ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 02:51:26  Εμφάνιση Προφίλ
Stiv

Mπορείς να ενημερωθείς απο εδώ:

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/09/ti-pragmatika-synebh-sta-sodoma-h-thewria-ths-atomikhs-ekrhxhs.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 02:53:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οκ!
Δεκτό.

Το παίρνω πίσω για τον Αλέφαντο..


Οχι δεν στον δίνω πίσω, γιατι τον γουστάρω πολύ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 03:05:57  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχετε ύπνο απόψε ρε βαμπίρια?

Πρέπει να σας αφήσω, να προλάβω το αστρόπλοιο για...Πλειάδες.
Εχω αργήσει και θα με περιμένει η κυρά, πίσω απο την πόρτα με...φωτονικό πλάστη.
Και πονάει πολύ!!!

Καληνύχτα σας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 03:11:29  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε, γιατί δεν κάνεις, εσύ, αυτό που ζητάς;

Πες τα ποσοστά, συνόδεψέ τα με την σχετική βιβλιογραφία και αφού η βιβλιογραφία είναι το μαράζι σου, να είναι ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ.

Αλήθεια υπάρχουν πράγματα που έχεις σκεφθεί ΜΟΝΟΣ σου; Γενικότερη ερώτηση.

quote:
Ξαναγύρισαν οι γιδοβοσκοί???

Πίστευα ότι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις αλλά έπεσα έξω απ' ό,τι φαίνεται.

quote:
Εναλλακτικά φέρε μας τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που να το καταρίπτει

Εναλλακτικά γιατί; Έφερες εσύ τη δική σου;;;

quote:
Στους κατοίκους των νέων εδαφών που προσαρτίζονταν στην αυτοκρατορία και ΗΤΑΝ παγανιστές

Έχεις ιστορική βιβλιογραφία γι' αυτόν τον ισχυρισμό;
Ποιά είναι;;


quote:
(και όχι με προσωπικές απόψεις και ερωτήσεις)

Τι σας κάνουν άραγε και έχετε τέτοια απέχθεια στις προσωπικές απόψεις;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 03:16:00  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί ρε παιδιά; Τι έχει ο Αλέφαντος, μέχρι τραγούδι του έχουν γράψει...
Ζηλιάρηδες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 03:19:34  Εμφάνιση Προφίλ
Πρέπει να κάνω κι εγώ το ίδιο με το Νικόμαχο.
Μας παγίδεψες άτιμε Αλέξανδρε... και θα κουτουλήσω το πληκτρολόγιο.

Κι αυτό πονάει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 11:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Αλέξανδρε, γιατί δεν κάνεις, εσύ, αυτό που ζητάς;

Γιατί το κάνεις αυτό???

Σε κάθε αυθαίρετη προσωπική σας άποψη ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΦΕΡΑ ΗΔΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟΥ στην οποία όμως δεν ανταπαντήσατε και προχωρήσατε σε ΑΛΛΑ θέματα ΠΑΛΙ με αστήρικτες προσωπικές υποθέσεις.

Αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί όπως καταλαβαίνεις.

Γι'αυτό θα σας ζητάω εκ των προτέρων ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ (όπως θα έπρεπε από μόνοι σας να κάνετε χωρίς να σας παρακαλάνε οι συνομιλητές σας)

quote:

Πες τα ποσοστά, συνόδεψέ τα με την σχετική βιβλιογραφία και αφού η βιβλιογραφία είναι το μαράζι σου, να είναι ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ.

Και τι θα γίνει μετά?
Θα πάτε σε άλλο θέμα και θα ζητάτε και εκεί ότι σας κατέβει.

Κοίτα, γιαπετ, έκανες μια τοποθέτηση και σου ζήτησα να την στηρίξεις με τα δικά σου ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Μετά θα δεις και τα δικά μου όπως ΗΔΗ το έχω κάνει μέχρι τώρα χωρίς να έχω δει τα δικά σας στοιχεία!

Ουδέποτε σας έφερα Εκκλησιαστική Ιστορία! Πάντα Επίσημη Ιστορία γραμμένη από Ιστορικούς και όχι από ηλεκτρονικούς και μπετατζήδες.

quote:

Αλήθεια υπάρχουν πράγματα που έχεις σκεφθεί ΜΟΝΟΣ σου; Γενικότερη ερώτηση.

Μόνο αφού βάζω ΠΡΩΤΑ όλα τα στοιχεία κάτω!
Άλλα τα δέχομαι, άλλα τα απορρίπτω και τελικά συνθέτω τη δική μου ΑΠΟΨΗ την οποία όμως μπορώ να την υποστηρίξω και βιβλιογραφικά!

Εσείς κάνετε το ανάποδο!
Πρώτα δημιουργείτε από ΜΟΝΟΙ σας μια άποψη χωρίς να τη στηρίζετε πουθενά εκτός το ότι βολεύει εσάς που τη δημιουργήσατε και όταν σας ζητάει κάποιος κάτι που να θυμίζει βιβλιογραφία του φέρνετε στην καλύτερη τα πονήματα, ηλεκτρονικών, μπετατζήδων, διαφημιστών κτλ που έκαναν το ίδιο με εσάς απλά έγραψαν και ένα βιβλίο σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΕΚΔΟΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ.

quote:

quote:
Ξαναγύρισαν οι γιδοβοσκοί???

Πίστευα ότι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις αλλά έπεσα έξω απ' ό,τι φαίνεται.


Κοίτα έχεις ένα καλό σχέδιο για την Παγκόσμια Ποδηγέτηση το οποίο πραγματοποιήθηκε τμηματικά.

Θα ήθελα σε αυτά τα βήματα που έχεις ήδη αναφέρει να κάνεις τον κόπο να μας πεις σε ποια από αυτά χρησιμοποιήθηκαν οι Εβραίοι γιδοβοσκοί από τα "αόρατα αφεντικά" του σχεδίου.

Εύκολο δεν είναι ή μήπως όχι?

Γιατί κάνεις πίσω με σαχλαμαρίτσες και αστεισμούς?

Κάτι μου λέει πως είδες το άτοπο της σκέψης σου και το έβαλες στα πόδια.

Θα χαρώ να με διαψεύσεις!

quote:

quote:
Εναλλακτικά φέρε μας τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που να το καταρίπτει

Εναλλακτικά γιατί; Έφερες εσύ τη δική σου;;;


Σοβαρολογείς???
Γιατί το κάνεις αυτό???

Γύρνα στις πίσω σελίδες και ξανακοίτα.

Μέχρι και κείμενα από το Μισοπώγων του Ιουλιανού σου έφερα για να υποστηρίξω την άποψή μου.

Εσύ τι έκανες?
Πέταξες ένα χαρακτηρισμό του τύπου "φαιδρό και ψευδές".
Σου ζήτησα να αναφερθείς ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ στο τι εννοείς και ΟΛΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ (?) δεν είδα να επανέρχεσαι!

Ελπίζω να το κάνεις στο μέλλον!

quote:

quote:
Στους κατοίκους των νέων εδαφών που προσαρτίζονταν στην αυτοκρατορία και ΗΤΑΝ παγανιστές

Έχεις ιστορική βιβλιογραφία γι' αυτόν τον ισχυρισμό;
Ποιά είναι;;


Ε, μα είδες που σου λέω?

Φίλε γιαπετ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι μόλις ξεδιαλύνουμε το πότε ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ οι Παγανιστές στη λεκάνη της Μεσογείου ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΑ που σου ζητάω επιμόνως είμαι σίγουρος ότι θα αποσύρεις ΕΣΥ ο ΙΔΙΟΣ το παραπάνω ερώτημα.

Γιατί δεν θες να πάμε βήμα-βήμα και πετάς από το ένα θέμα στο άλλο?

quote:

quote:
(και όχι με προσωπικές απόψεις και ερωτήσεις)

Τι σας κάνουν άραγε και έχετε τέτοια απέχθεια στις προσωπικές απόψεις;;


Διότι ο καθένας μπορεί να έχει από μια όπως οι κωλοτρυπίδες.

Από ΜΟΝΟ του ΔΕΝ λέει κάτι.
Και οι τρελλοί στα Ιδρύματα έχουν από μια.
Σου λέει κάτι? (άσε μη μου απαντήσεις γιατί δεν ξέρω αν θέλω να ακούσω...)

Αν όμως επιθυμείς να κάνεις διαλογική συζήτηση επί σοβαρών θεμάτων ακόμα και εσύ είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι αυτό από ΜΟΝΟ του ΔΕΝ αρκεί!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 11:58:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Προχειρα και απλά:
Ο Ώρος γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου. από παρθένα, σε σπηλιά, με εμφάνιση αστεριού, τον επισκέφτηκαν μάγοι με δώρα, βαφτίστηκε στα 30ντα του. ειχε 12 μαθητές κλπ. κλπ.

Η Ίσιδα ήταν "αειπάρθενος".
...


Τα 'ελαφρά πηδηματάκια' ακούγονται! Λίγο πιο σιγά...
Τι έγινε λοιπόν με τον "Ωρο" και του 12 μαθητές (ή μήπως ήταν τα 7 κατσικάκια ή οι 7 νάνοι). Δεν έχω πρόβλημα να συζητήσω τα πιθανά "παραμύθια" βιβλικών κειμένων αλλά να τα θεωρούν παραμύθια οι ίδιοι που χάφτουν σίγουρα παραμύθια (Μίθρα, Ωρος) και που είναι άσχετοι για τα θέματα που μιλάνε (νομίζουν ο Σαρρου σχεδίασε κάτι από τον Ιεζεκιήλ).... άντε λοιπόν ή απλά τα αφήνεις γιατί δεν σου βγαίνει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 12:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Σχετικά με τους 12 μαθητές του Ιησού, απ' ό,τι φαίνεται αποτελούν άλλη μια μνεία στον ιερό αριθμό 12 που οφείλει την ιερότητά του στα ημερολογιακά και αστρολογικά πρότυπα του δωδεκάμηνου ηλιακού έτους και του ζωδιακού κύκλου ως σταθερές για την οργάνωση και τον προγραμματισμό της ζωής των ανθρώπινων κοινωνιών.

Υπάρχουν πολλά ακόμα μοτίβα με το 12 στις θρησκευτικές και μυθολογικές παραδόσεις του κόσμου. Οι 12 γιοι του βιβλικού Ιακώβ και οι 12 φυλές του Ισραήλ, οι 12 Ιμάμηδες νόμιμοι διάδοχοι του Μωάμεθ της ισλαμικής παράδοσης, οι 12 γιοι του Όντιν στη Σκανδιναβική μυθολογία κ.α.

Φυσικά στο ίδιο pattern ανήκει και το ελληνικό δωδεκάθεο και όλα τα αντίστοιχα δωδεκάθεα του αρχαίου κόσμου. Αν το ψάξουμε θα δούμε ότι σύστημα δώδεκα θεών έχουν κι άλλοι αρχαίοι λαοί όπως οι Χετταίοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Ελαμίτες και άλλοι.

Ακόμα και οργανώσεις πόλεων βασίζονταν στο πρότυπο του ιερού αριθμού 12 όπως η Ιωνική δωδεκάπολις.

Άρα πρόκειται για μια βαθιά ριζωμένη αντίληψη πολλών ανθρώπινων κοινωνιών. Μάλλον θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι η παράδοση των 12 μαθητών του Ιησού "εκλάπη" αποκλειστικά από τον Ώρο.

Περισσότερες πληροφορίες με περαιτέρω μοτίβα του αριθμού 12 στον μυθικοθρησκευτικό κόσμο υπάρχουν στα παρακάτω links:

http://en.wikipedia.org/wiki/12_%28number%29#In_religion

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/12_twelve/12.htm


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 13:14:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σχετικά με τους 12 μαθητές του Ιησού, απ' ό,τι φαίνεται αποτελούν άλλη μια μνεία στον ιερό αριθμό 12 που οφείλει την ιερότητά του στα ημερολογιακά και αστρολογικά πρότυπα του δωδεκάμηνου ηλιακού έτους και του ζωδιακού κύκλου ως σταθερές για την οργάνωση και τον προγραμματισμό της ζωής των ανθρώπινων κοινωνιών.

Υπάρχουν πολλά ακόμα μοτίβα με το 12 στις θρησκευτικές και μυθολογικές παραδόσεις του κόσμου. Οι 12 γιοι του βιβλικού Ιακώβ και οι 12 φυλές του Ισραήλ, οι 12 Ιμάμηδες νόμιμοι διάδοχοι του Μωάμεθ της ισλαμικής παράδοσης, οι 12 γιοι του Όντιν στη Σκανδιναβική μυθολογία κ.α.

Φυσικά στο ίδιο pattern ανήκει και το ελληνικό δωδεκάθεο και όλα τα αντίστοιχα δωδεκάθεα του αρχαίου κόσμου. Αν το ψάξουμε θα δούμε ότι σύστημα δώδεκα θεών έχουν κι άλλοι αρχαίοι λαοί όπως οι Χετταίοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Ελαμίτες και άλλοι.

Ακόμα και οργανώσεις πόλεων βασίζονταν στο πρότυπο του ιερού αριθμού 12 όπως η Ιωνική δωδεκάπολις.

Άρα πρόκειται για μια βαθιά ριζωμένη αντίληψη πολλών ανθρώπινων κοινωνιών. Μάλλον θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι η παράδοση των 12 μαθητών του Ιησού "εκλάπη" αποκλειστικά από τον Ώρο.

Περισσότερες πληροφορίες με περαιτέρω μοτίβα του αριθμού 12 στον μυθικοθρησκευτικό κόσμο υπάρχουν στα παρακάτω links:

http://en.wikipedia.org/wiki/12_%28number%29#In_religion

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/12_twelve/12.htm


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Το ότι το 12 μπορεί να έχει κάποιο συμβολισμό δεν είναι καθόλου 'απόδειξη' ότι ο Ιησούς δεν είχε 12 κοντινούς* μαθητές - που μάλλον είναι κατά τις 12 φυλές του Ισραήλ παρά για άλλο λόγο.

* Ο Ιησούς ΔΕΝ είχε 12 μαθητές. 12 ήταν οι κοντινοί μαθητές-απόστολοι. Υπήρχαν, 5-7 γυναίκες μαθήτριες, άλλοι 70 μαθητές-απόστολοι(συμπεριλάμβαναν γυναίκες,) άλλος κύκλος ευρύτερος 500 μαθητών - ορισμένοι κρυφοί μαθητές (γιατί ήταν 'επώνυμοι' Νικόδημος, Ιωσήφ). Τελικά καθώς ο αριθμός αυξανόταν το "μαθητής" ήταν ποια ο "τίτλος" της ομάδας των οπαδώ του Ιησού (για τα πρώτα 10-20 χρόνια, δεν ονομαζόταν 'χριστιανοί' αλλά 'Μαθητές της Οδού' το χριστιανοί τους αποδόθηκε μάλλον κοροϊδευτικά στην Αντιόχεια αλλά έγινε αποδεκτός ο προσδιορισμός και από τους ίδιους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 13:21:43  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

quote:
(νομίζουν ο Σαρρου σχεδίασε κάτι από τον Ιεζεκιήλ).... άντε λοιπόν ή απλά τα αφήνεις γιατί δεν σου βγαίνει;

Πού έγραψα εγώ ότι ο Σαρού σχεδίασε κάτι απ' τον Ιεζεκιήλ;

Σβήσε το θυμιατό, άνοιξε ένα παράθυρο και ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

Αλλά επειδή μιλάμε για σένα, θα στο παραθέσω εγώ:

"Ο Τσαρλς Μπερλίτζ (ίσως να είναι και ο Ρομπέρ Σαρού, δεν θυμάμαι), αναφέρει ότι, με βάση τις περιγραφές του εν λόγω "προφήτη" η ΝΑΣΑ κατασκεύασε μακέτα διαστημοπλοίου.."

Πού διακρίνεις, ΕΣΥ, αυτό που ισχυρίζεσαι;

Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με σένα, ή δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς ή πετάς λάσπη μπροστά στον ανεμιστήρα και ό,τι κάτσει.


Είμαι περίεργος να δω τι θα γράψεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 13:29:20  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε σου ζήτησα να μου αναφέρεις το ποσοστό των χριστιανών, το οποίο εσύ έφερες ως επιχείρημα για να δείξεις κάτι. Δείξε λοιπόν αυτό που θέλεις και άφησε τους άλλους να το σχολιάσουν όπως αυτοί νομίζουν.
Στο κάτω κάτω δεν ξέρω τι θέλεις να αποδείξεις αφού το άδησες μετέωρο.

Δεν σου ζητάω βιβλιογραφία, την άποψή σου θέλω που, κατά πάσα πιθανότητα, την έχεις σχηματίσει είτε διαβάζοντας κάποια κείμενα είτε αναμασώντας τους διάφορους απολογητές.

Πες τη τη ρημάδα να τελειώνουμε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 13:30:39  Εμφάνιση Προφίλ
Η συνέχεια μετά από μερικές ωρίτσες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 13:32:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

panpam

quote:
(νομίζουν ο Σαρρου σχεδίασε κάτι από τον Ιεζεκιήλ).... άντε λοιπόν ή απλά τα αφήνεις γιατί δεν σου βγαίνει;

Πού έγραψα εγώ ότι ο Σαρού σχεδίασε κάτι απ' τον Ιεζεκιήλ;

Σβήσε το θυμιατό, άνοιξε ένα παράθυρο και ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

Αλλά επειδή μιλάμε για σένα, θα στο παραθέσω εγώ:

"Ο Τσαρλς Μπερλίτζ (ίσως να είναι και ο Ρομπέρ Σαρού, δεν θυμάμαι), αναφέρει ότι, με βάση τις περιγραφές του εν λόγω "προφήτη" η ΝΑΣΑ κατασκεύασε μακέτα διαστημοπλοίου.."

Πού διακρίνεις, ΕΣΥ, αυτό που ισχυρίζεσαι;

Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με σένα, ή δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς ή πετάς λάσπη μπροστά στον ανεμιστήρα και ό,τι κάτσει.


Θα γράψω τα γεγονότα. Ο Σαρρού ή όποιος άλλος ΔΕΝ λένε "η ΝΑΣΑ κατασκεύασε μακέτα διαστημοπλοίου.." αυτό το λέει κάποιος που δεν διαβάζει σωστά τι είπαν. Η ΝΑΣΑ δεν σχεδίασε τίποτα σχετικό. Ένα μηχανικός της ΝΑΣΑ από ιδιωτική προσωπική του πρωτοβουλία έκανε κάποια σχέδια και έγραψε ένα βιβλίο (που είναι πολύ καλό - εικάζει στο βιβλίο αλλά το κάνει με συνεπή τρόπο, κάτι που δεν κάνεις εσύ.
Άλλο το η ΝΑΣΑ σχεδίασε (δημιουργεί εντυπώσεις και είναι ψευδές) κι άλλο το τι έγινε.Εσύ πιάστηκες από κάτι σύντομο που έγραψα στην παρένθεση για να αποφύγεις το ουσιαστικό. Που δεν είναι λάσπη, είναι συμπέρασμα θεμελιωμένο στην παραπλανητική αναφορά ότι "η νασα σχεδίασε"
quote:

quote:

Stiv, μετά θα ρίξεις μια ματιά στην πυρηνική καταστροφή στα Σόδομα και Γόμορα και θα κρίνεις τις περιγραφές, με αυτές των Χιροσίμα και Ναγκασάκι.
...

Μαζεύεις παρέα βλέπω - τελικά μπούτι ή στήθος (κηπουρική ή κέντημα;)
quote:

stiv, ξεκίνα με τον Ιεζεκιήλ, που είναι και πιο πρόχειρος, και μετά προχωρείς παρακάτω...

Ο Τσαρλς Μπερλίτζ (ίσως να είναι και ο Ρομπέρ Σαρού, δεν θυμάμαι), αναφέρει ότι, με βάση τις περιγραφές του εν λόγω "προφήτη" η ΝΑΣΑ κατασκεύασε μακέτα διαστημοπλοίου..



Να χαρώ εγώ επίδειξη ασχετοσύνης! Ο Josef F. Blumrich ήταν μηχανικός της ΝΑΣΑ - όχημα σχεδίασε αφού κάτι σαν όχημα περιγράφει το όραμα -

ΥΓ Περί Josef F. Blumrich και Μπέρλιτζ και Σαρρού - ξεπερασμένοι εδώ και 40 χρόνια (αλλά ενδιαφέροντες)

ΥΓ2 άλλος για την ομάδα κηπουρικής! (ή κεντήματος) αν αυτό είναι το επίπεδο στο 'ελλάνιο φως'...


Edited by - panpam on 04/10/2013 23:58:37


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 13:55:06  Εμφάνιση Προφίλ
Panpam είπε
Θα γράψω τα γεγονότα. Ο Σαρρού ή όποιος άλλος ΔΕΝ λένε "η ΝΑΣΑ κατασκεύασε μακέτα διαστημοπλοίου.." αυτό το λέει κάποιος που δεν διαβάζει σωστά τι είπαν. Η ΝΑΣΑ δεν σχεδίασε τίποτα σχετικό. Ένα μηχανικός της ΝΑΣΑ από ιδιωτική προσωπική του πρωτοβουλία έκανε κάποια σχέδια και έγραψε ένα βιβλίο (που είναι πολύ καλό - εικάζει στο βιβλίο αλλά το κάνει με συνεπή τρόπο, κάτι που δεν κάνεις εσύ.
Άλλο το η ΝΑΣΑ σχεδίασε (δημιουργεί εντυπώσεις και είναι ψευδές) κι άλλο το τι έγινε.Εσύ πιάστηκες από κάτι σύντομο που έγραψα στην παρένθεση για να αποφύγεις το ουσιαστικό. Που δεν είναι λάσπη, είναι συμπέρασμα θεμελιωμένο στην παραπλανητική αναφορά ότι "η νασα σχεδίασε"
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Το αν το σχεδίασε η NASA ή κάποιος άλλος είναι η ουσία?
Δε νομίζω.
Τι είναι αυτό που περιγράφει ο Ιεζεκιήλ ?….. εκεί είναι η ουσία.
Τι άραγε να είναι????
Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω , την άποψη ενός τυπικού Χριστιανού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 14:09:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Panpam είπε
Θα γράψω τα γεγονότα. Ο Σαρρού ή όποιος άλλος ΔΕΝ λένε "η ΝΑΣΑ κατασκεύασε μακέτα διαστημοπλοίου.." αυτό το λέει κάποιος που δεν διαβάζει σωστά τι είπαν. Η ΝΑΣΑ δεν σχεδίασε τίποτα σχετικό. Ένα μηχανικός της ΝΑΣΑ από ιδιωτική προσωπική του πρωτοβουλία έκανε κάποια σχέδια και έγραψε ένα βιβλίο (που είναι πολύ καλό - εικάζει στο βιβλίο αλλά το κάνει με συνεπή τρόπο, κάτι που δεν κάνεις εσύ.
Άλλο το η ΝΑΣΑ σχεδίασε (δημιουργεί εντυπώσεις και είναι ψευδές) κι άλλο το τι έγινε.Εσύ πιάστηκες από κάτι σύντομο που έγραψα στην παρένθεση για να αποφύγεις το ουσιαστικό. Που δεν είναι λάσπη, είναι συμπέρασμα θεμελιωμένο στην παραπλανητική αναφορά ότι "η νασα σχεδίασε"
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Το αν το σχεδίασε η NASA ή κάποιος άλλος είναι η ουσία?
Δε νομίζω.
Τι είναι αυτό που περιγράφει ο Ιεζεκιήλ ?….. εκεί είναι η ουσία.
Τι άραγε να είναι????
Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω , την άποψη ενός τυπικού Χριστιανού.

Μικρά πράγματα είναι ενδείξεις ασχετοσύνης - όπως ήδη έγραψα είναι φανερό ότι περιγράφει όχημα (για τα μάτια του Ιεζεκιήλ) το τι ήταν... η ΠΔ έχει αρκετές περιγραφές 'αρμάτων πυρός' - οι περιγραφές δεν επιδρούν στην αξιοπιστία των κειμένων που κουβεντιάζουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 14:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Αλέξανδρε σου ζήτησα να μου αναφέρεις το ποσοστό των χριστιανών, το οποίο εσύ έφερες ως επιχείρημα για να δείξεις κάτι. Δείξε λοιπόν αυτό που θέλεις και άφησε τους άλλους να το σχολιάσουν όπως αυτοί νομίζουν.
Στο κάτω κάτω δεν ξέρω τι θέλεις να αποδείξεις αφού το άδησες μετέωρο.

Επειδή άνθρωποι είμαστε και ξεχνάμε.
Ιδού πως άρχισε η ιστορία.

Ομιλούσαμε για το περιστατικό της συκιάς και για το εδάφιο του Ματθαίου που αναφέρει καθαρά περί άρσης του "περιούσιου".
Αφού κατέθεσα την επιχειρηματολογία μου και από άλλα χωρία πλην Ματθαίου που μου ζήτησες σου έκανα μια απλή ερώτηση.

Αλέξανδρος:
Έχουν μείνει "εν Αυτώ" οι Εβραίοι?

Και απαντάς γιαπετ μου ως εξής:

Όχι , διότι στόχος των Ευρωπαίων εβραίων που, κατά πάσα πιθανότητα, έγραψαν τα ευαγγέλια, δεν ήταν να γίνουν οι εβραίοι χριστιανοί, αλλά οι άλλοι και γι’ αυτό δεν έγιναν. Ήξεραν τον τρόπο να χρησιμοποιήσουν τη θρησκεία για τους γκογίμ και τι θα πετύχαιναν μέσω αυτής.
Απόδειξη η ανακήρυξή της σε επίσημη θρησκεία του κράτους του Κωνσταντίνου του παιδοκτόνου. Μέχρι και σήμερα βολεύει την άρχουσα τάξη.

Mε άλλα λόγια αντί να δεχτείς το προφανές των Γραφών για την άρση του περιούσιου μεταπηδάς στο ΑΛΛΟ θέμα της κατασκευής ΝΕΑΣ θρησκείας από αυτούς που περιφρονητικά ονομάζετε ΟΛΟΙ σας γιδοβοσκούς της ερήμου ΑΛΛΑ και στο ΑΛΛΟ μεγαλό θέμα της επιβολής της. Οι ίδιοι γιδοβοσκοί της ερήμου μάλιστα πείθουν και τον ...Αυτοκράτορα Κωνσταντίνο να την κάνει επίσημη θρησκεία.

Τι πιο λογικό να σου ζητήσω αποδεικτικά για όλο αυτό το σχέδιο!
Αν είχες βιβλιογραφία ας έφερνες βιβλιογραφία αλλά από τις προηγούμενες απαντήσεις σου θεώρησα ότι αν το πηγαίναμε βήμα-βήμα ξεχνώντας προς στιγμήν την βιβλιογραφία και ΠΑΛΙ θα φαίνονταν το άτοπο της νεοπαγανιστικής θέσης και γι'αυτό σε ρώτησα για το ποσοστό των Χριστιανών που το αποφεύγετε όλοι σας σαν ο διάολος το λιβάνι.

Για επίσημη βιβλιογραφία ούτε λόγος!

Οπότε ΓΙΑΤΙ μου ζητάς ΕΣΥ να απαντήσω ΕΓΩ την ερώτηση που ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ?

Δεν έθεσα εγώ θέμα ούτε κατασκευής ούτε επιβολής του Χριστιανισμού στην ΠΑΡΟΥΣΑ φάση (κάντε λίγο υπομονή) αλλά αφ'ης στιγμής ΠΡΟΕΤΡΕΞΕΣ (και καλά έκανες καθώς διάλογο κάνουμε) υποστήριξε την άποψη σου απαντώντας στην ερώτηση του συνομιλητή σου (διότι το να φέρεις βιβλιογραφία επιπέδου είπαμε το ξεχάσαμε και να'ταν και άλλο)

quote:

Δεν σου ζητάω βιβλιογραφία, την άποψή σου θέλω που, κατά πάσα πιθανότητα, την έχεις σχηματίσει είτε διαβάζοντας κάποια κείμενα είτε αναμασώντας τους διάφορους απολογητές.

Σου έχω φέρει μέχρι στιγμής κείμενα ή και σελίδες απολογητών???

Δεν το νομίζω!

Μόνο επίσημη Βιβλιογραφία ΚΥΡΟΥΣ.

Άρα να είσαι σίγουρος ότι και για τα ποσοστά ή ακόμα καλύτερα από πότε οι Παγανιστές αγνοούνται θα πάρεις ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.

Μέχρι τότε όμως ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ σου έχω ΗΔΗ φέρει απόσπασμα του Αυτοκράτορα που προσπάθησε να αναβιώσει τον ΠΑΓΑΝΙΣΜΟ.

Τον Ιουλιανό.

Από το έργο του Μισοπώγων

«Επεί δε ηρόμην τι μέλλει θύειν η πόλις ενιαύσιον εορτήν άγουσα τω θεώ, ο Ιερεύς είπεν· "εγώ μεν ήκω φέρων οίκοθεν τω θεώ χήνα ιερείον, η πόλις δε τα νυν ουδέν ηυτρέπισται"»

Καταλαβαίνεις τι καταθέτει ο Ιουλιανός το 363 μ.Χ!!!!
Επαναλαμβάνω το 363 μ.Χ!!!!
Άλλη μια, το 363 μ.Χ!!!!

Ήτοι τα μισά του 4ου αιώνα ή 50 ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΑΚΙΑ από το διάταγμα των Μεδιολάνων!!!

Θέλεις να αποδώσεις στην Νέα Ελληνική?
Πάρε και τη βοήθεια του Sesostris.

Εμένα πάντως μου αρέσει η μαγεία του πρωτότυπου

Ούτε διωγμοί, ούτε Θεοδοσιανοί κώδικες ούτε τίποτα εκείνη την περίοδο.

Θα τοποθετηθείς?
Και αν ναι, για πότε το βλέπεις???

quote:

Πες τη τη ρημάδα να τελειώνουμε...

Γιατί?
Βιάζεσαι?
Σιγά-σιγά και βήμα-βήμα.

Πάντως το σκεπτικό μου είναι ολοφάνερο και απορώ που με ρωτάς αλλά ας έχει.

Σχολίασε τον Ιουλιανό και έχει ο ...Μίθρας!

Δεν χανόμαστε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Edited by - Alexandros. on 05/10/2013 14:38:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 14:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Notirk
Τι είναι αυτό που περιγράφει ο Ιεζεκιήλ ?….. εκεί είναι η ουσία.
Τι άραγε να είναι????

H ουσία φίλε Notirk είναι αν ο Ιεζεκιήλ ήταν υπαρκτό πρόσωπο (διότι οι νεοπαγανιστές βγάζουν όλο τον κόσμο ανύπαρκτο) τι έγραψε στις Προφητείες του πότε τις έγραψε και αν επιβεβαιώθηκαν.

Από εκεί και πέρα εγώ ως τυπικός Χριστιανός δέχομαι οτιδήποτε και να θεωρείτε ότι είναι και ξεκινάμε ΑΛΛΗ συζήτηση!

Σε ποιες οντότητες επέτρεψε ο Θεός και με ποιο...μεταφορικό μέσο να έρθουν σε επαφή με τον Ιεζεκιήλ μου εντελώς αδιάφορο όταν έχουμε να λύσουμε άλλα ζητήματα αξιοπιστίας που εγείρει συνεχώς η άλλη πλευρά.

Το σύμπαν μας (πιθανοκρατικά) καθώς και τα υπόλοιπα επίπεδα Δημιουργίας ( 7 το σύνολο) βρίθουν διαφόρων δημιουργημάτων (όλα ανώτερα του ανθρώπου) του Ενός Θεού και των αντιστοίχων τεχνολογιών που έχουν αναπτύξει (ανώτερες και αυτές φυσικά συγκριτικά με τις ανθρώπινες).

Διάβασε, ανάλυσε και κατανόησε το μήνυμα και η εξέταση του αγγελιοφόρου μπορεί να περιμένει σε δεύτερο χρόνο.

Ακόμα και αν απορρίψεις το μήνυμα ως ψευδές ή παράλογο ή παραπλανητικό αυτό θα σε βοηθήσει για να θέσεις τις σωστές ερωτήσεις που θα αφορούν τον αγγελιοφόρο!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Edited by - Alexandros. on 05/10/2013 15:00:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 19:39:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιος είπε πως οι γιδοβοσκοί είναι άσχετοι και αγράμματοι; Ο μέγας Ησίοδος, συγγραφέας της Θεογονίας, ήταν βοσκός. Ο Ορφέας;

Δεν χλεύασε κανείς τους γιδοβοσκούς. Απλώς απάντησα στα κακοπροαίρετα σχόλια του Νικόμαχου περί άσχετων εβραίων γιδοβοσκών. Λες και αν είναι κάποιος ερημίτης ή βοσκός δεν μπορεί να φιλοσοφήσει. Ούτε χλεύασε κανείς τον Απόλλωνα με το "Καταστροφέας". Είναι μια όψη του Θεού, ο τιμωρός των αμαρτωλών.

Επίσης προξενεί εντύπωση πως κάποιοι κοροϊδεύουν τους γιδοβοσκούς, την ώρα που λένε πως αγαπάνε την φύση και τις θρησκείες της φύσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 22:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Χρίστος Ελ
Ποιος είπε πως οι γιδοβοσκοί είναι άσχετοι και αγράμματοι; Ο μέγας Ησίοδος, συγγραφέας της Θεογονίας, ήταν βοσκός. Ο Ορφέας;

Δεν χλεύασε κανείς τους γιδοβοσκούς. Απλώς απάντησα στα κακοπροαίρετα σχόλια του Νικόμαχου περί άσχετων εβραίων γιδοβοσκών. Λες και αν είναι κάποιος ερημίτης ή βοσκός δεν μπορεί να φιλοσοφήσει. Ούτε χλεύασε κανείς τον Απόλλωνα με το "Καταστροφέας". Είναι μια όψη του Θεού, ο τιμωρός των αμαρτωλών.

Επίσης προξενεί εντύπωση πως κάποιοι κοροϊδεύουν τους γιδοβοσκούς, την ώρα που λένε πως αγαπάνε την φύση και τις θρησκείες της φύσης.


Όταν τους τα έμαθαν μισά και κακομοίρικα τα "γραμμάτα" τι περιμένεις???

Αλλά ακόμα και αν αφήσουμε τους "Έλληνες γιδοβοσκούς" στην άκρη, δεν μπορεί οι Εβραίοι να είναι ΓΙΔΟΒΟΣΚΟΙ στα του π.Χ θέματα και στα του μ.Χ να είναι ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΕΣ που να επιβάλλουν τα θέλω τους σε λαούς και Αυτοκράτορες.

Κάτι ενοχλεί εκεί κάπου στην εναλλαγή από π.Χ σε μ.Χ και κάνει ανακόλουθους τους συνομιλητές μας...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 05/10/2013 22:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 22:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
Χρίστος Ελ
Ποιος είπε πως οι γιδοβοσκοί είναι άσχετοι και αγράμματοι; Ο μέγας Ησίοδος, συγγραφέας της Θεογονίας, ήταν βοσκός. Ο Ορφέας;

Δεν χλεύασε κανείς τους γιδοβοσκούς. Απλώς απάντησα στα κακοπροαίρετα σχόλια του Νικόμαχου περί άσχετων εβραίων γιδοβοσκών. Λες και αν είναι κάποιος ερημίτης ή βοσκός δεν μπορεί να φιλοσοφήσει. Ούτε χλεύασε κανείς τον Απόλλωνα με το "Καταστροφέας". Είναι μια όψη του Θεού, ο τιμωρός των αμαρτωλών.

Επίσης προξενεί εντύπωση πως κάποιοι κοροϊδεύουν τους γιδοβοσκούς, την ώρα που λένε πως αγαπάνε την φύση και τις θρησκείες της φύσης.


Όταν τους τα έμαθαν μισά και κακομοίρικα τα "γραμμάτα" τι περιμένεις???

Αλλά ακόμα και αν αφήσουμε τους "Έλληνες γιδοβοσκούς" στην άκρη, δεν μπορεί οι Εβραίοι να είναι ΓΙΔΟΒΟΣΚΟΙ στα του π.Χ θέματα και στα του μ.Χ να είναι ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΕΣ που να επιβάλλουν τα θέλω τους σε λαούς και Αυτοκράτορες.

Κάτι ενοχλεί εκεί κάπου στην εναλλαγή από π.Χ σε μ.Χ και κάνει ανακόλουθους τους συνομιλητές μας...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 05/10/2013 22:14:53



Αλεξανδρε γιατι να ενοχλει τους συνομιλητες μας το π.χ. με το μ.χ.,δεν νομιζω να τους ενοχλει αυτο ,αποψη μου......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 22:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Αφού ξεμπέρδεψα σήμερα φίλοι μου με όλες τις κηπουρικές εργασίες, είπα να πιάσω το κέντημα. Κέντησα κάνα δυο ώρες ώσπου βαρέθηκα και είπα δεν ανοίγω κανένα βιβλίο να διαβάσω.
Επέλεξα λοιπόν να διαβάσω κάτι από την Βίβλο για δυο λόγους. Πρώτον γιατί έχει μέσα ιστορίες για όλα τα γούστα, και δεύτερον μια και επιμένει ο μικρός ότι δεν το 'χω μήπως βρω εκεί μέσα αυτό που μου λείπει.

Ανοίγω λοιπόν τη Γένεση και στο κεφάλαιο ΛΗ” πέφτω επάνω σε μία incest story άλλο πράμα. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μια φορά κι ένα καιρό που λέτε, ο Ιούδας , όχι αυτός που ρουφιάνεψε το Χριστό, ο άλλος ο άγιος ο γιος του Ιακώβ, έφυγε από το τσαντίρι του πατέρα του και πήγε και παντρεύτηκε μια χαναναία που τη λέγανε Σαυά. Καλά περνάγανε οι δυο τους, είχανε τα κατσικοπρόβατά τους, και απέκτησαν και τρεις γιούς, τον Ήρ, τον γνωστό Αυνάν, και τον Σηλώμ. Μεγάλωσαν τα παιδιά και ο Ήρ παντρεύτηκε με μια κοπέλα που τη λέγανε Θάμαρ......
Φαίνεται όμως πως ο Ήρ έκανε κάποια κουτσουκέλα στον Γιαχβέ, και αυτός μια και δεν σήκωνε πολλά πολλά τον καθάρισε. Χήρα λοιπόν και βαρυπενθούσα η Θάμαρ στο άνθος της ηλικίας της, έκλαιγε κι οδυρότανε όχι τόσο γιατί τα τίναξε ο Ήρ, αλλά γιατί ο Αυνάν αντί να επιτελεση τα καθήκοντα του εκλιπόντος ως όριζε ο νόμος, προτιμούσε να επιδίδεται στο σπόρ το οποίο πήρε τιμής ένεκεν το όνομά του. Για τον λόγο αυτό τσαντίστηκε ο Γιαχβέ μαζί του και πάει και ο Αυνάν...
Του Ιούδα του ήλθε ταμπλάς. Τι να την κάνω τώρα εγώ αυτήν να την έχω στο σπίτι μου και να τρώη τσάμπα το ψωμί μου; Κάλεσε λοιπόν τη Θάμαρ και της είπε· κάθισε στο πατρικό σου χήρα, μέχρι να μεγαλώση ο τρίτος μου γιος ο Σηλώμ και να σε....εισέλθει προς εσέ. Έτσι το έλεγαν στην βιβλική διάλεκτο το γ***σι, και αν δεν με πιστεύετε ανοίξτε και στην Καινή Διαθήκη στο κατά Λουκά1, 26-35.

Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή πέθανε η Σαυά. Αφού την έκλαψε και την πένθησε ο Ιούδας μετά από λίγο καιρό σκέφτηκε και τις δουλειές του που είχαν μείνει πίσω, και ξεκίνησε να συναντήση στα Θαμνά αυτούς που κούρευαν τα πρόβατά του. Μόλις το 'μαθε η Θάμαρ δεν έχασε την ευκαιρία, που να περιμένω σκέφτηκε να μεγαλώση εκείνο το νιάνιαρο ο Σηλώμ για να εισέλθη προς εμέ όπως το λέμε το.... εμείς οι βιβλικοί. Καλός είναι και ο πεθερός μου. Λίγο σιτεμένος βέβαια, αλλά κρατάει γερά ακόμα. Πέταξε λοιπόν τα μαύρα και τις πλερέζες, ντύθηκε νεγκλιζέ παρφουμαρίστηκε, σκέπασε και το πρόσωπό της με ένα φερετζέ, και στήθηκε στο δρόμο του Ιούδα... Μόλις την είδε ο Ιούδας επιστίλβωσεν ο οφθαλμός του που λένε, και ξέχασε το νόμο που του απαγόρευε να πορνεύση. Πλησίασε λοιπόν την Θάμαρ δίχως να τη γνωρίση και της είπε· είσθε δι ένα ταχύ είσελθε; Είμαι του αποκρίθηκε αυτή, αλλά τι θα με δώσης δια το έριον; Θα σου δώσω ένα κατσικάκι της αποκρίθηκε ο Ιούδας. Ναι αλλά επειδή μετά την απομάκρυνση από το...ταμείο μου του είπε, μπορεί να με ξεγελάσης και να μη μου δώσης το κατσικάκι, γι αυτό θα μου αφήσης σαν ενέχυρο το δαχτυλίδι σου, το περιδέραιο και το ραβδί σου.
Στεναχωρήθηκε ο Ιούδας, όχι τόσο για το ραβδί και το περιδέραιο που ήταν από δόντια κατσίκας, αλλά για για το δαχτυλίδι που ήταν ενθύμιο της μακαρίτισσας της μάνας του, αλλά τι να κάνη τόσο καιρό χήρος άνθωπος είχε ανάγκη να εισέλθη κάπου, και τις παρτίδες με τις κατσίκες τις είχε ξεκόψει από τα νιάτα του. Τα έδωσε λοιπόν στην Θάμαρ και εισήλθεν προς αυτήν.....

Όταν πήγε στο κοπάδι του το πρώτο πράμα που σκεφτηκε ήταν να στείλη το κατσίκι και να πάρη πίσω τα ενέχυρα που είχε αφήσει, όμως αυτοί που έστειλε να της δώσουν το κατσίκι γύρισαν πίσω άπρακτοι μια και κανείς δεν ήξερε ποια ήταν η γυναίκα που έκανε τις βίζιτες στην περιοχή .
Μετά όμως από μερικούς μήνες η κοιλιά της Θάμαρ άρχισε να φουσκώνη και να τη ζώνουνε τα φίδια. Ρε λες να ήταν καρπερός ο γέρος συλλογίστηκε και να 'παθα τη ζημιά; Και άρχισε να να σκέφτεται με τι τρόπο θα ξεμπλέξη. Κάποια στιγμή κάποιος σφύριξε στον Ιούδα την εγκυμοσύνη της Θάμαρ και έγινε πυρ και μανία. Ήταν βλέπετε και πρόεδρος σου συλλόγου δια την τάξιν και την ηθικήν του καταυλισμού. Την παλιο π****να ωρυόταν μου ντρόπιασε το τσαντίρι μου. Πάρτε τη από δω και κάψετέ την ζωντανή πρόσταξε. 'Οταν οι άνθρωποί του πήραν τη Θάμαρ για να την κάψουν τότε εκείνη τους είπε πάρτε το δαχτυλίδι το μπαστούνι και το περιδέραιο και πέστε του Ιούδα ότι με γκάστρωσε αυτό του του ανήκουν. Μόλις το πληροφορήθηκε ο Ιούδας έπεσε ξερός. Και τώρα τι κάμουμε αναρωτήθηκε. Αλλά και τι μπορούσε να κάνη έτσι που ήλθαν τα πράγματα με τη Θάμαρ; Η θάμαρ γέννησε δίδυμα, έκανε και ο Γιαχβέ τα στραβά μάτια, και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.

Ωραία ιστορία και διδακτική.... Δι οικογενείας που λένε...Εγώ σας έγραψα την απόδοση! Όσο για το πρωτότυπο μπορείτε να το βρείτε εδώ, στο 38, 1-30 μαζί με την απόδοση του Κολιτσάρα. Όμως η δική μου είναι καλύτερη γιατί ο Κολιστάρας συνηθίζει ενίοτε να διαστρεβλώνη το νόημα του πρωτοτύπου.

*

Edited by - Sesostris on 05/10/2013 22:56:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
stiv
Αλεξανδρε γιατι να ενοχλει τους συνομιλητες μας το π.χ. με το μ.χ.,δεν νομιζω να τους ενοχλει αυτο ,αποψη μου......

Τη Γέννηση του Ιησού εννοούσα stiv...

Αυτό είναι το γεγονός που κάνει τους Εβραίους από Γιδοβοσκούς της ερήμου την περίοδο της Π.Δ (χαμηλού πνευματικού και μορφωτικού επιπέδου, πιστοί ενός θεού σαν το Γιαχβέ, αντιγραφείς-κλοπείς ιερών κειμένων άλλων λάων κτλ) να μετατρέπονται σε ιδιοφυή παγκόσμια αφεντικά την περίοδο της Κ.Δ όταν πρόκειται για την "κατασκευή" της θρησκείας του Χριστιανισμού και την επιβολή της στους διαφόρους λαούς.

Παρατήρησε το και εσύ στους συνομιλητές μας.
Έχει αν μη τι άλλο πλάκα!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Αφού ξεμπέρδεψα σήμερα φίλοι μου με όλες τις κηπουρικές εργασίες, είπα να πιάσω το κέντημα. Κέντησα κάνα δυο ώρες ώσπου βαρέθηκα και είπα δεν ανοίγω κανένα βιβλίο να διαβάσω.
Επέλεξα λοιπόν να διαβάσω κάτι από την Βίβλο για δυο λόγους. Πρώτον γιατί έχει μέσα ιστορίες για όλα τα γούστα, και δεύτερον μια και επιμένει ο μικρός ότι δεν το 'χω μήπως βρω εκεί μέσα αυτό που μου λείπει.

Ανοίγω λοιπόν τη Γένεση και στο κεφάλαιο ΛΗ” πέφτω επάνω σε μία incest story άλλο πράμα. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μια φορά κι ένα καιρό που λέτε, ο Ιούδας , όχι αυτός που ρουφιάνεψε το Χριστό, ο άλλος ο άγιος ο γιος του Ιακώβ, έφυγε από το τσαντίρι του πατέρα του και πήγε και παντρεύτηκε μια χαναναία που τη λέγανε Σαυά. Καλά περνάγανε οι δυο τους, είχανε τα κατσικοπρόβατά τους, και απέκτησαν και τρεις γιούς, τον Ήρ, τον γνωστό Αυνάν, και τον Σηλώμ. Μεγάλωσαν τα παιδιά και ο Ήρ παντρεύτηκε με μια κοπέλα που τη λέγανε Θάμαρ......
Φαίνεται όμως πως ο Ήρ έκανε κάποια κουτσουκέλα στον Γιαχβέ, και αυτός μια και δεν σήκωνε πολλά πολλά τον καθάρισε. Χήρα λοιπόν και βαρυπενθούσα η Θάμαρ στο άνθος της ηλικίας της, έκλαιγε κι οδυρότανε όχι τόσο γιατί τα τίναξε ο Ήρ, αλλά γιατί ο Αυνάν αντί να επιτελεση τα καθήκοντα του εκλιπόντος ως όριζε ο νόμος, προτιμούσε να επιδίδεται στο σπόρ το οποίο πήρε τιμής ένεκεν το όνομά του. Για τον λόγο αυτό τσαντίστηκε ο Γιαχβέ μαζί του και πάει και ο Αυνάν...
Του Ιούδα του ήλθε ταμπλάς. Τι να την κάνω τώρα εγώ αυτήν να την έχω στο σπίτι μου και να τρώη τσάμπα το ψωμί μου; Κάλεσε λοιπόν τη Θάμαρ και της είπε· κάθισε στο πατρικό σου χήρα, μέχρι να μεγαλώση ο τρίτος μου γιος ο Σηλώμ και να σε....εισέλθει προς εσέ. Έτσι το έλεγαν στην βιβλική διάλεκτο το γ***σι, και αν δεν με πιστεύετε ανοίξτε και στην Καινή Διαθήκη στο κατά Λουκά1, 26-35.

Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή πέθανε η Σαυά. Αφού την έκλαψε και την πένθησε ο Ιούδας μετά από λίγο καιρό σκέφτηκε και τις δουλειές του που είχαν μείνει πίσω, και ξεκίνησε να συναντήση στα Θαμνά αυτούς που κούρευαν τα πρόβατά του. Μόλις το 'μαθε η Θάμαρ δεν έχασε την ευκαιρία, που να περιμένω σκέφτηκε να μεγαλώση εκείνο το νιάνιαρο ο Σηλώμ για να εισέλθη προς εμέ όπως το λέμε το.... εμείς οι βιβλικοί. Καλός είναι και ο πεθερός μου. Λίγο σιτεμένος βέβαια, αλλά κρατάει γερά ακόμα. Πέταξε λοιπόν τα μαύρα και τις πλερέζες, ντύθηκε νεγκλιζέ παρφουμαρίστηκε, σκέπασε και το πρόσωπό της με ένα φερετζέ, και στήθηκε στο δρόμο του Ιούδα... Μόλις την είδε ο Ιούδας επιστίλβωσεν ο οφθαλμός του που λένε, και ξέχασε το νόμο που του απαγόρευε να πορνεύση. Πλησίασε λοιπόν την Θάμαρ δίχως να τη γνωρίση και της είπε· είσθε δι ένα ταχύ είσελθε; Είμαι του αποκρίθηκε αυτή, αλλά τι θα με δώσης δια το έριον; Θα σου δώσω ένα κατσικάκι της αποκρίθηκε ο Ιούδας. Ναι αλλά επειδή μετά την απομάκρυνση από το...ταμείο μου του είπε, μπορεί να με ξεγελάσης και να μη μου δώσης το κατσικάκι, γι αυτό θα μου αφήσης σαν ενέχυρο το δαχτυλίδι σου, το περιδέραιο και το ραβδί σου.
Στεναχωρήθηκε ο Ιούδας, όχι τόσο για το ραβδί και το περιδέραιο που ήταν από δόντια κατσίκας, αλλά για για το δαχτυλίδι που ήταν ενθύμιο της μακαρίτισσας της μάνας του, αλλά τι να κάνη τόσο καιρό χήρος άνθωπος είχε ανάγκη να εισέλθη κάπου, και τις παρτίδες με τις κατσίκες τις είχε ξεκόψει από τα νιάτα του. Τα έδωσε λοιπόν στην Θάμαρ και εισήλθεν προς αυτήν.....

Όταν πήγε στο κοπάδι του το πρώτο πράμα που σκεφτηκε ήταν να στείλη το κατσίκι και να πάρη πίσω τα ενέχυρα που είχε αφήσει, όμως αυτοί που έστειλε να της δώσουν το κατσίκι γύρισαν πίσω άπρακτοι μια και κανείς δεν ήξερε ποια ήταν η γυναίκα που έκανε τις βίζιτες στην περιοχή .
Μετά όμως από μερικούς μήνες η κοιλιά της Θάμαρ άρχισε να φουσκώνη και να τη ζώνουνε τα φίδια. Ρε λες να ήταν καρπερός ο γέρος συλλογίστηκε και να 'παθα τη ζημιά; Και άρχισε να να σκέφτεται με τι τρόπο θα ξεμπλέξη. Κάποια στιγμή κάποιος σφύριξε στον Ιούδα την εγκυμοσύνη της Θάμαρ και έγινε πυρ και μανία. Ήταν βλέπετε και πρόεδρος σου συλλόγου δια την τάξιν και την ηθικήν του καταυλισμού. Την παλιο π****να ωρυόταν μου ντρόπιασε το τσαντίρι μου. Πάρτε τη από δω και κάψετέ την ζωντανή πρόσταξε. 'Οταν οι άνθρωποί του πήραν τη Θάμαρ για να την κάψουν τότε εκείνη τους είπε πάρτε το δαχτυλίδι το μπαστούνι και το περιδέραιο και πέστε του Ιούδα ότι με γκάστρωσε αυτό του του ανήκουν. Μόλις το πληροφορήθηκε ο Ιούδας έπεσε ξερός. Και τώρα τι κάμουμε αναρωτήθηκε. Αλλά και τι μπορούσε να κάνη έτσι που ήλθαν τα πράγματα με τη Θάμαρ; Η θάμαρ γέννησε δίδυμα, έκανε και ο Γιαχβέ τα στραβά μάτια, και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.

Ωραία ιστορία και διδακτική.... Δι οικογενείας που λένε...Εγώ σας έγραψα την απόδοση! Όσο για το πρωτότυπο μπορείτε να το βρείτε εδώ, στο 38, 1-30 μαζί με την απόδοση του Κολιτσάρα. Όμως η δική μου είναι καλύτερη γιατί ο Κολιστάρας συνηθίζει ενίοτε να διαστρεβλώνη το νόημα του πρωτοτύπου.

*

Edited by - Sesostris on 05/10/2013 22:56:32



Sesostris, διβασα μετα απο το κεντημα σου το <παραμυθι> που λες ,οκ.Αλλα τι θελεις να δωσεις να καταλαβουμε με αυτο !!! το επιπεδο τους κ.λ.π,?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
stiv
Αλεξανδρε γιατι να ενοχλει τους συνομιλητες μας το π.χ. με το μ.χ.,δεν νομιζω να τους ενοχλει αυτο ,αποψη μου......

Τη Γέννηση του Ιησού εννοούσα stiv...

Αυτό είναι το γεγονός που κάνει τους Εβραίους από Γιδοβοσκούς της ερήμου την περίοδο της Π.Δ (χαμηλού πνευματικού και μορφωτικού επιπέδου, πιστοί ενός θεού σαν το Γιαχβέ, αντιγραφείς-κλοπείς ιερών κειμένων άλλων λάων κτλ) να μετατρέπονται σε ιδιοφυή παγκόσμια αφεντικά την περίοδο της Κ.Δ όταν πρόκειται για την "κατασκευή" της θρησκείας του Χριστιανισμού και την επιβολή της στους διαφόρους λαούς.

Παρατήρησε το και εσύ στους συνομιλητές μας.
Έχει αν μη τι άλλο πλάκα!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.



Οκ καταλαβα Αλεξανδρε ,την διαφορα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris
Ωραία ιστορία και διδακτική.... Δι οικογενείας που λένε...

Αυτά είναι τα "εισελθείν προς..." που γουστάρετε ατιμούλικα ε???

http://www.telegraph.co.uk/culture/art/9926420/Erotic-Pompeii-goat-statue-arrives-in-the-British-Museum.html

quote:

Εγώ σας έγραψα την απόδοση! Όσο για το πρωτότυπο μπορείτε να το βρείτε εδώ, στο 38, 1-30 μαζί με την απόδοση του Κολιτσάρα. Όμως η δική μου είναι καλύτερη γιατί ο Κολιστάρας συνηθίζει ενίοτε να διαστρεβλώνη το νόημα του πρωτοτύπου.

Αφού είσαι τόσο καλός στις αποδόσεις για ρίξε και μια εδώ που αποφεύγει μέχρι στιγμής ο γιαπετ.

Έγραψα:
[
Ιουλιανός.

Από το έργο του Μισοπώγων

«Επεί δε ηρόμην τι μέλλει θύειν η πόλις ενιαύσιον εορτήν άγουσα τω θεώ, ο Ιερεύς είπεν· "εγώ μεν ήκω φέρων οίκοθεν τω θεώ χήνα ιερείον, η πόλις δε τα νυν ουδέν ηυτρέπισται"»

Καταλαβαίνεις τι καταθέτει ο Ιουλιανός το 363 μ.Χ!!!!
Επαναλαμβάνω το 363 μ.Χ!!!!
Άλλη μια, το 363 μ.Χ!!!!

Ήτοι τα μισά του 4ου αιώνα ή 50 ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΑΚΙΑ από το διάταγμα των Μεδιολάνων!!!

Θέλεις να αποδώσεις στην Νέα Ελληνική?
Πάρε και τη βοήθεια του Sesostris.

Εμένα πάντως μου αρέσει η μαγεία του πρωτότυπου

Ούτε διωγμοί, ούτε Θεοδοσιανοί κώδικες ούτε τίποτα εκείνη την περίοδο.

Θα τοποθετηθείς?
Και αν ναι, για πότε το βλέπεις???

]

Μη με απογοητεύσετε και σταματήστε να πετάτε την μπάλλα εκτός γηπέδου!

Μεγάλα παιδιά είμαστε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
stiv

Sesostris, διβασα μετα απο το κεντημα σου το <παραμυθι> που λες ,οκ.Αλλα τι θελεις να δωσεις να καταλαβουμε με αυτο !!! το επιπεδο τους κ.λ.π,?



Αυτό λέγεται αντιπερισπασμός, απορία ψάλτου βηξ, πέτα την μπάλλα εκτός για καθυστερήσεις κτλ

Είναι κατά πολύ προτιμότερο από το να φέρουν Βιβλιογραφία επιπέδου για να υποστηρίξουν τα γραφόμενά τους και να απαντήσουν σε ερωτήσεις που βρίσκονται σε αχαρτογράφητα γι'αυτούς νερά.

Άρχισε να το παρατηρείς ΚΑΙ αυτό στους συνομιλητές μας!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
stiv
Sesostris, διβασα μετα απο το κεντημα σου το <παραμυθι> που λες ,οκ.Αλλα τι θελεις να δωσεις να καταλαβουμε με αυτο !!! το επιπεδο τους κ.λ.π,?

Τίποτε περισσότερο φίλε stiv, από τη μεταφορά μιας incest story από αυτές που υπάρχουν στην Π.Δ. μαζί με άλλες ευτράπελες ή τραγικές. Προσπάθησα να βρώ θεοπνευστία ή αλληγορία στην ιστορία αυτή, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Ίσως ο panpam που τό 'χει και δεν ασχολείται με κεντήματα, καταφέρει να με διαφωτίση.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
stiv
Sesostris, διβασα μετα απο το κεντημα σου το <παραμυθι> που λες ,οκ.Αλλα τι θελεις να δωσεις να καταλαβουμε με αυτο !!! το επιπεδο τους κ.λ.π,?

Τίποτε περισσότερο φίλε stiv, από τη μεταφορά μιας incest story από αυτές που υπάρχουν στην Π.Δ. μαζί με άλλες ευτράπελες ή τραγικές. Προσπάθησα να βρώ θεοπνευστία ή αλληγορία στην ιστορία αυτή, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Ίσως ο panpam που τό 'χει και δεν ασχολείται με κεντήματα, καταφέρει να με διαφωτίση.

*



Sesostris ,η Π.Δ ολοι ξερουμε πως δεν ειναι τοσο <αντιπροσωπευτικη> σε σχεση με την Κ.Δ. ,η διαφωτιση ειναι δεχτη απο ολους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 23:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
stiv

Sesostris, διβασα μετα απο το κεντημα σου το <παραμυθι> που λες ,οκ.Αλλα τι θελεις να δωσεις να καταλαβουμε με αυτο !!! το επιπεδο τους κ.λ.π,?



Αυτό λέγεται αντιπερισπασμός, απορία ψάλτου βηξ, πέτα την μπάλλα εκτός για καθυστερήσεις κτλ

Είναι κατά πολύ προτιμότερο από το να φέρουν Βιβλιογραφία επιπέδου για να υποστηρίξουν τα γραφόμενά τους και να απαντήσουν σε ερωτήσεις που βρίσκονται σε αχαρτογράφητα γι'αυτούς νερά.

Άρχισε να το παρατηρείς ΚΑΙ αυτό στους συνομιλητές μας!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.



Η παρατηρηση φιλε Αλεξανδρε ειναι καλη ,απλα οι φιλοι μας εχουν ,χρονια που ασχολουνται με αυτα και εχουν διατυπωσει πολλες φορες τις αποψεις τους εδω μεσα στον χωρο για αυτο και δεν ,απανταν αμεσως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy