ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 15:58:03  Εμφάνιση Προφίλ
Σέσοστρι εσύ δεν θέλεις κάποιον να διαφωνεί μαζί σου;

Από το απόσπασμά σου
"Στον πυρήνα της γνωστικής διδασκαλίας βρίσκεται η «Γνώση» που λυτρώνει από τα υλικά δεσμά με τη δύναμη της «Θείας Αποκάλυψης». Η γνώση αυτή δεν έχει καμία σχέση με την ορθολογική γνώση των πραγμάτων. Δεν είναι διανοητική γνώση, αλλά μια μορφή αυτογνωσίας, λυτρωτική και απελευθερωτική που οδηγεί στην απεξάρτηση του ανθρώπου από το υλικό του σώμα."

ΣΧΟΛΙΟ
Τα έχουν μπερδέψει (λιγάκι). Ο Παύλος δεν μιλάει για ανάσταση σε μια τέλεια σάρκα στην επιστολή προς Κορινθίους;

Έχω ένα βιβλίο του Βερέττα που λέει για τα χειρόγραφα στο Κουμράν και αναφέρει και τους Φαρισαίους, Σαδδουκαίους, Ζηλωτές, Εσσαίους, θεραπευτές.

Πριν λίγο ο Παύλος χαρακτηρίστηκε Ρωμαίος Σαδδουκαίος. Οι Σαδδουκαίοι δεν πίστευαν στην ανάσταση των νεκρών, σε αντίθεση με τον Παύλο. Επίσης η ανάσταση των νεκρών και η αθανασία της ψυχής είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Που λέει ο Παύλος ότι πιστεύει στην αθανασία της ψυχής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:05:32  Εμφάνιση Προφίλ
Διέγνωσα ένα τρομερό αστείο του Βερέττα στην ίδια σελίδα που μιλάει για τους Φαρισαίους.

Λίγο πιο πάνω στην σελ 180 λέει μεταξύ άλλων "πως είχαν τάξει για σκοπό της ζωής τους την φανατική τήρηση του Μωσαϊκού Νόμου". Λίγο πιο κάτω στην ίδια σελίδα λέει "Η εικόνα των φανατικά προσηλωμένων στην τυπολατρεία Φαρισαίων, που παρουσιάζουν μερικά αποσπάσματα των Εαυγγελίων δεν αντιστοιχεί με την περιγραφή των αρχαίων συγγραφέων, όπως του Φλάβιου Ιώσηπου! Λέει δηλαδή πως είναι ψέμματα των Χριστιανών για τους εχθρούς τους.

Λίγο πιο πάνω όμως αυτοδιαψεύδεται. Φουρτούνα εν κρανίω χε χε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Πρέπει να είχε μεγάλη φαντασία ο συγγραφέας. Καταρχήν αν ο Παύλος ήταν Σαδδουκαίος δεν θα πίστευε στην Ανάσταση των Νεκρών.. Συμφέροντα της Ρώμης ενάντια στον Τιβέριο και τον Οκταβιανό ; Αλλού έλεγε για τον Σένεκα και τον Καλιγούλα. Ο Καλιγούλας υπέρ των Χριστιανών του Παύλου;

Λέει περίεργα πράγματα, τουλάχιστον δεν εξηγεί την σκέψη του περί Ρώμης. Λέει χρειάζεται "μεγάλη έκταση". Μήπως τελικά η μεγάλη έκταση αναφέρεται στην φαντασία του;



Κατ' αρχήν φίλε Χρίστο ο συγγραφέας δεν είναι ένας αλλά πολλοί, γιατί δεν ακολούσθησα την συνήθη πρακτική του copy-paste που συνηθίζεται παρά τοις χριστιανοίς του esoterica, αλλά ξεφύλλισα αρκετά βιβλία και σημειώσεις από το προσωπικό μου αρχείο. Όσο για τα υπόλοιπα θα πρέπη να διαβάσης και λίγη ιστορία για να τα καταλάβης.

Σημ.1
Εγώ δεν κήρυξα σε κανένα τον πόλεμο. Κατέγραψα απλές ιστορικές αλήθειες που τις τεκμηρίωσα μέσα από τις ίδιες τις επιστολές του Παύλου, για να σου αποδείξω ότι ο σημερινός χριστιανισμός που πιστεύεις, είναι η μετάλλαξη του αρχέγονου χριστιανισμού των εβραϊκών κοινοτήτων όπως το μετάλλαξε ο Παύλος, κομμένο και ραμμένο στα συμφέροντα της τότε άρχουσας τάξης.
Αν εσύ τώρα βλέπεις πολέμους και ονειρεύεσαι αντεπιθέσεις, είναι δικό σου πρόβλημα. Μόνο μη ξεχάσης να φορέσης την περικεφαλαία σου!

Σημ.2
Επειδή τεκμηρίωσα τις απόψεις μου με παραπομπές στο μεγαλύτερο τμήμα της αναρτήσεώς μου, έχω την στοιχειώδη απαίτηση, να λαμβάνω αντίστοιχα στοιχειωδώς τεκμηριωμένες απαντήσεις.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:31:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Επειδή τεκμηρίωσα τις απόψεις μου με παραπομπές στο μεγαλύτερο τμήμα της αναρτήσεώς μου, έχω την στοιχειώδη απαίτηση, να λαμβάνω αντίστοιχα στοιχειωδώς τεκμηριωμένες απαντήσεις. ...
Τι σόι τεκμηρίωση έχει ο ανυπόστατος ισχυρισμός ότι ο Μίθρα 'θυσιάστηκε';Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris, θα ήθελα σε παρακαλώ να με ενημερώσεις, απο ποιά ηλικία και πάνω, αποκτά κανείς τόση υπομονή, ώστε να συνεχίζει μια συζήτηση με κατακαϋμένους?

Είπα να κάνω μια προσπάθεια για σοβαρή συζήτηση φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Αν στη συνέχεια ή...(αντεπίθεση) που σχεδιάζει ο Χρίστος Έλ να μου κάνη, είναι ακατάσχετη βροχή ερωτήσεων για να του λύσω τις απορίες του κάνοντας παράδοση μαθημάτων ιστορίας, που από τη μια θα αμφισβητούνται γιατί δεν του αρέσουν, κι από την άλλη θα απαντώνται με άλλη βροχή ερωτήσεων, δεν πρόκειται να πάρω. Προσπαθώ να κάνω διάλογο και όχι να υποβάλλομαι σε ανάκριση. Έχει άλλωστε και η υπομονή τα όριά της.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:43:18  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
Τί ήταν τελικά ο Ιησούς - Εσσαίος, Θεραπευτής, Ζηλωτής, όλα μαζί;

Ο Ιησούς των ευαγγελίων ήταν ανύπαρκτος...
Κάτι σαν την κοκκινοσκουφίτσα, απλός πρωταγωνιστής σε ένα παραμύθι.

Μήπως υπάρχει ιστορική, (έστω) ένδειξη περί του αντιθέτου;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:55:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris, θα ήθελα σε παρακαλώ να με ενημερώσεις, απο ποιά ηλικία και πάνω, αποκτά κανείς τόση υπομονή, ώστε να συνεχίζει μια συζήτηση με κατακαϋμένους?

Είπα να κάνω μια προσπάθεια για σοβαρή συζήτηση φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Αν στη συνέχεια ή...(αντεπίθεση) που σχεδιάζει ο Χρίστος Έλ να μου κάνη, είναι ακατάσχετη βροχή ερωτήσεων για να του λύσω τις απορίες του κάνοντας παράδοση μαθημάτων ιστορίας, που από τη μια θα αμφισβητούνται γιατί δεν του αρέσουν, κι από την άλλη θα απαντώνται με άλλη βροχή ερωτήσεων, δεν πρόκειται να πάρω. Προσπαθώ να κάνω διάλογο και όχι να υποβάλλομαι σε ανάκριση. Έχει άλλωστε και η υπομονή τα όριά της.

*


Δεν ωφελεί να κλαίγεσαι στους φίλους σου! Σχολίασα τεκμηριωμένα το κείμενό σου και κάνεις τον αδικημένο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 16:57:45  Εμφάνιση Προφίλ


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 17:13:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


τοχασες φαίνεται
quote:

quote:
panpam
Μια ματιά στο Γνωστικισμό πείθει όσον αφορά το Γνωστικισμό - αυτό δεν περιορίζει το έυρος της εμπειρίας. Μια ματιά και αλλού θα σε πείσει ότι δεν είναι μόνο στο Γνωστικισμό - και υπόψη το Γνωστικός-Γνωστισμός είναι εισαγόμενος εκ δύσεως νεολογισμός που απόδόθηκε πριν 200 περίπου χρόνια στο κομμάτι ενός συγκριτισμικού χριστιανισμού 1-2ου έως και 5ου αιώνα κυρίως. Αλλά, ο όρος "Γνωστικός" ηταν κι είναι δόκιμος όρος εντός της (Ανατολικής κυρίως) Εκκλησίας, όλους αυτούς τους αιώνες, Γνωστικός είναι ο "άνθρωπος της γνώσης" που για την Εκκλησία είναι ο άνθρωπος που είναι προχωρημένος και "ώριμος" πνευματικά. Όταν λοιπόν θέλεις να εξετάσεις κάτι βλέποντας το στενά, έχεις μόνο στενή προοπτική, για πλήρη κατανόηση το ευρύτερο πλαίσιο δίνει πιο πλήρη εικόνα.

Επειδή φίλε panpam δεν πρόκειται να ξαναπέσω στην παγίδα και να αναλώσω τον χρόνο μου για να σου αποδείξω τα αυτονόητα που δεν θέλεις να παραδεχθής, σου μεταφέρω αυτούσιο ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Απόστολου Λυμπερίδη "Χαλκέυοντας την Ιστορία" περί γνωστικισμού....
Τώρα το ποιος 'χαλκεύει' δες το πιο κάτω
quote:

... Όμως η σωτηρία του ανθρώπου μέσω μιας “θυσίας” είναι αμιγώς μιθραϊκό, πολυθεϊστικό, και θεωρείται ειδωλολατρικό θέμα. Ούτε στη Βίβλο, ούτε στα εσσαϊκά κείμενα του Κουμράν, ούτε στο Ταλμούδ αναφέρεται κάτι τέτοιο. Πολύ περισσότερο, αυτό θεωρείται “βδέλυγμα” για κάθε μονοθεϊστική αντίληψη.

Αυτό που επιχειρεί ο Παύλος είναι η αναίρεση του Μωσαϊκού νόμου, δηλαδή κατάργηση της εβραϊκής θρησκείας, ή μάλλον του Ιουδαϊσμού της εποχής εκείνης, και η επικέντρωση γύρω από το θέμα της θυσίας του Μίθρα, την οποία ταυτίζει με τον «θυσιασμένο» Ιησού- Σωτήρα- Μεσίτη. ....


Εδώ τα μπερδεύεις μεγαλοπρεπώς – ο Μίθρα δεν θυσιάστηκε, θυσίαζε (ταύρους) – ξέρω ότι κυκλοφορεί το ότι ο Μίθρα θυσιάστηκε, είναι μπαρούφα. Θυσίαζε ταυρους, δεν ήταν ο ταύρος.


quote:
.... Έντονο γνωστικιστικό υπόβαθρο κρύβει η περικοπή περί των «Αρχόντων του αιώνος τούτου» (Α' Κορ.Β' ,6)., που δεν αναφέρεται βέβαια στην πολιτική εξουσία της εποχής, αλλά στη φιλοσοφική γνωστιστική κατηγορία «αιών». ...

Κι εδώ άλλη παραποίηση που βγάζει μάτι – ποιανού είναι το υπόβαθρό;
Το λες γνωστικιστικό, αλλά υπάρχει μισή έστω στοιχείο που να δείχνει ότι η γνωστική κοσμολογία προϋπήρχε του Παύλου; Όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι η «Γνώσις» όπως την ξέρουμε
1. Είναι μεταγενέστερη του Παύλου
2. Άντλησε από τον Παύλο (οι πρώτοι καλά οργανωμένοι Γνωστικοί, οι «μαρκιωνιστές» δεχόταν μόνο τα Παύλεια κείμενα της Καινής Διαθήκης (κατά Λουκά, Πράξεις και επιστολές Παύλου) – σημ. Σήμερα τους λέμε μαρκιωνιστές, οι ίδιοι μόνο χριστιανοί αποκαλούνταν.

quote:
....Όπως ο ίδιος τονίζει (Κορ. Α', 17), δύναμή του είναι το κήρυγμα του σταυρικού θανάτου του Ιησού, αν και ουδέποτε ο ίδιος ο Ιησούς άφησε να εννοηθή ένα τέτοιο κεντρικό σημείο στη διδασκαλία του...
Και καθώς ο Μωυσής ύψωσε το φίδι στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Υιός του ανθρώπου, για να έχει ζωή αιώνια καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν.
Γιατί τόσο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του το μονογενή, για να μη χαθεί καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν, αλλά να έχει ζωή αιώνια. Γιατί ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού.
quote:
...Ο Ιησούς δεν ήταν Γνωστικιστής ή Γνωστικός, αλλά ούτε και ζήτησε από κανένα να κάνη ένα θρησκευτικό σύστημα περί αυτόν τον ίδιο! ...
Πορευτείτε, λοιπόν, και μαθητέψτε όλα τα έθνη βαφτίζοντας αυτούς στο όνομα του Πατέρα και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος


Τα σχόλια περιττεύουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 17:26:51  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

quote:
Γιατί ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού.

ο Ιησούς των ευαγγελίων "λέει" και το, ακριβώς, αντίθετο, όμως. Ποιό ισχύει τελικά;;

quote:
Πορευτείτε, λοιπόν, και μαθητέψτε όλα τα έθνη βαφτίζοντας αυτούς στο όνομα του Πατέρα και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος

Και εδώ επίσης "λέει" και το, ακριβώς, αντίθετο.

Το ερώτημα είναι πότε ήταν νηφάλιος, όταν "είπε" τα μεν ή όταν "είπε" τα δε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 17:28:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam

quote:
Γιατί ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού.

ο Ιησούς των ευαγγελίων "λέει" και το, ακριβώς, αντίθετο, όμως. Ποιό ισχύει τελικά;;

quote:
Πορευτείτε, λοιπόν, και μαθητέψτε όλα τα έθνη βαφτίζοντας αυτούς στο όνομα του Πατέρα και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος

Και εδώ επίσης "λέει" και το, ακριβώς, αντίθετο.

Το ερώτημα είναι πότε ήταν νηφάλιος, όταν "είπε" τα μεν ή όταν "είπε" τα δε;;;
...


και του υιού λεει άρα και τον εαυτό τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 17:47:29  Εμφάνιση Προφίλ
Επιβεβαιώνεις το μήνυμά μου, στο διπλανό θέμα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 18:41:02  Εμφάνιση Προφίλ
Έλεγα να κάνω και γραπτή ανακήρυξη ιερού πολέμου. Lol! Καλέ, πλάκα κάνω(δεν πρόκειται να κάνω καμμιά Σταυροφορία έναντι Ελλήνων).

Πίσω στο θέμα. Τί καταιγισμός ερωτήσεων; Όχι, κριτική κάνουμε. Κακό είναι; Όπως αυτοί κριτικάρουν αρνητικά την Βίβλο, έτσι και εγώ θα ήθελα να κάνω κριτική σε αυτά που γράφουν. Να συμφωνήσω με το ζόρι, χωρίς να πειστώ, δεν γίνεται.

Μου φάνηκε λοιπόν περίεργο που αποκαλούν τον Παύλο και Ρωμαίο και Σαδδουκαίο! Ούτε και τα δυο μαζί γίνεται, ούτε και καθένα από τα δυο. Επίσης μου φάνηκε περίεργο που αποκαλούν τον Ιησού και Ζηλωτή και Εσσαίο. Ούτε και τα δυο μαζί γίνεται, ούτε και καθένα από τα δυο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 18:55:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αν η Βίβλος είχε μπει σε διαδικασία κοπτοραπτικής, δεν θα έβλεπαν οι κριτικοί τις τεράστιες αντιφάσεις που βλέπουν.

Ούτε θα ήταν φανερή η αρχική διαφωνία μεταξύ του Παύλου και του Πέτρου, η διαμάχη με τον Μάρκο κτλ κτλ κτλ. Όλα αυτά θα είχαν σβηστεί. Και όμως είναι εκεί. Τελικά τίποτε δεν είναι κρυφό.

Ο Χριστιανισμός κατάργησε τον Ιουδαϊσμό. Είναι φυσικό οι νεοβαπτιζόμενοι να είχαν κάποια προβλήματα με την νέα θρησκεία η οποία καταργούσε την παλιά, όχι για να την αντικαταστήσει στην εξουσία αλλά επειδή την ΕΚΠΛΗΡΩΣΕ την παλιά και έθετε τώρα Νέα Διαθήκη. Είχαν λοιπόν απορίες, αντιδράσεις κτλ κτλ κτλ. Όμως με την βοήθεια του Αγίου Πνεύματος τελικά όλοι ήρθαν σε κατανόηση και συμφιλιώθηκαν.

Αν από εκεί και πέρα κάποιοι επιμένανε στην αποστασία και στην διαφοροποίηση από τους άλλους, πρόβλημά τους. Αν πιστεύανε πως κάποια στοιχεία του Ιουδαϊσμού δεν έπρεπε να καταργηθούν αυτό είναι δικό τους θέμα. Μπορεί στο μεσοδιάστημα, πριν τα βρουν οι Απόστολοι με τον Παύλο, να είχαν δημιουργηθεί ήδη κάποιες αιρέσεις. Άλλωστε ο Παύλος αναφέρει κάτι παρόμοιο λέγοντας " Άλλοι λένε πως είναι του Παύλου, άλλοι του Κηφά, άλλοι του Απόλλω, βάπτισα εγώ κανένα στο όνομά μου;"

Ο άρχων της σύγχυσης και της διαβολής εισέρχεται παντού για να διεξάγει τον πνευματικό του πόλεμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:07:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επιβεβαιώνεις το μήνυμά μου, στο διπλανό θέμα.

...


τι σύμπτωση! κι εσύ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:12:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χριστος Ελ
Καλά ρε, εμείς πλέουμε σε πελάγη άγνοιας και τρικυμίας εν κρανίω, όχι σαν και εσάς που έχετε γνωρίσει την αλήθεια εδώ και προ πολλού. Εκλιπαρούμε μονάχα μια στάλα από τους ωκεανούς της γνώσης σου. Τί ήταν τελικά ο Ιησούς - Εσσαίος, Θεραπευτής, Ζηλωτής, όλα μαζί;

Πολύ εύκολη ερώτηση.

Δεν υπήρξε κανείς Ιησούς.

Είναι αληθινό πρόσωπο, όσο και ο...Τεν-Τεν!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:14:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]Χριστος Ελ
Καλά ρε, εμείς πλέουμε σε πελάγη άγνοιας και τρικυμίας εν κρανίω, όχι σαν και εσάς που έχετε γνωρίσει την αλήθεια εδώ και προ πολλού. Εκλιπαρούμε μονάχα μια στάλα από τους ωκεανούς της γνώσης σου. Τί ήταν τελικά ο Ιησούς - Εσσαίος, Θεραπευτής, Ζηλωτής, όλα μαζί;

Πολύ εύκολη ερώτηση.

Δεν υπήρξε κανείς Ιησούς.

Είναι αληθινό πρόσωπο, όσο και ο...Τεν-Τεν!!!

[/quote
ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

http://media.novinky.cz/837/318373-gallery1-ynq79.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:17:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
Χριστος Ελ
Καλά ρε, εμείς πλέουμε σε πελάγη άγνοιας και τρικυμίας εν κρανίω, όχι σαν και εσάς που έχετε γνωρίσει την αλήθεια εδώ και προ πολλού. Εκλιπαρούμε μονάχα μια στάλα από τους ωκεανούς της γνώσης σου. Τί ήταν τελικά ο Ιησούς - Εσσαίος, Θεραπευτής, Ζηλωτής, όλα μαζί;

Πολύ εύκολη ερώτηση.

Δεν υπήρξε κανείς Ιησούς.

Είναι αληθινό πρόσωπο, όσο και ο...Τεν-Τεν!!!


Φυσικά αν μπορούσες να στηρίξεις τέτοια βαρύγδουπη δήλωση δεν θα ήσουν εδώ τώρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

http://media.novinky.cz/837/318373-gallery1-ynq79.jpg


Edited by - panpam on 25/09/2013 20:18:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:17:50  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

και γ@μώ τα wallpaper!!!
Ωραίο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 20:43:08  Εμφάνιση Προφίλ
panpam


quote:
Επιβεβαιώνεις το μήνυμά μου, στο διπλανό θέμα.

...

τι σύμπτωση! κι εσύ!


Σαφώς ναι, επιβεβαιώνω ότι είσαι βλάκας και αναιδέστατος. Διαφορετικά θα είχες καταλάβει ότι το απαντητικό μήνυμά μου, σε... επιβεβαίωνε, ηλίθιε!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 22:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
panpam
Πορευτείτε, λοιπόν, και μαθητέψτε όλα τα έθνη βαφτίζοντας αυτούς στο όνομα του Πατέρα και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος

Αυτά είναι φίλε panpam μεταγενέστερες προσθήκες, από τις πολλές που υπάρχουν στα ευαγγέλια, γιατί ο Ιησούς σύμφωνα με το κατά Ματθαίο, τους στέλνει να διδάξουν τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ και να τα φέρουν στον ίσιο δρόμο. Οι Εβραίοι ενδιαφέρουν τον Ιησού, αυτούς θέλει να φέρη στον ίσιο δρόμο και να σώση, και δεν ενδιαφέρεται για τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Τούτους τοὺς δώδεκα ἀπέστειλεν ὁ Ἰησοῦς παραγγείλας αὐτοῖς λέγων· εἰς ὁδὸν ἐθνῶν μὴ ἀπέλθητε καὶ εἰς πόλιν Σαμαρειτῶν μὴ εἰσέλθητε· πορεύεσθε δὲ μᾶλλον πρὸς τὰ πρόβατα τὰ ἀπολωλότα οἴκου Ἰσραήλ. πορευόμενοι δὲ κηρύσσετε λέγοντες ὅτι ἤγγικεν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν. Ματθ. 10,5-7

Ή μήπως είναι κι αυτό ψέματα όπως τα υπόλοιπα που έγραψα!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2013, 22:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
panpam
Εδώ τα μπερδεύεις μεγαλοπρεπώς – ο Μίθρα δεν θυσιάστηκε, θυσίαζε (ταύρους) – ξέρω ότι κυκλοφορεί το ότι ο Μίθρα θυσιάστηκε, είναι μπαρούφα. Θυσίαζε ταυρους, δεν ήταν ο ταύρος.

Μάλλον φίλε panpam πρέπει να διαβάσης Μιθραϊσμό. Άλλωστε έχει πολλές ομοιότητες με τη θρησκεία σου, αφού στην τελική της διαμόρφωση ενσωμάτωσε αρκετά στοιχεία του. Υπάρχουν ρωμαϊκές αναφορές σύμφωνα με τις οποίες ο Μίθρα γεννήθηκε σέ σπήλαιο, είχε 12 μαθητές, έκανε θαύματα και νεκραναστάσεις, και τέλος σταυρώθηκε, αναστήθηκε και ανέβηκε στους ουρανούς. Είναι τόσες οι ομοιότητες του Χριστιανισμού με τον Μιθραϊσμό από τον οποίο πήρε πολλά στοιχεία, που ο Τερτυλιανός προκειμένου να μετριάση τις εντυπώσεις μας διαβεβαίωνε πως ο Διάβολος χίλια χρόνια πριν από τον Ιησού, έκανε παρωδία τα λόγια του για να μειώσει τη δόξα του.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 07:22:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam


quote:
Επιβεβαιώνεις το μήνυμά μου, στο διπλανό θέμα.

...

τι σύμπτωση! κι εσύ!


Σαφώς ναι, επιβεβαιώνω ότι είσαι βλάκας και αναιδέστατος. Διαφορετικά θα είχες καταλάβει ότι το απαντητικό μήνυμά μου, σε... επιβεβαίωνε, ηλίθιε!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Γιαπέτ, τέτοια μηνύματα δεν δείχνουν διάθεση διαλόγου.

Επίσης, Σέσοστρι μην περιμένεις να μείνουν ασχολίαστα αυτά που γράφεις. Δεν πρόκειται να συμφωνήσω μαζί σου σε κάτι σε καμμιά άλλη περίπτωση πέρα από το εάν πράγματι πειστώ(και μόνο αυτό!).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 08:19:05  Εμφάνιση Προφίλ
Απαντώ. Κανείς δεν είπε πως λες ψέμματα. Απλώς έχεις λαθεμένη άποψη. Έχεις σκεφτεί μήπως υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος;

Είπες λοιπόν πως ο Ιησούς τους διέταξε να μην πάνε σε πόλεις των εθνών, και ότι τα περί κηρύγματος στα έθνη είναι μεταγενέστερες προσθήκες.

Κατά Ματθαίον 10
5 Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς και παρήγγειλεν εις αυτούς, λέγων· Εις οδόν εθνών μη υπάγητε, και εις πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθητε·
6 υπάγετε δε μάλλον προς τα πρόβατα τα απολωλότα του οίκου Ισραήλ.

Φυσικά το νόημα εδώ είναι πως πρώτα πρέπει να κηρυχθεί το ευαγγέλιο στα πρόβατα τα απολωλότα του Ισραήλ. Διότι δεν είναι δυνατόν να ξεκινούσαν πρώτα από πόλεις αλλοεθνών! Επίσης βλέπουμε την λέξη "μάλλον". Αλλά εσύ όμως βλέπεις πως ο Ιησούς διατάζει να πάνε μόνο στους Ιουδαίους.

Για δες λοιπόν τα παρακάτω αποσπάσματα

Κατά Ματθαίον 10
15 Αληθώς σας λέγω, Ελαφροτέρα θέλει είσθαι η τιμωρία εν ημέρα κρίσεως εις την γην των Σοδόμων και Γομόρρων παρά εις την πόλιν εκείνην.

17 Προσέχετε δε από των ανθρώπων· διότι θέλουσι σας παραδώσει εις συνέδρια και εν ταις συναγωγαίς αυτών θέλουσι σας μαστιγώσει·
και έτι ενώπιον ηγεμόνων και βασιλέων θέλετε φερθή ένεκεν εμού προς μαρτυρίαν εις αυτούς και εις τα έθνη.


Κατά Ματθαίον 12
41 Άνδρες Νινευίται θέλουσιν αναστηθή εν τη κρίσει μετά της γενεάς ταύτης και θέλουσι κατακρίνει αυτήν, διότι μετενόησαν εις το κήρυγμα του Ιωνά, και ιδού, πλειότερον του Ιωνά είναι εδώ.
42 Η βασίλισσα του νότου θέλει σηκωθή εν τη κρίσει μετά της γενεάς ταύτης και θέλει κατακρίνει αυτήν, διότι ήλθεν εκ των περάτων της γης διά να ακούση την σοφίαν του Σολομώντος, και ιδού, πλειότερον του Σολομώντος είναι εδώ.

Κατά Ματθαίον 13

40 Καθώς λοιπόν συλλέγονται τα ζιζάνια και κατακαίονται εν πυρί, ούτω θέλει είσθαι εν τη συντελεία του αιώνος τούτου.
41 Θέλει αποστείλει ο Υιός του ανθρώπου τους αγγέλους αυτού, και θέλουσι συλλέξει εκ της βασιλείας αυτού πάντα τα σκάνδαλα και τους πράττοντας την ανομίαν,
42 και θέλουσι ρίψει αυτούς εις την κάμινον του πυρός· εκεί θέλει είσθαι ο κλαυθμός και ο τριγμός των οδόντων.
43 Τότε οι δίκαιοι θέλουσιν εκλάμψει ως ο ήλιος εν τη βασιλεία του Πατρός αυτών. Ο έχων ώτα διά να ακούη ας ακούη.

49 Ούτω θέλει είσθαι εν τη συντελεία του αιώνος. Θέλουσιν εξέλθει οι άγγελοι και θέλουσιν αποχωρίσει τους πονηρούς εκ μέσου των δικαίων,
50 και θέλουσι ρίψει αυτούς εις την κάμινον του πυρός· εκεί θέλει είσθαι ο κλαυθμός και ο τριγμός των οδόντων.

Κατά Ματθαίον 25
31 Όταν δε έλθη ο Υιός του ανθρώπου εν τη δόξη αυτού και πάντες οι άγιοι άγγελοι μετ' αυτού, τότε θέλει καθήσει επί του θρόνου της δόξης αυτού,
32 και θέλουσι συναχθή έμπροσθεν αυτού πάντα τα έθνη, και θέλει χωρίσει αυτούς απ' αλλήλων, καθώς ο ποιμήν χωρίζει τα πρόβατα από των εριφίων,
33 και θέλει στήσει τα μεν πρόβατα εκ δεξιών αυτού, τα δε ερίφια εξ αριστερών.

Κατά Ματθαίον 23
Αληθώς σας λέγω, Πάντα ταύτα θέλουσιν ελθεί επί την γενεάν ταύτην.
Ιερουσαλήμ, Ιερουσαλήμ, η φονεύουσα τους προφήτας και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς σέ· ποσάκις ηθέλησα να συνάξω τα τέκνα σου καθ' ον τρόπον συνάγει η όρνις τα ορνίθια εαυτής υπό τας πτέρυγας, και δεν ηθελήσατε.
Ιδού, αφίνεται εις εσάς ο οίκός σας έρημος.
Διότι σας λέγω, δεν θέλετε με ιδεί εις το εξής, εωσού είπητε, Ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου.


Και αναλογίσου λοιπόν φίλες Σέσοστρι. Η κρίση είναι μόνο για τους Εβραίους; Την εξήγηση μιας παραβολής του Ιησού στο Ματθαίος 13 είναι και αυτή προσθήκη; Ο διαχωρισμός πονηρών και δίκαιων αναφέρεται μόνο σε άτομα του εβραϊκού έθνους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 09:39:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam


quote:
Επιβεβαιώνεις το μήνυμά μου, στο διπλανό θέμα.

...

τι σύμπτωση! κι εσύ!


Σαφώς ναι, επιβεβαιώνω ότι είσαι βλάκας και αναιδέστατος. Διαφορετικά θα είχες καταλάβει ότι το απαντητικό μήνυμά μου, σε... επιβεβαίωνε, ηλίθιε!!!



Νομίζω είσαι βιαστικός - και δεν ζητώ 'επιβεβαίωση' αλλά βάζεσαι να κρινεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 09:41:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
panpam
Εδώ τα μπερδεύεις μεγαλοπρεπώς – ο Μίθρα δεν θυσιάστηκε, θυσίαζε (ταύρους) – ξέρω ότι κυκλοφορεί το ότι ο Μίθρα θυσιάστηκε, είναι μπαρούφα. Θυσίαζε ταυρους, δεν ήταν ο ταύρος.

Μάλλον φίλε panpam πρέπει να διαβάσης Μιθραϊσμό. Άλλωστε έχει πολλές ομοιότητες με τη θρησκεία σου, αφού στην τελική της διαμόρφωση ενσωμάτωσε αρκετά στοιχεία του. Υπάρχουν ρωμαϊκές αναφορές σύμφωνα με τις οποίες ο Μίθρα γεννήθηκε σέ σπήλαιο, είχε 12 μαθητές, έκανε θαύματα και νεκραναστάσεις, και τέλος σταυρώθηκε, αναστήθηκε και ανέβηκε στους ουρανούς. Είναι τόσες οι ομοιότητες του Χριστιανισμού με τον Μιθραϊσμό από τον οποίο πήρε πολλά στοιχεία, που ο Τερτυλιανός προκειμένου να μετριάση τις εντυπώσεις μας διαβεβαίωνε πως ο Διάβολος χίλια χρόνια πριν από τον Ιησού, έκανε παρωδία τα λόγια του για να μειώσει τη δόξα του.


*


Δεν έχεις παρά να παραθέσεις παραμπομπή - αλλά γίνεται; αφού δεν υπάρχει; Γιατί όταν λέμε κάτι από τις χριστιανικές γραφές λέμε που το γράφει. Η "νεο"μυθολογία του Μίθρα που αναφέρεις δεν ανήκει στον ιστορικό Μιθραϊσμό αλλά είναι πρόσφατη επινόηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 09:59:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Είπες λοιπόν πως ο Ιησούς τους διέταξε να μην πάνε σε πόλεις των εθνών, και ότι τα περί κηρύγματος στα έθνη είναι μεταγενέστερες προσθήκες....
Το θέμα με τις 'προσθήκες' βρωμάει πολύ. Ουσιαστικά θα ήταν θεμιτό μα μιλάμε για προσθήκες αν είχαμε ένα σαφές κριτήριο - ή αν βρίσκαμε απόδειξη (πχ κείμενα χωρίς τις υποτιθέμενες προσθήκες). Αλλά κριτήριο δεν υπάρχει και αυτό που συμβαίνει - όπως βλέπουμε - είναι ότι μερικοί αν τους βολεύει ότι λένε οι γραφές το επικαλούνται, αν δεν τους βολεύει το χαρακτηρίζουν 'προσθήκη' (χωρίς αιτιολόγηση) και ξεμπερδεύουν. Γι'αυτό βρίσκω αυτή την προσέγγιση προβήματική. Μέχρι να έχω κριτήριο παίρνω ότι λεει ως το λεει.
Κι από την άλλη - αγκαλιάζουν κάθε αυθαίρετη επινόηση ως βέβαιο γεγονός (όπως κάποια ανύπαρκτη μυθολογία για 'θυσία' του Μίθρα - που υπάρχει ως όρος αλλά εννοεί ότι ο Μίθρα θυσίασε ζώο , όχι ότι θυσιάστηκε). Αυτή η αντιφατικότητα καταδικάζει - και αιτιολογημένα - στα μάτια μου την όλη 'αμφισβητιστική' στάση προς τη βίβλο γιατί είναι τελικά ασυνεπής.


Edited by - panpam on 26/09/2013 10:01:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:35:06  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
Γιαπέτ, τέτοια μηνύματα δεν δείχνουν διάθεση διαλόγου.

Χρήστο, δύο πραγματάκια μόνο.

α) Ποτέ δεν έχω γράψει άσχημα πράγματα για κανένα, εδώ μέσα, χωρίς να προκληθώ, αναίτια...

β) Εσύ έχεις ολισθήσει άπειρες φορές (ειδικά όταν έκαναν την εμφάνισή τους τα τρολ) οπότε δεν δικαιούσαι να με ανακαλείς στην τάξη...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:41:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam


quote:
Επιβεβαιώνεις το μήνυμά μου, στο διπλανό θέμα.

...

τι σύμπτωση! κι εσύ!


Σαφώς ναι, επιβεβαιώνω ότι είσαι βλάκας και αναιδέστατος. Διαφορετικά θα είχες καταλάβει ότι το απαντητικό μήνυμά μου, σε... επιβεβαίωνε, ηλίθιε!!!


Κι ένα αστείο (που δεν κατάλαβες!) το θεωρείς πρόκληση για "βλάκας και αναιδέστατος. ... ηλίθιε"??? - ΄Ποιος ξέρει μπορεί να είχες δύσκολη μέρα -


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:51:53  Εμφάνιση Προφίλ
panpam



quote:

γιαπετ

Και οι πρόγονοι είναι άνθρωποι, με την άδειά σου βέβαια!!!!!

Δεν αντιλαμβάνομαι το διαχωρισμό....

Υ.Γ. Μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω στην περίπτωσή σου.

Εσύ θα υποβάλλεις τα ερωτήματα κι εγώ τις απαντήσεις μου.
Αφού η διευκρίνηση δεν σου λέει τίποτε τότε....



quote:

panpam

Αφού δεν απαντάς στα ερωτήματα δείχνεις αδυναμία και να κάνεις διάλογο και να στηρίζεις τα εθνοφυλετικά παραληρήματα (να σε είχε μπροστά της η γιαγιά μου που πολέμησε τους γερμανούς την έπιασαν, γλύτωσε κτλ και δήλωνε όλης της ζωή Ελληνιδα και Χριστιανή - να της πεις ότι δεν είναι Ελληνίδα επειδή δεν πιστεύει σε 'θεούς' που ούτε εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν - ρε κυνήγι που θα σ'έπερνε - τους Γερμανούς που σημάδευαν με τα όπλα δεν φόβήθηκε - κουραμπιέδες που είναι άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε θα φοβόταν;

Edited by - panpam on 25/09/2013 17:21:57



Ποιός βιάστηκε να χαρακτηρίσει τον άλλο;;;

Εγώ ή εσύ;

Υ.Γ. Θα έπρεπε να έχεις τη λεβεντιά να παραδεχθείς ότι ήταν λάθος σου ή να ομολογήσεις την αδυναμία σου να ερμηνεύσεις το μήνυμά μου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy