ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 13:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
το ζητημα ειναι να τον πιασεις.
αυτο ειναι το δυσκολο.ολα τα υπολοιπα γινονται.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 17:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
Mπορούν τα κουτσομουράκια να μην έχουν τόσα κόκκαλα?

Ξεκίνησα να τρώω στις 2.30 και τελείωσα στις 5!

Μωρέ παϊδάκι και πάλι παϊδάκι...

Που'ναι εκείνες οι καλές εποχές που μου καθάριζαν άλλοι το κουτσομουράκι...

Γελάτε... σας βλέπω... μη γελάτε καθόλου!

Ελπίζω να μη σας χάλασα τον ειρμό της... γκρίνιας σας...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 17:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Mπορούν τα κουτσομουράκια να μην έχουν τόσα κόκκαλα?

Δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι το παράπονό σου Avallon...

Τα κουτσομουράκια συνήθως τα καταβροχθίζω...ως έχουν...

Αααργκ...ΟΥΓΚ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 18:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Και βέβαια...καθ' όλη τη διάρκεια, να του επαναλαμβάνει και τη ΘΕΪΚΗ ΦΡΑΣΗ ΓΑΡΔΕΛΗ!!!!!

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΓΕΤΗ DAGON


Παρών!
ΧΕΧΕ, βλέπω ότι σας άρεσε.
Avallon το κοινό αποφάσισε, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σκεφτείς σοβαρά την πρότασή μου σχετικά με τον τίτλο του θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 20:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Mπορούν τα κουτσομουράκια να μην έχουν τόσα κόκκαλα?

Ξεκίνησα να τρώω στις 2.30 και τελείωσα στις 5!


quote:

Μωρέ παϊδάκι και πάλι παϊδάκι...


quote:
Γελάτε... σας βλέπω... μη γελάτε καθόλου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 21:27:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα κουτσομουράκια συνήθως τα καταβροχθίζω...ως έχουν...

Tσ..τσ.τσ... άντρες... ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ!!!

Τι θα λέγατε να αφήνουμε τότε και τα λέπια επάνω?
Ετσι για να μην ταλαιπωρούμαστε οι άμοιρες νοικοκυρές με το καθάρισμα.
Ούτως ή άλλως όλα τα σφάζετε όλα τα μαχαιρώνετε...

Πως το λέει η λαϊκή παροιμία?

"O καλός ο μύλος όλα τα αλέθει"


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 22:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Tσ..τσ.τσ... άντρες... ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ!!!

I KNEW you'd say that...

quote:
Τι θα λέγατε να αφήνουμε τότε και τα λέπια επάνω?
Ετσι για να μην ταλαιπωρούμαστε οι άμοιρες νοικοκυρές με το καθάρισμα.

Εγκώ μαζί σου Avallon...

Conan στοπλευρότηςελληνίδαςνοικοκυράς mode...(που θα 'λεγε κι ο ηγέτης DAGON)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 09:17:48  Εμφάνιση Προφίλ
Δε ξέρω για σας αλλά εγώ μόλις ξεκίνησα άσχημα τη μέρα μου...
Δυστυχώς πρωί πρωί είχε ο άντρας μου τη "φαεινή" ιδέα να κάνουμε το Χριστουγεννιάτικο budget για να δούμε τι θα μας μείνει από το περιβόητο δώρο....

Ελα όμως που κάτι δε πάει καλά στην όλη φάση...
Αφού έκανα άθροισμα ασφάλεια αυτοκινήτου,σήμα κυκλοφορίας,ασφάλεια ιατροφαρμακευτική και ξεχρέωμα πιστωτικής (η οποία είναι η τελευταία που μου έμεινε και υποσχέθηκα στον εαυτό μου όχι μόνο να την ξεχρεώσω αλλά και να την κλείσω μέχρι τέλος του έτους) το ποσό που έβγαινε υπέρβαινε το χριστουγεννιάτικο δώρο!!

Ετσι λοιπόν φέτος το μόνο δώρο που θα ανταλλάξουμε θα είναι η αγάπη μας αφού ο μισθός μόλις καλύπτει τα πάγια μηνιαία έξοδα ΔΕΚΟ,ενοίκια, κοινόχρηστα κλπ κλπ.

Σας γείωσα πρωί πρωί?

Εγώ να δείτε πόσο γειώθηκα... ειδικότερα όταν σκέφτηκα ότι εκεί έξω ζούνε κάποιοι συνταξιούχοι που ούτε τα φάρμακά τους δεν έχουν να πάρουν... και κάποιες οικογένεις που το χριστουγεννιάτικο δώρο δεν φτάνει ούτε για να ξεχρεώσει την πιστωτική μου...

Και εμείς οι Νεοέλληνες καθόμαστε εδώ και κοιτάμε τους χλεχλέδες που μας κυβερνούν ανήμποροι να πράξουμε οτιδήποτε καλό για τον τόπο μας αφού οι επιλογές μας κυμαίνονται στο δίπολο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και εκεί σταματούν!

Εντάξει μη μου δίνετε σημασία... πρωϊνιάτικα σας έφτιαξα τη διάθεση... θα προτιμούσα να ήταν μεταμεσονύχτια η μουρμούρα μου αλλά δυστυχώς μόλις τώρα μου προέκυψε.

Φιλάκια


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 16:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Να χαρώ εγώ χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, Avallon...!!!

Αλλά έχεις δίκιο...Κι εγκώ πάλι μαζί σου...

quote:
Και εμείς οι Νεοέλληνες καθόμαστε εδώ και κοιτάμε τους χλεχλέδες που μας κυβερνούν ανήμποροι να πράξουμε οτιδήποτε καλό για τον τόπο μας αφού οι επιλογές μας κυμαίνονται στο δίπολο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και εκεί σταματούν!

Απρόθυμοι ίσως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 17:05:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απρόθυμοι ίσως;

Ωραία... άντε και προθυμοποιήθηκα να ξεκολλήσω από το δίπολο αυτό... (τι δίπολο δηλαδή...όλοι μαζί τα τρώνε...)

Eσύ δηλαδή τι θα πρότεινες να ψηφίσουμε?
Καρατζαφέρη?
...ή μήπως τους οικολόγους γυμνιστές με αρχηγό εκείνο τον ξεμωραμένο που το παίζει Playboy?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 17:07:08  Εμφάνιση Προφίλ
Κι όσο για τους αριστερούς... αν μπορέσουν και τα βρούνε και ξαναενωθούνε θα είμαι η πρώτη που θα τους ψηφίσει... μέχρι τότε μαύρο!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 17:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Προθυμοποιηθείτε πρώτα...και μετά...έχει ο Αλλάχ...

(Ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά ούτε και βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω!)

Λες κάτι πολύ καλό όμως...

quote:
μέχρι τότε μαύρο!

Αλλά μήπως τη χοντραίνουμε πολύ την κουβέντα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 21:24:00  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Avallon ΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ?????

ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ,ΣΗΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ.....

ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΔΩΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΟΔΕΨΕΙ...

ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΣΗΜΕΡΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 23:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Αν εξαιρέσει κανείς τα ανήμπορα γεροντάκια για τα οποία θα πρέπει να ενδιαφερθεί σοβαρά το κράτος, το δικό μου παράπονο έχει να κάνει με τους ανθρώπους ηλικίας 25 εως 45 χρόνων που διαμαρτύρονται για την έλλειψη εργασίας και χρημάτων. Ίσως φαίνεται αγαπούν πάρα πολύ ταις Αθήναις για τις εγκαταλείψουν ώστε να βρουν εργασία και καλύτερες συνθήκες διαβίωσης – καλύτερη ποιότητα ζωής με τα ίδια χρήματα στην επαρχία.

Μα τι θα πει ο κόσμος αν κάνουμε κάτι τέτοιο;;; ο κοινωνικός μας περίγυρος;; οι φίλοι, πως θα κάνουμε καινούριο κύκλο στο χωριό;;;; Και τα παιδιά που θα πάνε σχολείο;;;

Αστείες δικαιολογίες που έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές. Η απάντηση κοινότυπη κάτσε να πεινάς στην πόλη αλλά θα έχεις και σχολείο για τα παιδιά και φίλους... μπορεί να φας αυτούς όταν δεν θα έχεις τίποτε άλλο πέρα από χρέη που θα σε πνίγουν στην προσπάθειά σου να γίνεις το ίδιο καταναλωτικός με τον πλουσιότερο φίλο ή γείτονα.
Και αν αναρωτηθεί κάποιος για το τι δουλειά μπορεί να βρει ένας 45χρονος στην επαρχία η απάντηση είναι εξίσου απλή. Ενας 45χρονος που ψάχνει για δουλεια στην Αθήνα είναι κατά πάσα πιθανότητα ανειδίκευτος εργάτης, ξέρετε πόσοι οικονομικοί μετανάστες δουλεύουν ως ανειδίκευτοι εργάτες στην επαρχία, στα χωράφια και τι περιουσία έχουν καταφέρει να κάνουν μέσα σε 3-4 χρόνια;;;
Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, εμείς και οι μετανάστες το ίδιο δεν γίνεται. Εμείς είμαστε ο περιούσιος λαός και δεν μπορουμε να ειμαστε ίσα κι όμοια με αυτους...

Πριν παραπονεθούμε για την οικονομική μας κατάσταση ας κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική μας και ας δουμε τι πραγματικά έχουμε ανάγκη και τι όχι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 02:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
...αλλά θα έχεις και σχολείο για τα παιδιά και φίλους... μπορεί να φας αυτούς όταν δεν θα έχεις τίποτε άλλο...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 08:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Buffer επέτρεψέ μου να σου πώ οτι πολύ ρομαντικά τα βλέπεις, και το λέω με σιγουριά, αφού πρίν 7 χρόνια περίπου προσπαθήσαμε με τον άντρα μου να ζήσουμε στην επαρχία!!! Ευχαριστώ πολύ, αλλά όχι μόνο δεν βρίσκεις δουλειά, πρέπει να πείσεις και τους γύρω γύρω (στο χωριό) οτι δεν έχεις απώτερους σκοπούς για το οτι άφησες την Αθήνα για να πάς στο κατσικοχώρι, κοινώς οτι δεν είσαι καταζητούμενος, δεν είσαι drug dealer, και δεν έψαχνες για κήπο να θάβεις τα πτώματα!!!!
ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ, κι ακόμα κι αυτό που λές οτι βρίσκουν δουλειά ως ανιδείκευτοι εργάτες, να σου θυμίσω οτι κανείς δεν σε παίρνει αν δεν έχεις πείρα, ή έστω τις απαραίτητες γνώσεις. πχ πώς να σε πάρει ο άλλος για χτίστη όταν δεν έχεις ξαναχτίσει στην ζωή σου! Στην Αθήνα ο άντρας μου βρήκε δουλειά σε ένα συνεργείο εργατών, παρόλο που δεν ήξερε την τύφλα του, γιατί ήταν συνεργείο, και τους ζήτησε να του δώσουν την ευκαιρία για ένα μήνα. Στην επαρχία δεν δουλεύουν συνεργεία, πάς εσύ κι άντε άλλοι δύο, οπότε δουλειά δεν θα έδινε κανείς...
Μήν βιαζόμαστε λοιπόν να θεωρήσουμε οτι έχουμε βρεί την λύση...
Ξέχασα να σας πώ οτι επίσης προτιμούν να δίνουν δουλειά σε δικούς τους παρά σε έναν ξένο απο την Αθήνα! Ετσι εγώ μόνο ως σερβιτόρα κατάφερα να βρώ δουλειά (ανάθεμα τα πτυχία μου, που παραλίγο να τα δώσω στις κότες!), και εκεί που πήγα να χαρώ ανακαλύπτω οτι το μαγαζί δεν σέρβιρε μόνο καφέ! Επρεπε να σερβιριστώ και του λόγου μου...
Αν καταφέρεις να πάρεις καμμία επιδότηση για δική σου δουλειά (αγρότης, μελισσοκόμος, ή δεν ξέρω τί άλλο), τότε τράβα, κι όλα... μέλι γάλα. Αλλιώς....ξουουουουουουουου!!!!! Αθήνα και πάλι Αθήνα!!!!!!!
Ελπίζω να έγινα κατανοητή!
Και κάτι που μου διέφυγε! Κανείς οικονομικός μετανάστης στην επαρχία δεν είναι ανειδίκευτος, με την έννοια οτι είναι ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, κι έχουν γνώσεις για πολλές δουλειές χειρονακτικές! Ακόμα κι αν έρθει κανένας στραβός θα έρθει σε συγγενή που θα έχει ήδη δουλειές και θα του την μάθει. Εμείς έχουμε έναν Αλβανό που σου χτίζει μάντρα με ξερολιθιά μέσα σε λίγες μέρες ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ! Υπάρχουν μάστορες που χτίζουν με πέτρα, που στην Ελλάδα έχει πεθάνει ο 'κλάδος'...
Κοινώς, είναι πολλές οι παράμετροι και θέλει πολύ μελέτη πρίν κάνει κανείς το μεγάλο βήμα, γιατί δεν είναι απλά βήμα, είναι ΑΛΜΑ, σας το λέω εκ πείρας, και γυρνάς στο τέλος πίσω με την ουρά στα σκέλια και βγάζοντας αισθήματα αγάπης όχι μόνο για τους Αθηναίους, αλλά και για τις πολυκατοικίες ακόμα. Μόνο την ασφαλτο που δεν φιλάγαμε όταν ήρθαμε...
Χαίρετε

Edited by - Pagwna on 12/12/2005 08:49:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 09:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
pyramid
GDS1 πίκρα μεγάλη να δουλεύεις σε οικονομικές υπηρεσίες και μάλιστα πολυεθνικής, στο τέλος του χρόνου. Κατά τ΄άλλα μιά χαρά είσαι, τουλάχιστον μπορείς να συνεννοηθείς με τον κόσμο. Τώρα για τον τύπο με τ΄αυγά τι να πω, κάφροι υπάρχουν παντού.

Γλώσσα ίδια....;;;;;; χαχαχαχαχαχα...

Λοιπόν είμαι στο Reporting και Controlling δεν μπορείς να καταλάβεις....ζητάω τις αποσβέσεις παγίων και μου απαντάνε του 11, 12, 13 ή 14;;;;;;;......


Avallon
GDS1 δε πας καμμιά εκδρομούλα το ΣΚ να ξεκουραστείς?

Δεν πρόλαβες την απάντηση μου....τον έγραψα κανονικά και δεν έγινε και τίποτα.....

Το νέο φόρουμ που άνοιξε περι των προφητειών στο invisionplus.net απο τα παιδιά εδώ με κλείδωσε απ’έξω......μπουαχαχα.....

Τους την έσπασα.....ρε κάτι παιδάκια όταν πάρουν λίγο δύναμη στα χέρια γίνονται φασιστόμουτρα....πολλές σφαλιάρες όταν ήταν μικροί.......ίσως και τώρα που μεγαλώσαν

Αμήν



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 11:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
και εκεί που πήγα να χαρώ ανακαλύπτω οτι το μαγαζί δεν σέρβιρε μόνο καφέ! Επρεπε να σερβιριστώ και του λόγου μου...

Σοβαρά????? Α, τους αλήτες!!! Που είπαμε ότι είναι αυτό το μαγαζί να πάω να τους μαλώσω;

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 11:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Stemix :pppppppppppppppp
Με τον πόνο μου παίζεις!!! ,
Και καλά να ήταν ξενυχτάδικο, να ψιλιαστώ τί γίνεται! Μα σε καφέ μέσα στο χωριό!!!!!?
Θα σου στείλω προσωπικό mail με όλα τα στοιχεία του καφέ, μαζί με τον χάρτη της περιοχής! Αλλά θέλω ποσοστά (κάτι έμαθα κι εγώ απο business στο country side) :ppppΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 12:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Βρε τα χωριά... Περνάνε καλά εκεί δηλαδή οι μπαγάσηδες
Ποσοστά??? Α, παραγίναμε Ευρώπη μου φαίνεται. Πάνε οι παλιές καλές εποχές που δίναμε δωρεάν πληροφορίες... Οφείλω να πω ότι με παρεξήγησες όμως. Εγώ από απλό εδιαφέρον ρώτησα και το τονίζω αυτό!!!

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 15:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Παγώνα,

Δεν θα μπω στη διαδικασία σχολιασμού της δικής σου περίπτωσης αφού το ότι αυτό που περιγράφεις συνέβη σε εσένα δεν συνεπάγεται ότι θα συμβεί σε όποιον πάει να βρει δουλειά εκτός Αθηνών. Γενικεύσεις του τύπου « δεν βρισκεις δουλειά στην επαρχία» είναι τουλάχιστον άστοχες και ουσιαστικά για κάποιους που γνωρίζουν τις ανάγκες των περιοχών της Ελλάδας είναι εκτός πραγματικότητας.
Κάτι που έγινε στην δική σου περίπτωση λυπάμαι που το λέω αλλά δεν αποτελεί κανόνα.
Επίσης τονίζω ότι οι προσωπικές επιλόγες είναι και αυτές που κατά βάση επηρεάζουν το αποτέλεσμα της αναζήτησης εργασίας.
Μια ερώτηση: Καθαρίστρια θα δεχόσουν να γίνεις;;; Θα πρότεινες σε κάποιον, αν δεν έβρισκες άλλη δουλειά, να καλλιεργείς τα κτήματά του;;; θα δεχόσουν να δουλεύεις όλο το χρόνο σε διαφορα κτήματα άλλοτε κόβοντας σταφύλια άλλοτε μαζεύοντας ελιες άλλοτε βαμβακι και καπνό και άλλοτε πορτοκάλια. Στα θερμοκήπια θα δεχόσουν να δουλέψεις;;;

Αλήθεια η καταγωγή της συντριπτικης πλειοψηφίας των κατοίκων των Αθηνών ποια είναι;;;

Βέβαια έχεις πτυχίο....όταν θα πεινάσεις κάνέ το κομπόστα...

Υ.Γ. το τελευταίο σχόλιο μην το πάρεις προσωπικά


Edited by - Buffer on 12/12/2005 16:52:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 16:18:43  Εμφάνιση Προφίλ
Buffer συγνώμη που στο λέω αλλά στο τελευταίο σου μήνυμα δεν ήσουν σαφής...

Οσο για τις δουλειές στην επαρχία... κατά βάση θα συμφωνήσω με τον Buffer... με μια όμως πολύ σημαντική προϋπόθεση...το χωριό να έχει τουριστική ή άλλη ανάπτυξη...

Στο δικό μου χωριό που είναι το Ελληνικό Γορτυνίας (Δήμος Στεμνίτσας) υπάρχουν δουλειές για τους νέους. Ξέρω κοπέλλα που δουλεύοντας 4 ώρες στο COUNTRY CLUB και 4 στην ταβέρνα του χωριού καθαρίζει ένα χιλιάρικο χαλαρά χωρίς τα φιλοδωρήματα και χωρίς τα Σαββατοκύριακα...

Βέβαια υπάρχουν ξενώνες, ο κόσμος κάνει ράφτινγκ, καγιάκ, πεζοπορίες στο φαράγγι του Λούσιου, υπάρχουν αρχαιολογικοί χώροι μια καταπληκτική ταβέρνα από όπου έχουν περάσει πολιτικοί, εφοπλιστές, ηθοποιοί μέχρι και διεθνούς φήμης κοσμηματοπώλες... και είναι εν γένη ένας αρκετά ενδιφέρον προορισμός για Σαββατοκύριακο.

Ξέρετε όμως πόσα κατσικοχώρια υπάρχουν στην περιοχή?
Ξέρετε τι λούκι τραβάνε το χειμώνα οι κάτοικοι αυτών των χωριών?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 12/12/2005 16:33:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 17:11:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μια ερώτηση: Καθαρίστρια θα δεχόσουν να γίνεις;;; Θα πρότεινες σε κάποιον, αν δεν έβρισκες άλλη δουλειά, να καλλιεργείς τα κτήματά του;;; θα δεχόσουν να δουλεύεις όλο το χρόνο σε διαφορα κτήματα άλλοτε κόβοντας σταφύλια άλλοτε μαζεύοντας ελιες άλλοτε βαμβακι και καπνό και άλλοτε πορτοκάλια. Στα θερμοκήπια θα δεχόσουν να δουλέψεις;;;


......να συνεχίσω?
Ελίες θα βάκλιζες? Τσούρες θα βύζανες?

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλήθεια η καταγωγή της συντριπτικης πλειοψηφίας των κατοίκων των Αθηνών ποια είναι;;;

Aυτό θα το διαπιστώσεις το Πάσχα στη μεγάλη Εξοδο.. καβάλα στο άτι τους.. των 2500 CC και ανω.. δεν βλέπουν την ώρα.. ώστε να φτάσουν στην πλατεία του χωριού.. ωστε να επιδείξουν τα λάφυρα που απέκτησαν απο την πονεμένη Αθήνα.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 01:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΠΟΤΕ ΕΙΠΑΜΕ ΠΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 02:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Η Αφροδιτη γραφει στο site που ποσταρε εδω με ψευδωνυμο.
Με χαμηλοτερο profil.
Καθοτι, ειναι νεο μελος εκει.
Αλλα δεν βλεπω να γραφει τοσα ποιηματα.
Ειναι καλο να κανεις μια νεα αρχη.
Και πριν μου απαντησεις, θα ηθελα να σου πω οτι την παρακολουθω.
Η αλλαζονεια, τιμωρειται καποιες φορες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 07:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Απ' όσο θυμάμαι η Αφροδίτη όπως και κάποια άλλα μέλη απενεργοποιήθηκαν τις πρώτες ώρες της Τετάρτης, οπότε αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, πρέπει να επανενεργοποιηθεί η Αφροδίτη (μιάς κι η απενεργοποίηση της ήταν για μια εβδομάδα) αύριο την ίδια ώρα περίπου.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε...
Πέρα από αυτό, ας μην αναφερθούμε άλλο σε ένα άτομο (και γενικά σε οποιοδήποτε άτομο) που αυτή την στιγμή τουλάχιστον δε μπορεί να απαντήσει...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 09:30:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΠΟΤΕ ΕΙΠΑΜΕ ΠΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ;
Είπαμε δεν πρόκειται για τιμωρία....
Όταν θα επανέλθει με το καλό θα δείς πως θα είναι καλύτερα τα πράγματα από πριν. Δες το σαν σύσταση προς την Αφροδίτη

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 09:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Buffer, νόμιζα οτι ήταν εύκολο να διαβάσεις μέσα απο τις γραμμές οτι ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, κι εγώ κι ο άντρας μου. Και ήταν εύκολο να το καταλάβεις: λέω οτι έχω πτυχία, αλλά έψαξα δουλειά ως σερβιτόρα, ως καθαρίστριες σε σπίτια δεν παίρνουν στα χωριά (τουλάχιστον όχι σε αυτό που πήγα εγώ!), κτήματα είχαν μέν, αλλά έπαιρναν ανθρώπους που ήδη ήξεραν, ή που έβλεπαν οτι θα μπορούσαν να βοηθήσουν. Δηλαδή εύκολο να λές "πάρε με στην δουλειά, θέλω να την κάνω", αλλά κι ο άλλος θέλει έναν άνθρωπο που θα μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, όχι κάποιον που θα κάτσει να τον μάθει πώς θα κάνει την δουλειά! Τράβα πές σε έναν κτηματία "πάρε με στα χωράφια", και θα γελάει... Να είμαστε δηλαδή και λογικοί!Σε ελιές έχω βοηθήσει, όταν ήμουν μικρή (κι εγώ 'χωριάτισσα' είμαι), και γι'αυτό ξέρω οτι ειδικά στην περίοδο συγκεκριμένων αγροτικών εργασιών (όπως το μάζεμα της ελιάς), δεν έχει χρόνο κανείς να κάτσει να μάθει σε έναν άσχετο τί να κάνει και να τον πληρώσει κι απο πάνω!!!! Και τώρα έχουμε ανθρώπους που κάνουν αυτές τις δουλειές, και πάντα ψάχνουμε για ανθρώπους που να ξέρουν την δουλειά, ή (την τελευταία φορά) ανθρώπους 'δικούς' μας (μία οικογένεια ας πούμε του χωριού που έμεινε απο δουλειά ο σύζυγος). Ούτε εμείς δεν θα παίρναμε φυντάνια των Αθηνών που θα ήθελαν να δουλέψουν, ακόμα και αν τους βλέπαμε έτοιμους για όλα... Επιμένω λοιπόν οτι είναι εύκολο να τα αναλύουμε όλα τόσο ρομαντικά, αλλά να είμαστε ρεαλιστές, πλίζ...
ο άντρας μου επίσης έψαχνε οποιαδήποτε δουλειά, αλλά προτιμούσαν ανθρώπους που ήδη ήξεραν έστω κι αν δεν ήταν του χωριού, ή ανθρώπους που είχαν έστω και την ελάχιστη πείρα (και είναι κατανοητό), ή ανθρώπους που ήταν της περιοχής. Ενας μάλιστα του το είχε πεί ξεκάθαρα, οτι προτιμούσε να δώσει ψωμί στον δικό του!!! Δεν είναι τυχαίο που επιστρέφοντας στην Αθήνα πάλι για χειρονακτική δουλειά έψαξε και ΒΡΗΚΕ, σε συνεργείο οικοδομών! Δεν φοβηθήκαμε την δουλειά ποτέ, και γι'αυτό φύγαμε με πολύ σιγουριά και θάρρος, και πήραμε... μήν πώ τί πήραμε...
Γενικά, επιμένω οτι κάποιος πρέπει να φύγει οργανωμένα ΠΟΛΥ, δηλαδή ή να έχει έτοιμη δουλειά να τον περιμένει, ή να έχει κάτι στα σκαριά (επιδότηση, συγγενή, κτλ), αλλιώς...
Αυτό βέβαια που ειπώθηκε για τις τουριστικές περιοχές είναι άλλη υπόθεση. Συμφωνώ οτι είναι πολύ πιο εύκολο, αλλά κι εκεί οι εργασίες είναι συνήθως σερβιτόροι/ες κοκ, που πρέπει να πάς σχεδόν συστημένος, ή με μπόλικη τύχη στο τσεπάκι (κι επίσης με κάποια πείρα, αυτό το ξέρω απο φίλους που έχουν δουλέψει σερβιτόροι και ξέρουν τί γίνεται ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ)! Για όλες τις άλλες τουριστικές ασχολίες πρέπει να έχεις πλέον αντίστοιχο πτυχίο...
Αυτάααααααα... :)
Εγώ βρήκα την βάση μου, θα φτιάξω κι ένα εξοχικό να ξεσπάω την ανάγκη μου για φύση, και αν χρειαστεί ποτέ, και μόνον εφόσον δεν υπάρχει άλλος τρόπος θα ξανακάνω βήμα εκτός Αττικής!
Οποιος αποφασίσει να φύγει επαρχία και καταφέρει να βρεί δουλειά και να ζήσει, παρακαλώ να με ενημερώσει στο προσωπικό μου μέιλ, κι υπόσχομαι οτι θα βγώ δημοσίως και θα μουτζώνομαι!!!
Α, και παρακαλώ μήν κρίνετε όντες/ούσες ήδη κάτοικοι της επαρχίας! Δεν έχει καμμία σχέση!!!
ΥΓ Περιττό να σας πώ δε (αν και αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει άλλο θέμα) οτι τα πτυχία μου τα έκανα κομπόστα συνειδητά, γιατί ψάχνοντας αρχικά για δουλειά στην Αθήνα, και χτυπώντας ΟΠΟΙΑ ΠΟΡΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑ, μου έλεγαν οτι είχα πολλά προσόντα για την δουλειά, κι αν με έπαιρναν θα έφευγα σίγουρα, όταν θα έβρισκα καλύτερη δουλειά!!! ΣΤο τέλος κατάφερα να βρώ δουλειά σε μαγαζί... Δούλεψα 6 χρόνια σε μαγαζιά, μέχρι που βρήκα δουλειά ανθρώπινη (απο συγγενή)... Ευχαριστώ, κερνάω κομπόστα λοιπόν... Είπες κάτι???

Edited by - Pagwna on 13/12/2005 10:15:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 09:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
alzaro
"ωστε να επιδείξουν τα λάφυρα που απέκτησαν απο την πονεμένη Αθήνα.."

δεν ξέρω αν είναι 2500 cc αλλά 1600 σίγουρα....νομίζω ότι την επιδείξει την κάνουν η πρώτης άντε και μερικοί της δεύτερης γενιάς Αθηναίων με καταγωγή από την περιφέρεια....

Για εμένα η Αθήνα είναι μια πολύ δύσκολη πόλη για τους κατοίκους της....από όπου και να το κοιτάξεις (ρυθμοί, άγχος, κυκλοφοριακό, οικονομικά, εγκληματικότητα κτλ κτλ) για αυτό και λυσσάνε οι Αθηναίοι τα ΣΚ και τα τριήμερα για να φύγουν στην περιφέρεια... για να ηρεμήσουν έστω και για 48 ώρες...



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy