ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 18:28:49  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν, ακούστε με λίγο.

Τα θέματα γίνονται ογκοδέστατα χωρίς ουσία. Θέλετε να γεμίζουν οι σελίδες από σωρηδόν βλακείες, αστεία, προσωπικούς χαρακτηρισμούς;

Ανέφερε τα επίμαχα χωρία και ΠΕΣ που είναι η αντίφαση. Ως εκεί. Δεν είναι αναγκαίο έπειτα να γεμίζουμε σελίδες για το ποιος καταλαβαίνει ή όχι. Ας κρίνει ο καθένας για λογαριασμό του.

Επίσης, διαμαρτύρομαι στην Δ.Ο για τις εκούσιες προσπάθειες του Νικόμαχου να χαλάσει το θέμα. Δεν ασχολείται με το θέμα, αλλά σκοπός του είναι να ρίξει μόνο λάσπη και μάλιστα με καταιγιστικούς ρυθμούς(όπως ακριβώς κάνουν και οι δημοσιογράφοι). Αν έχει κάτι αντικειμενικό να αναφέρει πολύ ευχαρίστως, αλλιώς να του γίνει παρατήρηση.

Γυρίζω στον Αγρό του Αίματος Σέσοστρι. Για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια... θέλω να μου πεις αν από το 1ο απόσπασμα(Ματθαίος 27) αποδεικνύεται πως ο Ιούδας δεν έπεσε μπρούμυτα αλλά έμεινε μόνο κρεμασμένος, και αν από το 2ο απόσπασμα(Πράξεις των Αποστόλων 1) αποδεικνύεται πως ο Ιούδας δεν κρεμάστηκε αλλά έπεσε μπρούμυτα μόνο.

Υ.Γ Προσπάθησε να βρεις το προηγούμενο μύνημά μου για να καταλάβεις γιατί ρωτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 18:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επίσης, διαμαρτύρομαι στην Δ.Ο για τις εκούσιες προσπάθειες του Νικόμαχου να χαλάσει το θέμα. Δεν ασχολείται με το θέμα, αλλά σκοπός του είναι να ρίξει μόνο λάσπη και μάλιστα με καταιγιστικούς ρυθμούς(όπως ακριβώς κάνουν και οι δημοσιογράφοι). Αν έχει κάτι αντικειμενικό να αναφέρει πολύ ευχαρίστως, αλλιώς να του γίνει παρατήρηση.

Σπασμωδικές αντιδράσεις.

τις απόψεις μου καταθέτω,όπως τις βλέπω.
Σε πειράζει που στο μυαλό μου, βλέπω μια μπαρμπουτιέρα με πειραγμένα ζάρια και γκανιότα υπερ του...Κυρίου?

Αυτο βλέπω,αυτο λέω!

Εσυ βλέπεις τον Σαύρα, για αυτον λες!

Δημοκρατία και ελεύθερη διακίνηση ιδεών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 19:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Μας είπε ότι έπαψε να είναι ο περιούσιος λαός το Ισραήλ, για το θεό και έστειλε τον κανακάρη να τους το κάνει σαφές, με τη συκιά (αυτές οι συκιές πάντα πρόβλημα δημιουργούν, τελικά), άσχετα αν τα ευαγγέλια επιμένουν ότι δεν είναι έτσι.
Τα ευαγγέλια θα ακούσουμε τώρα που έχουμε κοτζάμ Αλέξανδρο να μας αναλύει τα... υψηλά νοήματα και τις μύχιες σκέψεις του θεού;;;


Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό γιαπετ!

Κάνε μας την τιμή να μας δείξεις σε ποια χωρία τα Ευαγγέλια υποστηρίζουν τη δική σου άποψη.

Εγώ ήδη σου κατέθεσα δύο με λόγια του ίδιου του Ιησού.

Εάν εσάς σας έμαθαν άλλα και πέφτετε από τα σύννεφα...καλά κάνετε

Στην επόμενη μάζωξη σας δεν χάνετε τίποτα να δείξετε την εν λόγω επιχειρηματολογία στους ινστρούχτορές σας για να δείτε τι θα σας πουν...

Edited by - Alexandros. on 28/09/2013 19:45:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 19:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Ο Αλέξανδρος, όμως, γιατί δεν το έσωσε;

Λες να μην το κατάλαβε ούτε αυτός;!!!!!!!!!;

Μπα, δεν πιστεύω...


Σ'αυτήν την παράνοια σας δεν υπεισέρχομαι.

Θαυμάζω την υπομονή του Χρήστου που αν και από τα γραφόμενα του γνωρίζει ακριβώς την τακτική σας και τους λόγους που σας ωθούν σ'αυτήν την παράνοια εντούτοις προσπαθεί να κάνει διάλογο μαζί σας.

Διάλογος με επιχειρήματα όμως του στυλ

α) λείπει ένα επουσιώδες στοιχείο που δεν επηρεάζει το νόημα (πόσο μάλλον το σωτηριολογικό έργο) άρα αντίφαση,

β) είναι ολόιδια άρα αντιγραφή,

γ) χαλάει τη σύγχρονη Νεοπαγανιστική συλλογιστική άρα προσθήκη εκ των υστέρων

δ) εξωχριστιανική πηγή που επιβεβαιώνει τα Ευαγγέλια άρα πλαστογραφία από τους Χριστιανούς της εποχής.

σας επιστρέφεται πάραυτα από εμένα!

Edited by - Alexandros. on 28/09/2013 19:44:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 20:45:26  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό γιαπετ!

Κάνε μας την τιμή να μας δείξεις σε ποια χωρία τα Ευαγγέλια υποστηρίζουν τη δική σου άποψη.


Μια στιγμή να σε αποκωδικοποιήσω.

Μου ζητάς χωρία που ο χριστός, των ευαγγελίων, να υποστηρίζει ότι ήρθε για να πληρώσει τις γραφές και για τους Ισραηλίτες;;;

Αν σου γράψω για το "μην πάτε πουθενά διότι ήρθα για τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ" θα μου απαντήσεις ότι "είπε" και το "πηγαίνετε στα έθνη κλπ. κλπ.";

quote:
Εγώ ήδη σου κατέθεσα δύο με λόγια του ίδιου του Ιησού.

Όχι, ακριβώς, κατέθεσες την δική σου(;) ερμηνεία των λόγων του, αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι μία άποψη που ο ίδιος δεν ήθελε να την πει και τον... κάρφωσες.

quote:
Εάν εσάς σας έμαθαν άλλα και πέφτετε από τα σύννεφα...καλά κάνετε

Με την ευκαιρία να σου υπενθυμίσω ότι δεν εξήγησες στους αναγνώστες τα "εμείς" και τα "εσείς". Προτίθεσαι να το κάνεις;

quote:
Στην επόμενη μάζωξη σας δεν χάνετε τίποτα να δείξετε την εν λόγω επιχειρηματολογία στους ινστρούχτορές σας για να δείτε τι θα σας πουν...

Δεν είναι όλοι, επαγγελματίες χριστιανοί της ΟΟΔΕ, φίλε μου.

quote:
α) λείπει ένα επουσιώδες στοιχείο που δεν επηρεάζει το νόημα (πόσο μάλλον το σωτηριολογικό έργο) άρα αντίφαση,

β) είναι ολόιδια άρα αντιγραφή,

γ) χαλάει τη σύγχρονη Νεοπαγανιστική συλλογιστική άρα προσθήκη εκ των υστέρων

δ) εξωχριστιανική πηγή που επιβεβαιώνει τα Ευαγγέλια άρα πλαστογραφία από τους Χριστιανούς της εποχής.

σας επιστρέφεται πάραυτα από εμένα!


Αυτά, είναι καταγεγραμμένα από τους ιστορικούς αλλά και από τους ίδιους τους, κατά καιρούς, χριστιανούς παραχαράκτες, είτε σου αρέσει είτε όχι, τι να κάνουμε τώρα;;;

Αν ούτε εσύ θεωρείς ότι υπάρχουν αντιφάσεις στα ευαγγέλια, τότε ρίξε μια ματιά σε παλαιότερα θέματα (για να μην ξαναγράφουμε τα ίδια) ή μην το κάνεις και μείνε στην κατηγορία των, κατά τα ευαγγέλια, μακαρίων.

Είναι δικαίωμά σου άλλωστε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 21:20:48  Εμφάνιση Προφίλ
Το πρώτο απόσπασμα δεν αποκλείει το ενδεχόμενο ο Ιούδας να σωριάστηκε κάτω, ενώ το δεύτερο να κρεμάστηκε. Απλώς, δεν υπάρχει αναφορά σε κάθε περίπτωση.

Επομένως, αντίφαση θα είχαμε αν υπήρχαν αναφορές. Εδώ έχουμε απλά μια αμφιβολία και υποψία των κακολογητών, χωρίς αναφορές.

Η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη απουσίας, και ας λένε κάποιοι ψάξανε στο ψυγείο για τον ελέφαντα και δεν τον βρήκαμε. Κλείνουν τον Θεό και την Γραφή στα δικά τους κουτιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 21:30:40  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ λοιπόν απ' ότι καταλαβαίνω από τα αποσπάσματα είναι πως το ένα συμπληρώνει το άλλο. Το δεύτερο στις πράξεις των Αποστόλων δεν λέει πως ο ΘΑΝΑΤΟΣ του Ιούδα προήλθε από πτώση, αλλά αναφέρει γιατί ονομάστηκε ο αγρός ως Αγρός Αίματος, ο οποίος αναφέρεται και στο πρώτο απόσπασμα.

Κρεμάστηκε λοιπόν ο Ιούδας και αφού είχε ήδη πεθάνει σωριάστηκε κάτω και εχύθησαν τα σπλάχνα του στον αγρό, έτσι που εκείνος ονομάστηκε Αγρός Αίματος.

Παράκληση προς εκείνους που έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με κείμενα περί "αντιφάσεων". Ψυχραιμία και Υπομονή! Υπάρχουν εκατοντάδες χριστιανικές σελίδες στο διαδίκτυο όπου μπορείτε να βρείτε απαντήσεις στις απορίες σας. Μην γίνεστε εύκολα θύματα παραπληροφόρησης από άτομα που στερούνται πνευματικότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 21:49:33  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο ρε Χρήστο, στείλε όσους μπορείς κατ' ευθείαν στο μαντρί...

Υπάρχουν και άλλες πηγές για να ενημερωθούν και να διαπιστώσουν αν τα ευαγγέλια είναι παραμυθάκι για νήπια, όπως λένε τα ίδια ή λόγος θεού.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 22:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ


Μια στιγμή να σε αποκωδικοποιήσω.

Μου ζητάς χωρία που ο χριστός, των ευαγγελίων, να υποστηρίζει ότι ήρθε για να πληρώσει τις γραφές και για τους Ισραηλίτες;;;

Αν σου γράψω για το "μην πάτε πουθενά διότι ήρθα για τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ" θα μου απαντήσεις ότι "είπε" και το "πηγαίνετε στα έθνη κλπ. κλπ.";


Όχι φίλε γιαπετ.

Έγραψες (το πρώτο bold το προσέθεσα εγώ).

quote:

γιαπετ

Μας είπε ότι έπαψε να είναι ο περιούσιος λαός το Ισραήλ, για το θεό και έστειλε τον κανακάρη να τους το κάνει σαφές, με τη συκιά (αυτές οι συκιές πάντα πρόβλημα δημιουργούν, τελικά), άσχετα αν τα ευαγγέλια επιμένουν ότι δεν είναι έτσι.
Τα ευαγγέλια θα ακούσουμε τώρα που έχουμε κοτζάμ Αλέξανδρο να μας αναλύει τα... υψηλά νοήματα και τις μύχιες σκέψεις του θεού;;;


Αυτό που θέλω είναι να μας δείξεις σε ποια χωρία των Ευαγγελίων αναφέρεσαι.


quote:

quote:
Εγώ ήδη σου κατέθεσα δύο με λόγια του ίδιου του Ιησού.

Όχι, ακριβώς, κατέθεσες την δική σου(;) ερμηνεία των λόγων του, αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι μία άποψη που ο ίδιος δεν ήθελε να την πει και τον... κάρφωσες.


Περιμένοντας λοιπόν για την περίπτωση της συκιάς τα δικά σου ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ότι τα δικά μου επιχειρήματα δεν είναι καν επιχειρήματα όπως μας υποσχέθηκες πάμε στο δεύτερο χωρίο.

Μτ Κα-43. δια τούτο λέγω υμίν ότι αρθήσεται αφ’ υμών η βασιλεία του Θεού
και δοθήσεται έθνει ποιούντι τους καρπούς αυτής.

Κάνοντας χρήση της δικής σας μεθόδου αλά Sesostris

ΕΛΑ ΛΟΛΑ ΝΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ - ΠΙ ΠΙ ΤΟ ΠΑΠΙ

Πες μας λοιπόν καλέ μου γιαπετάκι που όλο μιλάς στην ώρα των Θρησκευτικών, στο παραπάνω χωρίο, ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ από ποιους άρει τη Βασιλεία του Θεού και σε ποιους την δίδει?

Σου επιτρέπω ακόμα και τη βοήθεια από τους συμμαθητές σου.

quote:

quote:
Εάν εσάς σας έμαθαν άλλα και πέφτετε από τα σύννεφα...καλά κάνετε

Με την ευκαιρία να σου υπενθυμίσω ότι δεν εξήγησες στους αναγνώστες τα "εμείς" και τα "εσείς". Προτίθεσαι να το κάνεις;


Αγαπητοί αναγνώστες επειδή σέβομαι ότι δεν μπορείτε να κοιμηθείτε καθώς και να φάτε από τη στιγμή που ο γιαπετ έθεσε την ερώτηση του 1.000.000 ευρώ να σας ότι το "εμείς" χαρακτηρίζει τους Χριστιανούς και το "εσείς" τους μη-Χριστιανούς του forum και γίνεται προς χάριν συντομίας!

Όποιος μπερδεύεται με την ανωτέρω ορολογία ας ανατείνει τη δεξιάν!

quote:

quote:
Στην επόμενη μάζωξη σας δεν χάνετε τίποτα να δείξετε την εν λόγω επιχειρηματολογία στους ινστρούχτορές σας για να δείτε τι θα σας πουν...

Δεν είναι όλοι, επαγγελματίες χριστιανοί της ΟΟΔΕ, φίλε μου.


Μπα, και στις συγκεντρώσεις π.χ του Υ.Σ.Ε.Ε μόνος του μιλάει ο Ρασιάς ή στο Ιδεοθέατρο μόνος του τα λέει ο Ραδάμανθυς???


Σημείωση (ειλικρινά φιλική): μιλάς σε πρώην άθεο προερχόμενο από αθειστική οικογένεια...
Τον Panos X T S I (κάτι απ'όλα τέλοσπάντων) που μου φορτώσατε με το που μπήκα μπορεί να μην τον ξέρετε και να μην τον είδατε ποτέ, αλλά αν είστε κάποιας ηλικίας και συμμετέχετε για κάποια (αρκετά) χρόνια στους παραπάνω χώρους, καλού-κακού μην πάρετε όρκο ότι δεν με ξέρετε και δεν με έχετε συναντήσει ποτέ και πουθενά. Όπως το ίδιο κάνω και εγώ για εσάς φυσικά. Συνεπώς την καραμέλα-ταμπέλα της ΟΟΔΕ, του Απολογητή, του έμμισθου/επαγγελματία Χριστιανού, κομμένα όσον αφορά το προσωπό μου μην αρχίζουν και βγαίνουν ονόματα καταστάσεις και συγγένειες στα τυφλά στον αέρα και τύχει να είναι και κανένας από εσάς εδώ μέσα. Ήρθα με τις καλύτερες προθέσεις. Είδες ότι το άφησα ασχολίαστο την πρώτη φορά που το έγραψες, τη δεύτερη (αυτή εδώ δηλαδή) σου απάντησα και ας ελπίσουμε να μην υπάρξει τρίτη. Ας καταθέτει σε κάθε συζήτηση ο καθένας τα επιχειρήματά του ας κάνει τη λογική καζούρα στους "απέναντι" σε ευπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί. Τα άπλυτα ας μείνουν στο καλάθι με τα άπλυτα. Αυτά!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 22:54:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλεξανδρος

Σημείωση (ειλικρινά φιλική): μιλάς σε πρώην άθεο προερχόμενο από αθειστική οικογένεια...
Τον Panos X T S I (κάτι απ'όλα τέλοσπάντων) που μου φορτώσατε με το που μπήκα μπορεί να μην τον ξέρετε και να μην τον είδατε ποτέ, αλλά αν είστε κάποιας ηλικίας και συμμετέχετε για κάποια (αρκετά) χρόνια στους παραπάνω χώρους, καλού-κακού μην πάρετε όρκο ότι δεν με ξέρετε και δεν με έχετε συναντήσει ποτέ και πουθενά. Όπως το ίδιο κάνω και εγώ για εσάς φυσικά. Συνεπώς την καραμέλα-ταμπέλα της ΟΟΔΕ, του Απολογητή, του έμμισθου/επαγγελματία Χριστιανού, κομμένα όσον αφορά το προσωπό μου μην αρχίζουν και βγαίνουν ονόματα καταστάσεις και συγγένειες στα τυφλά στον αέρα και τύχει να είναι και κανένας από εσάς εδώ μέσα. Ήρθα με τις καλύτερες προθέσεις. Είδες ότι το άφησα ασχολίαστο την πρώτη φορά που το έγραψες, τη δεύτερη (αυτή εδώ δηλαδή) σου απάντησα και ας ελπίσουμε να μην υπάρξει τρίτη. Ας καταθέτει σε κάθε συζήτηση ο καθένας τα επιχειρήματά του ας κάνει τη λογική καζούρα στους "απέναντι" σε ευπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί. Τα άπλυτα ας μείνουν στο καλάθι με τα άπλυτα. Αυτά!)


Μου αρεσε αυτο!
Για πολλούς λόγους.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 00:39:22  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
γιαπετ


Μια στιγμή να σε αποκωδικοποιήσω.

Μου ζητάς χωρία που ο χριστός, των ευαγγελίων, να υποστηρίζει ότι ήρθε για να πληρώσει τις γραφές και για τους Ισραηλίτες;;;

Αν σου γράψω για το "μην πάτε πουθενά διότι ήρθα για τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ" θα μου απαντήσεις ότι "είπε" και το "πηγαίνετε στα έθνη κλπ. κλπ.";


Όχι φίλε γιαπετ.

Έγραψες (το πρώτο bold το προσέθεσα εγώ).

quote:

γιαπετ

Μας είπε ότι έπαψε να είναι ο περιούσιος λαός το Ισραήλ, για το θεό και έστειλε τον κανακάρη να τους το κάνει σαφές, με τη συκιά (αυτές οι συκιές πάντα πρόβλημα δημιουργούν, τελικά), άσχετα αν τα ευαγγέλια επιμένουν ότι δεν είναι έτσι.
Τα ευαγγέλια θα ακούσουμε τώρα που έχουμε κοτζάμ Αλέξανδρο να μας αναλύει τα... υψηλά νοήματα και τις μύχιες σκέψεις του θεού;;;

Αυτό που θέλω είναι να μας δείξεις σε ποια χωρία των Ευαγγελίων αναφέρεσαι.


Αυτό έγραψα κι εγώ, τι όχι;

Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο θεός μετάνοιωσε που έκανε τους εβραίους περιούσιο λαό και εγώ ότι έστειλε το γίο του να τους επαναφέρει στο σωστό δρόμο και να επαληθεύσει τις γραφές, μέσα στις οποίες, ο περιούσιος λαός είναι οι εβραίοι. Επομένως θέλεις χωρία που να λένε αυτό...
Περίεργο που δεν το κατάλαβες, εσύ.

quote:
Περιμένοντας λοιπόν για την περίπτωση της συκιάς τα δικά σου ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ότι τα δικά μου επιχειρήματα δεν είναι καν επιχειρήματα όπως μας υποσχέθηκες πάμε στο δεύτερο χωρίο.

Δεν έγραψα ότι θα φέρω λογικά επιχειρήματα για τη συκιά. Αυτό είναι αδύνατο. Μέχρι σήμερα οι συκιές δεν καρπίζουν το... Μάρτιο.

Απλά, επεσήμανα ότι τα δικά σου είναι σαθρά.

quote:
Κα-43. δια τούτο λέγω υμίν ότι αρθήσεται αφ’ υμών η βασιλεία του Θεού
και δοθήσεται έθνει ποιούντι τους καρπούς αυτής.

Πες μου, για να μην ψάχνω, σε ποιό άλλο ευαγγέλιο το λέει αυτό ο χριστός.
Και μετά θα τοποθετηθώ στο καυτό αυτό θέμα...

Διότι αν το ψιθύρισε μόνο στο... αυτί του Ματθαίου, δεν μετράει, έτσι δεν είναι;;

quote:
Κάνοντας χρήση της δικής σας μεθόδου αλά Sesostris

ΕΛΑ ΛΟΛΑ ΝΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ - ΠΙ ΠΙ ΤΟ ΠΑΠΙ

Πες μας λοιπόν καλέ μου γιαπετάκι που όλο μιλάς στην ώρα των Θρησκευτικών, στο παραπάνω χωρίο, ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ από ποιους άρει τη Βασιλεία του Θεού και σε ποιους την δίδει?

Σου επιτρέπω ακόμα και τη βοήθεια από τους συμμαθητές σου.


Υπόδειξέ μου πού αναφέρεται και στα άλλα ευαγγέλια και μετά βάρα όσα παλαμάκια θέλεις.

Να μην τοποθετηθώ χωρίς τη συνδυασμένη μελέτη των χωρίων και λες ότι είμαι... απαίδευτος!!

Τις υπόλοιπες εξυπναδούλες τις αντιπαρέρχομαι, όπως είναι φυσικό.

quote:
Σημείωση (ειλικρινά φιλική): μιλάς σε πρώην άθεο προερχόμενο από αθειστική οικογένεια...
Τον Panos X T S I (κάτι απ'όλα τέλοσπάντων) που μου φορτώσατε με το που μπήκα μπορεί να μην τον ξέρετε και να μην τον είδατε ποτέ, αλλά αν είστε κάποιας ηλικίας και συμμετέχετε για κάποια (αρκετά) χρόνια στους παραπάνω χώρους, καλού-κακού μην πάρετε όρκο ότι δεν με ξέρετε και δεν με έχετε συναντήσει ποτέ και πουθενά. Όπως το ίδιο κάνω και εγώ για εσάς φυσικά. Συνεπώς την καραμέλα-ταμπέλα της ΟΟΔΕ, του Απολογητή, του έμμισθου/επαγγελματία Χριστιανού, κομμένα όσον αφορά το προσωπό μου μην αρχίζουν και βγαίνουν ονόματα καταστάσεις και συγγένειες στα τυφλά στον αέρα και τύχει να είναι και κανένας από εσάς εδώ μέσα. Ήρθα με τις καλύτερες προθέσεις. Είδες ότι το άφησα ασχολίαστο την πρώτη φορά που το έγραψες, τη δεύτερη (αυτή εδώ δηλαδή) σου απάντησα και ας ελπίσουμε να μην υπάρξει τρίτη. Ας καταθέτει σε κάθε συζήτηση ο καθένας τα επιχειρήματά του ας κάνει τη λογική καζούρα στους "απέναντι" σε ευπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί. Τα άπλυτα ας μείνουν στο καλάθι με τα άπλυτα. Αυτά!)

Ανατρίχιασα, βρε.

Αυτό θα το έπαιρνα στα σοβαρά αν ο συντάκτης του, με το ίδιο θάρρος που το έγραψε, έβαζε και το ονοματάκι του στο προφίλ του.

Φιλικό κι αυτό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 06:40:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μπράβο ρε Χρήστο, στείλε όσους μπορείς κατ' ευθείαν στο μαντρί...

Υπάρχουν και άλλες πηγές για να ενημερωθούν και να διαπιστώσουν αν τα ευαγγέλια είναι παραμυθάκι για νήπια, όπως λένε τα ίδια ή λόγος θεού.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


ΠΟΙΟ ΜΑΝΤΡΙ ΡΕ; ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ;Τους είπα απλώς πως μπορούν να βρουν σελίδες με απαντήσεις.

Και σε ρωτώ λοιπόν αφού είσαι σοφός και όχι νήπιο. Στο Ματθαίος 27 υπάρχει η αναφορά όπως και στο Πράξεις 1 ότι ο Αγρός ονομάστηκε Αγρός Αίματος. Ονομάστηκε λοιπόν Αγρός Αίματος επειδή κρεμάστηκε; Με την κρεμάλα χύθηκε αίμα στον αγρό;

Και μια άλλη ερώτηση πολύ σημαντική. Είναι οι συγγραφείς της Βίβλου οι μόνοι που ισχυρίζονται πως το Βιβλίο τους είναι θεόπνευστο; Δεν υπάρχει κανένα άλλο θρησκευτικό βιβλίο στο οποίο ο συγγραφέας να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 07:47:19  Εμφάνιση Προφίλ
There is no contradiction here at all because both are true. A contradiction occurs when one statement excludes the possibility of another. The Second Law of Logic, the Law of Non Contradition, (LNC) says that something cannot be both true and false at the same time and in the same sense. It is not a contradiction to describe something differently: Judas was hung and Judas fell down. Both are possible since neither negates the possibility of the other. A contradiction occurs when one statement makes another statement impossible but both are said to be true. So, what happened here is that Judas went and hung himself and then his body later fell down and split open. In other words, the rope or branch of the tree probably broke due to the weight and his body fell down and his bowels spilled out.

Also, notice that Matt. 27:3-8 tells us specifically how Judas died, by hanging. Acts 1:16-19 merely tells us that he fell headlong and his bowels gushed out. Acts does not tell us that this is the means of his death where Matthew does.


Και κάτι άλλο. Ποιος αγόρασε τον Αγρό και γιατί ονομάστηκε Αγρός Αίματος; Οι ιερείς αγόρασαν τον αγρό εκ μέρους του Ιούδα, γιατί ήταν βρώμικο χρήμα για αθώο αίμα και δεν μπορούσαν να το βάλουν στο θησαυροφυλάκιο. Επομένως ίσως κάνω λάθος και ο Λουκάς στις Πράξεις δεν αποδίδει την ονομασία του Αγρού στο αίμα του Ιούδα που χύθηκε εκεί, αλλά στο αθώο αίμα του Ιησού, όπως δηλαδή και ο Ματθαίος. Άλλωστε ο Λουκάς λέει "Ούτος λοιπόν απέκτησε αγρόν εκ του μισθού της αδικίας"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 11:44:10  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
ΠΟΙΟ ΜΑΝΤΡΙ ΡΕ; ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ;Τους είπα απλώς πως μπορούν να βρουν σελίδες με απαντήσεις.

Εσύ μας δουλεύεις μάλλον.
Δεν τους είπες να βρούν σελίδες με απαντήσεις, για την ακρίβεια τους είπες:

quote:
Υπάρχουν εκατοντάδες χριστιανικές σελίδες στο διαδίκτυο όπου μπορείτε να βρείτε απαντήσεις στις απορίες σας.

quote:
Υπάρχουν εκατοντάδες χριστιανικές σελίδες στο διαδίκτυο όπου μπορείτε να βρείτε απαντήσεις στις απορίες σας.

...κατάλαβες;;

quote:
Και σε ρωτώ λοιπόν αφού είσαι σοφός και όχι νήπιο.

Μεταξύ νηπίου και σοφού υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις. Κάπου εκεί βρίσκομαι κι εγώ, όπως οι περισσότεροι, φαντάζομαι!!

quote:
Ονομάστηκε λοιπόν Αγρός Αίματος επειδή κρεμάστηκε;

Όχι γι' αυτό. Η κρεμάλα δεν ματώνει τον κρεμασμένο.

quote:
Με την κρεμάλα χύθηκε αίμα στον αγρό;

Όχι.

quote:
Και μια άλλη ερώτηση πολύ σημαντική. Είναι οι συγγραφείς της Βίβλου οι μόνοι που ισχυρίζονται πως το Βιβλίο τους είναι θεόπνευστο; Δεν υπάρχει κανένα άλλο θρησκευτικό βιβλίο στο οποίο ο συγγραφέας να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο;

Κι εγώ ισχυρίζομαι ότι το σύνολο των μηνυμάτων μου, είναι θεόπνευστα.
Με πιστεύεις;;

Υ.Γ. Ο sesostris, απλά, ήθελε να σου τονίσει τις διαφορές μεταξύ απόδοσης στη νεοελληνική και κειμένου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 12:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
There is no contradiction here at all because both are true. A contradiction occurs when one statement excludes the possibility of another. The Second Law of Logic, the Law of Non Contradition, (LNC) says that something cannot be both true and false at the same time and in the same sense. It is not a contradiction to describe something differently: Judas was hung and Judas fell down. Both are possible since neither negates the possibility of the other. A contradiction occurs when one statement makes another statement impossible but both are said to be true. So, what happened here is that Judas went and hung himself and then his body later fell down and split open. In other words, the rope or branch of the tree probably broke due to the weight and his body fell down and his bowels spilled out.

Also, notice that Matt. 27:3-8 tells us specifically how Judas died, by hanging. Acts 1:16-19 merely tells us that he fell headlong and his bowels gushed out. Acts does not tell us that this is the means of his death where Matthew does.


Και κάτι άλλο. Ποιος αγόρασε τον Αγρό και γιατί ονομάστηκε Αγρός Αίματος; Οι ιερείς αγόρασαν τον αγρό εκ μέρους του Ιούδα, γιατί ήταν βρώμικο χρήμα για αθώο αίμα και δεν μπορούσαν να το βάλουν στο θησαυροφυλάκιο. Επομένως ίσως κάνω λάθος και ο Λουκάς στις Πράξεις δεν αποδίδει την ονομασία του Αγρού στο αίμα του Ιούδα που χύθηκε εκεί, αλλά στο αθώο αίμα του Ιησού, όπως δηλαδή και ο Ματθαίος. Άλλωστε ο Λουκάς λέει "Ούτος λοιπόν απέκτησε αγρόν εκ του μισθού της αδικίας"



Τελικά είναι πράγματι πολύ δύσκολη γλώσσα τα ελληνικά!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 13:09:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
There is no contradiction here at all because both are true. A contradiction occurs when one statement excludes the possibility of another. The Second Law of Logic, the Law of Non Contradition, (LNC) says that something cannot be both true and false at the same time and in the same sense. It is not a contradiction to describe something differently: Judas was hung and Judas fell down. Both are possible since neither negates the possibility of the other. A contradiction occurs when one statement makes another statement impossible but both are said to be true. So, what happened here is that Judas went and hung himself and then his body later fell down and split open. In other words, the rope or branch of the tree probably broke due to the weight and his body fell down and his bowels spilled out.

Also, notice that Matt. 27:3-8 tells us specifically how Judas died, by hanging. Acts 1:16-19 merely tells us that he fell headlong and his bowels gushed out. Acts does not tell us that this is the means of his death where Matthew does.


Και κάτι άλλο. Ποιος αγόρασε τον Αγρό και γιατί ονομάστηκε Αγρός Αίματος; Οι ιερείς αγόρασαν τον αγρό εκ μέρους του Ιούδα, γιατί ήταν βρώμικο χρήμα για αθώο αίμα και δεν μπορούσαν να το βάλουν στο θησαυροφυλάκιο. Επομένως ίσως κάνω λάθος και ο Λουκάς στις Πράξεις δεν αποδίδει την ονομασία του Αγρού στο αίμα του Ιούδα που χύθηκε εκεί, αλλά στο αθώο αίμα του Ιησού, όπως δηλαδή και ο Ματθαίος. Άλλωστε ο Λουκάς λέει "Ούτος λοιπόν απέκτησε αγρόν εκ του μισθού της αδικίας"



Τελικά είναι πράγματι πολύ δύσκολη γλώσσα τα ελληνικά!!

*


Να μάθεις και αγγλικά! Εδώ μου ξέρεις αραβικά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 13:14:05  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν επειδή έχουν λυσσάξει κάποιοι με το εξ' αποκαλύψεως και την θεοπνευστία ως "Βιβλική ανοησία", ερωτώ: ο Ησίοδος, ο Βιργίλιος, ο Οβίδιος, ο Όμηρος ισχυρίζονται πως είναι θεόπνευστοι;

Θεοί επιπνεύσατε το εγχείρημά μου;(Οβίδιος). Ελάτε Ελικωνιάδες Μούσες;(Ησίοδος).

Ελπίζω να μην ισχυριστεί κάποιος πως οι ποιητές καλούσαν τον θεό μέσα τους... ούτε πως οι αρχαίοι άνθρωποι θυσίαζαν και επικαλούσαν τον εαυτό τους.

Και σας έχω και κάτι για τον Σώκρατες εχμ Σωκράτη! Lol. Αρχίζω και γίνομαι αγγλάκι προδίδοντας την ελληνική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 13:26:00  Εμφάνιση Προφίλ
Μήπως λοιπόν, σύμφωνα και με αυτά που είπα για τον Σωκράτη στο άλλο θέμα, επιβάλλεται η Θεία αποκάλυψη λόγω της περιορισμένης φύσης και ανικανότητας του ανθρώπου να φθάσει στην σοφία, αν θέλει πράγματι να γνωρίσει τα Θεία πράγματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 14:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Να μάθεις και αγγλικά! Εδώ μου ξέρεις αραβικά!

Τα Αγγλικά τα διδάχτηκα μαζί με τα Γαλλικά και τα Αραβικά από την δευτέρα τάξη του δημοτικού. Οπότε μπορείς αν θέλεις να μου γράψης και σ' αυτές δίχως πρόβλημα.


*

Edited by - Sesostris on 29/09/2013 14:37:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 17:03:59  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι Sesostris , Χριστος Ελ , Γιαπετ , Panpam , Αλέξανδρος και όλοι όσοι παίρνεται μέρος σε αυτή και τις άλλες σ’αυτό το φόρουμ , περί Βίβλου και άλλων ιερών βιβλίων συζητήσεις , με όλο το σεβασμό ( και το εννοώ ) προς όλους σας , επιτρέψατε μου να παρατηρήσω ένα παράδοξο στης συζητήσεις σας.
Τόσο οι αρνητές της ιερότητας των Γραφών , όσο και αυτοί που πιστεύουν ότι οι Γραφές είναι θεόπνευστες , βρισκόσαστε στο ίδιο μετερίζι!!!! Βλέπετε της Γραφές από την ίδια σκοπιά!!!

Πως , αν αυτό συμβαίνει , έχετε τόσο αντίθετες απόψεις για το ίδιο πράγμα??

Απλά και οι μεν και οι δε είναι σαν να φοράτε γυαλιά πολυεστιακά… οι μεν κρατάνε το κεφάλι πάνω και βλέπουν πρεσβυωπικά οι δε κρατάνε το κεφάλι κάτω και βλέπουν μυωπικά ..… τουτέστιν ….διαβάζεται θολά αμφότεροι.
Οι μεν αρνητές , είναι συνεπείς με αυτό που πιστεύουν ή δεν πιστεύουν γιατί ερμηνεύουν της γραφές - όπως και το παραδέχονται - κατά γράμμα ( λάθος ) … οι δε πιστοί στο θεόπνευστο των Γραφών λένε το σωστό … όμως κατά λάθος …. γιατί ενώ για κάποιους λόγους θεωρουν της Γραφές θεόπνευστες ( σωστό ) , όμως δεν είναι συνεπείς με αυτό που λένε ότι πιστεύουν γιατί της ερμηνεύουν κατά γράμμα ( λάθος ).

Και οι μεν και οι δε ερμηνεύεται της Ιερές Γραφές με την ανθρώπινη λογική… το ίδιο μετερίζι.

Οι γραφές είναι θεόπνευστες και σαν τέτοιες δεν ερμηνεύονται με την λογική… η ανθρώπινη λογική είναι αδύνατον να της κατανοήσει ….αν επιχειρήσει όπως και συμβαίνει , άλλα θα λέει ο ένας , άλλα θα λέει ο άλλος , ο καθένας τα δικά του ανάλογα με τη δική του ιδιαίτερη λογική.

Και δεν είναι τυχαία ή από παραξενιά γραμμένες έτσι από ΑΥΤΟΥΣ που μας της έδωσαν.

Ούτε για πλάκα είπε ο Χριστος ,’’ Ο έχων .ώτα ακούειν ακουέτω’’.

ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΕΊΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ.!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 17:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Αυτό έγραψα κι εγώ, τι όχι;

Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο θεός μετάνοιωσε που έκανε τους εβραίους περιούσιο λαό και εγώ ότι έστειλε το γίο του να τους επαναφέρει στο σωστό δρόμο και να επαληθεύσει τις γραφές, μέσα στις οποίες, ο περιούσιος λαός είναι οι εβραίοι. Επομένως θέλεις χωρία που να λένε αυτό...
Περίεργο που δεν το κατάλαβες, εσύ.


Σταμάτα να πετάς την μπάλλα στην εξέδρα και να χρονοριβείς.

Φέρε όποιο χωρίο θες για όποιο λόγο θες ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ από κάποιον σχετικό με τα Φιλολογικά για να μην χαθούμε στη μετάφραση.

Τόσο δύσκολο σου είναι?

Ίσως να έχεις τους λόγους σου οπότε θα έπρεπε να μην επιμένω τόσο.

quote:

Δεν έγραψα ότι θα φέρω λογικά επιχειρήματα για τη συκιά.

Για τη συκιά έφερα εγώ επιχειρήματα.
Εσύ όφειλες, αν κάπου διαφωνούσες, να φέρεις αντεπιχειρήματα.

Αυτό δεν μπόρεσες να το κάνεις (πως θα μπορούσες άλλωστε) και αρκέστηκες στην προσωπική σου άποψη ότι τα επιχειρήματά μου ΔΕΝ ήταν καν επιχειρήματα.

Δεν πρέπει με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα να μας αποδείξεις ΕΣΤΩ αυτό???

Αλλιώς η προσωπική σου άποψη τι αξία έχει στους υπόλοιπους αναγνώστες εξαιρουμένων των φίλων σου???

quote:

Αυτό είναι αδύνατο.

Όχι καλέ μου γιαπετ, ΟΛΕΣ οι επιστήμες έχουν προχωρήσει και μαζί τους και η Γεωπονία από την οποία μπορούμε να αντλήσουμε ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ αρκεί α) να θέλουμε και β) να μπορούμε να ψάξουμε.

Αν αγνοείς τις Επιστήμες ΔΕΝ θα έχεις επιχειρήματα αλλά θα χρονοτριβείς και θα υπεκφεύγεις εκφράζοντας είτε αστήρικτες προσωπικές απόψεις χωρίς καμμία βαρύτητα και εγκυρότητα είτε μύχιους πόθους για την εξήγηση της Πραγματικότητας.

Τα επιχειρήματά μου ήταν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ (από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών) γι'αυτό και δεν μπορείς να τα καταρίψεις και πετάς συνεχώς τη μπάλλα στην εξέδρα με υπεκφυγές.

quote:

Μέχρι σήμερα οι συκιές δεν καρπίζουν το... Μάρτιο.

Κοίτα, δύο πράγματα συμβαίνουν τα οποία δε σε τιμούν αμφότερα!

α) δεν έχει μάθεις να κάνεις κλικ με το ποντικάκι σου σε συνδέσμους όπως αυτόν εδώ

http://www.aua.gr/roussos/Roussos/pdf/Triptolemos/Trees.pdf
(σελίδες 41-42)

β) δεν ξέρεις να διαβάζεις (ή και να κατανοείς) τη νεωτέρα καθομιλουμένη εκδοχή της Πατρώας Γλώσσας.

Εγώ προτίθεμαι να σε βοηθήσω σε οποιαδήποτε περίπτωση και αν ανήκεις φίλε μου γιαπετ.

Πες το...Χριστιανική αλληλεγγύη στον πλησίον που την έχει ανάγκη.

quote:

Απλά, επεσήμανα ότι τα δικά σου είναι σαθρά.

Δεν νομίζω ότι αρκούν οι "επισημάνσεις" όταν ο άλλος φέρνει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!

Θέλει κάτι πιο...δραστικό!

Το'χεις ή θα επιμείνεις στην παθητική στάση της απλής επισήμανσης η οποία και δε σε τιμά προσωπικά και είναι ανευ ουσίας τελικά για όλους μας (οκ, πλην των φίλων μας που μας αγαπάνε μαζί με τα ελαττώματά μας)?

quote:

quote:
Κα-43. δια τούτο λέγω υμίν ότι αρθήσεται αφ’ υμών η βασιλεία του Θεού
και δοθήσεται έθνει ποιούντι τους καρπούς αυτής.

Πες μου, για να μην ψάχνω, σε ποιό άλλο ευαγγέλιο το λέει αυτό ο χριστός.


Στα πόσα Ευαγγέλια και πάνω η διεθνής επιστημονική κοινότητα θεωρεί κάτι που γράφεται σ'αυτά ότι είναι αξιόπιστο και έγκυρο ώστε να αποφασίσει να το μελετά να το επικρίνει να το αποδέχεται να το απορρίπτει κτλ???

Να θέσω και αλλιώς το ερώτημα μήπως και βοηθηθείς περισσότερο.

Στα πόσα Ευαγγέλια και πάνω πρέπει να βρει κάτι γραμμένο (και μάλιστα σε μορφή copy-paste που σε βολεύει για τη συγκεκριμένη περίσταση) η "μη-Χριστιανική" πλευρά ώστε να κατηγορήσει για κάποιο λόγο το Χριστιανισμό?

quote:

Και μετά θα τοποθετηθώ στο καυτό αυτό θέμα...

Εδώ δεν έχεις τοποθετηθεί σε άλλα και άλλα θέματα βρε γιαπετ μου, εδώ θα κάνεις το...απονενοημένο???

Ήδη ξεκίνησες να βάζεις όρους προετοιμάζοντας τη ΜΗ-ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ σου.

Χρονοτριβές, υπεκφυγές, η μπάλλα στην εξέδρα...

(Σε τα μας μωρέ γιαπετ, σε τα μας...)

quote:

Διότι αν το ψιθύρισε μόνο στο... αυτί του Ματθαίου, δεν μετράει, έτσι δεν είναι;;

α) Το είπε σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ώστε να το ακούσουν ΟΛΟΙ και κυρίως οι "αγαπημένοι" του Γραμματείς και Φαρίσαιοι.

β) Το γράφει Ο Ματθαίος, ένας Εβραίος, στο Ευαγγέλιό του που προορίζονταν για ανάγνωση κυρίως από τους ομοεθνείς του.

Αν ακόμα "δεν μετράει" κατ'εσέ, εκτός από τα βασικά περι χρήσης υπολογιστή και περί Νέων Ελληνικών, προτίθεμαι να σε βοηθήσω και στην απλή Αριθμητική.

quote:

Υπόδειξέ μου πού αναφέρεται και στα άλλα ευαγγέλια και μετά βάρα όσα παλαμάκια θέλεις.

Μετράς?
α) στις περισσότερες παραβολές (ξεκίνα με αυτές του σπορέα, του ασώτου και των ζιζανίων)

β) στα ουαι των Φαρισαίων

γ) Κάτι από Λουκά
Λκ Ιγ-28. εκεί έσται ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων, όταν όψησθεΑβραάμ και Ισαάκ και Ιακώβ και πάντας τους προφήτας εν τη βασιλεία του Θεού, υμάς δε εκβαλλομένους έξω.
Λκ Ιγ-29. και ήξουσιν από ανατολών και δυσμών και από βορρά και νότου,
και ανακλιθήσονται εν τη βασιλεία του Θεού.
Λκ Ιγ-30. και ιδού, εισίν έσχατοι οι έσονται πρώτοι, και εισί πρώτοι οι έσονται έσχατοι.

Προαιρετικός οδηγός σκέψης.

Γιατί κάποιοι Εβραίοι (Αβραάμ, Ισάακ) είναι μέσα και οι σύγχρονοί τους που ακούνε τον Ιησού θα μείνουν έξω?

Ποιοι είναι οι πρώτοι και ποιοι οι έσχατοι που θα ανταλλάξουν θέσεις?

δ) κάτι από Ιωάννη
Ιω ΙΕ-6. εάν μη τις μείνη εν εμοί, εβλήθη έξω ως το κλήμα και εξηράνθη, και
συνάγουσιν αυτά και εις το πυρ βάλλουσι και καίεται.

Έχουν μείνει "εν Αυτώ" οι Εβραίοι?

Αν αλλάξεις το κλήμα με συκιά πέτυχες ΚΑΙ το πολυπόθητο copy paste που επιθυμείς.

quote:

Να μην τοποθετηθώ χωρίς τη συνδυασμένη μελέτη των χωρίων και λες ότι είμαι... απαίδευτος!!

Ορίστε λοιπόν, έχεις και

α) την ευκαιρία της συνδυασμένης μελέτης (όπου σίγουρα θα μου λες υπεκφυγές του τύπου "μα δεν λέει ακριβώς αυτό") με το υλικό που σου έδωσα παραπάνω αλλά επειδή είναι αυξημένης δυσκολίας σου προτείνω να το αφήσεις για κάποιον με περισσότερες...εμπειρίες και

β) το "νια-νια" του Ματθαίου για όλους τους παραμυθιασμένους γιαπετ του κόσμου αυτού.

Διάλεξε και πάρε...

quote:

Τις υπόλοιπες εξυπναδούλες τις αντιπαρέρχομαι, όπως είναι φυσικό.

Αν είχες εξυπνότερες εξυπναδούλες κάτι μου λέει ότι θα μας τις πρόσφερες απλόχερα.

Απλά σε πέτυχα μάλλον σε έλλειψη τόσο επιχειρημάτων όσο και εξυπνάδων...

quote:

Ανατρίχιασα, βρε.

Καλό αυτό διότι είναι δείγμα του ότι έγινα κατανοητός με την πρώτη.

quote:

Αυτό θα το έπαιρνα στα σοβαρά αν ο συντάκτης του, με το ίδιο θάρρος που το έγραψε, έβαζε και το ονοματάκι του στο προφίλ του.

Αν μάθεις το ονοματάκι μου αυτό θα σημαίνει ότι κάτι πήγε τελικά πολύ στραβά...

quote:

Φιλικό κι αυτό.

Το εκτιμώ και ας μείνει έτσι και από τις δύο πλευρές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλοι Sesostris , Χριστος Ελ , Γιαπετ , Panpam , Αλέξανδρος και όλοι όσοι παίρνεται μέρος σε αυτή και τις άλλες σ’αυτό το φόρουμ , περί Βίβλου και άλλων ιερών βιβλίων συζητήσεις , με όλο το σεβασμό ( και το εννοώ ) προς όλους σας , επιτρέψατε μου να παρατηρήσω ένα παράδοξο στης συζητήσεις σας.
Τόσο οι αρνητές της ιερότητας των Γραφών , όσο και αυτοί που πιστεύουν ότι οι Γραφές είναι θεόπνευστες , βρισκόσαστε στο ίδιο μετερίζι!!!! Βλέπετε της Γραφές από την ίδια σκοπιά!!!

Πως , αν αυτό συμβαίνει , έχετε τόσο αντίθετες απόψεις για το ίδιο πράγμα??

Απλά και οι μεν και οι δε είναι σαν να φοράτε γυαλιά πολυεστιακά… οι μεν κρατάνε το κεφάλι πάνω και βλέπουν πρεσβυωπικά οι δε κρατάνε το κεφάλι κάτω και βλέπουν μυωπικά ..… τουτέστιν ….διαβάζεται θολά αμφότεροι.
Οι μεν αρνητές , είναι συνεπείς με αυτό που πιστεύουν ή δεν πιστεύουν γιατί ερμηνεύουν της γραφές - όπως και το παραδέχονται - κατά γράμμα ( λάθος ) … οι δε πιστοί στο θεόπνευστο των Γραφών λένε το σωστό … όμως κατά λάθος …. γιατί ενώ για κάποιους λόγους θεωρουν της Γραφές θεόπνευστες ( σωστό ) , όμως δεν είναι συνεπείς με αυτό που λένε ότι πιστεύουν γιατί της ερμηνεύουν κατά γράμμα ( λάθος ).

Και οι μεν και οι δε ερμηνεύεται της Ιερές Γραφές με την ανθρώπινη λογική… το ίδιο μετερίζι.

Οι γραφές είναι θεόπνευστες και σαν τέτοιες δεν ερμηνεύονται με την λογική… η ανθρώπινη λογική είναι αδύνατον να της κατανοήσει ….αν επιχειρήσει όπως και συμβαίνει , άλλα θα λέει ο ένας , άλλα θα λέει ο άλλος , ο καθένας τα δικά του ανάλογα με τη δική του ιδιαίτερη λογική.

Και δεν είναι τυχαία ή από παραξενιά γραμμένες έτσι από ΑΥΤΟΥΣ που μας της έδωσαν.

Ούτε για πλάκα είπε ο Χριστος ,’’ Ο έχων .ώτα ακούειν ακουέτω’’.

ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΕΊΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ.!!!!




Μου φαίνεται πως κατά βάθος συμφωνώ με ότι λες.

Αλλά είναι και κάποια πράγματα, τα οποία μπορούν να γίνουν κατανοητά από την ανθρώπινη λογική - την οποία εξάλλου μας δώρισε ο Θεός.

Μάλλον θα έλεγα πως η ανθρώπινη λογική χωρίς Θεία Φώτιση είναι ανεπαρκής και μπορεί να καταλήξει σε λάθη και ατέλειες.

Να σε ρωτήσω κάτι. Πέρα από την Βίβλο, όλα τα άλλα θρησκευτικά βιβλία ισχυρίζονται πως είναι Θεόπνευστα; Δεν ρωτώ αν πιστεύεις πως πράγματι είναι ή όχι, αλλά αν το ισχυρίζονται. Ούτε ρωτάω ποια ακριβώς Θεότητα είναι η Πηγή τους.

Σε ρωτώ, γιατί έχει γίνει μεγάλος ντόρος με την λέξη αποκάλυψη. Κανείς μη χριστιανός στον τωρινό κόσμο δεν την πάει αυτήν την λέξη. Αυτά που λες τώρα περί Θεοπνευστίας συμφωνούν απόλυτα με την άποψή μου. Θέλω λοιπόν να επιβεβαιώσω αν έχω καταλάβει καλά ότι συμφωνείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Notirk

Επειδή χτύπησες την ουσία του θέματος (οκ, ίσως με λίγο λάθος διατυπώσεις κατά τη γνώμη μου αλλά μάλλον κατάλαβα τι εννοείς) θα σας παραθέσω την άποψη περί "θεοπνευστίας" ενός τρίτου Χριστιανού (κατ'εμέ "αγίου" ή έστω φωτισμένου) που αν και μη θεολογική (αν και ο ίδιος είναι "επαγγελματίας" (κατά γιαπετ)) είναι αυτό που ισχύει τελικά στην πράξη (και σίγουρα ίσχυσε στην περίπτωσή μου).

Οι γραφές είναι θεόπνευστες διότι όλοι οι άνθρωποι τις θεωρούν... "γραφές" ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι.

Οι Γραφές έχουν τις λέξεις τις προτάσεις τα εδάφια τα κεφάλαια κτλ για ΝΤΕΚΟΡ και για να "κρύψουν" σε πρώτη φάση, κατόπιν θεοπνευστίας πάντα, αυτό που πραγματικά είναι.

ΕΝΑΣ ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ, ένας ΤΕΛΕΙΟΣ και ΑΠΟΛΥΤΑ μη-παραμορφωτικός καθρέπτης.

Καθώς τις φέρνουμε μπροστά μας για να τις διαβάσουμε καθρεφτίζονται με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ όλες οι πτυχές της Ψυχής μας και του Είναι μας.

Νομίζουμε ότι διαβάζουμε και καταλαβαίνουμε τις ίδιες τις Γραφές αλλά αυτό που κάνουμε στην πραγματικότητα είναι η απόλυτη ενδοσκόπηση.

Αν κάποιος μισεί το Θεό θα τον μισήσει ακόμα περισσότερο.
Αν κάποιος έχει υπόνοιες ότι ο Χριστός είναι μυθικό πρόσωπο αυτές οι υπόνοιες θα μετατραπύν σε απόλυτη βεβαιότητα.
Αν κάποιος αισθάνεται μίσος για τους άλλους θα βλέπει παντού μίσος.
Αν κάποιος είναι ψεύτης θα βρίσκει όλο ψέμματα.

(Αυτοί είναι οι "κρύοι" άνθρωποι κατά Θεό).

Αντιθέτως αν κάποιος δίνει αγάπη στον πλησίον του θα βλέπει παντού αγάπη.
Αν αγαπάει την Αλήθεια θα βρει την Απόλυτη Αλήθεια.
κοκ.

(Αυτοί είναι οι τύποις χριστιανοί και είναι οι "χλιαροί". Αν πιεστούν λίγο από τους "κρύους" μπορούν εύκολα κάποιοι από αυτούς να χάσουν την Πίστη τους διότι αυτή είναι ΠΑΘΗΤΙΚΗ καθώς ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τις Γραφές)

Όμως ΚΑΙ οι δύο είναι σε Λάθος κατεύθυνση γιατί ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ αυτό που ΤΕΛΙΚΑ γράφουν οι Γραφές αφού ΔΕΝ μπορουν να τις διαβάσουν ουσιαστικά, διότι απλά βλέπουν και οι δύο πλευρές τον εσωτερικό τους κόσμο.

Άρα πως πρέπει να προσεγγιστούν οι Γραφές?

Με ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΜΑΣ δηλ. με ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ κατά την Χριστιανική ορολογία ή ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ κατά την Αρχαιοελληνική Σκέψη.

Δηλαδή:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν υπάρχει Θεός αλλά Ψάχνω ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ και ότι βγει.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ποιο είναι το Θέλημα Του αλλά Ψάχνω ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ και όπου με βγάλει.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν υπάρχει Χριστός αλλά θα Ψάξω και ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Μτ Ζ-7.Αιτείτε, και δοθήσεται υμίν, ζητείτε, και ευρήσετε, κρούετε, και ανοιγήσεται υμίν.
Μτ Ζ-8.πας γαρ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και τω κρούοντι
ανοιγήσεται

Αυτοί είναι οι Ζεστοί κατά Θεό καθότι τους ΔΙΔΕΤΑΙ από Αυτόν Η ΓΝΩΣΗ των Γραφών και των Μυστηρίων μέσω της ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗΣ τους ΠΙΣΤΗΣ που είναι και το ζητούμενο. Και όσο περισσότερο ψάχνεις τόσα περισσότερα σου δίδονται.

Μτ Ιγ-10. Και προσελθόντες οι μαθηταί είπον αυτώ. διατί εν παραβολαίς λαλείς αυτοίς;
Μτ Ιγ-11. ο δε αποκριθείς είπεν αυτοίς. ότι υμίν δέδοται γνώναι τα μυστήρια
της βασιλείας των ουρανών, εκείνοις δε ου δέδοται.
Μτ Ιγ-12. όστις γαρ έχει, δοθήσεται αυτώ και περισσευθήσεται. όστις δε ουκ
έχει, και ο έχει αρθήσεται απ’ αυτού.
Μτ Ιγ-13. δια τούτο εν παραβολαίς αυτοίς λαλώ, ίνα βλέποντες μη βλέπωσι
και ακούοντες μη ακούωσι μηδέ συνώσι,

Και ξέρετε ποια είναι η χειρότερη κατηγορία?
Σωστά.
Η δεύτερη!

Από την Αποκάλυψη.

ΑπΓ-15. οίδα σου τα έργα, ότι ούτε ψυχρός ει ούτε ζεστός. όφελον ψυχρός ης
ή ζεστός.
ΑπΓ-16. ούτως ότι χλιαρός ει, και ούτε ζεστός ούτε ψυχρός, μέλλω σε εμέσαι εκ του στόματος μου.

Κατόπιν τούτων καταλαβαίνετε ότι η όποια συζήτηση κάνω είναι για τους "χλιαρούς" (και όχι φυσικά για τους "ψυχρούς" αν και φαινομενικά με αυτούς συνδιαλέγομαι) ελπίζοντας στην μεταστροφή της Πίστης τους από Παθητική σε Ενεργητική.

Εγώ όλα τα παραπάνω τα ένιωσα στο πετσί μου ως πρώην Άθεος. Όταν κάποιος μου έδειξε με το σκληρό τρόπο τον τρόπο προσέγγισης των Γραφών οι ίδιες προτάσεις και τα ίδια χωρία που έβγαζαν λάθη πλέον ήταν μπετον αρμέ.

Είχα εκ των υστέρων την αίσθηση για να μη πω πεποίθηση ότι πηδούσα λέξεις και προτάσεις ολόκληρες όταν τις μελετούσα ως Άθεος. Δεν ήταν δυνατόν ο ίδιος άνθρωπος τα ίδια κείμενα να τα κατανοεί εκ διαμέτρου αντίθετα παρά μόνο αν πήδαγε λέξεις και σειρές ολόκληρες.

Και όμως συνέβη...

Edited by - Alexandros. on 29/09/2013 20:11:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:09:06  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Γιατί κάποιοι Εβραίοι (Αβραάμ, Ισάακ) είναι μέσα και οι σύγχρονοί τους που ακούνε τον Ιησού θα μείνουν έξω?

Διότι αναφέρεται στους Φαρισαίους και σε όποιον δεν τον ακολουθεί και όχι σε όλους. Κάτι που επιβεβαιώνεις κι εσύ, μ' αυτό:


quote:
α) Το είπε σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ώστε να το ακούσουν ΟΛΟΙ και κυρίως οι "αγαπημένοι" του Γραμματείς και Φαρίσαιοι.

Όλοι τον άκουγαν, αλλά οι απειλές ήταν στοχευμένες.

Πριν από αυτό που παρέθεσες, του κατά Ιωάννη, λέει:

4 μείνατε ἐν ἐμοί, κἀγὼ ἐν ὑμῖν. καθὼς τὸ κλῆμα οὐ δύναται καρπὸν φέρειν ἀφ' ἑαυτοῦ, ἐὰν μὴ μένῃ ἐν τῇ ἀμπέλῳ, οὕτως οὐδὲ ὑμεῖς, ἐὰν μὴ ἐν ἐμοὶ μένητε. 5 ἐγώ εἰμι ἡ ἄμπελος, ὑμεῖς τὰ κλήματα. ὁ μένων ἐν ἐμοὶ κἀγὼ ἐν αὐτῷ, οὗτος φέρει καρπὸν πολύν, ὅτι χωρὶς ἐμοῦ οὐ δύνασθε ποιεῖν οὐδέν.

Αυτό που έφερες από Λουκά, λίγο πιο πάνω λέει (σου ξέφυγαν τα αυτά χωρία, χωρίς να το θέλεις βέβαια):

24 Ἀγωνίζεσθε εἰσελθεῖν διὰ τῆς στενῆς πύλης· ὅτι πολλοί, λέγω ὑμῖν, ζητήσουσιν εἰσελθεῖν καὶ οὐκ ἰσχύσουσιν. 25 ἀφ' οὗ ἂν ἐγερθῇ ὁ οἰκοδεσπότης καὶ ἀποκλείσῃ τὴν θύραν, καὶ ἄρξησθε ἔξω ἑστάναι καὶ κρούειν τὴν θύραν λέγοντες· Κύριε Κύριε, ἄνοιξον ἡμῖν· καὶ ἀποκριθεὶς ἐρεῖ ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς πόθεν ἐστέ. 26 τότε ἄρξεσθε λέγειν· ἐφάγομεν ἐνώπιόν σου καὶ ἐπίομεν, καὶ ἐν ταῖς πλατείαις ἡμῶν ἐδίδαξας· 27 καὶ ἐρεῖ· λέγω ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς πόθεν ἐστέ· ἀπόστητε ἀπ' ἐμοῦ πάντες οἱ ἐργάται τῆς ἀδικίας.

... εδώ τους προτρέπει να αγωνισθούν για να μην μείνουν έξω. Αν ήταν, σαν λαός, καταδικασμένοι δεν υπήρχε λόγος να τους εφιστά την προσοχή και να μιλάει για μερικούς... μετά τους δίνει και έναν, υποθετικό διάλογο με το θεό ο οποίος αφορά σ’ αυτούς που δεν συμμορφώνονται με τον ίδιο. Αυτό που υποτίθεται δηλαδή ότι θα ακούσουν, όταν χτυπήσουν την πόρτα της ουράνιας βασιλείας, αφού δεν τον ακολουθούν τη συγκεκριμένη στιγμή.
Εσένα αυτό σου φαίνεται άρση της εμπιστοσύνης στους Ισραηλίτες ή απειλή ότι αν δεν τον ακολουθήσουν θα μείνουν "στην απ’ έξω";

Αναρωτιέμαι αν το επόμενο βήμα σου θα είναι να μας "αποδείξεις" ότι ο περιούσιος λαός του γιαχβέ, έγιναν οι Έλληνες...

quote:
Έχουν μείνει "εν Αυτώ" οι Εβραίοι?

Όχι , διότι στόχος των Ευρωπαίων εβραίων που, κατά πάσα πιθανότητα, έγραψαν τα ευαγγέλια, δεν ήταν να γίνουν οι εβραίοι χριστιανοί, αλλά οι άλλοι και γι’ αυτό δεν έγιναν. Ήξεραν τον τρόπο να χρησιμοποιήσουν τη θρησκεία για τους γκογίμ και τι θα πετύχαιναν μέσω αυτής.
Απόδειξη η ανακήρυξή της σε επίσημη θρησκεία του κράτους του Κωνσταντίνου του παιδοκτόνου. Μέχρι και σήμερα βολεύει την άρχουσα τάξη.

quote:
(όπου σίγουρα θα μου λες υπεκφυγές του τύπου "μα δεν λέει ακριβώς αυτό")

Τι σε κάνει να νομίζεις ότι η προσπάθεια να απαξιώσεις τις απαντήσεις μου, εκ των προτέρων ή να με μειώσεις, θα επηρεάσουν οτιδήποτε ή οποιονδήποτε;

quote:
β) το "νια-νια" του Ματθαίου για όλους τους παραμυθιασμένους γιαπετ του κόσμου αυτού.

Ποιος άραγε είναι παραμυθιασμένος αν όχι αυτός που θεωρεί τον, (πάρε απ’ όλα νάχεις), λόγο κάποιου φανταστικού Ιησού, ως λόγο θεού;;;

quote:
Καλό αυτό διότι είναι δείγμα του ότι έγινα κατανοητός με την πρώτη.

Ή με τρομοκράτησες.

quote:
Αν μάθεις το ονοματάκι μου αυτό θα σημαίνει ότι κάτι πήγε τελικά πολύ στραβά...

Τι λες;;

Στα δικαστήρια δηλαδή;;

quote:
Το εκτιμώ και ας μείνει έτσι και από τις δύο πλευρές...

Δείξε ότι αυτό είναι αλήθεια και μη θυμώνεις με κάποιον άγνωστο.

Υ.Γ. Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι φίλε, για εμένα είσαι μαύρα γράμματα σε μια οθόνη, όπως όλοι όσοι δεν γνωρίζω προσωπικά.

Αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση, παρακαλώ, να με δείς κι εσύ έτσι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:11:33  Εμφάνιση Προφίλ
Μπλε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:17:17  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ, εσύ είσαι μπλέ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:19:41  Εμφάνιση Προφίλ
Τα γράμματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:24:33  Εμφάνιση Προφίλ
Αφού για εμένα τα γράμματα είσαι εσύ και αυτά είναι μπλε, είσαι κι εσύ μπλε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 20:27:49  Εμφάνιση Προφίλ
Στην οθόνη.

Γιατί με πληγώνεις έτσι? (Στις φατσούλες αναφέρομαι.)

Υ.Γ. Δεν φαντάζομαι να με ειρωνεύεσαι...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 21:01:32  Εμφάνιση Προφίλ


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy