ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 12:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Εγώ ανέφερα την εξής αντίφαση - πως δεν θα έπρεπε να απορεί ο Ιουλιανός γιατί ο Θεός δεν ήξερε ότι ο Αδάμ θα παρακούσει, μια και σκοπός του Θεού ήταν η ελεύθερη βούληση των πλασμάτων Του(η οποία θα περιλάμβανε κάθε δυνατή επιλογή).

Πάμε τώρα και σε αυτό. Σωστή σκέψη, αν έχει κάποιος ελεύθερη βούληση πρέπει να είναι και σε θέση να ξεχωρίζει το καλό από το κακό. Είναι όμως κατάλληλο σε ένα "βρέφος" (μέχρι να ενηλικιωθεί) να μάθει το καλό από το κακό, ή μήπως οι γονείς του δεν δίνουν περισσότερες εξηγήσεις πέρα από το "καίει" ή "τσιμπάει"; Είναι σε θέση να ανταπεξέλθει μόνο του στους κινδύνους ή χρειάζεται προστασία και καθοδήγηση;

Ο Αδάμ είχε την ελεύθερη βούληση να εμπιστευτεί τον εαυτό του στην προστασία του Θεού ή να κάνει σκέψεις ανεξαρτησίας μέσω γνώσης που δίνει την δύναμη. Επειδή ζούσε σε παραδεισένια κατάσταση δεν του ήταν ακόμη αναγκαία η γνώση του καλού και του κακού. Το μόνο που είχε να κάνει ήταν να εμπιστεύεται τον Πατέρα Του, όπως κάθε παιδί επειδή ο πατέρας είναι μεγαλύτερος, έμπειρος, σοφός.

Πουθενά δεν λέει ο Θεός πως δεν είχε μελλοντικό σκοπό να διδάξει τον Αδάμ να ξεχωρίζει όταν μεγαλώσει, αλλά σε αυτήν την φάση το μόνο που είχε να κάνει είναι να εμπιστευθεί τον Θεό και να φυλάξει τον Παράδεισο. Και τον έχασε επειδή ήθελε την γνώση που "ανυψώνει" και "ανεξαρτητοποιεί". Και να που η Πηγή Ενέργειάς του απομακρύνθηκε και άρχισε τώρα να γερνάει, να αρρωσταίνει, να πεθαίνει ψάχνοντας μάταια το γιατρικό της αρρώστειας και το ελιξήριο της αθανασίας.



Ο Θεός φίλε Χρίστο που υποτίθεται ότι γνωρίζει τα πάντα, τόσο αυτά που έγιναν όσο και αυτά που πρόκειται να γίνουν στο απώτερο μέλλον, έπρεπε να γνωρίζη εκ των προτέρων και το ότι οι πρωτόπλαστοι θα υπέκυπταν στον πειρασμό να δοκιμάσουν τον απαγορευμένο καρπό, λόγω της απειρίας τους να ξεχωρίσουν το καλό από το κακό. Οπότε ή έπρεπε να τους εφοδιάση με τις κατάλληλες γνώσεις ώστε να γνωρίζουν ότι η παράβαση του νόμου τιμωρείται και να μην υποπέσουν στο παράπτωμα, ή τους άφησε σκόπιμα στην άγνοιά τους, αφού υποτίθεται γνώριζε σαν παντογνώστης το τι θα συνέβαινε, να υποπέσουν στο παράπτωμα και να υποστούν τις συνέπειες. Μέσος όρος δεν υπάρχει.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Ο Θεός φίλε Χρίστο που υποτίθεται ότι γνωρίζει τα πάντα, τόσο αυτά που έγιναν όσο και αυτά που πρόκειται να γίνουν στο απώτερο μέλλον, έπρεπε να γνωρίζη εκ των προτέρων και το ότι οι πρωτόπλαστοι θα υπέκυπταν στον πειρασμό να δοκιμάσουν τον απαγορευμένο καρπό, λόγω της απειρίας τους να ξεχωρίσουν το καλό από το κακό. Οπότε ή έπρεπε να τους εφοδιάση με τις κατάλληλες γνώσεις ώστε να γνωρίζουν ότι η παράβαση του νόμου τιμωρείται και να μην υποπέσουν στο παράπτωμα, ή τους άφησε σκόπιμα στην άγνοιά τους, αφού υποτίθεται γνώριζε σαν παντογνώστης το τι θα συνέβαινε, να υποπέσουν στο παράπτωμα και να υποστούν τις συνέπειες. Μέσος όρος δεν υπάρχει.
...
Τους άφησε σκόπιμα, δεν είναι δύσκολο να το δει κανείς. Μπορεί να μη μας αρέσει ή να διαφωνούμε. Όύτε είναι - η εικαζόμενη σκοπιμότητα - λόγος να θεωρήσουμε την διήγηση αναληθή. Το γιατί τους άφησε σκόπιμα, άλλον τον προβληματίζει κι άλλον όχι- όσοι εμπιστεύονται το Θεό και τη δικαιοσύνη του εμπιστεύονται ότι αυτή ήταν μια επιλογή για την οποία υπήρχε λόγος. Νομίζω πως δεν έχει νόημα να ζητάμε να είμαστε υπεύθυνα πρόσωπα αλλά να μη θέλουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας (και τις συνέπειες). Αυτό έγινε τότε - κάπως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 14:01:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

...Ο Θεός φίλε Χρίστο που υποτίθεται ότι γνωρίζει τα πάντα, τόσο αυτά που έγιναν όσο και αυτά που πρόκειται να γίνουν στο απώτερο μέλλον, έπρεπε να γνωρίζη εκ των προτέρων και το ότι οι πρωτόπλαστοι θα υπέκυπταν στον πειρασμό να δοκιμάσουν τον απαγορευμένο καρπό, λόγω της απειρίας τους να ξεχωρίσουν το καλό από το κακό. Οπότε ή έπρεπε να τους εφοδιάση με τις κατάλληλες γνώσεις ώστε να γνωρίζουν ότι η παράβαση του νόμου τιμωρείται και να μην υποπέσουν στο παράπτωμα, ή τους άφησε σκόπιμα στην άγνοιά τους, αφού υποτίθεται γνώριζε σαν παντογνώστης το τι θα συνέβαινε, να υποπέσουν στο παράπτωμα και να υποστούν τις συνέπειες. Μέσος όρος δεν υπάρχει.
...
Τους άφησε σκόπιμα, δεν είναι δύσκολο να το δει κανείς. Μπορεί να μη μας αρέσει ή να διαφωνούμε. Όύτε είναι - η εικαζόμενη σκοπιμότητα - λόγος να θεωρήσουμε την διήγηση αναληθή. Το γιατί τους άφησε σκόπιμα, άλλον τον προβληματίζει κι άλλον όχι- όσοι εμπιστεύονται το Θεό και τη δικαιοσύνη του εμπιστεύονται ότι αυτή ήταν μια επιλογή για την οποία υπήρχε λόγος. Νομίζω πως δεν έχει νόημα να ζητάμε να είμαστε υπεύθυνα πρόσωπα αλλά να μη θέλουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας (και τις συνέπειες). Αυτό έγινε τότε - κάπως.




Μπορεί να είναι όπως τα λες.

Όπως και να έχει από τη στιγμή που υπάρχει θέληση του Θεού για ελεύθερη βούληση, όλα τα άλλα περιττεύουν(δηλαδή τί θα πράξει ο Αδάμ).

Ακόμα και αν ο Θεός διάλεγε να κάνει χρήση της παντογνωσίας Του(δηλαδή να κοίταζε εκ των προτέρω τί θα κάνει ο Αδάμ), αυτό δεν θα Τον απέτρεπε από το να δημιουργήσει όντα με ελεύθερη βούληση, γιατί αυτό ήθελε εξ' αρχής. Δηλαδή το να κοιτάξω στο μέλλον τις πράξεις κάποιου είναι περιττό, αν σκοπός μου είναι η ελεύθερη βούληση. Δεν νομίζω δηλαδή πως ο Θεός θα έκανε κάτι περιττό, αφού στόχος ήταν η ελεύθερη επιλογή του Αδάμ.

Ίσως αυτό που λέω περί χρήσης παντογνωσίας, δηλαδή μια ιδιότητα που ο Θεός "θέτει σε λειτουργία" όποτε επιθυμεί, φαίνεται παράδοξο. Είναι σαν την λειτουργία της μνήμης, όπου κάποιος ανακαλεί κάτι και αυτό απαιτεί χρόνο για να γίνει. Δεν ξέρω αν τον "υποβιβάζει" τον Θεό αυτό που λέω.

Όμως αν δεν είναι έτσι, τότε γιατί ο Θεός να καλεί σε μετάνοια τους ανθρώπους, αν γνωρίζει εκ των προτέρω ποιοι τελικά θα Τον ακολουθήσουν και ποιοι θα Τον αρνηθούν;

Πιστεύω όλα παίζονται. Και αυτό το αποδεικνύουν και οι Διαθήκες της Γραφής οι οποίες είναι συμφωνίες. Οι υποσχέσεις του Θεού είναι δυναμικές(δεν είναι εγγυημένες ή στατικές άνευ όρων), γιατί εξαρτιώνται από την συμπεριφορά των ανθρώπων. Έτσι θα ήταν περιττό να παίζει ο Θεός με ανθρώπους οι οποίοι ήξερε εκ των προτέρω πως θα Τον αρνηθούν.

Νομίζω υπάρχει μια ελευθερία που διέπει το σύ-μπαν και αυτό είναι θέληση του Θεού. Δεν είναι τίποτα απολύτως προβλέψιμο και προκαθορισμένο.

Η γνώμη σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 14:08:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

...Ο Θεός φίλε Χρίστο που υποτίθεται ότι γνωρίζει τα πάντα, τόσο αυτά που έγιναν όσο και αυτά που πρόκειται να γίνουν στο απώτερο μέλλον, έπρεπε να γνωρίζη εκ των προτέρων και το ότι οι πρωτόπλαστοι θα υπέκυπταν στον πειρασμό να δοκιμάσουν τον απαγορευμένο καρπό, λόγω της απειρίας τους να ξεχωρίσουν το καλό από το κακό. Οπότε ή έπρεπε να τους εφοδιάση με τις κατάλληλες γνώσεις ώστε να γνωρίζουν ότι η παράβαση του νόμου τιμωρείται και να μην υποπέσουν στο παράπτωμα, ή τους άφησε σκόπιμα στην άγνοιά τους, αφού υποτίθεται γνώριζε σαν παντογνώστης το τι θα συνέβαινε, να υποπέσουν στο παράπτωμα και να υποστούν τις συνέπειες. Μέσος όρος δεν υπάρχει.
...
Τους άφησε σκόπιμα, δεν είναι δύσκολο να το δει κανείς. Μπορεί να μη μας αρέσει ή να διαφωνούμε. Όύτε είναι - η εικαζόμενη σκοπιμότητα - λόγος να θεωρήσουμε την διήγηση αναληθή. Το γιατί τους άφησε σκόπιμα, άλλον τον προβληματίζει κι άλλον όχι- όσοι εμπιστεύονται το Θεό και τη δικαιοσύνη του εμπιστεύονται ότι αυτή ήταν μια επιλογή για την οποία υπήρχε λόγος. Νομίζω πως δεν έχει νόημα να ζητάμε να είμαστε υπεύθυνα πρόσωπα αλλά να μη θέλουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας (και τις συνέπειες). Αυτό έγινε τότε - κάπως.




Μπορεί να είναι όπως τα λες.

Όπως και να έχει από τη στιγμή που υπάρχει θέληση του Θεού για ελεύθερη βούληση, όλα τα άλλα περιττεύουν(δηλαδή τί θα πράξει ο Αδάμ).

Ακόμα και αν ο Θεός διάλεγε να κάνει χρήση της παντογνωσίας Του(δηλαδή να κοίταζε εκ των προτέρω τί θα κάνει ο Αδάμ), αυτό δεν θα Τον απέτρεπε από το να δημιουργήσει όντα με ελεύθερη βούληση, γιατί αυτό ήθελε εξ' αρχής. Δηλαδή το να κοιτάξω στο μέλλον τις πράξεις κάποιου είναι περιττό, αν σκοπός μου είναι η ελεύθερη βούληση. Δεν νομίζω δηλαδή πως ο Θεός θα έκανε κάτι περιττό, αφού στόχος ήταν η ελεύθερη επιλογή του Αδάμ.

Ίσως αυτό που λέω περί χρήσης παντογνωσίας, δηλαδή μια ιδιότητα που ο Θεός "θέτει σε λειτουργία" όποτε επιθυμεί, φαίνεται παράδοξο. Είναι σαν την λειτουργία της μνήμης, όπου κάποιος ανακαλεί κάτι και αυτό απαιτεί χρόνο για να γίνει. Δεν ξέρω αν τον "υποβιβάζει" τον Θεό αυτό που λέω.

Όμως αν δεν είναι έτσι, τότε γιατί ο Θεός να καλεί σε μετάνοια τους ανθρώπους, αν γνωρίζει εκ των προτέρω ποιοι τελικά θα Τον ακολουθήσουν και ποιοι θα Τον αρνηθούν;

Πιστεύω όλα παίζονται. Και αυτό το αποδεικνύουν και οι Διαθήκες της Γραφής οι οποίες είναι συμφωνίες. Οι υποσχέσεις του Θεού είναι δυναμικές(δεν είναι εγγυημένες ή στατικές άνευ όρων), γιατί εξαρτιώνται από την συμπεριφορά των ανθρώπων. Έτσι θα ήταν περιττό να παίζει ο Θεός με ανθρώπους οι οποίοι ήξερε εκ των προτέρω πως θα Τον αρνηθούν.

Νομίζω υπάρχει μια ελευθερία που διέπει το σύ-μπαν και αυτό είναι θέληση του Θεού. Δεν είναι τίποτα απολύτως προβλέψιμο και προκαθορισμένο.

Η γνώμη σου;



Ακριβώς αυτό με την σημείωση: ο Θεός είναι απόλυτα ελεύθερος. Τι σημαίνει αυτό;
Ακόμα και το ότι αν με τα διαφόρα ανόητα και καταστροφικά που κάνουν οι άνθρωποι ο Θεός ήταν υποχρεωμένος να πετάγεται και τα διορθώνει τότε δεν θα ήταν ελέυθερος, αλλά θα εξαρτώνταν από τα ΄γούστα μας να το τον κάνουμε να επεμβαίνει.
Αντίθετα ασκεί την ελευθερία έχοντας υπόψη το πρόβλημά μας μεν αλλά δρα όχι όταν και όπως θέλουμε εμείς να τον κάνουμε να δράσει αλλά εντός κάποιου δικού του Σχεδίου που δεν εξαρτάται από τις ανθρώπινε μικρότητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 16:17:36  Εμφάνιση Προφίλ
Panpam ναι, ο Θεός δεν επεμβαίνει στην διακυβέρνηση του ανθρώπινου κόσμου, δεν σταματάει τους ανθρώπινους πολέμους, δεν σώζει τα παιδιά που πεθαίνουν(όσο και να φαίνονται αυτά κάπως στους άθεους) κτλ.

Πιστεύω πως ολοφάνερος σκοπός που δεν το κάνει είναι το χατήρι στην θέληση ανεξαρτησίας του Αδάμ, που ήθελε να αυτοκυβερνηθεί μακρυά από τον Θεό. Πως θα φαίνονταν οι "ωφέλειες" της αποκοπής από τον Θεό(lol έριδες, σκοτωμοί, αρρώστιες, θάνατοι, καταστροφές, φόβοι, ανασφάλειες κτλ), αν ο Θεός δεν άφηνε τα πλάσματά Του να κυβερνήσουν χωρίς καθοδήγηση και προστασία;

Όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν είχε σχέδιο σωτηρίας του ανθρώπου εξ' αρχής(δεν τον άφησε στην τύχη του) και αποκατάστασης της δημιουργίας.

Τώρα για τον Κατακλυσμό, γιατί πιστεύεις πως ο Θεός επενέβη; Συνδέεται η ενέργεια του Θεού με κάποια πονηρή Κάθοδο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 16:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
....

Τώρα για τον Κατακλυσμό, γιατί πιστεύεις πως ο Θεός επενέβη; Συνδέεται η ενέργεια του Θεού με κάποια πονηρή Κάθοδο;


Ενδιαφέρουσα άποψη. Δεν το είχα δει ποτέ έτσι - πως το έβλεπα;
Ότι υπάρχει κάποιο 'κατώφλι' ως Ελεύθερος ο Θεός δεν "αντιδρά" στα όσα κάνουμε γιατί τότε οι πράξεις μας θα ήτνα που τον υποχρέωναν σε 'αντίδραση' (και μας αφήνεις στις επιλογές μας). Έχει όμως κάποιο Σχέδιο. Όταν οι επιλογές μας παρεμβάλλονται στο Σχέδιο (που προ-σχεδιάστικε) εκεί είναι το 'κατώφλι' και τότε η επέμβαση γίνεται όχι ως αντίδραση αλλά ως δράση - ως μέρος του Σχεδίου.
Αν όπως λες 'η κάθοδος' προξένησε την δράση τότε επίσης κολλάει στο πιο πάνω πλαίσιο - ως μέρος του Σχεδίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 19:54:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
....

Τώρα για τον Κατακλυσμό, γιατί πιστεύεις πως ο Θεός επενέβη; Συνδέεται η ενέργεια του Θεού με κάποια πονηρή Κάθοδο;


Ενδιαφέρουσα άποψη. Δεν το είχα δει ποτέ έτσι - πως το έβλεπα;
Ότι υπάρχει κάποιο 'κατώφλι' ως Ελεύθερος ο Θεός δεν "αντιδρά" στα όσα κάνουμε γιατί τότε οι πράξεις μας θα ήτνα που τον υποχρέωναν σε 'αντίδραση' (και μας αφήνεις στις επιλογές μας). Έχει όμως κάποιο Σχέδιο. Όταν οι επιλογές μας παρεμβάλλονται στο Σχέδιο (που προ-σχεδιάστικε) εκεί είναι το 'κατώφλι' και τότε η επέμβαση γίνεται όχι ως αντίδραση αλλά ως δράση - ως μέρος του Σχεδίου.
Αν όπως λες 'η κάθοδος' προξένησε την δράση τότε επίσης κολλάει στο πιο πάνω πλαίσιο - ως μέρος του Σχεδίου.



Κατάλαβα τι λες. Πολύ καλή εξήγηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 20:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Τώρα για τον Κατακλυσμό, γιατί πιστεύεις πως ο Θεός επενέβη; Συνδέεται η ενέργεια του Θεού με κάποια πονηρή Κάθοδο;

Ποιόν απ' όλους φίλε Χρίστο; Γιατί οι μεν Εβραίοι αναφέρουν ένα, οι Έλληνες τρεις, και οι Κινέζοι, δίχως να το έχω επιβεβαιώσει, όπως είχε γράψει προ καιρού ένας φίλος επτά!!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 21:21:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
....

Τώρα για τον Κατακλυσμό, γιατί πιστεύεις πως ο Θεός επενέβη; Συνδέεται η ενέργεια του Θεού με κάποια πονηρή Κάθοδο;


Ενδιαφέρουσα άποψη. Δεν το είχα δει ποτέ έτσι - πως το έβλεπα;
Ότι υπάρχει κάποιο 'κατώφλι' ως Ελεύθερος ο Θεός δεν "αντιδρά" στα όσα κάνουμε γιατί τότε οι πράξεις μας θα ήτνα που τον υποχρέωναν σε 'αντίδραση' (και μας αφήνεις στις επιλογές μας). Έχει όμως κάποιο Σχέδιο. Όταν οι επιλογές μας παρεμβάλλονται στο Σχέδιο (που προ-σχεδιάστικε) εκεί είναι το 'κατώφλι' και τότε η επέμβαση γίνεται όχι ως αντίδραση αλλά ως δράση - ως μέρος του Σχεδίου.
Αν όπως λες 'η κάθοδος' προξένησε την δράση τότε επίσης κολλάει στο πιο πάνω πλαίσιο - ως μέρος του Σχεδίου.



Κατάλαβα τι λες. Πολύ καλή εξήγηση.



Στην ουσία δεν πρόκειται για αντίδραση ή επέμβαση προκλημένη από εμάς αλλά για δική μας τράκα πάνω στο Σχέδιο - που είναι βέβαια ακούνητο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 21:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Alexandros.

quote:
Ο ανώτερος πνευματικά προγονικός λαός μας ΕΠΕΛΕΞΕ "εν μια νυκτί" (για γεγονότα αυτής της κλίμακας πάντα) το Χριστιανισμό και μάλιστα ΠΡΩΤΟΣ απ'όλους τους άλλους.




Είσαι πολύ καλλίτερος όταν παραμιλάς, σκέτη απόλαυση!!!

Ούτε αυτοκρατορικά διατάγματα, ούτε κώδικες, ούτε διωγμοί ούτε τίποτε... Ίχνος εξαναγκασμού.

Πολύ καλά, για αυθόρμητο, αυτόνομο και αυτόκλητο απολογητή.


To ξεκινήσαμε βήμα-βήμα αλλά εξαφανίστηκες!

Φέρε μου Ιστορικά Ντοκουμέντα Ιστορικών (όχι βιβλία Λυμπερίδη, Καλόπουλου και Ρασσιά) για αυτοκρατορικά διατάγματα, για κώδικες, για διωγμούς καθώς και για έστω ίχνη εξαναγκασμού ΜΕΧΡΙ ΤΟ 363 μ.Χ όπου ο Ιουλιανός σας έψαχνε με το ΦΑΝΑΡΙ.

Όσο και να σας κάθεται στο λαιμό από το 313 μέχρι το 363 (δηλ σε 50 ΧΡΟΝΑΚΙΑ) ΔΕΝ έγινε ΤΙΠΟΤΑ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ) από αυτά που φαντασιώνεστε για να κοιμάστε ήσυχοι τα βράδυα.

Μέχρι να παρουσιάσεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ τα emoticons σου τα βρίσκω super αλλά δεν θα ήθελα να μείνεις τόσο χαμηλά...

Ελπίζω να ζητήσετε τα ρέστα από τους Ανδρομέδιους όπως τα ζήτησε από τους Παγανιστικούς θεούς και ο Λιβάνιος που άφησαν τον Ιουλιανό να πεθάνει πριν ολοκληρώσει το έργο του...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 10/10/2013 21:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 21:24:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Τώρα για τον Κατακλυσμό, γιατί πιστεύεις πως ο Θεός επενέβη; Συνδέεται η ενέργεια του Θεού με κάποια πονηρή Κάθοδο;

Ποιόν απ' όλους φίλε Χρίστο; Γιατί οι μεν Εβραίοι αναφέρουν ένα, οι Έλληνες τρεις, και οι Κινέζοι, δίχως να το έχω επιβεβαιώσει, όπως είχε γράψει προ καιρού ένας φίλος επτά!!!


Πριν πάμε εκεί σκέψου αυτό: γιατί όλοι διασώζουν περιστατικό καταστροφής με νερό; Κι αν πούμε ότι οι γιδοβοσκοί το 'έκλεψαν' από τους Σουμέριους, οι Κινέζοι και οι Πολυνήσιοι και οι προκολομβιανοί αμερικάνοι από που το έκλεψαν;

Μοιάζει περισσότερο με κοινή ανάμνηση που είναι ανθρώπινο άλλος λαός να τη θυμάται έτσι άλλος λίγο αλλιώς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 21:52:52  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Φέρε μου Ιστορικά Ντοκουμέντα Ιστορικών (όχι βιβλία Λυμπερίδη, Καλόπουλου και Ρασσιά)...

Μη με ταλαιπωρείς, πες μου συγγραφείς και τίτλους βιβλίων, που θέλεις να σου φέρω, τους οποίους θεωρείς καταξιωμένους και ειλικρινείς.

Ευσέβιο θέλεις βρε;;

Δηλαδή έχεις ντοκουμέντα ότι οι Έλληνες εκείνης της 50ετίας, ομοθυμαδόν, έτρεξαν να γίνουν χριστιανοί;;

Έχεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:18:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Alexandros.

quote:
Φέρε μου Ιστορικά Ντοκουμέντα Ιστορικών (όχι βιβλία Λυμπερίδη, Καλόπουλου και Ρασσιά)...

Μη με ταλαιπωρείς, πες μου συγγραφείς και τίτλους βιβλίων, που θέλεις να σου φέρω, τους οποίους θεωρείς καταξιωμένους και ειλικρινείς.

Ευσέβιο θέλεις βρε;;

Δηλαδή έχεις ντοκουμέντα ότι οι Έλληνες εκείνης της 50ετίας, ομοθυμαδόν, έτρεξαν να γίνουν χριστιανοί;;...


Όχι βέβαια οι περισσότεροι είχαν ήδη γίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:23:59  Εμφάνιση Προφίλ
Με βάση ποιά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ το ισχυρίζεσαι αυτό;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
kost
Θα με ενδιέφερε πολύ να μας παρουσιάσεις μία αναλυτική (ή έστω μία συνοπτική) απάντηση των πατέρων στο «Κατά Χριστιανών» του Πορφύριου. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε εδώ μαζί και να εξετάσουμε κατά πόσο άσκησαν ουσιαστική κριτική οι άνθρωποι αυτοί στις απόψεις του Πορφύριου. Μπορεί να είναι χρονοβόρο αυτό για εσένα, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο…

Αυτό kost που μου ζητάς είναι ανέφικτο. Φέρε μου εσύ όποιο επιχείρημα του Πορφυρίου ή άλλου αρνητή θεωρείς μπετόν και εδώ είμαστε εμείς για τα υπόλοιπα.

quote:

quote:
Οι Έλληνες ασπάστηκαν το Χριστιανισμό ενώ οι Εβραίοι όχι.

Αυτό νομίζω το έχουμε εξηγήσει σε άλλο θέμα.


Όπως σε όλα τα fora αυτά θα έχουν σίγουρα συζητηθεί πολλαπλές φορές. Απλά εγώ στο esoterica δεν έχω προλάβει ακόμα να κοιτάξω παλιά θέματα.

quote:

Καταρχάς ένας λαός υπό ρωμαϊκή κατοχή δεν θα μπορούσε να δεχτεί εύκολα τις διδαχές ενός ανθρώπου που έλεγε ότι "θα πρέπει να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο στον Ρωμαίο που μας σκαμπιλίζει"...λογικό δεν είναι?

Ακόμα και αν είναι λογικό, η Ρωμαική κατοχή κάποια στιγμή τελείωσε. Έτσι δεν είναι?

quote:

Στην καλύτερη θα τον θεωρούσανε έναν κουζουλό παραδοξολόγο και στην χειρότερη μυστικό πράκτορα και προπαγανδιστή του δυνάστη...και μιλάμε τώρα για τους Ρωμαιο-Ιουδαϊκούς πολέμους και τις επαναστάσεις των δεύτερων, από τις σκληρότερες και αιματηρότερες συγκρούσεις των αρχαίων χρόνων.

Οι Εβραίοι (τα Ιερατεία εννοώ) kost μου είχαν καταλάβει ΑΚΡΙΒΩΣ με ποιον είχαν να κάνουν ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ και γι'αυτό το λόγο η στάση τους απέναντι στο Χριστιανισμό είναι ΑΥΤΟΣΥΝΕΠΗΣ καθ'όλους τους αιώνες!

Εσείς από την άλλη πάλι ΟΧΙ...

quote:

Επίσης έχε υπόψιν ότι αρκετές εκ των διδαχών του Ιησού συγγένευαν περισσότερο με τον Στωικϊσμό και τον Πλατωνισμό παρά με τον Ιουδαϊσμό…

Προπαιδεία ή θύραθεν σοφία.

quote:
όχι όλες βέβαια…

Δεν θα μπορούσε άλλωστε.

quote:

γενικώς η Κ. Διαθήκη αντικατοπτρίζει μεταξύ άλλων την προγενέστερη εμφύλια διαμάχη μεταξύ των ελληνιστών Ιουδαίων και των ορθόδοξων Ιουδαίων….

Πότε έλαβε χώρα αυτή?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

quote:

για τον παραδοσιακό Ιουδαϊσμό πάντως η έννοια της «συγχώρεσης» του εχθρού είναι αδιανόητη καθώς αντιβαίνει στην παραδοσιακή «νέμεσι» της βιβλικής θρησκείας…

Όχι φίλε kost.

Ο Ιησούς είπε ότι αυτοί που λες και εσυ kost "εχθροί" είναι συνάνθρωποί σου, είσαστε για τον ίδιο λόγο εδώ και έχετε κοινό στόχο!

Ο πραγματικοί εχθροί είναι ΑΛΛΟΙ.

ΕφΣΤ-12. ότι ουκ έστιν ημίν η πάλη προς αίμα και σάρκα, αλλά προς τας
αρχάς, προς τας εξουσίας, προς τους κοσμοκράτορας του σκότους του
αιώνος τούτου, προς τα πνευματικά της πονηρίας εν τοις επουρανίοις.


quote:

όπως επίσης και το μοίρασμα της περιουσίας στους πτωχούς δεν συμβάδιζε με την ιουδαϊκή αρετή της ευμάρειας και προόοδυ.

Καλά, το μοίρασμα της περιουσίας δεν βρίσκεται και σε κάποια άλλη κουλτούρα άλλου λαού...


quote:

Iσχύει ό,τι και πιο πάνω, ο Χριστιανισμός ενσωμάτωσε πολλά στοιχεία της Ελληνικής φιλοσοφίας, φανερώνοντας στους Έλληνες γνώριμες ιδέες και σύμβολα στην ελληνική γλώσσα.


Σωστά αλλά γιατί να αφήσω ως Έλλην τον Παγανισμό που είναι 100% "δικό μου δημιούργημα" και να πάω σε ένα άλλο "δημιούργημα" με το οποίο συμφωνώ μέχρι ένα ποσοστό.

quote:

Επίσης οι δημιουργοί του χριστιανισμού και οι δαιμόνιοι "μαρκετίστες" του (όπως ο Παύλος) είχαν την εξυπνάδα να παρουσιάσουν -σε μία εποχή "παγκοσμιοποίησης"- μία οικουμενική θρησκεία που δεν διακρίνει μεταξύ Ιουδαίων, Ελλήνων και λοιπών αλλοεθνών.

Φίλε kost αυτή η παγκοσμιοποίηση είχε ΗΔΗ μια παγκόσμια θρησκεία με τις θεότητες να μοιάζουν εκπληκτικά! Ήταν τόσο οικείες οι εν λόγω θεότητες που κάναμε αντιδάνεια με τους Αιγυπτίους και τσακωνώμασταν μόνο για το αν είχε δύο ή τρία στήθη η θεά Άρτεμις.

Τελικά αν ο Ελληνικός λαός είχε αυτήν την πνευματική ανωτερότητα 9που συμφωνούμε) δεν σου φαίνονται πολύ λίγοι οι λόγοι που μας παρουσίασες?

quote:

Εγώ από την πλευρά μου μίλησα για «δυστύχημα» διότι ο Χριστιανισμός προκάλεσε μία μεγάλη πολιτισμική οπισθοδρόμηση…

Κλασική αιτίαση!

quote:

δεν είναι τυχαίο που η χιλιετία των Σκοτεινών Αιώνων συμπίπτει με την περίοδο της κυριαρχίας του χριστιανισμού μέχρι την Αναγέννηση…

Όχι φίλε kost.
Εννοείς της κυριαρχίας του Παπισμού και μιλάς ΜΟΝΟ για τη Δυτική Ευρώπη (η οποία δεν μας είχε αφήσει και άφωνους από πριν το Μεσαίωνα πολιτισμό) και ΟΧΙ για το Βυζάντιο διότι κοίτα παρακάτω πως θα μπλεχτείς...

quote:

η οποία Αναγέννηση δεν ήταν παρά η προσπάθεια αναβίωσης και αναζωπύρωσης του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και των ιδεών του κάλλους, της σοφίας και της ευζωίας,

Μάλιστα!

ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΚΗ ΔΥΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ (ξεκινώντας από την Ιταλία)???

Αν αποκλείσουμε την Παρθενογέννεση, το από το πουθενά καθώς και την επιφοίτηση από τους Ανδρομέδιους (α, ρε γιαπετ) των θεοκρατικών τυράννων θα υπάρχουν "ονόματα διεύθυνσεις και τηλέφωνα" ανθρώπων που ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ αυτό το ρεύμα.

Ποιοι ήταν από έφυγαν, γιατί έφυγαν που πήγαν και τι έκαναν εκεί που πήγαν.

Για πες μας αν τους ξέρεις διότι είναι καταγεγραμμένη ιστορία εδώ και πάρα πολλούς αιώνες.

quote:

ιδέες που πολεμήθηκαν σφόδρα από τα χριστιανικά ιερατεία.

Μέγιστο ΛΑΘΟΣ!

Προτεραιότητα, βαρύτητα και ιεραρχία τέθηκαν με γνώμωνα τη Σωτηρία της Ψυχής για όσους πιστεύουν σ'αυτά τα θέματα.

Μόνο το κάλλος με παραμέληση της πνευματικότητας θα μας οδηγούσε σε...Τζούλιες

Μόνο Ανθρώπινη σοφία ατελέστατων εγκεφάλων που εκλαμβάνουν μόνο μικρά τμήματα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ είναι απλά μωρία και εωσφορικός εγωισμός!

Μόνο Ευζωία στα πρότυπα των πλούσιων γόνων θα μας οδηγούσαν και στο ίδιο τέλος που έχουν αυτά τα δυστυχή πλάσματα.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 10/10/2013 23:17:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ

Εμένα μου τόνισε ότι ή θα έρθει να με δείρει, με την ταυτότητά του κολλημένη στο κούτελο ή θα μου κάνει μήνυση, κάτι τέτοιο τέλος πάντων και έτσι θα μάθω και πώς τον λένε...


Ούτε για πλάκα κάτι τέτοιο μην το αναφέρεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Αγαπητέ Sesostris, τι μου κάνεις?

Είσαι καλά?

Χαθήκαμε...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.

Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δασκάλοι σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?

Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 22:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Sesostris πέρασαν ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2013, 23:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ
Alexandros.
quote:
Φέρε μου Ιστορικά Ντοκουμέντα Ιστορικών (όχι βιβλία Λυμπερίδη, Καλόπουλου και Ρασσιά)...

Μη με ταλαιπωρείς, πες μου συγγραφείς και τίτλους βιβλίων, που θέλεις να σου φέρω, τους οποίους θεωρείς καταξιωμένους και ειλικρινείς.


Μην χρονοτριβεις με υπεκφυγές.

Εγώ σου ζητάω απλά ιστορικούς που είναι γνωστοί στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα!

Τόσο δύσκολο σου είναι ή θες να μπαλώσεις τα αμπάλωτα?

quote:

Ευσέβιο θέλεις βρε;;

Τους κατά φαντασίαν ξεμάντριους τους αντιμετωπίζω μόνο με ξεμάντριους.

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ???

Ούτε ένα Χριστιανόπουλο δεν σου έφερα μέχρι στιγμής!

quote:

Δηλαδή έχεις ντοκουμέντα ότι οι Έλληνες εκείνης της 50ετίας, ομοθυμαδόν, έτρεξαν να γίνουν χριστιανοί;;

Έχεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ;


ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣ ΩΡΑΝ.
Ιουλιανός, κατάκοπος από την υπερπροσπάθεια αναβίωσης της ειδωλολατρείας, κάνοντας ΤΑΜΕΙΟ στο Μισοπώγων αναφερόμενος στα παγάνια του 363 μ.Χ


«Επεί δε ηρόμην τι μέλλει θύειν η πόλις ενιαύσιον εορτήν άγουσα τω θεώ, ο Ιερεύς είπεν· "εγώ μεν ήκω φέρων οίκοθεν τω θεώ χήνα ιερείον, η πόλις δε τα νυν ουδέν ηυτρέπισται"»

Αν βρεθεί κάποιος άλλος ξεμάντριος που θα φέρει κάτι που θα θυμίσει έστω και από μακριά βιβλιογραφία θα πέσουν και τα υπόλοιπα ονοματάκια ξεμάντριων ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ στο τραπέζι.

Αλλά ας ασχοληθούμε με τα ΣΟΒΑΡΑ κατ'εσέ.

Από τους Ανδρομέδιους είχαμε τίποτα?
Κανένα φωτάκι μικρούλι, κανένα σημαδάκι ζωής?

Από τους Λυράτους?

Διάολε, πως εξαφανίστηκαν όλοι έτσι ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και άφησαν μόνη και έρημη την Ανθρωπότητα???

Γνώμη μου είναι μήπως αυτοί οι Λυράτοι φταίνε!
Για ψαχτείτε αναμεταξύ σας...

Όταν τους βρείτε φέρτε τους από εδώ και οι Χριστιανοί ξέρουμε πολύ καλά τη δουλειά μας...
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 10/10/2013 23:09:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 00:51:42  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ
quote:
Σσσσσ... βρε Συνοδινέ, μη λες τέτοια γιατί θα μάθεις το ονοματάκι του...
Εμένα μου τόνισε ότι ή θα έρθει να με δείρει, με την ταυτότητά του κολλημένη στο κούτελο ή θα μου κάνει μήνυση, κάτι τέτοιο τέλος πάντων και έτσι θα μάθω και πώς τον λένε...

Για μια στιγμή νόμιζα ότι μου φωτογράφιζες τον Αλέξη Κούγια.
Δεν βαριέσαι Γιάπετ, όλοι οι παπατζήδες ακριβώς τα ίδια λένε.
Ας συνεχίσουμε όμως, με τις Βιβλικές αμφισβητήσεις.

Παραθέτω...

Αν ο Ιησούς της Βίβλου, ήταν Θεός, τι αποδείξεις έχουμε, που δεν υπάρχουν στις βιογραφίες των άλλων Θεών της ιστορίας αυτού του κόσμου;
Θαύματα -έκαναν και κάνουν- όλοι οι Θεοί.
Αυτόπτες μάρτυρες υπήρχαν και σε όλες τις άλλες μυθολογίες.
Παραβολές, παροιμίες, διδαχές, του επιπέδου της καινής διαθήκης, θα μπορούσε να τις είχε σκεφτεί και ένας απλός άνθρωπος της εποχής εκείνης. Εδώ, δεν χρειάζεται καν, να κάνουμε συγκρίσεις με άλλους Θεούς.
Τίποτα μέσα στην Βίβλο, δεν τον κάνει ξεχωριστό από τους άλλους Θεούς σε πραγματικά στοιχεία.
Θα μπορούσε όμως, να είχε κάνει μερικές απλές, αστρονομικές και γεωγραφικές αποκαλύψεις στους μαθητές του, που θα αποκάλυπταν διαχρονικά ότι επρόκειτο για μια ανώτερη νοημοσύνη τουλάχιστον.
Κάτι, που θα ήταν αδύνατο να κάνει, ένας ανύπαρκτος Θεός.
Για παράδειγμα, ότι η γη είναι σφαιρική.
Θα μπορούσε να τους εξηγήσει, γιατί το φεγγάρι γίνεται φέτες - φέτες.
Θα μπορούσε να τους πει -τα ατέλειωτα βράδια που κοιτούσαν όλοι μαζί τον ουρανό- για ποιό λόγο υπάρχουν τα εκατομμύρια άστρα.
Την εποχή εκείνη άλλωστε, ο ουρανός ήταν η τηλεόραση των ανθρώπων. Τον μεγάλο αίνιγμα όλων των λαών του κόσμου.
Θα μπορούσε να τους πει δυο λόγια για την φύση, εκείνης τις στιγμές που συζητούσαν παρατηρώντας όλοι μαζί την ξαφνική νεροποντή.
Να τους εξηγήσει γιατί πέφτουν οι κεραυνοί..! Γιατί βρέχει, ίσως.
Το ποιό παράλογο όμως είναι, ότι ούτε καν ρωτήθηκε ποτέ.
Δεν είναι δυνατό, να κάνουν τόσοι πολλοί άνθρωποι παρέα με τον Θεό, εκείνη την εποχή -και μάλιστα επί χρόνια- και να μην μπήκε κανείς τους στον πειρασμό, να κάνει τέτοιες απλές ερωτήσεις!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 01:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Σαλονικιέ, είσαι ΜΝΗΜΕΙΟ ΛΟΓΙΚΗΣ και ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ...

Αυτές είναι αμφισβητήσεις!

Το ξαναγυρίζω λοιπόν σε Άθεος!

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, γιαπετ ξαναδεχτείτε με στους κόλπους σας ως τον Άσωτο υιό...ουπς θα μου πάρει λίγο καιρό για να το συνηθίσω!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 11/10/2013 02:30:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 01:49:32  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

Δεν έχω πρόθεση να διακόψω την συζήτηση, αλλά θα πρέπει να μου βρεις που και πότε έχω δηλώσει άθεος, δωδεκαθειστής, παγανιστής, χριστιανός, βουδιστής, ή οτιδήποτε τέλος πάντων.
Όπως καταλαβαίνεις, πέρα από την πλάκα τώρα, αυτού του είδους τα τσουβαλιάσματα είναι εκτός ορίων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 02:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Alexandros.

Δεν έχω πρόθεση να διακόψω την συζήτηση, αλλά θα πρέπει να μου βρεις που και πότε έχω δηλώσει άθεος, δωδεκαθειστής, παγανιστής, χριστιανός, βουδιστής, ή οτιδήποτε τέλος πάντων.
Όπως καταλαβαίνεις, πέρα από την πλάκα τώρα, αυτού του είδους τα τσουβαλιάσματα είναι εκτός ορίων.


???

Αυτό πως σου ήρθε πάλι???

Ούτε ξέρω τι είσαι ούτε με ενδιαφέρει να μάθω αλλά ούτε και εχω τοποθετηθεί για το άτομό σου όσον αφορά τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις!!!


Στα πόσα emoticons καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για πλάκα???

Εδώ ούτε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με το γιαπετ δεν ξέρω αν πιστεύουν τα ίδια (και σίγουρα έχουν δηλώσει άθρησκοι αλλά για άθεοι δεν το ξέρω ούτε γι'αυτούς) γι'αυτό και το αφήνω φλου (στους κόλπους σας).

Σε σβήνω άμεσα πάντως γιατί δεν θέλω άλλες αντιπαραθέσεις μαζί σου...
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Edited by - Alexandros. on 11/10/2013 02:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 02:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Αγαπητέ Sesostris καλή σου νύχτα και όνειρα γλυκά.

Δεν τα είπαμε ούτε σήμερα ρε γμτ...

Δεν πειράζει, ίσως αύριο.

Εδώ είμαστε.

Δεν χανόμαστε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 02:48:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σαλονικιέ

Έλα βρε παπά μου..!
Γλυκομίλητο και χαρούμενο σε ακούω κι αυτό είναι πολύ ύποπτο.
quote:
...ουπς

Νά τα μας..!
Είσαι λοιπόν από τους άγαμους.
quote:
Σαλονικιέ, είσαι ΜΝΗΜΕΙΟ ΛΟΓΙΚΗΣ και ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ...

Ναι, αλλά, αυτά τα "...ουπς", είναι κάπως...
quote:
Αυτές είναι αμφισβητήσεις!

Οι παρέες με τους άγαμους πάντως, είναι αρκετά ύποπτες.
Αυτό να το προσέξεις!
quote:
Το ξαναγυρίζω λοιπόν σε Άθεος!
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, γιαπετ, DSM, ξαναδεχτείτε με στους κόλπους σας ως τον Άσωτο υιό...ουπς θα μου πάρει λίγο καιρό για να το συνηθίσω!

Σε ποιούς κόλπους να σε δεχτούν βρε; θα σε ξεφωνίσουν στο τέλος..!
Και σταμάτα να λες "...ουπς".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 02:51:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Alexandros.

Δεν έχω πρόθεση να διακόψω την συζήτηση, αλλά θα πρέπει να μου βρεις που και πότε έχω δηλώσει άθεος, δωδεκαθειστής, παγανιστής, χριστιανός, βουδιστής, ή οτιδήποτε τέλος πάντων.
Όπως καταλαβαίνεις, πέρα από την πλάκα τώρα, αυτού του είδους τα τσουβαλιάσματα είναι εκτός ορίων.


???

Αυτό πως σου ήρθε πάλι???

Ούτε ξέρω τι είσαι ούτε με ενδιαφέρει να μάθω αλλά ούτε και εχω τοποθετηθεί για το άτομό σου όσον αφορά τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις!!!


Στα πόσα emoticons καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για πλάκα???

Εδώ ούτε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με το γιαπετ δεν ξέρω αν πιστεύουν τα ίδια (και σίγουρα έχουν δηλώσει άθρησκοι αλλά για άθεοι δεν το ξέρω ούτε γι'αυτούς) γι'αυτό και το αφήνω φλου (στους κόλπους σας).

Σε σβήνω άμεσα πάντως γιατί δεν θέλω άλλες αντιπαραθέσεις μαζί σου...
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Edited by - Alexandros. on 11/10/2013 02:33:16


Έτσι μπράβο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 07:23:26  Εμφάνιση Προφίλ
Panpam ποια είναι η γνώμη σου για το "πυρ" στην Β' Επιστολή του Πέτρου 3ο κεφάλαιο; Πρόκειται περί κυριολεκτικής καταστροφής της "παλαιάς Γης" και των "παλαιών Ουρανών" με πυρ ή είναι μεταφορική;

Η λέξη "έργα" πάνω στην γη τί σημαίνει; Εννοεί τις ανόσιες πράξεις των ανθρώπων ή τα μνημεία πολιτισμών που έχτισε η αποστασιοποιημένη ανθρωπότητα;

Όπως και να' χει το τελικό μήνυμα είναι ο αφανισμός των αμαρτωλών και άδικων θεομάχων. Αλλά δεν ξέρω αν εννοεί κατά γράμμα πως το στοιχειό του πυρός θα χρησιμοποιηθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 08:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
Διαβάζω λίγο πιο πάνω ότι ο θεός λέει , είπε στους πρωτόπλαστους αυτό , ακούει τις επιθυμίες των ανθρώπων και επεμβαίνει όποτε θέλει , τους πνίγει όποτε θέλει κ.λ.π.
Αποδεδειγμένα όμως πριν τους "πρωτόπλαστους" υπήρχαν δισ έτη ζωής στη γη με δεινόσαυρους , βροντόσαυρους , τυραννόσαυρους και άλλα είδη του λεγόμενου ζωικού βασιλείου . Τα οποία μάλιστα έκαναν .....παρέα στον "δημιουργό" τους για κάποιες εκατοντάδες εκατομμύρια έτη , μέχρι ο "πάνσοφος" να αποφασίσει να τα εξαφανίσει.
Γιατί λοιπόν ο θεός της βίβλου συμπεριφέρθηκε έτσι ;
Πως επικοινωνούσε με τα δημιουργήματά του ;
Γιατί τα εξαφάνισε ; Δεν του........βγήκε η συνταγή ; Βαρέθηκε να βλέπει το θέαμα που παρουσίαζαν ;
Και τέλος γιατί τα περίφημα "θεόπνευστα" βιβλία και οι εξίσου "θεόπνευστοι" συγγραφείς , δεν αναφέρουν τίποτα για αυτή την περίοδο της ζωής της γης ;
Σαν πολλά λάθη και δοκιμές φαίνεται να κάνει αυτός ο τέλειος θεός......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2013, 10:12:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Με βάση ποιά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ το ισχυρίζεσαι αυτό;;;


Κατ αρχήν σύμφωνα με τις πηγές της εποχής αλλά και προηγούμενες υπήρχε εικόνα εγκατάλειψης σε ιερά όπως Δελφοί.
Έπειτα επίσης οι πηγές αναφέρουν μεγάλη διάδοση (εισαγώμενων) μυστηριακών και μαγικοθρησκευτικών λατρειών - με πολλά αιγυπτιακά, ιουδαϊκά και βαβυλωνιακά στοιχεία - η ίδια η θρησκεία που επεχείρησε ο Ιουλιανός να αναβιώσει είχε μόνο απόμακρη σχέση με τις παλιές Ελληνικές λατρείες.

Επίσης αν δεις χάρτες εξάπλωσης του Χριστιανισμού στη Ρωμαϊκή Αυτ. θα προσέξεις ότι η μεγαλύτερες συγκεντρώσεις ήταν στις πόλεις - αυτό αποτελείωσε την ισορροπία καθώς μεγαλύτερη ισχύ στη λήψη αποφάσεων είχε ο κάτοικος της Ρώμης πχ παρά ο αγρότης (paganus).

40AD.....1,000 Christians.....0.0017% of population
50 ......1,400.....................0.0023%
100 .....7,530....................0.0126%
150 .....40,496...................0.07%
200 .....217,796..................0.36%
250 .....1,171,356................1.9%
300 .....6,299,832...............10.5%
350 .....33,882,008..............56.5%

(From Stark's 'The Rise of Christianity: How the Obscure, Marginal Jesus Movement Became the Dominant Religious Force in the Western World in a Few Centuries') κοινωνιολόγος http://www.amazon.co.uk/Rise-Christianity-Rodney-Stark/dp/0060677015

Προσωωπικά πιστεύω ότι τα νούμερα αυτά αντιπροσωπεύουν σίγουρα τα ποσοστά στις πόλεις - αν και δεν έχω δει να αμφισβητούνται ούτε και ως γενικά. Τα νούμερα δείχνουν ότι πριν από οποιοδήποτε επιβολή της νέας θρησκείας στους εθνικούς οι χριαστιανοί είχαν ξεπαράσει το 50%. Ως κοινωνιολόγος ο πιο πάνω διαπιστώνει - ότι arose from its offer of a better, more secure way of life. Τα γεγονότα τον επιβεβαιώνουν.

Δες και http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-spread-of-christianity-in-the-roman-empire/14215.html

Περιφεριακά βασίλεια (Αρμενίας, Αιθιοπίας) ήταν ήδη "επισήμως" χριστιανικά 50-100 χρόνια πριν την Αυτοκρατορία.

http://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=40556.0;wap2

Edited by - panpam on 11/10/2013 10:13:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2324219
Maintained by Digital Alchemy