ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ( ή πως να γκρινιάξετε ελεύθερα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 23:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

medtech

Μας λες λοιπον οταν αρρωσταινουμε να μην κανουμε τιποτα γιατι ειναι φυσικη εξελιξη να πεθαινουμε?



αυτο καταλλαβες απο οσα εγραψα?

ο καθενας κανει ο,τι μπορει για να ζησει λιγο παραπανω - αλλά αυτο δεν σημαινει οτι οπωσδηποτε θα επιζησει της ασθενειας, ή της θεραπειας


να στο πω αλλιως: αν κοιταξεις τα στατιστικα στοιχεια των θανατων απο κλωτσια αλογου στην Νεα Υορκη (πριν τα αυτοκινητα) θα δεις οτι ηταν σταθεροι ανα ετος

οι αριθμοι ηταν σταθεροι (αναλογικα με τον αριθμο των αλογων), αλλά ποιος "επελεγε" ποιος απο τους αμαξαδες, τους σταυλιτες, ή τους περαστικους θα πεθαινε απο κλωτσια?

ποιος επιλεγει ποιοι θα δαγκωθουν απο σκυλο φετος και ποσοι σκυλοι θα κολλησουν καλαζαρ απο σκνιπα?

ποιος επιλεγει ποιοι απο τους ορειβατες του Κ2 θα σκοτωθουν φετος?


quote:

Οι ιοι και οι λοιποι λοιμογονοι οργανισμοι αλλα και τα prions ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δημιουργηματα του ανθρωπου JBG.Eιναι δημιουργηματα της φυσης.



ειπα εγω το αντιθετο?

αλλά οσον αφορα τις πρωτεϊνες prions, εμεις τις βαλαμε στο πιατο μας και στον εγκεφαλο μας, ταϊζοντας τα χορτοφαγα ζωα με πρωτεϊνες


quote:

Οσο και εαν πασχιζεις για ισορροπια ποτε δεν ειναι σιγουρο εαν ο ισορροπημενος εαυτος σου θα τα καταφερει εναντια στην λοιμωξη ή την φθορα.

Εκτος και εαν θες να ζησεις ως πρωτογονος εγκαταλειποντας τον εαυτο σ του στις διαθεσεις της φυσης.



συν Αθηνά και χειρα κινει


quote:

ΑΛΛΟ Ο ΙΟΣ ΤΗΣ ΑΝΟΣΟΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΙΟΣ ΤΗΣ ΑΝΟΣΟΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ.



ελα ρε φιλεναδα, μη με υποτιμας!

το γνωριζω, αλλά εβγαλα καλους στα δακτυλα απο το πληκτρολογημα - ελεος!


η ερωτηση μου παραμενει αναπαντητη: γιατι νοσουν ο ανθρωπος και οχι ο πιθηκος, η γατα αλλά οχι η λεοπαρδαλη?

που βρισκεται η διαφορα, αναρωτηθηκες?

quote:

Διαβασε το αρθρο του Berstein που αναφερεται αναλυτικα στην περιπτωση της ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ υφεσης και πως η ερευνα εχει ως τωρα δειξει οτι η ψυχολογια ελαχιστη επιδραση εχει στην βιολογια οσον αφορα την θεραπεια.



το διαβασα

διαβασε και εσυ ομως τα βιβλια ανθρωπων που για τους γιατρους ειχαν ελαχιστους μηνες και μετα απο χρονια ειναι ακομη ζωντανοι

το αν το πουμε αυτοματη υφεση, ή αυτοϊαση, ή πλασεμπο, το ιδιο μου κανει...


quote:

Προς το παρον η ελλειψη της ινσουλινης αντιμετωπιζεται με χορηγηση ινσουλινης.



για την ωρα λοιπον εχω δικιο, δεν θεραπευεται


quote:

ΣΟΒΑΡΑ?Ε αμα αρπαξεις καμια φυματιωση,ή πληγωθεις σε τροχαιο και μολυνθεις ΜΗΝ χρησιμοποιησεις αντιβιωση.



εισαι λιγο τσιτωμενη ή μου φαινεται?

παλι με παρεξηγησες!


ειπα οτι οι γιατροι συστηνουν την χρηση τους με μετρο, προσοχη και μονο οταν δεν γινεται αλλιως

οταν ημουν παιδι οι γιατροι συνταγογραφουσαν αντιβιοτικα με τον πρωτο βηχα

σημερα οχι


quote:

Ειναι παντα ευχαριστο να γυρναμε σε πρωτογονες εποχες οπου η σηψαιμια πηγαινε συννεφο.



το ξερεις οτι μαγοι-γιατροι στον αμαζονιο ακομη και σημερα θεραπευουν τα τραυματα με "μουχλα" που αναπτυσουν σε συγκεκριμενα βοτανα? (μαντεψε ποιο ειδος μουχλας αναπτυσεται)

οι θανατοι απο σηψαιμια στους ινδιανους της ζουγκλας του αμαζονιου ειναι σχεδον ανυπαρκτοι σε σχεση με τον πληθυσμο τους

θα σου θυμησω τον φλοιο απο λευκα που χρησιμοποιουσαν οι σαμανοι-γιατροι του βορα, για τον πυρετο και τις φλεγμονες


οπως επισης και οτι οι ερευνητες βοτανολογοι-φαρμακολογοι εχουν ξαμολυθει στα δαση της βροχης και μαζευουν δειγματα απο φυτα που σιγουρα θα εξαφανισθουν συντομα, ωστε να τα εχουν οι ερευνητες στην διαθεση τους στο μελλον

φαρμακοβιομηχανιες και πανεπιστημια τους χρηματοδοτουν - αυτο σου λεει κατι?

μηπως θα επρεπε να στειλουν εθνοβοτανολογους που δεν ντρεπονται να ρωτησουν πως και με τι θεραπευει ο καθε μεντισιν-μαν?


quote:

Να τα πουμε ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ?

Μιλας σε μια γυναικα που ειαι ζωντανη χαρη στα κυτταροστατικα.

Ναι εχουν ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ γιατι πρεπει να σκοτωσουν τα ταχεως πολλαπλασιαζομενα κυτταρα και μαζι με τα καρκινικα θεριζουν και φυσιολογικα ταχεως πολλαπλασιαζομενα κυτταρα.

Ομως ΠΑΝΤΑ στην ιατρικη αξιολογηται το πιθανο οφελος σε σχεση με πιθανη βλαβη.

Εχεις δεις καρκινοπαθεις να γινονται χαλια και εγω βλεπω τον εαυτο μου καθε μερα στον καθρεπτη να σφυζει απο υγεια ΧΑΡΗ στα κυτταροστατικα,συνομιλω με ατομα που ζουν χαρη στην χημειοθεραπεια και την ακτινοθεραπεια και την εγχειρηση φυσιολογικα και cancer free για πανω απο 15 χρονια.



χαιρομαι για σενα και σου ευχομαι το καλυτερο!!!


θα απαντησω με μια παροιμια (τις θεωρω σοφες) που θα σε τσατισει, αλλά θα την πω: όποιου του μελλει να πνιγει, ποτε του δεν πεθαινει


quote:

(ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Ή ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ.)



χμμμ...

η λεξη "απολυτο" δεν βρισκεται στο λεξικο μου καλη μου

τα βλεπω ρευστα και σχετικιστικα τα πραγματα


quote:

Οι μονες μεθοδοι που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δινουν αποτελεσματα ειναι η χειρουργικη αφαιρεση του ογκου,η χημειοθεραπεια με κυτταροστατικα,η ακτινοθεραπεια και σε μερικες μορφες η ανοσοθεραπεια.



η γονιδιακη επαναρυθμιση ιων που μεταφερουν μια ελαχιστη ποσοτητα ρικινης και την εκχυουν μονο στο καρκινικο κυτταρο, ειναι η αιχμη του δορατος της ερευνας απ ο,τι ξερω

τα γονιδιακα φαρμακα και οι νανομηχανες ερχονται μαλλον μετα


quote:

Αληθεια?Εμενα μου δινεις την εντυπωση οτι υπερασπιζεσαι την αγυρτεια.



κι εσυ μου δινεις την εντυπωση οτι εισαι απολυτη, αν αυτο συμπερανες απο τα γραφομενα μου

χαλαρωσε...


quote:

Τωρα στο μυαλο σου εχεις μπερδεψει το φαινομενο placebo με το φαινομενο της αυτοματης υφεσης



εγω τα ταυτισα ή ο Berstein???

εγω μιλησα για αυτοϊαση οσον αφορα το πλασεμπο και δεν βλεπω πως αλλιως θα μπορουσε να το αποκαλεσει καποιος


quote:

Γιατι λοιπον ή δεν κανουν κλινικες δοκιμες ή οταν κανουν κλινικες δοκιμες ειναι πτωχες σε μεθοδολογια?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΥΚΙΑ JBG.



σορυ, αλλά πως πηραν εγκριση και κυκλοφορουν?

γιατι δεν απαιτει ο ΕΟΦ να γινουν οι δοκιμες που προτεινεις?


*

ρε συ medtech, θα πρεπει να ανοιξουμε τοπικ medtech vs johnniebegood ετσι που παμε...

quote:

Avallon

Ο Χάνεμαν μάλιστα έχει αναφέρει πολλές τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων που αφαίρεσαν τέτοιους σπίλους και που μετά από αυτό απέχτησαν άλλο σοβαρότερο πρόβλημα με την υγεία τους.



τωρα να πω οτι ετσι πεθανε μια τριανταρα στο χωριο της συντροφου μου, ή θα με πει παλι υπερασπιστη των αγυρτων η φιλτατη medtech?


παντως κοριτσια το πηρατε αγρια απ την αρχη και δεν θα βγαλετε ακρη, περα απ το να χαλατε τις καρδιες σας (μπροκεν χαρτς )


δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε για να συζηταμε, και το όποιο οφελος βγαινει απ την κουβεντα δεν εισπρατεται απο τους όποιους αναγνωστες ενδιαφερονται για το θεμα οταν υπερβαινουμε τα ορια στην κοντρα


ναστε καλα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 10:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
αυτο καταλλαβες απο οσα εγραψα?

ο καθενας κανει ο,τι μπορει για να ζησει λιγο παραπανω - αλλά αυτο δεν σημαινει οτι οπωσδηποτε θα επιζησει της ασθενειας, ή της θεραπειας


Φυσικα.Αλλα φανηκε σαν να εννοουσες οτι πρεπει να ζησουμε σε αρμονια με την φυση ακομα και οταν αυτος ο τροπος ζωης μας αφηνει ανυπερασπιστους στις βλαπτικες επιδρασεις των δυναμεων της φυσης.

Στον λιμο στην Αθηνα και στις διαφορες επιδημιες πανωλης θα ειχαν επιζησει πολλοι περισσοτεροι εαν ειχαν στην διαθεση τους αντιβιωτικα (και βεβαια θα ειχαν μολυνθει λιγοτεροι εαν ηξεραν ποια ηταν η πραγματικη αιτια της ασθενειας και ποια μετρα προφυλαξης να παρουν ωστε να μην εισελθει στο σωμα τους).Καποιοι εγιναν καλα με τις δικες τους φυσικες δυναμεις αλλα πολλοι πεθαναν ενω αν ειχαν στην διαθεση τους αντιβιωτικα θα επιζουσαν.

quote:
να στο πω αλλιως: αν κοιταξεις τα στατιστικα στοιχεια των θανατων απο κλωτσια αλογου στην Νεα Υορκη (πριν τα αυτοκινητα) θα δεις οτι ηταν σταθεροι ανα ετος

οι αριθμοι ηταν σταθεροι (αναλογικα με τον αριθμο των αλογων), αλλά ποιος "επελεγε" ποιος απο τους αμαξαδες, τους σταυλιτες, ή τους περαστικους θα πεθαινε απο κλωτσια?

ποιος επιλεγει ποιοι θα δαγκωθουν απο σκυλο φετος και ποσοι σκυλοι θα κολλησουν καλαζαρ απο σκνιπα?

ποιος επιλεγει ποιοι απο τους ορειβατες του Κ2 θα σκοτωθουν φετος?


JBG σε χανω.Ισχυριστηκες οτι πραγματικη αιτια των ασθενειων ειναι η εξασθενηση των φυσικων αντιστασεων του σωματος κατι που δεν ειναι ορθο.Τι σχεση εχει αυτο με τις πιθανοτητες να παθεις ατυχημα?Ετερον εκατερον.


quote:
η ερωτηση μου παραμενει αναπαντητη: γιατι νοσουν ο ανθρωπος και οχι ο πιθηκος, η γατα αλλά οχι η λεοπαρδαλη?

Οι πιθηκοι προσβαλονται απο ιο ανοσοανεπαρκειας !!!(πχ οι SIV 1 και SIV2 απο τους οποιους πιστευεται οτι εξελιχθηκαν και οι HIV 1 και 2).

Για την λεοπαρδαλη δεν εχω στοιχεια αν προσβαλεται.

Και μην συγκρινεις ανομοια ειδη.Οι ιοι ειναι εξειδικευμενοι ως προς το ειδος του κυτταρου και το ειδος ζωης που προσβαλουν.


quote:
εισαι λιγο τσιτωμενη ή μου φαινεται?

παλι με παρεξηγησες!
ειπα οτι οι γιατροι συστηνουν την χρηση τους με μετρο, προσοχη και μονο οταν δεν γινεται αλλιως
οταν ημουν παιδι οι γιατροι συνταγογραφουσαν αντιβιοτικα με τον πρωτο βηχα
σημερα οχι


Ναι η συνταγογραφηση γινεται με μετρο και αυτο ειναι καλο.Αλλα δεν μπορεις να μου λες οτι τα αντιβιωτικα ΔΕΝ θεραπευουν JBG.

quote:
το διαβασα
διαβασε και εσυ ομως τα βιβλια ανθρωπων που για τους γιατρους ειχαν ελαχιστους μηνες και μετα απο χρονια ειναι ακομη ζωντανοι
το αν το πουμε αυτοματη υφεση, ή αυτοϊαση, ή πλασεμπο, το ιδιο μου κανει...


Aλλο το φαινομενο placebo και αλλο το φαινομενο της αυτοματης ιασης.
Το placebo δεν ειναι θεραπευτικο.

quote:
για την ωρα λοιπον εχω δικιο, δεν θεραπευεται

Αντιμετωπιζεται ομως.Χαρη στην βιοιατρικη JBG.Τους χορηγει την ουσια που τους λειπει!Eνω η ομοιοπαθητικη τι θα εκανε?Θα τους χορηγουσε υπεραραιωμενο διαλυμα ουσιας που προκαλει συμπτωματα υπερουριας,πολυδιψιας και λιποθυμιας σε υγειεις?

quote:
το ξερεις οτι μαγοι-γιατροι στον αμαζονιο ακομη και σημερα θεραπευουν τα τραυματα με "μουχλα" που αναπτυσουν σε συγκεκριμενα βοτανα? (μαντεψε ποιο ειδος μουχλας αναπτυσεται)

οι θανατοι απο σηψαιμια στους ινδιανους της ζουγκλας του αμαζονιου ειναι σχεδον ανυπαρκτοι σε σχεση με τον πληθυσμο τους


Εγω την τελευταια φορα που διαβασα κατι για φυλη του αμαζονιου ηταν ενα κοματι που περιεγραφε πως μια φυλη ΘΕΡΙΣΤΗΚΕ κυριολεκτηκα απο ασθενειες που τους μεταδωθηκαν απο τους λευκους.

Καθε λαος μπορει ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ να γνωριζει καποια φυτα με ιαματικες ιδιοτητες.Ομως ο προσδιορισμος τηε αποτελεσματικοτητας και της ασφαλειας τους γινεται εγκυρα μονο με επιστημονικο τροπο.

quote:
οπως επισης και οτι οι ερευνητες βοτανολογοι-φαρμακολογοι εχουν ξαμολυθει στα δαση της βροχης και μαζευουν δειγματα απο φυτα που σιγουρα θα εξαφανισθουν συντομα, ωστε να τα εχουν οι ερευνητες στην διαθεση τους στο μελλον

φαρμακοβιομηχανιες και πανεπιστημια τους χρηματοδοτουν - αυτο σου λεει κατι?

μηπως θα επρεπε να στειλουν εθνοβοτανολογους που δεν ντρεπονται να ρωτησουν πως και με τι θεραπευει ο καθε μεντισιν-μαν?


Ποιος ειπε οτι ντρεπονται?Καθε φαρμακοβιομηχανια κανει ερευνα για να βρει καινουργια φαρμακα.Δεν ειναι καθολου παραξενο που στελνει ερευνητες παντου και αντλει πληροφοριες απο παντου.
Πχ το AZT βρεθηκε στο σπερμα ρεγγας!(δοκιμασαν χιλιαδες ουσιες απο τις αποθηκες τους για να σταματησουν τον ΗΙV)
Η βιμπλαστινη βγαινει απο φυτο το ιδιο και η ταξολη (απο ενα ειδος ιτιας)!

Αλλα οι πρωτογονοι δεν διαθετουν τα καταλληλα μεσα για να αξιολογησουν ορθα μια θεραπευτικη μεθοδο.Αναφερεις επιτυχημενες θεραπειες αλλα δεν αναφερεις τις αποτυχημενες.


quote:
η γονιδιακη επαναρυθμιση ιων που μεταφερουν μια ελαχιστη ποσοτητα ρικινης και την εκχυουν μονο στο καρκινικο κυτταρο, ειναι η αιχμη του δορατος της ερευνας απ ο,τι ξερω

τα γονιδιακα φαρμακα και οι νανομηχανες ερχονται μαλλον μετα


Αυτα βρισκονται ακομα στο πειραματικο σταδιο.

Πριν απο χρονια,ειχα κανει μια εργασια για τους ιους Rota και εμαθα οτι χρησιμοποιηθηκαν για να καταστρεψουν καρκινικους ογκους.Αλλα αυτη η μεθοδος δεν εφαρμοζεται σημερα προφανως γιατι παρουσιαζει προβληματα.

Η επιστημη δεν προωθει μεθοδους που δεν εχουν αποδειξει την αξια τους.

quote:
Kαι επειδή μας παρακολουθούν πολλοί που έχουν μυρμηγκιές ή άλλα δερματολογικά θα προσθέσω την άποψη της ομοιοπαθητικής (όχι προσωπικά του γιατρού μου) που λέει ότι οι άνθρωποι με δερματολογικά ζούνε πολλά χρόνια γιατί οι "ασθένειες" βγαίνουν προς τα έξω με την μορφή δερματολογικών αντί να καταστρέφουν τα εσωτερικά όργανα του ανθρώπου.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλα η αποψη της βιοιατρικης ειναι οτι προκαλουνται απο τους HPV.Βασικα το εχει καρααποδειξει.

quote:
Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι η ομοιοπαθητική θεωρεί ότι τους σπίλους(ελιές) ή μυρμηγκιές δεν πρέπει να τις πειράζουμε (εκτός αν είναι κακοήθεις) γιατί όπως σας προανέφερα μέσω αυτών η ασθένεια βρίσκει διέξοδο.

Να την χαιρεσαι την ομοιοπαθητικη σου.Καραμπινατη αγυρτεια.Η βιοιατρικη βεβαια εχει αποδειξει οτι οι μυρμηκιες ειναι δημιουργηματα των HPV και οτι πολλαπλασιαζονται με αυτοενοφθαλμισμο.(οχι οι ιοι HPV τα δημιουργηματα τους).

quote:
Αχ βρε Τζονυ και Αβαλον,
γιατι κουραζεστε;
Κουσαει του γαιδουρ, κουσαει..!;

Το βλεπω.ΤΑ γαιδουρια οχι μονο δεν κουσανε αλλα φυτρωνουν και εκει που δεν τα σπερνουν και πετανε εξυπναδες.

Αμα αρρωστησεις τρεχα στους αγυρτες σου να γινεις καλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 01:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
γιατι δεν απαιτει ο ΕΟΦ να γινουν οι δοκιμες που προτεινεις?

Το ξερεις οτι η επιτροπη της εναλλακτικης ιατρικης των ΗΠΑ εχει ξοδεψει πανω απο 200 εκ δολλαρια δοκιμαζοντας και εξεταζοντας ενα σωρο θεραπευτικες μεθοδους "εναλλακτικης" ιατρικης αλλα δεν εχει βρει καμια χρησιμοτητα σε αυτες?

Ο Ελληνικος ΕΟΦ ζηταει φυσικα να περασουν τα φαρμακα τις δοκιμασιες τις επιστημης για να τα νομιμοποιησει.

Ο Αμερικανικος το ιδιο αλλα οπως εξηγησε αναλυτικα ο Barret,δεν εχει θεσει στα ιδια στανταρ τα ομοιοπαθητικα φαρμακα με τα φαρμακα της βιοιατρικης.Αν τα ειχε θεσει στα ιδια στανταρ θα ειχε απαγορευτει η κυκλοφορια τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 01:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

medtech

Φυσικα.Αλλα φανηκε σαν να εννοουσες οτι πρεπει να ζησουμε σε αρμονια με την φυση ακομα και οταν αυτος ο τροπος ζωης μας αφηνει ανυπερασπιστους στις βλαπτικες επιδρασεις των δυναμεων της φυσης.



φτασαμε στο ζουμι γλυκεια μου!

ζουμε σε αρμονια με την φυση?

οχι!

θεωρειται βλαπτικη επιδραση το τσουναμι ή ενας σεισμος?


quote:

Στον λιμο στην Αθηνα και στις διαφορες επιδημιες πανωλης θα ειχαν επιζησει πολλοι περισσοτεροι εαν ειχαν στην διαθεση τους αντιβιωτικα (και βεβαια θα ειχαν μολυνθει λιγοτεροι εαν ηξεραν ποια ηταν η πραγματικη αιτια της ασθενειας και ποια μετρα προφυλαξης να παρουν ωστε να μην εισελθει στο σωμα τους).Καποιοι εγιναν καλα με τις δικες τους φυσικες δυναμεις αλλα πολλοι πεθαναν ενω αν ειχαν στην διαθεση τους αντιβιωτικα θα επιζουσαν.



και καποιοι πρεπει να πεθαινουν καθε τοσο για να κανουν χωρο στους επομενους

αν κερδιζαμε την αθανασια θα γινομασταν αυτοματα στειροι για να επιβιωσουμε


quote:

JBG σε χανω.Ισχυριστηκες οτι πραγματικη αιτια των ασθενειων ειναι η εξασθενηση των φυσικων αντιστασεων του σωματος κατι που δεν ειναι ορθο.Τι σχεση εχει αυτο με τις πιθανοτητες να παθεις ατυχημα?Ετερον εκατερον.



εδω ειμαι!

μιλησα για ατυχηματα, οχι νοσους


το ποϊντ ειναι ποιος επιλεγει ποιος θα επιζησει και ποιος θα χαθει


quote:

quote:
η ερωτηση μου παραμενει αναπαντητη: γιατι νοσουν ο ανθρωπος και οχι ο πιθηκος, η γατα αλλά οχι η λεοπαρδαλη?

Οι πιθηκοι προσβαλονται απο ιο ανοσοανεπαρκειας !!!(πχ οι SIV 1 και SIV2 απο τους οποιους πιστευεται οτι εξελιχθηκαν και οι HIV 1 και 2).

Για την λεοπαρδαλη δεν εχω στοιχεια αν προσβαλεται.

Και μην συγκρινεις ανομοια ειδη.Οι ιοι ειναι εξειδικευμενοι ως προς το ειδος του κυτταρου και το ειδος ζωης που προσβαλουν.



συνεκρινα τον ανθρωπο με τον πιθηκο (πρωτος ξαδελφος μας) και την γατα με τα αγρια αιλουροειδη (κι αυτα πρωτα ξαδελφια) γιατι εκτος της συγγενειας εχουμε και κοινο ξενιστη - τον ιδιο ιο (εννοω τα πιθηκοειδη μεταξυ μας, και τα αιλουροειδη μεταξυ τους, μην με παρεξηγησεις παλι)

και ερωτω παλι: γιατι νοσουν ο ανθρωπος και η γατα και οχι τα αγρια ξαδελφια μας?


quote:

Aλλο το φαινομενο placebo και αλλο το φαινομενο της αυτοματης ιασης.
Το placebo δεν ειναι θεραπευτικο.



ρε γαμωτο, τοτε πως θεραπευονται στις κλινικες δοκιμες αυτοι που παιρνουν εικονικο φαρμακο?

αν δεν θεραπευονταν, δεν θα χρησιμοποιουσαν το πλασεμπο ως δεικτη αποτελεσματικοτητας των φαρμακων πριν την κυκλοφορια τους

quote:

quote:
το ξερεις οτι μαγοι-γιατροι στον αμαζονιο ακομη και σημερα θεραπευουν τα τραυματα με "μουχλα" που αναπτυσουν σε συγκεκριμενα βοτανα? (μαντεψε ποιο ειδος μουχλας αναπτυσεται)

οι θανατοι απο σηψαιμια στους ινδιανους της ζουγκλας του αμαζονιου ειναι σχεδον ανυπαρκτοι σε σχεση με τον πληθυσμο τους



Εγω την τελευταια φορα που διαβασα κατι για φυλη του αμαζονιου ηταν ενα κοματι που περιεγραφε πως μια φυλη ΘΕΡΙΣΤΗΚΕ κυριολεκτηκα απο ασθενειες που τους μεταδωθηκαν απο τους λευκους.



μα τοπες μονη σου: "που τους μεταδωθηκαν απ τους λευκους" αρα αγνωστη γι αυτους ασθενεια, αγνωστη θεραπεια

θυμασαι την ανταλλαγη που καναμε με τους ινδιανους της αμερικης?

τους πασαραμε την ιλαρα που τους εξοντωσε και μας επεστρεψαν την συφιλη... (η ιλαρα δεν σκοτωνε εμας και η συφιλη δεν σκοτωνε αυτους)


quote:

quote:
οπως επισης και οτι οι ερευνητες βοτανολογοι-φαρμακολογοι εχουν ξαμολυθει στα δαση της βροχης και μαζευουν δειγματα απο φυτα που σιγουρα θα εξαφανισθουν συντομα, ωστε να τα εχουν οι ερευνητες στην διαθεση τους στο μελλον

φαρμακοβιομηχανιες και πανεπιστημια τους χρηματοδοτουν - αυτο σου λεει κατι?

μηπως θα επρεπε να στειλουν εθνοβοτανολογους που δεν ντρεπονται να ρωτησουν πως και με τι θεραπευει ο καθε μεντισιν-μαν?


Ποιος ειπε οτι ντρεπονται?Καθε φαρμακοβιομηχανια κανει ερευνα για να βρει καινουργια φαρμακα.Δεν ειναι καθολου παραξενο που στελνει ερευνητες παντου και αντλει πληροφοριες απο παντου.



επεσημανα οτι δεν ρωτανε τους ντοπιους για το τι και πως το χρησιμοποιουν για καθε ασθενεια - απλα συλλεγουν βοτανα και ουσιες

και φυσικα προτιμω να παραμενουν τα δαση της βροχης στη θεση τους, οπως και οι κατοικοι τους...


quote:

Η βιμπλαστινη βγαινει απο φυτο το ιδιο και η ταξολη (απο ενα ειδος ιτιας)!



απ τον ταξο νομιζω, ειδος κωνοφορου της αμερικης (εχω και το εμενταλ να με βασανιζει )


quote:

quote:
η γονιδιακη επαναρυθμιση ιων που μεταφερουν μια ελαχιστη ποσοτητα ρικινης και την εκχυουν μονο στο καρκινικο κυτταρο, ειναι η αιχμη του δορατος της ερευνας απ ο,τι ξερω

τα γονιδιακα φαρμακα και οι νανομηχανες ερχονται μαλλον μετα


Αυτα βρισκονται ακομα στο πειραματικο σταδιο.

Πριν απο χρονια,ειχα κανει μια εργασια για τους ιους Rota και εμαθα οτι χρησιμοποιηθηκαν για να καταστρεψουν καρκινικους ογκους.Αλλα αυτη η μεθοδος δεν εφαρμοζεται σημερα προφανως γιατι παρουσιαζει προβληματα.



δεν εφαρμοζεται ακομη ως θεραπεια γιατι πρεπει να γινουν δυο δεκαετεις ερευνες, σε πειραματοζωα και σε εθελοντες, πριν εφαρμοσθουν ευρεως, αλλά ηδη υπαρχουν ως βιολογικα οπλα και μαλιστα "φυλετικα βιολογικα οπλα"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 08:53:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
οταν ημουν παιδι οι γιατροι συνταγογραφουσαν αντιβιοτικα με τον πρωτο βηχα

σημερα οχι. Ναι η συνταγογραφηση γινεται με μετρο και αυτο ειναι καλο.


Πόσες δεκαετίες πήρε στην επιστήμη να κατανοήσει αυτό? Το αυτονόητο που ο κοινός μη επιστημονικός νους κατανοεί?

1+1=2
Τι μας λέει αυτό για την επιστήμη?
Οτι είναι ΑΝΕΥΘΥΝΗ εκτός από ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ!!

Κατάφεραν με την κατάχρηση των αντιβιωτικών να κάνουν τα μικρόβια τόσο ανθεκτικά που σήμερα να δαπανούν υπέρογκα ποσά οι φαρμακευτικές στην ανεύρεση άλλων πιο ισχυρών αντιβιωτικών...

Εχεις ιδέα τι εστί marketing?
Kαι επειδή τώρα παίζεις στο δικό μου γήπεδο θα σου πω λίγα πράγματα για το σημαντικότερο Νόμο του marketing το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης o oποίος βρίσκει εφαρμοφή και στη Φύση...

Πριν από 30 χρόνια η επιστήμη απεφάνεθει ότι το μητρικό γάλα είναι ανεπαρκές και μειωνεκτεί έναντι του αγελαδινού και εμπλουτισμένου με βιταμίνες και διάφορα ιχνοστοιχεία.

Λέγανε μάλιστα ότι για να είναι καλό το γάλα του θηλασμού πρέπει η μητέρα να κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ και ιδιαίτερη διατροφή (σα να λέγανε... αν δεν το'χεις το χαβιάρι σου πάρε αγελαδινό...)

Κάτι λοιπόν το μάρκετινγκ της επιστήμης κάτι οι κοινωνικές συνθήκες (γυναίκα στην εργασία, φεμινισμός,κλπ) οδήγησαν τις γυναίκες να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με γάλα σε σκόνη!!

Οταν λοιπόν εδραιώθηκε για τα καλά το αγελαδινό γάλα αντί του μητρικού έπαψαν οι φαρμακευτικές να τα χώνουν γερά στους γιατρούς για να προωθούν τις ιδέες τους γιατί το έργο τους πλέον είχε ολοκληρωθεί. Η επιστήμη δυσανασχετώντας άρχισε τότε να ανακαλύπτει δεκάδες ουσίες που υπάρχουν στο μητρικό γάλα καθιστώντας το έτσι αναντικατάστατο σε σχέση με το μητρικό.

Οι φαρμακοβιομηχανίες "αντεπιτέθηκαν" με γερά bonus στους γιατρούς αλλά επειδή οι γιατροί δεν μπορούσαν να τα γυρίσουν πάλι είπαν ότι η μικτή διατροφή είναι καλύτερη ισχυριζόμενοι ότι τα βραδινά γεύματα πρέπει να προτιμείται το γάλα σε σκόνη γιατί είναι βαρύτερο και γι'αυτό τα παιδιά δεν ξυπνάνε στο μέσο της νύχτας για να ξαναφάνε...

Δε ξέρω για σένα αλλά για μένα αυτό το φαινόμενο γιο-γιο το οποίο παρουσιάζει καθημερινά η επιστήμη με κουράζει και μου δείχνει πόσο ΑΝΕΥΘΥΝΗ και ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΗ είναι...

Και για να έλθω στο δια ταύτα και να δείξω πως ο νόμος προσφοράς και ζήτησης έχει εφαρμογή σε αυτό το θέμα το ξέρεις ότι όσο θηλάζει η γυναίκα τόσο περισσότερο γάλα έχει? Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Αν αρχίσει η γυναίκα τη μικτή διατροφή (μισό μητρικό μισό αγελαδινό) το γάλα της γυναίκας αρχίζει και μειώνεται... και έτσι αναγκαστικά σε λίγο θα ακολουθήσει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πλέον τη διατροφή με βιομηχανοποιημένο γάλα. Αυτό δεν το ήξερε η επιστήμη όταν καλούσε τις γυναίκες σε μικτή διατροφή?

Η φύση γλυκιά μου έχει προνοήσει σε τέτοιο σημείο ώστε μια άποστεωμένη γυναίκα από την Αφρική να θηλάζει και να μεγαλώνει από το γάλα της και 3 παιδιά μέχρι 10 ετών!!! Αποκλειστικά με το μητρικό γάλα χωρίς να κάνει ιδιαίτερη διατροφή...

Πόσες και πόσες μελέτες έχουν ανατραπεί στο πέρασμα των χρόνων και με τις οποίες οι επιστήμονες μας έπειθαν κατά καιρούς για κάτι?
Πόσες φορές δεν έχουν διαμορφώσει τις κοινωνικές μας ή τις διατροφικές μας συνήθειες και μετά από χρόνια αποδεικνυόταν ότι έκαναν λάθος και ότι το "τάδε" δεν ισχύει??



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 06/09/2006 09:11:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 12:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Avallon

Πόσες δεκαετίες πήρε στην επιστήμη να κατανοήσει αυτό? Το αυτονόητο που ο κοινός μη επιστημονικός νους κατανοεί?
1+1=2
Τι μας λέει αυτό για την επιστήμη?
Οτι είναι ΑΝΕΥΘΥΝΗ εκτός από ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ!!



κανεις το ιδιο λαθος με την medtech τωρα: βαζεις στο ιδιο τσουβαλι επιστημονες ερευνητες γιατρους και τους κερδοσκοπους βιομηχανους

quote:

Κατάφεραν με την κατάχρηση των αντιβιωτικών να κάνουν τα μικρόβια τόσο ανθεκτικά που σήμερα να δαπανούν υπέρογκα ποσά οι φαρμακευτικές στην ανεύρεση άλλων πιο ισχυρών αντιβιωτικών...



αυτο ισχυει, αλλά οι γιατροι τουλαχιστον ξυπνησαν και τα δινουν μονο αν οντως χρειαζεται

τωρα το προβλημα βρισκεται στους κτηνοτροφους, που χρησιμοποιουν αντιβιοτικα κατα κορον για επιταχυνση της αναπτυξης των ζωων


quote:

Πριν από 30 χρόνια η επιστήμη απεφάνεθει ότι το μητρικό γάλα είναι ανεπαρκές και μειωνεκτεί έναντι του αγελαδινού και εμπλουτισμένου με βιταμίνες και διάφορα ιχνοστοιχεία.



το αγελαδινο γαλα το πασαρουν οι γαλακτοβιομηχανιες με καθε τροπο, αν και ειναι το πλεον ακαταλληλο και δυσπεπτο για τον ανθρωπο

του προβατου το γαλα ειναι πολυ καλυτερο, και του γαϊδαρου το θρεπτικοτερο, αλλά δεν τους συμφερει γιατι δεν μπορουν να κανουν το προβατο ή τον γαϊδαρο να αυξησουν την παραγωγη τους

μια αγελαδα ομως που επρεπε να παραγει φυσιολογικα 8 λιτρα γαλα την ημερα, την εκαναν να παραγει 40 λιτρα!

40 λιτρα γεματα ορμονες και αντιβιοτικα, μιας και τα υπερογκα, παραμορφωμενα βυζια των αγελαδων, παθαινουν συνεχως μαστιτιδες


quote:

Δε ξέρω για σένα αλλά για μένα αυτό το φαινόμενο γιο-γιο το οποίο παρουσιάζει καθημερινά η επιστήμη με κουράζει και μου δείχνει πόσο ΑΝΕΥΘΥΝΗ και ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΗ είναι...



οι ανθρωποι, οχι η επιστημη γενικα καλη μου

το γμμν το κερδος και η απληστια του ανθρωπου καταντησαν τον πλανητη στα χαλια που βρισκεται σημερα


quote:

Και για να έλθω στο δια ταύτα και να δείξω πως ο νόμος προσφοράς και ζήτησης έχει εφαρμογή σε αυτό το θέμα το ξέρεις ότι όσο θηλάζει η γυναίκα τόσο περισσότερο γάλα έχει? Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Αν αρχίσει η γυναίκα τη μικτή διατροφή (μισό μητρικό μισό αγελαδινό) το γάλα της γυναίκας αρχίζει και μειώνεται... και έτσι αναγκαστικά σε λίγο θα ακολουθήσει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πλέον τη διατροφή με βιομηχανοποιημένο γάλα. Αυτό δεν το ήξερε η επιστήμη όταν καλούσε τις γυναίκες σε μικτή διατροφή?


αυτο ειναι γεγονος

αλλά η επιστημη λεει τωρα πια οτι αν δεν θηλασεις κανονικα τα παιδια σου κινδυνευεις απο καρκινο του στηθους, - το ιδιο ευθυνεται η αδρανεια του στηθους μετα την εμμηνοπαυση


quote:

Πόσες και πόσες μελέτες έχουν ανατραπεί στο πέρασμα των χρόνων και με τις οποίες οι επιστήμονες μας έπειθαν κατά καιρούς για κάτι?
Πόσες φορές δεν έχουν διαμορφώσει τις κοινωνικές μας ή τις διατροφικές μας συνήθειες και μετά από χρόνια αποδεικνυόταν ότι έκαναν λάθος και ότι το "τάδε" δεν ισχύει??



τα φαρμακα θα επρεπε να παραγονται απο πανεπιστημιακα εργαστηρια και οχι απο ιδιωτες

το δε κερδος απο αυτα θα επρεπε να διατιθεται για την ερευνα και την παιδεια


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 12:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
εδω ειμαι!
μιλησα για ατυχηματα, οχι νοσους
το ποϊντ ειναι ποιος επιλεγει ποιος θα επιζησει και ποιος θα χαθει


Και τι σχεση εχει αυτο με την αιτια των ασθενειων?

quote:
και καποιοι πρεπει να πεθαινουν καθε τοσο για να κανουν χωρο στους επομενους

αν κερδιζαμε την αθανασια θα γινομασταν αυτοματα στειροι για να επιβιωσουμε


Κοιταξε να δεις.Πολλα ειδη ζουσαν σε αρμονια με την φυση αλλα εξαφανιστηκαν ετσι και αλλιως.Ο ανθρωπος εχει το plus της επιστημονικης μεθοδου που τον βοηθαει να αγωνιζεται με μεγαλύτερη επιτυχια εναντια στις βλαπτικες επιδρασεις της φυσης.

Αλλα και αυτο παλι δεν εχει σχεση αναφορικα με την αιτιολογια των ασθενειων.

quote:
Απεστάλη: 06/09/2006, 01:43:28


quote:

medtech

Φυσικα.Αλλα φανηκε σαν να εννοουσες οτι πρεπει να ζησουμε σε αρμονια με την φυση ακομα και οταν αυτος ο τροπος ζωης μας αφηνει ανυπερασπιστους στις βλαπτικες επιδρασεις των δυναμεων της φυσης.


φτασαμε στο ζουμι γλυκεια μου!

ζουμε σε αρμονια με την φυση?

οχι!

θεωρειται βλαπτικη επιδραση το τσουναμι ή ενας σεισμος?


quote:

Στον λιμο στην Αθηνα και στις διαφορες επιδημιες πανωλης θα ειχαν επιζησει πολλοι περισσοτεροι εαν ειχαν στην διαθεση τους αντιβιωτικα (και βεβαια θα ειχαν μολυνθει λιγοτεροι εαν ηξεραν ποια ηταν η πραγματικη αιτια της ασθενειας και ποια μετρα προφυλαξης να παρουν ωστε να μην εισελθει στο σωμα τους).Καποιοι εγιναν καλα με τις δικες τους φυσικες δυναμεις αλλα πολλοι πεθαναν ενω αν ειχαν στην διαθεση τους αντιβιωτικα θα επιζουσαν.


και καποιοι πρεπει να πεθαινουν καθε τοσο για να κανουν χωρο στους επομενους

αν κερδιζαμε την αθανασια θα γινομασταν αυτοματα στειροι για να επιβιωσουμε


quote:

JBG σε χανω.Ισχυριστηκες οτι πραγματικη αιτια των ασθενειων ειναι η εξασθενηση των φυσικων αντιστασεων του σωματος κατι που δεν ειναι ορθο.Τι σχεση εχει αυτο με τις πιθανοτητες να παθεις ατυχημα?Ετερον εκατερον.


εδω ειμαι!

μιλησα για ατυχηματα, οχι νοσους


το ποϊντ ειναι ποιος επιλεγει ποιος θα επιζησει και ποιος θα χαθει


quote:

quote:η ερωτηση μου παραμενει αναπαντητη: γιατι νοσουν ο ανθρωπος και οχι ο πιθηκος, η γατα αλλά οχι η λεοπαρδαλη?

Οι πιθηκοι προσβαλονται απο ιο ανοσοανεπαρκειας !!!(πχ οι SIV 1 και SIV2 απο τους οποιους πιστευεται οτι εξελιχθηκαν και οι HIV 1 και 2).

Για την λεοπαρδαλη δεν εχω στοιχεια αν προσβαλεται.

Και μην συγκρινεις ανομοια ειδη.Οι ιοι ειναι εξειδικευμενοι ως προς το ειδος του κυτταρου και το ειδος ζωης που προσβαλουν.


συνεκρινα τον ανθρωπο με τον πιθηκο (πρωτος ξαδελφος μας) και την γατα με τα αγρια αιλουροειδη (κι αυτα πρωτα ξαδελφια) γιατι εκτος της συγγενειας εχουμε και κοινο ξενιστη - τον ιδιο ιο (εννοω τα πιθηκοειδη μεταξυ μας, και τα αιλουροειδη μεταξυ τους, μην με παρεξηγησεις παλι)

και ερωτω παλι: γιατι νοσουν ο ανθρωπος και η γατα και οχι τα αγρια ξαδελφια μας?


Και τα αγρια ξαδερφια μας νοσουν!SIV=simian immunodeficiency virus (ιος της ανοσοανεπαρκειας των πιθηκων).

quote:
επεσημανα οτι δεν ρωτανε τους ντοπιους για το τι και πως το χρησιμοποιουν για καθε ασθενεια - απλα συλλεγουν βοτανα και ουσιες

και φυσικα προτιμω να παραμενουν τα δαση της βροχης στη θεση τους, οπως και οι κατοικοι τους...


Ποιος σου ειπε οτι δεν τους ρωτανε?Η συλλογη των φαρμακευτικων ουσιων γινεται με βαση πληροφοριες απο διαφορες πηγες.Ακομα και απο την παραδοση.Η ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ομως της ασφαλειας και της αποτελεσματικοτητας τους ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ.Δεν βασιζονται στην παραδοση για αυτου του ειδους την αξιολογηση.


quote:
ρε γαμωτο, τοτε πως θεραπευονται στις κλινικες δοκιμες αυτοι που παιρνουν εικονικο φαρμακο?

πολυ απλα δεν θεραπευονται.Πχ οταν πρωτοβγηκε το AZT χωριστηκαν σε 2 ομαδες οι ασθενεις του AIDS στις κλινικες δοκιμες σε αυτους που επαιρναν το AZΤ και σε αυτους που επαιρναν σκετη ζαχαρη.Αυτη που επαιρναν την ζαχαρη δεν απολαμβαναν φυσικα την οποιαδηποτε θερπαευτικη δραση του AZT.Αλλα δεν γινοταν να αξιολογηθει το AZT χωρις ομαδα ελεγχου για αντιδρασεις τυπου placebo.
Μαλιστα επειδη το AZT ηταν θεοπικρο,καποιοι ασθενεις που αγωνιουσαν να λαβουν θεραπεια,ανοιξαν τις οστιες και δοκιμαζοντας την γευση τους καταλαβαν απο την γλυκια τους γευση οτι ανηκαν στην ομαδα placebo και αρχισαν τις διαμαρτυριες ζητωντας να τους δωθει AZT.Αναγκαστηκαν λοιπον να προσδωσουν γλυκεια γευση στο AZT για να μην καταλαβαινου οο ασθενεις σε ποια ομαδα ανηκουν.
μα τοπες μονη σου: "που τους μεταδωθηκαν απ τους λευκους" αρα αγνωστη γι αυτους ασθενεια, αγνωστη θεραπεια

quote:
θυμασαι την ανταλλαγη που καναμε με τους ινδιανους της αμερικης?

τους πασαραμε την ιλαρα που τους εξοντωσε και μας επεστρεψαν την συφιλη... (η ιλαρα δεν σκοτωνε εμας και η συφιλη δεν σκοτωνε αυτους)


Και εαν δεν ηταν η επιστημονικη φαρμακευτικη και ιατρικη με τα εμβολια και τα αντιβιωτικα της,θα εξακολουθουσαν να θεριζουν οι 2 αυτες ασθενειες...

Και η Ιλαρα σκοτωνε.Και η ευλογια.Και ολες αυτες οι ιογενεις λοιμωξεις που σημερα δεν μας ανησυχουν γιατι υπαρχουν ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ.

quote:
Πόσες δεκαετίες πήρε στην επιστήμη να κατανοήσει αυτό? Το αυτονόητο που ο κοινός μη επιστημονικός νους κατανοεί?

1+1=2
Τι μας λέει αυτό για την επιστήμη?
Οτι είναι ΑΝΕΥΘΥΝΗ εκτός από ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ!


Μας λεει οτι εχεις φαει τοση πολυ προπαγανδα απο τους τσαρλατανους με τους οποιους συναγελαζεσαι που δεν ξερεις που πανε τα τεσσερα.
Αυτην την ατακα φυσικα την εγραψες σε εναν υπολογιστη (προιον της επιστημης),με ενα προγραμμα (παλι προιον της επιστημης),χρησιμοποιωντας το τηλεφωνικο δικτυο (προιον της επιστημης) και το ιντερντετ (αλλο ενα προιον της επιστημης) και εαν εχεις παιδια φανταζομαι να τα εχεις θωρακισει απο ιογενεις λοιμωξεις με εμβολια (παλι προιον της ανευθυνης και ανεπαρκους επιστημης).

Μου κανει εντυπωση οτι ας πουμε δεν σκεφτηκες οτι εκεινη την εποχη οι επιστημονες συνιστουσαν το ταδε προιον επειδη ετσι ελεγαν οι μελετες τους και οχι επειδη τα επαιρναν χοντρα.Κοματακι δυσκολο να ειναι ΟΛΟΙ αργυρωνητοι,ολοι μελη μιας συνομωσιας.Και οτι ισως αργοτερα οι μελετες τους εδειξαν οτι το μητρικο ειναι το καλυτερο και αρχισαν να το συνιστουν.


quote:
Πόσες και πόσες μελέτες έχουν ανατραπεί στο πέρασμα των χρόνων και με τις οποίες οι επιστήμονες μας έπειθαν κατά καιρούς για κάτι?
Πόσες φορές δεν έχουν διαμορφώσει τις κοινωνικές μας ή τις διατροφικές μας συνήθειες και μετά από χρόνια αποδεικνυόταν ότι έκαναν λάθος και ότι το "τάδε" δεν ισχύει??

Που δειχνει οτι η επιστημη δεν ειναι στενοκεφαλη.Κανει παντα την καλυτερη υποθεση που της επιτρεπουν τα στοιχεια που εχει στην διαθεση της.Εαν ερθουν νεα στοιχεια στην επιφανεια που ανατρεπουν τα παλαιοτερα δεδομενα,τοτε η θεωρια αναθεωρειται.Αντιθετα οι τσαρλατανοι οσα στοιχεια και εαν υπαρχουν εναντιον της θεωριας τους επιμενουν να τα αγνοουν.Ετσι και οι ομοιοπαθητικοι αγυρτες σε οσες κλινικες μελετες και εαν καταποντιζονται οι θεραπειες τους,εξακολουθουν να τις προωθουν και να τις υποστηριζουν.

Οι επιδρασεις των διαφορων ουσιων στο σωμα ειναι πολυ δυσκολο να μελετηθουν.Ομως υπαρχει μια κοινη συναινεση για τα τροφιμα που πρεπει να περιλαμβανει κανεις στο διαιτολογιο του (διατροφικη πυραμιδα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
Η medtech δε μπορεί ή κάνει ότι δε μπορεί να καταλάβει ότι η επιστήμη είναι υποταγμένη στο κεφάλαιο. Και επίσης λέει συνομωσιολογία το μόνο νόμο που κινεί τον κόσμο και όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες: τη λογική της αγοράς, το νόμο της προσφοράς και ζήτησης και του κέρδους. Δεν είναι συνομοζιολογία ρε medtech, είναι κάτι που γίνεται παντού και σε όλα τα πράγματα. Δε το καταλαβαίνεις? Μας περνάς δηλαδή ότι κατεβήκαμε από το βουνό?

Ποια συνομοσιολοωία και αργυρώνητοι επιστήμονες? Γιατί δουλεύει ο επιστήμονας δηλαδή? Για χόμπυ ή για την ψυχή της μάνας του? Δέν είχε αυτός οικογένεια και παιδάκια να ζήσει? Ε για ένα μισθό δουεύει ο άνρθωπος και είναι υπάλληλος και αυτός. Και ως υπάλληλος θα κάνει αυτό που θέλει το αφεντικό του. Θα πληρωθεί για να ανακαλύψει κάτι συγκεκριμένο, κάτι που θα είναι χρήσιμο για να βγαίνει κέρδος. Πρώτη φορά εσύ ακούς τις λέξεις αγορά, κέρδος, προσφορά, ζήτηση?

Μια εταιρεία έχει στρατηγική για κατάκτηση των αγορών. Ε παίρνει κάποιους επιστήμονες, τους πληρώνει για να ανακαλύψουν το προιόν που θα τους βοηθήσει να το κάνουν. Και στα πανεπιστήμια η χρηματοδότηση πως γίνεται? Δεν είναι ότι οι επιστήμονες το κάνουν αυτό επειδή γίνεται καμιά συνομωσία απλά γίνεται κατ ανάγκη. Και δεν είναι όλοι μπλεγμένοι απλά γιατί δεν έχουν το χρόνο και τους πόρους για να ασχολούνται με κάθε τι. Δηλαδή αν βγει ένα συμπέρασμα από κάποιους επιστήμονες οι επιστήμονες που "δε θα είναι στη συνομωσία" όπως λες, σιγά μη κάτσουν να σκάσουν να αποδείξουν κάτι άλλο!

Δεν έχουν άλλες ασχολίες? Δε έχουν άλλες δικές τους έρευνες? Τι θα κερδίσουν άμα κάτσουν να το ψάξουν το ζήτημα? Και κυρίως δε μας λες ποιος θα τους χρηματοδοτήσει?

Εγώ τώρα δε θα κάτσω να πω αν τα τάδε φάρμακα είναι καλύτερα ή όχι. Απλά όταν ανακαλύπτουν ένα φάρμακο μια εταιρεία και το βγάζει στην κυκλοφορία ε δε το κάνει για να σώσει ζωές. Το κάνει για να βγάλει κέρδος. Είναι προφανές ότι αν αυτό σκοτώνει τον κόσμο δε θα βγάλει κανένα κέρδος. Όπως είναι προφανές ότι κάποιο άλλο φάρμακο πιο αποτελεσματικό που όμως δε θα αποφέρει κανένα κέρδος απλά δε θα το αφήσουν να βγει. Γιατί μόνο μια εταιρεία έχει το κεφάλαιο για να κυκλοφορήσει ένα φάρμακο.

Οι επιστήμονες θεωρητικά ξέρουν και μπορούν να ανακαλύψουν ότι θέλουν. Πρακτικά όμως είναι εργαζόμενοι για λογαριασμό άλλων. Και αυτό που λες αν είναι χαζοί και δεν ανακαλύπτουν τα φάρμακα γιατί και αυτοί μπορεί να αρρωστήσουν. Εδώ ρε έχουν καταρημάξει τον πλανήτη και έχουν προκληθεί ανεπανώρθωτες βλάβες στο περιβάλλον σε κάθε τομέα ( κλίμα, ατμόσφαιρα, θάλλασες, χλωρίδα, πανίδα κλπ). Ο πλανήτης με δυσκολία θα επιβιώσει! Χαζοί είναι, δε ζουν σε αυτό τον πλανήτη??? ΄Η αν όχι αυτοί δε σκέφτονται τα παιδιά τους? Γιατί χρησιμοποιούν ακόμη υδρογονάνθρακες για καύσιμα ε? Ενώ άνετα μπορούν να χρησιμοποιήσουν άλλες πηγές? Ενώ αυτό όχι καταστρέφει αλλά καταξεσκίζει το περιβάλλον.

Γιατί ο κόσμος είναι τίγκα στα πυρηνικά όπλα? Χαζοί είναι και τα έφτιαξαν για να γίνουν ολοκαύτωμα? Ή μήπως είναι σα τις κατσαρίδες και θα γλιτώσουν?

Γιατί όλα γίνονται για το θεό και τη θρησκεία που λέγεται χρήμα για αυτό. Το κατάλαβες δε το κατάλαβες έτσι είναι. Συγγνώμη αν σου χαλάμε τις θεωρίες σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 18:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

quote:

μιλησα για ατυχηματα, οχι νοσους
το ποϊντ ειναι ποιος επιλεγει ποιος θα επιζησει και ποιος θα χαθει

medtech

Και τι σχεση εχει αυτο με την αιτια των ασθενειων?



εχει σχεση με την αποτελεσματικοτητα των θεραπειων και την θνησιμοτητα


quote:

quote:
και καποιοι πρεπει να πεθαινουν καθε τοσο για να κανουν χωρο στους επομενους

αν κερδιζαμε την αθανασια θα γινομασταν αυτοματα στειροι για να επιβιωσουμε


Κοιταξε να δεις.Πολλα ειδη ζουσαν σε αρμονια με την φυση αλλα εξαφανιστηκαν ετσι και αλλιως.Ο ανθρωπος εχει το plus της επιστημονικης μεθοδου που τον βοηθαει να αγωνιζεται με μεγαλύτερη επιτυχια εναντια στις βλαπτικες επιδρασεις της φυσης.

Αλλα και αυτο παλι δεν εχει σχεση αναφορικα με την αιτιολογια των ασθενειων.



το συν που εχουμε δεν ξερω αν θα μας σωσει γιατι δεν κυβερνα!

το πιθανοτερο ειναι να πνιγουμε σαν ειδος στα αποβλητα μας, σαν απλοι μυκητες


quote:

Και τα αγρια ξαδερφια μας νοσουν!SIV=simian immunodeficiency virus (ιος της ανοσοανεπαρκειας των πιθηκων).



αλλά επιβιωνουν χωρις ιατρικη φροντιδα, ενω εμεις θα εξαφανιζομασταν απο το εϊτζ αν δεν παιρναμε μετρα προφυλαξης


quote:

quote:
επεσημανα οτι δεν ρωτανε τους ντοπιους για το τι και πως το χρησιμοποιουν για καθε ασθενεια - απλα συλλεγουν βοτανα και ουσιες

και φυσικα προτιμω να παραμενουν τα δαση της βροχης στη θεση τους, οπως και οι κατοικοι τους...


Ποιος σου ειπε οτι δεν τους ρωτανε?Η συλλογη των φαρμακευτικων ουσιων γινεται με βαση πληροφοριες απο διαφορες πηγες.Ακομα και απο την παραδοση.



δεν ρωτανε πια, μαζευουν ο,τι προλαβουν

ξερεις ποσες χιλιαδες στρεματα αποψιλωνονται καθε μερα στον αμαζονιο?


quote:

quote:
ρε γαμωτο, τοτε πως θεραπευονται στις κλινικες δοκιμες αυτοι που παιρνουν εικονικο φαρμακο?

πολυ απλα δεν θεραπευονται.Πχ οταν πρωτοβγηκε το AZT χωριστηκαν σε 2 ομαδες οι ασθενεις του AIDS στις κλινικες δοκιμες σε αυτους που επαιρναν το AZΤ και σε αυτους που επαιρναν σκετη ζαχαρη.



δεν λειτουργησε καθολου το πλασεμπο?

κατι δεν παει καλα τοτε με τις δοκιμες, γιατι υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις ανθρωπων που μενουν φορεις αλλά δεν νοσουν

quote:

Και εαν δεν ηταν η επιστημονικη φαρμακευτικη και ιατρικη με τα εμβολια και τα αντιβιωτικα της,θα εξακολουθουσαν να θεριζουν οι 2 αυτες ασθενειες...



και ολο και κατι νεο εμφανιζεται

ξεχνας οτι περιμενουμε πανδημια γριπης?

ο Η5Ν1 ειναι η αρχη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 00:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Η medtech δε μπορεί ή κάνει ότι δε μπορεί να καταλάβει ότι η επιστήμη είναι υποταγμένη στο κεφάλαιο. Και επίσης λέει συνομωσιολογία το μόνο νόμο που κινεί τον κόσμο και όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες: τη λογική της αγοράς, το νόμο της προσφοράς και ζήτησης και του κέρδους. Δεν είναι συνομοζιολογία ρε medtech, είναι κάτι που γίνεται παντού και σε όλα τα πράγματα. Δε το καταλαβαίνεις? Μας περνάς δηλαδή ότι κατεβήκαμε από το βουνό?

Ποια συνομοσιολοωία και αργυρώνητοι επιστήμονες? Γιατί δουλεύει ο επιστήμονας δηλαδή? Για χόμπυ ή για την ψυχή της μάνας του? Δέν είχε αυτός οικογένεια και παιδάκια να ζήσει? Ε για ένα μισθό δουεύει ο άνρθωπος και είναι υπάλληλος και αυτός. Και ως υπάλληλος θα κάνει αυτό που θέλει το αφεντικό του. Θα πληρωθεί για να ανακαλύψει κάτι συγκεκριμένο, κάτι που θα είναι χρήσιμο για να βγαίνει κέρδος. Πρώτη φορά εσύ ακούς τις λέξεις αγορά, κέρδος, προσφορά, ζήτηση?

Μια εταιρεία έχει στρατηγική για κατάκτηση των αγορών. Ε παίρνει κάποιους επιστήμονες, τους πληρώνει για να ανακαλύψουν το προιόν που θα τους βοηθήσει να το κάνουν. Και στα πανεπιστήμια η χρηματοδότηση πως γίνεται? Δεν είναι ότι οι επιστήμονες το κάνουν αυτό επειδή γίνεται καμιά συνομωσία απλά γίνεται κατ ανάγκη. Και δεν είναι όλοι μπλεγμένοι απλά γιατί δεν έχουν το χρόνο και τους πόρους για να ασχολούνται με κάθε τι. Δηλαδή αν βγει ένα συμπέρασμα από κάποιους επιστήμονες οι επιστήμονες που "δε θα είναι στη συνομωσία" όπως λες, σιγά μη κάτσουν να σκάσουν να αποδείξουν κάτι άλλο!



Ναι Imperator για να γινει δεκτο ενα πειραμα/δοκιμη ΠΡΕΠΕΙ να εχει επαναληψιμοτητα.Και ναι ανα τον κοσμο γινεται αναπαραγωγη πειραματων και μελετων.

Οταν καποιος επιστημονας κανει μια μελετη,την υποβαλει για δημοσιευση σε καποιο επιστημονικο περιοδικο που αναθεωρειται/ελεγχεται απο συναδελφους του στον ιδιο τομεα.Αφου δημοσιευθει τοτε αλλοι επιστημονες προσπαθουν να αναπαραγουν τα αποτελεσματα.

quote:
Μια εταιρεία έχει στρατηγική για κατάκτηση των αγορών. Ε παίρνει κάποιους επιστήμονες, τους πληρώνει για να ανακαλύψουν το προιόν που θα τους βοηθήσει να το κάνουν

Το επιχειρημα περι συνομοσιολογιας λειτουργει και αντιστροφα.Η "εναλλακτικη" "ιατρικη" ειναι μια βιομηχανια ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ δολλαριων.Μπορει ανετα να δωροδοκησει και να ελεγξει για να τις βγουν οι μελετες.Γιατι ομως δεν τις βγαινουν οι μελετες?(αφου οι επιστημονες ειναι αργυρωνυτοι,γιατι οι "εναλλακτικες" "θεραπειες" αποτυγχανουν στις κλινικες δοκιμες?αφου μπορει να τους χρυσοπληρωσει να αλλοιωσουν τα αποτελεσματα και αυτοι τα παιρνουν γιατι οι "εναλλακτικες" θεραπειες" αποτυγχανουν οικτρα??Μμμ??)


ΥΓ Χρηματοδοτηση των ερευνων δεν γινεται μονο απο ιδιωτικες εταιριες αλλα και απο το κρατος και γενικα ανεξαρτητους φορεις.Ακομα και απο ιδιωτες μαζευονται χρηματα πχ για την αντικαρκινικη ερευνα μαζευονται συχνα ποσα απο δωρεες το ιδιο και για το AIDS.


quote:
Εγώ τώρα δε θα κάτσω να πω αν τα τάδε φάρμακα είναι καλύτερα ή όχι. Απλά όταν ανακαλύπτουν ένα φάρμακο μια εταιρεία και το βγάζει στην κυκλοφορία ε δε το κάνει για να σώσει ζωές. Το κάνει για να βγάλει κέρδος. Είναι προφανές ότι αν αυτό σκοτώνει τον κόσμο δε θα βγάλει κανένα κέρδος. Όπως είναι προφανές ότι κάποιο άλλο φάρμακο πιο αποτελεσματικό που όμως δε θα αποφέρει κανένα κέρδος απλά δε θα το αφήσουν να βγει. Γιατί μόνο μια εταιρεία έχει το κεφάλαιο για να κυκλοφορήσει ένα φάρμακο.

Αρα παραδεχεσαι οτι η εταιρια κυκλοφορει φαρμακα που πιστευει οτι θα εχουν αποτελεσμα ακομα και εαν οι προθεσεις της δεν ειναι αγνες?


quote:
Οι επιστήμονες θεωρητικά ξέρουν και μπορούν να ανακαλύψουν ότι θέλουν. Πρακτικά όμως είναι εργαζόμενοι για λογαριασμό άλλων. Και αυτό που λες αν είναι χαζοί και δεν ανακαλύπτουν τα φάρμακα γιατί και αυτοί μπορεί να αρρωστήσουν. Εδώ ρε έχουν καταρημάξει τον πλανήτη και έχουν προκληθεί ανεπανώρθωτες βλάβες στο περιβάλλον σε κάθε τομέα ( κλίμα, ατμόσφαιρα, θάλλασες, χλωρίδα, πανίδα κλπ). Ο πλανήτης με δυσκολία θα επιβιώσει! Χαζοί είναι, δε ζουν σε αυτό τον πλανήτη??? ΄Η αν όχι αυτοί δε σκέφτονται τα παιδιά τους? Γιατί χρησιμοποιούν ακόμη υδρογονάνθρακες για καύσιμα ε? Ενώ άνετα μπορούν να χρησιμοποιήσουν άλλες πηγές? Ενώ αυτό όχι καταστρέφει αλλά καταξεσκίζει το περιβάλλον.

Δεν εχεις πληροφορηθει για τις ερευνες που γινονται για την αναπτυξη τεχνολογιων οπου θα ανακυκλωνεται το co2 και θα σταματησει η διαρκης απελευθερωση του στην ατμοσφαιρα εξαιτιας της χρησιμοποισηςη ορυκτων καυσιμων?(πχ ητ εχνολογια βιοντιζελ)

Η τεχνολογια της ανακυκλωσης δεν ειναι προσπαθεια για να εξοικονομηθει ενεργεια και πρωτες υλες απο τους επιστημονες?

Τα βιοδιασπωμενα υλικα η επιστημη δεν τα εφτιαξε?

Οι προσπαθειες για την δημιουργια καιχρησιμοποιηση υλικων φιλικων προς το περιβαλλον γιατι γινονται?

Το καλο με την επιστημη ειναι οτι οταν αντιλαμβανεται τις παρενεργειες των μεθοδων της προσπαθει να τις διορθωσει.

quote:
Γιατί ο κόσμος είναι τίγκα στα πυρηνικά όπλα? Χαζοί είναι και τα έφτιαξαν για να γίνουν ολοκαύτωμα? Ή μήπως είναι σα τις κατσαρίδες και θα γλιτώσουν?

Το καλο με τα πυρηνικα οπλα ειναι οτι απετρεψαν εναν τριτο παγκοσμιο πολεμο.Εαν οι ΕΣΣΔ και η ΗΠΑ δεν φοβοταν οτι θα καταστραφουν εαν εμπλακουν σε εναν αμεσο πολεμο εξαιτιας των ισχυρων πολεμικων οπλων που κατειχαν,θα ειχαν εμπλακει το πιο πιθανο σε μια συγκρουση με συμβατικα οπλα αντι να αναλισκωνται σε εμμεσες συγκρουσεις (πχ Βιετναμ,Κορεα κτλ)

Και εγω εαν ειχα την δυνατοτητα να αναπτυξω ενα υπεροπλο για την πατριδα μου,που θα της εδινε πλεονεκτημα εναντι των εχθρων της θα το εκανα.Ειναι και αυτο μεσα στο πλαισιο του ανταγωνισμου.

Ομως πρεπει να σκεφτεις το εξης:

Οποιος θελει να κανει καλο σε όλο τον κοσμο ή να κανει καλο μονο για μερος του κοσμου εις βαρος των αλλων χρησιμοποιει την επιστημη και την τεχνολογια πραγμα που δειχνει οτι η επιστημη εχει χρησιμοτητα.

quote:
δεν λειτουργησε καθολου το πλασεμπο?

κατι δεν παει καλα τοτε με τις δοκιμες, γιατι υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις ανθρωπων που μενουν φορεις αλλά δεν νοσουν


Στις αρχες ανευ την χρηση των αντιρετροικων φαρμακων,ενα ελαχιστο μονο ποσοστο παρεμενε φορεας χωρις να νοσησει (και αυτοι τελικα νοσουσαν αλλα αργοτερα σε σχεση με τους αλλους.Οι περισσοτεροι που ειχαν μολυνθει νοσουσαν μεσα σε 3 ετη ενω ενα μικρο ποσοστο νοσουσε μετα απο 10 χρονια).Οι μελετες δειχνουν οτι ειναι πιθανο αυτοι οι συγκεκριμενοι να ειχαν μολυνθει απο στελεχος του ιου που δεν ηταν τοσο καταστροφικο σε σχεση με εκεινα που ειχαν μολυνει αυτους που νοσουσαν μεσα σε 3 ετη.

Αλλα οταν χρησιμοποιηθηκαν οι συνδυασμοι αντιρετρορικων φαρμακων στην θεραπεια,το ποσοστο εκεινων που παρεμεναν φορεις χωρις να νοσησουν εκτιναχθηκε.(Τα αντιρετροικα περιοριζουν τον πολλαπλασιασμο του HIV ).


Δεν ειναι λοιπον ζητημα προβληματος στις κλινικες δοκιμες JBG ουτε εχει σχεση με το αποτελεσμα placebo το γεγονος οτι καποιοι παρεμεναν φορεις χωρις να νοσησουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 00:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Μολις καταλαβα ότι δεν απαντησα στον Imperator ΓΙΑΤΙ δεν χρησιμοποιουνται οι τεχνολογιες που υπαρχουν για τον περιορισμο του φαινομενου του θερμοκηπιου αλλα και γενικα γιατι δεν χρησιμοποιουνται ευρυεως τεχνολογιες που περιοριζουν την μολυνση και την καταστροφη:

Α)Γιατί το κόστος μετάβασης στις νέες τεχνολογίες είναι μεγαλο.Πιστευω ότι τα κράτη πρέπει να επιχορηγήσουν την μετάβαση στις νέες τεχνολογίες.

Πχ σκέψου ότι οι εφοπλιστές με τους νέους νόμους είναι υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούν τανκερ διπλού τοιχώματος για να αποφεύγονται οι καταστροφικές πετρελαιοκηλίδες σε περίπτωση ατυχηματος.Οπως για να αλλάξεις τον στολο σου απαιτούνται τεραστια χρηματικα ποσα που αν τα δαπανησεις αμεσως θα καταστραφεί η εταιρια σου.Μια λύση είναι να γίνει η αντικατάσταση βαθμιαια.Μια άλλη είναι να γινει επιδοτηση της αλλαγής από τα κρατη.

Επισης για να αλλαξει ένα εργοστασιο τα μηχανηματα του με αλλα νεας τεχνολογιας που χρησιμοποιουν τα νεα καυσιμα απαιτειται επισης ένα οικονομικο κοστος που αν το δαπανησει αμεσως μονοκοπανιας θα επιβαρυνθει η τιμη των προιοντων του και θα γινουν λιγοτερο ανταγωνιστικα σε σχεση με αλλα οποτε ενδεχεται το εργοστασιο να κλεισει.Και εδώ πιστευω χρειαζεται επιχορηγηση από το κρατος.

Β)γιατι πολλές από τις νεες τεχνολογιες βρίσκονται ακόμα στο πειραματικό σταδιο,είναι ατελεις και χρειάζονται βελτιώσεις.πχ πρεπει να βελτιωθει η αποδοση των νεων κινητηρων πριν βγουν στην αγορα ώστε να ανταγωνιζονται τους συμβατικους.

Και ξεχασα και κατι για τον JBG:

quote:
αλλά επιβιωνουν χωρις ιατρικη φροντιδα, ενω εμεις θα εξαφανιζομασταν απο το εϊτζ αν δεν παιρναμε μετρα προφυλαξης

Ποιος σου ειπε ότι επιβιωνουν?Και στην φυση πολλα αγρια ζωα αρρωσταινουν και πεθαινουν από λοιμωξεις (ή και τραυματα).Τα ζωα βρισκονται στην κατασταση που βρισκομαστε και εμεις πριν αναπτυχθει η ιατρικη.

ΥΓ Οι HIV καταφέρνουν και μολύνουν και σκοτώνουν ακομα και ανθρώπους με εξαιρετικό ανοσοποιητικό συστημα.

ΥΓ2 Λιγα μονο ειδη καρκινου εμφανιζονται σε μεγαλη συχνοτητα σε ατομα με προβληματικό ανοσοποιητικο συστημα.Τα περισσότερα ειδη καρκίνου δεν σχετιζονται με προβλήματα του ανοσοποιητικού συστήματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 01:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
και ολο και κατι νεο εμφανιζεται

ξεχνας οτι περιμενουμε πανδημια γριπης?

ο Η5Ν1 ειναι η αρχη


ΥΓ1 Ευτυχως τοτε που η βιοιατρικη εχει αναπτυξει την τεχνολογια των εμβολιων.Γιατι αν περιμεναμε να θωρακισουμε το ανοσοποιητικο μας με ομοιοπαθητικα φαρμακα θα θρηνουσαμε εκατομβες νεκρων.

ΥΓ2 Το γεγονος οτι θα εμφανιζονται διαρκως νεοι μολυσματικοι παραγωντες δεν εχει σχεση με την ικανοτητα ή μη της ιατρικης και της φαρμακευτικης.Εχει σχεση με την ΕΞΕΛΙΞΗ των ειδων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 02:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
ΠΟΟΟΠΟΠΟ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕ ΠΙΑΝΕΣΑΙ!!! !!! ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΡΙΣΩ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΓΙΑ! ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

Edited by - Imperator on 08/09/2006 02:50:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 09:36:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ναι Imperator για να γινει δεκτο ενα πειραμα/δοκιμη ΠΡΕΠΕΙ να εχει επαναληψιμοτητα.Και ναι ανα τον κοσμο γινεται αναπαραγωγη πειραματων και μελετων

Μιλάμε τόσην ώρα και ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι δεν αμφισβητούμε τα πειράματα αλλά τα αποτελέσματά τους...το κατά πόσο είναι έγκυρα δηλαδή και όχι "πειραγμένα" κατά πως βολεύει μερικούς...

Επίσης δεν έχεις καταλάβει ότι αγύρτες υπάρχουν όχι μόνο στην ολιστική ιατρική αλλά και στην κλασσική...

Οπως ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν ακόμη "μαύρες ζώνες" στον ανθρώπινο οργανισμό όπως λειτουργίες και αντιδράσεις που η ιατρική επιστήμη (γιατί γι'αυτή μιλάμε) δεν έχει εξιχνιάσει...

Για πες μου τι απεφάνθει η επιστήμη για τον Βρεττανό που μετά από 5 χρόνια θεραπεία με ΑΖΤ και άλλα κοκτέϊλ ξαφνικά ο ιός ως δια μαγείας εξαφανίστηκε από το σώμα του? Και δεν μιλάμε ότι απλώς έπαψε να νοσεί... Μιλάμε ότι έπαψε να είναι φορέας... αν καταλαβαίνεις τη διαφορά...

Και πριν προλάβεις και αμφισβητήσεις την εγκυρότητα της είδησης την είδα σε κρατικό κανάλι, όπου υπήρχε συνέντευξη των γιατρών του και του ίδιου που είπε ότι είναι πρόθυμος να μπει στο "μικροσκόπιο" για να βοηθηθούν και άλλοι ανθρώποι...

Βλέπεις λοιπόν υπάρχουν παράμετροι που ούτε οι γιατροί δεν γνωρίζουν οπότε σου πέφτει λίγο βαρύ ΕΣΥ να κάνεις τον ξερόλα.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 10:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Μιλάμε τόσην ώρα και ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι δεν αμφισβητούμε τα πειράματα αλλά τα αποτελέσματά τους...το κατά πόσο είναι έγκυρα δηλαδή και όχι "πειραγμένα" κατά πως βολεύει μερικούς...

Και το εχω καταλαβει και εχω επιχειρηματολογησει αναλυτικα:


Το επιχειρημα περι συνομωσιολογιας λειτουργει και αντιστροφα.Η "εναλλακτικη" "ιατρικη" ειναι μια βιομηχανια ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ δολλαριων.Μπορει ανετα να δωροδοκησει και να ελεγξει για να τις βγουν οι μελετες.Γιατι ομως δεν τις βγαινουν οι μελετες?(αφου οι επιστημονες ειναι αργυρωνυτοι,γιατι οι "εναλλακτικες" "θεραπειες" αποτυγχανουν στις κλινικες δοκιμες?αφου μπορει να τους χρυσοπληρωσει να αλλοιωσουν τα αποτελεσματα και αυτοι τα παιρνουν γιατι οι "εναλλακτικες" θεραπειες" αποτυγχανουν οικτρα??Μμμ??)


ΥΓ Χρηματοδοτηση των ερευνων δεν γινεται μονο απο ιδιωτικες εταιριες αλλα και απο το κρατος και γενικα ανεξαρτητους φορεις.Ακομα και απο ιδιωτες μαζευονται χρηματα πχ για την αντικαρκινικη ερευνα μαζευονται συχνα ποσα απο δωρεες το ιδιο και για το AIDS.

(απο την απαντηση μου στον Ιmperator)

Αφου λοιπον Avallon οι επιστημονες ειναι αργυρωνυτοι και η "ολιστικη" (ή "εναλλακτικη" ιατρικη) ειναι βιομηχανια δισακατομμμυριων και μπορει να λαδωσει,ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ?Αφου μπορει να λαδωσει!

quote:
Επίσης δεν έχεις καταλάβει ότι αγύρτες υπάρχουν όχι μόνο στην ολιστική ιατρική αλλά και στην κλασσική...

Υπαρχει διαφορα μεταξυ του να εφαρμοζεις με λανθασμενο τροπο μια μεθοδο που αποδεδειγμενα λειτουργει (malpractice) και του να εφαρμοζεις μεθοδους που δεν εχουν αποδειξει την αξια τους ή που ακομα χιεροτερα εχουν αποδειξει την αχρηστια τους και την επικινδυνοτητα τους ("εναλλακτικες" ιατρικες)!

quote:
Οπως ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν ακόμη "μαύρες ζώνες" στον ανθρώπινο οργανισμό όπως λειτουργίες και αντιδράσεις που η ιατρική επιστήμη (γιατί γι'αυτή μιλάμε) δεν έχει εξιχνιάσει...

Αυτο το ξερω καλυτερα απο σενα.

Η ερευνα στην ιατρικη επιστημη συνεχιζεται.

quote:
Για πες μου τι απεφάνθει η επιστήμη για τον Βρεττανό που μετά από 5 χρόνια θεραπεία με ΑΖΤ και άλλα κοκτέϊλ ξαφνικά ο ιός ως δια μαγείας εξαφανίστηκε από το σώμα του? Και δεν μιλάμε ότι απλώς έπαψε να νοσεί... Μιλάμε ότι έπαψε να είναι φορέας... αν καταλαβαίνεις τη διαφορά...

Και πριν προλάβεις και αμφισβητήσεις την εγκυρότητα της είδησης την είδα σε κρατικό κανάλι, όπου υπήρχε συνέντευξη των γιατρών του και του ίδιου που είπε ότι είναι πρόθυμος να μπει στο "μικροσκόπιο" για να βοηθηθούν και άλλοι ανθρώποι...

Βλέπεις λοιπόν υπάρχουν παράμετροι που ούτε οι γιατροί δεν γνωρίζουν οπότε σου πέφτει λίγο βαρύ ΕΣΥ να κάνεις τον ξερόλα.


Βασικα αυτη που παει να κανει την ξερολα εισαι εσυ που μιλας για ιατρικα ζητηματα ενω η ειδικοτητα σου ειναι αλλη και ξεφτιλιζεσαι επανειλημενα.(πηγες να μας πεισεις οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες,οτι η ομοιοπαθητικη ειναι αποτελεσματικη,δεν μπορεις να διακρινεις την διαφορα μεταξυ κληρονομικου νοσηματος και μεταδοσης λοιμωξης απο την μητερα στο παιδι κτλ κτλ).

Την εχω ακουστα την περιπτωση του Βρεταννου και εχω να πω τα εξης:

1.Ως συνηθως κανεις ενα καραμπινατα ασχετο επιχειρημα.Το οτι ο ιος HIV εξαφανιστηκε ανεξηγητα απο το σωμα ενος ανθρωπου ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι οι κλινικες δοκιμες που εδειξαν οτι οι συνδυασμοι αντιρετροικων φαρμακων αυξανουν θεαματικα το ποσοστο των ασθενων που παραμενουν στο σταδιο του φορεα χωρις να νοσησουν,ειναι αχρηστες.Ουτε σημαινει οτι η ιατρικη επιστημη ειναι αχρηστη και η "ολιστικη"(η τσαρλατανια δηλαδη) ειναι χρησιμη.Ουτε το γεγονος οτι η ιατρικη δεν τα γνωριζει ολα σημαινει οτι η "ολιστικη" "ιατρικη" εχει αξια.Εαν ειχε αξια θα την ειχε αποδειξει στις κλινικες δοκιμες.

2.Αυτοματες και ανεξηγητες ιασεις εχουν καταγραφει σε καθε νοσο και κατω απο οποιουδηποτε ειδους θεραπειας ή ακομα και ανευ χορηγησης θεραπειας.

3.Βαριεμαι να κατσω να ψαξω τι συνεβει τελικα με τον Βρεταννο αλλα μπορω να υποθεσω τα εξης:

α)αν επαιρνε θεραπεια καταφεραν μηπως τα αντιρετροικα να καθαρισουν το σωμα του απο τον ιο?

β)μηπως με τους συνεχεις πολλαπλασιασμους του ο HIV στο σωμα αυτου του Βρεττανου παρηγαγε ασθενη στελεχη που τα θερισε το ανοσοποιητικο του ή στελεχη ανικανα να πολλαπλασιαστουν?

γ)ηταν σωστη η αρχικη διαγνωση?Οντως ηταν μολυσμενος απο HIV (οι εργαστηριακες εξετασεις εχουν ενα μικρο ποσοστο ψευδως θετικων αποτελεσματων).

δ)ειναι ενας ανθρωπος που τελικα καταφερε να παραγει αρκετα ισχυρα αντισωματα στο σωμα του εναντιον του HIV που μονα τους ή σε συνεργασια με τα αντιρετροικα θερισαν ολα τα σωματιδια του ιου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 12:07:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατι ομως δεν τις βγαινουν οι μελετες

Mα ποιές μελέτες?
Που ακούστηκε η ομοιοπαθητική να κάνει μελέτες?
Τις μελέτες τις κάνουν οι "άλλοι" που θέλουν να την βγάλουν άχρηστη...


quote:
3.Βαριεμαι να κατσω να ψαξω τι συνεβει τελικα με τον Βρεταννο αλλα μπορω να υποθεσω τα εξης:

α)αν επαιρνε θεραπεια καταφεραν μηπως τα αντιρετροικα να καθαρισουν το σωμα του απο τον ιο?

β)μηπως με τους συνεχεις πολλαπλασιασμους του ο HIV στο σωμα αυτου του Βρεττανου παρηγαγε ασθενη στελεχη που τα θερισε το ανοσοποιητικο του ή στελεχη ανικανα να πολλαπλασιαστουν?

γ)ηταν σωστη η αρχικη διαγνωση?Οντως ηταν μολυσμενος απο HIV (οι εργαστηριακες εξετασεις εχουν ενα μικρο ποσοστο ψευδως θετικων αποτελεσματων).

δ)ειναι ενας ανθρωπος που τελικα καταφερε να παραγει αρκετα ισχυρα αντισωματα στο σωμα του εναντιον του HIV που μονα τους ή σε συνεργασια με τα αντιρετροικα θερισαν ολα τα σωματιδια του ιου?


Συνέχισε να κάνεις υποθέσεις... ρίξε και καμμιά ζαριά και που ξέρεις μπορεί να σου βγει... έτσι λειτουργεί η επιστήμη? Με υποθέσεις?

quote:
ενω η ειδικοτητα σου ειναι αλλη και ξεφτιλιζεσαι επανειλημενα

Καλύτερα να ξεφτιλείζομαι για κάτι που δεν ξέρω παρά για κάτι που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι ξέρω...

Αλλωστε από τα προηγούμενα μηνύματά σου και το απαξιωτικό σου ύφος καταλάβαμε όλοι πόσο καβαλημένο καλάμι είσαι...

Αλήθεια δε μου απάντησες... αφού δεν έχεις βρει ποτέ εδώ μέσα έναν αντάξιό σου συνομιλητή τι κάθεσαι και μας παίζεις?
Το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία αν αυτή είναι δεν σ'αρέσει...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 22:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Mα ποιές μελέτες?
Που ακούστηκε η ομοιοπαθητική να κάνει μελέτες?
Τις μελέτες τις κάνουν οι "άλλοι" που θέλουν να την βγάλουν άχρηστη

1.Οι διπλα τυφλες κλινικες δοκιμες ειναι η πλεον αξιοπιστη μεθοδος αξιολογησης τοσο της αποτελεσματικοτητας οσο και της ασφαλειας μιας θεραπειας οπως εξηγησα ξανα και ξανα και ξανα ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ (αλλα ΕΣΥ δεν θελεις να καταλαβεις).ΕΑΝ μια θεραπευτικη μεθοδος λοιπον θελει να αποδειξει την αξια της η μεθοδος υπαρχει.

2.ΚΑΙ Ομοιοπαθητικοι εχουν δοκιμασει να αξιολογησουν τις ομοιοπαθητικες θεραπευτικες τους μεθοδους με επιστημονικες μεθοδους (κλινικες δοκιμες) αλλα οι ομοιοπαθητικες θεραπειες καταποντιστηκαν.
Στην αμερικη ξοδευτηκαν πανω απο 200 εκατομμυρια δολλαρια στην αξιολογηση "εναλλακτικων" θεραπειων και οι "εναλλακτικες" καταποντιστηκαν.

Στην Ευρωπη το 1996 μια επιτροπη οπου συμμετειχαν ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΙ καταληγει:

"Το Δεκέμβριο του 1996,μια μεγάλη αναφορά δημοσιεύτηκε από την Ομοιοπαθητική Ιατρική Ερευνητική Ομάδα (Homoeopathic Medicine Research Group-HMRG),μια ομάδα ειδικών που συγκροτήθηκε από την Επιτροπή των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.H HMRG περιελάμβανε ομοιοπαθητικούς, ιατρούς-ερευνητές και ειδικούς στην κλινική έρευνα,την κλινική φαρμακολογία,την βιοστατιστική και την κλινική επιδημιολογία.Ο σκοπός της ήταν να αξιολογήσει δημοσιευμένες και μη μελέτες ελεγχόμενων δοκίμων ομοιοπαθητικής θεραπείας.Αφού εξέτασε 184 αναφορές,οι σύνεδροι κατάληξαν ότι : (1) μόνο 17 ήταν σχεδιασμένες αρκετά καλά για να αξίζει να τις λάβουν υπόψη,(2) σε κάποιες από αυτές τις δόκιμες οι ομοιοπαθητικές προσεγγίσεις μπορεί να είχαν περισσότερο αποτέλεσμα από ένα placebo ή την μη λήψη θεραπείας και ότι (3) o αριθμός των συμμετεχόντων σε αυτές τις δόκιμες ήταν πολύ μικρός για να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής θεραπείας για οποιαδήποτε συγκεκριμένη κατάσταση.Με απλά λόγια η περισσότερη ερευνά στην ομοιοπαθητική είναι άχρηστη και κανένα ομοιοπαθητικό σκεύασμα δεν έχει αποδειχτεί αποτελεσματικό για οποιοδήποτε θεραπευτικό σκοπό.Το Αμερικανικό Εθνικό Συμβούλιο Κατά της Απατής Στην Υγειά έχει προειδοποιήσει ότι η «σχηματική φύση της ομοιοπαθητικής εγείρει σοβαρά ερωτήματα σχετικά με την αξιοπιστία των ομοιοπαθητικών ερευνητών».


Αρα η αποψη σου οτι ομοιοπαθητικοι δεν κανουν ερευνα ειναι λανθασμενη.Ερευνα κανουν αλλα καταποντιζονται.

quote:
Συνέχισε να κάνεις υποθέσεις... ρίξε και καμμιά ζαριά και που ξέρεις μπορεί να σου βγει... έτσι λειτουργεί η επιστήμη? Με υποθέσεις?

Η επιστημη ξεκιναει με τα στοιχεια που διαθετει,κανει μια υποθεση με βαση αυτα και μετα διερευνα την ορθοτητα της εξαντλητικα.ΟΛΑ τα στοιχεια που προκυπτουν απο την ερευνα τοσο αυτα που υποστηριζουν την θεωρια όσο και αυτα που την θετουν σε αμφισβητηση λαμβανονται υποψη.ΕΝΩ στην τσαρλατανια ολα τα αντιθετα στοιχεια προς την θεωρια του αγυρτη ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ.ΕΤΣΙ ΕΝΩ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΣΤΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ (ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ) οι ομοιοπαθητικοι και οι αληθινοι πιστοι της αγυρτειας αυτης επιμενουν να αγνοουν αυτο το γεγονος.

Τουλαχιστον εγω εχω την τιμιοτητα να δηλωσω οτι κανω υποθεσεις (αν και οι υποθεσεις μου βασιζονται στην πτυχιακη μου εργασια πανω στον HIV και το συνδρομο επικτητης ανοσολογικης ανεπαρκειας,τις γνωσεις αιματολογιας,ιολογιας και ανοσολογιας που εχω και οχι στην μεταφυσικη) ενω οι αγυρτες σου δεν εχουν την τιμιοτητα να δηλωσουν οτι σου προσφερουν μεθοδους που δεν εχουν αποδειξει την αξια τους ή που ακομα χειροτερα εχουν αποδειξει ΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΙΑ ΤΟΥΣ.


quote:
Καλύτερα να ξεφτιλείζομαι για κάτι που δεν ξέρω παρά για κάτι που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι ξέρω...

Αλλωστε από τα προηγούμενα μηνύματά σου και το απαξιωτικό σου ύφος καταλάβαμε όλοι πόσο καβαλημένο καλάμι είσαι...

Αλήθεια δε μου απάντησες... αφού δεν έχεις βρει ποτέ εδώ μέσα έναν αντάξιό σου συνομιλητή τι κάθεσαι και μας παίζεις?
Το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία αν αυτή είναι δεν σ'αρέσει...


Το καλαμακι ειναι αναμεσα στα ποδια αλληνης.Μιας αγενεστατης που νομιζει οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες,οτι η ομοιοπαθητικη λειτουργει,οτι ξερει περισσοτερα αναφορικα με θεματα ιολογιας απο μια τεχνολογο ιατρικων εργαστηριων (ενω η καβαλημενη ασχολειται με το μαρκετινγκ),οτι οι θεραπευτικες μεθοδοι αξιολογουνται απο μεμονωμενες περιπτωσεις κτλ.

Και βασικα εγω δεν ασχολουμαι μαζι σου.Εσυ ασχοληθηκες μαζι μου γιατι οσυ ξινισε η πεποιθηση μου οτι οταν λεει κατι ενας επιστημονας εχει βαση.Το δε ποστ σου ηταν τοσο αγενες και υποτιμητικο προς το προσωπο μου,που δειχνει κατεφανεστατα το χαμηλοτατο επιπεδο σου.

Εχεις ιδεα ποσα ατομα γελανε με τις αποψεις σου περι μυρμηκιων?Ξερεις ποσα ατομα μου ειπαν οτι δεν ξερεις τι σου γινεται?Αντε γιατι νομιζεις οτι ολοι οι συμμετεχοντες στο forum ανηκουν στην συνομοταξια σου δηλ του αληθινου πιστου.

Δεν εχεις δε την φρονηση να μην πετας οτι σου κατεβει στο κεφαλι πριν κανεις ερευνα γιαυτο.θΘα μπορουσες να αποφυγεις την ξεφτιλα με τις μυρμηκιες αν ειχες κατσει να διαβασεις τι λεει η ιατρικη γιαυτες.Οι πληροφοριες ηταν just a click away...

Αλλα και παλι θα μπορουσες να κερδισεις την αξιοπρεπεια σου εαν παραδεχοσουν το λαθος σου.Φυσικα αυτο απαιτει ωριμοτητα.Κατι που δεν διαθετεις.


quote:
aλήθεια δε μου απάντησες... αφού δεν έχεις βρει ποτέ εδώ μέσα έναν αντάξιό σου συνομιλητή τι κάθεσαι και μας παίζεις?
Το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία αν αυτή είναι δεν σ'αρέσει...

Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχω βρει ΑΞΙΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?

ΒΡΙΛ,ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ,JONNIE_BE_GOOD,Ευστρατιος,Satyros,Agnostic,Ostria,
ΗλιαςP,gigenis και πολλοι αλλοι ειναι παναξιοι συνομιλητες.Με μερικους απο αυτους διαφωνω σε πολλα θεματα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να συζητησω μαζι τους.


ΥΓ.Θα γουσταρες να φυγουν οι σκεπτικιστες για να μπορεις να λες οτι μπουρδα θες χωρις κριτικη ε?Αμ δε θα σου κανουμε την χαρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 05:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Από σελίδα 35 του παρόντος θέματος, 7ο μήνυμα,
συνεχίζοντας μέχρι και την 37η, στην οποία βρισκόμαστε τώρα:

_____________________________________________________

Avallon"...πολύ καλά τις περιέγραψε τις μυρμηγκιές η μεντέκ αλλά "περιέργως" εσένα δε βλέπω να σου επιτείθεται με τις επιστημονικές της γνώσεις..."

medtech"Τωρα θα σου ελεγα κατι αλλα δεν θα σου κανω την χαρη να φαω ban.Ακου σκοπιμως!Η μονη εξωμοιωση γινεται στον δικο σου εγκεφαλο οπου η αγνοια και η στενοκεφαλια παιζουν μπαρμπουτι και πετανε βατραχακια.

Ακου τωρα για να μαθαινεις μιας και δεν κανεις τον κοπο να ανοιξεις κανα επιστημονικο βιβλιο (αλλα και να ανοιγες βιβλιο δερματολογιας θες ενα χ επιπεδο γνωσεων για να καταλαβεις τι λεει και εσυ ΔΕΝ διαθετεις.Εδω ο ερμος ο δερματολογος σου ειπε καποια πραγματα και τα εκανες γιαουρτι μεσα στο κεφαλι σου"
...
"Καταλαβες Avallon?Μπαααα..."
...
"Πηγες να μου την πεις για την ομοιοπαθητικη και την εφαγες και μετα συνεχισες και με τις μυρμηκιες και την ξαναεφαγες.θελεις κι αλλο ή χορτασες?"

Avallon"Περιέργως όταν σου είπα να μιλήσουμε κατ'ιδίαν μέσω e-mail για να μην ξεφύγουμε απ'το θέμα κατάπιες τη γλώσσα σου...

Τι έγινε? Εκρινες ότι δεν αξίζει τον κόπο να μιλάς αν δεν έχεις κοινό να θαυμάσει τις γνώσεις σου?"
...
"Για συνέχισε...απ'ότι φαίνεται στο γλύψιμο τα πας καλύτερα..."
...
"Ε ρε γέλια που κάνει κανείς με τις επιστημονικές σου γνώσεις... Και μετά λέμε γιατί πάει κατά διαόλου η δημόσια υγεία..."
...
"Πες τα καλή μου ότι κρίνεις εξ'ιδίων για να καταλάβουμε...
Καλά λένε ότι το επίπεδο των αποφοίτων τα τελευταία χρόνια έχει πέσει πολύ... Αμα φτάνεις στο σημείο να μπερδεύεις κάτι που έχει τρύπα(φούστα) με κάτι που δεν έχει... πάει την έχασες την μπάλα..."
...
"Α! Και πριν φύγεις να μας πεις και σε ποιό δημόσιο φορέα δουλεύεις για να το αποφεύγουμε"

medtech"Σιγα μην σε αφηνα να λες δημοσιως τετοιες βλακειες τοσο για το ατομο μου οσο και για την ιατρικη.Εαν το προβλημα σου ηταν μονο με μενα γιατι δεν μου εστειλες μηνυμα στο email μου πρωτη,αντι να ποσταρεις στο φορουμ?Θα ειχες γλυτωσει και το ρεζιλεμα το οποιο θα χειροτερευει γιατι το ποστ σου,που βριθει ανακριβειων και παρανοησεων μου προσφερει ΑΦΘΟΝΑ πυρομαχικα.

Λοιπον καλα μου παιδια το menu σημερα εχει Avallon ψητη στο φουρνο με πατατες.

Μαγειρευει η Medtech."
...
"Γελασε και το παρδαλο κατσικι με αυτα που ειπες."
...
"Αφου δεν ξερεις τι σου γινεται απο θεματα υγειας τι το ανοιγεις το ρημαδι?"
...
"ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.

Ο δικος μου εχει τοσο την ικανοτητα οσο και τις γνωσεις να διαχωρησει τι ειναι ιος,τι κακοηθης νεοπλασια και πως καποιοι ιοι προκαλουν κακοηθεις νεοπλασιες."
...
"Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα."
...
"Σου ανεφερα ποια ηταν η αιτια των μυρμηκιων και εδωσα και γενικοτερες πληροφοριες για την δραση των HPV.Και βεβαια στην προσπαθεια σου να μου την πεις εγινες ρεζιλι των σκυλιων.Γιαυτο μαλλον και δεν θες να υπενθυμιζουμε στον κοσμο τις ανοησιες που ειπες.

Καλη ορεξη!"

Avallon"Aν μαγειρεύεις τόσο καλά όσο επιχειρηματολογείς… ευχαριστώ δε θα πάρω!"
...
"Αν πάλι θέλεις να μάθεις να μαγειρεύεις μπορείς να πάρεις τη συλλεκτική έκδοση της ΦΑΓΕ με τις 20 καλύτερες βραβευμένες συνταγές του 2000… Κάπου εκεί ανάμεσα θα δεις και το δικό μου όνομα…με τη βραβευμένη μου συνταγή…

Aν κάνεις κάτι κάνε το τουλάχιστον καλά και άφησε τη σφραγίδα σου σε αυτό...

Αν πάλι αρέσκεσαι να συνεχίζεις να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...be my guest dear..."

medtech"Οσο για την δικη σου επιχειρηματολογια αυτη κι αν ειναι για να την κλαινε οι ρεγγες.

ΥΓ Πολυ μου αρεσε το της χρησιμοποιεις κατα το δοκουν (τι αραγε θελει να πει ο ποιητης?).Αλλα τι να περιμενουμε απο σενα.

ΥΓ2 Εφοσον αριστευεις στην μαγειρικη,περιορισου σε αυτην γιατι σε επιστημονικα ζητηματα και ΕΙΔΙΚΑ στα ζητηματα της υγειας παρουσιαζεις πολυ πτωχες επιδοσεις.

ΥΓ3 Πως να μην χτυπω το κεφαλι μου στον τοιχο οταν βλεπω ανθρωπους με τετοιο επιπεδο?"

Avallon"Nα μη σε κρατάμε τότε στην παρέα μας.

Αλήθεια για ποιο λόγο ήρθες σε αυτό το σάϊτ?

Γιατί δεν πας να ξεδιπλώσεις τις «γνώσεις» σου σε ένα επιστημονικό σάϊτ?

Μήπως φοβάσαι ότι εκεί θα ξεσκεπαστεί η ανεπάρκειά τους ή μήπως φοβάσαι ότι εκεί επιτέλους θα βρεις αντίπαλους με αξιόλογο αντίλογο

Υ.Γ. Θα σε εκπλήξω καλή μου αλλά η μαγειρική δεν είναι από τα μοναδικά μου προσόντα…

Y.Γ.2 Προσωπικά δεν έχω δει επιστήμονα να μην βάζει τόνους στο κείμενό του...

Καλή συνέχεια και βγαίνοντας κλείσε και την πόρτα..."

Avallon"Τι λες ρε τσολιά? Ποιός είσαι εσύ που θα μας πεις ότι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ δεν δίνει πάντα τις σωστές απαντήσεις
Αφού το λέει και η μέντεκ..."

Avallon"Ε λοιπόν καλά το κατάλαβες αγαπητή!
Είναι η Νο 1 συνομοσιολογία του esoterica (η 4η δε εναλλακτική λύση παγκοσμίως)... Nα σου την "πέσουμε" και να σε πετάξουμε έξω πριν προλάβεις να μας τρελλάνεις!

Ελπίζω να συνέλθεις γρήγορα και να καταλάβεις..."

medtech"Αλλα όπως προειπα που να τα ξερεις εσυ αυτά!ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΑ!

Και ξαναφαινεται η καραμπινατη αγνοια σου αφου όταν αναφερεσαι στον καρκινο μιλας λες και προκειται για μια ασθενεια ενώ στην πραγματικοτητα προκειται για πλειαδα ασθενειων."
...
"Αλλα ΠΟΟΟΟΟΥΥ να τα ξερεις εσυ αυτά!"

Avallon"
Ούτε και τα copy-paste τη δική σου άγνοια..."
...
" Mε κάτι τέτοια καταφέρνει ο Μορφέας και με ρίχνει στην αγκαλιά του..."

medtech"Στο ξαναπα στα ζητηματα της υγειας ΠΑΙΖΕΙΣ στο ΔΙΚΟ μου γηπεδο.
Οσο για το ποιος εχει μενος και το τι σοι ποιοτητα ανθρωπου αντιπροαωπευεις ας σε απολαυσουμε για αλλη μια φορα:
...
Μια παραγραφος που αποδεικνυει οχι μονο το χαμηλο σου επιπεδο (αφου υπαινισεσαι οτι η ασθενεια που με ταλαιπωρησε φταιει η κακια μου ή κατι τετοιο) αλλα αποκαλυπτει ΞΑΝΑ το ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΗ εισαι με ζητηματα υγειας.

ΑΣΧΕΤΗ!"

Avallon"
Koπέλλα μου ή έχει σβήσει το φως ή είσαι εκ γεννετής τυφλή..."
...
"Αλλα είπαμε... τζάμπα καίει η λάμπα..."

medtech"Μας λεει οτι εχεις φαει τοση πολυ προπαγανδα απο τους τσαρλατανους με τους οποιους συναγελαζεσαι που δεν ξερεις που πανε τα τεσσερα."
...
"ενω η ειδικοτητα σου ειναι αλλη και ξεφτιλιζεσαι επανειλημενα"

Avallon"Συνέχισε να κάνεις υποθέσεις... ρίξε και καμμιά ζαριά και που ξέρεις μπορεί να σου βγει... έτσι λειτουργεί η επιστήμη? Με υποθέσεις?"
...
"Καλύτερα να ξεφτιλείζομαι για κάτι που δεν ξέρω παρά για κάτι που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι ξέρω...

Αλλωστε από τα προηγούμενα μηνύματά σου και το απαξιωτικό σου ύφος καταλάβαμε όλοι πόσο καβαλημένο καλάμι είσαι...

Αλήθεια δε μου απάντησες... αφού δεν έχεις βρει ποτέ εδώ μέσα έναν αντάξιό σου συνομιλητή τι κάθεσαι και μας παίζεις?
Το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία αν αυτή είναι δεν σ'αρέσει..."

medtech"
Το καλαμακι ειναι αναμεσα στα ποδια αλληνης.Μιας αγενεστατης που νομιζει οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες,οτι η ομοιοπαθητικη λειτουργει,οτι ξερει περισσοτερα αναφορικα με θεματα ιολογιας απο μια τεχνολογο ιατρικων εργαστηριων (ενω η καβαλημενη ασχολειται με το μαρκετινγκ),..."
...
"Εχεις ιδεα ποσα ατομα γελανε με τις αποψεις σου περι μυρμηκιων?Ξερεις ποσα ατομα μου ειπαν οτι δεν ξερεις τι σου γινεται?Αντε γιατι νομιζεις οτι ολοι οι συμμετεχοντες στο forum ανηκουν στην συνομοταξια σου δηλ του αληθινου πιστου."
...
"ΥΓ.Θα γουσταρες να φυγουν οι σκεπτικιστες για να μπορεις να λες οτι μπουρδα θες χωρις κριτικη ε?Αμ δε θα σου κανουμε την χαρη."

_____________________________________________________

Τι έγινε κορίτσια;
Πως πάει το ματς - ποιά κερδίζει;

Προς το παρόν, θα αρκεστώ στην παράθεση τμημάτων από το διάλογό σας στις τρεις τελευταίες σελίδες του θέματος αυτού. Πιστεύω πως εάν διαβάσετε τις φράσεις που απέκοψα από μηνύματά σας (γι' αυτό το λόγο δεν υπάρχει λογική συνέχεια σε πολλές ερωτ-απαντήσεις) μπορείτε να διαμορφώσετε μία εικόνα, σχετικά με το ποιου είδους συζήτηση δεν αποτελεί ουσιαστικό διάλογο.
Μη διαιωνίζετε την κόντρα.
Avallon δεν έχεις το δικαίωμα να λες σε κάποιον να πάρει το κουβαδάκι του και να πάει σε άλλη παραλία. Κι εσύ medtech δεν μπορείς να προσβάλλεις τους άλλους συλλήβδην, θεωρώντας κιόλας ότι αντιπροσωπεύεις την επιστημονική κοινότητα.

Αλήθεια, τους επιστήμονες τους ρώτησες εάν σε θέλουν για συνήγορο;



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deva__
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 08:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deva__

-----------------------------------------------------
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
-----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deva__
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 08:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deva__

-----------------------------------------------------
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
-----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 10:02:43  Εμφάνιση Προφίλ

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 15:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Avallon
Προσπάθησα να είμαι όσο διακριτική γίνεται (δε γίνεται βέβαια και πολύ, δεδομένου ότι η κόντρα αυτή συνεχίζεται εδώ και τρεις σελίδες )
παρόλα αυτά, βλέπω πως "δεν ίδρωσε καθόλου το αυτί σου"...

Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στη σαλάτα, όπως θα γίνει και με κάθε άλλο παρόμοιο μήνυμα, από οποιαδήποτε εκ των δύο σας κι αν προέρχεται. Επίσης, μπορεί να γίνει και αφαίρεση τμήματος μηνύματος.
Μην το συνεχίσετε όμως.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 16:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Για να πουμε ομως και του στραβου το δικιο Αμαλια, δεν εστειλες και το τελευταιο μηνυμα της Μεντεχ στη σαλατα...
Την Μεντεχ που απο την πρωτη στιγμη της ειχα πει οτι τη θαυμαζω για τις γνωσεις της αλλα δεν συμφωνω με τον τροπο που εκφραζεται...
Δεν το πηρε χαμπαρι βεβαια ισως γιατι εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση...Μαλλον θελει να ακουει ασχημα γι΄αυτην πραγματα, να θυμωνει και να παιρνει θαρρος για να λεει τη γνωμη της...με θυμο και τσαμπουκαλεμενα...Φανταζομαι οτι θα εχει εντονο Πλουτωνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 18:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Avallon δεν έχεις το δικαίωμα να λες σε κάποιον να πάρει το κουβαδάκι του και να πάει σε άλλη παραλία. Κι εσύ medtech δεν μπορείς να προσβάλλεις τους άλλους συλλήβδην, θεωρώντας κιόλας ότι αντιπροσωπεύεις την επιστημονική κοινότητα.

Αλήθεια, τους επιστήμονες τους ρώτησες εάν σε θέλουν για συνήγορο;


1.Αντιπροσωπευω ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!Και εχω ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εκφραζω τις αποψεις μου.ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ,αυτο ειναι άποψη δική σου μοναχα.Με τον JBG πως συζητώ ομαλά εδω και πολλές σελιδες παρολο που διαφωνουμε?Ε ΤΖΟΝΙ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑ "ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ"?ΕΣΕΝΑ ΕΥΣΤΑΘΙΕ?ΕΣΕΝΑ AZAX?ΕΣΕΝΑ ΒΡΙΛ?ΕΣΕΝΑ OANNHSEA?ΕΣΕΝΑ ΙΤΑΛΕ?ΕΣΕΝΑ ΟΣΤΡΙΑ?ΕΣΕΝΑ GRETEL?ΕΣΕΝΑ GIGENIS? (ΚΤΛ)

2.Επιχειρηματολογουσα πολύ ευγενικά στο θέμα Γίγαντες (και αλλού ΠΧ στο θεμα "ιαματικοι κρυσταλλοι ταχυονιων" όπου τόνισα οτι τα ταχυονια δεν έχουν εντοπιστει με καμία μεθοδο,συνεπως ειναι αδύνατον να εχει κατασκευαστει οποιαδήποτε συσκευή που να εκμεταλλεύεται την ενεργεια τους και ΕΠΕΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ οι ευγενικοί και ανοιχτόμυαλοι εσωτεριστες, εκεί ΗΤΑΝ η Avallon που ειπε με τοση ευγενεια -ξανα!- να "βγαλω τις τσιμπλες απο τα ματια") μέχρι που δέχτηκα επίθεση απο μια "πανσοφη","ανοιχτομυαλη" και "καλλιεργημενη" εσωτεριστρια:

Απόλαυσε πως ξεκίνησε η ΠΑΡΟΥΣΑ κόντρα (γιατί δεν τα συνέλεξες ολα ΤΑ μπινελίκια):

Λεει η medtech απευθυνόμενη σε άλλο χρηστή ΟΧΙ στην Avallon (θεμα γιγαντες):

"Το οτι το εχει υποστηριξει ενας ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ σημαινει κατι.Ο επιστημονας δεν θα κατσει να κανει ερμηνεια της μυθολογιας οπως τον βολευει για να βγαλει συμπερασματα.Θα εκπονησει μελετες και θα κανει πειράματα."

Βρισκεις κατι προσβλητικό σε αυτη την φράση?

Αλλα αυτο δεν εκατσε καλα στην Avallon που αποφασισε να μου την πέσει:

(avallon θεμα γιγαντες 20/08/2006, 10:03:10)

"Τι λανθασμένη άποψη! Ωστε οι επιστήμονες έχουν όλες τις απαντήσεις στα χέρια τους...( ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν το ισχυρίστηκα ΠΟΤΕ.’Η η Avallon διαστρεβλώνει σκόπιμα και σοφιστικά τις απόψεις μου που ή άλλα διαβάζει και άλλα καταλαβαίνει.) Μάλιστα... Βέβαια υπάρχουν επιστήμονες και επιστήμονες... Να σου θυμίσω ότι σε άλλο τόπικ παλαιότερα μας τόνισες τις επιστημονικές σου απόψεις πάνω σε ιατρικά θέματα.

Και γέλασα πολύ που σαν επιστήμονας δεν ήξερες ούτε πως δουλεύει η ομοιοπαθητική ούτε ότι είναι αναγνωρισμένη και εξασκείται στα νοσοκομεία της Ευρώπης ούτε ακόμη το γεγονός ότι για να γίνει κανείς Ομιοπαθητικός πρέπει πρώτα απ'όλα να έχει τελειώσει κλασσική ιατρική στο πανεπιστήμιο (ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ.Αυτα όμως δεν τα ήξερε η Avallon χεχεχε) και όχι σε κάποιο ΙΕΚ από αυτά που ΕΣΥ απόχτησες τις επιστημονικές σου γνώσεις" (φυσικά ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΠΟ ΙΕΚ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΕΙ ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ,ΤΙΤΛΟΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΜΟΥ!

Και συνεχίζει η ευγενέστατη(ίδιο ποστ):

"Βάσει των οποίων γνωρίζεις ότι οι μυρμηγκιές είναι οπωσδήποτε κολλητικές!!!(ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ!)

Έβγαλες συμπέρασμα δηλαδή για κάτι που ούτε η επιστήμη έχει εξηγήσει...(ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ,ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕ).Οι γιατροί πιστεύουν ότι είναι κολλητικές γιατί όπως πολύ σωστά μας είπες ανήκουν σε ιό του αίματος κανείς όμως γιατρός δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι δεν κολλάνε!!(ΕΧΕΙ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ,ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ Ο ΙΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ Ο HPV ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ!!!).


«Το αυτό μπορούν να σου πιστοποιήσουν και όσοι από δω μέσα μου έσφιξαν κάποτε το χέρι μου που είναι γεμάτο απ'αυτές(...) είναι δε τόσο μικρές που μόνο μετά από πολύ προσοχή τις βλέπει κανείς.(ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙ ΗΔΗ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ.).
"Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος αλλά ήθελα να δείξω ότι άλλο πράγμα είναι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ και άλλο η "επιστήμη" όπως άλλο πράγμα η σοβαρότητα και άλλο η σοβαροφάνεια..."

(ενω ειναι πολυ σοβαρό και «επιστημονικο» βεβαια να μιλας με τετοια αγενεια και αυτοπεποίθηση για πράγματα ξένα προς το αντικειμενο της ειδικοτητας σου σε ανθρωπους που τα εχουν σπουδάσει σε αναγνωρισμενες σχολες ε?)

(ΨΙΤ:μερικα από τα μαθήματα που διδάσκονται στην σχολή τεχνολογίας ιατρικών εργαστηρίων:)

-ιατρικη μικροβιολογία

-ιολογία

-μυκητολογία

-κλινική χημεία

-ανοσολογία

-ιστοπαθολογια

-ιατρική φυσική

-τεχνολογία οργάνων

-ανατομική

-φυσιολογία

-παρασιτολογία

-αιματολογια

Αλλα βεβαια η Αβαλον καταλαβαινει καλυτερα από μενα πως δημιουργούνται οι μυρμηκιες αλλα και πολλες άλλες ασθενειες γιατί έχει σπουδασει μαρκετινγκ.!Το καταλαβαινει δε τοσο καλα που νιωθει ότι εχει το δικαίωμα να με προσβάλει.).


Μετα απο αυτη την ευγενικη παρέμβαση (ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ) περιμένεις να μη της την πω?


Θα της μιλουσα ετσι εάν δεν με ειχε προκαλεσει?Πως καθομαι και συζηταω με τον JBG σε ήρεμο κλίμα παρόλο που διαφωνούμε?


Εάν δεν ήθελε να τα ακούσει,να μάθει να μου μιλάει ευγενικά (βασικά να μάθει να είναι ευγενική με ολους.Αγενέστατα δεν φέρεται μόνο σε μενα αλλά και σε οποίον διαφωνεί με αυτή).ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΤΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ (ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ Α) Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ Β)ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ.ΠΟΙΟΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ PLACEBO?)


ΕΚΑΝΑ,ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΛΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΑ ΟΡΙΑ!!!!!(ΑΠΟ "ΤΙΣ ΤΣΙΜΠΛΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ" ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΟΤΙ "ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ""ΣΠΟΥΔΑΣΕΣ ΣΕ ΙΕΚ" (ΘΑ ΘΕΛΕΣ AVALLON…) ΚΤΛ ΚΤΛ

4.Πες μου Αμαλια,που λες ότι εδώ είστε ανοιχτόμυαλοι γιατί η Αβαλον ας πούμε επιμένει παρολο που της εξηγησα ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ οτι τα πιο εγκυρα συμπεράσματα για μια θεραπευτική μέθοδο βγαίνουν απο τις διπλα τυφλές κλινικές δοκιμες και οτι οι αρχες της ομοιοπαθητικής παραβιάζουν τόσο τις αρχές της χημειας,οσο και της βιολογιας,οτι επιπροσθέτως μαλιστα,εχει ΚΑΡΑΠΟΤΥΧΕΙ στις κλινικες δοκιμες,γιατι επιμένει λοιπον να χρησιμοποιεί μεμονωνομενες περιπτωσεις για να βγάλει συμπεράσματα?(HINT:ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ).

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΥΑΛΑ?

Θυμάσαι που μου την έπεσες γιατί επέμενα να λάβω απαντηση στην ερώτηση "πως ο εσωτεριστης αποφεύγει τα σφάλματα της προσωπικής εμπειρίας"?(«η medtech συνεχίζει το τραγουδακι» της ειπε ευγενικα η Amallia-πολύ ευγενική παρεμβαση ευχαριστω.Να απαντήσεις ΜΠΟΡΕΙΣ στο «τραγουδακι»? ) στο θέμα "ε αυτό δεν ειναι επιστημη"?.Απαντηση δεν πήρα από κανέναν (μόνο βρισιές) πέρα της εύψυχης Gretel (αν θυμαμαι καλα) που παραδέχτηκε οτι δεν υπάρχει τρόπος για τον εσωτεριστη να αποφύγει τα σφάλματα της προσωπικής εμπειρίας.

Για τους επιστήμονες υπαρχει.Γιαυτο και η επιστημονική μεθοδος ειναι πολύ πιο αποτελεσματικό εργαλειο για την διερεύνηση του συμπαντος απο τις μεθοδους των εσωτεριστων.(που βασιζονται υπερβολικα στην προσωπικη εμπειρια,στις ανεκδοτες μαρτυριες,στην αρχαια «σοφια»,δεν εκπονούν πειραματα ή εάν τα εκπονήσουν(σπανιοτατα) δεν εφαρμόζουν τα απαραιτητα κοντρολ κτλ)

ΥΓ Καλο ειναι να μαθεις και εσυ να εκφράζεσαι ευγενικοτερα.Εκφρασεις οπως «Αλήθεια, τους επιστήμονες τους ρώτησες εάν σε θέλουν για συνήγορο» (ορίστε???) και "θεωρώντας κιόλας ότι αντιπροσωπεύεις την επιστημονική κοινότητα" είναι εξόχως προσβλητικές αφού και είναι συκοφαντικές (δεν είπα ποτέ οτι αντιπροσωπεύω την επιστημονική κοινότητα και ΜΑΚΑΡΙ να βλέπαμε περισσότερους επιστήμονες εδώ μέσα) αλλά και υπονοούν ότι έχω καβαλήσει το καλάμι και το παίζω τουλάχιστον νομπελίστρια.

Νομπελίστρια ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ,πτυχιουχος ΑΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ,ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΕΜΑΘΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΙΟΛΟΓΙΑ,ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ.ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΒΑΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΑΜΙΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

quote:
Αλήθεια, τους επιστήμονες τους ρώτησες εάν σε θέλουν για συνήγορο;


Εσύ ρώτησες τους εσωτεριστες αν σε θέλουν για συνήγορο?


Σας ενοχλεί να μιλάμε για επιστήμη εδώ μέσα ε?

Εχω ξαναρωτήσει ( και όχι μονο εγω αλλα και αλλοι) οι σκεπτικιστές είναι ή δεν είναι επιθυμητοί εδω μεσα?Πειτε το μας εαν θέλετε να ακούτε μόνο αυτα που σας ευχαριστουν,εαν η λεξη επιστημη σας προκαλει αναφυλακτικες αντιδρασεις,να ξερουμε να πορευομαστε!ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΙΣΙΑ.


quote:
Για να πουμε ομως και του στραβου το δικιο Αμαλια, δεν εστειλες και το τελευταιο μηνυμα της Μεντεχ στη σαλατα...
Την Μεντεχ που απο την πρωτη στιγμη της ειχα πει οτι τη θαυμαζω για τις γνωσεις της αλλα δεν συμφωνω με τον τροπο που εκφραζεται...
Δεν το πηρε χαμπαρι βεβαια ισως γιατι εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση...Μαλλον θελει να ακουει ασχημα γι΄αυτην πραγματα, να θυμωνει και να παιρνει θαρρος για να λεει τη γνωμη της...με θυμο και τσαμπουκαλεμενα...Φανταζομαι οτι θα εχει εντονο Πλουτωνα.

1.Eυχαριστω και παλι για το εγκυρο και επιστημονικα τεκμηριωμενο ωροσκοπ.. ε την ψυχαναλυση σου.

2.Μια και μπαινεις στον κοπο να με ψυχαναλυεις τοσο συχνα να αναρωτηθω και εγω γιατι ακολουθεις τα ποστ μου,με στολιζεις με διαφορα κοσμητικα (την τελευταια φορα ειπες οτι εγω και ο AZAX ειμαστε το 1% των ηλιθιων του forum σε ευχαριστουμε απο καρδιας)?Να το αναρωτηθω "επιστημονικα" οπως εσυ?Ασε γιατι ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΦΑΩ ΒΑΝ για σενα.

Θα κανω καποιες υποθεσεις.Απο οτι εχω καταλαβει εχεις φαει κολημα με μενα.Ακολουθεις τα ποστ μου εδω και καποιο καιρο.Ποσταρεις οχι για να συμμετεχεις στα θεματα οπου συμμετεχω εγω εκφραζοντας τις δικες σου αποψεις αλλα για να την πεις σε μενα.Αν αυτη η τακτικη ειναι μερος τεχνικης τυπου "αναστροφη ψυχολογια"για να γινω ικανη "να τα λεω χωρις να εχω αναγκη να θυμωσω" σε πληροφορω οτι η τεχνικη σου δεν θα επιφερει κανενα αποτελεσμα,δεδομενου οτι εγω δεν εχω αναγκη να θυμωσω για να εκφρασω και να τεκμηριωσω τις αποψεις μου.Επειδη δεν σε εχω δει να εκφραζεις δικες σου αποψεις σε καποιο θεμα,να υποθεσω και εγω οτι εχεις την αναγκη να επιτεθεις σε καποιο για να τραβηξεις την προσοχη γιατι δεν μπορεις και να κερδισεις προσοχη με αλλο τροπο οπως με το να εκφρασεις τις δικες σου αποψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 18:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
ΥΓ.Οποιος εχει επιστημονικες αποδειξεις :

α)οτι η ομοιοπαθητικη λειτουργει
β)οτι οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες
γ)οτι οι μυρμηκιες δεν προκαλουνται απο τους HPV

παρακαλω να μου τις αποστειλει.Υποσχομαι οτι θα της λαβω υποψη και θα μεταχειριστω τις πληροφοριες που μου παρειχε με καθε σεβασμο.

Προσοχη ομως.Δεν γινονται δεκτες ως επιστημονικες αποδειξεις οι μεμονωμενες περιπτωσεις.Δωστε μου μελετες και κλινικες δοκιμες οχι διηγησεις τυπου "η θεια μου ειχε μυρμηκιες και ειπε μια προσευχη και εξαφανιστηκαν".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 19:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Η προσωπικη μου γνωμη:
Πεφτεις παλι στο ιδιο σφαλμα.
Δεν εισαι επιστημονας. Εχεις γνωσεις αλλα δεν αντιπροσωπευεις την επιστημονικη κοινοτητα οπως εχεις δηλωσει (εαν θελεις τα κουοταρω).
Εισαι σε φορουμ μεταφυσικης. Εκτος εαν θες να το αλλαξουμε και να το κανουμε φορουμ σκεπτικιστων.
Εαν συμμετεχεις σε φορουμ που ασχολουνται με τα ενδιαφεροντα σου, παρακαλω δημοσιευσε τα links για να σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 03:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Η προσωπικη μου γνωμη:
Πεφτεις παλι στο ιδιο σφαλμα.
Δεν εισαι επιστημονας. Εχεις γνωσεις αλλα δεν αντιπροσωπευεις την επιστημονικη κοινοτητα οπως εχεις δηλωσει (εαν θελεις τα κουοταρω).

Κουοταρε.Αντιπροσωπευω τον επιστημονικο τροπο σκεψης.

Εσυ τι αντιπροσωπευεις αληθεια?"Αυτους Που Ακολουθουν Συγκεκριμενο Χρηστη Και Τον Παρενοχλουν"?

quote:
Εισαι σε φορουμ μεταφυσικης. Εκτος εαν θες να το αλλαξουμε και να το κανουμε φορουμ σκεπτικιστων.

Αρα μου λες (οπως πολλοι αλλοι) οτι δεν γουσταρεις να ακους σκεπτικιστικες αποψεις?

Η μηπως μου λες οτι δεν εχω δικαιωμα να συμμετεχω σε ενα forum και να εκφρασω τις αποψεις μου επειδη εσυ δεν συμφωνεις με αυτες?

quote:
Εαν συμμετεχεις σε φορουμ που ασχολουνται με τα ενδιαφεροντα σου, παρακαλω δημοσιευσε τα links για να σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!!

Δεν θα σου δωσω αναφορα για το που συμμετεχω και που οχι.
Αλλα μπορω να σου δωσω λιστα με τις αγαπημενες μου ιστοσελιδες.
Ποσο καλα Αγγλικα ξερεις?

ΥΓ Επειδη ειχες αυτη την απορια:

quote:
Για να πουμε ομως και του στραβου το δικιο Αμαλια, δεν εστειλες και το τελευταιο μηνυμα της Μεντεχ στη σαλατα...

και οχι την δυνατοτητα να βρεις την απαντηση μονη σου θα ηθελα να σε βοηθησω.Το μηνυμα της Avallon ψαλιδιστικε γιατι εβρισε και ΜΕΤΑ την προειδοποιηση.Τα δικα μου μεχρι εκεινη την στιγμη ηταν ΠΡΙΝ την προειδοποιηση.Γιαυτο και δεν κοπηκε το τελευταιο οπως δεν κοπηκε και κανενα της Αβαλον πριν απο την προειδοποιηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 04:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Προσοχη το παρον μηνυμα δεν ειναι υβριστικου περιεχομενου απαντηση.

Διαβασα την απορια της Avallon στην σαλατα μηνυματων οπου διερωταται εαν οι φρασεις μου "ειναι μεταδοτικες" και "δεν ειναι σωνει και καλα μεταδοτικες" αντανακλουν καποιο ειδος σχιζοφρενειας,αγνοιας,διχασμενης προσωπικοτητας κτλ

Βασικα το φταιξιμο ειναι δικο μου γιατι δεν διατυπωσα σωστα τι ηθελα να πω.

Οι μυρμηκιες ειναι μεταδοτικες αφου ειναι προιον ενος ιου που μεταδιδεται απο ανθρωπο σε ανθρωπο με απλη επαφη.

Η πραγματοποιηση ομως αυτης της μεταδοσης εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Ετσι ενδεχεται καποιος να ακουμπησει πολλες φορες ενα μολυσμενο σημειο του προσβεβλημενου δερματος ενος ασθενη και να μην κολησει (αυτο ειναι το νοημα της φρασης "δεν ειναι ντε και καλα μεταδοτικες" που παρερμηνευτηκε) και καποιος αλλος να το ακουμπησει μια φορα και να κολησει.


Επισης ενδεχεται να του μεταδοθει ο ιος και να μην αναπτυξει ποτε μυρμηκιες ή να του μεταδοθει και να αναπτυξει μυρμηκιες.

Το ιδιο συμβαινει και με καθε ειδους λοιμογονο παραγοντα.Η επαφη με μολυσματικη περιοχη δεν σημαινει την υποχρεωτικη μεταδοση.Ουτε και η μολυνση την υποχρεωτικη λοιμωξη.


Ελπιζω να διευκρινησα ικανοποιητικα το θεμα με οσο το δυνατον πιο απλα λογια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 04:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Σας ενοχλεί να μιλάμε για επιστήμη εδώ μέσα ε?

Εχω ξαναρωτήσει ( και όχι μονο εγω αλλα και αλλοι) οι σκεπτικιστές είναι ή δεν είναι επιθυμητοί εδω μεσα? Πειτε το μας εαν θέλετε να ακούτε μόνο αυτα που σας ευχαριστουν,εαν η λεξη επιστημη σας προκαλει αναφυλακτικες αντιδρασεις,να ξερουμε να πορευομαστε!ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΙΣΙΑ.



Ενδιαφέρουσες ερωτήσεις medtech.
Μου μοιάζει λίγο και σαν παράπονο. Στην περίπτωση αυτή, επιτέλους βρισκόμαστε εντός θέματος, μιας και συζητούμε στο ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ.

Από το παραπάνω απόσπασμα διακρίνω τρεις υποθέσεις από μέρους σου:

  • Σας ενοχλεί να μιλάμε για επιστήμη εδώ μέσα ε?
  • οι σκεπτικιστές είναι ή δεν είναι επιθυμητοί εδω μεσα?
  • η λεξη επιστημη σας προκαλει αναφυλακτικες αντιδρασεις?

Στην περίπτωση που έθεσες κάποια από αυτές τις ερωτήσεις (ή και όλες) με ρητορικό τρόπο, εάν με λίγα λόγια αποτελούν για σένα πορίσματα από τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις, θα ήθελα παρακαλώ να μου εξηγήσεις που στηρίζεις τα συμπεράσματα αυτά.
Θα εκτιμούσα να σχολίαζες κάθε μία από τις προτάσεις ξεχωριστά, ώστε να μην χαθούμε σε μακροσκελή κείμενα και εάν συντρέχει λόγος, θα τις δούμε στη συνέχεια και σε συνδυασμό μεταξύ τους.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deva___parinito
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 09:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deva___parinito

-----------------------------------------------------
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
-----------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy