ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
deva___parinito
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 10:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deva___parinito

-----------------------------------------------------
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
-----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 10:35:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η πραγματοποιηση ομως αυτης της μεταδοσης εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Ετσι ενδεχεται καποιος να ακουμπησει πολλες φορες ενα μολυσμενο σημειο του προσβεβλημενου δερματος ενος ασθενη και να μην κολησει (αυτο ειναι το νοημα της φρασης "δεν ειναι ντε και καλα μεταδοτικες" που παρερμηνευτηκε) και καποιος αλλος να το ακουμπησει μια φορα και να κολησει.


Επισης ενδεχεται να του μεταδοθει ο ιος και να μην αναπτυξει ποτε μυρμηκιες ή να του μεταδοθει και να αναπτυξει μυρμηκιες.

Το ιδιο συμβαινει και με καθε ειδους λοιμογονο παραγοντα.Η επαφη με μολυσματικη περιοχη δεν σημαινει την υποχρεωτικη μεταδοση.Ουτε και η μολυνση την υποχρεωτικη λοιμωξη.


Ελπιζω να διευκρινησα ικανοποιητικα το θεμα με οσο το δυνατον πιο απλα λογια.



Eπιτέλους! Ετσι για να καταλάβουμε ότι δεν πρόκειται περί σχιζοφρένειας αλλά από κεκτημένη ταχύτητα και υπερβάλλων ζήλο να μας πείσεις ότι είναι μεταδοτικές... Εγινες πλήρως κατανοητή αυτή τη φορά medteck ακόμη κι από μένα...Μεταδοτικές λοιπόν υπό προϋποθέσεις...

quote:
Βασικα το φταιξιμο ειναι δικο μου γιατι δεν διατυπωσα σωστα τι ηθελα να πω.

Δεν ξέρω αν σε ικανοποιεί καθόλου αλλά στο ίδιο λάθος υπέπεσα και γω...

Μπορούμε τώρα να πάμε παρακάτω?

quote:
Avallon, αν θες συνέχισε, εσύ δεν έχεις φόβο από το τείχος γιατί είσαι εργάτριά του με 4000 μηνύματα, έχεις πιει και καφέ πάνω του δηλ. οπότε κανένα πρόβλημα για σένα. Αλλά σίγουρα, αυτό το γνωρίζεις κι άμα έχεις ένα τείχος με το μέρος σου, ε, τι να μασήσεις δηλ. ?

Δεν ξέρω τι εννοείς εσύ "τείχος" αλλά ναι εργάτρια είμαι του εαυτού μου. "Εργάζομαι" για τον εαυτό μου και μόνο και πίστεψέ με είναι πολύ καλύτερα έτσι... Θα πρέπει να το προσπαθήσεις και συ καμια φορά...

quote:
Το χιούμορ - σωστά λες, δεν το έχασα - και θα γίνω ο καλύτερος πλακατζής μαζί σου.

Χαίρομαι που σε βοηθώ να βελτιώνεσαι... που ξέρεις... κάποτε ίσως αποκτήσεις πιο ποιοτικό χιούμορ. ( γιατί πως να το κάνουμε άλλο να είσαι Λάκης και άλλο Λαλάκης...)

Οσο για τον καφέ δεν πίνω γλυκέ μου γιατί κάνω ομοιοπαθητική... Και επειδή δεν είμαι κιόλας καπνίστρια είναι κομματάκι δύσκολο να ανέχομαι τον καπνό των άλλων...

Επίσης προς ενημέρωσή σου... δεν γνωρίζω αν η αμαλία φοράει μπαντάνα... Βλέπεις ουδέποτε συμμετείχα στα εργαστήρια του esoterica.

quote:
Σου δώσαμε χθες την ευκαιρία

Καλέ τι ευγενικό που'ναι το παιδί... Ομιλεί στον πληθυντικό...

Παύλο(το τρίτο και καλύτερο είναι για τη φίλη μου...)


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 10/09/2006 10:39:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deva___parinito
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 10:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deva___parinito

-----------------------------------------------------
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
-----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
deva___parinito
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 11:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deva___parinito

-----------------------------------------------------
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
-----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 22:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
Δεν ξέρω αν σε ικανοποιεί καθόλου αλλά στο ίδιο λάθος υπέπεσα και γω...

Δεν υπεπεσες στο ιδιο λαθος.Δεν ηταν ζητημα προβληματος εκφρασης.Απο την αρχη αρνηθηκες οτι οι μυρμηκιες ειναι μεταδοτικες βασισμενη μονο στην δικη σου περιπτωση (μεγα λαθος στην αξιολογηση των ασθενειων το να βασιζομαστε μονο σε μια περιπτωση για να βγαλουμε συμπερασματα).

Οταν μαλιστα σου ειπα οτι ειναι "μεταδοτικες και προκαλουνται απο τους HPV οπως τα κονδυλωματα" αντεδρασες με την φραση:

"Χτύπα χτύπα το κεφάλι του κανείς το κάνει φραπέ και μετά μπερδεύει τα κονδυλώματα που είναι αφροδίσιο με τις μυρμηγκιές!!...

Ο γιατρός αγαπητή μου μου εξήγησε ότι οι μυρμηγκιές είναι στην ουσία αρρώστεια του αίματος και είναι κληρονομικές όπως πολλές φορές και ο έρπης... Αν στο αίμα υπάρχει η προδιάθεση τις βγάζεις.

Αν εσύ βάζεις τα κονδυλώματα που είναι αφροδίσιο νόσημα σε προκαρκινικό στάδιο στην ίδια κατηγορία με τις μυρμηγκιές που είναι τόσο αθώες (έχεις δει τις τελευταίες μέρες τη διαφήμιση για το φάρμακο στην τηλεόραση? Με 3-4 φορές χρήση περνάνε)αφού πολλές φορές τις βγάζουν και παιδάκια τι να σου πω..."(avallon θεμα γιγαντες 22/08/2006, 16:18:01).


Που μας δειχνει οτι δεν ειχες πληροφορηθει ή κατανοησει οτι τοσο τα κονδυλωματα οσο και οι μυρμηκιες ειναι ιογενους προελευσεως νεοπλασιες και μαλιστα απο την ιδια οικογενεια ιων (HPV).Ιογενους αιτιολογιας σημαινει προκαλουνται απο ΙΟΥΣ και οι ιοι μεταδιδονται...

Συνεχισες να αρνεισαι να ακουσεις και με αποτελειωσες με το:

quote:
Kαι επειδή μας παρακολουθούν πολλοί που έχουν μυρμηγκιές ή άλλα δερματολογικά θα προσθέσω την άποψη της ομοιοπαθητικής (όχι προσωπικά του γιατρού μου) που λέει ότι οι άνθρωποι με δερματολογικά ζούνε πολλά χρόνια γιατί οι "ασθένειες" βγαίνουν προς τα έξω με την μορφή δερματολογικών αντί να καταστρέφουν τα εσωτερικά όργανα του ανθρώπου.

Χαρακτηριστικά όταν είδε τον άντρα μου που είχε ένα έκζεμα στον αγκώνα (το οποίο δεν φεύγει ποτέ απλά επιδεινώνεται ή μειώνεται ανάλογα με το στρες και την ψυχολογική του κατάσταση) του είπε ότι είναι πολύ τυχερός που ο οργανισμός του αντιδρά έτσι στο στρες γιατί αν αλλιώς θα τον χτυπούσε στο συκώτι... (πως λένε"μου'πρηξες το συκώτι") Η οποία έκφραση βέβαια ανήκει στους αρχαίους μας προγόνους που κάτι παραπάνω ξέρανε περί σχέσης ψυχής-σώματος αφού το συκώτι είναι το πρώτο όργανο που αντιδρά άμεσα σε ψυχολογικούς παράγοντες...


Εδω καποιος πρεπει να πληροφορησει τον ομοιοπαθητικο οτι οι δερματικες ασθενειες ειναι ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ και αντιμετωπισης (το ιδιο και οι αλλες ασθενειες!).Αλλο ενα κακο προβλημα και μειονεκτημα της ομοιοπαθητικης που ισοπεδωνει την αιτιολογια των ασθενειων σε μια αιτια.(και μαλιστα μεταφυσικη αιτια).
(Και η ιδια η αποψη οτι ανθρωποι με δερματολογικα προβληματα ζουν πολλα χρονια γιατι οι ασθενειες βγαινουν προς τα εξω ειναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ.)


Απο την αρχη λοιπον επεμενες οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες, δεν δεχτηκες καν την περιπτωση να ειναι μεταδοτικες.Το λανθασμενο σου συμπερασμα φυσικα οφειλεται:

α)στην αγνοια της αιτιολογιας των μυρμηκιων
β)στην πιστη σου στην ομοιοπαθητικη
γ)στην καχυποψια σου προς την επιστημη
δ)στην αντιπαθεια σου προς το προσωπο μου (γιατι υποστηριζω την επιστημη) που δεν σου επετρεψε να με ακουσεις
ε)στην αγνοια της επιστημονικης μεθοδολογιας γενικα και ειδικα στην ορθη αξιολογηση μιας θεραπειας.

Στο θεμα ΓΙΓΑΝΤΕΣ ανακαλυψα οτι ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΒΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΡΜΗΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΗ ΜΕΝ ΝΟΣΟΣ ΑΛΛΑ:

Οι μυρμηκιες (κονδυλωματα οταν εμφανιζονται στα γεννητικα οργανα και τον πρωκτο)ειναι ενα ειδος μολυνσης που προκαλειται απο ιους της οικογενειας των HPV.Υπαρχουν ανω απο 100 τυποι ιων HPV.Οι μυρμηκιες μπορουν να εμφανιστουνε σε ολα τα σημεια του σωματος σου.Στο δερμα σου,στο εσωτερικο του στοματος σου,στα γεννητικα σου οργανα και στην πρωκτικη περιοχη.Καποιοι τυποι HPV τεινουν να δημιουργουν μυρμηκιες στο δερμα ενω αλλοι τυποι τεινουν να προκαλουν μηρμυκιες στα γεννητικα οργανα και την πρωκτικη περιοχη.Καποιοι ανθρωποι ειναι εκ φυσεως πιο ανθεκτικοι στους ιους HPV και δεν παθαινουν μυρμηκιες (ή κονδυλωματα οπως ονομαζονται οταν εμφανιζονται στα γεννητικα οργανα) τοσο ευκολα οπως αλλοι ανθρωποι.

(medtech 22/08/2006 13:55:16 απευθυνομενη στην Αβαλον θεμα Γιγαντες σελιδα 6 απο τις 7).

Αρα ηξερες τι εννοουσα.Απλα αρπαχτηκες απο μια φραση προσπαθωντας σοφιστικά να με απαξιωσεις.

Ευτυχως τα γραπτα μενουν.


Επανειλημενα ΒΕΒΑΙΑ διαστρεβλωσες αυτα που ειπα ή ειπες οτι ειπα πραγματα που δεν ξεστομισα ΠΟΤΕ.

Περιπτωσεις οπου μετεφερες διαστρεβλωμενες τις αποψεις μου ή οπου αναφερες λεγομενα μου που δεν γραφτηκαν ποτε απο εμενα:

Περιπτωση πρωτη:

"Τι λανθασμένη άποψη! Ωστε οι επιστήμονες έχουν όλες τις απαντήσεις στα χέρια τους.."(avallon)

(εγω ειχα πει "Το οτι το εχει υποστηριξει ενας ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ σημαινει κατι.Ο επιστημονας δεν θα κατσει να κανει ερμηνεια της μυθολογιας οπως τον βολευει για να βγαλει συμπερασματα.Θα εκπονησει μελετες και θα κανει πειραματα".)

Περιπτωση δευτερη:

"Εβγαλες συμπέρασμα δηλαδή για κάτι που ούτε η επιστήμη έχει εξηγήσει... Οι γιατροί πιστεύουν ότι είναι κολλητικές γιατί όπως πολύ σωστά μας είπες ανήκουν σε ιό του αίματος κανείς όμως γιατρός δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι δεν κολλάνε!!"

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ειπα οτι οι μυρμηκιες οφειλονται σε ιο του ΑΙΜΑΤΟΣ.

Σημειωση:Εδω μας λες και παλι οτι "κανείς όμως γιατρός δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι δεν κολλάνε!!"

Καταφανεστατα εδω ισχυριζεσαι οτι ΔΕΝ κολλανε.


ΠΕριπτωση τριτη:"ΑΡΑ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟΣ?"(Avallon)

Ποτε ειπα οτι ο καρκινος ειναι μεταδοτικος?Ιοι που προκαλουν καρκινο ειναι μεταδοτικοι ομως!

(Για να μην προκληθει πανικος η απαντηση σε αυτη την ερωτηση παιδες ειναι η εξης "Ο ΙΔΙΟΣ ο καρκινος δεν ειναι μεταδοτικο νοσημα.Ομως απαγορευεται ο καρκινοπαθης να δωρησει αιμα ή οργανα για να αποφευχθει η μεταφορα καρκινικων κυτταρων στο σωμα του ληπτη.Ιοι ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ειναι μεταδοτικοι ομως!").


Περιπτωση τεταρτη:"Τι λες ρε τσολιά? Ποιός είσαι εσύ που θα μας πεις ότι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ δεν δίνει πάντα τις σωστές απαντήσεις
Αφού το λέει και η μέντεκ..."

(Η Μενττεκ δεν ειπε ΠΟΤΕ οτι η επιστημη δινει ΠΑΝΤΑ τις σωστες παντησεις.Η Μενττεκ ειπε οτι η επιστημονικη μεθοδολογια ειναι η πιο αξιοπιστη μεθοδος διερευνησης του κοσμου).

Απο τα παραπανω συμπεραινουμε οτι μη γνωριζοντας την αιτιολογια των μυρμηκιων και εσωτεριστικα βασιζομενη μονο στην προσωπικη σου εμπειρια,εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν μεταδιδονται ΠΟΤΕ,ΟΧΙ οτι μεταδιδονται αλλα το αν θα γινει τελικα η μεταδοση ή οχι εξαρταται απο πολλους παραγοντες (πχ την διαρκεια της επαφης με την μολυσμενη περιοχη,το πληθος των επαφων,την κατασταση του ανοσοποιητικου συστηματος του ατομου που ερχεται σε επαφη με τον φορεα,την λοιμογονο δυναμη του εκαστοτε στελεχους κτλ κτλ).

--------------------------------------------------------------------

Αμαλια:

Οι ερωτησεις δεν ηταν ρητορικες.Περιμενω απαντηση:Ειναι ή δεν ειναι ευπροσδεκτοι αυτοι που υποστηριζουν την επιστημονικη μεθοδολογια εδω μεσα?Το ρωταω γιατι οποτε ακουγεται η λεξη επιστημη ή επικριτικα η λεξη "ψευδοεπιστημη" ή "αγυρτεια" ή "τσαρλατανια",πολλοι συνομιλητες,τοσο μελη αλλα το κυριοτερο και καποιοι (γκουχ) συντονιστες παθαινουν αναφυλαξια.Επισης πολλες φορες μας εχουν ρωτησει "τι θελουμε εδω μεσα" αφου δεν δεχομαστε τον εσωτερισμο και μας εχουν επιτεθει φραστικα οταν ακουγεται η φραση "δεν περναει τα κριτηρια της επιστημονικης εγκυροτητας").

Γιαυτο ρωταω θελετε να συζητατε και να διερευνατε με την "εσωτερικη" μεθοδολογια μονο?(υπερβολικη πιστη στην προσωπικη εμπειρια,σε ανεκδοτες μαρτυριες και στην αρχαια "σοφια" κτλ,αποφυγη του πειραματος και εαν ποτε γινεται πειραμα γινεται με πτωχοτατη ποιοτικα μεθοδολογια κτλ. ή αποδοχη μονο του πετυχημενου πειραματος και απορριψη των πειραματων που αποδεικνυουν την θεωρια λαθος,τεχνοφοβια,πιστη σε παγκοσμιες συνομωσιες οταν δεν μας βγαινουν τα κουκια στα πειραματα και η επιστημονικη κοινοτητα οπως οφειλει να πραττει σε καθε περιπτωση απορριπτει τις υποθεσεις που δοκιμαστηκαν σε αυτα τα πειραματα κτλ κτλ).

'Η με την επιστημονικη?(την οποια για οποιον θελει να μαθει,εχω περιγραψει στο θεμα "ε αυτο δεν ειναι επιστημη"-ακομα και ο τιτλος του θεματος υποδεικνυει περιφρονηση προς την επιστημη,κανονικα ο τιτλος οπως αιτηθηκα επρεπε να ειναι ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ).

Περιμενω απαντηση.Ειμαστε ή δεν ειμαστε ευπροσδεκτοι?


(βασικα υποψιαζομαι οτι δεν ειμαστε.Εδω ειναι το καταφυγιο αυτων που οι υποθεσεις τους δεν περασαν τα επιστημονικα τεκμηρια εγκυροτητας.Γιαυτη την αποτυχια εχουν βρει διαφορες δικαιολογιες με κυριοτερες τις εξης:

1.Η επιστημη μας καταδιωκει γιατι ολοι οι επιστημονες ειναι μια κλικα που δεν θελει να χασει φραγκα,εξουσια και κυρος απο τις αποψεις μας
(ολοι οι επιστημονες παντου σε ολους τους τομεις σε ολες τις χωρες μια κλικα??)

2.Εμεις ειμαστε χιλια χρονια μπροστα απο την επιστημη του σημερα γιαυτο δεν μας δεχονται.(δεν σας δεχονται γιατι δεν τους προσφερεται αξιοπιστα στοιχεια).

3.Υπαρχουν πραγματα που δεν μπορουν να διερευνηθουν απο την επιστημη (αλλα τοτε μονο η πιστη μπορει να τα υποστηριξει...)

4.Η προσωπικη εμπειρια ειναι πιο σημαντικη απο τις μελετες (και τοτε πως αποφευγονται οι αυταπατες,οι παραισθησεις,η πολωση επιβεβαιωσης,τα παιχνιδια της μνημης κτλ?)

5.Η επιστημη ειναι δογματικη,στατικη και αμεταβλητη στις αποψεις της.(α και τοτε γιατι οι επιστημες προοδευουν και εξελλισσονται διαρκως?).

6.Οι αρχαιοι ηξεραν περισσοτερα απο τους σημερινους ανθρωπους.

Αρα οταν η επιστημη ερχεται στο καταφυγιο τους που το εφτιαξαν για να μπορεσουν να σηζητησουν ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ στην επιστημονικη διερευνηση,αντιδρουν πολυ επιθετικα.Ειναι σαν να λενε "ασε μας ρε φιλε εσενα ακριβως δεν γουσταραμε να δουμε και τσουπ μας ξαναθυμιζεις οτι οι αποψεις μας δεν περνανε τα κριτηρια διερευνησης της επιστημης'?

Περιμενω απαντηση λοιπον.Ειναι η επιστημονικη μεθοδολογια και οσοι την χρησιμοποιουν αποδεκτοι εδω μεσα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 23:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel

quote:
"ψευδοεπιστημη" ή "αγυρτεια" ή "τσαρλατανια",πολλοι συνομιλητες,τοσο μελη αλλα το κυριοτερο και καποιοι (γκουχ) συντονιστες παθαινουν αναφυλαξια

Xε χε χε


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 09:38:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βέβαια ο γιατρός είπε ότι δυνητικά θα μπορούσε να κολλήσει κανείς αν -ίσως υπήρχαν κάποιοι παράγοντες τους οποίους όμως η επιστήμη δεν έχει καταλάβει πως λειτουργούν... αλλά στην πολυετή του καριέρα ως δερματολόγος είχε συναντήσει μόνο 1-2 τέτοια περιστατικά και μάλιστα μέσα στην οικογένεια

Επειδή ακριβώς τα γραπτά μένουν αγαπητή,εδώ βλέπεις ότι κάτι ήξερα και γω πριν μας ανοίξεις τα μάτια... γιατί και ο δικός μου γιατρός έλεγε ότι κολλάνε σπανιότατα και υπό προϋποθέσεις που η επιστήμη ακόμη δεν ξέρει... Ομως μέχρι τότε μας έλεγες ότι απλά είναι μεταδοτικές χωρίς περιέργως να μας εξηγήσεις τα υπόλοιπα... Αργότερα άρχισες να τα γυρνάς.
Κατόπιν ισχυρίστηκες ότι πολλά μέλη σου είπανε ότι γελάνε με αυτά που γράφω (που δεν τα γράφω μόνο εγώ αλλά και ο Ευστράτιος,η angi, ο Johhnie...) ΟΛΑ αυτά τα μέλη γιατί δεν γράφουν την άποψή τους? Τόσο ντροπαλά είναι? Kαι συ γιατί την πέφτεις μόνο σε μένα?
Το μήνυμά μου θα έπρεπε να σου δείξει ότι δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου γιατί λοιπόν τέτοιο μένος? Με ήξερες και από πριν?

quote:
Και πριν αρχίσεις αγαπητή MEDTECK να το παίρνεις προσωπικά να σου πω ότι το ευρύτερο πεδίο γνώσεών σου (όταν δεν καταπιάνεσαι με την επιστήμη) είναι πολύ καλό και ότι τις περισσότερες φορές ταυτίζομαι με σένα. Είναι κρίμα λοιπόν να προσπαθείς να δείξεις κάτι που δεν είσαι όταν αυτό που ήδη είσαι θα πρέπει να σε κάνει περήφανη...

Εδώ πάλι βλέπεις το πρώτο μήνυμα (όχι ψαλιδισμένο όπως ισχυρίστηκες πριν) που για σένα θεωρήθει άκρως προσβλητικό και άρχισες να μου επιτίθεσαι με εκφράσεις "α ρε κακομοίρα", "άσχετη" "ξεφτιλίστηκες" και άλλα μαργαριτάρια απείρου κάλους.
Θα συμφωνήσω με κάποιον άλλον που είπε ότι θα πρέπει να έχεις πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση για να πάρεις τόσο άσχημα αυτό το μήνυμα...
Αντί να κρατηθείς από το πιο σπουδαίο μέρος (την επιδοκιμασία μου για σένα) κρατήθηκες από μια τρίχα πράγμα που δείχνει πόσο λάθος αντίληψη έχεις για το σωστό και το δίκαιο...

quote:
Δεν μας λες βρε Αβαλον,στα δικα σου χερια ΠΩΣ εμφανιστηκαν?Ετσι ξαφνικα φυτρωσαν
Τι να κάνουμε καλή μου? Είμαι πολύ κοινωνική και σφίγγω συχνά χέρια...Περιέργως όμως κανένας από τους φίλους μου μέσα στα 15 χρόνια δεν έχει βγάλει μυρμηγκιές...

quote:
Περιμενω απαντηση λοιπον.Ειναι η επιστημονικη μεθοδολογια και οσοι την χρησιμοποιουν αποδεκτοι εδω μεσα?

Αν και δεν είμαι η αρμόδια να απαντήσω - φαντάζομαι πως ναι!

Είναι καλό να υπάρχουν σκεπτικιστές για να υπάρχει αντίλογος...

Οταν όμως υπάρχει ΜΟΝΟ αντίλογος και δεν ταυτίζεται κάποιος με την θεματολογία ενός φόρουμ πρέπει να μας προβληματίζει το ΓΙΑΤΙ αυτός ο άνθρωπος θέλει να συμμετέχει σε αυτό το φόρουμ και όχι σε κάποιο άλλο όπου πιθανόν οι απόψεις του να γίνονται πιο κατανοητές...

Δε θέλω να συνεχιστεί το θέμα αυτό. Ελπίζω να κατανοείς ότι και οι δυό τραβήξαμε το σχοινί όσο δεν πάει. Εγώ τουλάχιστον έχω την ωριμότητα να το καταλάβω και ελπίζω ότι την έχεις και συ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 11:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Επειδή ακριβώς τα γραπτά μένουν αγαπητή,εδώ βλέπεις ότι κάτι ήξερα και γω πριν μας ανοίξεις τα μάτια... γιατί και ο δικός μου γιατρός έλεγε ότι κολλάνε σπανιότατα και υπό προϋποθέσεις που η επιστήμη ακόμη δεν ξέρει..

A τωρα μας λες οτι ο γιατρος σου ειπε οτι κολανε αλλα υπο προυποθεσεις?
Ποιος τα γυρναει τωρα?--->

quote:
"Εβγαλες συμπέρασμα δηλαδή για κάτι που ούτε η επιστήμη έχει εξηγήσει... Οι γιατροί πιστεύουν ότι είναι κολλητικές γιατί όπως πολύ σωστά μας είπες ανήκουν σε ιό του αίματος κανείς όμως γιατρός δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι δεν κολλάνε!!"
(Avallon)

Εαν αυτο πιστευες απο την αρχη γιατι ξοδεψες τοσο χρονο για να μας πεισεις οτι ΔΕΝ ΚΟΛΑΝΕ?(και δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι ειναι ιος του αιματος,πουθενα δεν εχω διαβασει οτι οι HPV προκαλουν ιαιμια..).

Οπως προειπα Avallon τα γραπτα μενουν.

quote:
Ομως μέχρι τότε μας έλεγες ότι απλά είναι μεταδοτικές χωρίς περιέργως να μας εξηγήσεις τα υπόλοιπα... Αργότερα άρχισες να τα γυρνάς.

Τιποτα δεν γυρισα.Εξακολουθω να δηλωνω οτι οι μυρμηκιες ειναι μεταδοτικες αφου οφειλονται σε ιους.

Επειδη τα γραπτα μενουν οι αναγνωστες του forum μπορουν να διαβασουν το θεμα ΓΙΓΑΝΤΕΣ απο την σελιδα 6 και μετα και το θεμα ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ εδω και 4 σελιδες και να δουν ΠΟΙΑ τα γυρναει και ΠΟΙΑ εμμενει στις θεσεις της.

quote:
Κατόπιν ισχυρίστηκες ότι πολλά μέλη σου είπανε ότι γελάνε με αυτά που γράφω (που δεν τα γράφω μόνο εγώ αλλά και ο Ευστράτιος,η angi, ο Johhnie...) ΟΛΑ αυτά τα μέλη γιατί δεν γράφουν την άποψή τους?

1.Γιατι βαριουνται να ασχοληθουν?
2.Γιατι αμα σε κραξουν με την ιδια ενταση που σε κραζουν οταν συνομιλουν με μενα θα τσεκουρωθουν τα μηνυματα τους απο τους διαχειριστες?

Να 2 αιτιες....

quote:
Εδώ πάλι βλέπεις το πρώτο μήνυμα (όχι ψαλιδισμένο όπως ισχυρίστηκες πριν) που για σένα θεωρήθει άκρως προσβλητικό και άρχισες να μου επιτίθεσαι με εκφράσεις "α ρε κακομοίρα", "άσχετη" "ξεφτιλίστηκες" και άλλα μαργαριτάρια απείρου κάλους.

Ναι ωραια.Γραφεις ενα ακρως προσβλητικο μηνυμα και μετα πετας κατι για να γλυτωσεις το ψησιμο.Αφου ΗΔΗ ΠΡΟΣΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ με τις εκφρασεις σου.Και εξακολουθησες να εξευτιληζεις και στα επομενα ποστ (ενω δεν σε παιρνει...δεν παιζεις στο δικο σου γηπεδο στο ειπα..Και δεν υπαρχει τιποτα πιο εκνευριστικο απο το να προσπαθει να στην πει καποιος ασχετος.Σαν να παω εγω να την πω σε εναν προγραμματιστη υπολογιστων ή σε εναν φυσικο...Θα με ξε****ουν και δικαιως)..Ακομα και το τελευταια φραση του μηνυματος (οταν δεν μιλας για επιστημη) εξευτελιστικο ειναι.Σαν να λες εισαι ασχετη απο επιστημη.(Ενω αυτη που δεν εχει ιδεα απο επιστημονικη μεθοδολογια εισαι εσυ!)

Γιατι μιλας για θεματα υγειας αφου δεν ειναι η ειδικοτητα σου?

Α και αφου με προσεβαλες λεγοντας μου οτι αφου δεν ειμαι ιατρος για να ξερω τι λεω σε ζητηματα υγειας και ακους μονο τους γιατρους ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ?Αφου και οι μεν και οι δεν ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ (ας αφησουμε εμενα την ταπεινη τεχνολογο ιατρικων εργαστηριων και ας πεταξουμε τις γνωσεις μου στο καλαθο των αχρηστων ακομα και εαν αυτες τις γνωσεις τις συνελεξαν και μου τις διδαξαν επιστημονες και οχι η μανταμ ορτανς η χαρτοριχτρα).Γιατι ακους μονο τους γιατρους που την υποστηριζουν και οχι τους γιατρους που διακυρητουν οτι προκειται περι αγυρτειας?

Μηπως γιατι ακους μονο αυτους που τα λογια τους σε ευχαριστουν ενισχυοντας τις μεταφυσικες σου αντιληψεις?(η ιδια η ομοιοπαθητικη μεταφυσικη βαση εχει!).

quote:
"Δεν μας λες βρε Αβαλον,στα δικα σου χερια ΠΩΣ εμφανιστηκαν?Ετσι ξαφνικα φυτρωσαν"?

Τι να κάνουμε καλή μου? Είμαι πολύ κοινωνική και σφίγγω συχνά χέρια...Περιέργως όμως κανένας από τους φίλους μου μέσα στα 15 χρόνια δεν έχει βγάλει μυρμηγκιές...


ΤΙΣ ΚΟΛΗΣΕΣ AVALLON....Δεν ξερω βεβαια ποιος σου τις εκανε "δωρο".


quote:
Οταν όμως υπάρχει ΜΟΝΟ αντίλογος και δεν ταυτίζεται κάποιος με την θεματολογία ενός φόρουμ πρέπει να μας προβληματίζει το ΓΙΑΤΙ αυτός ο άνθρωπος θέλει να συμμετέχει σε αυτό το φόρουμ και όχι σε κάποιο άλλο όπου πιθανόν οι απόψεις του να γίνονται πιο κατανοητές...

Εχω απαντησει ηδη επανειλημενα γιατι ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ συμμετεχω στο forum σε πανω απο 5 ποστ.

Και δεν προκειται να τα ξαναεπαναλαβω.Οποιος ενδιαφερεται ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΤΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ οπου δηλωνω τις προθεσεις μου.

quote:
Ελπίζω να κατανοείς ότι και οι δυό τραβήξαμε το σχοινί όσο δεν πάει. Εγώ τουλάχιστον έχω την ωριμότητα να το καταλάβω και ελπίζω ότι την έχεις και συ...

Ειχες επισης ωριμοτητα οταν αποφασισες να μου την πεις και μαλιστα σε θεμα που εγω ειμουν πολυ πιο ενημερωμενη απο σενα?

Ειχες επισης ωριμοτητα οταν συνεχισες τις προσπαθειες να βγεις απο πανω σε θεμα που δεν ηταν της ειδικοτητας σου?

Αβαλλον οι γνωσεις σου δεν σου επιτρεπουν να κοντραριστεις σε θεματα υγειας.Ελπιζω να εχεις την ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ να το συνειδητοποιησεις τελικα.

Ελπιζω επισης να εχεις την ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ να συνειδητοποιησεις οτι ΔΕΝ θα τα ειχες ακουσει σε τετοιο εντονο υφος αν ειχες μιλησει ευγενικα.Εγω και ο JBG διαφωνουμε ριζικα σε πολλα ζητηματα αλλα δεν σκοτωνομαστε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 13:29:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

1.Γιατι βαριουνται να ασχοληθουν?
2.Γιατι αμα σε κραξουν με την ιδια ενταση που σε κραζουν οταν συνομιλουν με μενα θα τσεκουρωθουν τα μηνυματα τους απο τους διαχειριστες?

Να 2 αιτιες....


Bρες άλλες γιατί ευτυχώς τα μέλη εδώ μέσα έχουν νοημοσύνη και δεν τα καταπίνουν αμάσητα...

Αλλά έστω και να ήταν έτσι... αν ήταν τόσο ενάντιοι στα όσα έλεγα θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν με e-mail με μένα και όχι με σένα. Συνηθίζεται αγαπητή όταν κάποιος γράφει τρελλά πράγματα να δέχεται καταιγισμό απαντήσεων στο μέηλ του έστω και ανώνυμα...

Μάλλον στον ύπνο σου είδες τα τόσα πολλά μέλη που σου είπαν για τις "βλακείες" μου.

quote:
ΤΙΣ ΚΟΛΗΣΕΣ AVALLON....Δεν ξερω βεβαια ποιος σου τις εκανε "δωρο".
Δηλαδή αποκλείεις το ενδεχόμενο να μου μεταβίβασε η μητέρα μου τον ιό με την γέννα και να νόσησα μετά από 15 χρόνια? Πρέπει ντε και καλά να τις κόλλησα από χειραψία?

Αλήθεια δεν απάντησες στην ερώτηση της angi αν συμμετέχεις σε κανένα επιστημονικό φόρουμ. Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε πως αντιμετωπίζουν οι άλλοι επιστήμονες τις απόψεις σου...

Οσο για μένα... καλύτερα να ξεφτιλίζομαι από την άγνοιά μου παρά από τις υποτιθέμενες γνώσεις μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 16:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
ΕΙΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 17:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Σε μια προσπάθεια αλλαγής κλίματος, έχω να κάνω ένα σημαντικό παράπονο και ταυτόχρονα κράξιμο προς μια γνωστή τράπεζα η οποία συνεργάζεται και με τον Ολυμπιακό(πιστωτικές κάρτες κ.α)

ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΡΕ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΑΣ!!! ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΖΑΛΙΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 5-6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΑ ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΣΑΣ!!!

ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ ΡΕ!!! ΔΙΟΤΙ:

1)Είμαι Βάζελος

2)Τις που*ιές με τους τόκους τις ξέρω καλά και δεν πρόκειται να γίνω όμηρος σας.

Τραβάτε να βρείτε άλλο κορόιδο να του τα φάτε. Ή αν θέλετε να κάνετε καμιά καλή πράξη δωρίστε τα σε κανέναν πεινασμένο και φτωχό χαμηλόμισθο.

Δεν φτάνει που μερικοί σου στέλνουν πιστωτική κάρτα χωρίς καν να την έχεις ζητήσει, κάποιοι άλλοι προσπαθούν να σε δελεάσουν με δάνειο 1000 ευρώ και βάλε για να τους τα ακουμπάς σαν μαλ*κας ευ όρου ζωής.

Αλλα έτσι είναι ο καπιταλισμός. Για να λειτουργήσει το σύστημα χρειάζεται να ρέει χρήμα, να γίνονται συναλλαγές, να διακινείται τζίρος με λίγα λόγια πάντα προς το συμφέρον του Αφέντη. Και οι δούλοι να τρώνε τις καρπαζιές από τους "επάνω".

Αλλάξανε τον τόνο και το'πανε δουλειά, και αντί για τα μαστίγια μας δίνουνε λεφτά!!!!!

Με βλέπουν σα γρανάζι της μηχανής τους και προσπαθούν να με βάλουν σε λειτουργία. Ομως έχω πιάσει σκουριά μπόλικη και αυτή τη φορά δεν θα με λαδώσετε γραβατωμένοι τζιτζιφι*γκοι με δάνεια και διαφημιστικά φυλλάδια για ξένοιαστες διακοπές στη Μεσόγειο(μέχρι να έρθει η λυπητερή και να πηδήξης από την Ακρόπολη)

Α ΡΕ ΛΕΝΙΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ!!!!

Σόρρυ ρε παιδιά αλλά αγανάχτισα


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 19:29:04  Εμφάνιση Προφίλ
Πότε θα καταλάβουμε επιτέλους ότι οι χειρότεροι κλέφτες, προαγωγοί και τρομοκράτες είναι οι τράπεζες για να βάζουμε εκεί τις βόμβες???

Μετά από καιρό μου βγήκε το δάνειο από την εργατική κατοικία...
Η επιστολή έγκρισης δεν μου έλεγε το ποσό αλλά με παρέπεμπτε σε μια από τις συνεργαζόμενες τράπεζες: EΘνική,Nova Bank,ταχυδρομικό ταμιευτήριο.

Με το χαρτί ανά χείρας ξεκίνησα από το πλησιέστερο τραπ.ίδρυμα που για μένα ήταν το ταχ.ταμιευτήριο.
Το συγκεκριμένο υποκατάστημα δεν έχει ποτέ κόσμο και αποτελείται από 3 υπαλλήλους συμπεριλαμβανομένης της διευθύντριας.

Κάνω το πρώτο μεγάλο λάθος να απευθυνθώ σε εκείνη... Εγώ είμαι διευθύντρια θα σας ενημερώσει η αρμόδια υπάλληλος μου λέει με ύφος περιπολλού. Ελα όμως που η συγκεκριμένη υπάλληλος που αντικαθιστούσε τον τρίτο υπάλληλο που ήταν σε άδεια δεν ήξερε τίποτα!!! Ξαναγυρνάω με τα νεύρα τεντωμένα στην διευθύντρια.
"Μα καλά κοπέλλα μου δεν ξέρεις τίποτα για δάνεια?
Τι σας μάθανε στα σεμινάρια? Λυπάμαι κυρία μου πρέπει να έρθετε την άλλη βδομάδα που θα έχει γυρίσει ο αρμόδιος υπάλληλος!"

Συνεχίζω στην Εθνική... Μετά από 30 λεπτά αναμονή ο κύριος παίρνει το χαρτί στο χέρι του κάνει κάτι υπολογισμούς και μου δίνει ένα εξαψήφιο νούμερο. Χαρούμενη για το ποσό που μου αναλογεί λέω βρε δεν πετάγομαι απέναντι στη Nova Bank να ρωτήσω και κει μήπως τελικά είναι πιο βολικό να πάρω το δάνειο από κει που δεν έχει ουρές στα ταμεία??
Ρωτάω εκεί και τι ανακαλύπτω? Το ποσό δεν είναι εξαψήφιο αλλά πενταψήφιο!! Και μάλιστα κατά 50.000 ευρώ λιγότερο!!

Περιττό να σας πω ότι ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη για το ακριβές ποσό που μου έχει εγκριθεί.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 19:39:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είμαι Βάζελος

Μάλλον πρόκειται για συνομωσία γάβρων απένταντί μας!!!

Οι παρακάτω εικόνες είναι ένα μικρό θαύμα της φύσης και τις αφιερώνω ε-ξαι-ρε-τι-κά στους παραπονιάριδες και γκρινιάριδες φίλους που συμμετείχαν στο τόπικ αυτό.

Ενας φίλος γεοπόνος που έχει και φυτώριο με ρώτησε τι λίπασμα χρησιμοποίησα!! Ο λόγος που λέω ότι είναι θαύμα της Φύσης και όχι της επιστήμης είναι ότι δεν χρησιμοποίησα τίποτα ούτε καν το ειδικό εκείνο χώμα για κάκτους. Το δυστυχές είναι ότι τα λουλούδια αυτά κρατούν το πολύ 48 ώρες.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

____________________________________________
Εγινε επέμβαση σμίκρυνσης των φωτογραφιών
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 19:42:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ωχ παιδιά συγνώμη για το ξεχείλωμα! Ημουν σίγουρη ότι τις μίκρυνα πριν τις ανεβάσω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 10:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
:ρες άλλες γιατί ευτυχώς τα μέλη εδώ μέσα έχουν νοημοσύνη και δεν τα καταπίνουν αμάσητα...

ΝΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ.Ετσι δεν μπορεις να λες οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες και οτι η ομοιοπαθητικη λειτουργει και να μην βρεθει καποιος να σε διορθωσει!

quote:
Αλλά έστω και να ήταν έτσι... αν ήταν τόσο ενάντιοι στα όσα έλεγα θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν με e-mail με μένα και όχι με σένα. Συνηθίζεται αγαπητή όταν κάποιος γράφει τρελλά πράγματα να δέχεται καταιγισμό απαντήσεων στο μέηλ του έστω και ανώνυμα...


Γιατι να επικοινωνησουν με εσενα?Ειναι καταφανες οτι ακομα και εαν σου εξηγειται ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ οτι κανεις λαθος εσυ δεν αλλαζεις αποψη και προσπαθεις να ξεφυγεις με λεκτικτους αντιπερισπασμους ή προσωπικες επιθεσεις.Εξαλου πολλοι ανθρωποι βαριουνται να ασχοληθουν προσωπικα με τον ανθρωπο που λεει ανοησιες.


quote:
Μάλλον στον ύπνο σου είδες τα τόσα πολλά μέλη που σου είπαν για τις "βλακείες" μου

Θα ΗΘΕΛΕΣ να τους εβλεπα στον υπνο μου ε?

Συνεχισε να αυταπατασαι.

quote:
Δηλαδή αποκλείεις το ενδεχόμενο να μου μεταβίβασε η μητέρα μου τον ιό με την γέννα και να νόσησα μετά από 15 χρόνια? Πρέπει ντε και καλά να τις κόλλησα από χειραψία?

Δεν εχω διαβασει πουθενα οτι οι HPV των μυρμηκιων μεταβιβαζονται απο την μητερα στο νεογνο,ειτε μεσω του πλακουντα ειτε αλλο τροπο ειτε κατα την διαρκεια της κυησης ειτε κατα τον τοκετο.Πουθενα δεν εχω διαβασει μαλιστα οτι οι HPV προκαλουν ιαιμια.

Εαν καποιος γνωριζει τετοια περιπτωση επιστημονικα τεκμηριωμενη να μας πληροφορησει παρακαλω.

Αυτο που ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ειναι οτι μεταδιδονται με επαφη με μολυσμενο δερμα.

Οι μυρμηκιες λοιπον Avallon ειναι μεταδοτικες,μεταδιδονται τεκμηριωμενα με επαφη με το μολυσμενο δερμα και εσυ εκανες λαθος οταν ισχυριστηκες οτι δεν μεταδιδονται.Ειτε το παραδεχεσαι ειτε δεν το παραδεχεσαι ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ.

quote:
Οσο για μένα... καλύτερα να ξεφτιλίζομαι από την άγνοιά μου παρά από τις υποτιθέμενες γνώσεις μου..

Καλα οπως προτιμας.Εγω παλι προτιμω να μην ξεφτιλιζομαι.Αυτο βεβαια που προτιμω πανω απο ολα ειναι να μην μεταδιδω ψευδεις πληροφοριες ειδικα στον ευαισθητο τομεα της Υγειας.

quote:
Αλήθεια δεν απάντησες στην ερώτηση της angi αν συμμετέχεις σε κανένα επιστημονικό φόρουμ. Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε πως αντιμετωπίζουν οι άλλοι επιστήμονες τις απόψεις σου..
.

Μπορεις να το δεις και σε αυτο το forum.Σε αυτο το forum συμμετεχουν και ατομα πανεπιστημιακης εκπαιδευσεως.

Κατα τα αλλα δεν σου δινω λογαριασμο ουτε σε σενα ουτε στην Angi για το που συμμετεχω και που οχι.

ΥΓ Και τα δολωματα κρατησε τα γιαυτους που τα καταπινουν.


YΓ2

Edited by - medtech on 12/09/2006 10:21:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 13:36:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
και οτι η ομοιοπαθητικη λειτουργει και να μην βρεθει καποιος να σε διορθωσει!

Eυτυχώς που κάποιος μέσα στα τόσα μέλη βρέθηκε να με διορθώσει. Ομως αυτό που δεν πρόσεξες είναι οι θτεικές εμπειρίες που κατέθεσαν τα υπόλοιπα μέλη για την ομοιοπαθητική.

Μιλάς για κλινικές δοκιμές και μελέτες...

Διαβάζεις κανένα κλαδικό περιοδικό?
Το popular medicine το έχεις ακουστά? Είναι ένα περιοδικό που διαβάζουν οι γιατροί και οι φαρμακοποιοί.

Ασε με λοιπόν να σου πω γιατί δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη σε αυτό που εσύ επικαλείς αδιάφθορο ερευνητικό σύστημα τις κλινικές δοκιμές.

Σε αυτό το περιοδικό λοιπόν διάβασα ότι αποδείχτηκε (μέσα από κλινικές έρευνες) ότι όχι μόνο είναι αμφίβολη η χρήση των ηρεμιστικών στους ηλικιωμένους με αϋπνία. Κάθε 13 άτομα που έπαιρναν τα ηρεμιστικά μόνο το 1 παρουσίαζε βελτίωση στην ποιότητα του ύπνου!!
Αντίθετα για κάθε 6 ασθενής που πήραν φάρμακο προκλήθηκε μια βλάβη όπως υπνηλία ή κόπωση κατά τη μέρα, κεφαλγίες, ναυτία και εφιάλτες τη νύχτα.

Σε σύγκριση με εικονικό φάρμακο τα ηρεμιστικά πρόσθεσαν κατά μέσο όρο μόνο 25 λεπτά ύπνου. Επομένως το όφελος των ηρεμιστικών ήταν μάλλον χωρίς ιδιαίτερο νόημα ενώ τα ανεπιθύματα συμβάματα είχαν διπλάσιες πιθανότητες να εμφανιστούν!!

Τι έγινε και άλλαξαν ξαφνικά τα αποτελέσματα των κλινικών μελετών?
Τόσα χρόνια πριν γεμίζανε τους ηλικιωμένους με αμφίβολης θεραπευτικής αξίας ηρεμιστικά. Τι άλλαξε τώρα? (πηγή Pop.Med.Αυγ.2006)

Aν πάλι θέλεις μπορείς να ψάξεις λίγο στο ίντερνετ ή να διαβάσεις κάποιο ιατρικό περιοδικό για να δεις πόσο έχουν αλλάξει τα αποτελέσματα των κλινικών δοκιμών στις αντιοξειδωτικές βιταμίνες που όπως αποδείχθηκε ότι όχι μόνο δεν κάνουν καλό αφού δεν απορροφούνται εύκολα από τον οργανισμό αλλά και δημιουργούν τέτοιες δυσλειτουργίες που πολλές φορές οδηγούν στον θάνατο!!!

Πόσο εύκολα μας πείθανε πριν από μερικά χρόνια να τρέξουμε και να αγοράσουμε από τα φαρμακεία κοκτέηλ βιταμινών λέγοντάς μας ότι θα λειτουργεί καλύτερα ο οργανισμός μας και ότι θα έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Και όλα αυτά βασιζόμενοι σε κλινικές δοκιμές και μελέτες πάνω σε ανθρώπους!!

Αυτά τα ολίγα είχα να πω και δε θα ξαναπώ τίποπα. Απλώς παραμένει σε εκκρεμότητα να ρωτήσουμε κάποιον που ξέρει να μας πει αν θα μπορούσε να είναι μεταδοτικός ο ιός από το αίμα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 16:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz
Γεια σας παιδια,

Δεν ξερω αν βοηθαω στο θεμα σας με τις μυρμηκιες
Αλλα εγω δεν εχω ιδεα απο που τις κολλησα και ποτε κανενας δικος μου δεν ειχε.

Το κακο ειναι οτι εγω κολλησα τον συντροφο μου.Ετσι περασαμε 4μηνες με απιστευτους πονους και με δυσκολια στο να βρουμε καταληλλο γιατρο.Αλλοι ειπαν οτι ηταν τηλος(δλδ καλος)Αλλοι παλι δεν ηξεραν και μας παρεπεμπαν αλλου.Αλλοι μας εκαναν τοσες θεραπειες που μας χειροτερευαν.Εφτασα στο σημειο να εχω 38μυρμηκιες στο δεξι μου ποδι.
Τελικα γιατρεια βρηκαμε στο Συγγρου,οπου κι εκει οι γιατροι ειχαν διαφορετικες αποψεις για το πως δημιουργουντε.Μονο μια γιατρος ειπε πως ειναι ενας ιος που προσβαλει το δερμα και προχωρα ολο και πιο βαθεια.Καναμε 5φορες κρυοθεραπειες για να αρχισουν να περνανε και ποτε δεν μαθαμε απο τι προηλθαν.

Ελπιζω να βοηθησα στις διαφωνιες σας Άντα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 18:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αλήθεια,
αφού εδώ και τόσο καιρό γίνεται συζήτηση για την ομοιοπαθητική, αλλά και για τις μυρμηγκιές, γιατί δεν συνεχίζετε τις συζητήσεις αυτές, στα ήδη υπάρχοντα θέματα, ώστε να βρίσκονται εκεί συγκεντρωμένες οι απόψεις σας;
Πέρα από τις όποιες κόντρες, με την όλη ιστορία έχουμε μάθει πολλά χρήσιμα πράγματα.

Προτείνω δύο σχετικά θέματα:

Μυρμηγκίαση (Μυρμηγκιές)

ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ

κάνε κλικ^^^^


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 18:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
medtech:
Περιμενω απαντηση λοιπον.Ειναι η επιστημονικη μεθοδολογια και οσοι την χρησιμοποιουν αποδεκτοι εδω μεσα?

Γειά σου medtech.
Έθεσες τρία ερωτήματα (αν και υποθέτω πως τα συνοψίζεις σε ένα, αυτό που παραθέτω στην αρχή του μηνύματός μου), τα οποία σου ζήτησα να διευκρινίσεις, εάν ήταν ρητορικά ή όχι και στην περίπτωση που είναι ρητορικά, να μου γράψεις που στηρίζεις τα συμπεράσματά σου:

amalia:"Στην περίπτωση που έθεσες κάποια από αυτές τις ερωτήσεις (ή και όλες) με ρητορικό τρόπο, εάν με λίγα λόγια αποτελούν για σένα πορίσματα από τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις, θα ήθελα παρακαλώ να μου εξηγήσεις που στηρίζεις τα συμπεράσματα αυτά."

Στην αίτησή μου για διευκρίνηση, σχετικά με το εάν οι ερωτήσεις σου ήταν ρητορικές, απάντησες πως υποψιάζεσαι ότι η επιστημονική μεθοδολογία και όσοι την χρησιμοποιούν, "δεν είναι αποδεκτοί εδώ μέσα". Προσθέτεις ότι πολλές φορές, όταν εκφέρονται οι λέξεις "ψευδοεπιστημη" ή "αγυρτεια" ή "τσαρλατανια", πολλά μέλη και συντονιστές, παθαίνουν "αναφυλαξία" (απ'ότι είδα, πράγματι η gretel έβγαλε ένα σπυρί στη μύτη, αμέσως μόλις διάβασε τη συγκεκριμένη φράση ).
Αναφέρεις επίσης πως σας έχουν ρωτήσει, τι θέλετε εδώ μέσα, εφόσον δε δεχόσαστε τον εσωτερισμό, αλλά μάλλον αυτό δεν σχετίζεται με λόγια που είπαν κάποιοι από τους υπέυθυνους του ESOTERICA, οπότε για την ώρα προτείνω να το αφήσουμε. Συνεχίζεις ρωτώντας εάν θέλουμε να συζητάμε και να διερευνάμε με την "εσωτερική" μεθοδολογία μόνο και καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι υποψιάζεσαι πως, "εδω ειναι το καταφυγιο αυτων που οι υποθεσεις τους δεν περασαν τα επιστημονικα τεκμηρια εγκυροτητας".

Αυτή ήταν μια περίληψη της απάντησής σου. Δεν συμπεριέλαβα τη λίστα των δικαιολογιών που αναφέρεις πως χρησιμοποιούν, όλοι αυτοί που έχουν βρει "καταφύγιο εδώ μέσα", αλλά όποιος πιστεύει ότι μπορεί να τον βοηθήσει στο να κατανοήσει το σκεπτικό σου, μπορεί κάλλιστα να τη διαβάσει στο μήνυμά σου <κάνε κλικ
Εάν παρόλα αυτά, παρέλειψα κάτι στη σύνοψή μου, σου ζητώ συγνώμη και ευχαρίστως να με συμπληρώσεις.

Η θέση μας ως ομάδα υπευθύνων του ESOTERICA

Αν και ως άτομα, δε μας απασχολεί να στηρίξουμε τις απόψεις μας, στα επιστημονικά ή εν γένει μορφωτικά διαπιστευτήριά μας (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, που κάτι τέτοιο θα αποτελούσε πραγματικά ανάγκη), μιας και θέτεις ένα τέτοιο ζήτημα, σε ενημερώνω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που συνεργάζονται για το ESOTERICA, είμαστε πτυχιούχοι διαφόρων ειδικοτήτων, ειδικευμένοι και εμπειρογνώμονες σε σύγχρονους τεχνολογικούς τομείς, κάποιοι από εμάς εκπαιδευτικοί, κάποιοι με περισσότερα από 2 πτυχία, ζηλωτές της δια βίου εκπαιδεύσεως, ενώ στενοί μας συνεργάτες, είναι γνωστοί συγγραφείς, διακεκριμένοι επιστήμονες, ακόμα και ακαδημαϊκοί.

Η συνεργασία τομέων του πολιτισμού, όπως είναι η επιστήμη, η τέχνη, η πολιτική και η θρησκεία, ειδωμένα με έναν φιλοσοφικό τρόπο, είναι η μεθοδολογία που ακολουθούμε για τις όποιες αναζητήσεις μας. Αυτή μας η θέση απέναντι στα πράγματα, είναι εμφανής για όσους μπορούν να το δουν, τόσο στις απόψεις που καταθέτουμε σε διάφορα θέματα στα οποία συμμετέχουμε, στον τρόπο με τον οποίο συντονίζουμε τις συζητήσεις, σε δημόσιες εμφανίσεις μας, στις ποικίλλες δράσεις μας, αλλά και στο δημοσιευόμενο υλικό που φέρει την υπογραφή μας.

Θεωρούμε πως πέρα από τις εξωτερικές εκδηλώσεις των πραγμάτων, είναι πολύ σημαντικότερες οι βαθύτερες εσωτερικές αιτίες που διέπουν τον άνθρωπο και τον κόσμο και για το λόγο αυτό, η προσπάθειά μας αυτή έχει το όνομα: ESOTERICA.

Μέσα στο παραπάνω πλαίσιο, η προσκόλληση στην αυστηρή επιστημονική μεθοδολογία και μόνο, αποτελεί έναν περιοριστικό παράγοντα για τον άνθρωπο που αναζητά. Δεν αποκλείουμε από την αναζήτησή μας, πεδία τα οποία για την συντηρητική μερίδα των επιστημόνων θεωρούνται πως ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας, ούτε όμως αρκούμαστε σε μια τυφλή πίστη, οποιασδήποτε θεωρίας ή υπόθεσης θα τύγχανε να μας εκφράζει σε προσωπικό επίπεδο. Ακόμα περισσότερο και δεδομένης της ρευστότητας των ανθρώπινων πορισμάτων που η ιστορία μας έχει διδάξει, είμαστε αντίθετοι σε οποιουδήποτε είδους προκατάληψη, είτε αυτή είναι θρησκευτική, επιστημονική, κ.ο.κ.

Λέξεις όπως "τσαρλατανιά", "αγύρτες", "ψευδοεπιστήμονες", κ.λπ., μπορεί να ταιριάζει να ειπωθούν για κάποιους ανθρώπους, που υποκρίνονται πως είναι αναζητητές της αλήθειας, αλλά στην ουσία χρησιμοποιούν το ρέυμα της εποχής ως βιοποριστικό μέσο, αρκετοί από τους οποίους, προκαλώντας σοβαρότατες ζημιές στους ανθρώπους που τυγχάνουν να τους πιστέψουν, αλλά επίσης και στον τομέα της υγειούς και ειλικρινούς εσωτερικής αναζήτησης και μεταφυσικής έρευνας. Οι λέξεις αυτές όμως, είναι σκληρές και άδικες όταν απευθύνονται άκριτα σε οποιονδήποτε ασχολείται με τα εσωτερικά και μεταφυσικά πεδία (είναι σκληρές, ακόμα και γι' αυτούς που τους αξίζει να χαρακτηρίζονται έτσι - ειδικά οι πρώτες δύο) και υποδηλώνουν μια στάση, που διαπνέεται από έντονη προκατάληψη.

Εάν ρωτάς medtech, αν οι άνθρωποι που έχουν προκαταλήψεις είναι ευπρόσδεκτοι εδώ μέσα, θα σου απαντήσω πως ναι, φτάνει να αποδέχονται την πιθανότητα να έχουν όντως προκαταλήψεις, όπως θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας ανεξαιρέτως. Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να βελτιώσει την κοσμοθέασή του και ο φιλοσοφικός διάλογος, όπως επίσης και η έρευνα με ανοιχτό μυαλό, αποτελούν τρόπους οι οποίοι είναι δοκιμασμένοι εδώ και χιλιάδες χρόνια και έχουν κριθεί αποτελεσματικοί.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 20:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Συγνώμη που διακόπτω !!!!

quote:
Agnostic
Είμαι Βάζελος

Κανείς τέλειος φίλε μου.

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 22:48:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ετσι περασαμε 4μηνες με απιστευτους πονους και με δυσκολια στο να βρουμε καταληλλο γιατρο.

Συγνώμη αλλά η μυρμηγκιές πονάνε?
Μπορεί να μας πει και κάποιος άλλος από αυτούς που είχαν αν πόναγε γιατί εγώ δεν έχω νιώσει ποτέ τίποτα.

quote:
Αλλοι ειπαν οτι ηταν τηλος(δλδ καλος)

Mα καλά πόσο μεγάλοι ήταν πιά? Και πως γίνεται ένας ειδικός να μην ξέρει να διακρίνει έναν κάλο από μια μυρμηγκιά?
quote:
Αλλοι παλι δεν ηξεραν και μας παρεπεμπαν αλλου.

Γιατροί και δεν ήξεραν? Πως δε σου είπαν να σου ρίξουν τα χαρτιά για να κάνουν τη διάγνωση!
quote:
Αλλοι μας εκαναν τοσες θεραπειες που μας χειροτερευαν.
Είσαι σίγουρη ότι τους εξήγησες ότι πήγες εκεί για να θεραπευτείς?

quote:
Εφτασα στο σημειο να εχω 38μυρμηκιες στο δεξι μου ποδι.
APISTEYTABLE!!!
quote:
Τελικα γιατρεια βρηκαμε στο Συγγρου,οπου κι εκει οι γιατροι ειχαν διαφορετικες αποψεις για το πως δημιουργουντε.

Aλοίμονο! Αν και στο "ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΓΓΡΟΣ" (που σημειρωτέον είναι το καλυτερο νοσοκομείο για δερματολογικά) δεν ξέρουν να πουν με σιγουριά πως δημιουργούνται τι να πω...

quote:
Μονο μια γιατρος ειπε πως ειναι ενας ιος που προσβαλει το δερμα και προχωρα ολο και πιο βαθεια.Καναμε 5φορες κρυοθεραπειες για να αρχισουν να περνανε και ποτε δεν μαθαμε απο τι προηλθαν.

Tέλος καλό όλα καλά...
Αλήθεια σας είπε ότι η ίαση είναι οριστική ή ότι μπορεί να επανέλθουν?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 12/09/2006 22:49:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Avallon
σε μήνυμά μου πιο πάνω, έχω παραθέσει το σχετικό θέμα, όπου μπορεί να γίνει συζήτηση για τις μυρμηγκιές.
Διάβασε το μήνυμά μου σε παρακαλώ.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 09:37:04  Εμφάνιση Προφίλ
Nαι amalia το κατάλαβα!

Δεν είχα άλλωστε σκοπό να συνεχίσω... αλλά προέκυψαν ερωτήσεις από το μήνυμα της whiz.

Πως μπορώ λοιπόν να πάω και να τις θέσω σε ένα άλλο τόπικ αφού η αρχική πηγή προβληματισμού (το ποστ της whiz) βρίσκεται εδώ?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 11:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Αγαπητη Αμαλια:

quote:
Αν και ως άτομα, δε μας απασχολεί να στηρίξουμε τις απόψεις μας, στα επιστημονικά ή εν γένει μορφωτικά διαπιστευτήριά μας (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, που κάτι τέτοιο θα αποτελούσε πραγματικά ανάγκη), μιας και θέτεις ένα τέτοιο ζήτημα, σε ενημερώνω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που συνεργάζονται για το ESOTERICA, είμαστε πτυχιούχοι διαφόρων ειδικοτήτων, ειδικευμένοι και εμπειρογνώμονες σε σύγχρονους τεχνολογικούς τομείς, κάποιοι από εμάς εκπαιδευτικοί, κάποιοι με περισσότερα από 2 πτυχία, ζηλωτές της δια βίου εκπαιδεύσεως, ενώ στενοί μας συνεργάτες, είναι γνωστοί συγγραφείς, διακεκριμένοι επιστήμονες, ακόμα και ακαδημαϊκοί

Το να αποκτησει καποιος γνωσεις σε ενα ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν σημαινει οτι εχει γινει υποχρεωτικα και ΚΟΙΝΩΝΟΣ της επιστημονικης μεθολολογιας.

quote:
Η συνεργασία τομέων του πολιτισμού, όπως είναι η επιστήμη, η τέχνη, η πολιτική και η θρησκεία, ειδωμένα με έναν φιλοσοφικό τρόπο, είναι η μεθοδολογία που ακολουθούμε για τις όποιες αναζητήσεις μας. Αυτή μας η θέση απέναντι στα πράγματα, είναι εμφανής για όσους μπορούν να το δουν, τόσο στις απόψεις που καταθέτουμε σε διάφορα θέματα στα οποία συμμετέχουμε, στον τρόπο με τον οποίο συντονίζουμε τις συζητήσεις, σε δημόσιες εμφανίσεις μας, στις ποικίλλες δράσεις μας, αλλά και στο δημοσιευόμενο υλικό που φέρει την υπογραφή μας.

Συνεργασια της επιστημης με την θρησκεια?Δηλ της επιστημης που ζηταει αποδειξεις με την πιστη?Δεν τιθεται θεμα συνεργασιας Αμαλια.Δεν συμβιβαζονται επιστημη και θρησκεια.


Η φιλοσοφια επισης δεν ειναι επιστημη.Εαν επιθυμει ομως να βγαλει εγκυρα συμπερασματα πρεπει να αντλησει πληροφοριες απο τις διαφορες επιστημες.


quote:
Μέσα στο παραπάνω πλαίσιο, η προσκόλληση στην αυστηρή επιστημονική μεθοδολογία και μόνο, αποτελεί έναν περιοριστικό παράγοντα για τον άνθρωπο που αναζητά.

Βασικα περιοριζει την αχαλινωτη φαντασιοπληξια.Εμποδιζει την υιοθετηση υποθεσεων που δεν εχουν επαρκη στοιχεια ωστε να τις υποστηριξουν.Με αυτο τον τροπο προωθει την ανθρωπινη γνωση πολυ καλυτερα απο οποιαδηποτε αλλη μεθοδο αναζητησης.

quote:
Λέξεις όπως "τσαρλατανιά", "αγύρτες", "ψευδοεπιστήμονες", κ.λπ., μπορεί να ταιριάζει να ειπωθούν για κάποιους ανθρώπους, που υποκρίνονται πως είναι αναζητητές της αλήθειας, αλλά στην ουσία χρησιμοποιούν το ρέυμα της εποχής ως βιοποριστικό μέσο, αρκετοί από τους οποίους, προκαλώντας σοβαρότατες ζημιές στους ανθρώπους που τυγχάνουν να τους πιστέψουν, αλλά επίσης και στον τομέα της υγειούς και ειλικρινούς εσωτερικής αναζήτησης και μεταφυσικής έρευνας.

Αγαπητοι μου πολλοι τσαρλατανοι ειναι ανθρωποι ευφυεις, μορφωμενοι, αλτρουιστες αγνοι,ιδεολογοι και με καλες προθεσεις,αλλα δεν παυουν να ειναι τσαρλατανοι δηλ. ψευδοεπιστημονες.

Δεν ειναι οι προθεσεις που ειναι το διακριτικο χαρακτηριστικο του ψευδοεπιστημονα.


quote:
Οι λέξεις αυτές όμως, είναι σκληρές και άδικες όταν απευθύνονται άκριτα σε οποιονδήποτε ασχολείται με τα εσωτερικά και μεταφυσικά πεδία (είναι σκληρές, ακόμα και γι' αυτούς που τους αξίζει να χαρακτηρίζονται έτσι - ειδικά οι πρώτες δύο) και υποδηλώνουν μια στάση, που διαπνέεται από έντονη προκατάληψη.

Εαν η λεξη προκαταληψη χαρακτηριζει οποιον ζηταει επιστημονικες αποδειξεις,τοτε ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΕΝΗ.

quote:
Εάν ρωτάς medtech, αν οι άνθρωποι που έχουν προκαταλήψεις είναι ευπρόσδεκτοι εδώ μέσα, θα σου απαντήσω πως ναι, φτάνει να αποδέχονται την πιθανότητα να έχουν όντως προκαταλήψεις, όπως θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας ανεξαιρέτως.

Οπως προειπα αν το να ζηταω επιστημονικες αποδειξεις πριν δεκτω καποια υποθεση,σε κανει να μου αποδιδεις το χαρακτηρισμο "προκατειλημενη" τοτε ειμαι ΠΟΛΥ προκατειλημενη.

Ομως δεν απαντησες ακομα εαν οσοι ζητανε επιστημονικες αποδειξεις ειναι δεκτοι εδω μεσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 13:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να βάλω στο κυτίο, το παράπονο μου.

Στο forum του esoterica μπορούν να γράψουν όλοι :
-ιατροί
-δικηγόροι
-αστρολόγοι

-αστροφυσικοί
-φυσικοί
-μαθηματικοί
-κομπιουτεράδες
-χριστιανοί
-δωδεκαθειστές
-άθεοι
-μάγοι
-αποκρυφιστές
-εσωτεριστές
-παπάδες
-καθηγητές
-δάσκαλοι
-σπηλαιολόγοι
-κηπουροί
Και πολλοί άλλοι.
Όλοι έχουν μια γωνίτσα στο forum να γράψουν τη γνώμη τους και τις απόψεις τους ή ότι άλλο τους κατέβει στο κεφάλι.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ, ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΓΩΝΙΤΣΑ

ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΝΤΑΛΓΚΑ ΜΟΥ

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΞΕΣΠΑΣΩ

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ

ΩΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ...

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 13:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Δεν πιστεύω να το πήρατε στα σοβαρά

Το μήνυμα, εννοώ όχι τον νταλγκά.

Ξέρω ‘γω...πολλά έχουν διαβάσει τα μάτια μου.


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 13:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
medtech:
quote:
Το να αποκτησει καποιος γνωσεις σε ενα ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν σημαινει οτι εχει γινει υποχρεωτικα και ΚΟΙΝΩΝΟΣ της επιστημονικης μεθολολογιας.

Συμφωνώ και επαυξάνω medtech!
Είδες τελικά που σε κάτι συμφωνούμε;

quote:
Ομως δεν απαντησες ακομα εαν οσοι ζητανε επιστημονικες αποδειξεις ειναι δεκτοι εδω μεσα.

Σου απάντησα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 13:59:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν πιστεύω να το πήρατε στα σοβαρά

Το μήνυμα, εννοώ όχι τον νταλγκά.


Nα σου πω την αλήθεια... δε θα τον έπαιρνα σοβαρά τον νταλκά σου... αλλά αφού είσαι Ολυμπιακός έχεις κάθε λόγο!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 00:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Σεβαστέ φίλε και συμφορουμίτη Ευστράτιε,
η μοίρα σου μιλά με πολλούς τρόπους και έφτασε η ώρα που πρέπει να ακούσεις τη σοφή φωνή της:
Γίνε βάζελος!
[Θα ελαφρύνεις και το κάρμα σου]

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 08:14:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γίνε βάζελος!
[Θα ελαφρύνεις και το κάρμα σου

Λοιπόν σήμερα δε θα πω καλημέρα αλλά θα ξεκινήσω με ένα παράπονο μιας και βρίσκομαι στο σωστό χώρο.

Είχα προ μηνών κλείσει ένα ραντεβού με το ΙΚΑ και χθες βρήκα ένα μήνυμα στον τηλεφωνητή μου που έλεγε ότι το ραντεβού ματαιώνεται γιατί ο εν λόγω γιατρός έγινε ελεγκτής και δε βλέπει πια ασθενείς.
Και γω σας ρωτώ: Toυς έπεφτε πολύ να με παραπέμψουν σε κάποιον άλλο γιατρό ή να βάλουν κάποιον άλλον γιατρό να δει τα ραντεβού του κυρίου ελεγκτή?

Ξέρετε τι επίδραση είχε αυτό σε μένα? Την ίδια μέρα κιόλας που έλαβα το μήνυμα πήρα να κλείσω ραντεβού και με πήγαν ενάμιση μήνα μετά!!!

Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.359375
Maintained by Digital Alchemy