ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Σήμερα αν τη ρωτήσεις πως σου έφυγαν θα σου πει «Μου τις γητέψανε».

Στράτος


αυτο λεω κι εγω φιλε Στρατο κι ας μην εξηγειται επιστημονικα (ή ισως θαπρεπε να ασχοληθει περισσοτερο η επιστημονικη ερευνα με τα μορφογεννητικα πεδια)

ευχαριστω για την παραθεση!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
ευχαριστω για την παραθεση!

Τίποτα φίλε...τη δουλειά μου κάνω.

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 13:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Η medtech φοβάμαι πως ότι κοροιδεύει κοκουλώνετε. Δηλαδή θεωρεί ως θρησκεία την επιστήμη. Θέλει κριτική σκέψη κλπ και καλώς. Ξέρει όμως ότι πιο βρώμικος χώρος από τα πανεπιστήμια και την πανεπιστημιακή έρευνα δεν υπάρχει? Βρωμάει και ζέχνει αυτός ο χώρος.Το τι λαμογιές γίνοντε δε περιγράφετει.

Ξέρετε τι πακέτα πέφτουν? Λέμε για έρευνες και δοκιμές. Γιατί είσαι στο εργαστήριο να δεις τι κάνουν? Και δε λέω τώρα μόνο για ιατρική αλλά και γενικά. Ότι μας ανακοινώνουν πιστεύουμε δηλαδή? Όταν είναι να πέσει το χοντρό πακέτο ια γίνει σφαγή. Και ειδικά στα πανεπιστήμια που έχουν το και καλά κύρος για να βγαίνουν μετά κάποιοι και να λένε "να ορίστε αυτό λέει και το πανεπιστήμιο"

Ε και? Ή μήπως είναι απόδειξη το να πετάει κάποιος ένα λινκ από το ίντερνετ? Ε κάθομαι και γράφω κι εγώ ένα άρθρο στο ίντερνετ και τι έγινε να πούμε? Όσο για τους τίτλους και τα διδακτορικά στα πανεπιστήμια ξέρετε πως τους παίρνουν? Μια ευνοική τριμελή επιτροπή να βρεις και καθάρισες. Το θέμα μόνο εσύ το ξέρεις οπότε κανείς δε θα σου πει τίποτα.


αααα συνομοσιολογια

how refreshing!

εχω ακουσει πολλες φορες αυτην την αποψη και η απαντηση ειναι η ιδια που εδωσα και σε ενα αλλο μελος που διατυπωσε αναλογες ανησυχιες στο θεμα θεραπεια:


"Τωρα μου αναφερεις οτι ο χρηματισμος και η ιδιοτελεια μπορουν να αλλοιωσουν τα αποτελεσματα μας ερευνας.Και πολλοι αλλοι παραγοντες μπορουν να αλλοιωσουν τα αποτελεσματα ενος πειραματος.Το ωραιο στην επιστημη ομως ειναι οτι ΔΕΝ στηριζεται σε μονο μια ερευνα απο μονο ενα ανθρωπο για να βγαλει συμπερασματα.Απο τη στιγμη που θα εκπονηθει ενα πειραμα,αλλοι ανεξαρτητοι επιστημονες-ερευνητες θα προσπαθησουν να το αναπαραγουν για να δουν αν βγαινουν τα ιδια αποτελεσματα.Εαν τα νεα πειραματα δωσουν τα ιδια αποτελεσματα,τοτε τα αποτελεσματα θεωρουνται εγκυρα μεχρι νεοτερας (οπου το νεοτερας η ελευση νεων στοιχειων που ανατρεπουν τα δεδομενα).Ετσ εαν η φιλη σου δημοσιευσει την αλλοιωμενη μελετη σε ενα επιστημονικο περιοδικο,συναδελφοι της απο αλλα ερευνητικα κεντρα θα αναλαβουν να επαναλαβουν το πειραμα και εαν εχει κλεψει στα αποτελεσματα,θα φανει στα νεα πειραματα."

Για να γινει λοιπον δεκτη μια μελετη ελεγχεται απο την αντιστοιχη επιστημονικη κοινοτητα.Εαν προκειται δε για πειραμα,αλλοι ανεξαρτητοι ερευνητες προσπαθουν να το επαναλαβουν για να δουν εαν βγαζουν τα ιδια αποτελεσματα.Ειναι κοματακι δυσκολο ΟΛΟΙ οι επιστημονες παντου να ειναι συνομωτες,ΙΔΙΑΤΕΡΑ σε θεματα υγειας.Εχω ακουσει πολλες φορες την ανοητη αποψη οτι εχει βρεθει η θεραπεια για τον καρκινο αλλα κρατιεται κρυφη για να μην χασουν λεφτα οι φαρμακευτικες.Εχετε σκεφτει οτι και οι επιστημονες που κανουν ερευνα στον καρκινο,γνωριζουν οτι και αυτοι και οι αγαπημενοι τους κινδυνευουν να προσβληθουν απο καρκινο?Νομιζετε οτι ειναι τοσο αργυρωνυτοι ωστε να βαζουν την ιδια τους την ζωη πανω απο το χρημα?

quote:
αναπήγε, η γιαγιά της διάβασε την ευχή και όσο τη διάβαζε της είπε να δένει ένα κόμπο σε ένα σχοινάκι για κάθε μυρμηγκιά, μόλις τελείωσε με την ευχή, πήρε το σχοινάκι και το έθαψε σε μια γλάστρα με βασιλικό και της είπε ότι κάθε φορά που θα τον ποτίζει θα φεύγουν και οι μυρμηγκιές.
(την ίδια διαδικασία είχε κάνει η γιαγιά και την πρώτη φορά)
Εννοείτε βέβαια ότι δεν έκανε καν κίνηση να την πληρώσει. Για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος, στο σχοινάκι έδεσε πάνω από ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΥΣ κόμπους . Το φαντάζεστε

Μετά από μερικές μέρες (δεν θυμάται πόσες) άρχισαν να της φεύγουν μέχρι που δεν έμεινε καμία.
Το μόνο που έμεινε ήταν τα σημάδια από τους καυτηριασμούς που της είχαν κάνει και τα έχει ακόμη και σήμερα (αλλά δεν φαίνονται πολύ μετά από τόσα χρόνια) στο αριστερό χέρι.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όταν πήγαν με την μάμα της στο δερματολόγο για να τη δει και του είπαν τι κάνανε, τους έβαλε και τις φωνές επειδή πήγαν στη γιαγιά.

Σήμερα αν τη ρωτήσεις πως σου έφυγαν θα σου πει «Μου τις γητέψανε».


Προτεινω να επαναλαβετε το πειραμα με διπλα τυφλη μελετη αυτη την φορα.Απο μεμονωμενες περιπτωσεις δεν βγαινουν ασφαλη συμπερασματα για μια θεραπεια.Εαν δε το κολπο της γιαγιας περασει το τεστ,ενδεχεται να θησαυρισετε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 14:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
Προτεινω να επαναλαβετε το πειραμα με διπλα τυφλη μελετη αυτη την φορα.

Δηλαδή προτείνεις (αν ζει η γιαγιά μετά από 15 χρόνια) να βρούμε κάποιον με μυρμηγκιές, να τον πάμε στην γιαγιά μαζί με 1-2 επιστήμονες και να περιμένουμε να μας πούνε αν εξηγείται επιστημονικά η ευχή ή αν η γητεία οφείλεται στο καλό χώμα του βασιλικού.

Αφού είναι κάτι που συμβαίνει, γιατί πρέπει να βρούμε κάποιους λόγους για να το αρνηθούμε ;
Η κοπέλα είχε δοκιμάσει τόσους τρόπους και δεν είδε αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που είδε με τη γιαγιά. Αυτό δεν αλλάζει.

quote:
Απο μεμονωμενες περιπτωσεις δεν βγαινουν ασφαλη συμπερασματα για μια θεραπεια

Δεν νομίζω να είναι μεμονωμένη περίπτωση, γιατί όπως είπα πριν, τη γιαγιά την προτείνε στη γυναίκα μου η θεία της επειδή είχε βοηθήσει την κόρη της.
Και προφανώς, και της θείας κάποιος άλλος θα της είχε μιλήσει για την γιαγιά.
Εκτός αυτού δεν νομίζω να το ακούει αυτό κανείς, πρώτη φορά από εμένα.

quote:
Εαν δε το κολπο της γιαγιας περασει το τεστ,ενδεχεται να θησαυρισετε!

Όπως όμως θα πρόσεξες είπα ότι η γιαγιά δεν έπαιρνε λεφτά γιατί δεν έπιανε η γητειά.

Η ουσία είναι ότι με τις καυτηριάσεις υπέφερε από τον πόνο και η μυρμηγκιές δεν έφευγαν ενώ η «απατεώνισα» γιαγιά τις έβγαλε ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ, χωρίς πόνο και γρήγορα.


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 14:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
medtech τα γράφω σε εσένα για να ξεσπάσω και εγώ μια και οι απόψεις μου ιδίως στα ιατρικά θέματα ακουμπούν πολύ τις δικές σου.
Για μας που ζούμε μέσα στα νοσοκομεία και έχουμε επαφή με τον κίνδυνο την αρρώστια και τον θάνατο, που κάθε μέρα που περνάει αντικρύζουμε το μάταιο και το ''θαύμα'' συγχρόνως, που μονίμως είμαστε σε άμυνα και επίθεση, είναι φυσικό να υπερισχύει η ΛΟΓΙΚΗ.
Δεν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς...
Αδυνατούμε να δεχθούμε αναπόδεικτες καταστάσεις και θεωρίες και νομίζω οτι πολύ καλώς κάνουμε. Η λογική είναι η μόνη σίγουρη οδός, μόνο που πρέπει πρώτον να υπάρχει και δεύτερον να μπορείς να την αντέξεις.
Προσωπικά γελάω οταν ακούω μακροπρόθεσμα σχέδια... παρ' όλα αυτά σχεδιάζω επειδή ξέρω οτι ό μόνος τρόπος ζωής και διαφυγής.

Με πολλή αγάπη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 14:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Μολις τηλεφωνησα στην αδερφη μου για να τη ρωτησω με ποιο τροπο θεραπευσε τις μυρμηγκιες. Επειδη θυμομουν οτι κατα περιοδους ακολουθησε διαφορες θεραπειες (καυτηριασμο, φαρμακα κ.λπ), πιστευα οτι θεραπευτηκαν μεσω αυτης της οδου γι΄αυτο και δεν αναφερθηκα μεχρι τωρα στο εν λογω θεμα.
Και ω!!!!
Μου ειπε τελικα οτι την "διαβασε" μια γυφτισσα στη λαικη αγορα, χωρις να της ζητησει ουτε φραγκο (δραχμη, ευρω)! Και μεσα σε 2 εβδομαδες εξαφανιστηκαν και δεν εμφανιστηκαν ποτε ξανα!

Σημειωτεον:
Αυτο ειναι ενα ακομη μεμονωμενο παρα-δειγμα!

Edited by - angi on 02/09/2006 15:15:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 15:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
Α ρε medtech μου αρέσεις που είσαι έτσι μαχητική και μου αρέσει να σε προκαλώ

Θα συνεχίσω λοιπόν. Καλά μας τα λες στη θεωρία. Στην πράξη να δούμε τι γίνεται όμως. Είναι πολύ εύκολο να θάψεις τα αποτελέσματα μιας έρευνας. Μετά λες ότι αν γίνει μια έρευνα μετά άλλοι ερευνητές θα κάνουν έρευνα για να το επιβεβαιώσουν. Ναι. Ποιος θα τους χρηματοδοτήσει όμως? Από την τσέπη τους θα τα βάλουν τα λεφτά? Και να υποθέσουμε ότι είχαν τόοοοσο μεγάλη αγάπη και κόψιμο για την έρευνα και την αλήθεια ( και όχι για την τσέπη τους...) απλά δε θα έφταναν τα λεφτά τους.

Δηλαδή όποιος γουστάρει κάνει μια έρευνα? Έπειτα αν μια έρευνα σπονσοράρεται από κάπου δε θα γίνει έτσι μεμωνμένα από κάποιο άτομο.
Αν γίνει για να προωθηθούν κάποια συμφέροντα και αν ας πούμε η έρευνα είναι για γνωμοδότηση σε σχέδιο νόμου, εσύ τι λες. Θα το αφήσουν στην τύχη? Θα το οργανώσουν κατάλληλα.

Εμένα με καμία δύναμη δε θα με πείσει κανείς ότι οι ακτινοβολίες από τις κεραίες με τα κουνητά δεν είναι βλαβερές. Δε πα να τις βγάζει λάδι όποια έρευνα θέλει. Και με τα φάρμακα παίζονται πολλά. Πάρα πολλά. Δε το ξέρεις ότι οι φαρμακοβιομηχανίες κρατάνε όλα τα κράτη από τα @@?

Ότι γουστάρουν κάνουνε. Αν θέλουν κάνουν όποια κυβέρνηση θέλουν να καταρρεύσει σε μια νύχτα. Αφού τόσα λεφτά τους χρωστάνε τα ασφαλιστικά ταμεία.

Τι συνομωσιολογίες. Έτσι δεν είναι? Είμαι μέσα στον πανεπιστημιακό χώρο και αυτά τα γνωρίζω από μέσα. Όχι με τα φάρμακα αλλά γενικά για τις έρευνες κλπ. Ετοιμάζομαι και για διδακτορικό ακόμη. Α και για τα φάρμακα ξέρω για κοινωνικές πολιτικές και πως και τι.

Τέτοιου είδους λαμογιές ακόμη κι εγώ έχω κατά κάποιο τρόπο κάνει. Ξέρω πως θα γίνει αλλά και έχω να μάθω ακόμη πολλά. Φαντάσου δηλαδή τι άλλο γίνεται. Θυμάμαι ήμουν σε μια ομιλία επιστημονική με καθηγητές πανεπιστημίου και βγάζανε τους πύρινους λόγους τους για την έρευνα κλπ κλπ και ειρωνεύονταν τους πολιτκούς. Ώς που το λόγο παίρνει ένας γνωστός και σεβαστός πολιτικός και είπε "όταν εσείς οι καθηγητές μαζέυεστε έξω από τα γραφεία των υπουργών παρακαλώντας τους..."

Μιλιά δεν έβγαλε κανείς. Τους έκανε ρόμπα δημόσια. Μόνο τα πακέτα έχουν στο μυαλό τους. Δε λέω ότι όλα είναι ψεύτικα. Ναι με τα ψέματα δε γίνεται να κατασκευάσεις μηχανές ή να χτίσεις πολυκατοικίες. Γίνεται όμως να βγάλεις λάδι τις εταιρείες κινητών τηλεφώνων. Γίνεται να πεις ότι το τάδε φάρμακο είναι άχρηστο. Και πολλά άλλα.

Ποιοι ανεξάρτητοι ερευνητές τώρα. Δε το ξέρεις ότι όλοι από κάπου χρηματοδοτούνται? Είτε από εταιρείες είτε από κράτη. Για πες μου εσύ έναν ανεξάρτητο ερευνητή. Ξύπνησα εγώ μια μέρα, διαβάζω μια θεωρία και λέω "α θα κάν μια έρευνα να αποδείξω ότι λέει βλακείες". Εμ για άντε κάνε έρευνα.

Ποιος παίρνει την πρωτοβουλία για την έρευνα? Και ξέρεις από τι έχει να περάσει μια έρευνα γιανα εγκριθεί η χρηματοδότησή της? Και θα δόσουν τα κινδύλια που απαιτούνται? Είναι ξεκάθαρο αυτό. Στο πεδίο επιστήμη και πανεπιστήμια τα πράγματα δεν είναι αντικειμενικά. Τέλος!

Άντε να δούμε τώρα τι θα απαντήσεις χεχεχε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 18:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

nst

Για μας που ζούμε μέσα στα νοσοκομεία και έχουμε επαφή με τον κίνδυνο την αρρώστια και τον θάνατο, που κάθε μέρα που περνάει αντικρύζουμε το μάταιο και το ''θαύμα'' συγχρόνως, που μονίμως είμαστε σε άμυνα και επίθεση, είναι φυσικό να υπερισχύει η ΛΟΓΙΚΗ.



η λογικη υπαγορευει να απογευγουμε την εκθεση σε κινδυνο, οπότε αν την ακουγες δεν θα εκανες την δουλεια που κανεις


εγω θα προτεινα να κοιταξεις την "δουλεια" σου απο αλλη οπτικη...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 18:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

angi

Σημειωτεον:
Αυτο ειναι ενα ακομη μεμονωμενο παρα-δειγμα!



τι συνιστουν πολλα μενονωμενα παραδειγματα???

κατι αξιο διερευνισης τουλαχιστον...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 18:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Imperator

Δε το ξέρεις ότι οι φαρμακοβιομηχανίες κρατάνε όλα τα κράτη από τα @@?


η απαντηση βρισκεται στο ερωτημα: ποιος χρηματοδοτει τις ερευνες?


συγχωρηστε εναν γερο με εμενταλ, "αλλά ενα φαρμακο μονιμης ιασης δεν βγαζει κερδος μακροπροθεσμα"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 21:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

quote:
εγω θα προτεινα να κοιταξεις την "δουλεια" σου απο αλλη οπτικη...

Τζονυ ακριβώς αυτή κυττάω όπως την εννοείς.
Μου είπε λοιπόν οτι η ''ζωή ''είναι μια μεγάλη περιπέτεια πράγμα που πάντα υποστηρίζω, οτι είναι τοοοοοσοοο μικρή και γοητευτική που κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στην μαγεία της.
Σε αυτό το μικρό σημείο χρειάζεται να θυμόμαστε κάπου κάπου την λογική.


quote:
η λογικη υπαγορευει να απογευγουμε την εκθεση σε κινδυνο, οπότε αν την ακουγες δεν θα εκανες την δουλεια που κανεις

Η λογική δεν συνεπάγεται κινδυνολογία και πλήξη. Αντίθετα μας δείχνει μέσω της κρίσεως ΜΑΣ πως θα αποφύγουμε οτι ΕΜΕΙΣ θεωρούμε επικίνδυνο. Προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κανένας φόβος στη δουλειά μου επειδή γνωρίζω....και αυτό μάλλον ισχύει παντού...

Η φαντασία είναι η διαφυγή μας, η δημιουργία μας, η ομορφιά μας αλλά η κρίση είναι η άμυνα στο δέος που συναντάμε στις πτήσεις μας...

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 21:14:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αααα συνομοσιολογια

how refreshing!


Aααα..."the light is on but there is nobody home..."

How convinient!!!

Ε λοιπόν καλά το κατάλαβες αγαπητή!
Είναι η Νο 1 συνομοσιολογία του esoterica (η 4η δε εναλλακτική λύση παγκοσμίως)... Nα σου την "πέσουμε" και να σε πετάξουμε έξω πριν προλάβεις να μας τρελλάνεις!

Ελπίζω να συνέλθεις γρήγορα και να καταλάβεις...

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος που ήθελα να συνεχιστεί η συζήτησή μας κατ'ιδίαν ήταν για να μάθω κάποια πράγματα για την περιπέτειά σου με την ασθένεια που πέρασες και να σου πω και γω κάποια πράγματα που ξέρω πάνω σε αυτό. Εσύ βέβαια δυστυχώς βλέπεις πάντα το κακό μέσα στους άλλους και αυτό πλέον με κάνει και αναρωτιέμαι για την πηγή της ασθένειας...

Το θέμα είναι ότι ακόμη και σε αυτή την απλή μου κίνηση εσύ είδες κάποιο alterior motive...

quote:
Ειναι κοματακι δυσκολο ΟΛΟΙ οι επιστημονες παντου να ειναι συνομωτες,ΙΔΙΑΤΕΡΑ σε θεματα υγειας

To «OΛΟΙ οι επιστήμονες» μου άρεσε ιδιαίτερα…
Προφανώς ΟΛΟΙ αυτοί οι επιστήμονες γιατροί που αποφασίζουν κάθε χρόνο να μπουν στο πεδίο της ομοιοπαθητικής και που το ποσοστό τους διαρκώς αυξάνεται (αυτό το ξέρω από στατιστικά) δεν ανήκουν στο «ΟΛΟΙ» το δικό σου γιατί είναι αγύρτες.

Ολοι αυτοί δηλαδή που έφαγαν 4 χρόνια στην ιατρική και άλλα τόσα για διδακτορικά μέχρι να καταλήξουν να πάρουν την ειδικότητά τους δεν ξέρουν όσα ΕΣΥ ξέρεις για την ομοιοπαθητική!

Γι’αυτό οι χαζοί αυτοί και αγράμματοι επιστήμονες της ιατρικής μετά από χρόνια μπαίνουν στο πεδίο της ομοιοπαθητικής για να τη χρησιμοποιήσουν σαν έξτρα ή σαν μόνιμη ειδικότητα γιατί δεν ξέρουν!! Δεν γνωρίζουν αυτοί οι πτωχί τω πνεύματι αυτά που γνωρίζεις ΕΣΥ ως απόφοιτη ΤΕΙ!!

ΕΛΕΟΣ πια!

quote:
Εχω ακουσει πολλες φορες την ανοητη αποψη οτι εχει βρεθει η θεραπεια για τον καρκινο αλλα κρατιεται κρυφη για να μην χασουν λεφτα οι φαρμακευτικες

Aκόμη χειρότερα για την επιστήμη που ΕΣΥ εκθιάζεις!!
Φτάσαμε στον Αρη και αυτοί δεν μπορούν να θεραπεύσουν τον καρκίνο, μια ασθένεια χιλιάδων ετών που ήταν γνωστή από την εποχή του Ιπποκράτη!!
Πάντως εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο που πιστεύει ότι το φάρμακο για τον καρκίνο έχει βρεθεί… απλά πρέπει να «δημιουργηθούν» άλλες ασθένειες για να μην χάσουν τους πελάτες οι γιατροί, οι φαρμακευτικές, τα νοσοκομεία… και τότε να δεις πως θα αποκαλυφθεί ότι ξαφνικά βρέθηκε το φάρμακο…

Επίσης θα ήθελα να πω ότι οι μανικιουρίστες που λόγω της δουλειάς τους ΔΕΝ φορούν γάντια όπως οι νοσηλευτές θα έπρεπε να έχουν σε ένα μεγάλο ποσοστό κολλήσει μυρμηγκιές…

Α παιδιά και κάτι άλλο! Για να μην την πάθετε όπως εγώ που επειδή είμαι αρκετά άσπρη δεν έδωσα σημασία … οι μυρμηκιές μπορεί να είναι σε μορφή πανάδων…
Ετσι την πάτησα και γω… επειδή στους ώμους έχω μερικές μικρές πανάδες όταν εμφανίστηκαν αυτές οι δυο οι μικρές στα χέρια μου είπα ότι μάλλον είναι πανάδες από τον ήλιο επειδή είμαι ευαίσθητη. Την πάτησα επειδή πρώτον ήταν πολύ μικρές και δεύτερον επειδή ΔΕΝ προεξείχαν στο δέρμα αλλά ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ λείες ακριβώς όπως και οι πανάδες!! Μόνο όταν τις έβαλε ο γιατρός κάτω από το μικροσκόπιο μπόρεσε να αποφανθεί με σιγουριά ότι ΔΕΝ ήταν πανάδες!!

Γι'αυτό και σεις προσοχή!

quote:
Σε πολλες περιοχες (οπως και στη δικη μου) τις μυρμηγκιες τις λενε και μπαστραβιτσες!

Aπό που είσαι εσύ καλέ? Και τι σημαίνει «μπαστραβίτσες»?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 03/09/2006 21:18:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 21:19:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ή ισως θαπρεπε να ασχοληθει περισσοτερο η επιστημονικη ερευνα με τα μορφογεννητικα πεδια)

Tι'ναι τούτο καλέ?

Δε μας φωτίζεις περισσότερο?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 21:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:

Δηλαδή προτείνεις (αν ζει η γιαγιά μετά από 15 χρόνια) να βρούμε κάποιον με μυρμηγκιές, να τον πάμε στην γιαγιά μαζί με 1-2 επιστήμονες και να περιμένουμε να μας πούνε αν εξηγείται επιστημονικά η ευχή ή αν η γητεία οφείλεται στο καλό χώμα του βασιλικού.

Αφού είναι κάτι που συμβαίνει, γιατί πρέπει να βρούμε κάποιους λόγους για να το αρνηθούμε ;
Η κοπέλα είχε δοκιμάσει τόσους τρόπους και δεν είδε αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που είδε με τη γιαγιά. Αυτό δεν αλλάζει.



Oχι καλε μου.Δεν προτεινα να μαζεψετε μεμονωμενα παραδειγματα.Τα μεμονωμενα παραδειγματα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για τη επαρκη η/και εγκυρη αξιολογηση μιας μεθοδου.

Προτεινα να κανετε μια κλινικη μελετη.(μαζεψτε δηλ 100 ατομα με μυρμηκιες,εφαρμοστε στους 50 απο αυτους την μεθοδο της γιαγιας και στους αλλους 50 πχ τον καυτηριασμο) και μετα αξιολογηστε τα αποτελεσματα:

Η μεθοδος της γιαγιας δινει καλυτερα αποτελεσματα απο τον καυτηριασμο?

("τυφλη" ειναι λιγο δυσκολο να ειναι διοτι ειναι επεμβαση και οχι χορηγηση φαρμακου).


Επειδη δεν κουραζομαι ποτε να μιλαω για θεματα αγυρτειας σου παραθετω το παρακατω αρθρο που εξηγει γιατι χρειαζονται οι κλινικες μελετες για την αξιολογηση μιας μεθοδου.(εξηγει και τι απαιτειται για να ειναι μια κλινικη μελετη εγκυρη).

ΓΙΑΤΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΣΥΧΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ

Τουλάχιστον δέκα είδη λαθών και προκαταλήψεων μπορούν να πείσουν ευφυείς,τίμιους ανθρώπους ότι έχει επιτευχθεί θεραπεία ενώ αυτό στην πραγματικότητα δεν έχει γίνει.

Του Barry L. Beyerstein.

«Τίποτα δεν είναι πιο επικίνδυνο από την ενεργή άγνοια»--Goethe.

Αυτοί που πωλούν θεραπείες οποιουδήποτε είδους έχουν την υποχρέωση να αποδείξουν πρώτον ότι οι θεραπείες τους είναι ασφαλείς και δεύτερον ότι είναι αποτελεσματικές.Το τελευταίο είναι συχνά ο πιο δύσκολος στόχος επειδή υπάρχουν πολλοί ύπουλοι λόγοι που τίμιοι και ευφυείς άνθρωποι (τόσο ασθενείς όσο και θεραπευτές) μπορούν να πιστέψουν λανθασμένα ότι μια θεραπευτική μέθοδος γιάτρεψε κάποιον.Αυτό ισχύει είτε αξιολογούμε νέες θεραπείες στην επιστημονική ιατρική,είτε πανάκειες της παραδοσιακής ιατρικής (τα λεγόμενα γιατροσόφια της λαϊκής παράδοσης),περιθωριακές μεθόδους της «εναλλακτικής ιατρικής» ή τις μαγικές πανάκειες των θεραπευτών μέσω πίστης.

Για να διακρίνουμε αιτιολογικές από τυχαίες βελτιώσεις οι οποίες μπορεί να ακολουθήσουν οποιαδήποτε παρέμβαση,έχει εξελιχθεί ένα σύνολο αντικειμενικών διαδικασιών για την εξέταση των θεωρούμενων ως θεραπειών.Μέχρι μια τεχνική,μια διαδικασία,ένα φάρμακο ή μια χειρουργική διαδικασία μπορέσει να εκπληρώσει αυτές τις προϋποθέσεις,είναι ηθικά καταδικαστέο να προσφερθεί στο κοινό,ειδικά εάν χρήματα πρόκειται να αλλάξουν χέρια.Δεδομένου ότι οι περισσότερες «εναλλακτικές» θεραπείες (δηλ.αυτές που δεν τις αποδέχεται η επιστημονική ιατρική) εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία,πρέπει να διερωτηθούμε γιατί τόσοι πολλοί καταναλωτές που δεν θα αγόραζαν μια τοστιέρα χωρίς να συμβουλευτούν την Υπηρεσία Προστασίας του Καταναλωτή, δαπανούν με αφέλεια,μεγάλα ποσά για μη αποδεδειγμένης θεραπευτικής αξίας,πιθανά επικίνδυνες γιατρειές.

Για πολλά χρόνια,αυξάνεται ο αριθμός των επικριτών που εκφράζουν αμφιβολίες αναφορικά με περιθωριακές ιατρικές πρακτικές,αλλά η δημοτικότητα τέτοιων γιατροσοφιών φαίνεται να παραμένει αμείωτη.Πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί οι ισχυρισμοί των ατόμων που δραστηριοποιούνται σε αυτό τον τομέα (στην «εναλλακτική» δηλ. ιατρικής) παραμένουν αμετάβλητοι παρόλα τα αντίθετα προς αυτούς στοιχεία.Εαν μια «εναλλακτική» ή συμπληρωματική θεραπεία:

A. Προκαλεί δυσπιστία εξαιτίας a priori αιτιών (επειδή οι μηχανισμοί της ή τα θεωρούμενα ως αποτελέσματα της έρχονται σε αντίθεση με καλά τεκμηριωμένους νόμούς,αρχές ή εμπειρικές ανακαλύψεις στην φυσική,την χημεία ή την βιολογία),


B.Δεν διαθέτει μια δική της λογική που να είναι αποδεκτή από την επιστήμη,


C.Δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία που να την υποστηρίζουν,τα οποία να προέρχονται από κατάλληλα ελεγχόμενη ως προς το αποτέλεσμα έρευνα (δηλ.διπλά τυφλές,με τυχαιοποιημένα αντικείμενα μελέτης,που να περιλαμβάνεται έλεγχος με placebo κλινικές δόκιμες)


D. Απέτυχε σε καλά ελεγχόμενες κλινικές μελέτες οι οποίες εκτελέστηκαν από ανεξάρτητους αξιολογητές και υπήρξε ανίκανη να αποκλείσει άλλες εξηγήσεις για το γιατί μπορεί να φαίνεται ότι λειτουργεί σε μη ελεγχόμενα πλαίσια,


E. Θα έπρεπε να φαίνεται απίθανη ακόμα και στον μέσο άνθρωπο μέσα στα πλαίσια της «κοινής λογικής»,

τότε γιατί τόσο πολλοί καλά μορφωμένοι άνθρωποι θα συνέχιζαν να πωλούν και να αγοράζουν μια τέτοια θεραπεία;

Η απάντηση πιστεύω ότι βρίσκεται σε ένα συνδυασμό δραστήριας προώθησης ανεπιβεβαίωτων ισχυρισμών από τους «εναλλακτικούς» θεραπευτές (Beyerstein και Sampson 1996),στο χαμηλό επίπεδο επιστημονικής γνώσης του κοινού σε μεγάλο βαθμό (Kiernan 1995) και την «θέληση να πιστέψεις» που είναι τόσο κυρίαρχη ανάμεσα στους αναζητητές του New Age κινήματος (Basil 1988; Gross and Levitt 1994).

Η γοητεία της μη επιστημονικής ιατρικής είναι σε μεγάλο βαθμό ένα απομεινάρι από τα δημοφιλή «ενάντια-στο-σύστημα» αισθήματα των δεκαετιών του 1960 και του 1970.Κατάλοιπα της επαναστατικής,«επιστροφή-στην φύση» κλίσης εκείνης της εποχής επιζούν ως νοσταλγική λαχτάρα για την επιστροφή σε μια τύπου του 19ου αιώνα εκδημοκρατισμένη φροντίδα υγείας (τώρα ενδεδυμένη με το σύνθημα των δικαιωμάτων των ασθενών) και μια αντιπάθεια απέναντι στην γραφειοκρατική, τεχνολογική και εξειδικευμένη φροντίδα της ασθένειας (Cassileth και Brown 1988).Ομοίως το δέλεαρ των «ολιστικών» δογμάτων της εναλλακτικής ιατρικής είναι απόγονος του ενθουσιασμού για τον Ανατολικό μυστικισμό που αναδύθηκε στις δεκαετίες του εξήντα και του εβδομήντα. Μολονότι η φιλοσοφία και η επιστήμη που αποτελούν το υπόβαθρο αυτών των ολιστικών διδασκαλιών έχει δεχτεί δριμεία κριτική (Brandon 1985),διατηρούν μια ισχυρή γοητεία για αυτούς που είναι αφοσιωμένοι οπαδοί της πίστης στις «νούς-πάνω-από-την-ύλη» θεραπείες,στην συστηματική περισσότερο παρά στην τοπικοποιημένη θεώρηση της παθολογίας και στην πανίσχυρη δυνατότητα της διατροφής να επαναφέρει την υγεία (που γίνεται αντιληπτή ως «ισορροπία ολόκληρου του σώματος».

Πολλά αμφίβολης αποτελεσματικότητας προϊόντα υγείας παραμένουν στην αγορά κυρίως γιατί ευχαριστημένοι πελάτες συχνά προσφέρουν μαρτυρίες για την αξία τους.Ουσιαστικά λένε «το δοκίμασα και έγινα καλύτερα,άρα πρέπει να είναι αποτελεσματικό».Όμως ακόμα και εάν τα συμπτώματα βελτιώνονται μετά από μια θεραπεία,αυτό από μόνο του δεν μπορεί να αποδείξει ότι η θεραπεία ήταν υπεύθυνη για την βελτίωση.

Η διάκριση ασθένειας-αρρώστιας.

Μολονότι οι όροι αρρώστια και ασθένεια συχνά χρησιμοποιούνται η μία στην θέση της άλλης ταυτόσημα,για τις παρούσες ανάγκες του άρθρου αξίζει να κάνουμε διάκριση μεταξύ των δύο.Θα χρησιμοποιήσω τον όρο αρρώστια για την αναφορά σε μια παθολογική κατάσταση του οργανισμού εξαιτίας μόλυνσης,εκφύλισης των ιστών, τραύματος,έκθεσης σε τοξικούς παράγοντες,καρκινογένεσης κτλ. Με τον όρο ασθένεια εννοώ τα αισθήματα αδιαθεσίας, πόνου, απροσανατολισμού, δυσλειτουργίας ή αλλά παράπονα που μπορεί να συνοδεύουν μια αρρώστια.Η υποκειμενική μας αντίδραση στα ωμά αισθήματα που ονομάζουμε συμπτώματα διαμορφώνεται από πολιτισμικούς και ψυχολογικούς παράγοντες όπως πεποιθήσεις,υποβολές,προσδοκίες,χαρακτηριστικά κατ απαίτηση,αυτάρεσκες προκαταλήψεις και αυτοεξαπάτηση.Η εμπειρία της ασθένειας επηρεάζεται επίσης (συχνά υποσυνείδητα) από μια στρατιά κοινωνικών και ψυχολογικών ωφελειών που αθροίζονται σε αυτούς που υπεισέρχονται στον «ρόλο του ασθενούς» από τους φύλακες της κοινωνίας (δηλ.τους επαγγελματίες της υγείας).Για συγκεκριμένα άτομα,ο προνομιούχα κατάσταση και οι ωφέλειες που απορρέουν από τον ρόλο του ασθενή επαρκούν για την διαιώνιση της εμπειρίας της ασθένειας αφού μια αρρώστια έχει θεραπευτεί ή ακόμα και την δημιουργία αισθημάτων ασθένειας στην απουσία της αρρώστιας. (Alcock 1986).

Αν δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τους πολλούς παράγοντες που συνεισφέρουν στην αντίληψη της κατάστασης της ασθενειας,οι προσωπικές μαρτυρίες δεν προσφέρουν καμιά βάση πάνω στην οποία να κρίνουμε εάν μια υποτιθέμενη θεραπεία,γιάτρεψε πραγματικά μια αρρώστια.Αυτός είναι ο λόγος που ελεγχόμενες κλινικές δοκιμές με αντικειμενικά φυσικά μέτρα είναι ζωτικής σημασίας για την αξιολόγηση θεραπειών οποιουδήποτε είδους.

Η Συσχέτιση Δεν Συνεπάγεται Την Αιτιολόγηση.

Η σύγχυση της συσχέτισης με την αιτιολόγηση είναι η βάση των περισσότερων δεισιδαιμονιών,συμπεριλαμβανόμενων πολλών από τον τομέα της εναλλακτικής ιατρικής.Έχουμε μια τάση να υποθέτουμε ότι όταν πράγματα λαμβάνουν χώρα ταυτόχρονα,τότε πρέπει να συνδέονται με δεσμούς αιτίας-αποτελέσματος,μολονότι προφανώς δεν χρειάζεται να συμβαίνει αυτό..Για παράδειγμα,υπάρχει μια μεγάλη συσχέτιση μεταξύ της κατανάλωσης αναψυκτικών και της παχυσαρκίας.Σημαίνει αυτό ότι οι τεχνητές γλυκαντικές ύλες κάνουν τους ανθρώπους να γίνονται υπέρβαροι;Όταν προσμετρούμε την ανθρώπινη εμπειρία για να ελέγξουμε την αξία των θεραπειών,πολλοί παράγοντες διαφοροποιούνται ταυτόχρονα,κανοντας εξαιρετικά δύσκολο τον καθορισμό του ποιο είναι το αποτέλεσμα και ποια είναι η αιτία.Οι προσωπικές μαρτυρίες τροφοδοτούν το μεγαλύτερο μέρος της υποστήριξης για τα ανορθόδοξα προϊόντα υγείας,αλλά αποτελούν μια αδύναμη αξία εξαιτίας αυτού που ο Gilovich (1997) το αποκάλεσε «σε σύγκριση με τι;» πρόβλημα.Χωρίς σύγκριση με μια παρόμοια ομάδα ασθενών,που υποβάλλονται στην ίδια θεραπευτική μεταχείριση με την διάφορα ότι δεν τους παρέχεται το υποτιθέμενο θεραπευτικό στοιχείο,τα μεμονωμένα άτομα που το δοκίμασαν δεν μπορούν ποτέ να ξέρουν εάν θα ανάρρωναν το ίδιο καλά χωρίς αυτό.

Δέκα Λάθη Και Προκαταλήψεις.

Η ερώτηση που τίθεται τότε είναι η εξής:Γιατί μπορεί οι θεραπευτές και οι πελάτες τους που βασίζονται στις ανέκδοτες μαρτυρίες και στις μη ελεγχόμενες παρατηρήσεις να συμπεράνουν λανθασμένα ότι αναποτελεσματικές θεραπείες λειτουργούν;Υπάρχουν τουλάχιστον δέκα καλοί λόγοι:

1.Η αρρώστια μπορεί να διέτρεξε την φυσική της πορεία.

Πολλές ασθένειες είναι αυτοπεριοριζόμενες.Εαν η ασθένεια δεν είναι χρόνια ή μοιραία,οι αναρρωτικές διεργασίες του ίδιου του σώματος επαναφέρουν συνήθως τον ασθενή στην υγεία.Συνεπώς,για να αποδειχτεί ότι μια θεραπεία είναι αποτελεσματική,οι υποστηρικτές της πρέπει να δείξουν ότι ο αριθμός των ασθενών που κατατάσσονται σε αυτούς των οποίων η υγειά βελτιώθηκε,υπερβαίνει τον αριθμό εκείνων που αναμένεται να αναρρώσουν άνευ οποιαδήποτε θεραπείας (ή τουλάχιστον ότι ανάρρωσαν σημαντικά ταχύτερα από ότι αν δεν λάμβαναν την συγκεκριμένη θεραπεία).Εάν ένας μη συμβατικός θεραπευτής δεν δημοσιεύσει λεπτομερή αρχεία των επιτυχιών και των αποτυχιών για έναν αρκετά μεγάλο αριθμό ασθενών με το ίδιο πρόβλημα,κάποιος δεν μπορεί νόμιμα να ισχυριστεί ότι έχει υπερβεί τους δημοσιευμένους μέσους όρους για την μη βοηθούμενη ανάρρωση.

2.Πολλές αρρώστιες διατρέχουν κυκλική πορεία.

Η αρθρίτιδα,η σκλήρυνση κατά πλάκας,οι αλλεργίες και τα γαστρεντερικά προβλήματα είναι παραδείγματα αρρωστιών που έχουν φυσιολογικά εξάρσεις και υφέσεις.Φυσικα,οι πάσχοντες τείνουν να αναζητήσουν θεραπεία κατά την διάρκεια της έξαρσης οποιουδήποτε κύκλου.Με αυτό τον τρόπο,μια αμφίβολη θεραπεία θα έχει επανειλημμένες ευκαιρίες να συμπέσει με μια ύφεση που θα λάμβανε χώρα έτσι κι αλλιώς (Σ.τ.μφ με την χρήση αυτής της θεραπείας ή χωρίς δηλαδή).Ξανά,εξαιτίας της απουσίας κατάλληλων ομάδων ελέγχου οι καταναλωτές και οι πωλητές ομοίως,τείνουν να παρερμηνεύουν την βελτίωση που οφείλεται στην φυσιολογική κυκλική διαφοροποίηση σαν ένα έγκυρο θεραπευτικό αποτέλεσμα.

3.Αυτόματη Ύφεση

Ανέκδοτα αναφερόμενες θεραπείες μπορούν να οφείλονται σε σπάνιες αλλά πιθανές «αυτόματες υφέσεις».Ακόμα και σε καρκίνους που είναι σχεδόν πάντα θανατηφόροι, όγκοι εξαφανίζονται περιστασιακά χωρίς περαιτέρω θεραπεία. Ένας έμπειρος ογκολόγος αναφέρει ότι έχει δει δώδεκα περίπου τέτοια περιστατικά σε περίπου έξι χιλιάδες περιπτώσεις ασθενών του (Silverman 1987).Οι εναλλακτικές θεραπείες μπορούν να λάβουν αναγνώριση που δεν τους αξίζει για υφέσεις αυτού του είδους όταν πολλοί απελπισμένοι ασθενείς στραφούν σε αυτές όταν αισθάνονται ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν.Οταν οι «εναλλακτικοί» βεβαιώνουν ότι έχουν αρπάξει πολλά άτομα για τα οποία δεν υπήρχε καμία ελπίδα από το κατώφλι του θανάτου,σπάνια αποκαλύπτουν ποιο ποσοστό της σε τελικό στάδιο πελατείας τους αντιπροσωπεύουν τέτοιες ευτυχείς εξαιρέσεις.Αυτό που χρειάζεται είναι στατιστική απόδειξη ότι «τα θεραπευτικά τους ποσοστά» υπερβαίνουν τα γνωστά ποσοστά αυτόματης ύφεσης και την ανταπόκριση τύπου placebo (δες παρακάτω) για τις αρρώστιες που κουράρουν.

Οι ακριβείς μηχανισμοί που ευθύνονται για τις αυτόματες υφέσεις δεν είναι καλά κατανοητοί,αλλά πολλή έρευνα αφιερώνεται στην αποκάλυψη και την πιθανή τιθάσευση διαδικασιών στο ανοσοποιητικό σύστημα ή άλλου που είναι υπεύθυνες για αυτές τις αναπάντεχες καταλήξεις.Το σχετικά νέο πεδίο της ψυχονευροανοσολογίας μελετά πώς οι ψυχολογικές μεταβλητές επηρεάζουν το νευρικό,αδενικό και ανοσοποιητικό σύστημα με τρόπους που μπορεί να επηρεάζουν τη ευαισθησία και την ανάρρωση από την αρρώστια. (Ader and Cohen 1993,Mestel 1994).Εάν οι σκέψεις,τα αισθήματα,οι πεποιθήσεις είναι φυσικές καταστάσεις του μυαλού δεν υπάρχει τίποτα μυστικιστικό στην ιδέα ότι αυτές οι νευρικές διαδικασίες μπορούν να επηρεάσουν τις αδενικές,ανοσολογικές και άλλες κυτταρικές διεργασίες σε όλο το σώμα.Διαμέσου του λιμβικου συστήματος του εγκέφαλου,του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης και του αυτόνομου νευρικού συστήματος, οι ψυχολογικές μεταβλητές μπορεί να έχουν ευρείες σωματικές επιδράσεις που μπορούν να έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο στη υγεία.Αν και η ερευνά έχει επιβεβαιώσει ότι τέτοιες επιδράσεις υπάρχουν,θα πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι αρκετά μικρές,υπεύθυνες ίσως για μικρό ποσοστό της απόκλισης στις στατιστικές της αρρώστιας.

4.Το φαινόμενο placebo.

Ένας κύριος λόγος γιατί αποδίδεται σε κίβδηλες θεραπείες αναγνώριση για υποκειμενικές και περιστασιακά αντικειμενικές βελτιώσεις είναι το ευρέως διαδεδομένο αποτέλεσμα placebo (Roberts, Kewman, και Hovell 1993,Ulett 1996).Η ιστορία της ιατρικής είναι γεμάτη από παραδείγματα αυτών που με ύστερη γνώση φαίνονται σαν τρελές διαδικασίες,οι οποίες όμως έναν καιρό είχαν υιοθετήσει με ενθουσιασμό τόσο από τους ιατρούς όσο και από τους ασθενείς. (Skrabanek και McCormick 1990; Barrett και Jarvis 1993).Οι λανθασμένες αιτιολογήσεις αυτού του είδους προέρχονται από την λανθασμένη υπόθεση ότι μια αλλαγή στα συμπτώματα που ακολουθεί την θεραπεία πρέπει να ήταν μια συγκεκριμένη συνέπεια αυτής της διαδικασίας. Διαμέσου ενός συνδυασμού της υποβολής,της πίστης,της προσδοκίας,της γνωστικής επανερμηνείας και της παραπλάνησης της προσοχής,ασθενείς στους οποίους δίνονται βιολογικά άχρηστες θεραπείες μπορούν συχνά να δοκιμάσουν μια υπολογίσιμη ανακούφηση.Κάποιες ανταποκρίσεις placebo παράγουν πραγματικές αλλαγές στην σωματική κατάσταση.Άλλες είναι υποκειμενικές αλλαγές που κάνουν τους ασθενείς να αισθάνονται καλύτερα μολονότι δεν υπήρξε αντικειμενική αλλαγή στην υποκείμενη παθολογία.Διαμέσου επανειλημμένης επαφής με έγκυρες θεραπευτικές διαδικασίες,όλοι αναπτυσουμε,ομοια με τους σκύλους του Pavlov,προκατασκευασμένες αποκρίσεις σε διάφορα σωματικά συστήματα.Αργότερα αυτές οι αποκρίσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από το σκηνικό,τις τελετουργίες,τα σύνεργα και λεκτικά στοιχεία που σηματοδοτούν την πράξη «της παροχής θεραπείας».Ανάμεσα σε άλλα πράγματα,τα placebo μπορούν συχνά να προκαλέσουν την απελευθέρωση των παρομοίων με την μορφίνη αναλγητικών του σώματος,που ονομάζονται ενδορφίνες.(Ulett 1996, ch. 3).Επειδή αυτές οι ανταποκρίσεις μπορούν να είναι καταπραϋντικές,ακόμα και εάν μια θεραπεία είναι φυσιολογικά άσχετη με την πηγή του παραπόνου,οι υποτιθέμενες θεραπείες πρέπει να δοκιμαστούν έναντι μιας ομάδας έλεγχου που λαμβάνει placebo-δηλ ασθενείς σε όμοια κατάσταση που λαμβάνουν μια ψεύτικη θεραπεία που θυμίζει την «αληθινή» με την διαφορά ότι το θεωρούμενο ως ενεργό συστατικό της δεν χορηγείται.

Είναι ζωτικής σημασίας η τυχαία τοποθέτηση των ασθενών σε αυτές τις ομάδες και το να είναι «τυφλοί» ως προς αν βρίσκονται στην ομάδα που χορηγείται το υποτιθέμενο φάρμακό ή στην ομάδα που λαμβάνει το placebo.Εξαιτίας του ότι η δύναμη αυτών που οι ψυχολόγοι ονομάζουν φαινόμενα προσδοκίας και συμμόρφωσης (δες παρακάτω) είναι τόσο ισχυρή,οι θεραπευτές πρέπει επίσης να είναι τυφλοί ως προς την ομάδα των ασθενών.Έτσι προκύπτει ο όρος «διπλά τυφλή»-το χρυσό στάνταρ της έρευνας αποτελέσματος.Τέτοιες προφυλάξεις απαιτούνται επειδή ελάχιστα αντιληπτά στοιχεία,που παρέχονται στους ασθενείς χωρίς πρόθεση από αυτούς που τους κουράρουν,(για τους οποίους δεν έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να μην γνωρίζουν ποια ομάδα ασθενών κουράρουν),μπορούν να επηρεάσουν τα αποτελέσματα της δοκιμασίας. Παρόμοια,εκείνοι που αξιολογούν τα αποτελέσματα της ερευνάς πρέπει επίσης να μην γνωρίζουν ποιοι ανήκουν στην ομάδα που λαμβάνει το placebo και ποιοι σε αυτή που λαμβάνει το υπό μελέτη φάρμακο,γιατί υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία πάνω στην «προκατάληψη του πειραματιζόμενου» η οποία δείχνει ότι ειλικρινείς και καλά εκπαιδευμένοι επαγγελματίες μπορούν υποσυνείδητα να βγάλουν λανθασμένα τα αποτελέσματα που αναμένουν όταν προσπαθούν να αξιολογήσουν περίπλοκα φαινόμενα, (Rosenthal 1966; Chapman and Chapman 1967).

Όταν η κλινική δοκιμή ολοκληρωθεί,τότε σταματά η μυστικότητα για να επιτραπεί η στατιστική αξιολόγηση της ομάδας που έλαβε το υπό μελέτη δραστικό συστατικό,της ομάδας που έλαβε το placebo και της ομάδας που δεν έλαβε τίποτα απολύτως.Μονο εάν οι βελτιωσεις που παρατηρήθηκαν στην ομάδα που έλαβε το δραστικό συστατικό υπερβαίνουν εκείνες στις δύο ομάδες έλεγχου κατά ένα στατιστικά σημαντικό ποσοστο,μπορεί η θεραπεία να ισχυριστεί ότι είναι έγκυρη.

5.Κάποια συμπτώματα που υποθετικά θεραπεύτηκαν είναι στην πραγματικότητα ψυχοσωματικά.

Μια διαρκής δυσκολία στην προσπάθεια μέτρησης θεραπευτικής αποτελεσματικότητας είναι το γεγονός ότι πολλά φυσικά παράπονα μπορούν να οφείλονται σε ψυχοκοινωνική στεναχώρια και μπορούν να ανακουφιστούν με τη συμπαράσταση και τον καθησυχασμό.Με την πρώτη ματιά αυτά τα συμπτώματα (που έχουν κατά καιρούς αποκαλεστεί «ψυχοσωματικά»,»υστερικά» ή «νευροαισθητικά») θυμίζουν εκείνα από αναγνωρισμένα ιατρικά σύνδρομα (Shorter 1992; Merskey 1995).Μολονότι υπάρχουν πολλά «δευτερεύοντα κέρδη» (ψυχολογικά,κοινωνικά και οικονομικά) που αθροίζονται σε αυτούς που γλιστράνε στον «ρόλο του ασθενούς» κατά αυτόν τον τρόπο,δεν είναι απαραίτητο να τους κατηγορήσουμε για συνειδητή προσποίηση αρρώστιας για να τονίσουμε ότι τα συμπτώματα τους διατηρούνται από αδιόρατες ψυχολογικές διεργασίες.

Οι «εναλλακτικοί» θεραπευτές υπηρετούν αυτά τα άτομα που λανθασμένα πιστεύουν ότι είναι ασθενείς. Τα παράπονά τους είναι υποδείγματα σωματοποίησης,της τάσης να εκφράζουμε ψυχολογικές ανησυχίες με μια γλώσσα συμπτωμάτων παρόμοιων με εκείνων των οργανικών αρρωστιών(Alcock 1986; Shorter 1992).Οι «εναλλακτικοί» προσφέρουν ανακούφιση σε αυτά τα άτομα που για ψυχολογικούς λόγους χρειάζονται άλλους για να πιστέψουν ότι υπάρχουν οργανικές αιτιολογήσεις για τα συμπτώματα τους.Συχνά με την βοήθεια ψευδοεπιστημονικών διαγνωστικών συσκευών οι κίβδηλοι θεραπευτές ενισχύουν την πεποίθηση αυτού που σωματοποιεί ότι το άπονο,στενομυαλο ιατρικό κατεστημένο,που δεν μπορεί να βρει καμία σωματική βλάβη,είναι τόσο ανίκανο όσο και άδικο στη άρνηση του να αναγνωρίσει μια πολύ αληθινή οργανική κατάσταση.Ενα μεγάλο ποσοστό αυτών που διαγιγνωσκονται με «χρόνια αδυναμία»,«σύνδρομο περιβαλλοντικής ευαισθησίας» και διάφορες διαταραχές από το στρες,μοιάζουν πολύ με τους κλασικούς ασθενείς που σωματοποιούν την στεναχώρια τους.(Stewart 1990; Huber 1991,Rosenbaum 1997).Όταν μέσω των κυβερνουμένων από ρόλους τελετουργιών της «παροχής θεραπείας» οι ανορθόδοξοι θεραπευτές παρέχουν τον καθησυχασμό,την αίσθηση ότι ανήκουν κάπου και την υπαρξιακή υποστήριξη που οι πελάτες τους αναζητούν,αυτό εμφανώς αξίζει τον κόπο αλλά αυτό δεν χρειάζεται να είναι ξένο προς τους επιστημονικούς θεραπευτές που έχουν πολλά περισσότερα να προσφέρουν.Το μειονέκτημα είναι ότι υπηρετώντας την επιθυμία για ιατρικές διαγνώσεις για ψυχολογικά συμπτώματα προωθείται η ψευδοεπιστημονικη και μαγική συλλογιστική ενώ ταυτόχρονα διογκώνονται τα ποσοστά επιτυχίας των αγυρτών.Το πιο θλιβερό από όλα,διαιωνίζεται το αναχρονιστικό αίσθημα ότι υπάρχει κάτι επονείδιστο ή παράνομο αναφορικά με τα ψυχολογικά προβλήματα.

6.Ανακούφιση των συμπτωμάτων αντί για θεραπεία.

Πέραν από μια αποτελεσματική θεραπεία,η ανακούφιση του πόνου και των συμπτωμάτων είναι αυτό που οι άρρωστοι άνθρωποι αποζητούν περισσότερο. Πολλές υποθετικά θεραπευτικές διαδικασίες που προσφέρονται από τους εναλλακτικούς,ενώ δεν μπορούν να επηρεάσουν την ίδια την πορεία της ασθένειας,όντως κάνουν την ασθένεια πιο υποφερτή αλλά για ψυχολογικούς λόγους.Ο πόνος είναι ένα παράδειγμα.Πολλή έρευνα έχει δείξει ότι ο πόνος είναι εν μέρει μια αίσθηση όπως ή όραση ή η ακοή και εν μέρει ένα συναίσθημα (Melzack 1973).Έχει βρεθεί επανειλημμένα ότι μειώνοντας με επιτυχία το συναισθηματικό στοιχείο του πόνου αφήνει το αισθητικό μέρος του εντυπωσιακά υποφερτό.Έτσι ο πόνος μπορεί να ελαττωθεί συχνά με ψυχολογικά μέσα,ακόμα και εάν η υποκείμενη παθολογία παραμείνει ανέγγιχτη.Οτιδήποτε μπορεί να κατευνάσει την ανησυχία,να στρέψει την προσοχή αλλού,να μειώσει την διέγερση,να παρέχει μια αίσθηση έλεγχου ή να οδηγήσει σε γνωστική παρερμηνεία των συμπτωμάτων μπορεί να καταπραΰνει το στοιχείο αγωνίας του πόνου.Οι σύγχρονες κλινικές πόνου βάζουν αυτές τις στρατηγικές σε καλή χρήση καθημερινά (Smith, Merskey, και Gross 1980).Όταν οι ασθενείς υποφέρουν λιγότερο αυτό είναι καλό αλλά πρέπει να προσέξουμε ώστε η καθαρά συμπτωματική ανακούφιση να μην αποπροσανατολίζει τους ανθρώπους από αποδεδειγμένης αξίας θεραπείες μέχρι να είναι πολύ αργά για να είναι αποτελεσματικές γιαυτους.

7.Πολλοι χρηστές εναλλακτικών θεραπειών ακολουθούν παράλληλα και επιστημονικές θεραπείες.

Σε μια προσπάθεια να προσελκύσουν περισσότερη πελατεία,πολλοί ανορθόδοξοι θεραπευτές έχουν αρχίσει να αναφέρονται στους εαυτούς τους ως «συμπληρωματικοί» μάλλον παρά «εναλλακτικοί».Αντί να κηρύξουν κυρίως στους ιδεολογικά αφοσιωμένους στην «εναλλακτική ιατρική» ή σε εκείνους που τους έχει ειπωθεί ότι η συμβατική ιατρική δεν έχει πια τίποτα άλλο να τους προσφέρει,οι «εναλλακτικοί» έχουν αρχίσει να διαφημίζουν ότι μπορούν να ενισχύσουν τις συμβατικές βιοιατρικές θεραπείες. Αποδέχονται ότι οι ορθόδοξοι θεραπευτές μπορούν να καταπραΰνουν τα συμπτώματα της ασθένειας αλλά παραμένουν πεπεισμένοι ότι η εναλλακτική ιατρική θεραπεύει τις αληθινές αιτίες της αρρώστιας-κιβδηλες διατροφικες διαταραχες,ή περιβαλλοντικές ευαισθησίες ή διαταραγμένα πεδία ενέργειας ή ακόμα και εκκρεμείς συγκρούσεις από προηγούμενες ενσαρκώσεις.Εαν η βελτίωση ακολουθήσει την συνδυασμένη παροχή «συμπληρωματικών» και επιστημονικά βασισμένων θεραπειών,ο κίβδηλος θεραπευτής συχνά λαμβάνει δυσανάλογα μεγάλο μερίδιο αναγνώρισης για την θεραπεία.

8.Λάθος διάγνωση (από τον ίδιο τον ασθενή ή τον γιατρό/θεραπευτή).

Σε αυτή την εποχή της εμμονής των ΜΜΕ με την υγεία,πολλοί άνθρωποι μπορεί να υποκινηθούν στο να πιστέψουν ότι πάσχουν από αρρώστιες που δεν έχουν. Όταν αυτοί οι υγιείς άνθρωποι ακούσουν τα παραδόξως μη ευπρόσδεκτα νέα ότι δεν παρουσιάζουν οργανικά σημεία αρρώστιας από τους ορθόδοξους γιατρούς,συχνα καταφεύγουν στους εναλλακτικούς που σχεδόν πάντα βρίσκουν κάποιο είδος «ανισορροπίας» να κουράρουν.Εάν ακολουθήσει «ανάρρωση» άλλος ένας προσηλυτισμένος γεννιέται.

Φυσικά οι επιστημονικά εκπαιδευμένοι ιατροί δεν είναι αλάνθαστοι και μια λανθασμένη διάγνωση, που ακολουθείται από ένα ταξίδι σε ένα εναλλακτικό θεραπευτή,μπορεί να οδηγήσει σε μια περίλαμπρη μαρτυρία της θεραπείας μιας σοβαρής κατάστασης που ποτέ δεν υπήρξε..Αλλες φορές η διάγνωση μπορεί να είναι σωστή αλλά το χρονοδιάγραμμα που είναι δύσκολο να προβλεφτεί,μπορεί να αποδειχτεί ανακριβές.Εάν ένας ασθενής με μια αρρώστια σε τελικό στάδιο υποβληθεί σε εναλλακτικές θεραπείες και υποκύψει αργότερα από την χρονική στιγμή που πρόβλεψε ο συμβατικός γιατρός,η εναλλακτική θεραπεία μπορεί να λάβει αναγνώριση για επιμήκυνση της ζωής όταν στην πραγματικότητα υπήρξε μια απλή υπερβολικά απαισιόδοξη πρόβλεψη-η επιβίωση ήταν χρονικά μεγαλύτερη από το φυσιολογικό μέσο όρο αλλά μέσα στην ακτίνα της φυσιολογικής στατιστικής διαφοροποίησης της ασθένειας.

*Να προσθέσω ότι η λάθος διάγνωση μπορεί να γίνει και από τον ίδιο τον εναλλακτικό θεραπευτή.Είτε με τίμιες προθέσεις (οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν τα προσόντα για μια ορθή διάγνωση) είτε με δόλο.

9.Παραγόμενα οφέλη.

Οι εναλλακτικοί θεραπευτές συχνά διαθέτουν ισχυρές,χαρισματικές προσωπικότητες (O'Connor 1987).Από την άποψη ότι οι ασθενείς παρασύρονται από τις μεσσιανικές πλευρές της εναλλακτικής ιατρικής,μπορεί να προκύψει ψυχολογική ανάταση.Εάν ένας ενθουσιώδης,κεφάτος θεραπευτής καταφέρει να ανεβάσει την διάθεση και τις προσδοκίες ενός ασθενη,αυτή η αισιοδοξία μπορεί να οδηγήσει σε μεγαλύτερη συμμόρφωση με και συνεπώς σε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα οποιωνδήποτε ορθόδοξων θεραπειών που αυτός ή αυτή ενδέχεται να λαμβάνει παράλληλα.Αυτή η συμπεριφορά προσδοκίας μπορεί επίσης να παρακινήσει τους ασθενείς να τρώνε και να κοιμούνται καλύτερα και να ασκούνται και να συναναστρέφονται κόσμο περισσότερο.Αυτά από μόνα τους μπορούν να βοηθήσουν στην επιτάχυνση της ανάρρωσης.

Οι ψυχολογικές ανατάσεις αυτού του είδους μπορούν επίσης να μειώσουν το στρες που έχει δειχθεί ότι έχει επιβλαβείς επιδράσεις στο ανοσοποιητικό σύστημα (Mestel 1994).Η αφαίρεση αυτού του επιπρόσθετου βάρους μπορεί να επιταχύνει την θεραπεία ακόμα και εάν δεν είναι ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα της θεραπείας.Οπως με την καθαρά συμπτωματική ανακούφηση,αυτό δεν είναι καθόλου κακό εκτός αν στρέφει τον ασθενή μακριά από πιο αποτελεσματικές θεραπείες ή αν τα ποσά που χρεώνονται για την θεραπεία είναι υπερβολικά.

10.Ψυχολογικη διαστρέβλωση της πραγματικότητας.

Η διαστρέβλωση της πραγματικότητας στην υπηρεσία της ισχυρής πίστης είναι ένα συχνό συμβάν.Ακόμα και εάν δεν αποκομίζουν αντικειμενικές βελτιωσεις,οι αφοσιωμένοι οπαδοί που έχουν μια ισχυρή ψυχολογική επένδυση στην εναλλακτική ιατρική μπορούν να πείσουν τους εαυτούς τους ότι έχουν βοηθηθεί. Σύμφωνα με την θεωρία της γνωστικής επανερμηνείας,(Festinger 1957),όταν οι εμπειρίες έρχονται σε αντίθεση με υπάρχουσες νοοτροπίες,αισθήματα,ή γνώση παράγεται ψυχολογική στεναχώρια.Τείνουμε να καταπραΰνουμε αυτή ασυμφωνία με την επανερμηνεία (διαστρέβλωση) της ενοχλητικής πληροφορίας.Η μη λήψη ανακούφισης κατόπιν επένδυσης χρόνου,χρήματος και επιφάνειας σε μια εναλλακτική θεραπεία (και ίσως στην κοσμοθεωρία της οποίας αυτή είναι μέρος) θα δημιουργούσε μια τέτοια κατάσταση εσωτερικής δυσαρμονίας.Επειδή θα ήταν υπερβολικά στενάχωρο ψυχολογικά να παραδεχτούν στον εαυτό τους ή στους άλλους ότι όλο αυτό ήταν άχρηστο,θα υπήρχε μια ισχυρή ψυχολογική πίεση να βρουν κάποια αντισταθμιστική/εξιλεωτική άξια στην θεραπεία.

Πολλές άλλες υπηρετούσες το εγώ προκαταλήψεις βοηθούν να διατηρηθεί ο αυτοσεβασμός και η ομαλή κανονική λειτουργία (Beyerstein και Hadaway 1991).Επειδή οι κεντρικές πεποιθήσεις τείνουν να λαμβάνουν σθεναρή υπεράσπιση μέσω της διαστρέβλωσης της αντίληψης και της μνήμης,οι κίβδηλοι θεραπευτές και οι πελάτες τους έχουν την προδιάθεση να παρερμηνεύουν στοιχεία και να θυμούνται τα πράγματα όπως επιθυμούν να είχαν συμβεί.Ομοίως,μπορεί να είναι επιλεκτικοί στο τι ανακαλούν υπερτιμώντας τις προφανείς επιτυχίες τους και ταυτόχρονα αγνοώντας,υποτιμώντας ή δικαιολογώντας τις αποτυχίες τους.Η επιστημονική μέθοδος εξελίχθηκε σε μεγάλο βαθμό για να μειώσει το αντίκτυπο αυτής της ανθρώπινης κλίσης του να σπεύδουμε σε συμπεράσματα που μας ευχαριστούν.

Ένα απατηλό συναίσθημα ότι τα συμπτώματα κάποιου έχουν βελτιωθεί μπορεί επίσης να οφείλεται σε ένα αριθμό τον αποκαλούμενων χαρακτηριστικών απαίτησης που βρίσκονται σε κάθε θεραπευτικό σκηνικό.Σε όλες τις κοινωνίες υπάρχει η «νόρμα της ανταπόδοσης» ένας υπονοούμενος κανόνας που υποχρεώνει τους ανθρώπους να ανταποκρίνονται με όμοιο τρόπο όταν κάποιος τους κάνει κάποιο καλό.Οι θεραπευτές στο μεγαλύτερο μέρος τους πιστεύουν ειλικρινά ότι βοηθούν τους ασθενείς τους και είναι φυσικό οι ασθενείς να θέλουν να τους ευχαριστήσουν με την σειρά τους.Χωρίς να είναι απαραίτητο να το συνειδητοποιούν οι ασθενείς,τέτοιες υποχρεώσεις επαρκούν για να διογκώσουν την αντίληψη τους αναφορικά με το πόσο όφελος έλαβαν.Έτσι κοντρόλ για τα αποτελέσματα συμμόρφωσης πρέπει επίσης να ενσωματωθούν στις σωστές κλινικές δοκιμές (Adair 1973).

Τελικά η δουλεία της διάκρισης των αληθινών από τις πλαστές αιτιατικών σχέσεων δεν απαιτεί μόνο ελεγχόμενες παρατηρήσεις αλλά επίσης συστηματικοποιημένες υφαιρέσεις από μεγάλα ποσά δεδομένων.Οι ψυχολόγοι που ενδιαφέρονται για τις προκαταλήψεις στην κρίση έχουν αναγνώριση πολλές πήγες λάθους που καταδυναστεύουν τους ανθρώπους που βασίζονται στον ανεπίσημο συλλογισμό για να αναλύσουν σύνθετα γεγονότα. (Gilovich 1991, 1997,Schick και Vaughn 1995).Ο Dean και οι συνεργάτες του έδειξαν χρησιμοποιώντας παραδείγματα από μια άλλη δημοφιλή ψευδοεπιστημη, την ανάλυση του γραφικού χαρακτήρα,ότι χωρίς εξελιγμένα στατιστικά βοηθήματα,οι ανθρώπινες γνωστικές ικανότητες δεν επαρκούν για τον σκοπό του ξεδιαλεγματος έγκυρων σχέσεων μέσα από μάζες από αλληλεπιδρώντα δεδομένα.

Παρόμοιες δυσκολίες θα είχαν αντιμετωπίσει οι πρωτοπόροι της προ-επιστημονικής ιατρικής και οι οπαδοί τους και για αυτό τον λόγο δεν μπορούμε να δεχτούμε τις ανέκδοτες αναφορές τους σαν υποστήριξη των ισχυρισμών τους.

Περίληψη.

Για τους λόγους που παρουσίασα οι μαρτυρίες μεμονωμένων ατόμων πολύ λίγη αξία έχουν στην αξιολόγηση των θεραπευτικών μεθόδων.Επειδή τόσα πολλά παραπλανητικά στοιχεία μπορούν να πείσουν ευφυείς,τίμιους ανθρώπους ότι έχουν επιτευχθεί θεραπευτικά αποτελέσματα όταν αυτό δεν έχει συμβεί στην πραγματικότητα,έχει ζωτική σημασία ο έλεγχος οποιουδήποτε θεωρητικά θεραπευτικού σχήματος κάτω από συνθήκες που ελέγχουν για ανταποκρίσεις placebo,αποτελέσματα συμμόρφωσης και λάθη κρίσης.

Πριν κάποιος συμφωνήσει να υποβληθεί σε οποιοδήποτε είδος θεραπείας,πρέπει να είναι βέβαιος ότι αυτή η θεραπεία έχει αξιολογηθεί σε κατάλληλα ελεγχόμενες κλινικές δοκιμές.Για να μειώσει την πιθανότητα ότι τα στοιχεία που υποστηρίξουν την αξία της συγκεκριμένης θεραπείας έχουν μολυνθεί από τα προαναφερθέντα λάθη και προκαταλήψεις,οι καταναλωτές πρέπει να επιμείνουν να έχουν δημοσιευθεί τα υποστηρικτικά αυτά στοιχεία σε επιστημονικά περιοδικά που παρακολουθούνται, ελέγχονται και αναθεωρούνται από την σύγχρονη επιστημονική κοινότητα.Όποιος θεραπευτής δεν μπορεί να προμηθεύσει αυτού του είδους την υποστήριξη για τις διαδικασίες που ακολουθεί είναι αμέσως ύποπτος.Αν οι αποδείξεις αποτελούνται απλά από μαρτυρίες,φυλλάδια ή βιβλία που δημοσιεύτηκαν από τον ίδιο τον θεραπευτη,ή ειδήσεις από τα λαϊκά ΜΜΕ οι εν δυνάμει πελάτες πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.Ακόμα και εάν τα άρθρα που υποστηρίζουν τις μεθόδους του φαίνεται να έχουν προέρθει από έγκυρα επιστημονικά περιοδικά,οι καταναλωτές θα πρέπει να ελέγξουν αν αυτά τα περιοδικά εκδίδονται από ευυπόληπτους επιστημονικούς οργανισμούς.Εργασίες που εξυμνούν την ψευδοεπιστημή συχνά εμφανίζονται σε περιοδικά με επίσημη όψη,τα οποία στην πραγματικότητα είναι ιδιοκτησία ομάδων με ανεπαρκή επιστημονικά διαπιστευτήρια αλλά με οικονομικές επενδύσεις σε αμφίβολης αξίας προϊόντα.Ομοίως,πρέπει να απορρίπτονται άρθρα από περιοδικά που αποδέχονται όλα τα άρθρα που τους υποβάλλονται και χρεώνουν τους συγγραφείς για την δημοσίευση.Και τελικά επειδή οποιοδήποτε μεμονωμένο θετικό αποτέλεσμα-ακόμα και από ένα προσεκτικά εκτελεσμένο πείραμα που έχει δημοσιεύτηκε σε ένα έγκυρο επιστημονικό περιοδικό-μπορεί πάντα να είναι λανθασμενο,η αναπαραγωγή του θετικού αποτελέσματος από ανεξάρτητες ερευνητικές ομάδες είναι το υπέρτατο αποδεικτικό κριτήριο.

Εάν ο θεραπευτής ισχυρίζεται ότι καταδιώκεται,έχει άγνοια από ή εχθρική στάση απέναντι στην επιστήμη,δεν μπορεί να παρέχει μια λογική επιστημονική εξήγηση για τις μεθόδους του και υπόσχεται αποτελέσματα που υπερβαίνουν εκείνα της ορθόδοξης βιοιατρικής υπάρχει σοβαρός λόγος να υποπτευτούμε ότι έχουμε να κάνουμε με ένα τσαρλατάνο.Εκκλήσεις σε μυστηριώδη «πεδία»,«ενέργειες»,«δυνάμεις» ή «δονήσεις» είναι άλλα χαρακτηριστικά σημάδια,όπως επίσης κάθε ισχυρισμός ότι θεραπεύει ολόκληρο το άνθρωπο περισσότερο παρά την εντοπισμένη παθολογία.


Σε ανθρώπους που δεν είναι καλά οποιαδήποτε υπόσχεση θεραπείας είναι ιδιαίτερα ελκυστική.Το αποτέλεσμα είναι να αντικαθιστά εύκολα η ψευδής ελπίδα την κοινή λογική.Σε αυτή την ευάλωτη κατάσταση η ανάγκη για αυστηρή αξιολόγηση είναι πλέον αναγκαία αλλά παρατηρούμε συχνά μια προθυμία παραίτησης οποίων υπολειμμάτων σκεπτικισμού παραμένουν.Καταναλωτές που προηγουμένως διέθεταν αντίληψη,μόλις καταβληθούν από την αρρώστια,συχνά επιμένουν για λιγότερα στοιχεία υποστήριξης των ισχυρισμών των εναλλακτικών θεραπευτών από όσα θα ζητούσαν προηγουμένως από κάποιον που θα προσπαθούσε να τους πουλήσει ένα μεταχειρισμένο αμάξι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 21:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Για μας που ζούμε μέσα στα νοσοκομεία και έχουμε επαφή με τον κίνδυνο την αρρώστια και τον θάνατο, που κάθε μέρα που περνάει αντικρύζουμε το μάταιο και το ''θαύμα'' συγχρόνως, που μονίμως είμαστε σε άμυνα και επίθεση, είναι φυσικό να υπερισχύει η ΛΟΓΙΚΗ.

Καλη μου nst δεν ειναι ζητημα λογικης.Ειναι ζητημα ΑΓΝΟΙΑΣ.Ο πολυς κοαμος δεν γνωριζει μια απο επιστημονικη μεθοδο γενικα και εγκυρη αξιολογηση θεραπειων ΕΙΔΙΚΑ.Γιαυτο κανουν τρελες πωλησεις οι διαφορου ειδους αγυρτειες.

Απαντωντας στον Imperator :

Οπως προειπα για το θεμα της συνομωσιας (οτι οι επιστημονες τα παιρνουν" για να προωθησουν εσφαλμενες μελετες) ειναι κοματακι δυσκολο ΟΛΟΙ οι επιστημονες ΠΑΝΤΟΥ να ειναι μερος της συνομωσιας.


Απαντωντας στην Avallon:

Οι σοφιστειες που επιχειρεις δεν μπορουν να καλυψουν το μεγεθος της αγνοιας σου.

Απολαυστε την τσαρλατανια της ομοιοπαθητικης αναλυτικα (συνισταται να διαβασετε πρωτα το αρθρο γιατι αχρηστες θεραπειες φαινεται να λειτουργουν).

Γιατι ειναι η ομοιοπαθητικη αγυρτεια?

Μας το εξηγει ο Stephen Barret ιατρος με πολυχρονους αγωνες εναντιον της αγυρτειας.

Ομοιοπαθητική:Η υπέρτατη απάτη.

--------------------------------

Stephen Barret M.D.

Τα ομοιοπαθητικά «φάρμακα» απολαμβάνουν ένα μοναδικό status στην αγορά της υγείας (στις ΗΠΑ).Είναι η μόνη κατηγορία κομπογιαννίτικων προϊόντων που προωθούνται νόμιμα στην αγορά σαν φάρμακα.Αυτή η κατάσταση είναι το αποτέλεσμα δυο αιτιών.Πρώτον,η Ομοσπονδιακή Πράξη Τροφίμων,Φάρμακων και Κοσμητικής του 1938 που προωθήθηκε στο Κογκρέσο από έναν ομοιοπαθητικό ιατρό που ήταν Γερουσιαστής, αναγνωρίζει σαν φάρμακα όλες τις ουσίες που περιέχονται στην Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία Των Ηνωμένων Πολιτειών.Δεύτερον η Αμερικανική Ένωση Τροφίμων και Φαρμάκων δεν έχει θέσει τα ομοιοπαθητικά φάρμακα στα ίδια στάνταρ με τα άλλα φάρμακα.Σήμερα προωθούνται στην αγορά σε μαγαζιά υγιεινής διατροφής,σε φαρμακεία,σε γραφεία ομοιοπαθητικών από διανομείς πολλαπλών επιπέδων,διαμέσου του ταχυδρομείου και στο ΄Ιντερνετ.

Βασικές λανθασμένες αντιλήψεις.

O Samuel Hahnemann (1755-1843),ένας Γερμανός ιατρός,άρχισε να διαμορφώνει τις βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής στα τέλη του 1700.Ο Hahnemann ήταν δικαίως αγανακτισμένος για την πρόκληση αιμορραγίας, την τοποθέτηση βδελλών,την χορήγηση καθαρτικών και άλλες ιατρικές διαδικασίες της εποχής του που έκαναν πολύ περισσότερο κακό παρά καλό.Σκεπτόμενος ότι αυτές οι θεραπείες σκόπευαν να «επιφέρουν εξισορρόπηση στους χυμούς του σώματος με αντίθετες ενέργειες» ανέπτυξε την αντίληψη του περί ομοίων-μια αντίληψη ότι τα συμπτώματα της ασθένειας μπορούν να θεραπευτούν με εξαιρετικά μικρές ποσότητες ουσιών που προκαλούν παρόμοια συμπτώματα σε υγιείς ανθρώπους όταν δίδονται σε μεγάλες ποσότητες.Η λέξη ομοιοπαθητική προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις όμοιος και πάθος (μαρτύριο η ασθένεια).

Ο Hahnemann και οι πρώιμοι οπαδοί του,διεξήγαγαν «δόκιμες» στις οποίες χορηγούσαν βοτανα,ανόργανα συστατικα και άλλες ουσίες σε υγιείς ανθρώπους και κρατούσαν λεπτομερή αρχεία από αυτά που παρατηρούσαν. Αργότερα αυτά τα αρχεία συγκεντρώθηκαν σε μεγάλα βιβλία αναφοράς που ονομάστηκαν matteria medica,τα οποία χρησιμοποιούνται για να ταιριάξουν τα συμπτώματα του ασθενούς με ένα «αντίστοιχο» φάρμακο.

O Hahnemann διακήρυξε ότι οι ασθένειες αντιπροσωπεύουν μια διαταραχή στην ικανότητα του σώματος να θεραπεύσει τον εαυτό του και ότι μόνο ένα μικρό ερέθισμα απαιτείται για την έναρξη της διαδικασίας της γιατρειάς. Επίσης ισχυρίζονταν ότι οι χρόνιες ασθένειες ήταν εκδηλώσεις μιας καταπιεσμένης φαγούρας (ψώρα),ένα είδους μιάσματος ή κακού πνεύματος. Στην αρχή χρησιμοποιούσε μικρές δόσεις από αποδεκτά φάρμακα.Αργότερα όμως χρησιμοποίησε τεράστιες αραιώσεις και δημιούργησε την θεωρία ότι όσο μικρότερη είναι η δόση,τόσο μεγαλύτερο το αποτέλεσμα-μια αντίληψη αναφερόμενη κοινώς ως «ο νόμος των απειροελάχιστων».Αυτό φυσικά είναι ακριβώς το αντίθετο από την σχέση δόσης-ανταπόκρισης που απέδειξαν οι φαρμακοποιοί.

Η βάση για την εισαγωγή στη Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία δεν είναι ο σύγχρονος επιστημονικός έλεγχος,αλλά ομοιοπαθητικές δοκιμές που έλαβαν χώρα στην διάρκεια του 1800 και στις αρχές του 1900.Η παρούσα (ένατη) έκδοση περιγράφει πως περισσότερες από χίλιες ουσίες προετοιμάζονται για ομοιοπαθητική χρήση.Δεν αναγνωρίζει τα συμπτώματα ή τις ασθένειες για τα οποία τα ομοιοπαθητικά προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούνται. Αυτό κρίνεται από τον ομοιοπαθητικό γιατρό (ή τον κατασκευαστή).
(Σ.τ.μφ.ενώ στην επιστημονική και κατασυκοφαντημένη φαρμακευτική αναφέρεται ρητά η νόσος ή οι νόσοι για τους οποίους το εκάστοτε φάρμακο έχει θεραπευτική αξία γιατί φυσικά έχει αποδειχτεί ότι έχει αξία με εξαντλητικές δόκιμες σε πειραματόζωα και κλινικές μελέτες.).Το γεγονός ότι οι ουσίες που περιλαμβάνονται στην Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία αναγνωρίζονται νομικά σαν «φάρμακα» δεν σημαίνει ότι ο νόμος ή η Αμερικανική Ένωση Τροφίμων και Φάρμακων τα αναγνωρίζει ως αποτελεσματικά.

Επειδή οι ομοιοπαθητικές θεραπείες ήταν πραγματικά λιγότερο επικίνδυνες από εκείνες της ιατρικής ορθοδοξίας του 19ου αιώνα,πολλοί εξασκόντες την ιατρική άρχισαν να τις χρησιμοποιούν.Στην έναρξη του 20ου αιώνα,η ομοιοπαθητική είχε γύρω στους 14.000 θεραπευτές και 22 σχολές στις ΗΠΑ. Όμως καθώς η ιατρική επιστήμη και η ιατρική εκπαίδευση άρχισε να προοδεύει,η ομοιοπαθητική παρήκμασε ραγδαία στην Αμερική,όπου οι σχολές της είτε έκλεισαν είτε μεταστράφηκαν στις μοντέρνες μεθόδους.Η τελευταία ομοιοπαθητική σχολή στις ΗΠΑ έκλεισε το 1920.

Πολλοί ομοιοπαθητικοί ισχυρίζονται ότι συγκεκριμένοι άνθρωποι έχουν μια συγκεκριμένη έλξη σε ένα συγκεκριμένο γιατρικό (το δικό τους «βασικό γιατρικό») και θα ανταποκριθούν σε αυτό για μια ποικιλία νόσων.Τέτοια γιατρικά θα χορηγηθούν σύμφωνα με τον βασικό τύπο του κάθε ανθρώπου-που ονομάζεται κατά την αντίστοιχη θεραπεία με ένα τρόπο που θυμίζει την κατηγοριοποίηση στην αστρολογία.Ο «Εύφλεκτος (Ignatia)» τύπος λέγεται ότι είναι νευρικός και επιρρεπής στα δάκρυα και δεν του αρέσει ο καπνός του τσιγάρου. Ο τυπικός «Παλλόμενος» είναι μια νεαρή γυναίκα με ξανθιά ή ανοιχτά καστανά μαλλιά,μπλέ μάτια και μια λεπτεπίλεπτη επιδερμίδα ,που είναι τρυφερή, δειλή,ρομαντική,συναισθηματική και φιλική αλλά ντροπαλή. Ο «Χολερικός» τύπος λέγεται ότι είναι επιθετικός,φιλοπόλεμος,φιλόδοξος και υπερκινητικος.Στον «Θεϊκό τύπο» αρέσει να είναι ανεξάρτητος.Και ούτω καθεξής.Σας ακούγεται αυτό σαν μια λογική βάση για διάγνωση και θεραπεία;(Σ.τ.μφ. σε εμένα όχι αλλά σε αυτούς που πιστεύουν στα ζώδια την αγιουβερδα,το ρεικι,το βελονισμό και σε αλλά πράγματα που μόνο η μαγική σκέψη μπορεί να τα υποστηρίξει,είναι πιθανόν να φαίνονται λογικά).

Τα «φάρμακα» είναι placebo.

Τα ομοιοπαθητικά προϊόντα είναι φτιαγμένα από ανόργανες ουσίες, βοτανικές ουσίες και αρκετά άλλα υλικά.Εαν η αρχική ουσία είναι διαλυτή,ένα μέρος αυτής διαλύεται είτε με εννέα είτε με ενενήντα εννέα μέρη αποσταγμένου νερού και ταράζεται δυνατά.Εαν είναι αδιάλυτη,τρίβεται και κονιορτοποιείται σε όμοιες αναλογίες με λακτόζη σε σκόνη (σάκχαρο του γάλακτος).Ένα μέρος από το διαλυμένο φάρμακο τότε,αραιώνεται περαιτέρω και η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι την επίτευξη της επιθυμητής συγκέντρωσης.Αραιώσεις από 1 μέχρι το 10 συμβολίζονται από το Ρωμαϊκό αριθμητικό Χ (1Χ=1/10,3Χ=1/1.000,6Χ=1/1.000.000).Ομοίως, αραιώσεις από το 1 μέχρι το 100 συμβολίζονται με το Ρωμαϊκό αριθμητικό C (1C=1/100,3C=1/1.000.000 και ούτω καθεξής).Τα περισσότερα ομοιοπαθητικά φάρμακα σήμερα κυμαίνονται από 6Χ έως 30Χ,αλλά και προϊόντα των 30C ή παραπάνω πωλούνται στην αγορά.

Μια αραίωση 30X σημαίνει ότι η αρχική ουσία έχει αραιωθεί 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 φορές. Υποθέτοντας ότι ένα κυβικό εκατοστό νερού περιέχει 15 σταγόνες,αυτός ο αριθμός είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των σταγόνων του νερού που θα απαιτούνταν για να γεμίσουν μια δεξαμενή μεγαλύτερη από το μέγεθος της γης. Φαντασθείτε να τοποθετήσουμε μια σταγόνα κόκκινης μπόγιας σε ένα τέτοιο δοχείο έτσι ώστε να διασκορπιστεί ομοιογενώς.Ο «νόμος των απειροελάχιστων» της ομοιοπαθητικής είναι το ισοδύναμο του ισχυρισμού ότι οποιαδήποτε σταγόνα από αυτό το δοχείο θα περιέχει ένα απόσταγμα ερυθρότητας.Ο Robert L. Park, Ph.D,ένας διαπρεπής φυσικός που είναι ο διοικητικός διευθυντής της Αμερικανικής Εταιρίας Φυσικής,τόνισε ότι εφόσον η ελάχιστη ποσότητα μιας ουσίας σε ένα διάλυμα είναι το ένα μόριο, ένα διάλυμα 30C θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον ένα μόριο από την αρχική ουσία διαλυμένο σε ένα μίνιμουμ 1,000,000,000,000,000,000,000, 000,000, 000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 μορίων νερού.Αυτό θα απαιτούσε ένα δοχείο περισσότερο από 30.000.000 φορές το μέγεθος της γης.

Το Oscillococcinum, ένα προϊόν 200C «για την ανακούφιση του κρυολογήματος και των συμπτωμάτων παρόμοιων με της γρίπης» περιλαμβάνει «διαλύματα» που είναι ακόμα πιο παρατραβηγμένα.Το «δραστικό του συστατικό» προετοιμάζεται με τη επώαση μικρών ποσοτήτων συκωτιού και καρδιάς φρεσκοσφαγμένης πάπιας για σαράντα ημέρες.Το διάλυμα που προκύπτει φιλτράρεται,στεγνωνεται υπό ψύχος, ενυδατώνεται ξανά,αραιώνεται επανειλημμένα και τοποθετείται σε σφαιρίδια ζάχαρης.Εαν έστω ένα μόριο από την καρδιά ή το συκώτι της πάπιας επεβίωνε της αραίωσης,η συγκέντρωση του θα ήταν 1 προς 100 εις την 200.Αυτος ο τεράστιος αριθμός που έχει 400 μηδενικά,είναι πολύ μεγαλύτερος από τον αριθμό μορίων που υπολογίζεται ότι υπάρχουν στο σύμπαν (περίπου ένα googol,που είναι ένα 1 ακολουθούμενο από 100 μηδενικά).Στο τεύχος της, της 17ης Φεβρουάριου του 1997 η US News & World Report τόνισε ότι μόνο μια πάπια τον χρόνο απαιτείται για να παρασκευαστεί το προϊόν που είχε πωλήσεις 20 εκατομμυρίων δολαρίων το 1996.Το περιοδικό βάφτισε εκείνο το άτυχο πτηνό «η πάπια των 20 εκατομμυρίων δολαρίων».

Στην πραγματικότητα,οι νόμοι της χημείας λένε ότι υπάρχει ένα όριο στην αραίωση που μπορεί να γίνει χωρίς την ολοκληρωτική απώλεια της αρχικής ουσίας.Αυτό το όριο που σχετίζεται με τον αριθμό του Avogadrο,αντιστοιχεί στις ομοιοπαθητικές αραιώσεις 12C ή 24X (ένα μέρος προς 10 εις την 24).Ο ίδιος ο Hahnemann συνειδητοποίησε ότι δεν υπάρχει πραγματικά καμία πιθανότητα να παραμείνει ακόμα και ένα μόριο της αρχικής ουσίας μετά από ακραίες αραιώσεις.Αλλά πίστευε ότι η βίαιη ανακίνηση ή ή κονιορτιοποιηση σε κάθε σκαλοπάτι της αραίωσης αφήνει πίσω μια ουσία «παρόμοια με πνεύμα»-«μη αντιληπτή πλέον με τις αισθήσεις»που θεραπεύει με το να αναζωογονεί την «ζωτική δύναμη του σώματος».Οι σύγχρονοι οπαδοί της ομοιοπαθητικής υποθέτουν ότι ακόμα και εάν το τελευταίο μόριο φύγει, παραμένει μια «ανάμνηση».Η βασιμότητα αυτής της αντίληψης δεν έχει αποδειχθεί.Επιπλέον εάν ήταν αληθινή,κάθε ουσία που συναντούσε ένα μόριο νερού θα μπορούσε να «εντυπώσει» μια «ουσία» που θα προκαλούσε ισχυρά (και απρόβλεπτα) φαρμακευτικά αποτελέσματα όταν απορροφιόνταν από έναν άνθρωπο.

Πολλοί οπαδοί ισχυρίζονται ότι τα ομοιοπαθητικά προϊόντα θυμίζουν τα εμβόλια επειδή και τα δυο παρέχουν ένα μικρό ερέθισμα που ενεργοποιεί μια ανοσοποιητική απάντηση.Αυτή η σύγκριση δεν είναι έγκυρη.Τα ποσοστά των ενεργών συστατικών στα εμβόλια είναι πολύ μεγαλύτερα και μπορούν να μετρηθούν.Επιπλέον οι διαδικασίες ανοσοποίησης παράγουν αντισώματα η συγκέντρωση των οποίων στο αίμα μπορεί να μετρηθεί.Επιπροσθέτως τα εμβόλια χρησιμοποιούνται προληπτικά και όχι για να θεραπεύσουν συμπτώματα .

Ο Stab Ponanski,ενας βοηθός ιατρού που εργάζεται στην δημόσια υγειά κοντά στο Ασβενβιλ,της Βορειας Καρολινας,παρείχε επιπρόσθετες παρατηρήσεις:

«Φαντασθείτε ποσά πολλά συστατικά πρέπει να είναι παρόντα σε ποσότητες ενός ή περισσότερων μοριων,σε κάθε δόση ομοιοπαθητικού φάρμακου. Ακόμα και κάτω από τις πιο προσεκτικά καθαρές συνθήκες η αερομεταφερόμενη σκόνη στο κτίριο όπου κατασκευάζεται το φάρμακο πρέπει να μεταφέρει χιλιάδες διαφορετικά μόρια βιολογικής προέλευσης, προερχόμενα από τοπικές πήγες (βακτηρία,ιοί μύκητες αναπνευστικά σταγονίδια, αποκολλημένα κύτταρα δέρματος,κόπρανα εντόμων)όπως και από μακρινές (γύρη λουλουδιών,σωματίδια χώματος, παράγωγα καύσης) μαζί με ανόργανα σωματίδια γήινης ή ακόμα και εξωγήινης προέλευσης (σκόνη μετεωριτών). Παρομοίως τα αδρανή διαλυτικά που χρησιμοποιούνται στην διαδικασία πρέπει να έχουν την δική τους συλλογή από μικροσκοπικά προϊόντα μόλυνσης.

H διαδικασία αραίωσης/αποτελεσματικοποιησης στην ομοιοπαθητική περιλαμβάνει μια προοδευτική αραίωση που τραβιέται σε απίστευτα ακρα,με «succussion» μεταξύ κάθε αραίωσης.Η διαδικασία succusion περιλαμβάνει την ανακίνηση ή γρήγορα ελαφρά χτυπήματα του δοχείου κατά ένα συγκεκριμένο τρόπο.Κατα την βήμα με βήμα διαδικασία της αραίωσης,πως είναι δυνατόν η διαδικασία προετοιμασίας του φάρμακου να γνωρίζει ποια από τις αμέτρητες ουσίες στο δοχείο είναι ΑΥΤΗ η οποία έχει αποτέλεσμα? Πως γίνεται χιλιάδες (εκατομμύρια;) μόρια να γνωρίζουν ότι απαιτείται να παραμείνουν αδρανή,ενώ το Ισχυρό αποκτάει το κύρος του Θεραπευτή;Προκαλεί κάτι παραπάνω από δυσπιστία το ότι αυτό το σενάριο μπορεί να οδηγήσει σε ξεχωριστά προϊόντα με απαράμιλλη καταλληλότητα για να θεραπεύσουν συγκεκριμένες ασθένειες.

Συνεπώς μέχρι οι απολογητές της ομοιοπαθητικής να μπορεσουν να μας προμηθεύσουν με έναν λογικό (μη μαγικό) μηχανισμό για την «δραστικοποιηση»-μέσω-αραίωσης μιας από τις πολλές ουσίες σε κάθε ένα από τα προϊόντα τους με ακρίβεια,είναι αδύνατον να δεχτούμε ότι έχουν αναγνωρίσει σωστά τα δραστικά συστατικά στα προϊόντα τους. Κάθε μελέτη που ισχυρίζεται ότι αποδεικνύει την αποτελεσματικότητα ενός ομοιοπαθητικού προϊόντος πρέπει να απορρίπτεται αμέσως αν δεν περιλαμβάνει μια λίστα από όλες τις ουσίες που είναι παρούσες σε συγκεντρώσεις ίσες ή μεγαλύτερες με το υποτιθέμενο δραστικό συστατικό σε κάθε στάδιο της διαδικασίας αραίωσης (Σ.τ.μφ.που μπορούν να αφήσουν «εντύπωμα» σύμφωνα με την θεωρία της ομοιοπαθητικής),μαζί με την αιτιολόγηση για την απόρριψη κάθε μιας από αυτές σαν πιθανή ύποπτη για την δραστικότητα του φάρμακου.

Η διαδικασία της «δόκιμης» διάμεσου της οποίας οι ομοιοπαθητικοί αποφασίζουν ποιο φάρμακο ταιριάζει με ποιο σύμπτωμα είναι το ίδιο παράλογη.Οι δόκιμες περιλαμβάνουν την λήψη διάφορων ουσιών καταγράφοντας κάθε σύσπαση,φτάρνισμα,πόνο ή φαγούρα που λαμβάνει χώρα μετά-συχνά για διάστημα αρκετών ημερών.Οι οπαδοί της ομοιοπαθητικής λαμβάνουν ως δεδομένο ότι κάθε αίσθημα που αναφέρθηκε είναι αποτέλεσμα της όποιας ουσίας χορηγήθηκε και ότι εξαιρετικά αραιωμένες δόσεις αυτής της ουσίας μπορούν να είναι το ακριβώς σωστό πράγμα για την θεραπεία οποιουδήποτε έχει αυτά τα συγκεκριμένα συμπτώματα.

Ο Δρ.Park τόνισε ότι για να περιμένει κανείς να λάβεις έστω ένα μόριο από την «φαρμακευτική» ουσία που υποθετικά είναι παρούσα σε χάπια 30Χ,θα πρέπει να πάρει γύρω στα δυο εκατομμύρια από αυτά,που σημαίνει την συνολική λήψη περίπου χιλίων τόνων λακτόζης συν τις οποιεσδήποτε ακαθαρσίες που περιείχε η λακτόζη.

Κυτταρικά άλατα

Κάποιοι ομοιοπαθητικοί παρασκευαστές πωλούν δώδεκα πολύ αραιωμένα προϊόντα ορυκτών που καλούνται κυτταρικά άλατα ή άλατα των ιστών. Ισχυρίζονται ότι είναι αποτελεσματικά ενάντιων μιας ευρείας ποικιλίας ασθενειών περιλαμβανόμενων της σκωληκοειδίτιδας,της φαλάκρας της κωφότητας,της αϋπνίας και των σκουληκιών.Η χρήση τους βασίζεται στην αντίληψη ότι η έλλειψη των ορυκτών είναι η βασική αιτία της ασθένειας Όμως πολλά από αυτά είναι τόσο αραιωμένα που δεν θα μπορούσαν να διορθώσουν μια έλλειψη σε ορυκτά,εάν αυτή υπήρχε.Η ανάπτυξη αυτής της θεραπευτικής προσέγγισης αποδίδεται σε ένα ιατρό του 190υ αιώνα που ονομάζονταν W.H. Schuessler.

Ηλεκτροδιάγνωση

Κάποιοι ιατροί,οδοντίατροι και χειροπρακτικοί χρησιμοποιούν «ηλεκτροδιαγνωστικές» συσκευές για να τους βοηθήσουν να διαλέξουν τα ομοιοπαθητικά γιατρικά που χορηγουν.Αυτοί οι θεραπευτές ισχυρίζονται ότι μπορούν να καθορίσουν την αιτία κάθε ασθένειας με την ανίχνευση της «ενεργειακής διαταραχής» που προκαλεί το πρόβλημα. Κάποιοι επίσης ισχυρίζονται ότι οι συσκευές μπορούν να ανιχνεύουν εάν κάποιος είναι αλλεργικός ή ευαίσθητος σε φαγητά,βιταμίνες και/η άλλες ουσίες.Η διαδικασία που ονομάζεται ηλεκτροβελονισμός κατά τον Voll , ηλεκτροδιάγνωση ή ηλεκτροδερμική απεικόνιση,άρχισε στα τέλη της δεκαετίας του 1960 από τον Reinhold Voll, M.D έναν ιατρό από την Δυτική Γερμανία που ανέπτυξε την πρωτότυπη συσκευή.Tα μοντέλα που επακολούθησαν περιλαμβάνουν τα Vega,Dermatron,Accupath 1000 και Interro.

Οι οπαδοί τους ισχυρίζονται ότι αυτές οι συσκευές μετρούν διαταραχές στην ροή της ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας κατά μήκος των σωματικών «μεσημβρινών του βελονισμού».Στην πραγματικότητα είναι φαντακτερά γαλβανόμετρα που μετρούν την ηλεκτρική αντίσταση του δέρματος του ασθενή όταν αγγίζεται από ένα μεταλλικό άκρο επαφής κυκλώματος.Κάθε συσκευή περιέχει μια πηγή χαμηλής ηλεκτρικής τάσης.Ένα καλώδιο από την συσκευή καταλήγει σε ένα χάλκινο κύλινδρο καλυμμένο με βρεγμένη γαζα,τον οποίο ο ασθενής κρατάει στο χέρι.Ένα δεύτερο καλώδιο είναι συνδεδεμένο σε ένα μεταλλικό άκρο επαφής,το οποίο ο χείριστης ακουμπάει σε «σημεία βελονισμού» στο πόδι ή στο άλλο χέρι του ασθενή. Aυτο κλείνει το κύκλωμα και η συσκευή καταγράφει την ροή του ρεύματος.Αυτή η πληροφορία τότε αναμεταδίδεται σε ένα μετρητή που παρέχει μια αριθμητική ένδειξη.Το μέγεθος του αριθμού εξαρτάται από το πόσο δυνατά το μεταλλικό άκρο πιέζεται πάνω στο δέρμα του ασθενούς. Πρόσφατες εκδόσεις,όπως το Interro βγάζουν ήχους και προβάλουν την ένδειξη σε οθόνη υπολογιστή.Η θεραπεία που επιλέγεται εξαρτάται από την θεραπευτική προσέγγιση του εκάστοτε θεραπευτή και μπορεί να περιλαμβάνει βελονισμό, διαιτητικές αλλαγές και/ή συμπληρώματα βιταμινών καθώς και ομοιοπαθητικά προϊόντα.Φορείς έλεγχου έχουν κατασχέσει αρκετούς τύπους ηλεκτροβελονιστικών συσκευών αλλά δεν έκαναν καμία συστηματική προσπάθεια για να βγάλουν από την αγορά.

«Ερευνά» που ΔΕΝ εντυπωσιάζει.

Αφού πολλά ομοιοπαθητικά σκευάσματα δεν περιέχουν ανιχνεύσιμα ποσά δραστικής ουσίας είναι αδύνατον να ελεγχθεί εάν περιέχουν ή όχι αυτά που αναγράφονται στην ταμπέλα τους.Σε αντίθεση με τα περισσότερα δραστικά φάρμακα,τα ομοιοπαθητικα δεν έχουν ποτέ αποδειχθεί αποτελεσματικά ενάντιων των ασθενειών με διπλές τυφλές κλινικές μελέτες.Στην πραγματικότητα η μεγαλύτερη πλειοψηφία των ομοιοπαθητικών φάρμακων δεν έχει ποτέ ελεγχθεί.

Το 1990 ένα άρθρο στο «Περίληψη της Επιδημιολογίας» ανέλυσε 40 μελέτες που είχαν συγκρίνει την ομοιοπαθητική θεραπεία με την κλασική θεραπεια,με την χρήση placebo ή καθόλου θεραπεία.Οι συγγραφείς κατέληξαν ότι όλες πλην τριών είχαν μέγιστα λάθη στον σχεδιασμό τους και μόνο μια από αυτές τις τρεις ανέφερε κάποιο θετικό αποτέλεσμα.Οι συγγραφείς κατέληξαν ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία έχει παραπάνω άξια από ο,τι ένα placebo.

To 1994 το περιοδικό Pediatrics δημοσίευσε ένα άρθρο που ισχυρίζονταν ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία είχε αποδειχτεί αποτελεσματική εναντίον περιπτώσεων ελαφριάς διάρροιας σε παιδία της Νικαραγουας.Ο ισχυρισμός βασίζονταν ότι σε συγκεκριμένες ημέρες,η ομάδα των παιδιών που λάμβανε την ομοιοπαθητική θεραπεία είχε λιγότερα κόπρανα από ο,τι η ομάδα που λάμβανε το placebo.Όμως οι Sampson και London τόνισαν : (1) η μελέτη χρησιμοποίησε ένα αναξιόπιστο και αναπόδεικτο διαγνωστικό κα θεραπευτικό σχήμα ,(2) δεν υπήρχε επίβλεψη για να αποφευχθεί η νόθευση του προϊόντος, (3) η επιλογή της θεραπείας ήταν αυθαίρετη, (4) τα δεδομένα ήταν τοποθετημένα σε ομάδες με παράξενο τρόπο και περιείχαν λάθη και ασυνέπειες,(5) τα αποτελέσματα είχαν αμφισβητούμενη κλινική άξια και (6)δεν υπήρχε όφελος για την δημόσια υγειά γιατί το μόνο γιατρικό που απαιτείται για την ήπια διάρροια της παιδικής ηλικίας είναι η λήψη επαρκούς ποσότητας υγρών για να προληφθεί ή να διορθωθεί η αφυδάτωση.

Το 1995 το Prescrire International,ένα γαλλικό περιοδικό που αξιολογεί φαρμακευτικά προϊόντα, δημοσίευσε μια βιβλιογραφική περίληψη που κατέληγε:
"Καθώς οι ομοιοπαθητικές θεραπείες χρησιμοποιούνται γενικά σε καταστάσεις με ποικίλη έκβαση ή που μπορούν να θεραπευτούν αυτόματα (έτσι προκύπτει η τύπου placebo ανταπόκριση τους),αυτές οι θεραπείες θεωρούνται ευρέως ότι έχουν κάποιο αποτέλεσμα σε κάποιους ασθενείς, Όμως παρά τον μεγάλο αριθμό συγκριτικών μελετών που διεξάγησαν έως σήμερα δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική είναι περισσότερο δραστική από οποιαδήποτε άλλου θεραπεία τύπου placebo που χορηγήθηκε σε όμοιες συνθήκες."

Το Δεκέμβριο του 1996,μια μεγάλη αναφορά δημοσιεύτηκε από την Ομοιοπαθητική Ιατρική Ερευνητική Ομάδα (Homoeopathic Medicine Research Group-HMRG),μια ομάδα ειδικών που συγκροτήθηκε από την Επιτροπή των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.H HMRG περιελάμβανε ομοιοπαθητικούς, ιατρούς-ερευνητές και ειδικούς στην κλινική έρευνα,την κλινική φαρμακολογία,την βιοστατιστική και την κλινική επιδημιολογία.Ο σκοπός της ήταν να αξιολογήσει δημοσιευμένες και μη μελέτες ελεγχόμενων δοκίμων ομοιοπαθητικής θεραπείας.Αφού εξέτασε 184 αναφορές,οι σύνεδροι κατάληξαν ότι :

(1)μόνο 17 ήταν σχεδιασμένες αρκετά καλά για να αξίζει να τις λάβουν υπόψη,(2)σε κάποιες από αυτές τις δόκιμες οι ομοιοπαθητικές προσεγγίσεις μπορεί να είχαν περισσότερο αποτέλεσμα από ένα placebo ή την μη λήψη θεραπείας και ότι(3) o αριθμός των συμμετεχόντων σε αυτές τις δόκιμες ήταν πολύ μικρός για να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής θεραπείας για οποιαδήποτε συγκεκριμένη κατάσταση.

Με απλά λόγια η περισσότερη ερευνά στην ομοιοπαθητική είναι άχρηστη και κανένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα δεν έχει αποδειχτεί αποτελεσματικό για οποιοδήποτε θεραπευτικό σκοπό.Το Αμερικανικό Εθνικό Συμβούλιο Κατά της Απατής Στην Υγειά έχει προειδοποιήσει ότι η «σχηματική φύση της ομοιοπαθητικής εγείρει σοβαρά ερωτήματα σχετικά με την αξιοπιστία των ομοιοπαθητικών ερευνητών».

Το 1197 μια Λονδρέζικη Αρχή Υγείας αποφάσισε να σταματήσει να πληρώνει για ομοιοπαθητική θεραπεία αφού κατέληξε ότι δεν υπήρχαν επαρκείς αποδείξεις για να υποστηρίξουν την χρήση της.H αρχή υγείας Lambert,Southwark και Lewisham απευθυνόταν σε πάνω από 500 ασθενείς τον χρόνο στο Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο στο Λονδίνο.Ιατροί που εργάζονταν στην δημόσια υγειά ανασκόπησαν την δημοσιευμένη επιστημονική βιβλιογραφία σαν ένα μέρος μιας γενικότερης κίνησης προς την αγορά περισσότερο βασισμένων σε αποδείξεις θεραπειών.Η ομάδα κατέληξε ότι πολλές από τις μελέτες ήταν μεθοδολογικά εσφαλμένες και ότι πρόσφατη ερευνά που παρήγαγε το Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο δεν περιείχε πειστικές αποδείξεις ότι η ομοιοπαθητική παρείχε κλινικό όφελος.

Οι οπαδοί της ομοιοπαθητικής διαλαλούν τις λίγες «θετικές» μελέτες σαν απόδειξη ότι η «ομοιοπαθητική λειτουργεί».Ακόμα και εάν τα αποτελέσματα τους μπορούσαν να αναπαραχθούν με συνέπεια (πράγμα που φαίνεται απίθανο),το περισσότερο που η μελέτη μιας θεραπείας για μια ασθένεια μπορεί να αποδείξει είναι ότι η θεραπεία είναι αποτελεσματική εναντίον της συγκεκριμένης ασθενειας.Δεν θα επικυρώσει τις βασικές θεωρίες της ομοιοπαθητικής ή θα αποδείξει ότι η ομοιοπαθητική θεραπεία είναι χρήσιμη για άλλες ασθένειες.

Τα αποτελέσματα placebo μπορεί να είναι ισχυρά φυσικά αλλά το δυνητικό όφελος της ανακούφισης των συμπτωμάτων με placebo πρέπει να αξιολογείται σε σχέση με την βλάβη που μπορεί να προκύψει από το να βασίζεται κανείς -και να πετάει τα λεφτά του- σε αναποτελεσματικά προϊόντα.Η αυτόματη ύφεση είναι επίσης ένας παράγοντας στην δημοτικότητα της ομοιοπαθητικής.Πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που αποδίδουν εκτίμηση σε ένα ομοιοπαθητικό προϊόν για την ανάρρωση τους,θα περνούσαν εξίσου καλά χωρίς αυτό.

Οι ομοιοπαθητικοί εργάζονται σκληρά για να καλυφθούν οι υπηρεσίες τους από τις ασφαλιστικές εταιρίες.Ισχυρίζονται ότι παρέχουν φροντίδα που είναι ασφαλέστερη,πιο ήπια και λιγότερο ακριβή από την συμβατική θεραπεία-και που μεριμνά περισσότερο για την πρόληψη.Όμως οι ομοιοπαθητικές θεραπείες δεν προλαμβάνουν τίποτα ενώ πολλοί ηγέτες της ομοιοπαθητικής είναι εναντίον της ανοσοποίησης (εμβόλια).Εξίσου άσχημα μια αναφορά από το Συνέδριο του Εθνικού Κέντρου για Την Ομοιοπαθητική του 1997 περιέγραψε πως ένας ομοιοπαθητικός γιατρός είχε προτείνει την χρήση ομοιοπαθητικών προϊόντων για την πρόληψη και την θεραπεία της στεφανιαίας νόσου.Σύμφωνα με το άρθρο ,ο ομιλητής πρότεινε διάφορα 20C και 200c προϊόντα σαν εναλλακτικά της ασπιρίνης ή των φάρμακων που χαμηλώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης,που έχει αποδειχτεί ότι ελαττώνουν τα περιστατικά καρδιακών επεισοδίων και προσβολών (Σ.τ.μφ.η ασπιρίνη και τα φάρμακα που ελαττώνουν την χοληστερόλη όχι τα ομοιοπαθητικά)
(Σ.τ.μφ παρακάτω ο συγγραφέας αναφέρεται στο παράνομο μάρκετινγκ των ομοιοπαθητικών και αναλυτικά σε μια συγκεκριμένη εταιρία πώλησης ομοιοπαθητικών φάρμακων.Έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε τι λέει αν γνωρίζετε αγγλικά).

Νομίζω από το υπόλοιπο άρθρο η σημαντικότερη φράση είναι εδώ:

If the FDA required homeopathic remedies to be proven effective in order to remain marketable -- the standard it applies to other categories of drugs -- homeopathy would face extinction in the United States.

μετάφραση:

Εάν ο Αμερικανικός Ομοσπονδιακός Οργανισμός Τροφίμων και Φάρμακων απαιτούσε από τις ομοιοπαθητικές θεραπείες να αποδείξουν την αποτελεσματικότητα τους για να παραμείνουν στην αγορά-δηλ. απαιτούσε από τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα να πληρούν την ίδια προϋπόθεση που υποχρεούνται να πληρούν οι άλλες κατηγόριες φάρμακων-η ομοιοπαθητική θα εξαφανιζόταν στις ΗΠΑ.

Για να το κάνουμε λιανά τα ομοιοπαθητικά φάρμακα πωλούνται χωρίς να έχουν αποδείξει την αποτελεσματικότητα τους!!!!!!!!

οπου εγκυρη αποδειξη η επιτυχια σε κλινικες δοκιμες.ΟΧΙ οι μεμονωμενες περιπτωσεις.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 22:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Aκόμη χειρότερα για την επιστήμη που ΕΣΥ εκθιάζεις!!
Φτάσαμε στον Αρη και αυτοί δεν μπορούν να θεραπεύσουν τον καρκίνο, μια ασθένεια χιλιάδων ετών που ήταν γνωστή από την εποχή του Ιπποκράτη!!


Εχει καταφερει να θεραπευσει ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ καρκινου και εχει επιτυχει την παραταση της επιβιωσης σε άλλες !

ΠΧ.

Λεμφωμα Hodking πριν τις χημειοθεραπειες και την ακτινοβολία ποσοστο θνησιμότητας 95% στην πενταετια.(95 στους 100 πεθαιναν μεσα σε 5 χρονια)

Λεμφωμα Ηοdking με τις θεραπειες της επιστημονικης ιατρικης (χημειοθεραπεια + ακτινοθεραπεια)

Ποσοστο επιβίωσης για σταδιο Ι 90% στην πενταετια (μετα από 5 ετη 90 στους 100 είναι ακομα ζωντανοι!!!)
Ακομα και στο προχωρημενο σταδιο ΙV επιτυγχανεται 60% επιβιωση στην πενταετια!!!

Στην παιδικη λευχαιμια επιτυγχανεται η ΙΑΣΗ για 7 στα 1Ο παιδακια!

Καρκινος του ορχεος 70% επιβιωση στην πενταετια.

Σημερα ζουν πολλές γυναίκες που έπαθαν καρκινο του μαστου ΠΡΟ 15ετιας αλλα πολέμησαν και νικησαν με χημειοθεραπεια,ακτινοθεραπεια και χειρουργειο!


Τις μεθοδους θεραπειας των κακοηθων νεοπλασιων δηλ. που λοιδωρουν και συκοφανοντουν οι "εναλλακτικοι" (δηλ ΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ).

Αλλα όπως προειπα που να τα ξερεις εσυ αυτά!ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΑ!

Και ξαναφαινεται η καραμπινατη αγνοια σου αφου όταν αναφερεσαι στον καρκινο μιλας λες και προκειται για μια ασθενεια ενώ στην πραγματικοτητα προκειται για πλειαδα ασθενειων.

Άλλος καρκινος το Hodking,άλλος το λεμφωμα Burkit,άλλος η λευχαιμια άλλος ο καρκινος του παχεος εντερου κτλ.Υπαρχουν παρα παρα πολλες μορφες και υποειδη καρκινου,καθενα με την δικη του αντιμετωπιση.


Αλλα ΠΟΟΟΟΟΥΥ να τα ξερεις εσυ αυτά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 23:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Σκεπτόμενος ότι αυτές οι θεραπείες σκόπευαν να «επιφέρουν εξισορρόπηση στους χυμούς του σώματος με αντίθετες ενέργειες» ανέπτυξε την αντίληψη του περί ομοίων-μια αντίληψη ότι τα συμπτώματα της ασθένειας μπορούν να θεραπευτούν με εξαιρετικά μικρές ποσότητες ουσιών που προκαλούν παρόμοια συμπτώματα σε υγιείς ανθρώπους όταν δίδονται σε μεγάλες ποσότητες.Η λέξη ομοιοπαθητική προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις όμοιος και πάθος (μαρτύριο η ασθένεια).



να συμπληρωσω κατιτις καλη μου medtech?

ο κυριος Stephen Barret ξεχασε ή δεν γνωριζει οτι την ομοιοπαθητικη χρησιμοποιουσαν οι αρχαιοι Ελληνες, και οτι ο Hahnemann δεν την ανακαλυψε αλλά την αντεγραψε απο την Ινδια?

η πρωτη επιβεβαιωση ηταν με το κινινο, το οποιο στον υγειη οργανισμο προκαλει τα ιδια συμπτωματα με την ελονοσια την οποια θεραπευει


quote:

O Hahnemann διακήρυξε ότι οι ασθένειες αντιπροσωπεύουν μια διαταραχή στην ικανότητα του σώματος να θεραπεύσει τον εαυτό του και ότι μόνο ένα μικρό ερέθισμα απαιτείται για την έναρξη της διαδικασίας της γιατρειάς.



δεν ηταν ομως δικη του ιδεα και ηταν σωστη


quote:

Στην αρχή χρησιμοποιούσε μικρές δόσεις από αποδεκτά φάρμακα.Αργότερα όμως χρησιμοποίησε τεράστιες αραιώσεις και δημιούργησε την θεωρία ότι όσο μικρότερη είναι η δόση,τόσο μεγαλύτερο το αποτέλεσμα-μια αντίληψη αναφερόμενη κοινώς ως «ο νόμος των απειροελάχιστων».Αυτό φυσικά είναι ακριβώς το αντίθετο από την σχέση δόσης-ανταπόκρισης που απέδειξαν οι φαρμακοποιοί.



τα μη αραιωμενα ομοιοπαθητικα φαρμακα οπως τα χρησιμοποιουν ακομη στην Ινδια, προκαλουν συμπτωματικες παρενεργειες που μερικες φορες ειναι επωδυνες

δεν ξερω απο που πηρε την ιδεα της ενεργοποιησης κατα την αραιωση, ή αν την σκεφθηκε ο ιδιος, αλλά προσωπικα εγω ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ οτι η ομοιπαθητικη θα λειτουργουσε στον οργανισμο μου, ακριβως λογω υπεραραιωσης

οταν μου ειπε η γιατρος οτι την πρωτη μερα ισως να αντιδρουσε ο οργανισμος με εξαρση των συμπτωματων, χαμογελουσα απο μεσα μου


κι ομως ειχε κανει σωστη διαγνωση-επιλογη φαρμακου, στις 3 ωρες που με ρωτουσε για τα παντα στη ζωη μου (ουτε σε παππα δεν ταχω πει)

quote:

Η βάση για την εισαγωγή στη Ομοιοπαθητική Φαρμακοποιία δεν είναι ο σύγχρονος επιστημονικός έλεγχος,αλλά ομοιοπαθητικές δοκιμές που έλαβαν χώρα στην διάρκεια του 1800 και στις αρχές του 1900.Η παρούσα (ένατη) έκδοση περιγράφει πως περισσότερες από χίλιες ουσίες προετοιμάζονται για ομοιοπαθητική χρήση.Δεν αναγνωρίζει τα συμπτώματα ή τις ασθένειες για τα οποία τα ομοιοπαθητικά προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούνται. Αυτό κρίνεται από τον ομοιοπαθητικό γιατρό (ή τον κατασκευαστή).



μιλαει για το αμερικα ετσι?

εδω θυμαμαι οτι ο συλλογος των ομοιοπαθητικων γιατρων ειχε καταγγειλει φαρμακοποιους για κακη συντηρηση ή κακη ποιοτητα φαρμακων και αρχισε να ελεγχει τα φαρμακεια και να προτεινει αυτα που εφτιαχναν ή ειχαν "σωστα" φαρμακα


φυσικα αγυρτες θα υπαρχουν παντα, σε καθε κλαδο (θυμαμαι εκεινον τον αλλοδαπο που εκανε τον γιατρο επι 1-2 χρονια σε δημοσιο νοσοκομειο και δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να βαλω τις φωνες)


quote:

(Σ.τ.μφ. σε εμένα όχι αλλά σε αυτούς που πιστεύουν στα ζώδια την αγιουβερδα,το ρεικι,το βελονισμό και σε αλλά πράγματα που μόνο η μαγική σκέψη μπορεί να τα υποστηρίξει,είναι πιθανόν να φαίνονται λογικά).



και ο βελονισμος μπαρουφα?


δεν θα σταθω στο οτι στις φωτογραφιες με την μεθοδο Κιρλιαν παρουσιαζονται "κομβικες" εξαρσεις στο ανθρωπινο σωμα, που συμπιπτουν με τα βασικα σημεια του βελονισμου, αλλά θα σου πω οτι υπαρχει και πολεμικη τεχνη στην Ιαπωνια που χρησιμοποιει τους μεσημβρινους και τα σημεια τους και ειναι αποτελεσματικοτατη


quote:

Τα «φάρμακα» είναι placebo.



ολα τα λεφτα!!!

το πλασεμπο θεραπευει αν δεν κανω λαθος, αρα και τα ομοιοπαθητικα φαρμακα θεραπευουν

γιατι μην ξεχναμε οτι το φανομενο πλασεμπο θεραπευει ενα 50κατι% αν θυμαμαι καλα, που πρεπει να ξεπερασουν τα φαρμακα για να παρουν εγκριση


quote:

Τα ποσοστά των ενεργών συστατικών στα εμβόλια είναι πολύ μεγαλύτερα και μπορούν να μετρηθούν.



ουτε το πλασεμπο μετριεται αν δεν κανω λαθος


και αν ειναι πλασεμπο η θεραπεια της ομοιοπαθητικης, τι μας χαλαει αν εχει θετικα αποτελεσματα?


.


να προτεινω ενα απλο πειραμα που θελει μονο υπομονη και ορεξη?

διαλεξε δυο ιδια κατα την κριση σου φυτα

παρε δυο δοχεια νερο, που με το καθενα θα ποτιζεις συγκεκριμενο φυτο

καθε μερα, την ωρα που εισαι χαλαρη, πιανε και σκεψου θετικα για το φυτο το ενα δοχειο - αυτο πρεπει να γινεται καθε μερα και οσο πιο χαλαρη τοσο καλυτερα


στο αλλο δοχειο θα κανεις εντελως τα αντιθετα - θα το πιανεις οταν εισαι στην τσιτα και θα βγαζεις ολη την αρνητικοτητα που εχεις συσσωρευσει (μετα την δουλεια που ειναι "φορτωμενοι", ειναι η καλυτερη ωρα για τους περισσοτερους ανθρωπους) και με αυτο θα ποτιζεις το αλλο φυτο


εννοειται οτι τα δοχεια θα ειναι μακρυα το ενα απο το αλλο - τα φυτα θα εχουν ακριβως τις ιδιες περιβαλλοντικες συνθηκες, με εξαιρεση το νερο τους


μετα απο κανα μηνα πες μου τι εγινε...


ΥΓ. φιλικη συμβουλη: απεφευγε τα μεγαλα μηνυματα γιατι οι περισσοτεροι δεν τα διαβαζουν...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 23:56:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
δεν ξερω απο που πηρε την ιδεα της ενεργοποιησης κατα την αραιωση, ή αν την σκεφθηκε ο ιδιος, αλλά προσωπικα εγω ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ οτι η ομοιπαθητικη θα λειτουργουσε στον οργανισμο μου, ακριβως λογω υπεραραιωσης

Θα σου πω εγώ πως του ήρθε η ιδέα...
Οταν ο Χάνεμαν αποκύρηξε την κλασσική ιατρική και άρχισε τις έρευνες πάνω στην ομοιοπαθητική υπήρξαν κάποιοι άλλοι τυφλά πιστοί στις επιστημονικές του ικανότητες συνάδελφοι οι οποίοι τον ακολούθησαν και άρχισαν όλοι μαζί σαν μια ομάδα να κάνουν πειράματα πάνω στους εαυτούς τους!!

Στην αρχή τα βότανα που έπαιρναν ήταν τόσο τοξικά και προκαλούσαν τόσο έντονα τα συμπτώματα της ίδιας ασθένειας που γιάτρευαν που δεν μπορούσαν να πείσουν τον κόσμο να τα πάρει μιας που ήταν ήδη επώδυνο και για τους ίδιους... Ετσι λοιπόν άρχισαν να μειώνουν τις δόσεις μέχρι που ανακάλυψαν ότι είχαν το ίδιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας ακόμη και απειροελάχιστη ουσία του φυτού.

quote:
ΥΓ. φιλικη συμβουλη: απεφευγε τα μεγαλα μηνυματα γιατι οι περισσοτεροι δεν τα διαβαζουν...

Διάνα έπεσες!

Medtech προς Αvallon:

quote:
Αλλα όπως προειπα που να τα ξερεις εσυ αυτά!ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΑ!

quote:
Αλλα ΠΟΟΟΟΟΥΥ να τα ξερεις εσυ αυτά!

quote:
Απαντωντας στην Avallon:

Οι σοφιστειες που επιχειρεις δεν μπορουν να καλυψουν το μεγεθος της αγνοιας σου.



Ούτε και τα copy-paste τη δική σου άγνοια...

Noμίζω αγαπητή μέντεκ ότι μετά από αυτά όλοι κατάλαβαν ποιός έχει προσωπικό μένος με ποιόν...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 00:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
να συμπληρωσω κατιτις καλη μου medtech?

ο κυριος Stephen Barret ξεχασε ή δεν γνωριζει οτι την ομοιοπαθητικη χρησιμοποιουσαν οι αρχαιοι Ελληνες, και οτι ο Hahnemann δεν την ανακαλυψε αλλά την αντεγραψε απο την Ινδια?

η πρωτη επιβεβαιωση ηταν με το κινινο, το οποιο στον υγειη οργανισμο προκαλει τα ιδια συμπτωματα με την ελονοσια την οποια θεραπευει


Ιστορικα η ανακαλυψη της ομοιοπαθητικης αποδιδεται στον Hanemman.
Αλλα δεν εχει σημασια ποιος ο αρχικος της εφευρετης.Σημασια εχει οτι ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!

quote:
δεν ηταν ομως δικη του ιδεα και ηταν σωστη


Ηταν δεν ηταν η ιδεα του ηταν ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ.


quote:
τα μη αραιωμενα ομοιοπαθητικα φαρμακα οπως τα χρησιμοποιουν ακομη στην Ινδια, προκαλουν συμπτωματικες παρενεργειες που μερικες φορες ειναι επωδυνες

δεν ξερω απο που πηρε την ιδεα της ενεργοποιησης κατα την αραιωση, ή αν την σκεφθηκε ο ιδιος, αλλά προσωπικα εγω ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ οτι η ομοιπαθητικη θα λειτουργουσε στον οργανισμο μου, ακριβως λογω υπεραραιωσης

οταν μου ειπε η γιατρος οτι την πρωτη μερα ισως να αντιδρουσε ο οργανισμος με εξαρση των συμπτωματων, χαμογελουσα απο μεσα μου


κι ομως ειχε κανει σωστη διαγνωση-επιλογη φαρμακου, στις 3 ωρες που με ρωτουσε για τα παντα στη ζωη μου (ουτε σε παππα δεν ταχω πει)



Ασε τις ανεκδοτες μαρτυριες.Σε διπλα τυφλη μελετη εχει αποδειξει η θεραπεια που σου εφαρμοσε την αποτελεσματικοτητα της?


quote:
μιλαει για το αμερικα ετσι?

Θελεις και παραδειγματα απο την Ιταλια οπου οι ομοιοπαθητικοι μηνυσαν μια δημοσιογραφο επειδη κατεγγειλε την ομοιοπαθητικη σαν αγυρτεια,εγινε η δικη και η ομοιοπαθητικη καταδικαστηκε?

Lady Homeopathy Strikes Back. . . But Science Wins Out

http://www.csicop.org/si/2004-09/strange-world.html


LOL

quote:
φυσικα αγυρτες θα υπαρχουν παντα, σε καθε κλαδο (θυμαμαι εκεινον τον αλλοδαπο που εκανε τον γιατρο επι 1-2 χρονια σε δημοσιο νοσοκομειο και δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να βαλω τις φωνες)


υπαρχουν κλαδοι που εχουν μερικους αγυρτες αλλα και κλαδοι που ειναι ΟΛΟΙ αγυρτες εξαιτιας της φυσεως του κλαδου.

quote:
ολα τα λεφτα!!!

το πλασεμπο θεραπευει αν δεν κανω λαθος, αρα και τα ομοιοπαθητικα φαρμακα θεραπευουν


ΟΧΙ JBG!To placebo ΔΕΝ θεραπευει.Γιαυτο και ολα τα φαρμακα ελεγχονται για ανταποκρισεις placebo.Μα δεν διαβασες το αρθρο του "γιατι οι αχρηστες θεραπειες φαινεται συχνα να εχουν αποτελεσμα"?


quote:
ΥΓ. φιλικη συμβουλη: απεφευγε τα μεγαλα μηνυματα γιατι οι περισσοτεροι δεν τα διαβαζουν...

Α.Δεν το διαβασες.

ΟΚ JBG ειναι δικαιωμα σου να μην το διαβασεις.Αν το διαβαζες θα καταλαβαινες ομως τι ειναι το φαινομενο placebo.(απο το αρθρο του Berstein).

Επισης θα καταλαβαινες γιατι η ιδεα της δραστικοποιησης μεσω υπεραραιωσης ειναι λανθασμενη.(απο το αρθρο του Barret)

Επισης θα καταλαβαινες γιατι ειναι ΤΟΣΟ αναγκαιες οι διπλα τυφλες κλινικες μελετες με μια ομαδα να λαμβανει το δραστικο συστατικο που μελεταται και η αλλη να λαμβανει εικονικο φαρμακο placebo.(απο το αρθρο του Berstein).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 00:29:42  Εμφάνιση Προφίλ
Mε κάτι τέτοια καταφέρνει ο Μορφέας και με ρίχνει στην αγκαλιά του...

Σημ. Δεν ξέρω για την υπόλοιπη Ιταλία αλλά στα νοσοκομεία του Μιλάνου υπάρχουν ομοιοπαθητικοί γιατροί...

Καληνύχτα!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 00:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
Ούτε και τα copy-paste τη δική σου άγνοια...

Τα δικα μου copy and paste αντιπροσωπευουν επιστημονικη ερευνα.Τα δικα σου copy and paste αντιπροσωπευουν ανεκδοτες μαρτυριες.

quote:
Θα σου πω εγώ πως του ήρθε η ιδέα...
Οταν ο Χάνεμαν αποκύρηξε την κλασσική ιατρική και άρχισε τις έρευνες πάνω στην ομοιοπαθητική υπήρξαν κάποιοι άλλοι τυφλά πιστοί στις επιστημονικές του ικανότητες συνάδελφοι οι οποίοι τον ακολούθησαν και άρχισαν όλοι μαζί σαν μια ομάδα να κάνουν πειράματα πάνω στους εαυτούς τους!!

Στην αρχή τα βότανα που έπαιρναν ήταν τόσο τοξικά και προκαλούσαν τόσο έντονα τα συμπτώματα της ίδιας ασθένειας που γιάτρευαν που δεν μπορούσαν να πείσουν τον κόσμο να τα πάρει μιας που ήταν ήδη επώδυνο και για τους ίδιους... Ετσι λοιπόν άρχισαν να μειώνουν τις δόσεις μέχρι που ανακάλυψαν ότι είχαν το ίδιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας ακόμη και απειροελάχιστη ουσία του φυτού.



Σε προλαβε το copy and paste (βασικα το μεταφρασμενο απο τα αγγλικα απο εμενα την τρισκαταρατη) αρθρο του Barret που εξηγει αναλυτικα ΓΙΑΤΙ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΥΡΤΕΙΑ και γιατι η αρχη των απειροελαχιστων ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ.


quote:
Noμίζω αγαπητή μέντεκ ότι μετά από αυτά όλοι κατάλαβαν ποιός έχει προσωπικό μένος με ποιόν..

Βασικα εσυ μου την επεσες(και μαλιστα αγενεστατα) στο θεμα γιγαντες επειδη υποστηριξα οτι οταν λεει ενας επιστημονας κατι ΕΧΕΙ σημασια γιατι αντιπροσωπευει γνωση προερχομενη απο επιστημονικη ερευνα.

Και μετα το εριξες στην ιατρικη ή μαλλον στην υπερασπιση της αγυρτειας και απο τοτε ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΑΙ διαρκως

Στο ξαναπα στα ζητηματα της υγειας ΠΑΙΖΕΙΣ στο ΔΙΚΟ μου γηπεδο.

Οσο για το ποιος εχει μενος και το τι σοι ποιοτητα ανθρωπου αντιπροαωπευεις ας σε απολαυσουμε για αλλη μια φορα:


quote:
Ο ΜΟΝΟΣ λόγος που ήθελα να συνεχιστεί η συζήτησή μας κατ'ιδίαν ήταν για να μάθω κάποια πράγματα για την περιπέτειά σου με την ασθένεια που πέρασες και να σου πω και γω κάποια πράγματα που ξέρω πάνω σε αυτό. Εσύ βέβαια δυστυχώς βλέπεις πάντα το κακό μέσα στους άλλους και αυτό πλέον με κάνει και αναρωτιέμαι για την πηγή της ασθένειας...

Μια παραγραφος που αποδεικνυει οχι μονο το χαμηλο σου επιπεδο (αφου υπαινισεσαι οτι η ασθενεια που με ταλαιπωρησε φταιει η κακια μου ή κατι τετοιο) αλλα αποκαλυπτει ΞΑΝΑ το ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΗ εισαι με ζητηματα υγειας.

ΑΣΧΕΤΗ!

Το λεμφωμα Ηodking ειναι αγνωστου αιτιολογιας.Υπαρχουν υποψιες οτι η εμφανιση του ειναι αποτελεσμα της δρασης του ιου Epstein-Barr,σε συνδυασμο με πτωση του ανοσοποιητικου (ειναι μια απο τις μορφες καρκινου που εμφανιζονται συχνοτερα σε ατομα με βλαβη του ανοσοποιητικου-οχι δεν σχετιζονται ολοι οι καρκινοι με πτωση του ανοσοποιητικου) και καποιο γενετικο υποβαθρο.

Απλα υποψιες που δεν εχουν επιβεβαιωθει απο την
επιστημονικη ερευνα.

Φυσικα εσυ που εισαι τοσο original thinker βρηκες ηδη την απαντηση.

Εαν παθεις εσυ λεμφωμα Hodking γιατρεψε το με τα νεροζουμια και τις ζαχαριτσες της αγυρτειας που φερει το ονομα "ομοιοπαθητικη".

Για τον φιλο JBG που δεν αντεχει να διαβαζει μακροσκελη μηνυματα

Το φαινόμενο placebo.

Ένας κύριος λόγος γιατί αποδίδεται σε κίβδηλες θεραπείες αναγνώριση για υποκειμενικές και περιστασιακά αντικειμενικές βελτιώσεις είναι το ευρέως διαδεδομένο αποτέλεσμα placebo (Roberts, Kewman, και Hovell 1993,Ulett 1996).Η ιστορία της ιατρικής είναι γεμάτη από παραδείγματα αυτών που με ύστερη γνώση φαίνονται σαν τρελές διαδικασίες,οι οποίες όμως έναν καιρό είχαν υιοθετήσει με ενθουσιασμό τόσο από τους ιατρούς όσο και από τους ασθενείς. (Skrabanek και McCormick 1990; Barrett και Jarvis 1993).Οι λανθασμένες αιτιολογήσεις αυτού του είδους προέρχονται από την λανθασμένη υπόθεση ότι μια αλλαγή στα συμπτώματα που ακολουθεί την θεραπεία πρέπει να ήταν μια συγκεκριμένη συνέπεια αυτής της διαδικασίας. Διαμέσου ενός συνδυασμού της υποβολής,της πίστης,της προσδοκίας,της γνωστικής επανερμηνείας και της παραπλάνησης της προσοχής,ασθενείς στους οποίους δίνονται βιολογικά άχρηστες θεραπείες μπορούν συχνά να δοκιμάσουν μια υπολογίσιμη ανακούφηση.Κάποιες ανταποκρίσεις placebo παράγουν πραγματικές αλλαγές στην σωματική κατάσταση.Άλλες είναι υποκειμενικές αλλαγές που κάνουν τους ασθενείς να αισθάνονται καλύτερα μολονότι δεν υπήρξε αντικειμενική αλλαγή στην υποκείμενη παθολογία.Διαμέσου επανειλημμένης επαφής με έγκυρες θεραπευτικές διαδικασίες,όλοι αναπτυσουμε,ομοια με τους σκύλους του Pavlov,προκατασκευασμένες αποκρίσεις σε διάφορα σωματικά συστήματα.Αργότερα αυτές οι αποκρίσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από το σκηνικό,τις τελετουργίες,τα σύνεργα και λεκτικά στοιχεία που σηματοδοτούν την πράξη «της παροχής θεραπείας».Ανάμεσα σε άλλα πράγματα,τα placebo μπορούν συχνά να προκαλέσουν την απελευθέρωση των παρομοίων με την μορφίνη αναλγητικών του σώματος,που ονομάζονται ενδορφίνες.(Ulett 1996, ch. 3).Επειδή αυτές οι ανταποκρίσεις μπορούν να είναι καταπραϋντικές,ακόμα και εάν μια θεραπεία είναι φυσιολογικά άσχετη με την πηγή του παραπόνου,οι υποτιθέμενες θεραπείες πρέπει να δοκιμαστούν έναντι μιας ομάδας έλεγχου που λαμβάνει placebo-δηλ ασθενείς σε όμοια κατάσταση που λαμβάνουν μια ψεύτικη θεραπεία που θυμίζει την «αληθινή» με την διαφορά ότι το θεωρούμενο ως ενεργό συστατικό της δεν χορηγείται.

Είναι ζωτικής σημασίας η τυχαία τοποθέτηση των ασθενών σε αυτές τις ομάδες και το να είναι «τυφλοί» ως προς αν βρίσκονται στην ομάδα που χορηγείται το υποτιθέμενο φάρμακό ή στην ομάδα που λαμβάνει το placebo.Εξαιτίας του ότι η δύναμη αυτών που οι ψυχολόγοι ονομάζουν φαινόμενα προσδοκίας και συμμόρφωσης (δες παρακάτω) είναι τόσο ισχυρή,οι θεραπευτές πρέπει επίσης να είναι τυφλοί ως προς την ομάδα των ασθενών.Έτσι προκύπτει ο όρος «διπλά τυφλή»-το χρυσό στάνταρ της έρευνας αποτελέσματος.Τέτοιες προφυλάξεις απαιτούνται επειδή ελάχιστα αντιληπτά στοιχεία,που παρέχονται στους ασθενείς χωρίς πρόθεση από αυτούς που τους κουράρουν,(για τους οποίους δεν έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να μην γνωρίζουν ποια ομάδα ασθενών κουράρουν),μπορούν να επηρεάσουν τα αποτελέσματα της δοκιμασίας. Παρόμοια,εκείνοι που αξιολογούν τα αποτελέσματα της ερευνάς πρέπει επίσης να μην γνωρίζουν ποιοι ανήκουν στην ομάδα που λαμβάνει το placebo και ποιοι σε αυτή που λαμβάνει το υπό μελέτη φάρμακο,γιατί υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία πάνω στην «προκατάληψη του πειραματιζόμενου» η οποία δείχνει ότι ειλικρινείς και καλά εκπαιδευμένοι επαγγελματίες μπορούν υποσυνείδητα να βγάλουν λανθασμένα τα αποτελέσματα που αναμένουν όταν προσπαθούν να αξιολογήσουν περίπλοκα φαινόμενα, (Rosenthal 1966; Chapman and Chapman 1967).

Όταν η κλινική δοκιμή ολοκληρωθεί,τότε σταματά η μυστικότητα για να επιτραπεί η στατιστική αξιολόγηση της ομάδας που έλαβε το υπό μελέτη δραστικό συστατικό,της ομάδας που έλαβε το placebo και της ομάδας που δεν έλαβε τίποτα απολύτως.Μονο εάν οι βελτιωσεις που παρατηρήθηκαν στην ομάδα που έλαβε το δραστικό συστατικό υπερβαίνουν εκείνες στις δύο ομάδες έλεγχου κατά ένα στατιστικά σημαντικό ποσοστο,μπορεί η θεραπεία να ισχυριστεί ότι είναι έγκυρη.

ΥΓ Και τωρα που το θυμηθηκα απο ποτε η "ομοιοπαθητικη" θεωρειται ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ?

Αντε να μην τρελαθουμε τελειως με την προπαγανδα των αγυρτων!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 00:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
συγχωρηστε εναν γερο με εμενταλ, "αλλά ενα φαρμακο μονιμης ιασης δεν βγαζει κερδος μακροπροθεσμα"

Φιλε JBG τωρα το προσεξα!

Οι παντεντες των φαρμακων εχουν ημερομηνια ληξης.Γιαυτο και οι φαρμακευτικες εταιριες κανουν ερευνα διαρκως για νεα σκευασματα.

Αν κοιταξεις πισω στο παρελθον διαρκως νεα φαρμακα αντικαθισtουν νεα φαρμακα.

Ενα φαρμακο αντικαθιστα καποιο αλλο εφοσον ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ του ομως.

Οσο την αποψη οτι "η θεραπεια για την χ,ψ,ζ σοβαρη ασθενεια εχει βρεθει αλα κρατιεται κρυφη για να μην χαοσυν λεφτα οι γιατροι και οι φαρμακευτικες" ειναι λανθασμενη.

Να σου δωσω το παραδειγμα της φυματιωσης.Παλια η φυματιωση δεν ειχε θεραπεια.Υπηρχε μονο θεραπεια παρηγορητικη.Ολοκληρα νοσοκομεια και ιατροι ειδικοι με την φυματιωση ασχολουνταν με αυτη τη ασθενεια.Οταν ανακαλυφθηκε η θεραπεια για την φυματιωση κρατηθηκε κρυφη για να μην χασουν λεφτα αυτα τα νοσοκομεια και αυτοι οι ειδικοι?Οχι.Εγινε δεκτη και τα νοσοκομεια και οι ιατροι οι εξειδικευμενοι στην φυματιωση αλλαξαν ειδικοτητα.

Μην χαφτεις την προπαγανδα των αγυρτων τοσο ευκολα Jonnie.


Ετσι και ειχε βρεθει η απολυτη θεραπεια για τον καρκινο θα ηταν απολυτως αδυνατον να κρατηθει κρυφη!

Επειδη ομως φταιει το εμενταλ συγχωρεισαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 01:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

medtech

Α.Δεν το διαβασες.

ΟΚ JBG ειναι δικαιωμα σου να μην το διαβασεις.Αν το διαβαζες θα καταλαβαινες ομως τι ειναι το φαινομενο placebo.(απο το αρθρο του Berstein).

Μα δεν διαβασες το αρθρο του "γιατι οι αχρηστες θεραπειες φαινεται συχνα να εχουν αποτελεσμα"?

Για τον φιλο JBG που δεν αντεχει να διαβαζει μακροσκελη μηνυματα



εγω στην εδωσα την συμβουλη για "τους περισσοτερους" που δεν αντεχουν τα μεγαλα και χωρις παραγραφους κειμενα, επειδη καπου διαβασα οτι γραφεις για να περασεις κατι θετικο - αν δεν το διαβαζουν δεν περνας τιποτα...

προσωπικα διαβαζω πριν απαντησω, παρολη την πρεσβυωπεια μου

quote:

Ασε τις ανεκδοτες μαρτυριες.Σε διπλα τυφλη μελετη εχει αποδειξει η θεραπεια που σου εφαρμοσε την αποτελεσματικοτητα της?



θα την εκδοσω, αλλά πρεπει δηλαδη και να ασθενησω διπλά?


quote:

ΟΧΙ JBG!To placebo ΔΕΝ θεραπευει.



για να δουμε αν το διαβασα το κειμενο και τι καταλαβα...

quote:

4.Το φαινόμενο placebo.

Ένας κύριος λόγος γιατί αποδίδεται σε κίβδηλες θεραπείες αναγνώριση για υποκειμενικές και περιστασιακά αντικειμενικές βελτιώσεις είναι το ευρέως διαδεδομένο αποτέλεσμα placebo (Roberts, Kewman, και Hovell 1993,Ulett 1996).



εδω καταλαβα οτι χρησιμοποιουν το πλασεμπο οι αγυρτες για να θεραπευσουν - παραδεχεται εξ αρχης λοιπον οτι θεραπευει


απο την αλλη θα επισημανω οτι στο φαινομενο πλασεμπο οφειλονται πολλες απο τις ιασεις που επιτυγχανονται και με τα συμβατικα φαρμακα - "πιστη" στο φαρμακο, συν την "πιστη" στην επιστημη, συν την "πιστη" στον γιατρο = αυτοϊαση, δηλαδη πλασεμπο


quote:

Οι λανθασμένες αιτιολογήσεις αυτού του είδους προέρχονται από την λανθασμένη υπόθεση ότι μια αλλαγή στα συμπτώματα που ακολουθεί την θεραπεία πρέπει να ήταν μια συγκεκριμένη συνέπεια αυτής της διαδικασίας.



ανεξαρτητως μεθοδου, ποια αλλη συγκεκριμενη συνεπεια, περαν της βελτιωσης της κλινικης εικονας του ασθενη, θα ηταν προτιμοτερη?


quote:

Διαμέσου ενός συνδυασμού της υποβολής,της πίστης,της προσδοκίας,της γνωστικής επανερμηνείας και της παραπλάνησης της προσοχής,ασθενείς στους οποίους δίνονται βιολογικά άχρηστες θεραπείες μπορούν συχνά να δοκιμάσουν μια υπολογίσιμη ανακούφηση.

Κάποιες ανταποκρίσεις placebo παράγουν πραγματικές αλλαγές στην σωματική κατάσταση.



δευτερη φορα που παραδεχεται πλασεμπο ιαση


και ερωτω ξανα, τι μας νοιαζει ο τροπος προκλησης του πλασεμπο, εφοσον κρινουμε εκ του αποτελεσματος?


quote:

Άλλες είναι υποκειμενικές αλλαγές που κάνουν τους ασθενείς να αισθάνονται καλύτερα μολονότι δεν υπήρξε αντικειμενική αλλαγή στην υποκείμενη παθολογία.



αυτο το κανουν και τα συμβατικα φαρμακα, ετσι δεν ειναι?


quote:

Διαμέσου επανειλημμένης επαφής με έγκυρες θεραπευτικές διαδικασίες,όλοι αναπτυσουμε,ομοια με τους σκύλους του Pavlov,προκατασκευασμένες αποκρίσεις σε διάφορα σωματικά συστήματα.Αργότερα αυτές οι αποκρίσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από το σκηνικό,τις τελετουργίες,τα σύνεργα και λεκτικά στοιχεία που σηματοδοτούν την πράξη «της παροχής θεραπείας».



μην φρικαρεις με αυτο που θα πω πριν κατανοησεις τι λεω: ο συγχρονος γιατρος δεν διαφερει στα ματια του ασθενη απο τον μαγο-γιατρο

και οι δυο κανουν "μαγικα" που δεν κατανοει, και θεραπευουν, αρα τους εχει εμπιστοσυνη και "πιστη"

πιστη = πλασεμπο


quote:

Ανάμεσα σε άλλα πράγματα,τα placebo μπορούν συχνά να προκαλέσουν την απελευθέρωση των παρομοίων με την μορφίνη αναλγητικών του σώματος,που ονομάζονται ενδορφίνες.(Ulett 1996, ch. 3).

Επειδή αυτές οι ανταποκρίσεις μπορούν να είναι καταπραϋντικές,ακόμα και εάν μια θεραπεία είναι φυσιολογικά άσχετη με την πηγή του παραπόνου,οι υποτιθέμενες θεραπείες πρέπει να δοκιμαστούν έναντι μιας ομάδας έλεγχου που λαμβάνει placebo-δηλ ασθενείς σε όμοια κατάσταση που λαμβάνουν μια ψεύτικη θεραπεία που θυμίζει την «αληθινή» με την διαφορά ότι το θεωρούμενο ως ενεργό συστατικό της δεν χορηγείται.



τριτη φορα που παραδεχεται οτι το πλασεμπο θεραπευει - κατα τα άλλα, ενδορφινες παραγονται με πολλους τροπους


αλλα πως θα τεσταρουμε διπλά το πλασεμπο?

με αλλο εικονικο φαρμακο?

θα ηταν ενδιαφερον!


quote:

Είναι ζωτικής σημασίας η τυχαία τοποθέτηση των ασθενών σε αυτές τις ομάδες και το να είναι «τυφλοί» ως προς αν βρίσκονται στην ομάδα που χορηγείται το υποτιθέμενο φάρμακό ή στην ομάδα που λαμβάνει το placebo.Εξαιτίας του ότι η δύναμη αυτών που οι ψυχολόγοι ονομάζουν φαινόμενα προσδοκίας και συμμόρφωσης (δες παρακάτω) είναι τόσο ισχυρή,οι θεραπευτές πρέπει επίσης να είναι τυφλοί ως προς την ομάδα των ασθενών.



τετρτη φορα και φαρμακερη που το παραδεχεται

αναφερει το ποσο ισυρη ειναι η δυναμη αυτων των φαινομενων αν καποιος τραβηξει σωστα την "σκανδαλη" της αυτοϊασης


quote:

5.Κάποια συμπτώματα που υποθετικά θεραπεύτηκαν είναι στην πραγματικότητα ψυχοσωματικά.



τα αιτια ολων των νοσων δεν ειναι ψυχοσωματικα?


εγω ξερω οτι υγεια σημαινει ισσοροπια με το περιβαλλον

ζουμε μεσα στους ιους, τα βακτηρια, τα μικροβια κτλ κτλ, και ζουνε μεσα μας

νοσουμε οταν διαταραχθει αυτη η ισσοροπια, και εκδηλωνεται σε πρωτο επιπεδο ψυχολογικα


*

να σταματησω εδω το γραμμη-γραμμη απαντηση, ή δεν πεισθηκες οτι διαβαζω ολοκληρα τα κειμενα πριν απαντησω?


quote:

Μην χαφτεις την προπαγανδα των αγυρτων τοσο ευκολα Jonnie.



να στο πω απλα, το χερι πολλων γιατρων θα το φιλαγα, χερι φαρμακοβιομηχανου οχι...


quote:

Επειδη ομως φταιει το εμενταλ συγχωρεισαι.



ευχαριστω για την κατανοηση!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 13:19:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το λεμφωμα Ηodking ειναι αγνωστου αιτιολογιας.

Tι λες ρε παιδί μου?
Υπάρχουν λοιπόν Α.Α.Α. (Ασθένειες Αγνώστου Αιτιολογίας) για την επιστήμη?
Τι μας λέει αυτό για την επιστήμη?
Μήπως το πόσο ανεπαρκής είναι?

quote:
Το λεμφωμα Ηodking ειναι αγνωστου αιτιολογιας.Υπαρχουν υποψιες οτι η εμφανιση του ειναι αποτελεσμα της δρασης του ιου Epstein-Barr,

Πάλι εικασίες κάνει η επιστήμη?
Αφού δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ΑΠΟΔΕΙΞΗ για το τι το προκαλεί ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ?????

quote:
Απλα υποψιες που δεν εχουν επιβεβαιωθει απο την
επιστημονικη ερευνα.

Από πότε λοιπόν η επιστήμη άρχισε και συζητά-αναπαράγει-αναπλάθει-διαδίδει ΑΠΛΕΣ ΥΠΟΨΙΕΣ που δεν έχουν επιβεβαιωθεί από την επιστημονική έρευνα?

Δεν θα έπρεπε αν οι επιστήμονες ήταν τόσο υπεύθυνοι να κρατούσαν ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ τις υποψίες του μέχρι να βρίσκαν αποδείξεις?

quote:
Εαν παθεις εσυ λεμφωμα Hodking γιατρεψε το με τα νεροζουμια και τις ζαχαριτσες της αγυρτειας που φερει το ονομα "ομοιοπαθητικη".
Koπέλλα μου ή έχει σβήσει το φως ή είσαι εκ γεννετής τυφλή... Πόσες φορές μέχρι τώρα δεν έγραψα ότι ο καρκίνος ΔΕΝ θεραπεύεται με ομοιοπαθητική? Αν πήγαινες σε ομοιοπαθητικό θα σε παρέπεμπε στην κλασσική ιατρική!

Αλλα είπαμε... τζάμπα καίει η λάμπα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 16:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
4.Το φαινόμενο placebo.

Ένας κύριος λόγος γιατί αποδίδεται σε κίβδηλες θεραπείες αναγνώριση για υποκειμενικές και περιστασιακά αντικειμενικές βελτιώσεις είναι το ευρέως διαδεδομένο αποτέλεσμα placebo (Roberts, Kewman, και Hovell 1993,Ulett 1996).


εδω καταλαβα οτι χρησιμοποιουν το πλασεμπο οι αγυρτες για να θεραπευσουν - παραδεχεται εξ αρχης λοιπον οτι θεραπευει


Λαθος καταλαβες.Το placebo δεν ισοδυναμει με θεραπεια.

Εαν ηταν ετσι καθε απεικονιση ιατρικης παρεμμβασης θα ειχε ιαματικα αποτελεσματα.Αλλα ο κοσμος πεθαινε και υπεφερε οταν δεν ειχε αναπτυχθει η επιστημονικη φαρμακευτικη και ιατρικη κατα εκατομμυρια παρολο που γινοταν σε αυτον θεραπευτικες αποπειρες.Γιατι λοιπον δεν σταματησε το placebo την πανωλη?ή τον λιμο στην αρχαια Αθηνα?Γιατι το placebo δεν ειναι θεραπευτικο αποτελεσμα.Σταματαει το placebo τον διαβητη?Ή τον καρκινο?Οχι JBG.Δεν το σταματα.


quote:
quote:

Οι λανθασμένες αιτιολογήσεις αυτού του είδους προέρχονται από την λανθασμένη υπόθεση ότι μια αλλαγή στα συμπτώματα που ακολουθεί την θεραπεία πρέπει να ήταν μια συγκεκριμένη συνέπεια αυτής της διαδικασίας.

ανεξαρτητως μεθοδου, ποια αλλη συγκεκριμενη συνεπεια, περαν της βελτιωσης της κλινικης εικονας του ασθενη, θα ηταν προτιμοτερη?


Να το πουμε απλα?Εαν ειχες καρκινο το αποτελεσμα placebo θα μπορουσε να σε κανει να νιωσεις καλυτερα προσωρινα ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να σε εχει απαλλαξει απο τον ογκο και τις μεταστασεις του,χωρις να εχει την παραμικρη επιδραση στον πληθυσμο των κακοηθων κυτταρων.Καταλαβες JBG τωρα τι ειναι το placebo?


quote:
Διαμέσου επανειλημμένης επαφής με έγκυρες θεραπευτικές διαδικασίες,όλοι αναπτυσουμε,ομοια με τους σκύλους του Pavlov,προκατασκευασμένες αποκρίσεις σε διάφορα σωματικά συστήματα.Αργότερα αυτές οι αποκρίσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από το σκηνικό,τις τελετουργίες,τα σύνεργα και λεκτικά στοιχεία που σηματοδοτούν την πράξη «της παροχής θεραπείας».


μην φρικαρεις με αυτο που θα πω πριν κατανοησεις τι λεω: ο συγχρονος γιατρος δεν διαφερει στα ματια του ασθενη απο τον μαγο-γιατρο
και οι δυο κανουν "μαγικα" που δεν κατανοει, και θεραπευουν, αρα τους εχει εμπιστοσυνη και "πιστη"

πιστη = πλασεμπο


Nαι και ειναι λυπηρο που εξαιτιας της πιστης αυτης ανθουν οι αγυρτες και οι τσαρλατανοι.

quote:
Διαμέσου ενός συνδυασμού της υποβολής,της πίστης,της προσδοκίας,της γνωστικής επανερμηνείας και της παραπλάνησης της προσοχής,ασθενείς στους οποίους δίνονται βιολογικά άχρηστες θεραπείες μπορούν συχνά να δοκιμάσουν μια υπολογίσιμη ανακούφηση.

Κάποιες ανταποκρίσεις placebo παράγουν πραγματικές αλλαγές στην σωματική κατάσταση.


δευτερη φορα που παραδεχεται πλασεμπο ιαση



ΟΧΙ JBG δεν ειπε οτι υπαρχει ιαματικο αποτελεσμα.Ειπε οτι το placebo καποιες φορες μπορει να προκαλεσει αλλαγες στην σωματικη κατασταση οπως η παραγωγη ενδορφινων.Αυτο δεν σημαινει οτι εχει ιαματικο αποτελεσμα.

quote:
Άλλες είναι υποκειμενικές αλλαγές που κάνουν τους ασθενείς να αισθάνονται καλύτερα μολονότι δεν υπήρξε αντικειμενική αλλαγή στην υποκείμενη παθολογία.

αυτο το κανουν και τα συμβατικα φαρμακα, ετσι δεν ειναι?


ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ?

Τα αντιβιωτικα που εξολοθρευουν τα βακτηρια δεν εχουν βιολογικη επιδραση?

Τα κυτταροστατικα και η ακτινοβολια που εξολοθρευουν τα καρκινικα κυτταρα δεν επιφερουν μεταβολη στην υποκειμενη παθολογια?

Τα εμβολια δεν σε θωρακιζουν με αντισωματα?

Αμα ηταν τοσο σουπερ ντουπερ οι εναλλακτικες ιατρικες βρε Τζονι γιατι ο κοσμος πεθαινε κατα εκατομμυρια πριν αναπτυχθει η επιστημονικη ιατρικη?Ε για πες μου γιατι?

Και ιατρικη δεν σημαινει μονο ιαση αλλα και προληψη.Πχ τα εμβολια και η εφαρμογη των κανονων υγιεινης ειναι προληψη.ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΡΟΛΗΨΗ.Η γυμναστικη που συνιστα και η ορθη διατροφη ειναι και αυτα μερος της προληψης.Οπως και το ασφαλες σεξ.Αλλα βεβαια οση προληψη και να κανεις δεν σημαινει οτι δεν θα αρρωστησεις ή οτι δεν θα τραυματιστεις σοβαρα.Τοτε μπαινει σε δραση το β μερος της ιατρικης,η θεραπεια.

Βρε Τζονι...μην τρως την προπαγανδα αμασητη.Ενημερωσου και λιγο.

quote:
uote:

Ανάμεσα σε άλλα πράγματα,τα placebo μπορούν συχνά να προκαλέσουν την απελευθέρωση των παρομοίων με την μορφίνη αναλγητικών του σώματος,που ονομάζονται ενδορφίνες.(Ulett 1996, ch. 3).

Επειδή αυτές οι ανταποκρίσεις μπορούν να είναι καταπραϋντικές,ακόμα και εάν μια θεραπεία είναι φυσιολογικά άσχετη με την πηγή του παραπόνου,οι υποτιθέμενες θεραπείες πρέπει να δοκιμαστούν έναντι μιας ομάδας έλεγχου που λαμβάνει placebo-δηλ ασθενείς σε όμοια κατάσταση που λαμβάνουν μια ψεύτικη θεραπεία που θυμίζει την «αληθινή» με την διαφορά ότι το θεωρούμενο ως ενεργό συστατικό της δεν χορηγείται.


τριτη φορα που παραδεχεται οτι το πλασεμπο θεραπευει - κατα τα άλλα, ενδορφινες παραγονται με πολλους τροπους


αλλα πως θα τεσταρουμε διπλά το πλασεμπο?

με αλλο εικονικο φαρμακο?

θα ηταν ενδιαφερον!



Με μελετη της πορειας της ασθενειας σε ασθενεις που δεν λαμβανουν κανενα ειδος θεραπειας.


quote:
quote:

Είναι ζωτικής σημασίας η τυχαία τοποθέτηση των ασθενών σε αυτές τις ομάδες και το να είναι «τυφλοί» ως προς αν βρίσκονται στην ομάδα που χορηγείται το υποτιθέμενο φάρμακό ή στην ομάδα που λαμβάνει το placebo.Εξαιτίας του ότι η δύναμη αυτών που οι ψυχολόγοι ονομάζουν φαινόμενα προσδοκίας και συμμόρφωσης (δες παρακάτω) είναι τόσο ισχυρή,οι θεραπευτές πρέπει επίσης να είναι τυφλοί ως προς την ομάδα των ασθενών.


τετρτη φορα και φαρμακερη που το παραδεχεται

αναφερει το ποσο ισυρη ειναι η δυναμη αυτων των φαινομενων αν καποιος τραβηξει σωστα την "σκανδαλη" της αυτοϊασης


Λαθος JBG.Στο ξαναειπα εαν το placebo ηταν πραγματικο ιαματικο αποτελεσμα δεν θα χρειαζονταν καμια ειδους αλλη ιατρικη παρεμβαση.Θα εκτελουσαμε ιαματικα τελετουργικα,φορωντας ασπρες ποδιες και χορηγοντας ζαχαριτσα και ολοι θα γινονταν καλα ανεξαρτητως ασθενειας.

Αλλα αυτο δεν γινεται ετσι δεν ειναι?Πριν αναπτυχθει η επιστημονικη ιατρικη και φαρμακευτικη (η ιατρικη και η φαρμακευτικη που βασιζονται στους κανονες της βιολογιας,της χημειας και της φυσικης) ο κοσμος πεθαινε κατα εκατομμυρια παρολο που γινονταν σε αυτον τελετουργικα θεραπειας.Αρα το placebo ΔΕΝ εχει θεραπευτικο αποτελεσμα.

quote:
5.Κάποια συμπτώματα που υποθετικά θεραπεύτηκαν είναι στην πραγματικότητα ψυχοσωματικά.

τα αιτια ολων των νοσων δεν ειναι ψυχοσωματικα?
εγω ξερω οτι υγεια σημαινει ισσοροπια με το περιβαλλον
ζουμε μεσα στους ιους, τα βακτηρια, τα μικροβια κτλ κτλ, και ζουνε μεσα μας
νοσουμε οταν διαταραχθει αυτη η ισσοροπια, και εκδηλωνεται σε πρωτο επιπεδο ψυχολογικα

*
να σταματησω εδω το γραμμη-γραμμη απαντηση, ή δεν πεισθηκες οτι διαβαζω ολοκληρα τα κειμενα πριν απαντησω?


Ναι ε?Ας πουμε οτι βρισκεσαι σε πληρη ισορροπια με το περιβαλλον και σφυζεις απο υγεια.Αλλα γοητευεσαι απο μια νεαρα υπαρξη και κανεις ερωτα μαζι της.Και αρπαζεις ενα αφροδισιο....

Η οτι παρολη την ισορροπια σου τραυματιζεσαι σοβαροτατα σε ατυχημα.

Ανθρωποι χαλια ψυχολογικα σφυζουν απο σωματικη υγεια και αλλοι ευδιαθετοι ειναι φιλασθενοι JBG.

Τωρα δεν θελω να σε πληγωσω αλλα η αιτιολογια των ασθενειων ειναι περιπλοκο ζητημα και δεν εχει απλες απαντησεις.Οπωσδηποτε ομως αυτες τις απαντησεις της δινει η επιστημονικη ερευνα και οχι οι τσαρλατανοι ή τα ιερατεια.

Γιαυτο στο ξαναλεω μην χαφτεις την προπαγανδα των αγυρτων.

quote:
Μην χαφτεις την προπαγανδα των αγυρτων τοσο ευκολα Jonnie.


να στο πω απλα, το χερι πολλων γιατρων θα το φιλαγα, χερι φαρμακοβιομηχανου οχι...


Εγω παντως θα ηθελα να ζουσαν οι ανθρωποι που ανακαλυψαν την βινμπλαστινη (κυτταροστατικο) για να τους φιλησω το χερι.Μου εσωσε την ζωη.

Οπως θα ηθελα να φιλησω το χερι και να υποκλιθω στους Λιστερ,Παστερ,Γεωργιο Παπανικολαου,Ιωνα Σολκ και τοσους αλλους γιγαντες της ιατρικης επιστημης.


quote:
Tι λες ρε παιδί μου?
Υπάρχουν λοιπόν Α.Α.Α. (Ασθένειες Αγνώστου Αιτιολογίας) για την επιστήμη?
Τι μας λέει αυτό για την επιστήμη?
Μήπως το πόσο ανεπαρκής είναι?

Οχι.Σημανει απλα οτι ακομα υπαρχουν ασθενειες αγνωστου αιτιολογιας.Η τοσο πολυπαραγοντικες,που δεν μπορεις να υποδειξεις εναν παραγοντα ως τον απολυτα υπευθυνο.Αλλα που να τα ξερεις εσυ αυτα...Γιαυτο καλυτερα και να ασχοληθεις με τις συνταγες μαγειρικης,στον τομεα δηλ που οπως ισχυριζεσαι διαπρεπεις.

Αληθεια που ηταν η ομοιοπαθητικη οταν πεθαιναν οι ανθρωποι απο διαφορες επιδημιες κατα εκατομμυρια?

Γιατι παρολο που ηταν σε ανθιση εκεινο τον καιρο οι ανθρωποι εξακολουθουσαν να πεθαινουν?

Γιατι τοσο η ποιοτητα οσο και ο μεσος ορος ζωης του ανθρωπου βελτιωθηκε μονο οταν αναπτυχθηκε η επιστημονικη βιοιατρικη?

Γιατι εφοσον οι αρχαιοι λαοι ηταν τοσο πανσοφοι σε ζητηματα ιατρικης θεριζονταν απο διαφορες ασθενειες?


quote:
Εαν παθεις εσυ λεμφωμα Hodking γιατρεψε το με τα νεροζουμια και τις ζαχαριτσες της αγυρτειας που φερει το ονομα "ομοιοπαθητικη".

Koπέλλα μου ή έχει σβήσει το φως ή είσαι εκ γεννετής τυφλή... Πόσες φορές μέχρι τώρα δεν έγραψα ότι ο καρκίνος ΔΕΝ θεραπεύεται με ομοιοπαθητική? Αν πήγαινες σε ομοιοπαθητικό θα σε παρέπεμπε στην κλασσική ιατρική!

Αλλα είπαμε... τζάμπα καίει η λάμπα...


Ναι τζαμπα καιει γιατι ακομα να καταλαβεις οτι η ομοιοπαθητικη ΕΙΝΑΙ ΑΓΥΡΤΕΙΑ.Δεν θεραπευει ΤΙΠΟΤΑ.

Εκτος ισως απο την ενδεια και την ματαιοδοξια ορισμενων.

Εχω στα χερια μου περιπτωση ομοιοπαθητικης οπαδου που επαθε καρκινο των εντερων.Προσπαθησε να θεραπευτει με τα νεροζουμια της ομοιοπαθητικης αλλα η κατασταση χειροτερευε.Τωρα με συμβουλη αλλου πηγε και εκανε ακτινοθεραπεια.Ο ογκος υποχωρησε αλλα αυτη συνεχισε να πειραματιζεται με τα ομοιοπαθητικα νεροζουμια,προσπαθωντας να βρει την ομοιοπαθητικη θεραπεια για τον καρκινο.

Εχουμε επισης πολλες περιπτωσεις οπου ομοιοπαθητικοι παροτρυναν τους ασθενεις τους να εγκαταλειψουν θεραπειες εγκυροτατης αποτελεσματικοτητας για να θεραπευτουν με νεροζουμια.

(προκαλωντας καποιες φορες την αντιδραση ακομα και αλλων ομοιοπαθητικων.Στο Λονδινο πχ. ομοιοπαθητικοι συμβουλεψαν βρεττανους τουριστες να παρουν υπεραραιωσεις φαρμακου μαλαριας αντι για την κανονικη δοση,προκαλωντας την οργη του διευθυντη του Βασιλικου Ομοιοπαθητικου Νοσοκομειου).

Απο εδω προερχεται και η κυριοτερη παρενεργεια της ομοιοπαθητικης.Παρασυρει ασθενεις να εγκαταλειψουν καλα τεκμηριωμενες θεραπειες για χαρη μιας αγυρτιας.

Βασικα τους λυπομουν αυτους τους ασθενεις αλλα αν ειναι σαν και εσενα,παυω να τους λυπαμαι.

Ισως η αξια της επιστημονικης ιατρικης φανει καλυτερα αν για ενα μονο χρονο σταματησουμε την εφαρμογη της και αφησουμε τους ομοιοπαθητικους να κανουν σεφτε.Ε ρε γλεντια που εχουν να γινουν.Γιατι τωρα καρπωνονται τα αποτελεσματα της επιστημονικης βιοιατρικης κυριως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 18:27:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
προκαλωντας την οργη του διευθυντη του Βασιλικου Ομοιοπαθητικου Νοσοκομειου).

Mια και το ανέφερες ξέρεις γιατί λέγεται Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο?
Γιατί η αγγλική βασιλική οικογένεια ακολουθεί πιστά το δρόμο της ομοιοπαθητικής εδώ και γενιές... για ψάξτο λίγο

Αυτοί οι χαζοί γαλαζοαίματοι ξεγελούνται εδώ και γενιές ολόκληρες από αυτούς τους "αγύρτες" όπως εσύ αποκαλείς και όμως εξακολουθούν και χρησιμοποιούν την ομοιοπαθητική...

Είναι δε τόσο πολύ απογοητευμένοι από την θεραπεία τους που έκαναν δωρεά το Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο...

Ακούγεται μάλιστα ότι τον αγύρτη βασιλικό γιατρό τον τιμωρήσανε σε ισόβια χρήση μιας κόκκινης Ferrari...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 18:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

medtech

Εαν ηταν ετσι καθε απεικονιση ιατρικης παρεμμβασης θα ειχε ιαματικα αποτελεσματα.Αλλα ο κοσμος πεθαινε και υπεφερε οταν δεν ειχε αναπτυχθει η επιστημονικη φαρμακευτικη και ιατρικη κατα εκατομμυρια παρολο που γινοταν σε αυτον θεραπευτικες αποπειρες.Γιατι λοιπον δεν σταματησε το placebo την πανωλη?ή τον λιμο στην αρχαια Αθηνα?
--------------------------------------------------------------------------------


πρωτον δεν νοσησαν, ουτε πεθαναν ολοι - αρα εχω δικιο ως προς το οτι υγεια = ισσοροπια με το περιβαλλον

δευτερον, σε καθε οικοσυστημα καποιοι πρεπει να πεθαινουν οταν αυξανεται ο αριθμος τους, για να διατηρειται η ισσοροπια του

οι επιδημιες ειναι αντιδραση της Φυσης

παραδειγμα: ο ιος του εϊτζ που σαρωνει τις αδεσποτες γατες, προηλθε απο τα αγρια αιλουροειδη τα οποια απλα ειναι φορεις του (δεν νοσουνε), οπως οι πιθηκοι ειναι μονο φορεις του ιου HIV που προκαλει το συνδρομο ανοσοποιητικης ανεπαρκειας στον ανθρωπο


γιατι οι γατες και ο ανθρωπος νοσουν απο τον ιο?

ελλειψη ισσοροπιας με το περιβαλλον (και για τα δυο ειδη ευθυνεται ο ανθρωπος)


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατι το placebo δεν ειναι θεραπευτικο αποτελεσμα.Σταματαει το placebo τον διαβητη?Ή τον καρκινο?Οχι JBG.Δεν το σταματα.
--------------------------------------------------------------------------------


μερικες φορες ναι, και το γνωριζεις - εχουν γραφτει και βιβλια απο αυτοθεραπευμενους απο καρκινο ανθρωπους

ο οποιος αποτελει την κατεξοχην ψυχοσωματικη "ασθενεια", αν εξαιρεσουμε τους παραγοντες ακτινοβολια και χημικα


οσο για τον διαβητη επισης γνωριζεις οτι προκειται για νοσο της κατηγοριας αρθριτιδα, σκληρυνση κατα πλακας, κτλ, στην οποια το ανοσοποιητικο επιτιθεται για αγνωστο ακομη λογο σε συγκεκριμενες ομαδες κυτταρων (στην περιπτωση του διαβητη στα κυτταρα που παραγουν ινσουλινη του παγκρεατος) και η συγχρονη ιατρικη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ, αλλά μονο να καθυστερησει την εξελιξη των νοσων (οπως και στον καρκινο)


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Να το πουμε απλα?Εαν ειχες καρκινο το αποτελεσμα placebo θα μπορουσε να σε κανει να νιωσεις καλυτερα προσωρινα ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να σε εχει απαλλαξει απο τον ογκο και τις μεταστασεις του,χωρις να εχει την παραμικρη επιδραση στον πληθυσμο των κακοηθων κυτταρων.Καταλαβες JBG τωρα τι ειναι το placebo?
--------------------------------------------------------------------------------

οπως και θα μπορουσε να με θεραπευσει


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Nαι και ειναι λυπηρο που εξαιτιας της πιστης αυτης ανθουν οι αγυρτες και οι τσαρλατανοι.
--------------------------------------------------------------------------------


στο ξαναειπα: αγυρτες υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ!

δεν θα κρινουμε ομως απο αυτους, ετσι?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα αντιβιωτικα που εξολοθρευουν τα βακτηρια δεν εχουν βιολογικη επιδραση?
--------------------------------------------------------------------------------

τα εξολοθρευουν προσωρινα, γιατι τα βακτηρια αναπτυσουν ανοχη στα αντιβιοτικα

δεν λεω οτι δεν χρειαζονται, αλλά οι ιδιοι οι γιατροι συστηνουν πια την πλεον μετριοπαθη χρηση τους γιατι εχουν παρενεργειες (ειναι δηλητηρια και για τα κυτταρα μας, οχι μονο για τους μικροοργανισμους)


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα κυτταροστατικα και η ακτινοβολια που εξολοθρευουν τα καρκινικα κυτταρα δεν επιφερουν μεταβολη στην υποκειμενη παθολογια?
--------------------------------------------------------------------------------


να τα πουμε εξω απο τα δοντια?

εχω δει καρκινοπαθεις που εκαναν και χημειοθεραπεια και ακτινοβολησεις και "κερδισαν" κανα-δυο εξαμηνα κατα την διαρκεια των οποιων ηταν σαν πτωματα ηδη, και καρκινοπαθεις που πεθαναν μεσα σε 5-6 μερες απο καλπαζοντα καρκινο και ηταν ροδαλοι και χαϊ


αν γινει κατι, θα γινει με τα γονιδιακα φαρμακα


αν δεν μπει το κερδος στη μεση...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα εμβολια δεν σε θωρακιζουν με αντισωματα?
--------------------------------------------------------------------------------


αυτα τι σχεση εχουν με την χημεια?

ξερεις πως λεμε τα τρυπηματα απο αγκαθια οι κηπουροι?

φυσικους εμβολιασμους...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αμα ηταν τοσο σουπερ ντουπερ οι εναλλακτικες ιατρικες βρε Τζονι γιατι ο κοσμος πεθαινε κατα εκατομμυρια πριν αναπτυχθει η επιστημονικη ιατρικη?Ε για πες μου γιατι?
--------------------------------------------------------------------------------

απαντας μονη σου καλη μου: "η εφαρμογη των κανονων υγιεινης ειναι προληψη. ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΡΟΛΗΨΗ. Η γυμναστικη που συνιστα και η ορθη διατροφη ειναι και αυτα μερος της προληψης"


εγω ομως δεν ειμαι με καμια σουπερ ντουπερ πλευρα - ειμαι στην μεση και τις βλεπω και τις δυο χωρις να ταυτιζομαι


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Βρε Τζονι...μην τρως την προπαγανδα αμασητη.Ενημερωσου και λιγο.
--------------------------------------------------------------------------------



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Λαθος JBG.Στο ξαναειπα εαν το placebo ηταν πραγματικο ιαματικο αποτελεσμα δεν θα χρειαζονταν καμια ειδους αλλη ιατρικη παρεμβαση.Θα εκτελουσαμε ιαματικα τελετουργικα,φορωντας ασπρες ποδιες και χορηγοντας ζαχαριτσα και ολοι θα γινονταν καλα ανεξαρτητως ασθενειας.
--------------------------------------------------------------------------------

το δοκιμασατε?

πλακα πλακα μπορει να πιανει


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ανθρωποι χαλια ψυχολογικα σφυζουν απο σωματικη υγεια και αλλοι ευδιαθετοι ειναι φιλασθενοι JBG.
--------------------------------------------------------------------------------

οι ψυχολογοι γνωριζουν οτι μια ευδιαθετη προσωπικοτητα μπορει καλλιστα να ειναι καταθλιπτικη

απο την αλλη, ποσες περιπτωσεις σχιζοφρενων με καρκινο γνωριζουμε?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα δεν θελω να σε πληγωσω αλλα η αιτιολογια των ασθενειων ειναι περιπλοκο ζητημα και δεν εχει απλες απαντησεις.
--------------------------------------------------------------------------------

δεν με πληγωνεις, συμφωνω!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μην χαφτεις την προπαγανδα των αγυρτων τοσο ευκολα Jonnie.
--------------------------------------------------------------------------------


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω παντως θα ηθελα να ζουσαν οι ανθρωποι που ανακαλυψαν την βινμπλαστινη (κυτταροστατικο) για να τους φιλησω το χερι.Μου εσωσε την ζωη.
--------------------------------------------------------------------------------


χαιρομαι που σωθηκες και μπορουμε να συζηταμε!

ομως φανταζομαι οτι ερευνητες την ανακαλυψαν, οχι φαρμακοβιομηχανοι - αυτοι την πουλανε και κονομανε

οι ερευνητες μπορει να ηθελαν να διατιθεται σε τιμη κοστους

εσυ τι θακανες αν ανακαλυπτες κατι αναλογο?

τοχεις σκεφθει?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οπως θα ηθελα να φιλησω το χερι και να υποκλιθω στους Λιστερ,Παστερ,Γεωργιο Παπανικολαου,Ιωνα Σολκ και τοσους αλλους γιγαντες της ιατρικης επιστημης.
--------------------------------------------------------------------------------

ερευνητες ειπαμε


αληθεια ξερεις πως ανακαλυφθηκε η πενικιλλινη?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω στα χερια μου περιπτωση ομοιοπαθητικης οπαδου που επαθε καρκινο των εντερων.Προσπαθησε να θεραπευτει με τα νεροζουμια της ομοιοπαθητικης αλλα η κατασταση χειροτερευε.Τωρα με συμβουλη αλλου πηγε και εκανε ακτινοθεραπεια.Ο ογκος υποχωρησε αλλα αυτη συνεχισε να πειραματιζεται με τα ομοιοπαθητικα νεροζουμια,προσπαθωντας να βρει την ομοιοπαθητικη θεραπεια για τον καρκινο.
--------------------------------------------------------------------------------

κανεις σοβαρος ομοιοπαθητικος δεν αναλαμβανει καρκινοπαθεις

και το ξαναπα: οι ακτινοθεραπειες και η χημειοθεραπεια ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΝ αλλά αναστελλουν την εξελιξη


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εχουμε επισης πολλες περιπτωσεις οπου ομοιοπαθητικοι παροτρυναν τους ασθενεις τους να εγκαταλειψουν θεραπειες εγκυροτατης αποτελεσματικοτητας για να θεραπευτουν με νεροζουμια.
--------------------------------------------------------------------------------

αγυρτες υπαρχουν παντου!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 21:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
uote:
--------------------------------------------------------------------------------

medtech

Εαν ηταν ετσι καθε απεικονιση ιατρικης παρεμμβασης θα ειχε ιαματικα αποτελεσματα.Αλλα ο κοσμος πεθαινε και υπεφερε οταν δεν ειχε αναπτυχθει η επιστημονικη φαρμακευτικη και ιατρικη κατα εκατομμυρια παρολο που γινοταν σε αυτον θεραπευτικες αποπειρες.Γιατι λοιπον δεν σταματησε το placebo την πανωλη?ή τον λιμο στην αρχαια Αθηνα?
--------------------------------------------------------------------------------


πρωτον δεν νοσησαν, ουτε πεθαναν ολοι - αρα εχω δικιο ως προς το οτι υγεια = ισσοροπια με το περιβαλλον

δευτερον, σε καθε οικοσυστημα καποιοι πρεπει να πεθαινουν οταν αυξανεται ο αριθμος τους, για να διατηρειται η ισσοροπια του

οι επιδημιες ειναι αντιδραση της Φυσης

παραδειγμα: ο ιος του εϊτζ που σαρωνει τις αδεσποτες γατες, προηλθε απο τα αγρια αιλουροειδη τα οποια απλα ειναι φορεις του (δεν νοσουνε), οπως οι πιθηκοι ειναι μονο φορεις του ιου HIV που προκαλει το συνδρομο ανοσοποιητικης ανεπαρκειας στον ανθρωπο


γιατι οι γατες και ο ανθρωπος νοσουν απο τον ιο?

ελλειψη ισσοροπιας με το περιβαλλον (και για τα δυο ειδη ευθυνεται ο ανθρωπος)



Αν ειχαν αντιβιωση στην διαθεση τους θα γλυτωναν ΠΟΛΛΟΙ περισσοτεροι JBG.

Μας λες λοιπον οταν αρρωσταινουμε να μην κανουμε τιποτα γιατι ειναι φυσικη εξελιξη να πεθαινουμε?


Οι ιοι και οι λοιποι λοιμογονοι οργανισμοι αλλα και τα prions ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δημιουργηματα του ανθρωπου JBG.Eιναι δημιουργηματα της φυσης.

Οσο και εαν πασχιζεις για ισορροπια ποτε δεν ειναι σιγουρο εαν ο ισορροπημενος εαυτος σου θα τα καταφερει εναντια στην λοιμωξη ή την φθορα.

Εδω επεμβαινει η θεραπευτικη ιατρικη.

Εκτος και εαν θες να ζησεις ως πρωτογονος εγκαταλειποντας τον εαυτο σ του στις διαθεσεις της φυσης.


quote:
παραδειγμα: ο ιος του εϊτζ που σαρωνει τις αδεσποτες γατες, προηλθε απο τα αγρια αιλουροειδη τα οποια απλα ειναι φορεις του (δεν νοσουνε), οπως οι πιθηκοι ειναι μονο φορεις του ιου HIV που προκαλει το συνδρομο ανοσοποιητικης ανεπαρκειας στον ανθρωπο

γιατι οι γατες και ο ανθρωπος νοσουν απο τον ιο?


ΑΛΛΟ Ο ΙΟΣ ΤΗΣ ΑΝΟΣΟΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΙΟΣ ΤΗΣ ΑΝΟΣΟΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ.

Προκειται περι διαφορετικων ιων.
Θελεις να σου αναλυσω γιατι ο ανθρωπος νοσει απο τον HIV?Εκανα την πτυχιακη μου εργασια πανω στον HIV και το AIDS.
Θελεις το ιστορικο του ΗΙV και της επιδημιας του AIDS??
Στον HIV και το πιο καραμπινατο ανοσοποιητικο να εχεις παλι θα νοσησεις αφου το ανοσοποιητικο του ανθρωπου δεν μπορει να τον αντιμετωπισει με επιτυχια.

quote:
μερικες φορες ναι, και το γνωριζεις - εχουν γραφτει και βιβλια απο αυτοθεραπευμενους απο καρκινο ανθρωπους

ο οποιος αποτελει την κατεξοχην ψυχοσωματικη "ασθενεια", αν εξαιρεσουμε τους παραγοντες ακτινοβολια και χημικα


Αααχ βρε Jonnie.Πολλοι παραγοντες εχουν ενοχοποιηθει για τον καρκινο.Βασικα για μερικες μορφες καρκινου (γιατι κανεις και εσυ το λαθος να τον αντιμετωπιζεις σαν ενα ειδος ασθενειας) ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι παιζει ρολο η ραδιενεργεια,για αλλες μορφες ειναι σιγουρο οτι προκαλουνται απο ΙΟΥΣ,για αλλους φταιει η τυχη (οπου εχουμε πολλους αναδιπλασιασμους κυτταρων αυξανεται η πιθανοτητα να γινει λαθος κατα την αντιγραφη του DNA και να μουρλαθει το κυτταρο,πχ. σε ενα ελκος ή στις γυναικες οπου τα κυτταρα του μαστου πολλαπλασιαζονται καθε μηνα υπο την επιδραση των οιστρογονων),αλλοι ειναι αποδεδειγμενα ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ προελευσεως,για αλλους ευθυνονται οι ιονιζουσες ακτινοβολιες,για αλλους ακομα το ψαχνουμε.

Δεν ειναι η κατεξοχην ψυχοσωματικη νοσος ο καρκινος φιλε JBG.


quote:
μερικες φορες ναι, και το γνωριζεις - εχουν γραφτει και βιβλια απο αυτοθεραπευμενους απο καρκινο ανθρωπους

Αναφερεσαι στην περιπτωση της ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΥΦΕΣΗΣ.Διαβασε το αρθρο του Berstein που αναφερεται αναλυτικα στην περιπτωση της ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ υφεσης και πως η ερευνα εχει ως τωρα δειξει οτι η ψυχολογια ελαχιστη επιδραση εχει στην βιολογια οσον αφορα την θεραπεια.

quote:
οσο για τον διαβητη επισης γνωριζεις οτι προκειται για νοσο της κατηγοριας αρθριτιδα, σκληρυνση κατα πλακας, κτλ, στην οποια το ανοσοποιητικο επιτιθεται για αγνωστο ακομη λογο σε συγκεκριμενες ομαδες κυτταρων (στην περιπτωση του διαβητη στα κυτταρα που παραγουν ινσουλινη του παγκρεατος) και η συγχρονη ιατρικη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ, αλλά μονο να καθυστερησει την εξελιξη των νοσων (οπως και στον καρκινο)

Για τον διαβητη σχεδιαζεται η οριστικη αντιμετωπιση του με την μεθοδο των stem cells.

Προς το παρον η ελλειψη της ινσουλινης αντιμετωπιζεται με χορηγηση ινσουλινης.

Αν βασιζοταν στην ομοιοπαθητικη φυσικα οι διαβητικοι θα τα ειχαν τιναξει.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Να το πουμε απλα?Εαν ειχες καρκινο το αποτελεσμα placebo θα μπορουσε να σε κανει να νιωσεις καλυτερα προσωρινα ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να σε εχει απαλλαξει απο τον ογκο και τις μεταστασεις του,χωρις να εχει την παραμικρη επιδραση στον πληθυσμο των κακοηθων κυτταρων.Καταλαβες JBG τωρα τι ειναι το placebo?
--------------------------------------------------------------------------------

οπως και θα μπορουσε να με θεραπευσει


ΟΧΙ JBG δεν θα μπορουσε να σε θεραπευσει το placebo.


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα αντιβιωτικα που εξολοθρευουν τα βακτηρια δεν εχουν βιολογικη επιδραση?
--------------------------------------------------------------------------------

τα εξολοθρευουν προσωρινα, γιατι τα βακτηρια αναπτυσουν ανοχη στα αντιβιοτικα

δεν λεω οτι δεν χρειαζονται, αλλά οι ιδιοι οι γιατροι συστηνουν πια την πλεον μετριοπαθη χρηση τους γιατι εχουν παρενεργειες (ειναι δηλητηρια και για τα κυτταρα μας, οχι μονο για τους μικροοργανισμους)


ΣΟΒΑΡΑ?Ε αμα αρπαξεις καμια φυματιωση,ή πληγωθεις σε τροχαιο και μολυνθεις ΜΗΝ χρησιμοποιησεις αντιβιωση.Ειναι παντα ευχαριστο να γυρναμε σε πρωτογονες εποχες οπου η σηψαιμια πηγαινε συννεφο.

Και βεβαια τα σκοτωνουν τα βακτηρια.Το οτι αναπτυσσονται ανθεκτικα στελεχη ειναι ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΜΑ.Αλλα τα αντιβιωτικα εχουν αποδειξει την αξια τους.

Οσο για την τοξικοτητα τους,παντα στην ιατρικη η ωφελεια απο ενα φαρμακο αξιολογηται σε σχεση με την πιθανη του βλαβη.Δεν μπορεις να δειχνεις με το δακτυλο τον ενα ή δυο θανατους απο αλλεργια ή απο ιδιοσυγκραδισιακη αντιδραση σε ενα φαρμακο και να ΑΓΝΟΕΙΣ τις εκατομμυρια ζωες που σωθηκαν απο αυτο για να υπερασπισεις τα νεροζουμια.

Οτιδηποτε εχει βιολογικη επιδραση μπορει δυνητικα να εχει παρενεργειες.Η ομοιοπαθητικη φυσικα δεν εχει παρενεργειες γιατι δεν εχει βιολογικη επιδραση (τα υπεραραιωμενα διαλυματα σε νερο καιλακτοζη δεν ειναι παρα ΝΕΡΟ και ΛΑΚΤΟΖΗ.Οσες παρενεργειες εχει το νερο και η λακτοζη τοσες μπορουν να εοχυν και αυτα.Απο την αλλη ποια η θεραπυτικη δραση του νερου και της λακτοζης?)

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα κυτταροστατικα και η ακτινοβολια που εξολοθρευουν τα καρκινικα κυτταρα δεν επιφερουν μεταβολη στην υποκειμενη παθολογια?
--------------------------------------------------------------------------------


να τα πουμε εξω απο τα δοντια?

εχω δει καρκινοπαθεις που εκαναν και χημειοθεραπεια και ακτινοβολησεις και "κερδισαν" κανα-δυο εξαμηνα κατα την διαρκεια των οποιων ηταν σαν πτωματα ηδη, και καρκινοπαθεις που πεθαναν μεσα σε 5-6 μερες απο καλπαζοντα καρκινο και ηταν ροδαλοι και χαϊ


αν γινει κατι, θα γινει με τα γονιδιακα φαρμακα


αν δεν μπει το κερδος στη μεση...



Να τα πουμε ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ?

Μιλας σε μια γυναικα που ειαι ζωντανη χαρη στα κυτταροστατικα.

Ναι εχουν ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ γιατι πρεπει να σκοτωσουν τα ταχεως πολλαπλασιαζομενα κυτταρα και μαζι με τα καρκινικα θεριζουν και φυσιολογικα ταχεως πολλαπλασιαζομενα κυτταρα.

Ομως ΠΑΝΤΑ στην ιατρικη αξιολογηται το πιθανο οφελος σε σχεση με πιθανη βλαβη.

Εχεις δεις καρκινοπαθεις να γινονται χαλια και εγω βλεπω τον εαυτο μου καθε μερα στον καθρεπτη να σφυζει απο υγεια ΧΑΡΗ στα κυτταροστατικα,συνομιλω με ατομα που ζουν χαρη στην χημειοθεραπεια και την ακτινοθεραπεια και την εγχειρηση φυσιολογικα και cancer free για πανω απο 15 χρονια.

(ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Ή ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ.)

Η πορεια της νοσου εξαρταται απο το ειδος του καρκινου.Αλλα ειδη καρκινου ΕΙΝΑΙ ιασιμα και αλλα δεν ειναι.

(βασικα εαν μπορουσαμε να εντοπισουμε την κακοηθη νεοπλασια οταν ηταν στο σταδιο των μερικων χιλιαδων κυτταρων θα αφαιρουσαμε το νεοπλασμα και ολα καλα και ωραια ή θα χρησιμοποιουσαμε ελαχιστη δοση χημειοθεραπειας ή ακτινοβολιας για να θερισουμε τα νεοπλασματικα κυτταρα.Πολλοι καρκινοι ειναι ιδιαιτερα μοιραιοι γιατι εξελισσονται τοσο υπουλα που οταν τους παρεις χαμπαρι ειναι πολυ αργα για να τους καταπολεμησεις).

Οι μονες μεθοδοι που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δινουν αποτελεσματα ειναι η χειρουργικη αφαιρεση του ογκου,η χημειοθεραπεια με κυτταροστατικα,η ακτινοθεραπεια και σε μερικες μορφες η ανοσοθεραπεια.

Μπορει να μην ειναι καθολου ευχαριστες μεθοδοι ουτε να ικανοποιουν τους "φυσιολατρες¨και τους τεχνοφοβικους αλλα ειναι οι ΜΟΝΕΣ που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σωζουν ζωες καρκινοπαθων ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Τις αποδειξεις τις παρεχουν οι κλινικες δοκιμες και μελετες και ΟΧΙ οι μεμονωμενες περιπτωσεις.

quote:
Αμα ηταν τοσο σουπερ ντουπερ οι εναλλακτικες ιατρικες βρε Τζονι γιατι ο κοσμος πεθαινε κατα εκατομμυρια πριν αναπτυχθει η επιστημονικη ιατρικη?Ε για πες μου γιατι?
--------------------------------------------------------------------------------
απαντας μονη σου καλη μου: "η εφαρμογη των κανονων υγιεινης ειναι προληψη. ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΡΟΛΗΨΗ. Η γυμναστικη που συνιστα και η ορθη διατροφη ειναι και αυτα μερος της προληψης"

εγω ομως δεν ειμαι με καμια σουπερ ντουπερ πλευρα - ειμαι στην μεση και τις βλεπω και τις δυο χωρις να ταυτιζομαι


Αληθεια?Εμενα μου δινεις την εντυπωση οτι υπερασπιζεσαι την αγυρτεια.
Ακου JBG.Ο περισσοτερος κοσμος δεν γνωριζει πως αξιολογουνται οι θεραπευτικες μεθοδοι (στις οποιες δεν ανηκει ΜΟΝΟ η χορηγηση φαρμακων).Γινονται ετσι ευκολη λεια των αγυρτων (απο τους οποιους πολλοι ειναι τιμιοι (δηλ πιστευουν αληθινα οτι οι μεθοδοι τους δουλευουν) αλλα εξισου ανικανοι να αξιολογησουν ορθα μια θεραπευτικη μεθοδο.

Τωρα στο μυαλο σου εχεις μπερδεψει το φαινομενο placebo με το φαινομενο της αυτοματης υφεσης και ολα αυτα ειναι εμποτισμενα με μια μπολικη δοση κακων επιστημονων που τα παιρνουν χοντρα για να καταπιεζουν το εργο των αδολων "εναλλακτικων".Αλλα η αληθεια JΒG ειναι οτι κλινικη δοκιμη μπορει να κανει ο καθενας εαν το θελει.Μην μου λες οτι δεν εχουν τα λεφτα και ιδιως οι ομοιοπαθητικοι που απο μια παπια βγαζουν κερδος 20 εκατομμυριων δολλαριων!Τα φραγκα τα εχουν με το παραπανω,η βιομηχανια της "εναλλακτικης" ιατρικης βγαζει τεραστια κερδη και οταν μου μιλας για φαρμακοβιομηχανιες που θησαυριζουν θα σου θυμισω τις "εναλλακτικες" φαρμακοβιομηχανιες που θησαυριζουν πανω στην αφελεια με μια γερη βοηθεια απο το μαρκετινγκ.

Γιατι λοιπον ή δεν κανουν κλινικες δοκιμες ή οταν κανουν κλινικες δοκιμες ειναι πτωχες σε μεθοδολογια?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΥΚΙΑ JBG.


quote:
Mια και το ανέφερες ξέρεις γιατί λέγεται Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο?
Γιατί η αγγλική βασιλική οικογένεια ακολουθεί πιστά το δρόμο της ομοιοπαθητικής εδώ και γενιές... για ψάξτο λίγο
Αυτοί οι χαζοί γαλαζοαίματοι ξεγελούνται εδώ και γενιές ολόκληρες από αυτούς τους "αγύρτες" όπως εσύ αποκαλείς και όμως εξακολουθούν και χρησιμοποιούν την ομοιοπαθητική...
Είναι δε τόσο πολύ απογοητευμένοι από την θεραπεία τους που έκαναν δωρεά το Βασιλικό Ομοιοπαθητικό Νοσοκομείο...
Ακούγεται μάλιστα ότι τον αγύρτη βασιλικό γιατρό τον τιμωρήσανε σε ισόβια χρήση μιας κόκκινης Ferrari...

Και οι βασιλεις ειναι οι πλεον καταλληλοι για να αξιολογησουν θεραπευτικες μεθοδους ε?
Ποιος σου ειπε οτι επειδη ειναι βασιλιαδες γνωριζουν απο επιστημονικη μεθοδολογια?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 22:23:13  Εμφάνιση Προφίλ
Kαι επειδή μας παρακολουθούν πολλοί που έχουν μυρμηγκιές ή άλλα δερματολογικά θα προσθέσω την άποψη της ομοιοπαθητικής (όχι προσωπικά του γιατρού μου) που λέει ότι οι άνθρωποι με δερματολογικά ζούνε πολλά χρόνια γιατί οι "ασθένειες" βγαίνουν προς τα έξω με την μορφή δερματολογικών αντί να καταστρέφουν τα εσωτερικά όργανα του ανθρώπου.

Χαρακτηριστικά όταν είδε τον άντρα μου που είχε ένα έκζεμα στον αγκώνα (το οποίο δεν φεύγει ποτέ απλά επιδεινώνεται ή μειώνεται ανάλογα με το στρες και την ψυχολογική του κατάσταση) του είπε ότι είναι πολύ τυχερός που ο οργανισμός του αντιδρά έτσι στο στρες γιατί αν αλλιώς θα τον χτυπούσε στο συκώτι... (πως λένε"μου'πρηξες το συκώτι") Η οποία έκφραση βέβαια ανήκει στους αρχαίους μας προγόνους που κάτι παραπάνω ξέρανε περί σχέσης ψυχής-σώματος αφού το συκώτι είναι το πρώτο όργανο που αντιδρά άμεσα σε ψυχολογικούς παράγοντες...

Μετέπειτα βέβαια οι νεοέλληνες προσθέσαμε το δικό μας: "Μου'βγαλες τον καρκίνο" για να δηλώσουμε ότι ξέρουμε να κοπιάρουμε αλλά και να εμπεδώνουμε την σημασία της ψυχοσωματικής ασθένειας...

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι η ομοιοπαθητική θεωρεί ότι τους σπίλους(ελιές) ή μυρμηγκιές δεν πρέπει να τις πειράζουμε (εκτός αν είναι κακοήθεις) γιατί όπως σας προανέφερα μέσω αυτών η ασθένεια βρίσκει διέξοδο.

Ο Χάνεμαν μάλιστα έχει αναφέρει πολλές τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων που αφαίρεσαν τέτοιους σπίλους και που μετά από αυτό απέχτησαν άλλο σοβαρότερο πρόβλημα με την υγεία τους.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 23:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Αχ βρε Τζονυ και Αβαλον,
γιατι κουραζεστε;
Κουσαει του γαιδουρ, κουσαει..!;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.359375
Maintained by Digital Alchemy