ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 18:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Όταν λες gigeni γνωστό τι ακριβώς εννοείς. Έχεις κάνει κάποια έρευνα, το είπαν στην τηλεόραση, μήπως διάβασες ένα άρθρο στις εφημερίδες?
Οδήγησε σε παρακαλώ και εμάς τους αδαείς στο σωστό δρόμο.

Ήμαρτον απογευματιάτικα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 19:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Όταν λες gigeni γνωστό τι ακριβώς εννοείς. Έχεις κάνει κάποια έρευνα, το είπαν στην τηλεόραση, μήπως διάβασες ένα άρθρο στις εφημερίδες?
Οδήγησε σε παρακαλώ και εμάς τους αδαείς στο σωστό δρόμο.

ειρωνια και μονο ειρωνια

ασε βρε pyramid εισαι πολυ μικρη για να ειρωνευτεις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 22:26:49  Εμφάνιση Προφίλ
Aν το θέμα που άνοιξε ο gigenis ήταν χονδροειδέστατη ειρωνία (που εντάξει, τι να κάνουμε, ήταν...)τι να πει κανείς για τη χυδαιότητα με την οποία απάντησε ο naval...

Kαι για να παραφράσω τον Βριλ: H μια κακή κουβέντα φέρνει την άλλη...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 11:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Άσε gigeni τα εύκολα ρητά, δεν ιδρώνει το αυτί μου.
Κανένας δεν έχει πρόβλημα μαζί σου ούτε και με κανέναν άλλο, τοποθετήσου σε παρακαλώ στις διάφορες συζητήσεις χωρίς χλευασμούς.

Δεν είναι απαραίτητο να λένε ψέματα όσοι γράφουν διάφορα περιστατικά που σου φαίνονται περίεργα. Μπορεί έτσι να τα έζησαν, ναι πιθανόν να υπάρχει η λογική εξήγηση αλλά στο δικό τους μυαλό ισχύει η μεταφυσική. Με το να τους ειρωνευτείς δεν τους κάνεις να δουν την λογική εξήγηση αλλά να επιμένουν στην δική τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 12:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


μια απορια: γιατι θεωρειτε οτι το τοπικ με τις μηρμυγκιες και τα αστρα ηταν μονο δουλεμα?

οκ, τα αστρα τα μετρησα με το που μου το απαγορευσε η μανα μου και δεν εβγαλα Τιποτα

αλλά χρονια πριν απο αυτο, οταν ημουν περιπου τεσσαρων χρονων, ειχα βγαλει μηρμυγκιες (τις οποιες πολυ σωστα περιεγραψε η μεντεκ) και η μανα μου κατεφυγε στην γητευτρα της γειτονιας, μια γρια που εκανε και τη μαμη

θυμαμαι πολυ καλα το τελετουργικο της, το οποιο πετυχε - σε ενα μηνα δεν υπηρχε ουτε ιχνος μηρμυγκιας στα χερια μου, χωρις να χρησιμοποιησει κανενα βοτανο πανω μου


και ερωτω, κατι που δεν προλαβα να κανω στο τοπικ του γηγενη: τι επεδρασε στην θεραπεια?

η πιστη της μανας μου (δεν ισχυε για το μετρημα των αστρων), η πιστη της γητευτρας ή και κατι αλλο?


γι αυτο επαναλαμβανω οτι κλειδωθηκε το τοπικ γρηγορα και χωρις λογο - όποιες και να ειναι οι προθεσεις του θεματοθετη, ενα τοπικ μπορει να εξελιχθει με τον δικο του τροπο


οσο για την συγκριση παπαρολογιας και υβρεων με την κριτικη και το χιουμορ, ως γνωστον, ψηφιζω κριτικη και χιουμορ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 19:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Άσε gigeni τα εύκολα ρητά, δεν ιδρώνει το αυτί μου.
Κανένας δεν έχει πρόβλημα μαζί σου ούτε και με κανέναν άλλο, τοποθετήσου σε παρακαλώ στις διάφορες συζητήσεις χωρίς χλευασμούς.

μα κα ιβεβαια δεν ιδρωνε ιτο αυτι σου
το αυτι σου ιδρωνε ιμονο οτα νζηταμε αποδηξεις παο τους 12κλονουςdnaδες
απο τους βρηκολακες
και απο τους κουτοχορτοσπορεις

μαζι μου δεν εχει κανεις προβλημα με τις αποψεις που εκφραζω εχει
ο καθε κουτοχορτοφαγεας

οταν οι αποδηξεις δεν ισακουονται
(εκανα το πειραμα με τον καθρευτη και δε νηρθε καμια ματωμενη νυφη)

οταν η αιτηση για να αποδηξει τα λεγομενα του δεν εκπληρωνεται
(ειναι ευκολο να βαλεις το χερι σου σε βραστο νερο αφου λες οτ ιεχει ενεργοποιηση τους εξτρα κλωνους του dna σου;)

τοτε μενει η ειρωνια

αν και απο την στιγμη που ο κουτοχορτοφαγος πιστευει οτι εχει πιασει τον παπα απο το μουσι και να του διξεις βιντεο οτι αυτο που πιανει ειναι η ουρα της γατας του
αυτος θα σε κατηγορησει για ειρωνια

quote:
Δεν είναι απαραίτητο να λένε ψέματα όσοι γράφουν διάφορα περιστατικά που σου φαίνονται περίεργα. Μπορεί έτσι να τα έζησαν, ναι πιθανόν να υπάρχει η λογική εξήγηση αλλά στο δικό τους μυαλό ισχύει η μεταφυσική. Με το να τους ειρωνευτείς δεν τους κάνεις να δουν την λογική εξήγηση αλλά να επιμένουν στην δική τους.

μαλιστα δηλαδη αν καποιος πιστευει οτι ειναι βρηκολακας απο το να τον ταρκουνησουμε
εστω και με την ειρωνια γιατι οι αλλοι τροποι εχουν αποτυχει ειναι καλυτερο να συμφωνουμε μαζι του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 21:42:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αλλά χρονια πριν απο αυτο, οταν ημουν περιπου τεσσαρων χρονων, ειχα βγαλει μηρμυγκιες (τις οποιες πολυ σωστα περιεγραψε η μεντεκ) και η μανα μου κατεφυγε στην γητευτρα της γειτονιας, μια γρια που εκανε και τη μαμη

θυμαμαι πολυ καλα το τελετουργικο της, το οποιο πετυχε - σε ενα μηνα δεν υπηρχε ουτε ιχνος μηρμυγκιας στα χερια μου, χωρις να χρησιμοποιησει κανενα βοτανο πανω μου


...πολύ καλά τις περιέγραψε τις μυρμηγκιές η μεντέκ αλλά "περιέργως" εσένα δε βλέπω να σου επιτείθεται με τις επιστημονικές της γνώσεις...

Το τελετουργικό αυτό το έκανε ο άντρας μου όταν τον πρωτογνώρισα πριν από 15 χρόνια... Να γίνει μνεία παρακαλώ ότι ο σύζυγός μου είναι από τα πιο προσγειωμένα και με τετράγωνη λογική άτομα, ουδεμία δε σχέση έχει με τα μεταφυσικά μου ενδιαφέροντα...

Οταν λοιπόν πριν από 15 χρόνια δεν υπήρχε θεραπεία για τις μυρμηγκιές και εκείνος είχε μια μεγάλη (μέγεθος ρεθυθιού!!)στο πάνω μέρος της παλάμης του μια γυναίκα από το χωριό του που ήταν πολύ θρησκευόμενη και παλαιοημερολογήτισα του είπε να κάνει το "σκηνικό" αυτό.

Ο άντρας μου γέλασε και εκείνη τη στιγμή το έβγαλε από το μυαλό του.
Τις κρύες νύχτες στη σκοπιά όμως που δεν είχε να κάνει κάτι καλύτερο σκέφτηκε από περιέργεια και μόνο να το κάνει.
Το απίστευτο δεν είναι απλά ότι θεραπεύτηκε αλλά ότι την επόμενη κιόλας μέρα είχε εξαφανιστεί όλο αυτό το πράγμα από το χέρι του.

Το τρίπτυχο ήταν:
- Συγκεκριμένη πράξη
- Συγκεκριμένος τόπος και χρόνος
- Συγκεκριμένα λόγια

Αν αυτό δεν είναι γητειά δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Gigenis ... επειδή σου χρωστώ μιαν απάντηση που δεν την έδωσα για να μην οξυνθούν περαιτέρω τα πνεύματα...

Είπες ότι " Δεν γίνεται να μπερδέψεις πράγματα που είναι στην ίδια οικογένεια"

Να σου θυμίσω λοιπόν ότι ποιό εύκολα μπερδεύεις ένα θαλασσί με ένα τυρκουάζ από ότι ένα άσπρο με ένα μαύρο... όπως επίσης πολύ εύκολα μπορείς να μπερδέψεις μανιτάρια που ανήκουν στην ίδια οικογένεια και το ένα είναι βρώσιμο και το άλλο τοξικό ή παραισθησιογόνο...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 22:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Gigenis ... επειδή σου χρωστώ μιαν απάντηση που δεν την έδωσα για να μην οξυνθούν περαιτέρω τα πνεύματα...

Είπες ότι " Δεν γίνεται να μπερδέψεις πράγματα που είναι στην ίδια οικογένεια"

Να σου θυμίσω λοιπόν ότι ποιό εύκολα μπερδεύεις ένα θαλασσί με ένα τυρκουάζ από ότι ένα άσπρο με ένα μαύρο... όπως επίσης πολύ εύκολα μπορείς να μπερδέψεις μανιτάρια που ανήκουν στην ίδια οικογένεια και το ένα είναι βρώσιμο και το άλλο τοξικό ή παραισθησιογόνο...


μονο που εσυ δεν δεχοσουν οτι τα κονδυλωματα και οι μυρμηγκιες ανοικουν στην ιδια οικογενεια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 01:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Avallon

...πολύ καλά τις περιέγραψε τις μυρμηγκιές η μεντέκ αλλά "περιέργως" εσένα δε βλέπω να σου επιτείθεται με τις επιστημονικές της γνώσεις...



ξερεις ποσα ξορκια της εχω κανει για να το πετυχω?

τελικα με βοηθησε ο δαιμονας 11880 (με το ανακοντα του) οταν τον επικαλεστηκα


quote:

Το τελετουργικό αυτό το έκανε ο άντρας μου όταν τον πρωτογνώρισα πριν από 15 χρόνια...



εγω ημουν παιδακι (αρα δεν ισχυει το πλασεμπο) και το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν βραδυ, η γρια χρησιμοποιησε ενα κομματι κρεας που το εθαψε και περιμενε να εξαφανιστουν οι μηρμυγκιες με το λιωσιμο του - κλασικη συμπαθητικη μαγεια, πολυ διαδεδομενη εκεινα τα χρονια στην Ελλαδα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 10:17:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
μονο που εσυ δεν δεχοσουν οτι τα κονδυλωματα και οι μυρμηγκιες ανοικουν στην ιδια οικογενεια

Θα ήθελες να μου πεις που είπα επί λέξη ότι δεν ανήκουν στην ίδια οικογένεια? Κάτι το οποίο είναι στοιχειώδης γνώση για όποιον έχει μυρμηγκιές και έχει διαβάσει κάτι παραπάνω για αυτές...

Δυστυχώς όμως είναι πολύ δύσκολο να μπορέσεις να διακρίνεις τη διαφορά σε κάτι που βρίσκεται στην οικογένεια... Εγώ ακόμη και τώρα μπερδεύω τα ροδάκινα με τους γιαρμάδες!

Βέβαια μπορείς να θέλεις να το κάνεις σκοπίμως... να εξομοιώσεις ένα σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα(κονδυλώματα)που οδηγεί σε καρκίνο αν δεν θεραπευτεί με τις μυρμηγκιές που τις βγάζουν και τα παιδιά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 29/08/2006 10:20:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 14:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Όταν λες gigeni γνωστό τι ακριβώς εννοείς. Έχεις κάνει κάποια έρευνα, το είπαν στην τηλεόραση, μήπως διάβασες ένα άρθρο στις εφημερίδες?
Οδήγησε σε παρακαλώ και εμάς τους αδαείς στο σωστό δρόμο.

Ήμαρτον απογευματιάτικα!


Λαβμάνοντας την ονομασία του τόπικ αυτολεξί "ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)", θέλω να βρώ την ευκαιρία να διαμαρτυρηθώ για το ύφος της συντονίστριας Pyramid.

Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το Εσωτέρικα και με ποιά προσόντα τοποθετήθηκες συντονίστρια, πάντως το moderation σου και η παρουσία σου ώς συντονίστρια είναι κλάσεις κατώτερη από ανάλογες του Dying Incubus ! Η αντικειμενικότητά του και ο τρόπος της γραφής του είναι τέτοια, που σε δεκάδες περιπτώσεις έχει πάρει εύσημα για τους άριστούς του τρόπους !

Είναι λυπηρό, να βλέπω να ειρωνεύεσαι μέλη των οποίων τις απόψεις δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις.
Δέχομαι ακόμα, ότι κάποια μέλη μπορεί να έχουν κάτι "μεμπτό" στο ύφος της γλώσσας που χρησιμοποιούν. Μα ακόμα και να είναι έτσι, αυτά είναι μέλη, ενώ εσύ είσαι συντονίστρια! Έχει τεράστια διαφορά! Είναι αδιανόητο να μιλάς σε ένα μέλος με τον τρόπο που παράθεσα πιο πάνω!

Θα σε παρακαλούσα, ή να προσπαθήσεις πραγματικά να αναβαθμίσεις το ύφος των γραπτών σου ή να αφήνεις άλλους, ικανότερους συντονιστές να απευθύνονται στα μέλη. Η δική σου παρέμβαση στο θέμα του Γιγενή είναι απλά για κλάμματα.



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 17:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Μα καλέ μου Βριλ μην στενοχωριέσαι, δεν χρειάζεται να επισημαίνεις την φράση «κυτίο παραπόνων».

Έχω πει εγώ ποτέ ότι δεν θέλω να καταλάβω απόψεις? Μάλλον υφίσταται μιά παρεξήγηση.
Το αδιανόητο πιθανόν να μην είναι κατανοητό, εάν δεν προσεχθεί βεβαίως, οπότε κινούμενη υπό αυτό το πρίσμα σε παρακαλώ ξαναδιάβασε το γραπτό μου και εάν επιμένεις στην αρχική σου τοποθέτηση μπορώ να πω ότι θα το αντέξω.
Αυτά τα ολίγα.


Και τώρα θα ήθελα να μου απαντήσεις τι εννοείς με την εξής φράση σου

«Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το Εσωτέρικα και με ποιά προσόντα τοποθετήθηκες συντονίστρια»

υπονοείς κάτι για το esoterica, αγαπητέ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 18:03:01  Εμφάνιση Προφίλ
Βριλ επέτρεψέ μου να τοποθετηθώ αν και δηλώνω ότι ΔΕΝ έχω διαβάσει το τόπικ που λες…

Την έκφραση «γυναίκες δηλητήριο» την έχεις ακούσει?

Νομίζω ναι!...

Η έκφραση αυτή έχει να κάνει με το πόσο κυνικές και πόσο καυστικές μπορούν να γίνουν οι γυναίκες στον λόγο τους…

Τι σου λέω όμως… τόσο καιρό εδώ μέσα θα έχεις πάρει τα δείγματά σου…

Eτσι λοιπόν την συμπεριφορά της πυραμίδας την έχω δει να βγαίνει αβίαστα τόσο από την gretel όσο και από την amalia. Κατά συνέπεια έχει να κάνει με το φύλο και το πόσο "δηλητηριώδες" είναι και όχι με το συγκεκριμένο πρόσωπο...

Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που ο Dying Incubus δεν έπεσε σε αυτό το ατόπημα συμπεριφοράς...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 29/08/2006 18:05:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 04:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
μια απορια: γιατι θεωρειτε οτι το τοπικ με τις μηρμυγκιες και τα αστρα ηταν μονο δουλεμα?

οκ, τα αστρα τα μετρησα με το που μου το απαγορευσε η μανα μου και δεν εβγαλα Τιποτα

αλλά χρονια πριν απο αυτο, οταν ημουν περιπου τεσσαρων χρονων, ειχα βγαλει μηρμυγκιες (τις οποιες πολυ σωστα περιεγραψε η μεντεκ) και η μανα μου κατεφυγε στην γητευτρα της γειτονιας, μια γρια που εκανε και τη μαμη

θυμαμαι πολυ καλα το τελετουργικο της, το οποιο πετυχε - σε ενα μηνα δεν υπηρχε ουτε ιχνος μηρμυγκιας στα χερια μου, χωρις να χρησιμοποιησει κανενα βοτανο πανω μου

και ερωτω, κατι που δεν προλαβα να κανω στο τοπικ του γηγενη: τι επεδρασε στην θεραπεια?
η πιστη της μανας μου (δεν ισχυε για το μετρημα των αστρων), η πιστη της γητευτρας ή και κατι αλλο?



Γνωριζεις ότι οι μυρμηκιες επισης μπορουν να εξαφανιστουν χωρις εξωτερικη παρεμβαση,μονο με την δραση του ανοσοποιητικου συστηματος?

Το πιο πιθανο jonniebegood ειναι οτι τις συγυρισε το ανοσοποιητικο οσυ και οχι η κυρα μας η μαμη.


ΥΓ φαινομενο placebo παρατηρειται τοσο σε παιδια οσο και σε ζωα.Επισης το φαινομενο placebo δεν ισοδυναμει σε θεραπευτικο αποτελεσμα (αν και μερικες φορες προκαλει φυσιολογικες μεταβολες πχ εκκριση ενδορφινων).
Ειναι παντως ενα απο τα φαινομενα που εξαναγκαζουν την επιστημονικη κοινοτητα να εισαγει ομαδες ελεγχου(ομαδες που παιρνουν ψευτικη θεραπεια) στις κλινικες δοκιμες οποιουσδηποτε ειδους θεραπειας.

quote:
Το τρίπτυχο ήταν:
- Συγκεκριμένη πράξη
- Συγκεκριμένος τόπος και χρόνος
- Συγκεκριμένα λόγια

Αν αυτό δεν είναι γητειά δεν ξέρω τι άλλο να πω


Εγω εχω να πω παρα πολλα για οποιον ενδιαφερεται.
Το ραδιο αρβυλα ειναι ενα απο αυτα.

quote:
Είπες ότι " Δεν γίνεται να μπερδέψεις πράγματα που είναι στην ίδια οικογένεια"

Να σου θυμίσω λοιπόν ότι ποιό εύκολα μπερδεύεις ένα θαλασσί με ένα τυρκουάζ από ότι ένα άσπρο με ένα μαύρο... όπως επίσης πολύ εύκολα μπορείς να μπερδέψεις μανιτάρια που ανήκουν στην ίδια οικογένεια και το ένα είναι βρώσιμο και το άλλο τοξικό ή παραισθησιογόνο...



Επισης μπορεις να μπερδεψεις την φουστα με την βουρτσα,που ειναι εξισου διατρητη δικαιολογια για το λαθος σου οσο και το ανωθεν επιχειρημα.Δεδομενου οτι οι πληροφοριες για την αιτια των μυρμηκιων και των κονδυλωματων (που ειναι το ιδιο πραγμα με την διαφορα οτι εχουν διαφορετικη εντοπιση) ειαι διαθεσιμες στο κοινο,η λανθασμενη σου αποψη ηταν αποτελεσμα της βιαστικης σου αποπειρας να μου την πεις με αποτελεσμα να γελαει και ο παρδαλος HPV.(θα μπορουσες να διαβασεις λιγο πριν εκφρασεις αποψη για θεμα που δεν απτεται της ειδικοτητας σου αλλα δεν μπηκες στον κοπο).

Και μεταδοτικες ειναι Avallon

Και απο ιο προκαλουνται.(της ιδιας οικογενειας! HPV!!!)

Και ειναι το ιδιο πραγμα με τα κονδυλωματα (υπερπλασιες του δερματοςεξαιτιας της δρασης ιων HPV).

Και στο ειπαμε χιλιες φορες.

Τα εκανες σαλατα και προσπαθεις να τα μπαλωσεις αντι να εχεις ην αξιοπρεπεια να παραδεχτεις οτι ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ.

Η ισως φοβασαι τοσο οτι οι αλλοι θα σιχαινονται να σε πιανουν απο το χερι οταν μαθουν οτι εχεις μυρμηκιες που προσπαθεις να τα κουκουλωσεις πασει θυσια.

Ακομα δεν μου απαντησες πως βρεθηκαν οι μυρμηκιες στο χερι σου.Τις εσπειραν οι δρακονιοι?Μονες παντως τους δεν φυτρωσαν ουτε ειναι κληρονομικο νοσημα,ουτε ειναι αντιδραση του δερματος σε τραυματισμο οπως τα χειλοειδη.


quote:
Βέβαια μπορείς να θέλεις να το κάνεις σκοπίμως... να εξομοιώσεις ένα σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα(κονδυλώματα)που οδηγεί σε καρκίνο αν δεν θεραπευτεί με τις μυρμηγκιές που τις βγάζουν και τα παιδιά

Τωρα θα σου ελεγα κατι αλλα δεν θα σου κανω την χαρη να φαω ban.Ακου σκοπιμως!Η μονη εξωμοιωση γινεται στον δικο σου εγκεφαλο οπου η αγνοια και η στενοκεφαλια παιζουν μπαρμπουτι και πετανε βατραχακια.

Ακου τωρα για να μαθαινεις μιας και δεν κανεις τον κοπο να ανοιξεις κανα επιστημονικο βιβλιο (αλλα και να ανοιγες βιβλιο δερματολογιας θες ενα χ επιπεδο γνωσεων για να καταλαβεις τι λεει και εσυ ΔΕΝ διαθετεις.Εδω ο ερμος ο δερματολογος σου ειπε καποια πραγματα και τα εκανες γιαουρτι μεσα στο κεφαλι σου πχ. μπερδεψες την περιπτωση μεταδοσης νοσηματος απο την μητερα στο παιδι με τις κληρονομικες ασθενειες!).Ας δουμε τι γινεται με τις μυρμηκιες και τα κονδυλωματα (υπερπλασιες του δερματος απο την δραση των HPV) και την προκληση καρκινου:

Ο ιος HPV προσβαλει τα κυτταρα του δερματος.Προκαλει δε ανωμαλο πολλαπλασιασμο των κυτταρων ή αλλιως υπερπλασια.Μια υπερπλασια μπορει να ειναι καλοηθης ή να ειναι κακοηθης (καρκινος δηλ.).Στην πρωτη περιπτωση ο ογκος δεν δινει μεταστασεις.Στην δευτερη δινει μεταστασεις (ξερεις την διαφορα καλοηθων και κακοηθων ογκων?Οχι δεν προκαλουνται απο το φτερνισμα.)

Για να το πουμε λαικα ο ιος σκαλιζει τα κυτταρα μεαποτελεσμα να αρχιζουν να διαιρουνται με ανωμαλο ρυθμο.Γιαυτο και δημιουργουνται αυτα τα ογκιδια.Ειναι πολλα κυτταρα μαζι που διαιρεθηκαν παραπανω απο το κανονικο.Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις το σκαλισμα ίσως και με την επιδραση αλλων παραγοντων οδηγει στο ειδος εκεινου του ακατασχετου κυταρικου πολλαπλασιασμου που ειναι γνωστο με το γενικο ονομα καρκινος


Καταλαβες Avallon?Μπαααα...

Για να σου λυσω αλλη μια απορια εγω και ο jonnie τα παμε καλα γιατι μπορει μεν να λεει πραγματα με τα οποια διαφωνω αλλα ποτε δεν ειχε την δικη σου συμπεριφορα,χαρακτηριστικο δειγμα της οποιας μπορουν να απολαυσουν ολοι στο τοπικ Γιγαντες κατηγορια Παραξενο,οπου μου επιτεθηκες επειδη ειπα οτι οταν ενας επιστημονας λεει κατι εχει σημασια γιατι εχει εκπονησει επιστημονικη ερευνα πριν βγαλει τα συμπερασματα του και δεν λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι.

Μπορει λοιπον να σου προκαλω αντιπαθεια γιατι δεν δεχομαι τις ατεκμηριωτες ιδεες σου και να φλεγεσαι απο την επιθυμια να μου την λες με καθε τροπο αλλα σου υπενθυζω οτι στα θεματα της υγειας παιζεις στο δικο μου γηπεδο και δεν θα προλαβαινεις να μετρας τα γκολ που θα τρως...

Πηγες να μου την πεις για την ομοιοπαθητικη και την εφαγες και μετα συνεχισες και με τις μυρμηκιες και την ξαναεφαγες.θελεις κι αλλο ή χορτασες?


Με την σειρα μου να διαμαρτυρηθω γιατι κανενας αντιπαλος δεν μου προσφερε ποτε αξιολογο αντιλογο.


Edited by - medtech on 30/08/2006 04:38:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 09:08:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγω εχω να πω παρα πολλα για οποιον ενδιαφερεται.

Περιέργως όταν σου είπα να μιλήσουμε κατ'ιδίαν μέσω e-mail για να μην ξεφύγουμε απ'το θέμα κατάπιες τη γλώσσα σου...

Τι έγινε? Εκρινες ότι δεν αξίζει τον κόπο να μιλάς αν δεν έχεις κοινό να θαυμάσει τις γνώσεις σου?

quote:
Με την σειρα μου να διαμαρτυρηθω γιατι κανενας αντιπαλος δεν μου προσφερε ποτε αξιολογο αντιλογο.

Μα φυσικά αφού εσύ είσαι διαπιστευμένη επιστήμων των ΤΕΙ και μεις οι υπόλοιποι ένα τίποτα πως να γίνει αυτό...(φαντάσου δηλαδή να είχες τελειώσει ΑΕΙ τι απαξιωτική θα ήσουν)

Ακόμα βέβαια περιμένω να μου κάνεις ένα απλό copy-paste από αυτά που τόσο πολύ καλά ξέρεις να κάνεις όταν πρόκεται για επιστημονικά θέματα που να αποδεικνύει ότι ισχυρίστηκα ότι τα δυο αυτά νοσήματα δεν ανήκουν στην ίδια ομάδα...

Την επόμενη φορά που θα μιλάμε για επιστημονικά θέματα θα προτιμήσω και γω να γκουκλίσω και να μεταφράσω παρά να βάλω το ρημάδι μου να σκεφτεί για να απαντήσει...

quote:
Για να σου λυσω αλλη μια απορια εγω και ο jonnie τα παμε καλα
Για συνέχισε...απ'ότι φαίνεται στο γλύψιμο τα πας καλύτερα...

quote:
Γνωριζεις ότι οι μυρμηκιες επισης μπορουν να εξαφανιστουν χωρις εξωτερικη παρεμβαση,μονο με την δραση του ανοσοποιητικου συστηματος?

Το πιο πιθανο jonniebegood ειναι οτι τις συγυρισε το ανοσοποιητικο οσυ και οχι η κυρα μας η μαμη.



Προφανώς δεν έχεις διαβάσει στο φόρουμ της θεραπείας και κάπου αλλού εδώ μέσα (τόσο το έχω πολυαναφέρει γιατί διήρκησε η κατάσταση αυτή περί τους 6 μήνες) για την περιπέτεια της υγείας μου το χειμώνα...

Αυτό που με ρώτησαν ΟΛΟΙ εκτός από τη φαρμακευτική αγωγή και σε ποιούς γιατρούς έχω πάει (σου θυμίζω ότι πριν καταλήξω στον ομοιοπαθητικό είχα πάει στην ΑΓ.ΟΛΓΑ σε πνευμονολόγο εκτός από τους 3 διαφορετικούς παθολόγους που είχα συμβουλευτεί και εκτός από τις πλάκες θώρακος που έβγαλα...) ήταν το αν είχα κάποιο πρόβλημα με το ανοσοποιητικό μου και αυτό που τους είπα ήταν το εξής:

" Το ανοσοποιητικό μου (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) είναι τόσο άψογο ώστε έχω 7 ολόκληρα χρόνια να νοσήσω! Δεν ξέρω τι πάει να πει πυρετός, πονοκέφαλος ή γρίππη για 7 ολόκληρα χρόνια. Ηταν δε τόσο εκνευριστικά άριστη η υγεία μου που οι συνάδελφοι στην εταιρία που εργαζόμουν κάθε φορά που αρρώσταιναν έρχονταν για πλάκα και με φίλαγαν και έκαναν τα ΠΑΝΤΑ για να μου μεταδώσουν τα μικρόβιά τους μπας και αρρωστήσω. Είχε πολύ γέλιο η κατάσταση και γω βέβαια έκανα κρα για μια αναρρωτική..."

Και συ τώρα έρχεσαι και μου λες ότι τόσα χρόνια που έχω τις 2 αυτές μυρμηγκιές στα χέρια μου έχω πρόβλημα στο ανοσοποιητικό!!Ε ρε γέλια που κάνει κανείς με τις επιστημονικές σου γνώσεις... Και μετά λέμε γιατί πάει κατά διαόλου η δημόσια υγεία...


quote:
Ακομα δεν μου απαντησες πως βρεθηκαν οι μυρμηκιες στο χερι σου.Τις εσπειραν οι δρακονιοι?

Οχι βέβαια! Απλά μέτραγα πολύ τα άστρα!!
Πάλι καλά που ο Johhnybegood τις είχε από μικρός γιατί θα μου έλεγες ότι του τις κόλλησα εγώ...
(Και ναι! καλά το υπέθεσες! Μαζί τις μετράγαμε!)

quote:
Για να το πουμε λαικα ο ιος σκαλιζει τα κυτταρα μεαποτελεσμα να αρχιζουν να διαιρουνται με ανωμαλο ρυθμο.Γιαυτο και δημιουργουνται αυτα τα ογκιδια.Ειναι πολλα κυτταρα μαζι που διαιρεθηκαν παραπανω απο το κανονικο.Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις το σκαλισμα ίσως και με την επιδραση αλλων παραγοντων οδηγει στο ειδος εκεινου του ακατασχετου κυταρικου πολλαπλασιασμου που ειναι γνωστο με το γενικο ονομα καρκινος

ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟ??
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ?
ΑΡΑ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟΣ?

Μπα όχι μωρέ... εσύ μιλάς απλά για τον ιό... άλλο πράγμα αυτό... (από ότι φαίνεται άλλοτε είναι άλλο πράγμα και άλλοτε το ίδιο κατά το δοκούν)...

quote:
Επισης μπορεις να μπερδεψεις την φουστα με την βουρτσα,
Πες τα καλή μου ότι κρίνεις εξ'ιδίων για να καταλάβουμε...
Καλά λένε ότι το επίπεδο των αποφοίτων τα τελευταία χρόνια έχει πέσει πολύ... Αμα φτάνεις στο σημείο να μπερδεύεις κάτι που έχει τρύπα(φούστα) με κάτι που δεν έχει... πάει την έχασες την μπάλα...
Αλήθεια γιατί αναμασάς όλα αυτά για τον ιό αφού δεν έχουν εφαρμογή παρά μόνο στο αφροδίσιο κονδύλωμα?? Η συζήτηση - δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί - είναι για τις μυρμηγκιές... Σαν πολύ κόλλημα δεν έχεις φάει με τα κονδυλώματα?

quote:
Η ισως φοβασαι τοσο οτι οι αλλοι θα σιχαινονται να σε πιανουν απο το χερι οταν μαθουν οτι εχεις μυρμηκιες που προσπαθεις να τα κουκουλωσεις πασει θυσια.

Δυστυχώς για σένα αυτό δεν ισχύει...(καλά ντε μην κλαις!... Στο επόμενο βήμα σου μπορείς να τους πείσεις ότι έχω μια περίεργη μορφή HIV που κολλάει με την αφή και που ξέρεις αυτή την φορά μπορεί να πιάσει...)

Στο λέω αυτό γιατί από τότε που δημιουργήθηκε αυτή η διένεξη γύρω από το θέμα μυρμηγκιές έχω συναντηθεί με άτομα από δω μέσα και κανείς δε δίστασε να μου σφίξει το χέρι...

Α! Και πριν φύγεις να μας πεις και σε ποιό δημόσιο φορέα δουλεύεις για να το αποφεύγουμε



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 10:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Περιέργως όταν σου είπα να μιλήσουμε κατ'ιδίαν μέσω e-mail για να μην ξεφύγουμε απ'το θέμα κατάπιες τη γλώσσα σου...

Τι έγινε? Εκρινες ότι δεν αξίζει τον κόπο να μιλάς αν δεν έχεις κοινό να θαυμάσει τις γνώσεις σου?


Σιγα μην σε αφηνα να λες δημοσιως τετοιες βλακειες τοσο για το ατομο μου οσο και για την ιατρικη.Εαν το προβλημα σου ηταν μονο με μενα γιατι δεν μου εστειλες μηνυμα στο email μου πρωτη,αντι να ποσταρεις στο φορουμ?Θα ειχες γλυτωσει και το ρεζιλεμα το οποιο θα χειροτερευει γιατι το ποστ σου,που βριθει ανακριβειων και παρανοησεων μου προσφερει ΑΦΘΟΝΑ πυρομαχικα.


Λοιπον καλα μου παιδια το menu σημερα εχει Avallon ψητη στο φουρνο με πατατες.

Μαγειρευει η Medtech.

quote:
Ακόμα βέβαια περιμένω να μου κάνεις ένα απλό copy-paste από αυτά που τόσο πολύ καλά ξέρεις να κάνεις όταν πρόκεται για επιστημονικά θέματα που να αποδεικνύει ότι ισχυρίστηκα ότι τα δυο αυτά νοσήματα δεν ανήκουν στην ίδια ομάδα...

Δηλωσες οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες γιατι οι μυρμηκιες δεν ειναι Αφροδισιο οπως τα κονδυλωματα!Στο μυαλο σου λοιπον ειναι διαφορετικα νοσηματα.Στην πραγματικοτητα εχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΑΜΦΟΤΕΡΑ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΑ.Και στην μια περιπτωση και στην αλλη ο ιος εισβαλει σε κυτταρα του δερματος προκαλωντας ανωμαλο κυτταρικο πολλαπλασιασμο που καταληγει στην δημιουργια αυτων των μορφωματων στην επιφανεια του δερματος και των βλενογοννων.Ειναι το ιδιο πραγμα.

Αλλα οκ αυτο δεν ηταν το ΜΟΝΟ που μπερδεψες.Γελασε και το παρδαλο κατσικι με αυτα που ειπες.Το πιο επονειδιστο ειναι οτι συνεχιζεις να επιμενεις στην καραμπινατα λανθασμενη αποψη σου οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες (ΕΙΝΑΙ AVALLON ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ).


quote:
Μα φυσικά αφού εσύ είσαι διαπιστευμένη επιστήμων των ΤΕΙ και μεις οι υπόλοιποι ένα τίποτα πως να γίνει αυτό...(φαντάσου δηλαδή να είχες τελειώσει ΑΕΙ τι απαξιωτική θα ήσουν

Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μορφωση λυκειου ή κατωτερη αλλα που δειχνουν αξιοθαυμαστες ικανοτητες στην κριτικη σκεψη.Απο την αλλη υπαρχουν πανεπιστημιακοι και τεχνολογοι που δεν εχουν ιδεα απο επιστημονικη μεθοδολογια,απλα εχουν αποκτησει γνωσεις και απο αυτους προερχονται συχνα οι τσαρλατανοι με πτυχια.Περιττο να δηλωσω ποιους σεβομαι και ποιους οχι ε?

Στα σιγουρα ειμαι διαπιστευμενη πτυχιουχος ΤΕΙ.Επισης στα σιγουρα δεν ειμαι αγυρτισσα δηλ ΔΕΝ εφαρμοζω μεθοδους μη αποδεδειγμενης αξιας οπως οι τσαρλατανοι.

Επισης σιγουρα διδαχτηκα (αναμεσα στα αλλα) ιολογια και ανοσολογια στο ΤΕΙ.Αρα μαλλον ξερω καλυτερα απο εσενα τι εστι ιος και πως δρα.

quote:
Προφανώς δεν έχεις διαβάσει στο φόρουμ της θεραπείας και κάπου αλλού εδώ μέσα (τόσο το έχω πολυαναφέρει γιατί διήρκησε η κατάσταση αυτή περί τους 6 μήνες) για την περιπέτεια της υγείας μου το χειμώνα...

Αυτό που με ρώτησαν ΟΛΟΙ εκτός από τη φαρμακευτική αγωγή και σε ποιούς γιατρούς έχω πάει (σου θυμίζω ότι πριν καταλήξω στον ομοιοπαθητικό είχα πάει στην ΑΓ.ΟΛΓΑ σε πνευμονολόγο εκτός από τους 3 διαφορετικούς παθολόγους που είχα συμβουλευτεί και εκτός από τις πλάκες θώρακος που έβγαλα...) ήταν το αν είχα κάποιο πρόβλημα με το ανοσοποιητικό μου και αυτό που τους είπα ήταν το εξής:

" Το ανοσοποιητικό μου (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) είναι τόσο άψογο ώστε έχω 7 ολόκληρα χρόνια να νοσήσω! Δεν ξέρω τι πάει να πει πυρετός, πονοκέφαλος ή γρίππη για 7 ολόκληρα χρόνια. Ηταν δε τόσο εκνευριστικά άριστη η υγεία μου που οι συνάδελφοι στην εταιρία που εργαζόμουν κάθε φορά που αρρώσταιναν έρχονταν για πλάκα και με φίλαγαν και έκαναν τα ΠΑΝΤΑ για να μου μεταδώσουν τα μικρόβιά τους μπας και αρρωστήσω. Είχε πολύ γέλιο η κατάσταση και γω βέβαια έκανα κρα για μια αναρρωτική..."

Και συ τώρα έρχεσαι και μου λες ότι τόσα χρόνια που έχω τις 2 αυτές μυρμηγκιές στα χέρια μου έχω πρόβλημα στο ανοσοποιητικό!!Ε ρε γέλια που κάνει κανείς με τις επιστημονικές σου γνώσεις... Και μετά λέμε γιατί πάει κατά διαόλου η δημόσια υγεία...


Σε ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΕΙΟ ΔΗΛΩΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΟΥ?ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.

Ασε τις σοφιστειες και τα ψεματα Avallon δεν προκειται να σε γλυτωσουν.


quote:
quote:Ακομα δεν μου απαντησες πως βρεθηκαν οι μυρμηκιες στο χερι σου.Τις εσπειραν οι δρακονιοι?


Οχι βέβαια! Απλά μέτραγα πολύ τα άστρα!!
Πάλι καλά που ο Johhnybegood τις είχε από μικρός γιατί θα μου έλεγες ότι του τις κόλλησα εγώ...
(Και ναι! καλά το υπέθεσες! Μαζί τις μετράγαμε!)


Τις κολησες Avallon.Οι μυρμηκιες ειναι μεταδοτικες.Ελα πες το και στον εαυτο σου "οι μυρμηκιες ειναι μεταδοτικες και η μεταδοση γινεται με απλη επαφη".Ειδες δεν πονεσε και τοσο ε?


quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟ??
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ?
ΑΡΑ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟΣ?

Μπα όχι μωρέ... εσύ μιλάς απλά για τον ιό... άλλο πράγμα αυτό... (από ότι φαίνεται άλλοτε είναι άλλο πράγμα και άλλοτε το ίδιο κατά το δοκούν)...


Αφου δεν ξερεις τι σου γινεται απο θεματα υγειας τι το ανοιγεις το ρημαδι?

Ο ΙΔΙΟΣ ο καρκινος δεν ειναι μεταδοτικο νοσημα.Ομως απαγορευεται ο καρκινοπαθης να δωρησει αιμα ή οργανα για να αποφευχθει η μεταφορα καρκινικων κυτταρων στο σωμα του ληπτη.

Ιοι ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ειναι μεταδοτικοι ομως!

Ιοι που προκαλουν καρκινο ειναι πχ.

ο ιος της ηπατιτιδας B (ηπατοκυτταρικο καρκινωμα)

ο Ebstein-Βar που προκαλει το λεμφωμα Burkit

Ο HTLV-ΙΙΙ που προκαλει την λευχαιμια απο τριχωτα κυτταρα.

Ο Ερπητοιος 8 που συνδεεται με το σαρκωμα Kapozi

Στελεχη των HSV που προκαλουν καρκινο του τραχηλου στις γυναικες.

Και αλλοι.

Το οτι θα γινεις φορεας ενος ιου δεν σημαινει βεβαια οτι ντε και καλα θα παθεις τον καρκινο που συνδεεται με αυτο τον ιο.Πχ στην ηπατιτιδα Β απο το συνολο των φορεων αναπτυσει ηπατοκυτταρικο καρκινωμα το 20%.

Καταλαβες Avallon?

Μπαααα..

Οπως και το γεγονος οτι θα ακουμπησεις το δερμα σου στο δερμα του αλλου δεν σημαινει οτι ΝΤΕ και ΚΑΛΑ θα του μεταδοσεις τον HPV.Επισης δεν σημαινει οτι ακομα και εαν του μεταδοσεις τον HPV θα αναπτυξει ΝΤΕ και ΚΑΛΑ μυρμηκιες.

quote:
Μπα όχι μωρέ... εσύ μιλάς απλά για τον ιό... άλλο πράγμα αυτό... (από ότι φαίνεται άλλοτε είναι άλλο πράγμα και άλλοτε το ίδιο κατά το δοκούν)...

ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.

Ο δικος μου εχει τοσο την ικανοτητα οσο και τις γνωσεις να διαχωρησει τι ειναι ιος,τι κακοηθης νεοπλασια και πως καποιοι ιοι προκαλουν κακοηθεις νεοπλασιες.

quote:
Πες τα καλή μου ότι κρίνεις εξ'ιδίων για να καταλάβουμε...
Καλά λένε ότι το επίπεδο των αποφοίτων τα τελευταία χρόνια έχει πέσει πολύ... Αμα φτάνεις στο σημείο να μπερδεύεις κάτι που έχει τρύπα(φούστα) με κάτι που δεν έχει... πάει την έχασες την μπάλα...

Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα.

quote:
Δυστυχώς για σένα αυτό δεν ισχύει...(καλά ντε μην κλαις!... Στο επόμενο βήμα σου μπορείς να τους πείσεις ότι έχω μια περίεργη μορφή HIV που κολλάει με την αφή και που ξέρεις αυτή την φορά μπορεί να πιάσει...)

Στο λέω αυτό γιατί από τότε που δημιουργήθηκε αυτή η διένεξη γύρω από το θέμα μυρμηγκιές έχω συναντηθεί με άτομα από δω μέσα και κανείς δε δίστασε να μου σφίξει το χέρι...

Α! Και πριν φύγεις να μας πεις και σε ποιό δημόσιο φορέα δουλεύεις για να το αποφεύγουμε



Εαν εχεις πληγη στο χερι σου και ο φορεας του HIV εχει επισης πληγη στο χερι του υπαρχει πιθανοτητα μεταδοσης του ιου.

Ο ιος HIV δεν κολαει με επαφη μη τραυματισμενου δερματος με μη τραυματισμενο δερμα ενω οι HSV που προκαλουν τοσο τις μυρμηκιες όσο και τα κονδυλωματα κολανε με επαφη δερματος με δερμα.

Βεβαια τα κονδυλωματα ειναι πολυ πιο μεταδοτικα απο τις μυρμηκιες.Αλλα και τα 2 ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΑ.

Δεν μας λες εσυ καλυτερα ποιος τσαρλατανος σου πουλησε την αγυρτεια της ομοιοπαθητικης για τον αποφευγουμε?

quote:
Αλήθεια γιατί αναμασάς όλα αυτά για τον ιό αφού δεν έχουν εφαρμογή παρά μόνο στο αφροδίσιο κονδύλωμα?? Η συζήτηση - δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί - είναι για τις μυρμηγκιές... Σαν πολύ κόλλημα δεν έχεις φάει με τα κονδυλώματα?

Σου ανεφερα ποια ηταν η αιτια των μυρμηκιων και εδωσα και γενικοτερες πληροφοριες για την δραση των HPV.Και βεβαια στην προσπαθεια σου να μου την πεις εγινες ρεζιλι των σκυλιων.Γιαυτο μαλλον και δεν θες να υπενθυμιζουμε στον κοσμο τις ανοησιες που ειπες.

Καλη ορεξη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 16:15:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μαγειρευει η Medtech.

Aν μαγειρεύεις τόσο καλά όσο επιχειρηματολογείς… ευχαριστώ δε θα πάρω!
Παρόλ’αυτά θα σου αναγνωρίσω τις γνώσεις που όμως –επιμένω- τις χρησιμοποιείς κατά το δοκούν…

Αν πάλι θέλεις να μάθεις να μαγειρεύεις μπορείς να πάρεις τη συλλεκτική έκδοση της ΦΑΓΕ με τις 20 καλύτερες βραβευμένες συνταγές του 2000… Κάπου εκεί ανάμεσα θα δεις και το δικό μου όνομα…με τη βραβευμένη μου συνταγή…

Aν κάνεις κάτι κάνε το τουλάχιστον καλά και άφησε τη σφραγίδα σου σε αυτό...

Αν πάλι αρέσκεσαι να συνεχίζεις να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...be my guest dear... Το δώμα τούτο μετά από 35 "πόντους" τοίχο αντέχει καλά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 30/08/2006 16:17:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 20:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

medtech

Γνωριζεις ότι οι μυρμηκιες επισης μπορουν να εξαφανιστουν χωρις εξωτερικη παρεμβαση,μονο με την δραση του ανοσοποιητικου συστηματος?

Το πιο πιθανο jonniebegood ειναι οτι τις συγυρισε το ανοσοποιητικο οσυ και οχι η κυρα μας η μαμη.



και αυτο συνεβει, οταν ημουν στο δημοτικο - εμφανιστηκαν και εξαφανιστηκαν, αλλά χρειαστηκε αρκετος χρονος

πρεπει να παραδεχθω οτι της κυρας μας της μαμης τα αποτελεσματα ηταν πολυ πιο αμεσα (μισός μηνας απο οσο μπορω να κρινω τωρα ως ενηλικας)

μετα τα 10-12 χρονια μου, δεν μου εμφανιστηκαν ξανα


(καλυτερα να μην αναφερω πως θεραπευε η κυρα μας η μαμη τον ικτερο ή την ωτιτιδα... )

quote:

ΥΓ φαινομενο placebo παρατηρειται τοσο σε παιδια οσο και σε ζωα.Επισης το φαινομενο placebo δεν ισοδυναμει σε θεραπευτικο αποτελεσμα (αν και μερικες φορες προκαλει φυσιολογικες μεταβολες πχ εκκριση ενδορφινων).
Ειναι παντως ενα απο τα φαινομενα που εξαναγκαζουν την επιστημονικη κοινοτητα να εισαγει ομαδες ελεγχου(ομαδες που παιρνουν ψευτικη θεραπεια) στις κλινικες δοκιμες οποιουσδηποτε ειδους θεραπειας.



την εξαναγκαζουν οντως...


το φαινομενο "ανακαλυφθηκε" απο την συγχρονη δυτικη ιατρικη οταν ο αμερικανικος στρατος θελησε να προμηθευθει το πρωτο - νεοανακαλυφθεν τοτε - αντιισταμικο φαρμακο

για να σιγουρευθουν για την αποτελεσματικοτητα του, ζητησαν ενα πειραμα με μια ομαδα ελεγχου στην οποια δοθηκε εικονικο φαρμακο

και οποία εκπληξις οταν οι ιαθεντες απο το αντιισταμινικο ηταν οσοι σχεδον και οι θεραπευθεντες απο το εικονικο φαρμακο


οι εταιρειες εξαναγκαζονται να παρουσιασουν αποτελεσματα για καθε νεο φαρμακο που να ξεπερνουν το ποσοστο του πλασεμπο - και γνωριζεις οτι πολλα φαρμακα το ξεπερνουν οριακα (χωρις να συνυπολογισουμε και την πιστη-εμπιστοσυνη των ασθενων στον γιατρο τους)

για μενα το βασικο και ενδιαφερον ειναι ο μηχανισμος της αυτοϊασης που παρουσιαζεται στο φαινομενο πλασεμπο και δυστυχως ελαχιστη ερευνα εχει γινει γι αυτον


quote:

Για να σου λυσω αλλη μια απορια εγω και ο jonnie τα παμε καλα γιατι μπορει μεν να λεει πραγματα με τα οποια διαφωνω αλλα ποτε δεν ειχε την δικη σου συμπεριφορα



δηλαδη δεν ειναι εξ αιτιας των εξορκισμων και των επικλησεων μου???

φτου...

τζαμπα πηγανε τα υλικα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 20:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Avallon

Πάλι καλά που ο Johhnybegood τις είχε από μικρός γιατί θα μου έλεγες ότι του τις κόλλησα εγώ...
(Και ναι! καλά το υπέθεσες! Μαζί τις μετράγαμε!)


κοριτσια μην καρφωνομαστε πληηηζ!

θα με ματιαξουν!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 20:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

medtech

Δεν μας λες εσυ καλυτερα ποιος τσαρλατανος σου πουλησε την αγυρτεια της ομοιοπαθητικης για τον αποφευγουμε?



να πω εγω ποια θεραπευσε τον πατερα μου απο διαγνωσμενο διπλο ελκος στομαχου για το οποιο ολοι οι γιατροι τοτε συνιστουσαν εγχειριση?

η ιατρος Γαρζωνη του κεντρου ομοιοπαθητικης στο Μαρουσι


προσωπικα δοκιμασα τα ομοιοπαθητικα φαρμακα και εξεπλαγειν που το υπεραραιωμενο φαρμακο ειχε την πρωτη μερα τοσο εντονη επιδραση, οπότε δεν μπορω να μιλησω για αγυρτεια


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 12:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
να πω εγω ποια θεραπευσε τον πατερα μου απο διαγνωσμενο διπλο ελκος στομαχου για το οποιο ολοι οι γιατροι τοτε συνιστουσαν εγχειριση?

η ιατρος Γαρζωνη του κεντρου ομοιοπαθητικης στο Μαρουσι

προσωπικα δοκιμασα τα ομοιοπαθητικα φαρμακα και εξεπλαγειν που το υπεραραιωμενο φαρμακο ειχε την πρωτη μερα τοσο εντονη επιδραση, οπότε δεν μπορω να μιλησω για αγυρτεια


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κρινεις την αποτελεσματικοτητα της οποιαδηποτε θεραπευτικης μεθοδου απο μεμονωμενες περιπτωσεις.

Εαν η αποτελεσματικοτητα του φαρμακου δεν εχει αποδειχτει σε κλινικες δοκιμες τοτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι αποτελεσματικο.

Το γεγονος οτι ενιωσες κατι διαφορετικο μετα την ληψη του οποιοδηποτε σκευασματος ΔΕΝ σημαινει οτι η διαφορα αυτη οφειλεται στο σκευασμα που ελαβες.

Η δε ομοιοπαθητικη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΟΥΤΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ.

Εχει καραμπινατα αποτυχει στις διπλα τυφλες κλινικες δοκιμες,την δοκιμασια που πρεπει να περασει καθε φαρμακο για να αποδειξει τοσο την ασφαλεια όσο και την αποτελεσματικοτητα του.


quote:
για μενα το βασικο και ενδιαφερον ειναι ο μηχανισμος της αυτοϊασης που παρουσιαζεται στο φαινομενο πλασεμπο και δυστυχως ελαχιστη ερευνα εχει γινει γι αυτον

Αλλο το φαινομενο placebo και αλλο το φαινομενο της αυτοιασης (οπου το σωμα θεραπευεται με τις δικες του δυναμεις).

Αν ενδιαφερεσαι,σημερα για το ελκος συνισταται μαστιχα χιου (σε σκονη την οποια καταπινεις) που με τις αντιβακτηριδιακες της ιδιοτητες εξολοθρευει το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου,που ειναι και η αιτια του ελκους.(μελετηθηκαν οι ιδιοτητες της μαστιχας στο εργαστηριο πριν γινει η συσταση αυτη,δεν το ισχυριζομαι βασιζομενη στην παραδοση.Δεν γνωριζω ομως εαν εγιναν και κλινικες δοκιμες).

quote:
Aν μαγειρεύεις τόσο καλά όσο επιχειρηματολογείς… ευχαριστώ δε θα πάρω!
Παρόλ’αυτά θα σου αναγνωρίσω τις γνώσεις που όμως –επιμένω- τις χρησιμοποιείς κατά το δοκούν…

Αν πάλι θέλεις να μάθεις να μαγειρεύεις μπορείς να πάρεις τη συλλεκτική έκδοση της ΦΑΓΕ με τις 20 καλύτερες βραβευμένες συνταγές του 2000… Κάπου εκεί ανάμεσα θα δεις και το δικό μου όνομα…με τη βραβευμένη μου συνταγή…

Aν κάνεις κάτι κάνε το τουλάχιστον καλά και άφησε τη σφραγίδα σου σε αυτό...

Αν πάλι αρέσκεσαι να συνεχίζεις να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...be my guest dear... Το δώμα τούτο μετά από 35 "πόντους" τοίχο αντέχει καλά


Και ο Ηλιας Μαμαλακης να γινω,εξακολουθεις να κανεις λαθος για τις μυρμηκιες.Ειναι ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ Αβαλον. Αλλα εσυ δεν εχεις την αξιοπρεπεια να παραδεχτεις οτι εκανες λαθος και να ζητησεις συγνωμη οχι γιατι εκανες λαθος,αλλα γιατι εξακολουθησες να εμμενεις πεισματικα ΚΑΙ μου φερθηκες προσβλητικα επειδη εγω εχω εμπιστοσυνη στην επιστημη και οι επιστημονες σας χαλανε την εσωτεριστικη/μεταφυσικη/υπερφυσικη σουπα επειδη ζητανε αποδειξεις..

Οσο για την δικη σου επιχειρηματολογια αυτη κι αν ειναι για να την κλαινε οι ρεγγες.

ΥΓ Πολυ μου αρεσε το της χρησιμοποιεις κατα το δοκουν (τι αραγε θελει να πει ο ποιητης?).Αλλα τι να περιμενουμε απο σενα.

ΥΓ2 Εφοσον αριστευεις στην μαγειρικη,περιορισου σε αυτην γιατι σε επιστημονικα ζητηματα και ΕΙΔΙΚΑ στα ζητηματα της υγειας παρουσιαζεις πολυ πτωχες επιδοσεις.

ΥΓ3 Πως να μην χτυπω το κεφαλι μου στον τοιχο οταν βλεπω ανθρωπους με τετοιο επιπεδο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 13:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
Η δε ομοιοπαθητικη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΟΥΤΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ.

Πρόσφατα άκουσα στις ειδήσεις πως το Lancet (Ιατρικό περιοδικό διεθνούς κύρους, αν γνωρίζω σωστά) έχει βάλει στο στόχαστρο την ομοιοπαθητική με σειρά άρθρων και δημοσίευση ερευνών.
Δεν ξέρω αρκετά για το θέμα αλλά θα περιμένω νεώτερα. Ο τρόπος που η ομοιοπαθητική αντιμετωπίζεται ανά κράτος ποικίλλει, πράγμα που θολώνει τα νερά για όσους από εμάς δεν έχουν μελετήσει σε βάθος το θέμα.
quote:
Αλλο το φαινομενο placebo και αλλο το φαινομενο της αυτοιασης (οπου το σωμα θεραπευεται με τις δικες του δυναμεις).

Μα σε περιπτώσεις που η χρήση placebo βοηθά την υγεία του ασθενούς είναι προφανές πως τα δυο φαινόμενα αποκτούν κάποια σχέση άξια μελέτης.
Ψυχολογικοί παράγοντες που ενεργοποιούν την αυτοϊαση; Ίσως ναι, ίσως όχι, πάντως είναι μια "γκρίζα ζώνη" που ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα.
quote:
Εαν η αποτελεσματικοτητα του φαρμακου δεν εχει αποδειχτει σε κλινικες δοκιμες τοτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι αποτελεσματικο.

quote:
Εχει καραμπινατα αποτυχει στις διπλα τυφλες κλινικες δοκιμες,την δοκιμασια που πρεπει να περασει καθε φαρμακο για να αποδειξει τοσο την ασφαλεια όσο και την αποτελεσματικοτητα του.

Στέκομαι με σεβασμό στα θαυμαστά αποτελέσματα της φαρμακευτικής.
Είναι, όμως, κοινό μυστικό πως δεν είναι πάντα τόσο θαυμαστά και, κυρίως, πως ενίοτε η φαρμακοποιεία είναι καπελωμένη από τόσο γερά συμφέροντα της σχετικής βιομηχανίας που μπορούμε να μιλάμε για έγκλημα.
Θυμάται κανείς τη Θαλιδομίδη ή μόνο τα ταλαίπωρα παιδιά που σακατεύτηκαν τη θυμούνται;
Τα φάρμακα ευρείας χρήσης που κυκλοφορούν για χρόνια αφού "απέδειξαν την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητά τους" και αποσύρονται τελικά ως επικύνδυνα; Αυτά που αποσύρονται και μετά από καναδυό χρονάκια ξανακυκλοφορούν με άλλο όνομα;
Κάποια πολυδιαφημισμένα σκευάσματα στοματικής υγιεινής τα οποία οι ενημερωμένοι οδοντίατροι δεν τα συστήνουν ποτέ γιατί ξέρουν το ύποπτο των ερευνών που τα δικαιώνουν και των εργαστηρίων και πανεπιστημίων που διεξήγαγαν τις έρευνες;
Η επιστημονική γνώση και μελέτη επί των θεμάτων είναι λαμπρή.
Μπορούμε, όμως, να αποσιωπούμε (ως τάχα "εξαιρέσεις") την εκπόρνευσή της σε θέματα που αφορούν φάρμακα επικύνδυνα που συχνά κυκλοφορούν επί 20 χρόνια μέχρι να ανακοινωθεί πως ήταν ελλειπείς ή κατευθυνόμενες οι μελέτες γι αυτά;
Κατ' ανάγκη ακολουθώ την κλασική φαρμακευτική. Δεν έχω τις γνώσεις για να αυτοσχεδιάσω και δεν αμφιβάλλω πως αν το έκανα μπορεί να ήταν επικύνδυνο. Αλλά κάθε φορά που πρέπει να πάρω ένα σκεύασμα νιώθω έρμαιο των συμφερόντων των φαρμακευτικών εταιριών.
Δεν γίνεται να επιχειρηματολογούμε λες και όλα αυτά δεν είναι γνωστά και καθημερινά γιατί ΕΙΝΑΙ. Το να αποσιωπούνται το βρίσκω μονομερές -αν όχι ύποπτο.
quote:
Αν ενδιαφερεσαι,σημερα για το ελκος συνισταται μαστιχα χιου (σε σκονη την οποια καταπινεις) που με τις αντιβακτηριδιακες της ιδιοτητες εξολοθρευει το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου,που ειναι και η αιτια του ελκους.(μελετηθηκαν οι ιδιοτητες της μαστιχας στο εργαστηριο πριν γινει η συσταση αυτη,δεν το ισχυριζομαι βασιζομενη στην παραδοση.Δεν γνωριζω ομως εαν εγιναν και κλινικες δοκιμες).

Οι βασιζόμενοι στην παράδοση το ανέφεραν αυτό εδώ και αιώνες.
Ποιοί και για ποιούς λόγους τους θεωρούσαν κομπογιαννίτες;
Εξυπηρετώντας ποιά συμφέροντα ή έχοντας ποιά στοιχεία;
Πραγματικά οι "παραδοσιάρχες" μπορεί να προτείνουν και παντελώς αναξιόπιστα πράγματα. Δεν είναι καιρός να σταματήσει αυτός ο κατακερματισμός της γνώσης και να ερευνηθούν με όλα τα εργαλεία που διαθέτουμε οι τομείς και οι ουσίες που μπορούν να μας βοηθήσουν ως ασθενείς;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 17:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


να θυμησω την διαμαρτυρια των φαρμακοβιομηχανων στην χωρα μας για το οτι τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι πολυ φτηνα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 23:56:40  Εμφάνιση Προφίλ
jonniebegood:
quote:
προσωπικα δοκιμασα τα ομοιοπαθητικα φαρμακα και εξεπλαγειν που το υπεραραιωμενο φαρμακο ειχε την πρωτη μερα τοσο εντονη επιδραση, οπότε δεν μπορω να μιλησω για αγυρτεια

quote:
να θυμησω την διαμαρτυρια των φαρμακοβιομηχανων στην χωρα μας για το οτι τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι πολυ φτηνα!

Wendigo:

quote:
Οι βασιζόμενοι στην παράδοση το ανέφεραν αυτό εδώ και αιώνες.
Ποιοί και για ποιούς λόγους τους θεωρούσαν κομπογιαννίτες;
Εξυπηρετώντας ποιά συμφέροντα ή έχοντας ποιά στοιχεία;
Πραγματικά οι "παραδοσιάρχες" μπορεί να προτείνουν και παντελώς αναξιόπιστα πράγματα. Δεν είναι καιρός να σταματήσει αυτός ο κατακερματισμός της γνώσης και να ερευνηθούν με όλα τα εργαλεία που διαθέτουμε οι τομείς και οι ουσίες που μπορούν να μας βοηθήσουν ως ασθενείς;

medtech:

quote:
ΥΓ2 Εφοσον αριστευεις στην μαγειρικη,περιορισου σε αυτην

quote:
ΥΓ3 Πως να μην χτυπω το κεφαλι μου στον τοιχο οταν βλεπω ανθρωπους με τετοιο επιπεδο?

quote:
Με την σειρα μου να διαμαρτυρηθω γιατι κανενας αντιπαλος δεν μου προσφερε ποτε αξιολογο αντιλογο.

Nα μη σε κρατάμε τότε στην παρέα μας.

Αλήθεια για ποιο λόγο ήρθες σε αυτό το σάϊτ?

Γιατί δεν πας να ξεδιπλώσεις τις «γνώσεις» σου σε ένα επιστημονικό σάϊτ?

Μήπως φοβάσαι ότι εκεί θα ξεσκεπαστεί η ανεπάρκειά τους ή μήπως φοβάσαι ότι εκεί επιτέλους θα βρεις αντίπαλους με αξιόλογο αντίλογο

Υ.Γ. Θα σε εκπλήξω καλή μου αλλά η μαγειρική δεν είναι από τα μοναδικά μου προσόντα…

Y.Γ.2 Προσωπικά δεν έχω δει επιστήμονα να μην βάζει τόνους στο κείμενό του...

Καλή συνέχεια και βγαίνοντας κλείσε και την πόρτα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Ο πατερας μου μετα απο 20 χρονια ταλαιπωριας με ημικρανιες και χαμενη μια ολοκληρη περιουσια σε γιατρους βρηκε την γιατρεια του και την ηρεμια του ακολουθωντας την ομοιοπαθητικη.
Η μητερα μου μετα απο 12 χρονια μελαγχολιας, το ιδιο (πηγαινε σε ψυχολογους και ψυχιατρους και το μονο που μπορουσαν να κανουν ειναι να της δινουν ψυχοφαρμακα). Αποφασισε να παει σε ομοιοπαθητικο και εδω και 10 χρονια χαιρει ακρας ψυχικης υγειας (και εμεις επισης).
Αναλογα περιστατικα εχω να αναφερω και για πολλους γνωστους μου.
Ή ειναι και αυτοι μεμονωμενα παρα-δειγματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 02:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


ειχα σκοπο να το ριξω στα αναστεναρια, αλλά τα βρηκα κλειδωμενα

το ριχνω λοιπον εδω ως διαμαρτυρια!


ειδα χτες στον ΣΚΑΙ ενα ντοκυμαντερ του νασιοναλ γκεογραφικ


αναμεσα στα άλλα αναφερθηκε στους Ελληνες αναστεναρηδες


1ον - η θρακα εκαιγε τοσο που ακομη και με τους προβολεις του συνεργειου, οπου επεφτε σκια ανθρωπου πανω της, ελαμπε κατακοκκινη

2ον - αφου τελειωσαν οι αναστεναρηδες τον χορο τους σβηνοντας τα καρβουνα, οι επισκεπτες δοκιμαζαν ποσο εκαιγε η μαυρη σταχτη που ειχε απομεινει - ηταν ακομη υπερβολικα ζεστή για να την ακουμπησουν

3ον - μια γιατρος δηλωνε οτι "η επιστημη μπορει να δωσει καποιες εξηγησεις για το φαινομενο, αλλά αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και οι σωστες"

4ον - ενας αλλος του οποιου μου διεφυγε η ιδιοτητα ενεκα εμενταλ, ειπε απλα: "καθε τι που βοηθαει τον ανθρωπο να ερθει σε επαφη με το Θεο αμεσα ειναι αποριπταιο απο τις επισημες οργανωμενες θρησκειες γιατι τους χαλαει την πιστη στην ιεραρχεια"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 07:08:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
3ον - μια γιατρος δηλωνε οτι "η επιστημη μπορει να δωσει καποιες εξηγησεις για το φαινομενο, αλλά αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και οι σωστες"

Τι λες ρε τσολιά? Ποιός είσαι εσύ που θα μας πεις ότι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ δεν δίνει πάντα τις σωστές απαντήσεις
Αφού το λέει και η μέντεκ...

quote:
Ο πατερας μου μετα απο 20 χρονια ταλαιπωριας με ημικρανιες και χαμενη μια ολοκληρη περιουσια σε γιατρους βρηκε την γιατρεια του και την ηρεμια του ακολουθωντας την ομοιοπαθητικη.
Η μητερα μου μετα απο 12 χρονια μελαγχολιας, το ιδιο (πηγαινε σε ψυχολογους και ψυχιατρους και το μονο που μπορουσαν να κανουν ειναι να της δινουν ψυχοφαρμακα). Αποφασισε να παει σε ομοιοπαθητικο και εδω και 10 χρονια χαιρει ακρας ψυχικης υγειας (και εμεις επισης).
Αναλογα περιστατικα εχω να αναφερω και για πολλους γνωστους μου.
Ή ειναι και αυτοι μεμονωμενα παρα-δειγματα;

Ακριβώς αγαπητή μου!
Και γω έμεινα ευχαριστημένη με την ομοιοπαθητική που μου συνέστησαν και με τη σειρά μου την πρότεινα σε 2 φίλες με σοβαρά προβλήματα ημικρανίας (τόσο σοβαρά που την ώρα της κρίσης έκαναν εμετό από τον αφόρητο πόνο!)
Και οι δυο τώρα χαίρουν άκρας υγείας!!
Της μιας της πήρε μόνο 3 μήνες για να γίνει καλά ενώ η άλλη μετά από 6 μήνες έχει βελτιωθεί κατά 80%.
Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι η θεραπεία εξαρτάται και από την ικανότητα του γιατρού να βρει άμεσα στον ασθενή το κατάλληλο για την ιδιοσυγκρασία του φάρμακο. Για την ομοιοπαθητική η ιδιοσυγκρασία του ατόμου παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, τόσο όσο και η κατάσταση του οργανισμού.

Αλλωστε είναι γνωστό ότι εκτός από το ιατρικό ιστορικό και τις αιματολογικές ή άλλες εξετάσεις που σηματοδοτούν την έναρξη της παρακολούθησης ο γιατρός μέσα από τη συζήτηση και την ψυχολογία προσπαθεί να φτιάξει το ιδιοσυγκρασιακό προφίλ του ασθενούς. Και αυτό βέβαια γιατί ο γιατρός αντιμετωπίζει ιδιοσυγκρασία και οργανισμό σαν ΟΛΟΝ πακέτο προς θεραπεία...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 01/09/2006 07:10:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 13:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
Παρακολουθώ τελευταία αυτή την κουβέντα που εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι το παρακάνουν με τις μυρμηγκιές. Όμως το θέμα είναι βαθύτερο και πιο σοβαρό που έχετε πιάσει.

Η medtech φοβάμαι πως ότι κοροιδεύει κοκουλώνετε. Δηλαδή θεωρεί ως θρησκεία την επιστήμη. Θέλει κριτική σκέψη κλπ και καλώς. Ξέρει όμως ότι πιο βρώμικος χώρος από τα πανεπιστήμια και την πανεπιστημιακή έρευνα δεν υπάρχει? Βρωμάει και ζέχνει αυτός ο χώρος.Το τι λαμογιές γίνοντε δε περιγράφετει.

Ξέρετε τι πακέτα πέφτουν? Λέμε για έρευνες και δοκιμές. Γιατί είσαι στο εργαστήριο να δεις τι κάνουν? Και δε λέω τώρα μόνο για ιατρική αλλά και γενικά. Ότι μας ανακοινώνουν πιστεύουμε δηλαδή? Όταν είναι να πέσει το χοντρό πακέτο ια γίνει σφαγή. Και ειδικά στα πανεπιστήμια που έχουν το και καλά κύρος για να βγαίνουν μετά κάποιοι και να λένε "να ορίστε αυτό λέει και το πανεπιστήμιο"

Ε και? Ή μήπως είναι απόδειξη το να πετάει κάποιος ένα λινκ από το ίντερνετ? Ε κάθομαι και γράφω κι εγώ ένα άρθρο στο ίντερνετ και τι έγινε να πούμε? Όσο για τους τίτλους και τα διδακτορικά στα πανεπιστήμια ξέρετε πως τους παίρνουν? Μια ευνοική τριμελή επιτροπή να βρεις και καθάρισες. Το θέμα μόνο εσύ το ξέρεις οπότε κανείς δε θα σου πει τίποτα.

Δε παίρνω θέση στο συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι οι μυρμηγκιές αλλά παίρνω θέση στο γενικότερο θέμα που είναι το κύρος των πανεπιστημίων. Ναι δεν είναι της πλάκας αλλά δεν έχουν και το αλάθητο. Μη τα κάνουμε θρησκεία. Τόσα και τόσα χρήματα παίζονται ,δηλαδή τι θα ήταν αγνός χώρος?

Και μη πω για τις κοινωνικές επιστήμες και κάτι άλλες ( αρχαιολογία, κοινωνιολογία, ψυχολογία, ιστορία) όπου εκεί πλέον καταντά γελοίο και ο καθένας πλέον λέει ότι θέλει με "κύρος". Όπου υπάρχει πλέγμα συμφερόντων και αν κάτι είναι σε κομβικό σημείο σε αυτό το πλέγμα τότε μπορείς να καταλάβεις αν πρέπει να το ακολουθείς τυφλά ή όχιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 16:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Καλό μήνα σ’ όλους !!

Αυτά που θέλω να πω, ήθελα να τα γράψω στο θέμα του gigeni για τις μυρμηγκιές αλλά δυστυχώς δεν μου έκατσε.

Θα συμφωνήσω βέβαια με τον σεβαστό jbg στο ότι :

quote:
γι αυτο επαναλαμβανω οτι κλειδωθηκε το τοπικ γρηγορα και χωρις λογο - όποιες και να ειναι οι προθεσεις του θεματοθετη, ενα τοπικ μπορει να εξελιχθει με τον δικο του τροπο

Στο θέμα μας τώρα.
Προσωπικά δεν έχω άποψη για το θέμα γιατί ούτε είχα ποτέ μυρμηγκιές, ούτε ήξερα πως έρχονται ή φεύγουν.
Είχε όμως η γυναίκα μου και θα σας πω τι μου είπε όταν την ξαναρώτησα.

Τις απέκτησε πριν 15 χρόνια περίπου όταν πήγαινε λύκειο. Όταν τη ρώτησα πως, δεν θυμόταν πως ξεκίνησε. Ούτε άστρα, ούτε πληγές, ούτε κάτι άλλο. Απλά άρχιζαν να γεμίζουν και τα δυο χέρια της, στις παλάμες εξωτερικά. Όταν πήγε σε δερματολόγο, αυτός της είπε ότι ήταν κάτι οργανικό και ότι θα το καταπολεμήσει μόνος του, ο οργανισμός. Το κακό βέβαια ήταν ότι ο οργανισμός δεν έκανε τίποτα και η κατάσταση επιδεινώνονταν συνέχεια. Η κατάσταση, μου έλεγε ότι, είχε γίνει τραγική. Τα χέρια της είχαν γεμίσει παντού, ανάμεσα στα δάχτυλα, γύρο από τα νύχια, παντού μέχρι τον καρπό. Σε μερικά δάχτυλα μάλιστα (1-2), της είχαν εξαφανίσει και τα νύχια !!!

Της είπαν να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία και όταν κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ο παπάς έλεγε «Τας θήρας……..» ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, να χαϊδεύει σαν να τρίβει τα χέρια της μεταξύ τους. Δεν έγινε τίποτα…

Της είπαν να βάλει “γάλα” από σύκα και να το αλείψει πάνω στις μυρμηγκιές. Δεν έγινε τίποτα…

Η μόνη λύση της είπε ο δερματολόγος ήταν ο καυτηριασμός. Πήγαινε τρεις φορές την εβδομάδα.
Ο πόνος που τράβαγε μου είπε, ήταν τρομερός. Έπρεπε να της κάνουν 2-3 ενέσεις για να μην πονάει κατά τη διάρκεια του καυτηριασμού. Τις περισσότερες φορές όμως μαζί με την μυρμηγκιά έκαιγε και το δέρμα γύρο γύρο. Τα χέρια της είχαν γίνει διπλάσια από το πρήξιμο, γεμάτα μαυρίλες και πληγές από τους καυτηριασμούς. Ταυτόχρονα βέβαια έπαιρνε και παυσίπονα για τους πόνους. Έπρεπε να τα έχει δεμένα με γάζες και να πηγαίνει στο γιατρό για να της τα καθαρίζουν.
Έλα όμως που οι μυρμηγκιές ξανάβγαιναν και δεν γινόταν τίποτα παρόλο τους πόνους.

Το πρόβλημα υπήρχε και δεν έλεγε να φύγει. Συζητώντας το η πεθερά μου, με την αδερφή της, εκείνη της είπε να το πάει το κορίτσι σε μια γριά που τις διάβαζε και που είχε κάνει καλά την δική της κόρη. Πήγαν λοιπόν σε αυτή τη γιαγιά και αφού της διάβασε την ευχή, έκανε η γυναίκα μου να της δώσει λεφτά, η γιαγιά δεν τα έπαιρνε και η γυναίκα μου επέμενε επειδή θα της φώναζε ο πεθερός μου, που δεν πλήρωσε τη γυναίκα. Η γιαγιά τελικά δεν τα πήρε τα λεφτά και της είπε ότι θα ξαναέρθει επειδή δεν θα της φύγουν γιατί δοκίμασε να την πληρώσει.
Έτσι και έγινε, πέρασαν αρκετές μέρες με αποτέλεσμα μηδέν.

Ξαναπήγε, η γιαγιά της διάβασε την ευχή και όσο τη διάβαζε της είπε να δένει ένα κόμπο σε ένα σχοινάκι για κάθε μυρμηγκιά, μόλις τελείωσε με την ευχή, πήρε το σχοινάκι και το έθαψε σε μια γλάστρα με βασιλικό και της είπε ότι κάθε φορά που θα τον ποτίζει θα φεύγουν και οι μυρμηγκιές.
(την ίδια διαδικασία είχε κάνει η γιαγιά και την πρώτη φορά)
Εννοείτε βέβαια ότι δεν έκανε καν κίνηση να την πληρώσει. Για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος, στο σχοινάκι έδεσε πάνω από ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΥΣ κόμπους . Το φαντάζεστε

Μετά από μερικές μέρες (δεν θυμάται πόσες) άρχισαν να της φεύγουν μέχρι που δεν έμεινε καμία.
Το μόνο που έμεινε ήταν τα σημάδια από τους καυτηριασμούς που της είχαν κάνει και τα έχει ακόμη και σήμερα (αλλά δεν φαίνονται πολύ μετά από τόσα χρόνια) στο αριστερό χέρι.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όταν πήγαν με την μάμα της στο δερματολόγο για να τη δει και του είπαν τι κάνανε, τους έβαλε και τις φωνές επειδή πήγαν στη γιαγιά.

Σήμερα αν τη ρωτήσεις πως σου έφυγαν θα σου πει «Μου τις γητέψανε».

Αυτά τα ολίγα από εμένα.


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 17:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Σε πολλες περιοχες (οπως και στη δικη μου) τις μυρμηγκιες τις λενε και μπαστραβιτσες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy