ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:56:42  Εμφάνιση Προφίλ
Αν μου υποδείξεις το αστείο, χωρίς κανέναν ενδοιασμό, θα πάρω πίσω τους χαρακτηρισμούς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 13:58:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν μου υποδείξεις το αστείο, χωρίς κανέναν ενδοιασμό, θα πάρω πίσω τους χαρακτηρισμούς.

Δε με νοιάζει να πάρεις τίποτα πίσω - σιγά την προσβολή - αλλά δεν το κατάλαβες - είπαμε ίσως ήταν 'μια από εκείνες τις μέρες'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:01:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam



quote:

γιαπετ

Και οι πρόγονοι είναι άνθρωποι, με την άδειά σου βέβαια!!!!!

Δεν αντιλαμβάνομαι το διαχωρισμό....

Υ.Γ. Μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω στην περίπτωσή σου.

Εσύ θα υποβάλλεις τα ερωτήματα κι εγώ τις απαντήσεις μου.
Αφού η διευκρίνηση δεν σου λέει τίποτε τότε....



quote:

panpam

Αφού δεν απαντάς στα ερωτήματα δείχνεις αδυναμία και να κάνεις διάλογο και να στηρίζεις τα εθνοφυλετικά παραληρήματα (να σε είχε μπροστά της η γιαγιά μου που πολέμησε τους γερμανούς την έπιασαν, γλύτωσε κτλ και δήλωνε όλης της ζωή Ελληνιδα και Χριστιανή - να της πεις ότι δεν είναι Ελληνίδα επειδή δεν πιστεύει σε 'θεούς' που ούτε εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν - ρε κυνήγι που θα σ'έπερνε - τους Γερμανούς που σημάδευαν με τα όπλα δεν φόβήθηκε - κουραμπιέδες που είναι άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε θα φοβόταν;

Edited by - panpam on 25/09/2013 17:21:57



Ποιός βιάστηκε να χαρακτηρίσει τον άλλο;;;

Εγώ ή εσύ;

Υ.Γ. Θα έπρεπε να έχεις τη λεβεντιά να παραδεχθείς ότι ήταν λάθος σου ή να ομολογήσεις την αδυναμία σου να ερμηνεύσεις το μήνυμά μου.


Δεν είναι 'εθνοφυλετικό' παραλήρημα το να λες ότι έλληνες είναι μόνο όσοι θρησκεύουν κατά την (δικής σου επινόησης) "πατρώα" θρησκεία; ή ότι αν είναι κάποιος μόνο λόγια είναι κουραμπιές μπροστά στα 'έργα' άλλων?
- έγραψα τι έργα - να σε είχε μπροστά της η γιαγιά μου που πολέμησε τους γερμανούς την έπιασαν, γλύτωσε κτλ και δήλωνε όλης της ζωή Ελληνιδα και Χριστιανή - να της πεις ότι δεν είναι Ελληνίδα επειδή δεν πιστεύει σε 'θεούς' που ούτε εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν - ρε κυνήγι που θα σ'έπερνε - τους Γερμανούς που σημάδευαν με τα όπλα δεν φόβήθηκε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:02:35  Εμφάνιση Προφίλ
Απορία ψάλτου, βηξ...

Εντάξει, κατάλαβα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:11:51  Εμφάνιση Προφίλ
Πού έγραψα εγώ ότι Έλληνες είναι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΊ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΎΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΏΑ ΘΡΗΣΚΕΊΑ;;;

Μπορείς να το παραθέσεις;;;

Μήπως έγραψα το, ακριβώς, αντίθετο;;;

Και πώς γνωρίζεις τα δικά μου έργα, στις "ευκαιρίες" που είχα, να υπερασπιστώ την πατρίδα μου;

Πώς συμπεραίνεις ότι είμαι μόνο λόγια;;

Βιάστηκες λοιπόν και επίσης δεν βλέπω κάπου το "αστείο"...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:13:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Βιάστηκες λοιπόν και επίσης δεν βλέπω κάπου το "αστείο"...


Εγώ λοιπόν έχω διαφορετική αίσθηση του χιούμορ από εσένα κι εσύ έδειξες την ανεπάρκειά σου με το σχετικό λεξιλόγιο - τον εαυτό σου πρόσβαλες οπότε, τι με νοιάζει;

Υγ όπως είδες άλλος σχολίασε τον αχεμ... τρόπο σου

Edited by - panpam on 26/09/2013 14:14:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:14:54  Εμφάνιση Προφίλ
Και άλλα εδάφια Σέσοστρι.

Κατά Ματθαίον 3

7 Ιδών δε πολλούς εκ των Φαρισαίων και Σαδδουκαίων ερχομένους εις το βάπτισμα αυτού, είπε προς αυτούς· Γεννήματα εχιδνών, τις έδειξεν εις εσάς να φύγητε από της μελλούσης οργής;
8 Κάμετε λοιπόν καρπούς αξίους της μετανοίας,
9 και μη φαντασθήτε να λέγητε καθ' εαυτούς, Πατέρα έχομεν τον Αβραάμ·
διότι σας λέγω ότι δύναται ο Θεός εκ των λίθων τούτων να αναστήση τέκνα εις τον Αβραάμ.

Κατά Ματθαίον 4
24 Και διήλθεν η φήμη αυτού εις όλην την Συρίαν, και έφερον προς αυτόν πάντας τους κακώς έχοντας υπό διαφόρων νοσημάτων και βασάνων συνεχομένους και δαιμονιζομένους και σεληνιαζομένους και παραλυτικούς, και εθεράπευσεν αυτούς·
25 και ηκολούθησαν αυτόν όχλοι πολλοί από της Γαλιλαίας και Δεκαπόλεως και Ιεροσολύμων και Ιουδαίας και από πέραν του Ιορδάνου.

Κατά Ματθαίον 11

20 Τότε ήρχισε να ονειδίζη τας πόλεις εν αις έγειναν τα πλειότερα θαύματα αυτού, διότι δεν μετενόησαν·
21 Ουαί εις σε, Χοραζίν, ουαί εις σε, Βηθσαϊδάν· διότι εάν τα θαύματα τα γενόμενα εν υμίν εγίνοντο εν τη Τύρω και Σιδώνι προ πολλού ήθελον μετανοήσει εν σάκκω και σποδώ.
22 Πλην σας λέγω εις την Τύρον και Σιδώνα ελαφροτέρα θέλει είσθαι η τιμωρία εν ημέρα κρίσεως παρά εις εσάς.
23 Και συ, Καπερναούμ, η υψωθείσα έως του ουρανού, θέλεις καταβιβασθή έως άδου· διότι εάν τα θαύματα τα γενόμενα εν σοι εγίνοντο εν Σοδόμοις, ήθελον μείνει μέχρι της σήμερον.
24 Πλην σας λέγω, ότι εις την γην των Σοδόμων ελαφροτέρα θέλει είσθαι η τιμωρία εν ημέρα κρίσεως παρά εις σε.

Κατά Ματθαίον 12

18 Ιδού, ο δούλός μου, τον οποίον εξέλεξα, ο αγαπητός μου, εις τον οποίον η ψυχή μου ευηρεστήθη· θέλω θέσει το Πνεύμα μου επ' αυτόν, και θέλει εξαγγείλει κρίσιν εις τα έθνη·
19 δεν θέλει αντιλογήσει ουδέ κραυγάσει, ουδέ θέλει ακούσει τις την φωνήν αυτού εν ταις πλατείαις.
20 Κάλαμον συντετριμμένον δεν θέλει θλάσει και λινάριον καπνίζον δεν θέλει σβέσει, εωσού εκφέρη εις νίκην την κρίσιν·
21 Και εν τω ονόματι αυτού θέλουσιν ελπίσει τα έθνη.


Δηλαδή σύμφωνα με το σκεπτικό των εχθρών του Ευαγγελίου ο Ιησούς(εάν υπήρξε κατά αυτούς) ήταν ένας φασίστας Εβραίος που ήρθε να σώσει μόνο Εβραίους διώχνοντας τα υπόλοιπα σκυλιά τα οποία είναι προ καταβολής κόσμου καταραμένα στην Γέενα. Ρωτούσε δηλαδή πριν τους θεραπεύσει την εθνικότητά τους.

Δηλαδή σύμφωνα με το σκεπτικό τους, κάθε φορά που αναφέρονται τέτοια εδάφια είναι μια προσθήκη των ελληνιστών Παυλικών. Ακόμη και οι προφητείες του Ησαϊα για τα έθνη είναι προσθήκες Χριστιανών. Ακόμη και το κήρυγμα του Ιωνά στου Νινευίτες είανι χριστιανική προσθήκη, δεν υπάρχει στην Παλαιά Διαθήκη. Lol

Και άλλες προσθήκες των Παυλικών σύμφωνα με τους ειδικούς της Γραφής.

Κατά Ματθαίον 26

26 Και ενώ έτρωγον, λαβών ο Ιησούς τον άρτον και ευλογήσας έκοψε και έδιδεν εις τους μαθητάς και είπε· Λάβετε, φάγετε· τούτο είναι το σώμα μου·
27 και λαβών το ποτήριον και ευχαριστήσας, έδωκεν εις αυτούς, λέγων· Πίετε εξ αυτού πάντες·
28 διότι τούτο είναι το αίμα μου το της καινής διαθήκης, το υπέρ πολλών εκχυνόμενον εις άφεσιν αμαρτιών.


Κατά Ματθαίον 10

39 Όστις εύρη την ζωήν αυτού θέλει απολέσει αυτήν, και όστις απολέση την ζωήν αυτού δι' εμέ θέλει ευρεί αυτήν.
40 Όστις δέχεται εσάς εμέ δέχεται, και όστις δέχεται εμέ δέχεται τον αποστείλαντά με.

Κατά Ματθαίον 11

27 Πάντα παρεδόθησαν εις εμέ από του Πατρός μου· και ουδείς γινώσκει τον Υιόν ει μη ο Πατήρ· ουδέ τον Πατέρα γινώσκει τις ειμή ο Υιός και εις όντινα θέλει ο Υιός να αποκαλύψη αυτόν.
28 Έλθετε προς με, πάντες οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι, και εγώ θέλω σας αναπαύσει.
29 Άρατε τον ζυγόν μου εφ' υμάς και μάθετε απ' εμού, διότι πράος είμαι και ταπεινός την καρδίαν, και θέλετε ευρεί ανάπαυσιν εν ταις ψυχαίς υμών·
30 διότι ο ζυγός μου είναι καλός και το φορτίον μου ελαφρόν.


Κατά Ματθαίον 16

21 Από τότε ήρχισεν ο Ιησούς να δεικνύη εις τους μαθητάς αυτού ότι πρέπει να υπάγη εις Ιεροσόλυμα και να πάθη πολλά από των πρεσβυτέρων και αρχιερέων και γραμματέων, και να θανατωθή, και την τρίτην ημέραν να αναστηθή.


Κατά Ματθαίον 20

26 Ούτως όμως δεν θέλει είσθαι εν υμίν, αλλ' όστις θέλει να γείνη μέγας εν υμίν, ας ήναι υπηρέτης υμών,
27 και όστις θέλη να ήναι πρώτος εν υμίν, ας ήναι δούλος υμών·
28 καθώς ο Υιός του ανθρώπου δεν ήλθε διά να υπηρετηθή, αλλά διά να υπηρετήση και να δώση την ζωήν αυτού λύτρον αντί πολλών.[/b]


Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ο Ιησούς(αν υπήρξε) πολέμησε σκληρά τους Ρωμαίους και τους αλλογενείς θεωρώντας τους βρωμόσκυλα και γουρούνια. Και εν τέλει ο Παύλος από την Ταρσό ένιωσε τέτοιο θαυμασμό για αυτόν τον φιλειρηνικό και αξιαγάπητο Ιησού που αποφάσισε να μεταλλάξει τα Ευαγγέλια. Είδε δηλαδή τον Χίτλερ και εμπνεύστηκε από αυτόν για να πλάσει την προσωπικότητα του Γκάντι. Ευφυέστατο![/b]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:18:06  Εμφάνιση Προφίλ
Και του απάντησα δεόντως.


Όπως λέτε κι εσείς οι χριστιανοί, πρώτος να ρίξει την πέτρα, ο αναμάρτητος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:22:29  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή για μένα είναι εντελώς αστεία η ιδέα του σκληροτράχηλου εβραιόφρονα Ιησού, ο οποίος ήταν ένας επαναστάτης που έχυσε το αίμα του για τα αδέλφια του τους Εβραίους(το εκχυνόμενον υπέρ των πολλών εχμ εβραίων)

Μια τέτοια προσωπικότητα φυσικά και δεν θα ενέπνεε τον Παύλο για να "πλάσει" τον σωτήρα του.

Οπότε θεωρώ την άποψη αυτών των μελετητών επιεικώς ή μάλλον lol επικώς γελοιοδέστατη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:22:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam



quote:

γιαπετ

Και οι πρόγονοι είναι άνθρωποι, με την άδειά σου βέβαια!!!!!

Δεν αντιλαμβάνομαι το διαχωρισμό....

Υ.Γ. Μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω στην περίπτωσή σου.

Εσύ θα υποβάλλεις τα ερωτήματα κι εγώ τις απαντήσεις μου.
Αφού η διευκρίνηση δεν σου λέει τίποτε τότε....



quote:

panpam

Αφού δεν απαντάς στα ερωτήματα δείχνεις αδυναμία και να κάνεις διάλογο και να στηρίζεις τα εθνοφυλετικά παραληρήματα (να σε είχε μπροστά της η γιαγιά μου που πολέμησε τους γερμανούς την έπιασαν, γλύτωσε κτλ και δήλωνε όλης της ζωή Ελληνιδα και Χριστιανή - να της πεις ότι δεν είναι Ελληνίδα επειδή δεν πιστεύει σε 'θεούς' που ούτε εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν - ρε κυνήγι που θα σ'έπερνε - τους Γερμανούς που σημάδευαν με τα όπλα δεν φόβήθηκε - κουραμπιέδες που είναι άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε θα φοβόταν;

Edited by - panpam on 25/09/2013 17:21:57



Ποιός βιάστηκε να χαρακτηρίσει τον άλλο;;;

Εγώ ή εσύ;

Υ.Γ. Θα έπρεπε να έχεις τη λεβεντιά να παραδεχθείς ότι ήταν λάθος σου ή να ομολογήσεις την αδυναμία σου να ερμηνεύσεις το μήνυμά μου.
...


Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται - ποιος σου είπε ότι μιλούσα για σένα με το κουραμπιέδες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:33:02  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή κωλοτούμπα, αλλά άργησες να τη σκεφθείς.

Αν σκεφθείς και κάτι άλλο, αργότερα, γράψτο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:37:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλή κωλοτούμπα, αλλά άργησες να τη σκεφθείς.

Αν σκεφθείς και κάτι άλλο, αργότερα, γράψτο.


Μπορεί εσύ να κάθεσαι να να στοχάζεσαι άνετα, κάτι θα σκεφτώ μετά! τώρα είμαι απασχολημένος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 14:41:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δηλαδή για μένα είναι εντελώς αστεία η ιδέα του σκληροτράχηλου εβραιόφρονα Ιησού, ο οποίος ήταν ένας επαναστάτης που έχυσε το αίμα του για τα αδέλφια του τους Εβραίους(το εκχυνόμενον υπέρ των πολλών εχμ εβραίων)

Μια τέτοια προσωπικότητα φυσικά και δεν θα ενέπνεε τον Παύλο για να "πλάσει" τον σωτήρα του.

Οπότε θεωρώ την άποψη αυτών των μελετητών επιεικώς ή μάλλον lol επικώς γελοιοδέστατη.



Δεν είναι καν 'μελετητές' με κύρος. Γραφικοί τύποι 'στρατευμένοι' ως αντι-χριστιανοί (κάτι σαν το Βερέττα) που αντιγράφει ο ένας της δηλώσεις του άλλου χωρίς να μπορούνε να στηρίξουν κάτι. Σου λέει "ο Παύλος διέστρεψε" - το γιατί όμως; Σιωπή! Γι'αυτό και αυτές οι θέσεις ούτε αξία έχουν, ούτε είναι αποδεκτές από καμιά επιστημονική κοινότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Χαιρετώ την παρέα και καλή αρχή να έχουμε!

quote:
Sesostris
Μάλλον φίλε panpam πρέπει να διαβάσης Μιθραϊσμό.

Ποιον Μιθραισμό απ'όλους εννοείς?

Τον αρχικό βαβυλωνιακό?
Το μεταγενέστερο και "μεταλλαγμένο" Ελληνορωμαικό των προχριστιανικών χρόνων της ΝΑ Μεσογείου?
Τον ακόμη πιο μεταγενέστερο και πιο "μεταλλαγμένο" μεταχριστιανικό των πρώτων αιώνων μ.Χ?

Δυστυχώς μας άφησε χρόνους και ο Μιθραισμός και μπήκε νωρίς-νωρίς στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας όπως και οι υπόλοιπες ψευτοθρησκείες της εποχής του...

quote:

Άλλωστε έχει πολλές ομοιότητες με τη θρησκεία σου, αφού στην τελική της διαμόρφωση ενσωμάτωσε αρκετά στοιχεία του.

Το σωστό είναι ότι ο Μιθραισμός (και όχι μόνο αυτός)είχε "περίεργες" ομοιότητες (πάντα στον τύπο και ποτέ στην ουσία βέβαια) με τις ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΕΣ Προφητείες της Π.Δ.

Με το που εμφανίζονταν καινούριες Προφητείες αυτές θα υιοθετούνταν στις μεταγενέστερες εκδοχές του Μιθραισμού και των υπολοίπων ψευτοθρησκειών.

Δεν πειράζει όμως.
Ήρθε ο Ιησούς, τις εκπλήρωσε ΟΛΕΣ, μάθαμε όλοι μας τι σήμαιναν και οι ίδιες οι Προφητείες στην ουσία τους, αποκαλύφθηκε η απάτη και η στείρα ομοιότητα ΟΛΩΝ των υπολοίπων ψευτοθρησκειών οι οποίες μη έχοντας λόγο ύπαρξης εξαφανίστηκαν από προσώπου Γης σχεδόν αμέσως μετά την εμφάνιση του Χριστιανισμού.

Έπρεπε πλέον να φτιαχτούν καινούρια "τεχνάσματα" παραπλάνησης (θρησκείες, αιρέσεις, δοξασίες κτλ) διότι τα παλαιά "θάμπωσαν" από την αμείλικτη πραγματικότητα που είχαν να αντιμετωπίσουν...

quote:

Υπάρχουν ρωμαϊκές αναφορές σύμφωνα με τις οποίες ο Μίθρα γεννήθηκε σέ σπήλαιο, είχε 12 μαθητές, έκανε θαύματα και νεκραναστάσεις, και τέλος σταυρώθηκε, αναστήθηκε και ανέβηκε στους ουρανούς.

Έχεις να μας παραθέσεις φίλε Sesostris κάποιες αξιόπιστες πηγές?

Συγγνώμη αλλά ο Απόστολος Λυμπερίδης θα πρέπει να σου επιστραφεί ως ανεπαρκέστατος και ανειδίκευτος (καθότι ηλεκτρονικός ο άνθρωπος) σε τέτοιου είδους ζητήματα.

Κοίτα εδώ
φίλε μου.

quote:

Είναι τόσες οι ομοιότητες του Χριστιανισμού με τον Μιθραϊσμό από τον οποίο πήρε πολλά στοιχεία, που ο Τερτυλιανός προκειμένου να μετριάση τις εντυπώσεις μας διαβεβαίωνε πως ο Διάβολος χίλια χρόνια πριν από τον Ιησού, έκανε παρωδία τα λόγια του για να μειώσει τη δόξα του.

Δεν ξέρω τι προηγούμενα έχεις με τον Τερτυλιανό αλλά μάλλον εννοείς τον Ιουστίνο το Φιλόσοφο (ο οποίος και πάλι άλλα είπε αλλά τέλοσπάντων...).
Σημειωτέον ότι ο Ιουστίνος ήταν πρώην Παγανιστής ο οποίος βλέποντας την απάτη και την κατάντια (στην εποχή του) των ψευτοθρησκειών όπου και ο ίδιος πίστευε, ασπάστηκε το Χριστιανισμό και έγινε ένθερμος υποστηρικτής του (υποθέτω χωρίς βία, φόνους, διώξεις, προπηλακισμούς...).

Edited by - Alexandros. on 26/09/2013 15:29:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
panpam
Το θέμα με τις 'προσθήκες' βρωμάει πολύ. Ουσιαστικά θα ήταν θεμιτό μα μιλάμε για προσθήκες αν είχαμε ένα σαφές κριτήριο - ή αν βρίσκαμε απόδειξη (πχ κείμενα χωρίς τις υποτιθέμενες προσθήκες). Αλλά κριτήριο δεν υπάρχει και αυτό που συμβαίνει - όπως βλέπουμε - είναι ότι μερικοί αν τους βολεύει ότι λένε οι γραφές το επικαλούνται, αν δεν τους βολεύει το χαρακτηρίζουν 'προσθήκη' (χωρίς αιτιολόγηση) και ξεμπερδεύουν. Γι'αυτό βρίσκω αυτή την προσέγγιση προβήματική. Μέχρι να έχω κριτήριο παίρνω ότι λεει ως το λεει.
Κι από την άλλη - αγκαλιάζουν κάθε αυθαίρετη επινόηση ως βέβαιο γεγονός (όπως κάποια ανύπαρκτη μυθολογία για 'θυσία' του Μίθρα - που υπάρχει ως όρος αλλά εννοεί ότι ο Μίθρα θυσίασε ζώο , όχι ότι θυσιάστηκε). Αυτή η αντιφατικότητα καταδικάζει - και αιτιολογημένα - στα μάτια μου την όλη 'αμφισβητιστική' στάση προς τη βίβλο γιατί είναι τελικά ασυνεπής.

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ έχουν τα πράγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:18:52  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris σου έχει λείψει καθόλου ο Panos T?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Σαφώς ναι, επιβεβαιώνω ότι είσαι βλάκας και αναιδέστατος. Διαφορετικά θα είχες καταλάβει ότι το απαντητικό μήνυμά μου, σε... επιβεβαίωνε, ηλίθιε!!!

Εύγε σου και εις ανώτερα!

Κατά τ'άλλα το Ελλάνιο φως σου έλειπε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:23:06  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ εσένα σου λείπει ο Panos T?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

γιαπετ εσένα σου λείπει ο Panos T?

...


Βρήκα έναν ονλάιν συναξαριστή μούρλια!
27 Σεπτεμβρίου:
· Αριστάρχου του Θεσσαλονικέως (†γ΄αι.), Ζήνωνος επισκόπου Λαοδικείας και Μάρκου επισκόπου Βύβλου
· Μεγαλομάρτυρος Καλλιστράτου (†304)
· Μαρτύρων Επιχάριτος, Γαϊανής, Φιλήμονος επισκόπου και Φουρτουνιανού
· Νεομάρτυρος Ακυλίνης της εν Ζαγκλιβερίω Χαλκιδικής (†1764)
· Οσίων Ιγνατίου και Σαβατίου του Ρώσου

Αλλά να επιστρέψω εντός θέματος - ποιος είναι αυτός ο Πάνος και τι σχέση έχει με το θέμα μας (εκείνο που αποφεύγουν κάποιοι επιμελώς - ότι ο Μίθρα δεν ήταν ποτέ για τους ακόλουθους της θρησκεία του θυσιαζόμενος θεός;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 15:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Alexandros.
Δεν πειράζει όμως.
Ήρθε ο Ιησούς, τις εκπλήρωσε ΟΛΕΣ, μάθαμε όλοι μας τι σήμαιναν και οι ίδιες οι Προφητείες στην ουσία τους, αποκαλύφθηκε η απάτη και η στείρα ομοιότητα ΟΛΩΝ των υπολοίπων ψευτοθρησκειών οι οποίες μη έχοντας νόημα ύπαρξης εξαφανίστηκαν από προσώπου Γης σχεδόν αμέσως μετά την εμφάνιση του Χριστιανισμού.

Και πάραυτα άπαντες επίστευσαν εις αυτόν και έσπευσαν αυθορμήτως συν γυναιξί και τέκνοις να βαπτισθούν χριστιανοί, κι έζησαν αυτοί καλά και οι υπόλοιποι χειρότερα.
Απ' ότι αντιλαμβάνομαι φίλοι Χρίστο Έλ και panpam η ανάρτησή μου για τον Παύλο σας ταρακούνησε αρκούντως μέχρι πανικού, που καλέσατε και ενισχύσεις για....την αντεπίθεση. Μέχρι και ο ΜεγαAlexandros ήλθε για να ενισχύση την ομάδα.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:01:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Alexandros.
Δεν πειράζει όμως.
Ήρθε ο Ιησούς, τις εκπλήρωσε ΟΛΕΣ, μάθαμε όλοι μας τι σήμαιναν και οι ίδιες οι Προφητείες στην ουσία τους, αποκαλύφθηκε η απάτη και η στείρα ομοιότητα ΟΛΩΝ των υπολοίπων ψευτοθρησκειών οι οποίες μη έχοντας νόημα ύπαρξης εξαφανίστηκαν από προσώπου Γης σχεδόν αμέσως μετά την εμφάνιση του Χριστιανισμού.

Και πάραυτα άπαντες επίστευσαν εις αυτόν και έσπευσαν αυθορμήτως συν γυναιξί και τέκνοις να βαπτισθούν χριστιανοί, κι έζησαν αυτοί καλά και οι υπόλοιποι χειρότερα.
Απ' ότι αντιλαμβάνομαι φίλοι Χρίστο Έλ και panpam η ανάρτησή μου για τον Παύλο σας ταρακούνησε αρκούντως μέχρι πανικού, που καλέσατε και ενισχύσεις για....την αντεπίθεση. Μέχρι και ο ΜεγαAlexandros ήλθε για να ενισχύση την ομάδα.


Αυτό το λένε illusions of grandeur - a delusion (common in paranoia) that you are much greater and more powerful and influential than you really are. delusion ...https://www.google.co.uk/#q=illusions+of+grandeur

Άκου αυτά που έγραψες δεν είναι σοβαρά. Τι ταρακούνημα; Έγραψες κάτι σου γράψαμε το γιατί δεν ισχύει και θεωρείς ότι κάποιος ταρακουνήθηκε! καλή η προσπάθεια αλλά οι πηγές που χρησιμοποίησες (από 3ο χέρι) ήταν αναξιόπιστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Και πάραυτα άπαντες επίστευσαν εις αυτόν και έσπευσαν αυθορμήτως συν γυναιξί και τέκνοις να βαπτισθούν χριστιανοί, κι έζησαν αυτοί καλά και οι υπόλοιποι χειρότερα.

Εδώ συμφωνούμε φίλε Sesostris καθώς ήδη από την περίοδο του Ιουλιανού (σύμφωνα με μαρτυρία του ίδιου του Αυτοκράτορα) ήταν είδος εν ανεπαρκεία οι πιστοί των άλλων ψευτοθρησκειών.

quote:

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι φίλοι Χρίστο Έλ και panpam η ανάρτησή μου για τον Παύλο σας ταρακούνησε αρκούντως μέχρι πανικού, που καλέσατε και ενισχύσεις για....την αντεπίθεση. Μέχρι και ο ΜεγαAlexandros ήλθε για να ενισχύση την ομάδα.

Για εμένα ολα αυτά τα κολακευτικά σχόλια?
Από τις πρώτες μου αναρτήσεις?

Ελπίζω όντως να σταθώ αντάξιος σ'αυτό που έχετε (αν και το μέλος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ εννοεί εμένα και δεν αναφέρεται στον panpam) στο μυαλό σας.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω Sesostris αλλά αυτά που έγραψες περί Παύλου δεν κομίζουν τίποτα καινούριο. Αποτελούν "κατεκτημένη γνώση" στους Παγανιστικούς κύκλους εδώ και πάρα πολλά χρόνια η οποία έχει αντικρουστεί με επιχειρήματα και μάλιστα χωρίς αντίλογο.

Άλλως τε ήδη ο Χρήστος ελ και ο panpam σου είχαν απαντήσει αλλά και σου έχουν θέσει ερωτήματα πριν καν εγγραφώ εγώ (σήμερα το πρωί).
Με πολύ αγωνία περιμένω τις απαντήσεις σου.

Ειλικρινά δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ ούτε είμαι ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΕΤΕ (δηλ. πρώην μέλος) αλλά με τις αντιδράσεις σας μου βάλατε ιδέες για να κάνω έρευνα σε παλαιότερα θέματα.

Καλή συνέχεια να έχουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:09:43  Εμφάνιση Προφίλ
Α, η Αγία Γραφή! τι καταστροφικό βιβλίο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:26:36  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Εύγε σου και εις ανώτερα!

Κατά τ'άλλα το Ελλάνιο φως σου έλειπε...


Καλώς τον, εσύ θα είσαι ο ινστρούχτορας, ε;;
Κατ' ευθείαν απ' την ΟΟΔΕ...

Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά σε ΟΛΑ μηνύματα, πριν κάνεις τον παπατρέχα.

Το Ελλάνιον Φως θα φωτίσει το σκοταδισμό τόσων αιώνων επιβολής της Ασιατικής αίρεσης των γιδοβοσκών...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, έχει ισαξιους αντικαταστάτες και, όπως διαπιστώνεις, έρχονται κι άλλοι...

Άλλωστε αυτό δεν συμμβαίνει συνέχεια;;;
Είναι περιοδεύων θίασος.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:32:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νικόμαχε, έχει ισαξιους αντικαταστάτες και, όπως διαπιστώνεις, έρχονται κι άλλοι...

Άλλωστε αυτό δεν συμμβαίνει συνέχεια;;;
Είναι περιοδεύων θίασος.


Όπως λένε και οι γραφές, τις μύγες τις τραβάνε τα σκατά (κάπως αλλιώς το λέει - παραφράζω "όπου το πτώμα εκεί κι αετοί")

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:43:13  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ
quote:

Αν η Βίβλος είχε μπει σε διαδικασία κοπτοραπτικής, δεν θα έβλεπαν οι κριτικοί τις τεράστιες αντιφάσεις που βλέπουν.

Εσύ τις βλέπεις τις αντιφάσεις;
Παρακαλώ απάντηση με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

ΥΓ: Panpam, πολύ ωραίο σκίτσο μέν, έτη φωτός μακριά από την πραγματικότητα δέ.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:48:10  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

quote:
Όπως λένε και οι γραφές, τις μύγες τις τραβάνε τα σκατά (κάπως αλλιώς το λέει - παραφράζω "όπου το πτώμα εκεί κι αετοί")

Αν αυτό λένε οι γραφές, δεν με απασχολεί. Εσύ πάντως, γράφεις αρλούμπες. Τί σχέση μπορεί να έχει ένας περήφανος αετός, που μάλιστα είναι αρπακτικό και όχι πτωματοφάγο πουλί, με τις μύγες και τα σκατά?

Άνοιξε και κανένα άλλο βιβλίο βρε δύσμοιρε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 16:50:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ
quote:

Αν η Βίβλος είχε μπει σε διαδικασία κοπτοραπτικής, δεν θα έβλεπαν οι κριτικοί τις τεράστιες αντιφάσεις που βλέπουν.

Εσύ τις βλέπεις τις αντιφάσεις;
Παρακαλώ απάντηση με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

ΥΓ: Panpam, πολύ ωραίο σκίτσο μέν, έτη φωτός μακριά από την πραγματικότητα δέ.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Οι 'light' αντιφάσεις (ήταν ένας ο τυφλός, όχι δύο) είναι απόδειξη μη επέμβασης γιατί η επέμβαση ισοπεδώνει, ωραιοποιεί, αποσιωπεί τριβές και μελανά σημεία 'σημαντικών' προσώπων - αν λοιπόν αυτά τα στοιχεία απουσιάζουν (και απουσιάζουν) τότε η υπόθεση 'επέμβασης' αδυνατίζει.

http://en.wikipedia.org/wiki/Criterion_of_embarrassment

Edited by - panpam on 26/09/2013 16:53:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 17:32:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ
quote:

Αν η Βίβλος είχε μπει σε διαδικασία κοπτοραπτικής, δεν θα έβλεπαν οι κριτικοί τις τεράστιες αντιφάσεις που βλέπουν.

Εσύ τις βλέπεις τις αντιφάσεις;
Παρακαλώ απάντηση με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

ΥΓ: Panpam, πολύ ωραίο σκίτσο μέν, έτη φωτός μακριά από την πραγματικότητα δέ.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;



Εννοούσα πως υπάρχουν κάποιες φράσεις οι οποίες μπορεί να σημαίνουν πολλά αν ληφθούν μεμονωμένα. Και εγώ και ο οποιοσδήποτε που θα τις διαβάσει για πρώτη φορά ίσως ξαφνιαστεί, ειδικά όταν έχει ακούσει αρνητικά βαρύγδουπα σχόλια από πολέμιους.

Οπότε στην αρχή ΝΑΙ, έπειτα από προσεχτικότερη ματιά ΟΧΙ.

Ένα παράδειγμα, εκεί που λέει ο Ιησούς

Ματθαίος 10
34 Μην νομίσητε ότι ήλθον να βάλω ειρήνην επί την γην. Δεν ήλθον να βάλω ειρήνην, αλλά μάχαιραν.

Αν αυτή η φράση ληφθεί μεμονωμένα από το κεφάλαιο συν την ερμηνεία ανθρώπων του ύφους Καλόπουλος, και μάλιστα όταν συνοδεύονται και από ισχυρισμούς(αληθείς ή ψεύτικους) για βιαιοπραγίες Χριστιανών, είναι φυσικό να νομίσεις πως ο Χριστός είναι ένας εβραιόφρων φασίστας. Και μάλιστα ένας του οποίου οι "μάγοι" πρόγονοι έχουν τάχα σκοπό την εξαφάνιση των εθνών και ιδιαίτερα του ελληνικού...

Τί λέει όμως το κείμενο στην συνέχεια; Γιατί ο Καλόπουλος και οι άλλοι δεν μιλούν για την συνέχεια του κειμένου; Και γιατί ο Χριστός λέει "Μη νομίσητε" αν ήταν πασιφανές στους αναγνώστες του, ότι ήταν εβραίος πολέμαρχος με ξεκάθαρο μήνυμα για αφάνιση των εθνών; Την μια το έπαιζε ειρηνικός και την άλλη έλεγε "Βρε σας δουλεύω"; Τύποι του στυλ Χίτλερ, Μπους ή Ατατούρκ λένε ξεκάθαρα "Επίθεση! Σφάξτε τους! Μάχαιρα! Δεν χρονοτριβούν με ευαγγέλια ειρήνης τα οποία διαψεύδουν τάχα με μια "ξεκάρφωτη" πρόταση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy