ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 23:13:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AVALLON ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΡΜΗΚΙΕΣ.

Και μεταδοτικες ειναι και ιογενεις ειναι και μεταδιδονται μεσω απλης επαφης και καμια σχεση δεν εχει η εμφανιση τους με την ομοιοπαθητικη "θεωρηση" οτι ειναι "αγχος και στρες που βγηκε προς τα εξω" και ειναι της ιδιας αιτιολογιας με τα κονδυλωματα των γεννητικων οργανων. (υπερπλασιες απο ιους HPV).

Και με την ομοιοπαθητικη εκανες λαθος.


ΥΓ.Οποιος ενδιαφερεται να μαθει πως γινεται η ορθη αξιολογηση μιας θεραπευτικη μεθοδου μπορει να επικοινωνησει μαζι μου μεσω e mail.



Oτι πεις!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 02:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
medtech:
quote:
Επιτρεψτε μου να διατηρω τις αμφιβολιες μου για το τι εγινε εκεινη την ημερα (αν ηταν οντως φαρσα ή οχι) χωρις να κατηγορω ΚΑΝΕΝΑΝ για την αδυναμια του να υπερασπιστει ενα forum απο επιθεσεις.

Αυτό με το phorum.gr, ομολογουμένως δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου medtech!
Πάντως, όλα τα περίμενα.
Να πιστέψουν τη φάρσα.
Να την καταλάβουν.
Να θυμώσουν κάποιοι γιατί την βρήκαν κακόγουστη (επειδή στεναχωρήθηκαν) - πράγμα που έγινε.
...
Αλλά, να βρεθούμε στη θέση μετά από μισό χρόνο να αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες!
Πραγματικά δεν το περίμενα!!!

Δεν πειράζει. Εάν πραγματικά πάντως έχεις αμφιβολίες, μπορείς να επιστρατεύσεις το ερευνητικό σου πνεύμα. Όλο και κάτι θα βρεις που να αποδυκνείει πως δεν είμαστε ελέφαντες

Για την ιστορία και μόνο να αναφέρω κάποιες από τις παλιότερες πρωταπρηλιάτικες φάρσες του ESOTERICA:

- Τον Απρίλη του 2003, είχε μπει μία ανακοίνωση που δήλωνε πως το ESOTERICA αναγκαστικά έκλεινε, λόγω επιθέσεων και πιέσεων που δεχόταν π.χ. από το ελληνικό κράτος...! (δεν την καλοθυμάμαι, γιατί το μήνυμα έβγαινε μόνο όταν κάποιος έμπαινε στα forums από την κεντρική σελίδα του site και τότε - όπως και τώρα - έμπαινα κατευθείαν από τα ενεργά θέματα, οπότε τη λέω όπως μου την αφηγήθηκαν όσοι την πάτησαν τότε. Δεν ήμουν εκείνο τον καιρό ακόμα μέλος της ομάδας συνεργατών, οπότε δεν συμμετείχα στην οργάνωσή της).

- Τον Απρίλη του 2004, ανακοινώθηκε μία συνέντευξη που είχαμε πάρει από τον Α.Ε.Ο.Ι.Ελλάδος, κο Χριστόδουλο, ο οποίος δεν ήταν ο γνωστός Χριστόδουλος, αλλά ο Χριστόδουλος Καραδεβιστούλιας, πρόεδρος της Αλιευτικής Ομοσπονδίας Ιχθυοπώλων Ελλάδος (εξ' ου και το Α.Ε.Ο.Ι.)
Η συζήτηση που σχετιζόταν με τη φάρσα βρίσκεται εδώ:
Συζητήστε με τον Α.Ε.Ο.Ι.Ελλάδος, κο Χριστόδουλο

- Τον Απρίλη του 2005 δε θυμάμαι τη φάρσα, μάλλον θα ήταν κάποια μικρού βεληνεκούς.

- Τον Απρίλη του 2006, χακέψαμε το ESOTERICA.
Συγχρόνως, είχα ανοίξει εγώ ένα θέμα για την ανακάλυψη ενός δεύτερου Ήλιου στο ηλιακό μας σύστημα, θέμα που είχε δημοσιευτεί την ίδια μέρα (1η Απριλίου) για λόγους ξεκαρφώματος από την κανονική φάρσα!
Η έκλειψη ενεργοποίησε το Στόουνχετζ!!! Μήπως υπάρχει και δεύτερος Ήλιος;



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 14:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Αυτό με το phorum.gr, ομολογουμένως δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου medtech!
Πάντως, όλα τα περίμενα.
Να πιστέψουν τη φάρσα.
Να την καταλάβουν.
Να θυμώσουν κάποιοι γιατί την βρήκαν κακόγουστη (επειδή στεναχωρήθηκαν) - πράγμα που έγινε.
...
Αλλά, να βρεθούμε στη θέση μετά από μισό χρόνο να αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες!
Πραγματικά δεν το περίμενα

Δεν το περιμενες???Χεχεχε

Δεν ξερεις τι ενδεχεται να συμβει αν ριξεις ακομα και την πιο απιθανη τερατολογια στην κυκλοφορια?

ΥΓ Μην γκρινιαζεις που προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας,αλλες προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι δρακονιες πρακτορισσες.

quote:
Δεν πειράζει. Εάν πραγματικά πάντως έχεις αμφιβολίες, μπορείς να επιστρατεύσεις το ερευνητικό σου πνεύμα. Όλο και κάτι θα βρεις που να αποδυκνείει πως δεν είμαστε ελέφαντες

Υπαρχουν και σοβαροτερα ζητηματα,οπως το να ενημερωνω τον κοσμο για την αγυρτεια που κυκλοφορει και πως να την αποφυγει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 10:33:46  Εμφάνιση Προφίλ
Eπειδή ομολογουμένως με προβλημάτισε η medteck με την εμμονή της ότι οι μυρμηγκιές είναι κολλητικές και επειδή ούτως ή άλλως έπρεπε να επισκεφτώ δερματολόγο για να πάρω το πολυπόθητο χαρτί για το κολυμβητήριο είπα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε έναν καλό ιδιωτικό γιατρό (να θυμίσω ότι η γιατρός στο Αγία Ολγα που με εξέτασε μου είπε ότι οι μυρμηγκιές μου ΔΕΝ είναι κολλητικές).

Ετσι λοιπόν έψαξα, ρώτησα και χθες κατέληξα στο *** με ραντεβού σε έναν μεγαλογιατρό που θεωρείται κορυφή στο επάγγελμά του.
Ο άνθρωπος αυτός εκτός από το ότι είναι διευθυντής του *** είναι και *** και ***...

Αφού πλήρωσα το εντυπωσιακό αυτό βιογραφικό *** ευρώ!!! μου είπε ότι οι μυρμηγκιές μου ΔΕΝ είναι κολλητικές γιατί δεν είναι ιογενείς.... Υπάρχουν όμως και ιογενείς... Πλήρωσα λοιπόν *** ευρώ για να μου πει κάτι που ήδη ήξερα: ότι οι μυρμηγκιές μου δεν είναι κολλητικές... και όλα αυτά γιατί κάποιοι που το παίζουν επιστήμονες και αιθεροβάμονες ΠΑΡΕΛΕΙΨΑΝ ή μάλλον ΔΕΝ HΞΕΡΑΝ να μας πουν ότι υπάρχει και αυτή η περίπτωση!!

Τελικά medteck είχα δίκιο όταν έλεγα ότι βάζεις όλα τα αβγά σε ένα καλάθι... Οι γενικεύσεις όμως θα πρέπει να ξέρεις δεν είναι ίδιον της επιστημονικής σκέψης καθώς και ότι η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΜΑΘΙΑΣ... Κοινώς δηλαδή αν και οι δυο είμασταν λάθος στο συγκεκριμένο θέμα το δικό σου λάθος βαραίνει περισσότερο γιατί ισχυρίστηκες ότι εσύ γνωρίζεις μιας και είσαι επιστήμων και εγώ όχι!!

Δε θα τα είχα πάρει μαζί σου αλλά σήμερα ξύπνησα *** ευρώ πιο φτωχή γιατί πίστεψα ότι ίσως έχεις δίκιο...Γιατί σε αντίθεση με όσα μου προσάπτεις εγώ δεν είμαι κολλημένη...

Ελπίζω τουλάχιστον να παραδεχτείς το λάθος σου και να μην συνεχίσεις να ξεφτιλίζεσαι(αυτό το ρήμα χρησιμοποίησες για μένα και στο ανταποδίδω)

Υ.Γ. Αν θέλεις το τηλέφωνο και τη διεύθυνση του γιατρού στη διάθεσή σου.

Υ.Γ. Αλήθεια πως έτυχε και έπεσες πάνω σε αυτό το φόρουμ που έλεγε αυτά για το esoterica? ... Τι σου είναι η τύχη...

Καλή σας μέρα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 26/09/2006 10:36:37

___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ, ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΕ
ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 12:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Κορίτσια ξέρετε τι μου θυμίζετε

Το ψαρά και το σιδερά στο ASTERIX

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 15:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 15:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

O όρος μυρμηκιες (common warts)αναφέρεται σε ιογενους αιτιολογίας μορφωματα,αποτελουμενα από ανωμαλως πολλλαπλασιασθεντα κύτταρα,τα οποια πολλαπλασιάστηκαν ανωμαλα κατόπιν της εισβολής των HPV σε αυτά.

Τώρα αν ο καθηγητής χρησιμοποίησε τον όρο μυρμηκιες για να αναφερθεί στα συγκεκριμένα μορφώματα που έχεις στα χέρια σου,πιστευω ότι απλά θεώρησε περιττό να σου δώσει την ακριβή τους ονομασία (υπάρχουν πολλών ειδών μορφώματα στο δέρμα καθένα με την δική του ονομασία και την δικη του αιτιολογια) …και επίσης ενδέχεται να έκανε λάθος διάγνωση…ακόμα και καθηγητές των οι 200 ευρω μπορούν να κάνουν λάθος διότι:

Η διάγνωση της μυρμηκιασης με ασφάλεια γίνεται με αφαίρεση του ύποπτου μορφώματος και αποστολή στο παθολογοανατομικο εργαστήριο για εξέταση του ιστου.Με απλή παρατήρηση υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει λάθος διαγνωση εξαιτιας της ομοιότητας του μορφώματος με καποιο άλλο,διαφορετικης αιτιολογιας.

Εφόσον μου έδωσες την πληροφορία ότι αυτά που έχεις στα χέρια σου ΕΙΝΑΙ ΜΥΡΜΗΚΙΕΣ η απάντηση είναι ότι είναι μεταδοτικές.

Εάν αυτα τα μορφωματα που έχεις στα χερια σου δεν είναι μυρμηκιες,δεν οφειλονται στους HPV…το αν μεταδίδονται ή όχι οφείλεται στην ακριβή τους αιτιολογια.(σου ειπε ποια είναι η αιτιολογία των μορφωμάτων που έχεις στα χέρια σου?200 ευρα πλήρωσες το δικαιούσαι αυτό).

Στην βιβλιογραφία ο όρος μυρμηκιες αναφέρεται σε συνάρτηση με τους ιους HPV.Εαν έχεις να μου δώσεις βιβλιογραφια που να περιέχει τον όρο μυρμηκιες αναφερόμενη σε μόρφωμα μη ιογενους αιτιολογιας,δημοσιευσε την εδω και εγώ θα σου επιτρέψω να με περιγελάς με όποιον χαρακτηρισμό θέλεις.

Ως τοτε,εξακολουθω να εχω δίκιο παρολες τις σοφιστικές σου απόπειρες να δικαιώσεις τις απόψεις σου.

ΥΓ Καλύτερα τα 200 ευρα να τα επένδυες σε παθολογοανατομικη εξέταση που δινει και την πιο έγκυρη διάγνωση.

ΥΓ2.Ελπιζω οι διαχειριστές να σε συμμαζέψουν επιτέλους.

ΥΓ3 Οι σοφιστείες δεν περνάνε σε μενα.Δοκιμασε ΑΛΛΗ μεθοδο.Εδω παιζεις στο δικο μου γηπεδο στο ξαναείπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 16:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

Επειδη τα ζητημαυα υγειας ειναι σοβαρη υποθεση:

μυρμηκιές: Αιτιοπαθογένεια, κλινική εικόνα και θεραπεία

ΤΗΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΜΠΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ*

Τα κύτταρα της επιδερμίδας πολλαπλασιάζονται σχηματίζοντας ψευδοόγκους. Το τμήμα της επιδερμίδας που προσβάλλεται είναι τα κερατινοκύτταρα. Ο ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων είναι ένας μικρός, διπλής έλικας DNA ιός, ο οποίος αποτελείται από περίπου 8.000 ζεύγη νουκλεοτιδίων.

Το DNA του ιού βρίσκεται προστατευμένο σε ένα πρωτεϊνικό καψίδιο, το οποίο δεν περιβάλλεται από περίβλημα λιποπρωτεΐνης προσφέροντας έτσι στον ιό μεγάλη σταθερότητα όσον αφορά τους περιβαλλοντικούς εχθρούς του π.χ. ζέστη, αντισηπτικά κτλ.. Ο ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων προσβάλλει μόνο ανθρώπους και δεν μεταφέρεται σε ζώα. Πάνω από 70 διαφορετικοί τύποι του ιού έχουν απομονωθεί με βάση τις διαφορές στην ακολουθία του DNA.

Οι μυρμηκιές χωρίζονται κλινικά στις κοινές μυρμηκιές που είναι πολύ συχνότερες στα παιδιά και κυρίως με εντόπιση στα χέρια και σε ομαλές με μεγάλη συχνότητα εμφάνισης σε παιδιά και εφήβους, με εντόπιση κυρίως στο πρόσωπο και στη ραχιαία επιφάνεια χεριών και πελμάτων σε όλες τις ηλικιακές ομάδες. Όλες οι φυλές και τα δύο φύλα έχουν την ίδια προδιάθεση για να μολυνθούν από τον ιό.

Οι κοινές μυρμηκιές συνήθως οφείλονται στον τύπο 2 και 4, οι ομαλές στον 3 και 10 και οι μυρμηκιές των πελμάτων στον τύπο 1. Οι τύποι 16, 18, 31, 33, 35 μπορούν να κάνουν όγκους και για την ακρίβεια ακανθοκυτταρικό επιθηλίωμα όταν ενοφθαλμίζονται στη γενετική χώρα. Οι κοινές μυρμηκιές εμφανίζονται σαν μονήρεις ή πολλαπλές υπερκερατωσικές βλατίδες ή όγκοι.

Οι μυρμηκιές των πελμάτων εμφανίζονται σαν υπερκερατωσικές βλατίδες ή πλάκες στα πέλματα και πολλές φορές γίνεται σύγχυση στη διάγνωση με τους κάλους. Για να τις ξεχωρίσουμε από τους κάλους με ένα νυστεράκι κόβοντας την επιφάνεια αυτών έχει ως αποτέλεσμα να φανούν μικρές μαύρες κηλίδες, οι οποίες συχνά αιμμοραγούν. Άλλοι τρόποι διαφοροδιάγνωσης είναι ότι ενώ οι κάλοι πονάνε κατά την κάθετη πίεση, οι μυρμηκιές πονούν κατά την παράλληλη πίεση. Οι ομαλές μυρμηκιές εμφανίζονται συνήθως στο χρώμα του δέρματος , ή κιτρινωπό ή ρόδινο και έχουν την τάση να αναπαράγονται αν στην περιοχή συμβεί λύση του δέρματος. Άλλη μορφή ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων είναι το εξωφυτικό θήλωμα, το οποίο κρέμεται συχνά από μίσχο, εμφανίζει μυρμηκιώδη επιφάνεια και εντοπίζεται συνήθως στα σημεία τριβής. Η αυτόματη ίαση είναι πιθανή συνήθως στις ομαλές και τις κοινές μυρμηκιές μέσα στο χρονικό διάστημα των 2 ετών έως και 70%.

Διάγνωση

Η κλινική εικόνα είναι συνήθως χαρακτηριστική για όλους τους τύπους μυρμηκιών. Αν υπάρχει διαφοροδιαγνωστικό πρόβλημα τότε προχωρούμε σε βιοψία και η ιστολογική εικόνα εμφανίζεται με κενοτοπιώδη κύτταρα στην κοκκώδη στιβάδα της επιδερμίδας τα οποία περιέχουν πολλαπλά βασεόφυλλα έγκλειστα.

Τεχνικές ανοσοστοχημείας έχουν δοκιμαστεί στο παρελθόν χωρίς όμως να μπορέσουν να μας βοηθήσουν όσον αφορά τη διαφοροδιάγνωση του τύπου HPV. Το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο αν και μπορεί να ανακαλύψει ορισμένα τμήματα του ιού δεν είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητο και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εξέταση ρουτίνας. Ορολογικές εξετάσεις έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση της μόλυνσης με HPV και μέσω του μηχανισμού εξειδικευμένων αντισωμάτων για το συγκεκριμένο τύπο του HPV.

Ακόμα όμως στις μέρες μας δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι μια εξέταση που συστήνουμε. Εργαστήρια που χρησιμοποιούν υβριδισμό του νουκλεϊκού οξέος (in situ, inbridisation, southern blot, dot blot, PCR) είναι οι μέθοδοι που έχουν υψηλή ευαισθησία και εξειδίκευση όσον αφορά τους ιούς HPV και μας προσφέρουν σημαντική βοήθεια ιδιαίτερα στο να εντοπίζουμε τους δυνητικά καρκινογόνους τύπους.

Θεραπεία

Υπάρχουν διάφορες θεραπευτικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται σήμερα:

Α. Τοπικοί παράγοντες:

Σαλικυλικό οξύ, λακτικό οξύ, κανθαριδίνη, ποδοφυλλίνη, ποδοφυλλοτοξίνη, 5-φλουορακίλη, μπλεομυκίνη κ.ά. Ο τρόπος δράσης τους είναι διαφορετικός, άλλα δρουν κερατολυτικά, άλλα κυτταροτοξικά και άλλα σαν αναστολείς της σύνθεσης του DNA.

Β. Επεμβατικά

Διαθερμοπληξία, Κρυοθεραπεία (υγρό άζωτο), λέιζερ διοξειδίου του άνθρακα, χειρουργική αφαίρεση.

Συστηματικά χορηγούνται ρετινοεϊδή σαν ανοσοτροποποιητικοί παράγοντες. Επίσης με τον ίδιο μηχανισμό δρα και η Σιμετιδίνη, τα γλυκοφωσφοπεπτίδια, ενώ άλλη μορφή ανοσοθεραπείας είναι η ευαισθητοποίηση με Diphecyprone, Sadbe, Αντιϊκά σκευάσματα. Σαν κυρίως αντιϊκό χρησιμοποιείται ενδοβλαβικά ή συστηματικά η ιντερφερόνη.

Η πιο συχνή αντιμετώπιση των μυρμηκιών είναι η κρυοθεραπεία, ενώ σαν κρυογόνο ευρέως χρησιμοποιείται το υγρό άζωτο με σημείο ζέσεως τους -196οC, αέριο άοσμο, μη τοξικό, ούτε εύφλεκτο, το οποίο όντας άφθονο στη φύση παράγεται εύκολα. Αποθηκεύεται σε ειδικές φιάλες, ενώ μεταγγίζεται σε μικρότερα φιαλίδια, τα οποία έχουν προέκταση στην οποία βιδώνονται εξαρτήματα για ψεκασμό ή εξ επαφής θεραπεία.

Άλλη τεχνική που μιμείται τη μέθοδο της κρυοθεραπείας είναι ο ψεκασμός της βλάβης με μείγμα διμεθυλαιθέρα και προπανίου, μέθοδος θεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα.

Το είδος της θεραπείας που θα διαλέξουμε θα εξαρτηθεί από το είδος της μυρμηκιάς, τον αριθμό αυτών, την εντόπιση, την ηλικία του ασθενούς, την εποχή του έτους το χρώμα δέρματος, καθώς επίσης και από τις προηγούμενες θεραπευτικές μεθόδους που είχαν χορηγηθεί χωρίς επιτυχία.

* Δερματολόγος – Αφροδισιολόγος

Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 17:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται προσωρινά.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 00:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σας.
Όπως θα αντιληφθήκατε στις επεμβάσεις που έγιναν στο τελευταίο μήνυμα της Avallon, ο λόγος της προσωρινής απενεργοποίησης του παρόντος θέματος σχετίζεται κατά πρώτο λόγο, με τις αναφορές σε προσωπικά δεδομένα του επιστήμονα που αναφέρεται στο μήνυμα της Avallon και κατά δεύτερο λόγο, σκόπευε στο να δοθεί η ευκαιρία για μία "ανάπαυλα" στην ένταση που είχε δημιουργηθεί μεταξύ της Avallon και της medtech.
Εύχομαι να έχει λήξει πλέον το θέμα και να μην υπάρξει συνέχεια της κόντρας.

Για οποιαδήποτε άλλη συζήτηση σχετικά με τις μυρμηκιές, παραθέτω ξανά το σχετικό θέμα από την ενότητα .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.

Μυρμηγκίαση (Μυρμηκιές)

Το θέμα αυτό θα παραμείνει ωστόσο απενεργοποιημένο.
Εφόσον έχει ήδη φτάσει τις 40 σελίδες, μπορεί η θεματοθέτιδα να ανοίξει ένα καινούργιο.
Επειδή στο παρόν θέμα όμως, ιδιαίτερα στις τελευταίες σελίδες, οι διαφωνίες ξεπέρασαν κάποια όρια,
θα παρακαλούσα την Avallon, εφόσον αποφασίσει να ξεκινήσει το ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ νο2, να είναι ιδιαίτερα προσεχτική, ώστε να μην επαναληφθούν τα ίδια φαινόμενα κι εκεί. Δε θα θέλαμε να αναγκαστούμε να το απενεργοποιήσουμε, αλλά σε περίπτωση που γίνει επανάληψη του ίδιου τρόπου διαφωνίας στο νέο θέμα, θα απενεργοποιηθεί και δε θα υπάρχει δυνατότητα να ξεκινήσει νέο - τουλάχιστον όχι από τον ίδιο θεματοθέτη.

Avallon, ελπίζω να σταθείς στο ύψος της υπευθυνότητας που είναι αναγκαία, για την προσπάθεια να διατηρήσεις το νέο θέμα (εάν το ανοίξεις) σε κόσμια επίπεδα.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy