ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 17:44:53  Εμφάνιση Προφίλ
Για να δούμε λοιπόν τί λέει ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από το επίμαχο χωρίο.

32 Πας λοιπόν όστις με ομολογήση έμπροσθεν των ανθρώπων, θέλω ομολογήσει και εγώ αυτόν έμπροσθεν του Πατρός μου του εν ουρανοίς.
33 Όστις δε με αρνηθή έμπροσθεν των ανθρώπων, θέλω αρνηθή αυτόν και εγώ έμπροσθεν του Πατρός μου του εν ουρανοίς.

34 Μη νομίσητε ότι ήλθον να βάλω ειρήνην επί την γήν· δεν ήλθον να βάλω ειρήνην, αλλά μάχαιραν.

35 Διότι ήλθον να διαχωρίσω άνθρωπον κατά του πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πενθεράς αυτής·
36 και εχθροί του ανθρώπου θέλουσιν είσθαι οι οικιακοί αυτού.
37 Όστις αγαπά πατέρα ή μητέρα υπέρ εμέ, δεν είναι άξιος εμού· και όστις αγαπά υιόν ή θυγατέρα υπέρ εμέ, δεν είναι άξιος εμού·

38 και όστις δεν λαμβάνει τον σταυρόν αυτού και ακολουθεί οπίσω μου, δεν είναι άξιος εμού.
39 Όστις εύρη την ζωήν αυτού θέλει απολέσει αυτήν, και όστις απολέση την ζωήν αυτού δι' εμέ θέλει ευρεί αυτήν.
40 Όστις δέχεται εσάς εμέ δέχεται, και όστις δέχεται εμέ δέχεται τον αποστείλαντά με.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 17:54:54  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά και δεν διδάσκει εδώ την έλλειψη σεβασμού στους γονείς ούτε καταστρέφει οικογένειες.

Λέει πως όποιος προτιμάει τον πατέρα και την μάνα του αντί για Αυτόν δεν είναι άξιος ακόλουθός Του. Δηλαδή αν οι γονείς του εναντιώνονται στον Ιησού, τότε εκείνος ο άνθρωπος θα πρέπει να επιλέξει ποιος αξίζει περισσότερο για αυτόν. Αν δεχθεί τον Ιησού τότε θα έλθει αναγκαστικά διαμάχη και διαχωρισμός στην οικογένειά του. Αυτή είναι η "μάχαιρα", δεν είναι κανένας διαμελισμός των εθνικών στον Αρμαγεδώννα, όπως θέλει να φαντασιώνεται ο Καλόπουλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 18:52:27  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί στην Πρώτη Του Παρουσία ήρθε για να υπηρετήσει τον Άνθρωπο, όχι για να αποδώσει Κρίση.

Παρακάτω. Αυτά που λες Σέσοστρι για τον Μίθρα είναι πολύ ενδιαφέροντα. Αν έχω καταλάβει σωστά, εκείνη την εποχή τα Μυστήρια που ΗΔΗ προϋπήρχαν πολλούς αιώνες πριν είχαν γίνει ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΑ ΣΤΟΝ ΦΤΩΧΟ ΛΑΟ.

Έχω μια σκέψη που είναι πραγματικά πρόκληση για τους μυθικιστές και τους ανθρώπους του zeitgeist. Παρουσιάζουν κάθε ξεχωριστή φιγούρα και την συγκρίνουν με τον Ιησού, ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ δεν κάνουν το ίδιο με αυτές τις φιγούρες αναμεταξύ τους. Αυτό θα έπρεπε να μας βάλει σε υποψίες για το αν αυτοί οι άνθρωποι ενδιαφέρονται για την αλήθεια. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να αποδείξουν πως ο Χριστός δεν ήρθε, δεν θυσιάστηκε, δεν αναστήθηκε πραγματικά ως άνθρωπος. Γιατί λοιπόν δεν εξετάζουν πως υπάρχει αυτή η σωρεία των όμοιων Σωτήρων και των Μυστηρίων στους διάφορους λαούς; Αφού ένας μύστης γινόταν ιεροφάντης, μετακόμιζε μετά σε άλλη χώρα μεταδίδοντας παραλλαγμένα Μυστήρια στα οποία είχε συμμετάσχει; Αλλά μήπως ισχύει κάτι μεγαλύτερο; Μήπως η ύπαρξη Μυστηρίων και η ιδέα του Σωτήρα είναι κοινή θρησκευτική έκφραση και ανάγκη των ανθρώπων; Ίσως αρχέγονη προφητεία, υπόσχεση και ελπίδα για το ανθρώπινο γένος;

Το αστείο είναι δηλαδή πως υπάρχει ΗΔΗ μια βάση πάνω στην οποία βασίζεται ο Χριστιανισμός, βρίσκεται στην Παλαιά Διαθήκη. Επομένως δεν χρειάζεται να δανειστεί κάτι από το γύρω περιβάλλον. Και αν υπάρχουν ομοιότητες αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά δάνειο, αλλά κοινή αντίληψη.

Γιατί λοιπόν κύριοι του zeitgeist να μην βασιστεί ο Χριστιανισμός στην Παλαιά Διαθήκη παρά μόνο στον Ορφέα, στον Μίθρα, στον Ώρο, στον Όσιρι, στον Διόνυσο κτλ κτλ κτλ; Και δεν είναι αστείος ο ισχυρισμός σας πως άλλο Σωτήρας άλλο Μεσσίας/Χρισμένος/Χριστός; Ο Χρισμένος δηλαδή δεν μπορεί να είναι Σωτήρας; Υποστηρίζεται τον Ιουδαϊσμό μόνο και μόνο γιατί αντιπαθείτε τον Χριστιανισμό και πληρώνεστε γι' αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:13:43  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ
quote:

Αν η Βίβλος είχε μπει σε διαδικασία κοπτοραπτικής, δεν θα έβλεπαν οι κριτικοί τις τεράστιες αντιφάσεις που βλέπουν.

Εσύ λοιπόν λες ότι δεν βλέπεις αντιφάσεις, η τελική σου απάντηση είναι ΟΧΙ.
Άρα πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπήρξε «κοπτοραπτική»;

ΥΓ: Ο panpam παραδέχτηκε ότι υπάρχουν, απλώς δεν τις θεωρεί σημαντικές. Συμφωνώ.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:29:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ
quote:

Αν η Βίβλος είχε μπει σε διαδικασία κοπτοραπτικής, δεν θα έβλεπαν οι κριτικοί τις τεράστιες αντιφάσεις που βλέπουν.

Εσύ λοιπόν λες ότι δεν βλέπεις αντιφάσεις, η τελική σου απάντηση είναι ΟΧΙ.
Άρα πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπήρξε «κοπτοραπτική»;

ΥΓ: Ο panpam παραδέχτηκε ότι υπάρχουν, απλώς δεν τις θεωρεί σημαντικές. Συμφωνώ.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;



Πονηρή σκέψη ομολογουμένως. Τώρα το γυρίζεις. Επειδή δηλαδή βλέπω συνοχή στα κείμενα, αυτό "βρωμάει" πως κάποιοι τα έχουν συνδέσει εσκεμμένα, αφαιρώντας τις αντιφάσεις από τα αυθεντικά(που υπάρχουν στην φαντασία τους); Δηλαδή δεν μπορεί ένα κείμενο να έχει συνοχή μόνο του; Πρέπει να είναι απαραίτητα copy - paste;

Ας μας δείξουν λοιπόν τις αντιφάσεις που βρήκαν και εξάλειψαν και ας δημοσιεύσουν τα αυθεντικά ευαγγέλια. Εδώ λένω πως οι αντιφάσεις υπάρχουν και μέσα στα "πειραγμένα" ευαγγέλια που έχω.

Τελικά τα έχουν μπερδέψει και εσύ γίνεσαι θύμα της απάτης τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:31:20  Εμφάνιση Προφίλ
Χριστο Ελ

Θέλω να μου πεις τις ημερομηνίες συγγραφής των ευαγγελίων.
Δεν αστειεύομαι.Θα σου πω γιατί, όταν απαντήσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:40:06  Εμφάνιση Προφίλ
Όσο για τις πραγματικές ομοιότητες των διάφορων μορφών Σωτήρων με τον Ιησού, τί σημαίνει αυτό;

Δηλαδή είναι κακό να συλλάβουν πολλοί άνθρωποι χάρη στην συνείδηση που έχουν από τον Θεό, κάτι κοινό για τον Θεό; Δεν γίνεται να τον φανταστούν όλοι ανώτερο, παντοδύναμο, αθάνατο, να επιτελεί θαύματα, να διδάσκει κτλ κτλ κτλ Δεν γίνεται δηλαδή εμείς οι άνθρωποι να φανταστούμε και να καταλάβουμε κάποια κοινά πράγματα για τον Θεό;

Έπειτα θα ήταν κακό ο Ιησούς να εκπληρώσει τις προσδοκίες τους;

Όσο για αυτούς που κατηγορούν τον Τερτυλιανό και τον Ιουστίνο Μάρτυρα για προχριστιανικό διαβολικό σχέδιο και για διαβολικές τελετές έχω να πω το εξής.

Γιατί είναι κακό να θεωρήσει κάποιος μια τελετή διαβολική αν συνοδεύεται από κυριολεκτική σφαγή και πόση αίματος; Ο Ιησούς φυσικά δεν είπε στους μαθητές του να πιουν κατά γράμμα το αίμα Του και να φάνε την σάρκα Του. Όσο για το προχριστιανικό διαβολικό σχέδιο, αν υπήρχε πανάρχαια προφητεία του Σωτήρα και αφού υπάρχει ελπίδα επανένωσης του Θεϊκού με τον Ανθρώπινο κόσμο, αποκλείεται ο Διάβολος να εισήγαγε στο νου των ανθρώπων τους δικούς του σωτήρες;

Εγώ βέβαια δέχομαι πως στους άλλους σωτήρες και στις άλλες μορφές Θεών υπάρχουν μισοαλήθειες. Υπάρχουν κοινά στοιχεία αλλά και θεμελιώδεις διαφορές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:42:15  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
Δηλαδή δεν μπορεί ένα κείμενο να έχει συνοχή μόνο του;

Βεβαίως και μπορεί, αρκεί να αναφέρεται σε γεγονότα.

quote:
Ας μας δείξουν λοιπόν τις αντιφάσεις που βρήκαν και εξάλειψαν και ας δημοσιεύσουν τα αυθεντικά ευαγγέλια.

Αμ δεν τις εξάλειψαν, μέσα είναι ακόμη....

Για παράδειγμα, μπορείς να μου πεις ποιοι ανακάλυψαν ότι ο Ιησούς των ευαγγελίων είχε φύγει απ' τον τάφο και τι βρήκαν στη θέση του;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:44:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χριστο Ελ

Θέλω να μου πεις τις ημερομηνίες συγγραφής των ευαγγελίων.
Δεν αστειεύομαι.Θα σου πω γιατί, όταν απαντήσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Το δεύτερο μισό του 1ου αιώνα μ.Χ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:45:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το δεύτερο μισό του 1ου αιώνα μ.Χ


Αν έχεις την καλωσύνη, θα ήθελα ακριβείς ημερομηνίες και για τα τέσσερα, όχι μόνο το πρώτο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:53:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ

quote:
Δηλαδή δεν μπορεί ένα κείμενο να έχει συνοχή μόνο του;

Βεβαίως και μπορεί, αρκεί να αναφέρεται σε γεγονότα.

quote:
Ας μας δείξουν λοιπόν τις αντιφάσεις που βρήκαν και εξάλειψαν και ας δημοσιεύσουν τα αυθεντικά ευαγγέλια.

Αμ δεν τις εξάλειψαν, μέσα είναι ακόμη....

Για παράδειγμα, μπορείς να μου πεις ποιοι ανακάλυψαν ότι ο Ιησούς των ευαγγελίων είχε φύγει απ' τον τάφο και τι βρήκαν στη θέση του;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Σώπα! Δηλαδή θεωρείς γεγονός μόνο εκείνο που γράφεται απο ιστορικό; Αν θεωρείς μόνο έγκυρη πηγή τους επαγγελματίες ιστορικούς, οι οποίοι είναι και άνθρωποι με προσωπικά πιστεύω αλλά και λάθη...σώθηκες...

Αλλά, ναι ξέρω. Γιατί ο Ιησούς δεν εμφανίστηκε στους Σταυρωτές Του παρά μόνο σε αυτούς που Τον ακολουθούσανε; Βρε θα Τον δουν και οι άλλοι και εκείνοι που τον εξεκέντησαν όταν έρθει η Ώρα.

Όσο για το άλλο, μήπως αναφέρεσαι στις αντιφάσεις στα νούμερα; Δυο άγγελοι, ένας άγγελος κτλ κτλ κτλ ; Δεν είναι φυσικό πάνω στην συγκίνησή του ο άνθρωπος να κάνει αριθμητικά λάθη;

Σου έχω και μια άλλη αντίφαση μια που σου αρέσουν. Δεν θυμάμαι τώρα σε πιο ευαγγέλιο, αλλά σε ένα οι 3 δοκιμασίες του Ιησού δεν είναι στην σειρά που τις έχουν τα άλλα. Τί έγινε τελικά; Πρώτα του πρόσφερε ψωμί, μετά τον πήρε στον Ναό ή το αντίστροφο; Ή πρώτα του είπε να πέσει κάτω;


Ειλικρινά τώρα. Η Βίβλος δεν είναι βιβλίο αριθμητικής ούτε λέει για αλγόριθμους και ουρές. Ψάχνεις δηλαδή λάθη στα νούμερα και αφήνεις την ουσία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 20:55:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Το δεύτερο μισό του 1ου αιώνα μ.Χ


Αν έχεις την καλωσύνη, θα ήθελα ακριβείς ημερομηνίες και για τα τέσσερα, όχι μόνο το πρώτο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Και τα τέσσερα γράφτηκαν το δεύτερο μισό του 1ου αιώνα. Πρώτο του Ματθαίου, δεύτερο του Μάρκου, τρίτο του Λουκά, τέταρτο του Ιωάννη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ
Πριν 100 χρόνια, εκεί στο 1913, έγινε ο πρώτος βαλκανικός πόλεμος.

Δεν έμεινε κανείς εν ζωή απο τότε και δεν υπάρχει καμία καταγραφή.

Με ποιό τρόπο θα κατάφερνες εσυ, να έχεις ακριβή γνώση, των στιχομυθιών, μεταξύ του Βούλγαρου και του Σέρβου στρατηγού?

Μεταξύ του Βούλγαρου Ταγματάρχη και του βασιληά Φερδινάρδου?

Αν μου απαντήσεις, θα σε ρωτήσω, πώς ήξεραν οι ευαγγελιστές τι ακριβώς έλεγε ο Ιησούς στους μαθητές του και τι ακριβώς έλεγαν αυτοί μεταξύ τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:21:22  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά ξέρω.... αξιόπιστο συμβάν θεωρείται επιστημονικά εκείνο που μπορεί να παρατηρηθεί από πολλούς ανθρώπους και να επαναληφθεί πολλές φορές...

Όμως το πρόβλημα είναι πως ο Θεός και τα θρησκευτικά βιώματα δεν είναι εφήμερα φυσικά φαινόμενα τα οποία μπορούν να επαναληφθούν σαν το νερό που παγώνει στους 0 βαθμούς Κελσίου.

Φυσικά και ο Θεός είναι πολύ ανώτερος της τεχνολογίας του ανθρώπου που νομίζει πως όλα μπορεί να τα ψηλαφίσει με τον επαρμένο νου του. Λες και μπορούν να ανιχνεύσουν την ουσία του Θεού και να κάνουν και χημική ανάλυση. Lol....

Θέλουν να δουν, να πιάσουν, μη χάσουν! Χρησιμοποιούν την ύλη και όχι το πνεύμα.

Ούτε ο Θεός είναι Θεός φόβου να τρομοκρατεί ανθρωπάκια με την Παντοδύναμη Παρουσία Του.


Οι Σταυρωτές Του δεν τον είδαν. Τί κρίμα... άρα να πιστέψω τον Κέλσο;

Έχω όμως μια ερώτηση για τον Κέλσο. Ένας αλήτης τεμπέλης λέει που έσερνε από πίσω του άλλα ρεμάλια και αγράμματους, ένας κοινός απατεώνας μάγος που ζούσε εις βάρος όλων.

Σώπα ρε μεγάλε! Κια για εξήγησέ μου πως από όλες τους κομπογιαννίτες με τα θαύματα και τις μεγάλες υποσχέσεις, μόνο ο Ιησούς κατέκτησε τις καρδιές τόσων πιστών ανά τον κόσμο και η θρησκεία του υπάρχει ακόμα μετά από 2000 χρόνια, ενώ οι άλλοι εξαφανίστηκαν με το που εμφανίστηκαν; Τί ξεχωριστό είχε εξυπνάκια για να τα καταφέρει, αφού λες πως ήταν ένας φαντασμένος απατεώνας από τους πολλούς; Γιατί ο Ιησούς και όχι ο Θεύδας; Γιατί όχι κάποιος άλλος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:30:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πριν 100 χρόνια, εκεί στο 1913, έγινε ο πρώτος βαλκανικός πόλεμος.

Δεν έμεινε κανείς εν ζωή απο τότε και δεν υπάρχει καμία καταγραφή.

Με ποιό τρόπο θα κατάφερνες εσυ, να έχεις ακριβή γνώση, των στιχομυθιών, μεταξύ του Βούλγαρου και του Σέρβου στρατηγού?

Μεταξύ του Βούλγαρου Ταγματάρχη και του βασιληά Φερδινάρδου?

Αν μου απαντήσεις, θα σε ρωτήσω, πώς ήξεραν οι ευαγγελιστές τι ακριβώς έλεγε ο Ιησούς στους μαθητές του και τι ακριβώς έλεγαν αυτοί μεταξύ τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Lol! Δηλαδή οι εαυγγελιστές δεν ήταν Χριστιανοί που είχαν πειστεί για την Αλήθεια; Τυφλοί συγγραφείς που έπρεπε να βασιστούν στα λόγια κάποιων δίχως να έχουν κάποια απόδειξη να τους πιστέψουν; Και δεν έκαναν οι ίδιοι έρευνα, όπως λέει και ο Λουκάς; Τί να κάνουμε; Δεν είχαν μαγνητοφωνήσει ομιλίες του Ιησού οι Απόστολοι! Ούτε πήραν βίντεο από την 40ήμερη διαμονή του Ιησού στην Έρημο.


Σύμφωνα με την λογική σου, εσύ που ξέρεις ότι αυτά που έχουν καταγραφεί για διάφορους διάσημους στραγηγούς, φιλοσόφους κτλ ήταν όντως λόγια τους; Παράδειγμα πως ξέρεις ότι ο τελευταίος διάλογος του Σωκράτη με τους μαθήτες του ήταν αληθινός και δεν τον σκαρφίστηκε ο Πλάτωνας στο χαρτί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:31:33  Εμφάνιση Προφίλ
Επι της ουσίας του ερωτήματος, ουδέν!!!

Πίστευε λοιπόν και φτιάξε οικοδομήματα στην άμμο του μυαλού σου.
ξέρεις όμως τι μοίρα έχουν, οι οικοδομές στην άμμο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:34:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Παράδειγμα πως ξέρεις ότι ο τελευταίος διάλογος του Σωκράτη με τους μαθήτες του ήταν αληθινός και δεν τον σκαρφίστηκε ο Πλάτωνας στο χαρτί;

Πολύ απλό!
Επειδή ο Σωκράτης, ήταν ο...κεντρικός ήρωας του Πλάτωνα.

Ερώτηση:
Ηξερε η Αγκάθα Κρίστι, τα ακριβή λόγια του Ηρακλή Πουαρώ?Ηξερε ακόμη και που...κατουράει ο Ηρακλής?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:36:14  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, όχι και ημερομηνίες ρε φίλε.
Φθάνουν οι... χρονολογίες, μην του βάζεις δύσκολα.

Αλήθεια ο Πανούλ... ε συγγνώμη, ο Αλέξανδρος ήθελα να πω, πού είναι;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:37:02  Εμφάνιση Προφίλ
Το αστείο είναι πως η "πρόοδος" του ανθρώπου με την δυνατότητα οπτικοακουστικής εγγραφής δεν λύνει το πρόβλημα της αλήθειας, αλλά δημιουργεί άλλα.

LOL! Πολλοί μιλάνε για fake βίντεο, για στημένα κλιπάκια, για ανεπαρκή στοιχεία, για θέατρο κτλ κτλ κτλ

Γιατί τελικά η αλήθεια δεν είναι έξω, αλλά μέσα. Μέσα συλλαμβάνονται όλα, ο έξω κόσμος μπορεί εύκολα να εξαπατήσει.

Μήπως αν βλέπανε κάποιοι αναστημένο τον Ιησού θα πιστεύανε; Μπα, θα λέγανε πως πάσχουν από ψυχοπάθεια ή πως ήταν ιδέα τους.

Μήπως αν βλέπανε κάποιοι επιγραφές του Σολομώντα που να μιλούσαν για τον πλούτο του θα πιστεύανε; Μπα, θα λέγανε πως τις σκαλίσανε ειδικοί στις απάτες.

Δεν υπάρχει οπτικοακουστική μέθοδος που μπορεί να θεραπεύσει την απιστία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:38:39  Εμφάνιση Προφίλ
Συνήθης υπεκφυγή απολογητών!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:43:14  Εμφάνιση Προφίλ
Α! Θες και τις ακριβείς συνομιλίες του Ιησού με τους Αποστόλους!

Πω πω... δηλαδή αν οι Ευαγγελιστές έχουν βάλει μια λέξη παραπάνω ή δεν έχουν καταγράψει ακριβώς τις λέξεις των Αποστόλων έχουν καταγράψει ψέμματα. Και άντε και με την έρημο να βγάλεις άκρη. Πρέπει να πιστέψεις τον Ιησού αν είσαι Απόστολος και αν είσαι Ευαγγελιστής να πιστέψεις τους Απόστολους που πιστέψανε τον Ιησού.

Η πλάκα είναι αυτή την τρελή λογική δεν την εφαρμόζετε στα αγαπημένα κείμενά σας, αλλά τα δέχεστε όλα χωρίς αμφισβητήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:45:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιά κείμενά μας ρε ανεκδιήγητε απολογητή?
Ταμπελοποιέ της κακιάς ώρας!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ

Καλώς τον, εσύ θα είσαι ο ινστρούχτορας, ε;;


Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια.
Οι ινστρούχτορες που ψάχνεις είναι στους δικούς σας κόλπους.

quote:

Κατ' ευθείαν απ' την ΟΟΔΕ...

Και τον Απολογητή μη ξεχάσεις σε παρακαλώ για να είναι ολοκληρωμένη η κλισέ προτασούλα του κύκλου σας.

quote:

Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά σε ΟΛΑ μηνύματα, πριν κάνεις τον παπατρέχα.

Δεν είμαι δικαστής για να αποδίδω δικαιοσύνη ούτε admin για να εφαρμόζω τους κανόνες του forum.

Οτιδήποτε, μα οτιδήποτε και να σου έγραψε, αν πρεσβεύεις όλα αυτά που υπονοείς με την υπογραφή σου, ΔΕΝ απαντάς έτσι! Τουλάχιστον για τους τύπους και την έξωθεν καλή μαρτυρία.


Κάνε τα παράπονα σου στον admin με ευπρέπεια χωρίς να χρειάζεται να πάρεις το νόμο στα χέρια σου.

quote:

Το Ελλάνιον Φως θα φωτίσει το σκοταδισμό τόσων αιώνων επιβολής της Ασιατικής αίρεσης των γιδοβοσκών...

Αμήν Παναγίτσα μου...

Δεν μου λες, για πότε το βλέπετε να φωτίζει?
Θα το προλάβουμε η γενιά μας?

Πάντως, δεν φωνάζετε κανέναν ηλεκτρολόγο καλού-κακού να του ρίξει καμμία ματιά γιατί το φως που υπονοείς παραείναι σβηστό για πολύ καιρό.

Κάντε κάτι επιτέλους γιατι οι αιώνες περνάνε και σας έχει παραπάρει από κάτω συν του ότι έχουν βγάλει γλώσσα και οι Χριστιανοί!

Σου έχει περάσει από το μυαλό, έστω ως πιθανότητα, το φως να φωτίζει μια χαρά και πολύ απλά να είστε εσείς οι τυφλοί της υπόθεσης που δεν μπορείτε να το δείτε, διότι το Αφεντικό σας τα είπε αλλά εσείς περί άλλων τυρβάζετε...

Ιω Η-12. Πάλιν ουν αυτοίς ο Ιησούς ελάλησε λέγων. εγώ είμι το φως του
κόσμου. ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία, αλλ' έξει το
φως της ζωής.

Τι να πω, υπομονή και βλέπετε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:49:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ποιά κείμενά μας ρε ανεκδιήγητε απολογητή?
Ταμπελοποιέ της κακιάς ώρας!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Ναι ξέχασα. Δεν ανήκετε σε καμμιά οργάνωση, σε καμμιά ιδεολογία, σε καμμιά στάνη, δεν σας εκπροσωπεί και δεν σας εκφράζει τίποτα. Είστε πραγματικά ελεύθεροι χωρίς ταμπελάκια.

Σε ρωτώ λοιπόν. Τον Θουκυδίδη ΓΙΑΤΙ να τον πιστέψω; Που ξέρω πως ότι κατέγραψε είναι 100% αληθινό; Τον Ηρόδοτο; Τον Παυσανία; Τον Πλάτωνα;

Λες και οι Ευαγγελιστές βάσιζαν την πίστη τους μόνο σε λόγια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:51:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Απόστολος και ευαγγελιστής Ιωάννης ή Ιωάννης ο θεολόγος, ήταν ένας από τους μαθητές του Ιησού Χριστού. Είναι ο συγγραφέας του τετάρτου και εκτενούς ευαγγελίου καθώς και ο συγγραφέας του βιβλίου της Αποκαλύψεως και τριών καθολικών επιστολών. Πήρε την ονομασία θεολόγος εξ αιτίας των υψηλών θεολογικών νοημάτων του ευαγγελίου που συνέγραψε και συγκεκριμένα της σημαντικής χριστολογίας που ανέπτυξε. Ο Ιωάννης υπήρξε από τους πλέον αγαπημένους μαθητές του Κυρίου και είναι ο Ευαγγελιστής της αγάπης. Όχι μόνο γιατί αναφέρεται συνεχώς στην αγάπη, αλλά κυρίως γιατί την βίωνε και την εξέφραζε. Αγαπούσε πολύ τον Διδάσκαλό του και τον ακολούθησε και στις πιο δύσκολες ώρες της επίγειας ζωής Του. Η λέξη Ιωάννης είναι εβραϊκή λέξη και σημαίνει "η χάρις και η εύνοια του Θεού".

Ηλιθιότητα σε όλον της το μεγαλείο.Καλά αυτός ο Ιωάννης, αιωνόβιος βρε παιδιά!


απο εδώ:

http://users.sch.gr/aiasgr/Agiologia/Euaggelistes/Apostolos_Iwannhs_o_Euaggelisths.htm

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:52:24  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να τελειώνουμε με αυτήν την διαφορά πίστης - γνώσης.

Ποιος έχει ολοκληρωθεί σαν άτομο, ποιος τα έχει ζήσει όλα ώστε να λέει πως γνωρίζει; Ποιος δεν ελπίζει στο μέλλον;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Νικόμαχε, έχει ισαξιους αντικαταστάτες και, όπως διαπιστώνεις, έρχονται κι άλλοι...

Άλλωστε αυτό δεν συμμβαίνει συνέχεια;;;
Είναι περιοδεύων θίασος.


Όνειρο ήταν και πάει...

Το διέλυσε ο γιαπετ.

Δεν είμαι τελικά ο άλλος αλλά ο εαυτός μου...

'Η μήπως όχι?

Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα συμφωνήσεις με τον γιαπετ ή θα εμπιστευτείς το ενστικτό σου?

Τελικά έχει πλάκα αυτή η ιστορία!

Να είστε όλοι καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:53:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σε ρωτώ λοιπόν. Τον Θουκυδίδη ΓΙΑΤΙ να τον πιστέψω; Που ξέρω πως ότι κατέγραψε είναι 100% αληθινό; Τον Ηρόδοτο; Τον Παυσανία; Τον Πλάτωνα;

Λες και οι Ευαγγελιστές βάσιζαν την πίστη τους μόνο σε λόγια.


Α. Σε ποιό σημείο της συνομιλίας μας, σήμερα και στο παρελθόν, σου ζήτησα να τους πιστέψεις.

Β. Αυτοί δεν είναι θεοί.Απλοί συγγραφείς είναι.Δεν τους λατρεύει κανείς και κανείς δεν χύνει αίμα στο όνομά τους!Ατυχής σύγκριση.Αλλο έχεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Αλήθεια ο Πανούλ... ε συγγνώμη, ο Αλέξανδρος ήθελα να πω, πού είναι;;

Όχι ρε φίλε γιαπετ μου το χάλασες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2013, 21:56:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα συμφωνήσεις με τον γιαπετ ή θα εμπιστευτείς το ενστικτό σου?

Στο παρόν ερώτημα, ισχύει το << με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας>>.

Επομένως, υποψίες μπορεί να έχω, βεβαιότητα ουκ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy