ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 08:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ

Κάποτε με ρώτησες «γιατί τόσο μυστικισμός» Τώρα ξέρεις το γιατί.

Αυτοί που δεν μπορούν να καταλάβουν το μονό που μπορούν να κάνουν είναι να καταστρέψουν και να διασύρουν μέσα από το χλευασμό και την συκοφαντία όλα τα άτομα που αγωνίζονται για την ανέλιξη της συνείδηση .

Αυτά τα άτομα δώσανε το κονιο στον Σωκράτη , σταύρωσαν τον Χριστό αυτά τα άτομα μπορούν να σκοτώσουν στο όνομα της αλήθειας ,και πολλά αλλά.

Αυτά τα άτομα είναι τα ίδια άτομα με αυτά που ανέφερα ποιο πάνω επειδή έχουν τρία κοινά ψυχολογικά χαρακτηριστικά.

Κακή θέληση, κακή νόηση, κακή επιθυμία.

Όλα αυτά προέρχονται από κάποια κοινά εγώ που εκδηλώνουνε μέσα από την προσωπικότητα.

Αυτά τα άτομα φαίνεται να είναι 100% τα 100% μηχανικά. Δηλ είναι ένα είδος βιολογικού ρομπότ που εκτελούν τις επιθυμίες των εγώ.

Μια μηχανή του καφέ θα φτιάχνει μονό καφέ έτσι μια ανθρώπινη βιολογική μηχανή σε ψυχολογικό επίπεδο θα εκφράζει συνεχώς και μηχανικά τα χούγια των εγώ.

Στο διανοητικό επίπεδο υπάρχει μια συγκεκριμένη μηχανική φόρμα που τα εγώ εκδηλώνονται . Για αυτό βλέπουμε ότι διαφορετικά άτομα εκφράζουν τα ίδια ελαττώματα.

Είναι σαν να παίρνεις το ίδιο cd και να το βάζεις να παίζει σε διαφορετικό μηχάνημα.

Αυτά τα εγώ όταν δεν μπορούν να αιτιολογήσουν τις πράξεις τους λόγω του ότι δεν έχουν επίγνωση τις μηχανικοτητας τους… και ποτέ ένα εγώ δεν συνειδητοποιείτε.. αλλά εξαλείφετε… τότε το μονό που μπορούν να κάνουν είναι να απορρίπτουν, να χλευάζουν, να ειρωνεύωντε, να σαρκάζουν, και γενικά να προκαλούν αναταραχή οποιουδήποτε είδους.

Για αυτό φίλε Αλεξ γίνεσαι ένας μάρτυρας αυτής τις παρέλασης των εγώ που είναι πολύ συγκεκριμένη.

Υπεροψία. Την βλέπεις στον τρόπο της ομιλίας όταν απαξιώνει τους άλλους.

Σαρκασμός. Την βλέπεις στο πως κοροϊδεύει τους άλλους μέσω του διαλόγου.
Μέσα από τον σαρκασμό εκδηλώνετε και η διακωμώδηση που βλέπω ότι έχει ξεκινήσει να εκδηλώνετε σιγά σιγά.

Κομπλεξ ανωτερότητας. Εδώ θα δεις φίλε Αλεξ τα άτομα να εκδηλώνουν φράσεις του τύπου « Εγώ τα κάνω όλα καλυτέρα, εγώ δεν μπορώ να κάνω λάθος, ξέρεις ποιος είμαι εγώ είμαι…. Έχω αξία γιατί εγώ τα βρήκα όλα μόνος μου δεν πήγα να αγοράσω γνώση… και πολλά αλλά .Αυτό το κομπλεξ τις ανωτερότητας κρύβει μέσα του το κόμπλεξ της κατωτερότητας δηλ εκδηλώνω ανωτερότητα γιατί στην πραγματικότητα φοβάμαι να μην ανακαλύψουν τις ψυχολογικές μου αδυναμίες.
Φοράω μια ψυχολογική μάσκα και το παίζω άνετος, ατάραχος, απρόσβλητος.

Μετά έρχεται η απαξίωση που μειώνει τον οποιονδήποτε γιατί αυτός είναι ο πιο σημαντικός σε όλη την δημιουργία.

Στο εγώ της υπερηφάνειας δεν του αρέσει να του δίνουν οδηγίες. Για αυτό βλέπουμε να λένε «και ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις ΕΜΕΝΑ» « άσε ρε μεγάλε» «ΟΚ έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι λες» και πολλά αλλά .

Φίλε Αλεξ θα δεις πολλά ακόμα που είναι προβλεπόμενα επειδή μια μηχανή δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό. Θα δεις την οργή , το πείσμα , το να θέλουν να τα καταστρέψουν όλα το μισός, την ζήλεια και πολλά αλλά που θα τα συζητάμε.

Αυτά είναι κάποια από τα ελαττώματα που όλοι έχουμε μέσα μας σε διαφορετικό βαθμό. Αυτά τα ελαττώματα δεν βοηθούν στην ανέλιξη της συνείδηση.

Αυτό που κάνει την διάφορα είναι ότι όταν κάποιος αποκτά την κατανόηση και την λειτουργία αυτών των ελαττωμάτων τότε αυτά δεν μπορούν να εκδηλωθούν 100% τα 100% για τη η μηχανηκοτητα τους σπάει από την αφύπνιση της συνείδησης.

Όσο ποιο πολλή αποκτάμε επίγνωσης αυτής της μηχανικοτητας τόσο αυτή η μηχανικοτητα ελαττώνετε.

Και το εγώ τις απαξιώσεις για όλα αυτα λέει « ναι, ναι, μεγάλε….τα λέμε ..οκ»


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 09:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και το εγώ τις απαξιώσεις για όλα αυτα λέει « ναι, ναι, μεγάλε….τα λέμε ..οκ»

Όχι το εγώ κ. Συμπαντίδη, σκέτο, χωρίς άρθρο

ΕΓΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 09:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το υδρογόνο 12 είναι το υδρογόνο του σεξ, αυτό με το οποίο δουλεύει κανονικά το σεξ, και το Si-12 είναι όταν ήδη μετατρέπεται μέσω της επιστημονικής αγνότητας. "

Edited by - zip on 17/07/2009 09:19:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 09:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω οτι ο ΖΙΠ εχει ελειψη υδρογονου γιαυτο δυσκολευεται στην κατανοηση !!! το πουλανε και σε φιαλες , διπλα απο αυτες του οξυγονου .... χαχαχαχα και κοιτα μη τα ανακατεψεις γιατι φερνουν ζαλι χαχαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 17/07/2009 09:53:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 09:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Το όνομα ΖΙΡ είναι ένα όνομα ανάμεσα σε αμέτρητα αλλά όπως και η μορφή του ΖΙΠ μια ανάμεσα σε άλλες αμέτρητες παροδικές μορφές που η φύση των πραγμάτων αναγεννά διαρκώς μέσα από τη γέννηση και των θάνατο των κυμάτων τις ιδίας κοσμικής θάλασσας.

Η φύση σου είναι ύπαρξη, συνείδηση, ευδαιμονία και ως προς το ΕΙΝΑΙ σου δεν μπορώ να πω τίποτα. Οπότε ουσιαστικά δεν απευθύνομε σε αυτό που Είσαι πραγματικά… αλλά σε αυτά τα δαιμονικά εγώ που εκδηλώνονται μέσα από την προσωπικότητα σου.

Δεν μπορείτε να μου κρυφτείτε και όσο σας βλέπω θα σας βαράω αλύπητα πανούργα εγώ. Ξερώ ότι το ψέμα και η δικαιολογία είναι η ασπίδα σας ,η προστασία σας, αλλά θα σας ξεσκεπάζω συνεχώς κάτω από το φως της συνείδηση.

Όταν ο Χριστός έβγαλε ένα δαιμόνιο έξω από έναν άνθρωπο, ρώτησε αυτό το δαιμόνιο «ποιο είναι το όνομα σου» και αυτό απάντησε «ΛΕΓΕΩΝ»

Αυτή η λεγεώνα είναι τα εγώ που σαν τα ζώα μάχονται για την τροφή τους. Αν το σκεφτούμε έτσι θα μπορούσαμε να έχουμε μια εικόνα ότι η ζωή ενός ανθρώπου δεν είναι παρά ένα κινητό μηχάνημα που παράγει τις απαραίτητες τροφές των εγώ μέσα από το διανοητικό , το συναισθηματικό .το σεξουαλικό, το κινητικό και το ενστικτώδες κέντρο.

Μου έρχεται η εικόνα ενός αγίου μωρού που είναι απαλλαγμένο από όλα τα ελαττώματα και τα πάθη σαν το ΕΙΝΑΙ το οποίο γεννήθηκε μέσα σε στάβλο ζώων. Αυτά τα ζώα είναι τα εγώ.

Ανάμεσα σε αυτά τα ζώα είναι και ο γάιδαρος που συμβολίζει τον νου ο οποίος γκαρίζει συνεχώς. Ότι και να του πουν αυτός γκαρίζει ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 10:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απαξίωση είναι το χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου που έχει φτωχή κατανόηση.
Αυτά τα άτομα δυσκολεύωντε να μπουν στην θέση του άλλου. Μέσα από αυτό δημιουργείτε και η έλειψη αγάπης. Ένα τέτοιο ΕΓΩ σε μια σχέση το μονό που θέλει είναι με το πρόσχημα της αγάπης να ικανοποίηση τον εαυτό του δηλ Το ΕΓΩ είτε με άρθρο είτε χωρίς.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 17/07/2009 10:14:18

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 17/07/2009 10:19:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 10:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε διάβασα


«Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ , Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΕ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ»

Έχετε δει τα γαϊδουριά όταν πεισματώνουν δεν προχωρούν με τίποτα επιμένουν να είναι στάσιμα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 10:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε διάβασα


«Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ , Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΕ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ»

Έχετε δει τα γαϊδουριά όταν πεισματώνουν δεν προχωρούν με τίποτα επιμένουν να είναι στάσιμα. Τι πείσμα και τι αξιοθαύμαστη επιμονή.


Γράψε μας ύπουλο ΕΓΩ ξανά το ποσό χρήσιμα είναι όλα αυτά για εσένα που φοβάσαι να ξεσκεπαστείς.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 10:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θρασύδειλος φίλε ΗΛΙΕ είναι το χαρακτηριστικό του ανθρώπου που κρύβετε μέσα στον όχλο.

Νιώθει την ανάγκη να κάνει συνασπισμό με τα άτομα που εξυπηρετούν τις ανάγκες τους.

Όταν αυτά τα άτομα δουν κάποιο τον οποίο φθονούν να δείχνει σημάδια αδυναμίας τότε εμφανίζονται από το πουθενά για να χτυπήσουν και να κρυφτούν πάλι μέσα στον όχλο.

Κακόμοιρα ΕΓΩ πόσο έχετε την ανάγκη να κρύβεστε αλλά δεν μπορείτε να αντισταθείτε ….πρέπει να βγείτε για τροφή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 11:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κύριο εμπόδιο στην πραγμάτωση των δυνατοτήτων μας είναι η έννοια ενός

ΕΓΩ

Αυτή η ταύτιση δημιουργεί την ψευδής προσωπικότητα.

Τα ψυχολογικά ελαττώματα που έχουμε είναι πολλά δηλ μια λεγεώνα από πολλά εγώ που το κάθε εγώ ζητά συγκεκριμένα πράγματα.

Η ΤΑΥΤΙΣΗ Ή Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 17/07/2009 11:43:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 12:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποτε με ρώτησες «γιατί τόσο μυστικισμός» Τώρα ξέρεις το γιατί.

Πάντα έτσι γίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 13:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip, έχεις μια πολύ παράξενη προσωπικότητα.Στο θέμα σου στις καταδύσεις,δέχεσαι το υπερφυσικό ενώ εδώ το χλευάζεις. Γιατί?

Πώς ξέρεις οτι όλα αυτά που λέμε δέν είναι αλήθεια? Γιατί απαξιώνεις κάτι το οποίο δέν το έχεις μελετήσει? Αυτό δέν είναι συμπεριφορά επιστήμονα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 13:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνειδητό-ασυνείδητο-ειναι-δεν ειναι-θα ειναι-δεν θα ειναι...τι ειναι??

Ο μεν παρανοικός προσπαθεί να συμβολοποιήσει το φαντασιακό , ο δε σχιζοφρενής να φαντασιοποιήσει το συμβολικό!

Στην παράνοια , ο παραληρών κατακλύζεται απο το φαντασιακό στο μέτρο ακριβώς που ειναι "αποκομμένος" απο το συμβολικό!

Κατα συνέπεια , ΕΠΙΔΙΏΚΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟΠΟΙΉΣΕΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΌ...

ΜΗ ΚΑΤΟΡΘΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ.....ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 13:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια εγώ φίλε Αλεξ κάνουν τα πάντα για φαίνονται αυτό το «να φαίνονται» δίνει την αίσθηση της υπεροχής που είναι ένα βραβείο για την μεγαλομανία.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


Κακή θέληση, κακή νόηση, κακή επιθυμία.

-Ποιός ειναι εκείνος , που άκριτα μπορεί να εισάγει και να επιβάλλει όρους και ορολογίες , τύπου.. κακή θέληση-κακή νόηση-κακή επιθυμία και δεν θα "κινδυνέψει" να λεχθεί ως δογματικός και εν συνεχεία ως διάτρητος απο την ανάγκη του να επισημάνει το (έστω) παραβατικό και εσφαλμένο???

Είναι σαν να παίρνεις το ίδιο cd και να το βάζεις να παίζει σε διαφορετικό μηχάνημα.

-Έχω την αίσθηση ότι με έναν αντίστοιχο τρόπο , κάνεις και συ το ίδιο!


Για αυτό φίλε Αλεξ γίνεσαι ένας μάρτυρας αυτής τις παρέλασης των εγώ που είναι πολύ συγκεκριμένη.

-Υπάρχει και προβάλλεται μέσα απο το λόγο σου και την συνταξή του , μια προσπάθεια έμμεσης χειραγώγησης και ενοχοποίησης των άλλων ...


Υπεροψία. Την βλέπεις στον τρόπο της ομιλίας όταν απαξιώνει τους άλλους.

-Εσύ το είδες ως υπεροψία , κάποιος άλλος ίσως να το έβλεπε ως προσπάθεια του υποκειμένου ν"ακουσθεί και η δική του άποψη...ίσως μια προσπαθειά του ν"ακουσθεί και σε κάθε περίπτωση εμφανίζεις την ψυχική σου οικονομία και διάθεση "εκχωρημένη" και οροεξαρτούμενη απο τις διατυπώσεις των άλλων!

Αυτά τα ελαττώματα δεν βοηθούν στην ανέλιξη της συνείδηση.

-Και τι βοηθάει την ανέλιξη της συνείδησης κατα την γνώμη σου...θα το εκτιμούσα αν το προσδιόριζες...όπως και τι εννοείς ως συνείδηση!

Ευχαριστώ!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 14:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


Κακή θέληση, κακή νόηση, κακή επιθυμία.

-Ποιός ειναι εκείνος , που άκριτα μπορεί να εισάγει και να επιβάλλει όρους και ορολογίες , τύπου.. κακή θέληση-κακή νόηση-κακή επιθυμία και δεν θα "κινδυνέψει" να λεχθεί ως δογματικός και εν συνεχεία ως διάτρητος απο την ανάγκη του να επισημάνει το (έστω) παραβατικό και εσφαλμένο???

Είναι σαν να παίρνεις το ίδιο cd και να το βάζεις να παίζει σε διαφορετικό μηχάνημα.

-Έχω την αίσθηση ότι με έναν αντίστοιχο τρόπο , κάνεις και συ το ίδιο!


Για αυτό φίλε Αλεξ γίνεσαι ένας μάρτυρας αυτής τις παρέλασης των εγώ που είναι πολύ συγκεκριμένη.

-Υπάρχει και προβάλλεται μέσα απο το λόγο σου και την συνταξή του , μια προσπάθεια έμμεσης χειραγώγησης και ενοχοποίησης των άλλων ...


Υπεροψία. Την βλέπεις στον τρόπο της ομιλίας όταν απαξιώνει τους άλλους.

-Εσύ το είδες ως υπεροψία , κάποιος άλλος ίσως να το έβλεπε ως προσπάθεια του υποκειμένου ν"ακουσθεί και η δική του άποψη...ίσως μια προσπαθειά του ν"ακουσθεί και σε κάθε περίπτωση εμφανίζεις την ψυχική σου οικονομία και διάθεση "εκχωρημένη" και οροεξαρτούμενη απο τις διατυπώσεις των άλλων!

Αυτά τα ελαττώματα δεν βοηθούν στην ανέλιξη της συνείδηση.

-Και τι βοηθάει την ανέλιξη της συνείδησης κατα την γνώμη σου...θα το εκτιμούσα αν το προσδιόριζες...όπως και τι εννοείς ως συνείδηση!

Ευχαριστώ!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 14:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


Κακή θέληση, κακή νόηση, κακή επιθυμία.

-Ποιός ειναι εκείνος , που άκριτα μπορεί να εισάγει και να επιβάλλει όρους και ορολογίες , τύπου.. κακή θέληση-κακή νόηση-κακή επιθυμία και δεν θα "κινδυνέψει" να λεχθεί ως δογματικός και εν συνεχεία ως διάτρητος απο την ανάγκη του να επισημάνει το (έστω) παραβατικό και εσφαλμένο???

Είναι σαν να παίρνεις το ίδιο cd και να το βάζεις να παίζει σε διαφορετικό μηχάνημα.

-Έχω την αίσθηση ότι με έναν αντίστοιχο τρόπο , κάνεις και συ το ίδιο!


Για αυτό φίλε Αλεξ γίνεσαι ένας μάρτυρας αυτής τις παρέλασης των εγώ που είναι πολύ συγκεκριμένη.

-Υπάρχει και προβάλλεται μέσα απο το λόγο σου και την συνταξή του , μια προσπάθεια έμμεσης χειραγώγησης και ενοχοποίησης των άλλων ...


Υπεροψία. Την βλέπεις στον τρόπο της ομιλίας όταν απαξιώνει τους άλλους.

-Εσύ το είδες ως υπεροψία , κάποιος άλλος ίσως να το έβλεπε ως προσπάθεια του υποκειμένου ν"ακουσθεί και η δική του άποψη...ίσως μια προσπαθειά του ν"ακουσθεί και σε κάθε περίπτωση εμφανίζεις την ψυχική σου οικονομία και διάθεση "εκχωρημένη" και οροεξαρτούμενη απο τις διατυπώσεις των άλλων!

Αυτά τα ελαττώματα δεν βοηθούν στην ανέλιξη της συνείδηση.

-Και τι βοηθάει την ανέλιξη της συνείδησης κατα την γνώμη σου...θα το εκτιμούσα αν το προσδιόριζες...όπως και τι εννοείς ως συνείδηση!

Ευχαριστώ!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 14:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde, κάθομαι ρε φίλε και διαβάζω αυτά που λες. Δηλ. ρε φίλε μου, τι να σου πω ; ... έχεις γράψει στο μήνυμά σου 3 σειρές και ρε φίλε μου, δεν λες ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε, ΤΙΠΟΤΕ!!! Δηλ. σε τι κόσμο ζείτε ρε πστ ;;; ειλικρινά, θα φρικάρω, τέλος πάντων. Εγώ ρε φίλε μου σου έκανα μια ερώτηση. Ξέρεις να απαντήσεις ; Καλώς. Θέλεις να απαντήσεις ; Καλώς. Δεν ξέρεις ; Δεν θέλεις ; Mην απαντάς ρε χρυσέ μου άνθρωπε! Τι να πω ;;; Τέλος πάντων, 'ντάξει ...

Ηρέμια. Πρώτα απ όλα σε κανένα απο τα προηγούμενα μηνύματα δεν έκανες κάποια τέτοια διευκρίνιση. Το μοναδικό πράμα για το οποίο ρώτησες απανειλημμένα είναι όσον αφορά την "ασκηση" και εγώ επανειλημμένα απάντησα να την κάνεις εσύ ο ίδιος. Και αυτό γιατι η άσκηση αυτή δεν είναι του τύπου στατιστικής έρευνας όπου θα υπάρχει κάποιο συμπέρασμα, αλλα περισσότερο μοιάζει με γυμναστική. Ρώτησες ποτέ κάποιον αν κάνοντας γυμναστική έβγαλε κάποιο συμπέρασμα απο αυτήν? Έχεις ακούσει ποτέ για παράδειγμα να ρωτάνε "Τι συμπέρασμα βγάλατε κάνοντας κοιλιακούς?". Η μονάδική απάντηση σε μια τέτοια ερωτηση μπορεί να είναι ας πούμε:οι κοιλιακοί είναι πολύ δύσκολοι, που αυτό βέβαια έχει να κάνει με τη σωματική κατάσταση του συγκεκεριμένου ατόμου που τους κάνει και δεν αποτελεί ένα γενικό συμπέρασμα. Η συγκεκεριμένη άσκηση δεν είναι κάτι το τρομερό, είναι απλά για την αποκτηση κάποιας αυτόσυνείδησης. Κάποιος που έχει "πάθει" sleep paralysis ή έχει κάνει συνειδητό ονείρεμα ή ΑΠ την αντιλαμβάνεται νομίζω πολύ καλύτερα.
quote:
απλά να κατάλάβεις τι εννοώ φίλε Ζιπ. [ μα αν δεν μου εξηγήσεις, πως θα καταλάβω ; τέλος πάντων, ok ] Παρά ταύτα, λέγοντας ατομικότητα εννοώ απολυτότητα στην αντιληψη των πραμάτων.

Έγραψα λάθος τη πρόταση. Η πρόταση σωστά θα ήταν "Παρα ταύτα λέγοντας απολυτότητα εννοώ την απόλυτότητα στην αντίληψη των πραμάτων". Ή αλλιώς οτι έχεις απόλυτη αντιμετωπιση των πραγμάτων.Ότι δηλαδη αν κάτι δεν ταιριάζει στα καλούπια που ο ίδιος με τον νού σου έθεσες το αρνήσαι. Θυμήσου το παράδειγμα με την χορτοφάγία.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 14:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Πρόσεχε παιδί μου, αυτά με τα δαιμόνια και τα πανούργα εγώ που βλέπεις και βαράς αλύπητα, δεν είναι καλά δείγματα.
Καλό θα ήταν να σταματήσεις για ένα χρονικό διάστημα. Μερικές φορές χρειάζεται μια αποστασιοποίηση ώστε να δούμε με πιο καθαρή ματιά τα θέματα της ζωής μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 15:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός καλώς ειρθες.

Άμα διαβάσεις πιο προσεκτικά αυτά που έχω πει αλλά και αυτά που έχουν πει και κάποιοι άλλοι θα «δεις» τι είναι η συνείδηση.

Η συνείδηση δεν είναι μια λεκτική απάντηση, ούτε ένα νοητικό κατασκεύασμα. Βρίσκετε πέρα από τον νου. Άρα με τον νου δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις τι είναι η συνείδηση.

Το μονό που μπορείς να κανείς είναι να βιώσεις το γεγονός της συνείδηση ζώντας το.

Αυτό σημαίνει ότι η επίγνωση σου πρέπει να απαγκιστρωθεί από όλα αυτά που την καθηλώνουν στο να αναγνωρίσει την πηγή της .

Αυτή η αναγνώριση δεν είναι μια σχέση υποκειμένου αντικειμένου αλλά μια άμεση αυθόρμητη αποδοχή μέσα στην σιωπηλή παρουσία του αιωνίου τώρα.

Μέσα σε αυτή την παρουσία όλες οι ιδέες ,οι δογματισμοί, οι συγκρούσεις, και δυαδικότητα συνχωνεύωνται σε μια αρμονία χωρίς συγκρούσεις.

Αυτή η κατάσταση είναι μια χωρίς εγώ κατάσταση που δεν θέλει τίποτα επειδή ο αναζητητής και το αναζητούμενο έχουν συνχωνευτη σε μια αυταπόδειχτη υπαρξιακη κατάσταση.

Όταν λέμε για την ανέλιξη της συνείδηση συζητάμε για τους τρόπου και τα εμπόδια που μας βοηθούν ή μας εμποδίζουν να φτάσουμε στην ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Αυτό όπως λες καθώς το μιλάμε μπορεί να φαίνεται δογματικό, ότι ανήκει κάπου ότι έχει κάποια συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να κανείς όπως η αυτοπαρατήρηση, αλλά όλα αυτά έχουν σκοπό να σε οδηγήσου έξω από όλα αυτά που δεν σου επιτρέπουν να γνωρίσεις αυτό που πραγματικά είσαι.

Ο νου συνεχώς φλυαρεί. Μπορείς να τον σταματήσει; Ή να από-ταυτιστείς από τον νου; Αν όχι τότε ο νου είναι ο κύριος και εσύ ο υπηρέτης.

Πάμε καβάλα πάνω στον γάιδαρο ή ο γάιδαρος μας πάει καβάλα;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 17/07/2009 15:40:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 15:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Ας πει και κάποιος άλλος για την ανέλιξη της συνείδησης δεν έχω τόσο χρόνο στο να γράφω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 16:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι ....

Φωτιά έχει πάρει το forum

ΖΙΠ: :Όπως αρκετά εύστοχα το θέτεις η <<μουσική>> δεν μπορεί να μεταδοθεί μέσω διαδικτύου . Σέβομαι και κατανοώ την άποψή σου. Παρόλα αυτά για κάποιους ο δρόμος δεν είναι εμφανής . Θα μου πεις ότι δεν ξέρω πως να σηκώνω το χέρι μου και όμως το σηκώνω . Έχει μία βάση η άποψή σου την κρατάω και προχωρώ . Θα αναφερθώ σε σένα ξανά στο τέλος του κειμένου

ΦΙΛΕ ΥΠΗΡΕΤΗ: Ξέρεις ότι σε σέβομαι και εκτιμώ την προσπαθειά σου και τον χρόνο που σπαταλάς σε αυτό το φόρουμ . Όμως θα ήταν υποκριτικό εκ μέρους μου να μην σου επισημάνω ότι εμφάνισες ένα εγώ την ώρα που έγραφες :

έγραψες κάτι της μορφής : Σας βλέπω και θα σας πατάξω εγώ υπό το φως της συνείδησης .

Η συνείδηση δεν είναι όπλο .Ούτε και θα μπορούσε να γίνει ποτέ νομίζω .Και στο κάτω κάτω δεν είναι σκοπός μας να διαπληκτιζόμαστε με τα εγώ . Ούτε καν να τους μιλάμε αν είναι δυνατόν . Ανήκουν σε έναν άλλο κόσμο , και όταν ασχολούμαστε με τα εγώ των άλλων ανατροφοδοτούμε τα δικά μας .

HELIOS2012 : Έκανα και εγώ μια υπόθεση μωρέ μην με μαλώνεις . Ορίστε ήταν λανθασμένη, να το είπα . Όσον αφορά την κειμενάρα που μου έστειλές ακόμα απορώ τι θα έπρεπε να πρωτοκαταλάβω .... Τέλος πάντων κάθε πράγμα στην ώρα του .

Και επειδή δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου ....


Γενικά μιλώντας τώρα αυτό ήθελες να πετύχεις zip έτσι δεν είναι ???
Θυμάμαι κάποια στιγμή έγραψες στην pyramid : Θα τον αναλάβω εγώ!

Τον ανέλαβες λοιπόν . Πες μου όμως τώρα γιατί το έκανες ??
Νομίζω ότι την χρωστάς αυτή την απάντηση , απάντηση όχι σχόλια .

Και αν εν πάση περιπτώση επιμένεις να με σχολιάσεις σε παρακαλώ κανε το με κανένα χρώμα άλλο εκτός του κόκκινου γιατί μου θυμίζεις τις διορθώσεις που μου έκαναν στα γυμνασιακά μου χρόνια οι καθηγητές της έκθεσης .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 17:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αν εν πάση περιπτώση επιμένεις να με σχολιάσεις σε παρακαλώ κανε το με κανένα χρώμα άλλο εκτός του κόκκινου γιατί μου θυμίζεις τις διορθώσεις που μου έκαναν στα γυμνασιακά μου χρόνια οι καθηγητές της έκθεσης

Φίλε κενο, ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν και γώ για αυτό.Επίσης το κόκκινο χρώμα δημιουργεί εντάσεις.Αλλά εντάξυ, είναι ασήμαντο το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 17:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κενό γεια σου

Δεν έχω πει ότι δεν έχω ΕΓΩ αλλά ξέρω ότι τα εγώ εξαλείφονται «πολεμώντας» .

Αυτό που είχα στο μυαλό ήταν ο Ηρακλής και η Λερναία Ύδρα. Αυτή είναι μια «εσωτερική μάχη» που κάνουμε για να απελευθερωθούμε από αυτά που μας δεσμεύουν.

Φίλε ΚΕΝΟ αυτό ειπα

quote:
Δεν μπορείτε να μου κρυφτείτε και όσο σας βλέπω θα σας βαράω αλύπητα πανούργα εγώ

Αυτό κάνω και σε εμένα. Δεν θα μπορούσα να μιλάω για αυτά αν δεν μπορούσα να τα δω. Αυτό που ειδές ως προς τους άλλους είναι κάτι που συμβαίνει σε εμένα και δεν θα σταματήσω μέχρι να τελειώσω αυτό που άρχισα.

Δεν είπα

quote:
Σας βλέπω και θα σας πατάξω εγώ υπό το φως της συνείδησης.
Δεν πειράζει ήσουν λίγο απρόσεκτος.

quote:
Η συνείδηση δεν είναι όπλο .Ούτε και θα μπορούσε να γίνει ποτέ νομίζω

ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΞΕΡΩ

Αυτό θα περιμένω να το σχολιάσουν άλλοι για να δούμε και άλλες απόψεις

quote:
Και στο κάτω κάτω δεν είναι σκοπός μας να διαπληκτιζόμαστε με τα εγώ . Ούτε καν να τους μιλάμε αν είναι δυνατόν . Ανήκουν σε έναν άλλο κόσμο , και όταν ασχολούμαστε με τα εγώ των άλλων ανατροφοδοτούμε τα δικά μας .


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 19:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν, στο τελευταίο μήνυμά μου, έκλεισα με τη φράση "αυτά από μένα", δηλώνοντας ξεκάθαρα ότι δεν επιθυμώ να συνεχίσω την κουβέντα.
Αυτή μου την επιθυμία δεν τη σεβάστηκε ούτε ο Άλεξ ούτε φυσικά ο υπηρέτης...ήθελα να ξερα ποιό απ'όλα τα εγώ σας, σας τύφλωσε και δεν είδατε την αυτήν επιθυμία μου.
Εν πάσει περιπτώση θα σταθώ μονάχα σε αυτό:
quote:

υπηρέτης:
Ο θρασύδειλος φίλε ΗΛΙΕ είναι το χαρακτηριστικό του ανθρώπου που κρύβετε μέσα στον όχλο.

Για πές μου ρε υπηρέτη, με αποκαλείς θρασύδειλο ή μου φαίνεται?
Αν μιλάς γενικά, τότε οκ, συμφωνώ μαζί σου ως πρός το ποιός είναι ο θρασύδειλος...
Αλλά επειδή απευθύνεσαι σε μένα, υποθέτω με τη λογική μου, ότι το θρασύδειλος πάει σε μένα?...Σε αυτήν την περίπτωση, θα σε συμβούλευα να ξαναδιαβάσεις το θέμα της Αστρικής Προβολής όπου σου απάντησα σε όλα...Μπορείς να ξεκινήσεις από την 30 σελίδα του τρίτου μέρους και να ξαναδιαβάσεις 20 σελίδες για να φρεσκάρεις τη μνήμη σου και σύ...
Αν το κάνεις αυτό θα καταλάβεις ότι δεν έχω καμία όρεξη να επαναλαμβάνομαι και να συζητώ μαζί σου τα ίδια και τα ίδια για δεύτερη φορά. Είναι κουραστικό για όλους...Οπότε δεν έχω κανέναν λόγο να κρυφτώ απ΄'τη στιγμή που έχω γράψει τόσα πολλά και τα γραπτά μένουν και φυσικά είναι στη διάθεση του καθενός να τα διαβάσει...

Και για τελευταία φορά θα πώ ότι όταν θέλετε να μιλήσετε για τη διδασκαλία του Σαμαέλ, υπάρχει το συγκεκριμένο θέμα "Σαμαέλ Αούν Βεόρ" για να συζητήσετε ό'τι θέλετε και όσο θέλετε...
Στα υπόλοιπα θέματα, οι αντιγραφές κειμένων του Σαμαέλ θα θεωρούνται απ'τους υπόλοιπους διαφήμιση και προσπάθεια προσυλητισμού...
Αν θές υπηρέτη να μη σε θεωρεί κανένας φερέφωνο του Σαμαέλ, θα πρέπει σε θέματα που πραγματεύονται πανανθρώπινες έννοιες να μιλάς με δικά σου λόγια και να περιγράφεις δικές σου εμπειρίες, έστω και αν είσαι ανορθόγραφος...δεν πειράζει κανέναν αρκεί να βγαίνει νόημα...Αυτό θέλουμε όλοι οι υπόλοιποι από σένα, αλλιώς μπορούμε και μόνοι μας να μπούμε στο σάϊτ του σαμαέλ, να κατεβάσουμε τα βιβλία του,να τα διαβάσουμε και να κατανοήσουμε τη διδασκαλία του πολύ καλύτερα...Έτσι δεν είναι?

Υ.Γ. Κενό - είσαι ωραίος, μια χαρά σε βρίσκω και μια χαρά θα τα πάς, αρκεί να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και όλα τα εγώ σου ενεργοποιημένα ωστέ να μην μπορέσει κανένας γιαλαντζί και δήθεν άγιος να στα πετσοκόψει...

Αυτά λοιπόν από έναν Ηλιο που έχει συμφιλιωθεί και έχει γίνει ένα με όλα του τα εγώ...
Α και που σαι υπηρέτη, σαν Ηλιος που είμαι έχω γίνει ένα και με τη σκιά μου ή καλύτερα, αν το θές αλλιώς, δεν έχω κάν σκιά...
Και ξέρεις φαντάζομαι, ποιοί δεν έχουν σκιά...
Αουυυυυυυυυυυυυυ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 19:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θές υπηρέτη να μη σε θεωρεί κανένας φερέφωνο του Σαμαέλ

Και σύ φίλε ήλιε,άν θές να μήν σε θεωρούμε φερέφωνο του ζιπ πρέπει να πάψεις να τον υπερασπίζεσαι τυφλά, σάν πρόβατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 21:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε helios2012

Έπρεπε να σεβαστείς την επιθυμία σου. Θα σου απαντήσω μόλις μπορέσω σε αυτά που μου είπες και θέλω να σου δείξω το πώς μίλησες.

Είμαι πράγματι ανορθόγραφος και προσπαθώ πολύ για να το βελτιώσω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 08:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- Κενό -

Πες μου όμως τώρα γιατί το έκανες ??


Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που αποφάσισα να γράψω σ' αυτό το θέμα. Θα σου απαντήσω, και θα απαντήσω ΜΟΝΟ σε σένα, επειδή με ρωτάς κι επειδή η ερώτησή σου είναι απλή, αληθινή, ξεκάθαρη και ανθρώπινη. Αυτό το θέμα, είδες, υπάρχει αρκετό καιρό. Δεν είχα ασχοληθεί. Ξέρεις γιατί ; Γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως ότι και να γράψει κάποιος για την συνειδητότητα, είτε είναι δικά του αυτά που γράφει, είτε όχι, στην ουσία δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Το μόνο που μπορεί να κάνει, ε, είναι να τον διαβάσουν κάποιοι άνθρωποι και να πουν μέσα τους "α, τι ωραία που τα λέει αυτός ; μπράβο, ωραία τα λέει". Μόνο αυτό μπορεί να γίνει, τίποτε άλλο. Αυτό δεν είναι και πολύ επικίνδυνο. Ε, κάθομαι εγώ, διαβάζω, βλέπω την περιγραφή π.χ μιας εμπειρίας του ΥΠΗΡΕΤΗ, α, ωραία, τι ωραία που τα λέει ...

Βέβαια, δεν είχα προσέξει ΤΙ αναφέρουν αυτοί οι τύποι στις πρώτες σελίδες. Μόλις λοιπόν διάβασα πως αυτοί αρχίζουν να δίνουν ασκήσεις στον κόσμο, άλλαξα γνώμη. Κι αυτό γιατί το να δίνεις μια άσκηση να κάνει ο αναγνώστης σου, είναι σαν να του λες "ε, αφού σου αρέσουν αυτά που γράφω, κάνε τώρα κι αυτό". Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει πως το θέμα έχει ξεφύγει από τα πλαίσια ενός forum. Σε ένα δημόσιο φόρουμ μπαίνει κάποιος για να γράψει. Τι να γράψει ; Να γράψει κάποιες απόψεις του, κάποιες ιδέες του. Δεν μπαίνει για να υποδείξει πρακτική (σε τέτοια θέματα, έτσι ; σε θέματα συνειδήσεως), καταλαβαίνεις ; Δηλ. είναι σαν να σου λέω εγώ "μην φας σήμερα, μην πιεις νερό σήμερα, και το βράδυ, στις 12:00 βγες στο μπαλκόνι σου και κοίτα τ' άστρα". Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κι εσύ να είσαι τόσο ανόητος ή ... απελπισμένος ή μόνος ή απογοητευμένος ώστε να το κάνεις. Ξέρεις πόσο επικίνδυνο είναι αυτό ; Μπορείς να διανοηθείς ; Δηλ. εσύ τι νομίζεις πως επειδή αυτοί οι παπαρόβιοι λένε "πείτε νοητικά 15 φορές την λέξη "καλημέρα" ", αυτό είναι αθώο ; Εγώ γι' αυτό ρωτάω να μου πουν ποια είναι η ασφάλεια που έχει αυτή η άσκηση. Αλλά ΤΙ απάντηση να μου δώσουν οι άνθρωποι, αφού δεν υπάρχει καμία ασφάλεια. Και ξε'ς γιατί δεν υπάρχει ; Γιατί δεν είναι ο ίδιος εκεί για να προσέξει τι θα κάνει, αυτός που θα κάνει την άσκηση. Καταλαβαίνεις ;

Δηλ. εγώ σου λέω τώρα : Πάρε μια μάσκα, αγόρασε δηλ. πάρε βατραχοπέδιλα, πάρε ένα BCD, μια μπουκάλα, έναν ρυθμιστή και πάνε βούτα στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ στα - 3,000m (ξε'ς γιατί λέω στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ ; γιατί τόσο βαθιά βρίσκεται ο πραγματικός μας εαυτός, σαν τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ) Κι εσύ πας και τα κάνεις όλα αυτά, και πας και βουτάς. Ε, δεν θα πνιγείς ; Σε ρωτάω, άμα δεν είμαι εγώ εκεί, παρόν, κοντά σου, δίπλα σου, (να σου δείξω ΠΩΣ θα καταδυθείς, όχι να σου ΠΩ, να σου ΓΡΑΨΩ, να σου δείξω, live, ζωντανά!) δεν θα πνιγείς ; Στα πρώτα -10m θα είσαι γειά σας! θα έχεις πει το ποίημα ... χαιρετίσματα! Καταλαβαίνεις ; Νομίζω πως καταλαβαίνεις.

Εγώ μόλις είδα πως αρχίζουν και δίνουν ασκήσεις στον κόσμο, λέω, επ! τι κάνουν τα άτομα ; Γι' αυτό κατ' αρχήν ξεκίνησα να γράφω στο θέμα. Πάει αυτό. Βέβαια, και που ρώτησα ποια είναι η ασφάλεια των ασκήσεών τους, να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα να πάρω και καμιά απάντηση. Αλλά μόνο που ρώτησα, ε, και το διαβάσει κάποιος άλλος, ε, μπορεί ρε παιδί μου να προβληματιστεί, ποιος ξέρει ; Αν είναι λογικός αυτός που διαβάζει, ε, μπορεί να το σκεφτεί κι αυτό.

Κατά δεύτερον, αυτός ο φιλαράκος, ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ, με το που μπήκα εγώ και έγραψα κάτι (μπορείς να πας πίσω 2-3 σελίδες και να το δεις), ξεκίνησε - χωρίς εμένα καν να με ξέρει, χωρίς να έχουμε πει τίποτε ως τότε - ξεκίνησε να μου γράφει και η πρώτη κουβέντα του προς εμένα, ξε'ς ποια ήταν : "Εδώ φίλε zip κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος ... Η εμπειρία μου ..." κτλ, κτλ, κτλ. Αυτό τώρα, τι είναι ; Ε, σύμφωνα με την δική μου την εμπειρία, κάνει αυτός λάθος, κι όχι μόνο αυτό, αλλά σύμφωνα με την δική μου την εμπειρία, αυτός είναι τενεκές. Καταλαβαίνεις ; Δηλ. ξεκινάει μια κουβέντα με έναν άνθρωπο, άγνωστό του, και το πρώτο πράγμα που λέει είναι "η εμπειρία μου". Ρε φίλε, χέστηκα εγώ πατόκορφα για την εμπειρία σου. Δηλ. οι άλλοι που σε διαβάζουν δεν έχουν εμπειρίες ; Γι' αυτό τον ρωτάω "ε, πες μας ποια είναι η εμπειρία σου". Και ξε'ς γιατί τον ρωτάω ; Γιατί άμα είναι αυτός ειλικρινής και μου πει αυτός την εμπειρία ΤΟΥ, εγώ ίσως μπορέσω να δω το λάθος ΜΟΥ, αυτό που λέει δηλ. στην αρχή ότι κάνω. Μου λέει δηλ. "η εμπειρία μου, μου έδειξε ότι κάνεις λάθος". Ωραία, πες τη μου λοιπόν, για να δω εγώ ο ίδιος αν κάνω λάθος. Κι άμα κάνω λάθος, ok, θα σου πω ότι κάνω λάθος. Αυτός μετά άρχισε να λέει κάτι μαλακίες, το "εγώ" σου, το "εγώ" μου, τα "εγώ" μας, παπαριές δηλ ... Δηλ. έρχομαι εγώ τώρα και σου λέω :

- Λοιπόν φίλε, εγώ τώρα θα σου δείξω το λάθος σου και θα πατάξω το "εγώ" σου. (κατ' αρχήν αυτό είναι μεγάλη μαλακία, διότι αν εγώ μπορώ να το κάνω αυτό, να πατάξω το "εγώ" σου δηλ, είναι σαν να σου λέω "θα σε εξαφανίσω!" - όπως έλεγε ο Μαυρογυαλούρος σ' εκείνη την ταινία. Βέβαια εγώ δεν είμαι βλάκας να στο πω αυτό απ' την αρχή, αλλά θα σου πω, να, αυτό που λέει ο υπηρέτης, αυτό το θα σου πατάξω το "εγώ", δηλ. πιο ευγενικά ας πούμε ... )

Τώρα, ο αφελής διαβάζοντας το "θα σου πατάξω το "εγώ"", κι επειδή είναι και σχετικός με τον εσωτερισμό και ξέρει ότι η συνειδητότητα έρχεται μονάχα με την πάταξη, τον εκμηδενισμό του "εγώ", το πιθανότερο είναι να ζητήσει από μένα, τον τρόπο. Το πως θα το κάνω εγώ αυτό. Έτσι, η πιθανότερη απάντηση που θα λάβω, θα είναι ερώτηση του τύπου :

- Καλά ρε μεγάλε, ok, αλλά ΠΩΣ θα το κάνεις αυτό ;

E, και θα αρχίσω εγώ να αναπτύσσω την θεωρία μου. Θα σου δώσω και 5-10 ασκήσεις και θα σου πω, να, κάνε αυτό, κάνε εκείνο, κάνε μια κολοτούμπα, κτλ, κτλ, κτλ. Όταν εσύ έρθεις και μου πεις "ξε'ς φίλε, εγώ τα 'κανα όλα αυτά, αλλά τζίφος, δεν έγινε τίποτε", τότε εγώ θα σου πω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λέει και ο υπηρέτης στις πρώτες σελίδες. "Keep up your practice", δηλ. συνέχισε εσύ, θέλει επανάληψη το πράγμα, εεεε ; δεν είναι εύκολο, μην νομίζεις και τέτοια γενικότερα πράγματα, ώστε εσύ να συνεχίσεις να το κάνεις. Ε, και που θα οδηγήσει αυτό ; Σε ρωτάω. Να σου πω εγώ ; Πουθενά δεν θα οδηγήσει. Αν εσύ συνεχίζεις να το κάνεις αυτό που λέω εγώ για έναν μήνα, δύο, τρεις, έναν χρόνο, στην τελική, εγώ θα σου 'χω κάνει το μυαλό σκατά, δεν θα μπορείς να διακρίνεις πια τίποτε, κι ότι θα θέλεις να κάνεις κάτι, θα έρχεσαι πρώτα να ρωτάς εμένα πριν το κάνεις. Αυτό θα γίνει στο τέλος. Και αυτό που λέω τώρα, φίλε δεν το κάνει μόνο ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Φίλε, το κάνουν όλοι οι τύπου ΥΠΗΡΕΤΕΣ. Και ξε'ς γιατί ; Γιατί δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά. Για να μάθεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάτι σε κάποιον άλλον (όχι παιδί), αυτός είναι ο τρόπος. Δεν υπάρχει άλλος, μέσα από το internet. Πρέπει να του κάνεις το μυαλό σκατά. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το καταφέρεις, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET. Στην ζωή, υπάρχουν χίλιοι ομορφότεροι τρόποι. Στην ζωή, στην καθημερινότητα, στην επαφή των ανθρώπων, υπάρχουν : χιλιάδες όμορφοι τρόποι, αγνοί, ευχάριστοι, πανέμορφοι τρόποι! Εγώ δηλ. ξέρω χιλιάδες τρόπους. Ναι, αλλά εδώ δεν είμαστε live, δεν επικοινωνούμε ζωντανά, εδώ γράφουμε, μας γράφουν, ξαναγράφουμε, μας ξαναγράφουν.

Τέλος πάντων, για να μην πολυλογώ λοιπόν, η όλη συμπεριφορά αυτού του ανθρώπου, δείχνει πως αυτός ο άνθρωπος παίζει έναν ρόλο, ένα παιχνίδι. Γι' αυτό είπα και στην pyramid, άσε, θα τον αναλάβω εγώ. Μα ήδη αυτός, αν προσέξεις, απο 'κει και μετά, δηλ. από την πρώτη κουβέντα μας και μετά, ε, όλες του οι απαντήσεις αναφέρονται εμμέσως πλην σαφώς, σε μένα. Στον δικό μου τρόπο, ας πούμε ... Κάνε ένα scroll up σ' αυτήν την σελίδα και θα δεις. Απαντάει στον alex22 και μιλάει για μένα ... 'ντάξει, ΤΙ να του πεις τώρα αυτού του ανθρώπου ;;;

Θες να σου πω και κάτι άλλο ; Βασικά, δεν ξέρω αν τον ανέλαβα ή όχι. Πάντως - για μένα, προσωπικά, και αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα, ok ; - όσο μια μύγα είναι πυρηνικός φυσικός, άλλο τόσο είναι κι αυτός δάσκαλος. Τώρα, άμα θέλουν κάποιοι να τον διαβάζουν, ας τον διαβάζουν. Μόνο ασκήσεις να μην βάζει γιατί φίλε ... δεν ξέρει, δεν ξέρω, δεν ξέρεις και ... δεν ξέρετε, δεν ξέρουμε ποιος βρίσκετε πίσω από την οθόνη του υπολογιστή μας. Κι αυτό το τελευταίο, στο λέω από την δική μου την εμπειρία γιατί έχω κάνει ένα τρομερό λάθος στο παρελθόν. Νομίζεις δηλ. πως εγώ δεν είχα εμπειρίες σαν αυτές που λέει αυτός ο τύπος, πεταλουδίτσες, λουλουδάκια, κληματαριές να ανθίζουν, τι ωραία !!! τι καλά !!! Σε πληροφορώ πως αυτές οι εμπειρίες με έκαναν να κάνω αυτό το φοβερό λάθος. Βέβαια, το ξεπλήρωσα, ευτυχώς ... πάει ... δεν το χρωστάω. Το πλήρωσα και με το παραπάνω.

Αυτή την στιγμή (και αυτό το λέω για κάποιους άλλους, όχι για σένα αλλά για κάποιους παλιότερους εδώ μέσα) εγώ συνεχίζω να μιλάω με 2-3 ανθρώπους, που με ξέρουν απο κόντα, και έχουμε βγει, και έχουμε πιει, και έχουμε τραγουδήσει μαζί. Όχι επειδή διάβασαν αυτά που λέω. Όσοι θέλησαν απο δω μέσα να με συναντήσουν, να με γνωρίσουν ΜΟΝΟ γι' αυτά που έλεγα, τώρα δεν μιλιόμαστε. Κι αυτό είναι λάθος. Όσοι όμως θέλησαν να με γνωρίσουν πραγματικά, τους κέρδισα και με κέρδισαν. Κι έτσι είμαστε όλοι κερδισμένοι. Και κανένας μας, δεν έχασε τίποτε αλλά ο καθένας μας κέρδισε έναν παραπάνω φίλο. Και περνάμε μια χαρά ... μπορεί να μην βλεπόμαστε ... αλλά όταν ανταλλάσουμε μια κουβέντα μέσα από το esoterica.gr ... περνάμε μια χαρά! Τώρα, για τους υπόλοιπους που δεν μιλιόμαστε, ok, μπορεί να ξαναμιλήσουμε ... τίποτε δεν αποκλείεται σ' αυτόν τον υπέροχο και ασυνάρτητο κόσμο μας.

Την απάντηση που σου δίνω τώρα, θα μπορούσα να στην γράψω μέσα σε μια πρόταση, ούτε να χρησιμοποιήσω παραδείγματα, ούτε να πω για τα λάθη μου στο παρελθόν, ούτε τίποτε. Με ρωτάς γιατί το έκανα. Γιατί φίλε μου, εμπιστεύομαι πραγματικά τους ανθρώπους. Πιστεύω σ' αυτούς και τους αγαπώ.

Την καλημέρα μου & τα δέοντα,

αυτός τώρα, ξε' ς τι θα απαντήσει ; Πως το "εγώ" μου τα γράφει όλα αυτά. Δεν ξέρει τίποτε άλλο να πει ... ΝΑΙ ρε μεγάλε, ΕΓΩ τα γράφω!!! ΕΓΩ!!! . Εσύ όταν γράφεις, ποιος είσαι ; άλλος ; o άλλος σου εαυτός ;;; .... είσαι άλλος απ' αυτόν που γράφει ;;; Τέλος πάντων, ο άνθρωπος είναι ... τι να λέμε ; άσ' το ... Δηλ. κοίτα τι λέει στον helios2012

quote:
Έπρεπε να σεβαστείς την επιθυμία σου. Θα σου απαντήσω μόλις μπορέσω σε αυτά που μου είπες και θέλω να σου δείξω το πώς μίλησες. [άσε μεγάλε, θα σου πω εγώ τι ΘΑ ΤΟΥ πεις εσύ και το πως μίλησε ... άσε, θα σου πω εγώ το ποιήμα ΣΟΥ ]

- ξε'ς τι του λέει τώρα ; είναι σαν να του λέει "να! είδες ; είπες να μην ξαναγράψεις αλλά το "εγώ" σου, ο εγωισμός σου δηλ. η υπεροψία σου - αυτά που λέει δηλ. και σε μένα, αυτά που λέει δηλ. ΣΕ ΟΛΟΥΣ - η γαϊδουριά σου, η αδυναμία σου, σε έκανε να μην σεβαστείς την επιθυμία σου" ....

Π Α Π Α Ρ Ι Ε Σ, Πουτιν-ιές και βρωμο- Αμερικανιές.

ΆΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ;;;; ]


Edited by - zip on 18/07/2009 10:28:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 10:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια, δεν είχα προσέξει ΤΙ αναφέρουν αυτοί οι τύποι στις πρώτες σελίδες. Μόλις λοιπόν διάβασα πως αυτοί αρχίζουν να δίνουν ασκήσεις στον κόσμο, άλλαξα γνώμη. Κι αυτό γιατί το να δίνεις μια άσκηση να κάνει ο αναγνώστης σου, είναι σαν να του λες "ε, αφού σου αρέσουν αυτά που γράφω, κάνε τώρα κι αυτό". Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει πως το θέμα έχει ξεφύγει από τα πλαίσια ενός forum. Σε ένα δημόσιο φόρουμ μπαίνει κάποιος για να γράψει. Τι να γράψει ; Να γράψει κάποιες απόψεις του, κάποιες ιδέες του. Δεν μπαίνει για να υποδείξει πρακτική (σε τέτοια θέματα, έτσι ; σε θέματα συνειδήσεως), καταλαβαίνεις ;

Έχω αρκετές παρατηρήσεις.
Το εκάστοτε φόρουμ δεν προωθεί μόνο την ανταλλαγή απόψεων αλλά και πληροφοριών. Οι πρακτικές βρίσκονται μεσα στο τομέα "πληροφορίες" και όπως θα διαπίστωσες είναι τόσο άκακες/ασφαλείς που δεν υπάρχει κανενας λόγος να μην παρατίθονται. Άλλωστε αν αυτές οι ασκήσεις δεν έχουν αποτέλεσμα λογικό είναι και τις απορρίψει κάποιος. Φυσικά ισχύει και το ανάποδο. Αλλα το δίκαιο δίκαιο. θεωρώ πάντως άστοχη τη σύγκριση:
quote:
Δηλ. εγώ σου λέω τώρα : Πάρε μια μάσκα, αγόρασε δηλ. πάρε βατραχοπέδιλα, πάρε ένα BCD, μια μπουκάλα, έναν ρυθμιστή και πάνε βούτα στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ στα - 3,000m
γιατι απλά κανείς δε ζητάει απο κανέναν κάτι τόσο ακραίο. Σε αυτό που αναφέρεις χρειάζεται ινστρούκτορας. Αλλα χρειάζεται "ινστρούκτορας" να σε επιβλέπει να λες νοητικά "καλήμερα"? Χρειάζεται ινστρούκτορας για τη σκέψη?
Τώρα το αν θα γίνει σωστά η άσκηση είναι στο χέρι του "ασκούμενου" και εκεί είναι που χρειάζεται ο πειραματισμός και το να γνωρίζεις ποιός ακριβώς είναι ο σκοπός της άσκησης πράγμα το οποίο πρέπει να χεις ως γνώμονα για να πετύχει αυτή. Δεν γίνεται κάποιος να επιβλέπει αν κάνεις σωστά τη σκέψη(αλλα και οποιαδήποτε άλλη εσωτερική διεργασία). Η συγκεκριμένη "άσκηση" του καλημέρα δεν είναι και τίποτα τρομερο. Μη ξεχνάμε οτι οι ασκήσεις υπάρχουν για τους ανθρώπους όλων των βαθμίδων κατανόησης. Κάποιος μπορεί να κάνει αυτην την ασκηση και να εντυπωσιαστεί(όχι να εκστασιαστεί κιόλας) και κάποιος απλά να κάνει ενα "Χμμ". Και έτσι κι αλλιώς δεν είναι άσκηση να τη κάνεις περισσότερο απο 2-3εις φορές(ο καθένας βέβαια ατομικά γνωρίζει τι του χρειάζεται, πότε και σε τι βαθμό).

quote:
Κατά δεύτερον, αυτός ο φιλαράκος, ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ, με το που μπήκα εγώ και έγραψα κάτι (μπορείς να πας πίσω 2-3 σελίδες και να το δεις), ξεκίνησε - χωρίς εμένα καν να με ξέρει, χωρίς να έχουμε πει τίποτε ως τότε - ξεκίνησε να μου γράφει και η πρώτη κουβέντα του προς εμένα, ξε'ς ποια ήταν : "Εδώ φίλε zip κάνεις ένα πολύ μεγάλο λάθος ... Η εμπειρία μου ..." κτλ, κτλ, κτλ. Αυτό τώρα, τι είναι ; Ε, σύμφωνα με την δική μου την εμπειρία, κάνει αυτός λάθος, κι όχι μόνο αυτό, αλλά σύμφωνα με την δική μου την εμπειρία, αυτός είναι τενεκές. Καταλαβαίνεις ; Δηλ. ξεκινάει μια κουβέντα με έναν άνθρωπο, άγνωστό του, και το πρώτο πράγμα που λέει είναι "η εμπειρία μου". Ρε φίλε, χέστηκα εγώ πατόκορφα για την εμπειρία σου. Δηλ. οι άλλοι που σε διαβάζουν δεν έχουν εμπειρίες ; Γι' αυτό τον ρωτάω "ε, πες μας ποια είναι η εμπειρία σου". Και ξε'ς γιατί τον ρωτάω ; Γιατί άμα είναι αυτός ειλικρινής και μου πει αυτός την εμπειρία ΤΟΥ, εγώ ίσως μπορέσω να δω το λάθος ΜΟΥ, αυτό που λέει δηλ. στην αρχή ότι κάνω. Μου λέει δηλ. "η εμπειρία μου, μου έδειξε ότι κάνεις λάθος". Ωραία, πες τη μου λοιπόν, για να δω εγώ ο ίδιος αν κάνω λάθος. Κι άμα κάνω λάθος, ok, θα σου πω ότι κάνω λάθος. Αυτός μετά άρχισε να λέει κάτι μαλακίες, το "εγώ" σου, το "εγώ" μου, τα "εγώ" μας, παπαριές δηλ

Προσωπικά δεν ξέρω πού αναφέρεσαι πάντως με αγένεια δεν φέρθηκε.

quote:
Εγώ μόλις είδα πως αρχίζουν και δίνουν ασκήσεις στον κόσμο, λέω, επ! τι κάνουν τα άτομα ; Γι' αυτό κατ' αρχήν ξεκίνησα να γράφω στο θέμα. Πάει αυτό. Βέβαια, και που ρώτησα ποια είναι η ασφάλεια των ασκήσεών τους, να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα να πάρω και καμιά απάντηση. Αλλά μόνο που ρώτησα, ε, και το διαβάσει κάποιος άλλος, ε, μπορεί ρε παιδί μου να προβληματιστεί, ποιος ξέρει ; Αν είναι λογικός αυτός που διαβάζει, ε, μπορεί να το σκεφτεί κι αυτό.

Έπιασες βέβαια μια συγκεκεριμένη πρακτική που δεν έχει ζουμί αλλα το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να βάλεις την εμπειρία σε λόγια. Οταν εσύ θες σωνει και καλά ένα νοητικό συμπέρασμα ο άλλος δε μπορεί να σου πεί κάτι περισσότερο. Ότι και να σου πει θα είναι κατα σύμβαση.
quote:
Θες να σου πω και κάτι άλλο ; Βασικά, δεν ξέρω αν τον ανέλαβα ή όχι. Πάντως - για μένα, προσωπικά, και αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα, ok ; - όσο μια μύγα είναι πυρηνικός φυσικός, άλλο τόσο είναι κι αυτός δάσκαλος. Τώρα, άμα θέλουν κάποιοι να τον διαβάζουν, ας τον διαβάζουν. Μόνο ασκήσεις να μην βάζει γιατί φίλε ... δεν ξέρει, δεν ξέρω, δεν ξέρεις και ... δεν ξέρετε, δεν ξέρουμε ποιος βρίσκετε πίσω από την οθόνη του υπολογιστή μας. Κι αυτό το τελευταίο, στο λέω από την δική μου την εμπειρία γιατί έχω κάνει ένα τρομερό λάθος στο παρελθόν. Νομίζεις δηλ. πως εγώ δεν είχα εμπειρίες σαν αυτές που λέει αυτός ο τύπος, πεταλουδίτσες, λουλουδάκια, κληματαριές να ανθίζουν, τι ωραία !!! τι καλά !!! Σε πληροφορώ πως αυτές οι εμπειρίες με έκαναν να κάνω αυτό το φοβερό λάθος. Βέβαια, το ξεπλήρωσα, ευτυχώς ... πάει ... δεν το χρωστάω. Το πλήρωσα και με το παραπάνω.
Εξαρτάται πώς εννοείς το "δάσκαλος". "Δασκαλος" όχι δεν είναι. "Δάσκαλος" είναι αυτός που έχει απελευθερωθεί απο τα εγώ του και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος Δάσκαλος σήμερα.
Όσον αφορά τον Υπηρέτη μη-όντας "δάσκαλος" δεν εχει το αλάνθαστο, απλά δεν μπορεί να είναι και πλήρως ταυτισμένος με τα εγώ του και να μιλάει για βαθιές έννοιες όπως η συνείδηση ή να δίνει πρακτικές γιατί μπορεί και χωρίς ο ίδιος να το γνωρίζει τα εγώ να διαστρεβλώσουν την αλήθεια των όσων γράφει κατα τη παράθεση του. Για αυτό όμως και παραθετει επακριβώς τα λόγια ενος Δασκάλου, για να μην κάνει λάθος δηλαδή.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2009, 10:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... γιατι απλά κανείς δε ζητάει απο κανέναν κάτι τόσο ακραίο.

Το να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό του, ξέρεις ; έχεις ιδέα πόσο ΑΚΡΑΙΟ είναι ;;; Τι νομίζεις εσύ ρε φίλε, πως είναι εύκολο ; Πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακραίο ; Φίλε, το να γνωρίσει κάποιος τον εαυτό του, είναι σαν να βουτάει στα -3000m να βρει τον ΤΙΤΑΝΙΚΟ. Τι το πέρασες εσύ ; Εύκολο ;

quote:
Για αυτό όμως και παραθετει επακριβώς τα λόγια ενος Δασκάλου, για να μην κάνει λάθος δηλαδή.

Τώρα, τι μας λες ρε μεγάλε ; Ό,τι ο Σαμαέλ δεν κάνει λάθος ; Άμα ο Σαμαέλ κάνει λάθος, τότε και αυτός που παραθέτει επακριβώς τα λόγια του Σαμαέλ, τότε και αυτός κάνει λάθος. Και μάλιστα κάνει 2 φορές λάθος!

quote:
Έπιασες βέβαια μια συγκεκεριμένη πρακτική που δεν έχει ζουμί [...]

Αυτό, πήγαινε να το πεις στον Chela και να δούμε τι θα σου απαντήσει.

quote:
Προσωπικά δεν ξέρω πού αναφέρεσαι πάντως με αγένεια δεν φέρθηκε.

Tι σημαίνει "αγένεια" και τι "ευγένεια", ξέρεις ; Ποιος σου είπε πως αυτό που έκανε ήταν ευγενικό ; Εσύ νομίζεις πως ευγενής είναι κάποιος που δεν βρίζει, ας πούμε ... ; Το ότι δεν απάντησε σε ότι τον ρώτησα, είναι ευγενικό ; E; Αγένεια δεν είναι ; Άμα ρωτάς εσύ κάτι και ο άλλος σε γράφει στα παπάρια του και σου λέει ένα σωρό μαλακίες, ΕΚΤΟΣ απ' αυτό που τον ρωτάς, τι είναι ; Ευγενής ; Ευγενικός ; Επειδή δηλ. δεν βρίζει κάποιος, είναι ευγενικός ; Έχει ευγένεια μέσα του ;

Edited by - zip on 18/07/2009 10:50:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy