ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 23:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Χε χε...

τελικά, ό,τι νομίζει κανείς καλό είναι...


άιντε στην υγειά μας και την ατέλειωτη ομορφιά μας...! ώπα!


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 00:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλά, δεν υπάρχει λίγη αξιοπρέπεια?
Βγαίνει ο καθένας και λέει τα ενδόμυχα του και τα ενδόμυχα του άλλου λές κι είστε γεμάτοι με μίσος?
Αυτό είστε?
Μπορείτε να μιλήσετε για εσωτερισμό, για αξίες, για αγάπη, για έρωτα, για τον Θεό όταν βγάζετε τόσο μίσος ο ένας για τον άλλον?
Βγαίνει κάποιος και λέει για τον σύντροφο του, τον πρώην σύντροφο του, το νύν κτλ?
Τι κατρακύλα είναι αυτή?
Έχετε συνειδητοποιήσει οτι είναι ένα δημόσιο forum και δεν αφορά κανένα τι κάνετε στην προσωπική σας ζωή?
Τι ενδιαφέρει τον καθένα που διαβάζει εδώ μέσα να μάθει για την προσωπική σας ζωή και το κρεβάτι σας?
Θεωρώ επαίσχυντη αυτή την στάση και με λυπεί που βλέπω οτι το κάνετε εσκεμμένα κι ηθελημένα.
Κι απαιτείτε σεβασμό ως παλιά μέλη από τους νεότερους όταν φτύνετε κατάμουτρα σε ένα χώρο με αυτόν τον τρόπο?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 03:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Καλα που το καταλαβες!!!
Κι υστερα απορησες με το δικο μου
ξεσπασμα....
Τι να περιμενω απο δω μεσα πια;
Να με αποκαλεσουν πορνη κι εγω ν΄απαντησω
με την τρελλα που με δερνει, οσο πιο
ευγενικα μπορω;
Δεν πατε καλα γενικα!
Το καταλαβατε οτι δεν εκπεμπετε πια
κανεναν σεβασμο;
Διαγραφη ολοι, χρειαζεστε.
Αραγε μ΄αυτη την νοοτροπια, προχωρατε στη
ζωη σας;
Ετσι ταιζετε τα παιδια σας;
Με ποιηματακια και ατελειωτες ωρες στο
εσωτερικα;
Σαν δεν ντρεπομαστε, λεω εγω....
Εσωτερικακιδες της πλακας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 04:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Καλά, δεν υπάρχει λίγη αξιοπρέπεια?
Βγαίνει ο καθένας και λέει τα ενδόμυχα του και τα ενδόμυχα του άλλου λές κι είστε γεμάτοι με μίσος?
Αυτό είστε?
Μπορείτε να μιλήσετε για εσωτερισμό, για αξίες, για αγάπη, για έρωτα, για τον Θεό όταν βγάζετε τόσο μίσος ο ένας για τον άλλον?
Βγαίνει κάποιος και λέει για τον σύντροφο του, τον πρώην σύντροφο του, το νύν κτλ?
Τι κατρακύλα είναι αυτή?
Έχετε συνειδητοποιήσει οτι είναι ένα δημόσιο forum και δεν αφορά κανένα τι κάνετε στην προσωπική σας ζωή?
Τι ενδιαφέρει τον καθένα που διαβάζει εδώ μέσα να μάθει για την προσωπική σας ζωή και το κρεβάτι σας?
Θεωρώ επαίσχυντη αυτή την στάση και με λυπεί που βλέπω οτι το κάνετε εσκεμμένα κι ηθελημένα.
Κι απαιτείτε σεβασμό ως παλιά μέλη από τους νεότερους όταν φτύνετε κατάμουτρα σε ένα χώρο με αυτόν τον τρόπο?

Έχεις δίκιο(και να σε συγχαρώ για την στάση σου για μία ακόμα φορά).
Το αστείο ξέρεις πιο είναι? Ότι για αυτό δεν θα γίνει κάτι. Πέρα από τους κανόνες του esoterica που καταπατόνται(περί δημοσίευσης προσωπικών στοιχείων) εδώ τίθονται και νομικά ζητήματα περί συκοφαντικής δυσφήμησης. Γιατί εδώ δεν υπάρχει επέμβαση συντονιστή? Μήπως γιατί παίζουν ονόματα με..ιστορία εδω μέσα?
Διαφορετικά μέτρα και σταθμά?
Ε! εσείς!Πάρτε το χαμπάρι το σκοτεινό παρασκήνιό σας δεν ενδιαφέρει κανέναν. Η Στεφανίδου έχει πιο πολλά να πει απο εσάς.

Και κάτι ακόμα,που απ'όλα τα τραγελαφικά εδώ, αυτό για εμένα είναι το πιο έκδηλο. Το να κάνεις βούκινο μία γυναίκα σίγουρα δεν συνάδει με τα περί "αντρός με όσχεο".

Αυτά κι όποιος κατάλαβε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 08:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου DAGON, επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά σημεία σε όσα λές.
Δε νομίζω πως αυτή η κατάσταση είναι ανεκτή κι οτι περνάει έτσι.
Εγώ πιστεύω πως οι Διαχειριστές/Συντονιστές έχουν και προσωπική ζωή.
Δε δύνανται να παρακολουθούν το forum επί 24ώρου βάσεως κι είναι απόλυτα λογικό αυτό.
Όταν όμως γίνεται επέμβαση, βλέπω ως μέλος να γίνεται δυναμικά.
Πολλά από τα μηνύματα που έχουν υβριστικό ή προσβλητικό περιεχόμενο μεταφέρονται στο Μουσείο.
Και πιστεύω πως αυτό είναι αρκετά χρονοβόρο, ιδιαίτερα αν έχει επικρατήσει πανικός κι έχουν ειπωθεί τέτοια πράγματα.
Και τι άλλο να γίνει, φίλε μου?
Πέρα από παραινέσεις, διαγραφές στην χειρότερη των περιπτώσεων, μεταφορά μηνυμάτων τι άλλο μπορεί να γίνει?
Είμαστε όλοι ενήλικες και πιστεύω πως πρέπει να καταλαβαίνουμε τα όρια και πότε τα ξεπερνάμε.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 08:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΩΡΑΙΑ...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΟΥΝΤΩΣΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΜΟΥΣΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ...ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ...ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΗΛΙΟ.

Dying_Incubus

quote:
Έχετε συνειδητοποιήσει οτι είναι ένα δημόσιο forum και δεν αφορά κανένα τι κάνετε στην προσωπική σας ζωή?

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΖΩΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ.
ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ...ΧΑΣΑΤΕ.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΑΔΕ;
ΟΧΙ!!
ΒΛΕΠΕΙΣ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΡΦΙ;...ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ.

ΑΝΑΒΩ ΦΩΤΙΕΣ...ΦΕΡΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ...ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΠΙΛΙΕΣ.

when you're one of the Few
what do you do to make ends meet?
teach
make them mad
make them sad
make them add two and two
make them me make them you
make them do what you want them to
make them laugh
make them cry
make them lie down and die.

ΕΞΥΠΝΟΣ ΣΑΝ ΣΠΙΘΑ...ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ.

ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 10:35:03  Εμφάνιση Προφίλ
Τσάμπα το ουράνιο τόξο που αφιέρωσα για να ξορκίσω το κακό και την επερχόμενη 13η αποφράδα σελίδα...

Αυτό που ξέρω (έκτός του ότι κάποια πράγματα δεν αφορούν όλους...) είναι ότι δεν πρέπει να κάνουμε δεύτερη φορά τα ίδια λάθη... (το δις εξαμαρτήν ουκ ανδρός σοφού...)όμως εδώ έχουμε την τάση να πέφτουμε όλοι μας σε ένα φαύλο κύκλο.

Αναρωτιέμαι γιατί[?}

quote:
Έπρεπε να χρησιμοποιήσω την Αφροδίτη για να σου θυμίσω πως είσαι άντρας.

Οταν ένας άνθρωπος χρησιμοποιεί έναν άλλο τι μπορεί να πει κανείς?

Τι θα έλεγες λοιπόν κακόμοιρε Deva να σε χρησιμοποιήσουμε και μεις λίγο?

Στον καρσιλαμά καλά τα πας... δε ρίχνεις όμως και μια ζεϊμπεκιά να δούμε πως τα πας? Αλλωστε εκεί φαίνονται οι άντρες...

Υ.Γ. Μην ανησυχείς για το image μου... Το έχω τσαλακώσει καιρό πριν...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 10:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Να πεταχτώ κι εγώ λίγο, να πώ μία 'σοφία' και να φύγω;
"Ο δάσκαλος παύει να είναι δάσκαλος όταν αρχίζει να νιώθει δάσκαλος!!!!"

Θέλει λίγο διαλογισμό το πράμα, αλλά στα πρώτα δέκατα του δευτερολέπτου (του διαλογισμού)... το πιάνς το νόημα!! :)

Και όχι δεν είναι άσχετο με το 'θέμα' σας... ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ ΜΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 10:45:36  Εμφάνιση Προφίλ
Pagwna...
Τα είπες όλα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 11:01:31  Εμφάνιση Προφίλ

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 13:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλημέρα, καλημέρα, καλημέρα!!!

Έχω ένα παράπονο με τα συνεργεία του ΟΤΕ, από την Παρασκευή το απόγευμα είμαι χωρίς τηλέφωνο γιατί τα συνεργεία δεν δουλεύουν Σαββατοκύριακο!!! ’κουσον, άκουσον, γιατί ρε παιδιά? δεν σας πληρώνουμε αδρά? γιατί δεν βάζετε μιά ρημαδοβάρδια να μπορούμε και εμείς να κάνουμε την δουλειά μας?

Ένα mail ήθελα η κακομοίρα να στείλω το Σάββατο το πρωϊ και πήρα το laptop ανά χείρας και βγήκα στη γύρα. Ευτυχώς κατάφερα να το στείλω.

Pagwna όταν θα πάρει κανέναν δάσκαλο το μάτι σου, σφύρα κλέφτικα να καταφθάσω μπας και δω κι εγώ τι σόϊ είναι αυτός ο δάσκαλος.

Τι στο καλό όλο πίσω είμαι στις εξελίξεις... θέλω να μιλάω βαρύγδουπα και κανένας να μην με καταλαβαίνει, θέλω να λέω κουλά και όλοι να με κοιτάνε με ανοιχτό στόμα και να σκέφτονται "βρε τι είναι αυτή, κατέχει την Γνώση στα σίγουρα", μετά όμως θέλω και να γυρνάω πλευρό και εάν είναι δυνατόν να πέφτω και από το κρεβάτι μπας και ξυπνήσω και καταλάβω ότι πιό ασφαλές και τίμιο προς τον εαυτό μου, θα είναι να μου δανείσει ο γιός μου το κουβαδάκι του με τα φτυαράκια και να ξαναρχίζω να φτιάχνω πυργάκια στην άμμο, γιατί μάλλον θα είναι η μοναδική Γνώση που θα έχω κατακτήσει.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Dying, ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 13:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
θέλω να μιλάω βαρύγδουπα και κανένας να μην με καταλαβαίνει, θέλω να λέω κουλά και όλοι να με κοιτάνε με ανοιχτό στόμα και να σκέφτονται "βρε τι είναι αυτή, κατέχει την Γνώση στα σίγουρα",

Οποιος εντυπωσιάζεται από κάτι τέτοια καλά να πάθει!

quote:
ΩΡΑΙΑ...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΟΥΝΤΩΣΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΜΟΥΣΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ...ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ...ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΗΛΙΟ.


Ε και; Ας τα πάρει όλα το ποτάμι μπάς και καθαρίσει λίγο ο τόπος!


quote:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΖΩΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ.

Ας μην τις βγάζουν μόνοι τους στην φόρα αν και νομίζω ότι με αυτό τον τρόπο "φτιάχνονται". Θεωρούν ότι με το να μας δηλώνουν τις προσωπικές τους επιτυχίες κάτι κερδίζουν. Ισως και να κερδίζουν το επόμενο π...
Ολα αυτά μου θυμίζουν το γνωστό τραγουδάκι του Λουκιανού Κηλαϊδόνη.

Έφαγε η Μαρούλα τον Μανώλη από τη Ρούλα
που του άρεσε και η Μίνα που του γνώρισε η Γωγώ
που τα είχε με τον ’ρη πριν τα φτιάξει με την Μάρη
και που ίσως να την πήδηξα κι εγώ


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 13:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΤΡΕΥΤΟΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΣΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΩ.
Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΙΣΩΣ ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΩ...
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΟΥΤΕ ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΠΙΑ.
ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΩ. ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΩΤΕΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ.

ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΞ ΑΥΤΩΝ...

ΜΕ ΕΝΑ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ.
ΤΩΡΑ ΝΟΙΩΘΩ ΚΙ ΕΓΩ.

ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ.
ΚΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ-ΠΟΛΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 15:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

Να πεταχτώ κι εγώ λίγο, να πώ μία 'σοφία' και να φύγω;
"Ο δάσκαλος παύει να είναι δάσκαλος όταν αρχίζει να νιώθει δάσκαλος!!!!"

Θέλει λίγο διαλογισμό το πράμα, αλλά στα πρώτα δέκατα του δευτερολέπτου (του διαλογισμού)... το πιάνς το νόημα!! :)

Και όχι δεν είναι άσχετο με το 'θέμα' σας... ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ ΜΑΣ


Το κακό Πεγκυ μου είναι ότι μερικοί δεν αισθάνονται απλά Δάσκαλοι έχουν αρχίσει να νιώθουν ΑΒΑΤΑΡ.

Η κατάσταση έχει γίνει απαράδεκτη. Τα ίδια άτομα αναμοχλεύουν επίτηδες προσωπικά τους μίση και πάθη

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ. ΤΙ ΕΙΠΕ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ.

ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 17:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Φίλε μου DAGON, επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά σημεία σε όσα λές.
Δε νομίζω πως αυτή η κατάσταση είναι ανεκτή κι οτι περνάει έτσι.
Εγώ πιστεύω πως οι Διαχειριστές/Συντονιστές έχουν και προσωπική ζωή.
Δε δύνανται να παρακολουθούν το forum επί 24ώρου βάσεως κι είναι απόλυτα λογικό αυτό.
Όταν όμως γίνεται επέμβαση, βλέπω ως μέλος να γίνεται δυναμικά.
Πολλά από τα μηνύματα που έχουν υβριστικό ή προσβλητικό περιεχόμενο μεταφέρονται στο Μουσείο.
Και πιστεύω πως αυτό είναι αρκετά χρονοβόρο, ιδιαίτερα αν έχει επικρατήσει πανικός κι έχουν ειπωθεί τέτοια πράγματα.
Και τι άλλο να γίνει, φίλε μου?
Πέρα από παραινέσεις, διαγραφές στην χειρότερη των περιπτώσεων, μεταφορά μηνυμάτων τι άλλο μπορεί να γίνει?
Είμαστε όλοι ενήλικες και πιστεύω πως πρέπει να καταλαβαίνουμε τα όρια και πότε τα ξεπερνάμε.

Θες την γνώμη μου φίλε Dying?
Θα σου απαντήσω στο "και τι άλλο να γίνει?". Πιστεύω ότι είναι θέμα πολιτικής. Σε κάποιο άλλο φόρουμ, καινούργιο σχετικά, με παρόμοια θεματολογία ως ένα σημείο, δεν θα επιτρέπονταν ούτε το 1/10 από αυτά. Και όπως φάνηκε και στο παρελθόν όντως δεν επέτρεψαν τέτοιες συμπεριφορές. Δεν με ενδιαφέρει ιδαίτερα η θεματολογία του φόρουμ αυτού(του καινούργιου) και μάλιστα κάποιες απόψεις των υπευθύνων του με βρίσκουν αντιδιαμετρικά αντίθετο(μπορώ να πω ότι έχουμε και προηγούμενα) οπότε μην θεωρήσει κανείς ότι αποτελεί διαφήμηση. Ίσα ίσα! Απλά το αναφέρω εδώ γιατί θέλω να δείξω πόσο σημαντική και καθοριστική είναι η αντιμετώπιση των υπευθύνων ενός χώρου που φιλοξενεί κάποιους συνομιλητές. Δεν έχω πρόβλημα με την Αμαλία, την Γκρέτελ ή τον ’βαταρ, ούτε με τους υπόλοιπους συντονιστές. Η γενικότερη νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί είναι το πρόβλημα.

Λες "Είμαστε όλοι ενήλικες και πιστεύω πως πρέπει να καταλαβαίνουμε τα όρια και πότε τα ξεπερνάμε"

Ούτε είμαστε όλοι ενήλικες φίλε μου ούτε όλοι καταλαβαίνουμε ποιά είναι τα όρια και πότε τα ξεπερνάμε. Απόδειξη τα προηγούμενα.

quote:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΖΩΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ.
ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ...ΧΑΣΑΤΕ.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΑΔΕ;
ΟΧΙ!!
ΒΛΕΠΕΙΣ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΡΦΙ;...ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ.


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε αυτό. Αν και φαντάζει λίγο ουτοπικό. Συνήθως το/α μέλος/η που είναι αποδέκτες τέτοιων συμπεριφορών μένουν μάλλον ουδέτεροι είτε για λόγους image είτε γιατί δεν θέλουν να ανοίγουν νέα μέτωπα είτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει.
Ειναι βέβαια και αυτό ένα τρόπος αντίδρασης αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι ο σωστός.
Προσωπικά μπούχτησα να κάνω κλικ σε τόπικ και να εμφανίζονται μπροστά μου τα ίδια πρόσωπα, με μία βεβαιότητα και ένα πρεστιζ(sic) λες και είναι ο πάπας, να πετάνε σπόντες και υπονοούμενα. Αυτή είναι η συνεισφορά σας εδώ φίλοι μου?

Δεν εχω να πω τίποτα άλλο.
Γυρνάω στο σκοτάδι μου/τέτοιο φως δεν μου κάνει-sorry


Edited by - DAGON on 28/11/2005 17:35:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 17:59:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γυρνάω στο σκοτάδι μου/τέτοιο φως δεν μου κάνει-sorry

Πάρτε λοιπόν τα σκοτάδια σας ανά χείρας (σόρρυ τα κουβαδάκια σας εννοώ) και πάμε παραλία μεριά όπου το ΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΤΕΧΝΗΤΟ" μπας και χαλαρώσουμε λιγάκι.)

Ηταν πολύ ωραία μέρα σήμερα, συμφωνώ και με τον DAGON oπότε δεν υπάρχει τίποτα να με χαλάσει.

Ενα τέτοιο καζάνι που βράζει δεν μπορεί παρά να έχει και τη βαλβίδα ασφαλείας του... Αφιερωμένο εξαιρετικά http://www.riversongs.com/Fla/signals.html με ελπίδα για λιγότερα παραπονάκια και γκρίνιες από αύριο (ή τουλάχιστον από τη 14η σελίδα)


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γυρνάω στο σκοτάδι μου/τέτοιο φως δεν μου κάνει-sorry
--------------------------------------------------------------------------------


Πάρτε λοιπόν τα σκοτάδια σας ανά χείρας (σόρρυ τα κουβαδάκια σας εννοώ) και πάμε παραλία μεριά όπου το ΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΤΕΧΝΗΤΟ" μπας και χαλαρώσουμε λιγάκι.)

Ηταν πολύ ωραία μέρα σήμερα, συμφωνώ και με τον DAGON oπότε δεν υπάρχει τίποτα να με χαλάσει.

Ενα τέτοιο καζάνι που βράζει δεν μπορεί παρά να έχει και τη βαλβίδα ασφαλείας του... Αφιερωμένο εξαιρετικά http://www.riversongs.com/Fla/signals.html με ελπίδα για λιγότερα παραπονάκια και γκρίνιες από αύριο (ή τουλάχιστον από τη 14η σελίδα)


Φύγαμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΔΡΕΙΑ,
Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΒΙΑ,
ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ Η ΝΙΚΗ,
ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ.

ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 28/11/2005 18:54:47

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 28/11/2005 18:55:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Για να δούμε λοιπόν...

α, και καλησπέρα καταρχήν

παραπονιέστε όλοι για μια κατάσταση στην οποία, όχι μόνο επιτρέπετε να υπάρχει, αλλά στην ουσία ψιλοευχαριστιέστε να βγαίνετε και να παίζετε εκ των υστέρων τους καλούς και ειρηνοποιούς...

αν κάποιος θα έπρεπε εδώ και καιρό να έχει αγανακτήσει με όλη αυτή την "μαγκιά" που πωλείται δεξιά και αριστερά του φόρουμ, αντί για συζήτηση, επιχειρήματα, απόψεις αυτός θα έπρεπε να ήμουν εγώ...

αντ' αυτού όμως, άλλες φορές αδιαφόρησα, άλλες απάντησα πάνω στην γενικότερη ιδέα μίας "μπηχτής" και χρησιμοποιώντας την σαν δημιουργικό ερέθισμα, άλλες φορές απάντησα με χιούμορ... τελικά θα πρέπει όλοι να καταλάβετε ότι όταν ένας άνθρωπος αντιμετωπίζει απ' το πρωί μέχρι το βράδυ ένα μάτσο "τρελλούς", που άλλη δουλειά δεν έχουν κατασκευάζουν εντυπώσεις, κάποια στιγμή θα απαντήσω κι εγώ... και πάλι ακόμα και όταν το κάνω αυτό, δεν απαντάω ούτε το ένα εκατοστό απ' όσα θα μπορούσα ή θα είχα την διάθεση να κάνω...

για σκεφτείτε το λίγο... για χάρη κάποιων που το επίπεδο της νοημοσύνης τους και της ηθικής τους πλησιάζει το απόλυτο μηδέν (για όσους δεν ξέρουν αυτό αντιστοιχεί με το -273), η άποψη που κυκλοφορεί για μένα θα ήταν ανεπιθύμητη ακόμα και σαν υποψία για τους περισσότερους από σας... κι εγώ επειδή ακριβώς δεν προσδιορίζομαι από τους άλλους μπορώ και κάνω υπομονή και κρατάω την ψυχραιμία μου...

κι όχι μόνο αυτό, αλλά όλα αυτά λέγονται από άτομα που δεν με γνώρισαν ποτέ τους και δεν είχαν ποτέ στα χέρια τους αποδείξεις γι'αυτά που με κατηγορούν... όταν κάποτε τις ζήτησα, εισέπραξα την σιωπή...

μέχρι και τις τελευταίες μέρες, βγήκα και εξήγησα σε όλους σας (παρακάμπτοντας το τσουνάμι "επιθέσεων") ότι κάποιοι εδώ μέσα παίζουν με το μυαλό σας και διαμορφώνουν εντυπώσεις με δήθεν μαιλ και μηνυματάκια.. θέλετε να το καταλάβετε καλώς, δεν θέλετε τόσο το χειρότερο για σας... να μπω πάντως στην διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας μάλλον απίθανο το βρίσκω...

ψάξτε λίγο στον εαυτό σας και δείτε πως θα απαντούσατε σε ένα ποστ που το υπογράφει το μέλος Galadriel, έχοντας εντυπωμένα όλα αυτά που εντέχνως σας έχουν παρουσιάσει... μάλλον όχι και τόσο θετικά ε? αυτό λοιπόν είναι πρόβλημα του Φόρουμ και όχι προσωπικό μας... προσπαθώ να σας το εξηγήσω καιρό τώρα αλλά "άλλα λέει η θειά μου και άλλα ακούν τ'αυτιά μου"...

αυτοί που χτυπιούνται καλά κάνουν και χτυπιούνται, εσείς όμως που διαμαρτύρεστε για την κατάσταση, το κάνετε έξω απ' τον "χορό", ασφαλείς πίσω από τα νικ σας και με την ψυχολογία σας άθικτη...

εκτός από έναν

την Avallon

στην αρχή αυτού του τόπικ, βγήκα και της ζήτησα συγνώμη. Ο λόγος που το έκανα αυτό ήταν γιατί αναγνώρισα πως κάποτε, ήμουν υπερβολική στον τρόπο με τον οποίο την αντιμετώπισα και θεώρησα ότι όπως δημόσια εξέφρασα αυτή την υπερβολή, έτσι και δημόσια έπρεπε να ζητήσω συγνώμη...

ξεχνάς όμως Avallon, διαβάζοντας αυτά που γράφεις τώρα, πως πέρυσι όταν ήσουν της "μόδας" κι εσύ στους "πολέμους", κάποια στιγή στην "έδωσε", άνοιξες εκείνο το περίφημο "Αντίο αγαπημένο και άδικο εσωτερικα" και ξεκίνησες έτσι μια νέα σειρά "αντιπαραθέσεων".... σου προτείνω λοιπόν, πριν κρίνεις μία κατάσταση να φέρνεις στο μυαλό σου την αντίστοιχη που έζησες...

ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, αλλά δεν μ'αρέσει να διαβάζω και αυτά που διαβάζω για μένα. Ειδικά όταν παρουσιάζονται ψέμματα ως αλήθειες ...

τέσπα...

κάντε ό,τι νομίζετε

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel

άρχισαν οι Χαιρετισμοί?

μπα? κι εμένα πως μου φαίνεται ότι έρχεται και ο Ακάθιστος Υμνος?

εντάξει, εντάξει αγαπητέ Admin... χούμορ κάνουμε...


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 01:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Pagwna

"Ο δάσκαλος παύει να είναι δάσκαλος όταν αρχίζει να νιώθει δάσκαλος!!!!"



εχεις απολυτο δικιο!

γιατι τοτε σταματαει ναναι μαθητης!!!

και στην πραγματικοτητα δεν υπαρχουν δασκαλοι, μονο μαθητες...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 02:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

ΕΚ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (Υ.Α.Π.)


ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ FROM THE FREE WORLD 33 (ο δικος σας ελευθερος σταθμος)

ο Μαζωνακης φωτογραφηθηκε γυμνος, αλλα δεν σοκαρε τους θεατες!


συγκρουσεις παιδιων στην Τουρκια!

(ουτε αυτα σοκαραν τους θεατες...)


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 03:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Με το χιούμορ, galadriel, μπορείς να πεις τη μεγαλύτερη βλακεία που υπάρχει...
Με το χιούμορ μπορείς να εκφράσεις έμπρακτα και την Σοφία - μερικές φορές καλύτερα και από τον πιο "βαθυστόχαστο λόγο".

Με ένα χαμόγελο στα χείλη μπορείς να σκοτώσεις έναν άλλον άνθρωπο...
Με ένα χαμόγελο επίσης μπορείς να διαλύσεις μονομιάς τα σκοτάδια της Θλίψης.

Με ένα δάκρυ στα μάτια μπορείς να πεις τα μεγαλύτερα ψέματα...
Με ένα δάκρυ στα μάτια μπορείς ακόμη να δεις ξεκάθαρα την Αλήθεια για τον εαυτό σου που μία ζωή προσπαθούσες να κρύψεις από εσένα τον ίδιο.

"Ακάθιστος" ή "καθισμένος" πάντως... εγώ θα τα πω... ΟΛΑ! Και όποιος αντέξει...

---------------

Καταρχάς: Ζητώ συγνώμη από την Avallon, καθώς στο μήνυμά μου δεν θα εκφράσω κανένα παράπονο! ... τουλάχιστον εμφανώς.

Ειλικρινά... Θεωρώ ότι έχουμε με τις τελευταίες "εξελίξεις" σαφή σημάδια υγείας! Και για να διευκρινίσω το "εξελίξεις", εξελίξεις βέβαια δεν είναι, καθώς όλα αυτά είναι αναμενόμενα, προβλέψιμα σε μεγάλο βαθμό και προδικασμένα αποτελέσματα πράξεων και επιλογών που μερικές από αυτές έχουν γίνει από Μέλη και "Μέλη" των Forums εδώ και αρκετό καιρό - ίσως και χρόνια πρίν. Δεν υπάρχει κάτι καινούργιο, αφού ότι ήταν να γίνει έχει ήδη γίνει εδώ και καιρό στον συναισθηματικό και νοητικό κόσμο των ανθρώπων. Αυτά, απλά είναι τα τελευταία, αδύναμα, κύματα "ισχυρών" ψυχονοητικών διαστρεβλώσεων και παραμορφώσεων που κάποιοι έβαλαν σε πορεία, ασυνείδητα μεν αλλά με μεγάλη ψυχική προσκόλληση δε - η οποία ευθύνεται και για την οποιαδήποτε ισχύ, και "επανατροφοδότησαν" αρκετές φορές. Μερικοί μας είναι γνωστοί, άλλοι από αυτούς παντελώς άγνωστοι και δεν μας ενδιαφέρει φυσικά να τους γνωρίσουμε. Είναι όλα Παρελθόν... Αλλά και είναι η Ιστορία μας ταυτόχρονα, αυτή που έχει τη Σοφία και για την οποία έχουμε την Εξυπνάδα και τη Διάκριση να την αφήσουμε να μας διδάξει!

Αυτό που έχει πραγματικό ενδιαφέρον είναι ότι ο χώρος αυτός ήταν και είναι ζωντανός... για την ακρίβεια είναι ένας Ζωντανός Οργανισμός που έχει την ικανότητα, ως τέτοιος, να παλεύει για το καλύτερο που υπάρχει ως Μέλλον γι'αυτόν, να ενσωματώνει ποικιλότητες δημιουργικά, να επιλέγει δράσεις που τον ωφελούν, να κρατιέται μακρυά από συνήθειες και καταστάσεις που του είναι επιβλαβείς, να αρρωσταίνει - κάποιες στιγμές και βαριά - και να αυτοθεραπεύεται, να φροντίζει τα κύτταρά του, τα συστήματά του και τα κέντρα του με τρόπο τέτοιο που να γίνονται όλο και πιο λειτουργικά... όσα δηλαδή είναι στη φύση τους να το κάνουν αυτό και επιθυμούν να μπουν στην πραγματική Δοκιμασία της Ζωής.

Για όσους δεν το επιθυμούν...

Απλά δεν θα Γίνουν ούτε θα Είναι. Όμως έχουν σαφώς τον ρόλο τους. Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Και αυτός ο ρόλος είναι εν δυνάμει χρήσιμος, ιδιαίτερα για όσους επιθυμήσουν να μπουν στην Μάχη, την Εσωτερική και την μόνη Αληθινή, και να δουν... πίσω από τις λέξεις, πίσω από τα χαμόγελα και πίσω από τα δάκρυα.

Σας ευχαριστώ προσωπικά Ντέβα και Ράιχ! Και πραγματικά πιστεύω, εκ μέρους αρκετών άλλων ανθρώπων, γιατί, άθελά σας, μας αφήσατε να δούμε αρκετά άξια και χρήσιμα πράγματα. Όπως το πόσο χρήσιμο είναι για έναν άνθρωπο σε πραγματική και ειλικρινή Πορεία να μάθει να βλέπει πίσω από τις Μάσκες... των άλλων και τις δικές του.

Αυτός ο ’νθρωπος μαθαίνει σιγά-σιγά ότι βγάζοντας την μία Μάσκα ανακαλύπτει μία άλλη από κάτω. Όταν βγάλει και αυτήν υπάρχει μία τρίτη και κάτω από αυτήν μία άλλη! Και αυτό δεν έχει τελειωμό(τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο "Δράσης" - το ψυχο-νοητικό)... Κάποια στιγμή αποφασίζει να χρησιμοποιήσει τελειωτικά μία από τις "Μάσκες". Αυτήν που του ταιριάζει καλύτερα. Και να εξευρενήσει στο έπακρο όλες τις δυνατότητες που του προσφέρει. Και αυτό είναι ένα Κλειδί Εξέλιξης. ’λλες, "εκπληκτικές" και "μυστηριώδεις", δυνατότητες ανοίγονται μπροστά του όταν το επιλέξει πραγματικά αυτό. Σαν ένας αποφασισμένος Πολεμιστής που πάει με αίσθημα Νίκης σε μία Μάχη!

Ο άλλος ’νθρωπος, μαθαίνει όλο και περισσότερο να βάζει τη μία Μάσκα πάνω από την άλλη. Γιατί δεν ταυτίζεται με καμία πραγματικά. Δεν μπορεί να έχει Ταυτότητα. Και έτσι στον αιώνα των αιώνων(τουλάχιστον έτσι φαίνεται - παρολαυτά η Φύση πάντα προνοεί!) θα προσπαθεί να ικανοποιηθεί από κάτι που δεν μπορεί να ταυτιστεί και ουσιαστικά να κατέχει και να κυριαρχεί σ'αυτό! Πραγματικό μαρτύριο...

Ο πρώτος μαθαίνει να αποκαλύπτει, να αφαιρεί τα περιττά και να επιλέγει τα πιο χρήσιμα - για κάθε στιγμή. Και σίγουρα, αν αυτό το κάνει όλο και πιο καλά καθώς εξασκείται, στο τέλος θα φτάσει στο προσδοκούμενο. Σε αυτό που δεν φορά καμία Μάσκα. Σε αυτό που είναι εντελώς γυμνό και εντούτοις άπειρο. Σε αυτό που δεν μπορούμε ούτε καν να φαναστούμε... μπορούμε όμως απλά να έχουμε μικρές εκλάμψεις διαισθητικής επαφής μαζί του... Όταν δεν "μιλάμε" φυσικά! Σε κανένα επίπεδο!

Ο δεύτερος δεν μαθαίνει τίποτα με τον εύκολο και τον σωστό τρόπο. Τα αφήνει όλα στην Τύχη! Που δεν υπάρχει βέβαια... Όμως, γι'αυτόν είναι σαν να υπάρχει καθώς η ηθελημένη άγνοια και πολύ περισσότερο η ημιμάθεια, τον κάνει να καταδικάζει τον εαυτό του απλά στην παρακολούθηση, σαν θεατής της ίδιας του της ζωής, των πραγμάτων που του συμβαίνουν και που ο ίδιος, χωρίς να το έχει καταλάβει, έχει θέσει σε κίνηση. Αυτός καλύπτει και καλύπτει συνεχώς... Και συνεχώς πονάει "αναίτια". Και για να μην πονάει "καλύπτει" ακόμη περισσότερο. Με πράγματα που δεν είναι δικά του. Δεν ανήκουν στο Ον του και ως εκ τούτου δεν μπορεί να τα ελέγξει... Εντέλει, κάποια στιγμή ο πολύς πόνος θα φέρει μπροστά του την αρχική και μοναδική Επιλογή. Θα το κάνει πολλές φορές, εώς ότου την αντιληφθεί. Όμως θα αργήσει δυστυχώς πολύ... Και γιατί ήταν ανάγκη να υπάρξει τόσος Πόνος;;

Τέλος πάντων... Όλα είναι χρήσιμα! Για τον ’νθρωπο που θέλει να τα δει με αυτόν τον τρόπο.

Σας ευχαριστούμε λοιπόν Ντέβα και Ράιχ! Και εσάς, και άλλους/ες φυσικά που έχουν παίξει στα διάφορα "δράματα". Όμως βρε... Μπαγάσηδες... και Μπαγασούδες (με συγχωρείτε ελπίζω για τον νεολογισμό), ποιους νομίζετε ότι μπορείτε να "δουλέψετε";;

"Με συγχωρείτε" δηλαδή βρε παλικάρια και παλικάρισες! Φτάνουν τα διάφορα φτιασιδώματα του λόγου, φτάνουν οι διάφορες θεατρινίστικες επανεμφανίσεις, "δηλωμένες" και "αδήλωτες", φτάνουν οι "κραυγές", τα "κλάμματα και οι οδυρμοί", φτάνουν οι δήθεν πομπώδεις "καταγγελίες";; ... φτάνουν όλα αυτά για να καλύψουν "συμμαχίες", "συμφωνίες" και "λυκοφιλίες" που μοναδικό κίνητρο είχαν το συναισθηματικό συμφέρον της στιγμής; ’ντε, και σε κάποιες περιπτώσεις, ένα ανάξιο νοητικό συμφέρον πρόσκαιρης ασφάλειας ανάμεσα σε πρόσκαιρους "ομοϊδεάτες";;

Και αν φτάνουν για εσάς, ή νομίζετε, βρε κουτοί, ότι έτσι είναι, για πόσους άλλους νομίζετε πως φτάνουν; Νομίζετε πως αρκούν όλα αυτά για να μπορέσετε να περάσετε "απαρατήρητοι" ανάμεσα σε ανθρώπους που έχουν μάθει και μαθαίνουν να... Κατανοούν; Απλά φορώντας ακόμη μία Μάσκα ή και περισσότερες; ...

Ειλικρινά σας λέω: δεν φτάνουν αυτά... Δεν φτάνουν καθόλου πλέον! Και αυτό μην το πάρετε ως κάτι κακό για εσάς, σας παρακαλώ... Δεν είναι, αν εσείς δεν θέλετε να είναι... Και νομίζω πως τώρα έχετε πολλά στοιχεία από τον ίδιο σας τον εαυτό για να το καταλάβετε... Η επιλογή είναι δική σας.

Σίγουρα πάντως, εάν θελήσετε κάποια στιγμή να Συμμετάσχετε πραγματικά ξέρετε σαφώς πως να το κάνετε. Και πως να το ζητήσετε...

Επειδή αυτό το "παραμύθι" με τις "Πόρνες" το έχω ακούσει τόσες φορές έως τώρα που πραγματικά το έχω βαρεθεί(...) θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου περί της πραγματικής Πορνείας!

Πορνεία διαπράττει - έναντι του Εαυτού του - αυτός που ξεπουλάει πράγματα Δικά Του - αυτά που η Μοίρα(ο Νόμος) του έχει επιστευτεί για να εξελίξει - για να "κερδίσει" πράγματα που δεν είναι πραγματικά δικά του. Και σίγουρα η σωματική διάσταση και αυτή του χρήματος είναι το πλέον "ανώδυνο" επίπεδο... Πιο "πραγματικές" και επώδυνες μορφές Πορνείας είναι η συναισθηματική, η νοητική και ακόμη και η "Πνευματική"... Αυτές που έχουν ως ώφελος βαχυπρόθεσμα, και προορισμένα από τη φύση τους να πεθάνουν, κέρδη στο συναισθηματικό κυρίως επίπεδο και κάποτε στο Νοητικό... Κάποτε, για χάρη αυτών των τύπων Πορνείας, δεν υπάρχει δισταγμός ακόμη και για την προσπάθεια "οικιοποίησης υπαρχόντων" και άλλων ανθρώπων... όταν τα δικά μας έχουν εξαντληθεί ή τείνουν να εξαντληθούν.

Και σας έχω ένα νέο! Όλοι μας τα έχουμε κάνει αυτά! Σημασία έχει πόσο το έχουμε συνειδητοποιήσει και πόσο ακόμη συνειδητοποιούμε την αναγκαιότητα να υιοθετήσουμε άλλους τρόπους...
Πριν κατηγορήσουμε λοιπόν τους άλλους για κάτι που, πιθανότατα(χάριν λόγου και μόνον το λέω) έχουμε κι εμείς κάνει, καλό θα ήταν να ψάξουμε λίγο περισσότερο για το πόσο Πόρνες ή Πόρνοι έχουμε υπάρξει και οι ίδιοι/ες ή και πόσο είμαστε ακόμη...


---------------

Αγαπητοί και Αγαπητές, θα ήθελα να σας ζητήσω να μην ενοχλείστε από τα διάφορα "ευτράπελα" που γράφονται τελευταία. Δεν έχουν τον χαρακτήρα πραγματικών προσβολών. Δείτε τα καλύτερα σαν φευγαλέες εκφράσεις θλίψης ή και ως αστεία. Έχουν και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά. Πάντως, ισχύ προσβολών δεν έχουν επ'ουδενί! Τα διάφορα στοιχεία που εκτίθενται εδώ(και σε λίγα άλλα θέματα), προσωπικές "εκμυστηρεύσεις" και "καταγγελίες" μην τα πιστεύετε. Ποτέ δεν θα έπρεπε, ούτως ή άλλως, να έχετε πάρει τέτοια πράγματα "κατά γράμμα"... όπως έχουν καταγραφεί. Κάποια προσεγγίζουν την πραγματικότητα, πολλά όμως προσπαθούν να την αποκρύψουν και πολλά είναι γεννήματα προσωπικής παρερμηνείας των γραφόντων. Αν κάτι μπορεί να είναι χρήσιμο είναι να δείτε "πίσω από τις γραμμές", να "δείτε" τους ανθρώπους πίσω από τα γραφόμενα, τις ανάγκες τους, τις πραγματικές τους επιθυμίες, αυτά που πραγματικά θα ήθελαν να πουν και δεν το μπορούν ακόμη... Κάντε το χωρίς διάθεση "κουτσομπολίστικη" ή "συνομωσιολογική". Φανταστείτε ότι είναι Δώρα που οι άνθρωποι αυτοί μας έχουν δώσει ή καλύτερα έχουν άθελά τους καταστήσει τους εαυτούς τους ως φορείς των Δώρων αυτών από άλλες ανώτερες πηγές, για χάρη δική τους και για χάρη δική μας. Για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τους εαυτούς μας και τον κόσμο. Και μέσα σε αυτόν και όλους...

Όργανα του Ακατάληπτου είμαστε όλοι μας. Το πόσο συνειδητά όργανα καθιστούμε τους εαυτούς μας κρίνει και το Μεγαλείο μας.

---------------

Ολίγα περί κάποιων πρακτικών θεμάτων τώρα: Σε λίγο χρονικό διάστημα(μπορεί να πάρει και λίγους μήνες αυτό) θα εκφραστεί και στα Forums πρακτικά(αλλά και στα διάφορα άλλα κομμάτια της δραστηριότητας του ESOTERICA), η διεύρυνση της Ομάδας των Συνεργατών του ESOTERICA! Οι άνθρωποι αυτοί, που στο μεγαλύτερο ποσοστό τους έχουν προέλθει από τη δύναμη αυτής εδώ της Κοινότητας, έχουν μέχρι τώρα αποδειχτεί ’ξιοι, Προσεκτικοί, πραγματικά Ευγενείς και με πνεύμα αληθινής Πνευματικής μαχητικότητας! Πιστεύω πως μπορούν, και όπως φαίνεται το θέλουν, να γίνουν όλο και πιο ’ξιοι και Δημιουργικοί!

Ευχαριστούμε από την καρδιά μας όλους αυτούς τους ανθρώπους που για αρκετούς μήνες τώρα και μάλιστα με, φαινόμενη, αφορμή διάφορες "κρίσεις" που επιχειρήθηκε να "επιβληθούν" αφύσικα στις Συζητήσεις μας, μας βοηθούν αφανώς και με ειλικρινή ανιδιοτέλεια στο έργο μας, ενημερώνοντάς μας για διάφορα πράγματα, ανακοινώνοντάς μας την καλοπροαίρετη και δημιουργική κριτική τους για να βελτιωθούν τομείς του ESOTERICA. Και όλα αυτά χωρίς να "ανήκουν" στην Ομάδα των Συνεργατών, αλλά όντας πραγματικοί Συνεργάτες! Πιθανολογώ, γιατί πραγματικά αισθάνονται αυτόν τον χώρο ως και δικό τους χώρο και αυτό το Έργο ως και δικό τους Έργο.

Στην αναδιαμόρφωση των Forums θα υπάρχει σαφώς, Διαβάθμιση Συμμετοχής σε διάφορα επίπεδα, έτσι ώστε να επιβοηθηθεί η αποδοτικότερη κάλυψη των αναγκαιοτήτων των ανθρώπων που Συμμετέχουν στις Συζητήσεις μας. Αυτό θα προσπαθηθεί να γίνει με πνεύμα Δικαιοσύνης, έτσι που να προωθείται και να δικαιοδοτείται η ολοένα και πιο υγιής και ωφέλιμη για τους Συμμετέχοντες πρόσβαση σε κατηγορίες θεμάτων, όσο ανεβαίνουμε τα επίπεδα που θα δημιουργηθούν. Θα υπάρχουν Ευκαιρίες, θα υπάρχουν και Δοκιμασίες μέσα από τις οποίες όλοι θα μπορούν να "κερδίσουν" αυτό που ταιριάζει περισσότερο στην παρούσα φάση Δράσης και Συνειδητοποίησης που βρίσκονται. Είναι σίγουρο, για παράδειγμα, πως μία "Δοκιμασία" που συνολικά, ως Κοινότητα, δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να υπερβούμε και να κερδίσουμε από αυτήν, είναι η "χρήση" του συγκεκριμένου χώρου όπου τώρα βρισκόμαστε, δηλαδή του Forum "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού". Για την ακρίβεια, ο πραγματικά σημαντικός αυτός χώρος για τη συνολική Ζωή της Κοινότητας, έγινε αντικείμενο κατάχρησης από πολλούς και πραγματικά ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν "κερδίσει" το δικαίωμα να τον χρησιμοποιούν με αγνό και αληθινό σκοπό. Ο παρών χώρος λοιπόν θα έχει και ειδικά χαρακτηριστικά διαβάθμισης, που όπως φαίνεται δεν θα αφορούν μόνον τη Συμμετοχή αλλά και την Ανάγνωση.

Μία αληθινή διαπίστωση: ίσως παραπάνω από το 90% των ατυχών περιπτώσεων προστιβών και διαιωνιζόμενων διαμαχών θα είχε αποφευχθεί εάν κάποιοι από τους εμπλεκόμενους είχαν επιλέξει να μην απαντήσουν στις "προσβολές" με "προσβολές", στις "επιθέσεις" με "επιθέσεις", στις "ύβρεις" με "ύβρεις", στις "μπηχτές" με "μπηχτές"... Και αυτό σίγουρα δεν είναι ευθύνη των Συντονιστών και των Διαχειριστών! Αν αυτό γίνει κατανοητό πολλά πράγματα θα πάνε καλύτερα. Είναι ευτυχές το ότι πολλοί άνθρωποι φαίνεται να το έχουν αντιληφθεί και ακόμη περισσότερο να το έχουν κατανοήσει!

Ας το σκεφτούμε λίγο περισσότερο... τις περισσότερες φορές αρκεί η Ευγενής Σιωπή ή ένας και μόνον λόγος Δύναμης και όχι συναισθηματισμού για να αποδυναμωθεί η ισχύς οποιασδήποτε προσβολής που υφίσταται ως τέτοια μόνον όταν, αδίκως, ταυτίσουμε τον εαυτό μας με το αντικείμενο της προσβολής! Ο Εαυτός μας δεν προσβάλλεται πραγματικά με τίποτα! Αν με κάτι "προσβάλλεται", αυτό είναι η ίδια μας η στάση... Η στάση του πραγματικού Εσωτερικού Πολεμιστή όμως δεν επιτρέπει την σπατάλη των εφοδίων του, και προτρέπει μόνον στην στόχευση των στόχων που είναι πραγματικοί και μπορούν να μας πάνε παρακάτω... Η διαιώνιση όμως συγκρούσεων με "φαντάσματα" μας καθηλώνει σε "δειλές" αψιμαχίες πάνω σε "ήδη καμένα εδάφη", ενώ η "εμπροσθοφυλακή", πολύ μπροστά, ήδη κατακτά τον ανοιχτό και άπειρο χώρο...

---------------

... λοιπόν, τελικά αποφάσισα να μην τα πω ΟΛΑ! Επειδή όμως και αυτό το "μνημόνιο" κινδυνεύει για άλλη μία φορά να πάει "αδιάβαστο" από αρκετούς και αρκετές(λόγω μάκρους) και θα προτιμούσα να μην γίνει έτσι, σας αφήνω εδώ σε τόνους χαρωπούς και πολεμικούς...

... θα ήθελα μόνον να κάνω για μία ακόμη φορά κάτι που μου άρεσε!


----------------------------------------
Adminosaurus Tyrannicus Esotericalis
----------------------------------------

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 04:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 08:00:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ξεχνάς όμως Avallon, διαβάζοντας αυτά που γράφεις τώρα, πως πέρυσι όταν ήσουν της "μόδας" κι εσύ στους "πολέμους", κάποια στιγή στην "έδωσε", άνοιξες εκείνο το περίφημο "Αντίο αγαπημένο και άδικο εσωτερικα" και ξεκίνησες έτσι μια νέα σειρά "αντιπαραθέσεων".... σου προτείνω λοιπόν, πριν κρίνεις μία κατάσταση να φέρνεις στο μυαλό σου την αντίστοιχη που έζησες...

Δεν ξεχνώ τίποτα αγαπητή Galadriel...
Aπόδειξη τα παλιά ξυνά σταφύλια που ανέφερα...
και δε νομίζω να κατέκρινα τη στάση σου εδώ...

quote:
ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, αλλά δεν μ'αρέσει να διαβάζω και αυτά που διαβάζω για μένα. Ειδικά όταν παρουσιάζονται ψέμματα ως αλήθειες ...

Θα πω το εξής που το έχω βέβαια ήδη ξαναπεί:
Oταν ο άλλος θέλει να σου βρει ψεγάδι... θα το βρει...
Οταν θέλει κάποιος να πει κακία για σένα θα βρει τρόπο να μετατρέψει ακόμη και ένα πλεονέκτημα σε μειονέκτημα μόνο και μόνο για να στην πει... Είναι θέμα "καλής" διάθεσης αγαπητή μου... Ετσι λοιπόν όταν ο άλλος ξεχειλίζει από τέτοια "καλή" διάθεση να σου τσαλακώσει την εικόνα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

quote:
... λοιπόν, τελικά αποφάσισα να μην τα πω ΟΛΑ! Επειδή όμως και αυτό το "μνημόνιο" κινδυνεύει για άλλη μία φορά να πάει "αδιάβαστο" από αρκετούς και αρκετές(λόγω μάκρους)

Πως μας ξέρεις ατιμούλικο...

quote:
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ;

Κάτι τέτοια λες και δε θα τη βγάλεις καθαρή εδώ μέσα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 09:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Τζωνάκο μου, χαλίφη μου (άντε δεν σου έχω ορμήξει ακόμα, τόσο καιρό που πέφτουμε ο ένας πάνω στον άλλον εδώ μέσα), κι έλεγα θα καταλάβει κανείς χριστιανός το βάθος της σοφίας μου, ή θα επιπλέουν; :)
Σιγά μήν δεν το καταλάβαινες!
Τί νέα βρε? :) Τα παιδιά? (έχω κι εγώ τώρα παιδί!!!! ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑΑΑΑΑΑ!) :) :) :)

Λοιπόν, σοβαρά τώρα, και προς όλους: ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ! Κι εμείς έχουμε γκομενιάσει στο ίντερνετ, κι εκτός ίντερνετ, αλλά κρατήσαμε μία άλφα αξιοπρέπεια προς τα έξω (ασχέτως αν την χάσαμε μεταξύ μας... με τους γκόμενους εννοώ)...
Δεν συνεχίζουμε τώρα να πετάμε τις σοφίες μας, μπάς και φωτιστούμε?
Μου λείψατε... θα σας περιμένω στα παρακείμενα θέματα :)

Edited by - Pagwna on 29/11/2005 10:11:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 12:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Tώρα που ηρεμήσανε τα πνεύματα -μέχρι να ανάψουν ξανά, ο Θεός να φυλάει πιά,- δεν κάνουμε κάτι γιά να ευχαριστήσουμε το στομαχάκι μας;
Σήμερα έφτιαξα ψητή γαλοπούλα με δενδρολίβανο θυμάρι και γέμιση SAGE, και χριστουγεννιάτικη πουτίγκα. Προετοιμασία γιά τις μεγάλες άγιες μέρες. Μέσα στο κλίμα των ημερών.
Ας ασχοληθούμε και με πρωτότυπες και με εύγευστες συνταγές. Δεν βλάπτει.
Κατά τα άλλα αντί να τρώγονται οι άνθρωποι ας μασουλάνε νοστιμιές, το πιό δύσκολο πράγμα τελικά είναι να ισορροπήσουμε τις καταστάσεις, να κάνουμε αυτοκριτική γιά τις καταστάσεις που μας περιβάλλουν, και να πραγματοποιούμε στόχους αντί να πετάμε ή και να τρώμε καρφιά και βέλη στα μάτια.
Το ξεκαθάρισμα καταστάσεων γενικά οφελεί.
Οι ριζικές αλλαγές ανανεώνουν.
Κι οι επιλογές που κάνουμε καλοί μου φίλοι ή μας δίνουν ευκαιρίες ανόδου ή μας χαντακώνουν.
Κυττάμε μπροστά, προστατεύοντας τα ήδη κεκτημένα.
Κρατάμε σταθερή στάση στις αποφάσεις.
Δεν αναλωνόμαστε σε βλακείες.
Οι επιλογές καθορίζουν το αποτέλεσμα.
Ο ΜΑΓΚΑΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.
ΑΣ ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ.
ΚΙ ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΑΣ.

ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ, Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ...
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ, ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ, ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΟΥ ΕΜΕΙΣ, ΕΓΩ, ΘΑ ΕΧΕΤΕ, ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΙΣΩΣ Η ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΧΡΟΝΟ.
ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.
ΑΛΛΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ, ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ.
ΕΧΩ, ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΛΕΩ.
ΕΙΘΕ ΠΑΝΤΩΣ Η ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ. ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕΛΕΤΕΣ ΣΚΕΨΗ.
ΚΙ ΑΓΑΠΗ...

ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ.
ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 13:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Σοφίες λοιπόν αγαπητή Pagwna,

με αφορμή (αν μου επιτρέπεις) μία φράση σου...

quote:
Κι εμείς έχουμε γκομενιάσει στο ίντερνετ, κι εκτός ίντερνετ, αλλά κρατήσαμε μία άλφα αξιοπρέπεια προς τα έξω (ασχέτως αν την χάσαμε μεταξύ μας... με τους γκόμενους εννοώ)...

το γκομενίζειν λοιπόν εντός φόρουμ, δεν είναι παρά η προσπάθεια αυτοεπιβεβαίωσης ενός φυσικά ιστάμενου ατόμου, μέσα από έναν διαδικτυακά ιστάμενο προσωπείο/nickname/μάσκα...

κοινώς πουλάν μούρην... δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό δηλώνει την αξιοπρέπεια (ή την απουσία της) και στο φυσικό πρόσωπο...

όμως, το ζητούμενο δεν είναι η αξιοπρέπεια... έτσι κι αλλιώς αυτή για τον καθένα είναι υποκειμενική και ευμετάβλητη (εξ'ου και τελικά την χάνουμε εύκολα "εκτός" με τους γκόμενους)...

το ζητούμενο είναι, μέσα απ' αυτή την διαδικασία αλληλεπίδρασης, πρώτα απ' όλα να φέρουμε σε επίπεδο συνείδησης τον εαυτό μας (ακόμα και τον χειρότερο)...

για να εργαστούμε πάνω σε κάτι, χρειάζεται καταρχήν να γνωρίζουμε τι είναι αυτό... για να εκφράσουμε το καλό ή να βελτιώσουμε το κακό... ό,τι κι αν είναι η συνείδηση αποτελεί βασική προϋπόθεση...

ως τέτοια, η διαδικασία του "αρπάζομαι", "γκομενίζω", "κατινιάζω", "πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες" και τα συναφή είναι απολύτως θεμιτή...

το πρόβλημα δημιουργείται, εφόσον, αυτό παραμένει στο υποσυνείδητο και μας εμποδίζει να βελτιωθούμε...

με την ελπίδα πως καταλαβαίνεις ότι δεν διαφωνώ μαζί σου, ότι δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά στο κείμενο που μου έδωσε την αφορμή να καταθέσω τις σκέψεις μου και με την ελπίδα πως ίσως βγάλουμε και καμμιά άκρη τελικά,

την πολύ καλημέρα μου

Galadriel

υ.γ. δεν είχε παράπονο το ποστ αγαπητή Avallon, αλλά μία συγνώμη είναι αρκετή για το παρόν τόπικ.... μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας ε?


Δ
Ε Κ

Edited by - galadriel on 29/11/2005 13:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 13:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΕΡΕΥΟΥΝ.
ΙΣΩΣ Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ ΚΙ Η ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ, Η ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΦΟΒΕΡΕΣ ΑΡΕΤΕΣ...
Η ΜΕΤΡΙΦΡΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ.
ΩΣΤΟΣΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΠΥΓΜΗ.
ΕΙΘΕ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΕΝΑΝ ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ.
ΕΝΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 14:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Pagwna

Τζωνάκο μου, χαλίφη μου (άντε δεν σου έχω ορμήξει ακόμα, τόσο καιρό που πέφτουμε ο ένας πάνω στον άλλον εδώ μέσα), κι έλεγα θα καταλάβει κανείς χριστιανός το βάθος της σοφίας μου, ή θα επιπλέουν; :)
Σιγά μήν δεν το καταλάβαινες!

(έχω κι εγώ τώρα παιδί!!!! ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑΑΑΑΑΑ!) :) :) :)



Pagwnes υπαρχουν πολλες, Pagwna που υπογραφει με το ονομα της και γραφει αυτα που γραφει, μια γνωριζω: εσενα!


χαιρομαι που σε ξανασυναντω!


αλλα χαιρομαι πολυ περισσοτερο που εισαι ΜΑΜΑ!


.

ΥΓ. με την Pagwna γνωριστηκαμε καποτε απο κοντα χωρις να γκομενισουμε - μειναμε στην αλληλοεκτιμηση και προφανως ειμαστε ντεμοντε , αλλα τι να κανουμε, κανεις δεν ειναι τελειος...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy