ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 20:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε SOLIM ή Μ…. αν δεν κάνω λάθος.

Θα συμφωνήσουμε 100%100% σε αυτό:

quote:
Όμως όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν τίποτα με αυτό που ονομάζεται Συνείδηση, και του οποίου η ανάπτυξη μ΄ ενδιαφέρει και είναι και το θέμα της παρούσας συζήτησης.

Αλλά θα μου επιτρέψεις με σεβασμό πάντα απέναντι στην κατανόηση του καθενός η οποία είναι ξεχωριστή, να σου πω πως αυτό που είπες

quote:
«… λέγεται ότι τα βιβλία του Δ. Σαμαέλ
Εμένα μου ακούγονται σαν φήμες και πάνω σε αυτό το … λέγεται δεν θα στήριζα μια μου θέση.

Επίσης το:

quote:
Μελετήστε το σύνολο των βιβλίων του και θα διαπιστώσετε την αλήθεια των γραφόμενων μου.
Οι διανοητικοί συλλογισμοί και τα συμπέρασμα που μπορούν να βγάλουν οι άλλοι από αυτούς πάλι δεν μου λένε τίποτα.

Μου φάνηκε πολύ τολμηρό που είπες ότι

quote:
Περιέχουν λάθη και μάλιστα αν θέλετε απομακρύνονται από την Γνωστική διδασκαλία».
« Για εμένα πρέπει να έχεις βαθμό δασκάλου για να πεις κάτι τέτοιο, και πάλι υπάρχει ο κίνδυνος να κάνεις λάθος όπως ξέρεις. Αλλιώς….

Αυτό που μπορώ να πω είναι αυτό που μπορώ να βεβαιώσω και αυτό όπως πάντα λέω στο βαθμό που η συνείδηση μου μου το επιτρέπει.

Ένας γνωστικός πρέπει να έχει αποδείξεις πριν πει ότι αυτό δεν είναι έτσι.

Και οι αποδείξεις είναι μονό για τον ίδιο. Αν τις έχεις, τότε δεν έχω να πω τίποτα σε ότι μου πεις.

Μπορώ μονό να σου πω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό που θα μου παρουσιάσεις. Αυτό είναι ένα πρακτικό κομμάτι. Όλα τα αλλά για το επίπεδο που μιλάμε μαζί, μου είναι ένα τίποτα.Δηλ μία καταχωρημένη διανοητική πληροφορία.

Αυτά χωρίς να νιώθω αρνητικά. Βγαίνω έξω από το «εμένα» και.. ότι βλέπω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/06/2009 20:10:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 22:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως η σεξουαλική ενέργεια και γενικά τα "ερωτικά" είναι θέματα τα οποία δεν έχουν αγγίξει(εμφανώς στο μάτι) οι δάσκαλοι και μου κάνει τρομερή εντύπωση.


Πώς γίνεται οι εγκρατείς να ζούνε χωρίς την εκδηλωση της και πώς οι υπόλοιποι μπορούν να ωφεληθούν απο αυτή? Η σεξουαλική ενέργεια αν δεν κάνω λάθος είναι η κουνταλίνη η λεγόμενη. Η φωτιά είναι άλλο πράμα?


Αυτό που ξέρω είναι οτι δέν γίνεται κάποιος να είναι εγκρατής χωρίς να μετατρέπει αυτήν την ενέργεια,είναι πραγματικά αδύνατον.Όλοι το ξέρουμε αυτό το πράγμα.Εδώ είναι και η δική μου απορία,οι μοναχοί για παράδειγμα πώς τα καταφέρνουν? Πώς γίνεται να την κρατάνε χωρίς να την μετατρέπουν?

Σχετικά με την αφύπνιση.Όπως ξέρουμε,υπάρχει το αστρικό και το νοητικό επίπεδο.Οι δυνάμεις απο αυτά τα επίπεδα κυριαρχούν πάνω μας.Βλέπουμε τα πάντα σύμφωνα με την δικη μας νοητικοσυναισθηματική ενέργεια.

Παράδειγμα,όταν βλέπετε ένα αυτοκίνητο δέν σας έρχονται στον νού διάφορες σκέψεις που έχουν να κάνουν με το αυτοκίνητο έτσι όπως το ξέρουμε και το αντιλαμβανόμαστε.Δηλαδή η ταχύτητα του,το οτι σε μεταφέρει απο ένα μέρος σε άλλο,μποντιλάρισμα και άλλα πολλά.

Αντοίστιχο παράδειγμα με κάτι το συναισθηματικό,βλέπουμε την πανάθα να παίρνει το πρωτάθλημα(στο μπάσκετ δυστηχώς)μας έρχονται αντοίστιχα συναισθήματα χαράς ή λύπης για μερικούς.Που θέλω να καταλήξω.

Στο οτι πάντα αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα σε δύο όψεις,νοητική και συναισθηματική.Όλος ο κόσμος είναι χτισμένος απο αυτό,δηλαδή η ανθρώπινη κοινωνία.Η ερώτηση είναι η εξής: πού βρίσκεται η συνειδησιακή όψη? Θέλω να πώ η ικανότητα να αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα έτσι όπως είναι,χωρίς τις σκέψεις και τα συναισθήματα,να αντιλαμβανόμαστε την ουσία των πραγμάτων.

Να βλέπεις ένα αντικείμενο χωρίς να κάνεις σκέψεις για αυτό,να μήν κολλάς σε ταμπέλες που του έχουν δώσει.Δέν ξέρω άν καταλαβαίνετε τί θέλω να πώ αλλά μιλάω για την ικανότητα να βλέπεις την αλήθεια στο κάθε τί,χωρίς το νοητικοσυναισθηματικό πρίσμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 21:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε alex22


Το θέμα της εγκράτειας ενός μοναχού πρέπει να στο πει ένας μοναχός για το πώς τα καταφέρνει.

Μια φορά που ήμουν στο Άγιο Όρος έκανα διάφορες συζήτησης με τους μοναχούς τα βραδιά στα κελιά μας.

Μια φορά πιάσαμε στην συζήτηση μας αυτό το θέμα. Καθώς συζητούσαμε γυρνάω και λέω στον μοναχό. «| Ξέρω ποτέ αμαρτάνεις» Εκείνος με κοίταξε σαστισμένος με απορία στα μάτια ψάχνοντας να διακρίνει κάτι μέσα σε αυτά.

«Ξέρω ότι τα βράδια στον ύπνο σου σε κυνηγάνε οι πειρασμοί και αυτό που παθαίνεις είναι η ονείρωξη . Δεν μπορείς να είσαι εγκρατής στον ύπνο σου και αυτή είναι η αμαρτία σου»

Σιώπησε για λίγο, με κοίταξε και είπε « Πράγματι μου συμβαίνει αυτό που λες»

Και βέβαια απόρησε για το πώς το ξέρω. Μετά ακολούθησε κι άλλη συζήτηση επάνω σε αυτό το θέμα αλλά και αλλά θέματα τα οποία είχαν σχέση με τους πειρασμούς και διάφορες ιστορίες με τον διάβολο που εμφανιζόταν και έβαζε σε πειρασμούς τους ασκητές.

Αυτή είναι μια περίπτωση και είναι η μοναδική που ξέρω επειδή δεν έχω μιλήσει με άλλους μοναχούς ή ασκητές. Ομολογώ πως θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

Στην δεύτερη σου ερώτηση θα απαντούσα ότι :
Για να βλέπεις την αλήθεια στο κάθε τι, πρέπει να είσαι η αλήθεια.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 05/06/2009 21:34:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 22:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίεργο αυτό το θέμα των μοναχών,απο πολλές πλευρές.
Στον εθνικό κήπο της Αθήνας έχω συναντήσει έναν πρό δόκιμο που θέλει να γίνει καλόγερος.
Αφού μου είπε μερικά πράγματα για το άγιο όρος μου εξομολογήθηκε την αμαρτία του. Δέν μπορούσε να κρατήσει την σεξουαλική ενέργεια.
Δέν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να το κάνει αυτό.Είναι απαραίτητη η μετατροπή.Με βάση αυτό δέν μπορούμε να συμπεράνουμε οτι τα μοναστήρια είναι ένα λάθος? Εντάξει ξέρω,μονοδιάστατη η άποψη αυτή.Δέν μπορούμε να μιλάμε για κάτι που δέν ξέρουμε,δέν είμαστε μοναχοί.

Θέλω να μιλήσουμε για ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα το οποίο είναι άγνωστο στους περισσότερους. Το ΜΕΡ-ΚΑ-ΜΠΑ. Λέγεται οτι είναι ένα όχημα το οποίο κουβαλάει ο καθένας μας απο την στιγμή της δημιουργίας.
Αυτό το όχημα είναι ένα οκτάεδρο, δύο τετράεδρα τρίγωνα ενωμένα αντίθετα το καθένα.Φυσικά είναι πολλά άλλα που δέν ξέρω για αυτό.Μήπως ξέρει κανείς εδω μέσα περισσότερες πληροφορίες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 08:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα φαίνεται να έχει σχέση με το ΑΙΤΙΑΤΟ ή το TIPHERET της Καμπάλα ή το ΜΑΝΑΣ της θεοσοφίας.

Τα δυο τρίγωνα το ένα με την κορφή προς τα κάτω και το άλλο με την κορφή προς τα πάνω ενωμένα μας κάνουν την σφραγίδα του Σολομώντα.
Τα δυο τρίγωνα μαζί ενωμένα παράγουν την τελειότητα.

Δεν προλαβαίνω να γράψω άλλο

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 12:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα κάπου πως η σεξουαλική ενέργεια είναι ο πιο γρήγορος δρόμος "προς τα πάνω" αλλα αν δεν έχεις πλήρη κατανόηση αυτού που κάνεις είναι ο πιο γρήγορος δρόμος προς τα κάτω.. επομένως αν υπάρχει τρόπος ανέλιξης μέσα απο την σεξουαλική ενέργεια λογικό είναι να είναι κρυφή απ τον μέσο άνθρωπο.

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 22:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/aggelopolis2/aamichael21.htm

Έτσι όπως το περιγράφει εδώ, δίνει την εντύπωση οτι είναι κάτι άλλο.

μερ=φώς, κα=πνεύμα, μπα=σώμα.


Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2009, 13:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης άλλες πληροφορίες για αυτό το θέμα υπάρχουν εδώ στο esoterica.

Φίλε υπηρέτη, θα με ενδιέφερε η άποψή σου πάνω σε αυτά που λέει ο Πάνος.

Όποτε έχεις χρόνο.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2009, 18:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις φίλε υπηρέτη,αυτό που σου λέω για την μυστικότητα.
Δηλαδή οτι δέν είναι ανάγκη να υπάρχει τόσο πολλύ.

Ο Πάνος μας δίνει απίστευτες πληροφορίες και οι περισσότεροι τον χλευάζουν επειδή δέν τον πιστεύουν.Οι λίγοι απο μάς όμως επωφελούμαστε στο μέγιστο απο αυτά που λέει,επειδή πολύ απλά αφτές οι πληροφορίες είναι για μάς.

Δέν εχω ξαναδεί κάποιον να αποκαλύπτει τόσα πράγματα. Και φυσικά αυτά που λέει είναι σε συμφωνία με πολλά πράγματα που ξέρουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 13:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/aggelopolis2/aamichael21.htm

Μετά απο αυτά που διάβασα,σας λέω να προσέξετε αυτήν την σελίδα.
Μπορεί να είναι επικίνδυνη,δηλαδή μπορεί να είναι μαύροι μάγοι που λένε ψέματα.Αν είναι έτσι,μιλάμε για απίστευτα ύπουλα όντα.Ο τρόπος που μιλάνε σε κάνει να πιστευεις οτι λένε αλήθεια.

Αυτό που είχε πεί ο Δσκαλος Σαμαέλ,οτι υπάρχουν σχολές που φένονται άσπρες σάν το χιόνι αλλά απο μέσα είναι κατάμαυρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 14:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά,εδώ και δύο μέρες διαβάζω αυτά που λέει ο Πάνος,και πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος για δύο λόγους. Ο πρώτος λόγος είναι αυτά που λέει και ο δεύτερος λόγος είναι με την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ των άλλων.Δέν καταλαβαίνω γιατί αυτό το site λέγεται esoterica την στιγμή που η πλειοψηφία είναι σκεπτικιστές μέχρι αηδίας.

Έλεος πιά με τους καθυστερημένους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 16:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέροντα όλα αυτά.. όντως υπάρχει αυτός ο κίνδυνος που αναφέρεις.. συνεχίζω το διάβασμα..

Μιας που μίλησες για σκεπτικιστες μέχρι αηδείας θα θελα να ξέρετε οτι το φόρουμ στο οποίο βρίσκονται οι περισσότεροι είναι το "Μυθος και Θρησκεία" οπου οι μισοι είναι φανατικά άθεοι και σκεπτικιστες και συνεχώς πλακωνονται με τους "πιστούς" χριστιανους για θέματα δόγματος καθώς και για την ύπαρξη - μη-ύπαρξη Χριστού.
Άνοιξα ένα θέμα εκει με σκοπο να διαφωτίσω όσους έχουν διαθεση να κούσουν κάτι - οι περισσότεροι δεν χουν - και ιδού το λινκ :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10279

Το λέω γιατι μπορει να χρειαστώ και βοήθεια στη διαφώτισή τους
ή και διόρθωση γιατί όχι..

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuA

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/06/2009 17:01:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 22:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22- Ρε παιδιά,εδώ και δύο μέρες διαβάζω αυτά που λέει ο Πάνος,και πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος για δύο λόγους. Ο πρώτος λόγος είναι αυτά που λέει και ο δεύτερος λόγος είναι με την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ των άλλων.Δέν καταλαβαίνω γιατί αυτό το site λέγεται esoterica την στιγμή που η πλειοψηφία είναι σκεπτικιστές μέχρι αηδίας.

Έλεος πιά με τους καθυστερημένους.

alex22 χωρίς να σχολιάσω τον τρόπο που αναφέρεσαι προς τα άλλα μέλη, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση ;

Εσύ έχεις μάθει κάθε τι που διαβάζεις ή ακούς, να το αποδέχεσαι και να το πιστεύεις χωρίς καν να μπεις στην διαδικασία να το ερευνήσεις ή ακόμα και να το αμφισβητήσεις (αν για οποιοδήποτε λόγο δεν συμφωνείς με κάποια Χ διαμορφωμένη αντίληψη που είναι πέρα από την δική σου λογική)..

Και δεύτερον που διάβασες εδώ μέσα ότι όταν ανοίγει ένα θέμα στα φόρουμ πρέπει όλα τα εγγεγραμμένα μέλη να συμφωνούν απόλυτα με τις απόψεις του θεματοθέτη (χωρίς βέβαια αυτό να πει ότι δεν πρέπει να σεβόμαστε το άτομο (μέλος) που κάνουμε διάλογο)…

Πάντως αν διάβαζες δεύτερη φορά το μήνυμα σου ίσως να έβλεπες ότι αυτό που κατηγορείς, δηλαδή τον τρόπο που αναφέρονται κάποια μέλη στο συγκεκριμένο τοπικ «12 STRAND DNA ACTIVATION+INDIGO» δεν έχει καμία διαφορά με το δικό σου μήνυμα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 11:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεύτερον που διάβασες εδώ μέσα ότι όταν ανοίγει ένα θέμα στα φόρουμ πρέπει όλα τα εγγεγραμμένα μέλη να συμφωνούν απόλυτα με τις απόψεις του θεματοθέτη (χωρίς βέβαια αυτό να πει ότι δεν πρέπει να σεβόμαστε το άτομο (μέλος) που κάνουμε διάλογο)…

Να θέσουν ερωτήματα ναι, να ποστάρουν όμως μόνο και μόνο για να πούν "Λες μαλ*** " είναι άσχημο και τουλάχιστον ας αναπτύξουν μια αιτιολόγιση πάνω στην "άποψή" τους.

Αν διαφωνούνε μπορούν και να μην ποστάρουν καθόλου δεν τους αναγκάζει κανείς να ποστάρουν κατι.

Συμφωνω οτι δεν είναι ωραίο να ποσταρει κανείς χαρακτηρισμούς συμφωνω και με τον χαρακτηρισμό "σκεπτικιστής μέχρι αηδείας"..

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 11:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντιπαράθεση είναι λογικό να υπάρχει.Όμως αυτοί είναι προκλητικοί και χυδαίοι.Και φυσικά δέν βλέπω να τους κάνετε παρατήρηση.Ενω σε μένα αμέσως κάνατε,με το που το επισήμανα.

Συγνώμη για τον χαρακτηρισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 11:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε alex22

Αν οι πληροφορίες του Πάνου σε βοηθούν έχει καλώς. Πάντα χρειαζόμαστε κάτι για να σπάσουμε ένα νοητικό στερεότυπο. Ο κίνδυνος είναι να σπάσουμε ένα στερεότυπο και να φτιάξουμε ένα άλλο. Το καλό πάλι είναι να σπάμε συνεχώς στερεότυπα.

Αλλά αν δεν αφυπνίζουμε συνείδηση τότε μπορούμε να είμαστε πολύ καλά πληροφορημένοι υπναράδες.

Μπορούμε να μιλάμε για Θεοσοφία, για Γνωστική επιστήμη, Καμπάλα ,Αλχημεία, Χριστιανισμό και πολλά αλλά. Αλλά αυτή η γνώση δεν έχει καμιά σχέση με την γνώση του Εαυτού αν μείνει μονό σε διανοητικό επίπεδο.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Λέει ο Πάνος να κάνουμε μια άσκηση που βοηθά να δούμε την αύρα και αν δεν κάνω λάθος να ανοίξει το τρίτο μάτι. Πάρετε δυο πακέτα τσιγάρα και αλληθωρίστε τα μάτια σας έτσι ώστε να γίνουν τρία.


Φίλε alex22 το πρόβλημα του ύπνου σε μια συνείδηση είναι η ταύτιση και η γοητεία.
Όταν κοιτάς τα πακέτα και δεν έχεις επίγνωση ότι είσαι αυτός που τα βλέπει τότε η συνείδηση σου συνεχίζει να κοιμάται.

Έχεις ταυτιστεί σε μια άσκηση δηλ έχεις απορροφηθεί ξεχνώντας τον εαυτό σου και μέσα σου μπορεί να έχεις γοητευτεί με το πόσο σπουδαίος θα είσαι ή θα γίνεις όταν καταφέρεις να δεις την αύρα.

Μπορεί να δεις την αύρα όπως βλέπεις και αλλά πράγματα αλλά δεν θα δεις τίποτα από αυτό που είσαι επειδή θα συνεχίσεις να κοιμάσαι.

Που από όλα αυτά που έδωσε ο Πάνος και ο κάθε Πάνος σε οδήγησαν στο να βρεις εσένα; Ότι κάνουμε πρέπει να μας βοηθά να ξυπνάμε.

Κάνουμε μια άσκηση συγκέντρωσης, πρέπει να είμαστε παρών και σε επαγρυπνη προσοχή. Δηλ να μην ξεχνάμε ότι είμαστε ο παρατηρητής. Κάνουμε έναν οραματισμό, ποιος τον κάνει;

Κάνουμε ένα μαντραμ… άμα ταυτίσουμε και απορροφηθουμε μέσα σε αυτό, τότε έχουμε έναν αναζωογονητικό ύπνο, αλλά όχι μια αφύπνιση.

Όπως βλέπεις σου δίνω συνεχώς το κλειδί όχι γιατί είναι δικό μου, αλλά επειδή είναι αυτό που δίνετε απλόχερα έτσι ώστε να ανοίγει την πόρτα σε όλα.

Αυτό είναι το μυστικό και όχι να βγεις από μια διανοητική φυλακή και να μπεις σε μια άλλη.

Επίσης δεν μου άρεσε στο Πανο το ότι έχει στην σελίδα του το¨ μυστικό ¨ που για την δικιά μου νοημοσύνη είναι καθαρά μια μαύρη ταινία.

«Τι θέλεις ; θα το έχεις, Τι φοβάσαι τις αρρώστιες; Με το μυστικό θα θεραπευτείς.»
Ναι αλλά δεν θα ξυπνήσεις. Και μια μέρα θα πεθάνεις έτσι κι αλλιώς!!

«Τι θέλεις λεφτά; Συγκεντρώσου και οραματίσου με όλη σου την δύναμη στον σκοπό σου και θα το πετύχεις» Και να τα λεφτά και ο γυναίκες ,οι πισίνες και τα ακριβά αυτοκίνητα. Τώρα είσαι πετυχημένος. Αλλά για εμένα αποτυχημένος.

«Γιατί να έχεις αυτά όταν μπορείς να έχεις καλύτερα και περισσότερα» Έτσι πούλα τον εαυτό σου και την ψυχή σου για να αποκτήσουν τα εγώ αυτά που θέλουν για να ικανοποιηθούν.

Μετά εμφανίζετε κάποιος και λέει « παιδιά πως γίνετε ο οραματισμός;» Γιατί ; τι θέλει κάποιος να πετύχει με αυτό. Και αυτός που του δίνει τελικά την πρακτική, πως τον βοηθά έτσι ώστε ο οραματισμός να γίνει κάτι ωφέλιμο για την ψυχή του και όχι για τα εγώ του.

Μετά μου λες γιατί γίνομε «μυστικιστής» ή αποκρύπτω .Προσπαθώ να αποκρύπτω αυτά που μπορούν να βοηθήσουν έτσι ώστε να γίνουν εργαλεία για τα εγώ.

Πρακτικές για την αστρική προβολή δεν δίνω εκτός από την πρακτική του να είσαι συνειδητός μέσα στην ημέρα, επειδή θεωρώ ότι αυτό θα βοηθήσει, λόγω του ότι για να γίνει χρειάζεται η αφύπνιση της συνείδηση. Υπάρχει μια ασφάλεια σε αυτό.

Για εμένα όλες οι πρακτικές έχουν αξία όταν κάποιος τις κάνει και μπορεί να διαιρεί την προσοχή του. Γιατί αυτό θα σε οδηγήσει αναπόφευκτα μια μέρα στην επαγρυπνη αντίληψη της μη κατευθυνόμενης προσοχής. Τότε για πρώτη φορά κάποιος θα βίωση άμεσα το ποσοστό της απελευθερωμένης ΟΥΣΙΑΣ το Μποτισιτα.

Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι επειδή μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου, τα συναισθήματα σου και τις σκέψεις σου ότι βρήκες την ΟΥΣΙΑ σου. Αυτό απλά είναι μια τεχνική διαίρεσης της προσοχής που σκοπό έχει να σε οδηγήσει στην ουσία. Όταν φτάσεις να βιώσεις το ελεύθερο ποσοστό της ΟΥΣΙΑ τότε μονό μπορείς να πεις ότι την βρήκες. Όπως βλέπεις δεν κρύβω. Απλά κρύβω αυτά που θέλουν τα εγώ σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 12:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ οτι δέν πρέπει να ξεχνάμε τον εαυτό μας.Αυτός είναι ο θεμελιώδης λίθος της προσπάθειας που κάνουμε για την αφύπνιση.
Καλό αυτό που λές για την διανοητική φυλακή.
Αυτά που λέει ο Πάνος είναι πληροφορίες,είναι καθαρά δικό του θέμα στο πώς θα τις χειριστεί ο καθένας,(μεταξύ μας δέν πιστεύω οτι μπορεί να ανοίξει το τρίτο μάτι με αυτήν την τεχνική,μπορεί όμως να συντονιστούν τα ημισφαίρια.)

Έχω επίγνωση του εαυτού μου και δέν θα μπορούσα ποτέ,μα ποτέ να χρησημοποιήσω δυνάμεις για να ικανοποιήσω τα εγώ μου.

Οτι πιστεύουμε το προοθούμε στο να γίνει,αυτό δέν είναι κάτι καινούριο,άρα μόνο θετικές σκέψεις (θετικές σκέψεις δέν σημαινει εγωιστικές σκέψεις,δηλαδή γυναίκες κτλπ.)

Είναι λεπτή η διαχωριστική γραμμή και ο καθένας επιλέγει και παίρνει.

Ή ακολουθεί την πηγή ή αποκόπτεται απο αυτήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 15:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

quote:
Έχω επίγνωση του εαυτού μου και δέν θα μπορούσα ποτέ,μα ποτέ να χρησημοποιήσω δυνάμεις για να ικανοποιήσω τα εγώ μου.

Εδώ κρύβετε μια σου παγίδα. Βρες την!

Οι θετικές σκέψεις ή οι αρνητικές σκέψεις δεν παύουν να είναι σκέψεις. Πάλι είναι μια διανοητική κατάσταση. Για κάποιον που θέλει να προχωρήσει πέρα από τις σκέψεις και να βιώσει την χωρίς εγώ κατάσταση έστω και παροδικά, όλες οι σκέψεις είναι ένα εμπόδιο.

Πες σε μια γυναίκα για το πόσο άσκημη είναι, αμέσως θα έχει άσχημα συναισθήματα. Πες σε μια άλλη πόσο όμορφη είναι, θα έχει όμορφα συναισθήματα αλλά είτε όμορφα είτε άσχημα, αυτά τα συναισθήματα είναι αρνητικά επειδή εκφράζονται από κάποια εγώ.

Ποιες είναι αυτές οι σκέψεις σου που δεν είναι από ένα εγώ;

Για να μπορείς να εκφράζεσαι σε αισθήματα και σκέψεις ορθές, χρειάζεσαι το ανώτερο συναισθηματικό κέντρο και το ανώτερο διανοητικό!!

Βέβαια κάποιες σκέψεις είναι καλύτερες από κάποιες άλλες όπως κάποια εγώ καλύτερα από κάποια αλλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε απελευθερωθεί από τα εγώ.

Είτε καλά είναι κάποια εγώ είτε όχι δεν παυτούν να είναι εγώ και εμείς να συνεχίζουμε να είμαστε ταυτισμένοι με αυτά. Και που ξέρεις, κάπου στα βαθύ του ψυχισμού μας μπορεί να τρέφετε ένα χοντρό εγώ της περηφάνιας στο όνομα της καλοσύνης.

Αν είμαστε ένα σπίτι που έχει πολλούς υπηρέτες φαντασου ότι ο κάθε υπηρέτης όταν ο κύριος απουσιάζει προσπαθεί να κάνει αυτός τον κύριο. Αυτοί οι υπηρέτες είναι τα εγώ. Τότε για να υπάρξει μια τάξη χρειάζεται ένα επιστάτης. Και πριν από αυτό ένα υπο-επιστάτης. Αυτός ο υπο-επιστάτης φτιάχνετε από τα εγώ που είναι «ηλίθια» ή «καλά» και οργανώνονται με τέτοιο τρόπο ώστε να ελέγξουν τα αλλά εγώ που προσπαθούν να κυριαρχήσουν μεμονωμένα.

Από αυτή την άποψη είναι καλύτερα να εκφράζουμε τέτοια εγώ από ότι κάποια αλλά. Δεν παύουν όμως να είναι εγώ, πρέπει να φτάσουμε να βάλουμε τον κύριο στο σπίτι. Και ο κύριος είναι η ψυχή.

Το τρίγωνο της ψυχής στην Καμπάλα είναι το ΤΙΦΕΡΕΤ-ΓΚΕΜΠΟΥΡΑΧ-ΧΕΣΕΝΤ ή ΜΑΝΑΣ-ΜΠΟΥΔΙ-ΑΤΜΑ οι αγγελικές τάξεις αυτών είναι Μαλαχιμ-Σεραφιμ-Χασμαλιμ(για να εμπλουτίζουμε και το διανοητικό) όλο αυτό το τρίγωνο ανήκει στην 6η διάσταση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 20:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ενα παραλληλο θέμα που παραθεσα πιο πριν, σκοπεύω να κάνω έναν αποσυμβολισμό των άθλων του Ηρακλή αλλα παρατηρώ οτι μου λείπουν πολλα κομμάτια του παζλ και ζητάω τη βοηθεια σας. Θεωρω οτι αυτό το πλεόν κατάλληλο θέμα αφου η ιστορία του Ηρακλή δεν μπορεί παρα να είναι η πνευματική πορεία του κάθε ανθρωπου προς το (ΟΛ)ΟΝ.

Έχουμε:
Ως Άθλοι του Ηρακλή (Δωδεκαθλος) έχουν καταγραφεί στην ελληνική μυθολογία δώδεκα κατορθώματα που έκανε ο μυθικός ήρωας Ηρακλής προκειμένου να εξαγνισθεί για το φόνο της γυναίκας του και των παιδιών του, που είχε διαπράξει όταν τον τρέλανε η Ήρα. Για το σκοπό αυτό, ο Ηρακλής πήγε στο Μαντείο των Δελφών και πήρε χρησμό, σύμφωνα με τον οποίο έπρεπε να υπηρετήσει για δώδεκα χρόνια τον Ευρυσθέα, βασιλιά της Τίρυνθας, και να πραγματοποιήσει τους άθλους που του πρόσταζε εκείνος. Οι άθλοι που τελικά πραγματοποίησε ήταν:

1. Το πρώτο του κατόρθωμα ήταν η εξόντωση του φοβερού λιονταριού της Νεμέας, που είχε ερημώσει όλη την πολιτεία.
2. Το δεύτερο κατόρθωμά του ήταν η εξόντωση της Λερναίας Ύδρας, ενός τέρατος με εννιά κεφάλια που ζούσε στη λίμνη Λέρνη και σκορπούσε τη συμφορά στους κατοίκους της περιοχής. Στη θέση κάθε κεφαλιού που έκοβε ο Ηρακλής ξεπετιόνταν άλλα δύο, και έτσι αναγκάστηκε όταν έκοβε ένα κεφάλι να καίει με φωτιά το κόψιμο. Ύστερα, αφού σκότωσε το θηρίο, βούτηξε στο αίμα του τις σαΐτες του και τις έκανε θανατηφόρες.
3. Τρίτο κατόρθωμα ήταν εκείνο, όπου έπιασε το γοργό ελάφι της Κερύνειας με τα χάλκινα πόδια και τα χρυσά κέρατα και το πήγε στον Ευρυσθέα ζωντανό.
4. Τέταρτο σκότωσε τον Ερυμάνθιο Κάπρο, που ερήμωνε κι έφερνε τον πανικό στην περιοχή της Αρκαδίας.
5. Πέμπτο, καθάρισε τους στάβλους του Αυγεία, του πλούσιου βασιλιά με τα 3.000 βόδια, από την κοπριά που είχε μαζευτεί εκεί από τριάντα χρόνια, που είχαν να καθαριστούν οι στάβλοι. Ο Ηρακλής τους καθάρισε στρέφοντας τα νερά του Πηνειού και του Αλφειού προς τους στάβλους, κι αυτά παρασύρανε την κοπριά.
6. Έκτο, σκότωσε με τις σαΐτες του τις Στυμφαλίδες Όρνιθες, που ήταν ανθρωποφάγα αρπακτικά πουλιά με χάλκινα ράμφη, νύχια και φτερά, και πετούσαν σαν σαΐτες.
7. Έβδομο, έπιασε τον άγριο ταύρο της Κρήτης που έκανε καταστροφές σε όλη την Κρήτη, και τον πήγε ζωντανό στον Ευρυσθέα, που φοβήθηκε και τον άφησε ελεύθερο.
8. Όγδοος άθλος του Ηρακλή ήταν η αρπαγή των άγριων αλόγων του Διομήδη. Αυτός ήταν βασιλιάς των Βιστόνων στη Θράκη, γιος του Άρη, που έτρεφε τα άγρια άλογά του με ανθρώπινο κρέας. Το Διομήδη τον σκότωσε ο Ηρακλής και, παίρνοντας τα άλογά του, τα πήγε στον Ευρυσθέα αφού τα ημέρωσε. Ο βασιλιάς των Μυκηνών τα άφησε ελεύθερα στον Όλυμπο, όπου κατασπαράχτηκαν από άγρια θηρία.
9. Μετά από το κατόρθωμα αυτό του Ηρακλή, η κόρη του Ευρυσθέα, η Αδμήτη, ζήτησε να της φέρει τη ζώνη της Ιππολύτης, της βασίλισσας των Αμαζόνων, κι ο Ευρυσθέας διέταξε τον Ηρακλή να εκτελέσει την επιθυμία της κόρης του. Ο Ηρακλής, μετά από πολλές περιπέτειες, βρήκε τον πολεμικό λαό των Αμαζόνων και προσπάθησε να πάρει τη ζωή της βασίλισσάς τους. Αυτές όμως με τόση ορμή τον αντιμετώπισαν και τόσο άγρια αρνήθηκαν να του δώσουν αυτό που ήθελε, ώστε ο Ηρακλής αναγκάστηκε να σκοτώσει την Ιππολύτη και να πάρει τη ζώνη.
10. Ύστερα, ο Ευρυσθέας τον πρόσταξε να του φέρει τα βόδια του Γηρυόνη, που τα φύλαγε ο Όρθρος, ένα φοβερό σκυλί. Ο Γηρυόνης ήταν ένας γίγαντας με τρία κορμιά και τρία κεφάλια που ζούσε σ' ένα νησί στη δυτική άκρη του Ωκεανού. Μετά από πολλές δυσκολίες κι αφού πάλεψε με τα κύματα για να φτάσει στο νησί, σκότωσε το Γηρυόνη και το σκύλο του Όρθρο. Αυτό ήταν το δέκατο κατόρθωμά του.
11. Ο ενδέκατος άθλος του ήταν η αρπαγή των μήλων των Εσπερίδων. Οι Εσπερίδες ήταν νύμφες που έμεναν στον κήπο των θεών που τις είχαν διατάξει να φυλάνε τα χρυσά μήλα που βρίσκονταν εκεί και που τα είχε χαρίσει η Γη στους γάμους του Δία και της Ήρας. Μαζί με αυτές τις κόρες της Νύχτας φύλακας του κήπου ήταν και ο φοβερός δράκος Λάδωνας, καθώς και ο Άτλαντας που σήκωνε τον ουρανό. Ο κήπος των θεών βρισκόταν στα πιο δυτικά σύνορα της γης, εκεί όπου ο ουρανός και η γη ενώνονται σε κάποιο νησί πέρα από τον ωκεανό ή κοντά στη Λιβύη, σ' ένα βουνό της Αφρικής. Ο Ηρακλής πήρε τα μήλα με τη βοήθεια του Άτλαντα, αφού σήκωσε αυτός για λίγο το φορτίο του ουρανού στους ώμους του, μέχρι να κλέψει τα μήλα από τον κήπο των Εσπερίδων ο Άτλαντας.
12. Τέλος, το δωδέκατο κατόρθωμα του Ηρακλή ήταν να κατεβεί στον Άδη και να ανεβάσει στη γη και να οδηγήσει στον Ευρυσθέα τον τρικέφαλο σκύλο Κέρβερο, που ήταν γιος του Τυφώνα και της Έχιδνας, είχε αδελφούς το δικέφαλο Όρθρο το σκύλο του Γηρυόνη, και τη Λερναία Ύδρα και φύλαγε τις πύλες του Κάτω Κόσμου.


Έχουμε την αναφορα κάποιων παραξενων ζώων. Τι συμβολίζει το καθένα?
Η Ύδρα σύμβολίζει τα εγώ(Ύδρα χμμ.. υδρα-υδωρ κάποια σχέση?)
Το βόδι ξέρω οτι συμβολίζει τον νου, αλλα εδω θα μπορούσε να συμβολίζει και τα εγω..
Οι στυμφαλιδες όμως και τα λοιπά ζωο-ειδη?

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 23:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde -Να θέσουν ερωτήματα ναι, να ποστάρουν όμως μόνο και μόνο για να πούν "Λες μαλ*** " είναι άσχημο και τουλάχιστον ας αναπτύξουν μια αιτιολόγιση πάνω στην "άποψή" τους.

Αν διαφωνούνε μπορούν και να μην ποστάρουν καθόλου δεν τους αναγκάζει κανείς να ποστάρουν κατι.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες Dr Jekyll Mr Hyde, αλλά δυστυχώς αυτό το φαινόμενο πάντα θα υπάρχει, δηλαδή το κάποιοι «έξυπνοι» να δημιουργούν τέτοιες ανώφελες καταστάσεις μέσα στα φόρουμ μόνο και μόνο για να δημιουργήσουν κόντρες..

Εκεί βέβαια εκτός από τους συντονιστές (που όσο μπορούμε παρακολουθούμε τα θέματα, αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να παρακολουθούμε όλα τα τοπικ συνέχεια) πρέπει ο καθένας μας με τον τρόπο του να απομονώνει αυτά τα φαινόμενα από αυτά τα μέλη, προσπαθώντας να μην πέφτει στην «παγίδα» και ακολουθεί αυτόν τον «διάλογο»…

quote:
alex22 -Η αντιπαράθεση είναι λογικό να υπάρχει.Όμως αυτοί είναι προκλητικοί και χυδαίοι.Και φυσικά δέν βλέπω να τους κάνετε παρατήρηση.Ενω σε μένα αμέσως κάνατε,με το που το επισήμανα.

Έλα alex22 δεν έχω τίποτε προσωπικό με εσένα ώστε να σου κάνω «παρατήρηση»…

Και μόνο η λέξη παρατήρηση μου χτυπάει άσχημα… απλά επειδή σου ξέφυγε από την προσοχή σου ότι ο συντονιστής Dying_Incubus έχει κάνει αναφορά στο συγκεκριμένο τοπικ που αναφέρεσαι για την συμπεριφορά κάποιων, βρήκα ανώφελο τον χαρακτηρισμό που έδωσες σε αυτούς που σχολιάζουν αυτά που γράφει ο PaNoς και μάλιστα έναν χαρακτηρισμό που δεν διαφέρει καθόλου με τον τρόπο που κάνανε και αυτοί διάλογο …

quote:
Dying_Incubus- Απεστάλη: 15/03/2006, 17:49:05 -Κατά δεύτερον, επειδή παρατηρώ κάποιες αντιδράσεις από μερικούς συμμετέχοντες σ' αυτό το topic (που μερικές φορές ίσως και να φτάνουν στα όρια της ειρωνίας) θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Έστω οτι ο φίλος Pano λέει κάτι εξωφρενικό το οποίο κινείται στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.
Για ποιό λόγο λοιπόν συμμετέχουμε οι υπόλοιποι?
Να εκφράσουμε την αντίθεση μας?
Να πούμε οτι κάνει λάθος?
Αυτό μπορεί να γίνει με 2 τρόπους:
1) Απέχουμε από το θέμα αφού δε μας ενδιαφέρει.
2) Σε ένα μήνυμα με τον δέοντα σεβασμό λέμε στον άνθρωπο αυτό σε τί πιστεύουμε οτι κάνει λάθος.
Νομίζω πως είναι κρίμα να γινόμαστε ειρωνικοί με έναν άνθρωπο, τη στιγμή δε που δε νομίζω να έχει απαντήσει ειρωνικά...

Υ/Γ: συγνώμη από τον θεματοθέτη (Dr Jekyll Mr Hyde) που ξεφύγαμε από την ροή του θέματος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 11:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοιάζει δύσκολος αποσυμβολισμός των άθλων του Ηρακλή.

Στ πρώτο άθλο,η λέξη νεμέα μου φέρνει στον νού κάτι απο ένα βιβλίου του Δάσαλου Σαμαέλ.

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ ΤΗΣ ΝΑΕΜΑ
Οι παρασεξουαλικοί κάτοικοι της σφαίρας της Ναεμά έχουν μια μεγάλη ευαισθησία. Αυτοί
είναι εκείνοι που λένε: «Η προσβολή ξεπλένεται με αίμα.» «Σκότωσα για την ανδρική τιμή.» «Η τιμή
μου είναι περιφρονημένη.» «Είμαι ένας σύζυγος προσβεβλημένος» κλπ.
18
Ο τύπος της Ναεμά είναι εκείνος που παίζει την ίδια την ζωή του για οποιαδήποτε κυρία. Ο
εμπαθής τύπος, εραστής της πολυτελείας, σκλάβος των κοινωνικών προκαταλήψεων, φίλος των
μεθυσιών, συμποσίων, εορτών, μεγαλόπρεπης μόδας κλπ.
Αυτοί οι άνθρωποι θεωρούν τον Τέλειο Γάμο σαν κάτι το αδύνατον και όταν τον δέχονται,
κρατούν πολύ λίγο σε αυτό το μονοπάτι γιατί αποτυγχάνουν. Αυτοί οι τύποι ανθρώπων
ευχαριστούνται κτηνωδώς με το σεξ. Όταν αυτοί οι άνθρωποι δεχτούν το Αρκάνο A.Z.F., το
χρησιμοποιούν για να απολαύσουν την λαγνεία και τόσο όσο να συναντήσουν μια γοητευτική διδαχή
που τους προσφέρει καταφύγιο. Τότε, απομακρύνονται από τον Τέλειο Γάμο.


Βέβαια μπορεί να μήν σχετίζεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 11:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη φίλε Dr jekyll mr hyde που ξεφεύγω απο το θέμα.

quote:
Για να μπορείς να εκφράζεσαι σε αισθήματα και σκέψεις ορθές, χρειάζεσαι το ανώτερο συναισθηματικό κέντρο και το ανώτερο διανοητικό!!

Νομίζω εδώ πέρα χρειάζεται μια διευκρίνηση.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι ώς ανώτερο συναισθηματικό κέντρο ή μάλλον ώς ιδιότητα του α.σ.κ. είναι η αγάπη άνευ όρων. Νομίζω οι περισσότεροι ξέρουμε τί είναι.

Η ιδιότητα του ανώτερου νοητικού κέντρου είναι η αιτιατή σκέψη, δηλαδή η αφηρημένη σκέψη.Όχι όπως το νομίζουν οι περισσότεροι αλλά η ικανότητα να μπορεί κάποιος να χρησημοποιεί το αιτιατό σώμα για να σκέφτεται.Στο σημείο της εξέλιξης που είμαστε ένας κοινός άνθρωπος μπορεί να χρησημοποιήσει το 1% της τρίτης κατηγορίας του αιτιατού σώματος.

Δηλαδή φίλε υπηρέτη αυτά τα κέντρα δέν έχουν εγώ,είναι ελεύθερα απο τα εγώ.Ένας άνθρωπος που εγκαθιστά το κέντρο βαρύτητα σέ ένα απο τα δύο εξελίσεται γρήγορα. Πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει αρμονία μεταξύ τους. Άρα μια συμβουλή είναι να δουλέψουμε πάνω σε αυτά τα κέντρα με σκοπό να τα δυναμώσουμε.Όμως επειδή μέσα απο αυτά εκφράζεται η ουσία πρέπει να δουλεύψουμε πάνω στην αφύπνιση της ουσίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 16:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μπορείς να εκφράζεσαι σε αισθήματα και σκέψεις ορθές, χρειάζεσαι το ανώτερο συναισθηματικό κέντρο και το ανώτερο διανοητικό!!

Είναι μες το θέμα κα αυτά απλά έκανα μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοήθήσει που επίσης είναι στο θέμα

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2009, 09:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την άποψη και εγώ ότι όλα αυτά είναι μέσα στο θέμα, μια και το θέμα μας περιέχει και τα σχετικά με την ανέλιξη της ψυχής και είναι και μια ευκαιρία να θέσουμε επί τάπητος εκτός τα της Ουσίας και της Συνείδησης και τα περί της ψυχής.
Ευθύς αμέσως καταθέτω δε ένα ορισμό της ψυχής, αλλά προσέξτε ορισμό, γιατί πάντα η ψυχή είναι κάτι περισσότερο.
Κατά την άποψη μου λοιπόν η ψυχή είναι ένα σύνολο σωμάτων, νόμων, Αρχών, Αρετών, Δυνάμεων κλπ. Οι άνθρωποι κατέχουν την Ουσία, το Ψυχικό υλικό για την κατασκευή της Ψυχής, αλλά δεν κατέχουν ακόμα την Ψυχή.
Προφανώς όποιος θέλει να κατέχει αυτό που κανονικά ονομάζεται Ψυχή, θα πρέπει να αποβάλλει τα ανεπιθύμητα ψυχικά στοιχεία που μας βαραίνουν εσωτερικά: Οργή, Απληστία, Λαγνεία, Ζήλεια, Αλαζονεία, Τεμπελιά, Λαιμαργία κλπ.
Όμως όλα αυτά θέλουν κάποια περαιτέρω επεξήγιση και γι΄ αυτό τολμώ να σας παραθέσω ένα κείμενο σχετικό του Δάσκαλου Σ.Α.Β. για την ψυχή σαν αναφορά για συζήτηση.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ
Πριν απ’ όλα είναι απαραίτητο να γνωρίσουμε τον δρόμο που μας οδηγεί στην ουσι-αστική Αυτοκατανόηση της Ύπαρξης.
Αναμφισβήτητα είναι επείγον να καταλάβουμε την ανάγκη του να κρυσταλλώσουμε μέσα μας αυτό που ονομάζεται Ψυχή. Ο Ιησούς Χριστός είπε: «Με την υπομονή θα κερδίσετε τις Ψυχές σας», αλλά πρώτα θα πρέπει να καταλάβουμε τι είναι αυτό που ονομάζεται Ψυχή. Ασφαλώς θα πρέπει να σας πω ότι η Ψυχή είναι ένα σύνολο Νόμων, Αρχών, Αρετών, Δυνάμεων κλπ. Οι άνθρωποι κατέχουν την Ουσία, το Ψυχικό υλικό για την κατασκευή της Ψυχής, αλλά δεν κατέχουν ακόμα την Ψυχή.
Προφανώς όποιος θέλει να κατέχει αυτό που κανονικά ονομάζεται Ψυχή, θα πρέπει να αποβάλλει τα ανεπιθύμητα ψυχικά στοιχεία που μας βαραίνουν εσωτερικά: Οργή, Απληστία, Λαγνεία, Ζήλεια, Αλαζονεία, Τεμπελιά, Λαιμαργία κλπ. Ο Βιργίλιος ο ποιητής της ΜΑΝΤΟΥΑΣ είπε: «Ακόμη κι αν είχατε χίλιες γλώσσες για να μιλήσετε και χα-λύβδινο ουρανίσκο δεν θα μπορούσατε να απαριθμήσετε πλήρως όλα τα ελαττώματα σας». Προφανώς αυτά τα τελευταία στο Θιβέτ ονομάζονται «Ψυχικά επιπρόσθετα Στοιχεία». Αυτά τα επιπρόσθετα στοιχεία μοιάζουν πολύ με τα στοιχειώδη για τα οποία μιλούν οι διάφορες οργανώσεις αποκρυφισμού και είναι μια ζωντανή προσω-ποποίηση των λαθών μας. Λέγεται ότι ο Ιησούς της Ναζαρέτ έδιωξε από το σώμα της Μαρίας της Μαγδαληνής 7 Δαιμόνια, αναμφισβήτητα αυτά αντιπροσωπεύουν τα επτά κύρια ελαττώματα που πολλαπλασιάζονται αδιάκοπα. Αυτή η περικοπή του Χριστιανικού Ευαγγελίου θέλει να ,πει ότι ο Χριστός έδιωξε από την Μαρία Μαγδαληνή τα διάφορα βάρβαρα επιπρόσθετα ψυχικά στοιχεία που αυτή κατείχε. Κάθε ένα από αυ-τά τα επιπρόσθετα στοιχεία είναι οργανωμένο σε ένα σχήμα πολύ όμοιο με την αν-θρώπινη προσωπικότητα και κατέχουν τα τρία εγκεφαλικά τους κέντρα: Το Διανοητι-κό, το Συναισθηματικό, και το Κινητικό-Ενστικτο-Σεξουαλικό. Κάθε επιπρόσθετο στοιχείο μοιάζει πραγματικά με έναν άνθρωπο κι αν πούμε ότι μέσα στον άνθρωπο ζούνε πολλά άτομα δεν υπερβάλουμε, έτσι είναι. Όλα αυτά τα επιπρόσθετα στοιχεία μάχο-νται μεταξύ τους, μάχονται για την Κυριαρχία. Κάθε ένα απόαυτά θέλει να είναι ο Αφέντης, ο Κύριος και αυτό που επιτυγχάνει να επιβληθεί, αυτό που επιτυγχάνει να ελέγχει τους Πέντε Κυλίνδρους της Μηχανής του Οργανισμού σε μια δεδομένη στιγμή, πιστεύεται ότι είναι το μοναδικό, όμως λίγα λεπτά αργότερα καταρρίπτεται κι άλλο παίρνει την θέση του.
Έτσι στην πραγματικότητα, κανένα άτομο δεν είναι το ίδιο ούτε καν κατά την διάρκεια μισής ώρας. Αυτό φαίνεται απίστευτο αλλά έτσι είναι. Εσείς οι ίδιοι που ακούτε καθισμένοι εδώ καθήσατε με ένα επιπρόσθετο στοιχείο, καθήσατε να ακούσετε, αλλά αν προσέξετε αυτό που έχει συμβεί μέσα σας μέχρι αυτήν την συγκεκριμένη στιγμή θα ανακαλύψετε ότι τώρα είσθε διαφορετικοί και δεν είσθε οι ίδιοι που ήλθατε εδώ και καθίσατε. Γιατί; Διότι το επιπρόσθετο ψυχικό στοιχείο που ελέγχει την Οργανική Μηχανή που είχατε όταν καθίσατε έχει αντικατασταθεί από άλλο τώρα που ακούτε.
Αν θα έλεγα ότι εσείς είσαστε οι ίδιοι που αρχίσατε, θα έκανα κατάχρηση του δικού σας νου και του δικού μου. Έτσι στην πραγματικότητα, τα ψυχικά επιπρόσθετα στοι-χεία αλλάζουν, πότε το ένα και πότε το άλλο ελέγχουν τα Κύρια Κέντρα του εγκεφά-λου, ποτέ δεν παραμένουν τα ίδια. Όσο για την Ουσία είναι ό,τι πιο αξιόλογο, πιο τί-μιο και καθαρό έχουμε στο εσωτερικό μας. Η ίδια η Συνείδηση, αναμφισβήτητα βρί-σκεται εγκλωβισμένη μέσα σ’ όλα αυτά τα πολλαπλά επιπρόσθετα στοιχεία, διαδικα-ζόμενη σύμφωνα με την μηχανοποίηση της. Κάθε ένας από εσάς είναι Λεγεών, ας θυμηθούμε αυτό που ο Κύριος Ιησούς ρώτησε τον Δαιμονισμένο που αναφέρεται στο Βιβλικό Ευαγγέλιο. «Ποιο είναι το όνομα σου;» κι ο Δαιμονισμένος απήντησε: Το ό-νομα μου είναι Λεγεών. Ποιο είναι το όνομα του καθενός των εδώ παρισταμένων; ΛΕΓΕΏΝ. Δεν έχετε μια πραγματική ατομικότητα, δεν το έχετε επιτύχει. Η Συνείδηση του καθενός σας κοιμάται τρομερά. Γιατί; Γιατί διώκεται από το ίδιο της το μποτιλιάρισμα, έτσι βρίσκεται σε κατάσταση υπνώσεως κι’ αυτό δεν μπορούμε να το αρνηθούμε. Όσο για την Ψυχή την ίδια, μήπως έχετε καταφέρει να την κρυσταλλώσετε; Αν έλεγα ότι δεν έχετε μια Ψυχή αθάνατη θα ψευδόμουν το ξέρω. Είναι φανερό ότι κάθε ένας από εσάς έχει την αθάνατη Ψυχή του αλλά δεν την κατέχει. Κάποιος θα μπορούσε να έχει ένα όμορφο Διαμάντι κρυμμένο σε κάποιο χρηματοκιβώτιο, πιθανόν θα χαιρόταν με την σκέψη ότι έχει ένα τέτοιο κόσμημα, αλλά αν το είχε δώσει ενέχυρο δεν θα το κατείχε, θα ήξερε ότι έχει το κόσμημα, αλλά θα ήξερε επίσης ότι στην πραγματικότητα δεν το κατέχει. Πολλές φορές κάποιος δέχεται μια ωραία κληρονο-μιά, γνωρίζει ότι την έχει, αλλά άλλο πράγμα είναι να την έχει κι άλλο να την κατέχει. Η Ψυχή μας πού είναι; Ταξιδεύει και κινείται στον Γαλαξία, αλλά ούτε εσείς που κά-θεστε εδώ την κατέχετε. Ξέρετε ότι την έχετε αλλά άλλο πράγμα είναι να ξέρετε ότι την έχετε κι άλλο πράγμα είναι να την κατέχετε. Αφού αξίζει τον κόπο να την κατέχε-τε, λοιπόν πώς μπορεί ο καθένας να
κατέχει την Ψυχή του; Λοιπόν ΑΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΕΠΙΠΡΌΣΘΕΤΑ ΨΥΧΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ γιατί η Ψυχή και τα επιπρόσθετα στοιχεία είναι ασυμβίβαστα με-ταξύ τους, είναι όπως το Λάδι και το Νερό που δεν μπορούν να αναμιχθούν.
Αν δεν καταφέρουμε να αποβάλλουμε τα επιπρόσθετα Ψυχικά στοιχεία, ζωντανή προσωποποίηση των Ψυχολογικών ελαττωμάτων μας, θα χάσουμε την Ψυχή. «Σε τι εξυπηρετεί, λέει ο Ιησούς Χριστός, αν ένας άνθρωπος αποκτήσει όλους τους θησαυρούς του κόσμου αλλά χάσει την Ψυχή του»; Σε τίποτα δεν εξυπηρετεί. Είναι δυνατόν να χάσει την Ψυχή του; Ναι είναι δυνατόν. Όποιος εισέρχεται στην κόλαση χάνει την Ψυχή του, αυτό είναι φανερό. Μπορούμε να πούμε ότι χάνει τον θησαυρό του. θα υπήρχε κάποιος τρόπος για να μην την χάσει; Ναι! Κρυσταλλώνοντάς την, επανα-λαμβάνω, μέσα του εδώ και τώρα. Όταν κανείς συντρίβει πλήρως και αποβάλλει το επιπρόσθετο στοιχείο της Λαγνείας ή τα επιπρόσθετα στοιχεία γιατί είναι πολλά, κρυσταλλώνει την ουσία που έχουμε μέσα μας, αυτήν την πολύτιμη αρετή της Ψυχής γνωστή ως αγνότητα. Όταν κανείς καταφέρει να καταστρέψει, να πνίξει το ψυχικό ε-πιπρόσθετο στοιχείο του μίσους, τότε κρυσταλλώνει την πολύτιμη αρετή της Αγάπης. Όταν κανείς καταφέρει να μειώσει σε κοσμική σκόνη το ψυχικό επιπρόσθετο στοιχείο του εγωισμού, τότε κρυσταλλώνει την πολύτιμη αρετή του αλτρουισμού ή του Χριστοκεντρισμού. Όταν κανείς καταφέρει να πνίξει το επιπρόσθετο ψυχικό στοιχείο της Αλαζονείας τότε κρυσταλλώνεται μέσα του η απερίγραπτη αρετή της Ταπεινοφροσύ-νης. Φθάνοντας σ’αυτό το σημείο της συνομιλίας μας, θέλω να πω ότι δυστυχώς πολλά κείμενα αποκρυφισμού, εσωτερισμού κλπ. οδηγούν προς την μυστικιστική α-λαζονεία και αυτό είναι σοβαρό. Σημαντικοί συγγραφείς, πολύ αξιότιμοι, επιβεβαιώνουν ότι εμείς είμαστε θεοί, και κάθε ένας από μας είναι ένας θεός. Προφανώς αυτή η δήλωση έρχεται να ισχυροποιήσει σ’ εμάς την μυστικιστική αλαζονεία, που προκαλεί μεγάλη ζημιά στο μονοπάτι προς την αυτοπραγμάτωση γιατί αν κάποιος είναι πεπεισμένος ότι πράγματι είναι θεός μπορεί να μεταβληθεί σε Μεγαλομανή.
Αναντίρρητα δεν είναι δυνατόν να μεταβληθεί κάποιος σε ένα πραγματικό φωτισμένο όταν έχει Αλαζονεία. δεν θα μπορούσα ποτέ εγώ να σκεφθώ ένα θεό μεθυσμένο, φι-λήδονο, μοιχό, επιθετικό, εγωιστή, φθονερό, ζηλιάρη, λάγνο κλπ. Κάθε ένας από μας είναι στην πραγματικότητα όλα αυτά. Με λυπεί πολύ που πάντα συναντώ στα κείμενα αποκρυφισμού (χωρίς να αναφέρω αυτή την στιγμή οργανώσεις πολύ αξιότιμες) αυτήν την τρομερή, άδικη επιβεβαίωση ότι είμαστε θεοί. Αλλά ας συγκεντρωθούμε στην πραγματικότητα των γεγονότων για να δούμε αυτό που είμαστε και ας μη δημιουργούμε αυταπάτες. Τρώμε, πίνουμε, εκφυλιζόμαστε, μοιχεύουμε, μισούμε, επικρίνουμε, ζηλεύουμε κτλ. Πιστεύετε εσείς μήπως σε ένα τέτοιο θεό; Καλλίτερα είναι να πού-με ότι είμαστε ποταπά σκουλήκια της λάσπης της Γης και έχουμε πεισθεί ότι πράγματι είμαστε. Αν θέλουμε να πεισθούμε είναι αρκετό να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας. Αν εξετάσουμε λεπτομερώς την ύπαρξή μας και ανακαλύψουμε ότι στην πραγματικότητα δεν είναι ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου, αυτή η εξέταση που κά-νουμε στον εαυτό μας και στην ζωή μας, θα έχει θαυμάσια αποτελέσματα: Θα μας επιτρέψει να γνωρίσουμε αυτό που είμαστε, να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε παρά φτωχοί αμαρτωλοί, τίποτε παρά σκουλήκια τής λάσπης της Γης. Έτσι, μ’ αυτόν τον τρόπο θα προχωρήσουμε προς τον δρόμο της απλότητας και της ταπεινοφροσύνης. Όταν κάποιος αποβάλλει πραγματικά αυτό το ψυχικό επιπρόσθετο στοιχείο της υπερηφάνειας, κρυσταλλώνει φανερά μέσα του την ταπεινοφροσύνη, που είναι η πιο πολύτιμη αρετή. Να υπολογίσετε ότι δεν υπάρχει μόνο αλαζονεία βασισμένη στις κοινω-νικές τάξεις, στο κεφάλαιο, στην καταγωγή της οικογένειας κλπ.. Υπάρχει μια υπερηφάνεια πολύ χειρότερη και επιβλαβής από όλα τα είδη που σας ανέφερα και είναι η ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΉ υπερηφάνεια: το να ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΑΓΙΟΥΣ, ΣΟΦΟΥΣ, το να ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ να φανταζόμαστε ότι κανείς δεν είναι πιο μεγάλος από μας, ότι είμαστε μεγάλοι μυημένοι.
Αυτό είναι σοβαρό γιατί πράγματι, η υπερηφάνεια ποτέ δεν θα μας επιτρέψει να έ-χουμε σωστή σχέση με τα πιο υψηλά επίπεδα του ΕΙΝΑΙ. Όταν κανείς δεν μπορεί να σχετισθεί με τα πιο υψηλά επίπεδα του ΕΙΝΑΙ, επίσης δεν μπορεί να χαρεί την Φώτιση, θα πρέπει να ζει προσκολλημένος στα βιβλία, να διαβάζει, να ακούει τους ομιλη-τές, όμως ποτέ δεν θα έχει την μυστικιστική πείρα του Πραγματικού. Έτσι πρώτα απ’ όλα είναι επείγον να καταφέρουμε με αυτές τις μελέτες να εξαλείψουμε από τον εαυτό μας την μυστικιστική υπερηφάνεια που είναι η πιο επικίνδυνη. Αν το καταφέρουμε θα αναβλύσει μέσα μας η πολύτιμη αρετή της ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗΣ.
Κάθε φορά που μειώνουμε ένα επιπρόσθετο ψυχικό στοιχείο κρυσταλλώνουμε μια αρετή, μια δύναμη, ένα νόμο, μια ισχύ, ένα πλεονέκτημα κτλ. Έτσι σιγά-σιγά θα κρυσταλλώνουμε Ψυχή μέσα μας. Αυτή η Ψυχή (η οποία κανονικά ζει μακρυά ταξιδεύο-ντας στην Γαλακτική ζώνη) θα κρυσταλλωθεί σιγά-σιγά μέσα μας. Αλλά όμως θα πρέπει να ξέρουμε επίσης ότι αν το νερό δεν βράζει στους 100 βαθμούς δεν κρυ-σταλλώνει σε εμάς αυτό που πρέπει να κρυσταλλωθεί και δεν αποβάλλεται αυτό που πρέπει να αποβληθεί.
Λέγοντας ότι το νερό πρέπει να βράσει σε 100 βαθμούς, μιλάω παραβολικά, θέλω να πω ότι είναι απαραίτητο να περάσουμε από μεγάλες συγκινησιακές κρίσεις για να αποβάλλουμε κάθε ελάττωμα ψυχολογικού τύπου. Ξέρω την περίπτωση μιας Γνωστικής Αδελφής που εργάζεται τρομερά με τον εαυτό της, που έφτασε μέχρι και να αρρωστήσει από καρδιά. Αυτή η αδελφή με τρομερή και υπέρτατη μετάνοια, κλαίει καθημερινά, βογγάει, υποφέρει, κανείς δεν πίστεψε περισσότερο απ’ αυτήν, είναι ένα Μποντισάτβα, ένα Μποντισάτβα ενός αγγέλου. Μακάρι ν’ ακολουθούσαν πολλοί το παράδειγμα της!!! Όποιος φέρεται έτσι, με υπέρτατη μετάνοια, δουλεύοντας πάνω στο ένα ή το άλλο ψυχολογικό ελάττωμα αναντίρρητα θα αποβάλλει ένα-ένα τα επιπρόσθετα ψυχολογικά στοιχεία και στην θέση τους θα κρυσταλλώνεται αυτό που ο-νομάζεται Ψυχή. Αυτός που θα επιτύχει την τέλεια εξάλειψη όλων των ψυχικών ανε-πιθύμητων στοιχείων που τον βαραίνουν εσωτερικά, κρυσταλλώνει εκατό τα εκατό την Ψυχή μέσα του. Επαναλαμβάνω σύνολο πολυτίμων αρετών ή ευφυΐας απερίγραπτης, ιδιοτήτων, νόμων, πλεονεκτημάτων και ιδιοτήτων της τελειότητας μέχρι που και το φυσικό σώμα θα πρέπει να μεταβληθεί σε Ψυχή. Μόνο έτσι θα φθάσει εκεί που πρέπει να φθάσει. Γνωρίζω πολλούς λόγιους με σπινθηροβόλα εξυπνάδα, γνώστες όλων των φιλοσοφιών του κόσμου, του Δυτικού και του Ανατολικού. Ξέρουν εβραϊκά, την ιερή γλώσσα των Βραχμάνων, Ελληνικά, αλλά ακόμη υποφέρουν απερίγραπτα, δεν χαίρονται την Φώτιση, γιατί δεν έχουν κατασκευάσει όλο τον δρόμο για τον Μποντισίτα. Αυτή η λέξη μπορεί να ηχεί στα αυτιά σας λίγο παράξενα, πρόκειται για ένα όρο ανατολίτικο. Στην Ιαπωνία, την Κίνα, τις Ινδίες, το Νεπάλ όπου γεννήθηκε ο Γκαουτάμα, ο Βούδας Σακυαμούνι, ή Ψυχή κρυσταλλωμένη σε έναν άνδρα ή μια γυναίκα ονομάζεται Μποντισίτα. Σίγουρα είναι θαυμάσιο να βλέπει κανείς πως τα διάφορα πνευματικά στοιχεία, αρετές, δυνάμεις, κρυσταλλώνονται σιγά-σιγά στην Ουσία, κατά το μέτρο με το οποίο εκείνη ελευθερώνεται. Γι’ αυτό λέμε ότι η Ουσία είναι η ύλη για την κρυστάλλωση της Ψυχής. Ο όρος «κατασκευάζω» δεν μας φαίνεται πολύ σω-στός, στην πραγματικότητα το βρίσκουμε πολύ βαρύ, αστείο, αλλά όμως πολλοί συγ-γραφείς μεταχειρίζονται αυτόν τον όρο, ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω με αυτό. Προτιμώ να πω ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝΩ, αφού η Ψυχή δεν είναι κάτι που πρέπει να κατα-σκευασθεί, υπάρχει, αυτό που χρειάζεται είναι να κρυσταλλωθεί και αυτό είναι διαφορετικό.
Εσείς, παραδείγματος χάρη, έχετε δει ένα κομμάτι πάγο; Είναι η κρυστάλλωση του στοιχείου νερό• αναντίρρητα όταν είναι πολύ κρύο αυτό το στοιχείο παίρνει μορφή και μετατρέπεται σε πάγο. Εκπλήσσει το να δει κανείς την κρυστάλλωση του νερού. Πραγματοποιείται σύμφωνα με ορισμένους εξαίσιους γεωμετρικούς νόμους. Το ίδιο συμβαίνει με το στοιχείο Ψυχή, κρυσταλλώνεται σύμφωνα με ορισμένα σχέδια μαθη-ματικά, γεωτεχνικά ακριβή και αναντίρρητα. Μέχρι που και το ίδιο το σώμα που έχουμε με σάρκα και οστά πρέπει να μεταβληθεί σε Ψυχή αν πραγματικά το σκοπεύουμε.
Έχουμε ένα σώμα με σάρκα και οστά, αυτό το φυσικό σώμα είναι σχηματισμένο από όργανα, τα όργανα από κύτταρα, τα κύτταρα από μόρια κτλ χωρίς αμφιβολία υπάρχει μια ευφυής διευθυντήρια αρχή που προωθεί μια διάταξη ζωντανών κυττάρων σε σχήμα οργάνων. Εμένα ειλικρινά μου προκαλεί γέλιο η ιδέα των ασυνείδητων κυττά-ρων έτσι κοιμισμένα να σχηματίζουν όργανα. Τι παράλογο που είναι αυτό! Κύτταρα κοιμισμένα, ασυνείδητα, τυφλά (όπως λέει ο Χάκελ), να οργανώνονται σε σχήμα ορ-γάνων. Αυτό δεν χωράει στο μυαλό κανενός. Μερικοί ανόητοι σοφοί που δεν βρί-σκουν τι να κάνουν βλέποντας τα θαύματα αυτού του κόσμου πιστεύουν πως όλα βαδίζουν μηχανικά όπως αυτοί, χωρίς μια διευθυντήρια αρχή. Λένε ότι αυτά τα κύτ-ταρα οργανώνονται ασυνείδητα σε σχήμα οργάνων. Τα κύτταρα είναι οργανωμένα με τρόπο συνειδητό. Ευτυχώς που η ευφυής αρχή της Μητέρας Φύσης μπορεί να οργανώνει τα κύτταρα του οργανισμού σε σχήμα οργάνου. Αλλά αν αποσυνθέσουμε ένα οποιοδήποτε άτομο ας πούμε του ήπατος, των νεφρών, του παγκρέατος, απελευθε-ρώνουμε ενέργεια, είναι φανερό.
Σε τελική ανάλυση το φυσικό σώμα συμπυκνούται σε διαφόρους τύπους και υποτύ-πους ενεργείας, αυτό είναι αναμφισβήτητο.
Ο Κάρολος Μαρξ λέει: Ποιο είναι το πρώτο, η ύλη ή ο ψυχισμός, ο ψυχισμός ή η ύλη; Συμπεραίνει ότι η ύλη είναι πρώτη. Αυτό είναι τελείως παράλογο, γιατί οι θεωρίες του Αϊνστάιν λένε ότι η ύλη δεν είναι παρά ενέργεια συμπυκνωμένη. Ας θυμηθούμε την θεωρία που αναφέρει το εξής: Η ενέργεια ισούται με την μάζα, πολλαπλασιαζόμενη επί το τετράγωνο της ταχύτητας του φωτός, η μάζα μετατρέπεται σε ενέργεια, η ενέργεια μετατρέπεται σε μάζα. Ποια είναι η πρώτη που υπάρχει; Η ενέργεια, πρώτα κρυσταλλώνεται σε μάζα, έτσι η ψυχή που είναι ενέργεια στην πιο πλήρη έννοια της λέξεως, είναι η πρώτη, έπειτα έρχεται η μάζα. Ας δούμε τους κόσμους γύρω από τον ήλιο, είναι τεράστιες μάζες, κάθε μια με ένα βάρος ορισμένο, ένας όγκος ακριβής. Αλλά όπως στρέφονται γύρω από τον ήλιο, κινούμενοι από ηλιακή ενέργεια, αν δεν υπήρχε η ηλιακή ενέργεια αυτοί οι κόσμοι θα έμεναν αιωρούμενοι στο διάστημα. Θα περιεφέροντο αιώνια μέχρι να συγκρουσθούν με κανένα κομήτη ή με άλλους κόσμους, θα υπήρχε αναρχία, αταξία, συγκρούσεις. Όμως οι κόσμοι προχωρούν με ορ-γανωμένο τρόπο και διατηρούν γύρω από τον ήλιο με ακρίβεια την ενέργεια. Αυτή είναι που τους ελκύει, η κεντροελκτική ενέργεια. Η φυγόκεντρη ενέργεια είναι αυτή που τους απομακρύνει, είναι η ενέργεια που τους κάνει να περιστρέφονται. Λοιπόν ποια είναι η πρώτη, η ενέργεια ή η ύλη; Προφανώς η ενέργεια, γιατί ούτε η ίδια η ύλη θα υπήρχε. Για να υπάρχει η ύλη χρειάζεται να συμπυκνωθεί η παγκόσμια ενέργεια κι’ έτσι υπάρχει η ύλη, η ύλη που είναι συμπυκνωμένη ενέργεια.
Όσο για τον ανθρώπινο οργανισμό, η πρώτη που υπάρχει είναι η ενέργεια, αυτή επιτρέπει στα άτομα να περιστρέφονται γύρω από τα πυρηνικά τους κέντρα στο μόριο, αυτή επιτρέπει να πραγματοποιούνται όλες οι οργανικές λειτουργίες, όχι μόνο οι αναπαραγωγικές και χημικές λειτουργίες, αλλά επίσης οι λειτουργίες που έχουν σχέση με τις θερμίδες, τις αισθήσεις, κ.λπ. επίσης και εκείνες οι λειτουργίες που σχετίζονται με την φαντασία και την θέληση. Δεν θα ήταν δυνατόν να συλλαμβάνει ένα σώμα οργανικό χωρίς ενέργεια. Πώς θα πραγματοποιούντο τα καταλυτικά φαινόμενα αν δεν υπήρχε η ενέργεια; Ναι, η ενέργεια είναι πρώτη και η ύλη δεύτερη. Αυτήν την ενέρ-γεια την ονομάζουμε πνεύμα ή συνείδηση ή ό,τι θέλουμε, δεν έχει σημασία αλλά είναι η πρώτη, το όνομα δεν είναι το κυριότερο αλλά η πραγματικότης του ότι η ενέργεια είναι προγενέστερη της ύλης.
Υπάρχει ένα σώμα ζωτικό, οργανικό, κι’ αυτό είναι αποδεδειγμένο. Οι Ρώσοι με μια συσκευή μπόρεσαν να φωτογραφίσουν το ζωτικό σώμα, το μελετούν, όχι μόνο το μελετούν σε σχέση με τον φυσικό οργανισμό αλλά το μελετούν επίσης με τρόπο ανε-ξάρτητο από τον φυσικό οργανισμό. Το βαπτίζουν με ένα όνομα, το ονομάζουν σώμα Βιοπλαστικό. Αποτέλεσμα: Ο μεθοδικός υλισμός στην Σοβιετική Ρωσία έχει εγκατα-λειφθεί σε μια γωνιά. Τώρα μελετάται εντατικά η Παραψυχολογία, σύμφωνα με τις στατιστικές. Το μεγαλύτερο ποσοστό διδακτικής ύλης Παραψυχολογίας έρχεται από την Σοβιετική Ένωση. Αυτό ενόχλησε πάρα πολύ τους Κινέζους που χαρακτηρίζουν τώρα τους Ρώσους αναθεωρητικούς, αλλά ο λόγος είναι το ότι οι Ρώσοι έχουν ήδη περάσει από εκεί όπου περνούν τώρα οι Κινέζοι, αυτό συνέβη.
Συνεχίζοντας με αυτά τα θέματα θα πούμε ότι το ζωτικό Σώμα είναι αυτό που στηρίζει την εξέλιξη της οργανικής ζωής, ας το ονομάσουμε Λίνγαμ Σαρίρα ή Σώμα Βιοπλαστικό, δεν έχει σημασία.
Όσο εμείς θα αποβάλλουμε τα βάρβαρα επιπρόσθετα ψυχικά στοιχεία, τόσο θα κρυσταλλώνουμε Ψυχή, ένα επίπεδο του Ζωτικού Σώματος, το πιο ψηλό, θα ελευθερώνεται από το κατώτερο επίπεδο του ιδίου, και θα συγχωνεύεται πλήρως με την Ουσία και τις αρετές που έχουν κρυσταλλωθεί.
Το Ζωτικό Σώμα έχει τέσσερα είδη αιθέρων. Ο πρώτος είναι ο Χημικός Αιθέρας, μέσω του οποίου πραγματοποιούνται όλες οι διαδικασίες της οργανικής αφομοίωσης και εξάλειψης όπως τα καταλυτικά φαινόμενα και άλλα. Ο δεύτερος είναι ο Αιθέρας της ζωής, μέσω του οποίου είναι δυνατή η αναπαραγωγή και ανάπτυξη των ζωντανών όντων. Αυτοί οι δύο αιθέρες είναι κατώτεροι, αλλά υπάρχουν δύο ανώτεροι, ο Φωτεινός Αιθέρας και ο ,Αντανακλαστικός Αιθέρας. Ο Φωτεινός Αιθέρας είναι αυτός που χρησιμεύει σα μέσο στις δυνάμεις της βαρύτητας με την θερμότητα, με τις αισθήσεις και ο Αντανακλαστικός Αιθέρας έχει σχέση με την φαντασία και την θέληση. Αυτοί οι δύο Αιθέρες ελευθερώνονται από τους δύο κατώτερους για να συγχωνευθούν με την Ουσία στην οποία λάμπουν ήδη όλες οι αρετές της Ψυχής. ‘Έτσι λοιπόν γεννιέται ο Άνθρωπος Ψυχή, ο Άνθρωπος Πνεύμα ο οποίος μπορεί να εισέλθει και να εξέλθει από το φυσικό σώμα κατά βούληση.
Μιλήσαμε πολύ πάνω στα Τσάκρας των ποδιών και των χεριών, πάνω στο κτύπημα της λόγχης του λεγεωνάριου στο πλευρό του Κυρίου, πάνω στο στεφάνι με τα αγκάθια κτλ, αυτά είναι τα στίγματα. Στον Γκαουτάμα, στον Βούδα φαίνεται ότι αυτά τα στίγματα στα χέρια και τα πόδια του είναι δίνες διάχυτων μαγνητικών δυνάμεων στο Ζωτικό Σώμα. Αναπτύσσονται πλήρως όταν οι δύο αιθέρες χωρίζονται από τους δύο κατώτερους. Τότε οργανωμένοι στην μορφή του Επουράνιου Ανθρώπου, συγχωνευμένοι με την Ουσία, εμπλουτισμένοι με τις αρετές της Ψυχής, σχηματίζουν τον αιθέ-ριο Άνθρωπο, τον Χριστικοποιημένο Άνθρωπο του πέμπτου γύρου. Ο πρώτος γύρος ήταν στον Διανοητικό κόσμο, ο δεύτερος γύρος στον αστρικό κόσμο, ο τρίτος στον Αιθέριο κόσμο, ο τέταρτος στον φυσικό κόσμο, ο πέμπτος θα ξαναβρεθεί στον Αιθέ-ριο κόσμο. Έτσι η ζωή θα αναπτυχθεί σ’ ένα αιθέριο κόσμο και θα υπάρξουν άνθρω-ποι Χριστικοποιημένοι σε εκείνη την εποχή, όπως υπάρχουν και τώρα. Και ο Χριστικοποιημένος Άνθρωπος θα είναι έτσι, όπως σας τον έχω σκιαγραφήσει, θα έχει ένα Σώμα Αιθέριο Χριστικοποιημένο. Αυτό το σώμα θα αντικαταστήσει το φυσικό σώμα. Αυτό το Σώμα θα είναι το Όχημα μιας Ουσίας εμπλουτισμένης με τις αρετές της Ψυχής. Ο Άνθρωπος Πνεύμα του πέμπτου γύρου θα είναι ο Άνθρωπος Χριστός.
Αν το καταλάβετε αυτό, θα καταλάβετε επίσης την ανάγκη να κρυσταλλώσετε την Ψυχή σας. Μόνο έτσι θα μπορέσετε να ανεξαρτητοποιηθείτε από το Φυσικό Σώμα της σάρκας και των οστών που είναι πολύ πυκνό, από μια ύλη πολύ βαριά. Όταν κα-νείς καταφέρει να κατασκευάσει το Σώμα Πουτσικόν, που σημαίνει το Αιθέριο Χριστι-κοποιημένο Σώμα, αυτό θα του χρησιμεύσει σαν Όχημα για την Ουσία που είναι ε-μπλουτισμένη με τις ιδιότητες της Ψυχής και θα γεννηθεί μέσα του ο Άνθρωπος Πνεύμα. Αυτός ο Άνθρωπος Πνεύμα δεν θα είναι πια ένας αιχμάλωτος του πυκνού σώματός του, θα μπορεί να εισέρχεται και να εξέρχεται από το σώμα κατά βούληση, θα είναι ένας ένδοξος μύστης. στην ζωή υπήρξαν Άνθρωποι που το κατάφεραν, δεν χρειάζεται να αναφέρω τον Φρανκίσκο της Ασίζης, ας θυμηθούμε επίσης τον Αντώνιο της Πάντοβας, τους χριστιανούς μυστικιστές, παραδείγματα για τον κόσμο του αύριο.
Ο Επουράνιος Άνθρωπος πράγματι δεν είναι πια ένας αιχμάλωτος μέσα στην φυλα-κή της φυσικής ύλης. Μπορεί να εξέλθει από αυτό το σώμα όταν θέλει, για να ταξιδεύει μ’ αυτό μέσω του αμετάβλητου απείρου, για να πηγαίνει μ’ αυτό το όχημα σε κόσμους ανώτερους, για να κατεβαίνει στον βυθό της θάλασσας ή να επισκέπτεται Ηλιακές Δυναστίες στο Αστρο Βασιλέα. Αλλά πώς επιτυγχάνεται αυτό αν δεν μειώ-σουμε προηγουμένως τα επιπρόσθετα ψυχικά στοιχεία; Προφανώς θα ήταν αδύνατο. Αν θέλουμε να μεταβληθούμε σε πραγματικούς Χριστιανούς πρέπει να ξεριζώσουμε όλα αυτά τα ψυχικά στοιχεία που βαραίνουν το εσωτερικό μας. Έτσι ο Μποντισίτα για τον οποίο μας μιλούν οι Ανατολίτες είναι ο Αιθέριος Άνθρωπος, ο Άνθρωπος που έχει κρυσταλλώσει την Ψυχή του μέσα του, που την κατέχει, ο πραγματικός Κύριος.
Αυτός που κατέχει τον Μποντισίτα μέσα του, μπορεί να βυθιστεί στον βυθό των ωκεανών χωρίς να πάθει κανένα κακό και να επισκεφθεί τους Ναούς του Φιδιού. Στην Ανατολή υπάρχει ένα φυτό που θεραπεύει κάθε τραύμα όσο σοβαρό κι’ αν είναι, έτσι είναι τα τραύματα της Ψυχής, μόνο ο Μποντισίτα μπορεί να θεραπεύσει τέτοια τραύ-ματα. Στην Ανατολή υπάρχει ένα φυτό που ονομάζεται «καλή μνήμη» όποιος το χρη-σιμοποιήσει μπορεί να θυμάται όλα τα γεγονότα της τωρινής του ζωής και των προηγούμενων ζωών του. Έτσι επίσης συμβαίνει με τον Μποντισίτα. Με τον ίδιο τρόπο όποιος τον κατέχει μπορεί να θυμάται όλες τις προηγούμενες ζωές του και αν επισκεφθεί τους απερίγραπτους ουρανούς γυρίζοντας στον φυσικό κόσμο μπαίνοντας πίσω στο σώμα του δεν ξεχνάει καμία λεπτομέρεια. Στην Ανατολή υπάρχει ένα φυτό μέσω του οποίου είναι δυνατόν να σταματήσουν οι κακές μαγείες των καταχθόνιων. Παρομοίως όποιος κατέχει τον Μποντισίτα δεν μπορεί να πάθει κανένα κακό από τους καταχθόνιους. Στην Ανατολή υπάρχει ένα φυτό μέσω του οποίου μπορεί κανείς να γίνει αόρατος, όποιος κατέχει τον Μποντισίτα θα μπορεί να γίνει αόρατος σε περί-πτωση ανάγκης, μπροστά στους χειρότερους εχθρούς του. Όπως αυτός που μπορεί να κατέβει στον βυθό της θάλασσας ανάμεσα στους καταχθόνιους και να υπερασπισθεί τον εαυτό του χωρίς να πάθει κανένα κακό, έτσι επίσης είναι ο Μποντισίτα. Όποιος τον κατέχει παρομοίως μπορεί να εισχωρήσει στον βυθό των ωκεανών ανάμεσα στις πιο άγριες υπάρξεις χωρίς να πάθει κανένα κακό.
Λέγεται ότι το Λουλούδι Λωτός του Λόγου στηρίζει την Παγκόσμια ζωή, έτσι επίσης είναι ο Μποντισίτα. Όποιος τον κατέχει μπορεί να διατηρήσει το φυσικό του σώμα χιλιάδες χρόνια. Είναι πολλοί αυτοί που μας γράφουν παραπονούμενοι, ότι δεν ξέρουν να εξέλθουν με το Αστρικό Σώμα, ότι δεν θυμούνται τίποτα από αυτό που τους συμβαίνει έξω από το φυσικό Σώμα, ότι δεν έχουν φώτιση κ.λπ. Αλλά, πώς μπορεί να έχει φώτιση αυτός που δεν κατέχει τον Μποντισίτα; Μόνο αυτός που έχει τον Μποντισίτα κατέχεται από τον φωτισμό, αυτός που δεν κατέχει τον Μποντισίτα ποτέ δεν θα χαρεί την ευτυχία της φώτισης, η φώτιση δεν είναι κάτι που μας δίνεται σαν δώρο. Όχι!!! Αγαπητοί μου φίλοι, στοιχίζει πολύ ακριβά. Η φώτιση εξηγείται μόνο μέ-σω του Ντάρμα-Ντάτου. Και τι είναι το Ντάρμα-Ντάτου; Το καλό Ντάρμα είναι η α-νταμοιβή για τις αποκτημένες αξίες. Λοιπόν μόνο αυτός που κατέχει τον Μποντισίτα, δηλαδή, μόνο αυτός που έχει χριστικοποιημένη Ψυχή, θα μπορεί να χαρεί την φώτιση, θα έχει αξίες γι’ αυτό. Η φώτιση ς εξηγείται με το Ντάρμα-Ντάτου, δηλαδή με το Παγκόσμιο Ντάρμα, σαν ανταμοιβή για τις καλές μας πράξεις. Κανείς δεν θα μπορούσε να χαρεί την φώτιση αν δεν κατείχε τον Μποντισίτα και κανείς δεν θα μπορού-σε να έχει τον Μποντισίτα αν δεν δούλευε σκληρά πάνω στον εαυτό του κι’ αν δεν απέβαλλε τα επιπρόσθετα ψυχικά στοιχεία. Έτσι λοιπόν, αγαπητοί μου φίλοι, χρειάζεται να δουλέψουμε πάνω στους εαυτούς μας, αν θέλουμε να κατέχουμε αυτό που ονομάζεται Ψυχή. «Με την υπομονή θα κερδίσετε τις Ψυχές σας» έτσι είναι γραμμένο στο Ευαγγέλιο του Κυρίου.
Προφανώς χρειάζεται μια μέθοδος για να μπορέσουμε να πνίξουμε τα επιπρόσθετα ψυχικά στοιχεία. Αναμφισβήτητα πρέπει να αρχίσουμε από την ψυχολογική αυτοπαρατήρηση. Όταν κανείς δέχεται ότι έχει μια ατομική ψυχολογία, ιδιαίτερη, δική του, προσπαθεί να αυτοπαρατηρηθεί σε σχέση με τις φιλίες, στον δρόμο, στον ναό, στο σπίτι, στην δουλειά ή στην εξοχή κτλ όπου τα κρυφά ψυχολογικά μας ελαττώματα παρουσιάζονται. Αν εμείς αυτοπαρατηρούμαστε συνεχώς, θα μπορέσουμε να τα δούμε. Κάθε ελάττωμα που ανακαλύπτεται πρέπει να ανοιχτεί με το νυστέρι της αυτοκριτικής, για να δούμε τι είναι αυτό που έχει. Πολλές φορές όταν επικρίνουμε ζωές αλλότριες πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική στον εαυτό μας. Όταν βρούμε κάποιο ελάττωμα στον εαυτό μας πρέπει να το αναλύσουμε με προσοχή να το ανοίξουμε, επα-ναλαμβάνω, με το νυστέρι της Αυτοκριτικής• αυτό είναι δυνατόν με βάση το φανερό ΑυτοΣυλλογισμό της Ύπαρξης, με βαθειά σκέψη. Όταν καταλάβουμε ολοκληρωτικά το ελάττωμα αυτό, τότε πρέπει να το αποβάλλουμε εμείς οι ίδιοι. Ο νους μόνος του δεν μπορεί ν’ αλλάξει ριζικά κανένα ελάττωμα, μπορεί να το περάσει από ένα επίπεδο κατανόησης σε άλλο, να το κρύψει από εμάς και από τους άλλους, να το δικαιολο-γήσει ή να το κατηγορήσει, να βρει υπεκφυγές κλπ, αλλά ποτέ δεν μπορεί να το αλλάξει ριζικά. Χρειάζεται μια δύναμη που να είναι ανώτερη από τον νου. Ευτυχώς που αυτή η δύναμη υπάρχει, πάλλεται στα βάθη της Ύπαρξής μας. Θέλω να αναφερθώ με έμφαση στο Πυρογενές Φίδι, των μαγικών μας δυνάμεων, την Ισιδα, Αδωνία, Ρέα, Κυβέλη, Τονανζίν, ή την Κάστα Άρτεμη ή Μαράχ δεν έχει σημασία το όνομα, δεν είναι έξω από μας, όχι, είναι μέσα. Προφανώς η φλογερή δύναμη, είναι μια παραλλαγή του Είναι μας, παράγωγό της. Αν εμείς σε βαθύ διαλογισμό ζητούμε βοήθεια από την Ντέβη Κουνταλίνη Σάκτι, το μυστικιστικό Φίδι των μεγάλων μυστηρίων, θα επιτύχουμε να βοηθηθούμε. Αυτή μπορεί να κονιορτοποιήσει οποιοδήποτε επιπρόσθετο ψυχικό στοιχείο αν έχει προηγουμένως κατανοηθεί από όλα τα επίπεδα του νου.
Μόλις καταστραφεί, θα εξέλθει ο αντικαταστάτης του: κάποια αρετή της Ψυχής, κάτι χαρακτηριστικά καινούργιο, κάποιος νόμος, κάποιο ειδικό πλεονέκτημα, κάποια ποιότης. Με αυτόν τον ενδεδειγμένο δρόμο επιτυγχάνεται η τέλεια συντριβή οποιουδήποτε επιπρόσθετου. Αναμφισβήτητα αν επιτύχουμε την Τέλεια καταστροφή των διαφό-ρων ανεπιθύμητων ψυχικών στοιχείων, θα κρυσταλλωθεί σε κάθε ένα από εμάς η ολοκλήρωση της Ψυχής. Αυτό θα έδειχνε ότι η Ουσία εμπλουτισμένη με όλες τις ψυχικές ιδιότητες θα μπορούσε με την σειρά της να ντυθεί με το ΣΩΜΑ ΠΟΥΤΣΙΚΟΝ, που είναι το Όχημα της Ψυχής, το ένδυμα του Γάμου.
Έτσι πράγματι γεννιέται ο Επουράνιος Άνθρωπος μέσα μας, αυτός δεν θα είναι πια αιχμάλωτος του σώματος. Ας θυμηθούμε εκείνα τα λογία του Άγιου Παύλου, όταν μας είπε: Γνώρισα έναν άνθρωπο που πήγε στον τρίτο ουρανό, όπου είδε και άκουσε λόγια και πράγματα ανεκλάλητα που οι άνθρωποι δεν μπορούνε να τα καταλάβουν».Ο Παύλος μεταφέρθηκε με ΣΩΜΑ ΠΟΥΤΣΙΚΟΝ, όπως ο Άνθρωπος Πνεύμα όπως ο Αιθέριος Άνθρωπος και πράγματι γνώρισε τα θαύματα της Υφηλίου.
Έτσι αγαπητοί μου φίλοι, απόψε σας κάλεσα εγκάρδια για να κρυσταλλώσετε μέσα σας αυτό που ονομάζεται Ψυχή. Ως εδώ τα λόγια μου, ως εδώ η παρούσα συζήτηση. Αλλά όμως δίνω την ευκαιρία γι’ αυτούς που θα ήθελαν να ρωτήσουν κάτι σε σχέση με το θέμα ας ρωτήσουν, αυτό ναι, χωρίς να ξεφύγουν από το θέμα.
ΕΡ: Μας κάνετε την χάρη να επεκταθείτε πάνω στον γρήγορο θάνατο ενός ελαττώ-ματος, δηλαδή όταν κάποιος περπατάει στον δρόμο για να ζητήσει τον θάνατο ενός Εγώ, πρέπει να σκεφθεί στον δρόμο ή υπάρχει άλλος τρόπος;
ΑΠ: Βέβαια ο δρόμος δεν είναι ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου για να μπορεί κανείς να συγκεντρωθεί στην σκέψη. Αλλά αν παρατηρήσετε ότι το ψυχολογικό ελάττωμα σας εμφανίσθηκε στον δρόμο, μετά στο σπίτι ή την νύχτα όταν θα πάτε να κοιμηθείτε παραδοθείτε στην σκέψη. Φθάνει να χαλαρώσετε το σώμα ξαπλωμένοι στο κρεββάτι, το στόμα πάνω, αναπνέοντας ρυθμικά μιμούμενοι την αναπνοή των νεο-γέννητων μωρών. Έτσι βυθισμένοι σε τέλεια σκέψη και σε βαθειά αυτοσυγκέντρωση θα ανασχηματίσετε το σκηνικό όπου εμφανίσθηκε αυτό το ελάττωμα, θα το αναλύσε-τε προσεκτικά, ειλικρινά χωρίς υπεκφυγές, χωρίς δικαιολογίες κανενός είδους και μό-λις το καταλάβετε θα παραδοθείτε στην προσευχή. Μην ξεχνάτε αυτήν την λατινική φράση που λέει: «Αυτός που προσεύχεται, δουλεύει καλά». Προσευχή είναι δουλειά, βυθισμένοι σε βαθιά προσευχή ζητάει κάβε ένας από εμάς την Ντέβι Κουνταλίνη Σάκτι την θεϊκή, Ειδική, Ατομική ΜΗΤΕΡΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2009, 10:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε alex22 είχες πει

quote:
Απ'ότι καταλαβαίνω δέν υπάρχει απάντηση για το πού βρίσκεται ακριβώς η ουσία

Σου έδωσα μια μερική απάντηση. Βλέπεις τα θέματα ως προς απάντηση πέφτουν σαν βομβαρδισμός. Μόλις μπορέσω θα σου την ολοκληρώσω. Η απάντηση βρίσκετε στην εξήγηση του τι είναι ΜΠΟΥΔΑΤΑ και τι ΜΠΟΝΤΙΣΙΤΑ . και πια η σχέση τους με την ΨΥΧΗ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2009, 10:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε SOLIM είχαμε έναν συντονισμό. Έγραφα και δεν είχα δει την απάντηση σου με το αποσπάσιμα του δασκάλου Σαμαελ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 23:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχη βρίσκεται στο αιτιατό σώμα.Για να ενσαρκωθεί <<αποκόπτει>> ένα μικρό μερος του εαυτού της στους κατώτερους κόσμους. Αυτό είναι το μπουδάτα. Το μποτισίτα δέν ξέρω τί είναι.

Απ' ότι έχω καταλάβει με αυτά που έχω διαβάσεi, το μπουδάτα βρίσκεται σε όλο αυτό που ανομάζουμε προσωπικότητ,δηλαδή μέσα στο φυσικό, αστρικό και νοητικό,παντού.

Προσπαθώ να μιλήσω με γνωστικιστικές ορολογίες,οπότε μπορεί να καταλαβένετε κάτι λάθος απο αυτά που λέω.

Μιλώντας με θεοσοφιστικές ορολογίες: Το ΜΑΝΑΣ,δηλαδή ο στοχαστής που βρίσκεται στο αιτιατό σώμα και που είναι η τρίτη όψη του ανώτερου εαυτού(ΑΤΜΑ, ΜΠΟΥΝΤΙ, ΜΑΝΑΣ), στέλνει ένα μικρό μέρος του στους κατώτερους κόσμους για να ενσαρκωθεί.Αυτό το κομμάτι,που το ονoμάζουμε απλώς συνείδηση,βρίσκεται και στα τρία κατώτερα σώματα(ή τέσσερα μαζί με το αιθερικό,αυτό το σώμα πάντα με μπερδεύει).Στους κοινούς ανθρώπους η συνείδηση είναι ελεύθερη στο φυσικό τους σώμα.
Στο αστρικό είναι ελεύθερη η μισή,για αυτό έχουμε όνειρα και τα θυμόμαστε,η άλλη μισή είναι στην διάθεση των κατώτερων επιθυμιών.
Ενώ στο νοητικό σώμα η συνείδηση είναι πλήρως εγκλωβισμένη,για αυτό και δέν έχουν οι περισσότεροι νοητικά όνειρα(τα οποία όπως έχεις πεί και εσύ φίλε υπηρέτη μοιάζουν να είναι τα λεγόμενα φωτεινά διαυγή όνειρα).

Τέλος πάντων για να απελευθερώσουμε την συνείδηση που βρίσκεται στο αστρικό,πρέπει οπωσδήποτε να απαλλαγούμε απο τις κατώτερες επιθυμίες μεταρέποντάς τις.

Δηλαδή με λίγα λόγια, η συνείδησή μας είναι ένα ενιαίο κομμάτι που το ενεργοποιημένο(ελεύθερο) τμήμα της βρίσκεται στο φυσικό.
Αυτό νομίζω εγώ,δέν ξέρω μπορεί να είναι λάθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 10:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε alex22

ΤΟ ΜΠΟΥΔΑΤΑ είναι η εγκλωβισμένη ΟΥΣΙΑ μέσα στα ΕΓΩ. Αυτή η ουσία ανήκει στον μοριακό κόσμο επειδή, μια ουσία μέσα σε ένα εγώ δεν μπορεί να φτάσει στους ηλεκτρονικούς κόσμους της 6η διάστασης.

Όταν το ΜΠΟΥΔΑΤΑ ή η φυλακισμένη ουσία ελευθερώνετε τότε γίνετε ΜΠΟΝΤΙΣΙΤΑ.


Εμείς όταν γεννιόμαστε έχουμε το λιγότερο ένα 3% ελεύθερη ΟΥΣΙΑ δηλ ΜΠΟΝΤΙΣΙΤΑ. Αυτή η ελεύθερη ΟΥΣΙΑ ανήκει στην 6η διάσταση.

Το ΜΠΟΝΤΙΣΙΤΑ που έχουμε είναι το λιγότερο ένα 3% γιατί ,έχουμε ένα άτομο του Πατέρα ένα άτομο του Υιού και ένα άτομο του Αγίου Πνεύματος. Υπάρχει όμως και η περίπτωση του Κουαρντενατος που δεν θέλω να σχολιάσω.

Όταν ένα άτομο πεθαίνει μπορεί λόγω ΝΤΑΡΜΑ να ελευθερωθεί το ΜΠΟΥΔΑΤΑ του στο ΑΙΤΙΑΤΟ επίπεδο, όταν όμως τελειώσει αυτή η ανταμοιβή τότε το ΜΠΟΥΔΑΤΑ πρέπει να μπει πάλι στους μοριακούς κόσμους…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 10:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ΚΥΡΙOΣ ΒOΥΔΔΑΣ ΕΙΠΕ

ότι δεν πρέπει να πιστεύουμε σε ό,τι ειπώθηκε μόνο επειδή ειπώθηκε· ούτε στις παραδόσεις, επειδή κληροδοτήθηκαν από το παρελθόν· ούτε στις φήμες σαν φήμες· ούτε σε κείμενα σοφών, επειδή γράφτηκαν από σοφούς· ούτε σε φαντασίες που υποψιαζόμαστε ότι τις εμπνευσθήκαμε από κάποιο Ντέβα (δηλαδή σε υποτιθέμενη πνευματική έμπνευση)· ούτε σε συμπεράσματα που προέκυψαν από πρόχειρες παραδοχές που κάναμε· ούτε σε ό,τι φαίνεται να είναι αναλογικά αναγκαίο· ούτε σε ό,τι βασίζεται στην απλή αυθεντία των εκπαιδευτών ή των δασκάλων μας. Όμως οφείλουμε να πιστέψουμε όταν το κείμενο, η δοξασία ή το απόφθεγμα επικυρώνεται από τη λογική και τη συνείδησή μας. “Γιαυτό”, καταλήγει, “σας δίδαξα να μην πιστεύετε απλά και μόνο επειδή ακούσατε, όταν όμως πιστέψετε συνειδητά, τότε να δράσετε ανάλογα και δίχως περιορισμούς”.
– Μυστική Δοξασία, ΙΙΙ, 401.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2009, 17:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μποτισίτα, που είναι η ελεύθερη ουσία βρίσκεται στην 6η διάσταση.
Εμείς όμως αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο απο την 3η διάσταση.
Αυτό απο μόνο του σε μπερδεύει.Αφού είναι στην 6η διάσταση γιατί δέν αντιλαμαβανόμαστε την 6η διάσταση και αντιλαμβανόμαστε μόνο την 3ή?
Η απάντηση είναι μάλλον οτι επειδή εκφράζεται απο την 3η.

Πιστεύω οτι το θέμα αυτό είναι πολλύ πιο περίπλοκο απο όσο δείχνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy