ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 16:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ

Αλέξανδρε, τώρα που το θυμήθηκα.

Σου έχει περάσει από το μυαλό (λέμε τώρα) ότι ο σεσοστρις θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με τον δέοντα σεβασμό,


Όταν σοβαρευτεί και ο ίδιος και συμμορφωθεί με τους κανόνες του διαλόγου εδώ θα είμαστε να του το αναγνωρίσουμε.

Δεν χανόμαστε.

quote:

στο λόγο του (από τους πλέον συγκροτημένους και καθαρούς εδώ μέσα),

Μα, αποδείξεις των παραπάνω του ζητάω και εγώ και ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αλλά κάνει πως δεν ακούει και δεν βλέπει...

quote:

στην ηλικία του,

Ας συμπεριφέρεται σύμφωνα μ'αυτήν

quote:

στις γνώσεις του (οι οποίες δεν αμφισβητούνται)

Αυτό να λέγεται!!!

Ρε πας καλά???

Από ποιον???

Εδώ αμφισβητούνται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ γνώσεις πόσο μάλλον οι προσωπικές απόψεις του Sesostris...

quote:

και γενικά στην προσωπικότητά του;

Εγώ δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά τα δείγματα που μου έχει δώσει είναι χείριστα.

quote:

Θεωρεί σωστό η, εμφορούμενη από χριστιανική αγάπη, καρδιά σου, να προσπαθείς να τον πικάρεις σαν να είσαι παιδάκι του νηπιαγωγείου;

Ρε συ γιαπετ να μου πει

Ορίστε οι ύβρεις και οι προσωπικές επιθέσεις που μου έκανες Αλέξανδρε χωρίς να σε πειράξω ή

Ναι ρε Αλέξανδρε από βιασύνη δεν έβαλα τις πηγές ορίστε να'τες ή Αλέξανδρε λες μαλακίες είναι δικά μου τα κείμενα και με συκοφαντείς.

Το να κρύβετε είναι no option και αποκαρδιωτικό για την προσωπικότητά του.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ

panpam, όταν καποιος αναφέρεται σε κάποιο παραμυθάκι, προσπαθώντας να του δώσει υπόσταση και γνωρίζοντας ότι οι χοντράδες θα προκαλέσουν αντιδράσεις, προσπαθεί να προλάβει τυχόν τέτοιες αναφέροντάς τις πρώτος.


Επειδή μιλάμε για την εποχή του Πέτρου η κοινή λογική που σας λείπει ορίζει ότι το εύκολο και σίγουρο είναι το να κατασκεύασουν κάτι καλύτερο που ΔΕΝ επιδέχεται κριτικής.

quote:

Πάγια τακτική.

Μάλλον δικής σας τακτική θα είναι γι'αυτό και εξαφανιστήκατε από το θρησκειολογικό χάρτη εν μια νυκτί στη ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ!

quote:

Δηλαδή, από άμβωνος ή στο κατηχητικό, όχι εδώ μέσα.

Μα το πάρτυ που γίνεται εδώ μέσα από ξεμάντριους που

α) ΔΕΝ έχουν φέρει καμμία ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ της προκοπής,

β) αντιγράφουν και παρουσιάζουν ως ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΕΙΜΕΝΑ τον πνευματικό κόπο άλλων ανθρώπων

γ) δεν φέρνουν καν τις προσωπικές επιθέσεις που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι τους έγιναν ακόμα και όταν τους παρακαλάνε οι...υβριστές τους

δεν συγκρίνεται με κανέναν άμβωνα ή κατηχητικό!!!

Να είστε ΟΛΟΙ καλά βρε παιδιά!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 16:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Μόνο ανιστόρητους κομπασμούς μπορεί να αρθρώσει ένα χριστιανικό στόμα...

Γιατί να αποτελείς εξαίρεση, εσύ;;;


Με τόση ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΥΡΟΥΣ και ακόμα αναμασάς τα τσιτάτα που σας ταίζουν οι Καλοπουλο-Κουτου-Λυμπεριδο-Ρασσιάδες μαζί με το υποχρεωτικό ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ???

Κρίμα που θα αποχωρήσεις ρε γιαπετ...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 16:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Αγαπητέ Sesostris, καλησπέρα!

Ελπίζω να τα πούμε το βραδάκι ή και μέσα στο ΣΚ.

Εδώ θα είμαστε.

Δε χανόμαστε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 16:32:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μόνο ανιστόρητους κομπασμούς μπορεί να αρθρώσει ένα χριστιανικό στόμα...

...


Μπορείς να δώσεις δείγμα (εξηγώντας το γιατί;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 19:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Αυτό kost που μου ζητάς είναι ανέφικτο. Φέρε μου εσύ όποιο επιχείρημα του Πορφυρίου ή άλλου αρνητή θεωρείς μπετόν και εδώ είμαστε εμείς για τα υπόλοιπα.

Τώρα μου τα χαλάς…μου έδωσες την εντύπωση ότι γνωρίζεις, ή ότι είσαι τέλος πάντων εξοικειωμένος, με τις απαντήσεις της Εκκλησίας στον Πορφύριο, αλλά εσύ μου πετάς το μπαλάκι να σου πω εγώ πρώτος την γνώμη μου, λαμβάνοντας «εξουσιοδότηση» εκ μέρους των Πατέρων να απαντήσεις για λογαριασμό τους…τέσπα, ευτυχώς βρήκα ολόκληρο το Κατά Χριστιανών στο νετ και το ξαναδιαβάζω πιο προσεκτικά, από αύριο θα παραθέσω τις απόψεις του Πορφύριου (μαζί με τα δικά μου σχόλια) οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε πάνω στο σημαντικό αυτό έργο.


quote:
Όπως σε όλα τα fora αυτά θα έχουν σίγουρα συζητηθεί πολλαπλές φορές. Απλά εγώ στο esoterica δεν έχω προλάβει ακόμα να κοιτάξω παλιά θέματα.

Ε μα και εσύ….παίξ’το και λίγο κινέζος…μάτια έχουμε και βλέπουμε ποιός είναι ποιός…εμένα πάντως ειλικρινά δεν με πειράζει που επέστρεψες, από την στιγμή που μιλάμε έτσι όμορφα και ωραία δεν υπάρχει κανένα θέμα!

quote:
Πότε έλαβε χώρα αυτή?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

Τον 2ο αι. πΧ. με την προσπάθεια του εξελληνισμού της Παλαιστίνης από τους Σελευκίδες, προσπάθεια που δίχασε τους Ιουδαίους, με τους μεν νεωτερικούς υποστηρικτές και θιασώτες (πχ. Ιάσων, Μενέλαος) να καλλιεργούν τον ελληνικό πολιτισμό στην γλώσσα, την διανόηση, την άθληση και τα ήθη των Ιουδαίων, και τους δε συντηρητικούς να μάχονται ενάντια στην αλλοτρίωση της παραδοσιακής τους κουλτούρας. Τελικά επικράτησαν οι δεύτεροι, οι Μακκαβαίοι, όμως το στοιχείο της ελληνικής επιρροής παρέμεινε αρκετά έκδηλο.

quote:
Σωστά αλλά γιατί να αφήσω ως Έλλην τον Παγανισμό που είναι 100% "δικό μου δημιούργημα" και να πάω σε ένα άλλο "δημιούργημα" με το οποίο συμφωνώ μέχρι ένα ποσοστό.

Μα ποιόν «Παγανισμό» λες? Ξέρεις εσύ καμία αρχαία ελληνική θρησκεία με το όνομα «παγανισμός»? Οι Έλληνες, και ειδικά οι Αθηναίοι, ήταν πάντα ανοικτοί και δεκτικοί σε νέες ιδέες -όπως λέει και ο Απ. Παύλος- και επιπλέον είχαν να επιλέξουν μεταξύ πληθώρας υφιστάμενων θεωριών και ιδεών: άλλοι προτιμούσαν την Επικούρεια άποψη και κοσμοθεωρία, άλλοι την Στωική, άλλοι τον Πλατωνισμό και άλλοι τον Αριστοτέλη. Και αρκετοί άλλοι ψαχνόντουσαν να την βρουν με τις τελευταίες λέξεις της μοδός εξ'Ανατολάς

Συν το γεγονός ότι η παραδοσιακή ελληνική θρησκεία είχε μάλλον από καιρό μπαγιατέψει και ο αρχαίος κόσμος είχε ήδη παρακμάσει. Και σε ένα περιβάλλον ανάμιξης των λαών όπου κάθε ημέρα ξεφύτρωνε και από μία καινούρια θρησκεία, λογικό ήταν κάποια εξ’αυτών να επικρατήσει κάποια στιγμή, και αυτή τελικά ήταν ο χριστιανισμός, διότι διέθετε αρκετά ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τις υπόλοιπες!

quote:
ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΚΗ ΔΥΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ (ξεκινώντας από την Ιταλία)???

Από τους Βυζαντινούς λόγιους. Στην Ιταλία ήταν που βρέθηκε το εύφορο έδαφος για να ξεκινήσει η αναβίωση της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας και τέχνης. Υπήρχαν βέβαια ήδη σε διάφορες χριστιανικές πόλεις κέντρα μετάφρασης, αντιγραφής και μελέτης των αρχαίων συγγραμάτων, όμως αυτό νομίζω πως ήταν το ελάχιστο χρέος του χριστιανικού κόσμου απέναντι στο αρχαίο πνεύμα, το οποίο κατά 95% εξαφανίστηκε (η συγκλονιστικότερη τραγωδία στην ιστορία των γραμμάτων και των επιστημών).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 23:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
kost

Τώρα μου τα χαλάς…μου έδωσες την εντύπωση ότι γνωρίζεις, ή ότι είσαι τέλος πάντων εξοικειωμένος, με τις απαντήσεις της Εκκλησίας στον Πορφύριο, αλλά εσύ μου πετάς το μπαλάκι να σου πω εγώ πρώτος την γνώμη μου, λαμβάνοντας «εξουσιοδότηση» εκ μέρους των Πατέρων να απαντήσεις για λογαριασμό τους…τέσπα, ευτυχώς βρήκα ολόκληρο το Κατά Χριστιανών στο νετ και το ξαναδιαβάζω πιο προσεκτικά, από αύριο θα παραθέσω τις απόψεις του Πορφύριου (μαζί με τα δικά μου σχόλια) οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε πάνω στο σημαντικό αυτό έργο.


Όπως θες φίλε kost


quote:

Ε μα και εσύ….παίξ’το και λίγο κινέζος…μάτια έχουμε και βλέπουμε ποιός είναι ποιός…εμένα πάντως ειλικρινά δεν με πειράζει που επέστρεψες, από την στιγμή που μιλάμε έτσι όμορφα και ωραία δεν υπάρχει κανένα θέμα!

Ότι πεις ΚΑΙ εσύ kost. Δεν μπορώ να κάνω κάτι παρά να ελπίσω να αρχίσει να συμμετέχει εκ νέου και αυτός...

quote:

quote:
Πότε έλαβε χώρα αυτή?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

Τον 2ο αι. πΧ. με την προσπάθεια του εξελληνισμού της Παλαιστίνης από τους Σελευκίδες, προσπάθεια που δίχασε τους Ιουδαίους, με τους μεν νεωτερικούς υποστηρικτές και θιασώτες (πχ. Ιάσων, Μενέλαος) να καλλιεργούν τον ελληνικό πολιτισμό στην γλώσσα, την διανόηση, την άθληση και τα ήθη των Ιουδαίων, και τους δε συντηρητικούς να μάχονται ενάντια στην αλλοτρίωση της παραδοσιακής τους κουλτούρας. Τελικά επικράτησαν οι δεύτεροι, οι Μακκαβαίοι, όμως το στοιχείο της ελληνικής επιρροής παρέμεινε αρκετά έκδηλο.


Οκ, το είχα υποθέσει αλλά ήθελα να το ξεκαθαρίσεις. Επιπλέον μου έδωσες και μια ...ποιητική απάντηση όπως η παραπάνω.
Επειδή είμαστε Έλληνες το βλέπουμε έτσι αλλά η πραγματικότητα για τους Εβραίους είναι λίγο διαφορετική.

Ένας Εβραίος θα σου πει:

Κάποιοι προδότες Εβραίοι συμμάχησαν με τους Έλληνες με σκοπό να εξαφανίσουν το έθνος τους πολιτισμικά και θρησκευτικά και να κάνουν την Ιουδαία ελληνική επαρχία. Αυτό όμως δεν τους έκατσε!
Τελικά νίκησαν οι πατριώτες.

Για εμάς τώρα τους Χριστιανούς το αποτέλεσμα δικαιολογείται διότι υπήρχε και μια Διαθήκη η οποία έπρεπε να εκπληρωθεί κάθως και κάποιες Προφητείες με διασημότερη αυτή εδώ από Ζαχαρία και...6ο αιώνα π.Χ.



Ζαχ. 9,13 διότι ἐνέτεινά σε, Ἰούδα, ἐμαυτῷ εἰς τόξον, ἔπλησα τὸν Ἐφραὶμ καὶ ἐξεγερῶ τὰ τέκνα σου, Σιών, ἐπὶ τὰ τέκνα τῶν Ἑλλήνων καὶ ψηλαφήσω σε ὡς ῥομφαίαν μαχητοῦ·

Ζαχ. 9,14 καὶ Κύριος ἔσται ἐπ᾿ αὐτοὺς καὶ ἐξελεύσεται ὡς ἀστραπὴ βολίς, καὶ Κύριος παντοκράτωρ ἐν σάλπιγγι σαλπιεῖ καὶ πορεύσεται ἐν σάλῳ ἀπειλῆς αὐτοῦ.

Ζαχ. 9,15 Κύριος παντοκράτωρ ὑπερασπιεῖ αὐτούς, καὶ καταναλώσουσιν αὐτούς, καί καταχώσουσιν αὐτοὺς ἐν λίθοις σφενδόνης καὶ ἐκπίονται αὐτοὺς ὡς οἶνον καὶ πλήσουσιν ὡς φιάλας θυσιαστήριον.

Σημ. Το "Ιούδα" που αναφέρει ο Ζαχαρίας ταιριάζει γάντι ΚΑΙ στη φυλή που ανέλαβε να καθαρίσει τη μπουγάδα αλλά ΚΑΙ στο όνομα του ηγέτη που την έφερε εις πέρας.

quote:

quote:
Σωστά αλλά γιατί να αφήσω ως Έλλην τον Παγανισμό που είναι 100% "δικό μου δημιούργημα" και να πάω σε ένα άλλο "δημιούργημα" με το οποίο συμφωνώ μέχρι ένα ποσοστό.

Μα ποιόν «Παγανισμό» λες? Ξέρεις εσύ καμία αρχαία ελληνική θρησκεία με το όνομα «παγανισμός»? Οι Έλληνες, και ειδικά οι Αθηναίοι, ήταν πάντα ανοικτοί και δεκτικοί σε νέες ιδέες -όπως λέει και ο Απ. Παύλος- και επιπλέον είχαν να επιλέξουν μεταξύ πληθώρας υφιστάμενων θεωριών και ιδεών: άλλοι προτιμούσαν την Επικούρεια άποψη και κοσμοθεωρία, άλλοι την Στωική, άλλοι τον Πλατωνισμό και άλλοι τον Αριστοτέλη. Και αρκετοί άλλοι ψαχνόντουσαν να την βρουν με τις τελευταίες λέξεις της μοδός εξ'Ανατολάς


Γι'αυτό βρε φίλε μου λέω Παγανισμός για να συμπεριλάβουμε όλα τα παραπάνω.

quote:

Συν το γεγονός ότι η παραδοσιακή ελληνική θρησκεία είχε μάλλον από καιρό μπαγιατέψει και ο αρχαίος κόσμος είχε ήδη παρακμάσει.

Εδώ είναι το ζουμί φίλε kost.
Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ που δεν παραδέχονται οι νεοπαγανιστές.

Αυτός είναι και ο λόγος που το 363 μ.Χ ο Ιουλιανός δεν έβρισκε ούτε έναν οπαδό της "πατρώας θρησκείας".

Απλά πράγματα!

quote:

Και σε ένα περιβάλλον ανάμιξης των λαών όπου κάθε ημέρα ξεφύτρωνε και από μία καινούρια θρησκεία, λογικό ήταν κάποια εξ’αυτών να επικρατήσει κάποια στιγμή, και αυτή τελικά ήταν ο χριστιανισμός, διότι διέθετε αρκετά ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τις υπόλοιπες!

Δεν γνωρίζω σε ποιες άλλες θρησκείες αναφέρεσαι αλλά η κύρια ένστασή μου είναι ότι ο Χριστιανισμός επικράτησε απροσδόκητα γρήγορα αποδομώντας την παλαιά θρησκεία με φρενήρης ρυθμούς κάτι που δεν είναι λογικό αν το σκεφτούμε αποσυμβολοποιημένο οπότε εσένα σου φαίνεται λογικό να επικρατήσει μια από αυτές αλλά ο τρόπος και ο χρόνος της επικράτησης δεν είναι και τόσο λογικός. Και μιλάμε πάντα για τη γειτονιά μας εδώ στη Μεσόγειο.

quote:

quote:
ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΚΗ ΔΥΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ (ξεκινώντας από την Ιταλία)???

Από τους Βυζαντινούς λόγιους.


Απόλυτα σωστός. Και συμπληρώνω ότι εκείνοι οι λόγιοι δεν θα είχαν κανένα λόγο να φύγουν από εκεί αν το Βυζάντιο δεν έπεφτε στους βάρβαρους.

Άρα το ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ έβγαλε την Ευρώπη από το Μεσαίωνα ΚΑΙ την οδήγησε στην ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.

Επιπλέον το Βυζάντιο θεωρείται από τους νεοπαγανιστικούς κύκλους ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ αλλά η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ νίκη του Πνεύματος έναντι του Σκοταδισμού.

Βυζαντινό δημιούργημα λοιπόν είναι ΚΑΙ η Αναγέννηση!

Αυτό για να φτύσουν κάποιοι το κουτόχορτο της Αναγέννησης vs Χριστιανισμός.

quote:

Στην Ιταλία ήταν που βρέθηκε το εύφορο έδαφος για να ξεκινήσει η αναβίωση της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας και τέχνης. Υπήρχαν βέβαια ήδη σε διάφορες χριστιανικές πόλεις κέντρα μετάφρασης, αντιγραφής και μελέτης των αρχαίων συγγραμάτων, όμως αυτό νομίζω πως ήταν το ελάχιστο χρέος του χριστιανικού κόσμου απέναντι στο αρχαίο πνεύμα, το οποίο κατά 95% εξαφανίστηκε (η συγκλονιστικότερη τραγωδία στην ιστορία των γραμμάτων και των επιστημών).

Φίλε kost είναι μάλλον απίθανο οι Βυζαντινοί λόγιοι που δημιούργησαν την Αναγέννηση να αγάπησαν ξαφνικά την Ελληνική Γραμματεία.
Η πικρή αλήθεια για τους νεοπαγανιστές είναι το Βυζάντιο ΔΙΑΦΥΛΑΞΕ το Αρχαίο Πνεύμα που προλάβε να φτάσει σ'αυτό.

Ότι έχουμε σήμερα είναι μέρος αυτού του θησαυρού και οι αιτίες της εξαφάνισής του δεν βαρύνουν το Βυζάντιο.

Αν δεν υπήρχε το Βυζάντιο ΔΕΝ θα υπήρχαν ΟΥΤΕ αυτά τα ελάχιστα που διασώθηκαν...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 23:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.

Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δάσκαλοί σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?

Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 23:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.

Sesostris πέρασαν ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 23:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Αγαπητέ Sesostris καλή σου νύχτα και όνειρα γλυκά.

Ούτε σήμερα καταφέραμε να τα πούμε.

Δεν πειράζει, έχουμε και το ΣΚ μπροστά μας...

Εδώ θα είμαστε.

Δε χανόμαστε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 13:27:31  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξις
quote:
Είσαι θύμα σεξουαλικής κακοποίησης από παπά να υποθέσω?

Υπήρχαν εδώ μέσα κάποιοι παπάδες, με έντονη θηλυκότητα σαν και σένα, που πέφτανε διαρκώς και προκλητικά με τα τέσσερα μπροστά μου.
Κι εγώ, όταν οι παπάδες επιμένουν συνέχεια και τόσο προκλητικά, δεν χαλάω χατίρια.
quote:
Βρε πέρασες καλά?
Αυτό μετράει!

Εγώ πέρασα καλά, αλλά στους συντονιστές δεν άρεσε καθόλου το θέαμα.
Στο τέλος την πλήρωσα εγώ, εκείνοι αθωώθηκαν.
quote:
Ψάχνεσαι για το επόμενο χέρι να υποθέσω?

Πας να ρίξεις κι εσύ την ευθύνη σε μένα;
Εσύ δεν είσαι αυτός, που πέφτει με τα τέσσερα διαρκώς μπροστά μου και μέσα στα πόδια μου, με τα κατινίστικα αστεία σου και με το θηλυκό χιούμορ σου;
Εγώ, εσάς τους παπτζήδες δεν σας ενοχλώ, γιατί σας ξεχωρίζω αμέσως.
quote:
Πονηρούλικο...

Ορίστε! Πάλι αυτή η προκλητική θηλυκότητα.
Ε, θα γίνει το κακό στο τέλος. Άνθρωπος είμαι κι εγώ, πόσο να κρατηθώ;
quote:
Αν το λες ως παθών θα το λάβω σοβαρά υπ'όψιν μου!

Το εύχομαι να το λάβεις σοβαρά υπ' όψιν σου.
Γι΄ αυτό σου λέω, σταμάτα να πέφτεις συνεχώς και τόσο προκλητικά στα πόδια μου. Στο τέλος θα σκοντάψω πάνω σου και θα γίνει το αναπόφευκτο.
quote:
Ουπς... "λυσσάρα" Σαλονικιέ δεν ήξερα ότι το σηκώνεις το σακάκι όταν βλέπεις παπάδες.

Τώρα το ξέρεις.
Γι αυτό, σήκω πάνω σε παρακαλώ και πάνε σε κανέναν άλλον να την "πέσεις" με το κατινίστικο χιούμορ σου.
Έτσι μπράβο! Τράβα το ράσο από πίσω, γιατί έχει μαζέψει.


Edited by - Συνοδινός.1 on 12/10/2013 13:28:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 15:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

Αν και είμαστε εκτός θέματος

quote:

Αυτό που λέμε και δεν μπορεί να αμφισβητηθεί είναι ότι άσχετα με το τι έκανε (αν έκανε ή γιατί το έκανε δεν το ξέρουμε) ένας ρωμαίος αυτοκράτορας το 354 μΧ είναι γεγονός ότι για 300+ χρόνια ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε χωρίς να επιβάλλεται με το ζόρι.

Δίνω πηγή από 1ο χέρι
40AD.....1,000 Christians.....0.0017% of population
50 ......1,400.....................0.0023%
100 .....7,530....................0.0126%
150 .....40,496...................0.07%
200 .....217,796..................0.36%
250 .....1,171,356................1.9%
300 .....6,299,832...............10.5%
350 .....33,882,008..............56.5%

(From Stark's 'The Rise of Christianity: How the Obscure, Marginal Jesus Movement Became the Dominant Religious Force in the Western World in a Few Centuries') κοινωνιολόγος http://www.amazon.co.uk/Rise-Christianity-Rodney-Stark/dp/0060677015


Το βιβλίο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά από τις εκδόσεις «Άρτος Ζωής». Για να λες «από πρώτο χέρι», υποθέτω ότι εσύ το διάβασες στα αγγλικά.
Οι προαναφερθέντες αριθμοί πάντως - με την αξιοπρόσεκτη ακρίβειά τους, «μέχρις ενός» - δείχνουν αφύσικοι. Είναι σαν να διεξαγόταν κάθε 50 στρόγγυλα χρόνια απογραφή πληθυσμού αυτοκρατορίας και ταυτόχρονα να διεξαγόταν απογραφή χριστιανικού πληθυσμού.
Και αν ακόμη - μέσες άκρες - οι αριθμοί ισχύουν, αυτό που φαίνεται είναι ότι πριν από την πολιτική στήριξη του Κωνσταντίνου (που προσπάθησε μάλιστα να λύσει και κάμποσες εσωτερικές χριστιανικές διαμάχες), ο χριστιανισμός στο σύνολό του (με όλες τις «αιρέσεις» μέσα) μετά από 300 χρόνια είχε παραμείνει μια αξιοπρεπής σε αριθμό μειονότητα με ποσοστά ΚΚΕ. 7 με 10%.

ΥΓ: Χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία, γι' αυτό μπαίνει και στο υστερόγραφο: Ο Σταρκ, αν και παλιότερα δήλωνε «ούτε θρησκευόμενος ούτε άθεος», τελευταία το γύρισε σε «ανεξάρτητος Χριστιανός». Κάτι σαν τον Χρίστος Έλ δηλαδή.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 17:53:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Από τους Βυζαντινούς λόγιους. Στην Ιταλία ήταν που βρέθηκε το εύφορο έδαφος για να ξεκινήσει η αναβίωση της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας και τέχνης. Υπήρχαν βέβαια ήδη σε διάφορες χριστιανικές πόλεις κέντρα μετάφρασης, αντιγραφής και μελέτης των αρχαίων συγγραμάτων, όμως αυτό νομίζω πως ήταν το ελάχιστο χρέος του χριστιανικού κόσμου απέναντι στο αρχαίο πνεύμα, το οποίο κατά 95% εξαφανίστηκε (η συγκλονιστικότερη τραγωδία στην ιστορία των γραμμάτων και των επιστημών).


Το παρόν θέμα του φταίχτη για την απώλεια της γραμματείας, δεν με πολυνοιάζει γιατί δεν έχει να κάνει με την ζωή και το θάνατο. Είναι καθαρά πολιτικό και όχι θρησκευτικό.

Αλλά θέλω να γράψω κάποια πράγματα πάνω σε αυτό, όχι γιατί με κόπτει να υπερασπίσω τα "χριστιανικά" ιερατεία (με τα οποία δεν έχω ούτε πνευματική ούτε σαρκική συγγένεια), μα για να δείξω πως καταλήγουμε όλοι σε βιαστικά συμπεράσματα.

"Οι χριστιανοί κάψανε τα βιβλία". Αυτή η πρόταση μπορεί να σημαίνει:

1)Κάποιοι Χριστιανοί κάψανε κάποια βιβλία είτε εσκεμμένα είτε κατά λάθος λόγω αμέλειας
2)Υπήρξε επίσημο οργανωμένο σχέδιο και κάλεσμα να καταστραφεί όλη η αρχαία γραμματεία πλην της Χριστιανικής

Κάποιες σκέψεις:
1)Αν ίσχυε το δεύτερο τότε δεν θα είχε μείνει τίποτα ήδη από τους πρώτους αιώνες και δεν θα βρίσκαμε αντίγραφα από την εποχή της "Αναγέννησης".
2) Φαίνεται πως θύματα της πυράς δεν ήταν ότι και ότι αλλά τα βιβλία που περιείχαν αρνητικά σχόλια για τον Χριστιανισμό. Όχι δηλαδή ο Όμηρος, ο Ησίοδος και οι λοιποί.
3)Πολύ σημαντικό αυτό, πρόσεξέ το. Σχετικά με τα κειμήλια, κάποιον που διψάει για δύναμη και πλούτη δεν θα τον σύμφερε να υποκινήσει τον λαό να κάψει τους ναούς, γιατί περιείχαν πολύτιμο χρυσό κτλ. Αλλά για τα βιβλία τί μπορούμε να πούμε; Τόσα αρχαία βιβλία βρέθηκαν στις βιβλιοθήκες του Βατικανού. Τα ιερατεία ήθελαν να φυλάνε την γνώση για πάρτη τους μακρυά από τον λαό. Αυτό κάθε εποχή γίνεται. Άλλωστε απαγορευόταν ακόμη και η μετάφραση ή ακόμη και κατοχή της Βίβλου.


Και τώρα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Πως γνωρίζουμε ότι χάθηκε το 95% της αρχαίας ελληνικής γραμματείας; Αυτό είναι τεράστιο νούμερο. Και τί ακριβώς είναι αυτό που χάθηκε; Ότι σώθηκε είναι πραγματικά ελλιπές;

Αυτά, δεν επανέρχομαι σε αυτό το θέμα γιατί είναι πολιτικό και όχι θρησκευτικό και δεν θέλω να υπερασπίζομαι κανέναν πλούσιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 19:52:38  Εμφάνιση Προφίλ
Να διευκρινίσω μόνο το "λόγω αμέλειας". Εννοώς πως δεν ήταν ο στόχος τα βιβλία αλλά κάηκαν σε κάποια μάχη, επίθεση κτλ.

Γενικά πάντως τα ιστορικά και πολιτικά θέματα δεν με ενδιαφέρουν γι' αυτό δεν διαβάζω τέτοια βιβλία, ούτε συγκρατώ ημερομηνίες. Με νοιάζουν τα θρησκευτικά/μυθολογικά θέματα που έχουν να κάνουν με τον Θεό, την ζωή, τον θάνατο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 22:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Άρα το ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ έβγαλε την Ευρώπη από το Μεσαίωνα ΚΑΙ την οδήγησε στην ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.
Επιπλέον το Βυζάντιο θεωρείται από τους νεοπαγανιστικούς κύκλους ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ αλλά η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ νίκη του Πνεύματος έναντι του Σκοταδισμού.
Βυζαντινό δημιούργημα λοιπόν είναι ΚΑΙ η Αναγέννηση!
Αυτό για να φτύσουν κάποιοι το κουτόχορτο της Αναγέννησης vs Χριστιανισμός.


Αυτό που λες μου ακούγεται απλοϊκό και περιέχει προκατάληψη…θα σε ρωτήσω το εξής: για ποιό λόγο πιστεύεις ότι η Αναγέννηση των αρχαίων σπουδών και της πλατωνικής φιλοσοφίας εκδηλώθηκε κυρίως στην δυτική Ευρώπη και λιγότερο στο ίδιο το Βυζάντιο; Από την στιγμή που υπήρχε αποδεδειγμένα ήδη μία πληθώρα εξαιρετικά μορφωμένων Ελλήνων λογίων οι οποίοι είχαν πρόσβαση σε μία πλειάδα αρχαίων έργων, για ποιο λόγο έπρεπε να αλωθεί πρώτα η Πόλη ώστε να μεταναστεύσουν όλοι αυτοί και εν συνεχεία να μεταλαμπαδεύσουν το «αρχαίο φως» στον υπόλοιπο κόσμο?

Η απάντηση νομίζω είναι απλή…διότι δεν ευνοούσαν οι συνθήκες…υπήρχε ο σπόρος αλλά δεν υπήρχε η δεκτική μήτρα…όταν ο Μιχαήλ Ψελλός, ο μακρυνός πρόδρομος της ιταλικής Αναγέννησης, τον 11ο αι. μχ υποστήριζε την κλασική αρχαιότητα και τον Πλάτωνα (απομακρυνόμενο από το απόλυτο χριστιανικό δόγμα), και όταν ένας μαθητής του, ο Ιταλός, δίδασκε αρχαία δόγματα περί μετεμψύχωσης και αιωνιότητας του κόσμο, το κατεστημένο έπεσε να τους φάει, αναγκάζοντάς τους να δηλώσουν μετάνοια και απόδειξη πίστης.

Όταν ο τεράστιος Πλήθων, «ο δεύτερος Πλάτωνας» για τους συγχρόνους του, ανέδειξε τον Πλάτωνα, τους Νεοπλατωνικούς και τον αρχαίο πανθεϊσμό, εκδιώχτηκε και απομονώθηκε σχεδόν ως αιρετικός στον Μυστρά…και μιλάμε για τον Πλήθωνα, την προσωπικότητα στην οποία υποκλίθηκαν όλοι οι Ιταλοί φωστήρες του 15ου αιώνα, με πρώτο τον κορυφαίο Marcelo Ficino.

Για να μην πάμε πολύ πιο πίσω, στους πρώτους αιώνες του Βυζαντίου και τους μεγάλους διωγμούς εναντίον των υποστηρικτών της προγονικής θρησκείας…για πολλούς αιώνες η λέξη «Έλλην» ΄ήταν βρισιά στο Βυζάντιο, συνώνυμο του «εθνικού» και του «ειδωλολάτρη». Και μόνο όταν ο παγανισμός έγινε εντελώς ακίνδυνος και εξαφανίστηκε τότε άρχισε να αποκαθίσταται η έννοια της «ελληνικότητας».


Εν κατακλείδι, οι ακραίες απόψεις σε τέτοια θέματα θεωρώ πως είναι λάθος…ούτε τα περί «της μεγάλης ανθελληνικότητας του Βυζαντίου» ισχύουν εντελώς, ούτε τα περί «ακραιφνούς ελληνικότητας» ισχύουν…η αλήθεια είναι πάντα πολύπλοκη και χρειάζεται καλή μελέτη, ειδικά στην περίπτωση μίας τόσο μεγάλης αυτοκρατορίας που άντεξε τόσους αιώνες…από εκεί και πέρα εγώ θα συνοψίσω την άποψή μου λέγοντας ότι το Βυζάντιο διαδραμάτισε σίγουρα σημαντικό ρόλο στην διατήρηση και μελέτη αρχαίων έργων όμως δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε, καθώς η εν λόγω γνώση και μελέτη ήταν «ελεγχόμενη», και τα κείμενα ερμηνεύονταν με τέτοιο τρόπο ώστε να συνάδουν με το κήρυγμα των Γραφών και κυρίως με το εκκλησιαστικό Δόγμα.

Μόνο εκτός Βυζαντίου θα μπορούσε να εκδηλωθεί έντονα το φαινόμενο της Αναγέννησης, και ειδικά στην ιδιότυπη περίπτωση της Ιταλίας, όπου δεν υπήρχε ένας κεντρικός πολιτικός έλεγχος, αλλά πολλές πόλεις-κράτη διασκορπισμένες και μία ήδη ενυπάρχουσα νοσταλγική στροφή προς την κλασική αρχαιότητα και τον νατουραλισμό (όπου και εδώ όμως είχε ήδη βάλει το χεράκι του το πρώτο κύμα Ελλήνων μεταναστών μετά την άλωση του 1204)…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 22:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
panpam
Το γιατί το εξηγούν οι Πράξεις πολύ λογικά κι όχι μόνο θαυματουργικά: Γιατί ούτε κανένας φτωχός δεν υπήρχε μεταξύ τους. Επειδή όσοι ήταν κάτοχοι χωραφιών ή οικιών, πουλώντας τα, έφερναν τις τιμές αυτών που πουλούσαν και τις έθεταν δίπλα στα πόδια των αποστόλων, και διανεμόταν σε καθέναν ανάλογα με την ανάγκη που είχε κανείς.

Και αλίμονο σε όποιον τολμούσε να μη δώση όλα τα χρήματα! Τον τρώγανε λάχανο σαν τον φουκαρά τον Ανανία και τη γυναίκα του Σαπφείρα, που τους καθάρισε ο Πέτρος επειδή τόλμησαν να κρατήσουν μερικά χρήματα από το κτήμα και δεν τα παράδωσαν όλα στη συμμορία. Καμαρώστε τους:


Ἀνὴρ δέ τις Ἀνανίας ὀνόματι σὺν Σαπφείρῃ τῇ γυναικὶ αὐτοῦ ἐπώλησε κτῆμα καὶ ἐνοσφίσατο ἀπὸ τῆς τιμῆς, συνειδυίας καὶ τῆς γυναικὸς αὐτοῦ, καὶ ἐνέγκας μέρος τι παρὰ τοὺς πόδας τῶν ἀποστόλων ἔθηκεν. εἶπε δὲ Πέτρος· Ἀνανία, διατί ἐπλήρωσεν ὁ σατανᾶς τὴν καρδίαν σου, ψεύσασθαί σε τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον καὶ νοσφίσασθαι ἀπὸ τῆς τιμῆς τοῦ χωρίου; οὐχὶ μένον σοι ἔμενε καὶ πραθὲν ἐν τῇ σῇ ἐξουσίᾳ ὑπῆρχε; τί ὅτι ἔθου ἐν τῇ καρδίᾳ σου τὸ πρᾶγμα τοῦτο; οὐκ ἐψεύσω ἀνθρώποις, ἀλλὰ τῷ Θεῷ. ἀκούων δὲ ὁ Ἀνανίας τοὺς λόγους τούτους πεσὼν ἐξέψυξε, καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα. ἀναστάντες δὲ οἱ νεώτεροι συνέστειλαν αὐτὸν καὶ ἐξενέγκαντες ἔθαψαν. Ἐγένετο δὲ ὡς ὡρῶν τριῶν διάστημα καὶ ἡ γυνὴ αὐτοῦ, μὴ εἰδυῖα τὸ γεγονός, εἰσῆλθεν. ἀπεκρίθη δὲ αὐτῇ ὁ Πέτρος· εἰπέ μοι, εἰ τοσούτου τὸ χωρίον ἀπέδοσθε; ἡ δὲ εἶπε· ναί, τοσούτου. ὁ δὲ Πέτρος εἶπε πρὸς αὐτήν· τί ὅτι συνεφωνήθη ὑμῖν πειράσαι τὸ Πνεῦμα Κυρίου; ἰδοὺ οἱ πόδες τῶν θαψάντων τὸν ἄνδρα σου ἐπὶ τῇ θύρᾳ καὶ ἐξοίσουσί σε. ἔπεσε δὲ παραχρῆμα παρὰ τοὺς πόδας αὐτοῦ καὶ ἐξέψυξεν· εἰσελθόντες δὲ οἱ νεανίσκοι εὗρον αὐτὴν νεκράν, καὶ ἐξενέγκαντες ἔθαψαν πρὸς τὸν ἄνδρα αὐτῆς. καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐφ᾿ ὅλην τὴν ἐκκλησίαν καὶ ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα. Διὰ δὲ τῶν χειρῶν τῶν ἀποστόλων ἐγίνετο σημεῖα καὶ τέρατα ἐν τῷ λαῷ πολλά· καὶ ἦσαν ὁμοθυμαδὸν ἅπαντες ἐν τῇ στοᾷ Σολομῶντος· Πραξ.5,1-12

Ούτε γραμμή παραγωγής να 'τανε. Καθάρισμα, μάζεμα, θάψιμο!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 22:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Χρίστο, εγώ δεν θα κατηγορήσω ντε και καλά τον χριστιανισμό για το χάσιμο της αρχαίας γνώσης (η εξαφάνιση της αρχαίας παιδείας είναι το αμάρτημά του και η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση που γένναγε πλανημένα και γεμάτα δεισιδαιμονίες μυαλά). Όπως λες καψίματα συνέβησαν και σε περιστατικά επιθέσεων και μαχών...Και ένας μωαμεθανός βασιλιάς, δεν θυμάμαι το όνομά του, διέταξε το κάψιμο βιβλιοθηκών με το «πολιτισμένο» επιχείρημα πως εάν συμφωνούν με τον Προφήτη και την Θρησκεία μας δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνουν τα γνωστά, εάν όμως δεν συμφωνούν τότε είναι οπωσδήποτε ψευδή και γι’αυτό πρέπει να εξαφανιστούν…


Υπολογίζεται όντως πως πρόκειται για το 95%...η περίπτωση του Πλάτωνα είναι εξαίρεση καθώς διασώθηκε σχεδόν ολόκληρος…από του Προσωκρατικούς και το ογκωδέστατο έργο τους δεν διασώθηκε σχεδόν απολύτως τίποτα…ακόμα και από τον Αριστοτέλη (που διασώθηκαν 45 νομίζω έργα του) διασώθηκε μονάχα το 10% καθώς υπολογίζεται πως είχε γράψει πάνω από 400 έργα και 400.000 στίχους!!! Το ίδιο ισχύει και για επιστημονικά και ποιητικά συγγράμματα…Δεν αποκλείεται βέβαια σε περιπτώσεις να επιβίωσαν τα ποιοτικότερα έργα ενός συγγραφέα (και να χάθηκαν τα λιγότερο σημαντικά), ωστόσο το γεγονός παραμένει…η αρχαία γνώση στην πλειοψηφία της εξαφανίστηκε…ακόμα όμως και αυτό το 5-10% ήταν αρκετό για να αποτελεί τον διαχρονικό φάρο της ανθρωπότητας στο ταξίδι προς την γνώση και την αλήθεια…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 23:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

kondoras


Οι προαναφερθέντες αριθμοί πάντως - με την αξιοπρόσεκτη ακρίβειά τους, «μέχρις ενός» - δείχνουν αφύσικοι. Είναι σαν να διεξαγόταν κάθε 50 στρόγγυλα χρόνια απογραφή πληθυσμού αυτοκρατορίας και ταυτόχρονα να διεξαγόταν απογραφή χριστιανικού πληθυσμού.


Από wiki

Στην αρχαία Ρώμη η περιοδική απογραφή από την εποχή του Σερβίου Τυλλίου είχε επίσημο κρατικό χαρακτήρα και αποτελούσε τη βάση οποιασδήποτε διοικητικής ενέργειας. Κατά την περίοδο της Δημοκρατίας η απογραφή διενεργούταν ανά πενταετία με απαρίθμηση προσώπων και δήλωση της περιουσίας σύμφωνα με τo "Lex Julia municipalis". Αργότερα η ρωμαϊκή απογραφή επεκτάθηκε σ΄ όλη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, στην αρχή ανά δεκαετία και επί Μ. Κωνσταντίνου ανά 15ετία. Για τις απογραφές εκείνες, που περιλαμβάνονταν και οι γεννήσεις και οι θάνατοι, πολλές πληροφορίες παρέχει ο Τίτος ο Λίβιος και η Καινή Διαθήκη

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE

Τα στοιχεία για τις π.Χ απογραφές μπορείς να τα δεις μαζεμένα εδώ.

http://www.csun.edu/~hcfll004/romancensus.html

quote:

Και αν ακόμη - μέσες άκρες - οι αριθμοί ισχύουν, αυτό που φαίνεται είναι ότι πριν από την πολιτική στήριξη του Κωνσταντίνου (που προσπάθησε μάλιστα να λύσει και κάμποσες εσωτερικές χριστιανικές διαμάχες), ο χριστιανισμός στο σύνολό του (με όλες τις «αιρέσεις» μέσα) μετά από 300 χρόνια είχε παραμείνει μια αξιοπρεπής σε αριθμό μειονότητα με ποσοστά ΚΚΕ. 7 με 10%.

Αν πιστεύεις ότι έγιναν διωγμοί Χριστιανών τους πρώτους 3 αιώνες το ποσοστό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ αν όχι το ποσοστό είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟ για να ασχοληθεί σοβαρά ένας Αυτοκράτορας και να πάει αντίθετα στο 90% των υπηκόοων του αλλά ΚΑΙ στα προσωπικά θρησκευτικά του πιστεύω!

Διαλέγεις και παίρνεις.

Σίγουρα πάντως θα υπάρχει η σχετική μεθοδολογία καθώς και τα περιθώρια εμπιστόσυνης μέσα στο βιβλίο για όποιον ενδιαφέρεται...

quote:

ΥΓ: Χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία, γι' αυτό μπαίνει και στο υστερόγραφο: Ο Σταρκ, αν και παλιότερα δήλωνε «ούτε θρησκευόμενος ούτε άθεος», τελευταία το γύρισε σε «ανεξάρτητος Χριστιανός». Κάτι σαν τον Χρίστος Έλ δηλαδή.

Ο Χριστιανισμός είναι γεμάτος από πολύ πιο ακραία παραδείγματα μεταστροφής.

Αν πάντως νομίζεις ότι ο εν λόγω συγγραφέας είχε κάποιο δόλο τι να πω...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 23:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Πρόσφατα κατέβασα σε μορφή pdf από την "Ιόνιο Βιβλιοθήκη" του facebook, ένα σπάνιο ντοκουμέντο, βάσει του οποίου στα Επτάνησα το 1797 υπήρχαν δωδεκαθεϊστές, οι περισσότεροι απόφοιτοι των ιταλικών πανεπιστημίων. Σύμφωνα με το ντοκουμέντο αυτό, η τάξη αυτή των μορφωμένων ανθρώπων η οποία ήταν πάντοτε πολυπληθής στα Επτάνησα, φρόντιζε να διατηρή την πνευματική ζωή, την επιστημονική και φιλοσοφική συζήτηση, τα ελληνικά εθνικά ιδεώδη και τις αξίες της ελληνικής θρησκείας, και ερχόταν σε σύγκρουση με τον αμαθή όχλο του ορεινού εσωτερικού των νησιών.
Δυστυχώς με το [url] που προσπάθησα να σας δώσω τη διεύθυνση για να το κατεβάσετε, δεν γίνεται. Φαίνεται η πρόσβαση είναι μόνο για τα μέλη. Επειδή το έχω σωσμένο στο δίσκο μου σαν pdf, αν κάποιος γνωρίζει ας μου εξηγήσει τον τρόπο που μπορώ να το στείλω. Άλλωστε δεν είναι πολύ μεγάλο, μόνο 9 σελίδες.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 00:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris

Έχεις mail.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 00:52:49  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

Έγραψα:

quote:

Είναι σαν να διεξαγόταν κάθε 50 στρόγγυλα χρόνια απογραφή πληθυσμού αυτοκρατορίας και ταυτόχρονα να διεξαγόταν απογραφή χριστιανικού πληθυσμού.

Βρήκες και μπράβο σου, ότι η ρωμαϊκή αυτοκρατορία ήταν αρκετά οργανωμένη για να διεξάγει σε τακτά χρονικά διαστήματα, απογραφές των Ρωμαίων πολιτών. Στο τελευταίο link μάλιστα αναφέρεται και ο πληθυσμός τους: 5 με 7 εκατομμύρια περίπου το 47 μ.Χ.
Ο panpam στο πινακάκι του αναφέρει ότι το 50 μ.Χ. υπήρχαν 1400 χριστιανοί, 0,0023% επί του πληθυσμού (συνολικού προφανώς). Άρα μιλάει για συνολικό πληθυσμό 60 εκατομμυρίων.
Αφενός, το ένα είναι μήλα και το άλλο πορτοκάλια.
Αφετέρου, δεν είδα κάπου να αναφέρεται απογραφή χριστιανικού πληθυσμού από τους Ρωμαίους, ανά 50 ή λιγότερα έτη.

quote:

Αν πιστεύεις ότι έγιναν διωγμοί Χριστιανών τους πρώτους 3 αιώνες το ποσοστό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ αν όχι το ποσοστό είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟ

Αν έγιναν διωγμοί, αλλά όχι όπως τους φαντάζεσαι;

quote:
για να ασχοληθεί σοβαρά ένας Αυτοκράτορας και να πάει αντίθετα στο 90% των υπηκόοων του αλλά ΚΑΙ στα προσωπικά θρησκευτικά του πιστεύω!

Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά.

quote:
Σίγουρα πάντως θα υπάρχει η σχετική μεθοδολογία καθώς και τα περιθώρια εμπιστόσυνης μέσα στο βιβλίο για όποιον ενδιαφέρεται...

Οκ, άρα εσύ δεν το διάβασες το βιβλίο.

quote:

quote:

ΥΓ: Χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία, γι' αυτό μπαίνει και στο υστερόγραφο: Ο Σταρκ, αν και παλιότερα δήλωνε «ούτε θρησκευόμενος ούτε άθεος», τελευταία το γύρισε σε «ανεξάρτητος Χριστιανός». Κάτι σαν τον Χρίστος Έλ δηλαδή.

Αν πάντως νομίζεις ότι ο εν λόγω συγγραφέας είχε κάποιο δόλο τι να πω...



Το έγραψα διότι κάπου υπαινίχθηκε ο panpam ότι «ο συγγραφέας δεν είναι χριστιανός», με την έννοια του αντικειμενικού. Είμαι ο τελευταίος που θα αμφισβητήσει την προσπάθεια αντικειμενικότητας του Σταρκ, αλλά ο άνθρωπος είναι χριστιανός, δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

ΥΓ: Επειδή είμαστε εμφανώς εκτός θέματος, η συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο ζήτημα λήγει εδώ.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
kost

quote:
Άρα το ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ έβγαλε την Ευρώπη από το Μεσαίωνα ΚΑΙ την οδήγησε στην ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.
Επιπλέον το Βυζάντιο θεωρείται από τους νεοπαγανιστικούς κύκλους ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ αλλά η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ νίκη του Πνεύματος έναντι του Σκοταδισμού.
Βυζαντινό δημιούργημα λοιπόν είναι ΚΑΙ η Αναγέννηση!
Αυτό για να φτύσουν κάποιοι το κουτόχορτο της Αναγέννησης vs Χριστιανισμός.


Αυτό που λες μου ακούγεται απλοϊκό και περιέχει προκατάληψη…θα σε ρωτήσω το εξής: για ποιό λόγο πιστεύεις ότι η Αναγέννηση των αρχαίων σπουδών και της πλατωνικής φιλοσοφίας εκδηλώθηκε κυρίως στην δυτική Ευρώπη και λιγότερο στο ίδιο το Βυζάντιο; Από την στιγμή που υπήρχε αποδεδειγμένα ήδη μία πληθώρα εξαιρετικά μορφωμένων Ελλήνων λογίων οι οποίοι είχαν πρόσβαση σε μία πλειάδα αρχαίων έργων, για ποιο λόγο έπρεπε να αλωθεί πρώτα η Πόλη ώστε να μεταναστεύσουν όλοι αυτοί και εν συνεχεία να μεταλαμπαδεύσουν το «αρχαίο φως» στον υπόλοιπο κόσμο?

Η απάντηση νομίζω είναι απλή…διότι δεν ευνοούσαν οι συνθήκες…υπήρχε ο σπόρος αλλά δεν υπήρχε η δεκτική μήτρα…


ΛΑΘΟΣ φίλε kost. Παράλληλα με τον Πορφύριο θα σου πρότεινα να μελετήσεις το Βυζάντιο!

Με τα βιβλία αυτού του κυρίου θα δεις τόσο το ΜΕΓΑΛΕΙΟ του Βυζαντίου όσο ΚΑΙ τις κακές του στιγμές ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ θα ΑΛΛΑΞΕΙΣ 100% γνώμη περί αυτού.

http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Diehl

Κατ'αυτόν το Βυζάντιο υπήρξε ο πιο εκλεπτυσμένος πολιτισμός του Μεσαίωνα, η στρατιωτική οργάνωση και ισχύ του απέτρεψε την υποδούλωση της Ευρώπης στους βαρβάρους και στην κυριολεξία εκπολίτισε Σλαυικά και Ασιατικά φύλα.

Αυτό που δεν ήξερα και το πρωτοδιάβασα σ'αυτόν και το επιβεβαίωσα και από την Αρβελέρ ήταν η ύπαρξη ασφαλιστικών εταιριών που ασφάλιζαν κυρίως εμπορεύματα καθώς και μια πρώιμη έκδοση ομολόγων!!!

Τέλος άφησε ολόκληρη τεχνοτροπία στη ζωγραφική, τη μουσική και την αρχιτεκτονική (και που λογικά συνεχίστηκε και στην Αναγέννηση) υψηλότατο μορφωτικό επίπεδο σε μεγάλα τμήματα του πληθυσμού με παροχή ΟΛΩΝ των βαθμίδων της Εκπαίδευσης καθώς και ανάπτυξη τεχνολογίων με αποκορύφωμα το υγρό πυρ. Όποιος πήγαινε στην Κωνσταντινούπολη φεύγοντας την έλεγε απλά Πόλη καθώς δεν υπήρχε κάτι ανάλογο ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο.

Μην ξεχνάς ότι οι σύγχρονοι "Δυτικοί" για τους δικούς τους ευνόητους και συγκεκριμένους λόγους ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΑΓΚΑ και να σου "χαρίσουνε" την πιο πρόσφατη Αυτοκρατορία (και ίσως και τελευταία) που γνώρισε η Ανθρωπότητα, ΕΛΛΗΝΑ kost!!!
Οπότε είναι λογικό να είναι κάπως... φειδωλοί.

Από την άλλη έχεις και τις νεοπαγανιστικές καρικατούρες που κουτσουλάνε από εδώ και από εκεί με συνέπεια κάποιος που δε συμπαθεί το Χριστιανισμό να υποβιβάζει ΚΑΙ το Βυζάντιο που τον διέδωσε σ'όλο τον κόσμο!

Επειδή θεωρώ ότι ΔΕΝ ανήκεις σ'αυτήν την κατηγορία ψάξε περί Βυζαντίου.

quote:

όταν ο Μιχαήλ Ψελλός, ο μακρυνός πρόδρομος της ιταλικής Αναγέννησης, τον 11ο αι. μχ υποστήριζε την κλασική αρχαιότητα και τον Πλάτωνα (απομακρυνόμενο από το απόλυτο χριστιανικό δόγμα), και όταν ένας μαθητής του, ο Ιταλός, δίδασκε αρχαία δόγματα περί μετεμψύχωσης και αιωνιότητας του κόσμο, το κατεστημένο έπεσε να τους φάει, αναγκάζοντάς τους να δηλώσουν μετάνοια και απόδειξη πίστης.

Μην αγιοποιείς ανθρώπους για να βγάλεις το συμπέρασμα που θέλεις.

Για παράδειγμα ναι μεν εξύψωσε τον Πλάτωνα αλλά πήγε να θάψει τον Αριστοτέλη!

Ο Ψελλός είχε μια κεντρική ιδέα με την οποία συμφωνεί ακόμα και η Εκκλησία ότι δηλαδή μέσα στην Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία υπάρχει ο σπερματικός λόγος του Τριαδικού Θεού (Θύραθεν σοφία).

Απλά ο Ψελλός κάπου το έχασε και άρχισε να γλυκοκοιτάει τις ανατολίτικες δεισιδαιμονίες και να τις μπλέκει με την Αρχαία Ελλάδα.

Από wiki για την τελική αποτίμηση του Ψελλού.


Πέρα από την ομόφωνα αναγνωρισμένη λογοτεχνική και ιστορική (αυτή με επιφυλάξεις) αξία των έργων του Ψελλού, μεγάλη υπήρξε η αμφισβήτηση του χαρακτήρα του και της πολιτείας του. Κατά τον Charles Diehl (Κάρολος Ντηλ) ο Ψελλός ήταν ένα «από τα πλέον αξιοπρόσεκτα δείγματα εκείνων των βυζαντινών ψυχών, στις οποίες συνυπάρχουν σε έναν τόσο εκπληκτικό συνδυασμό τα υψηλότερα πνευματικά χαρίσματα και η πιο απόλυτη μετριότητα χαρακτήρος»".[4] Τα ίδια για τις πνευματικές ικανότητες, την ευρυμάθεια, την οξυδέρκειά του και γενικά το ταλέντο του οι A. Rambaud και Neumann αλλά και με τις ίδιες επιφυλάξεις για το ήθος του. Οξύτατος ο Krumbacher (Κρουμπάχερ) : «η αναρριχητική δουλοφροσύνη, η έλλειψη ηθικών δισταγμών...η αχόρταγη φιλοδοξία, η τεράστια ματαιοδοξία είναι τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του».[5] Και τέλος ο Παπαρρηγόπουλος : «η εσχάτη παραλυσία εις ην έφερε τα πράγματα η μερίς των Ψελλών, Δουκών και συντροφίας […] υπό ηγεμόνος αθλίου, του Μιχαήλ Ζ΄, και του έτι αθλιωτέρου διδασκάλου και συμβούλου Ψελλού»[6] κ.α. Κατά τον Παπαρρηγόπουλο μάλιστα «η τάξις των λογίων ανδρών» της Κωνσταντινούπολης, ο σημαντικότερος εκπρόσωπος της οποίας ήταν ο Ψελλός, με ισχυρό σύμμαχο τον κλήρο, «εκήρυξεν αναφανδόν πόλεμον κατά της στρατιωτικής αριστοκρατίας», γεγονός που υπήρξε ένας από τους σπουδαιότερους παράγοντες της παρακμής του Βυζαντίου.[7]

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B9%CF%87%CE%B1%CE%AE%CE%BB_%CE%A8%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CF%82


quote:

Όταν ο τεράστιος Πλήθων, «ο δεύτερος Πλάτωνας» για τους συγχρόνους του, ανέδειξε τον Πλάτωνα, τους Νεοπλατωνικούς και τον αρχαίο πανθεϊσμό, εκδιώχτηκε και απομονώθηκε σχεδόν ως αιρετικός στον Μυστρά…και μιλάμε για τον Πλήθωνα, την προσωπικότητα στην οποία υποκλίθηκαν όλοι οι Ιταλοί φωστήρες του 15ου αιώνα, με πρώτο τον κορυφαίο Marcelo Ficino.

Τεράστιος για εσένα φίλε kost.
Eκτός από τον Πλάτωνα έμπλεξε ΚΑΙ αυτός σε ανατολίτικες δεισιδαιμονίες.

Πάλι από wiki

Σχετικά με τα νεανικά του χρόνια δεν υπάρχουν πολλά ακριβή στοιχεία. Τα μεγαλύτερο μέρος του τμήματος αυτού της ζωής του πέρασε στην Κωνσταντινούπολη, ενώ για κάποιο διάστημα διέμεινε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία και μάλιστα στην Αδριανούπολη ή την Προύσα, όπου μαθήτευσε κοντά στον κατά τα άλλα άγνωστο Εβραίο οπαδό του Αβερρόη, και του Αβικένα, Ελισσαίο. Είναι πολύ πιθανό ότι πίσω από το όνομα Ελισσαίος κρύβεται το όνομα κάποιου Πέρση δερβίση ενδεχομένως μεβλεβίτη, ο οποίος του έκανε γνωστά, εκτός από τους Περσοάραβες σχολιαστές του Αριστοτέλη, τα αιρετικά δόγματα του Σοχραβαρδή και του Ρουμή καθώς και άλλων Περσών.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%93%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%82_%CE%AE_%CE%A0%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CF%89%CE%BD

Και αν διαφωνείς ή θέλεις να δεις τον αντίλογο κοίτα λίγο την ΟΟΔΕ επί του θέματος

http://www.oodegr.com/neopaganismos/romi/pli8wn_1.htm

quote:

Για να μην πάμε πολύ πιο πίσω, στους πρώτους αιώνες του Βυζαντίου και τους μεγάλους διωγμούς εναντίον των υποστηρικτών της προγονικής θρησκείας…για πολλούς αιώνες η λέξη «Έλλην» ΄ήταν βρισιά στο Βυζάντιο, συνώνυμο του «εθνικού» και του «ειδωλολάτρη». Και μόνο όταν ο παγανισμός έγινε εντελώς ακίνδυνος και εξαφανίστηκε τότε άρχισε να αποκαθίσταται η έννοια της «ελληνικότητας».

Ήδη υπάρχει μια τέτοια συζήτηση με τον γιαπετ.

Πες μου μέχρι το 363 μ.Χ που ο Ιουλιανός δεν βρίσκει Παγανιστή ούτε για τελετή τι διωγμούς είχαν υποστεί!

quote:

Εν κατακλείδι, οι ακραίες απόψεις σε τέτοια θέματα θεωρώ πως είναι λάθος…ούτε τα περί «της μεγάλης ανθελληνικότητας του Βυζαντίου» ισχύουν εντελώς, ούτε τα περί «ακραιφνούς ελληνικότητας» ισχύουν…η αλήθεια είναι πάντα πολύπλοκη και χρειάζεται καλή μελέτη, ειδικά στην περίπτωση μίας τόσο μεγάλης αυτοκρατορίας που άντεξε τόσους αιώνες…

Συμφωνώ.

quote:

από εκεί και πέρα εγώ θα συνοψίσω την άποψή μου λέγοντας ότι το Βυζάντιο διαδραμάτισε σίγουρα σημαντικό ρόλο στην διατήρηση και μελέτη αρχαίων έργων όμως δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε, καθώς η εν λόγω γνώση και μελέτη ήταν «ελεγχόμενη», και τα κείμενα ερμηνεύονταν με τέτοιο τρόπο ώστε να συνάδουν με το κήρυγμα των Γραφών και κυρίως με το εκκλησιαστικό Δόγμα.

Μελέτησε ΣΗΜΕΡΑ μόνος σου Πλάτωνα και Ερμή Τρισμέγιστο και βγάλε συμπεράσματα.

Αν θεωρείς ότι πλαστογραφήθηκαν τότε ας τα έσωζε κάποιος άλλος ή οι ίδιοι οι Παγανιστές όντας περισσότεροι να αντιτάσσονταν σε αυτό που έβλεπαν να έρχεται.

quote:

Μόνο εκτός Βυζαντίου θα μπορούσε να εκδηλωθεί έντονα το φαινόμενο της Αναγέννησης, και ειδικά στην ιδιότυπη περίπτωση της Ιταλίας, όπου δεν υπήρχε ένας κεντρικός πολιτικός έλεγχος, αλλά πολλές πόλεις-κράτη διασκορπισμένες και μία ήδη ενυπάρχουσα νοσταλγική στροφή προς την κλασική αρχαιότητα και τον νατουραλισμό (όπου και εδώ όμως είχε ήδη βάλει το χεράκι του το πρώτο κύμα Ελλήνων μεταναστών μετά την άλωση του 1204)…

Η Αναγέννηση είναι το καμάρι των "Δυτικών" στο παγκόσμιο πολιτισμικό γίγνεσθαι.

Εσύ ως Έλληνας μην τσιμπάς (και ο Πλήθων ακόμα ανθενωτικός ήταν).

Μάθε για το Βυζάντιο και από άλλες πηγές!

Αν είσαι οπαδός του πολυθεισμού και της Πατρώας θρησκειας που είχε το πόπολο να το δεχτώ οπότε ξέχνα το Βυζάντιο αλλά και την Αναγέννηση καθώς καμμία αναβίωση του πολυθεισμού δεν έγινε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 13/10/2013 01:36:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:47:51  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε, η παραπομπή στη σελίδα της ΟΟΔΕ, είναι για...ξεκάρφωμα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Αγαπητέ Sesostris, δεν απαντάς και στα προηγούμενα εκτός από το να θέτεις νέα θέματα?

quote:
Sesostris
Πρόσφατα κατέβασα σε μορφή pdf από την "Ιόνιο Βιβλιοθήκη" του facebook, ένα σπάνιο ντοκουμέντο, βάσει του οποίου στα Επτάνησα το 1797 υπήρχαν δωδεκαθεϊστές, οι περισσότεροι απόφοιτοι των ιταλικών πανεπιστημίων. Σύμφωνα με το ντοκουμέντο αυτό, η τάξη αυτή των μορφωμένων ανθρώπων η οποία ήταν πάντοτε πολυπληθής στα Επτάνησα, φρόντιζε να διατηρή την πνευματική ζωή, την επιστημονική και φιλοσοφική συζήτηση, τα ελληνικά εθνικά ιδεώδη και τις αξίες της ελληνικής θρησκείας, και ερχόταν σε σύγκρουση με τον αμαθή όχλο του ορεινού εσωτερικού των νησιών.

Τι σφίξη έχεις εσύ ως άθεος/άθρησκος με τον Δωδεκαθεισμό δεν μπορώ να καταλάβω!

Τέλοσπάντων.

Για πες μας, κατάφεραν αυτοί οι ευγενείς δωδεκαθειστές να εκπολιτίσουν τον αμαθή όχλο των βουνίσιων???

Μη μου πεις ότι υπέστησαν διωγμό, δήμευση περιουσίας, θανατική ποινή ή κιότεψαν ΚΑΙ αυτοί από τις απειλές του όχλου και λουφάζουν έως σήμερα???

Βρε Sesostris αντί να ασχολείσαι με τους Ανδρομέδιους και τους Λυράτους σ'έχει φάει το μαράζι με τους πλανημένους των διαφόρων θρησκειών???

Και για να μην ξεχνιόμαστε...


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.

Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δάσκαλοί σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?

Καλοί οι Επτανήσιοι δωδεκαθειστές αλλά προηγούνται τα άνωθι...

Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:50:32  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris

Μου φαίεται ότι αντικατέστησες τον macedon, στις επιμονές και τις παρακλήσεις για...μονομαχίες!!
Μην ενδώσεις, έτσι να δούμε πόσο θα το τραβήξει!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Sesostris πέρασαν ΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:53:30  Εμφάνιση Προφίλ
Τον χαβά του αυτός!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 01:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
NIKOΜΑΧΟΣ
Αλέξανδρε, η παραπομπή στη σελίδα της ΟΟΔΕ, είναι για...ξεκάρφωμα?

Σε χαλάει η ΟΟΔΕ???

Γιατί?

Επειδή έχει ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ και όχι αστήρικτες προσωπικές απόψεις πουθενάδων ή γιατί δεν οικειοποιούμαι τις αναφορές της χωρίς να σας δίνω το link???

ΝΙΚΟΜΑΧΕ πήγαινε στους Εξωγήινους γιατί εδώ δε σε παίρνει αγόρι μου.

ΠΑΙΖΕΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ και από κατασκευή ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ να ανταπεξέλθεις...

Αν μιλήσουμε για Ανδρομέδιους και Λυράτους θα σε φωνάξουμε...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2013, 02:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris

Μου φαίεται ότι αντικατέστησες τον macedon, στις επιμονές και τις παρακλήσεις για...μονομαχίες!!
Μην ενδώσεις, έτσι να δούμε πόσο θα το τραβήξει!!!


Μπααα, με το Συνοδινό τελείωσα.

Ο Sesostris όμως θέτει ζητήματα κάθε φορά!

Πάντως δεν χρειάζεται αβάντα.

ΟΥΤΩΣ 'Η ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ...ΕΝΔΩΣΕΙ.

Εσύ μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά δεν έχει καμμία σημασία...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy