν απόλυτο και ισοπεδωτικό τρόμο που στην καλύτερη των περιπτώσεων θα οδηγούσε σ'ενα βίαιο και ακαριαίο θάνατο. Ο άνθρωποι όπως και όλα τα νόημοντα πλάσματα στο σύμπαν, φοβούνται. Και αυτό που φοβούνται είναι τόσο αδιανόητο, τόσο ασύλληπτα σκοτεινό και Άγνωστο και εντούτοις έχει διαποτίσει τόσο πολύ τα πάντα μέσα μας και γύρω μας και είναι τόσο ανατριχιαστικά οικείο που θέλωντας και μή το γνωρίζουμε, άσχετα αν δεν έχουμε επίγνωσή του.
Και είναι αυτό το φρικιαστικο Κάτι που δεν υπόκειται σε κανόνες, που βρίσκεται πέρα από κάθε παιχνίδι, δεν ελέγχεται με ξόρκια και προστατευτικές τελετουργίες, δεν μπορεί να το προσεγγίσει ούτε στο ελάχιστο καμία θρησκεία, κανένα αποκρυφιστικό, πνευματικό, φιλοσοφικό κίνημα και που εξαιτίας αυτού του φρικτού Κάτι διαμορφώθηκε ολόκληρο το οικοδόμημα του πολιτισμού μας, για να μας προστατέψει απ'αυτό και να μας βοηθήσει να το ξεχάσουμε.
Οι άνθρωποι γελούν.Γελούν για να ξεχάσουν το σκοτάδι..
Εξακολουθούν να φοβούνται, απλά τώρα έχουν αναπτύξει περισσότερα αμυντικά συστήματα για τους φόβους τους. Μιλούν πιό δυνατά, πιό έξυπνα, πιό γρήγορα, πιό αστεία και παπαγαλίζουν αυτά που ακούνε απ'τους ειδικούς για να ξορκίσουν τους φόβους τους.
Αμ δε...Κάθε φορά που έθνη, οικογένειες, τάξεις, ομάδες διασπώνται και καταρρέουν, απ'τις χαραματιές αναβλύζει αυτή η φρίκη που εισχωρεί ανάμεσα σε όλα τα πλάσματα του σύμπαντος μετατρέπωντάς τα σε μοναχικούς κόκκους ζωής, καταδικασμένα να μένουν για πάντα μακριά το ένα απ'το άλλα, νιώθοντας μονάχα μια καταθλιπτική απουσία κάθε νοήματος στο σύμπαν και ατενίζοντας στο μέλλον βλέπουν μονάχα θάνατο.
Έτσι οδηγούνται σε αποδοχή του κατακερματισμού της γνώσης και στην συνειδητή έλλειψη της επίγνωσης, για ν'αποφύγουν την αντιμετώπιση του Απόλυτα Φρικτού Ζοφερού Σκοταδιού.
Βέβαια ένα ακόμα σκοτάδι είναι και το Ασυνείδητο, παρόλο που το έχουμε ονοματίσει και μπροστά του η συνείδηση τρεμοπαίζει σαν μικρή φλογίτσα που είναι έτοιμη να σβήσει και να χαθεί μέσα στο λαμπερό του Σκοτάδι.Τι σχέση μπορεί να έχει το Ασυνείδητό μας με αυτή την άχρονη Φρίκη?
"Τί σχέση έχουν όλα τα παραπάνω με την ανέλιξη της ψυχής"?,θα μπορούσε να είναι μια ερώτηση από κάποιο συνομιλητή ή "γιατί μας τα λές όλα αυτά ρε φιλαράκι και μας σκοτεινιάζεις βραδιάτικα"?, θα μπορούσε να είναι μια άλλη.
Και απαντώ ότι καμία ψυχή δεν μπορεί ν'ανελιχθεί αν δεν είναι διατεθειμμένη να έρθει αντιμέτωπη με αρχέγονους φόβους που βρίσκονται κρυμμένοι στο σκοτάδι του Ασυνειδήτου και που σκοπίμως έχουν κατακερματιστεί και έχουμε υψώσει προστατευτικά τείχη έτσι ώστε να νιώθουμε την ψευδαίσθηση της ασφάλειας...
Μετά απ'όλα αυτά, δεν πιστεύω να υπάρχει συνομιλητής που θα είχε διάθεση ν'ανοίξουμε κουβεντούλα, οπότε αποσύρομαι διακριτικά...
Καλή συνέχεια σε όλους...

Υ.Γ. Κενό- εξακολουθείς να θέλεις να σου δείξω τα κάγκελα?



Η σκέψη ποτέ δεν αποτελούσε , ένα τυχαίο γεγονός!
Ο τρόπος με τον οποίο ο καθένας μας σκέφτεται και προσεγγίζει διάφορα γεγονότα είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με την κατάσταση (νοηματική) απο την οποία ο καθένας μας "ορμάται"!

Όταν αναφερόμαστε στο σκοτάδι...νοερά , προσανατολίζεται η σκέψη μας , στην ελπίδα για την εμφάνιση του φωτός και όταν αναφερόμαστε στο φώς...η σκέψη μας προσανατολίζεται στον φόβο του χαμού του και την εμφάνιση του σκοταδιού!

Δεν υπάρχει κακό ή λάθος στην φύση...πρόκειται για ένα κύκλο και μια αέναη εναλλαγή , φωτός-σκοταδιού, δημιουργίας-"καταστροφής", χαράς-λύπης κλπ!

Η ζωή απολαμβάνει του νοηματικού περιεχομένου της σκέψεως κάθε ανθρώπου και ειναι μια προσωπική υπόθεση ενός-εκάστου!

Απο την άλλη μεριά κάποιοι άνθρωποι αναλύουν και προσεγγίζουν εξωτερικά ερεθίσματα με "ρεαλιστικό" τρόπο...άλλοι με ένα φιλοσοφικό περιεχόμενο σκέψης...το ερώτημα ειναι τούτο:"τι αποδίδει καλύτερα στην ψυχική οικονομία τελικά"!

Υπάρχει μια παραδοξότητα στην σκέψη των ανθρώπων , καθώς ξεκινούν για νάνέβουν μια σκάλα , κουράζονται σκεπτόμενοι ότι για να φθάσουν στο εικοστό σκαλί πρέπει να ανέβουν άλλα δεκα εννέα...!

Και χάνεται ο χρόνος και η ζωή η ίδια...με σκέψεις μίζερες και απαισιόδοξες!

Τους φταίνε τα πάντα και η ψυχική τους κατασταση ειναι εκχωρημένη και εξαρτούμενη απο το εξωτερικό περιβάλλον...

-Μια λακούβα στο δρόμο..
-Τα κόπρανα ενός σκύλου..
-Η ματιά ενός συναδέλφου-συνεργάτη..
-Το καλύτερο αυτοκίνητο του γείτονα..
-Η διαφορετική πίστη και πεποιθήσεις του άλλου..
-Οι διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις των άλλων...
-Ο οπαδός της αντίπαλης ποδοσφαιρικής ομάδας...

κλπ...κλπ!!

Ανέλιξη ψυχής...για ποιά ανέλιξη μιλάμε?

Αν όντως συμβαίνουν τα ανωτέρω (και όντως συμβαίνουν...) και εμείς όλοι ανεξαιρέτως "νομιμοποιούμαστε" να σκεφτόμαστε και να πράτουμε αντίστοιχα...τότε , με την ίδια λογική , κανείς δεν μπορεί να αποστερήσει το δικαίωμα και στον απέναντι να σκέφτεται αντίστοιχα για μάς..

Πόλεμος , οργή , επιθετικότητα , καταστροφή και θάνατος...αυτά , θα είναι τα προιόντα της σκέψης και της συμπεριφοράς των 'σύγχρονων' ανθρώπων...μια σκέψη κοντόφθαλμη και τόσο ρηχή , όσο η ίδια η ζωή τους!

Δεν πάμε πουθενα...για ποιά ανέλιξη ψυχής μιλάμε???

Αν κάποια στιγμή ως κοινωνία καταλάβουμε το περιεχόμενο μιας τέτοιας "εξέλιξης" , τότε θα πρεπει να αναλάβουμε με ευθύνη τον εαυτό μας και να υπάρξει υποκειμενικοποίηση στο στάδιο του καθρέπτη...όπου θα δούμε και θα παραδεχθούμε με οδύνη , ποιοί πραγματικά είμαστε ....και θα φροντίσουμε με αγάπη ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ , προς τον εαυτό μας, ν'αλλάξουμε!

Αλλα κατα την προσφιλή και πιο εύκολη λύση ...τα πάντα αποδίδονται στους άλλους!

Ανέλιξη ψυχής...!!!

Μπούρδες....!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 15:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ alfa-omega
Το άπειρο μπορεί να δηλώσει χώρο αλλά και αριθμό. Ρώτησα
quote:
Όλα αυτά τα προγράμματα από κάπου αντλούν ενεργεία . Από πού;

Είναι σαν να μου λες από μια άπειρη ενεργεία δηλ Δεν τελειώνει ποτέ, δεν αρχίζει ποτέ ,δεν καταναλώνετε ποτέ, και δεν γεμίζει ποτέ.

Επειδή είναι άπειρη ως προς τον χώρο δεν μπορεί να υπάρχει κάποιο σημείο στο χώρο που αυτή να απουσιάζει. Έτσι το μακριά και το κοντά είναι έννοιες που δεν έχουν πραγματική υπόσταση.

Επίσης δεν μπορεί να καλυφθεί καμιά απόσταση επειδή δεν υπάρχει ένα κενό μεταξύ δυο σημείων.

Το άπειρο δεν είναι ένα αλλά ούτε και πολλά. Επειδή δεν υπάρχει κενό μεταξύ δυο σημείων δεν μπορεί να υπάρχει ούτε το ένα ούτε τα πολλά. Για να υπάρχει ένα πρέπει να υπάρχει και κάτι που δεν ανήκει σε αυτό το ένα.

Το άπειρο λοιπών δεν μπορεί να απουσιάζει επειδή δεν υπάρχει το κάπου για να απουσιάσει. Έτσι ΕΙΝΑΙ... αλλά δεν είναι ούτε ένα ούτε πολλά.

Από την μεριά που κοιτάμε τα πράγματα βλέπουμε ότι υπάρχουμε εμείς και τα αλλά ,στα οποία έχουμε δώσει ένα όνομα και μια εννοιολογική σημασία ή μια ιδιότητα.

Υπάρχει κενό και απόσταση να καλυφθεί και αυτό το μετράμε σε σχέση με το χρόνο. Γεννιόμαστε και πεθαίνουμε, ερχόμαστε και φεύγουμε. Το άπειρο όμως ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ.

Θα μπορούσα να ρωτήσω αν το άπειρο δεν πεθαίνει, τότε τι γεννιέται και τι πεθαίνει;

Είναι θέμα οπτικής. Αν είσαι η θάλασσα είσαι και τα κύματα επειδή χωρίς θάλασσα κύματα δεν υπάρχουν. Αν είσαι το κύμα τότε όλα τα αλλά κύματα είναι ξέχωρα από εσένα το ίδιο και η θάλασσα. Βλέπεις με απόσταση άλλο το κύμα άλλο η θάλασσα άλλο τα αλλά κύματα.


Τότε μπορώ να πω πως αυτή η κοσμική θάλασσα μαζί με την απειροτητα των κυματισμών της ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ!!

Η Ταύτιση ότι είμαστε ένα κύμα δημιουργεί και το ξεχωριστό . Δημιουργεί την απόσταση. Δημιουργεί το άλλο, το εμένα ,το εγώ.
Είναι δυνατόν αυτή η «επίγνωση» ότι είμαι εκείνο ή το άλλο να απόταυτιστει από όλες τις μορφές και τις αποστάσεις.

Αν ναι τότε η φύση όλων είναι κοινή επειδή δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από αυτή…και το είμαι ή δεν είμαι είναι απλοί κυματισμοί.

Το ερώτημα είναι: μπορούμε φίλε alfa-omega αλλα και αλλοι φιλοι,να από-ταυτιστούμε;



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 15:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η άπειρη ενέργεια , ο άπειρος χώρος ,η άπειρη ύπαρξη …,
Οτιδήποτε ταυτίζεται με το άπειρο παίρνει διαφορετική έννοια ,από αυτήν που είχε πριν συνειδητοποίηση ότι υφίσταται, είναι υπαρκτό ,είναι ενεργό .
Εγώ προσωπικά τα έχω με το άπειρο , διότι είναι άπειρη η εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου .
Αυτό το δεδομένο (το πολύπλοκο δεδομένο ) προσπαθώ να μελετάω , από τότε που συνειδητοποίησα την ύπαρξή του .

quote:



Το ερώτημα είναι: μπορούμε φίλε alfa-omega αλλα και αλλοι φιλοι,να από-ταυτιστούμε;


Από τι να από - ταυτιστούμε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε. Από αυτό που βλέπει ότι είναι ξέχωρο. Από το κύμα. Από την εντύπωση που έχουμε για το τι είναι πραγματικότητα. Από τα ονόματα και τις μορφές. Από τα εγώ. Από όλες τις έννοιες. Ακόμα και από την ταύτιση από το άπειρο που λες.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 15:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε Εαρινός

Πρέπει να κάνω μια διευκρίνηση. Η ανέλιξη και η καθελιξη της ψυχής έχει να κάνει με μια κοσμική πορεία. Δηλ από πού ξεκίνησε και μέχρι που φτάνει.

Η αφύπνιση της συνείδηση είναι κάτι διαφορετικό που έχει μια σχέση με την ψυχή.

Όλη σου η αγανάκτηση φίλε Εαρινός έχει να κάνει όχι με την ανέλιξη της ψυχής αλλά με το ότι οι ανθρωπότητα κοιμάται.

Κατά βάθος δεν διαφωνούμε. Αυτό καλούμαστε να κάνουμε

θα πρεπει να αναλάβουμε με ευθύνη τον εαυτό μας και να υπάρξει υποκειμενικοποίηση στο στάδιο του καθρέπτη...όπου θα δούμε και θα παραδεχθούμε με οδύνη , ποιοί πραγματικά είμαστε ....και θα φροντίσουμε με αγάπη ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ , προς τον εαυτό μας, ν'αλλάξουμε!

Και θα συμπληρώσω, να βοηθήσουμε και να φροντίσουμε των πλησίον μας.(άμα μας το επιτρέψει)


Φίλε Εαρινός περιμένω την επιστημονική σου απόδειξη σε αυτό που σε έχω ρωτήσει εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=17&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10249

Το επιβεβαίωσες ότι είναι ή δεν είναι έτσι; Περιμένω την εμπειρία σου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 15:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας πω εγώ πώς το καταλαβαίνω.
Ξεκινάμε με το ΕΙΝΑΙ. Την ενιαια συνείδηση. Υπάρχει μόνο αυτή χωρίς αιτία και υπάρχει απο πάντα. Το απλό καθαρό ΕΙΝΑΙ το ονομάζω ΑΝΑΙΤΙΟ. Απο πού έρχεται η αιτία λοιπόν? Αυτη είναι η ερωτηση 1. Και αυτό γιατι απο την στιγμή που ξεκινά η ύπαρξη αιτίας ξεκινά και η υπαρξη του χώρου ο οποίος δεν υπήρχε απο πριν. Ποιο είναι το πρόβλημα? Το προβλημα είναι οτι το "είναι" είναι σαν μια θαλασσα μεσα στη θάλασσα. Δεν μπορείς να πεις οτι η θαλασσα διαφέρει απ τη θαλασσα.Έχουμε τη ΜΟΝΑΔΑ. Είναι αδιαίρετη. Πώς διαρειται? Δεν διαιρείται. Θα εγραφα κι άλλα δε μπορώ όμως τώρα.. πείτε μου κ εσείς τις γνώμες σας..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 19:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Dr Jekyll Mr Hyde

Αυτό είναι το μυστήριο της ύπαρξης Η ΑΝΑΙΤΙΟΣ ΑΙΤΙΑ. Αυτό που δεν γεννήθηκε ποτέ. Ανέκαθεν ΕΙΝΑΙ.
Όσα ονόματα και να δώσουμε, είτε κοσμική θάλασσα, είτε ενεργεία είτε θεό είτε αναίτιο, ως προς αυτό δεν αλλάζει τίποτα.

Επίσης φίλε Dr Jekyll Mr Hyde το ότι δημιουργείτε χώρος είναι μια ψευδαίσθηση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 23:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε. Από αυτό που βλέπει ότι είναι ξέχωρο. Από το κύμα. Από την εντύπωση που έχουμε για το τι είναι πραγματικότητα. Από τα ονόματα και τις μορφές. Από τα εγώ. Από όλες τις έννοιες. Ακόμα και από την ταύτιση από το άπειρο που λες.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Όπου υπάρχει θεωρία , μπορεί να γίνει προσπάθεια ,προσπάθειες υλοποίησής της .
Μπορούμε να φτάσουμε στην αφηρημένη σκέψη , να ανέλθουμε νοητικό επίπεδο .
Αυτή η εξέλιξη όμως φίλε μου θέλει χρόνο ,ενδεχομένως ενσαρσκώσεις .
Αν υπάρχουνε άτομα που διανύουνε το ίδιο συνειδησιακό σημείο στην πορεία της ατομικοποίησής , υπάρχουνε οι περισσότερες πιθανότητες ,για να συνεργαστούνε σε ομαδικό επίπεδο.
Όταν όμως υπάρχει διαφορετικός ακτινικός εξοπλισμός , διαφορετικό σημείο συνειδησιακής εξέλιξης ,πως θα συνεργαστούν ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2009, 23:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'όσα μου απάντησες υπηρέτη αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για ποιό πράγμα μιλάω...
Μήπως εξαιτίας της πενιχρής μου περιγραφής ταύτισες τη λέξη "Κάτι" με κάποιο συγκεκριμένο τέρας???
Τόνισα στο προηγούμενο μήνυμά μου ότι θα προσπαθήσω να περιγράψω κάτι που είναι αδιανόητο...
Αντιλαμβάνεσαι τη βαρύτητα της λέξης "αδιανόητο"?
Σημαίνει ότι είναι τελείως πέρα και έξω απ΄την ανθρώπινη αντίληψη...
Κάτι που είναι απίστευτα ξένο πρός τον άνθρωπο,αλλά που μπορεί να επιδράσει κάλλιστα στο Ασυνείδητο αυτού, μιας και ο ίδιος δεν έχει επίγνωση ούτε του ενός ούτε του άλλου.
Τώρα πως γίνεται κάποιοι να "πιάνουν" λίγη απ΄τη δράση του, αυτό είναι άλλο ζήτημα...Είναι θέμα ευαισθητοποίησης μάλλον.
Ας το αφήσουμε όμως αυτό...ας το πάρει το ποτάμι...πάμε λίγο πιό γενικά... (εξάλλου αυτό το Φρικιαστικό Κάτι ή Απόλυτη Φρίκη, είναι πολύ δυσκολοχώνευτο και οι περισσότεροι, αρνούνται έστω και ν'ακούσουν κάτι γι'αυτό...ε καμιά φορά ίσως να διαισθάνονται μια ακαθόριστη μαυρίλα και η ραχοκοκκαλιά τους να μυρμηγκιάζει και ν'ανατριχιάζουν ολόκληροι αλλά και πάλι αυτό που αισθάνονται είναι απλά ένα αποτύπωμα από κάτι περαστικό που έχει αφήσει τη σφραγίδα του...ίσως πάλι να λέω και μ@λ@κίες!)
Δεν γνωρίζω αν έχεις διευρύνει αρκετά την αντίληψή σου και δεν έχεις φτάσει μέχρι ενός σημείου όπου έχεις "κολλήσει" αλλά γνωρίζω ότι η επίγνωση περιλαμβάνει και την κατανόηση ότι όλα τα πλάσματα και οι καταστάσεις είναι ξέχωρες και το καθένα παλεύει μονάχο του στην ουσία.Περίμενα τουλάχιστον αυτά να τα'χεις κατανοήσει.
Αλλά αφού δεν τα'χεις καταφέρει, κάποιος λόγος θα υπάρχει και δεν έχω δικαίωμα να επέμβω.Αν τα είχες καταφέρει δε θα με ρωτούσες τί πιστεύω ότι είσαι...Θα ήξερες ακριβώς τί είσαι.
Μπορώ όμως να πώ λίγα πράγματα ακόμα, να γρατζουνίσω λιγάκι κάποιες κοιμισμένες και παγιωμένες αντιλήψεις...
Σ'αυτό το σημείο επεκτείνω την απάντησή μου και ως πρός την Πυραμίδα μας που ανέφερε τη λέξη συνομωσιολογία αλλά πιάνω και λίγο τον Άλεξ που μίλησε για κάποια αυτοκρατορία...
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι αυτά που έχω ψάξει, που έχω γνωρίσει και που εξακολουθώ να ερευνώ και να μελετώ είναι τρισχειρότερα απ'το σύνολο όλων των πιό ακραίων συνομωσιών. Για την ακρίβεια οι περισσότερες συνομωσίες είναι ανθρωποκεντρικές ενώ τα τρισχειρότερα είναι υπερσυμπαντικά. Ούτε καν συμπαντικά, μιας και έχουμε και άλλα σύμπαντα.Ίσως απλά οι πιό διαδεδομένες θεωρίες συνομωσίας να είναι μικρές εκφάνσεις μιας ευρύτερης και αρχέγονης κατάστασης, κάπως σαν μερικά απ'τα χιλιάδες πλοκαμοειδή φίδια στο κεφάλι μιας Μέδουσας που αποτελούν μέρος ενός τεράστιου τέρατος αλλά που ούτε καν ζημιά δεν κάνουν παρά μόνο σφυρίζουν θυμωμένα και να τρομοκρατούν κάποιον που θα βρεθεί μπροστά στο τέρας...Αλλά όπως όλοι ξέρουμε, τα θύματα της Μέδουσας πέτρωναν απ'το βλέμμα της και όχι απ'τα φίδια στο κεφάλι της.
Κάποιοι λένε ότι η δύναμη του κάθε ανθρώπου ισοδυναμεί με 16 φυσικούς ήλιους!!!
Φαντάσου ε!!!
Ας υποθέσουμε ότι αυτό ισχύει.
Ναι μεν ισχύει αλλά δεν το γνωρίζουμε, δεν έχουμε επίγνωση αυτής της δύναμης.
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Μα γιατί πολύ απλά στο συγκεκριμένο σύμπαν τροφοδοτούμε πολλά άλλα όντα με την ενέργειά μας.
Σε κάθε άνθρωπο αντιστοιχούν χιλιάδες για να μην πώ, εκατομμύρια και πείτε πως υπερβάλλω, διαφορετικά είδη που τρέφονται απ'αυτόν.
Και το καθένα τρέφεται με κάτι διαφορετικό.Άλλα με σκέψεις, άλλα με συναισθήματα, άλλα με τη ζεστασιά που εκπέμπουμε, άλλα με τη σεξουαλική ενέργεια που παράγουμε.
Γι'αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε πλήρη συνείδηση ή επίγνωση του εαυτού μας, γιατί διαφορετικά θα ερχόμασταν αντιμέτωποι με χιλιάδες ορδές διαφορετικών πλασμάτων που ζούν παρασιτικά εις βάρος μας, και φυσικά θα τα εξαφανίζαμε ή τελοσπάντων θα κάναμε μπαχαλο το συγκεκριμένο σύμπαν.
Ίσως πάλι αν είχαμε επίγνωση του τί μπορούμε να είμαστε αν θελήσουμε, να την κάναμε για άλλα σύμπαντα, αφήνοντας το συγκεκριμένο να αργοπεθαίνει μέχρι να διαλυθεί πλήρως μόνο του μιας και η κύρια πηγή τροφοδότησης θα έχει φύγει.
Η ενέργεια που μας απομένει επαρκεί ίσα ίσα για ν'αναπνέουμε και να επιβιώνουμε για λίγα χρόνια,όταν στην ουσία δεν υφίσταται χρόνος.
Να τα βλέπουμε όλα με αρχή, μέση και τέλος, γραμμικά δηλαδή ενώ τα πάντα είναι φρακταλικά και πολυδιαστατικά.
Κοινώς να υφιστάμεθα μια καθολική πλάνη έτσι ώστε ποτέ να μην αποκτήσουμε επίγνωση του τί είμαστε ικανοί να καταφέρουμε αν καταλάβουμε τί είμαστε.Και σ'αυτό συνεργεί όλο το σύμπαν ανεξαιρέτως με όλα τα πλάσματα και όντα που διαθέτει.
Όσοι δε απ'τους ανθρώπους στέκονται εμπόδιο στην οποιαδήποτε προσπάθεια ανέλιξης, δεν είναι παρά μαριονέτες που έχουν διαβρωθεί τόσο ώστε να μην έχουν καν βούληση.Ανθρωποι που τα πλοκάμια της Αβύσσου έχουν απλωθεί σε ολο τους το είναι και τους έχουν αποστραγγίσει από κάθε ίχνος ανθρωπιάς, μετατρέπωντάς τους σε σκιώδη κενά κελύφη, με μοναδικό σκοπό να εκτελούν ασυνείδητες εντολές.
Ο άνθρωπος που δεν έχει ακόμα αποστραγγιστεί πλήρως, αναρωτιέται, στοχάζεται, παλεύει και ας μην ξέρει το γιατί, επιτίθεται και αντιδρά και ας μη γνωρίζει πού επιτίθεται και τί καταφέρνει...
Και για να τελειώνω γιατί σαν να είπα πολλά, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, απλά οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν ότι βράζουμε για ν΄'αποτελέσουμε τροφή.
Και ακόμα και να γνωρίζουμε ότι έχουμε την ικανότητα να φτάσουμε σε δύναμη 16 Ήλιους, ελάχιστοι εδώ και εκατομμύρια χρόνια το'χουν καταφέρει.
Εμείς εξακολουθούμε να μιλάμε στα φόρουμς.
Αν είχαμε επίγνωση θα είμασταν αλλού φίλοι μου, όχι εδώ.
Θα επικοινωνούσαμε απευθείας ο ένας με τον άλλο, δεν θα χρησιμοποιούσαμε καν λέξεις, δε θα χρειαζόμασταν καν τις αισθήσεις.
Ο συντονισμός θα μας αρκούσε...
Οπότε για ποιά Ουσία μιλάμε?
Ας μιλήσουμε καλύτερα για τη φαιά ουσία, πιό πολλά ξέρουμε για δαύτη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 09:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστός ο Ηλιος, το μόνο που δέν καταλαβαίνω είναι η απαισιοδοξία,γιατί?Δέν υπάρχουν και οι καλοί? Μόνο οι κακοί υπάρχουν?

Φίλε helios2012 συμφωνώ σε αυτά που λές,στους περισσότερους απο μάς είναι φανερά(τόσο ωστε να έχουμε έστω και μια μικρή-απειροελάχιστη ιδέα για όλα αυτά.)Το θέμα είναι τί κάνουμε για αυτό? Καθόμαστε και κλαίμε την μοίρα μάς? Ή παλεύουμε για να δραπετεύσουμε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 10:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε helios2012

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Δεν ταύτισα καμιά λέξη «ΚΑΤΙ» παρά σε ωθώ να μου πεις λίγα περισσότερα πράγματα.

Βλέπω ότι ακόμη δεν μπορείς να ξεπεράσεις κάποια συναισθήματα σου που προδίδοντε μέσα από τα λόγια σου.

Η κατανόηση του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική αλλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κοινή κατανόηση. Είναι λογικό όταν η κατανόηση σου δεν καταλαβαίνει μια άλλη κατάσταση ή κατανόηση, να φαίνεται σε εσένα σαν «κολλημένη»

quote:
Δεν γνωρίζω αν έχεις διευρύνει αρκετά την αντίληψή σου και δεν έχεις φτάσει μέχρι ενός σημείου όπου έχεις "κολλήσει" αλλά γνωρίζω ότι η επίγνωση περιλαμβάνει και την κατανόηση ότι όλα τα πλάσματα και οι καταστάσεις είναι ξέχωρες και το καθένα παλεύει μονάχο του στην ουσία. Περίμενα τουλάχιστον αυτά να τα'χεις κατανοήσει.

Η δικιά μου κατανόηση και το έχω εκφράσει είναι… ότιεχω κατανόηση ότι όλα τα πλάσματα και οι καταστάσεις είναι ξέχωρες και το καθένα παλεύει μονάχο αλλά ταυτόχρονα δεν υπάρχει κάτι που να είναι ξέχωρο.

Έφερα ένα παράδειγμα με τα κύματα της θάλασσας. Είναι θέμα οπτικής αν βλέπεις μονό το μέρος ή αν βλέπεις το όλο που δεν είναι ένα μέρος… και ταυτόχρονα όλα αυτά που φαίνονται ξέχωρα.

Έχω την εντύπωση ότι τα λόγια σου με αδικούν γιατί δεν έδειξα, πριν ακόμα απαντήσεις, να μην καταλαβαίνω κάτι από αυτά που λες ,αφού τα έχω αναφέρει από πριν.

Αυτά που ρωτώ και σου φαίνονται ότι έχω φάει κόλλημα και ότι η αντίληψη μου δεν είναι διευρυμένη δεν έχουν σαν σκοπό μια διανοητική απάντηση και αυτό σε παρακαλώ πολύ πρέπει να το καταλάβεις.

Έχουν σαν σκοπό να κανείς μια πειραματική απόδειξη στον εαυτό σου ότι είναι έτσι ή όχι . Αυτή την άρνηση της βιωματικής εμπήρειας για το αν είναι έτσι ή όχι θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σαν κόλλημα.

Όταν λοιπών εσύ αρνησε να μπεις στο κόπο, τότε o ένας υπηρέτης επιμένει και είναι αυτός που έχει το κόλλημα.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα που είναι πιο κοντά σε αυτό που καταλαβαίνεις.

Αν εσύ κάνεις αστρική προβολή τότε η κατανοήσει σου είναι διαφορετική σε σχέση με κάποιον που δεν έχει κάνει ποτέ.

Το καλύτερο λοιπών όταν σε ρωτάνε τι είναι η αστρική προβολή είναι να μπορέσεις να δώσεις σε κάποιον με οποίο τρόπο υπάρχει ,μια μέθοδο που θα τον οδηγήσει στην εμπειρία της αστρικής προβολής. Τότε θα ξέρει από πρώτο χέρι.

Όταν θα αποκτήσει την εμπειρία από αυτό, τότε θα έχετε μια κοινή κατανόηση.

Όσο αρνητε και το κοιτά μονό διανοητικά ,τότε μπορεί να σου λέει ότι λες μπουρδες ,και πολλά αλλά από αυτά που ξέρουμε.

Εσύ δεν έχεις άλλη επιλογή παρά μονό να οδηγήσεις κάποιων στο να αποκτήσει την εμπειρία. Τότε επαναλαμβάνεσαι και είσαι «κοιλημένος με χαμηλή αντίληψη» επειδή, η δικιά σου αντίληψη δεν κινείτε σε απόψεις και σε διάφορους εννοιολογικούς χειρισμούς που σε απομακρίνουν από την εμπειρία ,αλλά σταθερά δείχνουν ως προς αυτή.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι λέω.

Για αυτό φίλε helios2012 ο ένας παπαρ…. ντενεκές ξανά επαναλαμβάνετε


quote:
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι οι έννοιες είναι ένα διανοητικό κατασκεύασμα. Αν έχω μια έννοια για το τι είναι ένα αντικείμενο τότε αν αλλάξω αυτή την έννοια θα αλλάξει και η οπτική που βλέπω το αντικείμενο.

Το αντικείμενο όμως δεν αλλάζει ,παρά μονό η εννοιολογική οπτική που έχω για το τι είναι ένα αντικείμενο. Πως μπορώ τότε να γνωρίσω με ένα ξεκάθαρο τρόπο ή με με έναν «αντικειμενικό τρόπο» τι είναι ένα αντικείμενο.

Για να υπάρχει αντικείμενο σαν «αντίληψη» πρέπει να υπάρχει και ένα υποκείμενο που αντιλαμβάνεται.


Άρα ότι μπορώ να παρατηρήσω σαν υποκείμενο δεν είναι παρα ένα νοητικό αντικείμενο που το αντιλαμβάνομαι μέσα από τις 5 αισθήσεις και δημιουργεί μια εντύπωση στην αντίληψη μου για το τι είναι αυτό το αντικείμενο.

Το αντικείμενο και αυτό που έχω στο μυαλό μου σαν «εντύπωση του αντικειμένου» είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Έτσι όταν μπορώ να παρατηρήσω το σώμα μου. Διαμορφώνω μια νοητική εντύπωση για το τι είναι το σώμα .

Αλλά αυτή η διανοητική εντύπωση δεν ανταποκρίνεται στο αληθινό γεγονός για το τι είναι το σώμα μου.

Αν μπορώ να παρατηρήσω τα συναισθήματα μου τότε και αυτά είναι σαν αντικείμενα .Η σχέση υποκειμένου και αντικειμένου υπάρχει ακόμα. Δηλ υπάρχει παρατηρητής και παρατηρούμενο.


Αν μπορώ να παρατηρήσω τις σκέψεις μου τότε η σχέση υποκειμένου και αντικειμένου υπάρχει ακόμα. Δηλ υπάρχει παρατηρητής και παρατηρούμενο.

Έτσι φτάνουμε στο συμπέρασμα αλλά και σε μια πειραματική αποδείξει ότι κάποιος μπορεί να κοιτά και να βλέπει σαν κάτι ξέχωρο το σώμα τα συναισθήματα και τις σκέψεις.

Αυτός το κάποιος είναι «ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ» Ή Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ. Και αν συμφωνείς σε αυτά που ανέφερα επειδή τα πειραματίστηκες και το είδες ότι μπορείς να «ΒΛΕΠΕΙΣ» ή να παρατηρείς το σώμα σου, τα συναισθήματα σου και τις σκέψεις σου ,τότε πρέπει να υπάρχει μια επίγνωση που είναι «αισθητή»σαν παρουσία που είναι πέρα από το σώμα πέρα, από τα συναισθήματα, και πέρα από τις λέξεις.

Αυτή η παρουσία «βλέπει» Ούτε κρίνει ούτε μιλά. Απλά υπάρχει σιωπηλά εκεί.

Οι λέξεις ,οι έννοιες , οι συλλογισμοί δεν μπορούν να συλλάβουν αυτή την «επίγνωση» επειδή αυτή είναι που κοιτά και όχι αυτή που κοιτιέται.

Κάθε απόπειρα να χρησιμοποιήσουμε το νου για να συλλαβουμε αυτή την επίγνωση είναι καταδικασμένη να μας απομακρίνει από αυτή την αίσθηση της παρουσίας της επίγνωσης ή της συνείδησης που κοιτάει ή παρατηρεί.
Για αυτό, αυτού του είδους η ψυχολογία προσπερνά τις θεωρίες και έρχεται στην πειραματική απόδειξη.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ;
Όπως κατάλαβες (ελπίζω να μην σε μπέρδεψα) Αυτή η ερώτηση δεν είναι κάτι που μπορεί να απαντηθει μέσα από τον νου ,μέσα από μια εντύπωση αλλά από την βιωματική εμπειρία που δεν έχει αντικείμενο προσοχής αλλά αυταπόδειχτη επίγνωση. Είναι μια άμεση εμπειρία αυτού που κοιτά πέρα από όλες τις λέξεις.

Για αυτό είναι και αδύνατων να περιγραφή με λέξεις. Το μονό που μπορεί να γίνει είναι κάποιος να το δείξει και ο άλλος να το δει. Μπορεί να μιλάμε να χρησιμοποιούμε λέξεις, ορισμούς, παραδείγματα αλλά όλα αυτά είναι απλά οδοδείκτες που πρέπει να αφήσουμε για να μπορέσουμε να δουμε εκεί που δείχνουν.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


Μέσα σε αυτό που υπογραμμίζω βρίσκετε και ξεκινά η απάντηση του ποιος είμαι; Δεν είναι διανοητική αλλά εμπειρική. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Αν δεν κάνουμε αυτό το πρώτο βήμα δεν μπορούμε να κάνουμε το δεύτερο το οποίο δεν έχει καμιά αξία να το πω αν δεν γίνει τι πρώτο.

φίλε helios2012

Όταν λέω

Όταν λες ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ από πού αναδύετε αυτό το ΕΓΩ; Μπορείς ΝΑ ΔΕΙΣ;
Σε ποιον εμφανίζετε αυτό το ΕΓΩ;

Που ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ εγώ όταν κοιμάσαι;

Γιατί δεν λες στα όνειρα σου ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΩ;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.

Δεν το κάνω από εξυπνάδα και για να την βγω στον άλλο, αλλά ούτε για να τον μειώσω. Το κάνω γιατί περιμένω μια πειραματική απόδειξη. Περιμένω κάποιων που θα μου πει «δοκίμασα αυτά που είπες και τώρα ξέρω ότι έχεις δίκιο ή ότι έχεις άδικο»

Ή ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ υπάρχει μια επίγνωση που είναι «αισθητή»σαν παρουσία που είναι πέρα από το σώμα πέρα, από τα συναισθήματα, και πέρα από τις λέξεις.

Ή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .

Το δοκίμασε κανείς αυτό;

Δεν πουλάω, δεν την βγαίνω, δεν το παίζω κάτι, δεν σου πάω κόντρα, αυτό που θέλω είναι κάποιος να δοκιμάσει, να αποκτήσει εμπειρία. Τότε με μια κατανόηση ποιο κοινή μπορούμε να πούμε περισσότερα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 10:39:35

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 10:42:16

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 11:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 13:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης δεν μπορεί να καλυφθεί καμιά απόσταση επειδή δεν υπάρχει ένα κενό μεταξύ δυο σημείων.

Ιδού και η επιστημονική απόδειξη:http://www.youtube.com/watch?v=qf2-G05XvksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 14:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός

Πρέπει να κάνω μια διευκρίνηση. Η ανέλιξη και η καθελιξη της ψυχής έχει να κάνει με μια κοσμική πορεία. Δηλ από πού ξεκίνησε και μέχρι που φτάνει.

Η αφύπνιση της συνείδηση είναι κάτι διαφορετικό που έχει μια σχέση με την ψυχή.

Όλη σου η αγανάκτηση φίλε Εαρινός έχει να κάνει όχι με την ανέλιξη της ψυχής αλλά με το ότι οι ανθρωπότητα κοιμάται.

Κατά βάθος δεν διαφωνούμε. Αυτό καλούμαστε να κάνουμε

θα πρεπει να αναλάβουμε με ευθύνη τον εαυτό μας και να υπάρξει υποκειμενικοποίηση στο στάδιο του καθρέπτη...όπου θα δούμε και θα παραδεχθούμε με οδύνη , ποιοί πραγματικά είμαστε ....και θα φροντίσουμε με αγάπη ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ , προς τον εαυτό μας, ν'αλλάξουμε!

Και θα συμπληρώσω, να βοηθήσουμε και να φροντίσουμε των πλησίον μας.(άμα μας το επιτρέψει)


Φίλε Εαρινός περιμένω την επιστημονική σου απόδειξη σε αυτό που σε έχω ρωτήσει εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=17&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10249

Το επιβεβαίωσες ότι είναι ή δεν είναι έτσι; Περιμένω την εμπειρία σου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


ΘΑ πρέπει πρώτ'απ'ολα να προσδιορίσουμε τι ειναι ψυχή...

Προσωπικά αποδίδω στην έννοια "ψυχή"...τον χαρακτήρα του ανθρώπου!

Ακόμα και αν ειναι κάτι περισσότερο , δεν μπόρεσα να το προσεγγίσω...άρα και δεν μπορώ (τουλάχιστον εγώ...) να κάνω μια τέτοια συζήτηση ορίζοντας την ψυχή με τον τρόπο που την ορίζεις εσύ!

Πιστεύω ότι υπάρχει μεταφορά γνώσης και εμπειριών απο γονείς σε παιδί...μόνο που αυτό που συμβαίνει...μεταφέρεται γονιδιακά!

Υπάρχει ένα είδος 'λειτουργικού προγράμματος' το οποίο μεταφέρεται στους απογόνους!

Θάθελα έναν ορισμό της ψυχής ...δικό σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 14:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε helios2012


quote:
Ο άνθρωποι όπως και όλα τα νόημοντα πλάσματα στο σύμπαν, φοβούνται. Και αυτό που φοβούνται είναι τόσο αδιανόητο, τόσο ασύλληπτα σκοτεινό και Άγνωστο και εντούτοις έχει διαποτίσει τόσο πολύ τα πάντα μέσα μας και γύρω μας και είναι τόσο ανατριχιαστικά οικείο που θέλωντας και μή το γνωρίζουμε, άσχετα αν δεν έχουμε επίγνωσή του.

Θα ήθελα να δώσω μια άλλη οπτική:

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ;

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΊΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Που το ξέρεις εσύ..ότι δεν γνωρίζουμε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 14:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Επίσης δεν μπορεί να καλυφθεί καμιά απόσταση επειδή δεν υπάρχει ένα κενό μεταξύ δυο σημείων.

Ιδού και η επιστημονική απόδειξη:http://www.youtube.com/watch?v=qf2-G05Xvks


Δεν πρόκειται περί καμμιάς αποδείξεως...πρόκειται περί υποθέσεως εργασίας περισσότερο και μια προσπάθεια ερμηνείας...περι πειραματικού μοντέλου πρόκειται!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 14:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε helios2012
Είναι λογικό όταν η κατανόηση σου δεν καταλαβαίνει μια άλλη κατάσταση ή κατανόηση, να φαίνεται σε εσένα σαν «κολλημένη»


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 10:39:35

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 10:42:16

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/07/2009 11:50:28


Κατα την ίδια (Υπεραπλουστευμένη λογική) το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε σένα φίλε Υπηρέτη...δεν νομίζεις?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 15:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Εαρινός


quote:
Όλα , όσα αναφέρονται ως συνειδητό , υποσυνείδητο , εγώ , υπερεγώ , ιδεώδες του εγώ , διάτρηση , φαντασιακό , συμβολικό κλπ είναι όροι...ψυχολογικοί όροι και έννοιες!

. Πως μπορώ τότε να γνωρίσω με ένα ξεκάθαρο τρόπο ή με με έναν «αντικειμενικό τρόπο» τι είναι ένα αντικείμενο.

Για να υπάρχει αντικείμενο σαν «αντίληψη» πρέπει να υπάρχει και ένα υποκείμενο που αντιλαμβάνεται.

Άρα ότι μπορώ να παρατηρήσω σαν υποκείμενο δεν είναι παρα ένα νοητικό αντικείμενο που το αντιλαμβάνομαι μέσα από τις 5 αισθήσεις και δημιουργεί μια εντύπωση στην αντίληψη μου για το τι είναι αυτό το αντικείμενο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Έχω αναφέρει πολλάκις για την ύπαρξη συνειδητού και ασυνειδήτου , φίλε εαρινέ!

Οπότε αναφερόμαστε σε δύο υποκείμενα...το ένα , εντός του άλλου!

Κάθε άνθρωπος προσδιορίζεται ως το συνειδητό ή αμ θές το εμφαινόμενο υποκείμενο...αυτό που βλέπουμε στο καθρέπτη ...αυτό που ομιλεί...εσύ , εγώ και ο υπόλοιπος κόσμος!

όλοι οι άνθρωποι επιθυμούν και η επιθυμία τους κινητοποιεί...

Ασφαλώς την επιθυμία δεν την κινητοποιούμε εμείς με δική μας εντολή..σωστά?

Κάπου εδράζει και απο την παγκόσμια κοινότητα των ψυχιάτρων-ψυχαναλυτών αυτή εδράζει στο υποσυνείδητο των ανθρώπων...απ'οπου και εφορμάται και μας καθυποτάσσει και μας κατευθύνει...σωστά?

Η επιθυμία αναβλύζει απο μια έλλειψη...δεν επιθυμεί κανείς κάτι που ήδη έχει...

Το αντικείμενο της έλλειψης...ο freud , το έβλεπε έξω απο τον άνθρωπο...ο Lacan , το έβλεπε ότι ειναι καταστατικής φύσεως ...γι'αυτό και δεν "πληρώνεται" ποτέ..

Όπως και να έχει μιλάμε για το αντικείμενο της έλλειψης και το οποίο μας κινητοποιεί..και το οποίο εδράζει στο υποσυνείδητο , το οποίο με τη σειρά του μας χειραγωγεί και μας κατευθύνει και ενώ εκείνο μας κατευθύνει...εμείς δεν μπορούμε ούτε καν πρόσβαση να έχουμε σ'αυτό το χώρο..

Έτσι ειναι ο άνθρωπος...

Γιατί???

Είμαι πολύ μικρός για να ξέρω...εκείνο που γνωρίζω(όσο γνωρίζω..) ειναι ότι έτσι φτιάχθηκε!

Απο ποιόν και για ποιο λόγο , δυστυχώς δεν το γνωρίζω!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 16:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως και να έχει μιλάμε για το αντικείμενο της έλλειψης και το οποίο μας κινητοποιεί..και το οποίο εδράζει στο υποσυνείδητο , το οποίο με τη σειρά του μας χειραγωγεί και μας κατευθύνει και ενώ εκείνο μας κατευθύνει...εμείς δεν μπορούμε ούτε καν πρόσβαση να έχουμε σ'αυτό το χώρο..

Αυτό είναι λάθος, φυσικά και μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στο υποσυνείδητο.Οι τρόποι είναι πολλοί.

quote:
Δεν πρόκειται περί καμμιάς αποδείξεως...πρόκειται περί υποθέσεως εργασίας περισσότερο και μια προσπάθεια ερμηνείας...περι πειραματικού μοντέλου πρόκειται!

Για να καταλάβεις την απόδειξη, πρέπει να έχεις ανοιχτό μυαλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 16:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι σκεπτιπκιστές και τον θεό να τους φέρουμε,θα πούν οτι είναι ψευδαίσθηση!

Φίλε υπηρέτη σχετικά με την αποταύτηση.Ενα όν που δέν ταυτίζεται με τίποτα είναι Θεός,απόλυτος Θεος. Η ουσία βρίσκεται στην 5η ή 6η διάσταση.Απο την στιγμή που εμείς δέν είμαστε συνειδητοί στην 15η διάσταση και πάνω,πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για αποταύτηση?Πλήρης αποταύτηση σημαίνει να φτάσεις στο απόλυτο.Εκεί είναι ο αληθινός εαυτός,ο απόλυτος Θεός-πηγή,όλα τα άλλα είναι ψευδαισθήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 16:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Εαρινός

quote:
ΘΑ πρέπει πρώτ'απ'ολα να προσδιορίσουμε τι ειναι ψυχή...
Προσωπικά αποδίδω στην έννοια "ψυχή"...τον χαρακτήρα του ανθρώπου!

Το έχω προσδιορίσει θα το βρω και θα το στείλω όταν έχω χρόνο. Στην πραγματικότητα πρέπει εσύ να βιώσεις την είναι η ψυχή (αν υπάρχει).


Ο χαρακτήρας του ανθρώπου έχει σχέση με το τι εκφράζετε μέσα από την προσωπικότητα.(θα μου πεις «τι είναι προσωπικότητα»;) Το έχω πει και αυτό.

Φίλε Εαρινός έχω τοποθετηθεί πολλές φορές. Θα το ξανακάνω μόλις μπορέσω.

quote:
Που το ξέρεις εσύ..ότι δεν γνωρίζουμε???

Αν το γνωρίζετε τότε δεν είναι ΑΓΝΩΣΤΟ. Άγνωστο είναι αυτό που δεν γνωρίζουμε.


quote:
Κατα την ίδια (Υπεραπλουστευμένη λογική) το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε σένα φίλε Υπηρέτη...δεν νομίζεις?

Όπως και να σου ακουστεί δεν νομίζω επειδή ξέρω. Δεν μπορώ να στο αποδείξω για αυτό σου ζητώ να το δεις με την εμπειρία σου.

Έτσι λοιπών φίλε μπορώ να σου πω: Κατα την ίδια (Υπεραπλουστευμένη λογική) το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε σένα φίλε Εαρινός ...δεν νομίζεις?

Φίλε Εαρινός αυτά που λες για το υποσυνείδητο και τα αλλά...
Είσαι εσύ αυτός που αντιλαμβάνεται ή όχι;

Αν η επιθυμία πηγάζει από την έλλειψη τότε αυτή η έλλειψη ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ.

ΑΝ ΤΟ ΥΠΟ-ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ Ή ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΝΟΙΑ Ή ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ,ΤΟΤΕ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΤΑΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.


Βλέπετε το υποσυνείδητο και το ασυνείδητο σαν κάτι άλλο σαν δυο υποκείμενα αλλά δεν αναρωτιέστε και δεν μπορείτε να απαντήσετε ποιος τα βλέπει όλα αυτά;

Ένα τρίτο υποκειμενο-ασυνειδητο;
Και αυτο πάλι ποιος;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 16:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αλεξ αυτή είναι και η αυτοπραγμάτωση στο απόλυτο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 19:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios μου
μήπως μελετάς Γεράσιμο Καλογεράκη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 21:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χα χα χα χα χα να'σαι καλά βρέ Πυραμίδα μ'έκανες και γέλασα!
Δε λέω, κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένα βίντεο του καλογεράκη που λεγόταν 'Μάχη στον Ήλιο" αλλά δε μου είπε κάτι καινούργιο ή κάτι που δεν έχουν πεί άλλοι πρίν απ'αυτόν κυρίως ξένοι. Τίποτα άλλο όχι...Πιάνεται αυτό???

Κατά τ'άλλα:

Λέει ο Άλεξ: "το μόνο που δέν καταλαβαίνω είναι η απαισιοδοξία,γιατί?Δέν υπάρχουν και οι καλοί? Μόνο οι κακοί υπάρχουν?

Εδώ, αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι το νόημα είναι να σταθούμε μόνοι μας στα πόδια μας και να μην ψαχνουμε για δεκανίκια. Πάντα πρέπει να προετοιμαζόμαστε για τα χειρότερα και να ελπίζουμε για τα καλύτερα.
Θα μπορούσα να σου πώ ότι σύμμαχοί σου ή προστάτες θα μπορούσαν να είναι άλλοι εαυτοί σου που βρίσκονται σε άλλες διαστάσεις, που στην πραγματική πραγματικότητα είναι ενοποιημένες με τη δική μας.
Ακόμα δε και να υπάρχουν καλοί, ούτε είμαστε σίγουροι αν σε μια δύσκολη στιγμή μας, θα είναι σε θέση να μας ξελασπώσουν, ούτε θα'πρεπε να επαφίεται η ελπίδα μας στη δική τους βοήθεια.
Τέλος, ακόμα και να επιστρατεύονταν καλοί για να μας βοηθήσουν, θα το έκαναν με τρόπο αθόρυβο και μη αντιληπτό, αν και θεωρώ πώς οι εκάστοτε καλοί δίνουν τις δικές τους μάχες και είναι πολύ απασχολημένοι οπότε αυτό που ουσιαστικά μας βοηθάει είναι ο ίδιος μας ο Αγνωστος Εαυτός...

Επίσης λέει ο Άλεξ:Το θέμα είναι τί κάνουμε για αυτό? Καθόμαστε και κλαίμε την μοίρα μάς? Ή παλεύουμε για να δραπετεύσουμε?

Στο δια ταύτα λοιπόν..τί κάνουμε...
Θα προσπαθήσω να το πώ απλά και κατανοητά...
Κλείνουμε τις βάνες, απ'όπου τρέφονται όλα τα υπόλοιπα είδη.
Και εδώ έγκειται η διαφορά ως πρός τον τρόπο αντιμετώπισης της όλης κατάστασης, με τον υπηρέτη, μιας και τυγχάνει να είναι συνομιλητής μου εδώ. Δεν σταματάμε να παράγουμε ούτε σκέψεις, ούτε συναισθήματα, ούτε γενικότερα ενέργεια, αλλά μαθαίνουμε να την ελέγχουμε και να την κατευθύνουμε εκεί που εμείς θέλουμε.
Ο τρόπος που υποδεικνύει ο υπηρέτης και που σαφώς μπορεί να είναι αποτελεσματικός για κάποιους μου θυμίζει το εξής:
Πείτε ότι κάποιος θέλει να κάνει δίαιτα και αυτό που του λένε είναι να ράψει το στόμα του και ν'αδειάσει το ψυγείο.
Και ρωτάω εγώ, όταν αγοράζουμε ένα ψυγείο, το νόημα δεν είναι να είναι πάντα γεμάτο με όλων των ειδών τις τροφές?
Είναι δυνατόν να έχουμε ένα άδειο ψυγείο στο σπίτι μας?
Όχι, δε νομίζω...
Μα τί να κάνουμε αν θέλουμε να κάνουμε δίαιτα?
Απλά, κάθε φορά που ανοίγουμε το ψυγείο δεν πέφτουμε με τα μούτρα αλλά επιλέγουμε τί και πόσο θα φάμε.
Με άλλα λόγια δεν καταργούμε τίποτα απ'όλα όσα θα μπορούσαν να είναι πηγή ενέργειας για μας, αλλά μαθαίνουμε να τα διαχειριζόμαστε σωστά.
Γιατί όλα είναι πιθανά εργαλεία και όπλα που μπορεί να μας φανούν χρήσιμα κάποια στιγμή. (Ακόμα και ένα εγώ το οποίο είναι αλαζονικό και επιθετικό αν δεχτούμε επίθεση από κάτι που θέλει να μας βλάψει, θα μας χρειαστεί, ενώ αν το έχουμε αποκόψει απ'το είναι μας θα πάμε χαμένοι αμαχητί...)
Τα βασικά κλειδιά είναι αυτοέλεγχος (όχι κατάργηση και θάνατος) και διατήρηση της ενέργειας (όχι σπατάλη και τροφοδότηση άλλων) αρχικά για να γιατρέψουμε τις ανοιχτές μας πληγές και ύστερα για ν'αρχίσουμε να τη χρησιμοποιούμε ώστε ν'ανέβουμε επίπεδο.

Μ'αυτά και μ'αυτά, η δική μου συμμετοχή στο παρόν θέμα έλαβε τέλος μιας και ό'τι είχα να πώ το είπα...
Σας ευχαριστώ όλους για τον εποικοδομητικό διάλογο και καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2009, 21:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Μ'αυτά και μ'αυτά, η δική μου συμμετοχή στο παρόν θέμα έλαβε τέλος μιας και ό'τι είχα να πώ το είπα...


Το ερώτημα είναι : Αυτά που είπες, τα πιστεύεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy