ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 13:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΥΠΗΡΕΤΗ, είμαι σοβαρός με τους σοβαρούς, λογικός με τους λογικούς, ανόητος με τους ανόητους, σκύλος με τους σκύλους, Σατανάς με τους Σατανάδες, Παρθένα με τις Παρθένες και απατεώνας με τους απατεώνες ... με εννοείς ;

Edited by - zip on 03/08/2009 13:34:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 13:42:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είναι σοφότερο να προσπαθήσεις να κατανοήσεις αυτά που ζεις, όχι αυτά που δεν έχεις ζήσει ή που θα μπορούσες να ζήσεις.

Ο άνθρωπος είναι σε θέση να διεκπεραιώσει πολλές εργασίες σε χρόνο ανάλογο με τη διάθεση και τις ικανότητες του. Μπορώ να κρίνω πολύ καλά τι είναι σοφό.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 13:49:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΥΠΗΡΕΤΗ, είμαι σοβαρός με τους σοβαρούς, λογικός με τους λογικούς, ανόητος με τους ανόητους, σκύλος με τους σκύλους, Σατανάς με τους Σατανάδες, Παρθένα με τις Παρθένες και απατεώνας με τους απατεώνες ... με εννοείς ;

Η λογική οτι στο σκύλο είσαι άνθρωπος(αφεντικό), Στους χαζούς είσαι έξυπνους, στους απατεώνες είσαι δίκαιος, στις παρθένες...
Δεν θεωρείς οτι φέρνει περισσότερα αποτελέσματα?
Στην φωτιά θα ήσουν φωτιά?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
απο που προκυπτει οτι εμεις (εγω εν προκειμενω) δεν ειχαμε καμμια εμπειρια?

δεν ειναι το γοογλε ουτε το εσοτερικα η πηγη των πληροφοριων μου!

απο αυτα ομως που εσεις λετε, η ποιοτητα των εμπειριων που επικαλειστε ειναι συζητησιμη...

για να μην αναφερω τις πηγες απο οπου αντλειτε τις "γνωσεις" σας!

η, το στυλ σας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αλλά το «έχοντας πάντα στα υπόψη σου ότι απέναντί σου έχεις το Θεό!»

Πως ΘΑ ΤΟ Βάλεις ΑΥΤΟ ΤΟ «ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ» ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΛΟΓΟΣ.

ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΨΗ;



Δεν έχω σκοπό να αναπτύξω διάλογο μαζί Του!.....και ως εκ τούτου παραμένει στα υπόψη μου.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΛΟΓΙΚΗ.

Εγώ πάλι δεν αρνούμαι τίποτα!.....ο καθένας έχει τις απόψεις του βάση της δική του πνευματικής χημείας.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αυτό συμβαίνει και σε εσένα .

Γιατί? επειδή έχω απορίες?......όποιος έχει απορίες γίνεται και αρνητής?.....ο δικός μου Θεός μου είπε να ερευνώ!! και αυτό κάνω!!

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Για διάβασε την νοερά προσευχή στο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΟΥ (εκδοσης Παπαδημητριου)

Αν δεν αποκτήσεις εμπειρία από αυτό δεν έχω να σου πω τίποτα.


Δεν έχω κάποιο λόγο!.....εσύ αν με ρωτήσεις οτιδήποτε δε θα σε παραπέμψω να διαβάσεις ολόκληρο βιβλίο!!.... αλλά θα απαντήσω ευθέως.


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Η κοροϊδία είναι του αποτέλεσμα του φτωχού νου.

Θα εξοργιστείς με αυτό που λέω; Αν όχι καλός.


Όχι.....απλά θα πω ότι δεν απάντησες σε τίποτα από όσα σε ρώτησα......ερωτήσεις οι οποίες προέκυψαν άμεσα! από τα δικά σου γραπτά!.... χωρίς ίχνος παρερμηνείας σου....εάν νομίζεις ότι το έπραξα!, εδώ είμαι.

Περιμένω λοιπόν!!!!!!!!!

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
ΑΝ ΝΑΙ …ΤΟΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΔΕΝ ΑΦΩΜΙΟΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟ.

Δε με αφορά λοιπόν.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Βγάλε ότι συμπέρασμα θέλεις . ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΥΓΕΙ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ

Δεν μπορώ να βγάλω κανένα συμπέρασμα εφόσον δεν απαντήσεις......αν όμως αρνηθείς ν’ απαντήσεις τότε να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλω.....περιμένω φίλε μου.


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Φίλε europaios2 η αντιμετώπιση σου στο θέμα αυτό με τον τρόπο τον οποίο μιλάς μου βγάζει μια κοροϊδία. Δεν νομίζω ότι θα απαντήσω σε καμιά απάντηση.

Βλέπω ότι ασπάζεσαι κάτι που δεν γνωρίζεις.



Κάνεις λάθος!.....κοροϊδία όχι.....ενόχληση ναι!!! σε είχα προειδοποιήσει. Αλλά εάν δεν ρωτήσω πως θα γίνει διάλογος?
Κι εμένα μ’ ενοχλούν σε άλλα θέματα, οι τοποθετήσεις ανθρώπων που δεν έχουν τα ίδια μ’ εμένα πιστεύω …..ωστόσο ποτέ δεν αρνήθηκα την απάντηση……μάρτυρας μου ο zip!, με τον οποίο έχουμε ανταλλάξει δεκάδες μηνύματα.

Αυτό που ασπάζομαι, σίγουρα εξ΄ όψεως δεν το γνωρίζω!....αλλά ούτε και φιλοδοξώ να το κάνω.....θα ήμουν ανόητος!, ………γνωρίζοντας τις δυνάμεις μου.

Το ότι το ασπάζομαι όμως σημαίνει ότι γνωρίζω.....

Κι εδώ να σου διευκρινίσω ότι δε γνωρίζω τι είναι ο Θεός!!...(υποθέτω!)....γνωρίζω όμως μέσω της Καινής Διαθήκης το τι θέλει από εμάς!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ο άνθρωπος είναι σε θέση να διεκπεραιώσει πολλές εργασίες σε χρόνο ανάλογο με τη διάθεση και τις ικανότητες του. Μπορώ να κρίνω πολύ καλά τι είναι σοφό. [ ok, εντάξει ]


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Η λογική οτι στο σκύλο είσαι άνθρωπος(αφεντικό), Στους χαζούς είσαι έξυπνους, στους απατεώνες είσαι δίκαιος, στις παρθένες...
Δεν θεωρείς οτι φέρνει περισσότερα αποτελέσματα? [ εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις με τον άλλον ]

Στην φωτιά θα ήσουν φωτιά? [ σου είπα, εξαρτάται ... π.χ αν ήθελα να την σβήσω, όχι (κι αντί να ρίχνεις λάδι στην φωτιά / ρίξε μια ζεϊμπεκιά, ρίξε μια ζεϊμπεκιά!) - αν ήθελα να την διατηρήσω ή να την μεγαλώσω, ναι, εξαρτάται ... ]


Edited by - zip on 03/08/2009 14:35:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
φιλε ΖΙΡ

Για να σου ξαναδείξω ποσό κοιμάσαι.. στο τοπικ που έχει σχέση με την κατανόηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς λες «εγώ δεν κάνω διακρίσεις» και έχεις και ένα ύφος αγίου.

Και εδώ αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους στις εξής κατηγορίες

quote:
είμαι σοβαρός με τους σοβαρούς, λογικός με τους λογικούς, ανόητος με τους ανόητους, σκύλος με τους σκύλους, Σατανάς με τους Σατανάδες, Παρθένα με τις Παρθένες και απατεώνας με τους απατεώνες ...


Δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω. Η αυταπάτη είναι δικιά σου επιλογή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

φιλε europaios2
________________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αλλά το «έχοντας πάντα στα υπόψη σου ότι απέναντί σου έχεις το Θεό!»
Πως ΘΑ ΤΟ Βάλεις ΑΥΤΟ ΤΟ «ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ» ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΛΟΓΟΣ.
ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΨΗ;
________________________________________

quote:
Δεν έχω σκοπό να αναπτύξω διάλογο μαζί Του!.....και ως εκ τούτου παραμένει στα υπόψη μου.

Πάλι η λογική, Και λογική, από εμπειρία τίποτα. Γίνε υπέρλογος και θα καταλάβεις.

Δεν έχω να σου πω τίποτα έχεις άποψη για όλα. Αυτά που θα σου πω θα μπουν κάτω από αυτή την άποψη. Βγάλε λοιπών τα συμπεράσματα σου. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
zip

ΥΠΗΡΕΤΗ, είμαι σοβαρός με τους σοβαρούς, λογικός με τους λογικούς, ανόητος με τους ανόητους, σκύλος με τους σκύλους, Σατανάς με τους Σατανάδες, Παρθένα με τις Παρθένες και απατεώνας με τους απατεώνες ... με εννοείς ;


Πρέπει να κατανοήσετε πολύ βαθιά κάτι : Αυτό που λέω παραπάνω, αυτό το "είμαι", είναι ψέμα αλλά δεν μπορώ να το πω αλλιώς. Γίνομαι πολύ πολύ μικρός μπροστά του, ασήμαντος. Ποιο Το Αληθινό ; Μπορώ να γίνω. Αυτό. Το "είναι" υπάρχει μόνο στην γλώσσα μας. Η ζωή και η ύπαρξη ποτέ δεν "είναι" κάτι. Πάντα γίνεται κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΥΠΗΡΕΤΗ, εξαρτάται με ποιον μιλάω, όχι γενικώς τους ανθρώπους, εσένα. Εσένα, ναι, σε διαχωρίζω, αφού κι εσύ με διαχωρίζεις. Σου είπα : Μην διαχωρίζεις γιατί θα διαχωριστείς. Γιατί λοιπόν απορείς ;

Τελικά, δεν μας είπες ... περνάς καλά στις "διακοπές" σου ;

Edited by - zip on 03/08/2009 15:03:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 14:56:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
απο που προκυπτει οτι εμεις (εγω εν προκειμενω) δεν ειχαμε καμμια εμπειρια?

Αν είχατε θα στηρίζατε τις απόψεις σας με αυτή.

quote:
δεν ειναι το γοογλε ουτε το εσοτερικα η πηγη των πληροφοριων μου!

Ποιων πληροφοριών?

quote:
απο αυτα ομως που εσεις λετε, η ποιοτητα των εμπειριων που επικαλειστε ειναι συζητησιμη...

Θεωρώ οτι απο πλευρά λέξεων έχω κάνει τις καλύτερες δυνατές επιλογές. Αν βέβαια οι λέξεις αντικαθιστούσαν την εμπείρία θα ζούσαμε ίσως σε έναν ιδανικό κόσμο.

quote:
για να μην αναφερω τις πηγες απο οπου αντλειτε τις "γνωσεις" σας!

Απο τις εμπειρίες "μας"(ποιων μας?) αντλούμε γνώσεις και απο εξωτερικές πηγές αντλούμε ορολογία(και γενικά θεωρία).
Όχι γνώσεις, ορολογία. Γνώση αποκτάς μόνο μέσα απ την εμπειρία.
quote:
η, το στυλ σας!

Οσον αφορά τον εαυτό μου, προσπαθώ να είμαι ακριβής σε βάρος συχνά της "αύρας" που τελικά βγάζει το κείμενο. Αλλά αυτό έρχεται και σαν αντίδραση της απολυτότητας κάποιων η οποία εκφράζεται με πολύ πιο άσχημο τρόπο αν το χεις προσέξει. Κάποιοι έχουν βρει την αλήθεια πριν την ψάξουν φίλε Mi Ki

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 15:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αλλά το «έχοντας πάντα στα υπόψη σου ότι απέναντί σου έχεις το Θεό!»
Πως ΘΑ ΤΟ Βάλεις ΑΥΤΟ ΤΟ «ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ» ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΛΟΓΟΣ.
ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΨΗ;

Μα για να γίνω ΥΠΕΛΟΓΟΣ θα πρέπει να το βάλλω στα υπόψη μου……αλλιώς η σκέψη μου θα παραπαίει κάπου μεταξύ πραγματικότητας και παραφροσύνης.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Πάλι η λογική, Και λογική, από εμπειρία τίποτα. Γίνε υπέρλογος και θα καταλάβεις.

Eσύ δηλαδή έχεις εμπειρείες με το Θεό?...... κι αν ναι ποιες?
Αν πάλι απλά προσπαθείς......ακλή προσπάθεια!!

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Δεν έχω να σου πω τίποτα έχεις άποψη για όλα.

Αν είχα δε θα ρώταγα!.....θα την έφαιρνα κατευθείαν στο τραπέζι.....μέσα από το διάλογο αισιοδοξούσα ότι θα αποκτούσα.....

Τελικά την απέκτησα πολύ ποιο γρήγορα απ' ότι περίμενα....την άποψη!....όχι το περιεχόμενο της! αυτό δεν ήξερα τι θα μου βγει!.....ωστόσο το αποτέλεσμα μία από τα ίδια.....ΜΟΥΦΑ!


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αυτά που θα σου πω θα μπουν κάτω από αυτή την άποψη. Βγάλε λοιπών τα συμπεράσματα σου. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.

Αυτά που μου είπες προστέθηκαν στα δεδομένα που είχα.........όμως δεν μπήκε τίποτα στην ουσία!!! δεν απάντησες!!! και μάλιστα χωρίς καν μια δικαιολογία.

Η αποφυγή του διαλόγου, τη στιγμή που δε σε έβρισα και δε σε έθιξα, δείχνει αδυναμία προάσπισης αυτών που πιστεύεις. Δεν μπορείς να τα υπερασπίσεις γιατί ενδεχομένως δεν τα πιστεύεις ούτε εσύ!

Εγώ μπήκα να μάθω κάτι που δεν γνωρίζω.....ωστόσο δεν έμαθα τίποτα.

Δεν έκανες διάλογο και θέλεις απλά ο άλλος να δεχτεί αβίαστα τις σκέψεις σου (αυτό αποκόμισα) ......μόνο που η άρνηση ενός διαλόγου φανερώνει αμέσως τις σκέψεις του απέναντι.....κρίμα.

Το συμπέρασμά μου λοιπόν, μετά από το άδοξο αυτό τέλος του διαλόγου!, είναι ότι αστρικά ταξίδια δεν υπάρχουν......αυτά ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας και πουθενά αλλού......και δεν εμπεριέχω εδώ τους φωτισμένους ανθρώπους που έχουν χάρισμα και γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις χωρίς να χρειάζονται τα ταξίδια αυτά.

Όταν κάποιος φίλε μου, ισχυρίζεται ότι κάνει τέτοια ταξίδια....αν μή τι άλλο φροντίζει να στηρίζει του λόγου το αληθές μέσα από διάλογο.....αλλιώς δεν πρέπει καν να τα αναφέρει.

Η αναφορά όμως σε αυτά!!!, χωρίς την απαραίτητη στήριξη τους ή έστω τις ενδείξεις που θα με προϊδεάσουν για κάτι τέτοιο, μου θυμίζουν άλλη μία από τις ιστορίες του Άντερσεν.....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 17:08:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το συμπέρασμά μου λοιπόν, μετά από το άδοξο αυτό τέλος του διαλόγου!, είναι ότι αστρικά ταξίδια δεν υπάρχουν......αυτά ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας και πουθενά αλλού......

Δεν ξαφνιάζομαι.. Anyway δεν νομίζω οτι καταλάβατε ο ένας τον αάλλον με τον ΥΠΗΡΕΤΗ, δουλεύετε σε διαφορετικά επίπεδα λογικής. Βλέποντας το κενό θα προσπαθήσω να το καλύψω.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αλλά το «έχοντας πάντα στα υπόψη σου ότι απέναντί σου έχεις το Θεό!»
Πως ΘΑ ΤΟ Βάλεις ΑΥΤΟ ΤΟ «ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ» ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΛΟΓΟΣ.
ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΨΗ;


quote:
Μα για να γίνω ΥΠΕΡΛΟΓΟΣ θα πρέπει να το βάλλω στα υπόψη μου……αλλιώς η σκέψη μου θα παραπαίει κάπου μεταξύ πραγματικότητας και παραφροσύνης.

Πρώτα απ όλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες "έχοντας υπόψη μου οτι έχω πάντα τον θεό απέναντι μου". Πρώτα πρώτα τι είναι θεός? Δεν ξέρουμε.. άρα?
Ουσιαστικά αυτό που σου λέει εδώ ο Υπηρέτης είναι οτι δε χρειάζεσαι τη λογική σου για να βρείς τον θεό. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιησεις τον νού σου αλλα την ΚΑΡΔΙΑ σου. Πρέπει δηλάδη ο άνθρωπος να κάνει κοινωνία με τον θεό αλλα όχι με τον νού, τι μπορεί να κάνει ο νούς? Αλλα με τη Καρδιά.Στην καρδιά μόνο μπορεί να γίνει αλλαγή. Τα ευαγγέλια και όλα τα σχετικά θρηκσευτικά βιβλία γράφτηκαν για να μας βοηθήσουν να βρούμε τον εαυτό μας, την καρδιά μας, τον θεό μας, όχι για να βγάλουμε μέσω του νου συμπεράσματα. Τι συμπεράσματα θα ήταν αυτά? Νόμοι? Το "Αγαπάτε Αλλήλους" το είπε ο Χριστός για να το βάλουμε στο σύνταγμα? Ή με το "ακούτε την καρδιά σας" τον εσωτερικό θεό σας, εννοούσε τον νού? Σκέψου τα αυτά. Ελπίζω να γινα πιο κατανοητός..
quote:
Ο κόσμος στον οποίο είσαι!.... ρώτησα!....το να είσαι εσύ συνειδητός εσύ, αλλά ο κόσμος μή συνειδητός!!! δε διαφέρεις σε τίποτα από τον οποιοδήποτε που ενώ κοιμάται καταλαβαίνει ότι βρίσκεται στον ύπνο του και όχι στο ξύπνιο του ......οπότε δε μου λέει τίποτα.
Η ερώτηση είναι λάθος και στο χω πει! Δεν ιφισταται αδυνείδητος "Κόσμος". Τα πάντα είναι συνείδηση! Τα πάντα είναι το "ΕΝ" ή το "ΟΝ" .
Το να προσπαθείς να είσαι συνειδητός μην έχοντας έλεγχο του νού σου(-των εγώ σου) είναι σαν να προσπαθείς να συντονιστείς με ένα σταθμό αλλα κάνει παράσιτα.
Δεν ξέρω αν τα λέω όλα σωστά Υπηρέτη διόρθωσε με γιατι μπερδεύεται η έμπνευση με την σποπλάνηση του νού.
Πιο απλάκ νοητικά να σου πώ Ευρωπαίε με το να λες αν ο "κόσμος" είναι συνεδητός είναι σαν να ρωτάς αν είναι συνειδητή η πόρτα του δωματίου σου, το πόμολο, η κρεμάστρα κλπ δεν ιφίσταται δηλαδή αυτή η ερώτηση.

quote:
Και σε τι γλώσσα συνεννοείσαι?

Νομίζω το έχουμε διαπραγματευτεί σε προηγούμενες σελίδες, αν έχεις διάθεση να ψάξεις. Πάντως γίνεται με τηλεπάθεια.

Πρώτα ο θεός σήμερα φεύγω για διακοπές, οπότε θα με ξανακούσεται σε πολύ καιρό. Σόρυ για όποια αρνητικότητα ελπίζω να υπήρξα διαφωτιστικός. Θα τα λέμε. Αντίος

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 17:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω.


Σοβαρά ; Δεν έχεις ; ... ψευταράκο, ε, ψευταράκο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 17:31:40  Εμφάνιση Προφίλ
Και το ψέμα είναι..?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 17:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Τα πάντα είναι το "ΕΝ" ή το "ΟΝ"


Αυτό, μπορείς να το σπάσεις σε τάληρα να το καταλάβει και ο απλός κοσμάκης ή απλώς το παπαγαλίζεις ; Θα ήθελα πολύ να δω ΑΝ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ την σημασία του ... Μπορείς να μας πεις λοιπόν, τι σημαίνει ;

Edited by - zip on 03/08/2009 17:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:21:45  Εμφάνιση Προφίλ
Το έχω ήδη κάνει βασικά στο θέμα της ανέλιξης. Αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω την συνειδητοποίηση αλλα υα πρέπει να αναπτυχθεί ανεξάρτητα η "σκέψη" σου σε αυτό. Πρόσεξε, γιατι με τη παρακάτω περιγραφή μπορεί να παραπλανηθείς, πρόκειται για ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ και όχι για σκέψη. Συνεχίζουμε.
Όταν σκέφτομαι οτι όλα είναι ΜΙΑ "ενιαία" συνείδηση μου ρχεται στον νού ένα μαύρο κενό. Δεν ιφίσταται χώρος.. Μόνο το τίποτα.. Επικρατεί σκοτάδι αν και αυτό απλά αποτελεί προσομοίωση του τίποτα. Είναι εσύ και εσύ.Είναι. Δεν υπάρχει κάτι παρατηρούμενο.Απλά είναι.Μόνο αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα παρα το ΕΙΝΑΙ ή όπως το αποκαλώ, το ΑΝΑΙΤΙΟ.Το μεγάλο ΕΙΝΑΙ
ΕΙΝΑΙ.
ΕΙΝΑΙ.
ΕΙΝΑΙ.
Δεν έχει όρια.
Είναι μονάδα.
Δεν υπάρχουν πράγματα διάφορα μεταξυ τους.
Είναι μονάδα.
Είναι.
Είναι αλλα δεν είναι κατι.

Πιστεύω να ήμουν έστω λίγο διαφωτιστικός. Δεν είναι κάτι έτσι κι αλλιώς που μπορούμε να συλλάβουμε πλήρως.


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/08/2009 18:25:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Επικρατεί σκοτάδι αν και αυτό απλά αποτελεί προσομοίωση του τίποτα. Είναι εσύ και εσύ.Είναι. Δεν υπάρχει κάτι παρατηρούμενο.Απλά είναι.Μόνο αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα παρα το ΕΙΝΑΙ ή όπως το αποκαλώ, το ΑΝΑΙΤΙΟ.Το μεγάλο ΕΙΝΑΙ


Αν δεν υπάρχει κάτι παρατηρούμενο, ποιος είναι αυτός που "παρατηρεί" πως επικρατεί σκοτάδι ; Καταλαβαίνεις την ερώτηση ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μάλλον ... άσε αυτήν την ερώτηση. Πάμε σε κάτι άλλο ... Λες "είναι μονάδα", ok, καμιά αντίρρηση. Δηλ. όταν λέμε "τα πάντα είναι ΕΝ", είναι σαν να λέμε "τα πάντα είναι μονάδα". Δηλ. τι σημαίνει αυτό ; Πως το καταλαβαίνεις, πως το νιώθεις αυτό εσύ στην καθημερινή σου ζωή ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:49:48  Εμφάνιση Προφίλ
Αν μπορούσα να το νιώσω πλήρως θα ήμουν μάλλον άγιος οπότε δε θα βρισκόμουν εδώ! Αλλά γενικά μπορεί να σε οδηγήσει σε μια διαφορετική βλέψη των πραγμάτων. Γενικά σαν αντίληψη του κόσμου ενδέχεται πειρμαματισμό και μπορεί να οδηγήσει στην κατανόηση των ανθρώπων γύρω σου(αυτην την κατανόηση που κάποιοι ονομάζουν "συνγχώρεση").
Θα έγραφα και άλλα αλλά δεν έχω χρόνο έχω ταξίδι, οπότε guys τα λέμε σε κάνα μήνα!ίσως και πιο σύντομα.. θα δείξει..
Καλη συνέχεια στην απελευθέρωση της συνείδησης απο πρίσματα!
Θα τα πούμε..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 18:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
'Ντάξει, ok, καλές διακοπές! Να περάσεις καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 21:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Οπα , οπα μια στιγμη , λοιπον ακουτε δεν υπαρχει περιπτωση να δουλευει καποιος και κουρασμενος να γραφει να γραφει να γραφει οπως εσεις ΟΛΟΙ!
Και συνεχιζω δεν υπαρχει περιπτωση καποιος που δουλευει και κουρασμενος να γυριζει σπιτι , να ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ!
Λοιπον γιαυτο σκεφτειτε το καλα ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΜΟΡΦΗ ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕ ΗΣΥΧΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!
Καλο απογευμα!

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 21:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2009, 23:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:

Οπα , οπα μια στιγμη , λοιπον ακουτε δεν υπαρχει περιπτωση να δουλευει καποιος και κουρασμενος να γραφει να γραφει να γραφει οπως εσεις ΟΛΟΙ!
Και συνεχιζω δεν υπαρχει περιπτωση καποιος που δουλευει και κουρασμενος να γυριζει σπιτι , να ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ!
Λοιπον γιαυτο σκεφτειτε το καλα ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΜΟΡΦΗ ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕ ΗΣΥΧΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!
Καλο απογευμα!

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.


Εμείς δεν απευθυνόμαστε στους εργαζόμενους μεροκαματιάρηδες. Απευθυνόμαστε στους άνεργους τεμπελχανάδες .... (χα,χα,χα,χα), αστειεύομαι. Ομολογουμένως, έχεις κάποιο δίκιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 00:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Δεν ξαφνιάζομαι.. Anyway δεν νομίζω οτι καταλάβατε ο ένας τον αάλλον με τον ΥΠΗΡΕΤΗ, δουλεύετε σε διαφορετικά επίπεδα λογικής.

O διάλογος είναι ένας τρόπος να φέρει ποιο κοντά αυτά τα επίπεδα.....όταν όμως τον αρνείσαι......


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Πρώτα απ όλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες "έχοντας υπόψη μου οτι έχω πάντα τον θεό απέναντι μου".

Είναι πολύ απλό......εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει ο Θεός!.....εσένα σου φαίνεται λογικό ένας άνθρωπος να σταυρωθεί, να ταφή και να αναστηθεί σε τρεις μέρες?

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Πρώτα πρώτα τι είναι θεός? Δεν ξέρουμε.. άρα?

Είναι ο Δημιουργός μας.......από εκεί και έπειτα το από που αυτός προήλθε και πως είναι!......είναι ανόητο να το συζητάμε......αλλιώς θα ήμασταν δίπλα του να τα λέγαμε.

Αυτό που γνωρίζουμε όμως, είναι το τι θέλει Αυτός από εμάς.....και εμένα αυτό μου φτάνει.


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ουσιαστικά αυτό που σου λέει εδώ ο Υπηρέτης είναι οτι δε χρειάζεσαι τη λογική σου για να βρείς τον θεό. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιησεις τον νού σου αλλα την ΚΑΡΔΙΑ σου

Κακώς το λέει αυτό.....δε χρειάζεσαι μόνο την καρδιά!!.....το νου χρειάζεσαι κυρίως....η καρδιά έρχεται πολύ ποιο πίσω.....αν δεν σκεφτείς ότι απέναντί σου δεν είναι κάποιος άνθρωπος που διέπεται από τους φυσικούς νόμους!, αλλά ο δημιουργός των νόμων αυτών!....σου είναι πολύ εύκολο να βρεις και να καταλάβεις το Θεό......η καρδιά δεν είναι παρά το ένστικτο.....όχι όμως ό κύριος άξονας.....αυτός είναι ο Νούς.


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Πρέπει δηλάδη ο άνθρωπος να κάνει κοινωνία με τον θεό αλλα όχι με τον νού, τι μπορεί να κάνει ο νούς?

Να εξαργυρώσει τις επιταγές που του έδωσε ο Θεός για την κοινωνία, αυτό!,......τι άλλο ποιο ουσιώδες?


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Αλλα με τη Καρδιά.Στην καρδιά μόνο μπορεί να γίνει αλλαγή. Τα ευαγγέλια και όλα τα σχετικά θρηκσευτικά βιβλία γράφτηκαν για να μας βοηθήσουν να βρούμε τον εαυτό μας, την καρδιά μας, τον θεό μας, όχι για να βγάλουμε μέσω του νου συμπεράσματα.

Λάθος αν ήταν έτσι δε θα γραφόντουσαν τα Ευαγγέλια.....αλλά μόνο μια ρομαντική ιστορία αγάπης.
Τα Ευαγγέλια όμως περιέχουν τα πάντα. Σοφία, αγάπη, τιμωρία, πάθη, εντολές, παραβολές, συμβουλές, επεισόδια, βία και προφητείες είναι πραγματικότητα και όχι ρομαντσάδα!.

Ο ίδιος ο Ιησούς είπε "μελετάτε τας Γραφάς".....αν ήταν όπως τα περιγράφεις θα έλεγε απλά ν' ακούτε την καρδιά σας......και μετά άντε πιάσε αυτόν τον "σκληρόκαρδο" όπως τον αποκαλούμαι...και μίλησέ του για το Θεό!

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Τι συμπεράσματα θα ήταν αυτά? Νόμοι? Το "Αγαπάτε Αλλήλους" το είπε ο Χριστός για να το βάλουμε στο σύνταγμα? Ή με το "ακούτε την καρδιά σας" τον εσωτερικό θεό σας, εννοούσε τον νού? Σκέψου τα αυτά. Ελπίζω να γινα πιο κατανοητός..

Ο Χριστός δεν ήρθε για να κάνει συστάσεις........νόμους ήρθε κι έδωσε....τη Νέα Διαθήκη.....το αγαπάτε αλλήλους θα έπρεπε να μπει στο σύνταγμα! εάν ο πιο βασικός κανόνας για μία κοινωνία χρηστή! δεν είναι αυτός!......τότε ποιος είναι?....ποιος τολμά όμως να πει την αλήθεια?......ποιος τολμά να φέρει κάτι που αφενός κανείς δε θα καταλάβει και αφετέρου κανείς δε θα εφαρμόσει?

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Η ερώτηση είναι λάθος και στο χω πει! Δεν ιφισταται αδυνείδητος "Κόσμος". Τα πάντα είναι συνείδηση! Τα πάντα είναι το "ΕΝ" ή το "ΟΝ" .

Όταν λέω συνειδητός εννοώ και οι άλλοι να γνωρίζουν ότι εσύ βρίσκεσαι συνειδητά στον κόσμο αυτό.
Αυτό μπορεί να ελεγχθεί μόνο στην τρίτη διάσταση......κανείς όμως δεν την αναφέρει....γιατί δε συμφέρει......εγώ έχω μάθει να μετράω 1,2,3,4,5,6,.....αν εσένα σου αρέσει να πηγαίνεις από το 2 στο 5!.....

Όποιος λοιπόν κάνει αστρικά ταξίδια ιδού ή ρόδος ιδού και το πήδημα. Δε χρειάζεται παρά να το αποδείξει....αν εγώ φίλε μου ισχυρίζομαι ότι είμαι γιατρός παθολόγος θα στο αποδείξω και θα πεισθείς!....εάν ισχυρίζομαι ότι έχω 2 νταν, θα σου κάνω μια επίδειξη και θα πειστείς....εάν ισχυρίζομαι ότι κάνω αστρικά ταξίδια θα πρέπει και πάλι να σε πείσω......διαφωνείς?


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Το να προσπαθείς να είσαι συνειδητός μην έχοντας έλεγχο του νού σου(-των εγώ σου) είναι σαν να προσπαθείς να συντονιστείς με ένα σταθμό αλλα κάνει παράσιτα.

Φίλε εάν ελέγχω και τους άλλους΄!, ή κοιμάμαι! κι ονειρεύομαι, ή είμαι ο Θεός.
Γι' αυτό και ρωτάω με αυτόν τον τρόπο....γιατί στο τέλος ένας από τους δυό μας θα έβλεπε το αδιέξοδο.....

Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, όμως ούτε καν που προσπάθησε να περπατήσει προς την αναζήτηση της εξόδου που θα τον οδηγούσε στην απόδειξη των γραφομένων του...........απλά δήλωσε παραίτηση......με ότι συνεπάγεται.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Πιο απλάκ νοητικά να σου πώ Ευρωπαίε με το να λες αν ο "κόσμος" είναι συνεδητός είναι σαν να ρωτάς αν είναι συνειδητή η πόρτα του δωματίου σου, το πόμολο, η κρεμάστρα κλπ δεν ιφίσταται δηλαδή αυτή η ερώτηση.

Δε συζητάμε όμως για την πόρτα....αλλιώς δε θα το έλεγα, συζητάμε για αστρικά ταξίδια......και η παραμικρή λεπτομέρεια είναι απαραίτητη, ακόμη και οι καιρικές συνθήκες που έγραψα.....ωστόσο ο φίλος δεν ανταποκρίθηκε.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Νομίζω το έχουμε διαπραγματευτεί σε προηγούμενες σελίδες, αν έχεις διάθεση να ψάξεις. Πάντως γίνεται με τηλεπάθεια.

Δηλαδή εγώ περπατάω στο δρόμο με πλησιάζει ένας αστρικός ταξιδιώτης και με τηλεπάθεια μαθαίνει μέσω εμού αυτά που θέλει?......σκέψου πριν απαντήσεις.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Πρώτα ο θεός σήμερα φεύγω για διακοπές, οπότε θα με ξανακούσεται σε πολύ καιρό. Σόρυ για όποια αρνητικότητα ελπίζω να υπήρξα διαφωτιστικός. Θα τα λέμε. Αντίος

Καλά να περάσεις!!!!.....καμία αρνητικότητα δεν είδα.

quote:
cody30:
Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.

Άτακτα όμως!! χέζουν στους κήπους με τα ζαρζαβατικά! και σχίζουν τις τσάντες των απορριμμάτων!....κι όταν έρχονται σε οίστρο! έξω από την μπαλκονόπορτά στις 4 το πρωί!!!! μου ‘ρχεται να τις........ παρατηρήσω!!!......... αλλά δε θέλω να τους κάνω χαλάστρα!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 01:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
η αναλγητικη δραση της μορφινης η η λιποδιαλυτικη επιδραση της ασιτιας δεν χρειαζεται την συναισθηματικη η την λογικη συγκαταθεση του διαφωνουντος για να τον πεισουμε!

αρκει μοναχα η νομικη του συγκαταθεση!

ολως παραδοξως ομως μετα απο καμμια διακοσαρια σελιδες περι αστρικης προβολης ειναι υποχρεωτικη η επικληση στην πιστη που κινει βουνα για να πειστουμε!

κι ολα αυτα ενω τατυτοχρονως ολοι ειμαστε ειδημονες σε αυτην - ασυνειδητως ομως διοτι πασχουμε απο μια ιδιομορφη αμνησια: θυμομαστε με καθε λεπτομερεια και τον τελευταιο μας εφιαλτη, οχι ομως και τις αστρικες μας περιπλανησεις!

η 5η διασταση θα φταιει που ερχεται σε συγκρουση με την 7η!

___
p.s. παλι εχει πανσεληνο? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 10:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
η αναλγητικη δραση της μορφινης η η λιποδιαλυτικη επιδραση της ασιτιας δεν χρειαζεται την συναισθηματικη η την λογικη συγκαταθεση του διαφωνουντος για να τον πεισουμε!

αρκει μοναχα η νομικη του συγκαταθεση!

ολως παραδοξως ομως μετα απο καμμια διακοσαρια σελιδες περι αστρικης προβολης ειναι υποχρεωτικη η επικληση στην πιστη που κινει βουνα για να πειστουμε!

κι ολα αυτα ενω τατυτοχρονως ολοι ειμαστε ειδημονες σε αυτην - ασυνειδητως ομως διοτι πασχουμε απο μια ιδιομορφη αμνησια: θυμομαστε με καθε λεπτομερεια και τον τελευταιο μας εφιαλτη, οχι ομως και τις αστρικες μας περιπλανησεις!

η 5η διασταση θα φταιει που ερχεται σε συγκρουση με την 7η!

___
p.s. παλι εχει πανσεληνο?



Λίγη σοβαρότητα δέν βλάπτει.

Εσύ φίλε mi ki δέν είχες πεί κάποια πράγματα περι αστρικής προβολής στο τρίτο μέρος?

Αν θυμάμαι καλά μας είχες δώσει μια συμβουλή με φιλοκάλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 13:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
οντως!

και ειχα αναφερει και τα συγκεκριμενα πλεονεκτηματα της - στα καθ' ημας!

(οι περιπετειες ενος μοναχου που αναφερθηκαν προηγουμενως σε αυτην αναφερονται)

αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρω στα σοβαρα την 5η διασταση?

υπαρχει ενα ολοκληρο φασμα ψυχοσωματικων καταστασεων που τσουβαλιαζεται κατω απο τον ορο "αστρικη προβολη"...

και συν τοις αλλοις επενδυεται με αμπελοφιλοσοφιες και εναν τροπον τινα εσχατολογικο μανδυα...

οτι πρεπει για να ψαρεψεις αθωες ψυχες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 14:06:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλησπερα σε ολους , να με παλι.
Καλα κανετε παντως και συνεχιζετε , εχετε παθος και πηγμη.
Απλα ηθελα να πω οτι απο μερους μου πιστευω στον Ιο του Θεου , τον ερων την Αμαρτια του κοσμου , ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΕΙΑ ΤΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ.
ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ , ΛΕΤΕ , ΛΕΤΕ , ΛΕΤΕ.
ΑΠΟΡΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΤΕ!
ΛΟΙΠΟΝ καλη συνεχεια , τι να πω δεν εχετε με τι να ασχοληθειτε μαλλον.

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.



Mπορεί να μην συμφωνείς..μπορεί ούτε και γώ..αλλα αυτό δεν έχει καμμιά σημασία!

Με την ίδια λογική , θα μπορούσα να σου πώ και γώ:"Μα καλά δεν έχεις ν'ασχοληθείς με τίποτ'αλλο και ασχολείσαι με την θρησκεία???"

Κοίτα , λίγο και την ορθογραφία σου...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2009, 14:13:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Κι εδώ να σου διευκρινίσω ότι δε γνωρίζω τι είναι ο Θεός!!...(υποθέτω!)....γνωρίζω όμως μέσω της Καινής Διαθήκης το τι θέλει από εμάς!


Μπράβο ευρωπαίε...αφού γνωρίζεις απο την καινή διαθήκη , όλα μια χαρά!

Όλα τα επιστημονικά συγγράματα (εγγυρότατα) , εκεί θα τα βρείς!

Αυτό θα πεί...έγκυρη ενημέρωση!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy