ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ

Εμείς προτιμούμε να παράγουμε σκέψη...


Καλά ουρήστε και λίγο...

quote:

Τι σημαίνει βιβλιογραφίς ρε φίλε;

Πραγματικά με φοβίζεις...

quote:

Επειδή κάποιος έγραψε ένα βιβλίο με τις απόψεις του, έγινε θέσφατο; Μπορεί να διαφωνεί κάποιος με κάποιο βιβλίο ή όχι;;;

Βεβαίως μπορεί να διαφωνεί, είτε με κόντρα βιβλιογραφία του ιδίου επιπέδου είτε με προσωπικά ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ από προσωπική ΕΡΕΥΝΑ.

Σίγουρα όχι με αστήρικτες καφενειακές προσωπικές απόψεις όπως κάνετε εσείς όσες μέρες σας παρακολουθώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

Εμένα στην αντιγραφή επικόλληση, δεν βγάζει τις φατσούλες...
Κάποτε τις έβγαζε, κάτι δεν κάνω καλά;

Και γράφεις τη λέξη quote: (που το copy paste ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τη βγάζει) όσες φορές χρειαστεί με το χεράκι σου???

Χαρά στο κουράγιο σου!

Θα σε μαλώσω αν και είσαι παλαιό μέλος και δεν ξέρεις να κάνεις χρήση της σχετικής εντολής για το quote...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:14:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Notirk
ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΕΊΝΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ.!!!!

Φίλε Notirk. Σεβαστές οι απόψεις σου, όμως αν οι "Γραφές" είναι θεόπνευστες, τότε σίγουρα ο Θεός είναι ανιστόρητος. Γιατί τα "γεγονότα" που περιγράφουν δεν έχουν καμιά σχέση με την καταγεγραμμένη ιστορία. Για παράδειγμα όσο και να διαβάσω τα ευαγγέλια με θεία έμπνευση, ούτε στην εποχή του Χριστού ούτε ποτέ άλλοτε οι Εβραίοι είχαν ταυτόχρονα δύο αρχιερείς. Την εβδομάδα του Πάσχα των Εβραίων δεν γινόντουσαν δίκες, ούτε θανατικές εκτελέσεις και σύμφωνα με τους νόμους τους δεν δίκαζαν ποτέ νύχτα. Σου ανέφερα ενδεικτικά αυτά τα δύο παραδείγματα, γιατί αν επεκταθώ σε όλες τις ιστορικές ανακρίβειες θα χρειαστή να γράψω αρκετές σελίδες.

*


Φαντάσου ένα σωρό από βρώμικα σκουπίδια , που ξέρεις ότι κάπου ανάμεσα τους υπάρχει μία πλάκα χρυσού. Τι θα έκανες… τώρα που έχει κιόλας ακριβύνει ο χρυσός? Θα αγνοούσες τα σκουπίδια , για να πιάσεις το πολύτιμο μέταλλο ? Ή μήπως θα έπιανες κουβέντα με τον Αλέξανδρο , αν τα σκουπίδια είναι πραγματικά ή ψεύτικα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
γιαπετ
Νομίζω ότι ο καθένας εκθέτει την προσωπική του άποψη, διαφορετικά θα μιλούσαμε με τίτλους βιβλίων.


Περίεργο...

Είχα την εντύπωση ότι όποτε έκανε κάτι τέτοιο κάποιο μέλος που είχε δηλώσει Χριστιανός οι "απέναντι" δεν το δέχονταν ως τακτική και αντιμετώπιζε τη χλεύη τους.

Άλλα ήθη στο esoterica μάλλον...

Εγώ επειδή είμαι της Παλαιάς Σχολής θα φέρω και θα ζητώ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ εκτός αν μου το απαγορεύσει κάποιος admin.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Notirk κάνεις το ίδιο λάθος με τον Πύρινο...

Ο Sesostris θα σας "την πει" και θα έχει και δίκιο!

Αν οι Γραφές λένε ψέμματα και περιέχουν ανακρίβειες εκτός από την super-duper κεντρική ιδέα έστω πραγματικής θεικής προέλευσης τότε χαιρετίσματα...

Δεν μπορεί το Αφεντικό να λέει εγώ είμαι η Αλήθεια και οι Απόστολοι να γράφουν ψευτιές και ανακρίβειες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:42:05  Εμφάνιση Προφίλ
Από Γιαπετ
24 Ἀγωνίζεσθε εἰσελθεῖν διὰ τῆς στενῆς πύλης· ὅτι πολλοί, λέγω ὑμῖν, ζητήσουσιν εἰσελθεῖν καὶ οὐκ ἰσχύσουσιν. 25 ἀφ' οὗ ἂν ἐγερθῇ ὁ οἰκοδεσπότης καὶ ἀποκλείσῃ τὴν θύραν, καὶ ἄρξησθε ἔξω ἑστάναι καὶ κρούειν τὴν θύραν λέγοντες· Κύριε Κύριε, ἄνοιξον ἡμῖν· καὶ ἀποκριθεὶς ἐρεῖ ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς πόθεν ἐστέ. 26 τότε ἄρξεσθε λέγειν· ἐφάγομεν ἐνώπιόν σου καὶ ἐπίομεν, καὶ ἐν ταῖς πλατείαις ἡμῶν ἐδίδαξας· 27 καὶ ἐρεῖ· λέγω ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς πόθεν ἐστέ· ἀπόστητε ἀπ' ἐμοῦ πάντες οἱ ἐργάται τῆς ἀδικίας.
---------------------------------------------------
Γιαπετ και Αλέξανδρε,
Ποια είναι η στενή πύλη???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:43:14  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Βεβαίως μπορεί να διαφωνεί, είτε με κόντρα βιβλιογραφία του ιδίου επιπέδου είτε με προσωπικά ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ από προσωπική ΕΡΕΥΝΑ.

Σίγουρα όχι με αστήρικτες καφενειακές προσωπικές απόψεις όπως κάνετε εσείς όσες μέρες σας παρακολουθώ.


Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιο θέμα και λέει τις απόψεις του, αυτές δεν είναι προϊόν ερευνητικής μελέτης, επ' αυτού;

Τον κουτσούλησε το περιστέρι;;

Αν είναι έτσι, ποιός είμαι εγώ που θα σου χαλάσω το όνειρο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:46:55  Εμφάνιση Προφίλ
Notirk

quote:
Ποια είναι η στενή πύλη???

Η πόρτα της ουράνιας βασιλείας του γιαχβέ, βρε.

Αυτή που δεν θα περάσεις επειδή είσαι αμαρτωλός.
Όσο πιο αμαρτωλός είναι κάποιος τόσο πιο πολύ στενεύει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 02:56:40  Εμφάνιση Προφίλ

Αλεξανδρος
Δεν μπορεί το Αφεντικό να λέει εγώ είμαι η Αλήθεια και οι Απόστολοι να γράφουν ψευτιές και ανακρίβειες.
--------------------------------------------------------------
Ιερή συνωμοσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 03:22:55  Εμφάνιση Προφίλ
Και η δική μου άποψη για το κρύο , το χλιαρό και το ζεστό που ανέφερε ο Αλέξανδρος.
Οι γραφές έχουν τρία νοήματα …ένα εξωτερικό …ένα μεσωτερικό …και ένα εσωτερικό , ανάλογα πως της αντιλαμβάνεται ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος.

Το εξωτερικό είναι αυτό που πασάρουν τα ιερατεία και το καταπίνουν αμάσητο οι μάζες των ‘’πιστών’’. ΚΡΥΟ.

Το μεσωτερικό είναι αυτό που βγαίνει από τη κατά γράμμα μελέτη των γραφών. ΧΛΙΑΡΟ.

Το εσωτερικό είναι το πραγματικό , το απόκρυφο μήνυμα που πιάνουν όσοι μπήκαν από τη στενή πύλη ...ΖΕΣΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 09:54:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Alexandros.

Τι διαφορά έχουν αυτα που έγραψε ο Ματθαίος, ο Λουκάς και λοιποί , απο αυτα που έγραψαν οι Χ.Κ.Αντερσεν, οι αδελφές Μπρογιερ και λοιποί?

Εχεις καμιά καλή απάντηση, πέραν απο αυτές που έχουμε συνηθίσει, απο τους κατα καιρούς εισερχόμενους απολογητές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μπορείς να εξηγήσεις - και να θεμελιώσεις το που βλέπεις τις ομοιότητες και την αναλογία (σημ δεν ήξερα ότι είχαν γράψει οι αδελφές Μπρογιερ τίποτα!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 14:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
panoam
quote:

Alexandros.

Τι διαφορά έχουν αυτα που έγραψε ο Ματθαίος, ο Λουκάς και λοιποί , απο αυτα που έγραψαν οι Χ.Κ.Αντερσεν, οι αδελφές Μπρογιερ και λοιποί?

Εχεις καμιά καλή απάντηση, πέραν απο αυτές που έχουμε συνηθίσει, απο τους κατα καιρούς εισερχόμενους απολογητές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μπορείς να εξηγήσεις - και να θεμελιώσεις το που βλέπεις τις ομοιότητες και την αναλογία (σημ δεν ήξερα ότι είχαν γράψει οι αδελφές Μπρογιερ τίποτα!)



Δεν πιστεύω ότι ασχολείσαι σοβαρά με την εν λόγω θέση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 14:53:12  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατι ρε παιδιά?

Σύγκριση παραμυθιών, δεν κάνουμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 14:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιο θέμα και λέει τις απόψεις του, αυτές δεν είναι προϊόν ερευνητικής μελέτης, επ' αυτού;

Τον κουτσούλησε το περιστέρι;;

Αν είναι έτσι, ποιός είμαι εγώ που θα σου χαλάσω το όνειρο;;;


Μα ακριβώς επειδή υποθέτω ότι είναι προιόν έρευνας σας ζητώ πόθεν στοιχειοθετείται (βιβλιογραφία, επιστημονικές θέσεις κτλ) η προσωπική σας άποψη κάθε φορά.


Αυτή δεν είναι η συνήθης τακτική ενός εποικοδομητικού διαλόγου?
Να αναφέρουμε τις πηγές μας, να δίνουμε τα εν λόγω links κτλ?

Που είναι το κακό και αναστατώνεστε?

Και δεν αφήνω καν μακριά νύχια για να τα μυρίσω βρε σεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 15:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Όσον καιρό τα ευαγγέλια απευθύνοντο σε αγράμματους δεισιδαίμονες του Μεσαίωνα, η εκκλησία δεν είχε κανένα πρόβλημα να δικαιολογήση τα όσα ανιστόρητα εκτός από τις αντιφάσεις που αναφέρονται σ' αυτά. Μετά τον διαφωτισμό όμως και την αφύπνιση των μαζών άρχισαν να έχουν προβλήματα γιατί είχαν απέναντί τους μορφωμένους ανθρώπους, που δεν κατάπιναν αμάσητο ότι τους έδιναν. Έτσι λοιπόν κυρίως το Βατικανό αναγκάστηκε να επιστρατεύση επαγγελματίες "ερευνητές" και να χρηματοδοτήσει εκδόσεις, προκειμένου να διακαιολογήση τα αδικαιολόγητα και να διασκεδάση τις εντυπώσεις. Κάτι αντίστοιχο με τη σημερινή ΟΟΔΕ στη χώρα μας, αλλά σε απείρως μεγαλύτερη κλίμακα. Έτσι λοιπόν οι "ερευνητές" αυτοί, προκειμένου να μπαλώσουν όπως όπως τα αμπάλωτα ισχυρίζονται ότι ήταν μεν ο Καϊάφας αρχιερέας, αλλά ο Άννας είχε συμβουλευτικό ρόλο, και δήθεν αναφέρεται τιμητικά ως τοιούτος. Μιας όμως και ζητούνται αξιόπιστα ιστορικά στοιχεία, ας δούμε τι γράφει γι' αυτό ο Φλάβιος Ιώσηπος:

«Τρίτος ήδη ούτος αυτοκράτωρ και πέμπτος υπ' αυτού παρήν Ιουδαίοις έπαρχος, διάδοχος Αννίου Ρούφου, Ουαλέριος Γράτος, ός παύσας ιεράσθαι Άνανον, Ισμαήλον αρχιερέα αποφάνει, τον του Φαβή. Και τούτον δε μετ' ού πολύ μεταστήσας, Ελεάζαρον τον Ανάνου του αρχιερέως υιόν αποδείκνυσιν αρχιερέα. Ενιαυτού δε διαγομένου, και τόνδε παύσας, Σίμωνι τον Καμίθου την αρχιερωσύνην παραδίνωσιν. Ού πλέον δε και τώδε ενιαυτούτην τιμήν έχοντι, διεγένετο χρόνος και Ιώσηπος ο και Καϊάφας διάδοχος ήν αυτώ». Φλάβιου Ιώσηπου “Ιουδαϊκή Αρχαιολογία” βιβλ. 18, κεφ.2, παρ.2

Όπως βλέπουμε βρισκόμαστε σε μια εποχή που οι αρχιερείς των Εβραίων διαδέχονται ο ένας τον άλλο, κάτι αντίστοιχο με τις αλλαξοπατριαρχίες επί τουρκοκρατίας, και μεταξύ του Άννα και του Καϊάφα μεσολαβούν άλλοι τρεις αρχιερείς. Οπότε δεν ευσταθεί ο ισχυρισμός ότι το ότι ο Καϊάφας ήταν διάδοχος του Άννα. Εκτός όμως από την σταύρωση, ο Άννας και ο Καϊάφας αναφέρονται ως συναρχιερουργούντες από τον συντάκτη του κατά Λουκά ευαγγελίου, και στο κεφάλαιο του Ιωάννη τον Βαπτιστή. Και εδώ ο συντάκτης του κατά Λουκά είναι σαφέστατος.

Ἐν ἔτει δὲ πεντεκαιδεκάτῳ τῆς ἡγεμονίας Τιβερίου Καίσαρος, ἡγεμονεύοντος Ποντίου Πιλάτου τῆς Ἰουδαίας, καὶ τετραρχοῦντος τῆς Γαλιλαίας Ἡρῴδου, Φιλίππου δὲ τοῦ ἀδελφοῦ αὐτοῦ τετραρχοῦντος τῆς Ἰτουραίας καὶ Τραχωνίτιδος χώρας, καὶ Λυσανίου τῆς Ἀβιληνῆς τετραρχοῦντος, ἐπ᾿ ἀρχιερέως Ἄννα καὶ Καϊάφα, ἐγένετο ῥῆμα Θεοῦ ἐπὶ Ἰωάννην τὸν Ζαχαρίου υἱὸν ἐν τῇ ἐρήμῳ, καὶ ἦλθεν εἰς πᾶσαν τὴν περίχωρον τοῦ Ἰορδάνου κηρύσσων βάπτισμα μετανοίας εἰς ἄφεσιν ἁμαρτιῶν, ὡς γέγραπται ἐν βίβλῳ λόγων Ἡσαΐου τοῦ προφήτου λέγοντος· φωνὴ βοῶντος ἐν τῇ ἐρήμῳ, ἑτοιμάσατε τὴν ὁδὸν Κυρίου, εὐθείας ποιεῖτε τὰς τρίβους αὐτοῦ· Λουκ. 3,1-4

Εδώ όμως παράλληλα, πέφτει και σε άλλη μια γκάφα ολκής, που αποδεικνύει για πολλοστή φορά περίτρανα το ανιστόρητο των ευαγγελίων. Θέλοντας να προσδιορίση τον χρόνο που ο Ιωάννης κήρυττε και βάπτιζε, αναφέρει ως τετράρχη της Αβιληνής τον Λυσανία, ο οποίος όμως σκοτώθηκε από την Κλεοπάτρα και ήταν ήδη νεκρός προ εξηκονταετίας,.
Ας δούμε όμως τι γράφει για τον Λυσανία ο Φλάβιος Ιώσηπος:

«Διά ταύτα και τον Αντώνιον ήπειγεν αεί τα των άλλων αφαιρουμένων αυτή χαρίζεσθαικαι διαβάσα συν εκείνω την Συρίαν, επενόει κτήμα ποιήσασθαι. Λυσανίαν μεν ουν τον Πτολεμαίου Πάρθους αιτιασαμένη τοις πράγμασιν επάγειν αποτείννυσιν». Φλάβιου Ιώσηπου “Ιουδαϊκή Αρχαιολογία” βιβλ. 15, κεφ.4, παρ.1

Όπως καταλαβαίνετε φίλοι μου για να αποδεχθή κάποιος όλα αυτά τα ανιστόρητα, δεν αρκεί η θεοπνευστία, αλλά χρειάζεται πνευματική ένδεια, και μάλιστα σε υπέρτατο βαθμό.


*

Edited by - Sesostris on 30/09/2013 15:08:33

Edited by - Sesostris on 30/09/2013 15:10:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 15:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Και τα χρωστούμενα από εχθές.

quote:

γιαπετ


Η τοποθέτησή σου σε σχέση με την άρση, δηλώνει ότι, ουσιαστικά, δεν υπήρξε ποτέ περιούσιος λαός. Φαντάζομαι ότι πάντα ίσχυε το όποιος με δεχθεί θα σωθεί, έιτε το έλεγε ο μπαμπάς είτε ο γιός, αργότερα. Εκτός να λες ότι προ έλευσης του υιού ολοι οι ισραηλίτες ήταν σωμένοι από χέρι λόγω εθνικότητας. Ή η π. διαθήκη λέει ψέμματα.

Δεν χρειάζεται να αναλύεις ότι σε όποιον τον ακολουθεί, ανεξάρτητα εθνικότητας, του υπόσχεται σωτηρία. Είναι γνωστό.


Για να μην το κουράζουμε.

ΕΣΥ γιαπετ μου, ΣΗΜΕΡΑ που μιλάμε θεωρείς τον Εβραικό λαό "περιούσιο" κατά τη Χριστιανική διδασκαλία της Κ.Δ???

quote:

quote:
Η άρση έγινε για ολόκληρο τον Εβραικό λαό και για ΠΑΝΤΑ.

Η ένστασή μου τοποθετείται σ’ αυτό το «ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ» διότι το θεωρώ αυθαίρετο. Δεν τεκμαίρεται από τα χωρία που φεραμε στο διάλογο. Αυτό λέω.


Αν έχω δίκιο για το περιστατικό της συκιάς και για τις υπόλοιπες παραβολές που σου ανέφερα και ευρισκόμενος σε συμφωνία με την επίσημη Εκκλησία τότε ισχύει και το "ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ".
Τουλάχιστον μέχρι σήμερα έχει επιβεβαιωθεί πανηγυρικά.

Αν όλοι εμείς κάνουμε λάθος και κάτι στραβώσει στο μέλλον θα έχετε στα χέρια σας κάτι πολύ σημαντικό για ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ.

Από το συγκεκριμένο εδάφιο του Ματθαίου δεν τεκμαίρεται το "για πάντα" αλλά αν συνδυάσεις και άλλα σημεία από τον Ματθαίο τεκμαίρεται και πάλι μια χαρά.
Ιδίως ο Ματθαίος τους "τα χώνει" σε πολλά σημεία και με πολύ έντονο και ξεκάθαρο λόγο ακριβώς γιατί απευθύνεται στους ομοεθνείς του.



quote:

quote:
Απλά από Πρώτοι που ήταν έγιναν Τελευταίοι. Ο δύσκολος δρόμος της Σωτηρίας όπως φαίνεται και από το χωρίο είναι ΚΟΙΝΟΣ και ΔΥΣΚΟΛΟΣ για όλους τους λαούς άσχετα αν κάποιος από αυτούς τους λαούς έφερε ένα τιμητικό τίτλο!

Συμφωνούμε ότι αυτό λέει, αλλά δεν βγαίνει το ήταν πρώτοι και έγιναν τελευτάίοι ΟΛΟΙ οι εβραίοι, μιλάει κι εδώ, γι’ αυτούς που δεν τον δέχονται.


Αυτή η ρήση αφορά γενικά τους λαούς (φαίνεται από την όλη παραγράφο).

Συμφωνώ απόλυτα όμως ότι έχει ισχύ ΚΑΙ για μεμονωμένα άτομα.

Είναι βασική θεώρηση του Χριστιανισμού η οποία βρίσκεται σε πολλά σημεία των Γραφών (π.χ στους Μακαρισμούς)

quote:

quote:
Αυτή τη στιγμή ΟΠΟΙΟΣ λαός κάνει το Θελημά Του είναι ο Περιούσιος.

Μα δεν υπάρχει περίπτωση ένας ολόκληρις λαός να κάνει το θέλημά του, χωρίς εξαιρέσεις.
Όπερ άτοπον.
Το αγνοεί αυτό ο θεός;


Μιλάμε πάντα για την πλειοψηφία του θρησκευτικού συναισθήματος ενός λαού και όχι για...Σταλινικά ποσοστά.

Το ίδιο ίσχυε και για τους Εβραίου ΟΤΑΝ ήταν ο περιούσιος. Υπήρχαν και ειδωλολάτρες Εβραίοι να φάνε και οι κότες...

quote:

quote:
Ενδιαφέρουσα Ιστορική άποψη που δεν την έχω ξανακούσει όπως και τον όρο Ευρωπαίοι Εβραίοι.

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδινες τη σχετική βιβλιογραφία.


Αυτή είναι προσωπική άποψη. Απλά, είναι συμπέρασμά μου, αφού σε πολλά σημεία οι συγγραφείς των ευαγγελίων αγνοούν αποστάσεις και μερικές φορές και το Μωσαϊκό νόμο, όπως και τους κατοχικούς περιορισμούς των Ρωμαίων.


Α, κατάλαβα...

Το σωστό πάντως είναι να λες ότι "όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τις γραφές κάνοντας μόνος μου τις αποδοσεις των κειμένων οι συγγραφείς των ευαγγελίων αγνοούν αποστάσεις και μερικές φορές και το Μωσαϊκό νόμο, όπως και τους κατοχικούς περιορισμούς των Ρωμαίων".

Γι'αυτό σου ζητάω τα στοιχεία της έρευνάς σου που θεμελιώνουν αυτή την καθόλα σεβαστή αλλά μη αποδεκτή προσωπική σου άποψη.


Ουφ!

Τα υπόλοιπα και πιο σημαντικά το βραδάκι γιαπετ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 15:24:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατι ρε παιδιά?

Σύγκριση παραμυθιών, δεν κάνουμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Για να το ονομάσεις 'παραμύθι' θα πρέπει να μπορείς να δείξεις το ότι (άν) αξίζει τον προσδιορισμό. Με σύγκριση σε σχέση με άλλα κείμενα της αρχαιότητας (της εποχής τους). Αν όντως διαφέρουν αυτά τα κείμενα από άλλα κοινά ΄(και πλήρως αποδεκτά ως 'γεγονότα') εκείνης της εποχής, το ψάχνουμε. Αλλά δεν διαφέρουν, ΄πράγμα που δείχνει ότι ο προσδιορισμός που διαλέγεις θεμελιώνεται στην εμπάθεια και το φανατισμό κι όχι στον ορθό λόγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 15:27:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όσον καιρό τα ευαγγέλια απευθύνοντο σε αγράμματους δεισιδαίμονες του Μεσαίωνα, ...
Τα ευαγγέλια κτλ ξεκίνησαν να κυκλοφορούν πολύ πριν το μεσαίωνα, ενώ μπορούσαν να διασταυρωθούν ακόμα πράγματα σ'αυτά. Η απουσία ουσιαστικής κριτικής (του τύπου που κάνεις) σε συνδυασμό με το ότι διαδόθηκαν χωρίς βία και επιβολή τα πρώτα 300 (άνετος χρόνος για να τα βγάλουν παραμύθια και πολύ πριν το μεσαίωνα) δείχνει ότι δεν 'διαβάζεις' ορθά τα πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 15:43:56  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
Μα ακριβώς επειδή υποθέτω ότι είναι προιόν έρευνας σας ζητώ πόθεν στοιχειοθετείται (βιβλιογραφία, επιστημονικές θέσεις κτλ) η προσωπική σας άποψη κάθε φορά.

Δηλαδή, για να καταλάβω, όταν γράφω την άποψή μου, είναι "καφενειακή" και μόλις αναφέρω ότι προέρχεται από το τάδε βιβλίο, αποκτά σοβαρότητα και υπόσταση...

Και αν είναι προϊόν συνδυασμένης μελέτης, μεταξύ πολλών αναγνωσμάτων να ανεβάζω βιβλιογραφία;

Επιμένω φίλε μου, ότι σ' αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε, εμείς, μεταξύ μας, αλλά οι συγγραφείς, μέσω των κειμένων τους.

Ειδικά για το θέμα ερμηνείας της βίβλου, το μόνο που μπορώ να σου παραθέσω, ως βιβλιογραφία, είναι η ίδια η αγ. γραφή.
Την διαβάζω και κρίνω με βάση την όποια λογική μου και γι' αυτό είναι και προσωπική άποψη.

Γιατί να σου παρουσιάσω την άποψη κάποιου, που την κρίνει κι αυτός και συμπίπτει με τη δική μου;;;

Επειδή την έχει εκδώσει σε βιβλίο;

Εν πάση περιπτώση, αν θέλει κάποιος να πάρει στα σοβαρά την, όποια, άποψή μου, ας το κάνει, αν όχι, είναι δικαίωμά του κι επιλέγει αν θα συζητήσει μαζί μου ή όχι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 30/09/2013 15:45:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 16:14:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Alexandros.

quote:
Μα ακριβώς επειδή υποθέτω ότι είναι προιόν έρευνας σας ζητώ πόθεν στοιχειοθετείται (βιβλιογραφία, επιστημονικές θέσεις κτλ) η προσωπική σας άποψη κάθε φορά.

Δηλαδή, για να καταλάβω, όταν γράφω την άποψή μου, είναι "καφενειακή" και μόλις αναφέρω ότι προέρχεται από το τάδε βιβλίο, αποκτά σοβαρότητα και υπόσταση......


Εξαρτάται πάνω σε τι στηρίζεις την άποψη. Και χωρίς αναφορές σε βιβλία μπορείς να τη στηρίξεις. Αλλά δεν στηρίζεται σε συνθηματολογία και υστερικές δηλώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 18:13:57  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

quote:
Εξαρτάται πάνω σε τι στηρίζεις την άποψη. Και χωρίς αναφορές σε βιβλία μπορείς να τη στηρίξεις. Αλλά δεν στηρίζεται σε συνθηματολογία και υστερικές δηλώσεις.

Όπως, για παράδειγμα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 18:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
συνέχεια...
quote:

γιαπετ
quote:

Οι "Ευρωπαίοι Εβραίοι" κατασκευάζουν μια θρησκεία από το ΠΟΥΘΕΝΑ, ΔΕΝ την ασπάζονται οι ίδιοι αλλά παρόλα αυτα πείθουν τους λαούς της Μεσογείου να τη δεχθούν (πως αλήθεια?) ενώ ταυτόχρονα πείθουν και τον Κωνσταντίνο να την κάνει επίσημη θρησκεία διότι ΘΑ τον βόλευε ενώ η Πατρώα Θρησκεία ΗΔΗ λειτουργούσε ΡΟΛΟΙ τόσο στην Αρχαία Ελλάδα όσο και στην Αρχαία Ρώμη επί ΑΙΩΝΕΣ...

Απλά, θέλανε τους λαούς προβατάκια και οι αμνοι δεν ευδοκιμούσαν στην Ελληνική κοσμοθέαση.
Αυτή δεν βόλευε πολιτικά…


Το κακό είναι ότι δεν ευδοκίμησαν ούτε οι Φιλόσοφοι (θανατώσεις, εξορίες και λοιπά αρχαιοπρεπή) που σας τα έγραφαν από τότε περί Μονοθεισμού και η "Ελληνική κοσμοθέαση" τους κυνήγησε αλύπητα.

Ή για να στο θέσω αλλιώς, τι έκαναν οι Παγανιστές της Μεσογείου για να αποτρέψουν την προβατοποίηση???

quote:

quote:
ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ (κατ'εκτίμηση πάντα) ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ την περίοδο του Κωνσταντίνου?

Είναι γνωστή η περίπτωση του σλάβου Φλάβιου Κωνσταντίνου και το ποσοστό των χριστιανων της εποχής δεν παίζει κανένα ρόλο, αφού το διάταγμα των Μεδιολάνων κατέληξε σε χριστιανική λαίλαπα κατα του Ελληνισμού.
Αν θέλεις να μιλήσουμε για την ιστορία επιβολής του χριστινισμού στους Έλληνες και όχι για παραμυθάκια, πολύ ευχαρίστως.


Όχι φίλε γιαπετ. Χωρίς ποσοστό δεν μπορείς να εξηγήσεις ΚΑΝ πως ο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ Κωνσταντίνος φτάνει στο διάταγμα των Μεδιολάνων.

Στη βιβλιογραφία υπάρχουν πάντως ποσοστά για την περίοδο ΠΡΙΝ από το εν λόγω διάταγμα αλλά μάλλον σου πέφτουν υπερβολικά μεγάλα για να τα δικαιολογήσει η Νεοπαγανιστική κοσμοθέαση.

Αντιθέτως είναι μια χαρά ποσοστά για να υποστηρίξετε τη θέση σας ότι στην Αρχαία Ρώμη δεν υπήρξαν διωγμοί Χριστιανών και λόγω ανεξιθρησκείας και καλύτερου ...marketing υπήρχαν αυτά τα ποσοστά.

Στο άλλο άκρο έχετε τον άλλο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗ τον Ιουλιανό να γράφει στο Μισοπώγων

«Επεί δε ηρόμην τι μέλλει θύειν η πόλις ενιαύσιον εορτήν άγουσα τω θεώ, ο Ιερεύς είπεν· "εγώ μεν ήκω φέρων οίκοθεν τω θεώ χήνα ιερείον, η πόλις δε τα νυν ουδέν ηυτρέπισται"»

μόλις το 363 μ.Χ!!!!

Μα καλά εξαφανίστηκαν οι Παγανιστές οπαδοί ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΜΕΡΟΙ ΔΙΩΓΜΟΙ που υπονόησες???

Πολύ λυπάμαι όταν τα παραμύθια έχουν άδοξο τέλος...

Άρα ΔΕΝ φταίει το όποιο ποσοστό αλλά η δική σας εξήγηση της πραγματικότητας που μπάζει από παντού!

Είναι σίγουρο όμως ότι με την εμφάνιση της βιβλιογραφίας κύρους που θα προσκομίσετε ότι όλα θα μπούνε στη θέση τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 18:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ
Δηλαδή, για να καταλάβω, όταν γράφω την άποψή μου, είναι "καφενειακή" και μόλις αναφέρω ότι προέρχεται από το τάδε βιβλίο, αποκτά σοβαρότητα και υπόσταση...

Όχι γιαπετ μου.

Αν εκφράσεις μια προσωπική άποψη και στην χαρακτηρίσω ως ΚΑΦΕΝΕΙΑΚΗ θα μου τρίψεις στη μούρη βιβλιογραφία κύρους και θα το βουλώσω αν δεν καταφέρω να βρω κόντρα βιβλιογραφία ίδιου ή καλύτερου επιπέδου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 19:55:44  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε , ποια είναι η στενή πύλη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 20:04:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αλέξανδρε , ποια είναι η στενή πύλη?



Το Γιβραλτάρ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 20:58:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
....
Θέλεις μήπως να μιλήσουμε για την ουσία και της π. διαθήκης;
Εκεί που ο "δημιουργός" των πάντων μάθαινε τον Αυνάν, πώς το κάνουν σωστά;;;
Εκεί που ο ίδιος ο θεός, ο πάνσοφος, ήθελε το 10% του πλιάτσικου, που έβαζε τους ξεβράκωτους εβραίους να κάνουν;;...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 21:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris
Όσον καιρό τα ευαγγέλια απευθύνοντο σε αγράμματους δεισιδαίμονες του Μεσαίωνα, η εκκλησία δεν είχε κανένα πρόβλημα να δικαιολογήση τα όσα ανιστόρητα εκτός από τις αντιφάσεις που αναφέρονται σ' αυτά.

Ώπα, παραπήρες φόρα (χρονικά)!

Πριν φτάσουμε στο Μεσαίωνα έχουμε τους δικούς μας ένδοξους και ΕΓΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ προγόνους να ασπάζονται το Χριστιανισμό με τέτοιους καταιγιστικούς ρυθμούς που το 363 μ.Χ στην Αντιόχεια ο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ Ιουλιανός δεν βρίσκει Παγανιστή ούτε για δείγμα (όπως τα λέμε και με το γιαπετ).

Εκείνη λοιπόν την περίοδο δεν εξετάστηκαν εξονυχιστικά τα Ευαγγέλια τόσο ως προς την ιστορικότητα όσο και ως προς τις αντιφάσεις???

Τα γεγονότα ήταν πρόσφατα, οι συναγωγές των Εβραίων λίγο παραδίπλα, άρα όλα ήταν πριμα.

Επιπλέον αυτοί οι περίφημοι "Ευρωπαίοι Εβραίοι" (κατά γιαπετ) που κατασκεύασαν τα Ευαγγέλια (με την υψηλή αποστολή της προβατοποίησης των λαών ώστε η πολιτική εξουσία να περνάει καλά) ήταν τόσο ανίκανοι και ανιστόρητοι ώστε θα έπρεπε να περίμεναν έναν άλλον αστάθμητο παράγοντα να συμβει (π.χ την απαιδευσιά των λαών) ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ώστε να επιτύχει το όλο εγχείρημα που σχεδίασαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ???

quote:

Μετά τον διαφωτισμό όμως και την αφύπνιση των μαζών άρχισαν να έχουν προβλήματα γιατί είχαν απέναντί τους μορφωμένους ανθρώπους, που δεν κατάπιναν αμάσητο ότι τους έδιναν.

Μα τι μου λες???

Έχεις στοιχεία για την κάμψη στα ποσοστά του Χριστιανισμού???

Τους "νέους κόσμους" της Αμερικής και της Αυστραλίας όσον αφορά το θρησκευτικό τους συναίσθημα μπορείς να του βάλεις στην εμβριθή ανάλυσή σου και να εξηγήσεις την Χριστιανοποίησή τους???

Τέλος, τις πανεπιστημιακές έδρες θεολογίας ακόμα και στα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου πως τις εξηγείς???

quote:

Έτσι λοιπόν κυρίως το Βατικανό αναγκάστηκε να επιστρατεύση επαγγελματίες "ερευνητές" και να χρηματοδοτήσει εκδόσεις, προκειμένου να διακαιολογήση τα αδικαιολόγητα και να διασκεδάση τις εντυπώσεις.

Καλά, θάμπωσέ μας εσύ με τα αποτελέσματα των ανεξάρτητων ερευνητών.

quote:

Κάτι αντίστοιχο με τη σημερινή ΟΟΔΕ στη χώρα μας, αλλά σε απείρως μεγαλύτερη κλίμακα.

Κάνετε τους Εβραίους από γιδοβοσκούς της ερήμου (αν μιλάτε για ζητήματα που αφορούν την προ Χριστού περίοδο) σε ιδιοφυίες με παγκόσμια σχέδια υποδούλωσης των λαών (αν μιλάτε για ζητήματα που αφορούν τη μετά Χριστό περίοδο) με σημείο καμπής τον...(guess who?) αγαπημένο σας Ιησού!

Την ΟΟΔΕ από το...εεε χμμ πουθενά σε μικρό Βατικανό.

Τους ίδιους τους Χριστιανούς από πρόβατα στις πολιτικές εξουσίες και δουλοπρεπείς που γυρίζουν και το άλλο μάγουλο για ράπισμα σε Power Rangers που δεν άφησαν όρθιο από παγανιστικό ρουθούνι έως παγανινιστικό ξωκκλήσι.

Την περίπτωση για block-buster Χολυγουντιανού σεναρίου την έχετε σκεφτεί???

Άλλωστε στο esoterica μάλλον χαραμίζετε το ταλέντο σας αφού μόνο αναμεταξύ σας συμφωνείτε και αλληλοσυγχαίρεστε.

Αν υπήρχε και μια ρημάδα βιβλιογραφία κύρους ίσως και να ήταν καλύτερα τα πράγματα ρε γμτ για εσάς...

quote:

Έτσι λοιπόν οι "ερευνητές" αυτοί, προκειμένου να μπαλώσουν όπως όπως τα αμπάλωτα ισχυρίζονται ότι ήταν μεν ο Καϊάφας αρχιερέας, αλλά ο Άννας είχε συμβουλευτικό ρόλο, και δήθεν αναφέρεται τιμητικά ως τοιούτος.

Έλα βρε Sesostris που χρειάστηκε και ερευνητής να μισθωθεί για τα αυτονόητα...

Επειδή εσείς δεν κατανοείτε τα στοιχειώδη φαντασιώνεστε αργυρώνητους ερευνητές του Βατικανού όταν κάποιος σας βάζει στις θέσεις σας.

quote:

Όπως βλέπουμε βρισκόμαστε σε μια εποχή που οι αρχιερείς των Εβραίων διαδέχονται ο ένας τον άλλο, κάτι αντίστοιχο με τις αλλαξοπατριαρχίες επί τουρκοκρατίας, και μεταξύ του Άννα και του Καϊάφα μεσολαβούν άλλοι τρεις αρχιερείς.

...και όλα περί του Αρχιερατικού θρόνου περιστρέφονται γύρω από τον Άννα ε???
Να το λέμε και αυτό διότι έχει τη σημασία του.
Όλη του την οικογένεια την έβαλε εκεί

quote:

Οπότε δεν ευσταθεί ο ισχυρισμός ότι το ότι ο Καϊάφας ήταν διάδοχος του Άννα.

Ποιος σου το έγραψε αυτό καλέ μου Sesostris.


quote:

Εδώ όμως παράλληλα, πέφτει και σε άλλη μια γκάφα ολκής, που αποδεικνύει για πολλοστή φορά περίτρανα το ανιστόρητο των ευαγγελίων. Θέλοντας να προσδιορίση τον χρόνο που ο Ιωάννης κήρυττε και βάπτιζε, αναφέρει ως τετράρχη της Αβιληνής τον Λυσανία, ο οποίος όμως σκοτώθηκε από την Κλεοπάτρα και ήταν ήδη νεκρός προ εξηκονταετίας,.
Ας δούμε όμως τι γράφει για τον Λυσανία ο Φλάβιος Ιώσηπος:

«Διά ταύτα και τον Αντώνιον ήπειγεν αεί τα των άλλων αφαιρουμένων αυτή χαρίζεσθαικαι διαβάσα συν εκείνω την Συρίαν, επενόει κτήμα ποιήσασθαι. Λυσανίαν μεν ουν τον Πτολεμαίου Πάρθους αιτιασαμένη τοις πράγμασιν επάγειν αποτείννυσιν». Φλάβιου Ιώσηπου “Ιουδαϊκή Αρχαιολογία” βιβλ. 15, κεφ.4, παρ.1

Όπως καταλαβαίνετε φίλοι μου για να αποδεχθή κάποιος όλα αυτά τα ανιστόρητα, δεν αρκεί η θεοπνευστία, αλλά χρειάζεται πνευματική ένδεια, και μάλιστα σε υπέρτατο βαθμό.


Τι λες βρε ανιστόρητε Sesostris που πας να βγάλεις τον Λουκά ανιστόρητο???

Ο Λυσανίας που αναφέρεσαι ΟΥΤΕ τετραρχης ήταν ΟΥΤΕ στην Αβιληνή αλλά κυβερνήτης της Χαλκίδας.
Ο Λυσανίας του Λουκά ήταν ΤΕΤΡΑΡΧΗΣ ΤΗΣ ΑΒΙΛΗΝΗΣ.

Αν δεν το ξέρεις έχει βρεθεί και επιγραφή ναού στη Δαμασκό της εποχής του Τιβέριου όπου σε άπταιστα Ελληνικά (με Λατινικούς χαρακτήρες) το επιβεβαιώνει.

Huper tes ton kurion Se[baston]
soterias kai tou sum[pantos]
auton oikou, Numphaios Ae[tou]
Lusaniou tetrarchou apele[utheros]
ten odon ktisas k.t.l.

Βιβλιογραφία κύρους επί του θέματος

α) The History of the Jewish People, Volume 1, Appendix 2.
από Emil Schurer

β) "On the City of Abila, and the District Called Abilene near Mount Lebanon, and on a Latin Inscription at the River Lycus, in the North of Syria", Journal of the Royal Geographical Society of London, Vol. 20 (1850), p. 43.
από John Hogg

Αλλά και ο Ιώσηπος αναφερόμενος στον Αγρίπα και το 40 μ.Χ περίπου για την περιοχή γράφει

"He added to it the kingdom of Lysanias, and that province of Abilene" Josephus Wars of the Jews Book 2:12:8

Αν και ο Ιώσηπος δεν αναφέρει κατηγορηματικά ότι πρόκειται για άλλο Λυσανία (αλλά ούτε και ότι πρόκειται για τον ίδιο) υπάρχει ένα ζήτημα.

α) Το βασίλειο του πρώτου Λυσανία ήταν πολύ μεγαλύτερο σε σύγκριση με την "τετραρχία του Λυσανία" (σύμφωνα με τα ρωμαικά αρχεία και το οποίο είναι το kingdom of Lysanias που λέει ο Ιώσηπος παραπάνω) που έπαιρνε ο Αγρίπας από τον Καλιγούλα και αποτελούσε ένα μικρό τμήμα και μόνο του αρχικού βασιλείου.

β) Δεν γνωρίζουμε αν 80 χρόνια μετά το θάνατο του Λυσανία και μετα τον κατακερματισμό που υπέστη το εν λόγω βασίλειο αν θα μπορούσε ακόμα να λέγεται βασίλειο του Λυσανία.

Άλλο Sesostris???


Edited by - Alexandros. on 30/09/2013 22:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 21:27:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και η δική μου άποψη για το κρύο , το χλιαρό και το ζεστό που ανέφερε ο Αλέξανδρος.
Οι γραφές έχουν τρία νοήματα …ένα εξωτερικό …ένα μεσωτερικό …και ένα εσωτερικό , ανάλογα πως της αντιλαμβάνεται ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος.

Το εξωτερικό είναι αυτό που πασάρουν τα ιερατεία και το καταπίνουν αμάσητο οι μάζες των ‘’πιστών’’. ΚΡΥΟ.

Το μεσωτερικό είναι αυτό που βγαίνει από τη κατά γράμμα μελέτη των γραφών. ΧΛΙΑΡΟ.

Το εσωτερικό είναι το πραγματικό , το απόκρυφο μήνυμα που πιάνουν όσοι μπήκαν από τη στενή πύλη ...ΖΕΣΤΟ.




Πως κατέληξες σε αυτή την γνώμη;

Ισχύει σε όλα τα εδάφια; Δεν υπάρχει περίπτωση εκτός από εσωτερικό μήνυμα να είναι και κυριολεκτικό το γεγονός ή η πράξη του εδαφίου;

Στο ψητό αμέσως. Αναστήθηκε πραγματικά ο Ιησούς; Έκανε πραγματικά θαύματα; Ή μήπως θεωρείς πως αυτά έχουν μόνο εσωτερικό νόημα και δεν είναι καθόλου κυριολεκτικά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 21:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Notirk
Αλέξανδρε , ποια είναι η στενή πύλη?




Δεν έχω βρει κάτι εσωτερικό σ'αυτό.

Εκφράζει τη δυσκολία (όπως και η τεθλιμένη οδός) και τον έντονο και καθημερινό αγώνα για αυτοβελτίωση και ηθική τελείωση του ομοιωθήναι τω Θεω ώστε να σου επιτραπεί η είσοδος στην Ουράνια Βασιλεία.

Με καλοπέραση, πλακίτσα και χαβαλέ σ'ολόκληρη τη ζωή μας οδηγούμαστε μέσω του μεγάλου, άνετου και εύκολου δρόμου στην Απώλεια.

Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε και την απάντηση του ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ διότι μπορεί να έχει αυτός δίκιο τελικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:09:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Notirk
Αλέξανδρε , ποια είναι η στενή πύλη?




Δεν έχω βρει κάτι εσωτερικό σ'αυτό.

Εκφράζει τη δυσκολία (όπως και η τεθλιμένη οδός) και τον έντονο και καθημερινό αγώνα για αυτοβελτίωση και ηθική τελείωση του ομοιωθήναι τω Θεω ώστε να σου επιτραπεί η είσοδος στην Ουράνια Βασιλεία.

Με καλοπέραση, πλακίτσα και χαβαλέ σ'ολόκληρη τη ζωή μας οδηγούμαστε μέσω του μεγάλου, άνετου και εύκολου δρόμου στην Απώλεια.

Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε και την απάντηση του ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ διότι μπορεί να έχει αυτός δίκιο τελικά...




Βάλε , όπου στενή πύλη ΕΠΙΦΥΣΗ , καλλιέργησέ το νοητικά χωρίς βιασύνη…… όταν με το καλό είσαι έτοιμος τα ξαναλέμε και θα χαρώ πολύ και το ΕΝΝΟΩ αν δε χρειαστεί να σε στείλω εγώ στο Νικόμαχο…. θα χαρώ όπως χάρηκαν στην παραβολή , με την επιστροφή του ασώτου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy