ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 08:20:29  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδη πιστεύω είναι μεν σωστός ο ορισμός της "γενεάς", όμως ο Ιησούς αναφέρεται κατά βάθος, περισσότερο στην τελική γενεά παρά στην περιορισμένη χωρικά και χρονικά γενεά των Εβραίων.

Γιατί τα σημεία δεν τα βλέπουν μόνο οι Εβραίοι του 66μ.Χ, αλλά όλες οι φυλές που δεν έχουν κανένα λόγο να στεναχωρηθούν για την καταστροφή της Ιερουσαλήμ(σκασίλα τους), παρά για τα δικά τους προβλήματα. Αν θεωρήσει κάποιος την πόρνη του κεφαλαίου 17 ως μια πόλη και μάλιστα την Ιερουσαλήμ(αν και δεν συμφωνώ), τότε φυσικά και η Ιερουσαλήμ δεν γοήτευσε τα έθνη, μια και ούτε είναι η μητέρα των πορνών, ούτε ο κόσμος ακολουθούσε την θρησκεία του ιουδαϊσμού, δεν ασκούσε γοητεία και επιρροή στα έθνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 09:22:57  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω πως η ασυμβατότητα της καταστροφής της Ιερουσαλήμ με την στενοχώρια των εθνών φαίνεται και από το εδάφιο του Λουκά που λέει: Και η Ιερουσαλήμ θα είναι πατούμενη από τα έθνη ώσπου να συμπληρωθούν οι καιροί των εθνών.

Δηλαδή ό,τι και να εννοεί με το "Ιερουσαλήμ(την επίγεια πόλη με την οποία είχε συνδεθεί η λατρεία του Ιεχωβά, ή κάτι περισσότερο... γενικά την βασιλική του εξουσία, τον θρόνο του), φαίνεται ξεκάθαρα πως το τέλος της επίγειας Ιερουσαλήμ δεν συματοδοτεί το τέλος των εθνών, έτσι ώστε να περιορίσουμε την προφητεία του Ιησού στο 70 και την καταστροφή.

Άλλωστε νομίζω πως για την καταστροφή της Ιερουσαλήμ δίνει στους ΠΙΣΤΟΥΣ(όχι τους Φαρισαίους)μόνο ένα σημείο, "όταν δείτε το βδέλυγμα της ερημώσεως να στέκεται εν τόπο άγιο, όταν δείτε την Ιερουσαλήμ περικυκλωμένη από στρατεύματα, τότε αναχωρείστε στα βουνά..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 15:33:21  Εμφάνιση Προφίλ
ερωτηση προς πας ενδιαφερομενον δι'απαντησιν...(PanosT φιλε κ εσυ δωσε φως)...τι σημαινει το "Και ει θελετε δεξασθαι"???...σε αυτο που ειπε ο Ιησους κ οι μαθητες:

"Iησους: «Tίνα με λέγουσιν οι άνθρωποι είναι τον Yιόν του ανθρώπου;»
Μαθητές: “Oι μεν Iωάννην τον βαπτιστήν, άλλοι δε Hλίαν, έτεροι δε Iερεμίαν ή ένα των προφητών.”
Ιησους: «Aμήν λέγω υμίν, ούκ εγήγερται εν γεννητοίς γυναικών μείζων Iωάννου του βαπτιστού. Kαι ει θέλετε δέξασθαι, αυτός εστίν Hλίας ο μέλλων έρχεσθαι. O έχων ώτα ακούειν ακουέτω».

Kατά Mατθαίον 16: 13-14, 11:11, 14-15"

p.s.κατι "σατανικοι" τυποι γκουροειδεις (οπως τους αποκαλει κ ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ νομιζω) που ζουν αναμεσα μας() κατα κυριολεξια(κ στην Ελλαδα εννοω) κ ασχολουνται με δια(ο)λογισμους υποστηριζουν με παθος κ φανατισμο οτι αυτο που ειπε ο Ιησους σχετιζεται με μετενσαρκωση κ τετοια...πως βγαζουν τετοιο συμπερασμα απ αυτα τα λογια???

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 16:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ερωτηση προς πας ενδιαφερομενον δι'απαντησιν...(PanosT φιλε κ εσυ δωσε φως)...τι σημαινει το "Και ει θελετε δεξασθαι"???...σε αυτο που ειπε ο Ιησους κ οι μαθητες:

"Iησους: «Tίνα με λέγουσιν οι άνθρωποι είναι τον Yιόν του ανθρώπου;»
Μαθητές: “Oι μεν Iωάννην τον βαπτιστήν, άλλοι δε Hλίαν, έτεροι δε Iερεμίαν ή ένα των προφητών.”
Ιησους: «Aμήν λέγω υμίν, ούκ εγήγερται εν γεννητοίς γυναικών μείζων Iωάννου του βαπτιστού. Kαι ει θέλετε δέξασθαι, αυτός εστίν Hλίας ο μέλλων έρχεσθαι. O έχων ώτα ακούειν ακουέτω».

Kατά Mατθαίον 16: 13-14, 11:11, 14-15"

p.s.κατι "σατανικοι" τυποι γκουροειδεις (οπως τους αποκαλει κ ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ νομιζω) που ζουν αναμεσα μας() κατα κυριολεξια(κ στην Ελλαδα εννοω) κ ασχολουνται με δια(ο)λογισμους υποστηριζουν με παθος κ φανατισμο οτι αυτο που ειπε ο Ιησους σχετιζεται με μετενσαρκωση κ τετοια...πως βγαζουν τετοιο συμπερασμα απ αυτα τα λογια???

Ποιός ήρθε?


Επίσης οι μαθητές ρώτησαν τον Ιησού τί έφταιξε ένας και γεννήθηκε τυφλός(ή χωλός δεν θυμάμαι), σαν να υπονοούν πως έπραξε κάτι κακό στην "προηγούμενη" ζωή του, ενώ ο Ιησούς είπε ακόμη ό,τι σπείρεις θα θερίσεις.

Βέβαια δεν εκφράζεται από τους Αποστόλους πίστη στην μετεμψύχωση αλλά στην ανάσταση.

Τί εννοείς "σατανικοί"; Συνήθως τέτοια φράση την αποδίδουμε σε αυτούς που θεωρούμε πως παροδηγούνε την ανθρωπότητα με θανάσιμα ψέμματα. Εγώ δεν θα την χρησιμοποιούσα για απλούς πιστούς στην μετεμψύχωση. Φυσικά και είναι γελοίο να τους αποκαλέσω σατανικούς. Στην καλύτερη περίπτωση, αν πιστεύουμε κάτι λάθος, είμαστε εξαπατημένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 16:31:05  Εμφάνιση Προφίλ
Λάθος. Στην χειρότερη περίπτωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 18:01:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χριστος ΕΛ

Τί εννοείς "σατανικοί"; Συνήθως τέτοια φράση την αποδίδουμε σε αυτούς που θεωρούμε πως παροδηγούνε την ανθρωπότητα με θανάσιμα ψέμματα. Εγώ δεν θα την χρησιμοποιούσα για απλούς πιστούς στην μετεμψύχωση. Φυσικά και είναι γελοίο να τους αποκαλέσω σατανικούς. Στην καλύτερη περίπτωση, αν πιστεύουμε κάτι λάθος, είμαστε εξαπατημένοι.


οπως το γραφεις νομιζω κ εγω πως ειναι...αλλα αν προσεξεις το εχω βαλει σε εισαγωγικα...δηλ το εγραψα σαν σχημα λογου,οχι οτι πραγματικα ειναι, κ θα σου πω κατα τη γνωμη μου γιατι...1) τετοιοι οπαδοι πιστοι πιστευουν οτι ο Χριστος δεν ειναι Θεος αλλα γκουρου της εποχης του αρα δεν δειχνουν να εχουν ταπεινοτητα Κυριου πιστευοντας ως ενσαρκωμενο Θεο τον παροντα γκουρου που ακολουθουν...2) ακομα πιστευουν πως δεν τους επηρεαζει ο Σατανας γιατι τους προστατευει ο γκουρουθεος που ακολουθουν δηλ εκεινος εχει τις τυχες τους...κ 3) οσοι απ αυτους που λενε οτι εχουν μεταφυσικες εμπειριες με ενορασεις στο παρελθον το δικο τους κ των αλλων, οταν μπουν στον πειρασμο να κανουν κρισεις για το παρελθον δεν κανουν το ιδιο με αυτο που κανει ο Σατανας???...ο Σατανας γνωριζει το παρελθον κ το καταμαρτυρει φωναζοντας τις αμαρτιες των ανθρωπων

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 23:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Οχι για μένα όμως.Δεν θεωρώ πώς αναφέρονται σε ανθρώπινες γεννεές των 35 χρόνων, αλλά σε πληθώρα συνεχόμενων ενσαρκώσεων, οι οποίες όλες μαζί, αποτελούν ένα γένος,μια τάξη.Οπως στο σχολείο.Στο τέλος της εκπαίδευσης, άλλοι έχουν περάσει, άλλοι επανεξετάζονται και άλλοι επαναφοιτούν.Το σχολείο απαιτεί πολλές τάξεις.

Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ προσυπογράφω μεν αυτά που γράφεις, όμως ως προς την έννοια της γενεάς στην Κ.Δ., πιστεύω ότι ο kost έχει δίκιο να λέη ότι ο Ιησούς αναφέρεται στη δική του γενιά. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα βγαίνει κατ' εμέ, από τα αποσπάσματα της Κ.Δ. που παρέθεσε.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 00:50:55  Εμφάνιση Προφίλ
Το ξέρω Sesostris.

Το ξέρω, ότι έχουμε και οι δύο...δίκιο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 01:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
PanosT
στην προηγούμενη χρονική απενεργοποίησή σου σε είχαμε προειδοποιήσει, ότι εάν συνεχίσεις ανάλογες συμπεριφορές θα αναγκαστούμε να απενεργοποιήσουμε οριστικά τον λογαριασμό σου:

quote:
25/11/2012, 03:25:26
[...]
Θα περιμέναμε βέβαια να ζητήσεις συγνώμη - τουλάχιστον από τους αναγνώστες - γι' αυτήν την προσπάθεια υποβιβασμού του επιπέδου της συζήτησης και για τις εντελώς αθέμιτες επιθέσεις επί προσωπικού...

Μπορείς φυσικά να το κάνεις αυτό μετά από 3 βδομάδες, διότι για την ώρα ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται.

Τα ξαναλέμε λοιπόν στις 16 Δεκεμβρίου και έχε υπόψη ότι την επόμενη φορά η απενεργοποίησή σου θα είναι διά παντός, εάν συνεχίσεις έτσι και εάν ξαναπροσπαθήσεις να θίξεις κάποιον συνομιλητή σου χρησιμοποιώντας προσωπικά του στοιχεία [...]


Έχεις ένα περιθώριο 2 ημερών εάν ηρεμήσεις και εάν φυσικά θέλεις, να ζητήσεις συγνώμη τόσο από τον kost όσο και από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες και αναγνώστες της συζήτησης για την απαράδεκτη συμμετοχή σου στις τελευταίες σελίδες του θέματος. Στην περίπτωση αυτή ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί για 1 μήνα, αλλιώς, η απενεργοποίηση του λογαριασμού σου θα είναι οριστική.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 02:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Αμαλία από εμένα καμία συγγνώμη δεν χρειάζεται να ζητήσει, αδιάφορο και περιττό...ένας τυχαίος άγνωστος σε ένα φόρουμ μού είναι, και τίποτα άλλο...και η αλήθεια είναι ότι και εγώ ανταπέδωσα, αν και με λιγότερες βρισιές. Και σε άλλα θέματα πάντως ο τύπος είναι εμπρηστικός και προκαλεί με διάφορες δηλώσεις...καλό είναι λοιπόν να απολογηθεί, σαν άντρας, στους υπόλοιπους που διαβάζουν αυτό το θέμα, για την οικτρή και ενοχλητική εικόνα που παρουσίασε, ή έστω να πει αυτούσια ότι θα κάτσει για ένα διάστημα εκτός μήπως σκεφτεί για ποιό λόγο εκφράζεται έτσι υπό το κάλυμμα ενός απρόσωπου φόρουμ...και για οποιονδήποτε άλλο το ίδιο θα έλεγα, αλλά ειδικά για κάποιον που δηλώνει με περηφάνια "χριστιανός" και "επιστήμονας", η εικόνα αυτή είναι θλιβερή...
και λέω να κάτσω και εγώ λίγο off γιατί ούτε η δική μου αντίδραση μού άρεσε, ούτε και νομίζω με αντιπροσωπεύει σαν άτομο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 07:05:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Οχι για μένα όμως.Δεν θεωρώ πώς αναφέρονται σε ανθρώπινες γεννεές των 35 χρόνων, αλλά σε πληθώρα συνεχόμενων ενσαρκώσεων, οι οποίες όλες μαζί, αποτελούν ένα γένος,μια τάξη.Οπως στο σχολείο.Στο τέλος της εκπαίδευσης, άλλοι έχουν περάσει, άλλοι επανεξετάζονται και άλλοι επαναφοιτούν.Το σχολείο απαιτεί πολλές τάξεις.

Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ προσυπογράφω μεν αυτά που γράφεις, όμως ως προς την έννοια της γενεάς στην Κ.Δ., πιστεύω ότι ο kost έχει δίκιο να λέη ότι ο Ιησούς αναφέρεται στη δική του γενιά. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα βγαίνει κατ' εμέ, από τα αποσπάσματα της Κ.Δ. που παρέθεσε.


*


Ναι, αυτό σημαίνει γενιά. Αλλά ΠΟΙΑ γενιά; "Αυτή". Ποια είναι "αυτή";

Και εγώ την πρώτη φορά που άκουσα για τον πρετερισμό, πίστεψα πως όλα αυτά έπρεπε να εκπληρωθούν στην γενιά του Ιησού. Έχασα κυριολεκτικά την πίστη μου... μια και δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα.

Είδες όμως τί έγραψα για το Λουκάς 21(επίσης Ματθαίος 24 και Μάρκος 13); Ελπίζω κάποια από αυτά να μας κάνουν να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις... πες μου την γνώμη σου. Σε πείθει κάτι; Αν όχι, γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 10:51:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

PanosT
στην προηγούμενη χρονική απενεργοποίησή σου σε είχαμε προειδοποιήσει, ότι εάν συνεχίσεις ανάλογες συμπεριφορές θα αναγκαστούμε να απενεργοποιήσουμε οριστικά τον λογαριασμό σου:

quote:
25/11/2012, 03:25:26
[...]
Θα περιμέναμε βέβαια να ζητήσεις συγνώμη - τουλάχιστον από τους αναγνώστες - γι' αυτήν την προσπάθεια υποβιβασμού του επιπέδου της συζήτησης και για τις εντελώς αθέμιτες επιθέσεις επί προσωπικού...

Μπορείς φυσικά να το κάνεις αυτό μετά από 3 βδομάδες, διότι για την ώρα ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται.

Τα ξαναλέμε λοιπόν στις 16 Δεκεμβρίου και έχε υπόψη ότι την επόμενη φορά η απενεργοποίησή σου θα είναι διά παντός, εάν συνεχίσεις έτσι και εάν ξαναπροσπαθήσεις να θίξεις κάποιον συνομιλητή σου χρησιμοποιώντας προσωπικά του στοιχεία [...]


Έχεις ένα περιθώριο 2 ημερών εάν ηρεμήσεις και εάν φυσικά θέλεις, να ζητήσεις συγνώμη τόσο από τον kost όσο και από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες και αναγνώστες της συζήτησης για την απαράδεκτη συμμετοχή σου στις τελευταίες σελίδες του θέματος. Στην περίπτωση αυτή ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί για 1 μήνα, αλλιώς, η απενεργοποίηση του λογαριασμού σου θα είναι οριστική.


Πω πω ευαισθησία....

ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ πάντα καθώς όταν ΥΒΡΙΖΟΝΤΑΙ και ΧΛΕΥΑΖΟΝΤΑΙ Χριστιανοί, Ορθόδοξία, Χριστιανισμός, και πάνω από όλα η Τριαδική Θεότητα δεν ιδρώνει το αυτάκι σας...

Να κάνετε όοοοοοτι θέλετε, είστε ελεύθεροι (όπως και εγώ άλλωστε)...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 11:19:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...ευαισθησία....

ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ πάντα καθώς όταν ΥΒΡΙΖΟΝΤΑΙ και ΧΛΕΥΑΖΟΝΤΑΙ Χριστιανοί, Ορθόδοξία, Χριστιανισμός, και πάνω από όλα η Τριαδική Θεότητα δεν ιδρώνει το αυτάκι σας...

...


Δεν υπάρχει σύγκριση. Αυτό είναι για καλό και αιτία χαράς:
"...Μακάριοι είστε, όταν σας βρίσουν και σας καταδιώξουν και πούνε κάθε κακό πράγμα εναντίον σας, λέγοντας ψέματα εξαιτίας μου. Χαίρετε και αγαλλιάζετε, γιατί ο μισθός σας είναι πολύς στους ουρανούς. Γιατί έτσι καταδίωξαν τους προφήτες που ήταν πριν από εσάς..."


Edited by - panpam on 28/06/2013 11:19:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 11:33:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
Νικόμαχε, η συμπάθειά σου για τον βλάκα

Άριστη χρήση των δικαιωμάτων που σου δίνει η Δ.Ο ως Χριστομάχος...

Συνεχίζουμε

quote:

σε έκανε να πετάξεις κοτσάνα...

Ντα κακέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ από την διάνοια που ακούει στο όνομα kost.

quote:

και η πλάκα είναι ότι ενώ μιλάς για "χριστιανοπαπάρες" (προσβάλλοντας έτσι τα πιστεύω του Pano)

Πίστεψε με ΑΡΧΙΠΑΝΙΒΛΑΚΑ kost ότι από αυτά που μου έχουν σύρει εδώ μέσα αυτό είναι από τα πιο light...

quote:

εκείνος σε επαινεί μόνο και μόνο επειδή τον υποστήριξες...

Σώωωωωωωπα!!!!!

Τον επαινώ για την ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ.

Οι καβγάδες μου με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ ήταν ΑΠΕΙΡΩΣ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΟΙ απ'ότι μαζί σου απόφοιτε του Δημοτικού...

Όπως επίσης και το ΔΗΜΟΣΙΟ RESPECT που του έχω δώσει για τα πολλά κιλά καρύδια που κουβαλάει για άλλο παλαιότερο ζήτημα.

ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΧΙΠΑΝΙΒΛΑΚΑ....

quote:

Άσε λοιπόν τις τακιμιές και ξαναδιάβασέ πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα:

Ντα κακέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ Νο2

Για να δούμε τι έγραψες

quote:

"Ω γενεά πονηρή, ως πότε θα είμαι μαζί σας και ως πότε θα σας ανέχομαι?".

Το πράγμα μιλάει από μόνο του το σε ποιά γενιά αναφέρεται...


Μακάρι ΒΛΑΚΕΝΤΙΕ να αναφερόνταν ΜΟΝΟ στους Εβραίους ΚΑΙ ΜΟΝΟ για ΤΟΤΕ.

Επιτιμεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΩΣ "ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ" για το οποίο έγινε η Σταυρική Θυσία ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΚΙΑ.

Και για το πόσο θα είναι μαζί μας????
Ορίστε η απάντηση:

Μτ Κη‐19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τὰ ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτοὺς εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ ῾Αγίου Πνεύματος,
Μτ Κη‐20 διδάσκοντες αὐτοὺς τηρεῖν πάντα ὅσα ἐνετειλάμην ὑμῖν·
(και μόνο για 40 χρόνια κατά kost και Sesostris καθώς για μετά...έχει ο Θεός βρε αδερφέ...) καὶ ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ἀμήν.(ευτυχώς Τζίζα, πέρασε το 99μ.Χ και άρα απαλλαχθήκαμε από εσένα...)

quote:

και σίγουρα πάντως δεν αναφέρεται σε εσένα και εμένα, εκτός βέβαια και αν κουβαλάς μνήμες από την προηγούμενη ζωή σου ως Φαρισαίος, Σαδδουκαίος ή Απόστολος, και έπινες και καφεδάκι με τον Ιησού...

Όχι ρε συ, τα είπε μόνο σε συγκεκριμένους ανθρώπους και έχοντας αυτά ισχύ μόνο 40 ετών...


Βρε Ουυυυυυυστ!!!!!!!


quote:

Και τι σχέση έχει ο Ησίοδος με τους ευαγγελιστές" καμία...ο Ησίοδος μιλάει για πληθώρα θεών και ηρώων...άλλα πράγματα εμπνεύστηκαν οι ευαγγελιστές από τους Έλληνες.

Μες το κεφάλι σου καμμία βεβαίως και είσαι τόσο ειλικρινής που σε πιστεύω και εγώ να φανταστείς...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 28/06/2013 11:50:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 11:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
panpam
quote:
...ευαισθησία....

ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ πάντα καθώς όταν ΥΒΡΙΖΟΝΤΑΙ και ΧΛΕΥΑΖΟΝΤΑΙ Χριστιανοί, Ορθόδοξία, Χριστιανισμός, και πάνω από όλα η Τριαδική Θεότητα δεν ιδρώνει το αυτάκι σας...

...


Δεν υπάρχει σύγκριση. Αυτό είναι για καλό και αιτία χαράς:
"...Μακάριοι είστε, όταν σας βρίσουν και σας καταδιώξουν και πούνε κάθε κακό πράγμα εναντίον σας, λέγοντας ψέματα εξαιτίας μου. Χαίρετε και αγαλλιάζετε, γιατί ο μισθός σας είναι πολύς στους ουρανούς. Γιατί έτσι καταδίωξαν τους προφήτες που ήταν πριν από εσάς..."

ENNOEITAI panpam!!!!

Απλώς το δεικνύω για όσους κοιμούνται ή έχουν αυταπάτες εδώ μέσα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 11:53:03  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ
quote:

για φανταστείτε πόσο γελοίος θα ήταν ο θρησκευτικός λόγος αν έλεγε "την τάδε ημέρα και ώρα ο κόσμος αυτός θα καταστραφεί". Έτσι όλοι οι πονηροί θα ζούσαν στην κραιπάλη πετώντας την Βίβλο και την ηθική στα σκουπίδια, περιμένοντας την γνωστή ώρα και την στιγμή που θα έπρεπε να αλλάξουν.

Ενώ τώρα που ο θρησκευτικός λόγος είναι τόσο ασαφής («κάποια, κάπου, κάποτε» που τραγουδούσε κι ο Νταλάρας ), δεν βλέπουμε πόσο προσεκτικοί είναι οι «πονηροί»; Εντάξει, ζούνε στην κραιπάλη, εκμεταλλεύονται τον υπόλοιπο κόσμο (ανθρώπους και μή), αλλά η Βίβλος είναι πάντα δίπλα τους στο συρτάρι (μερικοί μάλιστα τη... διαβάζουν κιόλας)!

Κι ας υποθέσουμε ότι μας λέει ο θρησκευτικός λόγος «η συντέλεια θα έρθει στις 21 Δεκεμβρίου του 2018, ώρα γκρήνουιτς 12:00 μμ.» ή ακόμη και αύριο μεσημέρι (που τυχαίνει να είναι και Σάββατο, αλί στους Εβραίους ). Και σκέφτεται ο πονηρός «δε βαριέσαι, κι αύριο μέρα είναι, έχουμε καιρό για μετάνοιες», μετά από πέντε λεπτά παθαίνει εγκεφαλικό, τον πατάει αυτοκίνητο, πέφτει μια γλάστρα στο κεφάλι του, ή οτιδήποτε αντίστοιχο και δεν προλαβαίνει! Σε τί τον βοήθησε που έμαθε το τέλος του κόσμου, αφού το δικό του τέλος ήταν πιο κοντά;

Ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα «θεϊκά» διλήμματα «να τους πω πότε είναι ή να το κρατήσω κρυφό, να μή με ξεγελάνε οι πονηροί, μετανιώνοντας στο 90'». Υποτίθεται ο θεός ξέρει ανά πάσα στιγμή (και πριν τη γέννηση του) τί κουμάσι είναι ο κάθε άνθρωπος, τί θα κάνει στη ζωή του κλπ. Λογικά γνωρίζει (παντογνώστης ων) όλα τα πιθανά σενάρια της ζωής ενός εκάστου τέκνου του. Άρα η κρίση του δεν επηρεάζεται από αποφάσεις-πράξεις της στιγμής οποιουδήποτε από εμάς.

Άρα αν κάποιος (κι εδώ πλέον δεν αναφέρομαι σε θεό) γνωρίζει τα μελλούμενα, αλλά δεν τα αποκαλύπτει, ο λόγος δεν είναι αυτός που ανέφερες. Ή ΔΕΝ τα γνωρίζει αλλά το παίζει κάποιος, ή γνωρίζει αυτά που γίνονται πάντα, ή αναμένει αυτά που ο ίδιος έχει προγραμματίσει (Νικόμαχε με πιάνεις ).

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 12:55:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Ενώ τώρα που ο θρησκευτικός λόγος είναι τόσο ασαφής ...
Γεγονός είναι ότι ο ‘θρησκευτικός λόγος’ (υποθέτω πως εννοείς βιβλικής προέλευσης) είναι πολύ σαφής: ο «κόσμος» του καθενός και της καθεμιάς «καταστρέφεται» όταν συμβαίνει να «αφήνει να εγκόσμια» και καλείται ο καθένας και η καθεμιά να πάρει θέση και να δράσει πάνω σ’αυτό (που είναι αναπόφευκτο, αναμενόμενο και βέβαιο) παρά πάνω σε ασάφειες και χρονολογίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 13:32:25  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνείς λοιπόν μαζί μου.
Δεν τίθεται θέμα γνώσης, αλλά μή αποκάλυψης για να μήν την εκμεταλλευτούν οι πονηροί᾿ πρόκειται για μή γνώση.


______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 15:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
panoT, βλέπω συνεχίζεις να μην βάζεις μυαλό και συνεχίζεις να γελοιοποιείσαι...πίστευε εσύ λοιπόν κατά γράμμα και τοίς μετρητοίς σε θαύματα, αναστάσεις και αναλήψεις και από την άλλη ερμήνευε την "γενεά" μεταφορικά ως το ανθρώπινο γένος ή και την "καταραμένη συκιά του Ιησού" ως αλληγορία...το θέατρο του παραλόγου...τα απίστευτα να γίνονται πιστευτά και τα προφανή να εξηγούνται μεταφορικά (ο υπέρτατος παραλογισμός)...πίστευε λοιπόν ό,τι θες, αδιάφορο μου είναι...και άδειασέ μας αν θες και την γωνιά γιατί υπάρχουν σοβαρά άτομα που έχουν αξιόλογα πράγματα να γράψουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 17:28:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ
quote:

για φανταστείτε πόσο γελοίος θα ήταν ο θρησκευτικός λόγος αν έλεγε "την τάδε ημέρα και ώρα ο κόσμος αυτός θα καταστραφεί". Έτσι όλοι οι πονηροί θα ζούσαν στην κραιπάλη πετώντας την Βίβλο και την ηθική στα σκουπίδια, περιμένοντας την γνωστή ώρα και την στιγμή που θα έπρεπε να αλλάξουν.

Ενώ τώρα που ο θρησκευτικός λόγος είναι τόσο ασαφής («κάποια, κάπου, κάποτε» που τραγουδούσε κι ο Νταλάρας ), δεν βλέπουμε πόσο προσεκτικοί είναι οι «πονηροί»; Εντάξει, ζούνε στην κραιπάλη, εκμεταλλεύονται τον υπόλοιπο κόσμο (ανθρώπους και μή), αλλά η Βίβλος είναι πάντα δίπλα τους στο συρτάρι (μερικοί μάλιστα τη... διαβάζουν κιόλας)!

Κι ας υποθέσουμε ότι μας λέει ο θρησκευτικός λόγος «η συντέλεια θα έρθει στις 21 Δεκεμβρίου του 2018, ώρα γκρήνουιτς 12:00 μμ.» ή ακόμη και αύριο μεσημέρι (που τυχαίνει να είναι και Σάββατο, αλί στους Εβραίους ). Και σκέφτεται ο πονηρός «δε βαριέσαι, κι αύριο μέρα είναι, έχουμε καιρό για μετάνοιες», μετά από πέντε λεπτά παθαίνει εγκεφαλικό, τον πατάει αυτοκίνητο, πέφτει μια γλάστρα στο κεφάλι του, ή οτιδήποτε αντίστοιχο και δεν προλαβαίνει! Σε τί τον βοήθησε που έμαθε το τέλος του κόσμου, αφού το δικό του τέλος ήταν πιο κοντά;

Ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα «θεϊκά» διλήμματα «να τους πω πότε είναι ή να το κρατήσω κρυφό, να μή με ξεγελάνε οι πονηροί, μετανιώνοντας στο 90'». Υποτίθεται ο θεός ξέρει ανά πάσα στιγμή (και πριν τη γέννηση του) τί κουμάσι είναι ο κάθε άνθρωπος, τί θα κάνει στη ζωή του κλπ. Λογικά γνωρίζει (παντογνώστης ων) όλα τα πιθανά σενάρια της ζωής ενός εκάστου τέκνου του. Άρα η κρίση του δεν επηρεάζεται από αποφάσεις-πράξεις της στιγμής οποιουδήποτε από εμάς.

Άρα αν κάποιος (κι εδώ πλέον δεν αναφέρομαι σε θεό) γνωρίζει τα μελλούμενα, αλλά δεν τα αποκαλύπτει, ο λόγος δεν είναι αυτός που ανέφερες. Ή ΔΕΝ τα γνωρίζει αλλά το παίζει κάποιος, ή γνωρίζει αυτά που γίνονται πάντα, ή αναμένει αυτά που ο ίδιος έχει προγραμματίσει (Νικόμαχε με πιάνεις ).

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Υπάρχει και μια άλλη πιθανότητα που άφησες έξω.

Το να έχεις την δύναμη της παντογνωσίας, δεν σημαίνει πως είσαι αναγκασμένος να την χρησιμοποιείς πάντα. Τέτοιες σκέψεις καταργούν την ελεύθερη βούληση.

Όλα είναι ρευστά, γι' αυτό ο Θεός ζητάει μετάνοια και δίνει περιθώρια, μην θέλοντας να χαθεί κανένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 17:48:32  Εμφάνιση Προφίλ
Και φίλε Kondora καλύτερα να χαθεί ένας από ατύχημα παρά από το χέρι του Θεού.

Εντάξει, ξέρω ό,τι αυτό το βλέπεις σαν τρομοκρατία κάποιων σαλεμένων...

Το μυαλό όλο εκεί πάει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 18:46:16  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ
quote:

Το να έχεις την δύναμη της παντογνωσίας, δεν σημαίνει πως είσαι αναγκασμένος να την χρησιμοποιείς πάντα.

Δηλαδή, ο θεός είναι παντογνώστης, αλλά μερικές φορές κλείνει και τα μάτια;

Αυτό που βλέπω είναι ότι βρήκαμε/φτιάξαμε έναν τύπο αόρατο, του φορτώσαμε όλες τα λάθη και τις παραλείψεις μας, συν όλες τις δυνάμεις που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε (μέχρι που κάποιες τις εξηγήσαμε και τότε του φορτώσαμε καινούριες) και... ξεμπερδέψαμε.
«Γιατί πεθαίνουν τόσοι από αρρώστιες και πείνα, την ώρα που άλλοι κολυμπάνε στα πλούτη; Ντάξει μωρέ, ξέρει ο θεός, θα έρθει η ώρα και θα φέρει δικαιοσύνη (στον άλλο κόσμο)... Εμείς ας κάτσουμε στον αναπαυτικό καναπέ μας, έχει το Αρμαγεδδών Νο 45 σήμερα».

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:32:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ
quote:

Το να έχεις την δύναμη της παντογνωσίας, δεν σημαίνει πως είσαι αναγκασμένος να την χρησιμοποιείς πάντα.

Δηλαδή, ο θεός είναι παντογνώστης, αλλά μερικές φορές κλείνει και τα μάτια;

Αυτό που βλέπω είναι ότι βρήκαμε/φτιάξαμε έναν τύπο αόρατο, του φορτώσαμε όλες τα λάθη και τις παραλείψεις μας, συν όλες τις δυνάμεις που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε (μέχρι που κάποιες τις εξηγήσαμε και τότε του φορτώσαμε καινούριες) και... ξεμπερδέψαμε.
«Γιατί πεθαίνουν τόσοι από αρρώστιες και πείνα, την ώρα που άλλοι κολυμπάνε στα πλούτη; Ντάξει μωρέ, ξέρει ο θεός, θα έρθει η ώρα και θα φέρει δικαιοσύνη (στον άλλο κόσμο)... Εμείς ας κάτσουμε στον αναπαυτικό καναπέ μας, έχει το Αρμαγεδδών Νο 45 σήμερα».

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Καλά εσύ το έχεις ρίξει στην κωμωδία ή μάλλον μας βλέπεις σαν γελωτοποιοούς... ΑΛΛΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ...τί να κάνουμε... όπως το βλέπει κανείς...

Πω πω, τραγικές παρεξηγήσεις. Ποιος του φόρτωσε καλέ τα λάθη μας; Μόνος του δέχτηκε να σηκώσει τις αμαρτίες μας.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ. Αυτο ρώτησε το ξανά! Γιατί κυβερνά ο άνθρωπος φίλε Κόνδορα. Σε ΑΥΤΟΝ τον κόσμο θα φέρει δικαιοσύνη.

Ποιον αναπαυτικό καναπέ καλέ; Έρχονται θύελλες και τυφώνες!!!Βλέπω λαοθάλασσες. Τα κύματα βουίζουν...

Το τέλος είναι εδώ...το προαισθάνομαι...και δεν βρίσκομαι φίλε Κόνδορα απλώς σε άσχημη διάθεση για να φαντάζομαι καταστροφές και νεροποντές... έχω συνειδητοποιήσει κάποια πολύ άσχημα πράγματα.


Υ.Γ Μιλάω σοβαρά αλλά αν σου φαίνεται αστείο ΟΚ, σύντομα όλοι θα καταλάβουμε...listen to the madman

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Ναι, αυτό σημαίνει γενιά. Αλλά ΠΟΙΑ γενιά; "Αυτή". Ποια είναι "αυτή";

Αντίθετα με τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ με τον οποίο συμφωνώ σε όλα τ' άλλα φίλε Χρίστο, στο θέμα της "γενιάς" όπως έχω γράψει σε προηγούμενη απάντησή μου, όπως τουλάχιστον συμπεραίνω εγώ από τα αποσπάσματα που παρέθεσε ο kost, ο Ιησούς μιλάει για τη δική του γενιά.
quote:
Χρίστος Έλ
Είδες όμως τί έγραψα για το Λουκάς 21(επίσης Ματθαίος 24 και Μάρκος 13); Ελπίζω κάποια από αυτά να μας κάνουν να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις... πες μου την γνώμη σου. Σε πείθει κάτι; Αν όχι, γιατί;

Η μεγαλύτερη κατά τη γνώμη μου αντίφαση στα ευαγγέλια φίλε Χρίστο, είναι ότι ενώ από τα τεκταινόμενα ο Ιησούς και οι μαθητές του δεν έχουν διαβεί τα όρια της Παλαιστίνης, και δεν γνωρίζουν τίποτα πέρα απ' αυτά, αντιθέτως οι συντάκτες των ευαγγελίων έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την περιοχή, τους νόμους, τις συνήθειες των Εβραίων κλπ. Ο Συντάκτης του κατά Λουκά πάλι δεδομένου ότι το ευαγγέλιό του γράφτηκε μεταξύ του 80 - 90, δεν έκανε τίποτε άλλο παρά να αντιγράψη τα συμβάντα στην Ιερουσαλήμ, τα οποία έγιναν γνωστά σε όλη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, και γι αυτόν σηματοδοτούσαν την έλευση της δευτέρας παρουσίας του Ιησού.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:39:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρω...βλέπεις τώρα το γνωστό χριστιανικό "μισαλλόδοξο και τρομοκρατικό τροπάριο"... αλλά τί να κάνουμε φίλε, εγώ είμαι αφελής που θέλω και τρομοκρατούμαι, πιστεύοντας σε καταστροφές...

Γιατί όμως αποκλείεις το ενδεχόμενο να γίνεις και εσύ σαν και εμένα σύντομα; Που ξέρεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:42:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Ναι, αυτό σημαίνει γενιά. Αλλά ΠΟΙΑ γενιά; "Αυτή". Ποια είναι "αυτή";

Αντίθετα με τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ με τον οποίο συμφωνώ σε όλα τ' άλλα φίλε Χρίστο, στο θέμα της "γενιάς" όπως έχω γράψει σε προηγούμενη απάντησή μου, όπως τουλάχιστον συμπεραίνω εγώ από τα αποσπάσματα που παρέθεσε ο kost, ο Ιησούς μιλάει για τη δική του γενιά.
quote:
Χρίστος Έλ
Είδες όμως τί έγραψα για το Λουκάς 21(επίσης Ματθαίος 24 και Μάρκος 13); Ελπίζω κάποια από αυτά να μας κάνουν να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις... πες μου την γνώμη σου. Σε πείθει κάτι; Αν όχι, γιατί;

Η μεγαλύτερη κατά τη γνώμη μου αντίφαση στα ευαγγέλια φίλε Χρίστο, είναι ότι ενώ από τα τεκταινόμενα ο Ιησούς και οι μαθητές του δεν έχουν διαβεί τα όρια της Παλαιστίνης, και δεν γνωρίζουν τίποτα πέρα απ' αυτά, αντιθέτως οι συντάκτες των ευαγγελίων έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την περιοχή, τους νόμους, τις συνήθειες των Εβραίων κλπ. Ο Συντάκτης του κατά Λουκά πάλι δεδομένου ότι το ευαγγέλιό του γράφτηκε μεταξύ του 80 - 90, δεν έκανε τίποτε άλλο παρά να αντιγράψη τα συμβάντα στην Ιερουσαλήμ, τα οποία έγιναν γνωστά σε όλη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, και γι αυτόν σηματοδοτούσαν την έλευση της δευτέρας παρουσίας του Ιησού.


*


Που διάβασες φίλε Σέσοστρι πως τα συμβάντα στην Ιερουσαλήμ σηματοδοτούσαν την Δευτέρα Παρουσία; Που το λέει αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:52:22  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, πως περιμένανε οι Χριστιανοί την Δευτέρα Παρουσία τον 1ο αιώνα δεν διαφωνώ.

Αλλά που λέει στα Ευαγγέλια πως θα γινόταν οπωσδήποτε τον 1ο αιώνα;

Εγώ διαβάζω για καιρούς των Εθνών, για βασιλείς που θα εγερθούν και θα συνασπιστούν, δίνοντας την εξουσία τους στον μεγάλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:53:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά εσύ το έχεις ρίξει στην κωμωδία ή μάλλον μας βλέπεις σαν γελωτοποιοούς...

Όχι φίλε μου, λάθος κατάλαβες. Κανέναν δεν βλέπω σαν γελωτοποιό.

quote:

Πω πω, τραγικές παρεξηγήσεις. Ποιος του φόρτωσε καλέ τα λάθη μας; Μόνος του δέχτηκε να σηκώσει τις αμαρτίες μας.


Λογοπαίγνιο ήταν. Αλλά μπορεί να είναι και αλήθεια, κάτι που καθιστά το λογοπαίγνιο, «τραγική ειρωνεία».

quote:

Έρχονται θύελλες και τυφώνες!!!Βλέπω λαοθάλασσες. Τα κύματα βουίζουν...

Το τέλος είναι εδώ...το προαισθάνομαι...και δεν βρίσκομαι φίλε Κόνδορα απλώς σε άσχημη διάθεση για να φαντάζομαι καταστροφές και νεροποντές... έχω συνειδητοποιήσει κάποια πολύ άσχημα πράγματα.


Για κάτσε γιατί πριν ο Πάνος παρέθεσε (σωστά) αυτό:

quote:

Μτ Κδ‐36 Περὶ δὲ τῆς ἡμέρας ἐκείνης καὶ ὥρας οὐδεὶς οἶδεν, οὐδὲ οἱ ἄγγελοι τῶν οὐρανῶν, εἰ μὴ ὁ πατήρ μου μόνος.


Λοιπόν, το δέχεσαι αυτό ή εδώ έκανε λάθος ο συγγραφέας;
Το βιβλίο που πιστεύεις τα λέει ξεκάθαρα. Την ημέρα δεν την ξέρει κανείς. Εσύ τα πιστεύεις, όχι εγώ.
Αποφάσισε. Μπορείς να ξέρεις ή δεν μπορείς; Τα «να τώρα κοντά είναι» που ακούγονται εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια δεν μπορούν να θεωρηθούν σοβαρά. Μόνο ως τρομοκρατία εκλαμβάνονται. Και είναι και κόντρα στο δόγμα σου.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 23:57:33  Εμφάνιση Προφίλ
Τα Χριστούγεννα, πού θα πέσει το φλουρί, το Πάσχα, ποιο αυγό δε θα σπάσει, των Φώτων, ποιος θα πιάσει το σταυρό. Αυτό δεν είναι θρησκεία, το πάμε στοίχημα είναι .

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2013, 00:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Ξέρω...βλέπεις τώρα το γνωστό χριστιανικό "μισαλλόδοξο και τρομοκρατικό τροπάριο"... αλλά τί να κάνουμε φίλε, εγώ είμαι αφελής που θέλω και τρομοκρατούμαι, πιστεύοντας σε καταστροφές...

Τις επερχόμενες καταστροφές φίλε Χρίστο μπορεί να τις δη ο καθ' ένας, είτε είναι θρησκευόμενος είτε όχι. Αρκεί να ρίξη μια προσεκτική ματιά γύρω του στα γεγονότα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επίκειται η "Δευτέρα Παρουσία", όπως δεν ήλθε ούτε με τον "Εκατονταετή", ούτε με τον Α', ούτε με τον Β' παγκόσμιο πόλεμο. Τώρα με όλο σου το δίκιο θα με ρωτήσης και τι κάνουμε τώρα; Η απάντηση είναι ότι αυτά δεν αντιμετωπίζονται με προσευχές, και τη δίνει ο μακαρίτης ο Κώστας βάρναλης στην "Μπαλάντα του κυρ Μέντιου", όπου στη θέση του κυρ Μέντιου βάλε έναν που δούλευε σε όλη τη ζωή και τον εκμεταλλευόντουσαν όλοι.

― "Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κ' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι οξαποδώ
κει δεν είναι παρά δω.

Aν το δίκιο θες, καλέ μου,
με το δίκιο του πολέμου
θα το βρείς. Oπού ποθεί
λεφτεριά, παίρνει σπαθί.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy