ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 14:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
« klein Ο κόσμος υπάρχει επειδή εσύ υπάρχεις, αλλά εσύ δεν είσαι κόσμος. Ο κόσμος είναι τα αντικείμενα της συνείδησης, τα ονόματα και οι μορφές. Η πραγματικότητα όμως, ήρεμη πάντα ,είναι πέρα από αυτά. Είναι καθαρά από αντανακλαστική συνήθεια που εμμένεις στο όνομα και την μορφή και έτσι η πραγματικότητα σου διαφεύγει.»

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 16/07/2009 14:57:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 15:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποκλίνομαι στο μεγαλείο σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 15:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπηρετης , εξυπνο το ονειρο και πραγματικοτητα , παντα ομως ειχα την εξης απορια για το συγκεκριμενο δυλημα ,

μηπως το δυλημα αυτο ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας ο οποιος στην πραγματικοτητα οπου ζει (οποια και εαν ειναι ,σε καποια υπαρχει) δεν ειναι ευχαριστημενος , δεν του αρεσει και ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ και προσπαθει να βρει ΑΛΛΟΥΣ κοσμους και αλλες ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ? μηπως δηλαδη το δυλημα ειναι τεχνιτο , αποτελεσμα του οτι μπορουμε να θετουμε δυληματα και να κανουμε αφηρημενες σκεψεις ? (μια ιδιοτητα που μας γλυτωνει απο τα νυχια της τιγρης αλλα και μας βαζει να ανακαλυψουμε τον τροχο) ? και η αναγκη να δουμε την ζωη μας μεσα απο ενα αλλο πρισμα ειναι απλα η ΑΡΝΗΣΗ της ζωης που κανουμε ? απλα και μονο γιατι ειναι ΔΥΣΚΟΛΗ και με ΒΑΣΑΝΑ ? γιατι ΔΕΝ μας αρεσει και ΔΕΝ την εγκρινουμε ?


ας μη ξεχναμε οτι τετοια δυληματα εχουν μπει απο ανθρωπος διαφορων εθνηκοτητωνς και πιστεων ... μηπως ?

εγω παντως καλα περναω με την ζωη , παλια ειχα την ελπιδα αλλα οταν πηρε μερικα κιλα την αλλαξα με τη ζωη που τυχαινει να κανει και καλυτερο κρεβατι χαχαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 15:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ειμαι σιγουρος για αυτο [ κάποια στιγμή, θα είσαι, μην ανησυχείς και πολύ γι' αυτό ... ], συμφωνω οτι ο δασκαλος πρεπει να κλεισε τα ματια , να καταιβει στο επιπεδο του μαθητη , να δειξει αγνοια ή οτι αλλο , ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ?

[ ένας πραγματικός δάσκαλος ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει, διαφορετικά δεν μπορεί να διδάξει. Διαφορετικά δεν είναι πραγματικός δάσκαλος. (αυτό συμβαίνει είτε αναφερόμαστε σε έναν δάσκαλο ενός σχολείου, είτε σε έναν δάσκαλο μιας σχολής εσωτερισμού). Η ερώτηση που κάνεις - αν την κάνεις στον εαυτό σου κάθε φορά που εμφανίζεται κάποιος "δάσκαλος" μπροστά σου - θα σε βοηθήσει από δω και πέρα να ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ τον πραγματικό δάσκαλο μέσα στους γιαλαντζί. Όχι δηλ. πως σώνει και ντε πρέπει να το κάνεις ... έτσι ; Λέω ... ΑΝ τύχει καμιά φορά και εμφανισθεί κάποιος που σου το "παίζει" δάσκαλος, ΑΝ ... ε, καλό θα ήταν να κάνεις αυτήν την ερώτηση στον εαυτό σου.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις παρακάτω, είναι οι σκέψεις σου πάνω σ' αυτό & τα δικά μου σχόλια πάνω στις σκέψεις σου περιττεύουν & θα είναι άχρηστα σε σένα. Επειδή κάποια στιγμή μου είπες πως δεν μιλάω, αποφάσισα να σου μιλήσω. Όμως τώρα, δεν έχω κάτι άλλο να σου πω για το συγκεκριμένο θέμα που μιλάμε. Να' σαι καλά κι όπως λέει κι ένας φίλος μου : "Είθε 15,000 ζουμπουρλήδες Βούδες να χορεύουν στην Coca Cola σου !!!" :) ]

δηλαδη θεωρητικα , ναι ο δασκαλος θα πρεπει και για τον δασκαλο θα ειναι ποιο ευκολο , στην πραξη ομως νομιζω οτι δεν ισχυει ΠΑΝΤΑ αυτο

υπαρχουν "δασκαλοι" που η πολυ γνωση τους εκανε ακαμπτους και δασκαλοι που οπως λες γινονται και τυφλοι

φυσικα εξαρταται και απο τον μαθητη , εαν ΘΕΛΕΙ και εαν μπορει , καμια φορα η θεληση μπορει να μας οδηγησει να εχουμε τον διπλο ρολο του μαθηκη-δασκαλου , συνηθως οταν ανακαλυπτουμε μονοι μας τον δρομο και τον χαραζουμε επισης μονοι μας

τωρα ολα αυτα αναλογα με το αντικειμενο που πραγματευεται ο δασκαλος και ο μαθητης , δηλαδη εαν μιλαμε για μαθηματικα , εε ναι ο μαθητης θα αργησει να αναπτυξει δικες του θεωριες και ο δασκαλος εχει πραγματικο ρολο να διδαξει , εαν μιλαμε για τυφλο και δασκαλο που του μαθαινει να διαβαζει επισης , οταν ομως παμε σε θεματα αναζητησης εκει το πραγμα αλλαζει , ο μαθητης μπορει ΗΔΗ να ειναι σε θεση να διαμορφωνει την συμπεριφορατου ετσι ωστε να γινεται συμβατος με τον αλλο , μπορει να εχει θα ελεγα "αυτη την δεξιοτητα" και αρα ασχετα απο το "επιπεδο" που ισως βρισκεται να εχει την ικανοτητα της προσαρμογης ή αλλαγης της οπτικης γωνιας που βλεπει κατι

μεσα απο την πληρφορικη θα σου δωσω ενα παραδειγμα , για να κανεις ενα προγραμμα και να λυσεις το προβλημα καποιου , πρεπει να μπεις στην θεση του , να κατανοησεις την δουλεια του και σε ορισμενες περιπτωσεις ακομη και τον τροπο σκεψης και συμπεριφορεας που μπορει να εχει καποιος χρηστης , ΕΤΣΙ πρεπει να δεις το ολο project με τα ματια καποιου αλλου ωστε να εισαι σε θεση να δωσει/προτεινεις λυση.

(ελπιζω οτι δεν το μπερδεψα πολυ χαχα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Edited by - zip on 16/07/2009 15:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 15:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προτειμω να μην ειμαι σιγουρος , το μισοψημενο αλλωστε ειναι ποιο ζουμερο απο το καλοψημενο χαχαχα

ευχαριστω και εσυ να εισαι παντα καλα και η κοκακολα σου να εχει οτι εσυ επιθυμεις χαχα... τα λεμε

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 16/07/2009 15:58:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 16:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ η σκέψη μόνο μπελάδες προκαλεί ... ]

Διαφωνω. Εσύ δεν είσαι αυτός που 'Κυριολεκτεί'? Πώς μπορείς να κατδικάζεις τη σκέψη την μια στιγμή και την άλλη όχι? Αυτη η φράση είναι αμφίσημη.

quote:
[ ok, εγώ προσωπικά δεν ακούω "φωνές" ούτε του υποσυνείδητου, ούτε της συνείδησης της καρδιάς ]

Για να συμβαίνει αυτό πρέπει να μην σκέφτεσαι άρα δεν μπορεί να ισχύει. Απλά αρνήσαι αν δεκτείς τον όρο φωνές αντι για σκέψη.
quote:
[ δεν νομίζω πως κάνω κάτι τέτοιο ]

Μα προσπαθείς να βάλεις τα πράματα στα δικά σου καλούπια και μέτρα!?
Αυτό απολυτότητα δεν είναι?
Προσπαθείς, εννοω, να φέρεις τη κατανόηση σε σένα κ όχι τον εαυτό σου στο επίπεδο που να μπορεί να κατανοεί. Ζητάς να πάει το βουνο στον Μωάμεθ και αρνήσαι να κάνεις το αναποδο(που είναι κ το σωστό) και εξαρχής αρνήσαι να "λερώσεις τα χέρια σου" για αυτόν τον σκοπό παρα περιμένεις απο τους άλλους να σου ¨μεταδώσουν"(ο θεός να την κάνει μεταδιδόμενη) την κατανόηση. Θες να λύσουμε εμείς τις ασκήσεις και εσύ να μάθεις. Δεν γίνεται αυτό.Δε ξέρω Ζιπ δε ξέρω. Ανέκαθεν έψαχνες το σκοτάδι μέσα στο φως για να το κατακρίνεις. Το φως όμως πότε το κοίταξες, πότε το έψαξες?
quote:
Κάτι το οποίο μου αρέσει πολύ στον Ζίπ είναι ότι οι απαντήσεις του είναι αυθεντικές. Είναι τελείως ζιπ βρε παιδί μου. Ακόμα και να μην προσέξει κάποιος το όνομα δίπλα στο κείμενο, ξέρει ότι το κείμενο το έχει γράψει ο Ζίπ. Φέρει δηλαδή, νοερά, τη σφραγίδα και την υπογραφή του Ζίπ.
Και αυτό αγαπητοί μου, δηλώνει άνθρωπο ορίτζιναλ, αυθεντικό βρέ αδερφέ,

Κάποτε κ γω τον θαύμαζα για αυτό οφείλω να το ομολογίσω, αλλα όταν άρχισα να κέφτομαι πρακτικά είπα οτι σημασία δεν έχει απλά κάποιος να είναι "αυθεντικός" αλλα να είναι σωστός. Εκει που έσυ βλέπεις "μια αυθεντική προσωπικότητα εγώ βλέπω απλά ένα άνθρωπο με δυνατά Εγώ.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι τέλειοι μαθηματικοί ή τέλειοι γιατροί ή άνθρωποι που είναι τερατα μόρφωσης αλλα τελικά το πνεύμα τους πάει απο εδώ ως εδώ, είναι περιορισμένοι δηλαδη σε όρια που οι ίδιοι ουσιαστικά έχουν βάλει και αυτά τα όρια γίνονται πολυ δύσκολο να τα ξεπεράσει κάποιος όσο περισσότερο ζει ασυνείδητα με αυτά. Οπότε φτάνει σε μια ηλικία οπού οι περιορισμοί αυτοί για πολλούς λόγους γίνονται έντονα κόμπλεξ και μπαίνουν σε αδιέξοδες καταστάσεις, πλήττονται απο "αραξενιές" κατα τον πολύ κόσμο τισ οποίες πληρώνουν οι άνθρωι γλυρω τους. Για αυτο είναι σημαντικό κάποιος να γίνεται πνευματικά εύκαμπτος απο νωρίς για να μην έχει τέτοια προβλήματα στο μέλλον:κομπλεξ, ψυχικά αδιέξοδα, συναισθηματικά κενά που δεν κλείνουν τα οποία δεν είναι παρα συνέπειες του τρόπου ζωής που ασυνείδητα ακολουθούσαν σε όλη τους τη ζωή.
Όταν ο άνθρωπος θεωρεί οτι το ΕΊΝΑΙ του είναι απλά ένα αμάξι στο οποίο πατάς το γκάζι και όπου που πάει είναι μακρια νυχτωμένοι, γιατι ξεχνάνε οτι το αμάξι φτιάχτηκε για να κάνει ελυγμούς και όχι για να λέει "ΕΓΩ αυτός είμαι" Μέγιστο λάθος, εγωική κατάσταση. Το θέμα είναι πόσο δυνατή είναι η θέληση, η καρδιά και η λογική αυτού του ανθρώπου ωστε να σταμάτησει να πατάει το γκάζι και να πάει με τους ρυθμούς που πρέπει να πηγαίνει(και οχι αυτούς που επιλέγει ο ίδιος) τους ρυθμούς δηλαδή που μας υποδεικνύει η ίδια η ζωή. Αυτή μας λέει πού να στρίψουμε που να σταματήσουμε που να γυρίσουμε. Το να κάνει ο άνθρωπος του κεφαλιού του δεν είναι ελευθερία είναι αυτοκαταστροφή. Η επιλογή βέβαια μας ήταν πάντα ξεκάθαρη..
Πάντα γενικά μιλώντας.

quote:
Δηλαδή πρίν εμφανιστεί αυτός στον πλανήτη Γή και ανοίξει το στοματάκι του για να μιλήσει για όλα αυτά τα θέματα που αφορούν τον Άνθρωπο, όλοι βρίσκονταν στα μαύρα σκοτάδια?
Δηλαδή πρίν απ'τον Σαμαέλ η ανθρωπότητα δεν μπορούσε να επιτύχει αστρική προβολή ή δεν μίλησε κανένας άλλος γι'αυτά?
Έννοιες που απασχολούν την ανθρωπότητα απ'τις απαρχές της και που βρίσκονται χαραγμένες στο Είναι μας, μπορούν να εγκλωβίζονται σε μια συγκεκριμένη διδασκαλία λίγων "εκλεκτών" οι οποίοι έχουν το αποκλειστικό προνόμιο να τις ερμηνεύουν και να τις διδάσκουν στους υπόλοιπους ή είναι ατομικό δικαίωμα και υποχρέωση του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά να τις αναζητήσει μέσα του, να τις κατανοήσει και να τις εφαρμόσει στη ζωή του ώστε ν'ανελιχθεί σε αυτό που ο ίδιος επιθυμεί και οραματίζεται?

Μας κανείς δεν είπε αυτό. Συμφωνώ οτι δεν έχουν όλοι πλήρη κατανόηση αυτών που περιγράφουν. Ο Υπηρέτης θεωρώ οτι ξέρει τι λέει σε ενα μεγάλο ποσοστό αν όχι σε όλα. Αλλα πώς περιμένετε να μάθετε χωρίς να να βιώσετε?

quote:
[ ένας πραγματικός δάσκαλος ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει, διαφορετικά δεν μπορεί να διδάξει. Διαφορετικά δεν είναι πραγματικός δάσκαλος. (αυτό συμβαίνει είτε αναφερόμαστε σε έναν δάσκαλο ενός σχολείου, είτε σε έναν δάσκαλο μιας σχολής εσωτερισμού). Η ερώτηση που κάνεις - αν την κάνεις στον εαυτό σου κάθε φορά που εμφανίζεται κάποιος "δάσκαλος" μπροστά σου - θα σε βοηθήσει από δω και πέρα να ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ τον πραγματικό δάσκαλο μέσα στους γιαλαντζί. Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις παρακάτω, είναι οι σκέψεις σου πάνω σ' αυτό. Καλή επιτυχία ! :) ]

Ο δάσκαλος ξέρει να σε καθοδηγήσει γιατι πέρασε και αυτός απο αυτή την φάση του "αρχάριου" σαφώς ομως και δεν θα την έχει περάσει ακριβώς όπως έσυ για αυτό και ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ του μαθητη μέσα απο τον πειραματισμό ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

quote:
[ πως ; το γνωρίζω πολύ απλά ]

Ζιπ απλά αρνήσαι να μπεις στο ιδιο μήκος κύματος, έχεις αποδεκτεί απο την αρχή της συζητησης οτι θα παραμέινεις σαν κολώνα εκεί ακριβως που είσαι, με την ίδια αντιμετώπιση πραμάτων, την ίδια συμπεριφορά, την ίδια ιδεολογία, τον τρόπο σκέψης κλπ επομένως πώς περιμένεις να μάθεις κάτι απο μας? Απλά δεν το περιμένεις..
Ευκαψία Πνεύματος!! Άσε τα εγώ στο πλάι και ξεκινα το ανηφορικό δύκολο βασανιστικό μονοπάτι της αυτογνωσίας και της βελτίωσες. Άμα θες! Δεν σου κλέβει κανείς την ελευθερία μην ανησυχείς πάντα δικιά σου ήτανε.. δικιά σου ήτανε??

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2009 16:06:40

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2009 16:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 16:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Αφού δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Δεχόμαστε το ότι είμαστε με σκοπό να επανέρθουμε στον αρχικό σκοπό του τοπικ συζητώντας με τα άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται και καταλαβαίνουν αυτά τα οποία συζητάμε.

Φίλε makfor μου άρεσε παρά πολύ η κατανόηση σου στο ότι πρέπει να μπαίνεις στην θέση του άλλου.
Αυτό σου επιτρέπει να πας βαθύτερα την κατανόηση σου.

Όσο πιο πολύ αυξάνεις την κατανόηση σου ως προς τον εαυτό σου τόσο πιο πολύ αυξάνετε και η κατανόηση σου ως προς τους άλλους.

quote:
μηπως το δυλημα αυτο ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας

Οποία και να είναι τα διλλήματα το θέμα είναι να ανακαλύψουμε ποιος τα έχει αυτά τα διλλήματα.

Είτε ονειρευόμαστε είτε όχι κάποιος λαμβάνει αυτή την εμπειρία Ακόμα και όταν είμαστε σε ένα ύπνο δίχως όνειρα ο ΕΑΥΤΟΣ υπάρχει. Το δύσκολο είναι να καταλάβει κανείς ότι είναι ο παρατηρητής.

Για αυτό η διαιρεμένη προσοχή της συνείδησης μας δίνει την δυνατότητα να μπορέσουμε σιγά σιγά να αποκτήσουμε αυτή την αίσθηση ότι μπορώ να κάνω αυτό που κάνω αλλά ταυτόχρονα δεν ξεχνώ την αίσθηση του ότι παρατηρώ.

Αυτή η εμπειρία εξελίσσετε και δυναμώνει όταν αρχίζουμε να βλέπουμε την ταύτιση που έχουμε με τα αντικείμενα που παρατηρούμε.

Όταν καταλαβαίνεις και βιώνεις κάτι χωρίς να κολλάς στην διατύπωση, τότε αυτό που έχεις καταλάβει διαλύετε μέσα στο αυθόρμητο άνοιγμα της σιωπηλής επίγνωσης.

Αυτό το οποίο προσπαθώ να πω είναι ότι λόγω του ότι είμαστε ταυτισμένοι με τις ιδέες για το τι είναι ο κόσμος ή η πραγματικότητα, χάνουμε αυτό που πραγματικά είμαστε.

Όλοι η προσπάθεια γίνετε στο να αντιληφθούμε αυτή την ταύτιση και την γοητεία που δεν μας αφήνει να αποκτήσουμε την επίγνωση αυτού που είμαστε πέρα από αυτό που φαίνεται ότι είμαστε.

Για αυτό φίλε makfor αν θες να έχεις μια εμπειρία από αυτά που λέμε προσπάθησε να κανείς κάτι πολύ απλό. Το έχω ξαναπεί. Προσπάθησε να μην ξεχνάς ότι είσαι αυτός που βλέπει.

Όταν το θυμάσαι είσαι σε μια κατάσταση αυτοπαρατήρησης και ίσως να περάσεις στην κατάσταση της αυτοενθυμησης. Όταν δεν θυμάσαι αυτό που σου είπα τότε δρας μηχανικά και η συνείδηση κοιμάται.

Ο σκοπός μας είναι να καταφέρουμε να αποκτήσουμε την αυτοσυνείδηση που δεν είναι μια κατάσταση του νου.

Μια συνείδηση που κοιμάται είναι ταυτισμένη και γοητευμένη από αυτά που «βλέπει» και δεν μπορεί να αναγνωρίσει την ιδία της την φύση.

Αυτός ο διαχωρισμός δηλ η διαιρεμένη προσοχή μας δίνει την δυνατότητα να μπορέσουμε να κρατήσουμε ένα ποσοστό της συνείδηση μας επαγρυπνο ως προς τον εαυτό της

Αυτή η εμπειρία πάει όλο και βαθύτερα μέχρι που η συνειδησιακή προσοχή αφομοιώνεται στην πηγή της.

Αυτή η εμπειρία είναι μια μη λεκτική κατάσταση που κανείς δεν μπορεί να παρουσιάσει λόγω του ότι είναι πέρα από τον νου.

Όταν ρώτησαν τον Χριστό ή τον Βούδα για το τι είναι η αλήθεια έμειναν σιωπηλοί.

Υπάρχουν πράγματα που δεν εξηγούνται αλλά ούτε και παρουσιάζονται επειδή καμιά λέξη δεν είναι η εμπειρία . Παρόλα αυτά η λέξεις μπορούν να δείξουν κάπου και μετά να εξαφανιστούν.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μια μου εμπειρία που βρίσκετε στην σελ 2. Αυτόν το τρόπο βρήκα για να την εκφράσω.

quote:
……το λουλούδι έχει ανθήσει . Τώρα το άρωμα του διαχύετε ολόγυρα, δίχως καμιά κατεύθυνση, δίχως καμιά προσδοκία.

Είναι άνοιξη και η χαρά αναβλύζει αβίαστα. Παρόλο που στην περιφέρεια υπάρχει κίνηση, στο κέντρο υπάρχει ησυχία.
Τι ευλογημένη στιγμή… μα ο χειμώνας πάλι θα έρθει… το ταξίδι προς την αιώνια άνοιξη συνεχίζει...


Οι άνθρωποι που έχουν ανάλογη εμπειρία μπορούν να καταλάβουν το πέρα από την διατύπωση των λέξεων.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 16/07/2009 17:14:46

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 16/07/2009 17:16:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 17:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Διαφωνω. Εσύ δεν είσαι αυτός που 'Κυριολεκτεί'? Πώς μπορείς να κατδικάζεις τη σκέψη την μια στιγμή και την άλλη όχι? Αυτη η φράση είναι αμφίσημη. [ ok ]

Για να συμβαίνει αυτό πρέπει να μην σκέφτεσαι άρα δεν μπορεί να ισχύει. Απλά αρνήσαι αν δεκτείς τον όρο φωνές αντι για σκέψη.[ ok ]

Μα προσπαθείς να βάλεις τα πράματα στα δικά σου καλούπια και μέτρα!?
[ είναι προτιμότερο να βάζεις τα πράματα στα δικά σου καλούπια & μέτρα παρά να σε βάζουν τα πράματα στα δικά τους καλούπια & μέτρα ]

Αυτό απολυτότητα δεν είναι? [ τι σημαίνει "απολυτότητα", ξέρεις ; ]

Προσπαθείς, εννοω, να φέρεις τη κατανόηση σε σένα κ όχι τον εαυτό σου στο επίπεδο που να μπορεί να κατανοεί. Ζητάς να πάει το βουνο στον Μωάμεθ και αρνήσαι να κάνεις το αναποδο(που είναι κ το σωστό) και εξαρχής αρνήσαι να "λερώσεις τα χέρια σου" για αυτόν τον σκοπό παρα περιμένεις απο τους άλλους να σου ¨μεταδώσουν"(ο θεός να την κάνει μεταδιδόμενη) την κατανόηση. Θες να λύσουμε εμείς τις ασκήσεις και εσύ να μάθεις. Δεν γίνεται αυτό.Δε ξέρω Ζιπ δε ξέρω. Ανέκαθεν έψαχνες το σκοτάδι μέσα στο φως για να το κατακρίνεις. Το φως όμως πότε το κοίταξες, πότε το έψαξες? [ ok ]

Ο δάσκαλος ξέρει να σε καθοδηγήσει γιατι πέρασε και αυτός απο αυτή την φάση του "αρχάριου" σαφώς ομως και δεν θα την έχει περάσει ακριβώς όπως έσυ για αυτό και ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ του μαθητη μέσα απο τον πειραματισμό ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. [ ok ]

Ζιπ απλά αρνήσαι να μπεις στο ιδιο μήκος κύματος, έχεις αποδεκτεί απο την αρχή της συζητησης οτι θα παραμέινεις σαν κολώνα εκεί ακριβως που είσαι, με την ίδια αντιμετώπιση πραμάτων, την ίδια συμπεριφορά, την ίδια ιδεολογία, τον τρόπο σκέψης κλπ επομένως πώς περιμένεις να μάθεις κάτι απο μας? Απλά δεν το περιμένεις.. [ ok ]

Ευκαψία Πνεύματος!! Άσε τα εγώ στο πλάι και ξεκινα το ανηφορικό δύκολο βασανιστικό μονοπάτι της αυτογνωσίας και της βελτίωσες. Άμα θες! Δεν σου κλέβει κανείς την ελευθερία μην ανησυχείς πάντα δικιά σου ήτανε.. δικιά σου ήτανε?? [ ok ]



Edited by - zip on 16/07/2009 18:16:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 17:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip : Ακόμη κι αν δει αυτήν την ταύτιση που λες, δεν θα την αντιληφθεί & δεν θα την κατανοήσει.

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ : Εδώ Φίλε zip κανείς ένα τεράστιο λάθος. Η εμπειρία μου* ... με έχει διδάξει το αντίθετο και ξερώ πως μπορούν και αλλά άτομα να επιβεβαιώσουν αυτό που λέω.

*Να μια μου εμπειρία που βρίσκετε στην σελ 2. Αυτόν το τρόπο βρήκα για να την εκφράσω :

[ ……το λουλούδι έχει ανθήσει . Τώρα το άρωμα του διαχύετε ολόγυρα, δίχως καμιά κατεύθυνση, δίχως καμιά προσδοκία. Είναι άνοιξη και η χαρά αναβλύζει αβίαστα. Παρόλο που στην περιφέρεια υπάρχει κίνηση, στο κέντρο υπάρχει ησυχία. Τι ευλογημένη στιγμή… μα ο χειμώνας πάλι θα έρθει… το ταξίδι προς την αιώνια άνοιξη συνεχίζει... ]

Όμορφη εμπειρία !!! Ευλογημένη στιγμή, όπως λες. Όμως αυτή η εμπειρία σου, σου δίδαξε πως εγώ κάνω λάθος ;



Edited by - zip on 16/07/2009 18:00:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 18:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζίπ, με τον υπηρέτη έχουμε συζητήσει στο παρελθόν και προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του με πολλούς τρόπους και με πολλά μηνύματα. Σε κάποιο απ'αυτά είχα υπογραμμίσει ότι δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο δάσκαλο (ξερεις, αυτούς με ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης κ.τ.λ.) αλλά διδάσκομαι απ'τα πάντα γύρω μου και μέσα μου.
Και επιπλέον ότι ο καλύτερος καθοδηγητής-δάσκαλος-φίλος-συμπαραστάτης-ερευνητής για μένα είναι ο ίδιος μου ο εαυτός...
Αλλά από κάποιον που όταν του λές ότι είσαι άθρησκος (ξέρεις, με το α- το στερητικό και τη λέξη θρησκεία, όπως αυτή εννοείται απ'τον περισσότερο κόσμο ώς επίσημο δόγμα π.χ. χριστιανισμος, ισλαμισμός, ινδουϊσμός κ.α., που σαφώς υποδήλωνα ότι δεν ανήκω σε κανένα δόγμα-ομάδα) και αυτός καταλαβαίνει ότι είσαι άθεος τί να σύζητήσεις μετά....
Έχεις δίκιο λοιπόν ότι σε πολλά θέματα θα έπρεπε να επαναπροσδιορίσουμε κάποιες λέξεις-κλειδιά και να διαμορφώσουμε μια κοινή βάση και κώδικα, ώστε να επιτευχθή επικοινωνία.
Ντόκτορ επειδή και τότε συμμετείχες στη συζήτηση που είχαμε ανοίξει με τον υπηρέτη θα θυμάσαι πως είχα πεί ότι θεωρώ ότι κάνει διαφήμιση.
Εντάξει, απ'ότι καταλαβαίνω, ο υπηρέτης "ψώνισε" από κεί και έμεινε ευχαριστημένος απ'τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που "αγόρασε".
Ίσως να ήταν και πολύ καλός πελάτης και να του πρότειναν συνεργασία...κάπως σαν τους ασφαλιστές, ένα πράγμα...
Έκανε τα σεμινάριά του, έμαθε και τεχνικές πωλήσεων και μάρκετινγκ και βγήκε στη γύρα να διαφημίσει την πραγμάτεια που του δωσαν.
Εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν οι μεσάζοντες.
Προτιμώ να ψάχνω και να διαλέγω μόνος μου τα προϊόντα...
Βγήκε βέβαια και κάτι καλό απ'όλη την κουβέντα με τον Ζίπ.
Ο υπηρέτης μίλησε για την πάρτη του και όχι σαν εκπρόσωπος του Σαμαέλ...κάτι είναι κ'αυτό...
Αυτά από μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 18:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί/ές μου, οφείλω να ομολογήσω πως μέσα σε λίγες ημέρες διπλασιάσατε τον αριθμό σελίδων του θέματος.
Άλλοι συνέβαλαν λιγότερο, άλλοι περισσότερο, άλλοι άμεσα κι άλλοι έμμεσα.
Είστε σίγουροι όμως ότι όλες αυτές οι σελίδες που γράφτηκαν, γράφτηκαν με σκοπό τον εμπλουτισμό του θέματος και την περαιτέρω ανάπτυξη της αρχικής συζήτησης;
Είστε σίγουροι ότι ο σκοπός αυτής της τόσο συχνής ανταλλαγής μηνυμάτων δεν ήταν για να επικρίνετε κάποιον συνομιλητή σας εξαιτίας των πεποιθήσεων του και των αντιλήψεων του;
Κι αν ισχύει το δεύτερο, τι είναι αυτό που παρακινεί τελικά έναν άνθρωπο όχι στο να κρίνει και να απορρίπτει τις απόψεις που είναι αντίθετες από τις δικές του - αυτό δεν είναι διόλου αθέμιτο - αλλά στο να θέλει να επιβάλλει ακριβώς τις δικές του απόψεις;

Νομίζω ότι είναι χρήσιμα ερωτήματα προς απάντηση, ειδικά σε ένα θέμα όπως αυτό που ασχολείται με την ανέλιξη της ψυχής, την συνείδηση και την "ουσία"...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και η χρήση ναρκωτικών, κάπως έτσι ξεκινάει

Καλά μιλάμε, έχεις μπλέξει τα μπούτια σου.


Τέλος πάντων, γενικά, δεν υπάρχουν δάσκαλοι. Και ο Σαμαέλ μαθητής είναι. Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται γρηγορότερα κάποια πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κατέχουν την αληθινή γνώση. Ούτε ο Σαμαέλ, ούτε η κυραΜπλαβάτσκυ, ούτε εσύ. Θεωρίες γι 'αγρίους.
Όπως είπες, ο άνθρωπος βρίσκεται σε πρωτόγονο στάδιο. Μήπως είναι νωρίς να μιλάμε για ΓΝΩΣΗ;

Αν εσύ νιώθεις ότι απειλείσαι από κάποιους που διατυπώνουν απλά θεωρίες, πρόβλημά σου. Λύστο. Οι άλλοι τι σου φταίνε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε helios2012, θεωρώ οτι είσαι απαράδεκτος.Ναι ξέρω οτι δέν πρέπει να κρίνω πρόσωπα,αλλά δέν είμαι άγιος,ή τουλάχιστον δέν έχω φτάσει σε τέτοιο ηθικό επίπεδο όπως αυτό του υπηρέτη.

Οχι τόσο τα λεγόμενά σου αλλά περισσότερο ο τρόπος σου, βγάζει ειρωνεία,εμπάθεια και πολλά άλλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
και η χρήση ναρκωτικών, κάπως έτσι ξεκινάει

Καλά μιλάμε, έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. [ ok ]


Τέλος πάντων, γενικά, δεν υπάρχουν δάσκαλοι. Και ο Σαμαέλ μαθητής είναι. Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται γρηγορότερα κάποια πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κατέχουν την αληθινή γνώση. Ούτε ο Σαμαέλ, ούτε η κυραΜπλαβάτσκυ, ούτε εσύ. Θεωρίες γι 'αγρίους. [ ok ]

Όπως είπες, ο άνθρωπος βρίσκεται σε πρωτόγονο στάδιο. Μήπως είναι νωρίς να μιλάμε για ΓΝΩΣΗ; [ ποιον ρωτάς ; εμένα, την κυραΜπλαβάτσκυ, τον Σαμαέλ, τον εαυτό σου ή τον Διάολο ; ]

Αν εσύ νιώθεις ότι απειλείσαι από κάποιους που διατυπώνουν απλά θεωρίες, πρόβλημά σου. Λύστο. Οι άλλοι τι σου φταίνε; [ ok ]


Edited by - zip on 16/07/2009 20:34:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως είπες, ο άνθρωπος βρίσκεται σε πρωτόγονο στάδιο. Μήπως είναι νωρίς να μιλάμε για ΓΝΩΣΗ; [ ποιον ρωτάς ; εμένα, την κυραΜπλαβάτσκυ ή τον Σαμαέλ ; ]

Όπως είπες κυράΜπλαβάτσκυ, ο άνθρωπος βρίσκεται σε πρωτόγονο στάδιο. Μήπως είναι νωρίς να μιλάμε για ΓΝΩΣΗ;
χαχαχα! γειά σου ρε ζιπ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, κατάλαβα ... το Διάολο ρωτάς. Ok, για μια ερώτηση, καλός είναι. Αλλά μην το παρακάνεις ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάς εκ μέρους του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 20:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Μιλάς εκ μέρους του;


Δεύτερη ερώτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 21:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έλα! mimosa ; τι έγινε ; είσαι καλά ; ... δεν σε λαμβάνω ... over!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 22:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά, μας τα 'παν κι άλλοι...
Στη διάθεσή σου/του... anytime...anytime anytimeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 22:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 23:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα προσπαθείς να βάλεις τα πράματα στα δικά σου καλούπια και μέτρα!?
[ είναι προτιμότερο να βάζεις τα πράματα στα δικά σου καλούπια & μέτρα παρά να σε βάζουν τα πράματα στα δικά τους καλούπια & μέτρα ]

Αυτό απολυτότητα δεν είναι? [ τι σημαίνει "απολυτότητα", ξέρεις ; ]



Δεν χρειάζεται ο ορισμός της απλά να κατάλάβεις τι εννοώ φίλε Ζιπ. Παρά ταύτα, λέγοντας ατομικότητα εννοώ απολυτότητα στην αντιληψη των πραμάτων. Tο "καλούπια" τώρα είναι επιεικής έκφραση, ουσιαστικά αυτό που λέω ειναι οτι επειδή π.χ. εσύ έχεις αποφασίσει η διατροφή σου να περιλαμβάνει μόνο φρούτα και λαχανικά(ή αντιστοιχα μόνο κρέας) όταν οι άλλοι σου μιλάνε για κρέας απαντάς "φρουτοποιείστε το για να το φάω"(...).

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 23:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν χρειάζεται ο ορισμός της [ α, ok, δεν χρειάζεται ο ορισμός της, ok, εγώ ρε φίλε μου σε ρώτησα αν ξέρεις τι σημαίνει, όχι αν χρειάζεται ο ορισμός της, τέλος πάντων, ok, δεν χρειάζεται ] απλά να κατάλάβεις τι εννοώ φίλε Ζιπ. [ μα αν δεν μου εξηγήσεις, πως θα καταλάβω ; τέλος πάντων, ok ] Παρά ταύτα, λέγοντας ατομικότητα εννοώ απολυτότητα στην αντιληψη των πραμάτων. [ ρε φίλε μου, εγώ σε ρώτησα να μου πεις τι σημαίνει "απολυτότητα", όχι "ατομικότητα". Απορώ ρε πστ μου, ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ αυτά που γράφετε ; Πεεε ρε τα άτομα ... ] Tο "καλούπια" τώρα είναι επιεικής έκφραση, ουσιαστικά αυτό που λέω ειναι οτι επειδή π.χ. εσύ έχεις αποφασίσει η διατροφή σου να περιλαμβάνει μόνο φρούτα και λαχανικά(ή αντιστοιχα μόνο κρέας) όταν οι άλλοι σου μιλάνε για κρέας απαντάς "φρουτοποιείστε το για να το φάω"(...)[ 'ντάξει, ok, έγινε ... ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 23:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, κάθομαι ρε φίλε και διαβάζω αυτά που λες. Δηλ. ρε φίλε μου, τι να σου πω ; ... έχεις γράψει στο μήνυμά σου 3 σειρές και ρε φίλε μου, δεν λες ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε, ΤΙΠΟΤΕ!!! Δηλ. σε τι κόσμο ζείτε ρε πστ ;;; ειλικρινά, θα φρικάρω, τέλος πάντων. Εγώ ρε φίλε μου σου έκανα μια ερώτηση. Ξέρεις να απαντήσεις ; Καλώς. Θέλεις να απαντήσεις ; Καλώς. Δεν ξέρεις ; Δεν θέλεις ; Mην απαντάς ρε χρυσέ μου άνθρωπε! Τι να πω ;;; Τέλος πάντων, 'ντάξει ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 00:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Εντάξει, απ'ότι καταλαβαίνω, ο υπηρέτης "ψώνισε" από κεί και έμεινε ευχαριστημένος απ'τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που "αγόρασε".
Ίσως να ήταν και πολύ καλός πελάτης και να του πρότειναν συνεργασία...κάπως σαν τους ασφαλιστές, ένα πράγμα...
Έκανε τα σεμινάριά του, έμαθε και τεχνικές πωλήσεων και μάρκετινγκ και βγήκε στη γύρα να διαφημίσει την πραγμάτεια που του δωσαν. [ το πιθανότερο, συμφωνώ, ΄ντάξει δικαίωμά του είναι, ε, δεν του λένε και τίποτε οι υπεύθυνοι, ok, όλα καλά :) ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 07:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την σελίδα 5 :

quote:
Το υδρογόνο 12 είναι το υδρογόνο του σεξ, αυτό με το οποίο δουλεύει κανονικά το σεξ, και το Si-12 είναι όταν ήδη μετατρέπεται μέσω της επιστημονικής αγνότητας.

quote:
Το υδρογόνο 12 είναι το υδρογόνο του σεξ, [ μάλιστα ... το υδρογόνο του sex ] αυτό με το οποίο δουλεύει κανονικά το σεξ, [ με το υδρογόνο 12, μάλιστα ... με το υδρογόνο 12 δουλεύει το sex, μάλιστα ... ] και το Si-12 είναι όταν ήδη μετατρέπεται [ το υδρογόνο 12 μετατρέπεται ; ] μέσω της επιστημονικής αγνότητας. [ επιστημονική αγνότητα ... somebody to explain, plz ... what's "επιστημονική αγνότητα" means ??? plz ... ]

???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 07:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την σελίδα 2, Σαμαέλ speaking ...

quote:
Οποιοι κατέχουν τον ΑΣΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟ, ακτινοβολούν από δόξα και είναι ακόμη πιο ευτυχείς στον Παράδεισο. Αυτό το σώμα κατοικεί σε σπερματική κατάσταση μόνο μέσα στο σεξουαλικό σπόρο, αλλά βλαστάνει, γεννιέται όταν ο Μύστης γνωρίζει τα Μυστήρια του Σεξ• ο ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ είναι ένα υπέροχο σώμα. Τα άτομα που κατέχουν αυτό το σώμα είναι αληθινά αθάνατοι, επειδή ποτέ δεν χάνουν τη Συνείδηση.

quote:
Οποιοι κατέχουν τον ΑΣΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟ [ ναι ... ], ακτινοβολούν από δόξα και είναι ακόμη πιο ευτυχείς στον Παράδεισο. [ ναι ; τι μου λες ; ] Αυτό το σώμα κατοικεί σε σπερματική κατάσταση [ είναι σπέρμα δηλ. ε ; ] μόνο μέσα στο σεξουαλικό σπόρο [ εεε ; α! στο σπερματοζωάριο δηλ. ... ok ] , αλλά βλαστάνει, γεννιέται όταν ο Μύστης γνωρίζει τα Μυστήρια του Σεξ• [ πολύ sex ρε δάσκαλε ... ] ο ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ είναι ένα υπέροχο σώμα. [ ε, ναι, είναι sexy! ] Τα άτομα που κατέχουν αυτό το σώμα είναι αληθινά αθάνατοι, επειδή ποτέ δεν χάνουν τη Συνείδηση.

???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 08:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι από την 2η σελίδα ... γεωλογία, γεωδεσία, γεωμετρία :

quote:

Το πρώτο βουνό είναι το βουνό των μυησεων και η κορυφή του είναι ΧΕΣΕΝΤ ή το ΑΤΜΑ ,το οποίο είναι ένα ξεδίπλωμα του ΜΠΙΝΑ. [ μα'ι'στα ]

Το δεύτερο βουνό είναι της ανάστασης και η κορυφή του είναι το Άγιο πνεύμα δηλ το ΜΠΙΝΑ [ σωστοοοοός ... "μπίνα", άλλο μπίνα, άλλο κομπίνα, έτσι ; μην τα μπερδεύουμε ... ]

Το τρίτο βουνό είναι της ανάληψης και η κορυφή του είναι το ΑΙΝ [ άϊν, ok man!, άϊν, σβάϊν ... excellent! ]

όμως :

Θα διαφωνήσω [ τολμάς ; ] με τον πίνακα σε σχέση με τους νόμους και την τοποθέτηση της ανώτερης τριάδας ΔΗΛ τον λόγο.

Όταν το ΑΙΝ είναι το τέλος του τρίτου βουνού, δεν μπορεί το ΑΤΜΑ να έχει τον νόμο 1. [ ε, φυσικά! δεν μπορεί ... ]

Επίσης το θέμα των διαστάσεων προτιμώ να το βλέπω με τους ΑΕΩΝ. Το ΑΙΝ είναι ΑΕΩΝ 13 [ τώρα ... με μπέρδεψες ... μήπως είναι ΑΕΩΝ 12 ; ]

και παρακάτω :

Θα έδινα τον νόμο 1 στο ΑΙΝ. [ ε, εντάξει, τώρα ok, ήρθαν τα πράγματα στην θέση τους, για προχώρα ... ]

Ο δάσκαλος Ραμπολου [ άλλος αυτός ... όπου λαλούν πολλά κοκόρια μεγάλε, αργεί να ξημερώσει, το ξέρεις αυτό ; ] έκλεισε όλη την γνωστική κίνηση, μια από της πέντε γνωστικές γραμμές. Όλες οι γνωστικές γραμμές είναι M.G.C.U. , A.GEA.CAC. F.G.C.U. ,I.C.U. ,P.O.S.C.L.A. [ ε ; μισό, χάθηκα στις συντομογραφίες ρε μεγάλε, μισό ... ]

Δεν μπορώ να κατηγορήσω καμιά γραμμή. [ ε, κι εγώ το ίδιο, εντάξει ]

Ο τέλειος γάμος είναι από τα πρώτα βιβλία του δάσκαλου ΣΑΜΑΕΛ και όχι από τα τελευταία. [' ντάξει, ok ] Κάποια από τα κεφάλαια αυτού του βιβλίου γράφτηκαν πριν της 4-2-1962 που ήταν η μέρα που μπήκαμε στην εποχή του Υδροχοου. [ απ! σ' έπιασα! μπαίνουμε στον υδροχόο / και θ' ανάψουνε φωτιές / οι καιροί νερό θα φέρουν / έτσι λεν' αυτοί που ξέρουν ... ] Τα επόμενα κεφάλαια συμπληρώθηκαν μετά το 1962, περίπου το 1964. Από τότε έχουμε το βιβλίο ο τέλειος γάμος έτσι όπως το ξέρουμε. [ έγινε φίλε μου, έγινε ... ]



Edited by - zip on 17/07/2009 08:27:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 08:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπέρασμα :

'Όλα τα παραπάνω είναι τόσο χρήσιμα, όσο χρήσιμο είναι ένα καρτελάκι tab (ξέρετε, το στρατιωτικό) στο λαιμό μιας μύγας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy