ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Iposiniditos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 04:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iposiniditos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia,epidi olla ta metafisika,kai ta pragmata pou den mporei na katanoisei o anthropos me mageyoune,me ekanan na parw apofasi na paixw ayto to paixnidi.Paidia sas parakalo,mporeite na mou peite tropous,oste na kalesw pneyma me asfalia?Opos elege o filos apo panw"den thimame onoma" kati gia ladia.Ama xerete perisotera peri tou thematos kai thelete na ta mirastite mazi mou,to msn mou einai ***

p.s.sas parakalw,min kanete edit sto post mou!Sas ekliparw!Exw mania me ayta ta metafisika,pws na tw pw,Einai i zwi mou.

p.s.2 vasika thelw na milisw me ton papou mou pou pethane kai itan papas.Ginete na fonaxw siggekrimeno pneyma?Epidi prin enas eixe pei oti sinomilouse me gnostous tou.Ean xerei kaneis pws as mou stilei minima sto e-mail mou,i PM sto site!Tha sas eime ipoxreos.

P.S3 tha sas eime ipoxreos kai ean den kanete Edit sto post mou.Plz!

Edited by - Iposiniditos on 29/06/2008 04:12:39


________________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ
ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΙ ΕΝΑΡΞΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
30/06/2008
________________________________________________________________



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iposiniditos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 06:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iposiniditos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia simera tha to kanw(malon)!Wish me luck!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iposiniditos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 07:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iposiniditos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia thelw na sas pw kati pou exw paratirisei kai einai ligo paraxeno.O "O ΩΝ" απο τωτε ποθ ειπε οτι θα δοκιμασει το ποτιρακι δεν εχει ξαναεμφανιστει!Μπρρρ!Φωβαμε!

Neyden,Thelw na se sinxarw gia to tharws pou exeis kai zeis mesa se spiti opou iparxoun gantasmata apo nekrous!Exw stin thesi sou tha ekana exorkismo opws ekane kai i theia sou,kai tha ekega tin pena!Eyxwme mesa apo tin kardia mou na stamatisoun olla kai na vreis tin isixia sou.

Se zileyw gia tin katana,epidi kai emena mou aresoun kai tha eithela kai egw na apoktisw mia!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 09:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Iposiniditos, όπως σου ξαναέγραψα στο θέμα ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....., θα πρέπει να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς.

Έγινε κάποια επέμβαση στο μήνυμα που έστειλες στις 29/06/2008, 04:10:42, θα μπορούσες να διαβάσεις το μήνυμα που είχα στείλει στις 28/05/2008, 09:23:57 ώστε να κατανοήσεις το λόγο που έγινε.

Θα ήθελα να επισημάνω ξανά ότι ο σκοπός ύπαρξης του παρόντος θέματος στις Συζητήσεις - καθώς κι άλλων παρεμφερών με αυτό - δεν είναι η ανταλλαγή πληροφοριών και μεθόδων για την επίκληση πνευμάτων κλπ αλλά η ευκαιρία για την ύπαρξη ενός φιλοσοφικού διαλόγου με ερευνητική διάθεση απέναντι σε αυτό το φαινόμενο...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 23:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά...Η κουβέντα σας αυτή με έκανε να γραφτώ στο φόρουμ μόνο και μόνο για να σας πω άλλο ένα περιστατικό....
πριν λίγο καιρό πήγα σε έναν φίλο μου στη Χαλκιδική για λίγες μέρες..Πριν μπω σε λεπτομέρειες θέλω να προοτρέψω καθέναν να μην ασχοληθεί ποτέ με αυτό το παιχνίδι...

Ένα βράδυ καθήσαμε και μιλούσαμε..κάποια στιγμή μου είπε ότι πέρσι τέτοια μέρα (όπως εκείνο το βράδυ) παίζαν ένα παιχνίδι, αυτό με το ποτήρι και τα γράμματα...Να πω επίσης πως δεν πίστευα και ακόμα και τώρα αρνούμε να πιστεύσω τέτοια πράγματα...
ένα παιδί από αυτήν την παρέα είχε χάσει τον αδερφό του πριν αρκετά χρόνια...εκείνο το βράδυ παίζοντας αυτό το παιχνίδι το υποτιθέμενο πνεύμα "έγραψε" με το ποτήρι το όνομα του (το όνομα του πεθαμένου αδερφού) και η κουβέντα συνεχίστηκε φανερώνοντας το πνεύμα τη γνώση του για γεγονότα που συνέβησαν στα παιδιά που παίζαν το παιχνίδι...Επιπλέον κάποιοι από αυτούς λεει πως μπορούσαν να κουνήσουν αντικείμενα με την σκέψη τους...Εγώ δεν έδειξα να τα πολυπιστεύω και του λέω "άντε πάμε να κοιμηθούμε"...Ξαφνικά αυτός αισθάνθηκε στη βεράντα πως μια σκιά τον κοιτούσε επίμονα...τρόμαξε μα εγώ του είπα ότι επηρεάστηκε από τη συζήτηση που είχαμε..μπήκαμε μέσα στο σπίτι και κλείσαμε τα πατζούρια και τα παράθυρα ώστε να μην μπορεί να μπει κανείς μιας και φοβήθηκε ο φίλος μου...Πίνει λίγο νερό και αφήνει το ποτήρι του πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και ανεβαίνουμε πάνω στα υπνοδωμάτια...εγώ ξέχασα κάτι στον κάτω όροφο και πήγα να κατέβω να το πάρω όταν έκπληκτος βλέπω το ποτήρι που είχε αφήσει ο φίλος στο τραπέζι της κουζίνας, πάνω στα σκαλοπάτια...εκείνη τι στιγμή είχα πάθει σοκ και τον φωνάζω γρήγορα να έρθει...επιβεβαιώνει κι αυτός ότι το έιχε αφήσει στο τραπέζι...μένουμε με ανοιχτό το στόμα και πάμε να ψάξουμε φοβισμένοι όλο τον κάτω όροφο αλλά τιποτα...πάμε να ανέβουμε να κοιμηθούμε και στη μέση των σκαλοπατιών ακούμε ένα δυνατό θόρυβο σα να σπάνε γυαλιά...κατεβαίνουμε προσεκτικά, απίστευτα τρομαγμένοι, να ψάξουμε αλλά τίποτα...όλα ήταν στη θέση τους....πάμε να ανέβουμε ξανά στα δωμάτια αλλά και πάλι ακούγεται θόρυβος...εμείς χεσμένοι πλέον (με συγχωρείται κιόλας) μπαίνουμε στο δωμάτιο και κλείνουμε την πόρτα και προσπαθούμε να κοιμηθούμε...
Την επόμενη μέρα, προτείνω να θυμιατίσουμε όλο το σπίτι...παίρνω το θυμιατήρι, τα καρβουνάκια και το θυμίαμα και πάω να ανάψω το καρβουνάκι...είχε τρεις αναπτήρες πάνω στον αποροφητήρα της κουζίνας..παίρνω τον πρώτο παώ να τον ανάψω, ανάβει..πάω να τον ανάψω ξανά και χαλάει...παίρνω τον δεύτερο αλλά δεν είχε υγραέριο..παέρνω τον τρίτο, ο οποίοε ήταν οκ και είχε υγραέριο..τον ανάβω και ανάβει κανονικά...τον ξαναανάβω και δεν ανάβει παρά μόνο βγάζει μια σπίθα...να σημειώσω ότι αργότερα άναβε ξανά κανονικά..τρέχει ο φίλος μο και φέρνει έναν αναπτήρα από πάνω...ευτυχώς άναψε..ανάβω το καρβουνάκι, το οποίο καίγεται όλο και μετά σβήνει...παίρνώ και δεύτερο καρβουνάκι το ανάβω και επιτέλους βγάζει καπνό..βάζω πάνω θυμίαμα....και τώρα παιδιά κρατηθείτε....ο φίλος μου έιχε ένα πλαστικό φυτό στο σαλόνι γύρω στο ένα μέτρο ψηλό...με το που γυρνάω να θυμιατήσω, το φυτό αυτό τρέμει και πέφτουν από μέσα νομίσματα...η καρδιά μου πηγαινε σαν τρελή....είχαμε κατατρομάξει....Αυτό είναι αληθινό που σας λέω και είναι το μόνο από αυτά τα συμβάντα που συνέβη μπροστά στα μάτια μου...θυμιατήσαμε όλο το σπίτι και έδειξαν όλα να είναι καλύτερα...το απόγευμα αφου βάλαμε μαγιώ βγήκαμε από το σπίτι για να πάμε στη θάλασσα, με το που κλείσαμε την εξώπορτα, ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος και παλι μέσα από το σπίτι...ανοίξαμε την πόρτα και ψάξαμε να δούμε τι έγινε...τελικά βρήκαμε μια πέτρα που πάνω ήταν ζωγραφισμένη και έλεγε "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.." κάτω από ένα τρπεζάκι στο σαλόνι, ενώ το μεσημέρι όταν τρώγαμε την είχαμε δει πάνω στο τραπέζι......κλείσαμε την πόρτα και φύγαμε έντρομοι για τη θάλασσα....όταν γυρίσαμε παντού μέσα στο σπίτι πηγαίναμε μαζί...το βράδυ τελικά ανοίξαμε όλα τα φώτα και ραντίσαμε το σπίτι με βασιλικό και αγιασμό και το θυμιατησαμε και δεν ξανασυνέβη τίποτα από εκεί κα πέρα...
Αυτή ήταν μια αρκετά τρομακτική λοιπόν εμπειρία που έζησα και που ίσως σχετίζεται με το παιχνίδι με το ποτηράκι...όποιος θέλει το πιστεύει...εγώ γράφτηκα μόνο και μόνο στο φόρουμ για να αποτρέψω όσους θέλουν να δοκιμάσουν αυτό το παιχνίδι...φανταστείτε μετά να συμβαίνουν τέτοιου είδους πράγματα στο σπίτι σας....ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω..ακόμα μου έχει μείνει η φοβία και όταν ακούω θορύβους φοβάμαι λίγο..
Επίσης μου είπανε ένα άλλο περιστατικό το οποίο δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει...ήταν λεει μια παρέα που ήθελε να παίξει αυτό το παιχνίδι αλλά μια κοπέλα δεν τα πίστευε αυτά...η κοπέλα αυτή ήταν πολύ θρήσκα και γενικά πολύ ευγενική και καλή...οταν άρχισε να κουνιέται το ποτήρι, αυτή άρχισε να προκαλεί το πνεύμα, στου οποίου την ύπαρξη δεν πίστευε και να του λέει "αν είσαι αληθινό και υπάρχεις κάνε μου μεγάλο κακό για να πειστόύμε όλοι"...μετά από καιρο το κορίτσι έπαθε ατύχημα και έπεσε σε κόμμα...όταν συνήλθε ήταν ένα πολύ διαφορετικό κορίτσι...αλήτισα, κακιά και δεν πατούσε πια στην εκκλησια..για την ακρίβεια όυτε απ'έξω μπορούσε να περάσει...οι γονείς της αποφάσισαν να την πανε για εξορκισμό σε ένα μοναστήρι εν αγνοία της...έτσι κι εγινε...ενώ όμως την πηγαίνανε, αυτή ψιλιάστηκε τι γινόταν και αρχισε να ουρλιάζει μέσα στο αυτοκίνητο...τελικά πήγαν στο μοναστήρι, έγινε ο εξορκισμός και ήταν και πάλι όπως πριν το ατύχημα...
Ελπίζω να μη σας κούρασα....
Καλό σας βράδυ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
doraki19sakel
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 08:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doraki19sakel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ολοι ξερετε πιστευω..μερικοι απο σας εχουν παικει κιολας το Ποτηρακι(η ονομασια ειναι αλλιως γνωστη σε αλλα μερη).Οσοι δεν ξερετε θα σας πω λιγα λογια...Μαζευεστε νυχτα μια παρεα πανω απο 3-4 ατομα...Βαζετε στο τραπεζι γραμματα και αριθμους και σχηματιζετε ενα κυκλο.Στην μεση τοποθετειτε ενα ποτηρι γυρισμενο αναποδα.Λοιπον μεσω αυτου του παιχνιδιου καλεις πνευματα.Οποιο ειναι πιο κοντα εκεινη την στιγμη(Παντου γυρο μας υπαρχουν).Αυτο το παιχνιδι να προειδοποιησω οτι ειναι αφανταστα επικινδυνο μεχρι και θανατικο.
Κανοντας μια λαθος ερωτηση στο πνευμα ισως καταστρεψεις την ιδια σου την ζωη.Τωρα θα σας πω μια αληθινη προσωπικη εμπειρια...Ενας φιλος μου,σπουδαζει 1 χρονο στην Αγγλια..Στα πανεπιστημια αυτης της χωρας γινονται παρα πολλα, και υπαρχουν πολλοι μυθοι.Εκει εμαθε και αυτος αυτο το "παιχνιδι" και μας το εμαθε μολις ηρθε..
Ηταν 1 η ωρα το βραδι..Ειχαμε μολις γυρισει σπιτι ενος φιλου..6 ατομα και σκεφτηκαμε να παιξουμε το "Ποτηρακι" να δουμε πως ειναι..Ο φιλος μας,μας ειχε προειδοποιησει να μην το κανουμε ποσες φορες.Η περιεργια ομως μας εφαγε.Ειχαμε βαλει και βιντεοκαμερα με ειδικο φιλτρο να κοιταει στο τραπεζι για να αποδειξουμε οτι εινα αληθεια.Υπηρχε και ο σκυλος του παιδιου μεσα στο σπιτι(κοιμοταν σε μια γωνια).Αφου τα στισαμε ολα κανει ο φιλος μας την πρωτη ερωτηση.."Εισαι εδω πνευμα?"..Μετα απο 6 δευτερα το ποτηρακι με καποιες κινησεις πηγε στα γραμματα και σχηματισε την λεξη ναι.Εγω χεστηκα πανω μου(συγγνωμη για την εκφραση).Ολοι τρομαξαμε...Το παιχνιδι ειχε παρει σοβαρη μορφη...Αρχισαμε ενας ενας να του κανουμε ερωτησεις με την προυποθεση οτι δεν θα ρωτησουμε κατι επικινδυνα και ειδικα κατι που να αφορα το ΜΕΛΛΟΝ..Το ρωτησαμε απο που ηταν και μας ειπε απο Καστορια νομιζω.Ρωτησαμε πως πεθανε και μας ειπε πως κρεμαστηκε το 1876..Γενικα ανοιξαμε μια συζητηση..Εντομεταξυ ο σκυλος πηγαινε πανω κατω..(Εχω ακουσει οτι τα σκυλια και γενικοτερα τα ζωα μπορουν και βλεπουν τα πνευματα...δεν μπορω να αποδειξω οτι αληθευει).Η κασσετα ακομη βιντεοσκοπουσε..Σε καποια φαση εκανα την ερωτηση.."Τι πνευμα εισαι καλο η κακο?" και μας ειπε......."Κακο"...Σταματησαμε για λιγο...μεχρι που ακουστηκε η χειροτερη ερωτηση που θα μπορουσε να γινει..."Δειξε μας την δυναμη σου"...Περασαν 3 δευτερα και εσπασαν τα τζαμια απο ολο το σπιτι...τα παραθηρα και οι πορτες ανοιγοκλειναν...ολα τα γραμματα και οι αριθμοι ειχαν εξαφανιστει...περασαν 5 λεπτα οπου τα ειχαμε δει ολα μεχρι που ειδαμε το ποτηρι να σηκωνεται σε ενα υψος μισο μετρο κατω απο την λαμπα του σαλονιου και να εκτινασεται στον τοιχο οπου και εσπασε...

Παιδια..μονο που λεω την ιστορια μου σικωνεται η τριχα...Δεν πιστεψαν πολλα ατομα την ιστορια μας..Παρα μονο οσοι ηξεραν περι τινος προκειται το παιχνιδι αυτο..
Ξεχασα να σας πω οτι η κασετα ειχε λιωσει μεσα στην καμερα..Αυτος που τα ειδε ολα ηταν ενας αλλος φιλος που καθως γινοταν ο πανικος ειδε πισω απο την καμερα...Ειδε την οψη του πνευματος..Ηταν οπως το περιεγραψε μετα απο 3 βδομαδες που ηταν και ειμασταν παλι καλα,ενα πραγμα σαν σωμα που αιορουταν στον αερα με ανοιχτα τα χερια και τα ποδια και το ολο αυτο που φορουσε χανοντουσαν προς τα πισω..σαν να το τραβουσε κατι...


Καθε βραδι μετα το περιστατικο..ολοι ειχαμε τον ιδιο εφιαλτη για 2 βδομαδες...ερχοταν μια μορφη οπως αυτο που μας ειχε περιγραψει το παιδι που το ειδε και μας ελεγε..."Θα σας περιμενω.."...

Αυτη τη στιγμη λιγοι απο εσας θα πιστεψουν την ιστορια μου..αλλα αυτοι που θα την πιστεψουν θα ναι τυχεροι..

Απ'αυτο παιχνιδι εχουν πεθανει ολοκληρες παρεες ατομων..Αλλοι αυτοκτονησαν γιατι ερχοταν το πνευμα συνεχως στον υπνο τους..Αλλοι ρωτησαν για πραγματα που αφορουν το μελλον και εμειναν σε κομα...

Γενικα ειναι κατι το πολυ επικυνδινο και οσοι το δοκιμασετε προσεχετε τι ρωτατε..Για το καλο σας...Δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα..Και μεις που το καναμε ευχαριστουμε τον Θεο που ειμαστε ακομα ζωντανοι..


Οσοι εχετε εμπειρια,οσοι εχετε δοκιμασει το "Ποτηρακι",η οσοι εχετε αποριες παρακαλω πειτε τις.Θελω να μαθω και αλλα πραγματα...

Χαιρετω..eViL one...

...Don't even thing of it...

Edited by - eViL on 09/11/2003 00:56:40


d.sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doraki19sakel
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 08:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doraki19sakel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK KATARXAS DEN MOU VGAZEI ME TIPOTA ELLINIKA OPOTE OPOIOS KATALABEI-KATALABE...KALISPERA KAI EYXOMAI NA SUNEXISEIS NA EISAI KALA....ALLA DIAFWNW POLY ME OSA LES...EXW PAIXEI TO PAIXNIDI PARA POLLES FORES KAI OLA MOU PIGAN POLY FISIOLOGIKA GIATI
1-DEN EBISTEUOMAI KANENAN FILO....GIA KATI POY OPWS LES BOREI NA SOU AFERESEI AKOMA KAI TIN ZWI(AKOMA KAI AYTO OMWS DEN EXEI KATEGRAFTEI POU8ENA)
2-EKATSA KAI TO EPSAXA POLU PRIN TO KANW...GIATI DEN I8ELA NA PARW KANENAN STO LAIMO MOU...
KAI ETSI EMA8A OTI KALITERA EINAI NA TO KANEIS MESIMERI GIATI MONO AGA8O KAI KALOKARDO PNEUMA BOREI NA EMFANISTEI...(EKTOSKAI AN EXEIS PAEI STO SPITI TOU KOMI DRAKOULA OPOTE...TI NA PW?)-EPISIS EMA8A NERAKI TA LOGIA GIA NA TO KALESW KAI TA LOGIA GIA NA FYGEI..(OPOTE KATI MOU LEEI OTI DEN TA EIPATE POTE...KAI AN BORW NA SE PISTEPSW TOTE....KANTE XANA TON KUKLO KAI PEITA TA LOGIA GIA NA FYGEI OSO TROMAXTIKO KAI AN SOU AKOUGETE...)
EPISIS YPARXEI MIA IDIAIETERI TEXNIKI GIA NA MAZEPSEIS TA PRAGMATA POU EXEIS XRISIMOPOIEISEI OPWS TO XARTI POU PREPEI NA KAPSEIS KAI TO POTIRI POU PREPEI TAYTOXRONA NA SPASEIS...ESY KAI OXI TO PNEUMA...
KATI ALLO TWRA...TO PIO KONTINO PNEYMA POU IR8E ITAN ENAS KREMASMENOS TOU 1876?KATARXAS EPILEGEIS ESY POION 8ES NAKALESEIS KAI OXI OPOIO PERNAEI EXW APO TO SPITI ...PERIERGO EPISIS TO GEGONOS OTI ENW EGINAN OLA AYTA KANENAS DEN TIN EKANE ME ELAFRA PIDIMATAKIA KAI AN EMENA MOU EIXE SYMBEI DEN XERW AN 8A KATAFERA NA TO GRAPSW...I NA TI GRAPSW ME TOSI LEPTOMERIA...I KAMERA POU ELIWSE I KASETA NOMIZW ASXOLIASTI...ENNOEITE OTI BOREIS NA KATAGRAPSEIS TA PANTA KAI STIN TELIKI TI EKANE AYTOS O AMEIROS KAKOS DE ...KREMASMENOS....PETOUSE?ESPAGE TZAMIA?POTIRIA?I EKAIGE TIN MIXANI?KAI STIN TELIKI APOTI DIABAZW SIGA!!!DEN TON EIPATE KAI KABOURI...PLAKA KANW!!ALLA EINAI LES KAI DIABAZW SENARIO TAINIAS TYPOU:TO XYPNIMA TWN 8RYLWN...PANTWS AN ONTWS SOU SYNEBEI...BRAVO SOU GIA TO 8ARROS...!KAI APO EDW KAI EMPROS NA TA PSAXNEIS KALITERA AN....XANA ASXOLI8EIS..

d.sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 13:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλύτερο είναι να μην το επιχειρήσει ποτέ κανείς..ούτε μεσημέρι ούτε βράδυ...η περιέργεια σκότωσε τη γάτα και έκανα στήλη άλατος τη γυναίκα του Μωυσή....
Νομίζω ότι υπάρχουν σοβαρότερα θέματα να ασχοληθεί κάποιος από το να καλεί πνεύματα και στην τελική μετά να έχει ψυχολογικά προβλήματα ή και προβλήματα στο σπίτι του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 13:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την γυναικα του Λωτ εκαναν στηλη αλατος
Θα συμφωνησω και παλι με τα λεγομενα του steve88.Καλυτερα να μην μπλεκομαστε με καταστασεις που δεν ανηκουν καν στην δικη μας διασταση.
Χθες μιλουσα με τον ξαδελφο μου σχετικα με αυτο το θεμα,ο οποιος ειναι 42 ετων.Μου εξομολογηθηκε πως οταν ηταν πιτσιρικας,πειραματιστηκε με τετοιου ειδους "σπορ",εξαιτιας μιας εμπειριας που ειχε.
Με το "ποτηρακι"δεν ειχε ασχοληθει,αλλα ειχε διαβασει Σολωμονικη και κατι αλλα περιεργα.
Μου μιλησε για μια τελετη με την Αγια Γραφη και ενα παλιο κλειδι,μοιαζει πολυ με το λεγομενο εκκρεμες,αλλα χρησιμοποιουσαν και κατι στιχους τους οποιους δεν κοπτομαι να μαθω.
Τον ρωτησα αν ειδε η ακουσε κατι περιεργο.Μου ειπε πως δεν ειδε ουτε ακουσε τιποτα,και δεν ασχοληθηκε ξανα λεγοντας μεταξυ σοβαρου και αστειου πως τα πνευματα δεν ασχολουνται με τους τρελλοευβοιωτες,περα απο την πλακα,στο σπιτι του φιλου που εγινε η φαση,εγιναν διαφορα περιεργα,μα τιποτα σε εκεινους.Τα συμπερασματα δικα σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 14:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ και κατάλαβα ότι την πέταξα την κοτσάνα....αλλά τεσπα κάποιου η γυναίκα ήταν..του Λωτ...
Το συμπέρασμα είναι ότι η περιέργεια δεν κάνει καλό και ειδικά όταν ξέρεις τις συνέπειες...Προφανώς τα πνεύματα βρίσκουν καταφύγιο στο σπίτι που..τα κάλεσε...ίσως πιστεύουν ότι εκεί είναι ευπρόσδεκτα ή ακόμα χειρότερα ίσως αυτό το παιχνίδι δεν καλεί απλά πνεύματα, αλλά τα απελευθερώνει ή τα φέρνει από κάπου αλλού ξανά εδώ στη γη...
Να πω επίσης μία σκέψη μου...Ο άνθρωπος ανέκαθεν ακόμα και για το ποιο φανταστικό παραμύθι χρησιμοποιούσε κάποια γεγονότα και ερεθίσματα του περιβάλλοντός του....ίσως οι μύθοι για στοιχειμένα σπίτια προήλθαν από αληθινά γεγονότα..ίσως τελικά να υπήρχαν στοιχειωμένα σπίτια επειδή μέσα σε αυτά έγιναν τέτοιου είδους παιχνίδια...
2 πράγματα με κάνουν να φοβάμαι αυτές τις καταστάσεις....
1.η εισχώρηση του κακού σε έναν χώρο, πείτε το διάβολος, κακή ενέργεια, όπως θέλετε
2.το ότι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω κάτι από αυτά άμεσα, αλλά με διάφορες διαδικασίες, πχ. αλάτι, ξύδι, ευχέλαιο...
ευτυχώς δεν αφορά άμεσα εμένα το θέμα...απλά αυτά που έζησα μέσω του φίλου μου ήταν αρκετά για να με τρομάξουν τόσο ώστε τα βράδυα να χέζομαι με το παραμικρό τσικ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή doraki19sakel, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Επειδή η ανάγνωση των greeklish είναι ιδιαιτέρως δύσκολη και κουραστική, θα σε παρακαλούσα να μπεις στο παρακάτω θέμα ώστε να βρεις κάποια λύση από αυτές που έχουν προταθεί ώστε να μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Το θέμα είναι το εξής (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

Εάν παρόλα αυτά δεν σε βοηθήσει κάποια από τις λύσεις που έχουν προταθεί στο συγκεκριμένο θέμα, μπορείς να ζητήσεις κάποια βοήθεια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που εισαι εσυ;δεν πηγες διακοπες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZavuloN
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 08:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZavuloN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Να ρωτήσω λίγο κάτι. Πιστέυεται οτι θα έρθει πνεύμα να μετακινεί ποτήρια? Γιατί να το κάνει αυτό και να μη πάρει π.χ ενα στυλό να αρχίσει να γράφει? Αυτό το κάνα εγώ στα 15 μου, καλούσα τον Marduk για να φοβίσω μικρά κοριτσάκια με διάφορους τρόπους και κόλπα. Μήπως οι πιο πολλοί εδώ μέσα έχετε σκοπό να κάνετε το ίδιο σε ανύποπτους ανθρώπους? Πάντως αυτά που λέτε έχουν κάποια λογική βάση. Διότι αν πιστέψεις(!) ότι έχει έρθει πνεύμα και σου μιλάει είσαι ήδη σε ακραίο ψυχολογικό σημείο, οπότε ότι και να σου συμβεί μετά είτε θα το μεγαλοποιήσεις, είτε θα πάθεις κάποια ζημιά.

Μπορώ να διαβάσω τις πεποιθήσεις αρχαίων λαών, μάγων, θρησκειών κλπ γιατί μου φαίνεται άκρως ενδιαφέρων ο τρόπος σκέψης των ανθρώπων να εξηγήσουν το άγνωστο σε όλη τη διάρκεια της ανθρωπότητας. Αλλά στον 21ο αιώνα το να πιστέψεις σε ύπαρξη πνευμάτων που σου μιλάνε με ποτηράκι ξεπερνά τα όρια του αστείου και μπαίνουμε σε μια μορφή ψυχολογικών παθήσεων που πρέπει να λυθούν από ειδικούς.

Τέλοςπάντων όποιος θέλει να δοκιμάσει αυτό το παιχνίδι, να ξέρει ότι είτε δε πρόκειται να γίνει τίποτα ή θα τον κοροιδέψουν άσχημα.

Ας αφήνουμε τη καθαρή λογική να υπερισχύει των φόβων μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 11:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά φίλε κορόιδευε....αν τα έβλεπες να σου συμβαίνουν θα σου έλεγα εγώ..τώρα σε καταλαβαίνω βέβαια επειδή δεν έχεις ζήσει τίποτα απο αυτά...κι εγώ δεν τα πίστευα και σχεδόν τελείως ανυποψίαστος είδα αυτά που είδα...ακόμα ίσως αρνούμαι να τα πιστέψω και βασικά οτιδήποτε άλλο θα έλεγα ότι ήταν φαντασία μου αλλά όχι και το φυτό που έτρεμε όταν πήγα να το θυμιατήσω και έπεσαν κάτω νομίσματα....
Το θυμίαμα ένας το φοβάται κατά την εκκλησιαστική παράδοση...ο έξ'απο δω...και απ'ότι έμαθα λένε πως ο διάβολος όταν μπει σε ένα σπίτι το σημείο που επιλέγει να κρυφτεί είναι οι γλάστρες....
Μην τα παίρνετε και τόσο στα αστεία μερικοί αυτά...Δεν εξηγούνται όλα με την λογική και με μαθηματικές εξισώσεις και φυσική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 11:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, το ποστ του ZavuloN έχει πολύ ζουμί....

Όλοι εσείς οι μάρτυρες επαφών με πνεύματα, ξόρκια κάνατε, παπάδες να αγιάσουν φέρατε, σε γιατρό πήγατε να τα πείτε όλα αυτά ???

Αν ναι, τι σας είπε ?????

Edited by - KERRY KING on 24/08/2008 11:25:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 11:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που εισαι εσυ;δεν πηγες διακοπες;

Πήγα και γύρισα, μαιμουδιτσα μου.
Είχα πάει στα τέλη του Ιουλίου οπότε τώρα στην Αθήνα.

quote:
Όλοι εσείς οι μάρτυρες επαφών με πνεύματα, ξόρκια κάνατε, παπάδες να αγιάσουν φέρατε, σε γιατρό πήγατε να τα πείτε όλα αυτά ???

Δηλαδή



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 12:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι εσείς οι μάρτυρες επαφών με πνεύματα, ξόρκια κάνατε, παπάδες να αγιάσουν φέρατε, σε γιατρό πήγατε να τα πείτε όλα αυτά ???
---------------------------------------------------------------------
Δηλαδή

Αποκλείεται να είναι φαινόμενο ομαδικής υστερίας ?
Σκέψου μια παρέα (εφήβων τις περισσότερες φορές), να έχει φτιάξει ατμόσφαιρα και να συγκεντρώνεται να "καλέσει" πνεύμα με ένα ποτηράκι...

Ένας να φανταστεί ότι είδε κάτι και να τον πιάσει υστερία, είναι ιατρικός στηριγμένο ότι μπορεί να προκαλέσει ομαδική παράκρουση και να γίνει το έλα να δεις. Αρνούμαστε την ανθυποβολή ?????

Το σοκ που μπορεί να προέλθει από μια τέτοια "τρομάρα", ξέρουμε ότι είναι τόσο υσχηρό που μπορεί να προκαλέσει και ανακοπή. Ειδικά και στην εφηβία που ο οργανισμός είναι ιδιαίτερα τσιτωμένος δεν θέλει και πολύ να δημιουργήσει "ζημιά". Όταν λοιπόν οι μεταγενέστερες "επισκέψεις" μπορεί να είναι το αποτέλεσμα της ψυχικής διαταραχής που προήλθε, δεν θα μπορούσε να αποτελέσει μια λογική εξήγηση των παραπάνω ιστοριών ???

Εγώ δεν αρνούμαι την ύπαρξη του αόρατου κόσμου θεωρώ όμως τη πλεοιοψηφία των παραπάνω εμπειρειών απλές προσπάθειες εντυπωσιασμού.

Δεν δέχομαι πρακτικές αγιαστούρας και θυμιατού, ή έχουμε να κάνουμε με άυλο κόσμο ή κοροϊδευόμαστε. Τι θα πει "κάηκε η κασσέτα" ??? Σαν πολύ βολικό δεν ακούγεται ? Πέσανε σε celebrity πνέυμα δηλαδή που δεν γουστάρει τους παπαράτσι ? Και όλα αυτά τα βιντεάκια που δείχνουν πνευματική δραστηριότητα πως την γλυτώσανε δηλαδή ?

Δεν έχω διάθεση να την πω σε κανέναν, βλέπω όμως πως κανένας δεν έχει τα κότσια να την ψάξει πραγματικά τι του συνέβη μετά από αυτή την "εμπειρεία". Ή που βγήκανε άρχοντες του σκότους και μας δίνουνε συμβουλές να μείνουμε μακρυά, ή που είδανε τον χάρο με τα μάτια τους και καθαρίσανε με το πάτερ ημών και την αγιαστούρα (δεν θα ξεχάσω τον άλλο με την ιστορία που ο παππούς του έδιωξε το κακό πνεύμα με το να σταθεί στην στάση του σταυρού ).

Edited by - KERRY KING on 24/08/2008 12:45:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 16:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά πρώτον, έχουν γίνει έρευνες ακόμα και από επιστήμονες οι οποίοι μέτρησαν την πυκνότητα και άλλα στοιχεία του αέρα σε συγκεκριμένες περιοχές και χώρους, όπου ίσως να υπήρχαν πνεύματα και όντως βρήκαν ασυνήθιστες τιμές....
Επιπλέον μετά από διαδικασία ευχελαίου στο χώρο όλα αυτά παύυν να υφίστανται...Και ιερέας μου το είπε και γενικώς μου είπε ότι αυτά όντως υφίστανται...
Τέλος, όταν κάποιος είναι υλιστής, προφανώς και δεν μπορεί να καταλάβει και να αποδεχτεί κάτι τέτοιο παρά μόνο αν το δει (και πάλι παίζεται)...
Ακόμα και να δει κάτι τέτοιο ίσως προσπαθήσει να το ανάγει στη λογική, όμως δεν είναι όλα βασισμένα στη λογική...Σκέψου τις δέκα πληγές της Αιγύπτου, την καιόμενη βάτο, την απόσυρση των υδάτων στην Ερυθρά θάλασσα, τα αναρίθμητα θαύματα του Ιησού..κάποιοι προσπαθούν να τα ανάγουν σε φυσικά φαινόμενα....κανείς δεν είπε ότι δεν είναι φυσικά φαινόμενα, όμως αποτελούν θαύμα, απίστευτες συγκυρίες για να συμβούν από το πουθενά και την κατάλληλη στιγμή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 17:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά πρώτον, έχουν γίνει έρευνες ακόμα και από επιστήμονες οι οποίοι μέτρησαν την πυκνότητα και άλλα στοιχεία του αέρα σε συγκεκριμένες περιοχές και χώρους, όπου ίσως να υπήρχαν πνεύματα και όντως βρήκαν ασυνήθιστες τιμές....
Επιπλέον μετά από διαδικασία ευχελαίου στο χώρο όλα αυτά παύυν να υφίστανται...Και ιερέας μου το είπε και γενικώς μου είπε ότι αυτά όντως υφίστανται...
Τέλος, όταν κάποιος είναι υλιστής, προφανώς και δεν μπορεί να καταλάβει και να αποδεχτεί κάτι τέτοιο παρά μόνο αν το δει (και πάλι παίζεται)...

Δεν αμφισβητήται η ύπαρξη "πνευμάτων" ή του αόρατου κόσμου. Η πρακτική πρόσκλησης μέχω ποτηριών εξετάζεται. Δείτε ρε παιδιά τιε πρώτες σελίδες του θέματος, κάποιος πιτσιρικάς με ψευδώνυμο "evil one" προσπαθεί απεγνωσμένα να φτιάξει κουβέντα πάνω σε μια ιστορία αμφιβόλου αξιοπιστίας. Και νά'σου ένα μάτσο πιτσιρίκια να ζητάνε οδηγίες για να το κάνουνε και αυτά στην 5ήμερή τους.... Και το αποκορύφωμα ο χριστιανός αποκρυφιστής.... ΕΛΕΟΣ !!!

quote:
Σκέψου τις δέκα πληγές της Αιγύπτου, την καιόμενη βάτο, την απόσυρση των υδάτων στην Ερυθρά θάλασσα, τα αναρίθμητα θαύματα του Ιησού

Ατυχέστατα παραδείγματα..... Αν αυτά είναι τα στοιχεία σου άστο καλύτερα... Θα πλατυάσει το θέμα......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 18:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι κάνουν τα 15χρονα...και βασικά δεν έχει σημασία η ηλικία....το θέμα είναι ότι μετά από αυτό το παιχνίδι συμβαίνουν περίεργα...και αν δεν αγιάσεις τον χώρο συνεχίζουν...είμαι 21 χρονών αλλά πίστεψε με δεν έχω όρεξη για αστεία...γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ μόνο και μόνο για να μοιραστώ κάτι που μου συνέβη και να αποτρέψω κάποιον να παίξει το ποτηράκι...Αυτά που μου συνέβησαν δεν ήταν φαντασία μου διότι ούτε έπαιξα εγώ το παιχνίδι ούτε επηρεάστηκα ψυχολογικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 19:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Steeve88 δεν πάω να σε βγάλω ψυχάκια, για να μην παρεξηγηθούμε - έτσι ?

Εσύ έχοντας μια εντελώς ξεχωριστή εμπειρία λες στον κόσμο να μην ασχολείται με ποτηράκια. Από την άλλη, άτομα εδώ μέσα έχουνε ποστάρει μετά από απόπειρα επίκλησης με ποτηράκι και αναφέρουνε ότι είναι όλα μούφα.

Εγώ αναρωτιέμαι, είναι σύμπτωση που η πλειοψηφία αυτών που αναφέρουνε εμπειρίες με ποτηράκια είναι ανήλικοι και συνήθως κοπέλες ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 21:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειτε ειναι αποτελεσμα μαζικης υστεριας,ειτε ειναι μουφα,η πραγματικοτητα,νομιζω πως ολοι οφειλουμε να λεμε τις αποψεις μας και να προσπαθουμε με ωραιο τροπο παντα να τους αποτρεπουμε χωρις βεβαια να κοροιδευουμε,αυτα που εκεινοι ειδαν η ενιωσαν.
Δεν το λεω για να προσβαλλω κανεναν,απλα,και το να φτασει καποιος να κανει επικληση σε ενα βαβυλωνιο ζουμπερο και μετα να κοριδευει,σημανει πως καταβαθος,ηθελε να δει κατι,ειχε την περιεργεια,αλλα μετα απογοητευτηκε.
Ολοι εχουμε την περιεργεια να μην το αρνουμαστε αυτο,και μερικοι κατι εχουν δει.
Ας ειναι φαντασιωση δεν εχει σημασια.
Τα παντα εχουν ενα μυστηριο,ακομη και το πως επεξεργαζεται ορισμενα πραγματα το μυαλο μας.
Κι αυτο ψαχνουμε να βρουμε περισσοτερο,παρα το τι εκανε το ποτηρακι να κινηθει αν κινηθει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 22:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τότε...
Για το ποτηράκι δεν ξέρω απλά μου είπαν και φαντάζομαι ότι το άτομο που μου το είπε δε μου το είπε για πλάκα..δεν είχε λόγο άλλωστε...
Αλλά αυτά που μου συνέβησαν με τάραξαν πάρα πολυ...δεν ξέρω αν οφείλεται το ποτηράκι ή κάτι άλλο....
Πάντως το σπίτι σίγουρα είχε αρνητική ή κακή ενέργεια ή δαιμόνιο ή όπως θέλει ο καθένας..δεν εξηγούνται αλλιώς αυτά που είδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ELECTROULA
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 23:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELECTROULA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera katarxin,einai arketa tromaktika ola osa grafontai edw alla kai polu endiaferonta tha ithela para polu na mathw polla gia pneumata kai fusika kapoia stigmi na dw kati apo konta...an kai pisteuw pws tha tromaksw arketa...!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 00:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη, να σου πω...εγώ μετά από όλα αυτά είμαι πολύ περίεργος να δω πως λειτουργεί το..."ποτηράκι"....αλλά δε θα το δοκιμάσω...να μου λείπει...προτιμώ την ηρεμία μου...το ίδιο προτείνο και σε σένα..μην τα σκαλίζεις πολύ γιατί μόνο σε καλό δε θα σου βγούν..συμβουλή από έναν κατατρομαγμένο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 11:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε KERRY KING, ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Απλώς μπερδεύτηκα διότι νόμιζα πως ανέφερες την επίσκεψη στον γιατρό για άλλο λόγο κι έχοντας υπόψιν μου την έως τώρα θετική συμμετοχή σου στις Συζητήσεις ομολογώ πως μπερδεύτηκα.

Αγαπητή ELECTROULA, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Καταρχάς θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.

Όσον αφορά το ποτηράκι, πιστεύω πως και να το δοκιμάσεις και να μην το δοκιμάσεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
Και για να είμαι ειλικρινής το θεωρώ απλώς χάσιμο χρόνου.

Θα ήθελα να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι το παρόν θέμα όπως κι άλλα παρόμοιας υφής (σχετικά με επικλήσεις, ξόρκια κλπ) δεν προσφέρονται για την ανταλλαγή - ή αίτηση έστω για λήψη και παροχή - πληροφοριών για το πως να επιτευχθούν οι επικλήσεις κλπ αλλά για να δοθεί το έναυσμα ώστε να υπάρξει ενάς εποικοδομητικός διάλογος γύρω από αυτά τα φαινόμενα που θα μας επιτρέψει να προσεγγίσουμε το θέμα με φιλοσοφικό στοχασμό κι ερευνητική διάθεση.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eirhnh_stel
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 01:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eirhnh_stel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα παιδιά...Η κουβέντα σας αυτή με έκανε να γραφτώ στο φόρουμ μόνο και μόνο για να σας πω άλλο ένα περιστατικό....
πριν λίγο καιρό πήγα σε έναν φίλο μου στη Χαλκιδική για λίγες μέρες..Πριν μπω σε λεπτομέρειες θέλω να προοτρέψω καθέναν να μην ασχοληθεί ποτέ με αυτό το παιχνίδι...

Ένα βράδυ καθήσαμε και μιλούσαμε..κάποια στιγμή μου είπε ότι πέρσι τέτοια μέρα (όπως εκείνο το βράδυ) παίζαν ένα παιχνίδι, αυτό με το ποτήρι και τα γράμματα...Να πω επίσης πως δεν πίστευα και ακόμα και τώρα αρνούμε να πιστεύσω τέτοια πράγματα...
ένα παιδί από αυτήν την παρέα είχε χάσει τον αδερφό του πριν αρκετά χρόνια...εκείνο το βράδυ παίζοντας αυτό το παιχνίδι το υποτιθέμενο πνεύμα "έγραψε" με το ποτήρι το όνομα του (το όνομα του πεθαμένου αδερφού) και η κουβέντα συνεχίστηκε φανερώνοντας το πνεύμα τη γνώση του για γεγονότα που συνέβησαν στα παιδιά που παίζαν το παιχνίδι...Επιπλέον κάποιοι από αυτούς λεει πως μπορούσαν να κουνήσουν αντικείμενα με την σκέψη τους...Εγώ δεν έδειξα να τα πολυπιστεύω και του λέω "άντε πάμε να κοιμηθούμε"...Ξαφνικά αυτός αισθάνθηκε στη βεράντα πως μια σκιά τον κοιτούσε επίμονα...τρόμαξε μα εγώ του είπα ότι επηρεάστηκε από τη συζήτηση που είχαμε..μπήκαμε μέσα στο σπίτι και κλείσαμε τα πατζούρια και τα παράθυρα ώστε να μην μπορεί να μπει κανείς μιας και φοβήθηκε ο φίλος μου...Πίνει λίγο νερό και αφήνει το ποτήρι του πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και ανεβαίνουμε πάνω στα υπνοδωμάτια...εγώ ξέχασα κάτι στον κάτω όροφο και πήγα να κατέβω να το πάρω όταν έκπληκτος βλέπω το ποτήρι που είχε αφήσει ο φίλος στο τραπέζι της κουζίνας, πάνω στα σκαλοπάτια...εκείνη τι στιγμή είχα πάθει σοκ και τον φωνάζω γρήγορα να έρθει...επιβεβαιώνει κι αυτός ότι το έιχε αφήσει στο τραπέζι...μένουμε με ανοιχτό το στόμα και πάμε να ψάξουμε φοβισμένοι όλο τον κάτω όροφο αλλά τιποτα...πάμε να ανέβουμε να κοιμηθούμε και στη μέση των σκαλοπατιών ακούμε ένα δυνατό θόρυβο σα να σπάνε γυαλιά...κατεβαίνουμε προσεκτικά, απίστευτα τρομαγμένοι, να ψάξουμε αλλά τίποτα...όλα ήταν στη θέση τους....πάμε να ανέβουμε ξανά στα δωμάτια αλλά και πάλι ακούγεται θόρυβος...εμείς χεσμένοι πλέον (με συγχωρείται κιόλας) μπαίνουμε στο δωμάτιο και κλείνουμε την πόρτα και προσπαθούμε να κοιμηθούμε...
Την επόμενη μέρα, προτείνω να θυμιατίσουμε όλο το σπίτι...παίρνω το θυμιατήρι, τα καρβουνάκια και το θυμίαμα και πάω να ανάψω το καρβουνάκι...είχε τρεις αναπτήρες πάνω στον αποροφητήρα της κουζίνας..παίρνω τον πρώτο παώ να τον ανάψω, ανάβει..πάω να τον ανάψω ξανά και χαλάει...παίρνω τον δεύτερο αλλά δεν είχε υγραέριο..παέρνω τον τρίτο, ο οποίοε ήταν οκ και είχε υγραέριο..τον ανάβω και ανάβει κανονικά...τον ξαναανάβω και δεν ανάβει παρά μόνο βγάζει μια σπίθα...να σημειώσω ότι αργότερα άναβε ξανά κανονικά..τρέχει ο φίλος μο και φέρνει έναν αναπτήρα από πάνω...ευτυχώς άναψε..ανάβω το καρβουνάκι, το οποίο καίγεται όλο και μετά σβήνει...παίρνώ και δεύτερο καρβουνάκι το ανάβω και επιτέλους βγάζει καπνό..βάζω πάνω θυμίαμα....και τώρα παιδιά κρατηθείτε....ο φίλος μου έιχε ένα πλαστικό φυτό στο σαλόνι γύρω στο ένα μέτρο ψηλό...με το που γυρνάω να θυμιατήσω, το φυτό αυτό τρέμει και πέφτουν από μέσα νομίσματα...η καρδιά μου πηγαινε σαν τρελή....είχαμε κατατρομάξει....Αυτό είναι αληθινό που σας λέω και είναι το μόνο από αυτά τα συμβάντα που συνέβη μπροστά στα μάτια μου...θυμιατήσαμε όλο το σπίτι και έδειξαν όλα να είναι καλύτερα...το απόγευμα αφου βάλαμε μαγιώ βγήκαμε από το σπίτι για να πάμε στη θάλασσα, με το που κλείσαμε την εξώπορτα, ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος και παλι μέσα από το σπίτι...ανοίξαμε την πόρτα και ψάξαμε να δούμε τι έγινε...τελικά βρήκαμε μια πέτρα που πάνω ήταν ζωγραφισμένη και έλεγε "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.." κάτω από ένα τρπεζάκι στο σαλόνι, ενώ το μεσημέρι όταν τρώγαμε την είχαμε δει πάνω στο τραπέζι......κλείσαμε την πόρτα και φύγαμε έντρομοι για τη θάλασσα....όταν γυρίσαμε παντού μέσα στο σπίτι πηγαίναμε μαζί...το βράδυ τελικά ανοίξαμε όλα τα φώτα και ραντίσαμε το σπίτι με βασιλικό και αγιασμό και το θυμιατησαμε και δεν ξανασυνέβη τίποτα από εκεί κα πέρα...
Αυτή ήταν μια αρκετά τρομακτική λοιπόν εμπειρία που έζησα και που ίσως σχετίζεται με το παιχνίδι με το ποτηράκι...όποιος θέλει το πιστεύει...εγώ γράφτηκα μόνο και μόνο στο φόρουμ για να αποτρέψω όσους θέλουν να δοκιμάσουν αυτό το παιχνίδι...φανταστείτε μετά να συμβαίνουν τέτοιου είδους πράγματα στο σπίτι σας....ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω..ακόμα μου έχει μείνει η φοβία και όταν ακούω θορύβους φοβάμαι λίγο..
Επίσης μου είπανε ένα άλλο περιστατικό το οποίο δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει...ήταν λεει μια παρέα που ήθελε να παίξει αυτό το παιχνίδι αλλά μια κοπέλα δεν τα πίστευε αυτά...η κοπέλα αυτή ήταν πολύ θρήσκα και γενικά πολύ ευγενική και καλή...οταν άρχισε να κουνιέται το ποτήρι, αυτή άρχισε να προκαλεί το πνεύμα, στου οποίου την ύπαρξη δεν πίστευε και να του λέει "αν είσαι αληθινό και υπάρχεις κάνε μου μεγάλο κακό για να πειστόύμε όλοι"...μετά από καιρο το κορίτσι έπαθε ατύχημα και έπεσε σε κόμμα...όταν συνήλθε ήταν ένα πολύ διαφορετικό κορίτσι...αλήτισα, κακιά και δεν πατούσε πια στην εκκλησια..για την ακρίβεια όυτε απ'έξω μπορούσε να περάσει...οι γονείς της αποφάσισαν να την πανε για εξορκισμό σε ένα μοναστήρι εν αγνοία της...έτσι κι εγινε...ενώ όμως την πηγαίνανε, αυτή ψιλιάστηκε τι γινόταν και αρχισε να ουρλιάζει μέσα στο αυτοκίνητο...τελικά πήγαν στο μοναστήρι, έγινε ο εξορκισμός και ήταν και πάλι όπως πριν το ατύχημα...
Ελπίζω να μη σας κούρασα....
Καλό σας βράδυ...

8a h8ela an ginetai na m dwseis perissoteres plhroforiess...dld...
1. isxuei oti to pothri to akoumpas se ena "tamplo"pou exei panw grammata k ari8mous.... dld pws einai px kukliko
2.pws einai h epiklhsh? diavazeis kapio keimeno?
3.pws mporeis na dio3eis to pneuma an einai kako
4.pws teleiwnei h sunomilia px otan vare8oume travame ta xeria mas apo to pothri k telos?
8a perimenw apanthsh sou ;)

eirhnh_stelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eirhnh_stel
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 01:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eirhnh_stel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα παιδιά...Η κουβέντα σας αυτή με έκανε να γραφτώ στο φόρουμ μόνο και μόνο για να σας πω άλλο ένα περιστατικό....
πριν λίγο καιρό πήγα σε έναν φίλο μου στη Χαλκιδική για λίγες μέρες..Πριν μπω σε λεπτομέρειες θέλω να προοτρέψω καθέναν να μην ασχοληθεί ποτέ με αυτό το παιχνίδι...

Ένα βράδυ καθήσαμε και μιλούσαμε..κάποια στιγμή μου είπε ότι πέρσι τέτοια μέρα (όπως εκείνο το βράδυ) παίζαν ένα παιχνίδι, αυτό με το ποτήρι και τα γράμματα...Να πω επίσης πως δεν πίστευα και ακόμα και τώρα αρνούμε να πιστεύσω τέτοια πράγματα...
ένα παιδί από αυτήν την παρέα είχε χάσει τον αδερφό του πριν αρκετά χρόνια...εκείνο το βράδυ παίζοντας αυτό το παιχνίδι το υποτιθέμενο πνεύμα "έγραψε" με το ποτήρι το όνομα του (το όνομα του πεθαμένου αδερφού) και η κουβέντα συνεχίστηκε φανερώνοντας το πνεύμα τη γνώση του για γεγονότα που συνέβησαν στα παιδιά που παίζαν το παιχνίδι...Επιπλέον κάποιοι από αυτούς λεει πως μπορούσαν να κουνήσουν αντικείμενα με την σκέψη τους...Εγώ δεν έδειξα να τα πολυπιστεύω και του λέω "άντε πάμε να κοιμηθούμε"...Ξαφνικά αυτός αισθάνθηκε στη βεράντα πως μια σκιά τον κοιτούσε επίμονα...τρόμαξε μα εγώ του είπα ότι επηρεάστηκε από τη συζήτηση που είχαμε..μπήκαμε μέσα στο σπίτι και κλείσαμε τα πατζούρια και τα παράθυρα ώστε να μην μπορεί να μπει κανείς μιας και φοβήθηκε ο φίλος μου...Πίνει λίγο νερό και αφήνει το ποτήρι του πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και ανεβαίνουμε πάνω στα υπνοδωμάτια...εγώ ξέχασα κάτι στον κάτω όροφο και πήγα να κατέβω να το πάρω όταν έκπληκτος βλέπω το ποτήρι που είχε αφήσει ο φίλος στο τραπέζι της κουζίνας, πάνω στα σκαλοπάτια...εκείνη τι στιγμή είχα πάθει σοκ και τον φωνάζω γρήγορα να έρθει...επιβεβαιώνει κι αυτός ότι το έιχε αφήσει στο τραπέζι...μένουμε με ανοιχτό το στόμα και πάμε να ψάξουμε φοβισμένοι όλο τον κάτω όροφο αλλά τιποτα...πάμε να ανέβουμε να κοιμηθούμε και στη μέση των σκαλοπατιών ακούμε ένα δυνατό θόρυβο σα να σπάνε γυαλιά...κατεβαίνουμε προσεκτικά, απίστευτα τρομαγμένοι, να ψάξουμε αλλά τίποτα...όλα ήταν στη θέση τους....πάμε να ανέβουμε ξανά στα δωμάτια αλλά και πάλι ακούγεται θόρυβος...εμείς χεσμένοι πλέον (με συγχωρείται κιόλας) μπαίνουμε στο δωμάτιο και κλείνουμε την πόρτα και προσπαθούμε να κοιμηθούμε...
Την επόμενη μέρα, προτείνω να θυμιατίσουμε όλο το σπίτι...παίρνω το θυμιατήρι, τα καρβουνάκια και το θυμίαμα και πάω να ανάψω το καρβουνάκι...είχε τρεις αναπτήρες πάνω στον αποροφητήρα της κουζίνας..παίρνω τον πρώτο παώ να τον ανάψω, ανάβει..πάω να τον ανάψω ξανά και χαλάει...παίρνω τον δεύτερο αλλά δεν είχε υγραέριο..παέρνω τον τρίτο, ο οποίοε ήταν οκ και είχε υγραέριο..τον ανάβω και ανάβει κανονικά...τον ξαναανάβω και δεν ανάβει παρά μόνο βγάζει μια σπίθα...να σημειώσω ότι αργότερα άναβε ξανά κανονικά..τρέχει ο φίλος μο και φέρνει έναν αναπτήρα από πάνω...ευτυχώς άναψε..ανάβω το καρβουνάκι, το οποίο καίγεται όλο και μετά σβήνει...παίρνώ και δεύτερο καρβουνάκι το ανάβω και επιτέλους βγάζει καπνό..βάζω πάνω θυμίαμα....και τώρα παιδιά κρατηθείτε....ο φίλος μου έιχε ένα πλαστικό φυτό στο σαλόνι γύρω στο ένα μέτρο ψηλό...με το που γυρνάω να θυμιατήσω, το φυτό αυτό τρέμει και πέφτουν από μέσα νομίσματα...η καρδιά μου πηγαινε σαν τρελή....είχαμε κατατρομάξει....Αυτό είναι αληθινό που σας λέω και είναι το μόνο από αυτά τα συμβάντα που συνέβη μπροστά στα μάτια μου...θυμιατήσαμε όλο το σπίτι και έδειξαν όλα να είναι καλύτερα...το απόγευμα αφου βάλαμε μαγιώ βγήκαμε από το σπίτι για να πάμε στη θάλασσα, με το που κλείσαμε την εξώπορτα, ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος και παλι μέσα από το σπίτι...ανοίξαμε την πόρτα και ψάξαμε να δούμε τι έγινε...τελικά βρήκαμε μια πέτρα που πάνω ήταν ζωγραφισμένη και έλεγε "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.." κάτω από ένα τρπεζάκι στο σαλόνι, ενώ το μεσημέρι όταν τρώγαμε την είχαμε δει πάνω στο τραπέζι......κλείσαμε την πόρτα και φύγαμε έντρομοι για τη θάλασσα....όταν γυρίσαμε παντού μέσα στο σπίτι πηγαίναμε μαζί...το βράδυ τελικά ανοίξαμε όλα τα φώτα και ραντίσαμε το σπίτι με βασιλικό και αγιασμό και το θυμιατησαμε και δεν ξανασυνέβη τίποτα από εκεί κα πέρα...
Αυτή ήταν μια αρκετά τρομακτική λοιπόν εμπειρία που έζησα και που ίσως σχετίζεται με το παιχνίδι με το ποτηράκι...όποιος θέλει το πιστεύει...εγώ γράφτηκα μόνο και μόνο στο φόρουμ για να αποτρέψω όσους θέλουν να δοκιμάσουν αυτό το παιχνίδι...φανταστείτε μετά να συμβαίνουν τέτοιου είδους πράγματα στο σπίτι σας....ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω..ακόμα μου έχει μείνει η φοβία και όταν ακούω θορύβους φοβάμαι λίγο..
Επίσης μου είπανε ένα άλλο περιστατικό το οποίο δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει...ήταν λεει μια παρέα που ήθελε να παίξει αυτό το παιχνίδι αλλά μια κοπέλα δεν τα πίστευε αυτά...η κοπέλα αυτή ήταν πολύ θρήσκα και γενικά πολύ ευγενική και καλή...οταν άρχισε να κουνιέται το ποτήρι, αυτή άρχισε να προκαλεί το πνεύμα, στου οποίου την ύπαρξη δεν πίστευε και να του λέει "αν είσαι αληθινό και υπάρχεις κάνε μου μεγάλο κακό για να πειστόύμε όλοι"...μετά από καιρο το κορίτσι έπαθε ατύχημα και έπεσε σε κόμμα...όταν συνήλθε ήταν ένα πολύ διαφορετικό κορίτσι...αλήτισα, κακιά και δεν πατούσε πια στην εκκλησια..για την ακρίβεια όυτε απ'έξω μπορούσε να περάσει...οι γονείς της αποφάσισαν να την πανε για εξορκισμό σε ένα μοναστήρι εν αγνοία της...έτσι κι εγινε...ενώ όμως την πηγαίνανε, αυτή ψιλιάστηκε τι γινόταν και αρχισε να ουρλιάζει μέσα στο αυτοκίνητο...τελικά πήγαν στο μοναστήρι, έγινε ο εξορκισμός και ήταν και πάλι όπως πριν το ατύχημα...
Ελπίζω να μη σας κούρασα....
Καλό σας βράδυ...

eirhnh_stelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 04:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου eirhnh_stel

Θα μπορούσες σε παρακαλώ, στα μηνύματά σου να χρησιμοποιείς ελληνικούς και όχι αγγλικούς χαρακτήρες;

Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steeve88
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 01:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steeve88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη όπως έχω αναφέρει εγώ δεν έπαιξα αυτό το παιχνίδι και δεν ξέρω λεπτομέρειες...και μάλιστα ήμουν αρκετά δύσπιστος για την υπόσταση και τη λειτουργία του παιχνιδιού...
Για το πως γίνεται η επίκληση δεν έχω ιδέα...βιντεάκια από κάποιους που παίζουν το παιχνίδι θα δεις και στο youtube πατώντας "ouija board"...για τις ερωτήσεις που έκανες απαντήσεις θα βρεις σε άλλες απαντήσεις του θέματος εδώ μέσα...κάπου έλεγε κάποιος για όλα αυτά...εγώ δεν είμαι αρμόδιος και καθόλου ενημερωμένος για το θέμα..το μόνο που θα σου πω είναι να μην δοκιμάσεις ποτέ κάτι τέτοιο και κυρίως όχι στο σπίτι σου..αλλά και γενικά πολύ έχουν αποκτήσει ψυχολογικά προβλήματα μετά από αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
2.386719
Maintained by Digital Alchemy