ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 19:34:17  Εμφάνιση Προφίλ
Γιαπετ , λες ‘’…. ο θεός που κατασκεύασε εμάς’’… ποιους εννοείς εμάς?? …. Τη γήινη ανθρωπότητα στο σύνολο της , ή μέρος αυτής???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 19:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
Στη Γαία υπάρχουν αυτοί που είναι γόνοι ουράνιοι, όπως εμείς οι Έλληνες που οι πρόγονοί μας ήταν συνοδοί του Δία, υπάρχουν τεχνητά εξελιγμένοι χθόνιοι και ουράνιες οντότητες με αποστολή.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι, κάθε φορά που έρχεται ένας άνθρωπος στον πλανήτη μας ή σε οποιονδήποτε άλλον πλανήτη, δεν είναι νέος Νούς, απαραίτητα, αλλά επάνοδος με συγκεκριμένη αποστολή.

Αυτό δεν αποκλείει και την έλευση οντοτήτων για πρώτη φορά, βέβαια.

Είμαστε στρατιώτες της Δημιουργίας.

Έχουν γίνει όμως, επιμειξίες μεταξύ ανθρώπων από διαφορετικές γαλαξιακές τοποθεσίες καθώς και μεταξύ διαφορετικών φυλών, είτε γήινων είτε εξωγήινων.

Μόνο τα είδη δεν μπορούν να διασταυρωθούν, κάτι που προσπάθησε να κάνει ο Κρόνος την εποχή της κυριαρχίας του...

Εν κατακλείδι, όλοι είμαστε κατασκευάσματα (δεν είναι υποτιμητικός ο όρος), εμμέσως ή αμέσως.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 19:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Λίγα μόνο γιατί αρχίζω και σε βαριέμαι, άλλωστε ποτέ δεν κατάφερα να συνομιλήσω, σοβαρά, με λιβανισμένο εγκέφαλο.

Τι ήθελα να το κάνω τώρα;;;


Εμπρός λοιπόν, αποχώρησε!
Ούτε οι φίλοι σου θα σε κακολογήσουν ούτε σ'εμάς τους Χριστιανούς έφερες κάτι Ιστορικά αποδεκτό για να θυμόμαστε την παρέμβασή σου με οποιοδήποτε Χριστιανικό ή Ιστορικό θέμα και αν καταπιάστηκες!


quote:
Τι σημασία έχει ο αριθμός των χριστιανών, όταν όλοι οι άλλοι ήταν κυνηγημένοι από αυτοκράτορες και επισκόπους;;

Πάλι κιοτεύεις να δώσεις ποσοστό???

Είστε απίστευτοι ρε σεις!!!

Αν δεν φέρεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ το "κυνηγητό" υπήρχε μόνο στο άρρωστο μυαλό σας.

Το μόνο κυνηγημένο που βλέπω από εσάς είναι η Κοινή Λογική.

Επίσης "προσπέρασες" και αυτή την "αθώα" ερωτησούλα μου (και να ήταν η μόνη...)

[
β) Τι θρήσκευμα είχαν αυτοί οι άνθρωποι ΠΡΙΝ ασπαστούν το Χριστιανισμό???
]

quote:

Είσαι αστείος τελικά, έχεις πλάκα... Ο ίδιος ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, σε διαψεύδει.
Αν δηλώσω χριστιανός, σου φτάνει για να με δεχθείς στο μαντρί;

ΑΠΟΔΕΙΞΕ την "ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ" που επικαλείσαι ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!!!

Μπορεις???

Οι Νεοπαγανιστικές σελίδες ΔΕΝ αποτελούν αυτό που αναφέρεται ως ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΗΓΗ και σίγουρα κάπου θα το πήρε το μάτι σου τόσα χρόνια εδώ μέσα.

Όλα εγώ θα στα μαθαίνω???

quote:

quote:

Όλα μια μύξα σ'αυτό που κουβαλάς μέσα στο κεφάλι σου!
Και στις 27 Φεβρουαρίου του 380 μ.Χ τι έκανε ο Μέγας Θεόδοσιος???
Άσε τα ιστορικά βιβλία που έγραψαν οι ηλεκτρονικοί και οι μπετατζήδες γιατί σε εκθέτουν ανεπανόρθωτα.

Όπως λέει και ένας ομογάλακτός σου: (http://www.enromiosini.gr/arthrografia/)

"Είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι μόνο αυτός ο χαρισματικός ηγέτης, ο αυτοκράτορας Κωνσταντίνος και όχι κάποιος άλλος, καθιέρωσε αμετάκλητα τη χριστιανική διδασκαλία ως την επίσημη θρησκεία και αφιέρωσε όλη του την πολιτική δραστηριότητα υπέρ της επικρατήσεως του χριστιανισμού, τον οποίο ισχυροποίησε και ενδυνάμωσε."

Οι ενστάσεις σου σ' αυτόν, τον... μπετατζή.


Ααααα, δηλαδή ενημερώνεσαι ΚΑΙ από Χριστιανούς μπετατζήδες???

Κατάντια!

Πάντως ΟΥΤΕ οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ σελίδες όταν αναφέρουν ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ είναι αξιόπιστες ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ πηγές.

Sorry, αλλά τη βάσανο του να ανοίξεις και κανένα ΣΟΒΑΡΟ ιστορικό βιβλίο ΔΕΝ την αποφεύγεις είτε μαθαίνεις από Παγανιστικές είτε από Χριστιανικές σελίδες την Ιστορία.

quote:

Ο Θεοδόσιος απλά, επικύρωσε αυτό που ήταν ήδη καθεστώς.
Η ουσία μετράει.

Αυτό θα είναι το ΔΕΥΤΕΡΟ milestone της υψηλής νοημοσύνης σου.

ΑΚΥΡΩΣΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΔΟΣΙΑΝΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ!

Άρα απλές τυπικότητες από το Θεοδόσιο για κάτι που ήταν ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Εύγε νέε μου και σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου...

Δεν σε πειράζει να το αναφέρω αυτό ως θέση "αθέου" σε επόμενες συνομιλίες μου εδώ μέσα (ή και σε άλλα fora), έτσι δεν είναι?

quote:

quote:
Άσε μην κάνεις ΚΑΝ τον κόπο του copy-paste.

Ελάχιστες φορές έχω κάνει αντιγραφή από σάιτ και πάντα το ανέφερα. Το γνωρίζουν όλοι οι παλιοί κι εσύ μπορείς να το διαπιστώσεις με έναν έλεγχο.


Δεν το είπα με την έννοια της κλοπής της πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά με την έννοια ότι αυτή η λίστα αποτελεί την κοινή γραμμή σας και άλλωστε μπορεί να βρεθεί αυτούσια σε πολλά sites και blogs.

Εννοούσα ότι θα μπορούσες να μας παραπέμψεις απ'ευθείας σ'ένα από αυτά αντί να μας τα γράφεις ένα-ένα αφου στην ΟΥΣΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΕ!

quote:

Αντίθετα με σένα που είσαι κρεμασμένος στο γκούγκλ και μάλιστα σ' αυτά που βγάζει πρώτα πρώτα...

Μ'έπιασες μπαγασάκο...

Οπότε μετά από αυτή σου τη ρηξικέλευθη ανακάλυψη θα σου είμαι προβλέψιμος και συνεπώς θα μπορείς να με αντιμετωπίσεις άνετα.

Άντε να δούμε!

quote:

Πάλι έξω έπεσα με την αντίληψή σου.

Βέβαια παρέλειψες να παραθέσεις κι αυτό που έγραψα (παρ' όλο που μας έπρηξες τόσες μέρες, μ' αυτό), από κουτοπονηριά, αλλά δεν πειράζει, νάτο:

"Γι’ αυτό λοιπόν μην αυτοκολακεύεσαι, ότι δεν υπήρχαν άνθρωποι να θυσιάσουν και μην παραξενεύεσαι που μόνο ο ιερέας πήγε μια χήνα απ’ το σπίτι του, προς θυσία...
Ο φόβος είναι πολύ δυνατό συναίσθημα."

Μόνο την τελευταία πρόταση "έφερες". Πονηρούλη... για να επιμένεις να ρωτάς για τον Ιουλιανό, έ;;;


Εδώ ΔΕΝ θα σου χαριστώ όσο και αν αποδεικνύει την θύελλα που έχεις στο κρανίο σου και το άγχος που σε έχει καταβάλλει.

Γύρνα πίσω στο μήνυμά μου, βεβαιώσου για την ώρα του τελευταίου edit (για να μη λες ότι σε κλέβουμε) και βρες ΑΝ ισχύει ο ισχυρισμός σου.

Αν ΔΕΝ ισχύει ΑΠΑΙΤΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τους χαρακτηρισμούς που εκστόμισες για το άτομό μου (κουτοπονηριά και πονηρούλης).

Δεν έχει βρεθεί ακόμα κάποιος από τους "απέναντι" να με βάλει στη σκέψη να καταφύγω σε τέτοια φθηνά και ανήθικα κόλπα οπότε καταλαβαίνεις πόσο απέχεις ΕΣΥ από αυτό!


quote:

Πάντως, αν δεν καταλαβαίνεις ούτε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν είμαι νευροχειρούργος...

Γιατί το λες αυτό?
Αν ακολουθήσεις την ίδια τακτική που ακολουθείς στη συζήτησή μας απλά δηλώνεις ότι είσαι νευροχειρούργος και τσουυυυυπ, έγινες!

quote:

quote:
Ναι ρε συ, δίπλα στην εικόνα του Χριστού έχω τον Ιουλιανό και τα κείμενα του!

Τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν???


Τότε γιατί μας τα κάνεις τούμπανο με τον Ιουλιανό;;; Να μας φέρνεις τη σοφία του... απ. Παύλου.


Το ξέρω ότι θα σου ήταν πιο ανώδυνο αλλά δεν θα πάρω!
Ως πρώην Άθεος ξέρω καλύτερα το σύστημα αξιολόγησης των επιχειρημάτων από έναν που προσπαθεί (?) να γίνει άθεος.

quote:

quote:
ΟΛΑ τα κείμενα ΟΛΩΝ των πηγών μπαίνουν στο μικροσκόπιο της Λογικής, της Σύγκρισης, της Διασταύρωσης κτλ.

Μπα... σε βοηθούν άνθρωποι που διαθέτουν τέτοια προσόντα;;;


Στις σαχλαμαρίτσες καλά τα πας, ΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ χωλαίνεις άρα μείνε ως ζηλωτής αρνητής καθώς το Άθεος για εσένα είναι άπιαστο όνειρο και τίτλος τιμής που κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει.

quote:
quote:

γιαπετ

Υ.Γ. θέλεις βιβλιογραφία για τα παραπάνω;;


Αχ και να μπορούσες να φέρεις, τι πάρτυ θα έκανες...


Εμείς τα έχουμε από πρώτο χέρι βρε, τι να μας πεί η βιβλιογραφία.
Επικοινωνούμε ον λάιν και είναι και φρέσκια η θεοπνευστία....


Στο είπα και παραπάνω.

Στη σαχλαμάρα είσαι άπιαστος...

Ο Ειρηναίος των Μεδιολάνων, ο Άγιος Αντώνιος και η σύνοδος της Άγκυρας που εξαφανίστηκαν???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 20:11:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στη Γαία υπάρχουν αυτοί που είναι γόνοι ουράνιοι, όπως εμείς οι Έλληνες που οι πρόγονοί μας ήταν συνοδοί του Δία, υπάρχουν τεχνητά εξελιγμένοι χθόνιοι και ουράνιες οντότητες με αποστολή.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι, κάθε φορά που έρχεται ένας άνθρωπος στον πλανήτη μας ή σε οποιονδήποτε άλλον πλανήτη, δεν είναι νέος Νούς, απαραίτητα, αλλά επάνοδος με συγκεκριμένη αποστολή.

Αυτό δεν αποκλείει και την έλευση οντοτήτων για πρώτη φορά, βέβαια.

Είμαστε στρατιώτες της Δημιουργίας.

Έχουν γίνει όμως, επιμειξίες μεταξύ ανθρώπων από διαφορετικές γαλαξιακές τοποθεσίες καθώς και μεταξύ διαφορετικών φυλών, είτε γήινων είτε εξωγήινων.

Μόνο τα είδη δεν μπορούν να διασταυρωθούν, κάτι που προσπάθησε να κάνει ο Κρόνος την εποχή της κυριαρχίας του...

Εν κατακλείδι, όλοι είμαστε κατασκευάσματα (δεν είναι υποτιμητικός ο όρος), εμμέσως ή αμέσως.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Εχω άλλη μια ερώτηση , αν έχεις τη καλοσύνη...Οι θεοί που μας κατασκεύασαν είναι και αυτοί κατασκευασμένοι από κάποιον άλλον , ανώτερο από αυτούς Θεό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 20:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εχω άλλη μια ερώτηση , αν έχεις τη καλοσύνη...Οι θεοί που μας κατασκεύασαν είναι και αυτοί κατασκευασμένοι από κάποιον άλλον , ανώτερο από αυτούς Θεό?

Δεν ξέρουμε Notirk, όταν τους βρούμε θα τους ρωτήσουμε.
Για την ώρα μας αρκεί που γνωρίζουμε πώς και απο ποιούς "κατασκευασθήκαμε"!

Μη ρωτήσεις, πως τα ξέρω αυτα.Αυτη η γνώση, είναι...θεόπνευστη!
Και για λίγους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 20:43:27  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Εμπρός λοιπόν, αποχώρησε!

Δεν έγραψα ότι θα αποχωρήσω. Πού θα βρω τόσο φθηνή διασκέδαση άλλωστε;
Εστίασε στο "σοβαρά" και ίσως καταλάβεις τι εννοώ.

quote:
Πάλι κιοτεύεις να δώσεις ποσοστό???

Λοχι βρε. Να πούμε 10%;
Καλά είναι, να τ' αφήσω;

quote:
Επίσης "προσπέρασες" και αυτή την "αθώα" ερωτησούλα μου (και να ήταν η μόνη...)

[
β) Τι θρήσκευμα είχαν αυτοί οι άνθρωποι ΠΡΙΝ ασπαστούν το Χριστιανισμό???


Ω.. συγγνώμη...
Δεν γνωρίζω κανέναν τους, οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά...
Φαντάζομαι ότι, αφού δεν ήταν χριστιανοί, θα ήταν κάτι από τις υπόλοιπες.

quote:
ΑΠΟΔΕΙΞΕ την "ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ" που επικαλείσαι ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!!!

Καλά, δηλώνεις χριστιανός και δεν ξέριες τι έκανε ο Κώστας;
Περίεργο.

quote:
Οι Νεοπαγανιστικές σελίδες ΔΕΝ αποτελούν αυτό που αναφέρεται ως ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΗΓΗ

Συμφωνούμε απολύτως.

quote:
Όλα εγώ θα στα μαθαίνω???

Μην υποτιμάς τον εαυτό σου, είσαι μια χαρά ικανός να μάθεις κάτι σε οποιονδήποτε..

quote:
Ααααα, δηλαδή ενημερώνεσαι ΚΑΙ από Χριστιανούς μπετατζήδες???

Μωρέ, μπεταζτής να είναι κι ό,τι νάναι... ακόμη και καθηγητής πανεπιστημίου, όπως ο περί ου ο λόγος, στην έδρα καλούπωμα - μπετάρισμα - ξεκαλούπωμα.

quote:
Πάντως ΟΥΤΕ οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ σελίδες όταν αναφέρουν ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ είναι αξιόπιστες ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ πηγές.

Αυτό να το σχολιάσεις στη σελίδα του μπετατζή καθηγητή πανεπιστημίου.
Τι με νοιάζει εμένα;;

quote:
ΑΚΥΡΩΣΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΔΟΣΙΑΝΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ!

Έκανα εγώ τέτοιο πράγμα;

quote:
Άρα απλές τυπικότητες από το Θεοδόσιο για κάτι που ήταν ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Όχι βέβαια, μια απλή αρχή καταστροφής και αίμματος ήταν. Αυτός που λες ήταν άξιος συνεχιστης, μετά ήρθαν κι άλλοι, Αρκάδιος, που μας έφερε εκείνο το μπουμπούκι τον Αλάριχο, ο Γιουτπράδα, η Ειρήνη η Αθηναία και παέι λέγοντας.
Όχι και τελειωμένη ιστορία, εδώ δεν έχει τελειώσει ακόμη και σήμερα...

quote:
Εύγε νέε μου και σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου..

Άστα αυτά που πας να με ρίξεις με κοπλιμέντα.

quote:
Δεν σε πειράζει να το αναφέρω αυτό ως θέση "αθέου" σε επόμενες συνομιλίες μου εδώ μέσα (ή και σε άλλα fora), έτσι δεν είναι?

Ποιός δεν θέλει να γίνει φίρμα;; Τι λες τώρα;;

quote:
Δεν το είπα με την έννοια της κλοπής της πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά με την έννοια ότι αυτή η λίστα αποτελεί την κοινή γραμμή σας και άλλωστε μπορεί να βρεθεί αυτούσια σε πολλά sites και blogs.

Εννοούσα ότι θα μπορούσες να μας παραπέμψεις απ'ευθείας σ'ένα από αυτά αντί να μας τα γράφεις ένα-ένα αφου στην ΟΥΣΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΕ!


Εντάξει βρε, δεν σε παρεξήγησα, απλά το ανέφερα για να το μάθεις.

quote:
Μ'έπιασες μπαγασάκο...

Οπότε μετά από αυτή σου τη ρηξικέλευθη ανακάλυψη θα σου είμαι προβλέψιμος και συνεπώς θα μπορείς να με αντιμετωπίσεις άνετα.

Άντε να δούμε!


Μπα.. δεν το ελπίζω αυτό, εσύ πάντα, θα είσαι απρόβλεπτος.

quote:
Εδώ ΔΕΝ θα σου χαριστώ όσο και αν αποδεικνύει την θύελλα που έχεις στο κρανίο σου και το άγχος που σε έχει καταβάλλει.

Γύρνα πίσω στο μήνυμά μου, βεβαιώσου για την ώρα του τελευταίου edit (για να μη λες ότι σε κλέβουμε) και βρες ΑΝ ισχύει ο ισχυρισμός σου.

Αν ΔΕΝ ισχύει ΑΠΑΙΤΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τους χαρακτηρισμούς που εκστόμισες για το άτομό μου (κουτοπονηριά και πονηρούλης).



Ωπα βρε... οξύθυμε. Εννοούσα ότι δεν το σχολίασες, αρκούντως. Ότι το πέρασες στο "ντούκου".
Συγγνώμη αν δεν το κατάλαβες.

quote:
Δεν έχει βρεθεί ακόμα κάποιος από τους "απέναντι" να με βάλει στη σκέψη να καταφύγω σε τέτοια φθηνά και ανήθικα κόλπα οπότε καταλαβαίνεις πόσο απέχεις ΕΣΥ από αυτό!


Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον ή ποτέ δεν είανι αργά.

quote:
Αν ακολουθήσεις την ίδια τακτική που ακολουθείς στη συζήτησή μας απλά δηλώνεις ότι είσαι νευροχειρούργος και τσουυυυυπ, έγινες!

Ναι, αλλά πάλι δεν θα μπορώ να σε βοηθήσω...

quote:
Το ξέρω ότι θα σου ήταν πιο ανώδυνο αλλά δεν θα πάρω!
Ως πρώην Άθεος ξέρω καλύτερα το σύστημα αξιολόγησης των επιχειρημάτων από έναν που προσπαθεί (?) να γίνει άθεος.

Για ποιόν λες; τον ξέρω;

quote:
Στις σαχλαμαρίτσες καλά τα πας, ΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ χωλαίνεις άρα μείνε ως ζηλωτής αρνητής καθώς το Άθεος για εσένα είναι άπιαστο όνειρο και τίτλος τιμής που κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει.

αν είσαι μάγκας έλα να μετρηθούμε στις σαχλαμαρίτσες.
Αμ' πώς...

quote:
Στο είπα και παραπάνω.

Στη σαχλαμάρα είσαι άπιαστος...


Αχα... κωλώνεις;;

quote:
Ο Ειρηναίος των Μεδιολάνων, ο Άγιος Αντώνιος και η σύνοδος της Άγκυρας που εξαφανίστηκαν???

Όλα έτοιμα υα θέλεις τεμπελάκο, ε;;
Κανείς δεν εξαφανίστηκε, ψάξε την βιβλιογρφία σου και θα τους βρείς όλους. Τώρα ποιός ακριβώς, κανονας ήταν, θα σε γελάσω διότι δεν γνωρίζω πώς τους αρίθμησαν.

Δεν έχεις παράπονο, όλα στα είπα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 06/10/2013 20:53:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:35:42  Εμφάνιση Προφίλ
Η Χρυσή Αυγή από ποιον γαλαξία ήρθε;

Το "Ελλάνιο Φως" δεν έχει σχέση με την Χρυσή Αυγή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
γιαπετ μου είναι πραγματική γκαντεμιά.
Τώρα που απάντησες (οκ χωρίς βιβλιογραφία) μου έπεσε...η διάθεση.

Τα τελευταία σου μηνύματα (όχι προς εμένα) ήταν σαν να έβλεπα το Χάος κατάματα!

Ειλικρινά τα'χασα!

Επιτέλους κατάλαβα γιατί δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ούτε στα απλά και προφανή!

Αν θες να με ρωτήσεις κάτι στγκεκριμένο από τις συζητήσεις μας που θεωρείς ότι το άφησα αναπάντητο σε παρακαλώ να με ενημερώσεις ώστε να τοποθετηθώ.

Και μια ερώτηση προαιρετική.

Παιδιά, είστε σίγουροι ότι είστε Άθεοι με την κοινά αποδεκτή έννοια του όρου?

Ελπίζω όπου και να πιστεύετε να σας βοηθήσουν ώστε να σας φέρουν ηρεμία και γαλήνη στο μυαλό σας...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:40:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Εχω άλλη μια ερώτηση , αν έχεις τη καλοσύνη...Οι θεοί που μας κατασκεύασαν είναι και αυτοί κατασκευασμένοι από κάποιον άλλον , ανώτερο από αυτούς Θεό?

Δεν ξέρουμε Notirk, όταν τους βρούμε θα τους ρωτήσουμε.
Για την ώρα μας αρκεί που γνωρίζουμε πώς και απο ποιούς "κατασκευασθήκαμε"!

Μη ρωτήσεις, πως τα ξέρω αυτα.Αυτη η γνώση, είναι...θεόπνευστη!
Και για λίγους.


Πώς σε βοήθησε εσένα Νικόμαχε, αυτή η γνώση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Alexandros

Και μια ερώτηση προαιρετική.

Παιδιά, είστε σίγουροι ότι είστε Άθεοι με την κοινά αποδεκτή έννοια του όρου?

Ελπίζω όπου και να πιστεύετε να σας βοηθήσουν ώστε να σας φέρουν ηρεμία και γαλήνη στο μυαλό σας...

Αλεξανδρε εγω πιστευω πως κανενας δεν ειναι αθεος ,απο μεσα μας βαθεια ολοι και σε κατι πιστευουμε,.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:45:17  Εμφάνιση Προφίλ
Eίδες τι σου είπα γιαπετ?
Μόλις κάνουμε κουβέντα για...θεόπνευστους εξωγήϊνους, θα λακίσουν!

Δεν έχουν την νοημοσύνη να καταλάβουν, πώς όσο αλήθεια είναι ο γάμος στην κανά και το κοφίνι με τα...ατελείωτα ψάρια και ψωμιά, άλλο τόσο είναι και αυτα που τους λέμε!

οσο υπαρκτός είναι ο Δίας και οι άλλοι θεοί, άλλο τόσο είναι και ο Ιησούς και οι μαθητές του.

θεόπνευστοι άπαντες!
Ανθρώπινα δημιουργήματα.

( μεταξύ μας τώρα,για τον Δία δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι ανύπαρκτος)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:47:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πώς σε βοήθησε εσένα Νικόμαχε, αυτή η γνώση;

Γλύτωσα το...μάντρωμα σε κάποιο ιερατείο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:53:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε, μόλις σου ξανασηκωθεί η... διάθεση εδώ θα είμαι.
Σφύρα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:54:57  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, υφάρχει υφάρχει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 21:59:39  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

Αυτό το ξέχασα...

quote:
Παιδιά, είστε σίγουροι ότι είστε Άθεοι με την κοινά αποδεκτή έννοια του όρου?

Προσωπικά, κατ' ακριβείαν, είμαι άθρησκος Αλέξανδρε, άθρησκος όχι άθεος.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 22:00:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χρίστος Έλ
Και σύμφωνα με την Βίβλο, δεν μπορεί ο άνθρωπος να φθάσει ψηλά από κάτω (ανεβαίνοντας σκαλοπάτια γνώσης), αλλά πρέπει να κατέβει κάποιος Θεός για να τον ανεβάσει.

Γιατί αν μπορεί το Κτίσμα να υψωθεί και να θεωθεί μόνο του, τότε τί χρειάζεται ο Κτίστης;


Ενας κατασκευαστής λογισμικού, χαίρεται όταν φτιάχνει λογισμικό που μπορεί να δουλέψει μόνο του σε κάθε υπολογιστή. Αν ήταν κάθε φορά που κάποιος χρειαζόταν λογισμικό να πήγαινε ο ίδιος ο κατασκευαστής εκεί για να δίνει εντολές στο μηχάνημα αντί του λογισμικού, τότε το λογισμικό θα ήταν άχρηστο.
Η ιδέα οτι ο Θεός κάνει όλη τη προσπαθεία αντί του ανθρώπου, ώστε αυτός να σωθεί, είναι μια βολική παρερμηνεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 22:02:43  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
Η Χρυσή Αυγή από ποιον γαλαξία ήρθε;

Το "Ελλάνιο Φως" δεν έχει σχέση με την Χρυσή Αυγή;


Καμμία μα καμμία σχέση, Χρήστο.

Το ακριβώς αντίθετο...

Αυτοί δεν ήρθαν από κάπου, είναι χθόνιοι που δεν επιδέχτηκαν καμμία βελτίωση...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 22:16:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Πώς σε βοήθησε εσένα Νικόμαχε, αυτή η γνώση;

Γλύτωσα το...μάντρωμα σε κάποιο ιερατείο!!


Νομίζω οτι η λογική σου, που ξέρω οτι έχεις, θα υπεραρκούσε για αυτό. Τα διαστημόπλοια, οι Ελ, και τα σχετικά, είναι μια ευφάνταστη πινελιά. Αλλά δε πιστεύω οτι βοήθησαν κανέναν, πέρα ίσως από το να δημιουργήσουν μια ψευδή αίσθηση "γεμίσματος".
Προσωπικά είμαι αντίθετος όχι μόνο στις θρησκείες αλλά σε οτιδήποτε χρησιμοποιούν οι άνθρωποι για να γεμίσουν τους εαυτούς τους, το οποίο είναι ψευδές. Σε αυτό συγκαταλέγονται και οι διάφορες θεωρίες, ελληνοκεντρικές ή άλλου τύπου που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι.

Edited by - Πύρινος on 06/10/2013 22:19:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 22:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
stiv
Αλεξανδρε εγω πιστευω πως κανενας δεν ειναι αθεος ,απο μεσα μας βαθεια ολοι και σε κατι πιστευουμε,.............



Αυτό stiv αποδείχθηκε τόσο από τους συνομιλητές μας όσο και από το γεγονός ότι είμαι εδώ μαζί σας και μιλάω για Θεό.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 22:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Alexandros.
Αν δεν τα καταφέρεις πνίξε το πόνο σου σε κάποια Χολυγουντιανή ταινία ή τηλεοπτική σειρά (π.χ το V) ή εξέφρασέ τον σθεναρά στα ανεξάρτητα ΜΜΕ του πλανήτη.

Δεν κοιτάς την τύφλα σου και την αλλεργία σου (και εσύ) στη ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που σου ζητάνε οι συνομιλητες σου (με το γαρ γαρ γαρ να κινδυνεύει να μας σπάσει τα τύμπανα), τα Εβραικά βιβλικά ονόματα σε μαράνανε βρε κατακαυμένε Sesostris...

Αλήθεια ο Αυτοκράτορας Ιουλιανός σου θυμίζει τίποτα???


Επειδή από την αρχή σε έχω καταλάβει Alexandre, δεν σου έχω ούτε μία φορά απαντήσει στα όσα γράφεις. Η μοναδική φορά που χρειάστηκε να σου δώσω απάντηση, ήταν αυτή:
quote:
Alexandros.
Sesostris, σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό εσύ όοοοολη αυτή την "επιχειρηματολογία" να την έχεις ακούσει και ενστερνιστεί πολλααααα χρόνια μετά από εμένα???
Sesostris
Προσωπικά, ποτέ μου δεν λέγω ποτέ! Βεβαίως και υπάρχει τέτοια πιθανότητα......αν είσαι 80 ετών.

Και τη μοναδική αυτή φορά δεν ήταν για να σε βρίσω, αλλά για να σου απαντήσω έμμεσα ότι όταν ένας διαβάζει ιστορία από τα παιδικά του χρόνια, επειδή στο σπίτι του υπήρχε από παλιά πλούσια βιβλιοθήκη, δεν έχει σημασία πότε απεξαρτήθηκε από τις θρησκείες. Προσωπικά αυτό έγινε στα 20 μου χρόνια.

Αντίθετα εσύ παρ' ότι δεν σου δίνω σημασία, μου επιτίθεσαι συνεχώς με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και ύβρεις. Αυτό και μόνο σημαίνει ότι αφού στέρεψαν τα επιχειρήματα, έπεσε το προσωπείο και φάνηκε ο πραγματικός χαρακτήρας του φανατικού χριστιανού. Αναλλοίωτος στους αιώνες.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 22:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Αυτό το ξέχασα...

quote:
Παιδιά, είστε σίγουροι ότι είστε Άθεοι με την κοινά αποδεκτή έννοια του όρου?

Προσωπικά, κατ' ακριβείαν, είμαι άθρησκος Αλέξανδρε, άθρησκος όχι άθεος.


Οκ!

Οπότε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δηλώνει Άθεος και εσύ άθρησκος αν και μάλλον πιστεύετε την ίδια θεωρία.

Σωστά?

Και αυτοί οι θεοί κατασκευαστές για ποιο λόγο σας κατασκεύασαν?

Μιλάμε για το Δία τον Κρόνο ως οντότητες και φυσικές παρουσίες οι εκφάνσεις των δυνάμεων της Φύσης?

Ο όποιος σκόπος τους, η θέληση τους για κατασκευή σας, η ίδια σας η κατασκευή, ο δικός σας τρόπος ζωής που πρέπει να ακολουθήσετε ώστε να βοηθήσετε το έργο τους κτλ δεν συνιστούν κάτι σαν θρησκεία?

Ξέρω ότι ο όρος είναι αρνητικά φορτισμένος για εσάς αλλά προσπαθήστε να μας εξηγήσετε.

Παιδιά οι ερωτήσεις μου είναι άπειρες διότι ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ακούω μια τέτοια θεωρία σε forum οπότε αν θέλετε ανοίξτε ένα καινούριο θέμα και εξηγήστε μας όσα περισσότερα μπορείτε να μας πείτε γύρω από αυτήν!

Εδώ δεν πρόκειται να σας ζητήσω και βιβλιογραφία ρε σεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2013, 23:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris
Και τη μοναδική αυτή φορά δεν ήταν για να σε βρίσω, αλλά για να σου απαντήσω έμμεσα ότι όταν ένας διαβάζει ιστορία από τα παιδικά του χρόνια, επειδή στο σπίτι του υπήρχε από παλιά πλούσια βιβλιοθήκη, δεν έχει σημασία πότε απεξαρτήθηκε από τις θρησκείες.

Κρίμα που δεν έχουμε δει κάποια αναφορά από αυτή την πλούσια βιβλιοθήκη παρόλα τα "παρακάλια" για εμφάνιση ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ.

Αν από αυτή την πλούσια βιβλιοθήκη κατέληξες στον Λυμπερίδη τι να πω...

quote:

Αντίθετα εσύ παρ' ότι δεν σου δίνω σημασία, μου επιτίθεσαι συνεχώς με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και ύβρεις.

Δικαίωμα σου να δίνεις σημασία σε όποιον θες αλλά από τη στιγμή που τοποθετήσε και ρωτάς σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ (ακόμα και αν ρωτάς συγκεκριμένα τρίτα πρόσωπα) θα παίρνεις απαντήσεις και ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και από εμένα και από εκεί και πέρα συνέχισε να απαντάς σε όποιον σου κάνει κέφι.

Πάμε και στο πιο σημαντικό.

Οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί και οι ύβρεις ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ και αφορούσαν το Θεό τον Ιησού, την Παναγία, τους Προφήτες, τους Ευαγγελιστές ουφ κουράστηκα και σταματώ.

Όλο αυτο το παραλληρηματικό crescendo χαμαιτυπικού υβρεολογίου Τρούμπας για το Χριστιανισμό και τους Χριστιανούς τι σε έκανε να πιστεύεις ότι θα παραμείνει στο απυρόβλητο???

Ειλικρινά θεωρώ ότι δεν στο έχω ανταποδώσει ούτε στο ένα τοις χίλιοις πίσω και τολμάς να διαμαρτύρεσαι???

Δηλάδη οι Χριστιανοί του forum τι διαμαρτυρία έπρεπε να κάνουν τότε με όλη αυτή τη χλεύη και τη λάσπη που δέχονται από εσάς νύχτα μέρα???

quote:

Αυτό και μόνο σημαίνει ότι αφού στέρεψαν τα επιχειρήματα,

Τα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ μου είναι ΕΚΕΙ όπως και οι ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΥΡΟΥΣ και σε περιμένουν.

Οι δικές σου ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ???

Εσύ ΞΕΜΕΙΝΕΣ με το Λυμπερίδη και με αστήρικτες προσωπικές απόψεις πλαισιωμένες από έναν οχετό ύβρεων τόσο για τους συνομιλητές σου όσο (και κυρίως) για τα πιστεύω τους.

quote:

έπεσε το προσωπείο και φάνηκε ο πραγματικός χαρακτήρας του φανατικού χριστιανού. Αναλλοίωτος στους αιώνες.

Καλά, καλά για Ιουλιανό/Δίκη Ιησού θα μας πεις τίποτα διότι οι προσωπικές σου επιθέσεις ούτε πείθουν κανένα ούτε πρόκειται να σε σώσουν.

Συνέχισε το υβρεολόγιο και εδώ είμαστε.

Δε χανόμαστε!

Εσύ τελικά Sesostris που φαίνεται να πιστεύεις στην ίδια θεωρία με ΝΙΚΟΜΑΧΟ και γιαπετ (πες μου αν έχω καταλάβει λάθος) είσαι άθεος, άθρησκος ή νεοπαγανιστής?

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 06/10/2013 23:22:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 01:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ "ΚΑΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ"

Έπεται συνέχεια....

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 01:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ "ΚΑΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ"

Έπεται συνέχεια....


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 01:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ "ΚΑΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ"

Ες αύριον η συνέχεια......


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 07:42:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Και σύμφωνα με την Βίβλο, δεν μπορεί ο άνθρωπος να φθάσει ψηλά από κάτω (ανεβαίνοντας σκαλοπάτια γνώσης), αλλά πρέπει να κατέβει κάποιος Θεός για να τον ανεβάσει.

Γιατί αν μπορεί το Κτίσμα να υψωθεί και να θεωθεί μόνο του, τότε τί χρειάζεται ο Κτίστης;


Ενας κατασκευαστής λογισμικού, χαίρεται όταν φτιάχνει λογισμικό που μπορεί να δουλέψει μόνο του σε κάθε υπολογιστή. Αν ήταν κάθε φορά που κάποιος χρειαζόταν λογισμικό να πήγαινε ο ίδιος ο κατασκευαστής εκεί για να δίνει εντολές στο μηχάνημα αντί του λογισμικού, τότε το λογισμικό θα ήταν άχρηστο.
Η ιδέα οτι ο Θεός κάνει όλη τη προσπαθεία αντί του ανθρώπου, ώστε αυτός να σωθεί, είναι μια βολική παρερμηνεία.

Ένας Θεός που ελαττώνεται σε άνθρωπο, ο οποίος όμως δεν κατάγεται από τον Αδάμ.

Δεν μπορούμε να σωθούμε μόνοι μας από τον θάνατο γιατί είμαστε αμαρτωλοί - ατελείς(μια αμαρτία είναι αρκετή). Όση προσπάθεια και να κάνουμε, όσο και να δουλέψουμε πάλι δεν θα βρεθούμε χωρίς ψεγάδι. Έτσι αρνούμαστε και την Χάρη του θεού, η οποία δεν είναι μισθός δουλείας αλλά δώρο.

Αυτό δεν σημαίνει πως είναι κακό ένας να προσπαθεί να βελτιώνεται ηθικά, αλλά δεν πρέπει να νομίζει πως αποκλειστικά και μόνο με τις δυνάμεις του θα σωθεί(όπως και να την εννοεί την σωτηρία).

Όλες οι ανθρωποκεντρικές θεωρίες, ουσιαστικά καταστούν τον Θεό - Πλάστη κάτι εντελώς άχρηστο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 07:54:21  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατι αυτό Σέσοστρι καταργεί την ελεύθερη βούληση του Θεού και των πλασμάτων Του. Και ο Σατανάς όπως ο άνθρωπος αναφέρεται ως δημιούργημα του Θεού.

"Τα κακά θα τα αποφύγει, τα καλά θα τα επιδιώξει". "Τί ποιο ηλίθιο από τον άνθρωπο που δεν μπορεί να διακρίνει το καλό από το κακό". "Ο Θεός είναι φθονερός".

Δεν υπάρχει καμμιά εγγύηση πως κάποιος θα επιδιώξει το καλό και όχι το κακό. Η ανθρώπινη ιστορία έχει αποδείξει το αντίθετο. Ποιος λέει πως ο Αδάμ και η Εύα δεν γνώριζαν το καλό αφού περνούσαν τέλεια; Στην αθώα (βρεφική) κατάσταση κανείς δεν ξέρει ακόμη το κακό, παρά μόνο το καλό. Τί ποιο ωραίο από εκείνον που δεν γνώρισε το κακό. Ο Θεός δεν είναι φθονερός. Αν ήταν δεν θα τους άφηνε ελεύθερους να γευτούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 09:16:37  Εμφάνιση Προφίλ
Χριστο Ελ , οι λεγόμενοι Ευαγγελιστές , πιστεύεις ότι είναι αιρετικοί???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 10:10:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χριστο Ελ , οι λεγόμενοι Ευαγγελιστές , πιστεύεις ότι είναι αιρετικοί???



Ευαγγελικοί! όχι "ευαγγελιστές" (που είναι οι γνωστοί 4!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2013, 10:36:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χριστο Ελ , οι λεγόμενοι Ευαγγελιστές , πιστεύεις ότι είναι αιρετικοί???



Εννοείς την Ευαγγελική Εκκλησία. Όχι δεν θα το έλεγα, αν και σχεδόν όλες οι χριστιανικές εκκλησίες έχουν κάποιο ταμπού με κάποια δόγματα πάνω στην φύση του Θεού, του ανθρώπου, την κοσμολογία κτλ

Δεν ξέρω τί λένε οι Ευαγγελικοί για την σωτηρία, αλλά τί λέει η Γραφή. Άλλο αν συμπίμπουν.

Ο άνθρωπος μπορεί να γίνει καλύτερος άνθρωπος με προσπάθεια, αλλά δεν μπορεί να σωθεί από τον θάνατο μόνος του. Και δεν το λέει μόνο ο Παύλος αλλά και οι 4 Ευαγγελιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy