ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 15:36:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
panpam
Αντί να βάζεις σελίδες επί σελίδω (που δεν διαβάζονται ή που βγαίνουν εκτός οθόνης) μπορείς να εξηγήσεις με λίγα λόγια τι θέλεις να πεις; (ή γιατί το οτιδήποτε είπε ο Ιουλιανός είναι αξιόποιστο και σχετικό με την κουβέντα μας;)

Τα αξιόπιστα ντοκουμέντα όπως και τον Ιουλιανό, τα ζητήσατε εσείς και μάλιστα τα συνοδεύσατε με ύβρεις και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπό μου. Γι αυτό έδωσα τις σελίδες από τα "Βασιλικά". Πληροφοριακά για τους ανιστόρητους, τα "Βασιλικά" συντάχτηκαν κατόπιν εντολής του αυτοκράτορα Λέοντος του Σοφού (19/10/866 - 11/05/912), και είναι καταγεγραμμένοι σ' αυτά όλοι οι μέχρι τότε ισχύοντες νόμοι της αυτοκρατορίας.
...
Μισό γιατί πολλά ρίχνεις ταυτόχρονα στο τραπέζει κι άσχετα. Τι σχέση έχουν οι "νόμοι της αυτοκρατορίας" με την αξιοπιστία των Γραφών (που είναι ανεξάρτητο πράγμα) ενώ οι νόμοι είναι πολιτική υπόθεση;

"Μία μία, αργά και προσεχτικά." είπε και κάποιος προτύτερα. Ούτε ο Ιησούς είναι υπεύθυνος για νόμους καμιάς 'αυτοκρατορίας' ούτε οι Γραφές αναξιόπιστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 15:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
panpam
Μισό γιατί πολλά ρίχνεις ταυτόχρονα στο τραπέζει κι άσχετα. Τι σχέση έχουν οι "νόμοι της αυτοκρατορίας" με την αξιοπιστία των Γραφών (που είναι ανεξάρτητο πράγμα) ενώ οι νόμοι είναι πολιτική υπόθεση;

Δεν σου φταίω εγώ αν δεν διαβάζεις τις οχληρές για σένα αναρτήσεις αλλά απλώς τις προσπερνάς. Αν ρίξης μια ματιά στην πρώτη ανάρτηση των "Βασιλικών" στη σελίδα 36, θα δης στο quote τον λόγο που αναρτήθηκαν. Και με την ευκαιρία αν τα καταφέρνεις με τα αρχαία ελληνικά, καλό θα ήταν να τους διαβάσης και να τους εμπεδώσης, για να σου λυθούν τυχόν απορίες, και να μην επανέρχεσαι και συ στο μέλλον με παρεμφερείς ερωτήσεις.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 15:56:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
panpam
Μισό γιατί πολλά ρίχνεις ταυτόχρονα στο τραπέζει κι άσχετα. Τι σχέση έχουν οι "νόμοι της αυτοκρατορίας" με την αξιοπιστία των Γραφών (που είναι ανεξάρτητο πράγμα) ενώ οι νόμοι είναι πολιτική υπόθεση;

Δεν σου φταίω εγώ αν δεν διαβάζεις τις οχληρές για σένα αναρτήσεις αλλά απλώς τις προσπερνάς. Αν ρίξης μια ματιά στην πρώτη ανάρτηση των "Βασιλικών" στη σελίδα 36, θα δης στο quote τον λόγο που αναρτήθηκαν. Και με την ευκαιρία αν τα καταφέρνεις με τα αρχαία ελληνικά, καλό θα ήταν να τους διαβάσης και να τους εμπεδώσης, για να σου λυθούν τυχόν απορίες, και να μην επανέρχεσαι και συ στο μέλλον με παρεμφερείς ερωτήσεις.

Έχουν αριθμημένες παραγράφους, δώσε τον αριθμό, δε θα κάτσω να δε 6 άσχετες σελίδες ενώ μπορείς να δώσεις παράγραφο.

ΥΓ Δεν θυμάμαι να έβαλα κανέναν να διαβάσει καμιά επιστολή της ΚΔ ολόκληρης για να δει μια περικοπή, δίνω κεφ. και στίχο


Edited by - panpam on 07/10/2013 16:04:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 17:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris
Τα αξιόπιστα ντοκουμέντα όπως και τον Ιουλιανό, τα ζητήσατε εσείς και μάλιστα τα συνοδεύσατε με ύβρεις και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπό μου.

Εγώ σου ζήτησα να τοποθετηθείς ΕΠΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ εδαφίου του Μισοπώγωνα και εσύ μας σκάναρες το Κατα Χριστιανών.

Το θεωρείς απάντηση???

Υπεκφυγή χειρίστου είδους είναι αλλά δεν θα το αποφύγεις.
Μπορείς να σκανάρεις και να παρουσιάσεις όοοοοοσες ΑΣΧΕΤΕΣ σελίδες με το ερώτημά μου θέλεις και για όποιο λόγο θέλεις (όπως και να μας ζητήσεις ότι θέλεις επ'αυτών) αλλά απάντηση στο ερώτημά μου ακόμα δεν έχω πάρει από εσένα και ούτε αυτά θεωρούνται απάντηση.

Όσο για τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς τα είπαμε!
Έχεις δώσει το λίγο χρόνο που είμαι εδώ πολύ χειρότερους χαμαιτυπικούς χαρακτηρισμούς σε πρόσωπα ΙΕΡΑ για κάποια μέλη που δε συνάδει με την αρχαιοπρέπεια που πάτε να περάσετε στους αδαείς.

quote:

Γι αυτό έδωσα τις σελίδες από τα "Βασιλικά". Πληροφοριακά για τους ανιστόρητους, τα "Βασιλικά" συντάχτηκαν κατόπιν εντολής του αυτοκράτορα Λέοντος του Σοφού (19/10/866 - 11/05/912), και είναι καταγεγραμμένοι σ' αυτά όλοι οι μέχρι τότε ισχύοντες νόμοι της αυτοκρατορίας.

Εγώ ήθελα να γράψεις τις χρονολογίες!
Η ερώτηση μου αφορά για την εξαφάνιση των Παγανιστών το 363 μ.Χ και μας σκάναρες ως απάντηση τη Βυζαντινή νομοθεσία του...900 μ.Χ.

Νομίζεις ότι απαντάς στην εντελώς συγκεκριμένη ερώτηση που σας έχω θέσει με αναχρονισμούς ...5 αιώνων!!!

Sesostris, αν ο αγαπημένος σας αυτοκράτορας κλαψουρίζει για την εξαφάνιση των Παγανιστών της Μεσογείου το 363 μ.Χ παρότι το έργο του για την αναβίωση του παγανισμού και της ειδολωλατρείας ήταν σε πλήρη ανάπτυξη, ΠΡΟΦΑΝΩΣ η νομοθεσία του...900 μ.Χ αφορούσε ΑΛΛΟΥΣ παγανιστές ΝΕΑΣ εσοδείας από τα νέα κατακτημένα εδάφη.

Βέβαια για να καλυφθείς (αφού αν δεν έγραφες ΕΣΥ την χρονολογία θα σου τις έγραφα ΕΓΩ, δηλ. η πατάτα εκ μέρους είχε ΗΔΗ γίνει) γράφεις και το ΑΜΙΜΗΤΟ ότι "είναι καταγεγραμμένοι σ' αυτά όλοι οι μέχρι τότε ισχύοντες νόμοι της αυτοκρατορίας".

Όσους λεκτικούς ελιγμούς και να κάνεις η εξαφάνιση των Ελλήνων παγανιστών "εν μια νυκτί" αλά Μάγιας, ΔΕΝ ήταν αποτέλεσμα κάποιας Νομοθεσίας και κυνηγητού των Χριστιανών αλλά εσωτερικού ηθικού ξεπεσμού των ίδιων των παγανιστικών θρησκειών που τελούσαν ακόμη και ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ στον Ελλαδικό χώρο, κάτι που το λέει ανάμεσα σε άλλους ΚΑΙ ο σεβαστός σε εσάς ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ.

Όποιος έχει τα cojones ας έρθει να ζητήσει λεπτομέρειες!

Για να καλύψετε το δεύτερο επιμένετε μέχρι θανάτου στο πρώτο διότι όλο το νεοπαγανιστικό σενάριο καταρρέει καθώς λίγο το νοιάζουν οι παγανιστές. Στόχος ήταν και είναι και θα είναι οι Χριστιανοί. Από τότε που ζούσε ο Ιησούς μέχρι σήμερα. O ίδιος εξηγεί ΚΑΙ το λόγο.


Ιω ΙΖ-14. εγώ δέδωκα αυτοίς τον λόγον σου, και ο κόσμος εμίσησεν αυτούς,ότι ουκ εισίν εκ του κόσμου, καθώς εγώ ουκ ειμί εκ του κόσμου.


Ιω ΙΕ-18. Ει ο κόσμος υμάς μισεί, γινώσκετε ότι εμέ πρώτον υμών μεμίσηκεν.
Ιω ΙΕ-19. ει εκ του κόσμου ήτε, ο κόσμος αν το ίδιον εφίλει. ότι δε εκ του κόσμου ουκ εστέ, αλλ' εγώ εξελεξάμην υμάς εκ του κόσμου, δια τούτο μισεί υμάς ο κόσμος.

Αφ'ης στιγμής φόρεσες και το καπέλο του γνώστη της Ιστορίας πες μας αν είχαν σχέση οι θεοί που λατρεύονταν το 1 ή το 2 μ.Χ με τους θεούς που λατρεύονταν το 3 π.Χ και πίσω, από τους Έλληνες.


quote:

Σημ.
Αφού κατ' επανάληψη ζητήθηκε και μάλιστα προκλητικά ο Ιουλιανός, το "Κατά Χριστιανών" του θα το αναρτήσω μέχρι τέλους για να το διαβάσουν και όσοι δεν το γνωρίζουν. Είτε αρέσει αυτό είτε όχι σε ορισμένους.

Τόσο πολύ σας πείραξε ο Ιουλιανός???

Πάμε άλλη μια προς ΕΜΠΕΔΩΣΗ!

Ιουλιανός, κατάκοπος από την υπερπροσπάθεια αναβίωσης της ειδωλολατρείας, κάνοντας ΤΑΜΕΙΟ στο Μισοπώγων αναφερόμενος στα παγάνια του 363 μ.Χ


«Επεί δε ηρόμην τι μέλλει θύειν η πόλις ενιαύσιον εορτήν άγουσα τω θεώ, ο Ιερεύς είπεν· "εγώ μεν ήκω φέρων οίκοθεν τω θεώ χήνα ιερείον, η πόλις δε τα νυν ουδέν ηυτρέπισται"»

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 17:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Έχουν αριθμημένες παραγράφους, δώσε τον αριθμό, δε θα κάτσω να δε 6 άσχετες σελίδες ενώ μπορείς να δώσεις παράγραφο.

ΥΓ Δεν θυμάμαι να έβαλα κανέναν να διαβάσει καμιά επιστολή της ΚΔ ολόκληρης για να δει μια περικοπή, δίνω κεφ. και στίχο


panpam όταν η ορχήστρα ρετάρει τα ΤΥΜΠΑΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ.

Άσε το Sesostris να κάνει τη δουλειά του όπως νομίζει αυτός καλύτερα.

Εμείς απλά θα του υπενθυμίζουμε ΤΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ...

Ο γιαπετ για παράδειγμα απάντησε αλλά έβγαλε σε μια και μόνο πρόταση γατάκια τους ΕΛΛΗΝΕΣ προγόνους μας και ΗΛΙΘΙΟ τον Ιουλιανό.

Ο Sesostris προσπαθεί να ανακτήσει το τρωθέν από το γιαπετ κύρος του Ιουλιανού διότι και ο ίδιος ξέρει πολύ καλά ότι ΑΝ ΤΥΧΟΝ απαντήσει κάτι αντίστοιχα πρέπει να γράψει.

Η υπενθύμιση στον παραπονιάρη Sesostris θα γίνεται με κόσμιο κατά το μέτρο του δυνατού τρόπο και ας βρίζει ο ίδιος σαν μαουνιέρης στην Τρούμπα πρόσωπα που θεωρούνται ΙΕΡΑ από τους συνομιλητές του...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 20:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
Σέσοστρι, διάβαζα τις σελίδες του Ιουλιανού που πόσταρες. Το έχω και στον σκληρό δίσκο το "Κατά Χριστιανών".

Ο Ιουλιανός λέει πως ο Θεός της Βίβλου είναι μόνο Θεός των Εβραίων και νοιάζεται μόνο για αυτούς, γι' αυτό και τους εξέλεξε. Μάλιστα λέει πως ο Παύλος το γυρίζει, μια λέει πως ο Θεός είναι των Εβραίων(που το λέει αυτό στην Καινή Διαθήκη;), μια και των Εθνών.

Εσύ που έχεις διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη, τί λες; Νοιάζεται ο Θεός για τα υπόλοιπα έθνη ή μόνο για τους Εβραίους; "Σε κατέστησα φως των εθνών", "Θα αποκαλέσω λαό μου εκείνον που δεν είναι λαός μου", "Ο Ισραήλ θα είναι τρίτος", "Τις έσχατες ημέρες τα έθνη θα ανέβουν στον οίκο του Κυρίου, ουδέποτε θα μάθουν τον πόλεμο πλέον", "Μέσω το σπέρματος σου θα ευλογηθούν πάντα τα έθνη".

Και γιατί εκλέχτηκαν οι Εβραίοι; Επειδή ήταν καλύτεροι άνθρωποι και όχι αμαρτωλοί; Όχι βέβαια. Δεν τους εξέλεξε εις βάρος όλως των άλλων, αλλά για να τους αναθέσει μια αποστολή. Πρώτα διάλεξε τον Αβραάμ, επειδή εκείνος δεν προσκυνούσε την Κτίση και αναγνώριζε τον αληθινό Δημιουργό, όπως και ο Μελχισεδέκ. Έπειτα εξέλεξε τον Ιούδα, τον Δαυίδ κτλ. Από εκείνη την γραμμή θα ερχόταν ο Μεσσίας της Ανθρωπότητας και όχι ο Μεσσίας των Εβραίων αποκλειστικά.

Πρόσεξε. Όταν δόθηκε η υπόσχεση στην Εύα και στον Αβραάμ, δεν υπήρχαν Εβραίοι ακόμα. Οπότε δεν είναι βλάκες οι Χριστιανοί, ούτε έξυπνοι εκείνοι οι εθνικιστές Εβραίοι που βλέπουν τον Μεσσία ως έναν ανθρώπινο παγκόσμιο κατακτητή που θα βασιλεύει από την Σιών.

Γιατί καθυστέρησε να έρθει ο Μεσσίας και η χάρη του Θεού στα υπόλοιπα έθνη; Επειδή μια διαθήκη και μια συμφωνία που περιλαμβάνει υποσχέσεις, είναι δυναμική και όχι στατική. Εξαρτάται από την συμπεριφορά και τις πράξεις εκείνου στον οποίο δίνεται η υπόσχεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 20:48:31  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris

Συνιστώ, να οπισθοχωρήσεις.Τα παιδιά φαίνεται να έχουν...δίκιο.

Αλλωστε μην ξεχνάς, πως συνομιλείς με αποφοίτους της Σ.Ε.Π, με ντοκτορά και περγαμηνές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 21:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris
Συνιστώ, να οπισθοχωρήσεις.Τα παιδιά φαίνεται να έχουν...δίκιο.

Αλλωστε μην ξεχνάς, πως συνομιλείς με αποφοίτους της Σ.Ε.Π, με ντοκτορά και περγαμηνές.



Εγώ φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ όλο αυτό τον καιρό κατέθεσα τις απόψεις μου, δίχως να επιτεθώ σε κανένα με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, ούτε έβρισα κανένα τους. Αντίθετα έχω δεχθεί ένα σωρό ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο γιατί απλούστατα έχω καταλάβει σε τι αποσκοπούν.
Προς το παρόν θα ακούσω την προτροπή σου και δεν θα συνεχίσω. Αν όμως συνεχίσουν την ίδια τακτική προς το πρόσωπό μου, σε διαβεβαιώ ότι θα χάσουν τον ύπνο τους.

*

Edited by - Sesostris on 07/10/2013 21:50:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 22:28:16  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris, έχει δίκαιο ο Νικόμαχος και καλά κάνεις και ακολουθείς τη συμβουλή του.

Άλλωστε, αποδείχτηκε, περίτρανα, ότι οι Έλληνες, από το 313 μαχχ και μετά, έπαθαν παράκρουση, με θαυμαστό τρόπο, παράτησαν τη θρησκεία τους και έτρεχαν να γίνουν χριστιανοί, ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ.

Μέχρι και τον Κωνσταντίνο ανάγκασαν να γίνει χριστιανός, κάνα εικοσάλεπτο πριν τα τινάξει.

Έβλεπε το ρεύμα ο άνθρωπος, πώς θα μπορούσε να κάνει αλλιώς;;

Δυστυχώς δεν καταφέραμε να ξεγελάσουμε τους σύγχρονους χριστιανούς, είναι καλά ενημερωμένοι...

Το μόνο που μας μένει είναι να παρακολουθήσουμε το κήρυγμα και να μάθουμε τις μύχιες σκέψεις του θεού τους, αφού δεν τις έχει εκφράσει ο ίδιος, ποτέ.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 22:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris
Συνιστώ, να οπισθοχωρήσεις.Τα παιδιά φαίνεται να έχουν...δίκιο.

Αλλωστε μην ξεχνάς, πως συνομιλείς με αποφοίτους της Σ.Ε.Π, με ντοκτορά και περγαμηνές.



Εγώ φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ όλο αυτό τον καιρό κατέθεσα τις απόψεις μου, δίχως να επιτεθώ σε κανένα με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, ούτε έβρισα κανένα τους. Αντίθετα έχω δεχθεί ένα σωρό ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο γιατί απλούστατα έχω καταλάβει σε τι αποσκοπούν.
Προς το παρόν θα ακούσω την προτροπή σου και δεν θα συνεχίσω. Αν όμως συνεχίσουν την ίδια τακτική προς το πρόσωπό μου, σε διαβεβαιώ ότι θα χάσουν τον ύπνο τους.

*

Edited by - Sesostris on 07/10/2013 21:50:17



ΑΠΟΨΕΙς ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,Sesostris και ακουμε τον καθενα τι εχει να πει ,διαλογο προσπαθουμε να κανουμε και να μην επιτεθομαστε στουσ αλλουσ με απαξιωτικουσ χαρακτηρισμους επειδη δεν συμφωνει καποιο μελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 00:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Sesostris

Εγώ φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ όλο αυτό τον καιρό κατέθεσα τις απόψεις μου, δίχως να επιτεθώ σε κανένα με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, ούτε έβρισα κανένα τους.


Το ότι έβαζες emoticons μετά από τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε συνομιλητές σου δεν σε απαλλάσει αλλά το προσπερνώ διότι κάνεις κατ'επανάληψη κάτι πολύ χειρότερο.

α) Χλευάζεις και διακωμωδείς κείμενα και

β) βρίζεις σαν μαουνιέρης στην Τρούμπα πρόσωπα τα οποία είναι ΙΕΡΑ για κάποιους από τους συνομιλητές σου.

Αυτό, όσο και να το παίζεις αθώα και θιγμένη μυξοπαρθένα, δεν μπορεί να κρύψει την έλλειψη Παιδείας και Κουλτούρας που σε διακρίνει.

Σε ακόμη χειρότερο βαθμό το κάνουν ο γιαπετ και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αλλά τουλάχιστον δεν το παίζουν παρεξηγημένες μυξοπαρθένες!

quote:

Αντίθετα έχω δεχθεί ένα σωρό ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο

Για...αράδιασέ μας το σωρό να τον δούμε και εμείς οι...κακοί!

quote:

γιατί απλούστατα έχω καταλάβει σε τι αποσκοπούν.

Εδώ δεν έχεις καταλάβει σε ποια θέματα σου ζητάμε να τοποθετηθείς και έχεις καταλάβει και τους..σκοπούς μας???

Μωρέ μπράβο!!!

Sesostris το μόνο που έχεις καταλάβει είναι ότι οι προσωπικές σου αστήρικτες απόψεις πέφτουν πάνω σε τοίχο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ που δεν δύνασαι να ανταπεξέλθεις.

Οπότε η αποχώρησή σου είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, απλά βάζεις και λίγο σάλτσα ευθιξίας για να θολώσεις τα νερά για τους αδαείς.

Καλό το παραμυθάκι σας, με πλοκή και σέναριο (π.χ σε προτρέπει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ να αποσυρθείς, εσύ τον ακούς και το αποδέχεσαι και έρχετε και ο γιαπετ που σε συγχαίρει για την απόφασή σου. Όλο το τριο σε δράση). Τα παραμύθια όμως εκτός από πλοκή πρέπει να έχουν και δράκους και το δικό σας δεν...

quote:

Προς το παρόν θα ακούσω την προτροπή σου και δεν θα συνεχίσω.

Πως να συνεχίσεις χωρίς επιχειρήματα βρε Sesostris, γίνεται, δεν γίνεται....

Πάει και ο Ιουλιανός, πάει και η Δίκη του Ιησού, πάει και η Ναιδ, πάει και ο Λυσανίας και...και...και...

quote:

Αν όμως συνεχίσουν την ίδια τακτική προς το πρόσωπό μου, σε διαβεβαιώ ότι θα χάσουν τον ύπνο τους.

Ποιούς και γιατί τους απειλείς???

Αν ο...σωρός με τις προσωπικές επιθέσεις που θα μας δείξεις είναι μεγαλύτερος ή και σοβαρότερος από αυτόν που θα σου δείξω ΕΓΩ, τότε ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ.

Αν όμως δεν δείξεις τίποτα ή δείξεις "πταίσματα" μπροστά σε "εγκλήματα" θα σε αναγκάσω να πραγματοποιήσεις την απειλή σου στο μέτρο που μπορείς.

Στα επιχειρήματα σου ήσουν άσφαιρος, για να σε δούμε και στις απειλές σου!!!

Εδώ θα είμαστε.

Δε χανόμαστε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 00:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Sesostris, έχει δίκαιο ο Νικόμαχος και καλά κάνεις και ακολουθείς τη συμβουλή του.

Φιλιούνται, αγκαλιάζονται...

quote:

Άλλωστε, αποδείχτηκε, περίτρανα, ότι οι Έλληνες, από το 313 μαχχ και μετά, έπαθαν παράκρουση, με θαυμαστό τρόπο, παράτησαν τη θρησκεία τους και έτρεχαν να γίνουν χριστιανοί, ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ.

Βρε και ο Αρχιπαγανιστής Κωνσταντίνος έπαθε την πλάκα του λέμε!!!

quote:

Μέχρι και τον Κωνσταντίνο ανάγκασαν να γίνει χριστιανός, κάνα εικοσάλεπτο πριν τα τινάξει.

Σου λέει ο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ Κωνσταντίνος, "ρε μπας και το πόπολο έχει δίκιο και εκεί που πάμε για μαλλί να βγούμε ξυρισμένοι ωσαν Χρυσαυγίτες???"

quote:

Έβλεπε το ρεύμα ο άνθρωπος, πώς θα μπορούσε να κάνει αλλιώς;;

Δώσε και σε μένα μπάρμπα, ήταν οι πρόγονοί μας γιαπετ.
Σαν ζεστό ψωμάκι πούλησε ο Χριστιανισμός στους Έλληνες (όπως κάνει αδιαλείπτως εδώ και... έναν κοσμικό μήνα μη σου πω!)

quote:

Δυστυχώς δεν καταφέραμε να ξεγελάσουμε τους σύγχρονους χριστιανούς, είναι καλά ενημερωμένοι...

Ρε και εσείς, δεν είδατε τον ιερέα στην Αντιόχεια που έφερε τη χήνα από το σπίτι του για να δελεάσει τα ούτως ή άλλως εξαφανισμένα παγάνια σε ΕΠΙΣΗΜΗ ΤΕΛΕΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ και συγγραφέα του "Κατά Χριστιανών"???

Εσείς με το ξεροσφύρι προσπαθήσατε να μας τουμπάρετε???

quote:

Το μόνο που μας μένει είναι να παρακολουθήσουμε το κήρυγμα και να μάθουμε τις μύχιες σκέψεις του θεού τους, αφού δεν τις έχει εκφράσει ο ίδιος, ποτέ.


Τα δικά μας είναι χιλιοειπωμένα και αν και άθεοι/άθρησκοι τα ξέρετε καλύτερα και από εμάς!

Τα δικά σας διαγαλαξιακά κηρύγματα με ιντριγκάρουν τώρα!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 08/10/2013 00:30:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 00:29:34  Εμφάνιση Προφίλ
Σιγήν παίδες!

Οι μονόλογοί τους είναι η ήττα τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 00:51:42  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω κι εγώ μερικές βιβλικές ενστάσεις και τις παραθέτω...
Πρώτα απ΄ όλα, με το σήμα κατατεθέν της Βίβλου:

"ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ"
Το "Αγαπάτε αλλήλους" είναι "Νεκρός λόγος"
Κανείς άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι δυνατόν να αγαπήσει κάποιον άλλο, κατ΄ εντολή κάποιου τρίτου.
Όποιος κι αν είναι αυτός ο τρίτος.
Η αγάπη δεν είναι συνοικέσιο μεταξύ των ανθρώπων. Η αγάπη είναι ένστικτο και έχει ιεραρχία.
Ο Χριστιανός, πρώτα αγαπάει ενστικτωδώς τα παιδιά του, μετά τους οικείους του και μετά, ίσως και κάποιους από τους γειτόνους του.
Δεν αγαπάει όλους το ίδιο. Άλλους αγαπάει πιο πολύ, άλλους λιγότερο.
Για τους περισσότερους ανθρώπους αυτού του κόσμου πάντως, δεν τον νοιάζει καθόλου.
Και φυσικά, αντιπαθεί αυτούς, που δεν είναι σαν κι αυτόν και μισεί αυτούς, που είναι αντίθετοι και εχθρικοί στα πιστεύω του.
Θέλει όλοι να είναι στο δικό του επίπεδο. Θέλει όλος ο κόσμος να ζει σε μια κοινωνία και μια ιδεολογία του δικού του επιπέδου, σε μια κοινωνία που ο ίδιος έχει κάποια αξία.
Στις θρησκείες, η λέξη αγάπη είναι μια ξύλινη λέξη και μοιράζεται σαν μπαγιάτικο ψωμί στους πιστούς. Γι αυτό, με την συχνότητα και την ταχύτητα που μπαίνει από το ένα αυτί του ακροατή, με την ίδια συχνότητα και ταχύτητα βγαίνει από το άλλο.
Ένας Θεός, που δεν γνωρίζει, ότι τα δημιουργήματά του δεν μπορούν να αγαπούν κατ΄ εντολή, όχι μόνο δεν μπορεί να είναι Θεός, αλλά ούτε καν φιλόσοφος.

Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΑΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑΝ.
Εδώ, έχουμε αγάπη με εκπτώσεις.
Άκου, ο έχων δυο χιτώνες..!
Αυτό δεν είναι αγάπη, αυτό είναι Θεολογική διπλωματία.
Δηλαδή, αν έχεις μόνο ένα χιτώνα, ατύχησε ο άλλος. Τον προσπερνάς.
Αγάπη είναι, να έχεις έναν και μοναδικό χιτώνα και να τον βγάζεις και να τον δίνεις στον γυμνό που πεθαίνει στην παγωνιά και να προτιμήσεις να πεθάνεις εσύ στη θέση του από το κρύο.
Ότι ακριβώς δηλαδή, θα έκανες για τα παιδιά σου.
Αγάπη είναι, να έχεις ένα και μοναδικό σπίτι και να το δίνεις σ΄ αυτόν που δεν έχει κανένα.
Αυτό είναι αγάπη! Όλα τα άλλα είναι φτηνή πολιτική στο όνομα της δήθεν αγάπης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 00:58:10  Εμφάνιση Προφίλ
Συνοδινός.1

Ηρθες την κατάλληλη στιγμή!!!

Πες τους κι άλλα τέτοια, να δω τι βιβλιογραφία θα φέρουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 09:50:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχω κι εγώ μερικές βιβλικές ενστάσεις και τις παραθέτω...
Πρώτα απ΄ όλα, με το σήμα κατατεθέν της Βίβλου:

"ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ"
Το "Αγαπάτε αλλήλους" είναι "Νεκρός λόγος"
Κανείς άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι δυνατόν να αγαπήσει κάποιον άλλο, κατ΄ εντολή κάποιου τρίτου.
Όποιος κι αν είναι αυτός ο τρίτος.
Η αγάπη δεν είναι συνοικέσιο μεταξύ των ανθρώπων. Η αγάπη είναι ένστικτο και έχει ιεραρχία.
Ο Χριστιανός, πρώτα αγαπάει ενστικτωδώς τα παιδιά του, μετά τους οικείους του και μετά, ίσως και κάποιους από τους γειτόνους του.
Δεν αγαπάει όλους το ίδιο. Άλλους αγαπάει πιο πολύ, άλλους λιγότερο.
Για τους περισσότερους ανθρώπους αυτού του κόσμου πάντως, δεν τον νοιάζει καθόλου.
Και φυσικά, αντιπαθεί αυτούς, που δεν είναι σαν κι αυτόν και μισεί αυτούς, που είναι αντίθετοι και εχθρικοί στα πιστεύω του.
Θέλει όλοι να είναι στο δικό του επίπεδο. Θέλει όλος ο κόσμος να ζει σε μια κοινωνία και μια ιδεολογία του δικού του επιπέδου, σε μια κοινωνία που ο ίδιος έχει κάποια αξία.
Στις θρησκείες, η λέξη αγάπη είναι μια ξύλινη λέξη και μοιράζεται σαν μπαγιάτικο ψωμί στους πιστούς. Γι αυτό, με την συχνότητα και την ταχύτητα που μπαίνει από το ένα αυτί του ακροατή, με την ίδια συχνότητα και ταχύτητα βγαίνει από το άλλο.
Ένας Θεός, που δεν γνωρίζει, ότι τα δημιουργήματά του δεν μπορούν να αγαπούν κατ΄ εντολή, όχι μόνο δεν μπορεί να είναι Θεός, αλλά ούτε καν φιλόσοφος.

Ο ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΧΙΤΩΝΑΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑΝ.
Εδώ, έχουμε αγάπη με εκπτώσεις.
Άκου, ο έχων δυο χιτώνες..!
Αυτό δεν είναι αγάπη, αυτό είναι Θεολογική διπλωματία.
Δηλαδή, αν έχεις μόνο ένα χιτώνα, ατύχησε ο άλλος. Τον προσπερνάς.
Αγάπη είναι, να έχεις έναν και μοναδικό χιτώνα και να τον βγάζεις και να τον δίνεις στον γυμνό που πεθαίνει στην παγωνιά και να προτιμήσεις να πεθάνεις εσύ στη θέση του από το κρύο.
Ότι ακριβώς δηλαδή, θα έκανες για τα παιδιά σου.
Αγάπη είναι, να έχεις ένα και μοναδικό σπίτι και να το δίνεις σ΄ αυτόν που δεν έχει κανένα.
Αυτό είναι αγάπη! Όλα τα άλλα είναι φτηνή πολιτική στο όνομα της δήθεν αγάπης.


Αυτά είναι προτροπές. Το αγαπάτε αλλήλους θα πει αγαπάτε ο ένας τον άλλο, δεν είναι και τόσο εξωπραγματικό να προσπαθείς να πλησιάσεις τους γύρω σου - αναγνωρίζουν τα κείμενα την εξιδανίκευση και αλλού λέει "άρα ούν ως καιρόν εχομεν, έργαζώμεθα το αγαθόν προς πάντας, μάλιστα δε προς τους οικείους της πίστεως" και αλλού "ἀνεχόμενοι ἀλλήλων ἐν ἀγάπῃ" που δείχνει ότι έκφραση αγάπης είναι και η ανοχή (δε σου ζητά εξωπραγματικά να αγαπάς κάτι που μπορεί να σου είναι αφόρητο, αλλά τουλάχιστον 'ανοχή εν αγάπη').
Έπειτα οι χιτώνες είναι όμοια προτροπή για το διαμοιρασμό των αγαθών. Αν έχεις περίσσευμα, μοιράσου το, λογικό και κοινωνικά χρήσιμο - ή μήπως ενοχλεί το ότι ο Χριστιανισμός έδειξε μια κοινωνική ευαισθησία πρωτόγνωρη για τον αρχαίο κόσμο;
Γνώμη μου είναι ότι το κοινωνικό κήρυγμα του Χριστιανισμού ήταν το 'καύσιμο' της εξάπλωσης (που ήταν μεγάλη πολύ πριν αυτοκρατορικές 'επιβολές' - για 300 χρόνια ο Χριστιανισμός εξαπλώνονταν χωρίς πατρονάρισμα από πουθενά)

Edited by - panpam on 08/10/2013 09:51:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 13:16:22  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
quote:

Σιγήν παίδες!

Οι μονόλογοί τους είναι η ήττα τους!

...


Δήλωση αδυναμίας;
Νέα καριέρα στην κηπουρική;
Και η σιγή σου τι είναι; (άλλο από παραδοχή ότι δεν έχεις ουσιαστικό επιχείρημα.)

Αλλά διαβάζοντας τον Ιουλιανό μου δημιουργήθηκε μια απορία που μου κάνει εντύπωση γιατί τον Ιουλιανό τον επικαλούνται συχνά άνθρωποι που επιμένουν ότι ο Ιησούς δεν υπήρξε ποτέ. Λοιπόν ο Ιουλιανός φέρνει τα επιχειρήματά του παίρνοντας ως δεδομένο ότι ο Ιησούς υπήρξε. Το ίδιο δε παρατηρεί κανείς και στα ανάλογα γραπτά του Κέλσου και του Πορφύριου - ? Κανείς τους δεν αμφισβητεί την ιστορική ύπαρξη του Ιησού, αλλά τον επικρίνουν για άλλα! Λίγο αντιφατικό να δέχεται κανείς τα γραπτά τους και τα επιχειρήματά τους αλλά να ‘ξεχνά’ το ότι παίρνουν δεδομένη την ύπαρξη του ιστορικού Ιησού... και αν κάποιους συνέφερε να ‘παίξουν’ το χαρτί του δεν υπήρξε ήταν εκείνοι. Το ότι δεν το έκαναν δείχνει κάτι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 13:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Τι σχέση μπορεί να έχει το δυστύχημα της μαζικής επικράτησης του Χριστιανισμού με την άτεχνη παραμυθολογία των Γραφών?...Δεν μπορώ να καταλάβω...τέλος πάντων, σωστή η παράθεση του "Κατά Χριστιανών" από τον Σεσόστρι, ενός έργου που λέει τα αυτονόητα καταδεικνύοντας την πνευματική φτώχεια των ευαγγελιστών καθώς και τις αντιφάσεις που περιέχουν...ο οποίος Πορφύριος εκτός από εξαιρετικά μορφωμένος φαίνεται πως διέθετε και φιλολογικές ικανότητες, καθώς ήταν ο πρώτος που διαπίστωσε πως το βιβλίο του Δανιήλ είναι ψευδεπίγραφο (άποψη που ενστερνίζονται σχεδόν όλοι οι μελετητές του έργου)...

Ο Πορφύριος αναφέρει πλήθος αντιφάσεων και υποκειμενικών μαρτυριών (πχ. τα τελευταία λόγια του Ιησού για τα οποία ο κάθε Ευαγγελιστής λέει κάτι διαφορετικό!) και στηλιτεύει κωμικοτραγικές σκηνές όπως το ρίξιμο των δαιμονίων στους δύσμοιρους χοίρους)...και όλα αυτά βέβαια απορρίποντας με επιχειρήματα το αγαπημένο καταφύγιο των ερμηνευτών, την αλληγορία...δεν παραλείπει επίσης να κριτικάρει την δειλία αλλά και αλητεία του "σατανά" Πέτρου, όπως σε αυτή την απίστευτη διήγηση περί του άτυχου Ανανία και της γυναίκας του...αρκετά επίσης όσα λέει για την Π. Διαθήκη και τον διαβόητο "θεό" της βίβλου που σαν κακομαθημένο κτητικό παιδί δηλώνει "είμαι ζηλόφθονος και εκδικητικός" και πολλά άλλα...το βιβλίο αυτό του πορφύριου ήταν λογικό να καεί στην πυρά από την Εκκλησία διότι μέσω λογικών επιχειρημάτων καταδείκνυε την απλοϊκότητα των ευαγγελικών μυθοπλασιών...φαίνεται επίσης πως το βιβλίο αυτό έκανε αρκετούς χριστιανούς να συνειδητοποιήσουν την απογοητευτική πραγματικότητα πίσω από τα "θεόπνευστα" αυτά κείμενα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:04:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι σχέση μπορεί να έχει το δυστύχημα της μαζικής επικράτησης του Χριστιανισμού με την άτεχνη παραμυθολογία των Γραφών?...Δεν μπορώ να καταλάβω...τέλος πάντων, σωστή η παράθεση του "Κατά Χριστιανών" από τον Σεσόστρι, ενός έργου που λέει τα αυτονόητα καταδεικνύοντας την πνευματική φτώχεια των ευαγγελιστών καθώς και τις αντιφάσεις που περιέχουν...ο οποίος Πορφύριος εκτός από εξαιρετικά μορφωμένος φαίνεται πως διέθετε και φιλολογικές ικανότητες, καθώς ήταν ο πρώτος που διαπίστωσε πως το βιβλίο του Δανιήλ είναι ψευδεπίγραφο (άποψη που ενστερνίζονται σχεδόν όλοι οι μελετητές του έργου)...

Ο Πορφύριος αναφέρει πλήθος αντιφάσεων και υποκειμενικών μαρτυριών (πχ. τα τελευταία λόγια του Ιησού για τα οποία ο κάθε Ευαγγελιστής λέει κάτι διαφορετικό!) και στηλιτεύει κωμικοτραγικές σκηνές όπως το ρίξιμο των δαιμονίων στους δύσμοιρους χοίρους)...και όλα αυτά βέβαια απορρίποντας με επιχειρήματα το αγαπημένο καταφύγιο των ερμηνευτών, την αλληγορία......


Το θέμα είναι ότι 1) δεν αμφισβητεί την ύπαρξη του Ιησού
2) αμφισβητεί πράγματα αλλά επιβεβαιώνει τις γραφές (που πχ αναγνωρίζουν την 'πνευματική φτώχια')
Άλλα είναι τα "άτεχνα" (πχ "αντιχριστιανικά" επιχειρήματα που βλέπουμε εδώ) πχ:
Σεσοστρις: με ολίγη καθυστέρηση γιατί είναι τόσα πολλά τα ονόματα που ζητάς (και νομίζεις ότι δεν υπάρχουν!!!)
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris, αν θυμάμαι καλά, είσαι απο τον Α του Ωρίωνα?

Καλά θυμάσαι ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Εμείς τουλάχιστον ξέρουμε από που είμαστε, άλλοι είναι χαμένοι και αιωρούνται στο διάστημα.

Υ.Γ.
Ακόμα περιμένω να μου δώσουν το όνομα έστω και ενός βιβλικού μαθηματικού, φιλοσόφου, αστρονόμου, γλύπτη, αρχιτέκτονα, μηχανικού, φυσικού κλπ, που να έχει αφήσει πίσω του έργο. Άκρα του τάφου σιωπή! Μόνο ένα γαρ γαρ γαρ ακούγεται.
...


το ότι πχ δεν ξέρεις κάτι δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει, κι υπάρχουν πρόσωπα λίγο γνωστά σήμερα που ήταν «βιβλικοί» μηχανικοί και αρχιτέκτονες κτλ.
Το ναό του Σολομώντα δεν τον έφτιαξαν ‘γιδοβοσκοί’ γαρ!
Κατ’αρχήν βέβαια ο καλλιτέχνης και ποιητής είναι ο Θεός (κι ο Ιησούς ήταν τεχνίτης (χτίστης/ξυλουργός), και ο Παύλος επίσης (σκηνοποιός).
Αλλά έχουμε:

Για να βρεις φιλοσόφους, αστρονόμους, γλύπτες, αρχιτέκτονες, μηχανικούς κτλ δες:

Τεχνίτες: Έξοδος 35:31-32,Παραλειπομένων Β’ (2 Χρονικών) 2:14 ομάδα του Χιράμ και τεχνίτες του Δαβίδ, Βασιλειών Δ’ (2 Βασιλέων) 12:11, 22:7,
Αρχιτέκτονες: Παραλειπομένων Β’ (2 Χρονικών) 2:14 Χιράμ, Ιεζεκιήλ από το κεφ. 40 (αρχιτεκτονικό σχέδιο, γεωμετρία, μαθηματικά)
Μηχανικοί: Νεεμίας (αναστήλωση του τείχους της Ιερουσαλήμ)
Γλύπτες: Βαλειών Γ’ (2 Βασιλέων) κεφ 5, ‘Εξοδος κεφ. 25,-27, 37
Φιλόσοφοι: (σοφία καλύτερα γιατί πριν τον Πυθαγόρα δεν υπήρχε ο όρος ‘φιλόσοφος’) Ιώβ, «Εκκλησιαστής», Σολομών, Αγουρ (Παροιμίες), Λεμουήλ και η μητέρα του Λεμουήλ (Παροιμίες)
- βιβλικοί μαθηματικοί (πριν το 6ο αιώνα δεν υπήρχαν ούτε Έλληνες, η αριθμητική και η γεωμετρία ασκούνταν στα πλαίσια άλλων τεχνών)
- Φυσικοί (δεν υπήρχαν ούτε στην Ελλάδα μέχρι τον 6ο αιώνα οπότε και εξαφανίστηκε το τελευταίο εβραϊκό - ιουδαϊκό κράτος)
Αστρονόμοι: Ιώβ (βλπ. 39:31), Ησαϊας (βλπ 13:9)
(για μουσικούς και λογοτέχνες μη μιλάμε, Δαβίδ, Ασάφ – αναφέρονται καταβατά από ονόματα μουσικών και κατασκευαστών μουσικών οργάνων και συνθετών και μαέστρων για να τα αναφέρω (δες λίστες ειδικά στο βιβλίο Α Παραλειπομένων – 1 Χρονικών αρχικά κεφάλαια και 16:16 και εξής).
Και βέβαια, γαρ (!) Γιδοβοσκοί (το φόρτε της ΠΔ γαρ!), Αμός, Δαβίδ, Ιακώβ και άλλοι γαρ!

Αλήθεια ξέρουμε πολλά ιστορικά πρόσωπα από την αρχαϊκή Ελλάδα; (πριν τον έκτο αιώνα για να υπάρχει ισότητα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 14:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Και ύστερα σου λένε ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως φταίει ο φονιας.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:09:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και ύστερα σου λένε ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως φταίει ο φονιας.


*


Bλέπεις κι εσυ Sesostris, ότι η βλακεία στερείται ορίων.

Αν μιλήσω, όπως νοιώθω ότι πρέπει, θα σου...λείψω!!!

Θα εμφανισθεί ο Αιθήρ, με μια κόκκινη στο τσεπάκι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:15:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αν δεν υπήρχε ούτε ένας αληθινός προφήτης στο Ισραήλ αλλά ήταν όλα κομπογιαννίτικες "μεταφητείες" και όχι προφητείες, τότε τί σόι φήμη είχαν; Και πως έπειθαν τον λαό αν όλες οι "προφητείες" μαθεύονταν μετά το γεγονός που τάχα προέλεγαν;

Όποιος πιστεύει πως το βιβλίο του Δανιήλ ή μέρος του γράφτηκε τον 2ο ή τον 1ο αιώνα π.Χ, να παραθέσει τους κυριότερους λόγους για τους οποίους καταλήγει σε αυτήν την άποψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:17:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Και ύστερα σου λένε ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως φταίει ο φονιας.


*


Bλέπεις κι εσυ Sesostris, ότι η βλακεία στερείται ορίων.

Αν μιλήσω, όπως νοιώθω ότι πρέπει, θα σου...λείψω!!!

Θα εμφανισθεί ο Αιθήρ, με μια κόκκινη στο τσεπάκι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Πρέπει επιτέλους να μάθεις να ανέχεσαι την αντίθετη άποψη. Τί σόι αρρώστεια είναι αυτή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:19:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πρέπει επιτέλους να μάθεις να ανέχεσαι την αντίθετη άποψη. Τί σόι αρρώστεια είναι αυτή;

Λοιμώδης και θανατηφόρος.
Μείνε μακρυά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:21:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και ύστερα σου λένε ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως φταίει ο φονιας.


*


Ζήτησες ονόματα, πήρες ονόματα, τι δεν καταλαβαίνεις;

Να στα θυμίσω;
Το ναό του Σολομώντα δεν τον έφτιαξαν ‘γιδοβοσκοί’ γαρ!
Κατ’αρχήν βέβαια ο καλλιτέχνης και ποιητής είναι ο Θεός (κι ο Ιησούς ήταν τεχνίτης (χτίστης/ξυλουργός), και ο Παύλος επίσης (σκηνοποιός).
Αλλά έχουμε:

Για να βρεις φιλοσόφους, αστρονόμους, γλύπτες, αρχιτέκτονες, μηχανικούς κτλ δες:

Τεχνίτες: Έξοδος 35:31-32,Παραλειπομένων Β’ (2 Χρονικών) 2:14 ομάδα του Χιράμ και τεχνίτες του Δαβίδ, Βασιλειών Δ’ (2 Βασιλέων) 12:11, 22:7,
Αρχιτέκτονες: Παραλειπομένων Β’ (2 Χρονικών) 2:14 Χιράμ, Ιεζεκιήλ από το κεφ. 40 (αρχιτεκτονικό σχέδιο, γεωμετρία, μαθηματικά)
Μηχανικοί: Νεεμίας (αναστήλωση του τείχους της Ιερουσαλήμ)
Γλύπτες: Βαλειών Γ’ (2 Βασιλέων) κεφ 5, ‘Εξοδος κεφ. 25,-27, 37
Φιλόσοφοι: (σοφία καλύτερα γιατί πριν τον Πυθαγόρα δεν υπήρχε ο όρος ‘φιλόσοφος’) Ιώβ, «Εκκλησιαστής», Σολομών, Αγουρ (Παροιμίες), Λεμουήλ και η μητέρα του Λεμουήλ (Παροιμίες)
- βιβλικοί μαθηματικοί (πριν το 6ο αιώνα δεν υπήρχαν ούτε Έλληνες, η αριθμητική και η γεωμετρία ασκούνταν στα πλαίσια άλλων τεχνών)
- Φυσικοί (δεν υπήρχαν ούτε στην Ελλάδα μέχρι τον 6ο αιώνα οπότε και εξαφανίστηκε το τελευταίο εβραϊκό - ιουδαϊκό κράτος)
Αστρονόμοι: Ιώβ (βλπ. 39:31), Ησαϊας (βλπ 13:9)
(για μουσικούς και λογοτέχνες μη μιλάμε, Δαβίδ, Ασάφ – αναφέρονται καταβατά από ονόματα μουσικών και κατασκευαστών μουσικών οργάνων και συνθετών και μαέστρων για να τα αναφέρω (δες λίστες ειδικά στο βιβλίο Α Παραλειπομένων – 1 Χρονικών αρχικά κεφάλαια και 16:16 και εξής).
Και βέβαια, γαρ (!) Γιδοβοσκοί (το φόρτε της ΠΔ γαρ!), Αμός, Δαβίδ, Ιακώβ και άλλοι γαρ!

Αλήθεια ξέρουμε πολλά ιστορικά πρόσωπα από την αρχαϊκή Ελλάδα; (πριν τον έκτο αιώνα για να υπάρχει ισότητα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 15:22:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν δεν υπήρχε ούτε ένας αληθινός προφήτης στο Ισραήλ αλλά ήταν όλα κομπογιαννίτικες "μεταφητείες" και όχι προφητείες, τότε τί σόι φήμη είχαν; Και πως έπειθαν τον λαό αν όλες οι "προφητείες" μαθεύονταν μετά το γεγονός που τάχα προέλεγαν;

Όποιος πιστεύει πως το βιβλίο του Δανιήλ ή μέρος του γράφτηκε τον 2ο ή τον 1ο αιώνα π.Χ, να παραθέσει τους κυριότερους λόγους για τους οποίους καταλήγει σε αυτήν την άποψη.



Υπόψη - σύμφωνα με τον Ιάμβλιχο ο Πυθαγόρας επισκεύθηκε τους προφήτες της Σαμάριας - περίεργο ενδιαφέρον για 'γιδοβοσκούς' έδειχνε... ή μήπως όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 17:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΔΙΑ ΚΛΗΜΕΝΤΟΣ
Περί του απέχεσθαι πάντων των έξωθεν βιβλίων .

[ Των εθνικών βιβλίων πάντων απέχου. Τι γαρ σοι και αλοτρίοις λόγοις ή νόμοις ή ψευδοπροφήταις , ά δη και παρατρέπει της πίστεως τους ελαφρούς ; Τί γαρ σοι και
λείπει εν τω νόμω του Θεού , ίνα επ' εκείνα τα εθνόμυθα ορμήσης ; Είτε γάρ ιστορικά θέλεις διέρχεσθαι , έχεις τας Βασιλείους∙ είται σοφιστικά και ποιητικά , έχεις τους προφήτας , τον Ιώβ , τον Παροιμιαστήν , εν οις πάσης ποιήσεως και σοφιστείας πλείονα αγχίνοιαν ευρήσεις , ότι Κυρίου του μόνου σοφού Θεού φθογγοί εισίν, είτε ασμάτων ορέγη , έχεις τους ψαλμούς ∙ είτε αρχαιογονίας , έχεις την Γένεσιν∙ είτε νομίμων και παραγγελιών , τον ένδοξον Κυρίου του Θεού νόμον. Πάντων ουν των αλλοτρίων και διαβολικών ισχυρώς απόσχου ....]


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 19:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
panpam
Αστρονόμοι: Ιώβ (βλπ. 39:31), Ησαϊας (βλπ 13:9)

Για να δούμε λοιπόν τι είπαν ή τι έργο άφησαν αυτοί οι περίφημοι Εβραίοι αστρονόμοι, σύμφωνα με τις υποδείξεις του panpam πάντοτε!

Ιώβ 38,31-35 και όχι 39
συνῆκας δὲ δεσμὸν Πλειάδος καὶ φραγμὸν Ὠρίωνος ἤνοιξας; ἦ διανοίξεις μαζουρὼθ ἐν καιρῷ αὐτοῦ καὶ Ἕσπερον ἐπὶ κόμης αὐτοῦ ἄξεις αὐτά; ἐπίστασαι δὲ τροπὰς οὐρανοῦ ἢ τὰ ὑπ᾿ οὐρανὸν ὁμοθυμαδὸν γινόμενα; καλέσεις δὲ νέφος φωνῇ, καὶ τρόμῳ ὕδατος λάβρου ὑπακούσεταί σου; ἀποστελεῖς δὲ κεραυνοὺς καὶ πορεύσονται; ἐροῦσι δέ σοι· τί ἐστι;

Ησαϊας 13, 9-11
ἰδοὺ γὰρ ἡμέρα Κυρίου ἔρχεται ἀνίατος θυμοῦ καὶ ὀργῆς θεῖναι τὴν οἰκουμένην ἔρημον καὶ τοὺς ἁμαρτωλοὺς ἀπολέσαι ἐξ αὐτῆς. οἱ γὰρ ἀστέρες τοῦ οὐρανοῦ καὶ ὁ Ὠρίων καὶ πᾶς ὁ κόσμος τοῦ οὐρανοῦ τὸ φῶς οὐ δώσουσι, καὶ σκοτισθήσεται τοῦ ἡλίου ἀνατέλλοντος, καὶ ἡ σελήνη οὐ δώσει τὸ φῶς αὐτῆς. καὶ ἐντελοῦμαι τῇ οἰκουμένῃ ὅλῃ κακὰ καὶ τοῖς ἀσεβέσι τὰς ἁμαρτίας αὐτῶν· καὶ ἀπολῶ ὕβριν ἀνόμων, καὶ ὕβριν ὑπερηφάνων ταπεινώσω.

Ανατρίχιασα!!!!!
Αυτοί οι γίγαντες της αστρονομίας γνώριζαν το αστερισμό του Ωρίωνα!!!

Ας Δούμε τώρα πόσους και ποιους Έλληνες αστρονόμους έχουμε.

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .

Και τώρα ας κάνουμε μια σύγκριση.

Επειδή ο Ιώβ είναι μυθικό και όχι ιστορικό πρόσωπο, Θα αναφερθώ σε μιά γυναίκα αστρονόμο και μαθηματικό την Θεανώ την Θουρία που πλησιάζει την εποχή του Ησαΐα, ο οποίος εικάζεται ότι έζησε περίπου το 765 παχχ.

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.

Για να ξέρουμε για τι μιλάμε και τι συγκρίσεις κάνουμε. Σου αρκεί αυτό ή να πιάσουμε και τους υπόλοιπους; Εκτός κι αν είσαι της γνώμης ότι οι περισσότεροι Έλληνες αστρονόμοι είναι Εβραίοι που άλλαξαν τα ονόματά τους.

*

Edited by - Sesostris on 08/10/2013 19:23:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 19:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Χρίστος Ελ
Αν δεν υπήρχε ούτε ένας αληθινός προφήτης στο Ισραήλ αλλά ήταν όλα κομπογιαννίτικες "μεταφητείες" και όχι προφητείες, τότε τί σόι φήμη είχαν; Και πως έπειθαν τον λαό αν όλες οι "προφητείες" μαθεύονταν μετά το γεγονός που τάχα προέλεγαν;

Όποιος πιστεύει πως το βιβλίο του Δανιήλ ή μέρος του γράφτηκε τον 2ο ή τον 1ο αιώνα π.Χ, να παραθέσει τους κυριότερους λόγους για τους οποίους καταλήγει σε αυτήν την άποψη.


Χρίστο το κυριότερο είναι τι τέλος βρήκαν όλοι αυτοί οι Προφήτες και τι αντιδράσεις ξεσήκωναν όσο τους άφησαν να ζήσουν.

Μάλιστα για να θολώσουν τα αφεντικά αυτού του κόσμου τα νερά για το πόπολο πλημμύρησαν την Ιουδαία με τους ψευδοπροφήτες ώστε μέσω της "υπερπληροφόρησης" να χαθεί η "πληροφορία" και να επικρατήσει η παραπληροφόρηση.

Βέβαια κράταγαν για τον εαυτό τους τις αυθεντικές και δημιουργούσαν ψευτοθρησκείες με τα στοιχεία που ΝΟΜΙΖΑΝ ότι εννοούν οι Προφητείες.

Η Θεία Οικονομία όμως δεν επέτρεψε να χαθεί το ΜΗΝΥΜΑ για τους Ανθρώπους!

Όταν αυτές εκπληρώθηκαν ΟΛΕΣ στο πρόσωπο του Ιησού με το σωστό τρόπο όλες οι θρησκευτικές καρικατούρες κατέρρευσαν σαν χάρτινος πύργος μπροστά στο μεγαλείο του Χριστιανισμού!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2013, 20:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
kost

Τι σχέση μπορεί να έχει το δυστύχημα της μαζικής επικράτησης του Χριστιανισμού με την άτεχνη παραμυθολογία των Γραφών?...Δεν μπορώ να καταλάβω...


Με αυτές τις Γραφές και την Ιερά Παράδοση ξεκίνησε και συνεχίζεται η...Χούντα Του!

Για 2000 χρόνια ή για ένα κοσμικό μήνα (κατά γιαπετ) σάρωσε τα πάντα και εσείς μπορείτε να μένετε με την απορία του...δυστυχήματος.

quote:

τέλος πάντων, σωστή η παράθεση του "Κατά Χριστιανών" από τον Σεσόστρι, ενός έργου που λέει τα αυτονόητα καταδεικνύοντας την πνευματική φτώχεια των ευαγγελιστών καθώς και τις αντιφάσεις που περιέχουν...

Αυτό είναι το κομμάτι που με διασκεδάζει περισσότερο.

Όσες περισσότερες αντιφάσεις βλέπετε τόσο πιο πολύ σας ενοχλεί το ξεπάτωμα του Παγανισμού!

Πάντως ο Ελληνικός Παγανισμός δεν...πόνεσε πολύ. Από το 363 μ.Χ οι Παγανιστές ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα.

Ούτε ο Κέλσος ούτε ο Πορφύριος ούτε ο Ιουλιανός (όλοι με ένα "Κατά Χριστιανών" στο παλμαρέ τους) ούτε κανένας άλλος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το...μοιραίο!

quote:

ο οποίος Πορφύριος εκτός από εξαιρετικά μορφωμένος φαίνεται πως διέθετε και φιλολογικές ικανότητες, καθώς ήταν ο πρώτος που διαπίστωσε πως το βιβλίο του Δανιήλ είναι ψευδεπίγραφο (άποψη που ενστερνίζονται σχεδόν όλοι οι μελετητές του έργου)...

Ο Πορφύριος αναφέρει πλήθος αντιφάσεων και υποκειμενικών μαρτυριών (πχ. τα τελευταία λόγια του Ιησού για τα οποία ο κάθε Ευαγγελιστής λέει κάτι διαφορετικό!) και στηλιτεύει κωμικοτραγικές σκηνές όπως το ρίξιμο των δαιμονίων στους δύσμοιρους χοίρους)...και όλα αυτά βέβαια απορρίποντας με επιχειρήματα το αγαπημένο καταφύγιο των ερμηνευτών, την αλληγορία...


Τόσο πολύ σου αρέσει ο Πορφύριος???

Μπράβο καλά κάνεις!

Και εγώ Πορφύριο θα σου δώσω!


«Αφ' ου μέχρι του νυν ουκ εν Αρκαδία μόνον τοις Λυκαίοις, ούδ' εν Καρχηδόνι τω Κρονω, κοινή πάντες ανθρωποθυτούσι, αλλά κατά περίοδον της του νομιμου χάριν μνήμης εμφύλιον αεί αίμα φαίνουσιν προς τους βωμούς, καίπερ τοις παρ' αυτοίς οσίας εξειγούσης των Ιερών, τοις περιρραντηρίοις κηρύγματι, ει τις αίματος ανθρωπείου μεταίτιος».

από το έργο του Περί Αποχής των Εμψύχων γραμμένο τον 3ο αιώνα μ.Χ.

Πάμε άλλη μια για εμπέδωση

Γραμμένο τον 3ο αιώνα μ.Χ.

quote:

φαίνεται επίσης πως το βιβλίο αυτό έκανε αρκετούς χριστιανούς να συνειδητοποιήσουν την απογοητευτική πραγματικότητα πίσω από τα "θεόπνευστα" αυτά κείμενα...

Κρίμα που δεν ήταν ΠΟΤΕ τόσοι πολλοί ώστε η πραγματικότητα που βιώνετε να ήταν λιγότερο απάνθρωπη και περισσότερο εξηγήσιμη για τους απλοικούς νόες σας.

Η Ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία φίλε kost οπότε άρχισε να συμβιβάζεσαι με αυτό όπως και οι αρνητές πριν από εσένα των τελευταίων 20 αιώνων...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy