ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 19:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να πείσεις το υποσυνείδητό σου και να πιστέψεις 100% ότι μπορείς να να κάνεις μια εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 19:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, δέν έχω κάνει κάτι τέτοιο όπως καταλαβαίνεις.Προσωπικά είμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει,υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν θεραπευτεί απο καρκίνο,απλά επειδή το πίστευαν,οραματίζονταν οτι είναι καλά κτλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 19:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855

Ο Πάνος, εχει πεί πολλά εδω πέρα και για ότι έχει πεί υπάρχουν αποδήξεις.

Θεωρώ οτι είσαι αρκετά έξυπνος για να απορίψεις τα λεγόμενα του χωρίς να σκεφτείς πρώτα,όπως έκαναν και οι σκεπτικιστές-μηδενιστές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 20:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά είμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει,υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν θεραπευτεί απο καρκίνο,απλά επειδή το πίστευαν,οραματίζονταν οτι είναι καλά κτλπ.

ok. Αφού είσαι σίγουρος ... ok.

quote:
Θεωρώ οτι είσαι αρκετά έξυπνος για να απορίψεις τα λεγόμενα του χωρίς να σκεφτείς πρώτα,όπως έκαναν και οι σκεπτικιστές-μηδενιστές.

Όταν βρω χρόνο, θα το διαβάσω. Θέλω όμως να σου πω πως αυτήν την στιγμή υπάρχει στο internet μια ιστοσελίδα στην οποία κάποιοι τύποι ισχυρίζονται πως μπορούν να κάνουν μεταμόσχευση εγκεφάλου!

Edited by - zip on 15/07/2009 20:04:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 20:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστεψέ με άν το διαβάσεις με σοβαρότητα δέν θα χάσεις,είναι πολύ σημαντικά.Τώρα αυτό με τον εγκέφαλο μου προκαλεί περισσότερο γέλιο,παρά οτιδοίποτε άλλο.Όπως σου είπα δέν έχω όρια στα πιστεύω μου, οπότε ναί γιατί όχι,φυσικά και μπορεί να γίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 20:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 21:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πως θα δούμε εμείς που κρύβεται η γνώση ? [ κοιτάζοντας βαθιά μέσα σου, έτσι νομίζω πως γίνεται ]

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτό που λες για το σχολείο της ζωής ίσως είναι σωστό όμως πως μπορεί να ξέρει κανείς που διδάσκει αυτή τη στιγμή και το σημαντικότερο , τι ακριβώς διδάσκει ! [ αν είναι συνειδητός σε ότι κάνει, θα το ξέρει ]

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα ! Δεν είμαστε συνειδητοί !Ούτε και ξέρουμε πως να γίνουμε ! Για αυτό ειμαστε εδώ !
Πέραν της συμβουλής κοίταξε βαθιά μέσα σου εγώ θα προτιμούσα ένα πιο ορατό μονοπάτι , έτσι για να έχω γενικά μία αίσθηση του που πηγαίνω ποιος είμαι κλπ


Και όσο για την Άγνοια η οποία είναι δήθεν ευδαιμονία θα την αντάλλασσα ευχαρίστως με ευτυχία , αγάπη και δύναμη !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 21:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα ! Δεν είμαστε συνειδητοί !Ούτε και ξέρουμε πως να γίνουμε ! Για αυτό ειμαστε εδώ ! [ με το να διαβάζεις ένα κείμενο στο internet, δεν νομίζω πως μπορείς να αποκτήσεις συνειδητότητα ]
Πέραν της συμβουλής κοίταξε βαθιά μέσα σου εγώ θα προτιμούσα ένα πιο ορατό μονοπάτι , έτσι για να έχω γενικά μία αίσθηση του που πηγαίνω ποιος είμαι κλπ [ εγώ νομίζω πως το μονοπάτι είναι ορατό ]

Και όσο για την Άγνοια η οποία είναι δήθεν ευδαιμονία θα την αντάλλασσα ευχαρίστως με ευτυχία , αγάπη και δύναμη ! [ η Άγνοια, ορισμένες φορές, μερικές φορές είναι ευδαιμονία, όχι πάντα, ορισμένες φορές ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 21:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Πίστεψέ με άν το διαβάσεις με σοβαρότητα δέν θα χάσεις,είναι πολύ σημαντικά.


Έφτασα μέχρι την 6η σελίδα του θέματος που μου είπες. Δεν νομίζω να συνεχίσω να το διαβάζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 22:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μου ΕΝΑ και θα σου αποδείξω πως δεν είναι.

Και ποιό θα είναι; Αυτό που θα πείς εσύ; Κι εγώ θα σου αποδείξω πως δεν είναι. Και καποιος άλλος θα αποδείξει οτι αυτό που λέω εγώ δεν είναι. Και τι νόημα έχει όλο αυτό;
Και με πιο σκεπτικό χρησιμοποιείς τη λέξη 'απόδειξη' από τη στιγμή που εσύ λές ότι όλα αυτά είναι αντιλήψεις μέσα απο προσωπικές εμπειρίες... αν η "θεωρία" σου δεν ταιριάζει με τη "θεωρία" κάποιου άλλου δεν είναι κακό!

Αυτές οι θεωρίες θα εξελίσσονται μαζί τους ανθρώπους. Όταν θα γίνουν τεκμηριωμένη Γνώση δεν θα υπάρχει λόγος για να διαφωνούν οι άνθρωποι!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 22:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η μέθοδος που μας προτίνει ο Δάσκαλος Σαμαέλ ... είναι μέθοδος του δάσκαλου Σαμαέλ.

Και για όσο θα εξελίσσονται, όλοι είναι μαθητές!

Απλά, μπορεί κάποιος να θέλει πάρει καμμιά ιδέα ρε παιδί μου... μπαααααα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 23:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Και ποιό θα είναι; Αυτό που θα πείς εσύ; Κι εγώ θα σου αποδείξω πως δεν είναι. Και καποιος άλλος θα αποδείξει οτι αυτό που λέω εγώ δεν είναι. Και τι νόημα έχει όλο αυτό; [ σωστά, δεν έχει κανένα νόημα, αυτό λέω κι εγώ ]

Και με πιο σκεπτικό χρησιμοποιείς τη λέξη 'απόδειξη' από τη στιγμή που εσύ λές ότι όλα αυτά είναι αντιλήψεις μέσα απο προσωπικές εμπειρίες... αν η "θεωρία" σου δεν ταιριάζει με τη "θεωρία" κάποιου άλλου δεν είναι κακό![ ok, δεν είπα πως είναι κακό αλλά ούτε φτιάχνω και κάποια δική μου "θεωρία" ]

Αυτές οι θεωρίες θα εξελίσσονται μαζί τους ανθρώπους. Όταν θα γίνουν τεκμηριωμένη Γνώση δεν θα υπάρχει λόγος για να διαφωνούν οι άνθρωποι!! [ ok, no problem ]

Και για όσο θα εξελίσσονται, όλοι είναι μαθητές! [ όχι όλοι, μερικοί μπορεί να είναι, ok, αλλά κάποιοι άλλοι όχι. Άσε δηλ. που κατά την γνώμη μου, νομίζω πως αυτές οι "θεωρίες" δεν εξελίσσονται. Κι αυτό είναι το πρόβλημά τους. Πως δεν εξελίσσονται, δεν προσαρμόζονται, δεν είναι συμβατές με τον σημερινό άνθρωπο ]

Απλά, μπορεί κάποιος να θέλει πάρει καμμιά ιδέα ρε παιδί μου... μπαααααα! [ ok, ας πάρει. Αλλά δεν έχει αξία καμιά ιδέα αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί και να δίνει αποτελέσματα. Θα παραμείνει απλά μια ιδέα ... τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο ... και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μικρό ή μεγάλο, απλά, θα ξεχαστεί ... και ; τι έγινε ; μια τρύπα στο νερό ]



Edited by - zip on 15/07/2009 23:15:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 23:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
δεν είναι συμβατές με τον σημερινό άνθρωπο

Γι αυτό λέμε οτι θα εξελιχτούν μαζί του.


quote:
δεν έχει αξία καμιά ιδέα αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί και να δίνει αποτελέσματα. Θα παραμείνει απλά μια ιδέα ...

Μα πώς θα ξέρει ότι δεν είναι αποτελεσματική αν δεν την μελετήσει κι αν δεν την δοκιμάσει; Επειδή θα του πείς εσύ;;; ε, οχι!
Θεωρίες; δεκάδες! εσένα σε βάλανε επόπτη;
Σε λίγο θα μας πείς να κάψουμε τα βιβλία του Σαμαέλ σε beach party στην παραλία πίνοντας ουζάκι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 00:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαρτάται τι εννοείς με αυτό. [ εννοώ αυτό που γράφω ]

Προτείνω να ξεφύγεις λίγο απο αυτό.......

quote:
[ γενικά, αποφεύγω τις πολλές σκέψεις. Όλο μπελάδες φέρνουν ... κι εσύ τώρα μου λες να κάνω μια άσκηση που θα μου φέρει κι άλλες ; ]
Δεν είνα θέμα σκέψης βασικά αλλά του ΤΙ θα σου προκαλέσει τη σκέψη.. όλα τα πράματα βοωματικά είναι φίλε Ζιπ, βιωματικα, πιο βιωματικά-πρακτικα-πειρματικά δεν γίνόταν να είναι.....

quote:
Βασικά τους περισσότερους μας εκφράζει η λεξη φωνή. Απλά η λέξη σκέψη καταργεί το στοιχείο της επικοινωνίας αν καταλαβαίνεις.. [ sorry, αλλά δεν ... ]

Απλά ο άνθρωπος καλώς ή κακώς καταλήγει σε ένα εσωτερικό διάλογο στο οποίων εμπλέκονται όλες οι "φωνούλες", δηλαδη η "φωνή" του υποσυνείδητου μαζί με της συνείδησης-της καρδιάς.

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να αντιμετωπίζεις τα πάντα απόλυτα. Τα ανθρώπινα πράματα δεν είναι απόλυτα. Και πόσο μάλλον οι ανθρώπινες έννοιες και η γλώσσα. Η απολυτότητα είναι για τον νου, τον γνωστό βολεψιάρη. Ο νους μόνο αυτό ξέρει, να βάζει ταμπέλες. Μας βάζει να κάνουμε συμβάσεις πράμα το οποίο πρέπει να ξεσυνηθίσουμε γιατι η αλήθεια δε βρισκεται στις συμβάσεις του νου αλλα στην ευκαμψία του πνευματος.. Στη ζωή μας τα πάντα είναι ρευστά
Τα παντα ρει..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2009 00:09:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 01:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Ανέφερε ο Κενό το όνομά μου και ότι μπορεί έχω κάποια σχέση με τον Ζίπ. Αν και ο ίδιος το έχει ήδη πεί δύο φορές, ότι δηλαδή δεν γνωριζόμαστε, οφείλω και γώ με τη σειρά μου να το πώ για τρίτη και τελευταία φορά ώστε να γίνει αντιληπτό απ'όλα τα μέλη.
Λοιπόν τον Ζίπ δεν τον γνωρίζω προσωπικά.
Αναγνωρίζω όμως κάποια πράγματα στο φίλο μας, με αποτέλεσμα, ορισμένες φορές, να εκπέμπω στο ίδιο μήκος κύματος μαζί του και αυτό το γεγονός να παρερμηνεύεται απ'τους υπόλοιπους...
Κάτι το οποίο μου αρέσει πολύ στον Ζίπ είναι ότι οι απαντήσεις του είναι αυθεντικές. Είναι τελείως ζιπ βρε παιδί μου. Ακόμα και να μην προσέξει κάποιος το όνομα δίπλα στο κείμενο, ξέρει ότι το κείμενο το έχει γράψει ο Ζίπ. Φέρει δηλαδή, νοερά, τη σφραγίδα και την υπογραφή του Ζίπ.
Και αυτό αγαπητοί μου, δηλώνει άνθρωπο ορίτζιναλ, αυθεντικό βρέ αδερφέ, που ό'τι λέει πηγάζει από εσωτερική ανάλυση, σε αντίθεση με άλλους ομιλητές που απλά είναι φερέφωνα ξένων ιδεών και σκέψεων.
Μια σημαντική διαφορά μας, με τον Ζίπ είναι ότι εγώ δεν ασχολούμαι με τέτοια άτομα ενώ ο Ζίπ και ασχολείται και επιμένει...(φυσικά ο επιμένων νικά, και γι'αυτό συγκαταλέγομαι σ'αυτούς που ενώ μπορεί να διαφωνώ ριζικά με τον ζίπ, τον θαυμάζω για τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει διάφορα θέματα και για το ρόλο που αναλαμβάνει, να λέει τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη και να βγάζει το φίδι απ'την τρύπα, όταν πολλοί από μάς τους υπόλοιπους, απλά το αποφεύγουμε.)
Γιατί τα λέω όλα αυτά....
Το εσοτέρικα το παρακολουθώ ανειλιππώς έστω και σαν αναγνώστης...
Παρατήρησα λοιπόν ότι σε πολλά απ'τα θέματα φιλοσοφικού περιεχομένου, που πραγματεύονται έννοιες όπως η ψυχή, το είναι, η αστρική προβολή, τα όνειρα κ.α. κυρίως υπαρξιακής φύσεως, έχουν παρεισφρήσει κάποιοι και τα χρησιμοποιούν για να διασπείρουν και να μεταδώσουν μια συγκεκριμένη διδασκαλία.
Αυτό λέγεται καπήλευση κύριοι.
Ίσως αυτό να παρατήρησε και ο Ζίπ και να πε "ώς εδώ και μήν παρέκει" και ν'αποφάσισε ν'ανοίξει διάλογο με τα φερέφωνα...
Και ρωτάω τα εξής, απευθυνόμενος πρός όλα τα μέλη και φυσικά χωρίς να θέλω ν'ανοίξω διάλογο με κανέναν, αλλά να θέσω ερωτήματα πρός προβληματισμό...
Είναι δυνατόν η ανέλιξη της ψυχής, η συνείδηση, η Ουσία των πάντων, ο Άνθρωπος, το ατομικό συνειδητό, το συλλογικό ασυνείδητο και χίλια δύο άλλα, που απασχολούν τους ανθρώπους με υπαρξιακές ανησυχίες να έχουν απαντηθεί σωστά και αληθώς από έναν μόνο άνθρωπο και μάλιστα αυτός να είναι ο Σαμαέλ???
Δηλαδή πρίν εμφανιστεί αυτός στον πλανήτη Γή και ανοίξει το στοματάκι του για να μιλήσει για όλα αυτά τα θέματα που αφορούν τον Άνθρωπο, όλοι βρίσκονταν στα μαύρα σκοτάδια?
Δηλαδή πρίν απ'τον Σαμαέλ η ανθρωπότητα δεν μπορούσε να επιτύχει αστρική προβολή ή δεν μίλησε κανένας άλλος γι'αυτά?
Έννοιες που απασχολούν την ανθρωπότητα απ'τις απαρχές της και που βρίσκονται χαραγμένες στο Είναι μας, μπορούν να εγκλωβίζονται σε μια συγκεκριμένη διδασκαλία λίγων "εκλεκτών" οι οποίοι έχουν το αποκλειστικό προνόμιο να τις ερμηνεύουν και να τις διδάσκουν στους υπόλοιπους ή είναι ατομικό δικαίωμα και υποχρέωση του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά να τις αναζητήσει μέσα του, να τις κατανοήσει και να τις εφαρμόσει στη ζωή του ώστε ν'ανελιχθεί σε αυτό που ο ίδιος επιθυμεί και οραματίζεται?
Κάποτε με ρώτησε ο υπηρέτης ποιός είναι ο Δάσκαλός μου...
Αν του απαντούσα όπως πραγματικά έχουν τα πράγματα για μένα, θα χρειαζόμουν καμιά δεκαριά σελίδες για ν'αναφέρω ονομαστικά όλα τα άτομα με τα οποία είχα κάποια διάδραση και έμαθα κάτι...αν έβαζα μέσα και όσα έχω διαβάσει, όσα έχω βιώσει και γενικότερα οτιδήποτε μου δίδαξε κάτι, τότε ακόμα εδώ θα'μουν και θα γραφα...
Και άντε στην αρχή είχαμε τον υπηρέτη να μας λέει τα του Σαμαέλ...
Τώρα πλάκωσαν και οι Τσέλα - Σόλιμ και το πανηγυράκι έλαβε διαστάσεις μεγάλου γλεντιού με το Τρίο Σαμαέλ να τραγουδάνε...
Αμ έλα που τραγουδάτε και παράφωνα και μάλλον αυτά που λέτε ηχούν άσχημα σε κάτι τυπάκια όπως εγώ, ο Ζίπ και πόσοι άλλοι...
Το χειρότερο δε, είναι ότι δεν περιοριστήκατε σε κανά δυό θέματα που όντως κάποια απ'τα λεγόμενα του Σαμαέλ θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα σε κάποιους απ'τους αναγνώστες, αλλά επεκταθήκατε σε όποιο θέμα δύναστε να κοτσάρετε κάποια απ'τις διδασκαλίες του...
Αυτό καταντάει αηδία...
Και στην τελική λέτε " ο Δάσκαλος Σαμαέλ είπε αυτό", "ο Δάσκαλος Σαμαέλ είπε εκείνο" κ.ο.κ.
Βρέ τίποτα δικό σας έχετε να πείτε ή είστε σκέτα άβουλα φερέφωνα?
Ισως αυτά να παρατήρησε και ο Ζίπ και να θέλησε ν'ασχοληθεί μαζί σας...(αυτό είναι δική μου υπόθεση έτσι?)

Αλήθεια που χάθηκε ο υπηρέτης οεο?
Τα βρήκε σκούρα με τον Ζίπ και λάκισε χαλαρά?
Ρε υπηρέτη σε ρωτάει το παληκάρι: "Μπορείς ν'απαντήσεις πραγματικά σε μια ερώτηση?".
Αν του απαντούσες "ναι, μπορώ" ή "όχι, δεν μπορώ" δεν θα ήταν μια απλοϊκή και ξεκάθαρη απάντηση?
Τί του ζάλισες τον έρωτα (για να μην πώ τίποτα χειρότερο) με ένα άσχετο κατεβατό?
Α ρε δάσκαλε που δίδασκες...
Ακόμα και αυτός ο Σαμαέλ να λέει σωστά πράγματα (κάτι που πολύ το αμφισβητώ αν παραδειγματιστώ απ'τους εκπροσώπους του) τα έχετε ξεφτιλίσει με τον τρόπο που τα παρουσιάζετε, οπότε στείλτε κανά πιό εύηχο φερέφωνο...Τσέλα τί λές? Σόλιμ? Κανάς άλλος? Για το Σαμαέλ ρε γ@μώτο, τον Grande Master Teacher.
Και επειδή αυτά που γράφω θυμίζουν λίγο, τον Κόντι30, ούτε μ'αυτόν έχω καμία σχέση, δεν τον γνωρίζω...

Υ.Γ. Αγαπητέ ζίπ σου αφιερώνω αυτό το emoticon γνωρίζοντας ότι θα το χρησιμοποιήσεις σε πολλά θέματα..Τσίμπα το και σε καλή μεριά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 06:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Γι αυτό λέμε οτι θα εξελιχτούν μαζί του. [ Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική εξέλιξη για τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος ακόμη βρίσκεται σε πρωτόγονα στάδια. Η μόνη εξέλιξη είναι η μηχανική ]

Μα πώς θα ξέρει ότι δεν είναι αποτελεσματική αν δεν την μελετήσει κι αν δεν την δοκιμάσει; [ και η χρήση ναρκωτικών, κάπως έτσι ξεκινάει ...] Επειδή θα του πείς εσύ;;; ε, οχι! [ χαλάρωσε, εγώ την άποψή μου λέω ... ]

Θεωρίες; δεκάδες! εσένα σε βάλανε επόπτη; [ όχι ]
Σε λίγο θα μας πείς να κάψουμε τα βιβλία του Σαμαέλ σε beach party στην παραλία πίνοντας ουζάκι [ προς το παρόν δεν το λέω εγώ αυτό. Εσύ το λες ... ]


Edited by - zip on 16/07/2009 06:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 06:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Προτείνω να ξεφύγεις λίγο απο αυτό....... [ θα δω τι θα κάνω ... ]

Δεν είνα θέμα σκέψης βασικά αλλά του ΤΙ θα σου προκαλέσει τη σκέψη..[ η σκέψη μόνο μπελάδες προκαλεί ... ] όλα τα πράματα βοωματικά είναι φίλε Ζιπ, βιωματικα, πιο βιωματικά-πρακτικα-πειρματικά δεν γίνόταν να είναι..... [ ok ]

Απλά ο άνθρωπος καλώς ή κακώς καταλήγει σε ένα εσωτερικό διάλογο στο οποίων εμπλέκονται όλες οι "φωνούλες", δηλαδη η "φωνή" του υποσυνείδητου μαζί με της συνείδησης-της καρδιάς. [ ok, εγώ προσωπικά δεν ακούω "φωνές" ούτε του υποσυνείδητου, ούτε της συνείδησης της καρδιάς ]

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να αντιμετωπίζεις τα πάντα απόλυτα. [ δεν νομίζω πως κάνω κάτι τέτοιο ] Τα ανθρώπινα πράματα δεν είναι απόλυτα. Και πόσο μάλλον οι ανθρώπινες έννοιες και η γλώσσα. Η απολυτότητα είναι για τον νου, τον γνωστό βολεψιάρη. Ο νους μόνο αυτό ξέρει, να βάζει ταμπέλες. Μας βάζει να κάνουμε συμβάσεις πράμα το οποίο πρέπει να ξεσυνηθίσουμε γιατι η αλήθεια δε βρισκεται στις συμβάσεις του νου αλλα στην ευκαμψία του πνευματος.. [ ok ]

Στη ζωή μας τα πάντα είναι ρευστά
Τα παντα ρει.. [ ναι, τα πάντα ρει / γι' αυτό ο κόσμος να σωθεί μπορεί / τα πάντα ρει, τα πάντα ρει / το τραγουδάνε κι οι νεκροί* ... ]

* τώρα, ποιοι είναι οι νεκροί, ε, καταλαβαίνεις ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 07:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012
Καλησπέρα σε όλους. [ καλημέρα φίλε ]

Ανέφερε ο Κενό το όνομά μου και ότι μπορεί έχω κάποια σχέση με τον Ζίπ. Αν και ο ίδιος το έχει ήδη πεί δύο φορές, ότι δηλαδή δεν γνωριζόμαστε, οφείλω και γώ με τη σειρά μου να το πώ για τρίτη και τελευταία φορά ώστε να γίνει αντιληπτό απ'όλα τα μέλη.

Λοιπόν τον Ζίπ δεν τον γνωρίζω προσωπικά.

Αναγνωρίζω όμως κάποια πράγματα στο φίλο μας, με αποτέλεσμα, ορισμένες φορές, να εκπέμπω στο ίδιο μήκος κύματος μαζί του και αυτό το γεγονός να παρερμηνεύεται απ'τους υπόλοιπους...

Κάτι το οποίο μου αρέσει πολύ στον Ζίπ είναι ότι οι απαντήσεις του είναι αυθεντικές. Είναι τελείως ζιπ βρε παιδί μου. Ακόμα και να μην προσέξει κάποιος το όνομα δίπλα στο κείμενο, ξέρει ότι το κείμενο το έχει γράψει ο Ζίπ. Φέρει δηλαδή, νοερά, τη σφραγίδα και την υπογραφή του Ζίπ.

Και αυτό αγαπητοί μου, δηλώνει άνθρωπο ορίτζιναλ, αυθεντικό βρέ αδερφέ, που ό'τι λέει πηγάζει από εσωτερική ανάλυση, σε αντίθεση με άλλους ομιλητές που απλά είναι φερέφωνα ξένων ιδεών και σκέψεων.
Μια σημαντική διαφορά μας, με τον Ζίπ είναι ότι

εγώ δεν ασχολούμαι με τέτοια άτομα ενώ ο Ζίπ και ασχολείται και επιμένει...[ αυτό είναι μια αλήθεια ... για μένα δηλ που λες ]

(φυσικά ο επιμένων νικά, και γι'αυτό συγκαταλέγομαι σ'αυτούς που ενώ μπορεί να διαφωνώ ριζικά με τον ζίπ, τον θαυμάζω για τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει διάφορα θέματα και για το ρόλο που αναλαμβάνει, να λέει τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη και να βγάζει το φίδι απ'την τρύπα, όταν πολλοί από μάς τους υπόλοιπους, απλά το αποφεύγουμε.)
Γιατί τα λέω όλα αυτά....


Το εσοτέρικα το παρακολουθώ ανειλιππώς έστω και σαν αναγνώστης...
Παρατήρησα λοιπόν ότι σε πολλά απ'τα θέματα φιλοσοφικού περιεχομένου, που πραγματεύονται έννοιες όπως η ψυχή, το είναι, η αστρική προβολή, τα όνειρα κ.α. κυρίως υπαρξιακής φύσεως, έχουν παρεισφρήσει κάποιοι και τα χρησιμοποιούν για να διασπείρουν και να μεταδώσουν μια συγκεκριμένη διδασκαλία.

Αυτό λέγεται καπήλευση κύριοι. [ προώθηση προϊόντος λέγεται ... διαφήμηση λέγεται ... συμβαίνει κατ' εξακολούθησην σχεδόν σε όλα τα Μ.Μ.Ε, συμβαίνει συνεπώς και στο internet. Δεν χρειάζεται να αγανακτείς ]

Ίσως αυτό να παρατήρησε και ο Ζίπ και να πε "ώς εδώ και μήν παρέκει" και ν'αποφάσισε ν'ανοίξει διάλογο με τα φερέφωνα... [ δεν μπορεί να υπάρξει διάλογος μεταξύ μηχανών ]

Και ρωτάω τα εξής, απευθυνόμενος πρός όλα τα μέλη και φυσικά χωρίς να θέλω ν'ανοίξω διάλογο με κανέναν,[ ήδη το έκανες ... κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει ] αλλά να θέσω ερωτήματα πρός προβληματισμό...

Είναι δυνατόν η ανέλιξη της ψυχής, η συνείδηση, η Ουσία των πάντων, ο Άνθρωπος, το ατομικό συνειδητό, το συλλογικό ασυνείδητο και χίλια δύο άλλα, που απασχολούν τους ανθρώπους με υπαρξιακές ανησυχίες να έχουν απαντηθεί σωστά και αληθώς από έναν μόνο άνθρωπο και μάλιστα αυτός να είναι ο Σαμαέλ??? [ αν ρωτάς αυτούς, θα σου πουν πως δεν λένε κάτι τέτοιο. Αν ρωτάς εμένα, το ίδιο θα σου πω. Δεν λένε κάτι τέτοιο. Σου είπα, προώθηση κάνουν. Φαίνεται ο Σαμαέλ χρειάζεται προώθηση. Όταν ένα προϊόν δεν πουλάει, αρχίζουν οι διαφημίσεις. Είναι βασική αρχή του εμπορίου ]

Δηλαδή πρίν εμφανιστεί αυτός στον πλανήτη Γή και ανοίξει το στοματάκι του για να μιλήσει για όλα αυτά τα θέματα που αφορούν τον Άνθρωπο, όλοι βρίσκονταν στα μαύρα σκοτάδια? [ βρίσκονταν, βρίσκονται και θα βρίσκονται. Ο Σαμαέλ δεν έχει απολύτως καμία δύναμη για την Γη. Όποια δύναμη έχει, την έχει για πάρτη του. Του δόθηκε για πάρτη του, για τον ίδιο, για τον εαυτό του ]

Δηλαδή πρίν απ'τον Σαμαέλ η ανθρωπότητα δεν μπορούσε να επιτύχει αστρική προβολή ή δεν μίλησε κανένας άλλος γι'αυτά?

Έννοιες που απασχολούν την ανθρωπότητα απ'τις απαρχές της και που βρίσκονται χαραγμένες στο Είναι μας, μπορούν να εγκλωβίζονται σε μια συγκεκριμένη διδασκαλία λίγων "εκλεκτών" οι οποίοι έχουν το αποκλειστικό προνόμιο να τις ερμηνεύουν και να τις διδάσκουν στους υπόλοιπους ή είναι ατομικό δικαίωμα και υποχρέωση του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά να τις αναζητήσει μέσα του, να τις κατανοήσει και να τις εφαρμόσει στη ζωή του ώστε ν'ανελιχθεί σε αυτό που ο ίδιος επιθυμεί και οραματίζεται?

Κάποτε με ρώτησε ο υπηρέτης ποιός είναι ο Δάσκαλός μου...[ τι του απάντησες ; ]

Αν του απαντούσα όπως πραγματικά έχουν τα πράγματα για μένα, θα χρειαζόμουν καμιά δεκαριά σελίδες για ν'αναφέρω ονομαστικά όλα τα άτομα με τα οποία είχα κάποια διάδραση και έμαθα κάτι...αν έβαζα μέσα και όσα έχω διαβάσει, όσα έχω βιώσει και γενικότερα οτιδήποτε μου δίδαξε κάτι, τότε ακόμα εδώ θα'μουν και θα γραφα...[ ok, αλλά τι του απάντησες ; ]

Και άντε στην αρχή είχαμε τον υπηρέτη να μας λέει τα του Σαμαέλ...
Τώρα πλάκωσαν και οι Τσέλα - Σόλιμ και το πανηγυράκι έλαβε διαστάσεις μεγάλου γλεντιού με το Τρίο Σαμαέλ να τραγουδάνε...[ ας τραγουδάνε, δεν υπάρχει πρόβλημα ]

Αμ έλα που τραγουδάτε και παράφωνα και μάλλον αυτά που λέτε ηχούν άσχημα σε κάτι τυπάκια όπως εγώ, ο Ζίπ και πόσοι άλλοι...[ καλά τα λένε, άμα διαβάζεις όλα αυτά που λένε είναι υπέροχα λόγια, υπέροχοι στίχοι. Μόνο που τους λείπει η μουσική. Και χωρίς μουσική, δεν υπάρχει τραγούδι ... ]

Το χειρότερο δε, είναι ότι δεν περιοριστήκατε σε κανά δυό θέματα που όντως κάποια απ'τα λεγόμενα του Σαμαέλ θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα σε κάποιους απ'τους αναγνώστες, αλλά επεκταθήκατε σε όποιο θέμα δύναστε να κοτσάρετε κάποια απ'τις διδασκαλίες του...
Αυτό καταντάει αηδία...[ σου είπα : μην αγανακτείς, προώθηση κάνουν ... έχουν το δικαίωμα ... τους το έχουμε δώσει εμείς οι ίδιοι ]

Και στην τελική λέτε " ο Δάσκαλος Σαμαέλ είπε αυτό", "ο Δάσκαλος Σαμαέλ είπε εκείνο" κ.ο.κ.
Βρέ τίποτα δικό σας έχετε να πείτε ή είστε σκέτα άβουλα φερέφωνα? [ εδώ, έχεις κάποιο δίκιο, τ' ομολογώ ]

Ισως αυτά να παρατήρησε και ο Ζίπ και να θέλησε ν'ασχοληθεί μαζί σας...(αυτό είναι δική μου υπόθεση έτσι?)[ ασχολούμαι για άλλον λόγο ... δεν έχει σχέση με αυτό που λες, ομολογώ πάντως πως θα ήθελα να δω από αυτούς τους ανθρώπους να λένε κάποια πράγματα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ, αυτό ναι ]

Αλήθεια που χάθηκε ο υπηρέτης οεο?
Τα βρήκε σκούρα με τον Ζίπ και λάκισε χαλαρά? [ ε, εντάξει, μην το λες αυτό, μπορεί να έχει κάποιες άλλες δουλειές ο άνθρωπος, η ζωή μας δεν είναι internet, μην το ξεχνάς ]

Ρε υπηρέτη σε ρωτάει το παληκάρι: "Μπορείς ν'απαντήσεις πραγματικά σε μια ερώτηση?".

Αν του απαντούσες "ναι, μπορώ" ή "όχι, δεν μπορώ" δεν θα ήταν μια απλοϊκή και ξεκάθαρη απάντηση? [ κι εδώ λες αλήθεια ]

Τί του ζάλισες τον έρωτα (για να μην πώ τίποτα χειρότερο) με ένα άσχετο κατεβατό?
Α ρε δάσκαλε που δίδασκες...
Ακόμα και αυτός ο Σαμαέλ να λέει σωστά πράγματα (κάτι που πολύ το αμφισβητώ αν παραδειγματιστώ απ'τους εκπροσώπους του) τα έχετε ξεφτιλίσει με τον τρόπο που τα παρουσιάζετε, οπότε στείλτε κανά πιό εύηχο φερέφωνο...Τσέλα τί λές? Σόλιμ? Κανάς άλλος? Για το Σαμαέλ ρε γ@μώτο, τον Grande Master Teacher.

[ Όταν κάποιος δεν μπορεί να κατανοήσει μια διδασκαλία - δεν εξετάζουμε αν είναι σωστή ή όχι - τότε δεν μπορεί να την κάνει κτήμα του, να την μετουσιώσει και να την μεταδώσει στους άλλους. Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα που εμφανίζεται & στον Σαμαέλ αλλά & στην κυρα - Δέσποινα απέναντι (όταν θέλει να διδάξει την κόρη της πως να φτιάξει μια σπανακόπιτα και πως να ανοίξει φύλλο) Η λύση του προβλήματος θα πρέπει να αναζητηθεί & στην ίδια την διδασκαλία αλλά & στον άνθρωπο που θα παίξει τον ρόλο του δασκάλου. Κάπου δηλ. μπάζει, από κάπου πέρνει νερό και η διδασκαλία και ο δάσκαλος ]

Και επειδή αυτά που γράφω θυμίζουν λίγο, τον Κόντι30, ούτε μ'αυτόν έχω καμία σχέση, δεν τον γνωρίζω...

Υ.Γ. Αγαπητέ ζίπ σου αφιερώνω αυτό το emoticon γνωρίζοντας ότι θα το χρησιμοποιήσεις σε πολλά θέματα..Τσίμπα το και σε καλή μεριά...[ thx! θα δω τι θα το κάνω ... ]


Edited by - zip on 16/07/2009 07:48:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 09:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να αναφερθώ ξανά στην διαφορά των εννοιών με το εξής παράδειγμα (που ίσως να γίνει λίγο πιο κατανοητό, μιας και σχεδόν όλοι όσοι χρησιμοποιούν internet και γράφουν σε forums, λίγο - πολύ γνωρίζουν την "ορολογία" των η/υ ) :

Στα windows όταν προσπαθείς να τρέξεις ένα ms-dos πρόγραμμα, σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις "λειτουργία συμβατότητας". Αυτό σημαίνει πως το ίδιο το λειτουργικό που χρησιμοποιείς αναγνωρίζει πιθανό πρόβλημα ασυμβατότητας και προσαρμόζεται το ίδιο στις απαιτήσεις του προγράμματος dos που προσπαθείς να τρέξεις. Φυσικά, δεν κάνει τροποποιήσεις στο πρόγραμμα του dos (δεν μπορεί να τις κάνει), όμως μπορεί να τροποποιήσει τον εαυτό του. Ειδικότερα στα Windows 7, η λειτουργία αυτή είναι αρκετά "έξυπνη".

Τι σημαίνει τώρα το παραπάνω για την επικοινωνία δύο ή περισσοτέρων ανθρώπων ; Σημαίνει πως για να επικοινωνήσει ένας άνθρωπος π.χ ο Γιώργος με την Λίτσα, δύο άνθρωποι με διαφορετικό λειτουργικό σύστημα, θα πρέπει ο ένας από τους δύο να διαθέτει αυτήν την "λειτουργία συμβατότητας". Διαφορετικά, δεν μπορεί να υπάρξει επικοινωνία. 'Η θα πρέπει λοιπόν ο Γιώργος να τροποποιήσει ο ίδιος το δικό του λειτουργικό, να το κάνει συμβατό με της Λίτσας, ή θα πρέπει η Λίτσα να τροποποιήσει το δικό της λειτουργικό και να το κάνει συμβατό με του Γιώργου. Γι' αυτό και κάπου στην Ασκητική ΙΙ, αναφέρεται η φράση "είναι τυχερός ο άνθρωπος που μπορεί να αλλάξει τις εντυπώσεις που έχει για τους άλλους ανθρώπους.". Ουσιαστικά, ο συγγραφέας εννοεί αυτό, ένα είδος λειτουργίας συμβατότητας του ανθρώπου με τον συνάνθρωπό του.

Το θέμα λοιπόν που τίθεται εδώ, είναι το κατά πόσο ένας άνθρωπος έχει την θέληση αλλά και την ικανότητα να τροποποιήσει ο ίδιος το δικό του λειτουργικό. Και όλες οι παρεξηγήσεις, ξεκινούν ακριβώς επειδή κανένας από τους δυο συνομιλητές, ούτε ο Γιώργος, αλλά ούτε και η Λίτσα, θέλουν να επιφέρουν αλλαγές στα λειτουργικά τους. Μπορεί ασφαλώς να έχουν και οι δύο την ικανότητα να το κάνουν, την γνώση δηλ. να το κάνουν, αλλά τις περισσότερες φορές, δεν θέλει κανένας απ' τους δυο. Και αυτό, αυτή η άρνηση δηλ να μην θέλουν, είναι ασφαλώς δικαίωμα του καθενός. Αυτό το τελευταίο, είναι ουσιαστικά, ΑΥΤΟ που τους διαχωρίζει από τις μηχανές, από τους η/υ. Και ΑΥΤΟ είναι η ξεχωριστή "μαγεία" που έχει ο κάθε άνθρωπος.

Αυτή λοιπόν η "λειτουργία συμβατότητας", απαντάται με διαφορετικούς τρόπους, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, στην ζωή μας, στην καθημερινότητά μας. Δοκιμάστε να συνδέσετε π.χ μια συσκευή που αγοράσατε από τις U.S.A, στο E.C ηλεκτρικό δίκτυο. Δεν θα μπορέσετε ΑΝ δεν χρησιμοποιήσετε αντάπτορα. Δοκιμάστε να περάσετε ένα χαρτί μέσα σε ένα μπουκάλι. Δεν θα μπορέσετε ΑΝ δεν το τσαλακώσετε. Δοκιμάστε να περάσετε μια καμήλα από το κεφάλι μιας βελόνας. (αυτό το παράδειγμα το χρησιμοποιούσε και ο Jesus με τον ΔΙΚΟ του τρόπο) Πάλι δεν θα μπορέσετε, ΑΝ δεν τροποποιήσετε είτε την βελόνα, είτε την καμήλα.

Ποιο νομίζετε πως είναι πιο εύκολο να γίνει ; Να μεγαλώσετε την τρύπα της βελόνας ώστε να χωράει να περάσει μέσα απ' αυτήν μια καμήλα ; ή να μικρύνετε το μέγεθος της καμήλας ώστε να χωράει να περάσει μέσα από το κεφάλι μιας βελόνας ; Κι έπειτα, σκεφτείτε, πως είτε κάνετε το ένα, είτε το άλλο, η βελόνα θα εξακολουθήσει (μετά την τροποποίηση) να είναι βελόνα ; Η καμήλα, θα εξακολουθήσει (μετά την τροποποίηση) να είναι καμήλα ; Ή μήπως, ένα από τα δύο, θα έχει χάσει τον πραγματικό του εαυτό ; την πραγματική ουσία του ; το πραγματικό νόημά του ;

Στην ανθρώπινη επικοινωνία, στο πρώτο πράγμα που πρέπει να στραφούμε αν θέλουμε να ενεργοποιηθεί αυτή η "λειτουργία συμβατότητας" μας, είναι η γλώσσα. Θα πρέπει να φτιάξουμε λοιπόν από την αρχή όλοι μας - ή τουλάχιστον όσοι συμμετέχουμε εδώ, σ' αυτό το θέμα - έναν ΚΟΙΝΟ κώδικα επικοινωνίας, μια δική μας γλώσσα. Να πάρουμε ξάνα όλοι μαζί, όλες τις έννοιες από την αρχή και να συμφωνήσουμε π.χ στο ότι όταν θα λέει ο alex22 "κόσμο", όλοι οι υπόλοιποι συνομιλητές να καταλαβαίνουν μεμιάς τι εννοεί ο alex22 (χωρίς να χρειάζεται να ερωτηθεί ο alex22 τι εννοεί). Με αυτόν τον τρόπο, δεν θα υπάρξουν παρερμηνείες, παρεξηγήσεις. Αυτού του είδους η επικοινωνία είναι η πραγματική επικοινωνία. Άλλα μια τέτοιου είδους επικοινωνία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί στον ... κόσμο μας.

Με αυτόν τον τρόπο, όλοι μαζί, θα φτιάξουμε, θα χαράξουμε ένα μονοπάτι (αυτό το μονοπάτι που ανέφερα στον Dr Jekyll Mr Hyde παραπάνω) και θα μπούμε σ' αυτό. Θα φτιάξουμε μια δική μας "ορολογία", έτσι ώστε όταν ο φίλος λέει "σκέψη", να καταλαβαίνω εγώ μεμιάς πως εννοεί την "φωνή του νου". Μέσα σ' αυτό το μονοπάτι μας, μέσα σ' αυτόν τον κόσμο μας (βλέπετε ; εδώ η λέξη "κόσμος" σημαίνει "μονοπάτι και όσοι περπατούν στο μονοπάτι) θα ισχύει αυτό που λέει ο φίλος, αυτή η "ορολογία". Μόλις όμως τελειώσει το ταξίδι μας, μόλις βγούμε απ' αυτό το μονοπάτι, η έννοιες θα είναι αυτές που είναι. Δεν θα υπάρχει πια "ορολογία".

Edited by - zip on 16/07/2009 11:08:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 11:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια που χάθηκε ο υπηρέτης οεο?
Τα βρήκε σκούρα με τον Ζίπ και λάκισε χαλαρά?
Ρε υπηρέτη σε ρωτάει το παληκάρι: "Μπορείς ν'απαντήσεις πραγματικά σε μια ερώτηση?".

Έλειπα ταξίδι.

Απαντώ συνεχώς στις ερωτήσεις σας αλλά αρνηστε πεισματικά να τις δείτε.

Σκοπός μου δεν είναι να κατηγορώ όπως πολύ εύκολα κάνετε, και όχι μονό αυτό αλλά βγάζετε συμπεράσματα που δεν έχουν καμιά βάση.

Πως ξέρετε τι εμπειρίες έχω. Το τι εμπειρίες έχω το ξερόυν αυτοί που μπορούν να το διακρίνουν επειδή και αυτοί έχουν τις ίδιες με εμένα.

Σκοπός μου δεν είναι να κατηγορώ όπως είπα αλλά να δείξω και μπορεί να δει μονό αυτός που έχει την ικανότητα να το κάνει.

Μπορείς πραγματικά να απαντήσεις σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;


Ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι δεν έχει σημασία για εμένα το αν μπορώ να απαντήσω ή όχι… ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑ Η ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ.

Που είναι Αυτός στον οποίο διαμορφώνετε η ερώτηση Μπορείς πραγματικά να απαντήσεις σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;

Είναι το σώμα; Είναι τα συναισθήματα; Είναι οι σκέψεις; ή είναι κάτι πέρα από όλα αυτά.

Αν μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου, αν μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα σου, αν μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου τότε Αυτός που παρατηρεί δεν μπορεί να είναι το σώμα ούτε τα συναισθήματα ούτε οι σκέψεις.

Τότε ποιος είναι;

Αυτό το «ποιος είναι» δεν απαντάτε με τα λόγια γιατί η απάντηση δεν είναι μια διανοητική σύλληψη αλλά μια καθολική εμπειρία αυτού που ΕΙΝΑΙ σαν η καθαρή επίγνωση αυτού που ΕΙΝΑΙ πέρα από όλα τα περιεχόμενα του νου.

Κάποιος που είναι απόλυτα ταυτισμένος με το διανοητικό δεν μπορεί να φτάσει αυτή την εμπειρία επειδή για να αποκτηθεί αυτή η αυτοεπίγνωση δεν πρέπει να υπάρχει καμιά νοητική ταύτιση.

Όταν η συνείδηση δεν προσκολλάτε σε κάποιο αντικείμενο τότε αναπόφευκτα η συνειδησιακή προσοχή απορροφάτε μέσα στην αδιάλειπτη παρουσία της ΟΥΣΙΑΣ ή της Συνείδηση.

Αυτή είναι η πραγματική γνώση και αν με ρωτήσεις να στην δείξω αδυνατώ επειδή δεν είναι κάτι που είναι σαν ένα αντικείμενο που μπορούν κάποιοι να το δουν και να το επεξεργαστούν.

Το μονό που μπορώ να κάνω είναι να δείξω μέσα από την εμπειρία και την κατανόηση που έχω τον τρόπο που θα μπορέσει κάποιος να βιώσει αυτό το γεγονός που είναι μια εμπειρία υπαρξιακή χωρίς νοητικό περιεχόμενο στο εδώ και τώρα.

Ο χλευασμός φίλοι μου είναι το όπλο τον αδυνάμων. Ο χλευασμός είναι η ύστατη προσπάθεια που κάνει ένα εγώ για να μπορέσει να κυριαρχήσει μέσα στην υπεροψία της μεγαλομανίας του.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 11:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλήθεια που χάθηκε ο υπηρέτης οεο?
Τα βρήκε σκούρα με τον Ζίπ και λάκισε χαλαρά?
Ρε υπηρέτη σε ρωτάει το παληκάρι: "Μπορείς ν'απαντήσεις πραγματικά σε μια ερώτηση?".

Έλειπα ταξίδι. [ - Αλήθεια που χάθηκε ο υπηρέτης οεο? - Έλειπα ταξίδι. <- Εδώ ΟΝΤΩΣ απαντάς. Άσχετα του ΤΙ απαντάς. Καλώς όρισες λοιπόν από το ταξίδι σου ]

Απαντώ συνεχώς στις ερωτήσεις σας αλλά αρνηστε πεισματικά να τις δείτε. [ Δεν απαντάς παρά μόνο σε ότι σε συμφέρει να απαντάς. Μην κοιτάς τι κάνουμε εμείς, εμείς μπορεί να είμαστε τυφλοί. Να κοιτάς τι κάνεις εσύ. Κι εσύ, δεν απαντάς. Μην κατηγορείς λοιπόν εμάς, να κατηγορείς τον εαυτό σου που δεν μπορεί να μας μάθει να βλέπουμε αυτές τις απαντήσεις που λες ότι δίνεις ]

Σκοπός μου δεν είναι να κατηγορώ όπως πολύ εύκολα κάνετε, και όχι μονό αυτό αλλά βγάζετε συμπεράσματα που δεν έχουν καμιά βάση. [ αυτό το έκανες πρώτος εσύ φίλε μου ]

Πως ξέρετε τι εμπειρίες έχω. (σου είπα να βάζεις ερωτηματικά στις ερωτήσεις σου και όχι τελείες) [ Δεν ξέρουμε. Μα, γι' αυτό ακριβώς σε ρωτάμε να μας τις πεις, να μας τις περιγράψεις ] Το τι εμπειρίες έχω το ξερόυν αυτοί που μπορούν να το διακρίνουν επειδή και αυτοί έχουν τις ίδιες με εμένα. [ κανένας δεν έχει τις ίδιες εμπειρίες με σένα κι όποιος σου πει πως έχει, σου λέει ψέματα ]

Σκοπός μου δεν είναι να κατηγορώ όπως είπα αλλά να δείξω και μπορεί να δει μονό αυτός που έχει την ικανότητα να το κάνει. [ μην διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε ικανούς και ανίκανους. Όλοι είναι ικανοί. Δεν φταίνε αυτοί που δεν βλέπουν. Φταις εσύ που αδυνατείς να τους κάνεις να δουν ]

Μπορείς πραγματικά να απαντήσεις σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ;


Ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι δεν έχει σημασία για εμένα το αν μπορώ να απαντήσω ή όχι… ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑ Η ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ.

Που είναι Αυτός στον οποίο διαμορφώνετε η ερώτηση Μπορείς πραγματικά να απαντήσεις σε κάτι που θα σε ρωτήσει κάποιος ; [ η ερώτηση αφορά εσένα. Εγώ ρωτάω εσένα. Μπορείς λοιπόν να απαντήσεις ; ]

Είναι το σώμα; Είναι τα συναισθήματα; Είναι οι σκέψεις; ή είναι κάτι πέρα από όλα αυτά. [ σε ρωτάω με όλο μου το "είναι" ]

Αν μπορείς να παρατηρήσεις το σώμα σου, αν μπορείς να παρατηρήσεις τα συναισθήματα σου, αν μπορείς να παρατηρήσεις τις σκέψεις σου τότε Αυτός που παρατηρεί δεν μπορεί να είναι το σώμα ούτε τα συναισθήματα ούτε οι σκέψεις.

Τότε ποιος είναι; [ ε, πες μας ... ποιος είναι ; ](αυτό μου θυμίζει Τανούκι κι εκείνο το "- Τοκ τοκ! - Ποιος είναι ; - Ο μεγαλύτερος εφιάλτης σου φίλε μου, ο εαυτός σου! - A, εσύ είσαι βρωμοασβέ ; Έκανες πάλι το κόλπο της μεταμόρφωσης ;")

Αυτό το «ποιος είναι» δεν απαντάτε με τα λόγια γιατί η απάντηση δεν είναι μια διανοητική σύλληψη αλλά μια καθολική εμπειρία αυτού που ΕΙΝΑΙ σαν η καθαρή επίγνωση αυτού που ΕΙΝΑΙ πέρα από όλα τα περιεχόμενα του νου. [ αφού δεν απαντάται με λόγια, τότε ποιος ο λόγος να ΓΡΑΦΕΙΣ λόγια ; ]

Κάποιος που είναι απόλυτα ταυτισμένος με το διανοητικό δεν μπορεί να φτάσει αυτή την εμπειρία επειδή για να αποκτηθεί αυτή η αυτοεπίγνωση δεν πρέπει να υπάρχει καμιά νοητική ταύτιση.

Όταν η συνείδηση δεν προσκολλάτε σε κάποιο αντικείμενο τότε αναπόφευκτα η συνειδησιακή προσοχή απορροφάτε μέσα στην αδιάλειπτη παρουσία της ΟΥΣΙΑΣ ή της Συνείδηση. [ έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως δεν καταλαβαίνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ απ' αυτήν την πρόταση που γράφεις ]

Αυτή είναι η πραγματική γνώση και αν με ρωτήσεις να στην δείξω αδυνατώ επειδή δεν είναι κάτι που είναι σαν ένα αντικείμενο που μπορούν κάποιοι να το δουν και να το επεξεργαστούν. [ αν είναι αυτό που λες, τότε δεν χρειάζεται να γράφεις τίποτε ... ]

Το μονό που μπορώ να κάνω είναι να δείξω μέσα από την εμπειρία [ μα, δεν μας έχεις πει τίποτε γι' αυτήν την εμπειρία, την δική σου ] και την κατανόηση που έχω τον τρόπο που θα μπορέσει κάποιος να βιώσει αυτό το γεγονός που είναι μια εμπειρία υπαρξιακή χωρίς νοητικό περιεχόμενο στο εδώ και τώρα. [ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε φίλε μου, δυστυχώς ... ]

Ο χλευασμός φίλοι μου είναι το όπλο τον αδυνάμων. [ εεε, φίλε, άσε ρε φίλε μου και τους φτωχούς και αδύναμους να έχουν κι αυτοί ένα όπλο. Όλα τα όπλα εσύ δηλ. να τα έχεις ; ] Ο χλευασμός είναι η ύστατη προσπάθεια που κάνει ένα εγώ για να μπορέσει να κυριαρχήσει μέσα στην υπεροψία της μεγαλομανίας του. [ ok ]

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - zip on 16/07/2009 12:25:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 11:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζιπ , ωραιο παραδειγμα

θα ηθελα ομως να πω οτι οσο αφορα τα windows δεν τροποποιουνται , αλλα ΑΛΛΑΖΟΥΝ την συμπερφορα τους απεναντι στα παλια προγραμματα οταν τους το ζηταμε , στην ουσια ειναι κοματι τους αυτη η διαδικασια

το να μπω στη διαδικασια να γινω "συμβατος" ΩΣΤΕ να μπορεσω να συνομιλησω ή να καταλαβω καποιον δεν παει να πει οτι στην συνεχεια θα ειμαι ΑΛΛΟΣ ανθρωπος , οτι θα ΕΧΩ αλλαξει , μπορει να συμβει και αυτο εαν στοιχεια απο τον αλλον τα παρω και τα κρατησω , ή δημιουργησω νεα στοιχεια ... και μεσω αυτων αναδιομορφοθω , αλλα μπορει και να μη συμβει, ετσι μετα το τελος επανερχεσαι σε αυτο που εισουν πριν. για μενα συμαντικο στοιχειο αποτελει το να ΜΠΟΡΟΥΜΕ να δουμε αυτα που μας λεει ο συνομιλητης μας ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ πλευρα, με τα 'ματια' του και το 'μυαλ' του , κατι που το βρισκω εκτος απο χρησιμο και ενδιαφερον, καθως αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι ολα ΟΠΩΣ τα βλεπεις ή οπως τα θεωρεις αλλα υπαρχουν και αλλες οπτικες.

η βελονα με συγκεκριμενο τροπο μπορει να μεγαλωσει και μετα να ξανακλεισει , για την καλημα δεν εχω κατι υποψιν μου , εαν εξαιρεσεις τις ταινιες του ντισνευ χαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 12:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ζιπ , ωραιο παραδειγμα

θα ηθελα ομως να πω οτι οσο αφορα τα windows δεν τροποποιουνται , αλλα ΑΛΛΑΖΟΥΝ την συμπερφορα τους απεναντι στα παλια προγραμματα οταν τους το ζηταμε , στην ουσια ειναι κοματι τους αυτη η διαδικασια [ ναι, ok, το ίδιο λέμε με άλλα λόγια, σωστό ]

το να μπω στη διαδικασια να γινω "συμβατος" ΩΣΤΕ να μπορεσω να συνομιλησω ή να καταλαβω καποιον δεν παει να πει οτι στην συνεχεια θα ειμαι ΑΛΛΟΣ ανθρωπος [ έτσι ... σωστά ] , οτι θα ΕΧΩ αλλαξει , μπορει να συμβει και αυτο εαν στοιχεια απο τον αλλον τα παρω και τα κρατησω , ή δημιουργησω νεα στοιχεια ... και μεσω αυτων αναδιομορφοθω , αλλα μπορει και να μη συμβει, ετσι μετα το τελος επανερχεσαι σε αυτο που εισουν πριν. [ έτσι ... σωστά ] για μενα συμαντικο στοιχειο αποτελει το να ΜΠΟΡΟΥΜΕ να δουμε αυτα που μας λεει ο συνομιλητης μας ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ πλευρα, με τα 'ματια' του και το 'μυαλ' του , [ όταν ο ένας έχει μάτια "δασκάλου" και ο άλλος "μαθητή" ποιος απο τους δύο είναι πιο εύκολο να "άλλαξει" την ματιά του ; o δάσκαλος ή ο μαθητής ; Καταλαβαίνεις την ερώτηση ; ] , να κατι που το βρισκω εκτος απο χρησιμο και ενδιαφερον, καθως αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι ολα ΟΠΩΣ τα βλεπεις ή οπως τα θεωρεις αλλα υπαρχουν και αλλες οπτικες.

η βελονα με συγκεκριμενο τροπο μπορει να μεγαλωσει και μετα να ξανακλεισει , για την καλημα δεν εχω κατι υποψιν μου , εαν εξαιρεσεις τις ταινιες του ντισνευ χαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 12:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάτε πόσο πανούργος είναι ο νους .

Λέει ο ΖΙΡ σε ρωτάω με όλο μου το "είναι"

Και λέω:
που είναι αυτό το ¨είναι¨ δείξε το μας. Αν δεν μπορείς να μας το δείξεις τότε δεν υπάρχει ¨είναι¨.. και αν δεν υπάρχει ¨είναι¨ τότε πως μπορείς να με ρωτάς με όλο σου το ¨είναι» .

Που είναι οι αποδείξεις ότι με ρωτάς με το ¨είναι¨ σου. Δείξε το μας να το δούμε για να σε πιστέψουμε ότι πράγματι είναι έτσι.

Μετά κάτι που θα είχε πολύ ενδιαφέρων είναι να μάθουμε τι είναι αυτή η "πραγματικότητα" Στην ερώτηση «μπορείς να απαντήσεις πραγματικά σε μια ερώτηση».

Αυτή την «πραγματικότητα» ή το πραγματικά... είναι κάτι που μπορείς να μας το δείξεις;.. και αν δεν υπάρχει;… πως θα μας το δείξεις ότι δεν υπάρχει και αν δεν μπορείς να μας το δείξεις πως μπορώ να απαντήσω «πραγματικά» σε κάτι που δεν μπορείς να μας δείξεις τι είναι έτσι ώστε να μπορέσω να απαντήσω πραγματικά σε μια απάντηση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 12:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτάτε πόσο πανούργος είναι ο νους . [ ο δικός μου ο νους φίλε μου - δεν ξέρω για τον δικό σου - ο δικός μου πάντως, καθόλου πανούργος, σε διαβεβαιώ, ΗΤΑΝ πανούργος, ναι, στο παρελθόν ... πήγα όμως σε συνεργείο ... τώρα δουλεύει ΑΨΟΓΑ! Στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ ... έχει και πρόγραμμα συντήρησης άμα λάχει ... ]

Λέει ο ΖΙΡ σε ρωτάω με όλο μου το "είναι"

Και λέω:
που είναι αυτό το ¨είναι¨ δείξε το μας.[ πως να σου το δείξω φίλε μου, μέσα από μια οθόνη ενός υπολογιστή ; ] Αν δεν μπορείς να μας το δείξεις τότε δεν υπάρχει ¨είναι¨.. [ καταλαβαίνεις τι λες σ' αυτό το σημείο ; δηλ. τόσα μέλη που γράφουν εδώ, παρ' όλο που δεν σου δείχνουν τα πρόσωπά τους, παρ' όλο που δεν ακούς την φωνή τους, σημαίνει πως δεν υπάρχουν κιόλας ;;;!!! ] και αν δεν υπάρχει ¨είναι¨ τότε πως μπορείς να με ρωτάς με όλο σου το ¨είναι» .

Που είναι οι αποδείξεις ότι με ρωτάς με το ¨είναι¨ σου. Δείξε το μας να το δούμε για να σε πιστέψουμε ότι πράγματι είναι έτσι. [ φίλε μου, σου γράφω, σου γράφω μέσα από μια οθόνη υπολογιστή, πως να σου το δείξω το "είναι" μου ; και photo να σου έστελνα, πάλι μια εικόνα θα είχες, ένα αποτύπωμα ... τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο ... ]

Μετά κάτι που θα είχε πολύ ενδιαφέρων είναι να μάθουμε τι είναι αυτή η "πραγματικότητα" Στην ερώτηση «μπορείς να απαντήσεις πραγματικά σε μια ερώτηση».

Αυτή την «πραγματικότητα» ή το πραγματικά... είναι κάτι που μπορείς να μας το δείξεις;.. [ Ναι, μπορώ ] και αν δεν υπάρχει;… [ Yπάρχει ] πως θα μας το δείξεις ότι δεν υπάρχει και αν δεν μπορείς να μας το δείξεις πως μπορώ να απαντήσω «πραγματικά» σε κάτι που δεν μπορείς να μας δείξεις τι είναι έτσι ώστε να μπορέσω να απαντήσω πραγματικά σε μια απάντηση. [ τι λες ; sorry, δεν καταλαβαίνω ]

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Edited by - zip on 16/07/2009 13:42:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 12:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ξερω οτι λεμε το ιδιο (το υποθετω για να ειμαι ακριβης) αλλα λογω αντικειμενου με πιανει ωρες ωρες και θελω να μην αφηνω κενα


quote:
[ όταν ο ένας έχει μάτια "δασκάλου" και ο άλλος "μαθητή" ποιος απο τους δύο είναι πιο εύκολο να "άλλαξει" την ματιά του ; o δάσκαλος ή ο μαθητής ; Καταλαβαίνεις την ερώτηση ; ]

δες δεν δεχομαι τον ορο δασκαλο και μαθητη οποτε λιγο με παιδευει η σκεψη (εκτος εαν μιλαμε για το σχολειο οποτε αλλζει χαχα αλλα δεν νομιζω οτι μιλαμε για αυτο).

θεωρητικα ο δασκαλος ΠΡΕΠΕΙ να ειναι σε θεση να ΜΠΑΙΝΕΙ στην διαδικασια να αλλαζει την ματιά του , αλλα απο την αλλη ο ΜΑΘΗΤΗΣ θελοντας να ΜΑΘΕΙ θα πρεπει να προσπαθει να αλλαζει την ματια του!!! δεν ξερω για ποιον θα πρεπει να ειναι ποιο ευκολο , ο ενας ξερει πολλα και αυτο τον κανει ισως δυσκινητο , ο αλλος παλι ξερει λιγα και τον κανει ευλιγιστο αλλα χωρις να ξερει εαν το κανει σωστα ...

με μπερδεψες

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 13:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δες δεν δεχομαι τον ορο δασκαλο και μαθητη οποτε λιγο με παιδευει η σκεψη (εκτος εαν μιλαμε για το σχολειο οποτε αλλζει χαχα αλλα δεν νομιζω οτι μιλαμε για αυτο).

ok, θα αλλάξω λίγο τα πρόσωπα στην ερώτησή μου. Είναι δύο άνθρωποι. Ο ένας είναι τυφλός, ο άλλος βλέπει. Ποιο είναι πιο εύκολο ; Να δει ο τυφλός ; ή να τυφλωθεί αυτός που βλέπει (κλείνοντας προσωρινά τα μάτια του π.χ); [ όταν λέω να "τυφλωθεί" δεν εννοώ κατάσταση παθολογίας, έτσι ; εννοώ να παραστήσει τον τυφλό, να παίξει τον ρόλο του τυφλού, να υποδυθεί τον τυφλό ]

Αυτός που βλέπει (ο δάσκαλος δηλ στο παράδειγμά μου) όπως λες, μπορεί ευκολότερα κλείνοντας τα μάτια του, να τυφλωθεί, γίνει τυφλός, να μην βλέπει. Ο τυφλός όμως (ο μαθητής δηλ. στο παράδειγμά μου), δεν μπορεί να το κάνει αυτό, δεν μπορεί να δει, αφού είναι τυφλός. Ο δάσκαλος, αυτός που βλέπει, μπορεί πιο εύκολα να ενεργοποιήσει αυτήν την λειτουργία συμβατότητας μέσα του, να παραστήσει ευκολότερα τον τυφλό (αν κλείσει έστω και προσωρινά τα μάτια του, θα βλέπει ; όχι. Έστω λοιπόν κι έτσι, με αυτόν τον τρόπο, θα φτιάξει μια συμβατή κατάσταση μέσα του με τον τυφλό, με τον μαθητή). Ο μαθητής όμως, ο τυφλός ; Μπορεί να κάνει κάτι ανάλογο ;

Αυτός που βλέπει μπορεί να υποδυθεί τον τυφλό. Ο τυφλός δεν μπορεί να υποδυθεί κάποιον που βλέπει. Ο δάσκαλος μπορεί να υποδυθεί τον μαθητή. Ο μαθητής δεν μπορει να υποδυθεί τον δάσκαλο. Αυτός που έχει Γνώση μπορεί να υποδυθεί πως έχει Άγνοια. Αυτός που έχει Άγνοια, μπορεί να υποδυθεί πως έχει Γνώση ; [να υποδυθεί ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΑ, έτσι ;]

Και κάτι άλλο : Γιατί νομίζεις πως όλοι αυτοί οι δυστυχείς ψευτο-διδάσκαλοι σου λένε να κλείσεις τα μάτια σου κατά την διάρκεια ενός διαλογισμού ;

Εγώ σου λέω πως μπορεί κάποιος πάρα πολύ επιτυχημένα να διαλογισθεί, ΚΑΙ έχοντας τα μάτια του ορθάνοιχτα, όχι μόνο κλειστά.

Edited by - zip on 16/07/2009 13:56:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 14:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα φίλε ΖΙΡ έδωσες τις απαντήσεις που μου ζήταγες.


Πως μπορώ να σου δείξω την εμπειρία μου όταν η εμπειρία είναι του ΕΙΝΑΙ μου.

Κατάλαβες ότι αυτά που μου ζητάς δεν δίνονται έτσι όπως τα ζητάς.

Περιμένω την απόδηξη ότι υπάρχει η πραγματικότητα.

Και ο πανούργος νους συνεχίζει να λέει.


« ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ;»

Όλα μπορεί να είναι μέρος από τα όνειρα σου. Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είναι μια προβολή του νου σου δεν υπάρχω πραγματικά. Οποίον και να ρωτήσεις αν υπάρχω δεν είναι παρά ένα ακόμα πρόσωπο από αυτά που έχεις κατασκευάσει μέσα στο όνειρο που ζεις.

Αν Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είναι μια προβολή του νου σου ανάμεσα σε τόσες άλλες άπειρες προβολές …τότε αυτό που βλέπεις στον καθρέπτη ποιου προβολή είναι;

Εάν είσαι σε κώμα, σε κάποιο νοσοκομείο και όλα αυτά που ζεις είναι μια πραγματικότητα, αλλά το σώμα σου βρίσκετε σε ένα κρεβάτι σε μια αλλη πραγματικότητα.. ποια πραγματικότητα είναι πιο πραγματική; ή μήπως και η δυο είναι απατηλές ή και η δυο είναι πραγματικές και τι είναι πραγματικό;

Ξέρεις ένα φίλος μου το έπαθε αυτό που σου λέω.

Μήπως είμαι ένα μέρος από το υποσυνείδητο σου που προσπαθεί να σου πει μέσα από το όνειρο που ζεις ότι αυτό που θεωρείς πραγματικό δεν είναι παρά κάτι φαινομενικά πραγματικό… και τότε Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από εσένα τον ίδιο με μια φαινομενική διαφορετική μορφή!!

Μου μιλάς σαν να είμαι ένα ξεχωριστό πραγματικό πρόσωπο αλλά δεν υπάρχω ξέχωρα από εσένα επειδή εσύ με έφτιαξες να παίζω αυτό τον ρόλο.

Πως θα αποδείξεις ότι δεν ονειρεύεσαι μέσα σε ένα όνειρο που όλα μπορούν να συμβούν. Ζεις αυτό που θέλεις να ζήσεις; η ζεις αυτά που σου συμβαίνουν μηχανικά;

Θα μου αποδείξεις ότι υπάρχει πραγματικότητα; Σε ποιον θα την αποδείξεις ποιος είμαι; Είμαι μια εντύπωση;, είμαι μια ιδέα; είμαι εσύ; είμαι κάτι άλλο; είμαι αυτό που θέλεις να είμαι; Σε ποια πραγματικότητα ανήκω; Σε αυτές που βλέπεις; ή υπάρχουν και άλλες που δεν βλέπεις;

Μήπως μπορεί να υπάρχει μιας πραγματικότητα που είναι αντικειμενική; και αν ναι… τότε όλα ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Μέσα σε μια αντικειμενική πραγματικότητα το υποκείμενο και το αντικείμενο χάνετε. Τότε το εγώ το εσύ και το άλλος χάνονται ως ξεχωριστές πραγματικότητες και ενυπάρχουν ανέκαθεν σε αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Στον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Δεν είμαι παρά μια προβολή του νου σου. Μονό στον εαυτό σου μπορείς να αποδείξεις και αυτό είναι που λέω συνεχώς.. εκεί δείχνει το δάκτυλο που λέγαμε.

Λοιπών ποιος ονειρεύεται; Σε ποιον θα αποδείξεις; είσαι πραγματικός;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 16/07/2009 14:14:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 14:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ειμαι σιγουρος για αυτο , συμφωνω οτι ο δασκαλος πρεπει να κλεισε τα ματια , να καταιβει στο επιπεδο του μαθητη , να δειξει αγνοια ή οτι αλλο , ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ?

δηλαδη θεωρητικα , ναι ο δασκαλος θα πρεπει και για τον δασκαλο θα ειναι ποιο ευκολο , στην πραξη ομως νομιζω οτι δεν ισχυει ΠΑΝΤΑ αυτο

υπαρχουν "δασκαλοι" που η πολυ γνωση τους εκανε ακαμπτους και δασκαλοι που οπως λες γινονται και τυφλοι

φυσικα εξαρταται και απο τον μαθητη , εαν ΘΕΛΕΙ και εαν μπορει , καμια φορα η θεληση μπορει να μας οδηγησει να εχουμε τον διπλο ρολο του μαθηκη-δασκαλου , συνηθως οταν ανακαλυπτουμε μονοι μας τον δρομο και τον χαραζουμε επισης μονοι μας

τωρα ολα αυτα αναλογα με το αντικειμενο που πραγματευεται ο δασκαλος και ο μαθητης , δηλαδη εαν μιλαμε για μαθηματικα , εε ναι ο μαθητης θα αργησει να αναπτυξει δικες του θεωριες και ο δασκαλος εχει πραγματικο ρολο να διδαξει , εαν μιλαμε για τυφλο και δασκαλο που του μαθαινει να διαβαζει επισης , οταν ομως παμε σε θεματα αναζητησης εκει το πραγμα αλλαζει , ο μαθητης μπορει ΗΔΗ να ειναι σε θεση να διαμορφωνει την συμπεριφορατου ετσι ωστε να γινεται συμβατος με τον αλλο , μπορει να εχει θα ελεγα "αυτη την δεξιοτητα" και αρα ασχετα απο το "επιπεδο" που ισως βρισκεται να εχει την ικανοτητα της προσαρμογης ή αλλαγης της οπτικης γωνιας που βλεπει κατι

μεσα απο την πληρφορικη θα σου δωσω ενα παραδειγμα , για να κανεις ενα προγραμμα και να λυσεις το προβλημα καποιου , πρεπει να μπεις στην θεση του , να κατανοησεις την δουλεια του και σε ορισμενες περιπτωσεις ακομη και τον τροπο σκεψης και συμπεριφορεας που μπορει να εχει καποιος χρηστης , ΕΤΣΙ πρεπει να δεις το ολο project με τα ματια καποιου αλλου ωστε να εισαι σε θεση να δωσει/προτεινεις λυση.

(ελπιζω οτι δεν το μπερδεψα πολυ χαχα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 16/07/2009 14:34:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 14:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα φίλε ΖΙΡ έδωσες τις απαντήσεις που μου ζήταγες. [ καταλαβαίνεις τι λες ; ]


Πως μπορώ να σου δείξω την εμπειρία μου όταν η εμπειρία είναι του ΕΙΝΑΙ μου. [ Μπορείς να την ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ, να την ΑΦΗΓΗΘΕΙΣ ]

Κατάλαβες ότι αυτά που μου ζητάς δεν δίνονται έτσι όπως τα ζητάς. [ κατάλαβα πως λες επικές ανοησίες ]

Περιμένω την απόδηξη ότι υπάρχει η πραγματικότητα. [ περίμενε, περίμενε ... κι όπως σε κόβω κιόλας, θα περιμένεις αιώνια ... ]

Και ο πανούργος νους συνεχίζει να λέει. [ o δικός σου ο νους ; ]


« ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ;» [ πως ; το γνωρίζω πολύ απλά ]

Όλα μπορεί να είναι μέρος από τα όνειρα σου. Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είναι μια προβολή του νου σου δεν υπάρχω πραγματικά. [ α, καλά ... ok, alfa-omega style ... ok ] Οποίον και να ρωτήσεις αν υπάρχω δεν είναι παρά ένα ακόμα πρόσωπο από αυτά που έχεις κατασκευάσει μέσα στο όνειρο που ζεις. [ ok, ok ]

Αν Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είναι μια προβολή του νου σου ανάμεσα σε τόσες άλλες άπειρες προβολές …τότε αυτό που βλέπεις στον καθρέπτη ποιου προβολή είναι;

Εάν είσαι σε κώμα, σε κάποιο νοσοκομείο και όλα αυτά που ζεις είναι μια πραγματικότητα, αλλά το σώμα σου βρίσκετε σε ένα κρεβάτι σε μια αλλη πραγματικότητα.. ποια πραγματικότητα είναι πιο πραγματική; ή μήπως και η δυο είναι απατηλές ή και η δυο είναι πραγματικές και τι είναι πραγματικό;

Ξέρεις ένα φίλος μου το έπαθε αυτό που σου λέω. [ καλά να πάθει ... ας πρόσεχε, πρόσεχε να μην πάθεις κι εσύ το ίδιο ]

Μήπως είμαι ένα μέρος από το υποσυνείδητο σου που προσπαθεί να σου πει μέσα από το όνειρο που ζεις ότι αυτό που θεωρείς πραγματικό δεν είναι παρά κάτι φαινομενικά πραγματικό… και τότε Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από εσένα τον ίδιο με μια φαινομενική διαφορετική μορφή!! [ ok, ok ]

Μου μιλάς σαν να είμαι ένα ξεχωριστό πραγματικό πρόσωπο αλλά δεν υπάρχω ξέχωρα από εσένα επειδή εσύ με έφτιαξες να παίζω αυτό τον ρόλο.[ εγώ σε έφτιαξα ; ok, ok ]

Πως θα αποδείξεις ότι δεν ονειρεύεσαι μέσα σε ένα όνειρο που όλα μπορούν να συμβούν. Ζεις αυτό που θέλεις να ζήσεις; [ Zω! Ζω και πράττω όπως εγώ θέλω, ζω και κάνω ότι εγώ θέλω πραγματικά ] η ζεις αυτά που σου συμβαίνουν μηχανικά;

Θα μου αποδείξεις ότι υπάρχει πραγματικότητα; Σε ποιον θα την αποδείξεις ποιος είμαι; Είμαι μια εντύπωση;, είμαι μια ιδέα; είμαι εσύ; είμαι κάτι άλλο; είμαι αυτό που θέλεις να είμαι; Σε ποια πραγματικότητα ανήκω; Σε αυτές που βλέπεις; ή υπάρχουν και άλλες που δεν βλέπεις; [ ok, ok ]

Μήπως μπορεί να υπάρχει μιας πραγματικότητα που είναι αντικειμενική; και αν ναι… τότε όλα ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. [ ok, ok ]

Μέσα σε μια αντικειμενική πραγματικότητα το υποκείμενο και το αντικείμενο χάνετε. Τότε το εγώ το εσύ και το άλλος χάνονται ως ξεχωριστές πραγματικότητες και ενυπάρχουν ανέκαθεν σε αυτό που ΕΙΝΑΙ.[ ok, ok ]

Στον ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Δεν είμαι παρά μια προβολή του νου σου. [ έγινε φίλε, έγινε, ότι πεις ... ] Μονό στον εαυτό σου μπορείς να αποδείξεις και αυτό είναι που λέω συνεχώς.. εκεί δείχνει το δάκτυλο που λέγαμε.

Λοιπών ποιος ονειρεύεται; Σε ποιον θα αποδείξεις; είσαι πραγματικός; [ είμαι πραγματικός & ολοζώντανος! - δεν ξέρω για σένα ... ]

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

[ έγινε μεγάλε μου, ok, 'ντάξει, έγινε, τα λέμε ... ]


Edited by - zip on 16/07/2009 15:01:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy