ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 19:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εσύ zip με καταδιώκεις με τη συκοφαντία σου και με το βρισίδι σου.

Το θέμα δεν είναι αν καταδιωκόμαστε αλλά η πρόθεση που έχει ο καθένας από εμάς.

Αν είσαι εδώ για να γελάς και για να γεμίζουμε τις σελίδες με συκοφαντίες είναι καλυτέρα για εμάς να μας αφήσεις χώρο να συνεχίσουμε την κουβέντα που έχουμε αρχίσει . Αν πάλι σε ευχαριστεί αυτό που κανείς… τι να πω δεν μπορώ να στο απαγορεύσω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 20:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ zip με καταδιώκεις με τη συκοφαντία σου και με το βρισίδι σου. [ Δεν σε βρίζω ρε άνθρωπέ μου, ούτε σε συκοφαντώ. Ναι, είπα πως είσαι τενεκές και παπαρόβιος και πως δεν έχεις τίποτε δικό σου να πεις γιατί αυτά που λες είναι δανεικά ]

Το θέμα δεν είναι αν καταδιωκόμαστε αλλά η πρόθεση που έχει ο καθένας από εμάς. [ εσύ τι πρόθεση έχεις ρε φίλε ; ]

Αν είσαι εδώ για να γελάς και για να γεμίζουμε τις σελίδες με συκοφαντίες είναι καλυτέρα για εμάς να μας αφήσεις χώρο να συνεχίσουμε την κουβέντα που έχουμε αρχίσει . Αν πάλι σε ευχαριστεί αυτό που κανείς… τι να πω δεν μπορώ να στο απαγορεύσω. [ είμαι εδώ ΚΑΙ για να γελάω. Και πάλι σου λέω > δεν σε συκοφαντώ. Λέω απλώς την άποψή μου που έχω σχηματίσει για σένα, βλέποντας αυτά που γράφεις και αυτά που ΚΑΝΕΙΣ. Και πάλι θα σου πω πως είσαι τενεκές & πως ΕΣΥ πρώτος δεν τηρείς αυτά που λες. Θες παράδειγμα ; Εσύ πριν μερικές μέρες είπες πως σταματάς τον διάλογο μαζί μου. Που 'ναι για ; Συνεχίζεις. Ούτε ο ίδιος δεν μπορείς να επιβληθείς στον εαυτό σου & θα μας πεις για τα "εγώ" και την συνείδηση ; Άντε ρε φίλε ... άντε κάνε μας τη χάρη λέμε .... ]


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Έρχεσαι και λες πως θέλω να σε καταστρέψω, πως σε φθονώ θανάσιμα. Τι μαλακίες είναι αυτές ρε φίλε που λες ; Και το παίζεις και master ... master άνθρωπος να σου πετύχει ... Τι απίστευτες μαλακίες είναι αυτές ; Δεν ντρέπεσαι ;

Έρχεται κι ο άλλος και λέει πως εγώ κάνω ψυχολογικό πόλεμο επειδή έβαλα ένα τραγούδι του Άσιμου. Είστε σοβαροί ρε ; Πάτε καλά ;


Edited by - zip on 23/07/2009 20:30:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 23:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άσε ρε φίλε τον κοσμάκη στην ελευθερία του!

quote:
Ναι, είπα πως είσαι τενεκές και παπαρόβιος και πως δεν έχεις τίποτε δικό σου να πεις γιατί αυτά που λες είναι δανεικά

Μεγαααααααααλε Πεφωτισμενε, Σωσον τον κοσμακη ρε φιλε απο τη μιζερια του, Σώσον τον πτωχό λαό σου, Ξύπνησον τον κοιμισμένο μπύθουλα.

Κι εμίλησεν ο μέγας ζιπ, και ο μπύθουλας ξεστραβώθηκε.

Αμήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 23:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ δεν εβγαλες τον Μαλακοφ (σορρυ, επώνυμο είναι) για να υποστηρίξεις τις θέσεις σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 08:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όμως αυτή η εμπειρία έστω και παροδική δίνει δύναμη στον αναζητητή για να προχωρήσει στο μεγάλο έργο. 27/05/2009

Η πραγματικότητα είναι εδώ και η αλήθεια επίσης. Η καλύτερη στιγμή είναι τώρα. Και δεν χρειάζεται να πάμε πουθενά επειδή «ΑΥΤΟ» είναι ήδη εδώ. 29/05/2009

……το λουλούδι έχει ανθήσει . Τώρα το άρωμα του διαχύετε ολόγυρα, δίχως καμιά κατεύθυνση, δίχως καμιά προσδοκία.
Είναι άνοιξη και η χαρά αναβλύζει αβίαστα. Παρόλο που στην περιφέρεια υπάρχει κίνηση, στο κέντρο υπάρχει ησυχία.

Τι ευλογημένη στιγμή… μα ο χειμώνας πάλι θα έρθει… το ταξίδι προς την αιώνια άνοιξη συνεχίζει... 03/06/2009

Η αγάπη όμως που έρχεται από την Καρδιά δεν σβήνει ,είναι σαν πηγή που αναβλύζει νερό και πάντα δίνει , πάντα μοιράζετε και δεν κρατά τίποτε για τον εαυτό της. 16/06/2009


Αυτά έλεγε ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ στις αρχές του θέματος, πριν ένα μήνα περίπου.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε Ζιρ τώρα που κατάλαβες ότι θέλω να πουλήσω, έχω εκτός από ΣΑΜΑΕΛ. ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ, ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ, ΝΙΣΑΡΓΚΑΤΑ ΜΑΧΑΡΑΤΖ, ΡΑΜΑΝΑ ΜΑΧΑΡΣΙ ,JEAN KLEIN,ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΖΕΝ,ΤΑΟ, ΚΑΜΠΑΛΑ ,ΒΟΥΔΑ,ΡΑΜΠΟΛΟΥ ,OMRAAM MIKHAEL AINVANHOV και κάτι αλλά. Σε πολυ καλη τιμη.

Δεν ξέρω αν σου κάνει κάτι από αυτά, αλλά δεν έχω αλλά. Λείπαμε που δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω. Πρέπει να πας κάπου άλλου. 23/07/2009

Είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς τα πάντα για να καταστρέψεις ένα άνθρωπο που δεν θέλει το κακό σου. Πρέπει να με φθονείς θανάσιμα. 23/07/2009

Παιδί μου ΖΙΡ τι έχεις πάθει; σε καταδιώκει ο Σαμαελ. 23/07/2009


Αυτά είπε χθες.

Χρειάστηκαν καμιά 30 δημοσιεύσεις δικές μου, καμιά 15αριά σελίδες θέματος, καμιά 40ριά μέρες για να καταλήξει ένας άνθρωπος που υποτίθεται πως ΓΝΩΡΙΖΕΙ, να φτάσει στο σημείο να βγάλει αυτό που ΕΣΕΙΣ δεν μπορείτε να το δείτε μέσα από αυτές τις γραμμές και από την οθόνη ενός υπολογιστή.

Για μένα λοιπόν αυτός ο άνθρωπος όχι απλώς δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙ, αλλά μπορεί πολύ εύκολα με άλλες τόσες δημοσιεύσεις, με άλλες τόσες σελίδες ενός θέματος κάποιου άλλου forum και με άλλες τόσες - λιγότερες ή περισσότερες - μέρες να καταλήξει να γίνει υποχείριο, όργανο και πιόνι οποιουδήποτε zip. Και να μπορεί ο κάθε zip να τον παρασέρνει, να τον ταλαντεύει, να τον μπαλαντζάρει και να τον ελέγχει όπως ο ίδιος θέλει, όπου ο ίδιος θέλει & όποτε ο ίδιος θέλει.

Επειδή πιστεύω πως είναι έντιμος & λογικός άνθρωπος, διαβάζοντας αυτές τις γραμμές, έχω την ελπίδα να ΔΕΙ τι ακριβώς του συνέβει αυτές τις μέρες που επικοινωνεί με μένα.

Απλώς, θέλω να σου πω ΥΠΗΡΕΤΗ, πως ούτε μπορώ να σε καταστρέψω, ούτε θέλω να σε καταστρέψω, ούτε σε φθονώ θανάσιμα, ούτε τίποτε.

Από τώρα και στο εξής, αγαπητέ φίλε, είσαι ελεύθερος από μένα και μπορείς να λες ότι θέλεις. Ειλικρινά, Ο,ΤΙ θέλεις. Πάρε λοιπόν τον χώρο σου αλλά να θυμάσαι πως ακόμη κι αν δεν βρίσκομαι εγώ εδώ κάποιος άλλος zip θα βρεθεί να σου δείξει πως στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ απολύτως τίποτε!

Την καλημέρα μου & τα δέοντα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 10:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip όταν λέω πως είσαι λασπολόγος και ραδιούργος δεν έχω άδικο. Τώρα που αρχίσανε να στην λένε όλοι, θέλεις να την κανείς με διδασκαλικό ύφος. «ΕΓΩ ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΟΥ»

Και πως ξέρεις αν δεν έπαιζες ένα παιχνίδι νομίζοντας ότι είσαι εσύ που το κινείς. Κάποιοι γνωρίζουν αυτό που λέω επειδή όσα έχεις κάνει τα έχουμε συζήτηση από πριν ότι θα τα κανείς. Πως ξέρεις ότι δεν είσαι το πιόνι; Στην σελ 6 είπα

quote:
Σε αυτό το τοπικ οι διαπληκτισμοί είναι τα καλύτερα ζωντανά παραδείγματα για να δούμε πως εκδηλώνονται τα εγώ και…πως χρησιμοποιούν το διανοητικό για να κρύβονται και να δικαιολογούνται.

Και όταν λέω το πιόνι πως ξέρεις ότι όσα κανείς δεν είναι μηχανικά; πως ξέρεις ότι εσύ αποφασίζεις για αυτά που κανείς και όχι ΕΝΑΣ ΑΛΑΖΟΝΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ.

Όταν λες ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ από πού αναδύετε αυτό το ΕΓΩ; Μπορείς ΝΑ ΔΕΙΣ;

Σε ποιον εμφανίζετε αυτό το ΕΓΩ;

Που ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ εγώ όταν κοιμάσαι;

Γιατί δεν λες στα όνειρα σου ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΩ;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.

Το αν ξέρω ή δεν ξέρω πράγματα από εμπειρία το ξέρουν αυτoί που έχουν την ιδία κατανόηση με εμένα. Το ξερόυν αυτοί που έχουν μπει στο κόπο να δουν πρακτικά αυτά που λέμε. Αυτοί που προσπαθούν και έχουν δει με την δικιά τους εμπειρία ότι αυτά δεν είναι όπως είπες…. (κάτι για ταμπόν).


Έχω πει ακόμα στην αρχή ότι καλό θα ήταν κάποια πράγματα να μένανε σε προσωπικό επίπεδο επειδή ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική κατανόηση και τρόπο.

Αυτά που λέω σε εσένα είναι μονό για εσένα. Αυτό χρειάζεσαι για να ταρακουνηθείς. Σου κουνάω το καλάμι.

Δεν έχω την πολυτέλεια να σου τα πω ιδιωτικά αν θες μπορούμε να περάσουμε σε αυτό. Έχω τρομερά πράγματα να σου πω.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.


Προσπάθησες να με εξοργίσεις. Μα καλά τι περίμενες να βγω έξω από τα ρούχα μου να φωνάζω και να βρίζω. Και επειδή δεν το κατάφερες τώρα βγαίνει όπως όπως να με διασύρεις ξανά.

Στην τελευταία μου δηλώσει που την παρουσίασες σαν ελαττωματική δήλωσα ότι αστειεύομαι. Ορίστε τι είπα.

quote:
ΦΙΛΕ ΖΙΠ
Τα αστεία σου και τις συκοφαντίες σου πρέπει να τις δεχόμαστε. Αν κάνω ένα αστείο πάνω στην προσβολή σου πρέπει να ντρέπομαι. Είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς τα πάντα για να καταστρέψεις ένα άνθρωπο που δεν θέλει το κακό σου. Πρέπει να με φθονείς θανάσιμα.
Ειλικρινά σταμάτα δεν οδηγεί πουθενά αυτό που κανείς.

Συνεχίζεις αυτή την ύπουλη συκοφαντία και ραδιουργία . ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ φίλε.

Και ένας λόγος που δεν κράτησα την σιωπή μου ήταν επειδή διαστρεβλώνεις την αλήθεια. Η αποδείξεις που φέρνεις φίλε δείχνουν με ένα ξεκάθαρο τρόπο αυτό που έλεγα στην αρχή και φάνηκα κάπως περίεργος.

ΚΑΚΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ
ΚΑΚΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ
ΚΑΚΙΑ ΝΟΗΣΗ

Θα σου πω και κάτι ακόμα. Όλοι μέσα στην ημέρα γινόμαστε τα πιόνια κάποιων εγώ αφού κάθε μέρα εκφράζουμε ΘΥΜΟ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΖΗΛΕΙΑ ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΛΑΓΝΕΙΑ ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ και πολλά αλλά.

Η διάφορα βρίσκετε σε αυτόν που έχει αρχίσει να βλέπει ότι είναι ένα πιόνι.

Μεγαλύτερη διάφορα έχει αυτός που κάνει κάτι μέσα στην καθημερινότητα για να μην είναι πιόνι.

Ακόμα μεγαλύτερη είναι η διάφορα σε αυτόν που αυξάνει τόσο η κατανοήσει του που καταφέρνει πολλές στιγμές μέσα στην ημέρα να μην είναι πιόνι.

Η διάφορα είναι τεραστία σε αυτόν που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι πιόνι.

ΕΙΠΕΣ φίλε ζιπ

quote:
Ο δρόμος είναι ίδιος για όλους. Διαφέρει όμως ο βηματισμός του κάθε ανθρώπου. Δεν έχουμε όλοι το ίδιο βήμα, τον ίδιο τρόπο που περπατάμε ασχέτως αν περπατάμε στο ίδιο μονοπάτι ...

Σωστά έτσι είναι. Το έχω ξαναπεί. Άλλος είναι πιο μπροστά άλλος πιο πίσω και άλλος χιλιόμετρα μακριά. Αυτοί που είναι στο μονοπάτι βοήθιουνται αναμεταξύ τους. Ο πιο μπροστά τον πιο πίσω.
Και έτσι είναι.

Εσύ για να καταργήσεις αυτή την βοήθεια επικαλείσαι σε αντιπαραθέσει σε αυτό που είπες πριν, ότι η βοήθεια κατά κάποιο τρόπο είναι άχρηστη από ανθρώπους που δεν έχουν τερματίσει το μονοπάτι.

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτός που έχει τερματίσει βοηθά με τον τρόπο του όλους και βοηθά τον πίσω από αυτό και ο πίσω από αυτό τον πιο πίσω.

Και όλα αυτά ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟΝΙΑ.

Αυτό επιτρέπει στον ένα υπηρέτη αλλά και σε άλλους να μιλάνε.

Είμαστε στην προσπάθεια και μοιραζόμαστε την εμπειρία μας και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Λέμε αυτά που είδαμε και με ποιο τρόπο ξεπεράσαμε ένα πρόβλημα.

Υπάρχουν βιβλία δασκάλων που αφήσαν ένα ανεκτίμητο έργο για αυτούς που θέλουν να προσπαθήσουν. Όταν δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ένα δάσκαλο αρκουμαστε με αυτά που έχουμε. ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.

Αν ΕΣΥ αρνησε να μπεις στο μονοπάτι δεν χρειάζεται να τα καταστρέψεις όλα.

Τι μου θύμησες τώρα.

Αυτό το ανέκδοτο με τον γείτονα που είχε μια κατσίκα. Όταν μετά από κάποια προσευχή εμφανίστηκε ο θεός στον γείτονα που δεν είχε κατσικά και του είπε «ζήτησε μου τι θέλεις και θα στο δώσω» Εκείνος αντί να ζήτηση μια κατσίκα ζήτησε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

Έτσι μου φαίνεται η ανθρωπότητα
ΚΑΚΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ
ΚΑΚΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ
ΚΑΚΙΑ ΝΟΗΣΗ

Νομίζω ότι τώρα που αποκάλυψες τον σκοπό σου θα έχει νόημα να μπεις στην συζήτηση σαν ερευνητής.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 24/07/2009 10:58:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 10:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι έφθασε η χρονική στιγμή για μια μορφή επανεκτίμησης.
Η Ανέλιξη της Ψυχής απαιτεί την μελέτη μιας πανάρχαιας επιστήμης, μιας επιστήμης που μας επιτρέπει να γνωρίσουμε τον εαυτό μας αλλά και που αναδεικνύει δυνατότητες γνωριμίας ενός σύμπαντος που μέχρι σήμερα αγνοούμε. Αναφέρομαι στην μελέτη της ψυχολογίας. Αλλά μιας ψυχολογίας πολύ διαφορετικής από κάθε τι άλλο πού ίσως γνωρίζουμε μ' αυτό το όνομα.
Κατ' αρχήν πρέπει να ειπωθεί ότι, στην πραγματικότητα, ποτέ στην ιστορία η ψυχολογία δε βρέθηκε σ΄ ένα τόσο χαμηλό επίπεδο, όσο στη σημερινή εποχή. Έχει χάσει κάθε επαφή με την πηγή της και το νόημα της, έτσι ώστε τώρα είναι δύσκολο ακόμα και να προσδιορίσει κανείς τον όρο ψυχολογία: δηλαδή να πει τι είναι η ψυχολογία και τι μελετά. Και αυτό συμβαίνει παρά το γεγονός ότι ποτέ στο παρελθόν δεν υπήρξαν τόσες πολλές ψυχολογικές θεωρίες, ούτε τόσα ψυχολογικά συγγράμματα.
Η ψυχολογία αποκαλείται μερικές φορές νέα επιστήμη, εντελώς λανθασμένα. Η Ψυχολογία, είναι ίσως, η αρχαιότερη επιστήμη και δυστυχώς, στα πιο ουσιώδη χαρακτηριστικά της, μια λησμονημένη επιστήμη.
Για να κατανοήσει κανείς πως μπορεί να οριστεί η ψυχολογία, είναι απαραίτητο να αντιληφτεί ότι η ψυχολογία, με εξαίρεση την σύγχρονη εποχή, δεν έχει ποτέ εμφανιστεί με το όνομα της. Για τον έναν ή τον άλλο λόγο η ψυχολογία ήταν πάντα ύποπτη για λανθασμένες ή ανατρεπτικές τάσεις, θρησκευτικές, πολιτικές ή ηθικές και ήταν υποχρεωμένη να χρησιμοποιεί διάφορες μεταμφιέσεις.
Για χιλιάδες χρόνια, η ψυχολογία υπήρχε με το όνομα φιλοσοφία. Στις Ινδίες, όλοι οι τύποι Γιόγκα, που ουσιαστικά είναι ψυχολογία, θεωρούνται ένα από τα έξι συστήματα φιλοσοφίας. Οι διδασκαλίες των Σούφι, που πάλι είναι κυρίως ψυχολογικές, θεωρούνται εν μέρει θρησκευτικές και εν μέρει μεταφυσικές. Στην Ευρώπη, ακόμα πολύ πρόσφατα, στις τελευταίες δεκαετίες του δέκατου ένατου αιώνα, πολλές εργασίες στην ψυχολογία λογίζονταν φιλοσοφία. Και παρά το γεγονός ότι όλες σχεδόν οι υποδιαιρέσεις της φιλοσοφίας, όπως η λογική, η θεωρία της γνώσης, η ηθική, η αισθητική, αναφέρονται στη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου και των αισθήσεων, η ψυχολογία θεωρούνταν κατώτερη από τη φιλοσοφία και ότι είχε σχέση μόνο με τις χαμηλότερες και πιο ευτελείς πλευρές της ανθρώπινης φύσης.
Παράλληλα με την ύπαρξη της πίσω από το όνομα της φιλοσοφίας, η ψυχολογία υπήρχε ακόμη παλαιότερα, συνδεδεμένη με τη μια ή την άλλη θρησκεία. Αυτό δεν σημαίνει ότι θρησκεία και ψυχολογία ήταν ποτέ ταυτόσημες ή ότι η σχέση μεταξύ τους αναγνωριζόταν. Όμως δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σχεδόν όλες οι γνωστές θρησκείες —με εξαίρεση ίσως κάποιες σύγχρονες ψευδοθρησκείες — ανέπτυξαν κάποιο είδος ψυχολογικής διδασκαλίας πού συχνά συνδεόταν με μια ορισμένη πρακτική, Έτσι ώστε η μελέτη της θρησκείας, πολύ συχνά, περιείχε και τη μελέτη της ψυχολογίας.
Για παράδειγμα, υπάρχουν πολλές θαυμάσιες ψυχολογικές εργασίες στην καθαρά ορθόδοξη θρησκευτική φιλολογία διαφόρων χωρών και εποχών. Στα πρώτα χρόνια της Χριστιανοσύνης π.χ., υπήρχε μια συλλογή βιβλίων διαφόρων συγγραφέων με το γενικό όνομα Φιλοκαλία, που σήμερα χρησιμοποιείται από την Ανατολική Εκκλησία κυρίως για την καθοδήγηση των μοναχών.
Στις εποχές που η ψυχολογία ήταν συνδεδεμένη με τη φιλοσοφία και τη θρησκεία υπήρχε επίσης και με τη μορφή της Τέχνης. Η Ποίηση, το Δράμα, η Γλυπτική, ο Χορός, ακόμη και η Αρχιτεκτονική ήταν τα μέσα για τη μεταβίβαση ψυχολογικών γνώσεων. Οι Γοτθικοί Καθεδρικοί Ναοί π.χ., στην κεντρική τους ιδέα, ήταν έργα ψυχολογίας.
Στην αρχαιότητα πριν η φιλοσοφία, η θρησκεία και η τέχνη πάρουν τις ξεχωριστές τους μορφές όπως τις ξέρουμε σήμερα, η ψυχολογία υπήρχε με τη μορφή Μυστηρίων, όπως αυτά της Αιγύπτου και της Αρχαίας Ελλάδας.
Αργότερα, μετά την εξαφάνιση των Μυστηρίων, η ψυχολογία εμφανίστηκε με τη μορφή Συμβολικών Διδασκαλιών, που άλλοτε συνδέονταν με τη θρησκεία της εποχής και άλλοτε όχι, όπως η Αστρολογία, η Αλχημεία, η Μαγεία και οι πιο σύγχρονες όπως πχ ο Τεκτονισμός, ο εσωτερισμός, η θεοσοφία ή σε μια πιο πλήρη μορφή στην σύγχρονη Παγκόσμια Γνωστική Κίνηση.
Είναι ανάγκη να σημειωθεί εδώ ότι όλα τα ψυχολογικά συστήματα και δόγματα, τόσον αυτά που υπάρχουν ή υπήρχαν φανερά όσο και αυτά που ήταν κρυμμένα και μεταμφιεσμένα, μπορούν να διαιρεθούν σε δύο κύριες κατηγορίες.
Πρώτο : Συστήματα που μελετούν τον άνθρωπο όπως τον βρίσκουν ή έτσι όπως υποθέτουν ή φαντάζονται ότι είναι. Η σύγχρονη «επιστημονική» ψυχολογία, ή ότι είναι γνωστό μ' αυτό το όνομα, ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.
Δεύτερο: Συστήματα που μελετούν τον άνθρωπο όχι από την άποψη του τι είναι ή τι φαίνεται να είναι, αλλά του τι μπορεί να γίνει, δηλ. από την άποψη της δυνατότητας του για ανάπτυξη.
Αυτά τα τελευταία συστήματα είναι στην πραγματικότητα τα αυθεντικά ή εν πάση περιπτώσει, τα αρχαιότερα και μόνον αυτά μπορούν να εξηγήσουν τη λησμονημένη πηγή και το νόημα της ψυχολογίας.
Όταν κατανοήσουμε τη σημασία της μελέτης του ανθρώπου από την άποψη της δυνατότητας του για ανάπτυξη, θα κατανοήσουμε ότι η πρώτη απάντηση στην ερώτηση:
Τι είναι ψυχολογία;
θα ήταν ότι ψυχολογία είναι η μελέτη των αρχών, νόμων και γεγονότων που διέπουν τη δυνατή ανάπτυξη του άνθρωπου.
Προτείνεται δε η ενασχόληση με την ψυχολογία μόνο από αυτή της, την άποψη.
Όμως προκύπτουν ερωτήσεις και η πρώτη μας ερώτηση θα είναι:
τι σημαίνει ανάπτυξη του άνθρωπου;
και η δεύτερη:
υπάρχουν ειδικές συνθήκες απαραίτητες για αυτήν;
Όσον άφορα τις συνηθισμένες, σύγχρονες απόψεις για την προέλευση του ανθρώπου και την προγενέστερη εξέλιξη του, πρέπει να πω αμέσως ότι δεν είναι δυνατόν να γίνουν αποδεχτές. Πρέπει να αντιληφτούμε ότι δε γνωρίζουμε τίποτα για την προέλευση του ανθρώπου και ότι δεν έχουμε καμιά απόδειξη για τη φυσική η διανοητική εξέλιξη του.
Αντίθετα, αν εξετάσουμε την Ιστορική ανθρωπότητα, δηλαδή την ανθρωπότητα για δέκα ή δέκα πέντε χιλιάδες χρόνια, μπορούμε να βρούμε αλάθητα σημάδια ενός ανώτερου τύπου άνθρωπου, που η παρουσία του μπορεί να βασιστεί στη μαρτυρία αρχαίων Μνημείων, που η σύγχρονη ανθρωπότητα δεν μπορεί να επαναλάβει ή να μιμηθεί.
Όσο για τον προϊστορικό άνθρωπο, ή πλάσματα, παρόμοια στην εμφάνιση με τον άνθρωπο και ταυτόχρονα πολύ διαφορετικά από αυτόν, που τα οστά τους μερικές φορές βρίσκονται σε στρώματα της περιόδου των παγετώνων ή ακόμη παλαιοτέρων, μπορούμε να δεχτούμε την αρκετά πιθανή άποψη ότι αυτά τα οστά ανήκουν σε κάποιο ον, τελείως διαφορετικό από τον άνθρωπο, που έχει προ πολλού εκλείψει.
Αρνούμενοι την προηγούμενη εξέλιξη του άνθρωπου, πρέπει να αρνηθούμε κάθε δυνατότητα μελλοντικής εξέλιξης του σε κάτι διαφορετικό, μ η χ α ν ι κ ά, με άλλα λόγια εξέλιξης που συντελείται αφ΄ εαυτού της, σύμφωνα με τους νόμους της κληρονομικότητας και επιλογής, χωρίς συνειδητές προσπάθειες του ανθρώπου και χωρίς κατανόηση της δυνατότητας του για ανάπτυξη.
Ένα είναι σίγουρο ότι η εξέλιξη έχει δύο κατευθύνσεις: την ανοδική και την καθοδική και πάντα η μια διαδέχεται την άλλη διαμορφώνοντας ένα κύκλο. Κανένας δεν απελευθερώθηκε με του νόμους της εξέλιξης. Όλοι φθάνουν μέχρι ένα πολύ καθορισμένο σημείο και μετά οι δυνάμεις της καθοδικής εξέλιξης μπαίνουν σε δράση. Η εντροπία κυριαρχεί και ο εκφυλισμός είναι αναπόφευκτος.
Η θεμελιακή μας ιδέα είναι ότι ο άνθρωπος, έτσι όπως τον ξέρουμε, δεν είναι ένα πλήρες ον, ότι η φύση τον αναπτύσσει μόνο μέχρις ενός ορισμένου σημείου και τότε τον εγκαταλείπει, είτε για να αναπτυχθεί παραπέρα με τις δικές του προσπάθειες και επινοήσεις ή για να ζήσει και να πεθάνει έτσι όπως γεννήθηκε ή να εκφυλιστεί και να χάσει την ικανότητα για ανάπτυξη.
Ανάπτυξη του άνθρωπου σε αυτή την περίπτωση θα σημαίνει ανάπτυξη ορισμένων εσωτερικών ιδιοτήτων και χαρακτηριστικών, που συνήθως παραμένουν υπανάπτυκτα και που δεν μπορούν ν΄ αναπτυχτούν αφ' εαυτού τους.
Η πείρα και η παρατήρηση δείχνουν ότι αυτή η ανάπτυξη είναι δυνατή μόνο κάτω από ορισμένες συγκεκριμένες συνθήκες, με προσπάθειες καθορισμένου είδους από τον ίδιο τον άνθρωπο και με αρκετή βοήθεια από αυτούς που άρχισαν παρόμοια εργασία πριν και έχουν ήδη επιτύχει έναν ορισμένο βαθμό ανάπτυξης, ή τουλάχιστο μια ορισμένη γνώση των μεθόδων.
Πρέπει να ξεκινήσουμε με την ιδέα ότι χωρίς προσπάθειες η ανάπτυξη είναι αδύνατη, χωρίς βοήθεια είναι επίσης αδύνατη.
Μετά από αυτό πρέπει να καταλάβουμε ότι, κατά την πορεία του προς την ανάπτυξη, ο άνθρωπος πρέπει να γίνει διαφορετικό ον και πρέπει να μάθουμε και να καταλάβουμε με ποια έννοια και προς ποια κατεύθυνση πρέπει να γίνει διαφορετικό ον, μ' άλλα λόγια, τί σημαίνει διαφορετικό ον.
Στη συνέχεια πρέπει να καταλάβουμε ότι ό λ ο ι οι άνθρωποι δεν μπορούν ν' αναπτυχτούν και να γίνουν διαφορετικά όντα. Η ανάπτυξη είναι θέμα προσωπικών προσπαθειών και αναφορικά προς τη μάζα της ανθρωπότητας αποτελεί σπάνια εξαίρεση. Μπορεί να φαίνεται παράξενο, πρέπει όμως να αντιληφτούμε ότι η ανάπτυξη δεν είναι απλώς σπάνια, άλλα γίνεται όλο και σπανιότερη.
Πολλές ερωτήσεις φυσικά δημιουργούνται από τις παραπάνω δηλώσεις:
Τι σημαίνει ότι κατά την πορεία προς την ανάπτυξη ο άνθρωπος πρέπει να γίνει διαφορετικό ον;
Τι σημαίνει διαφορετικό ον;
Ποιες εσωτερικές ιδιότητες και χαρακτηριστικά θ' αναπτυχθούν στον άνθρωπο και πως μπορεί να γίνει αυτό;
Γιατί δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι ν΄ αναπτυχθούν και να γίνουν διαφορετικά όντα;
Γιατί τέτοια αδικία;
Πολλές και ουσιαστικές ερωτήσεις γι΄ αυτό θα πρότεινα να δοθούν οι απαντήσεις στο επόμενο μήνυμα μου.
Φίλες και φίλοι έχω την άποψη ότι οι συμμετέχοντες σ΄ αυτή την συζήτηση έχουν ξεκινήσει ένα πολύ μακρινό ταξίδι. Ένα ταξίδι που οδηγεί στην αλήθεια του εαυτού μας και του κόσμου. Όμως η Αλήθεια δεν είναι θέμα να δεχθεί κανείς κάτι ή να το απορρίψει. Η αλήθεια είναι θέμα να δοκιμάσει κανείς να το ζήσει να το κατανοήσει. Όταν όλοι μας θα έχουμε καταλάβει απόλυτα και σ΄ όλα τα νοητικά επίπεδα πόσο σοβαρή είναι η μελέτη του ανθρώπου από την νέα άποψη της επανάσταση της συνείδησης, θα καταλάβουμε ότι η ψυχολογία είναι η μελέτη των αρχών των νόμων και των γεγονότων που σχετίζονται εσωτερικά με την ριζική και οριστική αλλαγή του ατόμου.
Η διανόηση δεν μπορεί ποτέ να είναι καθαρά μηχανική λειτουργία. Η διανόηση είναι η ικανότητα να δεχτούμε άμεσα την Ουσία, το πραγματικό, αυτό που πραγματικά Είναι.

Σ Υ Ν Ε Χ Ι Ζ Ε Τ Α Ι . . . . . . .


Edited by - SOLIM on 24/07/2009 10:53:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 10:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!
Διάβασα σήμερα το πρωί , όλα όσα αντιλάγησαν μεταξύ e-φίλων και πραγματικά αναρρωτήθηκα ποιός ο λόγος και με ποιό σκοπό υπήρξαν αυτές οι "αβροφροσύνες"!

Έχω την αίσθηση ότι λίγο πολύ , όλοι μας είμαστε εδώ για να ακούσουμε και διαφορετικές φωνές , όπως και διαφορετικές προσεγγίσεις πάνω σε διάφορα θέματα , χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα τα υιοθετήσουμε και θα γίνει νέος τρόπος σκέψης μας!

Ασφαλώς επισημαίνεται με τον πιο διαυγή τρόπο ότι ο καθένας το προσεγγίζει το θέμα απο διαφορετική σκοπιά..

-άλλος με ψυχολογικούς όρους
-άλλος με θρησκευτικούς όρους
-άλλος με αστρολογία
-άλλος με διαλογισμό
κλπ.

Άλλος ανεφέρεται στην ουσία και άλλος στον ερπετοειδή εγκέφαλο , ο οποίος ηταν ο πρώιμος εγκέφαλος του ανθρώπου και ο οποίος υπάρχει ακόμα και βρίσκεται στην βάση της σπονδυλικής στήλης(μπορούμε να τον πούμε και συναισθηματικό εγκέφαλο)!

Εκεί ειναι καταχωρημένο ένα "πρόγραμμα" κατα κάποιο τρόπο λειτουργικό και μεταφέρονται γονιδιακά διάφορες καταγραφές και λειτουργούν αυτοματικά και χωρίς σκέψη...

-Απειλή-επίθεση
-φόβος-οπισθοχώρηση και τρέξιμο
κλπ!

Προσωπικα πιστεύω ότι οι θρησκείες δημιουργήθηκαν και αποκάλυψαν την αδυναμία των ανθρώπων να ισορροπήσουν εκ των έσω και διάφοροι επιτήδειοι επένδυσαν σ'αυτήν την αδυναμία των ανθρώπων και εμφανίσθηκαν ως μεσσίες-γκουρού ή οτιδήποτε άλλο ήθελαν!

Ο φόβος ούτως ή άλλως ειναι καταστατικός της ανθρώπινης ύπαρξης και πραγματικότητας και κάθε τι που δεν μπορεί ο άνθρωποε να εξηγήσει και να εκλογικεύσει του δημιουργεί ανασφάλεια και ψυχολογικά προβλήματα...κάποιοι λοιπόν , αυτήν ακριβώς την ανάγκη του ανθρώπου και την ανασφάλεια την εκμεταλλεύθηκαν και με το παραπάνω!

Έχω την αίσθηση , ότι η ψυχολογία δίνει απαντήσεις σε όλες τις αναζητήσεις και προβληματισμούς(προσωπική άποψη) και δεν χρειάζεται η αναζήτηση απαντήσεων σε διάφορους μάγους και επιτηδειους!

Ασφαλώς η εκκλησία λειτουργεί ως ψυχαναλυτικό εργαλείο και δίνει σε πολλούς μια ελπίδα και μια ψυχολογική ανάσα..προσφέρει ένα κώδικα..ηθικό κώδικα , που ακολουθώντας τον οι άνθρωποι μπορεί να αισθάνονται καλοί άνθρωποι...οκ!

Προσωπικά δεν πιστεύω σ'αυτόν τον κώδικα , διότι ειναι ένας προστακτικός και όχι πηγαίος κώδικας και απο την άλλη μεριά δεν πιστεύω στα δόγματα που προσπαθούν λυσσαλέα να υποστηρίξουν την υπαρξή τους , θέτοντας όρια στην διερεύνηση!

Παρ'ολα αυτά θα σεβασθώ αποκλίνουσες προσεγγίσεις αρκεί να μην γίνεται προσπάθεια χειραγωγησής και πειθαναγκασμού!

Κατα τ'αλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε αντιπαλότητα και η όποια άποψη του καθενός να εγείρει άσχημες συναισθηματικές φορτίσεις..

Άντε , γιατί έχουμε καλοκαίρι και τα όμορφα ειναι κει..παντού!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 10:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάτε την ώρα του ένας υπηρέτης και του SOLIM.

Απίστευτος συντονισμός.

Ευχαριστούμε φίλε SOLIM για την "χρονική στιγμή για μια μορφή επανεκτίμησης."και ολους που βοηθουν.

Όλοι προσφέρουν με τον τρόπο τους. Σημασία έχει η προσπάθεια να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 24/07/2009 11:10:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 14:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση ότι ουδείς δεν μπήκε εδώ μέσα για να βοηθηθεί και έχω πάλι την αίσθηση ότι κανείς δεν ζήτησε βοήθεια ...αλλιώς θα μιλούσαμε για μια σχέση ειδικού και ασθενούς!

Απλά καταθέτουμε τις απόψεις μας επί των κατατεθέντων θεμάτων και τοποθετειται όποιος θέλει επ'αυτού!!

Αυτή ειναι η αισθησή μου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 14:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα μόνο τις 2 τελευταίες σελίδες. Αργότερα θα προσπαθήσω να διαβάσω και τις υπόλοιπες.

- zip, εάν δεν μπορείς να μετέχεις σ' ένα διάλογο γιατί το πράττεις?

Αγαπητέ SOLIM, βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά που διάβασα λίγο ποιο πάνω από εσένα.
Ωστόσο προσπάθησε να χωρίζεις τα γραφόμενά σου σε παραγράφους για να διαβάζεσαι ποιο εύκολα.

Απλά με αφορμή από κάτι που διάβασα θεωρώ αναμφισβήτο γεγονός την ύπαρξη αισθήσεων πέρα από τις γνωστές. Έτσι για παράδειγμα το ένστικτο είναι μία τέτοια αίσθηση.
Το μητρικό ένστικτο δεν μπορούμε απλά να το θεωρήσουμε μια σύμπτωση και τίποτα περισσότερο.

Καθημερινές πληροφορίες που φτάνουν στ΄ αυτιά μας, αλλά και καταστάσεις που οι ίδιοι βιώνουμε, είναι ενδεικτικές του ότι οι επαναλήψεις ανεξήγητων φαινόμενων όπως το προαίσθημα , το ένστικτο, μόνο ως σύμπτωση δεν μπορούν να εκληφθούν.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/07/2009 15:02:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 15:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Εαρινός


quote:
Όλα , όσα αναφέρονται ως συνειδητό , υποσυνείδητο , εγώ , υπερεγώ , ιδεώδες του εγώ , διάτρηση , φαντασιακό , συμβολικό κλπ είναι όροι...ψυχολογικοί όροι και έννοιες!

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι οι έννοιες είναι ένα διανοητικό κατασκεύασμα. Αν έχω μια έννοια για το τι είναι ένα αντικείμενο τότε αν αλλάξω αυτή την έννοια θα αλλάξει και η οπτική που βλέπω το αντικείμενο.

Το αντικείμενο όμως δεν αλλάζει ,παρά μονό η εννοιολογική οπτική που έχω για το τι είναι ένα αντικείμενο. Πως μπορώ τότε να γνωρίσω με ένα ξεκάθαρο τρόπο ή με με έναν «αντικειμενικό τρόπο» τι είναι ένα αντικείμενο.

Για να υπάρχει αντικείμενο σαν «αντίληψη» πρέπει να υπάρχει και ένα υποκείμενο που αντιλαμβάνεται.

Άρα ότι μπορώ να παρατηρήσω σαν υποκείμενο δεν είναι παρα ένα νοητικό αντικείμενο που το αντιλαμβάνομαι μέσα από τις 5 αισθήσεις και δημιουργεί μια εντύπωση στην αντίληψη μου για το τι είναι αυτό το αντικείμενο.

Το αντικείμενο και αυτό που έχω στο μυαλό μου σαν «εντύπωση του αντικειμένου» είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Έτσι όταν μπορώ να παρατηρήσω το σώμα μου. Διαμορφώνω μια νοητική εντύπωση για το τι είναι το σώμα . Αλλά αυτή η διανοητική εντύπωση δεν ανταποκρίνεται στο αληθινό γεγονός για το τι είναι το σώμα μου.

Αν μπορώ να παρατηρήσω τα συναισθήματα μου τότε και αυτά είναι σαν αντικείμενα .Η σχέση υποκειμένου και αντικειμένου υπάρχει ακόμα. Δηλ υπάρχει παρατηρητής και παρατηρούμενο.

Αν μπορώ να παρατηρήσω τις σκέψεις μου τότε η σχέση υποκειμένου και αντικειμένου υπάρχει ακόμα. Δηλ υπάρχει παρατηρητής και παρατηρούμενο.

Έτσι φτάνουμε στο συμπέρασμα αλλά και σε μια πειραματική αποδείξει ότι κάποιος μπορεί να κοιτά και να βλέπει σαν κάτι ξέχωρο το σώμα τα συναισθήματα και τις σκέψεις.

Αυτός το κάποιος είναι «ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ» Ή Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ. Και αν συμφωνείς σε αυτά που ανέφερα επειδή τα πειραματίστηκες και το είδες ότι μπορείς να «ΒΛΕΠΕΙΣ» ή να παρατηρείς το σώμα σου, τα συναισθήματα σου και τις σκέψεις σου ,τότε πρέπει να υπάρχει μια επίγνωση που είναι «αισθητή»σαν παρουσία που είναι πέρα από το σώμα πέρα, από τα συναισθήματα, και πέρα από τις λέξεις.

Αυτή η παρουσία «βλέπει» Ούτε κρίνει ούτε μιλά. Απλά υπάρχει σιωπηλά εκεί.

Οι λέξεις ,οι έννοιες , οι συλλογισμοί δεν μπορούν να συλλάβουν αυτή την «επίγνωση» επειδή αυτή είναι που κοιτά και όχι αυτή που κοιτιέται.

Κάθε απόπειρα να χρησιμοποιήσουμε το νου για να συλλαβουμε αυτή την επίγνωση είναι καταδικασμένη να μας απομακρίνει από αυτή την αίσθηση της παρουσίας της επίγνωσης ή της συνείδησης που κοιτάει ή παρατηρεί.

Για αυτό, αυτού του είδους η ψυχολογία προσπερνά τις θεωρίες και έρχεται στην πειραματική απόδειξη. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ;
Όπως κατάλαβες (ελπίζω να μην σε μπέρδεψα) Αυτή η ερώτηση δεν είναι κάτι που μπορεί να απαντηθει μέσα από τον νου ,μέσα από μια εντύπωση αλλά από την βιωματική εμπειρία που δεν έχει αντικείμενο προσοχής αλλά αυταπόδειχτη επίγνωση. Είναι μια άμεση εμπειρία αυτού που κοιτά πέρα από όλες τις λέξεις.

Για αυτό είναι και αδύνατων να περιγραφή με λέξεις. Το μονό που μπορεί να γίνει είναι κάποιος να το δείξει και ο άλλος να το δει. Μπορεί να μιλάμε να χρησιμοποιούμε λέξεις, ορισμούς, παραδείγματα αλλά όλα αυτά είναι απλά οδοδείκτες που πρέπει να αφήσουμε για να μπορέσουμε να δουμε εκεί που δείχνουν.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 16:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθημερινές πληροφορίες που φτάνουν στ΄ αυτιά μας, αλλά και καταστάσεις που οι ίδιοι βιώνουμε, είναι ενδεικτικές του ότι οι επαναλήψεις ανεξήγητων φαινόμενων όπως το προαίσθημα , το ένστικτο, μόνο ως σύμπτωση δεν μπορούν να εκληφθούν.

Μάλιστα όσο πιο κοντά είσαι στο σωστό μονοπάτι τόσο πιο πολυ αυξάνονται οι συγχρονικότητες των φαινομένων ή κοινώς οι συν-πτώσεις.

Κάποιες φορές όταν η ανελικτική πορεία σου πορεία "παίρνει τα πάνω της" και το παζλ της ζωής μας, του σκοπού μας, αρχίζει να γινεται πιο κατανοητό σε εμάς οι συμπτώσεις γινονται τόσες πολλές κ τόσο έντονες που είναι αδυνατον να μην τις παρατηρήσεις. Για αυτόν που πάει το σωστό μονοπάτι η ζωή απο μόνη της είναι ο δρόμος. Και όλα στην ώρα τους..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 16:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Και δεν αρνουμε ότι έχω λάβει γνώση. Το λέω στην αρχή του κειμένου.


Δεν έχεις λάβει τίποτε ρε αγόρι μου. Δεν είναι τίποτε ΔΙΚΟ ΣΟΥ, όλα αυτά που λες είναι ΔΑΝΕΙΚΑ. Τα δανείστηκες. Με δάνεια ήρθες εδώ να μας μιλήσεις ; Πως την έχεις δει ρε φίλε δηλ. ; Διάβασες εκεί 5-10 βιβλία εσωτερισμού, διάβασες και Σαμαελάκο "τρία βουνά και τρία λαγκάδια", έκανες 5-10 διαλογισμούς, 5-10 ερωτήσεις στον εαυτό σου (άσε που δεν πήρες απάντηση γιατί στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα), τα 'κανες όλα μια ωραία σούπα και ήρθες εδώ να μας το παίξεις master και να μας την σερβίρεις. Έλα ρε φίλε τώρα ... κάνε μας την χάρη ... μη! κακά! Θες πάμε άτα ;

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Εσύ Ζιρ επιμένεις να τα παρουσιάζεις διαφορετικά. [ ε, τι να κάνουμε ; αλλιώς το βλέπω εγώ ... ]

Τι να σου πω άλλο συνέχισε την δουλειά σου. [ Κι εσύ την δική σου ... ]


Edited by - zip on 23/07/2009 17:29:52



Για εμένα zip εδώ έκανες λάθος . Και το τονίζω ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ . Μπορείς να με γράψεις κανονικότατα και να σκεφτείς << τι λέει το παλικάρι >> , όμως εδώ νομίζω πως ξέχασες το σκοπό σου όποιος και αν είναι αυτός....
Γενικά με το βρισίδι δεν έχω πρόβλημα είναι αλήθεια ότι μπορείς να βρίσεις κάποιον χωρίς να τον προσβάλλεις , γιατί η προσβολή για μένα δεν είναι θέμα λέξεων αλλά στάσης μυαλού, και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πιστεύω ότι αυτό ισχύει για τους περισσότερους .

Είμαστε πολεμιστές και πολεμάμε για αυτά που πιστεύουμε γιατί στο κάτω κάτω μόνο αυτό ξέρουμε να κάνουμε , καλό είναι όμως να το κάνουμε ΕΙΡΗΝΙΚΑ .

Δεν είναι σωστό να προσβάλλεις την ανθρώπινη προσωπικότητα κατά την γνώμη μου . Ούτε και σου έδωσε κανείς το δικαίωμα να πεις :<< ώπα ρε μεγάλε εσύ και οι γνώσεις σου να πούμε !>> . Συζήτησε όσο θέλεις .
Ανέδειξε την ανεπάκεια όποιου θέλεις σε όποιο βαθμό θέλεις . Όμως την ανθρώπινη αξιοπρέπεια καλό είναι να μην την θήγεις . Και όχι επειδή θα εμφανιστώ εγώ ως μασκοφόρος τιμωρός για να σε συνετίσω εξάλλου δεν είμαι ικανός για κάτι τέτοιο .(Πάντως ο ΦΑΝΤΟΜΑΣ του esoterica χμμ ωραίο ακούγεται !!!) Αλλά γιατί απλώς χάνεις το δίκιο σου , ακόμα και αν σου ανήκει δικαιωματικά !


Μη με ρωτάς που έκανες λάθος και τι στο καλό έγραψες αυτό είναι δική σου υπόθεση , διαβασέ το , δες τι συναίσθημα βγάζει , και πες μου .
Υπάρχει μία λεπτή γραμμή μεταξύ ειρωνείας και κοροιδίας και εσύ νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ .

ΑΑΑ και κάτι άλλο ΖΙΠούλη έτσι για να σε θυμώσω λιγάκι , να παίξω με κανένα εγώ της ομοσπονδίας λιγάκι ξέρεις τώρα .....

Α Real warrior never quits !
Και άμα θες τώρα πες μου ότι δεν θεωρείς τον εαυτό σου πολεμιστή !

Αυτά από ένα Κενό οργισμένο πλην ευγνώμον. Το esoterica κέρδισε 10 σελίδες γεμάτες ένταση αλλά αξιόλογες και την γνώμη σου, η οποία αν μη τι άλλο ήταν μοναδική .

Αυτά , ελπίζω να μη με μισήσεις θανάσιμα ok ?
Άντε καλή μας μέρα ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2009, 17:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! εσύ είσαι του
“May the force be with you”

Έχω την γνώμη ότι η ατάκα που προτιμώ εγώ, Εγώ, ΕΓώ, ΕΓΩ, είναι καλύτερη(όσο να πεις μια μετριοφροσύνη την έχω, το βλέπεις άλλωστε)

You see, in this world there's two kinds of people, my friend
Those with loaded guns and those who dig. You dig

Από ΤΗΝ ταινία «Ο καλός ο κακός και ο άσχημος» και από έναν Κλιντ Ιστγουντ που έδωσε ρέστα στον ρόλο του “man with no name”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2009, 09:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός

Περιμένω την επιστημονική σου πειραματική έρευνα σε αυτά που συζητήσαμε πιο πάνω για να συνεχίσουμε την συζήτηση μας. Μέχρι τότε να σου εκφράσω τα παρακάτω.

Λες:

quote:
Έχω την αίσθηση ότι ουδείς δεν μπήκε εδώ μέσα για να βοηθηθεί και έχω πάλι την αίσθηση ότι κανείς δεν ζήτησε βοήθεια ...αλλιώς θα μιλούσαμε για μια σχέση ειδικού και ασθενούς!
Απλά καταθέτουμε τις απόψεις μας επί των κατατεθέντων θεμάτων και τοποθετειται όποιος θέλει επ'αυτού!!
Αυτή ειναι η αισθησή μου!
soul

Το να μπορούμε να καταθέτουμε τις απόψεις μας είναι μια βοήθεια. Το να ακούμε τις απόψεις και τις εμπειρίες τον άλλων και αυτό είναι μια βοήθεια επειδή μας διευρύνει την «γνώση» ή την κατανόηση. Μας βοηθά να βλέπουμε κάτι άλλο .Για να υπάρχει αλληλοβοήθεια δεν είναι απαραίτητη η σχέση ειδικού και ασθενούς!

Αυτή είναι η δική μου αίσθηση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 04:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...
Μετά από 17 σελίδες λέω να καταθέσω και γω τη δική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.
Ξεκινώντας απ'τον τίτλο θα πιαστώ απ'αυτήν την περιβόητη ανέλιξη της ψυχής για να πώ ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, ν'ανελιχθεί δηλαδή η ψυχή ούτε φυσικά ν'αποκτήσουμε πλήρη συνείδηση, εκτός και αν γίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο που αφορά ολόκληρη την ανθρωπότητα και όχι το κάθε άτομο ξεχωριστά.
Θα προσπαθήσω ν'αναλύσω το σκεπτικό μου με μερικά παραδείγματα και παρομοιώσεις...
Ας πάρουμε για παράδειγμα μια απλή φωτογραφία ενός τοπίου.
Όλοι καταλαβαίνουμε ότι η φωτογραφία αποτελεί την απεικόνιση ενός τρισδιάστατου τοπίου σε δισδιάστατη μορφή.Και η φωτογραφία είναι υπαρκτή και χειροπιαστή όπως και μείς.Ξέρουμε όμως όταν την κοιτάμε ότι αποτυπώνει ένα τοπίο που είναι στην πραγματικότητα, τρισδιάστατο.
θα μπορούσαμε λοιπόν να παρομοιάσουμε τον άνθρωπο με φωτογραφία, διότι ναι μεν είναι τρισδιάστατο ον,αλλά πλέον γνωρίζουμε ότι υπάρχουν και άλλες διαστάσεις.
Γιατί λοιπόν εμείς εδώ να είμαστε το τοπίο και όχι η φωτογραφία?
Αν και θεωρώ ότι οι διαστάσεις είναι άπειρες ας περιοριστώ σ'αυτές που ήδη η επιστήμη των μαθηματικών και της φυσικής θεωρεί δεδομένες, και αυτές είναι δέκα.
Ποιός μας λέει λοιπόν ότι δεν είμαστε δεκαδιάστατα όντα και απλά εδώ που βρισκόμαστε και τα λέμε( τρισδιάστατος χώρος)μπορούν να γίνονται εμφανείς και αναγνωρίσιμες μόνο οι τρείς απ'τις δέκα?
Ας πάμε πάλι πίσω στο τοπίο...
Το τοπίο στην ουσία του (π.χ. ενα δάσος) αποτελείται από πολλά στοιχεία (δέντρα, μυρωδιές, έντομα, ήχους , κ.τ.λ.).
Η φωτογραφία του όμως, παρότι το απεικονίζει δεν μπορεί να συμπεριλάβει στην εικόνα ούτε τις μυρωδιές, ούτε τους ήχους, ούτε τα μικρά έντομα...
Η ουσία του δάσους δεν αλλάζει, απλά η φωτογραφία είναι ελλιπής...
Αν εμείς οι άνθρωποι είμαστε φωτογραφίες και όχι τοπία τότε ούτε την ουσία μας γνωρίζουμε ούτε έχουμε συνείδηση αυτής...
Η ψυχή (αυτή έτσι όπως την αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι) δεν αλλάζει.Η ουσία της παραμένει πάντα η ίδια έστω και αν βρίσκεται θαμμένη μέσα σε τόνους λάσπης...Οπότε δεν ανελίσσεται...
Τώρα, αν δεχτούμε ότι είμαστε π.χ. δεκαδιάστατα όντα αλλά έχουμε επίγνωση μόνο των τριών διαστάσεών μας, πώς θα καταφέρουμε να συνειδητοποιήσουμε και τις υπόλοιπες επτά?
Λυπάμαι που το λέω αλλά πρός το παρόν δεν γίνεται, πολύ απλά διότι οι διαστάσεις είναι ξεχωριστές και διαιρεμένες.
Αν ποτέ ενοποιηθούν όλες αυτές οι διαστάσεις τότε μόνο θα έχουμε πλήρη συνείδηση της ουσίας μας, του ποιοί είμαστε δηλαδή.
Ίσως κάποιοι, με διάφορους τρόπους εξερευνούν και μαθαίνουν λίγα πράγματα για κάποιες απ'τις πολλές διαστάσεις.
Ίσως ακόμα και ν'ανακαλύπτουν ένα ακόμη στοιχείο της ουσίας τους, περνώντας σε μια άλλη διάσταση, αλλά δεν γίνεται να το αποσπάσουν απο κείνη τη διάσταση και να το συμπεριλάβουν στον τρισδιάστατο κόσμο μας και τους μένει μονάχα η ανάμνηση, σαν μια φωτογραφία από ένα τοπίο...
Εν κατακλείδι, μέχρι να ενοποιηθούν όλες οι παράλληλες και μη, διαστάσεις, σε μια, κανείς δεν μπορεί να έχει πλήρη συνείδηση του ποιός είναι πραγματικά.
Μέχρι τότε, χαμογελάστε παρακαλώ και κοιτάξτε το πουλάκι!
Τσαφ τσαφ!(Άναψε το φλάς!)
Κλίκ! (ορίστε και η φωτογραφία...)

Υ.Γ. Αν τα παραπάνω σας φάνηκαν πολύ πεσιμιστικά και στενάχωρα, έ τότε θα σας πώ ότι "υπάρχουν και χειρότερα"!!! (χε χε χε)
Ίσως να μην είμαστε κάν φωτογραφίες ενός κάτι πληρέστερου, αλλά σκέτα αρνητικά φωτογραφιών και όλες οι προσπάθειες που κάνουμε να γίνονται για να καταφέρουμε να εμφανιστούμε σαν φωτογραφίες για να πούν κάποιοι "άχ τί ωραία φωτογραφία", να μας κορνιζόσουν και στην καλύτερη των περιπτώσεων να μας τοποθετήσουν σε κανά τραπεζάκι ή να μας κρεμάσουν σε κανά τοίχο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 10:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, μήτε τη γνώμην άλλαξε μήτε την κεφαλήν του...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 11:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουσιαστικά αυτό δέν λέει και ο Πλάτωνας?

Πάντως υπάρχουν τεχνικές να αντιληφθούν οι άλλες διαστάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 15:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλασικέ helios2012
Έχεις δίκαιο όσον αφορά την ψυχή. Είναι ένα λάθος που το διαπίστωσα αργότερα.. Οπότε αυτό που υποστηρίζεις είναι οτι τα πράγματα στο σύμπαν δεν έχουν κάποια συνοχή-δικαιοσύνη αλλα είναι καθαρά θέμα προθέσεων ή καταστάσεων?
όλοι μας επιλέξαμε να ζούμε..
ή Όχι?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/07/2009 15:01:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2009, 22:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alex22:
Πάντως υπάρχουν τεχνικές να αντιληφθούν οι άλλες διαστάσεις.

Ε και?

Άντε και αντιλαμβάνονται κάποιοι, μερικές απ'τις διαστάσεις και τους παράλληλους κόσμους. Άντε σου λέω εγώ και πως τους μαθαίνουν απ'εξω κ'ανακατωτά! Και?

Για να κάνω πιό κατανοητό το σκεπτικό μου πάλι θα φέρω ένα απλό παράδειγμα που μπορεί να γίνει κατανοητό απ'όλους.
Ας υποθέσουμε λοιπόν πως εγώ γεννιέμαι και μεγαλώνω στην Αθήνα, χωρίς να έχω πάει ποτέ στην εξοχή. Στο σχολείο μαθαίνω τα πάντα για τη φύση, τον κόσμο κ.τ.λ. (Ας πούμε ότι είμαι και άριστος μαθητής) αλλά μόνο θεωρητικά. Ξαφνικά μια μέρα πάω εκδρομή στην ύπαιθρο και κεί που κάνω βόλτα και εξερευνώ τη φύση, να σου μπροστά μου ένα άλογο. Σαν άριστος μαθητής που είμαι έχω μάθει τα πάντα και για το άλογο. Το παρατηρώ και το θαυμάζω. Ίσως να έχω το θάρρος, να το πλησιάσω και τελικά να το καβαλικέψω και να κάνουμε μαζί μια βόλτα.
Δυστυχώς όμως, επειδή είμαι παιδί της Πόλης και μένω στην Αθήνα, δεν μπορώ να πάρω μαζί μου το άλογο στο γυρισμό. Δεν μπορώ να γίνω ένα μαζί του, ούτε να μείνω στην ύπαιθρο...Οπότε γυρνώ στην Πόλη μου, με την ανάμνηση αυτής της εμπειρίας και με όνειρο να καταφέρω κάποτε ν'αγοράσω μια φάρμα στην εξοχή και να ξεφύγω απ'την Πόλη, ώστε να μπορώ να καλπάζω παρέα με το άλογό μου.
Το μόνο σίγουρο στην όλη ιστορία είναι ότι το άλογο δεν μπορεί να έρθει στην Πόλη, ούτε η πόλη να γίνει ένα με την εξοχή. Θα παραμείνουν δύο ξεχωριστοί κόσμοι, ο καθένας με τα πλάσματά του.
Παραλληλίστε την πόλη και την εξοχή με τις διάφορες διαστάσεις, το άλογο με τον εαυτό μας ως κάτι περισσότερο από τρισδιάτατο ον και την ιππασία με την εξερεύνηση άλλων διαστάσεων με το ζεύγος αναβάτη-αλόγου ως ενοποίηση ενός ατόμου με ένα κομμάτι του που βρίσκεται σε κάποια άλλη διάσταση και θ'αντιληφθείτε το σκεπτικό μου.

Ντόκτορ: όχι, δεν επιλέγουμε...μας επιλέγουνε...
Αυτά εν ολίγοις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 00:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε helios2012 Θα σου φέρω ένα μικρό διανοητικό αντίλογο που θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι οι διαστάσεις παρόλο που μπορεί φαίνονται ότι είναι ξεχωριστές στην πραγματικότητα είναι αλληλένδετες.

Λες

quote:
Λυπάμαι που το λέω αλλά πρός το παρόν δεν γίνεται, πολύ απλά διότι οι διαστάσεις είναι ξεχωριστές και διαιρεμένες.
Αν ποτέ ενοποιηθούν όλες αυτές οι διαστάσεις τότε μόνο θα έχουμε πλήρη συνείδηση της ουσίας μας, του ποιοί είμαστε δηλαδή.

Αυτή είναι μια άποψη ως προς το παρών. Γιατί πως τεκμηριώνεις ότι είναι ξεχωριστές; Και λες «αλλά προς το παρόν δεν γίνεται» Δηλ τι είναι αυτό που μπορεί να αλλάξει και να γίνει κάτι άλλο; Ή αν θέλεις γιατί για εμένα αυτό έχει περισσότερη σημασία …ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ Τις ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ;

Και φέρνω ένα παράδειγμα διαφορετικό για το ότι η διαστάσεις δεν είναι ξέχωρες.

Αν οι διαστάσεις είναι σαν το πρίσμα του φωτός τότε έχουμε ένα φως και ένα μέσο από οπού τα φως χωρίζετε σε 7 διαφορετικά χρώματα. Είναι αδύνατων να ξεχωρίσουμε ή να διακρίνουμε που σταματά το κόκκινο και που ξεκινά το πορτοκαλί. Το ίδιο και με το πορτοκαλί και το κίτρινο και τα αλλά χρώματα (τα ορατά) Γιατί υπάρχουν συχνότητες που είναι πέρα από αυτό που λεμέ ορατό φως.


Τα σύνορα το πού σταματάει το κόκκινο και που αρχίζει το πορτοκαλί, δεν υπάρχουν επειδή η ανάμιξη ανάμεσα στα χρώματα είναι αδιάσπαστη και αδιαίρετη. Συνυπάρχουν και τα δυο μαζί. Αλλά δεν μπορούμε να πούμε πως είναι χώρια.

Το ίδιο και η διαστάσεις. Υπάρχει ένα σημείο που οι διαστάσεις ενώνονται σαν ένα κομβικό σημείο. Είναι σαν να στεκεσαι ανάμεσα σε δυο δωμάτια.

Παρο όλο που τα δυο δωμάτια φαίνονται να είναι ξεχωριστά Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΟΣ. Όπως και τα 7 χρώματα φαίνονται να είναι διαφορετικά αλλά όλα υπάρχουν μέσα στο φως. Το άσπρο φως είναι η «σύνθεση» όλων των χρωμάτων.

Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι οι αισθήσεις μας μας επιτρέπουν να αντιλαμβανόμαστε μια «πραγματικότητα» Και ας πούμε ότι η πραγματικότητα είναι το φως και το μέσω της αντίληψης είναι ένα πρίσμα.

Καθένας όμως έχει ένα διαφορετικό πρίσμα. Κάποιοι βλέπουν μονό το κόκκινο φως. Άλλοι βλέπουν λίγο παραπάνω δηλ το κόκκινο και το πορτοκαλί. Άλλοι πολύ περισσότερο και κάποιοι έχουν γίνει αυτό το φως!!!!

Αυτό δηλ η ικανότητα να μπορούμε να βλέπουμε περισσότερα λέγετε ανέλιξη.

Και θα σας πω κάτι σοκαριστικο.
Πως ξέρουμε ότι έχουμε ψυχή; Το έχουμε επιβεβαιώσει με κάποιο τρόπο στον εαυτό μας;

Πως μπορούμε να λέμε με βεβαιότητα ότι υπάρχει η δεν υπάρχει ανέλιξη της ψυχής όταν δεν έχουμε μια πειραματική απόδειξη ότι πράγματι υπάρχει ψυχή;

Και αν η ψυχή υπάρχει αλλά είναι σε μια κατάσταση που πρέπει να την ενεργοποιήσουμε με το να αποκτήσουμε επίγνωση της ψυχής και αν δεν το κάνουμε παρά μείνουμε στις υποθέσεις και στα λόγια και τελικά αντί να αποκτήσουμε επίγνωση της ψυχής χάσουμε και την ευκαιρία να έχουμε ψυχή ; Ποιος μας το επιβεβαιώνεις ότι δεν γίνετε και αυτό;

Και αν είναι δυνατόν να γίνει αυτό τότε μιλάμε για καθελιξη.
Ποιος μας λέει ότι η ψυχή δεν πέρασε από κατώτερα βασίλεια όπως το ορυκτό το φυτικό, το ζωικό και μετά να εισέρθει στο ανθρώπινο. Να μια ανέλιξη της ψυχής.

Και ποιος μας λέει ότι η ψυχή δεν μπορεί να πέσει από το ανθρώπινο στο ζωικό και από εκεί στο φυτικό και από εκεί στο ορυκτό.

Και αυτή η καθελιξη που είναι μια κόλαση ένα ταξίδι στις υποδιαστασεις του Δαντη επιφέρει κάποια στιγμή την οριστική διάλυση της ψυχής;

Στο δεύτερο σου μήνυμα σου έχω να πω ότι όλα φαίνονται να είναι ξεχωριστά επειδή είναι διαφορετικοί κυματισμοί της ιδίας θάλασσας. Όταν δεν έχουμε επίγνωση της θάλασσας τότε το κάθε κύμα είναι κάτι ξεχωριστό.

Υπάρχουν κάποιες εμπειρίες στις ανώτερες διαστάσεις που ίσως να έχεις μια σαν αυτή που θα πω… που μπορείς να έχεις ταυτόχρονα την αίσθηση ή την επίγνωση ότι το σώμα σου είναι στο κρεβάτι και ταυτόχρονα είσαι με «επίγνωση» στο αστρικό και παράλληλα να έχεις χωριστεί στο αστρικό σε δυο παρουσίες.

Έτσι να έχεις μια επίγνωση του φυσικού και δυο επιγνώσεις στο αστρικό που είναι σαν να βλέπεις τον εαυτό σου στο καθρέπτη και να είσαι ταυτόχρονα αυτός που κοιτά το καθρέπτη και το είδωλο που κοιτά αυτόν που τον κοιτάει και το σώμα που κοιμάται!!!

Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να είναι στο φυσικό και παράλληλα να είναι στο αστρικό, στο νοητικό, στο αιτιατό, στο βουδικό κ.λ.π.



Καταλαβαίνω τι λες.. απλά εκφράζω κάτι άλλο.Και περιμενω τον τροπο.Γιατι για να λες

quote:
Αν ποτέ ενοποιηθούν όλες αυτές οι διαστάσεις τότε μόνο θα έχουμε πλήρη συνείδηση της ουσίας μας, του ποιοί είμαστε δηλαδή.
Κατι θα εχεις κατα νου. ΤΙ;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 27/07/2009 00:23:28

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 27/07/2009 00:25:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 01:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπηρέτη.
Μιας και μίλησες για χρώματα, έχω να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα για το πόσο λανθασμένα λειτουργούμε όλοι οι άνθρωποι ανεξαιρέτως.
Όταν βλέπουμε ένα κόκκινο τριαντάφυλλο δεν γνωρίζουμε ότι το κόκκινο είναι το μοναδικό χρώμα που δεν απορροφούν τα τριαντάφυλλα.Το αντανακλούν γι'αυτό και μείς τα βλέπουμε κόκκινα.
Οπότε, όποτε βλέπουμε ένα κόκκινο τριαντάφυλλο, θα πρεπε να ξέρουμε ότι αποτελείται απ'όλα τ'άλλα χρώματα εκτός του κόκκινου.
Αλλά άντε πές σε κάποιον ότι το κόκκινο τριαντάφυλλο που βλέπει δεν είναι στην πραγματικότητα κόκκινο...Θα σου πεί, "αχρωματοψία έχεις ρε φίλε? τράβα σε κανάν οφθαλμίατρο να σε κοιτάξει". Αν δε επμείνεις και αρχίσεις να λές για διαθλάσεις και πρίσματα και ίριδες κ.ο.κ. θα σε περάσει και για τρελό! Αλλά ακόμα και αν κατανοήσει το μηχανισμό, θα εξακολουθεί να βλέπει το τριαντάφυλλο κόκκινο!!!

Τώρα, όσον αφορά το θέμα των διαφορετικών διαστάσεων, μάλλον δεν έγινα κατανοητός ή σαφής...
Σαφώς και η πόλη όπως και η εξοχή είναι τμήματα ενός ενιαίου χώρου.
Το θέμα είναι ότι εμείς οι άνθρωποι τα διαχωρίζουμε, όπως και όλα τα πράγματα είτε υλικά είτε άυλα, προκειμένου να τα επεξεργαστούμε καλύτερα.Είναι ο μηχανισμός της ανθρώπινης φύσης που ακολουθεί τις οδηγίες του γνωστού "διαίρει και βασίλευε".
Να στο πώ πιό απλά ακόμα: απ'τη στιγμή που ο άνθρωπος θεωρεί,νομίζει και καταλαβαίνει πως είναι τρισδιάστατο όν και όχι πολυδιάστατο, οι διαστάσεις θα είναι και αυτές διαιρεμένες στην αντίληψή του, άρα και στην "πραγματικότητά" του.
Απ'την άλλη πάλι, αν όλες οι διαστάσεις ήταν ενιαίες τότε θα βλέπαμε στον ίδιο χώρο και την ίδια στιγμή, ταυτόχρονα με μας και τόσους κόσμους, όσες είναι οι διαστάσεις, με ό'τι περιλαμβάνει ο καθένας τους στο συγκεκριμένο σημείο τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Το διανοείσαι αυτό?
Τα όριά τους είναι σαφή αλλά υπάρχουν σημεία όπου ο "τοίχος" λεπταίνει ή είναι διάτρητος και μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά ή ακόμα και να περάσουμε σε έναν άλλο κόσμο, αλλά αυτό δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα.
Ρωτάς αν έχουμε ψυχή...
Ήδη έχω απαντήσει σ'αυτό σε προηγούμενο μήνυμά μου όταν είπα ότι ενδέχεται να είμαστε και σκέτα αρνητικά φωτογραφιών που στη καλύτερη των περιπτώσεων θα καταφέρουν να γίνουν φωτογραφίες για να κρεμαστούν σε κάποιον τοίχο...
Τέλος με ρωτάς τον τρόπο για να ενοποιηθούν οι διαστάσεις.
Σου απαντώ ότι κατά την άποψή μου, αυτό θα γίνει μονάχα όταν καταργηθούν τα σύνορα μεταξύ των διάφορων κόσμων. Αλλά επειδή τα συμφέροντα της ύπαρξης των ορίων, είναι πολλά και εξυπηρετούνται πολλοί απ'την ύπαρξη διαφορετικών δημιουργιών,αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πηγαίνουμε στα κρυφά και στα κλεφτά να ρίχνουμε μια ματιά στους άλλους κόσμους και να γυρνάμε πίσω στον δικό μας. Τρομάρα μας!...και νομίζουμε ότι κάναμε και κάτι το σπουδαίο και χαιρόμαστε τα Ζωντόβολα του Διαστήματος!
Και ξέρεις γιατί δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?
Φαντάσου το εξής...όλοι οι άνθρωποι βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο, με τα κεφαλάκια τους το ένα δίπλα στο άλλο. Αν ένα κεφαλάκι αρχίσει να σηκώνεται πιό ψηλά, αμέσως γίνεται αντιληπτό καθώς ξεπροβάλλει μιας και εξέχει...Ε αυτό το κεφάλι θα πατηθεί από κάποιους, μέχρι να
ξαναβρεθεί στο ίδιο επίπεδο με τα υπόλοιπα.
Χμμμ...βέβαια αυτό το κεφαλάκι έχει δεί κάτι περισσότερο απ'τα υπόλοιπα.Οπότε αρχίζει να τρώγεται για το πώς θα τα καταφέρει να ξαναρίξει μια ματιά και να δεί περισσότερα.
Ε λοιπόν αφού φάει αρκετές καρπαζιές και καταλάβει το ανούσιο του όλου θέματος μπορεί να κάνει το εξής.
Να "χαθεί" μέσα στο πλήθος, ώστε να μη γίνεται στόχος, να συγκεντρώσει όλες του τις δυνάμεις και την κατάλληλη στιγμή που θα επιλέξει, να δώσει μιά και να εκτοξευτεί πάνω απ'όλους και απ'όλα, τρυπώντας αυτή τη δημιουργία προτού κάν προλάβουν να το πάρουν χαμπάρι.Τώρα το πού θα πάει είναι άλλο θέμα...
Βέβαια υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο που δεν είναι στο χέρι μας...
Μπορεί να παιχτεί σκλαβοπάζαρο ή πιό κομψά, αν το θέλετε, ανταλλαγή αιχμαλώτων. (Κάποιος έλεγε ότι ο θεός παίρνει πίσω τις ταλαιπωρημένες ψυχές...)
Ίσως αυτό να σημαίνει ότι γίνονται συμφωνίες και παζάρια ή ακόμα και πλιάτσικα για το πόσες ψυχές θ'απελευθερωθούν απ'το μάταιο τούτο κόσμο...Ποιός ξέρει...είναι και αυτό ένα σενάριο όπως όλα τ'άλλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 08:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios2012
Αν και το nick name σου δίνει ενδείξεις ότι μάλλον δεν θα έπρεπε να σε ρωτήσω (δεν είμαι υπέρ της συνωμοσιολογίας) λέω να το επιχειρήσω, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί ο άλλος να απαντήσει.


Τα τριαντάφυλλα αντανακλούν το κόκκινο και απορροφούν όλα τα υπόλοιπα χρώματα? Ή τα κόκκινα αντανακλούν το κόκκινο, τα κίτρινα το κίτρινο, κλπ

Ποιοι εξυπηρετούνται από την ύπαρξη διαφορετικών δημιουργιών?

Ποια είναι τα συμφέροντα ύπαρξης ορίων?

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι υπάρχουν άλλοι κόσμοι?

Και μια ερώτηση από το προηγούμενο μήνυμά σου, τι εννοείς όταν λες «μας επιλέγουνε». Ποιοι μας επιλέγουνε, γιατί, που το ξέρεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 10:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τα γραφόμενα του helios2012 προκύπτει μια αίσθηση οτι υπάρχει μια αυτοκρατορία στο σύμπαν και δέν μας αφήνουν ελεύθερους.

Με βάση της νέες θεωρείες(που στην πραγματικότητα είναι πανάρχαιες) ισχύει κάτι τέτοιο σε κάποιο βαθμό. Υπάρχει το λεγόμενο "time matrix" του οποίου είμαστε φυλακισμένοι. Το time matrix εκτείνεται ώς την 11η διάσταση.

Σύμφωνα με την θεωρεία, τα 2/3 του time matrix κυριαρχούνται απο τους fallen angels, δηλαδή τους πεσμένους αγγέλους,αυτούς που αποκόπηκαν απο την πηγή.

Και αυτό εμφανίζεται σε ότι βλέπουμε,π.χ. τα δύο τρίτα (απ'ότι διάβασα) των σημερινών παιδιών λειτουργούν ώς αντίχριστοι, ακόμα και αν δέν το ξέρουν.

Δέν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς οτι ισχυεί κάτι τέτοιο σε όλο το σύστημα.Παράδειγμα η πολιτική, κανείς δεν αφιβάλει οτι είναι ένα σύστημα <<πλήρως δημοκρατικό>> και γενικά η κοινωνία μας είναι <<αγγελικά πλασμένη>>. Συμφωνώ με αυτό που λέει ο helios2012, αλλά δέν συμφωνώ στην απαισιοδοξία,αυτό να μας λείπει, γιατί είναι "προιόν" του συστήματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 10:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex
Εάν πετύχεις πουθενά αυτόν που έγραψε ότι τα 2/3 των παιδιών σήμερα λειτουργούν ως αντίχριστοι να του πεις ότι είναι για σφαλιάρες και να με ειδοποιήσεις να του ρίξω μερικές.

Για τα υπόλοιπα θα περιμένω να τοποθετηθεί και ο helios εάν βεβαίως το επιθυμεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 10:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φένεται δέν καταλαβαίνεις τον όρο "αντίχριστος".Ο Αντίχριστος δέν είναι ένα τέρας που ξαφνικά θα εμφανιστεί και θα κυριαρχήσει.

Αντιχριστικό είναι αυτό που παραβιάζει τους νόμους του θεού.

Η περισσότερς συνήθεις των παιδιών είναι αντιχριστικές.
Π.χ. ναρκωτικά, σεξ πριν απο τα 15(έλεος), και άλλα πολλά. Σου φένονται αυτά σωστά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 11:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε helios2012


quote:
helios2012Ρωτάς αν έχουμε ψυχή...
Ήδη έχω απαντήσει σ'αυτό σε προηγούμενο μήνυμά μου όταν είπα ότι ενδέχεται να είμαστε και σκέτα αρνητικά φωτογραφιών που στη καλύτερη των περιπτώσεων θα καταφέρουν να γίνουν φωτογραφίες για να κρεμαστούν σε κάποιον τοίχο...

Αυτό είναι μια διανοητική απάντηση που ένα υλιστής θα μπορούσε να αντίκρουση με ένα άλλο διανοητικό επιχείρημα. Και κάποιος άλλος με ένα άλλο τρόπο. (ενδέχεται).

Το θέμα είναι ότι κανένα θεώρημα δεν έχει μια πραγματική απόδειξη.

Αυτό που θέλω είναι τον τρόπο για να βρω αυτή την απόδειξη.

Δεν σου ζητώ να μου δήξεις την εμπειρία σου ή τον πόνο σου. Είναι παράλογο .Μπορείς να μου δήξεις που πονάς αλλά δεν μπορείς να μου δήξεις τον πόνο. Δεν ζητώ κάτι τέτοιο. Αυτό που ζητώ είναι να μου πεις πως θα βιώσω αυτή την εμπειρία για το αν έχουμε ψυχή ή οχι.

Θέλω να δω, να ζήσω την εμπειρία ότι είμαι μια φωτογραφία στον τοίχο και επίσης θέλω τον τρόπο να πάψω να είμαι μια φωτογραφία. Δείξε μου.

Επειδή το παράδειγμα σου είναι μια μεταφορά θα σε ρωτήσω μεταφορικά σε ποιανού τον τοίχο θα κρεμαστούν αυτές οι φωτογραφίες;


quote:
helios2012 Τέλος με ρωτάς τον τρόπο για να ενοποιηθούν οι διαστάσεις.
Σου απαντώ ότι κατά την άποψή μου, αυτό θα γίνει μονάχα όταν καταργηθούν τα σύνορα μεταξύ των διάφορων κόσμων.

Φίλε helios2012 τον τρόπο θέλω πως γίνετε αυτό; Αυτή είναι απάντηση. Δείξε μου τον τρόπο. Δεν θέλω μια άποψη που μπορεί να καταργηθεί από μια άλλη άποψη αλλά τον τρόπο να ζήσω αυτή την εμπειρία.(συγνώμη που επαναλαμβάνομαι)

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να προσδιορίσω με έναν τρόπο τι είναι η γνώση; και αν μπορεί να μεταδοθεί; Με πολύ λίγα λόγια.

Υπάρχει μια λεξη στα σανσκριτικά που λέγετε ΑΒΙΝΤΙΑ.

Η ΑΒΙΝΤΙΑ είναι η έλλειψη επίγνωσης. η έλλειψη επίγνωσης της ΟΥΣΙΑΣ , η έλλειψη επίγνωσης της ΨΥΧΗΣ , η έλλειψη επίγνωσης της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, η έλλειψη επίγνωσης του ΕΙΝΑΙ, η έλλειψη επίγνωσης της ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ, η έλλειψη επίγνωσης της ΚΑΘΑΥΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ.

Αυτή η ΑΒΙΝΤΙΑ συντηρεί την ΣΑΜΣΑΡΑ ή τον κόσμο της ΠΛΑΝΗΣ.


Έτσι μπορώ να πω ότι υπάρχουν τριών ειδών γνώσεις. (Δυο έμμεσες και μια άμεση)

Μια γνωση λοιπών αυτή που παίρνουμε από τους άλλους, αλλά συντηρεί την ΑΒΙΝΤΙΑ οπως η γνώση που μπορούμε να πάρουμε από ένα εκπαιδευτικό σύστημα, από ένα πολιτικό ή θρησκευτικό ή μηχανολογικό ή αποκρυφιστικο και κ.λ.π.

Την γνωση που παίρνουμε από τους άλλους ,αλλά μας οδηγεί στην κατάργηση της ΑΒΙΝΤΙΑ!!

Και η τρίτη είναι αυτή που έχει να κάνει με την επίγνωση η οποία είναι μια άμεση γνώση.

Αυτή η γνώση δεν δίνετε, πρέπει κάποιος να την αποκτήσει άμεσα . Το αυθεντικό βρίσκετε σε εμάς τους ιδίους.


Το εσωτερικό μονοπάτι ξεκινά ,όταν κάποιος αποκτά επίγνωση, και αυτή την επίγνωση την αυξάνει και την αυξάνει. Με αυτό το σκεπτικό αποκτάμε την εμπειρία ή κάποια επίγνωση και παράλληλα αποκτούμε μια γνώση που έχει δοθεί από άλλους ανθρώπους ,οι οποίοι έχουν προχωρήσει την επίγνωση τους πέρα από το γνωστό.

Τα λόγια αυτών των οντων έχουν βγει μέσα από την επίγνωση και όχι από μια άποψη ή μια θεωρία ή μια κάποια ιδέα. Τα λόγια αυτά μεταφέρουν μια εμπειρία που μας καλούν να ζήσουμε εμείς οι ίδιοι.

ή ζούμε..., ή καθόμαστε και συζητάμε εκφράζοντας απόψεις και ιδέες ,μέχρι να γεράσουμε χωρίς ποτέ να αποκτήσουμε μια άμεση γνώση.

Μιλάμε για την ΨΥΧΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ , ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΔΙ ΤΟ ΑΤΜΑ και πολλά αλλά . Τι αξία έχει να μιλάμε για κάτι που δεν ξέρουμε και να ορίζουμε για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει με λόγια.


Φίλε helios2012 Ξεκινησες μετα από 17 σελίδες και λες.

quote:
Καλησπέρα σε όλους...
Μετά από 17 σελίδες λέω να καταθέσω και γω τη δική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.
Ξεκινώντας απ'τον τίτλο θα πιαστώ απ'αυτήν την περιβόητη ανέλιξη της ψυχής για να πώ ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, ν'ανελιχθεί δηλαδή η ψυχή ούτε φυσικά ν'αποκτήσουμε πλήρη συνείδηση, εκτός και αν γίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο που αφορά ολόκληρη την ανθρωπότητα και όχι το κάθε άτομο ξεχωριστά.

Πια εμπειρία ή αποδείξει σου μαρτυρεί ότι δεν μπορεί το άτομο να αποκτήσει πλήρη συνείδηση.

Έχουμε έρθει σε αυτό τον κόσμο γιατί κάποια εκατομμύρια σπερματοζωάρια κολυμπούσαν με όλη τους την δύναμη μέσα σε μια μήτρα με σκοπό να φτάσουν το ωάριο. Ένα από αυτά ειρθε στο κόσμο όχι όλα μαζί.

Η φύση καλός η κακός έχει κάποιους νόμους αν τους δούμε θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε Πολλά πράγματα που έχουν τους ιδίους κανόνες απλά φαίνονται διαφορετικά.

Η φύση δεν κοιτά την ισότητα. Δεν γεννιόμαστε όλοι μαζί και πεθαίνουμε όλοι μαζί .Ούτε ζούμε τον ίδιο χρόνο και πολλα αλλα.

Αυτό που θέλω να πω κοιτώντας το πώς λειτουργεί η φύση ,από το μικρό ηλεκτρόνιο έως τους γαλαξίες, φαίνεται να έχει τους ιδίους νόμους. Στο άπειρα μικρό είναι πολύ γρήγορη η εξέλιξη. Στο άπειρα μεγάλο πολύ αργή.

Όλα είναι κάτω από ένα ή πολλούς κοσμικούς νόμους οι οποίοι είναι μηχανικοί. Και ότι είναι μηχανικό είναι πάντα κάτω από την επιρροή της μηχανικοτητας . Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Αν το συμπαν γεννιέται ακολουθεί αν το συμπάν πεθαίνει ακολουθεί. Αν τίποτα δεν γίνετε ακολουθεί.


Έτσι μπορούμε να έχουμε αιώνια πολλές κοσμικές δημιουργίες που έρχονται και παρέρχονται. Αυτό λέγετε ΜΑΧΜΒΑΤΑΡΑ ή η αυγή της δημιουργίας και ΠΡΑΛΑΓΙΑ η δύση της δημιουργίας.

Ποιος όμως μας λέει ότι μέσα από αυτή την μηχανικοτητα η ανθρωπότητα θα αφυπνιστεί όλοι μαζί; Μήπως αυτό είναι αδύνατον και η ψυχές στην δύση της δημιουργίας ή μετά από πολλά ΜΑΧΑΜΒΑΤΑΡΑ χάνονται και αφομοιώνονται μέσα στην ύπαρξη χωρίς καμιά ΕΠΙΓΝΩΣΗ;

Μηχανική αφύπνιση φαίνεται ότι δεν υπάρχει. Δεν μπορεί να αφυπνιστεί η ανθρωπότητα μηχανικά, χρειάζεται η ατομική προσπάθεια.

Επίγνωση και μηχανικοτητα δεν πάνε μαζί. Για να περάσουμε από την μηχανικοτητα στην επίγνωση χρειάζεται ένα «ουπς» Και αυτό είναι αποτέλεσμα της αφυπνίσεις της συνείδηση.


Φαίνεται ότι αυτό που μας βγάζει έξω από την μηχανικοτητα του τροχού της ΣΑΜΣΑΡΑΣ ή της πλάνης είναι η απόκτηση της επίγνωσης ή η ΑΦΥΠΝΙΣΗ Της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 11:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alex22

Αυτή την στιγμή η μηχανική ανθρωπότητα εκφυλίζετε και όλοι μηχανικά ακολουθούν αυτόν το εκφυλισμό. Επίσης υπάρχουν κάποιοι που έχουν επιλέξει να είναι εκφυλισμένοι και εναντιώνονται απίστευτα στην επανάσταση και την απελευθέρωσης της συνείδηση από την πλάνη. Κάνουν τα πάντα για να διαφθείρουν και να οδηγήσουν την ανθρωπότητα στον εκφυλισμό.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2009, 13:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex
Έχω την γνώμη ότι η προσωπικότητά μου θα αντέξει αυτή την έλλειψη αντίληψης, σχετικά με τον αντίχριστο, που μου καταλογίζεις.

Δεν θα συζητήσω το θέμα των παιδιών.
Θεωρώ ότι οι ενήλικες πρέπει να κοιτάξουν τα χάλια τους και να αφήσουν τα παιδιά στην ησυχία τους.


ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτοί οι εκφυλισμένοι που έχουν επιλέξει να είναι έτσι και εναντιώνονται στην απελευθέρωση από την πλάνη τι είναι, εξωγήινοι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy