ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 21:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ
Διότι αναφέρεται στους Φαρισαίους και σε όποιον δεν τον ακολουθεί και όχι σε όλους. Κάτι που επιβεβαιώνεις κι εσύ, μ' αυτό:

Ποιους όλους???

Σήμερα η συντριπτική πλειονότητα των Εβραίων ποια θρησκεία έχει δηλαδή???

Οι Φαρισαίοι ήταν από Π.Δ έως και σήμερα το Ιερατείο των Εβραίων και όχι τίποτα τυχαίοι. Αυτοί φέρουν τη μεγαλύτερη ευθύνη για την άρση του "περιούσιου" που ομιλεί ο Ματθαίος καθότι δεν ακολούθησαν (και εμπόδισαν και εμποδίζουν ακόμα τον Εβραικό λαό να το κάνει) τον Ιησού.

Η άρση έγινε για ολόκληρο τον Εβραικό λαό και για ΠΑΝΤΑ.

Εννοείται ότι όποιος ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟΣ Εβραίος πιστέψει στον Ιησού έχει ΚΑΛΩΣ και ΒΕΒΑΙΩΣ θα ΣΩΘΕΙ.

Αλλά και η άρση να μην είχε γίνει νομίζεις ότι όλοι οι Εβραίοι θα σώζονταν???

Άλλο η αρση (αφορά όλο το λαό διαχρονικά) και άλλο η Σωτηρία που αφορούσε και αφορά ΟΛΟΥΣ μας (και όχι μόνο τους Εβραίους) ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.

Γιατί τα μπλέκεις αυτά τα δύο?

Ο περιούσιος λαός ΔΕΝ είναι από τότε οι Εβραίοι και όποιοι Εβραίοι γίνονται Χριστιανοί μαγκιά τους και σώζονται.

Αυτό δείχνουν και τα χωρία που παραθέτεις μετά οπότε δεν τα σχολιάζω ξεχωριστά.

Αν κάπου διαφωνείς σε ακούω ευχαρίστως.

quote:

Αυτό που έφερες από Λουκά, λίγο πιο πάνω λέει (σου ξέφυγαν τα αυτά χωρία, χωρίς να το θέλεις βέβαια):

24 Ἀγωνίζεσθε εἰσελθεῖν διὰ τῆς στενῆς πύλης· ὅτι πολλοί, λέγω ὑμῖν, ζητήσουσιν εἰσελθεῖν καὶ οὐκ ἰσχύσουσιν. 25 ἀφ' οὗ ἂν ἐγερθῇ ὁ οἰκοδεσπότης καὶ ἀποκλείσῃ τὴν θύραν, καὶ ἄρξησθε ἔξω ἑστάναι καὶ κρούειν τὴν θύραν λέγοντες· Κύριε Κύριε, ἄνοιξον ἡμῖν· καὶ ἀποκριθεὶς ἐρεῖ ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς πόθεν ἐστέ. 26 τότε ἄρξεσθε λέγειν· ἐφάγομεν ἐνώπιόν σου καὶ ἐπίομεν, καὶ ἐν ταῖς πλατείαις ἡμῶν ἐδίδαξας· 27 καὶ ἐρεῖ· λέγω ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς πόθεν ἐστέ· ἀπόστητε ἀπ' ἐμοῦ πάντες οἱ ἐργάται τῆς ἀδικίας.

... εδώ τους προτρέπει να αγωνισθούν για να μην μείνουν έξω. Αν ήταν, σαν λαός, καταδικασμένοι δεν υπήρχε λόγος να τους εφιστά την προσοχή και να μιλάει για μερικούς...


ΕΔΩ κάνεις το λάθος!

ΟΥΤΕ η συνέχεια του "περιούσιου" θα τους έσωζε όλους μόνο και μόνο επειδή είχαν την...Εβραική υπηκοότητα στην ταυτότητα, ΟΥΤΕ η άρση τους καταδίκασε σε τίποτα ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ?

Απλά από Πρώτοι που ήταν έγιναν Τελευταίοι. Ο δύσκολος δρόμος της Σωτηρίας όπως φαίνεται και από το χωρίο είναι ΚΟΙΝΟΣ και ΔΥΣΚΟΛΟΣ για όλους τους λαούς άσχετα αν κάποιος από αυτούς τους λαούς έφερε ένα τιμητικό τίτλο!

Αυτή τη στιγμή ΟΠΟΙΟΣ λαός κάνει το Θελημά Του είναι ο Περιούσιος.

Αν θέλουν ας το ξανακάνουν και οι Εβραίοι, απλά το περιστατικό της συκιάς και τα άλλα χωρία που σου έδωσα μας πληροφορούν ότι οι Εβραίοι ως επίσημη θρησκεία δεν θα το κάνουν ΠΟΤΕ.

Τόσο απλό.

quote:

Εσένα αυτό σου φαίνεται άρση της εμπιστοσύνης στους Ισραηλίτες ή απειλή ότι αν δεν τον ακολουθήσουν θα μείνουν "στην απ’ έξω";

Αυτή η "απειλή" ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους λαούς ανεξάρτητα από το ποιος είναι ο "περιούσιος".

quote:

Αναρωτιέμαι αν το επόμενο βήμα σου θα είναι να μας "αποδείξεις" ότι ο περιούσιος λαός του γιαχβέ, έγιναν οι Έλληνες...

Σύμφωνα με το Ματθαίο και αν εμείς ως Ελληνικός λαός στην πλειοψηφία του εφαρμόζουμε το Θέλημα Του (που θεωρώ ότι το κάνουμε) ΝΑΙ είμαστε ο περιούσιος.
Αντίστοιχα αν οι Καθολικοί κάνουν το Θέλημα Του τότε αυτοί είναι ο περιούσιος ή οι Προτεστάντες κτλ.

Πάντως ΑΝ είμαστε εμείς για παράδειγμα ο περιούσιος λαός ούτε έγω ούτε εσύ ούτε ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας δεν έχει σωθεί από χέρι και πως θα μπορούσε άλλωστε!

Ελπίζω να στο έχω διασαφηνίσει αρκετά μέχρι εδώ.

quote:

quote:
Έχουν μείνει "εν Αυτώ" οι Εβραίοι?

Όχι , διότι στόχος των Ευρωπαίων εβραίων που, κατά πάσα πιθανότητα, έγραψαν τα ευαγγέλια, δεν ήταν να γίνουν οι εβραίοι χριστιανοί, αλλά οι άλλοι και γι’ αυτό δεν έγιναν. Ήξεραν τον τρόπο να χρησιμοποιήσουν τη θρησκεία για τους γκογίμ και τι θα πετύχαιναν μέσω αυτής.


Ενδιαφέρουσα Ιστορική άποψη που δεν την έχω ξανακούσει όπως και τον όρο Ευρωπαίοι Εβραίοι.

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδινες τη σχετική βιβλιογραφία.

Αυτό που ξέρω εγώ ΙΣΤΟΡΙΚΑ είναι ότι οι Εβραίοι κυνήγησαν με λύσσα τους Χριστιανούς από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα με πρώτο και καλύτερο τον Ιησού. Αλλά για να μην μπλέξουμε με την Ιστορικότητα του Ιησού ας μείνουμε στα καταγεγραμμένα αρχεία των Ρωμαίων, των Βυζαντινών, των Οθωμανών και τα πιο σύγχρονα που γνωρίζουμε καλύτερα (Μικρασιατική καταστροφή, τα Γκούλαγκ της Ρωσίας κτλ).

quote:

Απόδειξη η ανακήρυξή της σε επίσημη θρησκεία του κράτους του Κωνσταντίνου του παιδοκτόνου. Μέχρι και σήμερα βολεύει την άρχουσα τάξη.

Ώπα, ποια απόδειξη???

Οι "Ευρωπαίοι Εβραίοι" κατασκευάζουν μια θρησκεία από το ΠΟΥΘΕΝΑ, ΔΕΝ την ασπάζονται οι ίδιοι αλλά παρόλα αυτα πείθουν τους λαούς της Μεσογείου να τη δεχθούν (πως αλήθεια?) ενώ ταυτόχρονα πείθουν και τον Κωνσταντίνο να την κάνει επίσημη θρησκεία διότι ΘΑ τον βόλευε ενώ η Πατρώα Θρησκεία ΗΔΗ λειτουργούσε ΡΟΛΟΙ τόσο στην Αρχαία Ελλάδα όσο και στην Αρχαία Ρώμη επί ΑΙΩΝΕΣ...

Μάλιστα...

Θα σε ρώταγα ποια είναι η σχέση με τα κομικς αλλά έχω μια καλύτερη ιδέα.

Σε ερωτώ:

ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ (κατ'εκτίμηση πάντα) ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ την περίοδο του Κωνσταντίνου?

Αν μου πεις μεγάλο ποσοστό (ερχόμενος σε αντίθεση με τις επίσημες Νεοπαγανιστικές θέσεις) εξηγησέ μου τον λόγο όπου μια νεότευκτη θρησκεία εκτόπιζε με πρωτοφανής ρυθμούς την Πατρώα τους 3 πρώτους αιώνες.

Αν μου πεις μικρό ποσοστό (για να μη σου πω ελάχιστο όπου είναι και το αναμενόμενο) εξήγησέ μου πως στο διάολο μπορεί ο οποιοσδήποτε (εν προκειμένω ο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΠΑΙΔΟΚΤΟΝΟΣ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟΚΤΟΝΟΣ (το ξέχασες μου φαίνεται) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ) να επιβάλει μια ολοκαίνουρια θρησκεία με ελάχιστους οπαδούς ερχόμενος σε αντίθεση με την Πατρώα Θρησκεία της πλειοψηφίας των υπηκόων του και της οποίας θρησκείας ήταν ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ και ο ΙΔΙΟΣ μέχρι που τα κακάρωσε (Χριστιανός βαπτίστηκε στα τελευταία του).


quote:

quote:
(όπου σίγουρα θα μου λες υπεκφυγές του τύπου "μα δεν λέει ακριβώς αυτό")

Τι σε κάνει να νομίζεις ότι η προσπάθεια να απαξιώσεις τις απαντήσεις μου, εκ των προτέρων ή να με μειώσεις, θα επηρεάσουν οτιδήποτε ή οποιονδήποτε;


Το κακό για εσένα είναι ότι επιβεβαιώθηκα...

quote:

quote:
β) το "νια-νια" του Ματθαίου για όλους τους παραμυθιασμένους γιαπετ του κόσμου αυτού.

Ποιος άραγε είναι παραμυθιασμένος αν όχι αυτός που θεωρεί τον, (πάρε απ’ όλα νάχεις), λόγο κάποιου φανταστικού Ιησού, ως λόγο θεού;;;


Συγγνώμη αλλά τα τελευταία 2000 χρόνια δεν αποδεικνύουν αυτό που λες εσύ αλλά αυτό που λέω εγώ!

quote:

quote:
Καλό αυτό διότι είναι δείγμα του ότι έγινα κατανοητός με την πρώτη.

Ή με τρομοκράτησες.


Θα με πεις μήπως και Χρυσαυγίτη για να με μπουζουριάσουν???

quote:

quote:
Αν μάθεις το ονοματάκι μου αυτό θα σημαίνει ότι κάτι πήγε τελικά πολύ στραβά...

Τι λες;;

Στα δικαστήρια δηλαδή;;


Αν είναι να σε δώ να ορκίζεσαι στο Ευαγγέλιο...

quote:

Υ.Γ. Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι φίλε, για εμένα είσαι μαύρα γράμματα σε μια οθόνη, όπως όλοι όσοι δεν γνωρίζω προσωπικά.

ΑΥΤΟ είναι το σωστό και απέχει έτη φωτός από χαρακτηρισμούς του τύπου επαγγελματίας της ΟΟΔΕ δεν νομίζεις?

quote:

Αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση, παρακαλώ, να με δείς κι εσύ έτσι...

Ουδέποτε σου έκανα αντίστοιχο χαρακτηρισμό και βεβαίως θέλω να συνεχιστεί η συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:05:10  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

Τι διαφορά έχουν αυτα που έγραψε ο Ματθαίος, ο Λουκάς και λοιποί , απο αυτα που έγραψαν οι Χ.Κ.Αντερσεν, οι αδελφές Μπρογιερ και λοιποί?

Εχεις καμιά καλή απάντηση, πέραν απο αυτές που έχουμε συνηθίσει, απο τους κατα καιρούς εισερχόμενους απολογητές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

NIKOMAXOΣ

Τι διαφορά έχουν αυτα που έγραψε ο Ματθαίος, ο Λουκάς και λοιποί , απο αυτα που έγραψαν οι Χ.Κ.Αντερσεν, οι αδελφές Μπρογιερ και λοιποί?


Σύμφωνα με αυτά που έγραψα στο Notirk όλοι οι παραπάνω σε... σημάδεψαν τόσο βαθειά που τους βλέπεις και στα Ευαγγέλια

quote:

Εχεις καμιά καλή απάντηση, πέραν απο αυτές που έχουμε συνηθίσει, απο τους κατα καιρούς εισερχόμενους απολογητές?

Όχι ΝΙΚΟΜΑΧΕ δυστυχώς!
Όταν έρθει η ώρα, θα στηθεί το σκηνικό της Σωτηρίας σου και εσύ ως Πρωταγωνιστής θα πρέπει να παίξεις το ρόλο της Ζωής σου.

ΙΣΩΣ one-off μιας που ζεις σε Χριστιανική (και μάλιστα Ορθόδοξη) χώρα (αλλά και συμμετέχεις και εδώ στο forum)!

Αν ήδη έχει συμβεί τότε σου εύχομαι να έχεις δίκιο στη θέση που έχεις ήδη πάρει...


Edited by - Alexandros. on 29/09/2013 22:35:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Notirk
ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΕΊΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ.!!!!

Φίλε Notirk. Σεβαστές οι απόψεις σου, όμως αν οι "Γραφές" είναι θεόπνευστες, τότε σίγουρα ο Θεός είναι ανιστόρητος. Γιατί τα "γεγονότα" που περιγράφουν δεν έχουν καμιά σχέση με την καταγεγραμμένη ιστορία. Για παράδειγμα όσο και να διαβάσω τα ευαγγέλια με θεία έμπνευση, ούτε στην εποχή του Χριστού ούτε ποτέ άλλοτε οι Εβραίοι είχαν ταυτόχρονα δύο αρχιερείς. Την εβδομάδα του Πάσχα των Εβραίων δεν γινόντουσαν δίκες, ούτε θανατικές εκτελέσεις και σύμφωνα με τους νόμους τους δεν δίκαζαν ποτέ νύχτα. Σου ανέφερα ενδεικτικά αυτά τα δύο παραδείγματα, γιατί αν επεκταθώ σε όλες τις ιστορικές ανακρίβειες θα χρειαστή να γράψω αρκετές σελίδες.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:42:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλέξανδρος
Όταν έρθει η ώρα, θα στηθεί το σκηνικό της Σωτηρίας σου και εσύ ως Πρωταγωνιστής θα πρέπει να παίξεις το ρόλο της Ζωής σου.

Συμφωνώ. Αυτό είναι μια πάγια τακτική.

Την έχω συνηθίσει πλέον, σκέτη ρουτίνα είναι, μέσα απο τις 250 και πλέον...ενσαρκώσεις μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:43:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε Notirk. Σεβαστές οι απόψεις σου, όμως αν οι "Γραφές" είναι θεόπνευστες, τότε σίγουρα ο Θεός είναι ανιστόρητος. Γιατί τα "γεγονότα" που περιγράφουν δεν έχουν καμιά σχέση με την καταγεγραμμένη ιστορία. Για παράδειγμα όσο και να διαβάσω τα ευαγγέλια με θεία έμπνευση, ούτε στην εποχή του Χριστού ούτε ποτέ άλλοτε οι Εβραίοι είχαν ταυτόχρονα δύο αρχιερείς. Την εβδομάδα του Πάσχα των Εβραίων δεν γινόντουσαν δίκες, ούτε θανατικές εκτελέσεις και σύμφωνα με τους νόμους τους δεν δίκαζαν ποτέ νύχτα. Σου ανέφερα ενδεικτικά αυτά τα δύο παραδείγματα, γιατί αν επεκταθώ σε όλες τις ιστορικές ανακρίβειες θα χρειαστή να γράψω αρκετές σελίδ
Συμφωνώ με το Νοτρικ γιατί πιστεύω ότι δεν πρόκειται περι ιστορικών κειμένων αλλά κειμένων που σκοπό έχουν να αποδώσουν άλλα νοήματα (στον βαθμό που έχουν μείνει αυθεντικά) όχι ιστορικά γεγονότα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris
quote:
Notirk
ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΕΊΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ.!!!!

Φίλε Notirk. Σεβαστές οι απόψεις σου, όμως αν οι "Γραφές" είναι θεόπνευστες, τότε σίγουρα ο Θεός είναι ανιστόρητος. Γιατί τα "γεγονότα" που περιγράφουν δεν έχουν καμιά σχέση με την καταγεγραμμένη ιστορία. Για παράδειγμα όσο και να διαβάσω τα ευαγγέλια με θεία έμπνευση, ούτε στην εποχή του Χριστού ούτε ποτέ άλλοτε οι Εβραίοι είχαν ταυτόχρονα δύο αρχιερείς. Την εβδομάδα του Πάσχα των Εβραίων δεν γινόντουσαν δίκες, ούτε θανατικές εκτελέσεις και σύμφωνα με τους νόμους τους δεν δίκαζαν ποτέ νύχτα. Σου ανέφερα ενδεικτικά αυτά τα δύο παραδείγματα, γιατί αν επεκταθώ σε όλες τις ιστορικές ανακρίβειες θα χρειαστή να γράψω αρκετές σελίδες.

Και με αυτό το... επίπεδο συγγραφής οι "Ευρωπαίοι Εβραίοι" (κατά γιαπετ) άλωσαν το Δυτικό κόσμο???

Και δεν βρέθηκε ΟΥΤΕ ένας να τα επισημάνει???

ΟΥΤΕ ένας να τα διορθώσει στις ρημάδες τις Οικουμενικές ή στη ζούλα ακόμα καλύτερα???

Και τα συγκεκριμένα τα έγραψαν ΚΑΙ οι 4 Ευαγγελιστές τα ίδια άρα κατα γιαπετ είναι τσιμεντωμένα...

Βλέπεις και στην πράξη Notirk αυτό που σου έγραψα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Πύρινος
Συμφωνώ με το Νοτρικ γιατί πιστεύω ότι δεν πρόκειται περι ιστορικών κειμένων αλλά κειμένων που σκοπό έχουν να αποδώσουν άλλα νοήματα (στον βαθμό που έχουν μείνει αυθεντικά) όχι ιστορικά γεγονότα.

Τότε φίλε Πύρινε σε τι διαφέρουν από τους μύθους του Αισώπου; Κι αυτοί ηθικοπλαστικό περιεχόμενο έχουν!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Πύρινος

Συμφωνώ με το Νοτρικ γιατί πιστεύω ότι δεν πρόκειται περι ιστορικών κειμένων αλλά κειμένων που σκοπό έχουν να αποδώσουν άλλα νοήματα (στον βαθμό που έχουν μείνει αυθεντικά) όχι ιστορικά γεγονότα.


Όχι Πύρινος κάνεις λάθος!

Μη ψαρώνεις από αστήρικτες υποθέσεις και προσωπικές απόψεις!

Τα Ευαγγέλια βεβαίως και ΔΕΝ είναι ιστορικά κείμενα αλλά δεν μπορούν να αλλοιώνουν τα γεγονότα στο βαθμό που θέλουν οι νεοπαγανιστικοί κύκλοι.

Τip.

Δες πως χειρίστηκαν το θέμα του Ιησού μπροστά στον Πιλάτο οι Εβραίοι και θα καταλάβεις τι πρεμούρα είχαν.

Οι πιο σκληροπυρηνικοί θρησκευομένοι Φαρισαίοι δήλωσαν πίστη ακόμα και στον Τιβέριο...

Κάνε δυο τρια βήματα πίσω διότι μόνο όταν βλέπεις όλο τον πίνακα βγάζεις νόημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 22:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

quote:
Πύρινος
Συμφωνώ με το Νοτρικ γιατί πιστεύω ότι δεν πρόκειται περι ιστορικών κειμένων αλλά κειμένων που σκοπό έχουν να αποδώσουν άλλα νοήματα (στον βαθμό που έχουν μείνει αυθεντικά) όχι ιστορικά γεγονότα.

Τότε φίλε Πύρινε σε τι διαφέρουν από τους μύθους του Αισώπου; Κι αυτοί ηθικοπλαστικό περιεχόμενο έχουν!

Κατάλαβες τη φάκα Πύρινε???

Αν σου ακυρώσουν την Π.Δ, ή κάποια χωρία της Κ.Δ κτλ τότε θα σου έχουν τεμαχίσει τη Γνώση και θα μπορούν εύκολα να σε τουμπάρουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 23:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris

Φίλε Notirk. Σεβαστές οι απόψεις σου, όμως αν οι "Γραφές" είναι θεόπνευστες, τότε σίγουρα ο Θεός είναι ανιστόρητος. Γιατί τα "γεγονότα" που περιγράφουν δεν έχουν καμιά σχέση με την καταγεγραμμένη ιστορία. Για παράδειγμα όσο και να διαβάσω τα ευαγγέλια με θεία έμπνευση, ούτε στην εποχή του Χριστού ούτε ποτέ άλλοτε οι Εβραίοι είχαν ταυτόχρονα δύο αρχιερείς. Την εβδομάδα του Πάσχα των Εβραίων δεν γινόντουσαν δίκες, ούτε θανατικές εκτελέσεις και σύμφωνα με τους νόμους τους δεν δίκαζαν ποτέ νύχτα. Σου ανέφερα ενδεικτικά αυτά τα δύο παραδείγματα, γιατί αν επεκταθώ σε όλες τις ιστορικές ανακρίβειες θα χρειαστή να γράψω αρκετές σελίδες.


Ας τα έκαναν όπως θα θέλατε εσείς να γίνουν τα γεγονότα για να έριχναν και όλες τις Προφητείες εκτός!

Με ένα σμπάρο δύο τριγώνια.

Γιατί δεν το έκαναν Sesostris? (ρητορική η ερώτησή μου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 23:07:10  Εμφάνιση Προφίλ
Χριστος Ελ, είπε
Μάλλον θα έλεγα πως η ανθρώπινη λογική χωρίς Θεία Φώτιση είναι ανεπαρκής και μπορεί να καταλήξει σε λάθη και ατέλειες.
----------------------------------------

Συμφωνώ , αυτό εννοώ με την προηγούμενη παράθεση μου. Υποψιάζομαι όμως ότι έχουμε διαφορετική άποψη για το τι είναι Θείο , Θεία Φώτιση και Θεός.

Θείο εννοώ ενέργεια με πολύ υψηλή συχνότητα… Θεία φώτιση εννοώ συντονισμό της δικής μας συχνότητας με την θεία… υψηλή συχνότητα…

Θεό ή Θεούς ή θείες οντότητες… εννοώ οντότητες που ζουν σε κόσμους θείους… πολύ υψηλής συχνότητας.

Για ΑΥΤΟ , το εσωτερικό μυστήριο που οι πολλοί το ονομάζουν Θεό , δε θέλω ούτε να τον περιορίζω με ονόματα ούτε καν να μιλάω.
-----------------------------------------------------------

Χριστος Ελ , είπε
Να σε ρωτήσω κάτι. Πέρα από την Βίβλο, όλα τα άλλα θρησκευτικά βιβλία ισχυρίζονται πως είναι Θεόπνευστα; Δεν ρωτώ αν πιστεύεις πως πράγματι είναι ή όχι, αλλά αν το ισχυρίζονται. Ούτε ρωτάω ποια ακριβώς Θεότητα είναι η Πηγή τους.
-----------------------------------------------------

Ναι , οι πιστοί αυτών των θρησκειών τα θεωρούν Θεόπνευστα.. και είναι.
--------------------------------------------------------

Χριστος Ελ ,είπε
Σε ρωτώ, γιατί έχει γίνει μεγάλος ντόρος με την λέξη αποκάλυψη. Κανείς μη χριστιανός στον τωρινό κόσμο δεν την πάει αυτήν την λέξη. Αυτά που λες τώρα περί Θεοπνευστίας συμφωνούν απόλυτα με την άποψή μου. Θέλω λοιπόν να επιβεβαιώσω αν έχω καταλάβει καλά ότι συμφωνείς.
----------------------------------------------------------------

Από αποκάλυψη , από της Μούσες( θείες οντότητες) , ο Ησίοδος έγραψε τη Θεογονία.

Από αποκάλυψη , από το Δαιμόνιο του ( θεια οντότητα ) ο Σωκράτης μας έδωσε τη Σωκρατική σοφία.

Από αποκάλυψη μετά από βαθύ διαλογισμό , ο Γκαουτάμα Βούδας, συντονίστηκε με της θείες οντότητες και μίλησε για το οκταπλό μονοπάτι.

Από αποκάλυψη την ημέρα της πεντηκοστής οι Απόστολοι , διέδωσαν το μήνυμα της θείας οντότητας Χριστός.

Από αποκάλυψη μέσα σε μια σπηλιά , από τον Αρχάγγελο ( θεία οντότητα) , ο Μωάμεθ έγραψε το Ιερό Κοράνι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 23:20:49  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.


Η τοποθέτησή σου σε σχέση με την άρση, δηλώνει ότι, ουσιαστικά, δεν υπήρξε ποτέ περιούσιος λαός. Φαντάζομαι ότι πάντα ίσχυε το όποιος με δεχθεί θα σωθεί, έιτε το έλεγε ο μπαμπάς είτε ο γιός, αργότερα. Εκτός να λες ότι προ έλευσης του υιού ολοι οι ισραηλίτες ήταν σωμένοι από χέρι λόγω εθνικότητας. Ή η π. διαθήκη λέει ψέμματα.

Δεν χρειάζεται να αναλύεις ότι σε όποιον τον ακολουθεί, ανεξάρτητα εθνικότητας, του υπόσχεται σωτηρία. Είναι γνωστό.

quote:
Η άρση έγινε για ολόκληρο τον Εβραικό λαό και για ΠΑΝΤΑ.

Η ένστασή μου τοποθετείται σ’ αυτό το «ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ» διότι το θεωρώ αυθαίρετο. Δεν τεκμαίρεται από τα χωρία που φεραμε στο διάλογο. Αυτό λέω.


quote:
ΟΥΤΕ η συνέχεια του "περιούσιου" θα τους έσωζε όλους μόνο και μόνο επειδή είχαν την...Εβραική υπηκοότητα στην ταυτότητα, ΟΥΤΕ η άρση τους καταδίκασε σε τίποτα ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ?

Πάλι τα ίδια. Μην το επαναλάβεις αυτό. Το ίδιο λέω κι εγώ...

quote:
Απλά από Πρώτοι που ήταν έγιναν Τελευταίοι. Ο δύσκολος δρόμος της Σωτηρίας όπως φαίνεται και από το χωρίο είναι ΚΟΙΝΟΣ και ΔΥΣΚΟΛΟΣ για όλους τους λαούς άσχετα αν κάποιος από αυτούς τους λαούς έφερε ένα τιμητικό τίτλο!

Συμφωνούμε ότι αυτό λέει, αλλά δεν βγαίνει το ήταν πρώτοι και έγιναν τελευτάίοι ΟΛΟΙ οι εβραίοι, μιλάει κι εδώ, γι’ αυτούς που δεν τον δέχονται.

quote:
Αυτή τη στιγμή ΟΠΟΙΟΣ λαός κάνει το Θελημά Του είναι ο Περιούσιος.

Μα δεν υπάρχει περίπτωση ένας ολόκληρις λαός να κάνει το θέλημά του, χωρίς εξαιρέσεις.
Όπερ άτοπον.
Το αγνοεί αυτό ο θεός;

quote:
Αν θέλουν ας το ξανακάνουν και οι Εβραίοι, απλά το περιστατικό της συκιάς και τα άλλα χωρία που σου έδωσα μας πληροφορούν ότι οι Εβραίοι ως επίσημη θρησκεία δεν θα το κάνουν ΠΟΤΕ.

Μην το λες, αν αρχίσουν να τους θανατώνουν, να δεσμεύουν τις περιουσίες τους (ειδικά αυτό, για τους εβραίους) για να γίνουν χριστιανοί, όπως έκαναν με τους Έλληνες, είναι βέβαιο ότι θα το καταφέρουν.

quote:
Σύμφωνα με το Ματθαίο και αν εμείς ως Ελληνικός λαός στην πλειοψηφία του εφαρμόζουμε το Θέλημα Του (που θεωρώ ότι το κάνουμε) ΝΑΙ είμαστε ο περιούσιος.

Κρατάω επιφυλάξεις περί αυτού διότι αν γίνει ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους και οι παπάδες συντηρούνται από τους πιστούς, αποκλειστικά, θα μειωθούν θεαματικά τα ποσοστά των χριστιανών και θα πλησιάσουν τα πραγματικά.
Άλλωστε με συμβούλεψες να στηλιτεύω τους γιαλαντζί χριστιανούς.

quote:
Ενδιαφέρουσα Ιστορική άποψη που δεν την έχω ξανακούσει όπως και τον όρο Ευρωπαίοι Εβραίοι.

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδινες τη σχετική βιβλιογραφία.


Αυτή είναι προσωπική άποψη. Απλά, είναι συμπέρασμά μου, αφού σε πολλά σημεία οι συγγραφείς των ευαγγελίων αγνοούν αποστάσεις και μερικές φορές και το Μωσαϊκό νόμο, όπως και τους κατοχικούς περιορισμούς των Ρωμαίων.

quote:
Οι "Ευρωπαίοι Εβραίοι" κατασκευάζουν μια θρησκεία από το ΠΟΥΘΕΝΑ, ΔΕΝ την ασπάζονται οι ίδιοι αλλά παρόλα αυτα πείθουν τους λαούς της Μεσογείου να τη δεχθούν (πως αλήθεια?) ενώ ταυτόχρονα πείθουν και τον Κωνσταντίνο να την κάνει επίσημη θρησκεία διότι ΘΑ τον βόλευε ενώ η Πατρώα Θρησκεία ΗΔΗ λειτουργούσε ΡΟΛΟΙ τόσο στην Αρχαία Ελλάδα όσο και στην Αρχαία Ρώμη επί ΑΙΩΝΕΣ...

Απλά, θέλανε τους λαούς προβατάκια και οι αμνοι δεν ευδοκιμούσαν στην Ελληνική κοσμοθέαση.
Αυτή δεν βόλευε πολιτικά…

quote:
ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ (κατ'εκτίμηση πάντα) ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ την περίοδο του Κωνσταντίνου?

Είναι γνωστή η περίπτωση του σλάβου Φλάβιου Κωνσταντίνου και το ποσοστό των χριστιανων της εποχής δεν παίζει κανένα ρόλο, αφού το διάταγμα των Μεδιολάνων κατέληξε σε χριστιανική λαίλαπα κατα του Ελληνισμού.
Αν θέλεις να μιλήσουμε για την ιστορία επιβολής του χριστινισμού στους Έλληνες και όχι για παραμυθάκια, πολύ ευχαρίστως.

quote:
Συγγνώμη αλλά τα τελευταία 2000 χρόνια δεν αποδεικνύουν αυτό που λες εσύ αλλά αυτό που λέω εγώ!

Τι σημαίνει αυτό;

quote:
Θα με πεις μήπως και Χρυσαυγίτη για να με μπουζουριάσουν???

Είπαμε ότι δεν ρουφιανεύω...

quote:
Αν είναι να σε δώ να ορκίζεσαι στο Ευαγγέλιο...

Υπάρχει και ο πολιτικός όρκος...

quote:
Ουδέποτε σου έκανα αντίστοιχο χαρακτηρισμό και βεβαίως θέλω να συνεχιστεί η συζήτηση.

Χαίρομαι που αλλάζεις γνώμη για μένα και με θεωρείς σιγά σιγά... συζητητή.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 23:35:33  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.


quote:
ΟΥΤΕ ένας να τα διορθώσει στις ρημάδες τις Οικουμενικές ή στη ζούλα ακόμα καλύτερα???

Τώρα θα αστεεύεσαι βέβαια. Σε ποιές οικουμενικες συνόδους; Σ' αυτές που οι μισοί ήταν εντελώς αγράμματοι;
Ή υπήρχε βούληση διόρθωσης; Το αντίθετο νει. Έβγαζαν κανόνες που βόλευαν κατα περίσταση το ιεραρχείο να κρατά το λαό υπόδουλο στο φόβο και τον τρόμο της θεϊκής τιμωρίας.


quote:
Και τα συγκεκριμένα τα έγραψαν ΚΑΙ οι 4 Ευαγγελιστές τα ίδια άρα κατα γιαπετ είναι τσιμεντωμένα...

Πότε είπα εγώ ότι τα ευαγγέλια είανι ίδια; Πλάκα μου κάνεις;
Αντίθετα είναι μέσα στην αντίφαση, τόσο που φαίνεται ότι είναι παραμυθάκι για κατανάλωση νηπίων, όπως λεέι και ο μεγάλος...

Έχεις διάθεση για αστεία μου φαίνεται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 23:39:34  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Ας τα έκαναν όπως θα θέλατε εσείς να γίνουν τα γεγονότα για να έριχναν και όλες τις Προφητείες εκτός!

Δηλαδή λες ότι τα έγραψαν έτσι ώστε να ταιριάζουν στις προφητείες;;

Μπράβο βρε. Αυτό λέω κι εγώ...

Σε όσες προϋπήρχαν δηλαδή, γιατί οι πιο πολλές γράφτηκαν μετά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 00:31:36  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Οι πιο σκληροπυρηνικοί θρησκευομένοι Φαρισαίοι δήλωσαν πίστη ακόμα και στον Τιβέριο...

Ένα ένα τα βλέπω, αμάν δε Αλέξανδρε, πολυβόλο είσαι.

Φαρισαίοι και οι σύγχρονοι ορθόδοξοι που δήλωσαν πίστη στον Χίτλερ ή άλλο αυτό;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 00:52:22  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε γιαπετ, δεν σου αρκεί αυτό?

Τι ψάχνεις να βρείς?

Δώσε βάση:

quote:

quote:
NIKOMAXOΣ

Τι διαφορά έχουν αυτα που έγραψε ο Ματθαίος, ο Λουκάς και λοιποί , απο αυτα που έγραψαν οι Χ.Κ.Αντερσεν, οι αδελφές Μπρογιερ και λοιποί?

Σύμφωνα με αυτά που έγραψα στο Notirk όλοι οι παραπάνω σε... σημάδεψαν τόσο βαθειά που τους βλέπεις και στα Ευαγγέλια

quote:
Εχεις καμιά καλή απάντηση, πέραν απο αυτές που έχουμε συνηθίσει, απο τους κατα καιρούς εισερχόμενους απολογητές?

Όχι ΝΙΚΟΜΑΧΕ δυστυχώς!
Όταν έρθει η ώρα, θα στηθεί το σκηνικό της Σωτηρίας σου και εσύ ως Πρωταγωνιστής θα πρέπει να παίξεις το ρόλο της Ζωής σου.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Ώπα!
Ξαναδιάβασα την απάντηση μου στο μέλος Sesostris και δεν έβγαζε το σωστό νόημα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ορίστε το quote του...εαυτού μου.

Το μπλε χρώμα δικό μου.

quote:
Alexandros.
quote:
Sesostris

Φίλε Notirk. Σεβαστές οι απόψεις σου, όμως αν οι "Γραφές" είναι θεόπνευστες, τότε σίγουρα ο Θεός είναι ανιστόρητος. Γιατί τα "γεγονότα" που περιγράφουν δεν έχουν καμιά σχέση με την καταγεγραμμένη ιστορία. Για παράδειγμα όσο και να διαβάσω τα ευαγγέλια με θεία έμπνευση, ούτε στην εποχή του Χριστού ούτε ποτέ άλλοτε οι Εβραίοι είχαν ταυτόχρονα δύο αρχιερείς. Την εβδομάδα του Πάσχα των Εβραίων δεν γινόντουσαν δίκες, ούτε θανατικές εκτελέσεις και σύμφωνα με τους νόμους τους δεν δίκαζαν ποτέ νύχτα. Σου ανέφερα ενδεικτικά αυτά τα δύο παραδείγματα, γιατί αν επεκταθώ σε όλες τις ιστορικές ανακρίβειες θα χρειαστή να γράψω αρκετές σελίδες.


Ας τα έκαναν όπως θα θέλατε εσείς να γίνουν τα γεγονότα για να έριχναν και όλες τις Προφητείες εκτός!

Με ένα σμπάρο δύο τριγώνια.

Γιατί δεν το έκαναν Sesostris? (ρητορική η ερώτησή μου)


Σε αυτά που είναι τονισμένα με μπλε έχει ΔΙΚΙΟ ο Sesostris.

Αυτό που ήθελα να γράψω στην απάντησή μου ήταν μακάρι να ακολουθούσαν τους νόμους τους κατά γράμμα (δηλ. όπως θα θέλατε και εσείς) διότι έτσι θα κατέριπταν και τις προφητείες.

Κατά καιρούς εν είδει case study γίνεται αναψηλάφιση της δίκης του Ιησού και όλες (μα όλες) επισημαίνουν όλα τα παραπάνω που μας "κατηγορεί" ο Sesostris και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο περί δίκης παρωδίας.

Αυτό που έγινε ήταν μια καραμπινάτη κατάχρηση εξουσίας εκ μέρους των Εβραίων που είναι πραγματικά λάθος να μιλάμε για δίκη ούτως ή άλλως.

Ακριβώς για όσα κατηγορεί ως ανιστόρητα ο Sesostris οι ειδικοί τα θεωρούν ΔΕΔΟΜΕΝΑ και αντι να βγάζουν το Θεό...ανιστόρητο βγάζουν τους Εβραίους να παραβιάζουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ποινική δικονομία τους.

Για όποιον θέλει να εμβαθύνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ορίστε ΤΟ βιβλίο.

The Trial of Jesus from a Lawyer's Standpoint: The Hebrew Trial
Walter M. Chandler

Ορίστε και το pdf
http://www.classicapologetics.com/c/Chandler1.pdf

Ξεκινήστε από τη σελίδα 226 στο pdf (184 στο βιβλίο) για να δείτε ΟΛΕΣ τις παρανομίες της δίκης.

Aν θέλει ας μας παραθέσει και ο Sesostris τη δική του βιβλιογραφία για να συγκρίνουμε!

Το λάθος του Sesostris είναι με τους δυο Αρχιερείς. ΕΝΑΣ ήταν ο Αρχιερέας ο Καιάφας με τον Άννα (πεθερός του Καιάφα, πατέρας άλλων αρχιερέων που διετέλεσαν και πρώην Αρχιερέα και ο ίδιος. Οικογενειοκρατία ε?????) να καλείται Αρχιερέας στα Ευαγγέλια όπως οι δημοσιογράφοι λένε το Σημίτη Πρωθυποργό.

Ο Άννας ήταν η πάλια ...τάνα στο Αρχιερατικό κουρμπέτι που συντόνισε την όλη ΠΑΡΑΝΟΜΗ διαδικασία καθότι η επιτυχία της ήταν Υψίστης σημασίας για να την χειριστεί ο...γαμβρούλης.

Αν ακόμη υπάρχουν απορίες εδώ είμαστε.

Δε χανόμαστε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:28:10  Εμφάνιση Προφίλ
Το ρόλο της Ζωής μου, ψάχνω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ


quote:
ΟΥΤΕ ένας να τα διορθώσει στις ρημάδες τις Οικουμενικές ή στη ζούλα ακόμα καλύτερα???

Τώρα θα αστεεύεσαι βέβαια. Σε ποιές οικουμενικες συνόδους; Σ' αυτές που οι μισοί ήταν εντελώς αγράμματοι;
Ή υπήρχε βούληση διόρθωσης; Το αντίθετο νει. Έβγαζαν κανόνες που βόλευαν κατα περίσταση το ιεραρχείο να κρατά το λαό υπόδουλο στο φόβο και τον τρόμο της θεϊκής τιμωρίας.


Ούτε για χιούμορ δε στέκει το συγκεκριμένο...

quote:

quote:
Και τα συγκεκριμένα τα έγραψαν ΚΑΙ οι 4 Ευαγγελιστές τα ίδια άρα κατα γιαπετ είναι τσιμεντωμένα...

Πότε είπα εγώ ότι τα ευαγγέλια είανι ίδια; Πλάκα μου κάνεις;
Αντίθετα είναι μέσα στην αντίφαση, τόσο που φαίνεται ότι είναι παραμυθάκι για κατανάλωση νηπίων, όπως λεέι και ο μεγάλος...

Έχεις διάθεση για αστεία μου φαίνεται...


Τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γράφω γιαπετ εννοώντας τα της Δίκης!

Σύνελθε γιαπετ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

quote:
Ας τα έκαναν όπως θα θέλατε εσείς να γίνουν τα γεγονότα για να έριχναν και όλες τις Προφητείες εκτός!

Δηλαδή λες ότι τα έγραψαν έτσι ώστε να ταιριάζουν στις προφητείες;;

Μπράβο βρε. Αυτό λέω κι εγώ...

Σε όσες προϋπήρχαν δηλαδή, γιατί οι πιο πολλές γράφτηκαν μετά....


Βρε καλά να διαστρεβλώνετε τις Γραφές αλλά να διαστρεβλώνεται και εμένα???

Τέλοσπάντων όπως το έγραψα θα μπερδεύονταν άλλοι και άλλοι...

Σιγουρα θα έχεις ήδη δει την αναλύτική απάντηση για τη Δίκη ΠΑΡΩΔΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

quote:
Οι πιο σκληροπυρηνικοί θρησκευομένοι Φαρισαίοι δήλωσαν πίστη ακόμα και στον Τιβέριο...

Ένα ένα τα βλέπω, αμάν δε Αλέξανδρε, πολυβόλο είσαι.

Φαρισαίοι και οι σύγχρονοι ορθόδοξοι που δήλωσαν πίστη στον Χίτλερ ή άλλο αυτό;;;


Λες να αρχίσω να σου λέω ναι σε όλα???

Με φοβίζεις είναι η αλήθεια...

Τα "καλά" σου από το πρώτο quote στην τελευταία ομοβροντία απαντήσεων αύριο με την ησυχία μου.

Πάντως οποιαδήποτε βιβλιογραφία ή και επιχείρημα ακόμα ευπροσδεκτο.

Έχω πήξει στην χιουμοριστική και καφενειακή προσωπική σας άποψη επί παντός επιστητού ρε "απέναντι" παίδες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:40:26  Εμφάνιση Προφίλ
Έλα τώρα...
Πολύ απλοποιημένα τα βλέπεις τα πράγματα.
Προκειμένου να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, ρίχνεις ένα "τα καταπάτησαν όλα οι εβραίοι" και καθάρισες. Με αυτό ότι ανακρίβειες αναφέρουν τα ευαγγέλια είναι αυτομάτως ραμμένες στα μέτρα σου.

Δεν είναι έτσι, όμως φίλε Αλέξανδρε.

Για παράδειγμα, αν παρουσιαστεί σήμερα κάποιος ως "μεσσίας" και απεσταλμένος του θεού, που δεν τηρεί τις χριστιανικές παραδώσεις, τι άποψη θα έχει το ιερατείο γι' αυτόν;
Άσχετα με τα λεγόμενά του...

Μιλάμε πάντα με βάση το σενάριο των ευαγγελίων, έτσι;
Μη παρεξηγηθώ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:46:09  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Τέλοσπάντων όπως το έγραψα θα μπερδεύονταν άλλοι και άλλοι...

Είπαμε να το... φτιάξουμε. Μη με γαργαλάς γιατί δεν το αντέχεις...

Αύριο να μου πείς σε ποιό διαφωνείς, απ' αυτά που έγραψα.
Στις συνόδους; Στο Χίτλερ; Ή κάπου αλλού;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Βρε γιαπετ, δεν σου αρκεί αυτό?

Τι ψάχνεις να βρείς?

Δώσε βάση:

quote:

quote:
NIKOMAXOΣ

Τι διαφορά έχουν αυτα που έγραψε ο Ματθαίος, ο Λουκάς και λοιποί , απο αυτα που έγραψαν οι Χ.Κ.Αντερσεν, οι αδελφές Μπρογιερ και λοιποί?

Σύμφωνα με αυτά που έγραψα στο Notirk όλοι οι παραπάνω σε... σημάδεψαν τόσο βαθειά που τους βλέπεις και στα Ευαγγέλια

quote:
Εχεις καμιά καλή απάντηση, πέραν απο αυτές που έχουμε συνηθίσει, απο τους κατα καιρούς εισερχόμενους απολογητές?

Όχι ΝΙΚΟΜΑΧΕ δυστυχώς!
Όταν έρθει η ώρα, θα στηθεί το σκηνικό της Σωτηρίας σου και εσύ ως Πρωταγωνιστής θα πρέπει να παίξεις το ρόλο της Ζωής σου.




Τις ΤΡΕΙΣ (ούτε μια ούτε δύο) φατσούλες που φαίνεται ότι σου κάνω πλάκα γιατί τις έσβησες από το quote μου???

Το να μην καταλαβαίνεις τι σου γράφει και πως το εννοεί ο άλλος είναι κατανοητό, το μοντάζ πάλι όχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ

Προκειμένου να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, ρίχνεις ένα "τα καταπάτησαν όλα οι εβραίοι" και καθάρισες. Με αυτό ότι ανακρίβειες αναφέρουν τα ευαγγέλια είναι αυτομάτως ραμμένες στα μέτρα σου.


Καθάρισα όχι επειδή απλά σας το είπα αλλά διότι σας έφερα ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ και μπορώ να σας φέρω και άλλη και αλλη και άλλη.

Δεν μου φέρνεις είτε εσύ είτε ο Sesostris τη δική του βιβλιογραφία που βγάζει ανιστόρητο το... Θεό λόγω της "Δίκης"???

Το θεωρώ πιο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ.

Εσείς???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:56:29  Εμφάνιση Προφίλ
Εμένα στην αντιγραφή επικόλληση, δεν βγάζει τις φατσούλες...
Κάποτε τις έβγαζε, κάτι δεν κάνω καλά;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:58:44  Εμφάνιση Προφίλ
Εμείς προτιμούμε να παράγουμε σκέψη...
Τι σημαίνει βιβλιογραφίς ρε φίλε;


Επειδή κάποιος έγραψε ένα βιβλίο με τις απόψεις του, έγινε θέσφατο; Μπορεί να διαφωνεί κάποιος με κάποιο βιβλίο ή όχι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 01:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Είπαμε να το... φτιάξουμε. Μη με γαργαλάς γιατί δεν το αντέχεις...


Το μόνο που δεν αντέχω είναι να σας καταθέτω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ και εσείς να με έχετε μπουχτίσει στην αστήρικτη προσωπική σας άποψη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:02:38  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ότι ο καθένας εκθέτει την προσωπική του άποψη, διαφορετικά θα μιλούσαμε με τίτλους βιβλίων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy