ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 16:12:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μμμμ... αυτό έχει κάποια αλήθεια αλλά όχι αυτή που θέλεις να του δώσεις.
Το να σκύβεις (πράξη) να προστατευτείς ("ανταμοιβή") από τη βροχή (φυσικό φαινόμενο) δεν είναι καθόλου υποκρισία αλλά λογική συνέπεια.

Έτσι και το να ξέρεις ποιος είσαι, πως και τι...

Αυτό που λες πάντως αναγνωρίζεται από τους Χριστιανούς - διακρίνουν τρία 'στάδια' ή 'καταστάσεις' όσους πλησιάζουν το Θεό από φόβο (1) ως "δούλοι", όσους από προσδοκία ανταμοιβής (2) - ως μισθωτοί και όσους από αγάπη σαν παιδιά του (3). Αν και το 3 είναι το ιδανικό, από το τίποτα κάνουν και τα 1 & 2. Επιπλέον δεν είναι το ζητούμενο να είσαι έτοιμος για το ιδανικό από την πρώτη στιγμή, αλλά να υπάρχει διάθεση να το επιδιώξεις.



Δεν θα κάνω συζήτηση σε επίπεδο πνευματικού λόγου, γιατί πρόκειται για έναν αφηρημένο και αδιέξοδο λόγο.
Εύχομαι πάντως, τουλάχιστον εσύ, να καταλαβαίνεις πως εννοεί η θεολογία την ελεύθερη βούληση.

Εγώ μόνο να συμπληρώσω κάτι -το οποίο είμαι βέβαιος πως επίσης αναγνωρίζεται από τους Χριστιανούς- ότι το σύνολο των Ελλήνων ορθόδοξων Χριστιανών δεν αποτελούν προϊόντα ελεύθερη βούλησης, αλλά έντονου προσηλυτισμού, από την παιδική τους ηλικία ακόμη κι αυτό το γνωρίζουμε όλοι από πρώτο χέρι.
Και όχι μόνο οι Έλληνες, αλλά και όλοι οι πιστοί αυτού του κόσμου, δεν αποτελούν προϊόντα ελεύθερης βούλησης, αλλά προϊόντα μιας παγκόσμιας βιομηχανίας αυτόματης παραγωγής πιστών, είτε Μουσουλμάνοι είναι αυτοί, είτε Εβραίοι, είτε Χριστιανοί, είτε πιστοί κάποιας άλλης θρησκείας.
Ανάλογα με το που θα γεννηθείς, έτσι θα γαλουχηθείς.
Δεν ξέρω τι μπορεί να οριστεί ως ελεύθερη βούληση, αυτό είναι κάτι σχετικό, είναι όμως ξεκάθαρο, ότι οι πιστοί των θρησκειών δεν έχουν καμιά σχέση μ΄ αυτή.
...


Θα πρέπει να διακρίνεις τους όρους με τους οποίους αντιλαμβάνετσαι την ελεύθεση βούληση και τον προσηλυτισμό.

Αν εγώ είναι βουδιστής (ή ΧΟ) και είμαι ευχαριστημένος με αυτό είναι λογικό να θέλω να δώσω και στο παιδί μου την ίδια ευκαιρία. Δεν είναι προσηλυτισμός. Ειδικά αν δεις ότι στην περίπτωση που δεν δίνεται πχ το παιδί ένας μπούσουλας (έστω και ως 'προκατασκευασμένη' θρησκεία) μεγαλώνοντας δεν είναι τόσο "ελεύθερο" ν'αποφασίσει με την έννοια ότι και οι ελέυθερες αποφάσεις υπόκεινται στην επιρροή και την πειθώ,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 19:24:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θα πρέπει να διακρίνεις τους όρους με τους οποίους αντιλαμβάνετσαι την ελεύθεση βούληση και τον προσηλυτισμό.

Αν εγώ είναι βουδιστής (ή ΧΟ) και είμαι ευχαριστημένος με αυτό είναι λογικό να θέλω να δώσω και στο παιδί μου την ίδια ευκαιρία. Δεν είναι προσηλυτισμός. Ειδικά αν δεις ότι στην περίπτωση που δεν δίνεται πχ το παιδί ένας μπούσουλας (έστω και ως 'προκατασκευασμένη' θρησκεία) μεγαλώνοντας δεν είναι τόσο "ελεύθερο" ν'αποφασίσει με την έννοια ότι και οι ελέυθερες αποφάσεις υπόκεινται στην επιρροή και την πειθώ


Ρεσιτάλ ένδειας!!!
Αν αυτη είναι η τοποθέτησή σου, στο κείμενο του Συνοδινου1, τότε πως είναι δυνατόν, να γίνει συζήτηση επιπέδου?
Ετσι, καταλήγετε να συζητάτε, μόνο με τους ομοίους σας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Ρεσιτάλ ένδειας!!!

Ώπα ρε πλούσιε πνευματικά ΝΙΚΟΜΑΧΕ...

Για να σε θαυμάσουμε άλλη μια.

Απολαύστε Υπεύθυνα Λογική και Κριτική σκέψη!

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 1

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Θεωρώ λοιπόν, πως αυτοί οι διαγαλαξιακοί ταξιδιώτες, ίσως και οι ενδογαλαξιακοί, έχουν κάποια "αγραφη" νομοθεσία, να μην επεμβαίνουν στην φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

θα μπορούσα να εξηγήσω τις αναμίξεις των "θεών" σε ενδοπλανητικές διενέξεις, προς ίδιον όφελος και κατα παράβασιν της ανωτέρω "άγραφης" νομοθεσίας.
Πράγμα που επισύρει την τιμωρία εκ μέρους της όποιας γαλαξιακής ή διαγαλαξιακής συμμαχίας-ομοσπονδίας.
Εξ'ού και οι "πόλεμοι" των θεών, το κυνήγι απο πλανήτη σε πλανήτη και η επιρροή που ασκούν οι "κακοί" σε ηλιθίους γηγενείς, προσφέροντας μέρος της τεχνολογίας τους.

Υπάρχει και ο εκβιασμός.
Π.χ., μια ομάδα απο παραβάτες-αποστάτες της "άγραφης" νομοθεσίας, να κρατούν αιχμάλωτο έναν ολόκληρο πλανήτη, εκβιάζοντας τους διώκτες τους, με την καταστροφή του, εκμεταλευόμενοι τον σεβασμό που τρέφουν οι "καλοί", προς κάθε μορφή ζωής και την απόφασή τους να αφήνουν την εξέλιξη, να ακολουθεί την φυσική της πορεία.

Απαντάει αυτο στις ερωτήσεις σου Sol-Mix?
Είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφθεί κι εσυ.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 2

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ


οι ανωτέρω, ακριβώς αυτοί της φωτογραφίας, είναι οι "αδιάφθοροι".Είναι η φυλή που παίζει τον ρόλο του αστυνόμου του γαλαξία.Προέρχονται απο κι αυτοί απο την Ανδρομέδα.

Ξέρω, ότι φαίνονται γελοία αυτα, αλλά απευθύνονται σε "ειδικό" κοινό, το οποίο ασχολείται λίγο-πολύ με το θέμα και δεν θα κάνει τον κόπο να ρωτήσει << που τα ξέρεις όλα αυτα >>, επειδή το κοινό αυτο διαισθάνεται, την πιθανή εκδοχή των ανωτέρω, καθώς και το τρόπο εξαγωγής συμπερασμάτων, μέσα απο τις διασωθείσες γραφές.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 3

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Με αυτο το ερώτημα, είχα ασχοληθεί στο παρελθόν και το έθεσα σε κάποιον 'ειδικό".
Πήρα εμπεριστατωμένες απαντήσεις, με λεπτομέρεια και συνάφεια.

Εν περιλήψει:
1. Ο πληθυσμός τους, λόγω του χώρου, που χρησιμοποιούν δεν ξεπερνά τα 800.000 άτομα (πριν 15 χρόνια) και ώς εκ τούτου υπερτερούμε στρατιωτικά.

2.Η τεχνολογία τους, μπορεί να αντιμετωπισθεί απο μας, πάλι λόγω αριθμών τεχνουργημάτων.

3.Και σημαντικότερον, υπάρχει και για αυτούς...αντίπαλο δέος, απο άλλες φυλές.

Δεν μπορώ να θυμηθώ, που βρήκα προσφατα σε κάποια επιστημονική ανακοίνωση, το "πόρισμα" ενος βιολόγου ή ανθρωπολόγου δεν είμαι σίγουρος, ο οποίος διατείνεται ότι οι δεινόσαυροι ή οι απόγονοί τους, θα μπορούσαν άνετα, να έχουν αποκτήσει νοημοσύνη, μέσω φυσικής εξέλιξης.

Εχουν κι αυτοί εχθρούς, ομοίους τους, τους γνωστούς Reptilians, που είναι κι αυτοί σαυρόμορφοι και προέρχονται απο το σύστημα του Δράκοντα.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ unlimited edition!!!

quote:

Αν αυτη είναι η τοποθέτησή σου, στο κείμενο του Συνοδινου1, τότε πως είναι δυνατόν, να γίνει συζήτηση επιπέδου?

Για συζητήσεις επιπέδου πηγαίνουμε σε άλλα θέματα όπου γράφονται οι ανωτέρω...απόψεις.

quote:

Ετσι, καταλήγετε να συζητάτε, μόνο με τους ομοίους σας!!!

Φοβερό συμπέρασμα προερχόμενο από Λογική και Κριτική Σκέψη!!!

Άρα εσύ ο Sesostris ο γιαπετ o kondoras o kost ο Συνοδινός ο Notirk κ.ά τι ρόλο βαράτε σε όλα τα "χριστιανόπληκτα" θέματα???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 17/10/2013 22:38:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
NIKOMAXOΣ
Sesostris, γουστάρω πολύ λέμε!!!

Τον έχεις κάνει να σέρνεται, όπως ακριβώς τον καταράστηκε ο...Κύριός του!!!


Κοίτα ΝΙΚΟΜΑΧΕ, με τέτοια ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, με τέτοιο ΑΝΤΙΛΟΓΟ, με τέτοια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που μας έχει παρουσιάσει ο Sesostris (οχι ότι και οι υπόλοιποι πάτε πίσω) όντως με έχει κάνει να σέρνομαι ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ ΟΡΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ με το επίπεδο αντιπαράθεσης που εμφανίζετε...

Sub-zero και μεταξεταστέοι όλα σας...

Και περνιέστε και για ξεμάντριοι το φελέκι σας μέσα...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 17/10/2013 22:39:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Sesostris
Όπως και να έχει το πράγμα "κέχοδεν η φορβάς εν τη αλωή"

Χαίρομαι που δε σε πειράζει διότι θα το υποστείς μέχρι να βαρεθώ...


Και μιλώντας για κατάρες του...Κυρίου.
Πλάκα πλάκα αυτοί που τριγυρνάτε χωρίς λόγο και αιτία στα "χριστιανικά" θέματα όντας άθεοι και άθρησκοι είστε ΕΣΕΙΣ.

Έτσι δεν είναι???

Είστε και ξεμάντριοι που να σας πάρει η ευχή...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δάσκαλοί σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?


Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Sesostris πέρασαν ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Ρε Sesostris δε λες και στο γιαπετ να μου πει επιτέλους τι θέλει να του φέρω από Gibbon???

Επειδή σήμερα είμαι κουρασμένος θα σας παρακαλούσα ΠΙΟ ΣΙΓΑ ΤΙΣ ΓΑΡΓΑΡΕΣ ΣΑΣ ΓΑΡ ΓΑΡ ΓΑΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ.

Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 22:46:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση!

Παρακαλούμε!!

Αθελά σου φροντίζεις για την...υγεία μας!
Το γέλιο που προκαλείς, μας κάνει καλό!!

Sesostris, συμφωνείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2013, 23:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
NIKOMAXOΣ

Αθελά σου φροντίζεις για την...υγεία μας!
Το γέλιο που προκαλείς, μας κάνει καλό!!

Sesostris, συμφωνείς?


Άθελά μου????

Ξέρεις πόσο προσπαθώ για να σας έχω σε καλή κατάσταση???

Μέχρι να βαρεθώ θα πρέπει να συνηθίζετε στην ιδέα ότι θα πηγαίνετε από το καλό στο καλύτερο.

Εννοείται ότι συμφωνεί και ο Sesostris οπότε συνεχίζουμε ως έχει...

Μιλώντας για γέλιο μέχρι δακρύων, από Ανδρομέδιους είχαμε κανένα νεότερο???
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 17/10/2013 23:20:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris, συμφωνείς?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:50:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε, συγγνώμη ρε καρντάσι που έχω κι άλλες δουλειές, θα προσπαθήσω να μη σε ξαναφήσω τόσο πολύ μόνο μ' αυτούς που σε παιδεύουν.

Κρίμα να σε έχουν στην τσίτα μπας και σου απαντήσουν, ε;;
Τι να πεις;

Επειδή έχω να γελάσω από προχθές... λέγε τώρα τι θέλεις από μένα και θα το έχεις, αρκεί να μη βαρεθείς και μας αφήσεις...

Θέλεις να σου πω τι θέλω από Γκίμπον;
Τίποτε...

Θέλεις να σου πω τι θέλω να μου εξηγήσεις;
Τίποτε...

Ό,τι πεις εσύ... αρκεί να μη μας αφήσεις χωρίς διασκέδαση.
Οι άλλοι είανι απλά, κομπάρσοι μπροστά σου.

Ρίξε... τώρα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 00:54:11  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Ρε Sesostris δε λες και στο γιαπετ να μου πει επιτέλους τι θέλει να του φέρω από Gibbon???

Μη μου πείς ότι πήγες και δανείστηκες Γκίμπον, για πάρτι μου...
Θα τρελαθώ τελείως, αν σε έβαλα σ' αυτήν τη διαδικασία, άθελά μου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 03:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Πάντως για την εποχή που συζητάμε το πρόβλημα δεν ήταν αν υπήρχαν μάρτυρες αλλά το πόσοι πολλοί και με πόση ζέση ήθελαν να μαρτυρήσουν μέσω των διωγμών του Διοκλητιανού και του Γαλερίου...

Ναι, ισχύει αυτό. Και τα είχανε βρει μάλιστα σκούρα οι αυτοκράτορες...σου λέει τί δίωξη να ξεκινήσουμε εδώ, αυτοί είναι θεοπάλαβοι, αντί να τρέχουν μακρυά από την κόψη του σπαθιού την τρομερή αυτοί έρχονται καταπάνω με τρέλα!!! Έναν θα σκοτώνουμε, δέκα θα ξεφυτρώνουν, ανταγωνιζόμενοι για το ποιός θα πεθάνει πιο βίαια!

Εντάξει, κάνουμε και λίγο χιούμορ, ωστόσο η κατάσταση ήταν κάπως έτσι. Και για να μην παρεξηγούμαστε δεν προσβάλλω την μνήμη των μαρτύρων αυτών, απλώς καυτηριάζω τα κίνητρα των περισσοτέρων οι οποίοι παρασύρθηκαν από την θανατερή γοητεία του χριστιανισμού...

Αυτό πάντως που ήθελα να τονίσω με το προηγούμενο μήνυμα είναι η σωρεία επινοημένων μαρτύρων (στο οποίο έχουν καταλήξει ομόφωνα οι αμερόληπτοι μελετητές), το πάθος και ο θάνατος των οποίων συνοδευόταν από λογής θαύματα! Κακά τα ψέματα, ο βασικότερος λόγος της εδραίωσης και γιγάντωσης της χριστιανικής πίστης ανά τον κόσμο δεν ήταν το κήρυγμα για αληθινή Αγάπη προς τους συνανθρώπους αλλά η διάδοση των εκπληκτικότερων θαυμάτων και η ακλόνητη πίστη στην ανταμοιβή του επουράνιου μισθού για τον καλό χριστιανό (έννοια αδιανόητη για την ελληνική κοσμοαντίληψη αλλά και για την ιουδαϊκή, και προς τιμήν τους διότι ούτε που σκέφθηκαν να εκβιάσουν την ανθρώπινη πίστη με απατηλές υποσχέσεις).


Η ίδια η Κ. Διαθήκη ακριβώς αυτό πρεσβεύει. Ο λόγος που τα κείμενα αυτά βρήκαν τόσο μαζική απήχηση ήταν λιγότερο τα λόγια του Ιησού περί αγάπης, ταπεινότητας και αρετής (τα οποία είχαν ήδη ειπωθεί από προγενέστερους), και περισσότερο τα μυθικά θαύματα καθώς και το εντυπωσιακό κάλεσμα του Ιησού προς μαρτυρική αυτοθυσία (συνοδευόμενη από την προτροπή του Θωμά προς τους (απανταχού) μαθητές του Ιησού Χριστού: ας πάμε και εμείς να πεθάνουμε μαζί του").

Αυτά βέβαια ήταν παράλογα και επικίνδυνα διδάγματα τα οποία δυστυχώς έγιναν πράξη λαμβάνοντας τραγικές προεκτάσεις. Η βακχική μανία και ενόρμηση για θάνατο ξέφυγε από τα περιορισμένα στεγανά των οργίων λαμβάνοντας διαστάσεις επιδημίας και ο υπέρτατος παραλογισμός βαφτίστηκε αυτοθυσία και αρετή.

Το ηθικό δίδαγμα της υπόθεσης πάντως κατ'εμέ είναι ότι ένας μαρτυρικός θάνατος σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί τεκμήριο θεϊκότητας (ή θείκής προέλευσης ή επιρροής). Η δύναμη της πίστης και της γιγαντωμένης θέλησης μπορεί όντως να προκαλεί θαυμαστά φαινόμενα, αυτά όμως συνήθως απέχουν αρκετά από το πραγματικό Θείο. Οι Ζηλωτές, οι Καμικάζι και οι Ταλιμπάν είναι οι φανατικοί του κόσμου αυτού. Εντυπωσιακή η αυταπάρνησή τους, δεν λέω, έλα όμως που η γυαλάδα αυτή στο μάτι δεν έχει να κάνει με κάποια αγνή φώτιση αλλά με αγνή τρέλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 14:43:58  Εμφάνιση Προφίλ
Να και ένα αξιόλογο ποστ που μπορεί να κουβεντιαστεί
quote:

quote:
Πάντως για την εποχή που συζητάμε το πρόβλημα δεν ήταν αν υπήρχαν μάρτυρες αλλά το πόσοι πολλοί και με πόση ζέση ήθελαν να μαρτυρήσουν μέσω των διωγμών του Διοκλητιανού και του Γαλερίου...
Ναι, ισχύει αυτό. Και τα είχανε βρει μάλιστα σκούρα οι αυτοκράτορες...σου λέει τί δίωξη να ξεκινήσουμε εδώ, αυτοί είναι θεοπάλαβοι, αντί να τρέχουν μακρυά από την κόψη του σπαθιού την τρομερή αυτοί έρχονται καταπάνω με τρέλα!!! Έναν θα σκοτώνουμε, δέκα θα ξεφυτρώνουν, ανταγωνιζόμενοι για το ποιός θα πεθάνει πιο βίαια!

Εντάξει, κάνουμε και λίγο χιούμορ, ωστόσο η κατάσταση ήταν κάπως έτσι. Και για να μην παρεξηγούμαστε δεν προσβάλλω την μνήμη των μαρτύρων αυτών, απλώς καυτηριάζω τα κίνητρα των περισσοτέρων οι οποίοι παρασύρθηκαν από την θανατερή γοητεία του χριστιανισμού...


Υπάρχει κάτι περισσότερο σε όλ'αυτά. Ένα άμεσο (τότε) και ένα μακροπρόθεσμο.
Το άμεσο είναι ότι αυτό που περιγράφεις - και έγινε σε κάποιο βαθμό - έγινε σε πολύ γνώριμα για τους ανθρώπους - τότε - πλαίσια. Αλλά είχε άλλο όνομα. Ηρωωλατρεία. Η ηρωωλατρεία ήταν διαδεδομένη στον τότε κόσμο, τουλάχιστον από τα Ομηρικά έπη. Απλά με τους Χριστιανούς το φαινόμενο απέκτησε μια ακόμα εκδήλωση (και δεν ήταν "κλοπή" από τον Ελληνισμό γιατί πως είχαν προκύψει οι Χριστιανοί; Στην πλειοψηφία ήταν Έλληνες ή ελληνιστές και απλά μετέφεραν στη νέα τους θρησκεία το σχετικό στοιχείο που είδαν ότι ταίριαζε. Η κλοπή γίνεται από "άλλους" κατόχους, εδώ η εξιδανίκευση του μαρτυρίου και των μαρτύρων έγινε από Χριστιανούς που είχαν ως πρώην "άλλοι" την ηρωωλατρία.
Το πιο μακροπρόθεσμο - και ο λόγος για τον οποίο από δεδομένα σαν αυτά που αναφέρεις καταλήγω σε πολύ διαφορετικό συμπέρασμα - είναι ότι βλέπω να περιορίζεις τις αιτίες της διάδοσης του Χριστιανισμού σε σε λόγο (κήρυγμα) και ιδεολογία κι όχι σε πράξεις. Αυτό δεν μπορεί να είναι ορθό (και πράγματι οι όσες μαρτυρίες υπάρχουν δεν το στηρίζουν).
Αλλά και ιστορία δείχνει ότι όταν οι λόγοι για ιδεολογίες και και πράξεις διαφέρουν πολύ σε βάθος χρόνου το οποιοδήποτε «θαυματουργικό» στοιχείο ξεθωριάζει και οι άνθρωποι το πετάνε «στο χρονοντούλαπο της ιστορίας». Όπως έγινε με τον Κομμουνισμό πιο πρόσφατα. Ενέπνευσε εκατομμύρια να πολεμήσουν και να πεθάνουν για τα ιδεώδη του, αλλά εκεί όπου εφαρμόστηκε... δεν εφάρμοσε τα ιδεώδη...
.. σε 70 χρόνια έσβησε.
Δεν δικαιολογείται λοιπόν να βλέπουμε το λόγο της απήχησης του Χριστιανισμού μόνο στο λόγο των γραφών (που λίγοι κατείχαν) και τα κηρύγματα αλλά περισσότερο στο προσωπικό βίωμα και τη συλλογική κοινωνική εμπειρία της Εκκλησίας. Το "θαύμα" θα το πισέψεις μια-δυο όταν το ακούσεις αλλά αν δεν το δεις θα το ξεχάσεις. Το "θαύμα" που έβλεπαν και βίωναν έκανε τη διαφορά - κι όχι τα λόγια που άκουγαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 15:08:10  Εμφάνιση Προφίλ
Φαίνεται λογικό προτού υπάρξει πολιτική επιβολή του Χριστιανισμού, η πλειοψηφία να ήταν ΗΔΗ χριστιανοί.

Η κρατική εθνική θρησκεία των πλουσίων δεν τους γέμιζε, γιατί αυτοί ήταν φτωχοί. Ο Χριστιανισμός τους έδωσε την υπόσχεση της Βασιλείας του θεού όπου δεν θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί και η αδικία θα εξαλειφθεί, αλλά το κυριότερο όχι αρρώστιες, γηρατειά και θάνατο.

Το ότι κάποοι κατάντησαν τον Χριστιανισμό ένα πολιτικό έκτρωμα, στην ίδια θέση των προηγούμενων δυνάστων, είναι μια μεγάλη υποκρισία. Το θήραμα έγινε θύτης.

"Μέχρι να έρθει ο Χριστός εμείς θα σας κυβερνάμε" τους είπανε. Για να καταλήξουν στο τέλος να πουν πως ΑΥΤΟΙ είναι η Βασιλεία του θεού και ο Χριστός δεν θα ξανάρθει αλλά "βασιλεύει" στις καρδιές των πιστών.

Και έτσι φθάσαμε εδώ, έπειτα από αιώνες καταπίεσης και σκλαβιάς, όπου τώρα αρχίζει το "χριστιανικό" ιερατείο να πέφτει, κάποιοι άλλοι αναδύονται υποσχόμενοι εσωτερική γνώση και ικανοποίηση.

Όσο θα κυβερνάει άνθρωπος, η εκμετάλλευση θα κυριαρχεί. Άνθρωπος εξουσιάζει άνθρωπο προς βλάβη αυτού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 20:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
kost τα ίδια με τον panpam θα σου έγραφα και κυρίως αυτό!

quote:
panpam
Δεν δικαιολογείται λοιπόν να βλέπουμε το λόγο της απήχησης του Χριστιανισμού μόνο στο λόγο των γραφών (που λίγοι κατείχαν) και τα κηρύγματα αλλά περισσότερο στο προσωπικό βίωμα και τη συλλογική κοινωνική εμπειρία της Εκκλησίας. Το "θαύμα" θα το πισέψεις μια-δυο όταν το ακούσεις αλλά αν δεν το δεις θα το ξεχάσεις. Το "θαύμα" που έβλεπαν και βίωναν έκανε τη διαφορά - κι όχι τα λόγια που άκουγαν.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 20:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
γιαπετ πες μου σε παρακαλώ τι πίνεις και δεν μας δίνεις.

ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ ΕΔΩ.

Και σε ρωτώ έκτοτε, σε ποιο εδάφιο του Gibbon αισθάνθηκες την ΕΛΛΕΙΨΗ???

Serial καταντάτε και το πιο απλό πραγματάκι...

Υ.Γ Μα καλά τι σας έπιασε όλους μαζί? ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΩ ΡΟΥΠΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ φίλοι μου. Είστε απίθανη παρέα και αφού περνάμε όλοι τέλεια γιατί να το χαλάσουμε?

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 20:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Αλέξανδρε, συγγνώμη ρε καρντάσι που έχω κι άλλες δουλειές, θα προσπαθήσω να μη σε ξαναφήσω τόσο πολύ μόνο μ' αυτούς που σε παιδεύουν.

Μα το κακό είναι ότι δεν με παιδεύει ΚΑΝΕΝΑΣ σας.

Ούτε αντίλογο, ούτε αντεπιχειρήματα, ούτε επιστημονική βιβλιογραφία ούτε τίποτα!!!

Τα καλύτερα παιδιά ever!

quote:

Κρίμα να σε έχουν στην τσίτα μπας και σου απαντήσουν, ε;;
Τι να πεις;

Όντως τι να πεις, η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΑ σε όλο της το μεγαλείο!!!

quote:

Επειδή έχω να γελάσω από προχθές...

Μπες στο θέμα με τους εξωγήινους και είναι σίγουρο ότι ακόμα και εσύ θα γελάσεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2013, 23:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Η κρατική εθνική θρησκεία των πλουσίων δεν τους γέμιζε, γιατί αυτοί ήταν φτωχοί. Ο Χριστιανισμός τους έδωσε την υπόσχεση της Βασιλείας του θεού όπου δεν θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί και η αδικία θα εξαλειφθεί, αλλά το κυριότερο όχι αρρώστιες, γηρατειά και θάνατο

Φίλε Χρίστο καλό είναι όταν αναφερόμαστε στην ιστορία να την λέμε όπως είναι, και όχι όπως θα μας άρεσε να έχουν τα γεγονότα. Και στην προκειμένη περίπτωση συνέβη ακριβώς το αντίθετο από αυτό που γράφεις, γιατί η πατρώα θρησκεία διατηρήθηκε μέχρι και τον όγδοο αιώνα στην ύπαιθρο και όχι στις πόλεις, επειδή εκεί έφτανε δυσκολότερα ο έλεγχος της εξουσίας. Από αυτό το γεγονός οι πιστοί της πατρώας θρησκείας ονομάστηκαν "παγανιστές" από το λατινικό "pagani" που σημαίνει χωριάτες, αγρότες, και γενικά άνθρωποι της υπαίθρου.
Αντίθετα στους πλούσιους αστούς των πόλεων τους ήλθε ο χριστιανισμός κουτί και μάννα εξ ουρανού, γιατί ο Παύλος στα κηρύγματά του έλεγε:

Οι δούλοι υπακούετε τοις κυρίοις κατά σάρκα μετά φόβου και τρόμου εν απλότητι της καρδίας υμών ως τω Χριστώ, μη κατ΄ οφθαλμοδουλίαν ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ΄ ως δούλοι του Χριστού ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψυχής, μετ΄ ευνοίας δουλεύοντες ως τω Κυρίω και ουκ ανθρώποις, ειδότες ότι ο εάν τι έκαστος ποιήση αγαθόν, τούτο κομιείται παρά του Κυρίου, είτε δούλος είτε ελεύθερος.Προς Εφεσίους 6,5-8

Ποιος λεφτάς της εποχής κάτοχος εκατοντάδων δούλων δεν θα στήριζε μια τέτοια θρησκεία; Χαζός ήταν;
Όσο για τα υπόλοιπα, ούτε η φτώχεια εξαλείφθηκε, ούτε η αδικία, και το χειρότερο απ' όλα οι ασθένειες αποδεκάτιζαν πλούσιους και φτωχούς, γιατί η ιατρική του Ιπποκράτη και του Γαληνού θεωρήθηκε στανική, και την φαρμακευτική τους αγωγή την αντικατέστησαν τα ξόρκια οι προσευχές και η ξυσμένη μπογιά από τις εικόνες.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 08:49:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Η κρατική εθνική θρησκεία των πλουσίων δεν τους γέμιζε, γιατί αυτοί ήταν φτωχοί. Ο Χριστιανισμός τους έδωσε την υπόσχεση της Βασιλείας του θεού όπου δεν θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί και η αδικία θα εξαλειφθεί, αλλά το κυριότερο όχι αρρώστιες, γηρατειά και θάνατο

Φίλε Χρίστο καλό είναι όταν αναφερόμαστε στην ιστορία να την λέμε όπως είναι, και όχι όπως θα μας άρεσε να έχουν τα γεγονότα. Και στην προκειμένη περίπτωση συνέβη ακριβώς το αντίθετο από αυτό που γράφεις, γιατί η πατρώα θρησκεία διατηρήθηκε μέχρι και τον όγδοο αιώνα στην ύπαιθρο και όχι στις πόλεις, επειδή εκεί έφτανε δυσκολότερα ο έλεγχος της εξουσίας. Από αυτό το γεγονός οι πιστοί της πατρώας θρησκείας ονομάστηκαν "παγανιστές" από το λατινικό "pagani" που σημαίνει χωριάτες, αγρότες, και γενικά άνθρωποι της υπαίθρου.
Αντίθετα στους πλούσιους αστούς των πόλεων τους ήλθε ο χριστιανισμός κουτί και μάννα εξ ουρανού, γιατί ο Παύλος στα κηρύγματά του έλεγε:

Οι δούλοι υπακούετε τοις κυρίοις κατά σάρκα μετά φόβου και τρόμου εν απλότητι της καρδίας υμών ως τω Χριστώ, μη κατ΄ οφθαλμοδουλίαν ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ΄ ως δούλοι του Χριστού ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψυχής, μετ΄ ευνοίας δουλεύοντες ως τω Κυρίω και ουκ ανθρώποις, ειδότες ότι ο εάν τι έκαστος ποιήση αγαθόν, τούτο κομιείται παρά του Κυρίου, είτε δούλος είτε ελεύθερος.Προς Εφεσίους 6,5-8

Ποιος λεφτάς της εποχής κάτοχος εκατοντάδων δούλων δεν θα στήριζε μια τέτοια θρησκεία; Χαζός ήταν;
Όσο για τα υπόλοιπα, ούτε η φτώχεια εξαλείφθηκε, ούτε η αδικία, και το χειρότερο απ' όλα οι ασθένειες αποδεκάτιζαν πλούσιους και φτωχούς, γιατί η ιατρική του Ιπποκράτη και του Γαληνού θεωρήθηκε στανική, και την φαρμακευτική τους αγωγή την αντικατέστησαν τα ξόρκια οι προσευχές και η ξυσμένη μπογιά από τις εικόνες.


*


Πως τα λες!

Ο Χριστιανισμός δεν κήρυττε την βίαιη εξέγερση ενάντια στην άδικη ανθρώπινη εξουσία των πλουσίων. Κήρυττε την κοινοκτημοσύνη μεταξύ των πιστών και περιφρονούσε τα πλούτη αυτού του κόσμου. Η βίαιη καταστολή του ανθρώπινου συστήματος ανήκει στον Ιησού. Τώρα αν κάποιοι αποφάσισαν να πάρουν τα όπλα στο όνομα του Χριστιανισμού, αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν είναι;

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τί ήθελα να πω. Ο Χριστιανισμός τους έδινε ελπίδα για το μέλλον, ενώ η εθνική θρησκεία του κράτους(δεν είχε επιρροή στην ύπαιθρο;) είχε καταντήσει κάτι τυπικό και νοσογόνο. Όπως ακριβώς έχει καταντήσει και η Εκκλησία των Ορθόδοξων σήμερα. Μπαίνεις, κάνεις εισφορές, ανάβεις κεριά, ακούς κάτι ακαταλαβίστικο και συμμετέχεις χωρίς να έχεις εσωτερική συναίσθηση του νοήματος της λειτουργίας. Επιπλέον πολλά ήταν τα ανθρώπινα θύματα των θυσιών, τα λεγόμενα "καθάρματα".

Όπως σου είπα καταντήσανε τον Χριστιανισμό όπως το παρηκμασμένο Δωδεκάθεο πριν την έλευση του Χριστιανισμού. Αυτό συγκράτησε Σέσοστρι. Δηλαδή αντί να τους ικανοποιήσουν πνευματικά οι ιερείς, γίνανε οι νέοι αφέντες στην θέση των παλαιών.

Τώρα για την μαγεία και αυτά, δεν ξέρεις πως όλοι όσοι πιστεύουν στον εσωτερισμό και πολλοί θεοσοφιστές εδώ ότι την δέχονται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 11:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Μα καλά, δεν τοποθετήσαι ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ και ΕΓΕΙΡΕΙΣ συνεχώς ΝΕΑ μήπως και ξεχαστούν τα πρώτα???

Δεν πειράζει!

Και για τα παλιά και για τα νέα εδώ είμαστε!
Δεν χανόμαστε!

Πάμε και στα νέα κατορθώματα σου Sesostris.

quote:
Sesostris
Φίλε Χρίστο καλό είναι όταν αναφερόμαστε στην ιστορία να την λέμε όπως είναι, και όχι όπως θα μας άρεσε να έχουν τα γεγονότα.

Μα καλά, δεν ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ που κάνεις και ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ σε ζητήματα που είσαι ΔΙΑΤΡΗΤΟΣ???

ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ καθώς η μόνη ιστορική πηγή που μας έχεις φέρει είναι ο ηλεκτρονικός Λυμπερίδης.

Αυτό τα λέει ΟΛΑ για το πως αντιλαμβάνεσαι την ιστορική πραγματικότητα.

quote:

Αντίθετα στους πλούσιους αστούς των πόλεων τους ήλθε ο χριστιανισμός κουτί και μάννα εξ ουρανού, γιατί ο Παύλος στα κηρύγματά του έλεγε:

Οι δούλοι υπακούετε τοις κυρίοις κατά σάρκα μετά φόβου και τρόμου εν απλότητι της καρδίας υμών ως τω Χριστώ, μη κατ΄ οφθαλμοδουλίαν ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ΄ ως δούλοι του Χριστού ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψυχής, μετ΄ ευνοίας δουλεύοντες ως τω Κυρίω και ουκ ανθρώποις, ειδότες ότι ο εάν τι έκαστος ποιήση αγαθόν, τούτο κομιείται παρά του Κυρίου, είτε δούλος είτε ελεύθερος.Προς Εφεσίους 6,5-8

Ποιος λεφτάς της εποχής κάτοχος εκατοντάδων δούλων δεν θα στήριζε μια τέτοια θρησκεία; Χαζός ήταν;


Ε μα, δώσε και την ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ.

ΕφΣΤ-9. Και οι κύριοι τα αυτά ποιείτε προς αυτούς, ανιέντες την απειλήν, ειδότες ότι και υμών αυτών ο Κύριος εστίν εν ουρανοίς, και προσωποληψία ουκ έστι παρ’ αυτώ.

Κατάλαβες πως έχουν τα πράγματα???

Ειλικρινά ρε Sesostris έχεις αναρωτηθεί ποια είναι η βαθύτερη αιτία που σε κάνει να συμπεριφέρεσαι ως μικρός γκαιμπελίσκος???

Εξήγησε μας αν τολμάς (λέμε τώρα) τι λέει ο Απ. Παύλος στους "λεφτάδες της εποχής"

Μόνο με πετσοκομμένες προτάσεις και αποδόσεις κατά το δοκούν προσπαθείτε να επιβιώσετε και να πλανήσετε τους αδαείς!

Εδώ όμως ΑΥΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ αρνητές του γλυκού νερού!

quote:

Όσο για τα υπόλοιπα, ούτε η φτώχεια εξαλείφθηκε, ούτε η αδικία,

Καλά, εμείς είχαμε ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ...ΜΕΛΛΟΥΜΕΝΑ.

Μτ Κστ-8. ιδόντες δε οι μαθηταί αυτού ηγανάκτησαν λέγοντες. εις τι η
απώλεια αύτη;
Μτ Κστ-9. ηδύνατο γαρ τούτο το μύρον πραθήναι πολλού και δοθήναι τοις
πτωχοίς.
Μτ Κστ-10. γνούς δε ο Ιησούς είπεν αυτοίς. τι κόπους παρέχετε τη γυναικί;
έργον γαρ καλόν ειργάσατο εις εμέ.
Μτ Κστ-11. τους πτωχούς γαρ πάντοτε έχετε μεθ’ εαυτών, εμέ δε ου πάντοτε έχετε.
Μτ Κστ-12. βαλούσα γαρ αύτη το μύρον επί του σώματος μου, προς το
ενταφιάσαι με εποίησεν.

quote:

και το χειρότερο απ' όλα οι ασθένειες αποδεκάτιζαν πλούσιους και φτωχούς, γιατί η ιατρική του Ιπποκράτη και του Γαληνού θεωρήθηκε στανική, και την φαρμακευτική τους αγωγή την αντικατέστησαν τα ξόρκια οι προσευχές και η ξυσμένη μπογιά από τις εικόνες.

Μα τι μου λες???

Για πάρε μπας και φτύσεις το ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ...

http://www.karaberopoulos.gr/karaberopoulos/ergasies/61.asp

Επιμένεις μήπως???

Πάρε και ΑΥΤΟ.

Χόρτασες ή θες και άλλο???

Καλά, πάρε και ΑΥΤΟ.

Αν αισθανθείς ΕΛΛΕΙΨΗ εδώ είμαστε, δεν χανόμαστε.

Υ.Γ 1 Δεν σας προτείνω Κάρολο Ντηλ, Αρβελέρ, τον αγαπημένο σας Παπαρηγόπουλο, τον αντιχριστιανό Gibbon κ.ά (καθώς τα ίδια λένε και αυτοί) διότι δεν έχετε κατακτήσει πλήρως τη δεξιότητα που αφορά την κατανόηση γραπτών επιστημονικών κειμένων.

Υ.Γ 2 Θα προτιμούσα να έκανα αυτή την κουβέντα (Ιατρική στο Βυζάντιο) με τον kost αλλά αφού μου έλαχες εσύ Sesostris τι να κάνουμε...


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 11:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Καλή η παραπληροφόρηση για την Ιατρική στο Βυζάντιο και η κοπτοραπτική στα κείμενα του Παύλου για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα ΑΛΛΑ έχουμε και ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ θέματα που χρήζουν διευθέτησης...


Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δάσκαλοί σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?


Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 11:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Sesostris πέρασαν ΔΩΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 17:05:24  Εμφάνιση Προφίλ
φίλε sesostris,

θα ήθελα να σε ρωτήσω αναφορικά με το σχόλιο που έκανες απαντώντας στο Χρίστο και ποιό συγκεκριμένα με το εδάφιο που παράθεσες από τις επιστολές προς τους Εφεσίους του Αποστόλου Παύλου αφήνοντας να εννοηθεί ότι ο Απόστολος προέτρεπε τους πιστούς να γίνονται υπάκουοι δούλοι των πλουσίων, δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να αναθεωρήσεις μετά την απάντηση - διόρθωση που σου έδωσε ο Alexandros, προσθέτοντας την στ-9;
γιατί όπως και να το κάνουμε (και νομίζω ότι συμφωνείς)αλλάζει τελείως το νόημα διαβάζοντας ολόκληρη την επιστολή και σε άλλα συμπεράσματα καταλήγουμε όταν απομονώνουμε η ερμηνεύουμε κατά το δοκούν μεμονωμένα εδάφια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 19:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
paroka
φίλε sesostris,

θα ήθελα να σε ρωτήσω αναφορικά με το σχόλιο που έκανες απαντώντας στο Χρίστο και ποιό συγκεκριμένα με το εδάφιο που παράθεσες από τις επιστολές προς τους Εφεσίους του Αποστόλου Παύλου αφήνοντας να εννοηθεί ότι ο Απόστολος προέτρεπε τους πιστούς να γίνονται υπάκουοι δούλοι των πλουσίων, δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να αναθεωρήσεις μετά την απάντηση - διόρθωση που σου έδωσε ο Alexandros, προσθέτοντας την στ-9;
γιατί όπως και να το κάνουμε (και νομίζω ότι συμφωνείς)αλλάζει τελείως το νόημα διαβάζοντας ολόκληρη την επιστολή και σε άλλα συμπεράσματα καταλήγουμε όταν απομονώνουμε η ερμηνεύουμε κατά το δοκούν μεμονωμένα εδάφια.



Δεν νομίζω φίλε paroka ότι άλλαξαν και πολλά πράγματα για τους δούλους, αντίθετα εκτός από τα μεγάλα αφεντικά, η Δανιηλίδα για παράδειγμα πλούσια γυναίκα των Πατρών μεταφέρθηκε από 300 δούλους στην Κωνσταντινούπολη για να επισκεφτή τον Βασίλειο Α΄ όταν στέφθηκε αυτοκράτορας, τόσο οι εκκλησίες όσο και τα μοναστήρια απέκτησαν το δικαίωμα να έχουν δούλους για να τους υπηρετούν, τους λεγόμενους "Αγιόδουλους", οι οποίοι για να μη σκανδαλίζονται οι πιστοί, υποτίθεται ότι υπηρετούσαν τον άγιο που τους ήθελε κοντά του και όχι τους ρασοφόρους. Υπάρχει μάλιστα μιά τέτοια ιστορία με τον Άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης. (Βλέπε Γιάννη Κορδάτου "Ακμή και παρακμή του Βυζαντίου"). Και το πιο αστείο απ' όλα; Τις μεγαλύτερες ελευθερίες και τα δικαιώματα τις είχαν οι δούλοι επί Νέρωνος.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 21:15:54  Εμφάνιση Προφίλ
@ sesostris,

δεν γνωρίζω τι άλλαξε και τι δεν άλλαξε με τους δούλους αλλά ξέρω ότι αυτό που άφησες να εννοηθεί για τον Απόστολο Παύλο και κατ' επέκταση για τον Χριστιανισμό παραθέτοντας επιλεκτικά εδάφια από τις επιστολές ΔΕΝ ισχύει.
Η απορία μου λοιπόν είναι πως μπορεί ένας αναζητητής της αλήθειας να μην είναι αμερόληπτος;
Τι σόι αλήθεια ψάχνει να βρεί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2013, 21:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Τώρα για την μαγεία και αυτά, δεν ξέρεις πως όλοι όσοι πιστεύουν στον εσωτερισμό και πολλοί θεοσοφιστές εδώ ότι την δέχονται;

Δεν θα διαφωνήσω εντελώς μαζί σου φίλε Χρίστο εν προκειμένω, όμως για να μη μένουν λανθασμένες εντυπώσεις από αυτά που γράφονται από ορισμένους απολογητές, που θέλουν να παρουσιάσουν τις ελάχιστες φωτεινές αναλαμπές, κυρίως μετά τον 6ο αιώνα, σαν γενικευμένη κατάσταση στην αυτοκρατορία σε ιατρικές μεθόδους, έχω να προσθέσω τα εξής.
Μετά την επιβολή του χριστιανισμού και την κατεδάφιση των βιβλιοθηκών, των λουτρών, των Ασκληπιείων, την καύση επιστημονικών συγγράμματών, τις διώξεις και τις δολοφονίες των επιστημόνων, η αρχαία επιστημονική παράδοση ανακόπηκε, και ρίχτηκε η ανθρωπότητα στα σκοτάδια του μεσαίωνα, τις δεισιδαιμονίες, τις προλήψεις, τους εξορκισμούς, και τα ιερά λείψανα.
Έτσι εκτός από τις οφθαλμολογικές συνταγές με μάτια βατράχου, επάλειψη κεφαλής με κόπρανα χήνας για θεραπεία τριχόπτωσης , το ξύσιμο των εικόνων και η κατάποση των χρωμάτων ως ρόφημα - φάρμακο, έχουμε αγίους όλων τω ιατρικών ειδικοτήτων, οι οποίοι επεμβαίνουν θαυματουργά και θεραπεύουν τους ασθενείς.

Για παράδειγμα ὁ Ἅγιος Ἀντίπας θεωρείται θεραπευτής τῶν παθήσεων τοῦ στόματος. Ὁ Ἅγιος Βλάσιος θεωρείται θεραπευτής τῶν ἀσθενειῶν που σχετίζονται μὲ τὸν λαιμό ΩΡΙΛΑ δηλαδή. Ο Ἅγιος Παντελεήμονας είναι χειρουργός κλπ. Εσύ τους γνωρίζεις καλλίτερα από μένα. Έχουμε όμως όπως έγραψα πιο πάνω και τους εξορκισμούς και μάλιστα από πατέρες της εκκλησίας. Ο πιο γνωστός εξορκισμός, είναι αυτός του Ιωάννη του Χρυσοστόμου για κάποια Μαρία, και έχει τον τίτλο "Oratio in infirmos in servam Dei Maria". Επειδή προσωπικά έριξα πολύ γέλιο όταν τον διάβασα, σου παραθέτω πιο κάτω ένα εκτενές απόσπασμα όπως το αντέγραψα από το 282 τεύχος του Δαυλού.

«∆έσποτα Κύριε, ποὺ τὸν Νῶε διέσωσες καὶ τὸν δικαιότατο Ἀβραὰμ ἐλευθέρωσες ἀπὸ θλίψεις. Ποὺ τὸν Μωυσῆ κάλεσες ἐξ Αἰγύπτου καὶ τὸν Ἰσραὴλ ἐκ τοῦ Φαραὼ διέσωσες... βοήθησον καὶ τὴν δούλη σου (κάποια) Μαρία. Σβῆσε τὸν πυρετό της, πράυνον τὸ ἄλγος της, πᾶσαν πονηρὰν ἀσθένειαν ἀπέλασον ἀπ’ αὐτῆς καὶ ἔγειρον τὴν (κατάκοιτη) δούλη σου (Μαρία) ἀπὸ τῆς ὀδυνηρῆς κλίνης.Ἐσύ, ποὺ τὸν Ἰακὼβ ἐκ χειρὸς Ἠσαῦ διέσωσες... τὸν πάγκαλον Ἰωσήφ... τὸν πάνσοφο ∆αυίδ... τὸν δικαιότατο ∆ανιὴλ ἐκ τῶν λεόντων διέσωσες... Τοὺς τρεῖς παῖδας... τὸ πῦρ εἰς δρόσον μετέβαλες... ἅγιοι τρεῖς παῖδες, ἅγιοι ἑπτὰ παῖδες, ἅγιε Θεράπων...ἅγιε Ἀκίνδυνε, πρόφτασε... ἅγιε Ἐλπιδοφόρε, ἀνάστησον... ἅγιε Βασίλειε Καισαρείας... ἅγιε Ἐπιφάνιε Κύπρου... ἁγία Ἀναστασία φαρμακολύτρια... ὅλες οἱ οὐράνιες δυνάμεις τῶν ἁγίων ἀγγέλων καὶ ἀρχαγγέλων, πολυόμματα χερουβεὶμ καὶ ἑξαπτέρυγα σεραφείμ...δωρίστε στὴν δούλη τοῦ Θεοῦ (Μαρία) ὑγιεία καὶ ἀπαλλάξτε την ἀπὸ τὴν χαλεπὴ ἀσθένεια, διώξτε τὸν πυρετό, τὸ ρῖγος τῆς κακιᾶς τούτης ἀσθένειας.»

Ἐδῶ ὁ τόνος ἀπὸ παρακλητικὸς ἀλλάζει καὶ ὁ ἐξορκιστὴς γίνεται προστακτικός:

«Ἐξορκίζω τὶς οβ ́ (72) ἀσθένειες (πρώτη φορὰ ἀπαριθμοῦνται μὲ ἀκρίβεια οἱ ἀνθρώπινες ἀσθένειες, τὶς ὁποῖες ἔχει ὁ ἄνθρωπος)· ἀναχωρήστε ἀπὸ τὴν δούλη τοῦ Θεοῦ... ἀπ’ ὅπου κι ἂν προῆλθε ἡ ἀσθένειά της, ἀπὸ [...] διόδους, τριόδους, εἰσόδους, ἐξόδους, αὐλές, λουτρὰ ἢ φούρνους, πόρτες, παράθυρα, ἀνώγεια ἢ κατώγεια, αὐλὴ ἢ ἁλώνι καὶ ἦλθες νὰ πειράξῃς τὴν δούλη τοῦ Θεοῦ.» Ἂν ἦλθες δαίμονα ἀσθένεια ἀπὸφθόνο ἐπαοιδοῦ ἢ φαρμάκου ἢ ζήλεια, ἀπὸ βαρέων καὶ αἰσχρῶν ὀ φθαλμῶν, ἀ πὸβασκανία ἢ ἄλλη συμφορά, πρηστηριακὸν (πρήξιμο;), βουβιατικὸν (βουβαμάρα;), φασματικόν (;), ὀνοσκελιακὸν (νά... καὶ ἡ γνωστή μας σολομωνικὴ γαϊδουροπόδαρη καλλονή, ἡ ὀνοσκελοῦ), ἢ νεράιδες καὶ ἦλθες νὰ ἀδικήσῃς τὴν δούλη τοῦ Θεοῦ μὲ κεφαλόπονο, ὀ φθαλμόπονο, ὀδοντόπονο, στηθόπονο, φρενόπονο (;), χειρόπονο, δυσουρία ἢ τρισουρία (;), ἐνσόχασιν (;), ἐξόχασιν(;), ὑστέραν (;), στρόφο (;), ἁρμόπονο, τζίρμα (σπασμούς), ὁμαλικὸν (;), ἀϋπνία ἢ πολυυπνία, ἐξορκίζω σε, ὅ, τι (ἀπ’ ὅλα αὐτά) κι ἂν εἶσαι (δαίμονα), ποὺ ἀδικεῖς τὴν δούλη τοῦ Θεοῦ, ἀναχώρησε καὶ ἄπελθε στὰ ἄγρια ὄρη, ὅπου κι ἂν εἶσαι κατακείμενος καὶ ἀδικῶν τὴν δούλη τοῦ Θεοῦ (Μαρί α), ἄπελθε εἰς τὰ ἄγρια ὄρη καὶ μὴ στὶς τρίχες τῆς κεφαλῆς της, μὴ ἐν μυελῷ κεφαλῆς, μὴ ἐν κρανίῳ ἢ ἡμικράνῳ (;), ὄχι στὸ μέτωπο ἢ στοὺς κροτάφους, στὰ βλέφαρα, στοὺς μυκτῆρες, τὰ αὐτιά, στόμα, χείλια, δόντια, τράχηλο, ὠμοπλάτη, στῆθος ἢ φλεγμονὴ καρδιᾶς (;), ράχη, καπούλια, ὀμφαλό, ὑπογάστριο, γόνατα ποδῶν ἢ ἀστραγάλους, δάκτυλα, νύχια... ὅπου κι ἂν (βρίσκεσαι) κατακείμενος (ξαπλωμένος) καὶ ἀδικῶν αὐτήν, ἀναχώρησον καὶ ἄπελθε. Ἐξορκίζω ὑμᾶς, πάντα τὰ ἀκάθαρτα παθήματα, ἐξορκίζω στὸ ὄνομα τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ· καὶ δῶ σε, Κύριε, στὴν δούλη σου Μαρί α ὑγιεία, ζωή, εἰρήνη, μακροημέρευση...»
(Ι. Χρυσόστομος ἀρχιεπίσκοπος Κωνσταντι νουπόλεως, «Oratio in infirmos in servam Dei Maria».)

*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 01:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris
quote:
paroka
φίλε sesostris,

θα ήθελα να σε ρωτήσω αναφορικά με το σχόλιο που έκανες απαντώντας στο Χρίστο και ποιό συγκεκριμένα με το εδάφιο που παράθεσες από τις επιστολές προς τους Εφεσίους του Αποστόλου Παύλου αφήνοντας να εννοηθεί ότι ο Απόστολος προέτρεπε τους πιστούς να γίνονται υπάκουοι δούλοι των πλουσίων, δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να αναθεωρήσεις μετά την απάντηση - διόρθωση που σου έδωσε ο Alexandros, προσθέτοντας την στ-9;
γιατί όπως και να το κάνουμε (και νομίζω ότι συμφωνείς)αλλάζει τελείως το νόημα διαβάζοντας ολόκληρη την επιστολή και σε άλλα συμπεράσματα καταλήγουμε όταν απομονώνουμε η ερμηνεύουμε κατά το δοκούν μεμονωμένα εδάφια.



Δεν νομίζω φίλε paroka ότι άλλαξαν και πολλά πράγματα για τους δούλους, αντίθετα εκτός από τα μεγάλα αφεντικά, η Δανιηλίδα για παράδειγμα πλούσια γυναίκα των Πατρών μεταφέρθηκε από 300 δούλους στην Κωνσταντινούπολη για να επισκεφτή τον Βασίλειο Α΄ όταν στέφθηκε αυτοκράτορας, τόσο οι εκκλησίες όσο και τα μοναστήρια απέκτησαν το δικαίωμα να έχουν δούλους για να τους υπηρετούν, τους λεγόμενους "Αγιόδουλους", οι οποίοι για να μη σκανδαλίζονται οι πιστοί, υποτίθεται ότι υπηρετούσαν τον άγιο που τους ήθελε κοντά του και όχι τους ρασοφόρους. Υπάρχει μάλιστα μιά τέτοια ιστορία με τον Άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης. (Βλέπε Γιάννη Κορδάτου "Ακμή και παρακμή του Βυζαντίου"). Και το πιο αστείο απ' όλα; Τις μεγαλύτερες ελευθερίες και τα δικαιώματα τις είχαν οι δούλοι επί Νέρωνος.

Άρες μάρες κουκουνάρες...

Αλλο σε ρώτησε ο paroka και ΑΛΛΟ απαντάς εσύ!

Οι λόγοι είναι ΠΡΟΦΑΝΕΙΣ Sesostris και ΔΕ σε τιμούν!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2013, 01:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

@ sesostris,

δεν γνωρίζω τι άλλαξε και τι δεν άλλαξε με τους δούλους αλλά ξέρω ότι αυτό που άφησες να εννοηθεί για τον Απόστολο Παύλο και κατ' επέκταση για τον Χριστιανισμό παραθέτοντας επιλεκτικά εδάφια από τις επιστολές ΔΕΝ ισχύει.
Η απορία μου λοιπόν είναι πως μπορεί ένας αναζητητής της αλήθειας να μην είναι αμερόληπτος;
Τι σόι αλήθεια ψάχνει να βρεί;


Αναζητητής της αλήθειας και Sesostris δεν μπαίνουν ΠΟΤΕ μαζί στην ίδια πρόταση...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy