ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 14:08:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Notirk
Τι είναι αυτό που περιγράφει ο Ιεζεκιήλ ?….. εκεί είναι η ουσία.
Τι άραγε να είναι????

H ουσία φίλε Notirk είναι αν ο Ιεζεκιήλ ήταν υπαρκτό πρόσωπο (διότι οι νεοπαγανιστές βγάζουν όλο τον κόσμο ανύπαρκτο) τι έγραψε στις Προφητείες του πότε τις έγραψε και αν επιβεβαιώθηκαν.

Από εκεί και πέρα εγώ ως τυπικός Χριστιανός δέχομαι οτιδήποτε και να θεωρείτε ότι είναι και ξεκινάμε ΑΛΛΗ συζήτηση!

Σε ποιες οντότητες επέτρεψε ο Θεός και με ποιο...μεταφορικό μέσο να έρθουν σε επαφή με τον Ιεζεκιήλ μου εντελώς αδιάφορο όταν έχουμε να λύσουμε άλλα ζητήματα αξιοπιστίας που εγείρει συνεχώς η άλλη πλευρά.

Το σύμπαν μας (πιθανοκρατικά) καθώς και τα υπόλοιπα επίπεδα Δημιουργίας ( 7 το σύνολο) βρίθουν διαφόρων δημιουργημάτων (όλα ανώτερα του ανθρώπου) του Ενός Θεού και των αντιστοίχων τεχνολογιών που έχουν αναπτύξει (ανώτερες και αυτές φυσικά συγκριτικά με τις ανθρώπινες).

Διάβασε, ανάλυσε και κατανόησε το μήνυμα και η εξέταση του αγγελιοφόρου μπορεί να περιμένει σε δεύτερο χρόνο.

Ακόμα και αν απορρίψεις το μήνυμα ως ψευδές ή παράλογο ή παραπλανητικό αυτό θα σε βοηθήσει για να θέσεις τις σωστές ερωτήσεις που θα αφορούν τον αγγελιοφόρο!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Edited by - Alexandros. on 05/10/2013 15:00:57


Φίλοι μου και συνοδοιπόροι στην αναζήτηση-αυτό το εννοώ για όλους- δεν είμαι παγανιστής , δεν είμαι αθεϊστής καθώς και δεν είμαι θεϊστής με τη επικρατούσα έννοια του όρου , αλλά ούτε και αγνωστικιστής ή τέλος πάντων κάτι από αυτά τα -ιστής.

Έμαθα να βλέπω τα πράγματα χωρίς τις ταμπέλες τους. Εξ’ άλλου οι ταμπέλες , όλες τους … έχουν συσσωρεύσει τόση λάσπη που το περιεχόμενο που σηματοδοτούν , μόλις που διακρίνεται.
Θεωρώ ότι υφίσταται μια υπέρτατη δόνηση σε ένα σύμπαν δονούμενο σε όλες της συχνότητες .

ΑΥΤΟ , η υπερδόνηση , - ασύλληπτη από τον γήινο άνθρωπο , γέννημα ενός κόσμου πολύ χαμηλής δόνησης - διαπερνά τα πάντα και τα πάντα περιέχει.

ΕINAI…. ‘’πανταχού παρών και τα πάντα πληρών’’.

Αν ΑΥΤΟ , αυτή την υπερδόνηση , ΑΥΤΌ το εσωτερικό μυστήριο που διαπερνά την ύπαρξή μας είναι ΑΥΤΟ που αποφασίσαμε να ονομάσουμε Θεό… τότε ναι , είμαι θεϊστής . Ως εκ τούτου , ο όρος άθεος , μου φαντάζει επιεικώς … κενός νοήματος.

Αυτά για να σας δώσω το στίγμα μου σε περίπτωση που με ψάχνεται.

Στο δια ταύτα τώρα , σχετικά με την αξιοπιστία των γραφών…

Οι εμπειρίες μου από τη ζωή όπως την βίωσα , με έμαθαν να αποστασιοποιούμαι από θεωρίες , ιδεολογίες και θεολογίες χωρίς όμως να απορρίπτω καμία ( και ποιος είμαι εγώ εξ’άλλου? ).. Έτσι , από απόσταση έχω πιο καλή θέα …πανοραμική , που μου δίνει το πλεονέκτημα να διακρίνω πιο καθαρά αυτό που αναδύεται από το καθένα ξεχωριστά , καθώς και - κάπως - να αντιλαμβάνομαι αυτό που βγαίνει από τη σύνθεση όλων .
Με αυτό το τρόπο , έξω από οποιοδήποτε ιδεολογικό πλαίσιο , πιστεύω ότι οι απόψεις που έχω διαμορφώσει , είναι λιγότερο παραμορφωμένες από τον παραμορφωτικό καθρέπτη του υποκειμενισμού... της εκ του σύνεγγυς θέασης που μπορεί να είναι και μυωπική.

Βέβαια , αντιμετωπίζω το ενδεχόμενο να τα βάλω με όλους και με όλα. Στη προκειμένη περίπτωση από τη μια με τους Θεϊστές που μπορεί να με χαρακτηρίσουν αθεϊστή επειδή η αντίληψη μου περί θείου δε ταιριάζει με καμία γνωστή δική τους και από την άλλη με τους αθεϊστές που μπορεί να με κατατάξουν στους θρησκευόμενους Θεϊστές.

Μη Γένοιτο που λέει και ο Παύλος.

Υποστηρίζω ότι η Χριστιανική Βίβλος – μια και η κουβέντα περί αυτής- είναι ιερό βιβλίο , κάτι που απορρίπτουν με πάθος και με τα δικά τους επιχειρήματα , τόσο οι αθεϊστές όσο και οι νοσταλγοί της μητρικής Ελληνικής θρησκείας .
Από την άλλη , μιλάω για υπεργήινες θείες οντότητες ( κάτι που μάλλον χαλάει όλους ) , δεν πιστεύω στη ιστορικότητα του Χριστού ( παρ’ότι αποδέχομαι το μήνυμα του για τη Σωτηρία ) , δέχομαι σαν μητρική μας θρησκεία τη ΓΝΗΣΙΑ αρχαία Ελληνική κλπ-κλπ ‘’περίεργα’’, που δεν συνάδουν με την περί ιερότητας των χριστιανικών γραφών αντίληψη των τυπικών χριστιανών.

Για όλα αυτά , μπορεί να με θεωρήσετε σαλεμένο και οι μεν και οι δε.....έχετε δίκιο αν εννοείται ότι το μυαλό μου τα έχει πάρει , γιατί την αποκλειστικότητα να με κουμαντάρει του την έχω μοιράσει με τον ‘’ εγκέφαλο’’ της καρδιάς μου.( χα..χα..χα ).

Θεωρώ λοιπόν , φίλοι Αλέξανδρε και Panpam , ότι μέρος της Παλαιάς Διαθήκης , όπως εν προκειμένω ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ , είναι Ιερό , που σημαίνει ότι γράφτηκε από ανθρώπους / μύστες / ιερείς που συντόνισαν - άγνωστο πως- τη συχνότητα τους , με την υψηλή συχνότητα ανώτερων οντοτήτων , που υπάρχουν ζουν και εξελίσσονται , σε κάποια περιοχή του κόσμου μας με…. πολύ υψηλή δόνηση= ιερή = ιερεύς ... και πήραν τα γνωστά μηνύματα είτε με οράματα είτε με οπτικές θεάσεις , είτε δε ξέρω πως, για να τα μεταφέρουν στη γήινη ανθρωπότητα,( ή μόνο στους Ιουδαίους που είναι άλλο ζήτημα που θέλει γερό ψάξιμο).

Ο Ιεζεκιήλ , περιέγραψε μια θέαση που είδε με τα μάτια του… και την περιέγραψε με τέτοιες λεπτομέρειες που δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνειών. Στο καθένα ( όσο και σκεπτικιστής ή επηρεασμένος από αγκυλώσεις και αν είναι ) που διαβάζει την περιγραφή του , είναι σαν να το βλέπει με τα ίδια τα μάτια του προφήτη....φίλε Panpam.
Και σύμφωνα με τη δική μου άποψη περί του Ιερού , το όραμα του Ιεζεκιήλ όπως και όλα τα πύρινα άρματα που αναφέρονται στη Παλαιά Διαθήκη, ήταν ιερά οχήματα ( εμείς λόγω αγνοίας και τεχνοπληξίας τα λέμε ΑΤΙΑ ) ,κατασκευασμένα από ιερά όντα , σε κάποια περιοχή του κόσμου μας ... ιερή , δηλαδή πολύ υψηλής δόνησης.

Ένα δε μεγάλο μέρος της Παλαιάς Διαθήκης , είναι η ιστορία και οι παραδώσεις των Ιουδαίων , ενός νομαδικού λαού , με ηθική , ήθη και έθιμα συμβατά με την εποχή του και το επίπεδο του πολιτισμού του .
Με το δικό μας βέβαια σύγχρονο πολιτισμό , είναι ασύμβατα μέχρι που λογίζονται σαν παραβατικές πράξεις...στην εποχή μας , που δε βλέπει τη καμπούρα της.

Θεωρώ λοιπόν - για να τελειώνω την πολυλογία που δε συνηθίζω κιόλας- φίλε Αλέξανδρε , ότι ναι , είναι αξιόπιστη η Παλαιά Διαθήκη στο βαθμό που την βλέπουμε και την ερμηνεύουμε χωρίς αγκυλώσεις ... αθεϊστικές ή του τύπου Θρησκευτικές.

Όσο για τη μετεξέλιξη των νομάδων σε τραπεζίτες εξουσιαστές , μου φαίνεται κάπως αστείο. Τα αλλοτριωμένα εβραϊκά ιερατεία , οι σιωνιστές , είναι οι σύγχρονοι εξουσιαστές, μισάνθρωποι , καταπιεστές αυτού του κόσμου και του Εβραϊκού λαού συμπεριλαμβανομένου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 14:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Τα 50 χρονάκια Αλέξανδρε είναι πάρα πολλά για τη λύσσα των τότε χριστιανών.

Μα τι μου λες???

Για δες με τι δυστοπική θέση ξεκινάς:

α) Πόσοι ήταν οι ΤΟΤΕ χριστιανοί??? (είδες που όσο το αποφεύγεις τόσο το ξαναβρίσκεις μπροστά σου)

β) Τι θρήσκευμα είχαν αυτοί οι άνθρωποι ΠΡΙΝ ασπαστούν το Χριστιανισμό???

quote:

Μόλις το 314 μαχχ. ο Ειρηναίος των Μεδιολάνων είπε για το διάταγμα ότι δεν το χρειάζονται, οι χριστιανοί, διότι είναι υπεράνω των νόμων. Και αμέσως άφόρισε όλες τις εθνικές θρησκείες και άρχισε την καταστροφή και τη λεηλασία των ιερών των Ελλήνων, με την ανοχή και την, ενίοτε, διευκόλυνση του παρανοϊκού ισαπόστολου.

Εγώ γνωρίζω τον Ειρηναίο της Λυών που όμως ήταν στα τέλη του 2ου και στις αρχές του 3ου αιώνα και τον Αμβρόσιο των Μεδιολάνων ο οποίος γεννήθηκε το...339 μ.Χ

Για τον Ειρηναίο των Μεδιολάνων χωρίς να ξεκινήσω το ψάξιμο στα αρχεία μου δεν μου θυμίζει κάτι άμεσα ούτε σαν όνομα.

Λίγη βιβλιογραφία και για το πρόσωπό του αλλά και για το έργο του που ανέφερες δεν θα έβλαπτε νομίζω...

quote:

Το 314, επίσης η σύνοδος της Άγκυρας εξίσωσε τη λατρεία της Αρτέμιδος με αυτήν του σατανά.

Η εν λόγω σύνοδος κατέληξε σε 25 κανόνες.

Σε ποιον από όλους αναφέρεσαι?

quote:
Καταλαβαίνεις τι ακολούθησε με τους... νεοσατανιστές;

Όχι αν δε μου φέρεις ιστορικά ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ!!!

quote:

Ο άγιός σας, Αντώνιος της Αιγύπτου, αυτός που ίδρυσε τον αρνησίζωο μοναχισμό, δίνει το έναυσμα του αφανισμού του "ειδωλολατρικού κόσμου" διά πυράς.

Αλήθεια???
Για φέρε μας ΠΟΥ το διάβασες αυτό???

Σημείωση.
Ο Άγιος Αντώνιος γεννήθηκε το 251 μ.Χ και πέθανε το 356 μ.Χ σε ηλικία 105 ετών!

quote:

Ο Σλαύος σαλεμένος, παιδοκτόνος, μαμάκιας, ισαπόστολος της θρησκείας σου, Κωνσταντίνος

το ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ και το pontifex maximus που τον εξίσωνε σε θεό κατά την Παγανιστική θρησκεία καθώς και ότι βαπτίστηκε Χριστιανός την ημέρα που πέθανε αλλά δεν πειράζει, σε συνήθισα πλέον...

quote:

το 324μαχχ. που έγινε και μοναδικός πλέον αυτοκράτορας, ανακηρρύσει το χριστιανισμό μοναδική επίσημη θρησκεία της αυτοκρατορίας του.

Όλα μια μύξα σ'αυτό που κουβαλάς μέσα στο κεφάλι σου!

Και στις 27 Φεβρουαρίου του 380 μ.Χ τι έκανε ο Μέγας Θεόδοσιος???

Άσε τα ιστορικά βιβλία που έγραψαν οι ηλεκτρονικοί και οι μπετατζήδες γιατί σε εκθέτουν ανεπανόρθωτα.

Μα καλά, ούτε το Ελλάνιον Φως δεν σε φωτίζει βρε συ????

quote:

Επειδή ήταν ένα άπληστο τέρας, οι επίσκοποι τον έκαναν ό,τι ήθελαν. Άρχισαν τις λεηλασίες για να καρπώνονται όλοι μαζί τα λάφυρα.

Για πες εσύ που τους ξέρεις καλύτερα.
Έτσι είναι όλα τα Παγάνια???

quote:

Λεηλάτησε το μαντείο του Διδυμαίου Απόλλωνα στην Ιωνία και με εντολή του, σκότωσαν όλους τους ιερείς του.

Αυτά (στο βαθμό που αληθεύουν) ήταν τα ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ μιας ΕΝΔΟΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗΣ κόντρας εξουσίας με το Λικίνιο.

Να, δες τι λέει και ο Βλάσης...

Στις αρχές του 4ου αιώνος λοιπόν, ο Κωνσταντίνος συγκρούστηκε για τον θρόνο με τον ανταγωνιστή του Λικίνιο. Ήδη προ πολλού, επί αυτοκράτορος Αυρηλιανού, το Ελληνικό Δωδεκάθεο είχε αποκηρυχθεί από τον θρόνο της Ρώμης, σε μία εναγώνια προσπάθεια των «επί γης Θεών» του Καπιτωλίου να συνενώσουν τεχνητά τους υπηκόους τής καταρρέουσας Αυτοκρατορίας του 3ου αιώνος. Η απελπισμένη πράξη της κατεπείγουσας παραχώρησης του δικαιώματος του Ρωμαίου πολίτη σε κάθε υπήκοο της Αυτοκρατορίας από τον αυτοκράτορα Καρακάλλα δεν είχε βοηθήσει στο παραμικρό, και έτσι παίχθηκε το πονηρό χαρτί της Θρησκείας. Οι παραδοσιακή λατρεία των Ελληνορωμαϊκών Θεών αντικαταστάθηκε λοιπόν από τον Αυρηλιανό με την «στρατιωτική» ηλιολατρία του Θεού Μίθρα. Όταν λοιπόν ο –ακόμα μιθραϊστής, αλλά έχοντας ήδη προσεταιριστεί τους χριστιανούς- Κωνσταντίνος συγκρούστηκε με τον Λικίνιο για τον αυτοκρατορικό θρόνο, ο τελευταίος προσπάθησε να προσεταιριστεί τους Έλληνες και κατόρθωσε να πάρει υποστηρικτική δήλωση από το ιερό των Διδύμων, όταν υποσχέθηκε παλινόρθωση των παραδοσιακών Θεών. Όταν όμως ο Λικίνιος ηττήθηκε, ο Κωνσταντίνος διέταξε την δήμευση της περιουσίας του Ιερού του Θεού Απόλλωνος και την σύλληψη όλου του εκεί προσωπικού, τους οποίους θανάτωσε όλους με φρικτά βασανιστήρια.

Το ερώτημά μου είναι αν έχεις και άλλες πηγές (ιστορικές αυτή τη φορά) για το παραπάνω "γεγονός".


quote:

Με διαταγή του, το 321 μαχχ. ιερά και ναοί των Ελλήνων έγιναν στάχτη ή συντρίμμια, μαζί και το άγαλμα του Αθώου Διός το ιερό άλσος της Αρτέμιδος στον Άθωνα, τή σημερινή σφηκοφωλιά που καλείτε άγιο όρος.

Γεράσιμου Καλογεράκη, εκδόσεις Δίον

Γκρέμισε το ιερό του Ασκληπιού στις Αιγές, κατέστρεψε όλους τους ναούς της Αφροδίτης στη Μάμβρη της Παλαιστίνης, στο Βάαλβεκ της Συρίας, στην Αφάκα του Λίβανου, στη Φοινίκη, ληστεύοντας τους ταυτόχρονα.

Το 326 μαχχ. ενοχοποιήθηκαν από το χριστιανικό ιερατείο οι "ειδωλολάτρες" Έλληνες, επειδή είχαν μειωμένη σοδειά στην Παλαιστίνη και με ειδικό αυτοκρατορικό διάταγμα του βλάκα του Κωνσταντίνου σταυρώθηκαν όλοι οι Έλληνες ιερείς, επιστήμονες και φιλόσοφοι.

Αν θέλεις κι άλλα υπάρχουν, όμως είναι αρκετό το δείγμα του πόσα πράγματα μπορούν να συμβούν, όχι σε 50 χρονάκια, αλλά σε, μόλις, 10.

Και έχει κι άλλα 40...


Άσε μην κάνεις ΚΑΝ τον κόπο του copy-paste.

Εδώ ακριβώς είσαι!
http://enneaetifotos.blogspot.gr/2013/07/4.html

Εσύ λοιπόν σε αντίθεση με το blog ΠΡΕΠΕΙ να καταθέσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΗΓΕΣ ΚΥΡΟΥΣ για να δούμε ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ γράφουν.

Καλογεράκηδες, Λυμπερίδιδες, και Ρασιάδες όπως μπορείς να καταλάβεις ακόμα και εσύ (?) ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ ως μη έχοντες σχέση με το αντικείμενο.

quote:

Σκέφθηκα ότι θα αντιληφθείς, από μόνος σου, ότι αυτό συνιστά απάντηση στην πρεμούρα σου για το κομματάκι που έφερες απ' τον Ιουλιανό, αλλά επειδή δεν θα το καταλάβεις, το τονίζω.

Εγώ σου έφερα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ και εσύ ένα τυφλό copy-paste ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΩΝ ιστοσελίδων καθώς και εντελώς λαθεμένες ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.

Μέχρι να φτάσεις στο ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ σου υπόσχομαι ότι δεν θα πεθάνω από τα γέλια...

quote:

Γι’ αυτό λοιπόν μην αυτοκολακεύεσαι, ότι δεν υπήρχαν άνθρωποι να θυσιάσουν και μην παραξενεύεσαι που μόνο ο ιερέας πήγε μια χήνα απ’ το σπίτι του, προς θυσία...

Ντροπή και να το λες αυτό ε???
Σε καταλαβαίνω...

quote:

Ο φόβος είναι πολύ δυνατό συναίσθημα.

α) Για τους Χριστιανούς δεν ίσχυσε το ποτέ το ίδιο???

β) Τόσο...φοβιτσιάρηδες μας βγήκαν οι Παγανιστές του Ελλανίου Φωτός και οι απόγονοι του Λεωνίδα και του Μεγάλου Αλξάνδρου από το 313 έως το 363μ.Χ που ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΙΟΥΛΙΑΝΟ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥΣ δεν τόλμησαν να ΞΕΜΥΤΙΣΟΥΝ???

Μήπως να αλλάξεις ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ μπας και δεις το Φως το Αληθινό και όχι τις σαχλαμάρες του...Ελλανίου???

quote:

Απλά, οι άνθρωποι, δεν ήταν πρόθυμοι και είναι πολύ φυσικό, μ' αυτά που έβλεπαν και άκουγαν, όπως φυσικό είναι να μην το καταλαβαίνει αυτό ο αυτοκράτορας, που δεν κινδύνευε άμεσα.

ΑΥΤΟ θα στο δείχνω συνέχεια ως δείγμα υψηλής νοημοσύνης και ατράνταχτης επιχειρηματολογίας αθέου (ή νεοπαγανιστή?)

quote:

Δεν ανακάλυψες λοιπόν, την Αμερική και πάψε να μας πρήζεις με τον Ιουλιανό.

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ όσο φέρνεις καφενειακές δικαιολογίες για να αντιταχθείς ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Βρες κάτι ΕΓΚΥΡΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ να αντιπαραθέσεις και εδώ είμαστε.

quote:

Απ’ την άλλη χαίρομαι που δέχεσαι τα λόγια του Ιουλιανού.

Είναι, όπως και να το κάνουμε, μια τρύπα προς το φως, μέσα στο σκοτάδι που βρίσκεσαι.


Μπερδεύτηκες. Εγώ ως Χριστιανός βλέπω ΠΑΝΤΟΥ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΟΥ στην Ελλάδα αλλά και στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο το Φως το Αληθινό.

ΕΣΥ έχεις ΜΑΥΡΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ περιμένοντας το...Ελλάνιον.

quote:

Να φανταστώ ότι τον δέχεσαι στο σύνολό του ή μόνο όπου σε βολεύει;;

Ναι ρε συ, δίπλα στην εικόνα του Χριστού έχω τον Ιουλιανό και τα κείμενα του!

Τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν???

ΟΛΑ τα κείμενα ΟΛΩΝ των πηγών μπαίνουν στο μικροσκόπιο της Λογικής, της Σύγκρισης, της Διασταύρωσης κτλ.

Κάθε λέξη, πρόταση, παράγραφος, κεφάλαιο (πόσο μάλλον ολόκληρο το έργο ή ακόμα περισσότερο ο ίδιος ο συγγραφέας) ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΑ.

Εσείς καταπίνετε ΑΜΑΣΗΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα φούμαρα που σας πλασάρουν και μας τα φέρνετε στα fora ως ιστορικά γεγονότα.

Όταν βέβαια πέφτει η ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ την κάνετε με ελαφρά...

quote:

Υ.Γ. θέλεις βιβλιογραφία για τα παραπάνω;;


Αχ και να μπορούσες να φέρεις, τι πάρτυ θα έκανες...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 06/10/2013 14:37:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 14:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ
Αλήθεια, πώς διαπίστωσες, όταν "ήσουν" άθεος, ότι η ψυχή σου χρειάζεται... σωτηρία;;

Όταν με ρωτήσει ένας ΑΘΕΟΣ θα του απαντήσω.

Σε σένα θα πω το εξής:

Ως Άθεος ουδέποτε έχανα το χρόνο μου σε fora για να πείσω/χλευάσω/μεταστρέψω Χριστιανούς/Μωαμεθανούς/Βουδιστές/Ινδουιστές.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 14:58:05  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ προσωπικά Σέσοστρι θαυμάζω την αρχαία ελληνική φιλοσοφία. Αλλά δεν θα προσκυνήσω όλους αυτούς ως θεούς. Ανθρωπάκια ήταν όπως και ένας ζητιάνος στο δρόμο.

Φαντάζομαι την δουλοπρέπεια του Νικόμαχου αν ήταν ο θεός του ο Σωκράτης και οι λοιποί φιλόσοφοι εν ζωή. Θα προσκυνούσε κανονικά. Ειδικά στο εσωτέρικα θα υπήρχε ειδική κατηγορία με τίτλο "Θεϊκές συζητήσεις", ενώ κάπου κρυμένη θα ήταν και κατηγορία με τίτλο "Αστεία" ή "Αποχωρητήριο" όπου θα μπορούσαν να συζητούν Χριστιανοί σαν τον Χρίστο Έλ.

Να μην κρυβόμαστε τώρα. Και τί φράσεις δεν θα θέλατε να χρησιμοποιήσετε για τον Σωκράτη - Ιερό Τέρας, Παμμέγιστος Θεός, Ανώτατη Διάνοια κτλ

Αλλά ξέχασα. Δεν ανήκετε κάπου ούτε έχετε θεούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:01:02  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros ωραία αυτά που λες, είχε πάει και καιρός που δεν ακούγαμε κάποιον σοβαρό αντίλογο στο φόρουμ, όμως κράτα λίγο χαμηλούς τους τόνους. Η εμπειρία έχει δείξει οτι κάποιοι διάλογοι ξεκινάνε καλά αλλά κλιμακωτά οδηγούνται σε τσακωμούς, και εγώ προσωπικά αποχωρώ όταν συμβαίνει αυτό (ακόμα και αν υπάρχουν αξιόλογα κείμενα).
Πάντως σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον και περιμένω νέες τοποθετήσεις. Αλλά όχι προσωπικού επίπεδου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:08:50  Εμφάνιση Προφίλ
Στερητικά Α, Δεν, Τίποτα... και από την άλλη θεϊκές τιμές για τους Έλληνες φιλοσόφους. Φαντάζομαι την λογοκρισία του Νικόμαχου αν ήταν ο υπεύθυνος κληρονόμος της Ακαδημίας. Μιλάμε για τον Ρατσισμό. Ειδικά στους Χριστιανούς θα απαγορευόταν η προσέγγιση σε ακτίνα 2-3 χιλιομέτρων.

Πως διαφέρετε από τους Χριστιανούς για τους οποίους ισχυρίζεστε πως προσκυνούν ανθρώπους; Και εσείς προσκυνείτε άτομα τα οποία θεωρείτε διαφωτιστές, φορείς του φωτός, του πνεύματος κτλ. Και εσείς έχετε ιδεολογίες, δόγματα, πιστεύω, πεποιθήσεις. Δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στην Γη που να είναι μόνο ένα μεγάλο Στερητικό Α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris

Υ.Γ.
Ακόμα περιμένω να μου δώσουν το όνομα έστω και ενός βιβλικού μαθηματικού, φιλοσόφου, αστρονόμου, γλύπτη, αρχιτέκτονα, μηχανικού, φυσικού κλπ, που να έχει αφήσει πίσω του έργο. Άκρα του τάφου σιωπή! Μόνο ένα γαρ γαρ γαρ ακούγεται.


Μα καλά ΑΚΟΜΑ δεν έχεις μάθει πως κινείται ο ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΣ Εχθρός σας???

Εσύ Sesostris μπορεί να περιμένεις ονόματα (για τους δικούς σου .κοντόφθαλμους λόγους) αλλά αυτοί είχαν ανέκαθεν ΟΤΙ τους χρειαζότανε (Αλφάβητο, Νομοθεσία, Τυπογραφία, Μεταλλουργία, Στρατό, Εμπόριο, Ναυσιπλοία, Μηχανολογία και τεχνογνωσία για οικοδόμηση Κάστρων, Τειχών, Ναών και Πόλεων κτλ) χωρίς να εξέχει και να προβάλλει κάποιος σαν ΜΟΝΑΔΑ αλλά ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ/ΤΑΓΜΑ/ΛΟΜΠΥ κτλ που είναι πολύ δύσκολο να μπεις πόσο μάλλον να μάθεις ονόματα και διευθύνσεις .

Είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ ότι οι Εβραίοι όχι μόνο ΔΕΝ προέβαλαν τους εαυτούς τους ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΑΝ και τα ονόματά τους ώστε να φαίνονται ίδια με των κρατών που κατοικούσαν κάθε φορά.

Επιπλέον ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ έβγαλαν κάποιον προβεβλημένο Εβραίο προς τα έξω ήταν ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΣ και το έκαναν για ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟ και ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ.

Μιας που έχετε πιάσει ψιλή κουβεντούλα καφενειακού επιπέδου με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ ρώτησέ τον για τον πιο διάσημο Εβραίο Επιστήμονα, τον Αινστάιν.

Όλα αυτά ΔΕΝ τα κάνουν απλοί γιδοβοσκοί!

Αν δεν έχεις πεισθεί ακόμα πάντως, πήγαινε ως υπερήφανος για την καταγωγή σου Έλληνας να κλαψουρίσεις αύριο Δευτέρα για τη ρύθμιση των χρεών σου στις τράπεζες στην Εφορία και αλλαχού.

Αν δεν τα καταφέρεις πνίξε το πόνο σου σε κάποια Χολυγουντιανή ταινία ή τηλεοπτική σειρά (π.χ το V) ή εξέφρασέ τον σθεναρά στα ανεξάρτητα ΜΜΕ του πλανήτη.

Δεν κοιτάς την τύφλα σου και την αλλεργία σου (και εσύ) στη ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που σου ζητάνε οι συνομιλητες σου (με το γαρ γαρ γαρ να κινδυνεύει να μας σπάσει τα τύμπανα), τα Εβραικά βιβλικά ονόματα σε μαράνανε βρε κατακαυμένε Sesostris...

Αλήθεια ο Αυτοκράτορας Ιουλιανός σου θυμίζει τίποτα???

Γαρ, γαρ, γαρ...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 06/10/2013 15:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Πύρινος

Alexandros ωραία αυτά που λες, είχε πάει και καιρός που δεν ακούγαμε κάποιον σοβαρό αντίλογο στο φόρουμ, όμως κράτα λίγο χαμηλούς τους τόνους. Η εμπειρία έχει δείξει οτι κάποιοι διάλογοι ξεκινάνε καλά αλλά κλιμακωτά οδηγούνται σε τσακωμούς, και εγώ προσωπικά αποχωρώ όταν συμβαίνει αυτό (ακόμα και αν υπάρχουν αξιόλογα κείμενα).
Πάντως σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον και περιμένω νέες τοποθετήσεις. Αλλά όχι προσωπικού επίπεδου.


Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο Πύρινε και σε παρακαλώ να επεμβαίνεις όποτε το κρίνεις απαραίτητο!

Η γνώμη σου είναι σεβαστή από εμένα!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:21:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στερητικά Α, Δεν, Τίποτα... και από την άλλη θεϊκές τιμές για τους Έλληνες φιλοσόφους. Φαντάζομαι την λογοκρισία του Νικόμαχου αν ήταν ο υπεύθυνος κληρονόμος της Ακαδημίας. Μιλάμε για τον Ρατσισμό. Ειδικά στους Χριστιανούς θα απαγορευόταν η προσέγγιση σε ακτίνα 2-3 χιλιομέτρων.

Πως διαφέρετε από τους Χριστιανούς για τους οποίους ισχυρίζεστε πως προσκυνούν ανθρώπους; Και εσείς προσκυνείτε άτομα τα οποία θεωρείτε διαφωτιστές, φορείς του φωτός, του πνεύματος κτλ. Και εσείς έχετε ιδεολογίες, δόγματα, πιστεύω, πεποιθήσεις. Δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στην Γη που να είναι μόνο ένα μεγάλο Στερητικό Α.



Πρέπει να έχεις τρομακτικό πρόβλημα αντίληψης.Εγγίζει τα όρια της...μαλακίας!!

Τι σχέση έχει αυτο που λες, με αυτο που λέμε ο Sesostris, ο γιαπετ κι εγώ?

Εμείς λέμε:

<< Είμαστε άθεοι, αρνητές πασών των θρησκειών, ανένταχτοι σε ομάδες, σέχτες, κόματα, οργανώσεις και κάθε είδους οπαδική εξάρτηση.>>

Τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτο βρε χαϊβάνι, που έχεις τον εγκέφαλό σου για...αντίβαρο?

Και απο αυτο που λέει ο Sesostris:

<< Το πιο παράδοξο όμως ΝΙΚΟΜΑΧΕ είναι ότι ενώ εδώ και τόσα χρόνια έχουμε δηλώσει ξεμάντριοι, οι χριστιανοί επιμένουν να μας αποκαλούν νεοπαγανιστές, και προσπαθούν να μας πικάρουν με αναφορές στην αρχαία ελληνική θρησκεία. Δεν μπορούν να καταλάβουν οι άνθρωποι αυτοί, ότι υπάρχουν και ελεύθερα σκεπτόμενοι άνθρωποι δίχως τα δογματικά κάγκελα των θρησκειών γύρω τους; Ή έχουν συμπλέγματα κατωτερότητας απέναντι στην αρχαία ελληνική θρησκεία και γι αυτό της επιτίθενται συνεχώς;>>

Αλλά τι κάθομαι κι ασχολούμαι?
Περιμένετε τον Μεσσία, να σας θεραπεύσει απο πάσαν νόσο και πάσαν μαλακίαν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:31:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ προσωπικά Σέσοστρι θαυμάζω την αρχαία ελληνική φιλοσοφία. Αλλά δεν θα προσκυνήσω όλους αυτούς ως θεούς. Ανθρωπάκια ήταν όπως και ένας ζητιάνος στο δρόμο....
Αλλά ξέχασα. Δεν ανήκετε κάπου ούτε έχετε θεούς.



Στην πράξη η πλειοψηφία των "παγανιστών" Ελλήνων σήμερα δεν πιστεύει πραγματικά ότι υπάρχουν οι νομιζόμενοι "θεοί" (ως πρόσωπα, προσωπικότητες αυτόνομες από το αντικείμενο που διαφέντευαν) ενώ οι παλιοί Έλληνες και όλοι οι παλιοί λαοί που λάτρευαν 'θεούς' το έκαναν με την απόλυτη πεποίθηση ότι αυτοί οι "θεοί" υπήρχαν. Κάτι φιλόσοφοι που το αμφισβήτησαν πολύ απλά για να κρατήσουν το κεφάλι του στη θέση του.
Σήμερα θα σου πούνε οι αυτοαποκαλούμενοι 'εθνικοί' ότι οι "θεοί" ήταν προσωποιημένες 'δυναμεις της φύσης' (κάτι που κανένας αρχαίος δεν έβλεπε έτσι).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:32:43  Εμφάνιση Προφίλ
Τα στερητικά -α επιθετικών προσδιορισμών σε καμμιά περίπτωση δεν λένε τί είναι το άτομο, αλλά τί δεν είναι, σύμφωνα με την γνώμη κάποιου. Και είναι πολύ εύκολο έτσι να κρύψει κάποιος τις πεποιθήσεις του πίσω από την α-νωνυμία. Γι' αυτό το τάδε επίθετο δεν αρκεί από μόνο του να προσδιορίσει πλήρως μια προσωπικότητα (εκείνου που χαρακτηρίζεται).

Έπειτα πολλές φορές μπορεί να κάνει λάθος εκείνος που προσδιορίζει. Παράδειγμα οι Χριστιανοί αποκαλούνταν άθεοι από Ρωμαίους, επειδή δεν λάτρευαν τους Θεούς των Ρωμαίων.

Φυσικά και λέμε άθεο κάποιον που δεν πιστεύει σε Θεούς ή δεν τους λατρεύει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό άτομο είναι μια αρνητική ύπαρξη εκ φύσεως. Δεν σημαίνει πως είναι τίποτα και ένας άγνωστος Χ. Έχει και αυτός την δικιά του θρησκεία, την δικιά του κοσμοθεωρία, ιδεολογία και κατά βάθος... τους δικούς του Θεούς. Διότι δεν υπάρχει θνητός που να μην έχει τους Θεούς του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:35:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Alexandros ωραία αυτά που λες, είχε πάει και καιρός που δεν ακούγαμε κάποιον σοβαρό αντίλογο στο φόρουμ, όμως κράτα λίγο χαμηλούς τους τόνους. Η εμπειρία έχει δείξει οτι κάποιοι διάλογοι ξεκινάνε καλά αλλά κλιμακωτά οδηγούνται σε τσακωμούς, και εγώ προσωπικά αποχωρώ όταν συμβαίνει αυτό (ακόμα και αν υπάρχουν αξιόλογα κείμενα).
Πάντως σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον και περιμένω νέες τοποθετήσεις. Αλλά όχι προσωπικού επίπεδου.

Δυστυχώς οι παραμβολές όπως οι ποιο κάτω χαλάνε την εικόνα του 'αντίλογου'
quote:

quote:

Στερητικά Α, Δεν, Τίποτα... και από την άλλη θεϊκές τιμές για τους Έλληνες φιλοσόφους. Φαντάζομαι την λογοκρισία του Νικόμαχου αν ήταν ο υπεύθυνος κληρονόμος της Ακαδημίας. Μιλάμε για τον Ρατσισμό. Ειδικά στους Χριστιανούς θα απαγορευόταν η προσέγγιση σε ακτίνα 2-3 χιλιομέτρων.

Πως διαφέρετε από τους Χριστιανούς για τους οποίους ισχυρίζεστε πως προσκυνούν ανθρώπους; Και εσείς προσκυνείτε άτομα τα οποία θεωρείτε διαφωτιστές, φορείς του φωτός, του πνεύματος κτλ. Και εσείς έχετε ιδεολογίες, δόγματα, πιστεύω, πεποιθήσεις. Δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στην Γη που να είναι μόνο ένα μεγάλο Στερητικό Α.



Πρέπει να έχεις τρομακτικό πρόβλημα αντίληψης.Εγγίζει τα όρια της...μαλακίας!!

Τι σχέση έχει αυτο που λες, με αυτο που λέμε ο Sesostris, ο γιαπετ κι εγώ?

Εμείς λέμε:

...

Και απο αυτο που λέει ο Sesostris:

...

Αλλά τι κάθομαι κι ασχολούμαι?
Περιμένετε τον Μεσσία, να σας θεραπεύσει απο πάσαν νόσο και πάσαν μαλακίαν!!
...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:36:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χριστος Ελ
Φυσικά και λέμε άθεο κάποιον που δεν πιστεύει σε Θεούς ή δεν τους λατρεύει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό άτομο είναι μια αρνητική ύπαρξη εκ φύσεως. Δεν σημαίνει πως είναι τίποτα και ένας άγνωστος Χ. Έχει και αυτός την δικιά του θρησκεία, την δικιά του κοσμοθεωρία, ιδεολογία και κατά βάθος... τους δικούς του Θεούς. Διότι δεν υπάρχει θνητός που να μην έχει τους Θεούς του.

Είσαι πράγματι ανίατη περίπτωση.

Εσυ Αλέξανδρε, έχεις κουρνιάσει, όταν τα χριστιανόπουλα εκδηλώνουν το μεγαλείο της...νοημοσύνης τους?

Φοβάσαι ότι θα σε...καρφώσουν στον πνευματικό τους και θα αφορισθείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:37:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Εγώ προσωπικά Σέσοστρι θαυμάζω την αρχαία ελληνική φιλοσοφία. Αλλά δεν θα προσκυνήσω όλους αυτούς ως θεούς. Ανθρωπάκια ήταν όπως και ένας ζητιάνος στο δρόμο....
Αλλά ξέχασα. Δεν ανήκετε κάπου ούτε έχετε θεούς.



Στην πράξη η πλειοψηφία των "παγανιστών" Ελλήνων σήμερα δεν πιστεύει πραγματικά ότι υπάρχουν οι νομιζόμενοι "θεοί" (ως πρόσωπα, προσωπικότητες αυτόνομες από το αντικείμενο που διαφέντευαν) ενώ οι παλιοί Έλληνες και όλοι οι παλιοί λαοί που λάτρευαν 'θεούς' το έκαναν με την απόλυτη πεποίθηση ότι αυτοί οι "θεοί" υπήρχαν. Κάτι φιλόσοφοι που το αμφισβήτησαν πολύ απλά για να κρατήσουν το κεφάλι του στη θέση του.
Σήμερα θα σου πούνε οι αυτοαποκαλούμενοι 'εθνικοί' ότι οι "θεοί" ήταν προσωποιημένες 'δυναμεις της φύσης' (κάτι που κανένας αρχαίος δεν έβλεπε έτσι).



Το βρίσκω σωστό αυτό που λες, γιατί δεν θα έλεγαν "προσωποποιημένες δυνάμεις" της Φύσης.

Πάντως πιστεύω κάτα βάθος δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει Θεούς, προσωπικούς ή απρόσωπους. Ακόμη και για ένα άτομο που φαίνεται ανώτερο σε μια τέχνη, συνηθίζουν να λένε "Είσαι Θεός!". Ενώ υπάρχουν και τόσα άλλα ανώτερα πράγματα που μας κυβερνούν την ζωή. Παράδειγμα και ο Θάνατος είναι ένας Θεός γιατί κυβερνά τους θνητούς. Ο Χρόνος, η Καταιγίδα, ο Σεισμός κτλ κτλ κτλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:39:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το βρίσκω σωστό αυτό που λες, γιατί δεν θα έλεγαν "προσωποποιημένες δυνάμεις" της Φύσης.

Την περίπτωση να ήταν υπαρκτά πρόσωπα, με σάρκα και οστά, την σκέφθηκε κανείς σας?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:40:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χριστος Ελ
Φυσικά και λέμε άθεο κάποιον που δεν πιστεύει σε Θεούς ή δεν τους λατρεύει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό άτομο είναι μια αρνητική ύπαρξη εκ φύσεως. Δεν σημαίνει πως είναι τίποτα και ένας άγνωστος Χ. Έχει και αυτός την δικιά του θρησκεία, την δικιά του κοσμοθεωρία, ιδεολογία και κατά βάθος... τους δικούς του Θεούς. Διότι δεν υπάρχει θνητός που να μην έχει τους Θεούς του.

Είσαι πράγματι ανίατη περίπτωση.

Εσυ Αλέξανδρε, έχεις κουρνιάσει, όταν τα χριστιανόπουλα εκδηλώνουν το μεγαλείο της...νοημοσύνης τους?

Φοβάσαι ότι θα σε...καρφώσουν στον πνευματικό τους και θα αφορισθείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Μπορείς και να αναφέρεις τα λάθη πέρα από απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, δεν το έχεις κάνει ακόμα. Αλλά ξέχασα! Πρέπει κάποιος να συμφωνήσει υποχρεωτικά με αυτό που θα πεις. Γιατί δεν είναι δυνατόν να κάνεις λάθος(εν οίδα ότι ουδέν οίδα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Το βρίσκω σωστό αυτό που λες, γιατί δεν θα έλεγαν "προσωποποιημένες δυνάμεις" της Φύσης.

Την περίπτωση να ήταν υπαρκτά πρόσωπα, με σάρκα και οστά, την σκέφθηκε κανείς σας?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Στερόπης, Άργης, Βρόντης, Ουρανός, Γη, Ήλιος, Σελήνη, Δήμητρα(Τροφός Γη), Άρτεμη(Σελήνη) κτλ - άνθρωποι που θεοποιήθηκαν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Το πιο παράδοξο όμως ΝΙΚΟΜΑΧΕ είναι ότι ενώ εδώ και τόσα χρόνια έχουμε δηλώσει ξεμάντριοι, (..)

Και τότε τι δουλειά έχετε γύρω-γυρω από το μαντρί για τόσα χρόνια (σύμφωνα με το πλήθος των μηνυμάτων σας)?

Ειλικρινά περιμένω να μου απαντήσεις (αφ'ής στιγμής δεν εμπλέκεται ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ).

quote:

οι χριστιανοί επιμένουν να μας αποκαλούν νεοπαγανιστές, και προσπαθούν να μας πικάρουν με αναφορές στην αρχαία ελληνική θρησκεία.

Όσο επιχειρηματολογείτε για διωγμούς και βασανισμούς Παγανιστών και καταστροφές Παγανιστικών ναών και έχετε χωρίσει ΌΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (Αυτοκράτορες, φιλοσόφους, συγγραφείς, ιστορικούς κτλ) σε Χριστιανούς και μη-Χριστιανούς ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ.

Ας κάνατε κουβέντα σε επίπεδο Ιδεών και Αξιών του Χριστιανισμού και του Αθεισμού!

quote:

Δεν μπορούν να καταλάβουν οι άνθρωποι αυτοί, ότι υπάρχουν και ελεύθερα σκεπτόμενοι άνθρωποι δίχως τα δογματικά κάγκελα των θρησκειών γύρω τους;

Που τριγυρίζουν στο "Μύθος και Θρησκεία ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ???

Βρε ελεύθερα σκεπτόμενοι δεν φέρνετε και καμμιά ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αφού ξεπέσατε που ξεπέσατε εδώ για να κάνουμε ωραία κουβεντούλα???

quote:

Ή έχουν συμπλέγματα κατωτερότητας απέναντι στην αρχαία ελληνική θρησκεία και γι αυτό της επιτίθενται συνεχώς;

Κοίτα, όταν ένα κατασκεύασμα αιώνων καταρρέει σε μόλις 50 χρονάκια από τότε που επιτράπηκε επίσημα η πίστη των ανθρώπων στο Χριστιανισμό (δηλ. χωρίς να διώκονται οι ίδιοι και να δημεύονται οι περιουσίες τους), εεε, αισθάνεσαι λίγο κάπως...

Είναι σαν να έχεις μια ωραία γκόμενα που κυνηγάς καιρό και από τα προκαταρκτικά ακόμα να σου λιποθυμάει και να πεθαίνει από τον απόλυτο οργασμό πριν μπεις καν στο...ψητό.

Από τη μια χαίρεσαι ως αρσενικό αλλά από την άλλη δεν το χάρηκες όπως θα το ήθελες και εσύ με τη συγκεκριμένη...

Σοβαρά πάντως, κάντε ένα πείραμα να σταματήσετε να την υπερασπιζόσαστε δημόσια και να δούμε όλοι μας πως θα αντιδράσουμε εμείς οι Χριστιανοί.

Πάει?

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Εσυ Αλέξανδρε, έχεις κουρνιάσει, όταν τα χριστιανόπουλα εκδηλώνουν το μεγαλείο της...νοημοσύνης τους?

Φοβάσαι ότι θα σε...καρφώσουν στον πνευματικό τους και θα αφορισθείς?


Εγώ περιμένω γιαπετ-ο-Sesostri-ες απαντήσεις με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:56:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλέξανδρος
Σοβαρά πάντως, κάντε ένα πείραμα να σταματήσετε να την υπερασπιζόσαστε δημόσια και να δούμε όλοι μας πως θα αντιδράσουμε εμείς οι Χριστιανοί.

Αυτο πάλι που το είδες?
Ποιός απο εμας υπερασπίζεται τους παγανιστές?
Για να το εμπεδώσεις,θα σου το πώ άλλη μια φορά:

Είμαστε αρνητές ΠΑΣΩΝ των θρησκειών.
Αυτο περιλααμβάνει και την αρχαιοελληνική θρησκεία.θεωρούμε το ίδιο ανόητους και τους πιστούς του δωδεκάθεου.

Οσες φορές, έχουμε αναφερθεί στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία, είναι για να δείξουμε την ανωτερότητά της απέναντι σε όλους τους λαούς του πλανήτη, εκείνης της εποχής.

και όχι για να υπερασπισθούμε, τις λατρείες των θεών τους, τις θυσίες, τις λιτανείες και διάφορα άλλα φαιδρά.

Και εκείνο που αναγνωρίζουμε στους αρχαίους προγόνους μας, έστω και θρησκευόμενους, κατα μια έννοια, ουδέποτε διεξήγαγαν πόλεμο στο όνομα του θεού τους, ουδέποτε κατέκτησαν άλλους λαούς για να επιβάλλουν την θρησκεία τους.
Κάτι που δεν ισχύει για το ισλαμ και τον χριστιανισμό.

Και σου επαναλαμβάνω.Για μας η λατρεία οποιουδήποτε θεού, είναι το άκρον άωτον της ηλιθιότητας!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:57:21  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μου αρέσει η λέξη "μαντρί" γιατί δημιουργεί την αίσθηση ότι κάποιοι σε έχουν μαντρώσει κάπου και σε κρατούν με την βία. Το να είσαι Χριστιανός δεν σημαίνει απαραίτητα πως εκβιάζεται για να υπηρετείς μια Χριστιανική Εκκλησία και να ακολουθείς κάποιους κανόνες. Μπορεί και να είναι δικιά σου θέληση να ακουλουθείς κάποιους κανόνες.

Ας πούμε ένας Ορφικός, θα ήταν ωραίο να είναι Ορφικός με το ζόρι; Δεν εξυπακούεται πως πρέπει να του αρέσει και να το θέλει ελεύθερα;

Στο μαντρί σε κρατάνε με το ζόρι μέσα. Δεν μπορείς να φύγεις ελεύθερα και ακόμη και αν θέλεις να φύγεις σε εκβιάζουν ψυχολογικά.

Για να καταλήξω.. το να προσδιορίζεσαι και να πιστεύεις κάπου δεν είναι κακό. Δεν σημαίνει πως είσαι μαντρωμένος, αλλά πως κάπου έχεις κατασταλάξει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 15:59:25  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει Νικόμαχε. Εσύ ξέρεις αν έχεις Θεούς.

Εγώ πάντως έχω γιατί είμαι αδύναμο ανθρωπάκι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 17:08:30  Εμφάνιση Προφίλ
Φαίνετε , ότι κατά κάποιο τρόπο,είχε δίκιο αυτός που είπε , ‘’Θεός υπάρχει για αυτούς που τον πιστεύουν’’....εγώ θα έλεγα , ''για κάποιους από αυτούς που τον πιστεύουν'' .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 17:27:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είμαστε αρνητές ΠΑΣΩΝ των θρησκειών.
Εσύ Νικόμαχε μπορεί να είσαι Για κάποιους άλλους (που ίσως περιλαμβάνεις στο "εμείς") δεν είμαι τόσο σίγουρος..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 17:46:14  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

Λίγα μόνο γιατί αρχίζω και σε βαριέμαι, άλλωστε ποτέ δεν κατάφερα να συνομιλήσω, σοβαρά, με λιβανισμένο εγκέφαλο.

Τι ήθελα να το κάνω τώρα;;;


quote:
α) Πόσοι ήταν οι ΤΟΤΕ χριστιανοί??? (είδες που όσο το αποφεύγεις τόσο το ξαναβρίσκεις μπροστά σου)

β) Τι θρήσκευμα είχαν αυτοί οι άνθρωποι ΠΡΙΝ ασπαστούν το Χριστιανισμό???


Τι σημασία έχει ο αριθμός των χριστιανών, όταν όλοι οι άλλοι ήταν κυνηγημένοι από αυτοκράτορες και επισκόπους;;

quote:
το ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ και το pontifex maximus που τον εξίσωνε σε θεό κατά την Παγανιστική θρησκεία καθώς και ότι βαπτίστηκε Χριστιανός την ημέρα που πέθανε αλλά δεν πειράζει, σε συνήθισα πλέον...

Είσαι αστείος τελικά, έχεις πλάκα... Ο ίδιος ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, σε διαψεύδει.
Αν δηλώσω χριστιανός, σου φτάνει για να με δεχθείς στο μαντρί;

quote:

Όλα μια μύξα σ'αυτό που κουβαλάς μέσα στο κεφάλι σου!
Και στις 27 Φεβρουαρίου του 380 μ.Χ τι έκανε ο Μέγας Θεόδοσιος???
Άσε τα ιστορικά βιβλία που έγραψαν οι ηλεκτρονικοί και οι μπετατζήδες γιατί σε εκθέτουν ανεπανόρθωτα.

Όπως λέει και ένας ομογάλακτός σου: (http://www.enromiosini.gr/arthrografia/)

"Είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι μόνο αυτός ο χαρισματικός ηγέτης, ο αυτοκράτορας Κωνσταντίνος και όχι κάποιος άλλος, καθιέρωσε αμετάκλητα τη χριστιανική διδασκαλία ως την επίσημη θρησκεία και αφιέρωσε όλη του την πολιτική δραστηριότητα υπέρ της επικρατήσεως του χριστιανισμού, τον οποίο ισχυροποίησε και ενδυνάμωσε."

Οι ενστάσεις σου σ' αυτόν, τον... μπετατζή.

Ο Θεοδόσιος απλά, επικύρωσε αυτό που ήταν ήδη καθεστώς.
Η ουσία μετράει.

quote:
Άσε μην κάνεις ΚΑΝ τον κόπο του copy-paste.

Ελάχιστες φορές έχω κάνει αντιγραφή από σάιτ και πάντα το ανέφερα. Το γνωρίζουν όλοι οι παλιοί κι εσύ μπορείς να το διαπιστώσεις με έναν έλεγχο.
Αντίθετα με σένα που είσαι κρεμασμένος στο γκούγκλ και μάλιστα σ' αυτά που βγάζει πρώτα πρώτα...

quote:
quote:
γιαπετ

Σκέφθηκα ότι θα αντιληφθείς, από μόνος σου, ότι αυτό συνιστά απάντηση στην πρεμούρα σου για το κομματάκι που έφερες απ' τον Ιουλιανό, αλλά επειδή δεν θα το καταλάβεις, το τονίζω.


Εγώ σου έφερα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ και εσύ ένα τυφλό copy-paste ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΩΝ ιστοσελίδων καθώς και εντελώς λαθεμένες ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.


Πάλι έξω έπεσα με την αντίληψή σου.

Βέβαια παρέλειψες να παραθέσεις κι αυτό που έγραψα (παρ' όλο που μας έπρηξες τόσες μέρες, μ' αυτό), από κουτοπονηριά, αλλά δεν πειράζει, νάτο:

"Γι’ αυτό λοιπόν μην αυτοκολακεύεσαι, ότι δεν υπήρχαν άνθρωποι να θυσιάσουν και μην παραξενεύεσαι που μόνο ο ιερέας πήγε μια χήνα απ’ το σπίτι του, προς θυσία...
Ο φόβος είναι πολύ δυνατό συναίσθημα."

Μόνο την τελευταία πρόταση "έφερες". Πονηρούλη... για να επιμένεις να ρωτάς για τον Ιουλιανό, έ;;;

Πάντως, αν δεν καταλαβαίνεις ούτε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν είμαι νευροχειρούργος...

quote:
Μπερδεύτηκες. Εγώ ως Χριστιανός βλέπω ΠΑΝΤΟΥ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΟΥ στην Ελλάδα αλλά και στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο το Φως το Αληθινό.

Πράγματι εσείς οι χριστιανοί ό,τι θέλετε βλέπετε...

quote:
ΕΣΥ έχεις ΜΑΥΡΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ περιμένοντας το...Ελλάνιον.

Σσσσσ... μην το αναφέρεις μπορεί να θεωρηθεί επίκληση...

quote:
Ναι ρε συ, δίπλα στην εικόνα του Χριστού έχω τον Ιουλιανό και τα κείμενα του!

Τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν???


Τότε γιατί μας τα κάνεις τούμπανο με τον Ιουλιανό;;; Να μας φέρνεις τη σοφία του... απ. Παύλου.

quote:
ΟΛΑ τα κείμενα ΟΛΩΝ των πηγών μπαίνουν στο μικροσκόπιο της Λογικής, της Σύγκρισης, της Διασταύρωσης κτλ.

Μπα... σε βοηθούν άνθρωποι που διαθέτουν τέτοια προσόντα;;;

quote:
quote:

γιαπετ

Υ.Γ. θέλεις βιβλιογραφία για τα παραπάνω;;


Αχ και να μπορούσες να φέρεις, τι πάρτυ θα έκανες...


Εμείς τα έχουμε από πρώτο χέρι βρε, τι να μας πεί η βιβλιογραφία.
Επικοινωνούμε ον λάιν και είναι και φρέσκια η θεοπνευστία....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 18:31:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φαίνετε , ότι κατά κάποιο τρόπο,είχε δίκιο αυτός που είπε , ‘’Θεός υπάρχει για αυτούς που τον πιστεύουν’’....εγώ θα έλεγα , ''για κάποιους από αυτούς που τον πιστεύουν'' .



Ο Θεός υπάρχει ανεξάρτητα από τις δικές μας πεποιθήσεις και την δική μας βούληση. Δεν υπάρχει επειδή "Θέλω να υπάρχει Θεός" ή "Πιστεύω πως υπάρχει Θεός". Δεν υπάρχει τίποτε ανώτερο από Αυτόν, δεν είναι κλεισμένος κάπου.

Αυτό είναι το μεγαλείο της Βίβλου. Ο Κτίστης είναι πάνω και έξω από την Κτίση.

Πάντως πιστεύουμε δεν πιστεύουμε σε Αυτόν, για εμάς τους θνητούς υπάρχουν ένα σωρό άλλοι κατώτεροι(απ' Αυτόν) Θεοί που μας κυβερνούν. Ο Ήλιος, ο Χρόνος, ο Θάνατος, ο Έρωτας, η Ανάγκη μπλα μπλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 18:41:03  Εμφάνιση Προφίλ
Και σύμφωνα με την Βίβλο, δεν μπορεί ο άνθρωπος να φθάσει ψηλά από κάτω (ανεβαίνοντας σκαλοπάτια γνώσης), αλλά πρέπει να κατέβει κάποιος Θεός για να τον ανεβάσει.

Γιατί αν μπορεί το Κτίσμα να υψωθεί και να θεωθεί μόνο του, τότε τί χρειάζεται ο Κτίστης; Όλη η πρόοδος και η επιστήμη του Ανθρώπου είναι μια αυταπάτη και ένα όνειρο θερινής νυχτός. Δεν θα βρει ποτέ αυτό που ψάχνει. Στην πραγματικότητα τίποτε δεν άλλαξε από τότε που ο Οδυσσέας έπλεε με σχεδία ή από τότε που οι άνθρωποι ζούσαν σε σπηλιές. Και ας πλέουμε με υπερωκεάνεια, και ας πετούμε με αεροπλάνα, διαστημόπλοια συνεχίζουμε να είμαστε γενεές που υπάγουν και έρχονται. Έτσι και αλλιώς πολλές εφευρέσεις του ανθρώπου υπήρχαν ήδη στην φύση από τα πανάρχαια χρόνια.

Ουδέν νέον Υπό τον Ήλιον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 18:50:29  Εμφάνιση Προφίλ
Ο δικός μας ο θεός, αυτός που κατασκεύασε εμάς δηλαδή, είναι μέσα στην κτίση, είναι κι αυτός δημιούργημα του Όλου Φωτός, το οποίο δεν μπορέι κανείς, ούτε αυτός που μας έφτιαξε, να το αντιληφθεί.
Απλά, η τεχνολογική εξέλιξη των κατασκευαστών μας, τους οδήγησε να συμμετέχουν στη Δημιουργία, να την συντηρούν και να την προστατεύουν, από όντα όπως ο γιαχβέ.

Οι δικοί μας θεοί πηγαινοέρχονται στην Ανδρομέδα, στη Λύρα και σε άλλους αστερισμούς και, κατά διαστήματα, διορθώνουν την πορεία μας.
Τώρα που έχει προκύψει ο γιαχβέ και οι υπόλοιποι Δρακονιανοί και Οφίτες, υπάρχει ένα προβληματάκι με την εξέλιξη της ανθρωπότητας, δείγμα του οποίου παρακολουθούμε εδώ από αυτούς που έχουν παρασυρθεί από τους αποστάτες του Κρόνου.

Δεν είναι κάτι σοβαρό βέβαια, αλλά θέλει το χρόνο του.

Βεβαίως τα 1700 χρόνια σκότους, με τις διάφορες θρησκείες ως εργαλεία πνευματικής συσκότισης, του μεγαλύτερου μέρους της ανθρωπότητας, δεν είναι ούτε ένας κοσμικός μήνας, οπότε προς τι οι πανηγυρισμοί και οι εντάσεις;

Ο Καταστροφέας Αππόλων Φοίβος, επαγρυπνεί και ο γιαχβέ τρέμει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 19:07:46  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι και ο Θεός σου "Δημιούργημα του Όλου Φωτός", το οποίο είναι ακατάληπτο; Τουλάχιστον μπορούμε να ξέρουμε αν έχει νοημοσύνη το Φως ή είναι απλώς ένα απρόσωπο φως... σαν εκείνο μιας λάμπας;

Και πως τον έθεσε αυτόν τον Θεό της φύσης υπεύθυνο να δημιουργεί, αφού είναι και αυτός μέρος της φύσης;

Αυτά περί διαγαλαξιακών ταξιδιών είναι επιβεβαιωμένα; Πως τα γνωρίζεις;

Δώσε περισσότερες διευκρινίσεις.


Σχετικά με την γνώση του ανθρώπου που ανέφερα. Ο άνθρωπος έχει φθάσει σε κάποιες γνώσεις οι οποίες διαρκώς μεταβάλλονται... δεν πατάει σε γερά και αδιαμφισβήτητα θεμέλια.

Στην Βίβλο υπάρχουν πολλά εδάφια στα οποία αμφισβητείται η Θειότητα του Ιησού επειδή τάχα κάνει επιστημονικά λάθη. Σχετικά με τον κόκκο σινάπεως. Γιάπετ, ο Ιησούς δεν ήλθε για να διδάξει την γνώση της βοτανικής και της βιολογίας. "Αυτή είναι η Αιώνια Ζωή, το να γνωρίζουν εσένα τον μόνο αληθινό Θεό και τον Ιησού Χριστό τον οποίο απέστειλες".

Στην περιοχή της Παλαιστίνης ίσχυε πως ο κόκκος σινάπεως ήταν ο μικρότερος σπόρος. Εξάλλου ήταν και συνηθισμένη φράση της εποχής. Αλλά εδώ ο Ιησούς δεν κάνει σύγκριση. Χρησιμοποιεί ότι είναι γνωστό και ισχύει για τον άνθρωπο στον τάδε χρόνο και χώρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 19:11:55  Εμφάνιση Προφίλ
Και το πιο πιθανό με τις επιστημονικές γνώσεις είναι να επιστρέψει ο άνθρωπος από εκεί που ξεκίνησε, γιατί στην πραγματικότητα κάνει κύκλους αντί να ακολουθεί ευθύγραμμη ανοδική πορεία. Γιατί όλη η ζωή είναι ένας κύκλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy