ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Από χθες ένα ολιγομελές κλιμάκιο κατέβηκε για ενίσχυση της ΕΟΔ Αττικής και σήμερα έφυγαν από 'δω ασθενοφόρο και πυροσβεστικό. Τι να κάνεις ; Βλέπεις εμείς δεν κάνουμε αστρικές προβολές για να μεταφερθούμε μια κι έξω όπου γουστάρουμε .... Γι' αυτό σου λέω, άρπαξε μια μάνικα και τρέχα να βοηθήσεις κι άσε τις αστρικές προβολές. Δεν θα σε σώσουν αυτές όταν θα καίγεται το σπίτι σου ...


Edited by - zip on 24/08/2009 14:29:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Είναι δυο διαφορετικά πράγματα μην τα μπερδεύεις. Το φυσικό σώμα έχει κάποιες ορισμένες λειτουργίες. Το ίδιο και το αστρικό.

Θα χρησιμοποιήσω το φυσικό εκεί που το χρειάζομαι όπως και το αστρικό εκεί που θέλω. Όπως τα μάτια για να βλέπω και τα αυτιά για να ακούω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 24/08/2009 14:39:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ναι, ναι ... καλά, καλά ... έγινε βρε ....

Edited by - zip on 24/08/2009 14:47:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ειπα πριν στον europaios2

quote:
απλά θέλω να σου πω ότι το είπα για να σου δείξω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όταν προσπαθώ να μεταδώσω «κάτι» και αυτό το «κάτι» κατά κάποιο τρόπο διαστρεβλώνετε.. και βλέποντας αυτήν την διαστρέβλωση και επιπλέων μια νέα ερώτηση μέσα από αυτή την διαστρέβλωση, με δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να δώσω μια ακόμα απάντηση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Sure ... sure ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 16:45:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Eδώ θα συμφωνήσω μαζί σου!!! όνειρα είναι όλα φίλε μου και τίποτα περισσότερο!

Είναι πολύ ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα σε ένα όνειρο και μια εμπειρία όπως του συνειδητού ονειρέματος ή της αστρικής προβολής. Το συνειδητό ονείρεμα, το οποίο έχω βιώσει, δεν μοιάζει καθόλου με ένα κοινό ασυνειδητο όνειρο. Αν αυτό σε βοηθάει, στο συνειδητό όνειρο αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα κατα 90%(ας πούμε) όπως αυτή τη στιγμή που διαβάζεις αυτό το μήνυμα δηλαδή.

Σε ένα κοινό όνειρο ο παρατηρητής είναι παθητικός άσχετα με το αν έμμεσα επηρεάζει συχνά το όνειρο. Στο συνειδητό ονείρεμα δεν υπάρχει ουσιαστικά παρατηρητης, παύεις απλά να παρατηρής και είσαι συνειδητός, είσαι ενεργός με σώας τας φρένας σου και με πλήρη επίγνωση της κατάστασης σου. Σκέφτεσαι όπως τώρα, ίσως κ πιο καθαρά. Οι άνθρωποι που θεωρούν τον ύπνο σπατάλη ή αναγκαίο κακό απλά δεν έχουν ζήσει κάτι ανάλογο.

Είναι βέβαια δύσκολο να παραμένεις αρκετά συνειδητός(ή ενεργός) στη διαρκεια της μέρας ώστε να πετυχαίνεις πιο εύκολα τέτοιες καταστάσεις. Ακόμα και αυτό το γράψιμο που κάνω αυτή τη στιγμή κάνει κακό στην ενεργητικοτητα/συνειδητότητα μου γιατι το κάνω μηχανικά. Γράφω, σκέφτομαι αλλά κοιμάμαι.
Αυτά..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/08/2009 16:49:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 15:42:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γεια σου φίλε Aresius1983 και καλώς ήρθες.

Σε ντοκιμαντέρ που είχα δει, οι επιστήμονες το εξηγούν αυτό το φαινόμενο.
Θα στο πω με δικά μου λόγια.

Το δωμάτιό σου αλλά και το χώρο σου τα γνωρίζεις, όπως φυσικά και το σώμα σου.
Ο άνθρωπος για να κοιμηθεί κατεβάζει μια σειρά από διακόπτες. Μερικές φορές αυτό δε γίνεται με τη σωστή σειρά και τα αίτια είναι πολλά μεν! αλλά άνευ σημασίας.
Όταν λοιπόν κάποιος από αυτούς τους διακόπτες δεν έχει κλείσει ενώ θα έπρεπε, ο άνθρωπος δεν έχει περάσει ακόμη στην περιοχή του ύπνου. Βρίσκεται κάπου στο ενδιάμεσο.
Αυτό έχει ως συνέπεια ο εγκέφαλος κάπου να "ίπταται" ανάμεσα στο ξύπνιο και στο κοιμισμένο. Έτσι εικόνες από τον πραγματικό σου κόσμο περιστρέφονται στο μυαλό σου λίγο πριν αυτό κοιμηθεί για τα καλά.
Νομίζεις έτσι, με αυτόν τον τρόπο, ότι βλέπεις τον εαυτό σου ή το δωμάτιό σου σε πραγματική στιγμή! ενώ αυτά δεν είναι παρά αποθηκευμένες εικόνες του μυαλού σου, που έρχονται στην επιφάνεια εκείνη τη στιγμή.
Αυτό το μπέρδεμα! σε οδηγεί να νομίζεις ότι ξαφνικά βγήκες από το σώμα σου κ.λ.π..... απλά ονειρεύεσαι φίλε μου! Άν ποτέ, αυτά σου συμβούν ενώ δεν έχεις πέσει για ύπνο! τότε σίγουρα θα έχουν ενδιαφέρον!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Ευρωπαίε...τώρα βάζεις δύσκολα!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 22:54:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γεια σου φίλε Aresius1983 και καλώς ήρθες.

Σε ντοκιμαντέρ που είχα δει, οι επιστήμονες το εξηγούν αυτό το φαινόμενο.
Θα στο πω με δικά μου λόγια.

Το δωμάτιό σου αλλά και το χώρο σου τα γνωρίζεις, όπως φυσικά και το σώμα σου.
Ο άνθρωπος για να κοιμηθεί κατεβάζει μια σειρά από διακόπτες. Μερικές φορές αυτό δε γίνεται με τη σωστή σειρά και τα αίτια είναι πολλά μεν! αλλά άνευ σημασίας.
Όταν λοιπόν κάποιος από αυτούς τους διακόπτες δεν έχει κλείσει ενώ θα έπρεπε, ο άνθρωπος δεν έχει περάσει ακόμη στην περιοχή του ύπνου. Βρίσκεται κάπου στο ενδιάμεσο.
Αυτό έχει ως συνέπεια ο εγκέφαλος κάπου να "ίπταται" ανάμεσα στο ξύπνιο και στο κοιμισμένο. Έτσι εικόνες από τον πραγματικό σου κόσμο περιστρέφονται στο μυαλό σου λίγο πριν αυτό κοιμηθεί για τα καλά.
Νομίζεις έτσι, με αυτόν τον τρόπο, ότι βλέπεις τον εαυτό σου ή το δωμάτιό σου σε πραγματική στιγμή! ενώ αυτά δεν είναι παρά αποθηκευμένες εικόνες του μυαλού σου, που έρχονται στην επιφάνεια εκείνη τη στιγμή.
Αυτό το μπέρδεμα! σε οδηγεί να νομίζεις ότι ξαφνικά βγήκες από το σώμα σου κ.λ.π..... απλά ονειρεύεσαι φίλε μου! Άν ποτέ, αυτά σου συμβούν ενώ δεν έχεις πέσει για ύπνο! τότε σίγουρα θα έχουν ενδιαφέρον!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Eκστασις...σου λεει κατι;
Αραγε περιγραφει την κατασταση που περιερχεται ενας ανθρωπος μετα την πληρη αποδυναμωση καθε εννοιας του εγω,με πολυ συγκεκριμενο τροπο υποβοηθουμενο θα ελεγα, και την πορεια του προς το τελειο;Αλλα ειπαμε,καθε προσπαθεια επικοινωνιας με το θειο που δεν περιλαμβανει το φτερωτο ενδιαμεσο δε γινεται αποδεκτη.
Αλλωστε τη ξερανε αυτοι;
Ουτε tv δεν ειχανε για να βλεπουνε τα ενδιαφεροντα πραγματα που βλεπαμε εμεις,αντε κανενα θεατρο λιγη συζητηση και μπολικο σεξ για να εκτονωνεται η περισσια ενεργεια.
Να ρωτησω και κατι ακομα,
το φωτοστεφανο των αγιων στις εικονες απεικονιζει την αυρα του ανθρωπου ή οφειλετε στον καλλιτεχνικο οιστρο του πρωτου εικονογραφου και στην αντιγραφη απο τους υπολοιπους;Το χρυσο του χρωματος ειναι τυχαια επιλογη;
Καποια πραγματα προυπηρχαν της χριστιανορθοδοξης παραδοσις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 23:02:42  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
tyxaiosperastikos:
- ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΖΩΗ;

Το ένστικτο!....όπως το μωρό ψάχνει τη θηλή της μαμάς του!.....ο άνθρωπος ψάχνει το Θεό του!

[quote]μονο που η μαμα του το κραταει,οπως και η γη εσενα,και δε την ψαχνει οπως εσυ στον ουρανο για να πεθανει απο την πεινα.Ας σωσουμε την ψυχη μας και δε παει να καει το πελεκουδι,,,απλα δινετε το αλλοθι στο δολοφονο με το παραμυθακι σαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 10:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Θα σου πω όχι με λεπτομέρειες αλλά το κύριο θέμα. Π.χ μια αρρώστια που έρχεται ή ότι κάποιοι θα σε συκοφαντήσουν ή κάποια δυσκολία ή κάτι που θα γίνει σε ομαδικό επίπεδο. Κάποιο ατύχημα ή κάτι που πρέπει να κάνω για να ξεπεράσω ένα ψυχολογικό πρόβλημα που μπορεί να έχει σχέση με κάποιο ελάττωμα το οποίο μέσα σε λίγες μέρες δραστηριοποιείτε και εκδηλώνετε σαν να είναι η ζωή μου ένα σκηνικό ενός θεάτρου οπού αυτό το ελάττωμα ξεδιπλώνετε .

Σκοπος μου τότε είναι να το ελαττώσω όσο πιο πολύ μπορώ μέσα από την αυτοπαρατήρηση και την κατανόηση για το πώς λειτουργεί στο διανοητικό ,στο συναισθηματικό και στο κινητικό-ένστικτο-σεξουαλικό.

Επίσης μπορεί να έχει σχέση αποκλειστικά με άλλους και με κοντινά μου πρόσωπα και για πράγματα που δεν μπορώ να ξέρω τα οποία στην πορεία βγαίνουν αληθινά και το ότι βγαίνουν αληθινά το επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι επειδή το έχουμε συζήτηση ή και όχι.

Αυτά για τωρα.



Όχι! οι λεπτομέρειες δημιουργούν το πόρισμα ανέκαθεν! γι' αυτό ήμουν τόσο σχολαστικός!
Από αυτά που είπες κρατάω το ατύχημα!
Θέλω λοιπόν να μου πεις αν κάνεις ταξίδι μπροστά στο χρόνο βλέπεις το ατύχημα και το αποφεύγεις!.... ή εάν γίνεται κάπως αλλιώς, πες μας αυτό το αλλιώς!

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Είναι πολύ ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα σε ένα όνειρο και μια εμπειρία όπως του συνειδητού ονειρέματος ή της αστρικής προβολής. Το συνειδητό ονείρεμα, το οποίο έχω βιώσει, δεν μοιάζει καθόλου με ένα κοινό ασυνειδητο όνειρο. Αν αυτό σε βοηθάει, στο συνειδητό όνειρο αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα κατα 90%(ας πούμε) όπως αυτή τη στιγμή που διαβάζεις αυτό το μήνυμα δηλαδή.

Σε ένα κοινό όνειρο ο παρατηρητής είναι παθητικός άσχετα με το αν έμμεσα επηρεάζει συχνά το όνειρο. Στο συνειδητό ονείρεμα δεν υπάρχει ουσιαστικά παρατηρητης, παύεις απλά να παρατηρής και είσαι συνειδητός, είσαι ενεργός με σώας τας φρένας σου και με πλήρη επίγνωση της κατάστασης σου. Σκέφτεσαι όπως τώρα, ίσως κ πιο καθαρά. Οι άνθρωποι που θεωρούν τον ύπνο σπατάλη ή αναγκαίο κακό απλά δεν έχουν ζήσει κάτι ανάλογο.

Είναι βέβαια δύσκολο να παραμένεις αρκετά συνειδητός(ή ενεργός) στη διαρκεια της μέρας ώστε να πετυχαίνεις πιο εύκολα τέτοιες καταστάσεις.



Aυτό το γνωρίζω αλλά και πάλι όνειρο είναι! Το ότι απλά καταλαβαίνεις ότι είσαι σε όνειρο, σε βοηθάει να τα περάσεις καλύτερα στο όνειρο αυτό! Τίποτε όμως περισσότερο και τίποτα λιγότερο!

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ακόμα και αυτό το γράψιμο που κάνω αυτή τη στιγμή κάνει κακό στην ενεργητικοτητα/συνειδητότητα μου γιατι το κάνω μηχανικά. Γράφω, σκέφτομαι αλλά κοιμάμαι.Αυτά..

Αυτό δεν το κατάλαβα! μπορείς να το διευκρινήσεις?


quote:
geostat:
Eκστασις...σου λεει κατι;
Αραγε περιγραφει την κατασταση που περιερχεται ενας ανθρωπος μετα την πληρη αποδυναμωση καθε εννοιας του εγω,με πολυ συγκεκριμενο τροπο υποβοηθουμενο θα ελεγα, και την πορεια του προς το τελειο;

Mάλιστα!...δε μου λέει τίποτα απολύτως!
εάν περιμένουμε να συναντήσουμε το τέλειο στον ύπνο μας! .... τότε το "όνειρα γλυκά!"
παίρνει "σάκρα και οστά!!"

quote:
geostat:
Αλλα ειπαμε,καθε προσπαθεια επικοινωνιας με το θειο που δεν περιλαμβανει το φτερωτο ενδιαμεσο δε γινεται αποδεκτη.

Μωρέ ότι θέλει ο καθένας ας δεχτεί!, από τα ταξίδια στον ύπνο του μέχρι τα ταξίδια στο ξύπνιο του!

quote:
geostat:
Αλλωστε τη ξερανε αυτοι;
Ουτε tv δεν ειχανε για να βλεπουνε τα ενδιαφεροντα πραγματα που βλεπαμε εμεις,αντε κανενα θεατρο λιγη συζητηση και μπολικο σεξ για να εκτονωνεται η περισσια ενεργεια.

Είναι το ίδιο πράγμα, το όραμα ενός ανθρώπου πραγματικά άγιου!, στο ξύπνιο του!, με το όραμα ενός ανθρώπου που έπεσε για ύπνο! αλλά ενώ προσπαθούσε να κοιμηθεί! δεν κοιμήθηκε και είδε όραμα?......αυτός ο άνθρωπος ήταν άγιος? και τι μήνυμα είδε στο όραμα αυτό?...
Αυτές οι λεπτομέρειες είναι που κάνου τη διαφορά ανάμεσα στις καταστάσεις και τις διαχωρίζουν σε πραγματικές και σε ψεύτικες!

quote:
geostat:
Να ρωτησω και κατι ακομα,
το φωτοστεφανο των αγιων στις εικονες απεικονιζει την αυρα του ανθρωπου ή οφειλετε στον καλλιτεχνικο οιστρο του πρωτου εικονογραφου και στην αντιγραφη απο τους υπολοιπους;Το χρυσο του χρωματος ειναι τυχαια επιλογη;
Καποια πραγματα προυπηρχαν της χριστιανορθοδοξης παραδοσις.

Το καλλιτεχνικό οίστρο πιστεύω. Το χρυσό δεν είναι τυχαίο ανέκαθεν συνδεόταν με το ωραίο! το κόσμημα το σπάνιο και το ακριβό! το θαυμαστό!

quote:
geostat:
μονο που η μαμα του το κραταει,οπως και η γη εσενα,και δε την ψαχνει οπως εσυ στον ουρανο για να πεθανει απο την πεινα.Ας σωσουμε την ψυχη μας και δε παει να καει το πελεκουδι,,,απλα δινετε το αλλοθι στο δολοφονο με το παραμυθακι σας

Για ποιον δολοφόνο και για ποιο άλλοθι ομιλείς?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/08/2009 11:03:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 12:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
το φωτοστεφανο ειναι ο ηλιακος δισκος! καλλιτεχνικη απεικονιση κατευθειαν απο τους αιγυπτιους που καπελλωνανε με αυτο τους δικους τους!

ωστε "συνειδητο ονειρο" (= καποιο ονειρο στο οποιο ονειρευομαι οτι αντιλαμβανομαι οτι ονειρευομαι) και "αστρικη προβολη" ειναι ενα και το αυτο!

ειστε σιγουροι...? και κυριως: μπορειτε να το τεκμηριωσετε...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tyxaiosperastikos
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 17:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tyxaiosperastikos
MiKi
Στο συνειδητό ονείρεμα "κινούμαστε" μέσα σε έναν φανταστικό κόσμο-δημιούργημα του μυαλού μας. Σύμφωνα με τη θεωρία, κατά την αστρική προβολή κινούμαστε στο Αστρικό Πεδίο, που είναι ένας υπαρκτός κόσμος (αν και άυλος), σε άλλο επίπεδο, πέρα από το υλικό.
Το τονίζω ξανά: Σύμφωνα με τη θεωρία...
Κατά την ταπεινή μου άποψη, νομίζω ότι μια Εξωσωματική εμπειρία (ΟΒΕ - Out of Body Experience) σχετίζεται με το συνειδητό ονείρεμα. Το σημείο-κλειδί που θα πρεπε να σκεφτούμε, είναι η ύπαρξη μιας συλλογικής συνείδησης, δηλαδή κάποιος "χώρος" όπου τα όνειρα και οι σκέψεις μας συναντιούνται. Αν όντως ένας τέτοιος χώρος είναι υπαρκτός, τότε ίσως μπορούμε να βρεθούμε συνειδητά σε ένα «κοινό όνειρο», με τον ίδιο τρόπο που βρισκόμαστε σε ένα δικτυακό multiplayer παιχνίδι. Αυτό θα εξηγούσε πολλά, σχετικά με το θέμα μας.
Επίσης, έχει πραγματοποιηθεί ένα πείραμα με μαϊμούδες, που δημιουργεί ενδείξεις για την ύπαρξη συλλογικής συνείδησης.
Σε εξέλιξη βρίσκεται επίσης ένα πείραμα με συνεντεύξεις ανθρώπων που είχαν ΟΒΕ, αλλά κυρίως επιθανάτιες εμπειρίες. Για τα δύο παραπάνω πειράματα, ας δώσει κάποιος πηγές, εφόσον έχει διαθέσιμες.
Όσον αφορά στις επιθανάτιες εμπειρίες, έχει συμβεί σε κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο και συγκεκριμένα στον παππού μου. Κατά την ηλικία των 35 ετών περίπου – οπότε αποκλείουμε κάποια γεροντική πνευματική πάθηση – βρισκόταν ετοιμοθάνατος, χτυπημένος από τύφο. Κι ενώ είχαν ετοιμάσει στην κυριολεξία τα σάβανά του, επανήλθε στη ζωή. Μου περίγραψε έναν διάδρομο με δεξιά και αριστερά συρματόπλεγμα και πολύ φως. Και πρόκειται για άτομο χωρίς μεταφυσικές ανησυχίες, όχι ιδιαίτερα – ως καθόλου – θρησκευόμενο!

ΥΓ. ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, ελπίζω να τη γλύτωσες από την πύρινη λαίλαπα!
ΥΓ2. zip, έχει πολλά δικτυακά – και όχι μόνο – παιχνιδάκια στο internet που είναι περισσότερο διασκεδαστικά από το να μπαίνεις εδώ για να ειρωνεύεσαι τις μεταφυσικές ανησυχίες των άλλων. Η συμπεριφορά σου σίγουρα δεν σε κάνει και τον πρώτο μάγκα, όπως πιστεύεις ότι είσαι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 23:18:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Aυτό το γνωρίζω αλλά και πάλι όνειρο είναι! Το ότι απλά καταλαβαίνεις ότι είσαι σε όνειρο, σε βοηθάει να τα περάσεις καλύτερα στο όνειρο αυτό! Τίποτε όμως περισσότερο και τίποτα λιγότερο!

Καμιά σχέση. Το διευκρίνισα πολλές φορές πριν μπορείς να κοιτάξες τις παλιές απαντήσεις.Δεν διεκτυλίσσεται κανένα ονειρικό "σενάριο". Κοίτα παλιότερες απαντήσεις.

quote:
Αυτό δεν το κατάλαβα! μπορείς να το διευκρινήσεις?

Έχω κοιτάξει διάφορα που γράφονται για την αστρική προβολή και πώς να την πετύχεις κλπ και αυτό δε γράφεται. Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω απλά. Αν κοιμάσε στον ξύπνιο σου πώς θα ξυπνήσεις στον ύπνο σου? Δεν γίνεται. Ή χρειάζεται μεγάλα ποσά θέλησης(κάποιες φορές το τελευταίο αρκεί). Λέμε οτι κάποιος κοιμάται συνειδησιακά όταν ζει διπλή ζωή. Δηλαδή μια ζωή μεσ'τον νού του, οπου βρίσκονται όλα τα πράγματα που τον απασχολούν και μια ζωή στην πραγματικότητα. Θα χεις ακούσει κάποιους να λένε "ζήσε τη στιγμή". Αυτό ακριβώς είναι(κατ'εμέ) τον να είσαι συνειδητός. Το να είσαι συντονισμένος στην πραγματικότητα, σε αυτά που συμβαίνουν, στα τεκτενόμενα και όχι σε αυτά που βρίσκονται στο κεφάλι σου όποια και αν είναι αυτά. Να είσαι δηλαδή συντονισμένος πλήρως στην πραγματικότητα. Όταν δεν μπορεις να συντονίζεσαι με την πργματικότητα του ξύπνιου σου, τότε λογικό είναι να μη συντονίζεσαι στην πραγματικότητα του ύπνου σου και αυτή να σε κάνει ό,τι θέλει. Χρειάζεται λοιπόν μεγάλα ποσά συνειδητότητας για να είσαι ξύπνιος.. όταν οι άλλοι κοιμούνται. Αυτά..
Πάντα κατα τη δικιά μου κατανόηση και με βάση τις εμπειρίες μου.


quote:
ωστε "συνειδητο ονειρο" (= καποιο ονειρο στο οποιο ονειρευομαι οτι αντιλαμβανομαι οτι ονειρευομαι) και "αστρικη προβολη" ειναι ενα και το αυτο!

ειστε σιγουροι...? και κυριως: μπορειτε να το τεκμηριωσετε...?


Αυτό μπορεί να στο απαντήσει κάποιος που έχει κάνει ΑΠ. Αλλά δεν νομίζω οτι κανείς ταύτισε αυτά τα δύο. Έχουν διαφορετικά ονόματα άρα και πρέπει να διαφέρουν σαν καταστάσεις. Δε γνωρίζω να πω περισσότερα.
quote:
Eκστασις...σου λεει κατι;
Αραγε περιγραφει την κατασταση που περιερχεται ενας ανθρωπος μετα την πληρη αποδυναμωση καθε εννοιας του εγω,με πολυ συγκεκριμενο τροπο υποβοηθουμενο θα ελεγα, και την πορεια του προς το τελειο;

Η αστρική προβολή δεν έχει να κάνει με θρησκευτική έκσταση(το έχουν πει παλιότερα) Οτι μπορεί κάποιος να ξύπνησε στο αστρικό του δεχόμενος την ενέργεια(ή τη βοήθεια) εξωτερικών δυνάμεων ακούγεται λογικό και μάλλον πιθανό, αλλά δε ξέρω.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 00:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde με το "ζήσε την στιγμή" μου θύμισες το Carpe Diem (άδραξε τη μέρα) από τον κύκλο των χαμένων ποιητών.


tyxaiosperastikos
Σιγά μην ειρωνεύεται τις μεταφυσικές ανησυχίες.

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ελπίζω να είναι όλα καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tyxaiosperastikos
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 00:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tyxaiosperastikos
Να και η χριστιανική άποψη για το θέμα και μάλιστα από θεολόγο:

http://orthodox-world.pblogs.gr/tags/astriki-proboli-gr.html

Edited by - tyxaiosperastikos on 27/08/2009 00:29:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 10:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Για να επιτευχθει η αστρική προβολή δέν χρειάζεται και κάτι το τρομερό.Αν κάποιος το θέλει πραγματικά τότε σίγουρα θα το πετύχει.Είναι και λίγο θέμα τύχης,πρέπει να βρεθεί κάποιος στην ενδιάμεση κατάσταση ύπνου και ξύπνιου.

Το δυνατότερο εργαλείο που έχουμε(που είναι ελεύθερο)είναι η φαντασία μας.Θυμάμαι κάποιον να λέει οτι φανταζόταν κάθε βράδυ, οτι ταξίδευε σε μακρινά αστέρια με το αστρικό του σώμα,με αποτέλεσμα όπως λέει και ο ίδιος να ξυπνήσει αυτή η ικανότητα μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 02:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας. Ευτυχώς για εμένα είναι όλα καλά.

Φίλε europaios2 αλλά και άλλοι φίλοι.

Μια φορά ηρθαν και με έβγαλαν συνειδητά στο αστρικό δυο οντότητες πολύ ευγενικές που φορούσαν κάτι σαν λευκό νυχτικό. Η επικοινωνία μας ήταν τηλεπαθητική και άμεση ως προς τις προθέσεις.

Πετάξαμε περνώντας μέσα από τους τοίχους του σπιτιού μου και αφήσαμε την Αθήνα διασχίζοντας με μεγάλη ταχύτητα τον ατλαντικό ωκεανό.
Φτάσαμε πάνω από μια πόλη και μπήκαμε μέσα σε ένα νοσοκομείο.

Εκεί αυτά τα οντά με οδήγησαν μέσα σε ένα χειρουργείο οπού ένα μικρό παιδί χειρουργούταν. Πήραμε αντικριστές θέσεις από επάνω του και με ένα πολύ ιδιαίτερο τρόπο συμμετείχαμε σε αυτή την χειρουργική επέμβαση.

Όταν τελείωσε το χειρουργείο πήραν το παιδί και το πήγαν στο δωμάτιο του. Εμείς ακολουθήσαμε. Μετά από λίγο μπήκαν οι γονείς του και αμέσως αναγνώρισα ένα πολύ διάσημο ηθοποιό ο οποίος ήταν ο πατέρας του παιδιού.

Μετά από λίγο αποχωρίσαμε από αυτό το μέρος και επέστρεψα στο σώμα μου. Οπού και «ξύπνησα».

Το πρωί διηγήθηκα στην γυναίκα μου τι είχε γίνει το βράδι. Το συζητήσαμε λίγο.. και μετά το ξεχάσαμε.

Μετά από τρεις μέρες είδαμε στην εφημερίδα το διάσημο ηθοποιό αγκαλιά με το παιδί του στο νοσοκομείο και η εφημερίδα έγραφε «πως η δύσκολη εγχείρηση είχε μεγάλη επιτυχία»

Αυτό για την γυναίκα μου ήταν η πρώτη της αποκάλυψη για αυτά που συζητάμε. Από τότε έχουν γίνει παρά πολλές αποκαλύψεις που δεν μπορώ να τις κατατάξω στα απλά όνειρα και στην φαντασία του μυαλού μου.

Πολλές φορές δίνουμε ερμηνείες που φαίνονται να έχουν μια λογική ή ακόμα και χίλιες λογικές εξηγήσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι φύση ακολουθεί κάποιες από αυτές στις λογικές εξηγήσεις για να λειτουργήσει.

Φίλε europaios2 με ρωτας

quote:
Θέλω λοιπόν να μου πεις αν κάνεις ταξίδι μπροστά στο χρόνο βλέπεις το ατύχημα και το αποφεύγεις!....

Έρχονται έτσι τα πράγματα που δεν το αποφεύγεις. Όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να αποφύγεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 03:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε europaios2

Μια φορά με ανοιχτά τα ματιά συγκεντρώθηκα σε ένα σημείο του δωματίου μου. Μετά από λίγο το σώμα μου είχε χαλάρωση τόσο που ήταν σαν παράλυτο. Με ανοιχτά ματιά μπήκα στο επίπεδο τον κραδασμών.

Τότε τα πράγματα άρχισαν να έχουν γύρω τους μια δική του ξεχωριστή χρωματιστή αύρα. Όσο τα κοίταζα τόσο αυτή η αύρα των πραγμάτων αλλά και των ανθρώπων που έβλεπα μεγάλωνε.

Μετά από λίγο έπαψα να βλέπω τα περιγράμματα των αντικειμένων επειδή η φωτεινή χρωματιστή αύρα των πραγμάτων είχε αναμιχτεί η μια μέσα στην άλλη. Αυτό που βίωσα μετά.. ήταν μια μεθυστική εμπειρία μέσα σε ένα ενεργειακό χρωματιστό όλο.

Όταν αποφάσισα να κλείσω τα μάτια μου τα χρώματα χάθηκαν και συνέχισα την εμπειρία μου στο αστρικό.

Επίσης θα ήθελα να ξέρεις ότι όταν το φυσικό σώμα είναι στο «επίπεδο των κραδασμών» αλλά και μετά από αυτό ή αυτό που κάποιοι άλλοι λένε ύπνοπαράλυση μπορεί κάποιος να ανοίξει τα μάτια του και να ξέρει ότι είναι απόλυτα ξύπνιος αλλά ανήμπορος να χειριστή το σώμα του.

Τα μάτια είναι ακίνητα και αλλήθωρα και αυτό δυσκολεύει τον εγκέφαλο να καταλάβει τι βλέπει. Αλλά με λίγη συγκέντρωση στο ένα μάτι και αγνοώντας το άλλο, παίρνουμε τελικα μια ξεκάθαρη εικόνα από το περιβάλλον μας.

Μετά μπορεί να κλείσει πάλι τα μάτια του και να αποχωρήσει από το φυσικό του σώμα με το αστρικό του. Αν πάλι θέλει μπορεί να αποχωρίσει με το νοητικό του από το αστρικό βλέποντας το αστρικό του.. μπροστά του!



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 14:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μια φορά ηρθαν και με έβγαλαν συνειδητά στο αστρικό δυο οντότητες πολύ ευγενικές που φορούσαν κάτι σαν λευκό νυχτικό. Η επικοινωνία μας ήταν τηλεπαθητική και άμεση ως προς τις προθέσεις.

Πετάξαμε περνώντας μέσα από τους τοίχους του σπιτιού μου και αφήσαμε την Αθήνα διασχίζοντας με μεγάλη ταχύτητα τον ατλαντικό ωκεανό.
Φτάσαμε πάνω από μια πόλη και μπήκαμε μέσα σε ένα νοσοκομείο.

Εκεί αυτά τα οντά με οδήγησαν μέσα σε ένα χειρουργείο οπού ένα μικρό παιδί χειρουργούταν. Πήραμε αντικριστές θέσεις από επάνω του και με ένα πολύ ιδιαίτερο τρόπο συμμετείχαμε σε αυτή την χειρουργική επέμβαση.

Όταν τελείωσε το χειρουργείο πήραν το παιδί και το πήγαν στο δωμάτιο του. Εμείς ακολουθήσαμε. Μετά από λίγο μπήκαν οι γονείς του και αμέσως αναγνώρισα ένα πολύ διάσημο ηθοποιό ο οποίος ήταν ο πατέρας του παιδιού.

Μετά από λίγο αποχωρίσαμε από αυτό το μέρος και επέστρεψα στο σώμα μου. Οπού και «ξύπνησα».

Το πρωί διηγήθηκα στην γυναίκα μου τι είχε γίνει το βράδι. Το συζητήσαμε λίγο.. και μετά το ξεχάσαμε.

Μετά από τρεις μέρες είδαμε στην εφημερίδα το διάσημο ηθοποιό αγκαλιά με το παιδί του στο νοσοκομείο και η εφημερίδα έγραφε «πως η δύσκολη εγχείρηση είχε μεγάλη επιτυχία»

Αυτό για την γυναίκα μου ήταν η πρώτη της αποκάλυψη για αυτά που συζητάμε. Από τότε έχουν γίνει παρά πολλές αποκαλύψεις που δεν μπορώ να τις κατατάξω στα απλά όνειρα και στην φαντασία του μυαλού μου.


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μια φορά με ανοιχτά τα ματιά συγκεντρώθηκα σε ένα σημείο του δωματίου μου. Μετά από λίγο το σώμα μου είχε χαλάρωση τόσο που ήταν σαν παράλυτο. Με ανοιχτά ματιά μπήκα στο επίπεδο τον κραδασμών.

Τότε τα πράγματα άρχισαν να έχουν γύρω τους μια δική του ξεχωριστή χρωματιστή αύρα. Όσο τα κοίταζα τόσο αυτή η αύρα των πραγμάτων αλλά και των ανθρώπων που έβλεπα μεγάλωνε.

Μετά από λίγο έπαψα να βλέπω τα περιγράμματα των αντικειμένων επειδή η φωτεινή χρωματιστή αύρα των πραγμάτων είχε αναμιχτεί η μια μέσα στην άλλη. Αυτό που βίωσα μετά.. ήταν μια μεθυστική εμπειρία μέσα σε ένα ενεργειακό χρωματιστό όλο.

Όταν αποφάσισα να κλείσω τα μάτια μου τα χρώματα χάθηκαν και συνέχισα την εμπειρία μου στο αστρικό.

Επίσης θα ήθελα να ξέρεις ότι όταν το φυσικό σώμα είναι στο «επίπεδο των κραδασμών» αλλά και μετά από αυτό ή αυτό που κάποιοι άλλοι λένε ύπνοπαράλυση μπορεί κάποιος να ανοίξει τα μάτια του και να ξέρει ότι είναι απόλυτα ξύπνιος αλλά ανήμπορος να χειριστή το σώμα του.

Τα μάτια είναι ακίνητα και αλλήθωρα και αυτό δυσκολεύει τον εγκέφαλο να καταλάβει τι βλέπει. Αλλά με λίγη συγκέντρωση στο ένα μάτι και αγνοώντας το άλλο, παίρνουμε τελικα μια ξεκάθαρη εικόνα από το περιβάλλον μας.

Μετά μπορεί να κλείσει πάλι τα μάτια του και να αποχωρήσει από το φυσικό του σώμα με το αστρικό του. Αν πάλι θέλει μπορεί να αποχωρίσει με το νοητικό του από το αστρικό βλέποντας το αστρικό του.. μπροστά του!


Κάποια στιγμή στα δημόσια φόρουμς - όπως είναι το esoterica και πολλά άλλα στο διαδίκτυο - θα πρέπει να εφαρμοστεί ένας εσωτερικός κανονισμός ορισμένος από μια Αρχή, δεν ξέρω, την DART ή κάποιον άλλον φορέα, που να απαγορεύει την δημοσίευση τέτοιων μυνημάτων / posts όπως αυτά που παραθέτονται παραπάνω. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί : το αναγνωστικό κοινό αυτών των δημοσίων αγορών δεν μπορεί να ελεγχθεί π.χ, η πιστότητα των δημοσιεύσεων και η γνησιότητα των όσων αναφέρονται στα posts είναι αμφίβολη όπως αμφίβολο είναι ποιος βρίσκεται πίσω από αυτά κλπ, κλπ, κλπ. Θα πρέπει επίσης να συμπεριλαμβάνεται σ' αυτόν τον κανονισμό λειτουργίας και συνυπαιτιότητα των υπευθύνων του χώρου στον οποίο θα δημοσιευθούν ανάλογα posts, κάτι που ως τώρα δεν γίνεται με μια απλή αποποίηση. Τα δημόσια φόρουμς λειτουργούν ως ξέφραγκο αμπέλι, όπου ο κάθε απίθανος βγαίνει και λέει ό,τι παραμύθι και μπούρδα θέλει ελαφρά τη καρδία, αγνοώντας ποιος είναι ο αναγνώστης του, τι ηλικία έχει και τι κακό μπορεί να κάνει ο ίδιος άθελά του σε ένα παιδί.

Η ικανότητα που έχει ο κάθε Ευτύχης Δυστυχίδης να κάνει "διάλογο" με τον κάθε απελπισμένο, είναι από την μια πλευρά μια κατάκτηση της ελευθερίας του λόγου και έκφρασης και στο διαδίκτυο αλλά είναι από την άλλη και μια ευκαιρία ασύδοτου χουλιγκανισμού και υπέρτατου εγωπαθούς καριολισμού.

Edited by - zip on 28/08/2009 14:18:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 16:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Κάποια στιγμή στα δημόσια φόρουμς - όπως είναι το esoterica και πολλά άλλα στο διαδίκτυο - θα πρέπει να εφαρμοστεί ένας εσωτερικός κανονισμός ορισμένος από μια Αρχή, δεν ξέρω, την DART ή κάποιον άλλον φορέα, που να απαγορεύει την δημοσίευση τέτοιων μυνημάτων / posts όπως αυτά που παραθέτονται παραπάνω. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί : το αναγνωστικό κοινό αυτών των δημοσίων αγορών δεν μπορεί να ελεγχθεί π.χ, η πιστότητα των δημοσιεύσεων και η γνησιότητα των όσων αναφέρονται στα posts είναι αμφίβολη όπως αμφίβολο είναι ποιος βρίσκεται πίσω από αυτά κλπ, κλπ, κλπ. Θα πρέπει επίσης να συμπεριλαμβάνεται σ' αυτόν τον κανονισμό λειτουργίας και συνυπαιτιότητα των υπευθύνων του χώρου στον οποίο θα δημοσιευθούν ανάλογα posts, κάτι που ως τώρα δεν γίνεται με μια απλή αποποίηση. Τα δημόσια φόρουμς λειτουργούν ως ξέφραγκο αμπέλι, όπου ο κάθε απίθανος βγαίνει και λέει ό,τι παραμύθι και μπούρδα θέλει ελαφρά τη καρδία, αγνοώντας ποιος είναι ο αναγνώστης του, τι ηλικία έχει και τι κακό μπορεί να κάνει ο ίδιος άθελά του σε ένα παιδί.

Η ικανότητα που έχει ο κάθε Ευτύχης Δυστυχίδης να κάνει "διάλογο" με τον κάθε απελπισμένο, είναι από την μια πλευρά μια κατάκτηση της ελευθερίας του λόγου και έκφρασης και στο διαδίκτυο αλλά είναι από την άλλη και μια ευκαιρία ασύδοτου χουλιγκανισμού και υπέρτατου εγωπαθούς καριολισμού.


Φίλε,υποτίθεται οτι έχουμε δημοκρατία.Ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει.Σε άλλους αρέσουν τα λεγόμενα κάποιου και σε κάποιους άλλους όχι.Στο κάτω κάτω, εσύ δέν ρωτούσες τον υπηρέτη για αυτές τις εμπειρίες,τώρα που τις δίνει... συμπεριφέρεσαι περίεργα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 21:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Δεν έχουμε Δημοκρατία, έχουμε κακώς εννοούμενη Δημοκρατία και στο όνομά της κάτι τέτοιοι σαν κι εσένα και τον ΥΠΗΡΕΤΗ, έχουν βουτήξει το έθνος στα σκατά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 21:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Πονάει πολύ η αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 21:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Το βλέπω, το βλέπω ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 21:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δηλαδή τώρα φταίνε αυτοί που αναζητούν την αλήθεια,για τα σκατά του έθνους.Απο τα πιό γελοία πράγματα που έχω ακούσει ποτέ,μπράβο παίρνεις όσκαρ πατάτας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 21:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ποια αλήθεια ρε παπάρα ; Αυτήν που λέει πως περνάτε μέσα από τοίχους ;

Edited by - zip on 28/08/2009 22:06:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 22:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δέν μπορώ να μίλησω για την αλήθεια σαν να είναι κάτι απλό.Όλα αυτά που λέμε είναι μέρος της.Προσπαθούμε να εμβαθύνουμε και να κατανοήσουμε.
Γιατί απορίπτεις τόσο καταφατικά το υπερφυσικό? Επειδη έτσι σε έμαθαν στο σχολείο έ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 23:45:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάποια στιγμή στα δημόσια φόρουμς - όπως είναι το esoterica και πολλά άλλα στο διαδίκτυο - θα πρέπει να εφαρμοστεί ένας εσωτερικός κανονισμός ορισμένος από μια Αρχή, δεν ξέρω, την DART ή κάποιον άλλον φορέα, που να απαγορεύει την δημοσίευση τέτοιων μυνημάτων / posts όπως αυτά που παραθέτονται παραπάνω. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί : το αναγνωστικό κοινό αυτών των δημοσίων αγορών δεν μπορεί να ελεγχθεί π.χ, η πιστότητα των δημοσιεύσεων και η γνησιότητα των όσων αναφέρονται στα posts είναι αμφίβολη όπως αμφίβολο είναι ποιος βρίσκεται πίσω από αυτά κλπ, κλπ, κλπ. Θα πρέπει επίσης να συμπεριλαμβάνεται σ' αυτόν τον κανονισμό λειτουργίας και συνυπαιτιότητα των υπευθύνων του χώρου στον οποίο θα δημοσιευθούν ανάλογα posts, κάτι που ως τώρα δεν γίνεται με μια απλή αποποίηση. Τα δημόσια φόρουμς λειτουργούν ως ξέφραγκο αμπέλι, όπου ο κάθε απίθανος βγαίνει και λέει ό,τι παραμύθι και μπούρδα θέλει ελαφρά τη καρδία, αγνοώντας ποιος είναι ο αναγνώστης του, τι ηλικία έχει και τι κακό μπορεί να κάνει ο ίδιος άθελά του σε ένα παιδί.

Σωστά, θες όσοι γράφουνε στο φόρουμ να περνάνε πρώτα ψυχολογικά τεστ και έπειτα να εξετάζεται το ποινικό μητρωό τους για να ξέρουμε αν είναι εμπιστοσύνης? Έχεις κάποιες άλλες δημοκρατικές λύσεις? Και επιπλέον θες βέβαια στο θέμα με τίτλο "ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ" να ελέγχεται η.. αυθεντικότητα των εμπειριών που κάποιος έχει στο αστρικό. Να καλέσουν μάρτυρες δηλαδή? Συμφωνώ εν τούτοις οτι πριν γίνει κάποιος μέλος θα έπρεπε να περνάει κάποιο τέστ, όπως του να συμπληρώσει τις καταλήξεις "Εγ..." Εσ..." Αυτ...ς" "Εμ...ς" κλπ ορθογραφημένα και άλλα τεστ που θα μπορούσαν να προσδιορίσουν την ηλικία κάποιου. Αλλά δε μπορούμε να τα χουμε όλα απ ό,τι φαίνεται..

Η αναγέννηση επηρεάζει ακόμα τον κόσμο φίλε alex22.
Πήγαμε απο μια πλήρη(και αναίτια) αποδοχή σε μια πλήρη(και αναίτια) άρνηση. Ο άνθρωπος βλέπεις μόνο αυτό ξέρει να κάνει.. να πηγαίνει απο άκρο σε άκρο. Ο άνθρωπος ποτέ δεν έβαλε στην καρδιά του την έννοια του μέτρου.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 09:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Ο αστρικός κόσμος για τους ανθρώπους που δεν έχουν κατασκευάσει τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα είναι ένας κόσμος που προσφέρει αρκετή γνώση αλλά και αρκετή απάτη.

Υπάρχουν περιοχές που είναι ανώτερες και περιοχές που είναι κατώτερες. Αυτές οι κατώτερες περιοχές λέγονται υποδιαστασεις. Δεν είναι λίγες η φορές που κάποιος βγαίνει σε αυτές τις περιοχές που είναι «σκοτεινές» και ομιχλώδες.. κάποιες φορές.

Αυτές οι υποδιαστασεις είναι μέρος του ορυκτού βασιλείου της γης. Όταν «ανεβαίνουμε διαστάσεις οι νόμοι γίνονται λιγότεροι και μπορούμε να πούμε ότι ανεβαίνουμε σε δόνηση μέχρι να φτάσουμε την μια και μοναδική που είναι η μητέρα-πατέρας όλων των δονήσεων.

Ενώ όταν πάμε προς τα κάτω η δονήσεις γίνονται βαρύτερες και πυκνότερες και οι νόμοι πολλοί περισσότεροι μέχρι να φτάσουμε στον καιγόμενο κέντρο της γης….

Κάθε μέρα σε ψυχολογικό επίπεδο εμείς συνδεόμαστε με αυτές τις υποδιαστασεις επειδή τα ψυχολογικά μας ελαττώματα έχουν ας το πούμε μια συγκεκριμένη ψυχολογική δόνηση η οποία… λόγω όμοιο-κραδασμού συνδεεται ενεργειακά με αυτές τις κατώτερες περιοχές του συμπαντος. Αυτές οι υποδιαστασεις είναι οι 9 δαντικές κολάσεις.

Συνδεόμαστε όταν κοιμόμαστε με αυτές όταν μπαίνουν σε λειτουργία κάποια ας το πούμε «σκοτεινά τσακρα» που έχουμε στο υψος τις κοιλιάς.

Οι αστρικές επιθέσεις ,οι εφιάλτες , τα άσχημα όνειρα, η μόρα, ο ίσκιος που σε πλακώνει, τα ινκουμπους και σουγκουμπους και πολλά αλλά ,φαίνεται να ανήκουν σε αυτές τις υποδιαστασεις που είναι οι κατώτερες περιοχές του συμπαντος.

Στο αστρικό υπάρχει γοητεία κα μυστήριο αλλά υπάρχει επίσης απατή και κίνδυνος.
Τα ινκουμπους και σουγκουμπους ταλαιπωρούν σεξουαλικά όλους τους μοναχούς της γης. Όλα τα δαιμόνια σκανδαλίζουν από αυτό το επίπεδο.

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω βρεθεί αντιμέτωπος με αυτά. Επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που το κακό έχει μορφή καλού! Και επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιος ταξιδεύεις στις υποδιαστασεις άθελα του ή πειραματιζομενος με το αστρικό πεδίο.

Για αυτό επιμένω ότι πρέπει κάποιος να καλλιεργεί την αγνότητα μέσα από την κατανόηση των ελαττωμάτων και αυτό μπορεί να γίνει μονό μέσα από την αφύπνιση της συνείδηση. Αυτή η αφύπνιση είναι που δίνει ασφάλεια και δύναμη στους ανώτερους κόσμους ή στους παραδιαστατικους.

Ότι καλλιεργούμε στο φυσικό έχει άμεσα αντίκτυπο στο αστρικό. Π.χ.

Ένας μοναχός που καταπιέζει την σεξουαλικότητα την σπρώχνει πολύ βαθειά μέσα στο υποσυνείδητο του. Εξωτερικά φαίνεται αγνός αλλά εσωτερικά έχει βιάσει τον εαυτό του.. και αυτή η ενεργεία θα ψάξει τρόπο διαφυγής.

Όλοι αυτή η μπλοκαρισμενη ενεργεία είναι η καλύτερη τροφή για τα ινκουμπους και σουγκουμπους και επίσης τα ινκουμπους και σουγκουμπους είναι η καλύτερη έξοδος διαφυγής για την μπλοκαρισμενη ενεργεία. Το γεγονός που προκύπτει είναι αναμενόμενο και αναπόφευκτο.

Για ένα μοναχό που κατανοεί και μετατρέπει την σεξουαλικότητα σε πραγματική αγνότητα τότε για αυτόν δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος για πτώση…

Αυτές οι πτώσεις συμβαίνουν στα απλά όνειρα ,στα συνειδητά όνειρα και στις αστρικές προβολές.

Αυτά για τώρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 10:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φίλε υπηρέτη,πώς θα μετατρέψει ό μοναχός την σεξουαλική του ενέργεια?Αφου δέν έχει γυναίκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 12:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Σε ένα βαθμό…..με την αναπνοή, την σωματική άσκηση και με την αγνότητα στην σκέψη.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy