ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2013, 22:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Μα για ποιά 'αντιμετώπιση' λες; Πλάκα κάνεις; Σιγά μην στενοχωρηθούμε κιόλας

Άσε που πρώτος εγώ τον είπα "γραφικό" κάποιες σελίδες πριν. Ας πει λοιπόν και άλλα, και τί έγινε...είναι σε θέση αυτός να μειώσει κάποιον?

Απλά είδες πόσο τσούζει κάποιους χριστιανούς αυτά που έγραψα, πχ. περί των τραμπουκισμών του Πέτρου και της πρώτης εκκλησίας, την προφητεία (ούτε καν) του Ιησού και τα περί συλλογικής τρέλας των χριστιανών...άσε που μόλις τώρα είδα αυτό που έγραψε "μάθε την έννοια της γενεάς" και με πιάσανε τα γέλια...λες και δεν λέει ξεκάθαρα ο Ματθαίος τι εστί "γενεά" όταν αναφέρεται στην γενεαλογία του Ιησού.


Και κάτι άλλο επί τη ευκαιρία, εσύ Νικ μπαίνεις και ειρωνεύεσαι τους χριστιανούς του φόρουμ αδιακρίτως...μιας και λες όμως για "αντιμετώπιση" η κάθε περίπτωση ατόμου είναι διαφορετική. Και ο Χρίστος Ελ πχ. έχει κάποιες εξωπραγματικές απόψεις που μπορεί να σε τρελαίνουν, τουλάχιστον όμως είναι ευγενικός και δεν προσβάλλει. Για εμένα προσωπικά πρώτα πάει το ήθος και μετά οι όποιες γνώσεις...εάν ο άλλος έχει ήθος θα τον σεβαστώ και θα τον ακούσω...εάν όμως δεν έχει στοιχειώδη αγωγή τότε κατευθείαν φάπες...


Αιθεροβάμμονα έχεις δίκιο με τις συστάσεις σου...αλλά ξέρεις πώς είναι αυτά τα "σου'πα μου'πες"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2013, 22:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Εκείνος ο Μυθικιστής πού εξαφανίστηκε? Τελικά μόνο για διαφήμιση μπήκε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2013, 22:53:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και κάτι άλλο επί τη ευκαιρία, εσύ Νικ μπαίνεις και ειρωνεύεσαι τους χριστιανούς του φόρουμ αδιακρίτως.

Ειρωνία, Kost.
Αστεία και καλαμπουράκι, όχι όμως στυγνό βρίσιμο.
Συνήθως δηλαδή.
Καμιά φορά/ές ξεφεύγω κι εγώ!!

Δεν μπορείς να πεις ότι δεν του φέρομαι καλά του Χρίστου!
Το απολαμβάνει και δεν με μισεί.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2013, 23:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Με τα άλλα που λέγαμε παλιά πώς πάει, κάνεις τίποτα? Στείλτο σε pm αν είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2013, 23:41:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost:
...ξέρεις πώς είναι αυτά τα "σου'πα μου'πες"...


Κατανοώ οτι εύκολα μια συζήτηση μπορεί να ξεφύγει
ξέρεις kost, οι καιροί είναι ύπουλοι
στον κόσμο εχει συσσωρευτεί αρκετή οργή, η οποία μη μπορώντας να εκτονωθεί κάπου, διοχετεύετε στο σύγχρονο "καφενείο" (internet)
η παραπάνω κατανόηση όμως διέπεται απο μερικά "πρέπει"
δε μπορεί απο τη μια να είμαστε περήφανοι για τα πιστεύω μας
τις θέσεις μας τις γνώσεις μας την καταγωγή μας
και απο την άλλη να μην μπορούμε να ελέγξουμε ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό και να του βάλουμε όρια ,
γιατί τότε, πάει περίπατο και η άποψη μας και οι γνώσεις μας.

Προσωπικά, θα ακούσω την άποψη του οποιουδήποτε, αν δεν είναι σε θέση να σεβαστεί τη δική μου άποψη, τότε δεν υπάρχει νόημα για παρακάτω...

Οι παρεμβάσεις μου, δεν είναι προσωπικές, έχουν να κάνουν με απλούς κανόνες λειτουργίας,
τους οποίους οφείλουν όλα τα μέλη να σέβονται,
και στο παραπάνω ειμαι απόλυτος, οσο κι αν κατά καιρούς εχει ενοχλήσει κάποιους!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2013, 23:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Συγγνώμη για την παρεξήγηση. Από την άλλη όμως συμφωνώ και με αυτό που λέει ο Κώστας, δεν είχαν βέβαια αυτοκτονικές τάσεις όπως λες και εσύ, όμως ποθούσαν να βρεθούν κοντά στον Κύριο.

Όπου υπάρχει φίλε Χρίστο Έλ θρησκοληψία, αγραμματοσύνη, και ένδεια, υπάρχουν και αυτοκαταστροφικά φαινόμενα. Και αυτοί οι παράγοντες υπήρχαν στις τάξεις των πρώτων χριστιανικών κοινοτήτων, που η συντριπτική πλειοψηφία των μελών τους προερχόταν από τις κατώτερες κοινωνικές τάξεις.
Έτσι λοιπόν, παρερμηνεύοντας ενδεχομένως το "ὁ φιλῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἀπολέσει αὐτήν, καὶ ὁ μισῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἐν τῷ κόσμῳ τούτῳ, εἰς ζωὴν αἰώνιον φυλάξει αὐτήν". του κατά Ματθαίον ευαγγελίου, επιζητούσαν τον μαρτυρικό θάνατο πιστεύοντας ότι θα τους οδηγήση πλησίον του Χριστού στην αιώνια ζωή. Εκτός από τα γεγονότα της Σμύρνης που σου παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, υπάρχουν και δύο άλλα τέτοια παραδείγματα μέσα στη "Χρονογραφία" του Ιωάννη Μαλάλα.
Γράφει λοιπόν μεταξύ άλλων στη σελίδα 218 του βιβλίου του:

Ο δε αυτός βασιλεύς Τραϊανός εν τη αυτή πόλει(Αντιόχεια)διήγεν ότε θεομηνία εγένετο, εμαρτύρησε δε επί αυτού τότε ο άγιος Ιγνάτιος ο επίσκοπος της πόλεως Αντιόχειας, ηγανάκτησε γαρ κατ' αυτού, ότι ελοιδόρει αυτόν.

Ο Ιγνάτιος έβριζε τον αυτοκράτορα, προφανώς για να επιτύχη την δίωξή του. Έχει όμως και παρακάτω στην επομένη σελίδα, όπου γράφει:

εποίησε δε και κάμινον πυρός (ο Τραϊανός) και εκέλευσε τους βουλομένους χριστιανούς βάλλειν εαυτούς εν προθέσει, και πολλοί έβαλον εαυτούς και μαρτύρησαν, εμαρτύρησεδε τότε και η αγία Δροσίνη και άλλαι παρθένοι πολλαι.

Εδώ είναι προφανές φίλε Χρίστο Έλ, ότι οι πιστοί της νέας θρησκείας πήγαιναν μόνοι τους και έπεφταν στη φωτιά για να μαρτυρήσουν για την πίστη τους, μέσα σε ένα κλίμα αυτοκαταστροφικής υστερίας.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 00:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Πάντως Αιθεροβάμμονα νεύρα και προσβολές υπήρχαν πάντα στα φόρουμ, και προ κρίσης. Το κάλυμμα της ανωνυμίας βοηθάει πολύ κόσμο να εκτονωθεί ή και να επιδειχθεί. Και το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι από εκείνους που προσβάλλουν εάν τους συναντούσες από κοντά είμαι σίγουρος ότι θα ήταν αρκετά πιο ευγενικοί...το μύθος & θρησκεία πάντως η αλήθεια είναι ότι συνήθως το απέφευγα λόγω του γνωστού νοσηρού κλίματος...αλλά τελικά, όπως λες και εσύ, πάντα στο χέρι μας είναι, για παράδειγμα ο Sesostris πιο πριν δεν τσίμπησε σε προκλήσεις και παρέμεινε κόσμιος στις τοποθετήσεις του, και μπράβο του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 00:41:13  Εμφάνιση Προφίλ
kost έχεις p.m

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 09:07:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Συγγνώμη για την παρεξήγηση. Από την άλλη όμως συμφωνώ και με αυτό που λέει ο Κώστας, δεν είχαν βέβαια αυτοκτονικές τάσεις όπως λες και εσύ, όμως ποθούσαν να βρεθούν κοντά στον Κύριο.

Όπου υπάρχει φίλε Χρίστο Έλ θρησκοληψία, αγραμματοσύνη, και ένδεια, υπάρχουν και αυτοκαταστροφικά φαινόμενα. Και αυτοί οι παράγοντες υπήρχαν στις τάξεις των πρώτων χριστιανικών κοινοτήτων, που η συντριπτική πλειοψηφία των μελών τους προερχόταν από τις κατώτερες κοινωνικές τάξεις.
Έτσι λοιπόν, παρερμηνεύοντας ενδεχομένως το "ὁ φιλῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἀπολέσει αὐτήν, καὶ ὁ μισῶν τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἐν τῷ κόσμῳ τούτῳ, εἰς ζωὴν αἰώνιον φυλάξει αὐτήν". του κατά Ματθαίον ευαγγελίου, επιζητούσαν τον μαρτυρικό θάνατο πιστεύοντας ότι θα τους οδηγήση πλησίον του Χριστού στην αιώνια ζωή. Εκτός από τα γεγονότα της Σμύρνης που σου παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, υπάρχουν και δύο άλλα τέτοια παραδείγματα μέσα στη "Χρονογραφία" του Ιωάννη Μαλάλα.
Γράφει λοιπόν μεταξύ άλλων στη σελίδα 218 του βιβλίου του:

Ο δε αυτός βασιλεύς Τραϊανός εν τη αυτή πόλει(Αντιόχεια)διήγεν ότε θεομηνία εγένετο, εμαρτύρησε δε επί αυτού τότε ο άγιος Ιγνάτιος ο επίσκοπος της πόλεως Αντιόχειας, ηγανάκτησε γαρ κατ' αυτού, ότι ελοιδόρει αυτόν.

Ο Ιγνάτιος έβριζε τον αυτοκράτορα, προφανώς για να επιτύχη την δίωξή του. Έχει όμως και παρακάτω στην επομένη σελίδα, όπου γράφει:

εποίησε δε και κάμινον πυρός (ο Τραϊανός) και εκέλευσε τους βουλομένους χριστιανούς βάλλειν εαυτούς εν προθέσει, και πολλοί έβαλον εαυτούς και μαρτύρησαν, εμαρτύρησεδε τότε και η αγία Δροσίνη και άλλαι παρθένοι πολλαι.

Εδώ είναι προφανές φίλε Χρίστο Έλ, ότι οι πιστοί της νέας θρησκείας πήγαιναν μόνοι τους και έπεφταν στη φωτιά για να μαρτυρήσουν για την πίστη τους, μέσα σε ένα κλίμα αυτοκαταστροφικής υστερίας.


*



Αν όντως κάποιοι Χριστιανοί το κάνανε αυτό από μόνοι τους ή έτσι τους είπανε και το πιστέψανε, τότε ήταν τραγικό λάθος. Άλλωστε και εσύ αφήνεις ένα ενδεχόμενο για παρερμηνεία.

Βρήκα ένα κείμενο πάνω σε αυτό
http://www.faithalone.org/magazine/y2005/05_78_1.html

Ένα σύντομο απόσπασμα από την αρχή αυτού του πολύ ενδιαφέροντος άρθρου.

The person who “loves his life [psyche]” is one who is living for the now. He is contradicting Jesus’ command, “Don’t lay up treasure on earth” (Matt 6:19). He is failing to serve Jesus (“If anyone serves Me, him My Father will honor,” (John 12:26).

The person who “hates his life [psyche]” is one who is living for the life to come. He is obeying Jesus’ command, “Lay up treasure in heaven” (Matt 6:20). He is following Jesus and serving Him and will one day be honored by God (John 12:26).

Jesus is clearly not suggesting that His followers should abuse their bodies! He isn’t calling for self flagellation, self mutilation, sleep deprivation, or anything of the sort. After all, our bodies are the temples of the Holy Spirit. To abuse our bodies is sin.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 09:11:23  Εμφάνιση Προφίλ
Και ένα άλλο καλό απόσπασμα από το άρθρο
...

Saving the life and losing the life are figures of speech. In context it is clear that losing one’s life means denying oneself, taking up one’s cross, and following Jesus on the path of suffering. When Peter told Jesus that He would never go to Calvary, Peter had his mind set on worldly pleasures. When the Messiah tells you He is going to be persecuted and killed, that is what is going to happen.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 09:59:24  Εμφάνιση Προφίλ
Και κάτι τελευταίο πάνω σε αυτό το κομμάτι.

Ο όχλος δεν θέλει πολλά επιχειρήματα και φιλοσοφίες, για να αντιδράσει με βία ή απερισκεψία. Θέλει έναν καλό ρήτορα για να τον πωρώσει και να τον ξεσηκώσει συναισθηματικά.

Έχοντας διαβάσει τις επιστολές του Παύλου, πιστεύεις πως στερείται φιλοσοφικού περιεχομένου αυτά που λέει για τον "παλαιό" και τον "νέο" άνθρωπο και γενικά για τα περί Ιησού; Πιστεύεις ειλικρινά πως είναι μοναχά ένας ρήτορας δίχως ουσία, ο οποίος απλώς θέλει να επιδράσει στον συναισθηματικό κόσμο του αγράμματου ή του μορφωμένου; Και αν κάποιοι Χριστιανοί δεν το παίρνουν σωστά το μήνυμα, σε αυτό δεν φταίει η Βίβλος. Αν πήγαν να αυτοκτονήσουν, λάθος δικό τους.

Και μια και αυτή η σημαντική λεπτομέρεια μας διέφυγε σε όλη την διάρκεια της συζήτησης...

οι Απόστολοι δεν ήταν οι εκμεταλλευτές των νεοβαπτιζομένων, εκείνοι που πήγαν για να βγάλουν λεφτά από αφελείς. Δεν ήταν οι λύκοι ιεράρχες ενός άθλιου κακόμοιρου ποιμνίου. Και πως είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε αυτό;

Έχει γίνει μια τραγική συναισθηματική παρεξήγηση. Έχουμε ταυτίσει την πρώτη Εκκλησία με την πορεία του "Χριστιανικού" ιερατικού κόσμου ανά τους αιώνες. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στους δυο. Οι δεύτεροι ήταν αυτοί που τα βρήκαν όλα έτοιμα από τους πατέρες τους και ποτέ δεν διακινδύνευσαν την ζωή τους για μια πίστη. Απλώς... ήταν πάντα στο πλάι του βασιλιά και τρώγανε με χρυσά κουτάλια αραδιάζοντας ψέμματα και τρομοκρατία. Η εξουσία και το χρήμα τους θόλωσε το μυαλό και αποστατήσανεα από την αγνή διδασκαλία. Για συγκρίνετέ τους με τους πρώτους Αποστόλους. Εκείνοι έχτισαν την Χριστιανική Εκκλησία μέσα σε ένα εχθρικό κλίμα διπλής εναντίωσης και δεν υπολόγισαν την ζωή τους...αλλά μαρτύρησαν για την πίστη τους. Ή μήπως να μιλήσουμε για τον Μωυσή, ο οποίος περιπλανήθηκε στην έρημο με ένα πλήθος που δεν μπορούσε να το ελέγξει... Δείτε λίγο την διαφορά. Θα ήταν πολύ καλύτερο για τους Αποστόλους αν θέλανε να βγάλουν χρήματα να προσεγγίσουν τις κυρίαρχες τάξεις της εποχής τους... παρά να είναι μάρτυρες στην πρώτη γραμμή. Άλλωστε, μην ξεχνάτε πως η πρώτη Εκκλησία συνάντησε πολλά προβλήματα μεταξύ των μελών της. Δεν έλειψαν διαφωνίες, αψιμαχίες(μεταξύ Παύλου και Πέτρου π.χ) ενώ ο Παύλος επανέλαβε την προφητεία του Ιησού για αποστασία... άλλοι λέγανε πως είναι του Παύλου, άλλοι του Απόλλων. Κάτι προμελετημένο, μια συνωμοσία ποτέ δεν παρουσιάζει τέτοια πράγματα.Έπειτα είναι κάποιες σκηνές που ίσως παρεξηγούνται από τον συναισθηματισμό μας. Και εγώ ένιωσα περίεργα όταν διάβασα για τον θάνατο εκείνου του ζευγαριού που είπε ψέμματα και κράτησε κρυφό ένα κομμάτι της περιουσίας του. Και με ποιο δικαίωμα(σκέφτηκα) να τον καταραστεί ο Απόστολος, αφού του ανθρώπου ήταν η περιουσία και όχι των Αποστόλων...

Όχι δεν είναι εκφοβισμός. Γνωρίζετε για την κοινοκτημοσύνη των πρώτων Χριστιανών. Από την στιγμή που κάποιοι είχαν βαπτιστεί και δέχονταν την κοινοκτημοσύνη, ΔΕΝ έπρεπε να τα κρατάνε όλα για πάρτη τους, αλλά να τα μοιράζονται σαν αδέλφια αφού ελπίζουν στον νέο κόσμο. Επομένως αυτό το ζευγάρι έδρασε υποκριτικά, μια και όλοι οι άλλοι είχαν καταθέσει την περιουσία τους για την κοινή ωφέλεια. ΜΗΝ σας ξαφνιάζει η σκληρή τιμωρία του Θεού, σε όποιο σημείο της Γραφής. Ο Θεός γνωρίζεις καρδιές και νεφρούς, γνωρίζει τον πονηρό και τον αγαθό...εξετάζει τα βάθη του νου. Σαν υπέρτατος Κριτής δεν χρειάζεται το δικαίωμα από κανέναν για να δράσει ακόμη και με αιματηρή βία. Μην σας ξεγελούν οι λέξεις αίμα και βία. Σκεφθείτε ένα τέρας το οποίο σφάζει νεογέννητα βρέφη... ένας τέτοιος "άνθρωπος" δεν θα άξιζε αιματηρή τιμωρία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 10:32:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
quote:
Ουστ χάσου από μπροστά μου αρχιπανίβλακα και χρωστάω και ένα report να δώσω για να δημοσιευτεί το τελευταίο μου paper...

Ο κλασικός κομπλεξικός έλληνας, "ρε ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε?"...ναι ξέρω, ένας γραφικός τυπάκος με πολλά απωθημένα...


Ξεράδια ξέρεις απόφοιτε του Δημοτικού!

quote:

quote:
Μην εξαφανιστείς και εσύ από το esoterica, έτσι???

Μπα, από το 2002 είμαι εδώ...και έχω βαρεθεί να βλέπω δεκάδες γραφικούς σαν και εσένα που προσπαθούν να καπελώσουν με φωνές και βρισιές...έρχονται και φεύγουν...


Με 1250 ποστς από το 2002????
Μπανίστας είσαι ή απλά μαθαίνεις τα γράμματα από τους πάτρωνες εδώ μέσα που λάκισαν όταν τόλμησαν να τα βάλουν μαζί μου???

Ερευνάτε τας Γραφάς

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικών και εμπρηστικών εκφράσεων

28/6/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 11:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Αν όντως κάποιοι Χριστιανοί το κάνανε αυτό από μόνοι τους ή έτσι τους είπανε και το πιστέψανε, τότε ήταν τραγικό λάθος. Άλλωστε και εσύ αφήνεις ένα ενδεχόμενο για παρερμηνεία.

Δεν είναι δα και η πρώτη φορά φίλε Χρίστο Έλ που ο τυφλός φανατισμός οδήγησε ακόμα και μορφωμένους αρχιερείς να προβούν σε ακραίες πράξεις. Πάρε για παράδειγμα τον Ωριγένη, ο οποίος παίρνοντας κατά γράμμα την περικοπή του ευαγγελίου:

εἰσὶ γὰρ εὐνοῦχοι οἵτινες ἐκ κοιλίας μητρὸς ἐγεννήθησαν οὕτω. καὶ εἰσὶν εὐνοῦχοι οἵτινες εὐνουχίσθησαν ὑπὸ τῶν ἀνθρώπων, καὶ εἰσὶν εὐνοῦχοι οἵτινες εὐνούχισαν ἑαυτοὺς διὰ τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν. ὁ δυνάμενος χωρεῖν χωρείτω. Ματθ. 10,12

Αυτοευνουχίστηκε και σύμφωνα με τον Ευσέβιο, «παρακινήθηκε να επιτελέσει με έργα την σωτήρια ρήση» ("Εκκλησιαστική ιστορία" κεφ.ΣΤ΄ 8). Το παράδειγμά του το ακολούθησαν και άλλοι, και σύντομα η πράξη του πήρε διαστάσεις επιδημίας, κυρίως μεταξύ των μοναχών αλλά και των φανατικών θρησκολήπτων που με την πράξη τους αυτή πίστευαν ότι θα κερδίσουν την βασιλεία των ουρανών. Για να δώση τέλος σ΄αυτά τα φαινόμενα, η οικουμενική σύνοδος της Νίκαιας ανάγκάστηκε στον κανόνα Α', να καταδικάση τη συνήθεια του οικειοθελούς ευνουχισμού και να απαγορεύση τη χειροτονία ευνουχισμένων, πλην όσων για ιατρικούς λόγους ή λόγω βασανιστηρίων εξετμήθησαν.

Εἴ τις ἐν νόσῳ ὑπὸ ἰατρῶν ἐχειρουργήθη, ἢ ὑπὸ βαρβάρων ἐξετμήθη, οὗτος μενέτω ἐν τῷ κλήρῳ. Εἰ δέ τις ὑγιαίνων ἑαυτὸν ἐξέτεμε, τοῦτον καὶ ἐν τῷ κλήρῳ ἐξεταζόμενον, πεπαῦσθαι προσήκει· καὶ ἐκ τοῦ δεῦρο, μηδένα τῶν τοιούτων χρῆναι προάγεσθαι. Ὥσπερ δὲ τοῦτο πρόδηλον, ὅτι περὶ τῶν ἐπιτηδευόντων τὸ πρᾶγμα, καὶ τολμώντων ἑαυτοὺς ἐκτέμνειν εἴρηται· οὕτως, εἴ τινες ὑπὸ βαρβάρων, ἢ δεσποτῶν εὐνουχίσθησαν, εὑρίσκοιντο δὲ ἄλλως ἄξιοι, τοὺς τοιούτους εἰς κλῆρον προσίεται ὁ κανών. κανών Α'


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 11:21:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost

Μα για ποιά 'αντιμετώπιση' λες; Πλάκα κάνεις; Σιγά μην στενοχωρηθούμε κιόλας


Έτσι σε θέλω αγόρι μου, γερό και δυνατό για να αντέχεις τις κακουχίες όταν εμφανίζεσαι μπροστά μου με παπάτζες επιπέδου Δημοτικού που τις θεωρείς επιχειρήματα....

quote:

Άσε που πρώτος εγώ τον είπα "γραφικό" κάποιες σελίδες πριν. Ας πει λοιπόν και άλλα, και τί έγινε...είναι σε θέση αυτός να μειώσει κάποιον?

Τσααπππππρρρρρρ!!!!

Εκτός από τη μάνα σου σε ξέρει και κανένας παραέξω ρε πουθενά?????

Στο επόμενο συνέδριο θες να σε πάρω μαζί μου να μου κουβαλάς τις βαλίτσες????

quote:

Απλά είδες πόσο τσούζει κάποιους χριστιανούς αυτά που έγραψα, πχ. περί των τραμπουκισμών του Πέτρου και της πρώτης εκκλησίας, την προφητεία (ούτε καν) του Ιησού και τα περί συλλογικής τρέλας των χριστιανών...

Το μόνο που μου τσούζει εδώ μέσα είναι οι παλάμες μου από τις ατελείωτες καρπαζιές που σας ρίχνω επι καθημερινής βάσεως.

quote:

άσε που μόλις τώρα είδα αυτό που έγραψε "μάθε την έννοια της γενεάς" και με πιάσανε τα γέλια...λες και δεν λέει ξεκάθαρα ο Ματθαίος τι εστί "γενεά" όταν αναφέρεται στην γενεαλογία του Ιησού.

Ίδιο σύμπτωμα με macedon και Sesostris με το "εισελθείν προς". Όπου το βλέπουν σε Αγία Γραφή σημαίνει συνουσία!!!!!

Μιλάμε για τέτοια αντιληπτική ικανότητα!!!!

Για ρίξε και εδώ κάτι ερμηνείες για να γελάσουμε ρε συ...

Λκ Ια‐49 διὰ τοῦτο καὶ ἡ σοφία τοῦ Θεοῦ εἶπεν· ἀποστελῶ εἰς αὐτοὺς προφήτας καὶ ἀποστόλους, καὶ ἐξ αὐτῶν ἀποκτενοῦσι καὶ ἐκδιώξουσιν,
Λκ Ια‐50 ἵνα ἐκζητηθῇ τὸ αἷμα πάντων τῶν προφητῶν τὸ ἐκχυνόμενον ἀπὸ καταβολῆς κόσμου ἀπὸ τῆς γενεᾶς ταύτης,
Λκ Ια‐51 ἀπὸ τοῦ αἵματος ῎Αβελ ἕως τοῦ αἵματος Ζαχαρίου τοῦ ἀπολομένου μεταξὺ τοῦ θυσιαστηρίου καὶ τοῦ οἴκου· ναί, λέγω ὑμῖν, ἐκζητηθήσεται ἀπὸ τῆς γενεᾶς ταύτης.

Για ποια συγκεκριμένη γενεά ομιλεί βρε αθεοάθρησκε ερμηνευτή της καρπαζιάς???

kost από εδώ και κάτω ΜΗ συνεχίζεις να διαβάζεις καθώς απευθύνομαι σε νοήμονα όντα. Εσύ έχεις homework όπου κατά τη συνήθη σας τακτική αποφεύγετε μήπως και κρύψετε τη γύμνια σας.

Η φράση του Ιησού περί "αυτής της γενιάς" έχει πάαααρα πολύ μεγάλη σημασία για το Ανθρώπινο Γένος.

Από την Πτώση του Ανθρώπου υπήρξε ένας σταδιακός ποιοτικός εκφυλισμός του (π.χ κατά Ησίοδο Χρυσό, Αργυρό, Χάλκινο).

Εμείς, πάλι κατά Ησίοδο, είμαστε το Σιδερένιο (και κατώτερο) Γένος το οποίο σαν δυνατότητες/ικανότητες/γνώσεις είναι λίγο πιο πάνω από το ζωικό και μετέχει πλήρως της Εξέλιξης ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ από αυτήν.

Ο Λόγος του Ιησού μας εξασφαλίζει ότι (ΕΥΤΥΧΩΣ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ μέχρι τη συντέλεια του Κόσμου.

Υ.Γ Με την ίδια έννοια αναφέρεται στην Αγία Γραφή και ο "αιώνας τούτος" ο οποίος ΔΕΝ είναι κανένας συγκεκριμένος αιώνας αλλά όλοι οι αιώνες που θα ζήσει "αύτη η γενεά" μέχρι τη συντέλεια του Κόσμου.

Ερευνάτε τας Γραφάς

__________________________________________________
Έγιναν επεμβάσεις στο μήνυμα
σε προσβλητικές και εμπρηστικές εκφράσεις
που ξεφεύγουν από κάθε έννοια σοβαρού διαλόγου

28/6/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 11:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
kost
για παράδειγμα ο Sesostris πιο πριν δεν τσίμπησε σε προκλήσεις και παρέμεινε κόσμιος στις τοποθετήσεις του, και μπράβο του!

Αρχικά φίλε kost διαπληκτίστηκα κι εγώ μαζί του, και μάλιστα μερικές φορές και έντονα. Όταν όμως αργότερα συνειδητοποίησα ότι πρόκειται για ένα άτομο ψυχολογικά διαταραγμένο, έπαψα να του απαντώ και να δίνω σημασία στις απαντήσεις του. Άλλωστε τα περισσότερα μέσα σ' αυτές είναι ύβρεις και απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί πρός το άτομό μου.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 12:22:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris
quote:
kost
για παράδειγμα ο Sesostris πιο πριν δεν τσίμπησε σε προκλήσεις και παρέμεινε κόσμιος στις τοποθετήσεις του, και μπράβο του!

Αρχικά φίλε kost διαπληκτίστηκα κι εγώ μαζί του, και μάλιστα μερικές φορές και έντονα. Όταν όμως αργότερα συνειδητοποίησα ότι πρόκειται για ένα άτομο ψυχολογικά διαταραγμένο, έπαψα να του απαντώ και να δίνω σημασία στις απαντήσεις του. Άλλωστε τα περισσότερα μέσα σ' αυτές είναι ύβρεις και απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί πρός το άτομό μου.

Βρε φέρε τα "πρωτότυπα" του ΔΗΘΕΝ Τερτυλλιανού με τα οποία προσπάθησες να αντιπαρατεθείς στον Robben που στα ζητούσε επίμονα και έχουν περάσει ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΤΑ ΛΥΡΑΤΗ και ύστερα ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ κάνε και χαρακτηρισμούς σαν αυτούς που σου γράφουν οι θεράποντες ιατροί σου στο βιβλιάριο υγείας.

Όταν κάνεις ΜΟΝΟ χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ THREAD ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ξέρεις πως χαρακτηρίζεσαι ε????

Μέχρι τότε είσαι ένας κατάπτυστος φανατικός Χριστομάχος που δεν σταματάς ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΤΗΣ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑΣ προκειμένου να βγάλεις το απύθμενο ΜΙΣΟΣ ΣΟΥ.


ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 15:12:23  Εμφάνιση Προφίλ
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...

Τρελάρα!!!!
Γουστάρω την τρέλα, όταν δεν πάει στα βουνά!!
Χρειάζεται πολύ τρέλα, να καταλάβει κάποιος, ότι το Σιδηρούν Γένος, είμαστε εμείς.Μετά πάπαλα και πάλι απο την αρχή.

Το επόμενο θα είναι το Χρυσούν Γένος.

Αυτο που με εξιτάρει, είναι το πόσες φορές έχει γίνει αυτό, στα 4,5 δις έτη της Γης.

Ζήτω η τρέλα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 15:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Το μόνο που μου τσούζει εδώ μέσα είναι οι παλάμες μου από τις ατελείωτες καρπαζιές που σας ρίχνω επι καθημερινής βάσεως.

Φαντασιώνεσαι ότι ρίχνεις «καρπαζιές»??
Μήπως ήσουν κάποτε παιδί της σφαλιάρας και σου βγαίνει το απωθημένο?


quote:

Στο επόμενο συνέδριο θες να σε πάρω μαζί μου να μου κουβαλάς τις βαλίτσες????

Χαχαχαχαχαχα…συνεχίζει το ταγάρι μπας και πείσει ότι είναι κάποιος, «ρε ξέρετε ποιος είμαι εγώ ρε??? Ρε εγώ πηγαίνω και σε συνέδρια για παρουσιάσεις»….
Ρε συ, χεστήκαμε ποιος είσαι και πού πηγαίνεις με το βαλιτσάκι σου…


quote:
Με 1250 ποστς από το 2002????
Μπανίστας είσαι ή απλά μαθαίνεις τα γράμματα από τους πάτρωνες εδώ μέσα που λάκισαν όταν τόλμησαν να τα βάλουν μαζί μου???

Καμμένο τρολ…τα δικά μου μηνύματα είναι 500 λέξεις μέσο όρο, ούτε chat κάνω, ούτε τρολάρω, ούτε quotarw διαρκώς τους άλλους για να τους βρίσω…

Kαι που'σαι, άσε τον Ησίοδο και τους αρχαίους ήσυχους, διότι η γελοιότητα και το θράσος σου δεν έχουν όρια…μέχρι τα ευαγγέλια είσαι εσύ, που ούτε και εκεί το έχεις…που μου θες και αρχαίους…


Πάμε και στα της «γενεάς» τώρα…

Ακόμα και οι χριστιανοί μελετητές βλάκα αναγνωρίζουν ότι με την λέξη «γενεά» ο Ιησούς εννοεί τους συγχρόνους τους, την δική του γενιά την οποία και κατακεραύνωνε για την απιστία και φαυλότητά της. Προσπαθούν όμως να δείξουν ότι τάχα χρησιμοποίησε την λέξη διφορούμενα εννοώντας ταυτόχρονα και τους συγχρόνους τους και τους μεταγενέστερους…λες και μας πείσανε….

Η δε λέξη «γένος» στα ευαγγέλια αναφέρεται στην καταγωγή (πχ. Ματθαίος, 17:21 «τούτο το γένος (δαιμονίου) εκπορεύεται μόνο με προσευχή και νηστεία», «η δε γυναίκα ήταν Ελληνίδα, αλλά Συροφοινίκισσα το γένος».


Για να δούμε και τα χωρία...

Ματθ. 17,17. "ἀποκριθεὶς δὲ ὁ Ἰησοῦς εἶπεν· ὦ γενεὰ ἄπιστος καὶ διεστραμμένη! ἕως πότε ἔσομαι μεθ᾿ ὑμῶν; ἕως πότε ἀνέξομαι ὑμῶν;φέρετέ μοι αὐτὸν ὧδε".

Αυτό να στο μεταφράσω βλάκα ή μπορείς και μόνος σου; Αγανακτεί εδώ ο δάσκαλος με τα ταγάρια που διάλεξε για μαθητές και αναφωνεί «Γενιά άπιστη και διεστραμμένη, έως πότε θα είμαι μαζί σας, και ως πότε θα σας ανέχομαι?»…Εδώ εξυπνάκια τι πιστεύεις ότι εννοεί με το «γενιά»?

Λουκ. 11,29 Τῶν δὲ ὄχλων ἐπαθροιζομένων ἤρξατο λέγειν· ἡ γενεὰ αὕτη γενεὰ πονηρά ἐστι· σημεῖον ζητεῖ, καὶ σημεῖον οὐ δοθήσεται αὐτῇ εἰ μὴ τὸ σημεῖον Ἰωνᾶ τοῦ προφήτου.


δηλαδή, «η γενιά αυτή είναι πονηρή και ζητάει σημάδι, αλλά αυτό δεν θα της δοθεί, παρά μόνο το σημείο του Ιωνά του προφήτη.


Εδώ με το «η γενιά αυτή» σε ποια γενιά λες να αναφέρεται? Και με το οποίο σημείο του Ιωνά εννοείται η κάθοδο στον άδη και η ανάσταση μετά από 3 ημέρες.

Και για να εκπληρωθεί γενικώς η υποτιθέμενη προφητεία περί της γενεάς αυτής, παρουσιάζουν οι ευαγγελιστές την κοσμογονία της θανάτωσης του Ιησού όπου άνοιξαν τα μνήματα, αναστήθηκαν οι άγιοι και εμφανίστηκαν στην Ιερουσαλήμ, έγιναν μεγάλοι σεισμοί, κρύφτηκε ο ήλιος, σχίστηκε ο Ναός κτλ, για τα οποία αυτά παράλογα φυσικά δεν υπάρχει η παραμικρή μαρτυρία…

Πάμε και αλλού

Λουκ. 11,50 "ἵνα ἐκζητηθῇ τὸ αἷμα πάντων τῶν προφητῶν τὸ ἐκχυνόμενον ἀπὸ καταβολῆς κόσμου ἀπὸ τῆς γενεᾶς ταύτης"
Λουκ. 11,51 "ἀπὸ τοῦ αἵματος Ἄβελ ἕως τοῦ αἵματος Ζαχαρίου τοῦ ἀπολομένου μεταξὺ τοῦ θυσιαστηρίου καὶ τοῦ οἴκου· ναί, λέγω ὑμῖν, ἐκζητηθήσεται ἀπὸ τῆς γενεᾶς ταύτης".


Να στο μεταφράσω και αυτό, «το αίμα όλων των προφητών που χύθηκε από καταβολής κόσμου θα ζητηθεί πίσω από την γενιά αυτή»…Απειλεί λοιπόν εδώ ο Ιησούς τους Ιουδαίους πως όσο αίμα χύθηκε όλο αυτό τον καιρό ήρθε η ώρα να το πληρώσει η γενιά αυτή! Όταν λοιπόν λέει ότι η «γενιά αυτή» θα ξεπληρώσει όλο το αίμα της χιλιόχρονης ιστορίας των προφητών δεν εννοεί στραβάδι 2.500-3.000 χρόνια μετά τον Χριστό αλλά τώρα όπου να’ναι…


Ματθ. 23,36 "ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι ἥξει ταῦτα πάντα ἐπὶ τὴν γενεὰν ταύτην "

Με την ίδια λογική εδώ ο Jesus σε καμία περίπτωση δεν δίνει στην προφητεία του εύρος 2.000 και 3.000 ετών για την συντέλεια που ακόμα περιμένουν με λαχτάρα οι χριστιανοί, αλλά λέει ξεκάθαρα ότι οι τεράστιες καταστροφές θα συμβούν στην τωρινή γενιά της εποχής του, όντας ο τελευταίος στην σειρά των προφητών, μετά τον Πρόδρομο.

Για την οποία «γενιά» ξαναλέω ο Ματθαίος μιλάει στην αρχή περί της γενεαλογίας του Ιησού, με το γνωστό «γενεαί δεκατέσσεραι» από την γενιά του Δαυίδ μέχρι τον ίδιο.

Ματθ. 11,14 "καὶ εἰ θέλετε δέξασθαι, αὐτός ἐστιν Ἠλίας ὁ μέλλων ἔρχεσθαι.
Ματθ. 11,15 ὁ ἔχων ὦτα ἀκούειν ἀκουέτω.
Ματθ. 11,16 Τίνι δὲ ὁμοιώσω τὴν γενεὰν ταύτην; ὁμοία ἐστὶ παιδίοις καθημένοις ἐν ἀγοραῖς, ἃ προσφωνοῦντα τοῖς ἑταίροις αὐτῶν λέγουσιν·
Ματθ. 11,17 ηὐλήσαμεν ὑμῖν, καὶ οὐκ ὠρχήσασθε, ἐθρηνήσαμεν ὑμῖν, καὶ οὐκ ἐκόψασθε.
Ματθ. 11.18 ἦλθε γὰρ Ἰωάννης μήτε ἐσθίων μήτε πίνων, καὶ λέγουσι· δαιμόνιον ἔχει.
Ματθ. 11,19 ἦλθεν ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ἐσθίων καὶ πίνων, καὶ λέγουσιν· ἰδοὺ ἄνθρωπος φάγος καὶ οἰνοπότης, τελωνῶν φίλος καὶ ἁμαρτωλῶν. καὶ ἐδικαιώθη ἡ σοφία ἀπὸ τῶν τέκνων αὐτῆς"!


Και πάλι εδώ ο Ιησούς τα χώνει στους δικούς του, στην ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΑ για την απιστία της!!!


Το κατάλαβες τώρα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 15:30:54  Εμφάνιση Προφίλ
kost

Εδώ κάνεις λάθος.
οι χριστιανοπαπάρες της εποχής, όπως γνωρίζεις, ήταν αντιγραφείς και κλέφτες, των πνευματικών εργασιών, άλλων λαών.

Οταν λοιπόν λένε περι γεννεάς, εννοούν το σημερινό γένος των ανθρώπων.
Οπως και οι αρχαίοι.Το σιδηρούν Γένος.Αυτο περιλαμβάνει όλη την ανθρωπότητα,απο το 12.000 παχ, έως σήμερα.


ὦ γενεὰ ἄπιστος καὶ διεστραμμένη! ἕως πότε ἔσομαι μεθ᾿ ὑμῶν; ἕως πότε ἀνέξομαι ὑμῶν;

Είναι φανερό, ότι αυτο δεν αφορά την διάρκεια μιας γεννεάς, δηλαδή 35 χρόνια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 15:42:45  Εμφάνιση Προφίλ
Έχει εγερθεί ένα τεράστιο ερώτημα σχετικά με τους πιστούς:

Είναι οι Χριστιανοί αφελείς, που περιμένουν να εκπληρωθούν πράγματα τα οποία θα έπρεπε να έχουν εκπκληρωθεί τον 1ο αιώνα;

Προς το παρόν ένα πράγμα θα πω, είναι φοβερό ζήτημα και ευχαριστώ που το φέρατε στο προσκήνιο. Θυμάμαι ένα παρόμοιο θέμα "Η Απάτη των Προφητειών", στο οποίο εκφράστηκε η γνώμη πως οι προφητείες δεν είναι ξεκάθαρες, με σκοπό να έχουν τα ιερατεία πιστούς πελάτες σε υπηρεσία αιωνίως.

Θα επανέλθω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 15:45:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

kost

Εδώ κάνεις λάθος.
οι χριστιανοπαπάρες της εποχής, όπως γνωρίζεις, ήταν αντιγραφείς και κλέφτες, των πνευματικών εργασιών, άλλων λαών.

Οταν λοιπόν λένε περι γεννεάς, εννοούν το σημερινό γένος των ανθρώπων.
Οπως και οι αρχαίοι.Το σιδηρούν Γένος.Αυτο περιλαμβάνει όλη την ανθρωπότητα,απο το 12.000 παχ, έως σήμερα.


ὦ γενεὰ ἄπιστος καὶ διεστραμμένη! ἕως πότε ἔσομαι μεθ᾿ ὑμῶν; ἕως πότε ἀνέξομαι ὑμῶν;

Είναι φανερό, ότι αυτο δεν αφορά την διάρκεια μιας γεννεάς, δηλαδή 35 χρόνια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε... τί φράσεις είναι αυτές;

"χριστιανοπαπάρες"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 16:16:49  Εμφάνιση Προφίλ
Eίμαι...λεξοπαραγωγός φίλε Χριστος Ελ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 17:45:20  Εμφάνιση Προφίλ
@kost

Πόσο βόιδι είσαι ρε kost τελικά???

Τι ερμηνείες είναι αυτές που έκανες???

Περιόρισες όλη τη διδασκαλία του Ιησού σε εμβέλεια καμμιά σαρανταριά χρόνων???

Γι'αυτό θα πληγώνεσαι κάθε μέρα με το που θα ξυπνάς έως να ξανακοιμηθείς και θα αδυνατείς να εξηγήσεις την πραγματικότητα που σε περιβάλλει....

Επίσης το "εισελθών προς" όπου το βέπεις στην Αγία Γραφή είναι συνουσία όπως και ο "αιώνας τούτος" ήταν μέχρι το 99 μ.Χ.

Μην αφήσεις κανέναν να σε κοροιδέψει έτσι αγόρι μου?
Ότι σου λέει ο Καλόπουλος και ο Ρασσιάς εσύ!

Βρε ουυυυυστ παλιοτάγαρο που μου θες και συζήτηση επί των Ευαγγελίων, θλιβερέ απόφοιτε του Δημοτικού...

Υ.Γ Άσε ΝΙΚΟΜΑΧΕ μην ασχολείσαι, μετά το τελευταίο post του ο kost δεν έχει ελπίδα να καταλάβει αυτό που του λες με το χαμηλότατο αντιληπτικό επίπεδο που διαθέτει...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 26/06/2013 18:45:26

__________________________________________________
Έγιναν επεμβάσεις στο μήνυμα
σε προσβλητικές και εμπρηστικές εκφράσεις
που ξεφεύγουν από κάθε έννοια σοβαρού διαλόγου

28/6/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 18:28:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χρίστος Ελ
Έχει εγερθεί ένα τεράστιο ερώτημα σχετικά με τους πιστούς:

Είναι οι Χριστιανοί αφελείς, που περιμένουν να εκπληρωθούν πράγματα τα οποία θα έπρεπε να έχουν εκπκληρωθεί τον 1ο αιώνα;


Τώωωωωωρα το κατάλαβες ρε Χριστάρα...

Αφού ο kost έχει τέτοιο χαμηλότατο επίπεδο αντιληπτικής ικανότητας σε τέτοιες παπάτζες συμπεράσματα καταλήγει...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 18:41:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χρίστος Έλ

Νικόμαχε... τί φράσεις είναι αυτές;

"χριστιανοπαπάρες"



Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ΔΕΝ είναι Χριστιανός αλλά έχει καλή προαίρεση προς τη Γνώση (ΟΧΙ προς τους Χριστιανούς αλλά τι να κάνουμε) και το μυαλό του το βάζει σε λειτουργία προς παραγωγή ίδιων συμπερασμάτων και δεν αρκείται στη μασημένη τροφή ΑΚΟΜΑ και αν προέρχεται από επιστημοναράδες με έδρες και Νομπελ και δημοσιεύσεις στο Science και στο Nature που οι περισσότεροι εδώ μέσα θα τους άκουγαν ως θεούς....

Ο kost απλά κάνει ένα κόπο παραπάνω και το κουβαλάει καθώς η ανατομία του δεν του επιτρέπει να το αφήσει κάπου αλλού για να ξαποστάσει λιγάκι και το έχει μόνο και μόνο για να πιθηκίζει τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγουν οι διάφοροι Καλόπουλοι, Ρασιάδες και Αναστασάκηδες...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 26/06/2013 18:43:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 23:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
kost
Εδώ κάνεις λάθος.
οι χριστιανοπαπάρες της εποχής, όπως γνωρίζεις, ήταν αντιγραφείς και κλέφτες, των πνευματικών εργασιών, άλλων λαών.

Οταν λοιπόν λένε περι γεννεάς, εννοούν το σημερινό γένος των ανθρώπων.



Νικόμαχε, η συμπάθειά σου για τον βλάκα σε έκανε να πετάξεις κοτσάνα...και η πλάκα είναι ότι ενώ μιλάς για "χριστιανοπαπάρες" (προσβάλλοντας έτσι τα πιστεύω του Pano) εκείνος σε επαινεί μόνο και μόνο επειδή τον υποστήριξες...αυτά είναι...


Άσε λοιπόν τις τακιμιές και ξαναδιάβασέ πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα:"Ω γενεά πονηρή, ως πότε θα είμαι μαζί σας και ως πότε θα σας ανέχομαι?".

Το πράγμα μιλάει από μόνο του το σε ποιά γενιά αναφέρεται...και σίγουρα πάντως δεν αναφέρεται σε εσένα και εμένα, εκτός βέβαια και αν κουβαλάς μνήμες από την προηγούμενη ζωή σου ως Φαρισαίος, Σαδδουκαίος ή Απόστολος, και έπινες και καφεδάκι με τον Ιησού...είναι τόσο αυτονόητο αυτό που λέω, ακόμα και οι χριστιανοί στις εξηγήσεις που δίνουν το αναγνωρίζουν αυτό ως προφανές!!! Και επιχειρούν ελιγμούς ώστε να του αποδώσουν και δεύτερη σημασία (πίσω από την προφανή).

Και τι σχέση έχει ο Ησίοδος με τους ευαγγελιστές" καμία...ο Ησίοδος μιλάει για πληθώρα θεών και ηρώων...άλλα πράγματα εμπνεύστηκαν οι ευαγγελιστές από τους Έλληνες.

Το τι εστι "γενιά" λοιπόν, είναι ξεκάθαρο στην Κ. Διαθήκη, και φαίνεται πρώτα απ'όλα στο γενεαλογικό δέντρο του Ιησού, 14 "γενεές" από τον Αβραάμ ως τον Δαυίδ, 14 "γενεές" από τον Δαυίδ ως την μετοίκηση της Βαβυλώνας και άλλες 14 από την μετοίκηση ως τον Ιησού.

Αρκετά όμως ασχολήθηκα, του έγραψα του άλλου ένα διαφωτιστικό κατεβατό και αυτός αναμασάει από την κόμπλα του την κασέτα περί Ρασιάδων και Καλόπουλων. Αλλά είπαμε, εξ ιδίων κρίνει, αναμασά το σανό και από σκέψη τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 23:37:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νικόμαχε, η συμπάθειά σου για τον βλάκα σε έκανε να πετάξεις κοτσάνα

Επιμένω Kost.
Κοτσάνα το βλέπεις?Κοτσάνα θα είναι.

Οχι για μένα όμως.Δεν θεωρώ πώς αναφέρονται σε ανθρώπινες γεννεές των 35 χρόνων, αλλά σε πληθώρα συνεχόμενων ενσαρκώσεων, οι οποίες όλες μαζί, αποτελούν ένα γένος,μια τάξη.Οπως στο σχολείο.Στο τέλος της εκπαίδευσης, άλλοι έχουν περάσει, άλλοι επανεξετάζονται και άλλοι επαναφοιτούν.Το σχολείο απαιτεί πολλές τάξεις.

Οπως και η διάρκεια ενός γένους με την φιλοσοφική έννοια,Χρυσούν,Αργυρούν,Χάλκινο και Σιδερένιο.

Κάθε ένα απο αυτά, απαιτεί πολλές διαδοχικές γεννεές των 35 χρόνων και σε αυτές θεωρώ πώς αναφέρονται οι γραφές και οι αρχαίοι φιλόσοφοι.

Συγνώμη Kost, είναι προσωπική άποψη, αποτέλεσμα προσωπικής μελέτης και ουδεμία σχέση έχει με "συμπάθειες".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 00:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Σεβαστό, απλώς φαίνεται πως ούτε και εσύ έχεις διαβάσει τα εν λόγω χωρία την Κ. Διαθήκης...ταυτίζεις αυθαίρετα την "παροδική γενεά" με το "διαχρονικό ανθρώπινο γένος", ενώ θεωρείς ως ένα και το αυτό "χριστιανική γραφή-ησιόδειο μύθο-ελληνική φιλοσοφία"!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 00:10:42  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι Kost.
θεωρώ όλες τις άλλες γραφές, εκτός των αρχαιοελληνικών, προϊόντα κλοπής.

Και έχω μελετήσει πολυ καλά την ΠΔ και την ΚΔ.

Και ο Ησίοδος, δεν γνωρίζω με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, άν ήταν μυθοπλάστης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 08:08:55  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν, το θέμα είναι πολύ σοβαρό και καθόλου αστείο. Όσα ειπώθηκαν για την γενεά φαίνονται πολύ λογικά. Απάντηση;

Πρώτα κάποιες παραδοχές
1) Πράγματι υπάρχουν πολλοί Χριστιανοί που είναι αφελή θύματα και όργανα μιας ιεραρχίας
2)Η φαινομενική "ασάφεια" των γραφών ευνοεί όλους τους πονηρούς που έχουν χτίσει τεράστιες κερδοφόρες επιχειρήσεις χάρη στη θρησκεία.
3)Πιστεύω πως οι πρώτοι Χριστιανοί και ο Χριστιανός κάθε εποχής να επιζητά το τέλος να έρθει στην εποχή του.
4)Έπειτα από αυτά τα λογικά επιχειρήματα, ίσως να φαντάζει αστεία η υπεράσπιση, μια και φαίνεται πως πάμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

Για δώσε όμως μια ευκαιρία.

Λοιπόν, όπως γνωρίζετε, δεν υπάρχει θρησκευτική ρήση η οποία να είναι σαφής σε όλους. Απολλώνιοι χρησμοί, Ελευσίνια Μυστήρια κτλ... η Βίβλος σαν πνευματικό βιβλίο δεν αποτελεί εξαίρεση. Αυτός είναι ο θρησκευτικός μυθικός λόγος. Η εξήγηση μπορεί να είναι μια από τις παρακάτω:

1)Ασάφεια εκ του πονηρού, για να μην φανούμε απατεώνες στους πελάτες μας και να τους αδειάζουμε πάντα τον κουμπαρά
2)Κάλυψη των μυστηρίων στους πονηρούς, απο-κάλυψη στους εκλεκτούς.
3)Δοκιμασία και χτίσιμο χαρακτήρα, μελέτη.

Εγώ διαλέγω τα 2 και 3. Μπορεί το 1 να μας έλκει, όμως για φανταστείτε πόσο γελοίος θα ήταν ο θρησκευτικός λόγος αν έλεγε "την τάδε ημέρα και ώρα ο κόσμος αυτός θα καταστραφεί". Έτσι όλοι οι πονηροί θα ζούσαν στην κραιπάλη πετώντας την Βίβλο και την ηθική στα σκουπίδια, περιμένοντας την γνωστή ώρα και την στιγμή που θα έπρεπε να αλλάξουν. Πιστεύετε πως ο Θεός θα αποκάλυπτε τις βουλές του έτσι εύκολα στον τυχόντα; Ας σκεφτούμε λοιπόν πως η ασάφεια και η απόκρυψη είναι χαρακτηριστικά όλων των θρησκειών. Από την άλλη δέχομαι πως θα εμφανιστούν εκατοντάδες πονηροί που θα εκμεταλλευτούν αυτή την ασάφεια για οικονομικά οφέλη.

Έχοντας υπόψη το παραπάνω ας δούμε τώρα την "γενεά" και τις προφητείες του Ιησού. Λοιπόν διαβάζοντας το Ματθαίος 24, Μάρκος 13, Λουκάς 21, παρατηρούμε κάτι πολύ περίεργο. Ο Ιησούς μιλάει για μια τοπική καταστροφή της Ιερουσαλήμ, αλλά έπειτα ο λόγος γυρίζει σε μια παγκόσμια στενοχώρια των εθνών εν απορία(τα κύματα να βουίζουν, λαοθάλασσες, ταραχές). Μιλάει για σημεία παγκόσμιας έξαρσης πολέμων, λοιμών, λιμών, σεισμών, καταστροφών. Φόβος για τα επερχόμενα δεινά του μέλλοντος, σκοτεινό το μέλλον, πολλοί ψευτομεσσίες... Έπειτα λοιπόν από αυτά τα σημεία εμφανίζεται ο Ιησούς.

Διαβάζοντας τα κείμενα αμέσως καταλαβαίνουμε το πόσο ά-λογο φαίνεται να συνδέσουμε την καταστροφή της Ιερουσαλήμ με την παγκόσμια στενοχώρια των φυλών. Ενώ για την πρετεριστική άποψη έχω να ρωτήσω το εξής: μήπως ο Χριστός επέστρεψε στο πρόσωπο των Ρωμαίων; Οι Ρωμαίοι δηλαδή ήταν "εκτός των φυλών"; Μα δεν διαβάζουμε πως θα τον δουν όλες οι φυλές της γης και θα θρηνήσουν; Και "εκείνοι που τον εξεκέντησαν";
Έτσι νομίζω πως δεν είναι παράλογο να ισχυριστούμε πως η καταστροφή της Ιερουσαλήμ είναι μια πατέντα ενός μεγαλύτερου παγκόσμιου συμβάντος.

Για την γενεά τώρα. Ο Χριστός λέει πως αυτή η γενεά δεν θα παρέλθει προτού όλα αυτά συμβούν. Έχοντας λάβη πάλι υπόψη τα προηγούμενα, δηλαδή την μικρότερη και μεγαλύτερη εκπλήρωση, δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε σαφέστατα μια γενεά. Είναι πιο λογικό, κατά την ταπεινή μου γνώμη, να ερμηνεύσουμε το "αυτή η γενεά" ως την γενεά που θα δει τα τελικά σημεία. Άλλωστε στην επόμενη πρόταση λέει πως "κανείς δεν ξέρει την ώρα και την στιγμή, παρά μόνο ο Πατέρας".

Και μήπως δεν είπε στους Φαρισαίους ο Ιησούς, πως "σε εσάς ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ δίνεται, αυτό του Ιωνά..." και "ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ έως ότου πείτε ευλογημένος ο ερχόμενος στο όνομα του Κυρίου"; Δεν δίνονται λοιπόν τα τελικά σημεία στους Φαρισαίους, ούτε ήρθε ο Ιησούς με τα ρωμαϊκά στρατεύματα. Έτσι κι αλλιώς όταν ο Ιησούς απευθύνεται στους Αποστόλους απευθύνεται σε όλους τους Χριστιανούς, όταν ο Παύλος απευθύνεται στους Εφεσίους..απευθύνεται πάλι σε όλους τους Χριστιανούς...όχι μόνο στους Εφεσίους

Πιστεύω πως θα ήταν λάθος να παραγνωρίσουμε τις αλλαγές του αιώνος μας. Παγκόσμια κυβέρνηση, ενωμένα έθνη, έξαρση παγκοσμίων πολέμων, αύξηση ιών, πείνας, οικονομική κρίση. Όλοι ζούμε σε μεγάλες αλλαγές, ανεξάρτητα το τί πιστεύουμε. Μπορεί να μιλώ σαν Χριστιανός που θέλει όλα να εκπληρωθούν στην εποχή του, όμως ποτέ άλλοτε δεν πιστεύω πως σημειώθηκε τέτοια παγκόσμια φουρτούνα. Ο "Μαύρος Θάνατος" του 14 αιώνα δεν μου λέει και πολλά... εδώ βλέπω παγκόσμιες εξελίξεις και ανακαίνιση ενός πύργου της Βαβέλ...

Τέλος να αναφέρω πως ο Ειρηναίος και ο Τερτυλλιανός που γνωρίσανε τον Ιωάννη, είπανε πως έγραψε την Αποκάλυψη όταν ήταν ο Δομιτινιανός αυτοκράτορας(άρα μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ), ενώ πως δεν είχε εμφανιστεί ακόμη ο Αντίχριστος, δεν ήταν ο Νέρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy