ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 10:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream

quote:
Mην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις pixeldream...υποτιμάς τη νοημοσύνη μας και .... δε σε τιμά ιδιαίτερα....

ΥΠΟΤΙΜHΣΗ...ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΑΘΟΣ...ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ...ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.
ΛΟΓΙΚΗ...ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑ...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ.
ΔΙΚΑΙΟ...ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ...ΕΧΩ ΣΦΑΧΤΕΙ ΜΕ RYCHE ΚΑΙ ΑΤΜΑ...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΠΟΤΕ ΒΡΙΣΚΩ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΩ ΦΑΡΜΑΚΙ...ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟ...ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΟΩ ΠΩΣ ΠΕΤΑΞΕΣ ΦΑΡΜΑΚΙ...ΥΠΟΝΟΜΕΥΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 12:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
το θεμα φαινεται να προχωραει ομορφα.Avvalon οταν το ανοιξες προβλεψες τι θα γινοταν,η ηταν παρορμηση ?.το λεω επειδη εχει μεγαλη επιτυχια!

santaclaws,no matter what


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 13:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ είσαι πολύ νέα στο φόρουμ... Είμαι τρια χρόνια εδώ μέσα και σου λέω ότι για να έχεις πλήρη εικόνα πρέπει να έχεις όλα τα κομμάτια του παζλ... Γι'αυτό ανασκουμπώσου λίγο και μην είσαι τόσο παρορμητική. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ και γιατί το λέω...

Υ.Γ. Pixeldream είσαι σίγουρος ότι είσαι ο ENDORAMA?



AVALLON, ΚΟΝΤΕΥΩ ΤΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ. ΑΠΛΑ ΣΙΩΠΟΥΣΑ. ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ. ΚΙ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 13:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

ΠΕΡΟΝΟΣΠΟΡΕ ΣΚΑΣΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΚΙ ΤΩΡΑ.


Άντε χατήρι δεν χαλάμε

[/quote]Περονόσπορε, Καλό ήτανε.
΄Ετσι χαλαρότερα...
Είναι καλύτερα
Δεν είναι;


Καλή μου ΄Οστρια, όταν σε θίγουν απαντάς.
Η σιωπή δεν είναι πάντα χρυσός.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 15:25:20  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα όπου να'ναι θα πεταχτεί και ο admin να μας πει τα δικά του... μου μυρίζει admin σας λέω...

"Tάδε έφη το κληρονομικό χάρισμα της Αvallon"

Deghar Adhark απάντηση δε θα πάρεις μέχρι να μάθεις να γράφεις σωστά το όνομά μου... Αν δεν έχεις μνήμη να θυμηθείς τα 7 γράμματα από τα οποία αποτελείται καλύτερα να κάνεις copy-paste όπως κάνω και γω για το δικό σου...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα παιδιά που συμμετείχαν στο θέμα γιατί τελικά απέδειξαν ότι όταν κάποιος θέλει να πάει ένα βήμα μπροστά ... το καταφέρνει!

Κι ένα παράπονο από μένα: Kαλά ρε αθεόφοβοι τόσες ωραίες καρτούλες πόσταρα εδώ μέσα και κανείς δεν τις σχολίασε εκτός από την ΑΦΡΟΔΙΤΗ που σχολίασε μια από αυτές...

Τόσοι κολλημένοι είστε στον ειρμό των "εμπρηστικών" σκέψεών σας?

Φιλούθκια


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 15:28:11  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΝDORAMA...Εndurama έπρεπε να σε λένε τελικά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 15:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Eίδες που δεν παραπονιέμαι μόνο;
Αισιοδοξώ.

Γλυκοχαμογελώ.
Μέχρις ότου ξαναφουντώσω...


Δρακόντεια ατραπός
Αιώνια ζωή
Εξευγενισμός
Αναδημιουργία
Εικόνες ερμητικής αρχής
Δρακόντεια ατραπός.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 16:10:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φιλούθκια

Εδώ πρέπει να παρέμβει η πατρίδα...

Και να παρει αυτά που της ανήκουν.. λογο εθνικων ζητημάτων

Να σαι καλά Αβαλλον

Παραπονο τωρα

Εμαθα οτι ενα αγαπημενο μου προσωπο μου ελεγε ψεματα .. και ειμαι νευριασμενος - θυμωμενος - οργισμενος - αγριεμενος δικαιουμε να βρίσω? η απο τα εσσωτερα θα βρεθω στα εξωτερα να μετραω σουρτες?

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 17:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Galadriel, εγώ δε μπορώ να είμαι σίγουρος για την ορθότητα των όσων γράφτηκαν σε εκείνο το topic τότε.
Το αν είναι 100% αληθινά ή αν είναι 100% ψευδή δεν είμαι εγώ σε θέση να το κρίνω.
Αυτό το γνωρίζετε μόνο εσείς και κανείς άλλος.
Βλέπω μόνο τα όσα γράφονται στο forum και σε αυτά μένω.
Εγώ εξέτασα το γεγονός οτι γράφτηκαν τότε κάποια πράγματα που δεν έπρεπε να γραφτούν, είτε είναι αληθή είτε όχι, και την όλη κατάσταση που επικράτησε μετά.
Και για την όλη κατάσταση που επικράτησε μετά εγώ πιστεύω πως δεν φταίς ούτε εσύ μόνο ούτε η Αφροδίτη μόνο ούτε όποιος ενεπλάκη σε αυτό.
Όσο για το αν τα όσα είπα ήταν εκ των υστέρων ή όχι, αυτά που λέω τώρα δεν τα λέω πρώτη φορά δημόσια.
Όσο για τις καρδιές μας, εγώ τουλάχιστον δεν την χαλάω...
Καλό σου απόγευμα.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 18:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Ίσως και να μην είναι αλήθεια
πως οι οι άνθρωποι δεν δίνουν μια δεκάρα
για το τι σκέπτομαι εγώ.
Και πιθανότατα είναι αλήθεια,
πως η σκέψη μου είναι αδύνατη
για να συλλάβει την αλήθεια.
Ποιάν αλήθεια;
Δεν έχω ιδέα που οδηγούν τα μονοπάτια
της κοινής αποδοχής....
Γι' αυτήν μιλάω;
Δεν έχω ιδέα τι με κλείνει μέσα της
τι με ξερνάει, αν μιλάω γι' αυτήν
η για κάτι άλλο.
Δεν έχω ιδέα αν αυτό που κάνω
με βοηθάει να καταλάβω
τι κάνω,
Κι έτσι φαίνεται πως σημασία έχει
να απολαύσεις λίγη από την ηρεμία
του ψαρά,
κοιτάζοντας τα καθάρια νερά του ενός μέτρου.

Και δεν ξέρω βέβαια ποια είναι η σημασία
του να νοιώθεις τις ρόδες ενός αστυνομικού
Τζιπ να σε διατρέχουν
κοιτάζοντας την εικόνα,
Τις σφαίρες να σε διαπερνούν
κοιτάζοντας την εικόνα,
ποια είναι η σημασία του αναφυλλητού
μπροστά στην συναίσθηση της αδυναμίας σου
κοιτάζοντας την εικόνα,
και ποια η σημασία της οργής
των δοντιών σου το τρίξιμο, ο κρύος ιδρώτας,
αφού η εικόνα,
ούτε ψαρά πρόκειται να σε κάνει,
ούτε καταστολέα των κατα-στολών.
Αλλά και στην μια και στην άλλη περίπτωση,
υπάρχει ένα σύστημα λειτουργιών
που σε διέπει
Ένα σύστημα ενεργειών που διέπει
την σχέση της εικονας με σένα
και τους κοιλιακούς σου μύς.
Κι έτσι παίρνεις τουλάχιστον είδηση
πως κάτι πάει καλά,
ή πολύ στραβά,
κι είναι αυτή η αλήθεια σου,
που αναποδογύρισε το καλαθάκι του πικ νικ
κι αντί για φαγητό, χύθηκαν έξω τα δολώματα
της ζωής σου.
Πόσα αγκίστρια κουβαλάω μέσα μου;

Αυτές λοιπόν τις ώρες αισθάνομαι λες
και κατάπια ένα τζιπ, έναν νεκρό άνθρωπο,
και δεκάδες χιλιάδες ρόπαλα και κράνη,
κραυγές και ανάθεμα.
Δεν ξέρω αν μ' αυτό που κάνω
βοηθάω τον εαυτό μου να καταλάβει
τι κάνω.
Νόμιζα πως το στομάχι μου δεν σηκώνει πολλά
και άρχισα να εξευμενίζω το έλκος με τραγούδια.
Δεν είχα καταλάβει πως μοιρολογώ
πάνω απ' τα σκυμμένα κεφάλια των επιστημόνων,
στα σπλάχνα μιας φουσκωμένης μ' αέρα γαλλοπούλας.
Είναι δικιά μου αυτή η μάζα;
Κι άντε να χωνέψεις με μαϊμούδες σόδες
του εμπορίου
Κι άντε να πείσεις τους κοιλιακούς σου μύς
να ηρεμίσουν με την ιδέα πως σήμερα,
η αλήθεια που σ' απασχολεί δεν είναι μόνο δική σου.
Άντρα
που την αγάπη μου για σένα έκοψα ροδέλες
για να την κάνω διάκοσμο στο πιάτο της απέχθειας,
Αιτία
για το πάτημα στο έμβολο του ρολογιού
σε τούτες τις ανάποδες στροφές του χρόνου,
για να προλάβεις να με δεις,
για να προλάβω να μιλήσω,
Δεν έχω τίποτα να πω!
Πίστεψε μόνο τα μάτια σου
στη βομβαρδισμένη ταπετσαρία του τοίχου,
που είχα αλλάξει για σένα.
Έχει μεταβληθεί σε χάρτη,
μαρτυρικών πατρίδων, ξεχασμένων.
Ας μη γίνουμε μια τέτοια.
Ας κρατήσουμε τους εαυτούς μας απέξω
Ας γεμίσουμε εκείνο το καλάθι του πικ νικ
με την οργή μας,
κι ας κυλιστεί με την αγάπη αγκαλιά στην εξοχή
η ενοχή μας.....

Εκκρίσεις... αυτός είναι ο τίτλος του ανωτέρω κειμένου.


....

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 19:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Βρε Αία,...βρε Αία!


G.



Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 22:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Καλή μου ΄Οστρια, όταν σε θίγουν απαντάς.
Η σιωπή δεν είναι πάντα χρυσός.[/b]

Αγαπητή μου Αφροδίτη εξαρτάται. Να απαντήσεις μια άντε δύο φορές, οκ, να αρχίσεις διάλογο ή να τσιμπήσεις σε διάλογο, υπάρχει λόγος;
Οταν αυτά που λένε δεν σε αγγίζουν, δεν θίγεσαι και απλώς τους "γράφεις" εκεί που δεν πιάνει μελάνι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 09:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Didorium, κουράγιο! Κι εμένα καλύτερα να με σφάζουν παρά να με παραμυθιάζουν! Συνταγή δεν υπάρχει, ό,τι σε ΦΩΤΙΣΕΙ! Στην κυριολεξία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 09:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin

~~ * ~~

Γεια σας.
Όπως έχω πει και πιο πάνω, πιστεύω ότι οι "σελίδες" κλείνουν ούτως ή άλλως σιγά-σιγά. Όμως πρέπει να κλείσουν σωστά! Και από την δική μας πλευρά ως Μέλη αυτής την Κοινότητας θα ήταν καλό να μην μείνουν σημεία - ειδικά από αυτές τις "τελευταίες" σελίδες - που δεν έχουν "διαβαστεί" καλά... Και αυτό "απαιτεί", αν μη τι άλλο, τη συμβολή μας.

Θα ήθελα να πω κάποια πράγματα για την "αδικία"... Πιο συγκεκριμένα, σε σχέση με ένα ερμηνευτικό πλαίσιο των πραγμάτων που ανήκει σε κάποιο τμήμα ενός άλλου... αδημοσίευτου κειμένου.

Σε γενικές γραμμές η μεγάλη πλειονότητα των ανθρώπων, κάνουν λάθος όταν αντιλαμβάνονται ή αισθάνονται μία "αδικία" που επενεργεί πάνω τους, αναφορικά με την τοποθέτησή τους απέναντί της. Βασικό τους σφάλμα είναι πως θεωρούν την "αδικία" ως κάτι που "διαπράττεται" εναντίον τους. Δεν είναι έτσι... πάντα σύμφωνα με το σύστημα ερμηνείας που θα αναλυθεί(κάπως) παρακάτω.

Ας θεωρήσουμε ένα Μοντέλο Πραγματικότητας που Δομεί τον Κόσμο μέσα σε ένα "Πλέγμα Δικαιοσύνης". Έναν δεδομένο δηλαδή σχηματισμό εξαιρετικά πολυπληθών γραμμών(που είναι οι "γραμμές" της Δικαιοσύνης) που αλληλοπλέκονται μεταξύ τους, υπακούωντας σε ένα πολύπλοκο μοτίβο... Η - Νοητικής φύσης - "εντολή" που υπαγορεύει το πως ακριβώς αλληλοπλέκονται οι γραμμές του πλέγματος αυτού, τι αποστάσεις υπάρχουν μεταξύ των διασταυρώσεών τους, τις καμπυλώσεις που υφίστανται σε κάθε περιοχή και σε όλες τις δυνατές διαστάσεις του κόσμου, τα άπειρα διαφορετικά διανύσματα δυνάμεων που πρέπει να υφίστανται για να έχει το πλέγμα μία "μορφή", δίνεται, ανά πάσα στιγμή, από οτιδήποτε είναι αυτό που Ωθεί τη Δικαιοσύνη, δηλαδή την Δυναμική Υπερ-τάξη που διέπει τα πράγματα. Θα το αναφέρουμε, για χάρη συνεννόησης και μόνον, ως "το Ον".

Το Πλέγμα είναι καθ'όλα Χαοτικό! Δεν υπακούει σε καμία "ανθρώπινη", στείρα και επαγωγική λογική! Δημιουργείται και ανασυντίθεται ανά πάσα στιγμή σύμφωνα με τις Νοητικές εικόνες του "Όντος" και πάνω απ'όλα, σύμφωνα με τις Επιταγές ενός πράγματος εντελώς ακατάληπτου, σε μεγάλο βαθμό ακόμη και για το Ον, που θα το ονομάσουμε "Κοσμική Αναγκαιότητα". Το πλέγμα όμως αυτό της Δικαιοσύνης... είναι Όμορφο! Για μεγαλύτερη ακρίβεια είναι... Κομψό.

Παρότι αυτή η Κομψότητα της Κοσμικής Δικαιοσύνης δεν είναι δυνατόν να θεαθεί από "ανθρώπινα μάτια" - κάποιες εκφράσεις της ωστόσο μπορούν να γίνουν φευγαλέα αντιληπτές - για χάρη συνεννόησης και πάλι, θα το αναπαραστήσουμε, παραδειγματικά καθαρά, κάπως έτσι:

Στα κομβικά σημεία του Πλέγματος, αυτής της "Μήτρας της Δικαιοσύνης", βρίσκονται "δεσμευμένα" τα έλλογα όντα! Δένουν και Δένονται στους Κόμβους... τους μετακινούν και μετακινούνται μαζί τους. Στην παραπάνω - αλίμονο ιδανική - κατάσταση τα όντα στους κόμβους, για την περίπτωσή μας ας πούμε - για χάρη συνεννόησης και πάλι () - πως είναι μόνον Άνθρωποι, αναπαρίστανονται με - "χαρωπές" μέσα στην κομψότητα στην οποία εμπλέκονται () - κίτρινες κουκκίδες.

Υπάρχει και ένα επίσης "χαρωπό" κίτρινο Χ που είναι ένας μόνον από τους ανθρώπους των οποίων το Μέλλον τους - ας πούμε "πρόθεσή τους" - είναι να διαταράξουν το Πλέγμα της Δικαιοσύνης. Για μεγαλύτερη απλότητα και ευκολία θα εξετάσουμε μόνον αυτόν τον άνθρωπο.

Ο συγκεκριμένος, κάποια στιγμή "αποφασίζει" ότι η θέση που η Δικαιοσύνη του υπαγορεύει να έχει για τη δεδομένη φάση, δεν του αρέσει, "δεν του ταιριάζει", "δεν του κάνει"... "Αποφασίζει" να τοποθετήσει τον εαυτό του κάπου αλλού. Για την ακρίβεια δεν ξέρει και που βρίσκεται αυτό το "κάπου αλλού"... Ίσως και να νομίζει ότι μπορεί ή πρέπει να καταλάβει τη θέση κάποιου "γείτονά" του - αν τη βλέπει σχετικά καλά που είναι εξαιρετικά σπάνιο - πράγμα βέβαια αδύνατον, καθώς τις "θέσεις" στους κόμβους τις υποδεικνύει το "Ον" και εντέλει τις υποδεικνύει η "Κοσμική Αναγκαιότητα"(χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν είναι δυνατόν και να αλλάξουν οι θέσεις)...

Αρχίζει λοιπόν να μετακινείται, τραβάει ή σπρώχνει προς διάφορες πλευρές και κατευθύνσεις τις γραμμές του Πλέγματος - της Δικαιοσύνης - μερικές φορές "μανιασμένα" καθώς καμία θέση "δεν του κάνει" τελικά. Οι δυναμικές γραμμές του Πλέγματος προβάλλουν αντίσταση φυσικά ως τέτοιες και εφαρμόζουν αντίρροπες δυνάμεις, η φυσική τους τάση είναι να επαναφέρουν την κατάσταση στο "Αναγκαίο" και τους κόμβους στη θέση τους. Πρόκειται για δύσκολη και στην πραγματικότητα χαμένη εξ'αρχής "μάχη" που δίνει αυτό το "δυσαρεστημένο" Χ...

Αν έχει μεγάλη επιμονή και δεν θέλει με τίποτα να πιστέψει το αδύνατο της προσπάθειας μπορεί να βρεί μία "θέση στο χώρο" που βολεύει κάπως περισσότερο ώστε να ασκεί τις στρεβλωτικές δυνάμεις που του είναι δυνατόν να ασκήσει και να προσπαθήσει να την κρατήσει. Πρόκειται όμως για μία άβολη θέση, εξαιρετικά κουραστική που θα "εξαντλήσει" αργά ή γρήγορα το Χ μας... το κουρασμένο και θυμωμένο πλέον Χ...

Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι ότι με αυτή την διαταραχή που επιφέρει στη Δικαιοσύνη συμπαρασύρονται, μαζί με το πλέγμα και άλλα όντα που βρίσκονται στους κόμβους, καθώς τελικά όλα βρίσκονται συνδεδεμένα μεταξύ τους και ένα κάποιο ποσοστό των τάσεων του πλέγματος σε οποιοδήποτε σημείο, όσο μικρό και να είναι αυτό, μεταφέρεται σε όλες τις περιοχές και τα σημεία, τουλάχιστον τα "γειτονικά". Αυτές οι μεταφορές τάσεων βέβαια σχετίζονται με το μέγεθος της "αναταραχής" όπως καταλαβαίνετε. Εκτός αυτού, νιώθοντας τις επιπλέον δυνάμεις και συμπαρασυρόμενοι, άλλοι άνθρωποι, επίσης "αποφασίζουν" να ασκήσουν δυνάμεις και να δημιουργήσουν στρεβλώσεις και δυστυχώς αυτό το κάνουν πολύ συχνά όχι με σκοπιμότητα να διατηρήσουν τη θέση τους τη δεδομένη στιγμή ή να διατηρήσουν στη θέση τους τους Κόμβους του Πλέγματος, αλλά απλά επειδή νιώθουν άβολα και αυτό θέλουν να το σταματήσουν. Σε άλλες περιπτώσεις απλά αφήνονται να συμπαρασυρθούν γιατί αυτό το θεωρούν κατά κάποιο τρόπο βολικό και "οικονομικό"... Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις ρίχνουν το "φταίξιμο" για την άβολη αυτή κατάσταση που βρίσκονται, στους "γείτονές" τους γιατί θεωρούν πως αυτοί ευθύνονται γι'αυτό που συμβαίνει και έτσι "πολεμώντας" ή "τιμωρώντας" τους προσπαθούν να τους παρασύρουν "με τη σειρά τους" αλλού... ή γενικά να τους αλλάξουν θέση. Στο παραπάνω σχήμα το χρώμα των όντων δηλώνει και το μέγεθος της διαταραχής που υφίσταται σε σχέση με τη θέση του. Όσο πιο κόκκινο χρώμα τόσο και πιο μεγάλη η "διατάραξη θέσης", ανεξάρτητα εάν το ίδιο την έχει διαταράξει ή συμπαρασύρθηκε σε αυτό.
Αυτό που επικρατεί γενικά είναι ένα "κομφούζιο" άσκησης βίας πάνω στο Πλέγμα της Δικαιοσύνης!

Γιατί, εντέλει, κανείς δεν μπορεί να πάρει τη θέση του άλλου, κανείς δεν μπορεί να "τιμωρήσει" τον άλλον εφόσον δεν μπορεί να τον αγγίξει καν, κανείς δεν γνωρίζει ποιος ξεκίνησε όλη αυτήν την κατάσταση, ποιος είναι ο μεγαλύτερος φταίχτης ή ο περισσότερο άδικος... Αδικία διαπράττει - κατά κάποιον τρόπο - ο καθένας ο οποίος δεν αντιλαμβάνεται ή δεν αποδέχεται τη θέση του στην Τάξη του Κόσμου και αυτή τη διαπράττει όχι εναντίον κάποιου άλλου ανθρώπου αλλά ουσιαστικά εναντίον του Όντος, της Αναγκαιότητας αλλά κατά βάση εναντίον του εαυτού του. Αυτός, ο Εαυτός, είναι που στερείται την θέση που του ανήκει δικαιωματικά και εκ φύσεως. Αυτός είναι που εξαντλεί τις δυνάμεις του σε μία εντελώς άνιση μάχη εναντίον των δυνάμεων της φύσης, αυτός που πονάει, διαμαρτύρεται, θλίβεται και "πεθαίνει" χωρίς ποτέ να βρίσκεται στην πραγματική του πατρίδα, στο χώρο που του έχει δοθεί να κρατήσει...

Τελικά η Αναγκαιότητα και το Ον του Κόσμου, θα επαναφέρουν τις περιοχές του πλέγματος στην κατάσταση που είναι φυσική, για κάθε υφιστάμενη φάση, με όσο κόστος και καταναλώνοντας τον όποιο χρόνο. Όλα επανέρχονται τελικά! Μερικές φορές και βίαια... Εξαρτάται από την "διαταραχή" και την εξάντληση των "αποθεμάτων αδικίας" των όποιων διαταρράσουν την Τάξη/Δικαιοσύνη.

Αν, έχοντας ασκήσει αδικία, εξαντλήσαμε τον εαυτό μας σε αυτή την δράση, δεν θα μας έχει ίσως μείνει "Δύναμη" να ανταπεξέλθουμε στην επαναφορά της Τάξης και αυτό θα το αισθανθούμε ως σοκ και βία γιατί θα αφεθούμε εντελώς στις δυνάμεις που ασκούνται πάνω μας. Όσο μεγαλύτερη η διαταραχή που έχουμε επιφέρει, δηλαδή και η απόσταση από την "φυσική" μας θέση, τόσο και πιο βίαιο το σοκ...

Αν αντιληφθούμε το αδιέξοδο της "άδικης προσπάθειας" έγκαιρα και δεν έχουμε εξαντλήσει τις δυνάμεις μας, τότε μπορούμε ίσως να επαναφέρουμε τον εαυτό μας, εκεί που υπαγορεύουν οι δυνάμεις της φύσης, με έναν πιο ανεκτό ρυθμό, δηλαδή συνειδητά με άλλα λόγια. Μπορεί κιόλας να με αυτόν τον τρόπο να καταλάβουμε πραγματικά ποιος ήταν εξαρχής ο "δικός μας χώρος".

Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως, το ζητούμενο είναι να έχουμε και να διατηρήσουμε τη θέση μας στον κόσμο και να αντιληφθούμε ότι αυτή είναι η δική μας, αυτή που μπορεί να μας κρατήσει σε μία ζωντανή ένταση Ζωής, ούτε αταίριαστα μεγάλη και επώδυνη, ούτε νωχελικά μικρή κάνοντάς μας έρμαια κάθε εξωτερικής τάσης, φυσική ή αφύσικης, σε μία "χαρωπή" κατάσταση!

Υπάρχουν, όπως ίσως καταλαβαίνετε, πάρα πολλές άλλες μεταφορές και στοχασμοί που μπορούν να γίνουν πάνω στο παραπάνω "Μοντέλο Πραγματικότητας". Που σχετίζονται ίσως με το πως μπορεί να διατηρήσει κάποιος τη Θέση του ανεξάρτητα από τις εξωτερικές τεχνητές δυνάμεις, πως μπορεί να βοηθήσει έναν "γείτονά" του να αντιληφθεί ότι αυτό που κάνει είναι άδικο, πως μπορεί να καταλάβει εντέλει ποια είναι η θέση η δική του ακόμη και αν έχει συμπαρασυρθεί πολύ μακρυά από αυτήν, ακόμη και αν πρέπει, για να το κάνει αυτό, να κάνει πράγματα φαινομενικά παράδοξα, επενεργώντας εκεί που φαινομενικά δεν θα έπρεπε να το κάνει...

Παρολαυτά, το παραπάνω δεν είναι παρά ένα "Μοντέλο"... ΔΕΝ είναι "Η Πραγματικότητα". Ακόμη και ως τέτοιο όμως, έχει σίγουρα τη δύναμη να είναι χρήσιμο για κάποιους, αν στοχαστούν πάνω του, γι'αυτό και επέλεξα να το μοιραστώ μαζί σας...


Έχω τονίσει και σε άλλα σημεία τελευταία την πεποίθησή μου για το ότι είναι καλό και χρήσιμο να βλέπουμε τη Συνέχεια των Πραγμάτων και τη Συνεκτικότητά τους, όσο απομεμακρυσμένα και αν είναι στον Χώρο και στον Χρόνο. Για πολλά από τα πράγματα που συμβαίνουν τους τελευταίους καιρούς στα Forums, υπάρχει σαφώς κατά την αντίληψή μου μία Συνεκτικότητα με καταστάσεις που δημιουργήσαν "διαταραχές αδικίας" σε αυτήν την Κοινότητα των Αναζητητών ακόμη και σε χρονική απόσταση ετών.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων υπήρξε, πιο προφανώς απ'όλες τις τάσεις και τα χαρακτηριστικά, μεγάλη άγνοια στα διάφορα κατά καιρούς εμπλεκόμενα μέρη... η άγνοια, όπως συμβαίνει πάντα, φέρνει φόβο και πόνο.

Αυτό όμως δεν φαίνεται να ισχύει πλέον! Μία πραγματικά δυνατή τάση που αντιλαμβανόμαστε να υφίσταται είναι αυτή που ωθεί στην επίγνωση και στη συνειδητή πορεία.

Κάτι τέτοιο οφείλουμε όσοι το καταλαβαίνουμε να φροντίσουμε να πραγματωθεί με τον πιο εποικοδομητικό τρόπο. Να δώσουμε στον εαυτό μας μία ή και πολλές ευκαιρίες "ανοίγματος" προς την αλήθεια, ευκαιρίες συνειδητοποίησης της "ιστορίας" μας(του παρελθόντος), της παρούσας κατάστασης και του μέλλοντος που είναι "φυλαγμένο στις καταγραφές του χρόνου" για εμάς.

Υπάρχουν κάποιες αποφάσεις που έχουμε πάρει, οι υπεύθυνοι του ESOTERICA, σε σχέση και με αφορμή τα τελευταία τεκταινόμενα(αλλά που φυσικά δεν περιορίζονται καθόλου σ'αυτά και λαμβάνουν ξεκάθαρα υπόψη τους τη Συνεκτικότητα των Καταστάσεων και τη Σύνδεση των Ανθρώπων) στα οποία εμπλέκονται παλιά ή πολυγραφότατα μέλη, οι οποίες έχουν δύο σημαντικές σκοπιμότητες:
- Το σωστό πέρασμα στην επόμενη φάση Ύπαρξης των Ομάδων Συζήτησης του ESOTERICA
- Την προσφορά δυνατοτήτων "ανοίγματος" προς τους άλλους και προς τη Συνείδηση του καθενός από τους εμπλεκόμενους.

Όλες οι αποφάσεις έχουν να κάνουν με την χρονικά περιοριζόμενη απενεργοποίηση κάποιων λογαριασμών και με την υπό προϋποθέσεις ενεργοποίησή τους στη συνέχεια.

- Οι Λογαριασμοί του Deva_Parinito και του ryche εξακολουθούν και παραμένουν απενεργοποιημένοι και αυτό θα ισχύσει έως και την 10η Ιανουαρίου του 2006. Και για τον Deva_Parinito δηλαδή ισχύει πλέον η χρονοπεριοριζόμενη απενεργοποίηση και όχι η οριστική και η λήξη της τοποθετείται στην ίδια ημερομηνία με αυτήν που είχε ήδη οριστεί για τον ryche.

Προϋπόθεση για την εκ νέου απενεργοποίηση των Λογαριασμών είναι η συνάντηση(ή οι συναντήσεις) του καθενός με Μέλη της Ομάδας των Υπευθύνων του ESOTERICA(ελπίζοντας βέβαια ότι στοιχεία αυτών των συναντήσεων που είναι - ως φυσικό και δίκαιο - προσωπικές δεν θα διαστρεβλωθούν για άλλη μία φορά...) με σκοπό να συζητηθεί η όντως υπαρκτή δυνατότητα για συμμετοχή εκ νέου στις Συζητήσεις μας και να πειστούμε ότι κάτι τέτοιο είναι όντως εφικτό - ότι δηλαδή υπάρχει η συνειδητή επιλογή ενός κοινού δημιουργικού "τόπου". Οι συναντήσεις αυτές μπορούν να λάβουν χώρα από την επόμενη εβδομάδα.

Θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι δεν μπορούν να γίνουν ανεκτές συμμετοχές των Μελών μέσα από πολλαπλούς λογαριασμούς ή μέσω λογαριασμών άλλων Μελών όπως έχουμε δει να γίνεται πολλάκις στο πρόσφατο παρελθόν. Μηνύματα που θα αποστέλλονται με αυτόν τον τρόπο, είτε θα μεταφέρονται σε ειδικούς χώρους, απρόσιτους στην ανάγνωση, που είναι και το πιθανότερο, είτε θα αποστερούνται οποιουδήποτε στοιχείου υποδεικνύει την προέλευσή τους(Ονόματα, ψηφιακές υπογραφές, συγκεκριμένες μορφοποιήσεις κειμένου κ.λπ.) και βέβαια θα κλειδώνονται οι λογαριασμοί. Εκτός βέβαια των "κλέφτικων" λογαριασμών του Deva_Parinito που είναι εύκολο να ταυτοποιηθούν, θεωρούμε ότι ο ryche οφείλει να μας ενημερώσει δημοσίως για τους υπόλοιπους των 7 λογαριασμών τους οποίους δήλωσε ότι έχει ανοίξει έτσι ώστε να τους απενεργοποιήσουμε. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν κάποιοι λογαριασμοί που έλαβαν μέρος στη συζήτηση «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. και οι οποίοι είχαν μία σχεδόν φανερή σκοπιμότητα "δημιουργίας εικόνας" είχαν αυτή ακριβώς την προέλευση, όμως θα θεωρούσα καλό αν ενημερωνόμαστε για κάτι τέτοιο.

- Οι λογαριασμοί της ΑΤΜΑ και της galadriel απενεργοποιούνται για χρονικό διάστημα 2 εβδομάδων, αρχής γενομένης από Τρίτης(θα εξηγήσω παρακάτω).

Οι προϋποθέσεις για την εκ νέου απενεργοποίησή τους είναι ακριβώς οι ίδιες με των Deva_Parinito και ryche, δηλαδή μία διαδικασία Συναντήσεων με Υπεύθυνους του χώρου όπου πρέπει να διαπιστωθούν τα εχέγγυα της κοινής συμπόρευσης με την Κοινότητα των Forums.

Ο λογαριασμός της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ απενεργοποιείται για χρονικό διάστημα μίας εβδομάδας, αρχής γενομένης από Τρίτης. Οι προϋποθέσεις επανενεργοποίησης είναι ακριβώς οι ίδιες με τις προηγούμενες.

Όλες οι Συναντήσεις θα λάβουν χώρα στην Αθήνα, εφόσον το θελήσουν φυσικά τα παραπάνω Μέλη, σε χρόνους και χώρους που θα συμφωνηθούν και θα είναι πρόσφορα για τα Μέλη. Θα είναι δυνατόν να γίνουν από την επόμενη εβδομάδα και στη συνέχεια.
Παρακαλούμε να εκληφθεί ως ένα αδιαφιλονίκητο δεδομένο η ευαισθησία μας απέναντι στην ειλικρίνια(αλλά και στην έλλειψή της...)

-----------------------

Έως την Τρίτη το απόγευμα όλοι οι παραπάνω λογαριασμοί θα μείνουν ενεργοί. Επίσης ενεργοποιήθηκαν ξανά - μέχρι την Τρίτη - οι λογαριασμοί των Deva_Parinito και ryche.

Ο λόγος γι'αυτό είναι η συμμετοχή μόνον στο παρόν θέμα(και παρακαλούμε αυτό να γίνει απόλυτα σεβαστό) - έχουμε ήδη ζητήσει τη συγκατάθεση της θεματοθέτριας Avallon γι'αυτό - με σκοπό αυτό που κάποιος θα μπορούσε να πει "ελάφρυνση της συνείδησης" ή κάποιος άλλος "άνοιγμά" της. Προσωπικά θα πρόσθετα και την συμβολή στη συνειδητοποίηση της Συνέχειας των πραγμάτων, των καταστάσεων και των γεγονότων και στην "αποκατάσταση" της βίας πάνω στη Δικαιοσύνη, τόσο στον χώρο όσο και στον χρόνο. Είμαι σίγουρος πως κάποιοι καταλαβαίνουν... και ότι βρίσκεται όντως μέσα στις δυνατότητές τους ως άτομα να συμβάλουν συνειδητά και με ιδιαίτερα θετική επίδραση.

Κάποια μηνύματα που έχουν "κατατεθεί" στο παρόν θέμα καθώς και στο «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. πρόκειται να τροποποιηθούν/μεταφερθούν - όταν το επιτρέψει ο χρόνος - σε ειδικούς χώρους(που στο μέλλον θα προορίζονται μόνον για ανάγνωση από ανθρώπους που έχουν αποδείξει στον χρόνο την ωριμότητά τους να χειριστούν γόνιμα κάτι τέτοιο). Πιθανώς, με την αλλαγή της εφαρμογής/περιβάλλοντος των Συζητήσεων, να παραμείνουν στο ίδιο θέμα με τα παραπάνω όμως χαρακτηριστικά επιλεκτικής αναγνωσιμότητας.

Υπάρχουν λοιπόν, πιστεύω, δύο δυνατότητες "μοιράσματος" καρδιάς και "ανοίγματος" συνείδησης που δίνονται με τα παραπάνω.

Εύχομαι πραγματικά να γίνουν αληθινές επιλογές και να αξιοποιηθούν.

Άλλωστε το "κλειδί" βρίσκονταν πάντα στα χέρια σας.



-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 09:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Ο λογαριασμός της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ απενεργοποιείται για χρονικό διάστημα μίας εβδομάδας, αρχής γενομένης από Τρίτης. Οι προϋποθέσεις επανενεργοποίησης είναι ακριβώς οι ίδιες με τις προηγούμενες.
Άλλωστε το "κλειδί" βρίσκονταν πάντα στα χέρια σας.

Ευχαριστώ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 10:10:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
θεωρούμε ότι ο ryche οφείλει να μας ενημερώσει δημοσίως για τους υπόλοιπους των 7 λογαριασμών τους οποίους δήλωσε ότι έχει ανοίξει

Θα συμφωνήσω με τον admin (ποιός θα το περίμενε...) ότι δικαιούμαστε όλοι μας να ξέρουμε ποιοί είναι αυτοί οι 7 λογαριασμοί που ομολόγησε ο Ryche ότι χρησιμοποιούσε για να μπορέσουμε να έχουμε μιαν ολοκληρωμένη εικόνα της πραγματικότητας αφού ο ίδιος ο Ryche ισχυρίστηκε ότι οι λογαριασμοί αυτοί όχι μόνο δεν έπαιξαν κανένα "εμπρηστικό" ρόλο αλλά λειτούργησαν και συνεκτικά για το χώρο και τα μέλη του...

quote:
Ο λόγος γι'αυτό είναι η συμμετοχή μόνον στο παρόν θέμα(και παρακαλούμε αυτό να γίνει απόλυτα σεβαστό) - έχουμε ήδη ζητήσει τη συγκατάθεση της θεματοθέτριας Avallon γι'αυτό

Επίσης θα προτιμούσα τα εμπλεκόμενα μέρη να μη χρειαστεί να γράψουν άλλο στο τόπικ αυτό παρά για το λόγο που ανέφερε ο admin για μια συνειδητή και προσπάθεια αποφόρτισης της κατάστασης και ανάληψης ευθυνών του καθενός από αυτούς (κοίτα να δεις που δεύτερη φορά συμφώνησα με τον admin- λες να τριτώσει?)

quote:
Κάποια μηνύματα που έχουν "κατατεθεί" στο παρόν θέμα καθώς και στο «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου. πρόκειται να τροποποιηθούν/μεταφερθούν - όταν το επιτρέψει ο χρόνος - σε ειδικούς χώρους(που στο μέλλον θα προορίζονται μόνον για ανάγνωση από ανθρώπους που έχουν αποδείξει στον χρόνο την ωριμότητά τους να χειριστούν γόνιμα κάτι τέτοιο).

Οχι που θα τρίτωνε...
Δε νομίζω αγαπητέ admin ότι έδωσα τη συγκατάθεσή μου για κάτι τέτοιο γι'αυτό ξανασκέψου το... πόσο πολύ θα επηρέαζε το συνειρμό των αναγνωστών καθώς και το ίδιο το τόπικ κάτι τέτοιο... Ασε που στην ουσία αυτό δε θα προσέφερε τίποτα το ιδιαίτερο στο χώρο... (όταν σκουπίζω συνηθίζω τα σκουπιδάκια να μη τα χώνω κάτω από το χαλί...)
Η καλή νοικοκυρά Avallon


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 13:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
Avallon
quote:
δικαιούμαστε όλοι μας να ξέρουμε ποιοί είναι αυτοί οι 7 λογαριασμοί που ομολόγησε ο Ryche ότι χρησιμοποιούσε για να μπορέσουμε να έχουμε μιαν ολοκληρωμένη εικόνα της πραγματικότητας αφού ο ίδιος ο Ryche ισχυρίστηκε ότι οι λογαριασμοί αυτοί όχι μόνο δεν έπαιξαν κανένα "εμπρηστικό" ρόλο αλλά λειτούργησαν και συνεκτικά για το χώρο και τα μέλη του...

ΠΑΛΙ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΦΤΑΙΕΙ;
ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΝΕ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣ;

Η ΠΟΜΠΗ ΤΩΝ ΤΡΑΓΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ.
ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΦΑΖΟΥΜΕ ΑΡΝΑΚΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ;

ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ FORUM ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ;
ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FORUM ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.

...ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ;
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ...ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΝΑ...ΠΟΙΟΣ ΑΛΑΘΗΤΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ;
ΤΟΥΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ;

Η ΨΥΧΗ/ΠΝΕΥΜΑ/ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΗΜΑ...ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΧΕΙ...ΑΙΧΜΗΡΟ.

ΦΕΡΝΩ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΗΝ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΣΚΕΨΗ.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ;
ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΟΥ;
ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΟ:
ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΣΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΛΟΣ PIXELDREAM ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ENDORAMA ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ FORUM;

ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΤΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΤΕ ΑΛΛΟΥΣ;

ΑΝΤΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΑΝΟΙΧΤΑ...ΔΙΝΕΤΕ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ NTEBA ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΜΑΣΚΕΣ...ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΠΙΛΙΕΣ...ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΣΑΣ...ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ...ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ ΤΑ NICKNAME KAI ΒΑΛΤΕ ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ Α.Φ.Μ.

ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ...ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗΣ.

ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ...ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΜΙΑ ΧΥΛΟΠΙΤΑ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 14:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Να ξεκινήσω με τα ευχάριστα, [Καλή μου Avallon, η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά. Δεδομένο],-κύττα δεν θέλω αντιρρήσεις!!!
*Σήμερα πήρα ένα σωρό φυτικά σκευάσματα και αιθέρια έλαια, πολυθρόνα anti-stress, CD ΜΟΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, πανέμορφα κινέζικα τυχερά νομίσματα σε κερί, ένα παράξενο πίνακα από πεπιεσμένο χαρτί από φλούδα δέντρου με απεικόνιση τη ρόδα των Αζτέκων, κι ένα κεντητό ριχτάρι από την Ινδία. Ευαίσθητα κομμάτια που ορίζουν το καινούργιο περιβάλλον του σπιτιού μου.
Χθες είχα μία άγρια επίθεση κοντά στα Εξάρχεια 11 περίπου το βράδυ, κάποιοι προσπάθησαν να αρπάξουν την τσάντα μου. Χτύπησα, με χτύπησαν γιά την ακρίβεια, με ένα σίδερο στην πλάτη, αλλά δεν πήραν την τσαντούλα μου, αντιστάθηκα, αντέδρασα, σώθηκα. Να, οι χρησιμότητα των πολεμικών τεχνών. Αν και ο φόβος των περαστικών τους απομάκρυνε. ΄Ηταν δυό άντρες μιά γυναίκα. Τέλος καλό όλα καλά. Αυτό είναι το πρώτο ατύχημα. Το δεύτερο σαφώς είναι η απενεργοποίησή μου, θα περάσει κι αυτό... Δεν θα περάσει;
Πάντως το πρώτο μου άφησε σημάδι στην πλάτη, όχι στην τσέπη...΄Οχι θα τους πέρναγε!!!

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, χαλαρά.
΄Ισως η νέα χρονιά, καταφέρει να μας οδηγήσει στους στόχους μας αποδεσμεύοντάς μας από αρνητικότητες του παρελθόντος.
Πίσω ακόμα και από τις δυσκολίες θαρρώ κρύβεται η δοκιμασία που αποδεικνύει πως τελικά εμείς κρατάμε το σύμπαν στα χέρια. Η ζωή μας καλεί.
Προτιμώ ένα ανοιχτό παράθυρο στο μέλλον και μία ελπίδα γιά ένα καλύτερο αύριο.
Δεν μπαίνω σε καυγάδες...
Εκτιμώ τη ζωή μου, σέβομαι την εσωτερική ανάπτυξη και εξέλιξή μου. Το σημείο κλειδί είναι η προσπάθεια να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, σε όλος τους τομείς της ζωής μας.
Η έπαρση κι ο εγωισμός είνα παγίδες που οδηγούν στην τελμάτωση και τα πρόωρα γηρατειά της ψυχής...
Ολοκλήρωση αυτογνωσία και πνευματική ανάπτυξη.
Η έλλειψη προσπάθειας σίγουρα ισοδυναμεί με την παραδοχή της φθοράς.
ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ να έχω την επαφή με το παιδί μέσα μου, να είμαι υπεύθυνη γιά τα συναισθήματά μου...
Υπάρχει ένα ρητό, του Ζεν που λέει χίλιοι άνθρωποι χίλιες αλήθειες. Ο καθένας αντιλαμβάνεται την δική του πραγματικότητα, σύμφωνα με τα δικά του φίλτρα αντίληψης.
Αγάπη γιά τον εαυτό μας λοιπόν...
Και θετική νοοτροπία.
Στο μονοπάτι του πνευματικού αναζητητή πορεύομαι και αγγίζω το νόημα της ζωής.
Κανένας δεν θα με εμποδίσει να καλλιεργήσω κι άλλο μία εσωτερική ισορροπία, που θα μου επιτρέπει να ακούω την διαίσθησή μου και την φωνή του νηφάλιου στοχασμού...
Υπάρχει συμπαντική πρόνοια και δείχνω εμπιστοσύνη στην ζωή.
Δεν είμαι σώμα είμαι αθάνατη ψυχή.
Δεν θα με φθείρουν τα λόγια των ανθρώπων.
Προχωρώ, ανοιχτή στις αλλαγές, αλλαγή σημαίνει ζωή, το αντίθετό της είναι στασιμότητα και τελμάτωση άλλωστε.
Μιά βδομάδα απενεργοποίησης. Ωραιότατα.
Μήπως δεν ΘΑ διατηρήσω και πάλι την ικανότητα προσαρμοστικότητας;
Η δίκαιη επιμονή φέρνει ανταμοιβή. Το ζω. Δεν πειράζει. Είναι εποχή αντοχής αυτή και όχι τρελλών αποφάσεων.
Ο ανώτερος άνθρωπος παρά τις δυσκολίες δεν πρέπει να εγκαταλείψει ποτέ τη δίκαιη επιμονή του όχι εμμονή του...

ΣΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΩ. ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ Η ΜΗ.
ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΤΙΚΗ ΡΟΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΜΟ...
ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ.
ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΥΠΕΡΝΙΚΩ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΝΑ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΕΡΑ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ.
ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΟΟΔΟΥ ΔΙΧΩΣ ΛΑΘΗ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑΣ.
PIXELDREAM ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ...
ΚΑΙ ΕΣΑΣ,
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ, ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΕΙ, ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ.
ΑΣ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΘΟΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ.
ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΚΤΟΞΕΥΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΠΙΣΩ. ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΙΣΩΣ ADMIN, ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΤΟΑΠΟΔΟΧΗΣ. ΕΧΩ ΚΡΙΘΕΙ ΑΙΣΧΡΑ ΑΠΟ ΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ.
Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ, ΤΟ ΦΟΒΟ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ.
ΑΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΕΓΩ ΞΕΦΥΓΑ, ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑΡΚΕΙΣ,ΚΙ ΙΣΩΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ, ΜΕ ΝΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΣΤΑ ΘΕΤΙΚΑ, Η ΘΕΤΙΚΗ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΜΟΥ, Η ΘΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ, ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΙΣΩΣ, ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ, Η ΘΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΜΕΛΙΟΣ ΛΙΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΙ ΕΥΕΞΙΑΣ.
ΕΥΤΥΧΙΑ.
ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ, ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΓΕΡΑ ΤΙΤΑΝΙΑ ΘΕΜΕΛΙΑ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΖΩΗ.
ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ.
ΟΤΙ ΧΑΘΗΚΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΚΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΨΥΧΟΦΘΟΡΩΝ ΣΥΝΗΘΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΛΕΙΝΕΙ
ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΗ ΓΝΩΣΗ.
ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΟΜΩΣ, ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΙ ΑΝΤΑΜΕΙΒΟΜΑΙ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΗΘΙΚΑ. ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΙΔΙΟ.
ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ, ΑΠΛΑ ΜΕ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΔΙΟΡΑΣΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.
ΠΡΟΣΔΟΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ, ΜΕ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.
ΠΑΡΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΑΚΟΜΑ, ΕΝΑ ΕΚΣΤΑΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΑΜΨΗ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΥ Ή ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ.
ΚΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΕΤΣΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ,
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΠΙΑ,
ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΟΥ,
ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ,
ΤΗ ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,
΄Η ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΑΘΩΝ,
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ.
ΣΕ ΥΓΙΕΙΣ ΒΑΣΕΙΣ.
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΥΠΕΡ ΜΟΥ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.


Ο ΓΕΩΡΓΟΣ Ο ΚΗΠΟΥΡΟΣ
Ο ΚΥΝΗΓΟΣ Ο ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ
Ο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΘΟΥΝ.
ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΨΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ.
ΓΙΑΤΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ
ΑΝΤΛΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.
ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ;
ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΘΑ ΦΥΓΕΙ;
ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΕΙ ΟΠΟΙΑ ΩΡΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ,
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΩΝ
ΠΟΤΕ ΑΠΩΝ,
ΕΙΤΕ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ
ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ...
Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΡΕΕΙ.
ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΑΚΟΨΕΙ ΤΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ,
ΤΗΝ ΟΡΜΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΣΤΑ ΞΕΡΟΚΛΑΔΑ
ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ.
Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ A D M I N TON ΠΟΙΗΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑ -ΟΧΙ Η ΙΔΕΑ- ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ Η ΙΔΕΑ, ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ. ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ...
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ.
ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ.
ΑΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΙΗΤΗΣ ΔΕΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ.
ΚΑΘΑΡΟΙ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΙ ΚΟΦΤΕΡΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΕΓΓΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΙΔΙΟΤΥΠΟ ΛΥΡΙΣΜΟ, ΚΑΙ ΜΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΕΝΤΑΣΗ. ΤΟΥΣ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ.
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ. ΣΕ ΣΚΑΦΗ ΒΥΘΙΣΜΕΝΩΝ ΑΞΙΩΝ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΧΡΕΟΥΣ. ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΑΠΕΙΝΗΣ ΙΕΡΟΤΗΤΑΣ, ΣΕ ΘΡΟΝΟΥΣ ΑΙΩΡΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΙΣΜΟΓΕΝΗ ΕΔΑΦΗ...ΑΝΑΔΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΔΥΟΝΤΑΙ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΦΩΤΙΖΟΥΝ.ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΘΕΛΓΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΚΛΗΡΗ ΣΕ ΡΙΠΕΣ ΚΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΑΙΟΥΣΕΣ ΦΛΟΓΕΣ.
ΜΕ ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΟΝΕΙΡΑ ΄Η ΜΗ...ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΦΩΤΟΒΟΛΟ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΕΚΠΕΜΠΟΝΤΑΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ, ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ ΣΕ ΜΥΣΤΙΚΑ ΜΕΣΟΥΡΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΤΟΥ ΜΟΧΘΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ...
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΟΥΝ, ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΕΚΑΤΟΦΥΛΛΑ ΡΟΔΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΚΑΤΟΦΥΛΛΑ ΡΟΔΑ, ΣΤΡΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΥΜΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝΤΑ. ΄Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΜΕΝΗ ΣΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΤΗΣ ΣΚΕΠΗ. ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΟΛΩΝ ΣΑΣ...

ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΠΑΡΑΛΥΕΙ ΤΗ ΖΩΗ.
Η ΑΓΑΠΗ ΤΗ ΛΥΤΡΩΝΕΙ.
ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΤΗ ΘΟΛΩΝΕΙ
Η ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ΑΡΜΟΝΙΑ
ΚΑΙ ΔΙΑΥΓΕΙΑ.
ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑΖΕΙ
Η ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΦΩΤΙΖΕΙ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.

ΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
ΑΓΑΠΗ.
Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.
ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 18:11:19  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλησπέρα...

Με αφορμή την Νέα Εποχή που ανατέλει για το esoterica θα ήθελα να ζητήσω από τον admin κάτι πολύ ριζοσπαστικό και πολύ ανατρεπτικό που όμως νομίζω ότι θα οδηγήσει τον χώρο σε πλήρη εξυγνίαση:

Το σβήσιμο(μηδενισμό) όλων των μηνυμάτων μας.
Νομίζω πως μόνο αν κάνουμε μια νέα και επί ίσοις όροις αρχή θα έχει νόημα αυτή η Νέα Τάξη Πραγμάτων... αυτή η Νέα Εποχή...

Τι λέτε και σεις



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 18:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τον διαχωρισμό βάση μηνυμάτων...
Τον θεωρώ μια απίστευτη γελοιότητα...

Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω κ σε τι θα εξυπηρετήσει
ο μηδενισμός...
Εσύ Αvallon πιστεύεις πως η αξία ενός μέλους μετριέται με τα πόσα μηνύματα
έχει γράψει??

Υποθέτω πως όχι//γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ηλίθιο.
Γιατί λοιπόν "δίνεις βάση" σε μια ηλίθια νοοτροπία??

*Δεν ξέρω κατά πόσο είμαι κατανοητή///είδωμεν...

ps/προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μηδενιστούν τα μηνύματά μου
Απλά αναρωτιέμαι για τη "χρησιμότητα" του όλου εγχειρήματος...


"Blood has no nationality "
Valnta + Gattaca

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 19:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ps/προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μηδενιστούν τα μηνύματά μου
Απλά αναρωτιέμαι για τη "χρησιμότητα" του όλου εγχειρήματος...

Noμίζω πως υπάρχει αυτή η δυνατότητα.. και μάλιστα ορισμένα μέλη την έχουν υλοποιήσει..

quote:
Υποθέτω πως όχι//γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ηλίθιο.
Γιατί λοιπόν "δίνεις βάση" σε μια ηλίθια νοοτροπία??

Αντιλαμβάνομαι την νοοτροπία.. αλλά ο αριθμός των μηνυμάτων εχει κάποια χρησιμότητα. Μπορώ να πώ οτι την ηλίθια αυτή νοοτροπία την ασπάζεται το 95% των φόρουμς.. για να μην πώ το 99% διαφορετικά.. θα είχαν ενεργοποιήσει την δυνατότητα μη εμφάνισης των μηνυμάτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 19:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
quote:
Αντιλαμβάνομαι την νοοτροπία.. αλλά ο αριθμός των μηνυμάτων εχει κάποια χρησιμότητα. Μπορώ να πώ οτι την ηλίθια αυτή νοοτροπία την ασπάζεται το 95% των φόρουμς.. για να μην πώ το 99% διαφορετικά.. θα είχαν ενεργοποιήσει την δυνατότητα μη εμφάνισης των μηνυμάτων...
Γιατί υπάρχει τέτοια δυνατότητα??

"There's no gene for fate"
Valnta + Gattaca

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 19:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Γιατί υπάρχει τέτοια δυνατότητα??

Ναί.. είναι μερικά μέλη.. τώρα δεν θυμάμαι ποιά.. που δεν αναγράφεται ο αριθμός των μηνυμάτων .. ή αναγράφεται κάτι αλλο..

Είμαι αντίθετος ομως .. σε αυτό.. πρέπει να φαίνεται ο αριθμός των μηνυμάτων..
Δεν είμαι υπέρ της άποψης .. της σκόπιμης διόγκωσης του αριθμού των μηνυμάτων ανοίγοντας ειδικά τόπικ.. ή στέλνοντας 100αδες ανούσια μηνύματα..
Νομίζω οτι ολοι μας μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους λάτρεις τους ειδους αυτού... οπότε .. δεν συντρέχει λόγος ώστε να μηδενιστούν τα μηνύματα μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 21:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Προϋπόθεση για την εκ νέου απενεργοποίηση των Λογαριασμών είναι η συνάντηση(ή οι συναντήσεις) του καθενός με Μέλη της Ομάδας των Υπευθύνων του ESOTERICA(ελπίζοντας βέβαια ότι στοιχεία αυτών των συναντήσεων που είναι - ως φυσικό και δίκαιο - προσωπικές δεν θα διαστρεβλωθούν για άλλη μία φορά...) με σκοπό να συζητηθεί η όντως υπαρκτή δυνατότητα για συμμετοχή εκ νέου στις Συζητήσεις μας και να πειστούμε ότι κάτι τέτοιο είναι όντως εφικτό - ότι δηλαδή υπάρχει η συνειδητή επιλογή ενός κοινού δημιουργικού "τόπου". Οι συναντήσεις αυτές μπορούν να λάβουν χώρα από την επόμενη εβδομάδα.


Αγαπητοί μου φίλοι, μέλη του esoterica.gr,

Αγαπητέ admin,

Ευχαριστώ για την πρόσκληση. Δυστυχώς, δεν μπορώ να έρθω. Στο προηγούμενο πόστ που φέρει την υπογραφή μου, φαίνεται ξεκάθαρα, το έργο του μέλους Deva Parinito στο φόρουμ σας.

Να 'στε καλά,

Το χάδι το ψηφίζω / το ύφος τ' αψηφώ…

Μανώλης Ρασούλης Deva Parinito


Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 21:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Σκεφτόμουν να μην απαντήσω στα παραπάνω για τον εξής λόγο: γιατί προτιμούσα να είμαι συνεπής στον εαυτό μου (και την δίκαιη κατά την γνώμη μου αυτο-απενεργοποίηση μου για μια βδομάδα) και όχι σε εξωτερικούς περιορισμούς...

Το ξανασκέφτηκα όμως, και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά λίγη (ελάχιστη) σημασία έχει τι θα καταλάβουν οι άλλοι απ' αυτό...

έτσι κι αλλιώς δεν μπήκε ποτέ κανένας στον κόπο να το κάνει..

ο καθένας γράφει εδώ μέσα για τον εαυτό του... για την ηδονή να γελάει (χαιρέκακα συνήθως) λέγοντας "πωπω τι μεγάλος που είμαι! πως του απάντησα έτσι του τάδε!"....

τα περισσότερα τουλάχιστον μέλη έτσι γράφουν (κι ομολογώ πως κι εγώ κάποτε έτσι έγραφα)...

δεν θα μπορέσω αγαπητέ/η/οι admin να αναιρέσω τον εαυτό μου για χάρη της πλασματικής εικόνας που θέλετε να παρουσιάσετε στο φόρουμ... αν κάποιος θα έπρεπε να δικαιολογηθεί σε όλα όσα έχουν γίνει είστε εσείς οι ίδιοι... αυτό κάνει ο οποιοσδήποτε θέλει να φέρει την ευθύνη των πράξεων και των σκέψεων του... ο οποιοσδήποτε φέρει και τον σταυρό των αποφάσεων...

στο κάτω κάτω, σε έναν ελεύθερο κόσμο ζούμε, και αυτός ο διαδυκτιακός είναι αντίγραφο του.. έχετε δικαίωμα να νομίζετε ό,τι θέλετε και να πράττετε σύμφωνα με αυτό... την συνέπεια λοιπόν που συζητούσα να δείξω (όπως είπα παραπάνω) δεν νομίζω πως θα καταφέρω να σας την δείξω, γιατί ούτε κι εσείς την δείχνετε στον εαυτό σας...

λυπάμαι πολύ, που προτιμήσατε να πετάξετε την ευκαιρία ενός πραγματικά γόνιμου διαλόγου βάζοντας προϋποθέσεις σε φυσικά πρόσωπα, την στιγμή που εντός φόρουμ εσείς αναγνωρίζεστε μόνο ως λογαριασμοί..

θα πρέπει να αποφασίσετε τι απ' τα δύο είστε...

λυπάμαι ακόμα περισσότερο που το φυσικό πρόσωπο Μιχάλης κατά την προσωπική μου εκτίμηση δεν έχει ιδέα απ' όσα γράφονται και του αποδίδονται αυτή την στιγμή...

για όλα τα υπόλοιπα δεν λυπάμαι... όλα είναι μέσα στο παιχνίδι, όλα έχουν το λόγο τους που γίνονται έτσι ή αλλιώς... αντίθετα ευχαριστώ που μέσα απ' αυτό τον χώρο γνώρισα τα δύο σπουδαιότερα άτομα στη ζωή μου και που αυτούς θα έχω δίπλα μου από δω και στο εξής σε ό,τι κάνω...

ο endorama κάποτε είπε το φόρουμ είναι τα μέλη του... συμφωνώ με μία σημείωση.... τα μέλη που διαλέγετε εσείς αγαπητέ/ή/οι admin...

και πάνω σ'αυτό, τολμώ να κάνω και μία πρόβλεψη... ότι ως τέτοιο μέλος θα παραμείνει η Ατμα... που θα έχει όλη την "καλή διάθεση" να υποκύψει των περιορισμών για χάρη ενός λογαριασμού... εγώ δεν έχω τέτοια ανάγκη και δεν θα το κάνω...

θα το κάνει και η Αφροδίτη, που η ανάγκη της για αυτοπροβολή και αυτοεπιβεβαίωση λειτουργούν σχεδόν ψυχαναγκαστικά πάνω της...

για τον ryche δεν ξέρω... δεν είναι πολύ καιρός που αρνιόταν μια τέτοια πιθανότητα...

για κανέναν δεν ξέρω στην ουσία... προσωπικές εκτιμήσεις είναι αυτές...

και με αυτές σας καληνυχτώ
επιμένω στην συγνώμη μου στην Avallon γιατί την αξίζει,
στο ευχαριστώ μου στην Mantis και τον Deva

και τα λέμε...


Galadriel of Galadhrim


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 21:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Οι φίλοι

Οι φίλοι μου σαλτάρουνε
στα όρθια σουτάρουνε
και ψάχνουνε για τέρμα

Σε κάτι αποδυτήρια
χτυπάνε δηλητήρια
και κάτω απ' την επήρεια
τρυπάνε σκέτο δέρμα

Οι φίλοι μου μ'αφήνουνε
μονάχοι τους θα γίνουνε
με τη γραμμή, με τη γραμή στο τζάμι

Σηκώσαν τα μανίκια τους
σκοτώσανε δυο νοίκια τους
γυμνοί στα δεκανίκια τους
για μια χαρά χαράμι

Τη βρήκες? την ακούς?
Σε ποια ζωή σε πιάνω...?
Με ποιους κανονικούς
να πάω να στην κάνω...

Οι φίλοι μου σαλτάρουνε
στα όρθια σουτάρουνε
και ψάχνουνε για τέρμα

Γυρίσαν το κεφάλι τους
καρφώσανε τ' ατσάλι τους
και λιώμα από την ζάλη τους
μου ρίξαν ένα βλέμμα

Οι φίλοι μου μ'αφήνουνε
μονάχοι τους θα γίνουνε
με τη γραμμή, με τη γραμμή στο τζάμι..

Μαζέψαν τα δισκάκια τους
κουμπώσαν τα σακάκια τους
κι αργά στα μηχανάκια τους
χαθήκαν στο λιμάνι.

Οι φίλοι μου τελειώσανε
σε μια στροφή τα δώσανε
και ψάχνουν φωτογράφο

Και θέλουν τ'αγγελούδια μου
τα πιο σωστά τραγούδια μου
για πάρτη τους να γράφω...

Τη βρήκες?



Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 22:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis
θα ήθελα να πω απλα "μου την δίνει αυτό, εκείνο ή το άλλο" σαν τον παλιό καλό μου φίλο, τον Γκρινιάρη...

Όμως με εμένα τίποτα δεν είναι απλό, όπως έλεγε και λέει ακόμη μια ψυχή... Όταν με πιάνει η γκρίνια πρέπει να το κάνω ολοκληρωμένα...

...καιρό τώρα, γιατί από τη μια με δέσμευε μια υπόσχεση που είχα δώσει και από την άλλη έκανα υπομονή...

Η υπόσχεση εξακολουθεί να με δεσμεύει,
αλλά η υπομονή μου έχει αρχίσει να στερεύει...

Για αρκετούς μήνες όταν ανοίγω το esoterica.gr στα ενεργά θέματα αντικρίζω την ίδια κατάσταση... Το πέρασμα ή τσουνάμι της Αφροδίτης... και ενώ στην αρχή "άνοιγα" τα θέματα όλο ενδιαφέρον για να διαβάσω τι καλό είχε να πει η Αφροδίτη, μετά έφτασα να τραβάω τα μαλλιά μου...

Παντού τα ίδια πράγματα...

Ωραία, Μπράβο και Ζήτω Αφροδιτη, είσαι ποιήτρια, το έχουμε καταλάβει, αλλά τα θέματα των μελών τι σου φταίνε?

Τον πεζό λόγο δεν τον γνωρίζεις?

...ή μήπως έχεις τσακωθεί μαζί του?

Και ποιός σου είπε ότι είναι στοίβος το esoterica.gr?

Η συμμετοχή στα forums δεν είναι αγώνας δρόμου, στο τέλος του δεν βραβεύουμε το πλέον πολυγραφότερο μέλος, κανείς δεν παίρνει βραβείο ή έπαινο εδω...

Η γνώση που προσφέρεις και συλλέγεις είναι το βραβείο σου και εσύ Αφροδίτη που ακριβώς προσφέρεις κάτι?

(Βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για την Αφροδίτη... μπορούμε όλοι να κάνουμε την αυτοκριτική μας, δεν είναι χάσιμο χρόνου...)

Δέχομαι πως έχεις ευαισθησίες, όλοι μας έχουμε, όμως δεν πιάνουμε όλα τα θέματα στην σειρά, σχετικά και άσχετα για να τις εκφράσουμε...

Υπάρχουν κι άλλοι ποιητές και συγγραφείς ανάμεσα στα μέλη του esoterica.gr, αλλά δεν μπαίνουν να "σκίσουν " όλα τα θέματα που θα βρουν στα ενεργά...

Αν είσαι τόσο ανώτερη από εμάς τους κοινούς και άμουσους θνητούς δείξε το μας γράφοντας εντός θέματος στις ενότητες που τιμάς με την παρουσία σου, έτσι ώστε να μπορέσουμε και εμείς να συνεχίσουμε να συμμετάσχουμε στις συζητήσεις χωρίς ποιητικά διαλλείματα...

Υπάρχει και ένα ακόμη σημείο που θέλω να σταθώ... ίσως θα ήταν καλό να λέμε μερικά πράγματα με το όνομα τους... στα 29 χρόνια που περιδιαβαίνω τη γαία έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία, δεν θα γράψω τον αριθμό τους, όμως μπορώ να πω ότι είναι αρκετές εκαντοντάδες... άλλα μου έδωσαν γνώση και άλλα με ψυχαγώγησαν... δεν βγήκα όμως ποτέ να πω ότι ο κάθε συγγραφέας που διάβασα υπήρξε φυσικός μου δάσκαλός... νοητικά, ναι, τους θεωρώ δασκάλους μου γιατί μου έδειξαν κάτι που δεν ήξερα, αλλά φυσικά, απτά, δεν είχα ποτέ επαφή μαζί τους, παρά μόνο μέσα από τα κείμενα τους...

Αυτό Αφροδίτη να το θυμάσαι... γιατί κάνει την διαφορά...

.
.
.
@rwen the grandaughter of Galadriel...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 22:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis
Πρώην Endorama, πρώην Ενδόραμα, πρώην veratter, νύν pixeldream και καλέ μου Βασίλη... ελπίζω να θυμάσαι μια συζήτηση που είχαμε κάνει παλιά... ξέρεις εκείνη την τελευταία για τους ψυχάκιες...

Βέβαια όλα αυτά έγιναν σχεδόν πριν από ένα χρόνο αλλά τουλάχιστον πρέπει να θυμάσαι την κατάληξη της... δεν μιλήσαμε ξανά από τότε...

Και όπως τότε ήμουν απόλυτη πάνω σε αυτό το θέμα, έτσι παραμένω... αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

Τουλάχιστον από όλα αυτά που σου είπα τοτε και πριν από εκείνη την συζήτηση και από όλες τις προτροπές μου, έμαθες κάτι, έστω και αργά... την αυτοσυγκράτηση...

Είμαι περίφανη για εσένα, που κρατήθηκες τόσο... νόμιζα ότι θα "έσπαγες" από τον πρώτο μήνα της εγγραφής σου ως pixeldream... Μπράβο καμάρι μου

.
.
.
@rwen the grandaughter of Galadriel...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 22:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis
Όσοι φορούν πλουμιστά, πολύχρωμα φτερά, διαλλέγουν διάφορα ονόματα για τον εαυτό τους και τα επιδεικνύουν, το κάνουν για να κρύψουν την γύμνια της ψυχής τους...

Αυτό είναι εξαιρετικά αφιερωμένο στη φίλη μου από το Σείριο και μόνο σε αυτή, όχι στο σύντροφο της, ούτε στην αδελφή της... αλλά στην ίδια...

...μαζί με την συγχώρεση μου για την κλοπή της ενεργειακής μου ταυτότητας...

Καταλαβαίνω ότι θέλεις να ζησεις και εσύ το παραμύθι του απόλυτου ψυχικού, πνευματικού και ερωτικού δεσίματος... με τις ευχές μου καλή μου φίλη... με τις ευχές μου...

...όμως η ταυτότητα που σε συγκίνησε δεν έχει μόνο αυτό το δέσιμο, έχει και άλλες ευθύνες... είσαι ικανή να τις αναλάβεις?

Αν είσαι σου παραχωρώ το όνομα... αν δεν είσαι, τότε απέσυρε την υπογραφή σου με αυτό το όνομα...

Δεν χρειάζομαι τυμπανοκρουσίες, απλά μην χρησιμοποιήσεις ξανά την ταυτότητα αυτή και θα καταλάβω ότι συμφωνείς μαζί μου...

Αυτό που δεν είδες ήταν πως ο δρόμος του συγκεκριμένου πνεύματος ήταν μοναχικός και δύσβατος, γεμάτος πόνο, αγώνα, καρτερία, στοργή, φροντίδα και αυτοθυσία...

Μικρές παρεκλήσεις από αυτό το μονοπάτι είναι αποδεκτές, αλλά αυτό που κάνεις δεν είναι μικρή παρέκλιση...

Έμεινες μόνο στο όμορφο ειδύλιο και τις άσχημες στιγμές τις έδιωξες από τα μάτια σου...

Και τέλος αν ήσουν αυτή που την ταυτότητα της παίρνεις, τότε δεν θα ένιωθες ζήλια για την Galadriel... μόνο στοργή και αγάπη θα είχες στην καρδιά σου για εκείνη που σε γέννησε...

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα πόσο λάθος έχεις...


.
.
.
@rwen the grandaughter of Galadriel...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 22:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis
Κλείνοντας την συμμετοχή μου σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να ευχαριστήσω την Avallon που ανέχτηκε την γκρίνια μου...

...και να δηλώσω ότι οι δημοσιεύσεις μου δεν έγιναν για να "ρίξω λάδι στη φωτιά"... απλά... και ναι αυτή τη φορά είναι απλό... για να πω την απόψη μου και για να βγάλω την γκρίνια που με είχε πιάσει 15 μέρες τώρα... βέβαια ότι και να γράψω θιγμένοι πάντα θα υπάρχουν γιατί το να κάνεις κριτική είναι εύκολο, αλλά το να σου κάνουν κριτική είναι... να μην σας πω τι είναι... το νιώθετε και ξέρετε...

.
.
.
@rwen the grandaughter of Galadriel...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy